Kerstfeestviering. Aid de Liden der 9ed. Herv Kerk. Oud Gereformeerde Gemesnle LEGER DES HEILS. kinderkoor, SAMENKOMSTEN, Kerstfeestviering OPENBARE UIÏV0ERIN6 „EUTERPE", .halleluja". Tandarts Ansingh, landeche oorlogsschepen met inbeslagneming heeft gedreigd ais het de haven verliet. Het schip ïb persoonlijk eigendom van Castro. Het gevolg van deze houding der Neder- lundsche overheid is, dat het geheelc vracht en reizigersverkeer met Ciudad Bolivar (Angostura) stil is gezet. Castro's val. Keuter meldt uit CaraoasCastro's val in Venezuela is Zaterdag een feit geworden met de mislukking van een complot tot ver moording van vico-president Gomez. Sodert do betoogingen tegen Castro werden mede- deelingen in geheimschrift gewisseld tusschen hem en zijn agent in Venezuela. Nador meldt men Gomez liet verschillende voorname aan hangers van Castro, o.a. diens broeder, onder beschuldiging van deel te hebben genomen aan een samenzwering, ten doel hebbende Gomez te vermoorden en zich meester te maken van de regooring, in hechtenis nemen. Uit New-York wordt aan het »Borl. Tagbl geseind, dat dr. Paul morgen zich naar Europa zal inschepen. Men verwacht dat deze week nog hot herstel van de betrekkingen met Nederland twee afgezanten van de Vcnezo laansche regeering naar Willcnstad zullen vertrokken. Het «Berl. Tagebl schrijft naar aanlei ding van de uitvoerige beschouwing van de „Süddeutsche Keichskorrwaarin wordt ge zegd, dat de Duitsche regeering beleefd maar kool tegenover Castro staat en geenerlei politieke onderhandeling met hem voert De verstandige Hollanders, die beter dan do groote en sterke mogendheden, beter dan Duitschland, Eugcland en Amerika begrepen, hoo liet met CaBtro klaar te spelen, wisten reeds dat de rol van Castro uitgespeeld was, toon hy te Berlyu aankwam. Zy hebben er zich werkelijk niet druk over gemaakt, dut hem *ud wege de Wilhelmstrasse nog de on- verinydelyke schamele complimenten werden gemaakt. Regeeringeverklaring. De minister van buitenlandsche zaken heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de volgende mededeeling gedaan ,Na de ontdekking van een complot tegen het leven van den vice-president van Vene zuela is een nieuw ministerie gevormd en zijn eenige vrienden van den president Castro gevangen genomen. .Den 2lsten December heeft de fungee- rende president Gomez als vriendschapsbe tuiging, in afwuohting van nadere regeling door middel van gedelegeerden, gelast, de uitvoering van liet decreet van 14 Mei te schorsen, vertrouwende dat Noderland de maritieme demonstratie in de Venezolaansche wateren ook schorst, ,In afwachting van het herstel van het v Vonezolounsche consultaat op Cura<;ao is de Duitsche consul gemachtigd, om uit te kla ren. 'Bravo's)." Het geschil is dus eiudelyk uit de we reld, bestaat niet raeor. Immers al de kleine kwesties die oneenigheid hadden veroorzaakt, onvriendelijkheden van A, onheuschheden van B. waren van geen belang, konden met een betuiging van leedwezen als geëindigd worden beschouwd. Doch de vijandige daad van de gewezen Venezolaansche regeering om allen h&ndol inet Curayao onmogelijk te maken, waardoor de bewoners van dat eiland alle middelen van beBtaan ontnomen werden, eischte represaille-maatregelen van Nedor- Inndsche zyde, dwong ons alles to beproe ven Venezuela te noodzaken aan onze mede burgers dezel f do vryheid om handel te dry ven toe te staan als aan de burgers van andere staten. Introkking van het decreet, waarby de overscheping te Curat^io van goederen voor Venezuela verboden werd, was de eenige eisch in het ultimatum van onze regeering gesteld. __Het vertrouwen, dat wy van den aan vang af in onze regeering gesteld hebben, is niet beschaamd geworden en deze uitslag moet zeker voor den minister van buiten landsche zaken een groote voldoening zyn. Men mag immers vooral in dit geval naar don uitslag rekenen. Eu dan moet ineu toe geven dat slechts in de alleruiterste noodzake lijkheid van onze toevallige maritieme over macht gebruik is gemaakt, dat de