Marine en Leger. Bestemd voor Hr. Ms. «Nuptunus" bij indicnst- stelling: opper-schipper A. Steen en bootsman i. A. I'eernan. Overplaatsingen. Bij uitdicnststellling van Hr. Ms. monitor Heili- gerlee" op 6 Januari 1909 geplaatst als: machinist J. O. L. C. v. Erkel en idem P. A. Karsdorp bij du conservatie op 'sRyks werf te Amsterdam. Schipper v.k. H. van Maanen, bootsman F. M. Ie Febvre, kon.-majoor v.k. P. lieijblok. sergt.-timmer- man C. Bruning, sorgt.-zieki n-vorpl. A. J. Donsen en sergt.-schrijver O. Ziiiderbuan ailen op Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Bootsman W. Oostendorp, idem T. v. Daele en scrgL-konstabel A. Kluft van Hr. Ms. ïAtjch" op Hr. Ms. vPiet Hein" en bootsman A Aaldertsz. idem W. Schipper en sergt -konstabel O. Reus van Hr. Ms. Piet Hein" op Hr. Ms. «Atjeli", daturn te bepalen door den Directeur en Commandant te Willemsoord. Met Januari wordt aan het departement van marine werkzaam gesteld de luit. t r. Ie kl. W B. K. Boom, die, naar men verneemt, bestemd wordt om op te treden als adjudant van den minister var. marine ter vervanging van den luit. tz. Ie kl. A Merkus, die van de adjudantsbetrekking eervol wordt ontheven ten einde na eenigen tijd nonaclief te zyn geweest den voor bevordering tot den hnofdoftlers- rang vereischten diensttijd buitengaats te vervullen. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nedebi.anu. Rembrnndt, v. A'darn n. Java, vertr. 24 Dec. v. Genua. Buli, v. Java n A'darn, arriv. 25 Dec. te Suoz. K. Wilh., v. Java n. A'darn, vertr. 25 Dec. v Colombo. Ambori, v, A'dam n. Java, vertr 28 Dec. van Suez. Billiton, van Port Talbot rond de Kaap n. Sabang, arriv. 27 Dec te Port Natal. Flores, arriv. 28 Dec v. Java te A'dam, Java arriveerde 28 Dec. v, Amsterdam te Sabang. K. W. I.v. A'dam n. Java. arriv. 27 Dec. te Southampt. K. Wili. 11. v. Javan. A dam, vertr. 26 Dec. v. Genua. Madum, v. A'dam n. Java, is 27 Dec. K. St. Vincent gepasseerd. Oranje, v. A'dam A. Java, vertr. 27 Dec. v. Colombo. Koninklijke Hollandsche Llotd. Rijnland, vertrok 24 Dec. van Santos met 15000 balen koffie voor Amsterdam. Delfland, van Arosturdam n. Brazilië en B.-Ayres, arriv. 27 Dec. te Vigo. Maasland,arriv. 27 Dec. v. A'dam te Montevideo. Rotterüamsciik Llovd. Bosocki vertrok 24 Dec. van Java naar Rotterdam. Menado vertrok 24 December van Java n. R'dinn. Solo arriveerde 26 December van Java te R'dam. llogor, v. R'dam n. Java, is 26 Dec. K. Bon gcp. Djocja arriveerde 24 Dec. v. Rotterdam te Sabang. Gedé arriveerde 27 Dec. v. Rotterdam te Padang. Goentoer vertrok 26 Dec. van Padang n. Rotterdam Kawi van R'dam n. Java, vertr 27 Dec. v. Tanger. Kediri, v. Java n. R'dam, arriv. 28 Dcc. te Suez Mnlang v. R'dam naar Java, is 26 Dec. Dover gep. Rindjani, v. Java n. R'dam, vertr. 27 Dec. v. P. Said Sindoro, v. R'dam n. Java, vertr. 28 Dec. v Perim. Viascherijberichten. Nfeuwediop, 24 December. Aangebracht door 40 korders 10 tot 20 stuks groote tong per stuk 70 cent, 10 tot 60 middelmatige tong per stuk 35 n 40 cent, 10 tot 30 kleine tong per stuk 10 a 15 cent, 1 tot 5 stuks rog per stuk 90 cent, 1 tarbot voor f 6,50, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f 2 a f 5, 1 tot 2 mand schar per inand f 1.25. 4 stuks kabeljauw p. st. f 6 n f 6,10. 25 December. Niets afgeslagen. 26 December. 22 korders met 10 tot 20 stuks groote tong per stuk 65 cent, 20 tot 100 middel matige tong per stuk 30 a 35 cent, 1U tot 50 kleine tong per sluk 10 u 15 cent, 1 tot 10 stuks rog per stuk 75 cent, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f 2 a f 5, 2 stuks lev. kabeljauw per stuk f 4. 28 December. 1 korder met 140 middelmatige en 40 kleino tong en schol, besomming f 63,50. 29 December, v.m. 8 uur. Niets binnen Burgerlijke Stand gemeente Helder. Van 24 tot 28 December. ONDERTROUWD: C. Bremer en M. Boehlee. N. A. Kries en K. Kramer J. J. Israël en A M. Quant. GETROUWD; C. T. Kwak en E. Keijzer. D. van Toledo en S. Storapedissel. BEVALLEN: J. A. van 't Sant geb. Terra, z M. C. W ui last geb. Kuijlaars, d. E. Suk geb. Mul, z. L. H. Dijker geb. Hackenitz, d M. Bakker geb. Wezelman, z. K. Fillerup geb. Mangel, z. G. Ver meulen geb. Dekker, d. M M. Spruit geb. Liin- per, d. O. Geils geb. Dijkstra, d. OVERLEDEN: R. J, Kapitein, 9 ra. T. Vlonk wed. D M. Wijngaarden, 79 j. J. W. J. J. van Rooscndael, 59 j. J. Wijngaard, 44 j. J. J. Nooy geb. Huijsink, 75 j. W. M. Mulders wed, M. Smit, 72 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië. Studstijd. p. zeepost via Amsterdam! 