KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowna No. 3760. Woensdag 20 Januari 1909 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. «r Bureau: Spoorstraat Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 IZondagsblad n 37' „45, f0.75 Modeblad 56 6B f 0.90 1 Muzik. Bloemlez. ff 85, Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTEMTIENi Van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DIHSDAGS- en VRIJDAGSMORGEMS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Zoodra de Belgische Kamer weder bijeen is zal de minister van nijverheid en arbeid een wetsontwerp indienen om de mijnwerkers een pensioen van 360 francs- per jaar (onge veer 1/2 galden per dag) te verzekeren. Het ontwerp berust op de financieele samenwer king van patroon en werkman. De patroon zou jaarlijks een bedrag van 15 francs storten voor ieder zijner arbeiders, terwijl deze ver plicht worden jaarlijks een zelfde bedrag van liun loon te storten. De regeeriug zal dan zooveel bijdragen dat het bedrag van het pensioen 360 francs kan zyn. Brisson aanvaardde het presidentschap der Fransche Kamer met een rede waarin hij wees op de vreeselijke ramp in Italië en de Fransche edelmoedigheid hierbij betoond. Toen werd de agonda opgemaakt waarbij eene kleine schermutseling tusschen regeering en meerderheid welke laatste een onderwerp tegen 'b ministers zin meer naar achteren schoof. Een wetsvoorstel, ingediend door den afgevaardigde Zevaès, waarbij het den kamer leden verboden zal zijn ook andere betrek kingen waar te nemen, werd dringend ver klaard en naar de commissie verzonden. In Frankrijk behoeven de kamerleden niet present te zijn voor te stemmen. Ze machtigen bij afwezigheid een collega die voor hen stemt. Zoo heeft b.v. de neger-afgevaardigde Legitimns meer dan een jaar lang gestemd zonder van zyn ver eiland te komen. Maar de Kamer komt nu zelf ook tot inzicht dat het zoo toch niet langer gaat. Een wi voorstel om het stemmen bij procuratie voor afgevaardigden in Kamer en Senaat af te schaffen als het geldt de vertrouwens kwestie of verhooging der uitgaven verklaarde zy dringend en verzond het naar de commissie. Toen ging het over Marokko. Besproken werd de Marokkaansche staatkunde van Frankrijk in verband met de aanvrage om aanvullingscredieten en 't lijkt wel of de strijd, die nu in Marokko uit is, in het Parlement zal beginnen. Nadat Hubert, Jaurès en anderen het woord hadden gevoerd, zeide minister-president Clemencean, dat de regeering niet alle rap porten van zyn agenten publiek kan maken, waaraan ook minister Pichon nog toevoegde, dat er diplomatieke stukken zijn, die niet gepubliceerd kunnen worden. Ondanks de ontkenning van minister Pichon verklaarde Jaurès, dat het rapport van gene raal Lyautey een plan bevat voor een be zetting en voor den aanleg van een net van wegen, teneinde het land te kunnen binnen dringen tot aan de Monlouya, Jaurès voegde daaraan toe, dat de gezant Regnault van dit rapport heeft gezegd, dat het Frankrijk ver dacht zon maken by Moulay Hafid. Minister Pichon, verklaarde, die nota van Regnault niet te kennen, maar dat, zoolang bij de ministerieele verantwoordelijkheid draagt, het rapport van Lyautey niet zou worden gepubliceerd. De verdere behande ling werd daarna verdaagd en de zitting opgeheven. Naar aauleiding van het ontdekte complot in Konstantinopel hebben nog steeds arres taties plaats. Men is het nog niet eens over de vraag tegen wie de aanslag eigenlijk ge richt was. In het parlement deelde de minis ter van binnenlandacbe. zaken mee, dat. het onderzoek, ingesteld naar den aanslag op den Kroonprins, had aan 't licht