onvriend schappelijke daden door onze marine geploegd, getuigdon van groote gematigdheid en zelf- beheeracbing. Wat verkregen is, is dus bereikt zonder willekeurig machtsmisbruik, en naast dankbaarheid voor het bereikte resultaat, mogen wy dus tevens erkentelijk zyn dat dit resultaat niet verkregen ia door gebruik te maken van middelen die wy later zouden Lebben te betreuren. Natuurlijk, wy zyn er nog niet. Do toe standen iu Venezuela zyn nog niet wat zy wozou moeten. De diplomatioke betrekkingen zyn nog niet hersteld. En bet lydt geen twyfol of onze regeering zal vau de gele genheid gebruik maken om ook andere, klei nere zaken die aanleiding tot wrijving hebben gegeven, te regelen. Doch gezien de voor- 'zichtige, kalme en tevens krachtige wijze waarop de heer De M&rees van Swinderen iu deze aangelegenheid is opgetreden en de Nederlandsche belangen heeft verdedigd, ino- gon wy hopen en verwachten dat do verdere moeilijkheden snel en gemakkelijk uit den weg zullen wordon geruimd. De berichten, die ovor verschillende om wegen tot ons komen over de toestanden in Venezuela geven nog wel geen helder beeld van hetgeen daar gebeurd is, maar laten toch toe de gevolgtrekking te maken, dat het einde vau Castro's bewind gekomen is. (ildbl.) Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Met het oog op den veranderden toestand in Venezuela en in onze verhouding tot dat land, zal het, aldus verneemt men, niet iang meer duren, of van hier zullen bevelen uit gaan in zake den terugkeer van een of meer oorlogsschepen, thans iu de Westindisclio wateren bijeen, naar Nederland. Gistermiddag is van wege de betrokken departementen (Marine en Koloniën) naar de commandanten der oorlogsschepen in de Venczuelaansche wateren telegraphisch order gegoven de vlootdemonstratie te doen op houden. Keuter meldt uit Parys Uit Berlyn wordt aan de aTemps" bericht Geheel Venezuela heeft zich tegen Castro verklaard. De .Tempt" wenscht Venezuela geluk mot de wel wat late bevrijding en spreekt do hoop uit, dat deze duurzaam zul zyn. De correspondent vau de N. R. Ct. seint De Fransche pers drukt algemeen haar te vredenheid uit over Castro's val. De Temps en du Libertë zeggen, dat NederlAnds's krachtige houding aandeel heeft in deze gelukkige verandering. De Liberté komt scherp terug op de houding der Fransche regeering. Men heeft do zakenkwestie boven de waardigheid doen gaan zegt het blad men ziet thans nog duidolyker welk een bedroevende dwaling dit was. Faankryk was de dupe en belachelyk. Uit het Buitenland. Spoediger nog dan wy gedacht hadden zal hot geschil met Venezuela tot eene oplossing komon. Eigenlijk is de oplossing er reeds. Reuter seinde uit Willemstad d.d. 22 Dec De nieuwe Venezolaansche Regeering heeft het besluit, waarby do overscheping van goederen te Willemstad, bestemd voor Vene zolaansche havens, verboden was, opgeheven. Deze maatregel was de voornaamste factor van de gespannen verhouding tusschen Hol land en Venezuela. De opheffing daarvan wordt door welingelichte personen alhier be schoowd als een voldoende oplossing van het geschil tusschen de twee regeeringen. Uit de berichten uit Caracas alhier ont vangen, wordt de gevolgtrekking gemaakt, dat de regeering van Castro geëndigd is. Doctor Paul vertrekt den 24en December naar Europa met een diplomatieke zending. Zyn doel is alle verschillen, die met de onder scheidene landen bestaan, te regelen. Een telegram der staatsbank van Venezuela auu haar vertegenwoordigers te Berlijn en Parijs vernietigt hot onbeperkt crediet aan Castro by zyn vertrek naar Europa geschonken. Vice-president Gomez vaardigde een pro clamatie uit, waarby h'i de aktie tegen de samenzweerders rechtvaardigde en waarin hij verklaarde, dat hij zocht naar een geschikte, vreedzame oplossing der internationale ge schillen, en zoowel met binnen- als buiten land in vrede wilde leven. Een telegram van den gouverneur van Cura<;ao aan onze regeering bevestigde de opheffing van do belemmeringen door Vene zuela aan onzen handel in