8 en 22 Jan. |7.'s iiv. p..zeepost vin Rotterdam 1 oiv 15 Jan. |7.'s av. p. lloll. mail via Genua ,j 5 en 19 Jan. 7. 'suv, p. Holl. mail via Marseille) 29 Dcc. 9.80'snam p.Fransche m.via Murseille; 1. en 15 Jan. 7.— 's at. p. Duitsche m. via Napels) 30 Dec (2'smidd. Naar Palembang, Biouw, Banka, Billiton en \V. Afd. van Borneo p. Eng. mail via Brindisli 8 en 22 Jan. |8.30'sinor. p. lloll. mail via Genua 5 en 19 Jan. j7.— 'suv. Naar Aljoli en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisilelken VrijdHg|8.30'smor. p. Holl. mail via Geuuu 5 en 19 Jan. (7. 'sav. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam 6 en 20 Jan. 17.— 'sav, p. mail over Engeland 4 en 18 Jan. |7. 'suv p. mail via St. Nazaire .J 7 Jdn. |7.— 'suv. Naar CuraQao, Bonairo en Aruba: p. zeepost via Amsterdam; 6 en 20 Jan. 17.— 'snv. I>. mail via Souttiamptonlelkcn Dinsdag) of Queenstown en Vrijdag 3.30'snam p. mail via Hamburg 30 Dec. 17.'i (alleen op verL der afz.)| Naar St. Martin, St. Kustalius eu Saba p. zeepost viaAmstcrdaml 6 en 20Jau. |7.— 'sav (alleen op vezL der alz.) p. mail via Southampton| 4 en 18 Jan. |7.— 'sav. Heldersche Moppen. Gehoord: »Dat ze met hun kijkers en instrumenten do afstanden van de sterren en hun grootte hebben kunnen bepalen, dat kan ik me ten minste zoo een' beetje begrijpen. Maar hoe ze er achter gekomen zyn hoe al die sterren heoten Vervolg der berichten HELDER, 29 December. Do eerstvolgende nummers van ons blad verschynen op Donderdag 31 December en Zaterdag 2 Januari. Baggermolen gezonken voor het Westgat. Rotterdam, £8 Dec. Volgons mededoeling van den inspecteur van het loodswezen ligt het wrak van een baggermolen gezonken voor het Westgat, Zeegat van Texel, op on geveer: 52° 55',5 Nb. en 0° 18'5 W.l. (4° 34',6 O.l. van Greenwich); een groene stompe wrakton is gelegd naast dit wrak, waarop 120 d M. minste diepte is gevonden. In dori op 26 December te Amsterdam gehouden nationalen schaakwedstrijd, uitge schreven door hot Schaakblad, verwierf'onze plaatsgenoot K. Geus den tweeden prys in de hoofd- on Ie klasse-spelers, nadat hy by loting voor den eersten prijs, by gelijk aan tal puuten, was afgevallen Ii8. Onze haven zit af en toe verstopt met drijfijs, dat met den vloed telkens weer wordt afgevoerd. Voor de booton op Texel is het ijs reeds zeer hinderlyk, vooral by bet aandoen dor haven op Oudeschild. Voor de raderboot van de firma Bosman is heden een schroef boot in de plaats gekomen. Door het ijs gezakt. Gisterenavond waren eenige jongens aan de Kerkgrucht op het kanaal bozig om de sterkte van het ys aan een proef te onderwerpen, 't Was eerst aan den kant voorzichtig loopen, daarna trappen en toen deze toch al gevaar lijke liefhebberij ietwat eentonig werd, gingen de waaghalzou verder totdat een hunner dooi de zwakke schotsen zakte en tot den hals naar omlaag schoot. In doze minder prettige positie was het natuurlyk roepen en nog eens roepen om hulp, een geschreeuw dat gelukkig spoedig opgomerkt werd door een korporaal- stoker van de marine, die zonder te aarzelen en met opoffering van een droog pak den drenkeling uit het water haalde Op den wal kreeg de deugniet een geducht pak slaag van zijn redder, die daarop hartelijk uitge lachen werd door de overige jongens, op afstand toeziende. 'Dat is de eerste Nieuwedieper, die ik red", bromde de marineman en voegde er goed verstaanbaar bij, dat het ook beslist de laatste zou zyn Evenals vorige jaren waren gedurende de Kerstdagen door de kerkbesturen van onder scheidene richtingen voor do kinderen kerat- bnomen geplant. Zoowel in de Hervormde-, Lutersche- en Doopsgezinde kerk, als in de gebouwen voor Evangelisatie, van den Uoomsch Katholieken Volksbond en vuu het Leger des Heils prijkten in volle fleur kerst- boomen. Duizenden kinderen hebben volop genoten en zoo wij veronderstellen ook goede indrukken ontvangen. Wat glinsterden hunne oogjes by de vele kaarslichljes en versie ringen van den boom, wat dankbare blikken straalden van huuue gezichten bij de ont vangen geschenken, hoe liefelijk en rein klonken hunne kerstgezangeut Was een lust dit te zien en te hooren. Duidelijk is wederom gebleken, dat dit feest bij den Kerst boom van Germaunschen oorsprong, ook hier plaatse burgerrecht heeft verkregen. Voetbal. De sericwedstrijden te 1'urmerend. 