gebracht dat de uangehonden fuselier onschuldig is. Een paar dagen geleden ontplofte opnieuw een bom in Konstantinopel 't bleek dat hy had moe ten dienen voor opruiming van werken in de haven of zoo iets. Dus geen aanBlag. De boycot van Oostenryksche goederen zal, volgens een bericht uit Konstantinopel, spoedig geëindigd wezen. De Turksche re geering, die stseds verklaarde daarop geen invloed te kunnen doen gelden, schijnt daar toe nu tooh een weg te hebben gevonden. In Portugal zijn ongeregeldheden uitgebro ken te Regoa cn te Alyo als gevolg van de ontevredenheid der bevolking wegens do wyn- bouwcrisis. De troepen, die de menigte tot kalmte trachtten te brengen, werden met ge weerschoten begroet, hetgeen door de troepen werd beantwoord met een charge op de be- toogers. Na een half uur was de orde her steld. De geruchten omtrent eene samenzwe ring tegen het koningsohap worden thans officieel tegengesproken evenzoo de geruch ten dat talryke arrestaties zouden hebben plaats gehad cn het garnizoen van Lissabon zoude versterkt zyn. Het is herhaaldelijk gebleken dat minister Stolypin een buitengewoon ongunstige mee ning heeft over een aantal gouverneurs in Rusland en toch blijven zij gehandhaafd, be schermd van hooger band. De leider der Octobristen-partij, die zeker niet als-te-heftig- optredend mag aangezien worden, heeft thans ook verklaard, dat de Doema geenszins dul den zal, dat hooggeplaatste ambtenaren straf feloos doen wat ze verkiezen. Hij eischte be straffing van den oud-gouverneur van Mos kou, Reinbutt. De Czaar is voorts van oordeel, dat de gouverneur B-generaal rechtstreeks onder hem hooren en dat de minister-president niet be voegd is controle over hen uit te spreken. Maar in de Doema wordt Stolypin verant woordelijk gesteld voor de ambtelyke mis bruiken dezer heeren. Hy zit zoodoende in een moeilyk parket. Aan het hoofd der revolulionn&ire socia listen in Rusland stond een man, Azow ge naamd, die in al hun daden een werkzaam aandeel had en nu blykt door de politie, die hem begaan liet, betaald te worden met f 18000 's jaars. Een raad van voornamen in zijne party heeft hem ter verantwoording geroepen en sprak 't schuldig over hem uit. Sedert is hij echter verdwenen. Een raar land toch, dat Rusland. HELDER, 19 Januari. De Loodsenvereeniging Recht door Zee" hield Vrijdagavond in «Casino" hare jaarlijksche feestvierende vergadering. De zaal was geheel met leden en hunne familiën, autoriteiten en introducé's gevuld. De voorzitter, de Leer W. Poll, opende de vergadering met een woord van welkom, bracht in herinnering het twintigjarig bestaan der vereeniging, wees op het goede, dat door haar tot stand was gebracht en uitte di wensch, dat «Recht door Zee' nog jaren mocht blijven bestaan en steeds in bloei toeneme. Daarna richtte hij het woord tot den penningmeester, den heer C. Klyn, bracht deze hulde en dank voor zijn onafgebroken ijver en toewijding gedurende het bestaan der vereeniging en bood hem namens de leden als blyk van hoogachting en erkentelijkheid een gouden horloge met inscriptie aan. De heer Klijn dankte daarop de leden voor dit zichtbaar bewijB van waardeering. Vervolgens werd overgegaan tot uitvoering van het feestprogramma, dat hetNed. Variété-, Revue- en Opcretten-Ensemble van Amsterdam voor zyn rekening had genomen. Onderschei dene aardige nummers, vol afwisseling werden ten gehoore gebracht, alle van luimigen aard, zoodat den geheelen avond geschaterd werd van het lachen, terwyl door het zingen van feestliederen de werkzaamheden van de spe cialiteiten werden afgewisseld. Het was, zooals gewoonlijk bij «Recht door Zeeer recht gezellig en men amuseerde zich kostelijk, doch minder bevoorrechten werden ook niet vergeten, want tydens de pauze collecteerde men voor het huisgezin van Reinier Gouw, welke collecte f 37,22 opbracht. Na afloop bleef men nog eenige uren ge zellig bijeen en vermaakte men zich met een dansje. Zaterdagavond hield de onderofficiers- vereeniging «Vaderland en Oranje* in Casino een feestelijke bijeenkomst. De president, de sergt.