den weg gelogd. Dat de tijding in Curagao met vreugde zal zyn vernomen behoeft geen betoog. Hoe alles daar ginder eigenlijk in zijn werk is gegaan en hoe de toestand feitelijk was dat kunnen we alleen te weten komen uit berichten die ons langs onwegen bereikten. Voor zoover wij die vertrouwen kunnen is'de loop der zaken ongeveer aldus geweest Toen Castro de onmogelijkheid inzag zich nog langer te handhaven als dictator in een land, waar de ontevredenheid hand over hand toenam, nam hy het ziekteverschijnsel dat zicli bij hem voordeed, te baat om op bchoorlyke manier het land to verlaten, dal hij door zyn despotisch optreden in duizend moeilijkhedon had gestort. Hy liet het bestuur van het land over aan con man die reeds eenmaal gepoogd had zich vau vice-president tot president te doen uitroepen, eu tegen wien Castro evenzeer op zijn hoede had moeten zyn, als tegenover de erkende leiders der revolutionnairen. Hieruit kou men reeds met vrij groote zekerheid de gevolgtrekking maken, dat Castro zyn schepen achter zich verbrand had, dat hij aan terugkeeren niet meer dacht. Inmiddels poogden Castro s bloedverwanten in Venezuela Gomez uit den weg te ruimen, en een bewind in te voeren, (laf, voorloopig ten minste, in Castro's naam zou worden gevoerd. In de «samenzwering" vond Gomez aan leiding om het geheele Gastro-bewind op te ruimen en de maatrogelen te nemen, boven vermeld. Het verblijf van Castro in Berlijn leverde echter weer aardig stof voor allei lei politie kerij. Het heette eerst dat Castro heel wat krijgamaterieel wilde aankoopen, oorlogssche pen ook al, en Duitsche officieren als instruc teurs in dienst fe nemen. Een Amerikaansch slagschip, do .Maine", is volgens oen Reuterbericht naar de Vone- zuelaansohe wateren gezonden. Natunrlyk legden de bladen tusschen deze twee zaken verband, 't Is het antwoord vau Amerika op do ontvangst vau Castro in Duitschland, redeneerde men. Mon sprak van handelsbe langen van Amerika, van Engeland en Duitsch land in Venezuela en hoe de ecne wangun stig was op de audere. 't Is wol aardig, dut geredeneer nu eens aan te zien, dat nu blijkt geen redelyken ondergrond gehad te hebben. De diplomatieke betrekkingen tusschen ons land en Venezuela zullen nu wel spoedig ge regeld w-orden. De Duitsche consul is tyde- lyk voor de Nederlandsche belangen opge treden. Onze Minister van Buitenlandcche zaken heeft intusschcn officieel de opheffing van het handelsverbod bevestigd. Men zal zich herinneren, dat in de dezer dagen door den Sultan van Turkije uitge sproken tro nredc een niet bijzonder vrien delijke opmerking werd gemaakt over de onafhankelijkheidsveiklaring van Bulgarije. In verschillende) Bulgaarsche bladen werd deze opmorking als ongepast en uitdagend gekenschetst, met de byvocging, dat door zulke uitingen het ontstaan van vriend schappelijke betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije wordt bemoeilijkt. Het merk waardige iu deze zaak is echter, dat de officieole kringen de redo heel kalmpjes op vatten en aan do door den Sultan uitge sproken woorden geeu al te groote beteekenis hechten. Men tracht cr daar zelfs een ver ontschuldiging voor te vinden, door te wyzen op de parlementaire onervarendheid van den grootvisir-r, dien men algemeen voor den op steller van de troonrede houdt. Marine en Leger. De machinisten L. A. A. Weeda en C. J. F. Schoonenberg zijn ic Hellevoi-tsluis na gehouden herexamen geslaagd voor den rang van hoofdtna- chinist. De machinisten D. W. Clausen, W J. M. Suvnlle en W. O. M. Brouwer hebben te Hellevoetsluis met gunstig gevolg liet examen voor hoofdmachi nist afgelegd. Den navolgenden officieren, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor »IIeiligerlee", wordt de achter hunne namen vermelde bestemming aangewezen: luit. t. 7. 1ste kl., J. O Kolkmeijer (le officier), op non-activiteit 0 Jan. 1909; luits. t. z. 2de kl. J. W. K. Tijl, L. Koers, beiden wachtschip A'dam, 0 Jan. 1909; bij de Kon. marins-res., B. Braat, wachtschip A'dam, 6 Jan. '09; officier van gezond heid 1c kl S. Buitinga, op non-activiteit, 6 Jan. '09; officier van ndm. der 2e kl P. J. Dikkers, 1. wachtschip A'dam, 6 Jan. '051; 2. imn-activitrit, 10 Jan. '09; offic.