2e Kerstdag: H.V.B. XIA.V. II (Alkmaar) 50 wegens niet opkomen. Zondag H.V.B. XI A.F.C. III(A'dam) 1—0. Na een uiterst vervelende reis kwam hot H.V.B. XI 2e Kerstdag tc ongeveer half een in Purmerond aan en vernaai daar, dat Alemaria" niet opkomen zou, waardoor liet d"s zonder te spelen en met een overwinning van 5—0 de derde Kerstdag i:i de finaio uit moeat komen Zondag dan, middags te 3 u. ving onder een yzig konden wind op een ijzerhurd en glad terrein de .strijd aan van .ons' H.V.B. XI tegen A l'C. III, die 's morgens met 10 op .Spon iZaandam) gezegevierd hadden Het H.V.B XI stelt zich al6 volgt op: Rijckcvorse). Janzen en Kamp. Oudraat, Polling, van de Poll, Dor- lijn, Koorn, Meerens, Dito Kiljan. Onze cap tain wint den toss en verkiest t-gen wind in te spelen. Na de gebruikelijke ciieers uit geroepen te hebben, neemt de wedstrijd onder leiding van scheidsrechter Bahrlich een aan vang. De eerste 5 minuten, weten onze voor waarts, die gedurende don geheelen wedstryd een wclberekenend samenspel geleverd hebben, het spel op 't A.F.C. terrein te houden. Spoedig echter komt de A.F.C. voorhoede, begunstigd door den sterken wind op ons doel afstormen, waar zy echter door slecht schieten voel kanzen verknoeien. Tenslotte neemt onzo voorwaartslinic weer de leiding. Dito lost eon scherp schot, de A.F.C. back slaat hem weg penalty. Rijckovorsel wordt van achter geroepen en kansert een ontzettend hard schot tnsschen de puien. Stand 1—0 voor Heldor. Spoedig daarop is4de le helft voorby en zonder rust wordt omgewisseld voor de 2o helft. A.F.C. III komt thans met reuzenspoed opzetten. Hun achterhoede en linkervleugel werken uitstekend, doch tot doelpunten kan zy niet komen. Anders is hot gesteld met onze voorwaarts, die de A.F.C. III keeper menig gevaarlijk moment bezorgen, door schot op schot te lossen waarvan er 2 beslist verdiend hadden te zitten, doch door den scheidsrechter niet werden toegekend. In 't halfduister wordt nu de wedstrijd voortgezet en na eenige uitvallen van weerskanten, die echter op niets uitliepen, kwam het einde van den stryd mot een welverdiend 10 overwinning van t H V.B. XI. Wat de spelers betreft het volgonde. Over Meerens en Dito niets dan lof. Zy hebben gedurende den geheelen wedstryd zeer verdienstelijk gewerkt. Kamp gaf lang niet wat hy geven kan. Hy moet zich weer eens flink oefenen. Kiljan eu Rijckevorsel uitstekend, terwyl Polling als een paard werkte en Oudraat een te zware tegen party aan de uitstekende A.F.C. III linksbuiten had om goed te kunnen uitkomen. Van de Poll goedDorlyn en Koorn niet in oervorm. Do zeer parlydige scheidsrechter eu de slechto weers- en terreingesteldheid in aanmerking genomen is er door 't H.V.B. XI toch nog goed gespeeld en 'a avonds b\j de prijsuit reiking kwam Helder weer in 't bezit van den len p r y s en eereprjjg. Dit is de 8e maal, dat het H.V.B. XI in een jaar deelneemt aan Noordhollandsche seriewedstrijd, de 3e maal dat zyne overwinningen worden bekroond met 2 medailles. Voorwaar, geen vereeniging kan een meer succesvol jaar hebben dan de H.V.B. De medailles zullen in de etalage van den heer Van de Poll (Kanaal weg) worden tentoongesteld. Onder de regeling der werkzaamheden van de Tweede Kamer, na de hijeenroeping der leden op 9 Febr. a.s., behoort ook hot onderwerp .Aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking on droogmaking van de Wieriugermeer. Op 1 Januari a. 8. is het 25 jaar ge leden, dat de lieer A. de Boer als onder wijzer te Anna Paulowna werd aangesteld. Wij vertrouwen, dat het den grachten jubi laris op dien dag niet aan blijken van be langstelling zal ontbreken, want gedurende zijn verblyf