-majoor J. Dronkers opende met een gepast woord de vergadering en heette allo aanwezigen welkom, in "t bijzonder de heeren officieren en bestuursleden van andere oor- poratiën. De avond was gewyd aan tooneelspel. Op gevoerd werd .Muurbloempjes', blijspel van Oscar Blumenthal en Gustav Kadelberg. Dit stuk werd flink weergegeven. De rollen zaten er goed in, het spel was los, de vertolking van het geheel liet weinig te wenschen over, zoodat de feestgangers een genoegelyken avond hadden. Luide werden de vertolkers van het stuk dan ook toegejuicht. Na afloop had een gezellig bal plaats. Ook in deze vergadering werd voor het gezin van R. Gouw een collecte gehouden, die f 19.03 opbracht. Wij verwijzen onze lezers naar de aan kondiging van het Leger des Heils in dit blad. De kolonel Bullard die een veelbewogen leven achter zich heeft, zal zeer veel bij zonderheden meedeelen over het verleden, door eigen ondervinding. In de lezing spreekt de kolonel o.a. overde regeering van de Mikado; Godsdiensten; Boedhisme en Shin- toisme; aanvang van het Christendom; Ver volging en MoordDe komst van het Leger des HeilsEerste moeilijkhedenOverwin ningen Drink- en RookgewoontenMisdaad Ontucht; Bezoek van Generaal Booth en nog eenige andere onderwerpen. Baron De Geer van Jutfaas De burgemeester van Doorn, Baron de Geer van Jutphaas, is Zaterdagmorgen over leden ten gevolge van een ernstig rijtuigon geval. Over het ongeluk, den sympathieken bur gemeester overkomen, meldt men het volgende Vrjjdagavoud omstreeks half zeven reed baron De Geer in zyn rytuigje van Wjjk bij Duurstede naar Doorn. Door een of ander ongelukkig toeval moet het paard een zij sprong hebben gemaakt, zoodat het rijtuigje tegen een der telegraafpalen langs den weg werd geslagen. De burgemeester viel door den schok tegen do straat en bleef daar be wusteloos liggen. Zoo vond hem hevig bloedend de Langbroeksche molenaar Van Veelen, die hem zoo goed en kwaad het ging in het rijtuigje tilde en in alleryl naar Doorn terug reed. Onmiddellyk werden de beide genees- i Van Dam en Van Laer ontboden, doch het mooht hun niet gelukken het leven te behouden. Zonder bij kennis te zyn ge komen is de burgemeester overleden. De De Ruyterschool. Het voornemen bestaat de nieuw gebouw - zeevaartschool (De Ruyterschool) te Vr48- i te openen op Dinsdag 23 Maart, jrüst jaar nadat Prins Hendrik den cer.gten reen heeft gelegd. Een slachtoffer van het ijs. Men schrijft uit Naarden Donderdagmiddag is in de Karnemelksloot bij de Meentbrug, in de nabijheid der stad, het lyk gevonden van den eersten luitenant J. Ottens, van het 2e reg. vesting-artillerie. Waarschijnlijk is hy, voor dienstzaken op verkenning zynde, door het ijs gezakt, althans het vinden van zijn fiets aan den kant van genoemde sloot heeft er toegeleid, daarnaar hem te zoeken, wyl hij op zijn gewonen tyd niet thuis was. Hij laat een vrouw na met twee kinderen. Het ongeluk verwekt veel deelnemingsedert ruim twee maanden was hy hier in garnizoen, na den cursus aan de hoogere krijgsschool te hebben gevolgd. De overledene was als officier algemeen bemind. Dat een gemeenteraadslid wel eens wat diep in zyn glaasje kijkt, gebeurt wel eens meer, maar wat in de