BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". WOENSDAG 23 DECEMBER 1908. Burgerlijke Stand der gemeente Texel, Nieuwsberichten. HELDER, 22 December. Zaterdag werd alhier openbaar aan besteed door het bestuur van het Algemeen Weeshuis de levering van verschillende benoodigdheden voor het gesticht, gedurende het jaar 1909 Witbrood en Roggebrood: K. Metzelaar witbrood f 1062,50, rogge brood f 232. S. Crone witbrood f 10,73, roggebrood f 7,00 per 100 K.G. Broodfabriek „de Eendracht", witbrood f850, roggebrood f 175. J. Bruin Jr., witbrood f 0,09s, roggebrood 0,08 per K.G. Gruttersware n: J. Korver i 300,50; J. Baas Az. f 296.— W. Buter f 293,90; H. Gons f 291,— A. Govers f 283,50B. Burgers f 282,Jb. Hofstee f 282,— Wed. H. F. Riesselmann f 273,50 J. de Goeij f 272,—F. H. de Goeij f 272,—J. v. d. Plaat f 246.— de Vries f 235,25; D. Hubbeling f 234, en H. F. Thieman geen volledige opgaaf. Kruidenierswaren: J. Baas Az. f 404,40A. Govers f 392,60 B. Burgers f 377,95J. Korver f 378,30 H. Gons f 367,75J. de Goeij f 363,85 J. de Vries f 356,55J. Hofstee f 346, W. Buter f 338,80J. v. d. Plaat f 332,55 F. H. de Goey f 814,17Wed. Riesselmann f 312,75D. Hubbeling f 250,25 H. F. Thieman geen volledige opgaaf. Zoete en gekarnde melk: zoete gekarnde J. Smids f 7,37 f 3,60 p. 100 L. P. Keet 7,32 2,80 P. de Bruin 7,20 f 3,40 L. S. Beek 7,20 w 3,50 H. Ettes r 7,00 3,50 Aardappelen: P. Bregman f 3,50C. van Os f 3,2 per H.L. Rundvleesch en vet: H. K. Groen vleesch f 0,70 en vet f 0,60 D. 8. Beok, vleesch f 0,68 en vet f 0.547g per K.G. Rook- en pekelspek en reuzel: Gom. de Beurs f 0,56 en f 0,60 per K.G. Brandstoffen. Briketten Lange Turf p. 1000 K.G. p. 1000 Joh. Dekker f 12,90 f 6,— C. F. Duyvetter f 12,50 f 5,— J. Kruiff f 12,00 f 6,— Manufacturen: G. de Barbanson f 591,50N. Nyenhuis f 558,15; firma Coltof f 549,82®Oudkerk en Van Praag f 508,57®S. A. Kannewas- ser f 502,93®; I. Grunwald f 499.15 en J. Graaff f 488,95. Garen, band enz.: S. A. Kannewasser f 179,97G. de Bar banson f 169,64; Oudkerk en Van Praag f 162,30; firma Coltof f 159,28; L. Rumpff f 157,60. Schoenwerk: Pantoffels Rijglaarzen J ongens-Rijglaarzen K E 1,80 1,70 1,75 1,75 2,20 2,— 2,40 2,05 2,90 2,90 2,60 2,75 2,95 2,85 Reparatiën per kind en per maand0,39 0,44 0,65 0,45 Hollandsche Jongens. Dezer dagen by schoolbezoek hoorde men een vraag doen aan de klasse: .Wat is het Hollandsche woord voor Ansichtskarte» Slechts enkele jongens meenden in hun overi gens niet arme woordenschat een geschikt woord te weten en staken den vinger op. De antwoorden waren helaas bedroevend, Aanzicht, Aanzichtkaart, Ansicht, Stadsge zichten. Ten slotte moest de onderwijzer het woord „prentbriefkaart" zelf noemen, althans nog eens duidelijk allen voorhouden En dat in een plaats van Noord-Holland. Waarom ook zet Jb. Prins met reuzen letters een Duitsche naam boven zijn uit stalling Stuurlieden-Examens. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuur man de heeren F. J. Hintertuer en L. Kuy- per; derde stuurman de heeren A. van dor Mye, P. A. J. Prinsen. Oen dans ontsprongen. Vrijdagavond vervoegde een vreemdeling zich bij den goudsmid, den heer Roelof Citroen, Kalverstraat te Amsterdam, voorgevende een ring te willen koopen. Na verschillende rin gen bezichtigd |te hobben koos hy een gouden ring met diamant en bood een biljet van 100 Mark ter betaling aan. De heer Citroen wei gerde echter vreemdo munten te aanvaarden, waarop de vreemdeling zei den volgenden dag terug te zullen komen en met Hollandsch geld te betalen. Toen hy aanstalten maakte den winkel te verlaten, bemerkte de heer Citroen dat hij don ring vermiste. Hij belette den vreemdeling zich te verwyderen en ver zocht hem den ring terug te geven. De vreem deling ontkende den ring