te Anna Paulowna beeft hij zich vele vrienden verworven, zoowel door zijn onderwijs, als door de belangelooze diensten aan vele plaatselyke vorcenigingen bewezen. Ongeregeldhoden aan boord van Hr, Ms. schoener „Zeehond." Naar aanleiding van mededeolingen door den heer Ilugenholtz in de Kamerzitting van II Dec. jl. gedaan ^ver het bovengenoemde onderwerp, heeft do heer Vcrhoy een twee tal vragen gericht tot den Minister van Ma rine, die daarop zeer uitvoerig heeft geant woord Uit dit antwoord blijkt o.in., dat aan boord van de .Zeehood gedurende het verblijf in de Noordzee op order van den eersten-offi cier onder goedkeuring van den cominundant enter-oefeningen" zijn gehouden, bij wijze van gymnastiek, aangezien op de zeer be wegelijke Zeehond de oefeningen aan een gymnastiektoestel niet tot haar recht konden komen. Deze oefeningen hadden op de reis ,van 28 October tot 4 November -/onder bezwaar plaats gehad. Het schip ging tijdelyk naar binnen en koos 10 November weer zee Op don namiddag van dien dag na den rusttijd werd door den officier van de wacht order jegeven, dat, alvorens aan de scheepswerk- zaamheden zou worden begonnen, eerst moest worden geënterd. Door den bootsman, chef d'équipage, werd het bevel gegeven om klaar te staan tet openteren, doch de vyf matrozen der lste klasse en drie matrozen der '2de klasse, die aan de oefening moesten deelnemen, gaven te kennen dat zo bezwaar hadden om te enteren. Door eon drietal matrozen werd daarby nadrukkelijk aan den bootsman verklaard, dat zij de order om op te enteren niet zou den uitvoerende overigen zeiden er eerst over te willen spreken. Do officier van de wacht, van het gebeurde in kennis gesteld kommandeerde .oogen- blikkelijk openteren". Aan dit bevel werd niet voldaan. Aan ieder persoonlijk werd daarna door dien officier het bevel gegeven, doch Allen antwoordden: .ik doe het niet*. De officier van de wacht bracht allen de ernstige ge volgen van dienstweigering onder het oog. De officier der wacht, die zich mot de navigatie had te bemoeien, liet toen den eersten officier waarschuwen. Deze vroeg den weigerachtigen matrozen of ze niet wilden enteren, waarop geantwoord werd, ,dat ze daar geen zin in handen*De eerste officier wees hen er op, dat dit niet de goede manier van handelen was, dat als zij bezwaren hadden zij by hem moeten komen,doch dat begonnen moest worden met het uitvoe ren van de order. Ook hy gaf daarop per soonlijk achtereenvolgens de order om op le enteren. De eerste zes matrozen antwoordden noen mynheer". de laatste twee gaven aan het bevel gehoor. Aan den inmiddels gewaarschuwden com mandant werd door de matrozen geantwoord dat ze geen zin hadden om te enteren en dat zo eerst over wilden spreken. De com mandant deelde hun mede, dat eerst de order moest uitgevoerd worden en dat zy daarna voor de matrozen te spreken was. De order werd daarna door de overige matrozen uit gevoerd. Aan de commissie van onderzoek dezer zaak, bestaande uit twee geheel buiten de taak staande hoofd-officieren, werd door eenige matrozen verklaard, dat zij van mee ning waren, dat met de enteroefening een les in te enteren werd bedoeld en zy zulk een los niet noodig haddenéén matroos be schouwde bovendien de entcroeiening als een straf; door andere matrozen werd ver klaard, dat do chef der cquipuge hun wel gezegd had, dut het enteren eon gymnasti sche oefeningtvas, doch dat zy dit niet ge loofden en meenden, dut het enteren verband hield met het onlangs voorgekomen feit, dat enkele matrozen onvoldocndo kondon werken in het tuig toen het luchtnet der draadlooze tclegrafi moest geklaard worden door het mcerendeel dor matrozen werd bovendien verklaard, dat zij grieven hadden tegen den len officier en tegen den aan boord onderschikt dienenden bootsman, dan wel grieven tegen een dezer. Ten opzichte van eerstgenoemde be klaagden zij zich over hondsche behandelingen snauwen bij het indienen van verzoeken en in andere dienstaangelegenheden, o. a. bij zijn optreden tegen den chef d'equipage; bij ge noemden bootsman hinderde hen liet geven van orders tegen die van den chef d'equipage in. Ten aauzien van de grieven tegen den