gemeente Driebergen gebeurde, komt slechts sporadisch voor. Een onlangs te Driebergen gekozen ge meenteraadslid had zoozeer aan Bachus ge offerd, dat hij door een groote ruit van hotel Prins van Oranje, aldaar, heen ging en daar na tegen de hem ondervragende politiemannen zeer onaangename dingen zeide. De politie vond het wenschelyk het ge meenteraadslid eenigen tijd in het arrestanten lokaal op te sluiten en proces-verbaal van het geval te maken. Uit een dagboek. Men treft in de Tel. een bladzijde aan, ontleent aan het «Dagboek van een Amster dammer". Van overdrijving is het stukje lang niet vrij te pleiten en instemming zal de schrijver er niet by inoogsten. Het artikel luidt «14 Januari. De lieve vaderlandsche ge woonte, om een jonge moeder iets moois in de luiermand te geven, kan eenigszins be denkelijke gevolgen hebben als het een Ko ningin geldt, want, goed geteld, zyn er nn voor het aanstaande Oranjetje, dank zij den honderden in ons land ontstanen dames comités, in de maak 27 wiegen 11 gonden bekers; 41 wiegekleedjeB 64 paar zijden sokjes 17 gouden rammelaars 45 in goud gemonteerde althéawortels 28 valhoedjes 137 bakkertjes 94 fopspenen en 423 stel zyden luiers. Hoe de arme kleine dit allemaal verwer ken moet, is me een raadsel, en het wordt ook wat lastig, als men, om niemand der edele geefsters voor het hoofd te stooten, het kindje in al de 27 wiegen tegelyk wil leggen. Vandaar een stroom van ingezonden stuk ken, die alle op hetzelfde neerkomencen tralisatie van de giften om tot iets pootigs te komen, Oranje en hefiNederlandsche volk waardig. Het denkbeeld, door Oranjeklant" geop perd een zuigelingen-s&natoriam te stichteD, vindt veel byval. Laatste berichtenaantal wiegen gestegen tot 40. Nederland en Venezuela. Binnenkort zal de afgezant van Venezuela dr. Paul naar Den Haag komen, teneinde het geschil tusschen Nederland en zyn laDd uit den weg te ruimen. Naar aanleiding van dit aanstaande bezoek zegt de Amsterdamsche berichtgever van de «Köln. Zeit.Het is wel eenigzins verrassend, dat men dezen dr. Paul zoo'n buitengewoon vertrouwen schenkt en zich vleit met de hoop, dat hij in minder J— geen tijd weer goed zal maken wat Cas- heeft bedorven. Het was immers dezelfde dr. Panl, die als minister van buitenlandsohe zaken de zeer onbehoorlijke telegrammen aan de regeering in Den Haag had gesteld, althans ondertcekend en die van de klach- :en der Nederlandsche regeering niet de minste notitie nam, het althans niet de moeite waard achtte ze te beantwoorden. In alle gevalle moet de snelle wisseling van over tuiging bij den afgezant, volgens welke hij thans afkeurt wat hij vroeger heeft verdedigd, wel aanleiding geven tot voorzichtigheid, want met de door eenige bladen verkondig de mening, dat de heer Paul in werkelijkheid de gewelddadige maatregelen van Gastro nooit heeft goedgekeurd, komt men niet ver. De aardbeving in Italië. De Tranvaalsche regeering heeft besloten 5000 pd. st. voor de slachtoffers van de aard beving in Italië to geven. Het Engelsche fonds voor dat dool bedroeg Donderdagavond 95,000 pd. at. Uit Messina. Er worden dagelijks in de puinhoopen te Messina nienwe vondsten gedaan van geld, waarden, juweelen,enz. De gezamelyke waarde van het gevondene beloopt een bedrag van over de dertig millioen gulden, maar voor 't meerendeel zyn de eigenaars zoek. Er waren nog niet meer dan vier duizend lijken ge vonden duizenden moeten nog onder het puin liggen. Men weet, dat het aantal der omgekomenen te Messina geschat wordt op 80,000 a 100,000. Professor Solinaa, die door de regeering belast is met de leiding van de opgravingen in liet puin