-rnach. 2c kl. J. M. Madscii, op non-activiteit, 6 Jan. '09. Den navolgenden officieren vun de Kon. marine reserve wordt niet 2 Jan. a. s. de achter hunne namen vermelde bestemming aangewezen luit. t. z. 2e kl. W. Krol, (Reinier Claeszen"; buitengewone adelborsten A. A. Groustra, J. Ilainer- sma, A. Dubois, allen Atjeh". De luit. t. z. der 2e kl. C. baron de Vos van Steenwijk, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, wordt op non-activiteit gesteld. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Madura, v. A dam n. Java, pass. 23 Dec. Quessant. Hembrundt, v, A'dam n. Java, arriv 22 Dec. te Genua. Ambon, v. A'dam n. Java, pass. 22 Dec. Pantellaria. Flores, v. Java n. A'dam, is 22 Dec. Gibraltar gep. uoninklukk hollandsciib lloyd. Maasland, van Amsterdam n. Bucnos-Avres, vertr. 22 Dec. van Hio Janeiro. Itynland, v. Bui-nos-Ayres naar Amsterdam, arriv 21 Dec. te Santos. Delftland, v. A'dam n. Brazilië en Buenos Ayres, vortr. 23 Dec, v. Duinkerken. Rotterdamschk Lloyd. Solo, v. Java n. R'dam, pass. 23 Dec. Quessant. Bogor, v. Rotterdam n. Java, pass. 22 Dec. Sogres. Medan arriveerde 21 Dec. van R'dam naar Java. Kaw-i, v. R'dam n. Java, vertr. 22 Dec. v. Southampt. Kedirf, v. Jova n. R'dam, is 23 Dcc. Perim gepass. Rindjani, v. Java n. R'dam, vertr. 22 Dec. v. Perim. Sindoro, v. R'dam n. Java, arriv 22 Dec. te PortSnid. Ternate, v. Java n. R'dam, arriv. 23 Dec. te R'dam. Wilis, v. Java n. R'dam, is 23 Dec. Quessant gep. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. IV, arriv. 23 Dec v. West-lndic te A'dam. Pr. W. V, arriv 22 Dec. v. W.-Indië te New-York. V isscheri jbericht eu Nieuwediep, 23 December. Aangebracht door 12 kolders 5 tot 20 stuks tong» per stok 75 cent. 10 tot 40 middelmatige tong, per stuk 40 a 45 cent, 10 tot 20 kleine tong, per stuk 15 cent, 1 tot 3 mand kleine schol, per mand f5 a f3, 1 tot 2 mand scharren, per mand f2 a fl,50. 24 December, v. m. 8 uur 5 korders 10 tot 20 stuks tong, per stuk 70 cent, 10 tot 40 middel matige tong, per stuk 40 a 35 cent, 10 tot 30 kleine tong, per stuk 15 a 10 cent, 1 tot 4 tnand kleine schol, per mand f3 a f2, 1 tot 2 mand schar, per mand f1. Burgerlijke Stand gemeente Helder. Van 22 tot 23 December. ONDERTROUWD: 'j. F. Koks en II. J. van Koningsbruggen. BEVALLEN: H. H. van Es geb. Prins,z. C.van Zijll geb. Brandenburg, d I). v. d. Brugge geb. Prins, d, M. Gclok geb. Dekker, d. 11, A. G. Tolle naar geb. Ubens, z. OVERLEDEN: A. Zwart—Wed. M. Mooü, 91 j. Jb. Peereboom, 63 j. G. Oudijk, 79 j. W. Snijder Stam, 52 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië. |Tndst. dor Vereondingawefr Stadstijd. p. zeepost via Amsterdam 25 Dec. 12'sinidd p. zeepost via Rotterdam 1 Jan. 7.'s av. p. iioll. mail via Genua. 5 Jan. 7.— 's av. p. Holl. mail via Marseille 29 Dec. 3.30'snam p.Franschein.vi&Marscille 1 Jan 7.— 'sav. p. Duitsche m. via Napels 30 Dec. 12'smidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en W. Afd. van Borneo p. Eng. inail via Brindisil 25 Dec. |8.30'smor' p, iioll. mail via Genua 5 Jan. |7.— 'sav Naar Atjoli en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisilelken Vrijdap|8.30'sinor. p. Iioll. mail via Genua 5 Jan. |7. 'sav. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam 0 Jan, 17.— 'sav. p. mail over Engeland 4 Jan. '7. 's av. p. mail via St. Nnzaire 7 Jan. |7.— 'suv. Naar Curafjao, Bonaire on Aruba: p. zeepost via Amsterdam 6 Jau. 7.