eerste-officier is gebleken dat deze sterk overdreve i zyn, doch van het standpunt der schepelingen beschouwd, niet als geheel on gegrond kunnen worden aangemerktdat de behandeling echter in werkelijkheid niet hondsch is geweest en dat niet is gesnauwd dat het niettemin mogelijk is, dat in enkele gevallen op de toegesproken schepelingen de indruk is gemaakt van stuursch optreden door den eigenaardigen oogopslag en bij zondere wijze van spreken van don eerste- officierdat het echter zeer te betwijfelen valt of het optreden feitelyk van dien aard is geweest, als eenige schepelingen hebben willen doen voorkomen, aangezien de eerste- officier in werkelykhcid tevreden was over de schepelingen en omtrent den gemoedstoe stand van genoemden officier zeer tegenstrij dige verklaringen zijn afgelegd Wat betreft de grieven tegen den onder geschikten onderofficier is gebleken, dat deze gedeeltelyk gogrond, gedeeltelijk ongegrond waren, doch niet dat aan het geven der tegenorders tegonwerking van den chef der equipage bedoeld was. Over het geheel genomen is echter ten duidelijkste gebleken, dat de grieven, voor zoover die gegrond zyn bevonden, toch vol strekt niet de roekeloosheid wettigen, waar mede de bij de zaak betrokken matrozen de dienstbelangen en hun groote persoonlijke belangen in gevaar hebben gebracht en waar van het weigeren om de orders op te volgen getuigde, aangezien aan alle gegronde grieven zonder bezwaar had kunnen worden tegemoet gekomen, indien zij behoorlijk langs den hiërarchiscben weg tor kennis van den com mandant waren gebracht, terwijl dan tevens de ongegrondheid der vermeende grieven zou zijn gebleken. De directeur en commandant der marine te Willemsoord, aannemende, dat by de be trokken matrozen niot de bepaalde wil heeft bestaan om de orders niet uit de voeren, aangezien zy tot inkeer gekomen zyn, toen de commandant hun daartoe op het laatste oogenblik nog «le gelegenheid openstelde, heeft alle in de zaak betrokken matrozen schuldig verklaard aan: fhet door een schepeling in vereeniging met anderen niet dadelijk en zonder daar- tegen te redeneeren, gehoorzamen aan en wgetrouwelijk volbrengen van de orders hem .gegeven door degenen, die in don dienst boven hem zyn gesteld', en rekening houdende met de zwaarte der door elk der betrokkenen begane overtreding, daarbij tevens lettende op hun condnites, ter zake de navolgende straffen opgelegd aan drie matrozen dor lste klasse ieder een vermindering tot matroos der 3de klasse voor den tyd van één jaar aan één matroos der lste klasse en twee matrozen der 2c klasse ieder een verminde ring tot matroos der 3de klasse, voor den tijd van negen muanden aan één matroos der lsto klasse een provoost arrest voor den tyd van veertien dagen; aan dén matroos der '2de klasse een pro voost-arrest voor den tijd van aoht dagen. De directeur en commandant der marine heeft zich verder niet kunnen veroenigen met het optreden van don eerste-officier tijdens het gebeurde, aangezien het aangewezen ware geweest om nadat aan do onwilligen de ern stige gevolgen van hun daad onder het oog waren gebracht en man voor man order was gegeven om op te enteren, den eerste die aan dien order niet voldeed arrest op te leggen. Vermoedelijk zou dit tengevolge gehad hebben, dat het weigeren zich tot een enkele had bepaald, in elk geval was dun de dienst weigering een voldongen feit geworden en bad als zoodanig gestraft kunnen worden. Mede wegens de wijze van optreden in het algemeen togen de chef d'équipage heeft meergenoemde directeur aan den eerste-officier zijn ernstige ontevredenheid kenbaar gemaakt. f10,000 gestolen. In den nacht van 26 op 27 dezer is op dc hofstede onder Melissant, bewoond door de wed. Segcrs met 2 dienstboden, een 'be langrijke diefstal gepleegd. Terwyl de be woners ter ruste ragen, zijn twee personen het huis binnengedrongen en hebben nit een kast een bedrag van f9000 A f 10,000 ont vreemd. Misdaad te Maintz. Josef Racké, een jongeman van 22 jaar, die te Göttingen in de astronomie studeert, was op bezoek bij zijne familie, s Middags had hij het graf van zijne moeder, die eenige jaren geloden gestorven was, bezocht. 