v^n het museum, heeft reeds de beroemde collectie Grieksche vazen, de munt verzameling en vele schilderijen teruggevon- de Vee't er van is ongeschonden. Ho-flderd en tachtig Messineezen zyn met de Ancona uit de Vereenigde Staten in hun geboortestad teruggekomen, om de lyken hun- "ner verwanten in liet puin te zoeken. Aan doenlijke tooneelen speelden zich af bij hun aankomst. Na 18 dagen gered. Vrijdag zijn te Messina nog 3 personen gered. Eerst werd een negenjarige knaap uit het puin van een huis gehaald. Met zwakke stem deelde hij mede, dat zijn twee zusters, onderscheidenlijk 20 en 12 jaar oud, nog levend onder het puin wa*en. Dadelijk gin gen de soldaten aau het we.*k en het gelukte werkelijk de beide meisjes vinden. Zy vertelden, dat ze 18 dagen lang in een kel der hadden geleefd vun uien, wijn, olyl'olie en water. Hun moeder was door fret neer vallend puin gedood hun vader bevcod zich in Amerika. Een groote menschenm enigte was van de wonderbare redding getuig*®- Oc geredden zyn aan boord van de «Sai'P»®" gebracht. De Mijnramp. Boedapest, 14 Januari. Hedennacht te h: Uf twaalf' was men er in geslaagd den brao d in de Ajak-myn te beperken en den ingang open te maken. Totdnsver heeft men van de 240 mijnwerkers 16 levend en 45 dood op gehaald. Men hoopt de anderen nog te kunnen redden. Veszprem, 15 Januari. Van 200 arbeiders zijn 130 gered, 40 zijn dood en 14 gewond te voorschijn gehaald. Men denkt dat de overigen gedood zyn. Nog zijn de dooden van de Radbod-mijn in Westfalen niet opgedolven of reeds komt weer het bericht van een ernstige mijnramp in Hongarije. Evenals bij de Radbod-myn zijn ook in de mijn van Ajka in het comi- taiit Vezprim een groot aantal mijnwerkers in de mijn ingesloten. De brand ontstond door myngasontploffiog, toen 200 mijnwerkers in de groeve waren. Buitengewoon snel breidde de brand zich uit. Vólgens het be richt in het .Berliner Tageblatt' werden 40 lyken uit de mijn gebaald, die meerendeels met ontzettende brandwonden bedekt zijn. Het reddingswerk is nog in vollen gang. De brandweer uit Vezprim rukte uit om de mijnwerkers te redden, maar moest dien ar beid opgeven, daar de brand wel gedeelte lijk kon worden beperkt, doch de schachten ontoegankelijk waren door den rookde aterleiding en do ventilatie-inrichtingen werkten niet meer. Als oorzaak van de ramp wordt kortslui ting in de electrische leiding aangegeven Van de 200 mijnwerkers die in de myn wa ren, zijn er 144 gered, waarbij 14 ernstige gekwetsten. Zestien menschen ontbreken nog, en men vreest dat zy wel niet meer in leven zullen zijn. Politieke schandalen in Rusland. Het Journal verneemt uit Petersburg, dat er weldra in de Doema onthullingen zullen worden gedaan van een der ergste politieke schandalen, die er nog in Rusland aan het licht zijn gekomen. Er zyn in Rusland twee socialistische ver- eenigingen, de sociaal-democratische en de revolutionair-socialistische, welke laatste ter roristische aanslagen bedrijft. Aan het hoofd van deze revolutionaire socialisten stond een man, Azof geheeten, die in al hun daden een werkzaam aandeel had. Die Azof nu schijnt een tweede Gapon te zijn. Hij heeft terecht gestaan voor een raad van voorname leden van zyn partij, en dezen hebben be vonden, dat hij een uitlokker van misdrijven was, in soldij van de Russische politie, van wien hij ongeveer f18,000 's jaars kreeg. Terwyl hij de hand had in de verschillende aanslagen van zyn party, stond hy voort durend met de politie in verbinding. Het schijnt bewezen te zyn, dat, op een paar gevallen na, alle terroristische aanslagen van de laatste jaren geschied zijn op aan dringen van