— 'sav. p. mail via Soutliainptonjclken. Dinsdag of Qucenstown en Vrydag 13.30'snam p. mail via Hamburg I 30 Dec. 7. (alleen op vcrL der atz,)| Naar St. Martin, SL Eustutius on Saba: p. zeepost via Amsterdam; Jan ,7 - 't (alleen op verl. der aiz.) p. inail via Southainpton| 4 Jan |7. - Naar Kaapland, Natal, Oranje-Riviur-kolonio en Transvaal Vrydag, 3-30 's namiddags. Vervolg der berichten HELDER, 24 December. Iu ons vorig nummer plaatsten wij een advertentie, vermeldende het 55-jarig huwe- lyksreest van Zeegers en echtgenoote, wo nende in de Vijzolstraat No. 10. Wie helpt meê, beide oudjes eon aangenamen dag te verschaften Ze bobben het noodig en liet zou voor hen een aangename verrassing zijn. Steun voor Curapao. De netto opbrengst van de voorstelling, gegeven door het corps Adelborsten en dooi de leerlingen van de H. B. »S. enz., ten voor- dcele van de noodlijdenden op Cura^ao be draagt f275. De opmerking over de Ansichtkarten" in ons vorig nummer heeft doel getroffen dc firma Prins deelt ons inede, dat zij binnen kort het opschrift op het reclamebord zal luten veranderen in «prentbriefkaarten De muziekvereeniging .Crescendo", af- deeling Helder van de Maatechappy tot be vordering der Toonkunst, voerde Dinsdag avond voor de tweede maal op de operette ,De Prius van SindDe zaal van .Casino'" was weer flink bezet, het spel cn de zang vielen evenals den eersten keer buitengewoon in den smaak en de opgekomenen hadden daardoor een prettigen avond. Een groot aantal kinderen profiteerden Woensdagmiddag van de gelegenheid om de bioscope-voorstelling van Lohoft iu .Tivoli" bij te wonen. Voor schoolkinderen een dubbeltje dat was een billyke prys oor doelden zy daarvoor kon je nog eens wat zien ook, waarvan je wel eens gehoord had, of je had lol om zoo'n leuken politieagent, die de dieven op een nieuwe wijze wiet te vangen of om do lui, die op een wedstrijd kwameu om de leelijkste gezichten to trekken wel lollig als je daarmee een prys kunt ver dienen. In school gaat het vaak andersom. Leerryke dingen waren er ook Daar had je b.v. een tochtje door het Zwitsersche landschap. En verder Zeppelin's vliegmachine die er toch een beetje anders uitzag dan die welke je hier ter gelegeuhoid van St. Nico- iaas voor de winkelramen kon zien. Zaterdag weer kindervoorstelling. Baggermolen gezonken. Schipper Klein, van don loodsaf haler, giste renmiddag alhier binnengekomeu, rapporteert dat dien middag omstreeks 12 uur nabij het Westgat een baggermolen is gezonken, die vermoedelijk door de sleepboot „Thamea" werd gesleept. Het volk werd door genoemde sleepboot gered, die daarop waarschijnlijk naar Maassluis koers heeft gezet. Een koe te water. Gisterenmiddag werd een koe per schuit van hier naar West-Einde vervoerd. In het Noord-Hollandsch kanaal kwam het vaartuig in aanvaring met een naderend tjalkschip, gelukkig een lichte botsing, waardoor de koe, op het dek staande, eohter schrok en, na zich losgerukt te hebben, over boord sprong. Met zeer veel moeite werd het beest op den wal gehuald en kon men daarna do onderbroken reis vervolgen. Openstelling van het Bijkstelegraaf- en telefoonkantoor te Nieuwediep en het bijkantoor te Helder, op 26 Dec. (2de Kerstdag). De directeur van het Rykstelegraafkantoor te Nieuwediep, brengt ter kennis van 'l alge meen, dat op 26 December a. s. het Rijks- telegraafkantoor geopend is van 7|-9i, 12J-4*, 51-8|. dat het Rijkstelefoonkantoor geopend is vun 71-41, 61-71, met dien verstande, dat tydens de uren waarop het Rijkstelegraaf kantoor gesloten is, er geeu gesprekken uit de openbare spreek cel van 't kantoor gevoerd kunnen worden. Het bykantoor te Helder, (gevestigd in het postkantoor) is voor den Rykstelegraaf- dienst geopend op dezelfde nren als voor het postkantoor is vastgesteld. Yoor den telefoondienst geopend van 121—41 uur nam. Voetbal. De seriewedstrijden te Purmerend. Het programma der seriewedstrijden, uit geschreven door de F. V. V. Purmersteijn", bevat voor afd. A. de volgende vereenigingen No. 1 ,A. F. C." III (Amsterdam). No. 2 Sport" I (Zaandam). No. 3: «Alcmaria Victrix" II (Alkmaar;, No. 4: «H. V. B. XI" (Helder). Nog zij in herinnering gebraoht, dat No. 2 door No. 1 in Hoorn met 61 werd ver slagen, alsmede in de Noordhollandschc Bond j.1. door No. 3 met 81, waardoor de lste wedstrijd van 't H. V. B. XI nl. tegen No. 3 zeer spannend beloofd te worden. Voor Afd. A. zijn beschikbaar gesteld dc volgende prijzen le prys Verguld zilveren Distinetive. 