'sAvonds bleef men in het gezin tot een laat uur ge zellig byecn. Nadat men zich ter ruste had begeven, moet de student plotseling krank zinnig geworden zyn. Hij maakte van een oud geweer den ijzeren loop los, bond er een mucbinalen broodsnyder aan rast en wapende zich nog met een geladen revolver. Daarna sloop de krankzinnige eerst naar de slaap kamer van zijn 62-jarigen vader en spleet dien met een houw van het mes den schedel. Van daar ging ltacké naar de kamer van zijne 25-jarige zuster Anna, de verloofde vaneen doktor te Berlyu, eu kloofde haar ook de hersenpan. De twee andere meisjes, de 21- jarige Stefanie en de 14-jarige Lisbeth, zijn vermoedelijk van het lawaai wakker geworden en hebben zich nog in haar bed opgericht, toon haar krankzinnige broer binnenkwam De oudste zuster kreeg een kogel in de borst, de jongste, die haren rechter arm afwerend voor zich uit moet gehouden hebben, hieuw hy met het vreeselyke wapen de polsader door, en daarna schoot hij haar nog een kogel door de slaap. Doodelijk getroffen viel het kind uit bed. Na den viervoudigen moord ging Racké naar zyn kamer cn op bed liggen. In de kamer van de twee meisjes moet een vreese- lijko worsteling gevoerd zijn. De eene zuster zat als lyk in een hoek van de kamer, het cone handgewricht was bijna geheel afgehou wen, haar borst gekerfd en zij had daar ook een kogelwond. Van de oudste zuster in de andere kamer was het gelaat ook geheel stuk gehakt, zoodat het niet meer te her kennen was. De moordenaar heeft zijne misdaad zonder .omwegen bekend. Hij zeide, dat hij alle zijne zustors om had gobracht, om zyn vader van zorg te bevrijden, en zyn vader gedood had, om hom het verdriet over den dood van zijne kiuderen te besparen. Hij had tot na den eersten feestdag gewacht, omdat zij Vrijdag gecommuniceerd hadden on dus, voorzien de sakramenten, konden sterven. Racké had al voor Kerstmis gezegd, dat het studecrcn hem zwaar viel on hij er uit wilde scheiden. Castro te Berlijn. Gastro is Zaterdag voor het eerst uit ge weest, sedert hij in «Ie kliniek van prof. Israël zyn intrek had genomen. Ilij ging kyken naar liet schaatsenrijden in het Grunewald, een vermaak, dat hij voor liet eerst van zijn leven aanschouwde. Ook do sneeuw, die gevallen was, was volkomen nieuw voor hem. Schouwburg brand. Bij de kruising van Broadway en Tbirty- fifihstrcet in New-York stond do Herald Square schouwbnrg Deze is Dinsdagavond even na den aanvang van het laatste bedrijf door brand vernield. De toeschouwers hiel den zich kalm en verlieten zonder verwar ring of overhaasting het gebouw. Dit verdient te meer lof, wijl de vlammen snel om zich heen grepen en de vertooning door een tal rijke menigte werd bijgewoond. Achter de coulissen waar trouwens het gevaar het grootst was ontstond wèl warring. De tooneeiapelera en -speelsters vlogen in hun pakjes de straat op en ver wekten daar veel opschudding. De schade is zeer aanzienlijk. Aardbeving. Catangaro, 28 Dec. Hedenochtend te 5.20. had een aardbeving plaats, waardoor ver schillende gemeenten ernstig werden bena deeld. Te Slefanoci werden drie personen gedood, 15 gewond. Palcrmo, 28 Dec. De hier gevoelde schok duurde 32 seconden. Over geheel Sicilië werd de uurdbeving waargenomen. De telegraaf- en teleioonlynen met Messina zyn gestoord. Verschillende treinen moesten wegens de aardverschuivingen naar het station van vertrek terugkeeren. Te Palrni stortten hedenochtend tengevolge van de aardbeving een groot aantal huizen in, terwijl verschillende andere scheuren kregen. Cautnia, 28 Dec. Ten gevolge van een plotselinge rijping van de zee zyn een uantal barken vernield. De koopmansgoederen in de dokken werden beschadigd. De berichten uit de provincies melden, dat er aanzienlijke schade te Maletto, waar de muren van twee kerken scheurden, is aangericht. Ongeveer veertig huizen zijn ingestort of gescheurd. Te San Giovannidel Giari zijn een tiental huizen ineejigevallen. Te Riposte viel. het dak van een kerk in. Ook andere kerken cn het raadhuis zijn op hel punt van in te storten. Sommige wonin gen zyn door de zee verzwolgen. Men vreest dat een aantal personen omgekomen of gewond