Azof. Hij gaf dan by voorbaat by de politie aan, wie den aanslag zou be drijven. Azof had van de politie de vrye hand gekregen, alleen mocht hij niets onder nomen tegen den tsaar of de ministers. Zelfs den aanslag op grootvorst Sergius schryft men aan Azof toe. De ,Humanité" deelt bizonderheden mede van de ontdekking van bet verraad van Azof, den voorman der Russische revolutionaire socialisten. De partijraad, die het schuldig over hem hesft uitgesproken, heeft te Parijs gezeten. Men beweert ook, dat Azof te Parys is en zich schuil houdt op het Russische ge zantschap. Daar zegt men echter van niets te weten. Twee mannen in de party, Boertsof en Bakaj, hebben, naar deze laatste aan een verslaggever van de Hnmanité'1 vertelde, de streken van den schelm uitgebracht. Die' Bakaj heeft zelf, men zou haast zeggende tegenovergestelde loopbaan van Azof gehad. Azof werd van socialist handlanger der ge heime politie (als hy ook vroeger niet reeds tot haar behoorde), en Bakaj werd van on der-chef van de politie te Warschau revo- lutionist. Hoe hy dat geworden was Ily had gezien, hoe weerlooze gevangenen mis handeld werden, hoe negeDtien gevangenen zonder proces ter dood waren gebracht en andere gruwelen. Zijn klachten te Petersburg richtten niets uit. Toen ging hij naar de ter roristen over. Hy en Boertsef hadden Azof al lang ver dacht, maar het heeft een jaar geduurd voor zy de bewijzen in handen hadden. In. 1907 bracht Azof een groot komplot tegen den tsaar nit. In April hoorde Bakaj, dat de po litie er alles van wist. Twaalf van de voor naamste bentgenooten waren al gevangen genomen, toen Bakaj de vrienden kon waar schuwen. Van die twaalf zijn er drie ter dood gebracht, en de overigen tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Zelf werd by na een half jaar in do Peter-en-Paul- vesting te hebben doorgebracht, in het Noor den van Siberië gevangen gezet. Hij wist te ontsnappen. Bakaj heeft o. a. kunnen bewijzen, dat de in die in 1904 te Warschau kwam onder den naam Raskin Jen de grootBte uitlokker misdrijven wordt genoemd, dezelfde is als Azof. Tien jaar lang heeft dezè man by de socialisten de rol van verrader gespeeld. Hoevelen er door hem aan de galg of in Siberië zijn gebracht, kon Bakaj niet schatten. PENKRASSEN. Zondagsrust. Compliment van juflrouw... énne of u vóór twaalven 'n pond magere lappies, 'n half pond vet en twee ons leverworst wilt bezorgen. Mare, denkt u er om, slager vóór twaalven hoor, want ,Ja, ja, ik zal er om denken, antwoordt byterig-kort de knecht, die de beBtelling evon aanhoort, terwyl hy in den winkel op het hakblok de vette poot van een koe onder handen heeft, een operatie waarbij kracht en lawaai hem een oogenblik gelegenheid schenken om in zichzelf eens mopperig na te denken over dat gezegde«maar denkt u er om, slager, voor twaalven, want Want... de rest had liij maar half kunnen verstaan, omdat juist eeu vinnigen slag met het vervaarlijke hakmes op den poot was terechtgekomen en de woorden van het dienst- ueisje daardoor verloren gingen. Maar dat g-af Immers niets, daar hy dat praatje van ,TT&at...' er wel by kon denken; dat was ma ar weer zoo'n aansporing van het meisje zelf,' dut op tijd naar huis wilde om zooveel mogelijk te genieten van den rustdag. ,Ik gun zoo'n meisje een gehoelen in plaats van een halven vrijen dag', bromde onze slager onder 't hakken, «maar wat duivel.' 