2e prijs Zilveren medaille (uitgeloofd door «Het Nieuwsblad voor Noord-Holland.') Eereprijs voor beste doelgemiddelde Zil veren medaille. Het H. V. B. XI speelt niet den Ion, maar don tweeden Kerstdag, 's middugs van 3—4. Hot vertrekt 's morgens met den trein van 7 u. 32 Het «Ilandelablad" verneemt, dat de te verwachten blijde gebeurtenis in de Kouiuk- lijke familie in de eerste hellt van April wordt verwacht. Er wordt op 't gebied van reclame steeds nieuws bedacht. Zoo werd ons toege zonden Van den Bergh's vitollo-kalcnder voor 1909. Hij wordt door de winkeliers die het artikel verkoopen, gratis aan de Vitello- verbruikers aangeboden, 't Is een maand- kalender, een juweeltje van uitvoering op ieder blaadje een keiirig schilderijtje een sieraad voor de huiskamer, dat gaarne zal uanvaard worden. De Honderd. Het getal afdeelingt-n der Noordhollaudsche Vereeniging «Het Witte Kruis" is tot 100 gestegen. Jonge Vrijzinnigen. Men meldt u:t Amatordam van de N- R. Ct. Zondag jl. vergaderden de vereenigingen vau jonge vrijzinnigen uit Amsterdam, Alk maar, Beverwijk, Haarlem, Haarlemmermeer en Hoorn, tot de definitieve oprichting van het provinciale comitd van vryzinnigo pro- pugaudaclubs in Noord-Holland. Alle - ver eenigingen traden toe. De voorbereidende werkzaamheden te den Helder, Purmerend, Edam, Zandvoort, Sand- poort, Aalsmeer, Berkhout, kiesdistrict Enk- huizen, Oudendijk, Ouderkerk a. d. Amstel, Weesp, Urseu, Nteuwe Zijpc, zyn reeds ge slaagd, zoodat op deze plaatsen binnenkort clubs van jonge vrijzinnigen zullen worden opgericht. De leiding vun het comité is voorloopig in handen van de heeren Vos, Bent en Woud- huysen te Amsterdam, en A. Pels te Alkmaar. Enkhuizen. Men schryft uit Enkhuizen liet waaggebouw, gesticht in het midden der zestiende eeuw (1559i, is uit een archi tectonisch oogpunt belangrijk als type van Oiul-Hollandschen bouwtrant. Niet alleen de beide gevels (het gebouw staat op een hoek), maar ook het inwendige is interessant. Een der kamers, die in vroeger jaren gediend heeft tot gildekamer der chirurgijns, wordt verlicht door ramen met beschilderde ruiten de glasschilderingen, voorstellende wapens van gildemeesters, zijn gedeeltelijk nog in zeer goeden staatin een andere kamer is de antieke betimmering nog geheel aanwezig. Dit gebouw zal zoowel in- als uitwendig worden gerestaureerd, en zoovoel mogelijk gebracht in den toestand, waarin het oor spronkelijk verkeerde, waarna het zal worden ingericht voor museum. Voor dit doel is een commissie van deskundigen benoemd, welke den burgemeester, den heer Hoytema van Konijnenburg, die het initiatief nam, zal ter zijde staan. De kosten zullen uit particuliere bijdragen worden bestreden. Gasverstikking. In zyn hótel te Utrecht is Dinsdag door een noodlottig toeval (gasverstikking) over leden de heer J. E. Tehupeiory, Indisch arts, juist dezer dagen in Nederland gepromoveerd, terwijl hij binnenkort in het huwelyk zou treden. De overledene was hoofdredacteur van de «Bandera Wolanda". Het merkwaardig verschijnsel te Oosthuizen (de warme gasbron) is als naar gewoonte weder zeer overdreven voorgesteld en berust de mededeeling op ge wone kletspraatjes. Er ontwikkelt zicli op die plek slechts een geringe hoeveelheid brongas en van onderaardsch gerommel of hitte is geen sprake. De National City Bank in New-York. Zondag heeft in New-York een merkwaar dige verplaatsing van edel metaal en gelds waardig papier plaats gevonden. De Natio nal City Bank verhuisde van haar oude kan toren naar het vroegere douanekantoor, dat verbouwd is om de bank te kunnen huisves ten. In het geheel is Zondag voor een be drag van 45,009,000 pd. st. aan goed en 500,000,000 pd. st. aan geldswaardig papier van het oude kantoorgebouw overgebracht naar het nieuwe, welk laatste gebouw naar de New-Yorkers trots beweren grootor is dan de gebouwen van de Bank van Engeland. Omkooping. Pittsburg, 23 Dec. Zeven leden van den studelijken raad en twee bankiers zijn in hechtenis genomen, in verband met een aan klacht over omkooperij. Zes raadsleden zijn verdwenen. Naar wordt medegedeeld, hadden 60 raadsleden 45,000 dollars ontvangen als omkoopsom in verband mot sommige stede lijke contracten. Slechts zes raadsleden staan geheel buiten deze zaak. GEMEENTERAAD VAN TEXEL, gehouden 23 December 1908. Aunwezlg alle leden. Voorzitter Mr. W. F. Iliddingh, burgemeester. De notulen wordon goedgekeurd. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. a. iSchrijven van incj. Taveling, te IJmui- den, berichtende asnneraing betrekking onderwijzeres te Midden-Eierland. b. Berichten van de nieuwe leden van het Algein. Armbestuur, berichtende benoemingen aangenomen. c. Mededeeling, dat de heer J. C. Visser voorzitter van het Armbestuur is ge worden. II. Voorstel inzake subsidie-aanvrage Ambachtsschool te Heldor. B. eu W. stellen voor f 20 per leerling toe te staan tot een maximum van 5 leerlingen. Wordt na discussie aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. III. Voorstel op verzoek om adhaesie- ketuigingen voor vergrooting van de haven. Het verzoek is op ongezegeld papier ge steld en kan dus niet behandeld worden. B. eu W. stellen de vergrooting op hoogeu prijs en vroeger is reeds door den Raad een verzoek verzonden. Voorgesteld en aangeno- men wordt na een lange discussie, dat er moeite voor -eene Rijkshaven gedaan zal worden, waarvoor als commissie van onder zoek benoemd worden de leden van hot Dag. Bestuur en de heer Mots. IV. Voorstel tot vorleeniug eener bijdrage in de kosten van beharding weg Pyperadyk. B. en W. stellen voor f 400 toe to staan. Aangenomen met algemeene stemmen. V. Voorstel te besluiten tot beharding vun den weg De WaalOudeschild. Het voorstel werd aangenomen met toe kenning van f 3000 subsidie. VI. Voorstel met betrekking tot den te maken aanlegstetger nabij Oost. B. en W. brengen pr&e-advies uit. Reeds in Juni 1907 werd f 1500 toegestaan. Thans zou f 4000 benoodigd wezen; waarvoor nog slechts primitief werk geleverd kan worden. Voor dit bedrag kan meer verkregen worden. Voorgesteld wordt het beBluit van Juni 1907 in te trekken en de middelen te zoeken voor een geschikte los- en laadplaats. Verschillende leden voeren hierover het woord en vooral de heer Koning dringt er op aan, dat met bekwamen spoed gehandeld worden zal, waarna het voorstel wordt aan genomen. Afloop der Veiling van Huizen en Erven, gisteren gehouden in „Casino'ten overstaan van Notaris Stammes. 1. Het Huis eu Erf, Binnenhaven 89, koopor S. Wuis te Texel, voor f760. 2. liet Huis en Erf, Binnenhaven 90, kooper G. Bakker qq., voor f' 710. 35. Het nieuw gebouwde Logement Koffiehuis met Erf, Zuidstraat 62; het Woon- en Winkelhuis, Zuidstraat 61, en het dubbele Pakhuis, A.-Zuidz., hoek Oestersteeg, kooper J Dijkshoorn qq., voor f 3300. 68. Het Huis en Erf, Oranjestr. 59; de Stal, Vischmarkt 32, en het Huis en Erf, Oranjestr. 57, kooper H. Blankman qq., voor f2482. 912. Vier Huizen en Erven, Van der Hamstr. '2127, kooper D. Bakker H/.n. qq., voor f 4898. 13. Voor afbraak. Het Huis te Koegras aan do Midden vliet 13b, kooper H. Grin, Oudealuis gem. Zijpe, voor f 500. 14. Het Huis en Erf Middenstraat 80, kooper J. Giltjea, voor f'1049. 15. Het Huis en Erf Langestraut 107, kooper J. van Rijn, voor f 510. 16. Het Huis en Erf Langestraat 109, kooper J. Ham qq», voor f" 425. 18. Het Huis en Erf Vlamingsdraat 79, kooper A. Wijkcr, voor f966 2021. Twee Huizen en Erven, Brou- werstraat 16 en 18, kooper H. Veentjor qq, voor f1775. 22. Het Huis en Erf .Steengracht 7, koo per II. Veentjer qq., voor f850. 23. Het Huis en Erf Stcengracht 8, koo per J. Heyman voor f 845. '24 25. Twee Huizen en Erven, Steen gracht 9 en 10, kooper M. Smits qq., voor f1790. 26. Het Huis en Erf, Steengracht 11, koo per S. Engelsman, voor f 865 27. Het Huis cn Erf, Steengracht 12, koo per J. Th. Heijsolaar, voor f 870. 28. Het Huis en Erf, Steengracht 13, kooper N. Been, voor f845. 2930. Het Winkelhuis en Erf, Spoorgr. 