zyn. Uit den Omtrek. Texel, 28 December. Evenals in de laatste jaren op den twee den Kerstavond gebruikelijk is, werd te den Burg ook nu eene uitvoering gegeven ten voordeele der Algemeene Bewaarschool al- daan. Opgevoerd werd: .De dochters van Ilaseman." De uitvoering was zeer verdien stelijk en de geldelijke uitkomst hoegst be vredigend. Door het tooneelgezelschap T.A. V.E.N.U. werd niet minder verdienstelijk vertolkt„Arme meisjes", een toonoelstuk van Nelly HoekstraKaptein. Ook de too- neelverzorging mag, even als het spel, zeer geroemd worden. De hoeren J. S. Dyt, Jb. Nz. Kikkert en Kl. Roeper zyn door do Hoofdingelanden van het Waterschap .de 30 gemeenschappe lijke polders" geplaatst op de lyst ter aan beveling voor de benoeming van een Dijk graaf voor genoemd Waterschap. Do heer ds. M. Kramer, predikant bij de Ned. llerv. Gemeente te Oosterend. zaJ op den Oudejaarsavond als zoodanig zijn afscheid preeken om daarmede het predikambt vaar- wol te zeggen en in functie to treden als directeur eener voogdij-inrichting tc Leider dorp. Vroegtijdig waren beden eenige garnalcn- visschcrs uitgezeild. Bij het terugkeeren naar de haven was er zooveel ijs in zee gekomen, dat de vaartuigjes er tusschen in bezetting geraakten. Gelukkig kwamen de stoombootcn Dage raad'' en «Ada van Holland" hulp bicden. Dank zy de belangelooze hulp dezer beide booten, kwamen alle schuiten in behouden haven. Sommige vaartuigen hadden nog al avery bcloopen. Nu t sinds een paar dagen zoo streng heeft gevroren maken de eigenaars der ijs- pakhuizen gebruik van de gelegenheid om nieuwen voorraad in te slaan. Tengevolge van den zachten herfst, hadden de Noord- zeevisschers lang ijs noodig, zoodat de ma gazijnen ledig zijn. Nu 't zoo lang droog is geweeet, kan men echter in de nabijheid moeiclyk zoetwaterys bekomen en zal dit op verren afstand moeten worden gehaald, wat nog al groote uitgaven veroorzaakt. Wieringen. Naar wy vernemen zal op 3 Januari a. 8. door den heer Keyzer van Amsterdam op de bovenzaal van den heer Koorn een bioa- coopc-voorstelling geven. Anna Paulowna. Vrijdagavond, le Kerstdag, werd in het Kerkgebouw tc Breezand met de jeugdige catechisanten eu de kinderen van de Zon dagschool het kerstfeest gevierd. Door den Predikant en leden van het Kerbestnur was een prachtige kerstboom in orde gemaakt. Het kerkgebouw was geheel gevuld met kin deren, ouders en belangstellenden. De kin deren werden ryk onthaald op chocolade en vorsnaperinguu. Elke leerling ontving een geschenk, terwijl extra-pryzen werden uitge reikt aan de kinderen, die uitmuntten door vlyt en getrouw bezoek der catechisatie. Een zangkoor, onder leiding van den heer A. de Boer, zong op verdienstelijke wyze een drie tal kerstliederen, waarvan 2 op verzoek wer den herhaald. Door de kinderen werden 3 toepasselijke liederen zeer aardig gezongen en uit eene openbare les bleek, dat de kin deren met vrucht de catechisatie bezoeken. Naar de kerstvertelling door den Predikant werd met groote aandacht geluisterd. Aan 't slot bodankte de leider van 't feest ieder, die hoeft medegewerkt om doze kerstfeest- viering zoo goed te doen slagen. Laatste berichten. Aardbeving in Italië. De aardbeving in Italië vond zyn grond in een zeebeving langs de kusten van Messina en Calabriö. Door de hemel- liooge golven werden ongeveer 500 bar ken (kustvaartuigen) vernield en zonken drie stoomschepen. De zee sleurde alles mee wat op zyn weg kwam- De Ital. generaal Cossa is verongelukt, eveneens de commandant van de kruiser „Piemonte" Van een 10-tal torpedobooten, die aan de kade in Messina gemeerd lagen, heeft men nog geen bericht. Het geheele gebied van Messina en Catania is één groote puinhoop; de stad Groja is eveneens geheel verwoest. Uit Rome zijn 4000 man troepen ter hulp gezonden, doch ook om het plun deren tegen te gaan. van onze Courant verschijnen op Donderdag 31 December en op Zaterdag 2 Januari. In het nummer van Donderdag a.s. worden de Nieuwjaarsadvertentiën opgenomen. Advertentiën worden op Donderdag en op Zaterdag tot des morgens 10 uur aangenomen. Advertentiën. Ondertrouwd Johannes Jacobus Israël en Anna Maria Quant. Helder, 24 December 