't is alsof zij denken dat wij slagers, ook niet eens willen profiteeren van den eersten dag. W as gisterenavond avond 't was gisterennacht over iwaalven toen ik gedaan bad. Vanmorgen om zeven uur begonnen en ik ben nog lang niet klaar want wacht even, diit zal ik nog door hakken want dit soepzootje moet naar de Binnenhaven en die biefstuk sapristie dat ding moest al weg wezengehakt en beenen voorwacht, daar moet nog een plakkie worst bij voor dat kindermeisje, die altijd by de deur staat te griniieken «zeg slagerhebben jullie nou nooit gedaan En dit moet naar o ja, nit twaalven, als de kerk nit isLapjes, vet en worst voor dat meisje van straks Die ham wordt gehaalddit ook, en datje hoofd duizelt van al die bestellingen op Zondagmorgen en allemaal van menschen, die evengoed op Zaterdagavond konden komen als zij maar Ik raak altijd min of meer uit mijn Zondags stemming als een wit jasje of een gestreept overhemd met lang wit boezelaar, waarop hier en daar de bloedspatten van een koe of varken prjjken, op den morgen van dien dag scherp afsteken bij het costnum van hen, die voor een oogenblik het werk- of daagsche pakje hebben verwisseld. En ik heb me in stilte wel eens geërgerd aan het piepend- krakend geluid van zoo'n zwaren vleeschmand, aan den arm van hem, die met groote stap pen, in kromme houding haastig voortging tusschon ernstig-statigo kerkgangers of on bezorgde wandelaars langs straten en grach ten van Helder. Zoo'n slagersknecht op Zondagmorgen, in dienst van het publiek, dat blykbaar nog zoo weinig voelt voor een al meer en meer algemeenen rustdag, zoo'n slagersknecht lozers, geeft stellig wel eens aanleiding om een wijlen na te denken, want niet de winkel, waarvoor bij gedurende zes lange dagen als ondergeschikt persoon werkt, dwingt hem tot zoo goed als overbodigen arbeid, doch zy de veelal gemakzieke koopers, de on verschillig denkende of niet-overwegende klanten noodzaken maar al te vaak de verkoopers dat deze hun knechten beschik baar houden om steeds gereed te zyn voor allerlei opdrachten, meestal van menscheD, die een zeker vertrouwen stellen in het toch- wel-opon zyn der winkels, al waren deze dan ook op den vooravond dikwijls tot in den nacht geopend om aldus aan een iedor ruimschoots de gelegenheid te geven tot het doen van inkoopen. Van die bepaald uitmuntende Zaterdagavond gelegenheid wordt echter door sommigen weinig of geen notitie genomen, en juist dat slordig verzuim, om te zorgen voor den volgenden dag, verdient niet alleen de ge- wenschte aandacht, maar moet tevens geheel ophouden teneinde plaats te maken voor de on misbare medewerking van bet publiek wil men tenminste eenigszins tegemoet komen om het streven te bevredigen van hen, die in deze dagen zich beijveren tot het verkrijgen van Zondagsrust. y_ OE WEEK. 17 Januari. De felle vorst is tot dusver niet terugge keerd 't ijs is bezig te verdwynende eerste ooievaar van vooijaar 1909 is 't moet te Oudenbosch, in de Bossche laag gebeurd zyn gezienzelfs hobben wy al onwêers- buien gehad, vergezellend storm- en hagel slag, zoodat schrikachtig-aungelegde menschen sidderend uitriepen: «Daar heb-je 't al Messina in Hollandwelke sombere profetie gelukkig niet vervuld werd. Maar met-dal-al beginnen we ons, met echt 20ste eeuwsch ongeduld, af te vragen, of de lente er nog niet isIk vind zulk eene vraag medio-Januari ietwat onvoorzichtig. De zeer- grimmige, met z'n witten ysbaard, zou ons heel onverwachts, wel eenB kunnen toonen, dat z'n ryk in dit seizoen nog niet uit is! De Eerste Kamer moet haar ,begrootings- campagne" nog beginnenWe leven wel electrisch-snel, doch zoover hebben wij 't niet gebracht om de seizoenen kunstmatig te kun nen verkorten, en onze aardbol vertoont tegenwoordig zulke zonderlinge, buitenissige verontrustende uitmiddelpuntigheden", dat wy, kleine en nietigo menschjos, ook maar 't verstandigst en meest-behoedzaam hande len door, in bescheiden berusting, af te wach ten de dingen, welke komen zullen Het gedruiscb van naderende verkiezings- soesah wordt al-sterker, en dit wekt suggestieve menschen allicht zeker vooijaars- gevoel". De Liberale Unie begint zich te roeren heeft haar groote liefdo voor alge meen kiesrecht bereids verkondigd. De vrjjz.