2 eu het Huis eu Erf Spoorgr. 33, kooper H. F. Thieman, voor f4415. 31. Hot Huis in tweeën bewoond on Erf, Vischmarkt 6 en* 4a, kooper R. N. v. Os qq., voor f000. Heldersche Moppen. Na het exame n Gelukkig geslaagde kandidaat: «Professor,al wat ik weet, dank ik u." Professor: «Maak niet zoon drukte over zoo'n Advertentiën. Den 6den Januari a s. hopen wij door Gods goedheid den dag te herdenken waarop onze veel geliefde ouders Tjalling Bakker en Neeltje Tolk, 12'/s jaar geleden in den Echt werden verbonden. Dat de Heer hen nog lang moge sparen is de innige wensch van hunne dankbare Kinderen, JAN. JACOB. TJALLING. EL1SABETH. ERMINA. Helder, 24 December 1908. Den 6den Januari a. s. hopen wij door Gods goedheid den dag te herdenken waarop onze geliefde broeder en zuster Tjalling Bakker en Neeltje Tolk 12'/j jaar geleden in den echt werden vereenigd. Dat de Heer hen nog lang moge sparen en het hen steeds wel moge gaan, is de wensch van hun liefhebbende Vader, Broeders en Zusters. Helder, 24 Dec. 1908. Geboren Johan, zoon van HENDRIK VAN ES en HILLEGONDA HENDRIKA PRINS. Helder, 22 December 1908. Geboren Dirkje, dochter van C. v. d. BRUGGE en D. v. d. BRUGGE-Prins. Helder, 22 December 1908. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht u kennis te geven van "het overlyden van onze geliefde dochter, zuster en behuwdzuster Adriana Maria Jacoba Wijker, in den leeftijd van 22 jaar. Namens haar diepbedroefde moedor A. WIJKERHubbeléRg. C. WIJKER. M. WIJKER Vrouwf*. Joh. WIJKER. K. WIJKER. A. WIJKER. Amsterdam, 28 December 1908. Nassaukade 304. Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen van belang stelling, die wy hebben mogen onder vinden ter gelegenheid van ons 30 jarig huwelyk, betuigen wy, ook uamens onze kinderen, behuwdkinderen en kleinkind onzen hartelijken dank. F. VISSER en Echtgenoote. Helder, 24 December 1908. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. le Kerstdag GEEN DIENST wegens optreden van Ds. A. E- van Griethuijsen van Huisduinen in de Westerkerk om 10V, uur. 2e Kerstdag, v.ra. 10 uur, Ds. A. VERWAAL, Herv. Predikant te Alkmaar. Zondag 27 December, voorm. 10 uur, Ds. T. D0EVENDAN5, Herv. Predikant te Amsterdam. gevestigd HOOGSTRAAT. 25 December lste Kerstdag voorm. 10 uur en nam. 5!/9 uur en 26 December 2de Kerstdag voorm. 10 uur, Zondag 27 December voormiddags 10 uur en des namiddags te 5'/, uur: beroepen leeraar, J. DEKKER. lste Kerstdag 's m. 6 uur: bij de verlichte kerstboomen Gedurende Kerstdagen bijzondere feestelijke 'sav om 8 uur zullen de kerstboomen verlicht zijn. 2de Kerstdag 's av., zullen de Kinderen een Zangdienst hou den, de geboorte des Heeren. Komt, en neemt velen, mede. te Koegras. Wegens beperkte plaatsruimte is de Kerstfeestviering met do kinderen der Zondagsschool op den lsten Kerstdag alleen toegankelijk voor do bewoners van Koegras. HET BESTUUR der Christelijke Zangvereeniging „ZINGT DEN HEERE" TE HELDER, Afdeeling van den Bond van Chr. Zang- vereenigingen in Nederland. op ZATERDAG 26 December (2de KERSTDAG) des avonds ten 7 ure in bet Gebouw «oor Evangelisatie (Palmstraat) met medewerking van het Amersfoorts vocaal-Mannenkwartet Ten voordeele van het Bouwfonds voor het gebouw Palmstraat. Programma's, tevens bewys van toe gang k 25 CBnt, verkrijgbaar bij de LEDEN en aan den ingang van het gebouw. HET BESTUUR. Chr. Zangvereeniging Vrijdag GEEN REPETITIE. HET BESTUUR. VOLKS-BIBLIOTHEEK Chr. Jong.-VereenigiDg, Spoorstraat, is wegens de feestdagen Vrijdag 25 Dec. on Vrijdag 1 Jan. gesloten, n WOENSDAG 30 DECEMBER, van 7'/a9 uur. maar geopend des avonds is van Vrijdagtot Maandagmorgen AFWEZIG. Afdeeling: „Dragersfonds". Algemeene Vergadering GeborenTheodorus Lourens, van bovengenoemd fonds, op MAANDAG zoon van C. J. VAN 'T SANT 28 DECEMBER, des avonds U- negen uur, eu J. A. VAN 'T SANT - Terra, j op de bovenzaal. Daarna uitkeering. Helder, 23 December 1908. I Namens ubt Bestuur. Langestraat 104. j De Commissie van Beboer.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 2