ontvreemd te heb ben en verzocht gefouilleerd te worden. De zoon van den heer C. had echter opgemerkt dat de vreemdeling iets in een zakdoek, dien hy steeds in de hand had gehouden, verborg, nam hem dien af en vond den ring. Tevens werd ook nog een andere ring by hom ge vonden en daar de heer C. vermoedde dat deze ook van diefstal afkomstig was, nam hy dien in beslag. Den vreemdeling liet hy echter loopen, doch deed van het verdacht geval aangifte by de politie. Van een ezel en een student. Een aardige verrassing wachtte Vrydag- avond de bezoekers van Carré te Amsterdam. Toen de wilde, iedereen afwerpende muilezel zijn entrée gemaakt had een aantal bezoekers der bovenste rangen, belust op de uitgeloofde belooning van f 10, vruchtelooze pogingen hadden aangewend het dier te berijden, trad een jongmensch in don circus, die den clown verzocht hem met den muilezel alleen te laten. Toen word het verraste publiek een aardig staaltje van dressuur vertoond. Met de grootste kalmte tooh, zachtjes fluitendo en het dier toesprekende, naderde deze ama teur den ezel, streelde hom en besteeg hem daarna zeer bedaard, waarop de manege drie malen werd rondgereden, zonder dat het dier zich tegen dezen berijder ook maar het minst verzette. Het spreekt vanzelf, dat het publiek oor- verdoovend applaudisseerde, terwyl erboven in de loge, waar de vrienden van don jongen amateur zaten, met luider stemme het »I<5 Vivat" werd aangeheven, waarop toen on- middellyk de muziek inviel. Het meest ver baasd zal echter wel de eigenaar van het dier geweest zyn, die nog nooit had gezien, dat een vreemde in staat was het ezeltjo te temmen, terwyl hy bovendien de uitgeloofde belooning kon behouden. Waar zijn de 7000 gulden Wy deelden dezer dagen mede, dat door een winkelier in gasgloelicht-artikelen te Am sterdam, aangifte bij de politie was gedaan, dat, terwijl hy uitstedig was, uit zijn brand kast f 7000 zou zijn gestolen. De verzekeringmaatschappij, waarby hy sedert kort voor f 10.000 tegen inbraak was verzekerd, maakt bezwaar de Bchade te ver goeden, omdat bij haar twijfel gerezen is aan de juistheid der aangifte. Een oplossing. Onder bovenstaand opschrift schryft L. en V Er verluidt, dat de Kuyper-kwestie, waar over .De Nederlander" veel en gaarne schryft, tot oplossing is gebracht: de heer Heems kerk zou gouverneur-generaal worden. Alsdan kan, na voor de rechterzijde gunstigen afloop van de verkiezingen, dr. Kuyper plaats nemen op een open zetel, zonder, om met den heer Van Dedem te spreken, het geheele Kabinet uit elkaar te jagen. Noodlottige afloop. Te Einswarden, nabij Ter-Apel (Gr.) speelde de reiziger G. Vrijdag met een ge laden revolver in een café. Het schot ging af en trof een der bezoekers, S., die kort daarop reeds overleed. G. meldde zichzelf by de politie aan. Honderd meter. 't Is Zaterdag een glansrijke dag voor Wilber Wright geweest. 's Morgens maakte hy de lange vlucht, waarover Reuter ons gisteren geseind heeft. Die vlucht van 99 kilometer in 1 uur 58 min. 59 sec. is in dubbel opzicht record; ten opzichte van den afstand en den duur. Vele toeschouwers schynen van meening te zyn, dat de afgelegde afstand nog aaozienlyk grooter is geweestdat hy wel 120 kilometer bedraagt. En Zaterdagnamiddag heeft Wringt een prys van 1000 francs van de Luchtvaartclab van de Sarthe gewonnen door te vliegen op een hoogte van 100 meter. Het vliegtoestel vloog makkolijk over een kleinen ballon heen, die, aan een touw bevestigd, op een hoogte van 100 meter in de lucht stond. Nederland en Venezuela. De zoogenaamde oorlogsverklaring. Reuter meldt uit Brussel: De .Indépen- dance" zegt, dat men van de regeering van Castro alle mogelyke dwaasheden mag ver wachten. Een oorlogsverklaring echter zou de lachlust opwekken, daar