1908. Gravenstraat 30. Receptie 3 Januari 1909 van 2 4 uur. Ondertrouwd C. Bremer. en M. Boehlee DHeld"?6' I 24 December 1908. Huwelijksvoltrekking 7 Januari 1909. Geboren Louisa Henrietta, dochter van A. J. DIJKER en L. H. DIJKER-Hackenitz. Helder, 25 December 1908. GeborenTamme Wijndels, zoon van C. SUK en B. SUK—Hul. Helder, 25 December 1908. Algemeene kennisgeving. Heden werden wy verblijd door de geboorte van onze dochter Maria Huibertina. H. SPRUIT. M. M. SPRUIT—Limfer. Helder, 26 December 1908. GeborenMatje, dochter van A. KOOMEN en H. J. KOOMEN Lastdrager. Helder, 28 December 1908. KENNISGEVING. Op den 23sten dezer overleed, na oen kortstondig lijden, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, Mej. de Wed Tecla Wijngaarden- Vlonk, in den ouderdom van 79 jaar. B. WELJENS. Helder, 28 December 1908. t Heden overleed plotseling, onze dierbare moeder, Mejuffrouw Wilhelmina Maria Mulders, Weduwe van den Heer Martinus Smit, in den ouderdom van 72 jaar. Hare diepbedroefde Kinderen, Wed. A. J. VAN DEURSEN-Smit. E. M. SMIT. Helder, 27 December 1908. Heden overleed na een lang- en smartelijk lyden, .mijne geliefde echtgenoote en der kinderen zorg volle moeder Wilhelmina Stam, echtg. van J. SNIJDER, in den ouderdom van 52 jaar en 8 maanden. Allen, die haar gekend hebben, kunnen, beselfen hoe zwaai'ons dit verlies 'treft. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen J. SNIJDER. Helder, 21 December 1908. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Heden overleed plotseling, onze innig geliefde moeder, behuwd-, groot-en overgrootmoeder, Mejuffr. Catharina Martha Roodt, Weduwe van den Heer Dirk Kruk, in den ouderdom van bijna 84 jaar. R KRUK. Wed. M. M. GROENE WEGEN- Kruk Behuwd-, «Klein en Achter-kleinkinderen. Den Haag, 24 December '08. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd-en groot vader, den Heer F. Felkers, in leven gep. Opper-Scliipper K. m. in den ouderdom van 46 jaar. Namens de familie Wed F. FELKERS-v. d. Berg. Nijmegen, 28 December 1908. Graafscheweg 263. Heden ontsliep na een hevig lyden, onze jongste lieveling Johannes, in den aanvalligen leeftijd van ruim 10 maanden. Uit naam- zijner bedroefde Ouders, A. VAN WOLFEREN. W. C. VAN WOLFEREN-Dost. Rotterdam, Eenhoornstraat 7. Strekkende tot algemeene kennisgeving De Heer en Mevrouw PENNING Van Zuijlen brengen door deze hun dank voor de vele bewijzen van belang stelling by de geboorte van hun zoon ondervonden. Kraamvisites worden afgewacht op Donderdag 31 December van 2—4 uur. Binnenhaven 9a. Dankbetuiging. Wij kunnen niet nalaten onzen har telijker! dank te betuigen aan Directrice en Verpleegsters van het Gem. Zieken huis, voor den genotvollen avond, ons den eersten Kerstdag geschonken, terwyl de eerste ondergeteekende daarbij zijnen oprechten dank voegt, voor de rustige plaats, hem toen bezorgd. J. JONGKEES. A. JANSEN. K. JANSEN. A. BRONS. J. v. WOLFEREN. De ondergeteekenden betuigen bunnen hartelijken dank aan den WelEd.ZeerGel. Heer Dr. C. G. VAN DER LEE, voor zijn on vermoeiden ijver, liefde en toe wijding, aan onze dochter CATHARINA VAN ENGEL geb. De Zeeow betoond, gedurende haar ziekte en haar herstel, alsmede aan de Directrice en de pleeg zusters in het Gemeente-Gasthuis alhier, voor den on vermoeiden ijver en toewij ding, gedurende hare krankheid tot aan haar herstel aan den dag gelegd. Namens hare Ouders J. DE ZEEUW. K. DE ZEEUW geb. Zwaai. Helder, 26 December 1908. Ter voorkoming van mo- gelyke vergissingen wordt bekend gemaakt, dat de belooning van f100, uitgeloofd voor het vinden of aan wijzen van den sinds 26 October 1908 vermisten jongeling Hermanus Duljnker, vanaf heden is ingetrokken. Wieringen, 25 Dec. 1908. N. LUIT. Belanghebbenden worden verzocht rekeningen ten laste van het Marinehospitaal alhier, in to dienen vóór 10 Januari a.s. De Administrateur J. H. VAN TROOIJEN. De heer A. VAN DER SLUIS, Zuidstraat 8—9, verzoekt inzen ding van rekeningen vóór 5 Januari 1909. ƒ182 OOO. Is beschikbaar tegen rente van 4 a 4°i0 voor le hypotheek, van af f 1000 en hooger. Br. Ir. no. 182000, Bureau v. d. blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 2