men zich zou moeten afvragen, op welke wyze het land feitelijk de vijandelijkheden zou kunnen aan vangen. Castro Ter aanvulling van de aanhalingen van een berichtgever te Parijs uit den brief uit Caracas van 28 Nov. in de .New-York Herald" doelen wij daaruit nog het volgen de medeToen de Bcrlijnsche geneeskundi ge specialiteit geweigerd had tegen betaling van een som van 100,000 dollar naarVene- znela te komen, ging Castro over tot de meest verrassende daad in zyn aan verras singen toch zoo ryk regeeringsleven, hy nam n.1., zonder dat iemand er op verdacht was, passage op het eerste stoomschip, dat naar Europa vertrok. Do toebereidselen tot zyn reis, die veertien dagen geduurd hadden, waren zoo geheimzinnig genomen, dat twee dagen voor zyn vertrek nog aan geen der ministers iets omtrent zijn plannen bekend was. Den dag voor zyn vertrek hield hy minis terraad. Dit was sinds den dag, dat hy het ministerie, een jaar geleden, had geïnstal leerd, de eerste maal, dat hij dien raad bijeenriep. Hy deelde den heeren mede, dat hy den volgenden dag naar Europa zou vertrekken, dat de waarnemende president Gomez hen tot zyn terugkomst zou hand haven in hunne ambten en liy maande hen aan niets bijzonders te ondernemen tydens zyn afwezigheid. Naar aanleiding van do geruchten, dat Gomez, de waarnemende president van Ve nezuela, aan Nederland den oorlog zou hebben verklaard, merkt het Berlinor Tagebl." op Het is niet onmogelijk, dat vice-president Gomez, die in dat geval waarschijnlijk wol op aanwyzing van Castro zal hebben gehan deld, op de wegnoming der drie Venezolaan- sche schepen met oen oorlogsverklaring ge antwoord heeft. Men kan zich echter moeilyk voorstellen, hoe het eigenlyk in zoo'n „oorlog" moet gaan. Nederland denkt cr niet aan troepen aan wal te zetten en dit land heeft ook aan de Vereenigde Staten uitdrukkelijk beloofd, zulkB niet te znllen doen. Van hunne kustforten uit znllen de Venezolanen de na zaten van De Rnyter zeker niet overwinnen. En een zeeoorlog kunnen zy niet voeren by gebrek aan oorlogsschepen. Ook kannen zy bezwaarlyk een vijandige expeditie uitzenden tegen Cura<;ao laat staan tegen Nederland zelve of zijn Indische kolouiën. De Neder- landschc koopvaardijschepen zyn thans door de in de Venezolaansche wateren aanwezige oorlogsschepen voldoende beschermd. De oorlog kun dus uit niets anders bestaan dan uit voorloopige besprekingen over den vrede. Afgewacht dient echter, of deze vrede door Castro's regeering, tegen welke uitslui tend maatregelen zyn genomen, of door de oppositie-party, in Venezuela gewoonlijk de rrevolutionnairen" genoemd, zal worden ge sloten. Reuter meldt dd. gisteren uit Berlyn: De Berliner Zeitung am Mittag schrijft: Wij vernemen, dat president Castro met Duitsche werven onderhandelt over levering van eenige oorlogsschepen voor Venezuela. Voorloopig sprak Castro over zes kruisers. Voorts ligt het in Castro's voornemen, in Duitscliland artilleriematorieel te koopen. Castro heeft reeds aan de Duitsche regeering doen weten, dat hy den wensch koestert, voor het Venezolaansche leger Duitsche in structeurs aan te stellen. Bovendien deed Castro het verzoek, dat men hem Duitsche zee-officiern naar Vene zuela zou sturen. Het blad teekent hierby aan: Het is te hopen, dat de firma's, die voor deze Vene zolaansche vloot- en oorlogsleveranties in aanmerking komen, zoo voorzichtig zullen zyn, aan te dringen op contante betaling. krachtig aanpakt en den toestand met den rereisehten ernst onder de oogeo ziet. Texel, 21 December. Te Oosterend is eene tooneelvereeniging opgericht. In de eerste vergadering konden reeds 13 werkende leden en '20 donateurs geboekt worden. Tot voorloopige bestuurs leden werden gekozen de heeren J. Daalder Dz. (voorz.), IJ Koppen (secret.) en J. Brans (penningm.) 't Wil met de garnalenvisscherij maar niet opschieten tot heden. De vangsten,&lyven klein en de pryzen laag. De wulkenvisschers konden in de Vorige week betere zaken maken, althans, wanneer de nog onbekende pryzen niet tegenvallen. Er waren schuiten, die 600 a 800 kilo aan brachten. Wieringen, 21 December 1908. Jl. Zaterdag is door den visscher J. K., in het Zwin een vreemdsoortige visch ge vangen. Niemand van de visscherS weet met zekerheid te zeggen hoe de naam daarvan is, men herinnert zich niet, ooit een dergelyke visch te hebben gezien. De visch is ruim een halvo meter lang en weegt ongeveer 50 K.G. Men is voornemens hem naar hot Zoölo gisch Station te Helder op te zenden. De vorige week is alhier, aangekomen, de door onze afdeeling van hot .Witte Kruis" aangekochte brancard (systeem dr. De Mooy). Hoewel deze aankoop voor onze afdeeling eene belangrijke uitgaaf is, zal het zonder twyfol voor haar eene groote aanwinst zyn en kan in het vervolg het transport van zieken en gewonden op de meest gemakke lijke wyze plaats hebben. Uit den Omtrek. Texel, 20 December. Hier is aangekomen de sleepboot „Voor waarts", met eenige vaartuigen op sleeptouw, beladen met rys en etortsteen. Een en ander is bestemd voor de vervaardiging van zink- stukken by den zeedijk van het Horntje. Uit alles blykt, dat 'sRyks Waterstaat ff eze zaak van 12 Dec. tot en met 18 Deo. 1908. GEBORENJan Abel z.v. Jan Ruibing en Saartina Elsinga, Souwtje Jantje z.v. Cor- nelis de Wjjn en Beertje Backer; Guurtje d.v. Jan Molenaar en Dieuwertje de Graaf Neeltje d.v. Jan van der Vis oa Grietje Ellen. ONDERTROUWD: t n GETROUWD: j ^eene. OVERLEDEN: Jannetje Gorter oud 77 jaar, weduwe' van Pieter Bakker. IrLKezon<lon. Hoofdelijke Omslag. Mynkeqr de Redacteur Naar aanleiding van de toezending van een beschryvingsbiljet voor den Hoofdelijken Omslag in de gemeente Helder voor het jaar 1909, wenschte ik wel eens de aandacht te vestigen op de redactie van vraag 4 van het biljet, welke vraag voor ons, militairen, van bijzonder belang is. Die vraag luidtwat is het bedrag van Uw inkomen zonder «enigen aftrek. By de beantwoording er van stelt men zich de vraag, mag ik dus de verplichte storting voor Weduwen- en Weezenfonds niet aftrek ken? Volgens de redactie zon men zeggen van niet, zonder eenigen aftrek staat er, hoewel het te mal zon zyn, dat iemand belasting moet betalen over gelden, die hij nimmer ontvangt. Nu heb ik er de verordening eens op na geslagen en daar staat in art. 1 en 2 te lezen dat van het inkomen der belastingplich tigen een hoofdelyken omslag zal worden geheven, en dat onder inkomen wordt verstaan, de som van allee wat in gold of geldswaarde wordt verkregen.Het is dus meer dan duidelyk dat militairen en dus ook burgerlijke ambtenaren als inkomen moeten opgeven hun netto tractemeut, dat is datgene, wat zy netto in handen krygen en dus verkrijgen. De gewone pensioen- kortingen zijn verplichte kortingen, die ongevraagd en allerminst met toestemming van belanghebbenden worden ingehouden. Naar ik later vernam, huldigen Gedeputeerde Staten ook deze opvatting, en dit ia toch het college, dat in laatste instantie op reclames beslist. De Raad moest het beschrijvingsbiljet een» in eene herziening onderwerpen (een mooi werkje voor den pas benoemden Contróleur). Zooals het na is ingericht leidt het ons op een dwaalspoor. Belanghebbenden worden aangeraden voor 1909 uitdrukkelijk te vermelden, nette in komen na aftrek van pensioen. Krijgt men dan een aanslag thuis die hooger is, dan kan men zijn bezwaren bij Gedeputeerden in dienen, zoo de Raad ons al niet na reclame in het gelijk stelt. Met dank voor de opaame, met hoogachting Uw. dw. X.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 4