- democraten gaan samen met de mannen van het Alg. Werklieden-Verbond. In den «boe zem" der S. D. A. F. wordt de tèch al zoo geprikkelde ruzie-stemming warmer naarmate bet besef dieper doordringt tot allerlei om standigheden het onderling geharrewar; de houding der partyleiders tegenover de vreugde in het koninklyk gezin, en nog meerdere factoren voor de sociaal-demo cratie in Nederland komende Juni-maand zoer sombere uren kunnen brengen. Telki duiken reeds namen op van lieden, die «ge noemd" worden voor een Binnenhof-candida- tuur: in dit zeer-vroege stadium van voor bereiding meestal kleine vischjes, dienen om kabeljauwen te vangen Straks begint het speechen in alle deelen des lands, komen spiksplinternieuwe beroemdheden, en wie als zoodanig poseeren, ons vertellen, door welke machtige toovermiddelen z\j land en volk willen, zullen, kunnon gelukkig maken komen democraten van alle denkbare scha keering ons bezweren, hoe gloeiend de in bun hart levende liefde, de gansch-onbaat- zuchtige, voor 's volks „dierbaarste belangen" is. Een ervaren en geoefend verslaggever kan, zonder al te groote inspanning en al U- stoute fantasie, eigenlyk van 't meeste al vooruit klaarmaken de «cxposé's", naargelang van kleur, richting en temperament der geëerde redenaars-van-str&ks. Ik vermoed dat zy, aan wier stembanden hooge eischon zullen gesteld worden, zoo goed als myn arme ambtsbroeders en zusters, die hen te .verslaan" hebben, in 't diepst huns gemoeds (znlke dingen begraaft men omzichtiglyk in de ge heimenis zyncr diplomatische omzichtigheid blij en dankbaar zullen ziju wanneer de soesah, goed en wol achter den rug is 't Was te voorzien, dat na de olliciöelo mededeeliug betreflende de blyde verwachting onzer Koningin zich alom in den lande open- buren zou de groote, hartelyke vreugde over dat vooruitziebt. Aldus is ook geschied. Reeds hebben zich, in de voornaamste plaat sen, comité's gevormd tot het aanbieden van huldeblijken aan II. M. Dat is een sympathiek, mooi streven. En 't is een liet gebruik om eene jonge Moeder «iets in de luiermand" te schenken. Toch vind ik, dat er wel grond bestaat voor de opmerking, dezer dagen ge maakt, dat men door samenwerking op groote, zeer uitgebreide schaal wellicht iets zou kunnen bereiken dat. de Koninklijke Moeder liever zou zyn dan gouden wiegen en rammelaars, kostbare spreien, e. z. m. Het voorbeeld van Koningin Emma die indertjjd het natioijaal huldeblijk, haar aan geboden, bestemde voor eene philantropisoho stichting, mag men niet uit 't oog verliezen 1 Het denkbeeld, door de „N. Arnb. Crt." aan de hand. gedaan om een fonds te stichten, dat den naam van het koninklyk kind zou dragen, en bestemd om de opvoeding te bekostigen van alle onvermogende kinderen, op denzelfden dag geboren als 't prinsje of prinsesje, 't lykt me al heel aardig ge vonden. Indien men inplaats van, elk comité op eigen bon(je te laten handelen een fusie wist te bereiken, welke dan in do eerste plaats rekening hield met wat H. M. en den Prins in deze 't liefst en aangenaamst is, zoo ware men op beteren weg dan thans. Naast en met zulk eene «nationale bewe ging" kon men toch bereiken, dat in de kraamkamer ten Paleize blijken werden aan getroffen van de hartelyke verknochtheid der Natie, 't Is te hopen, dat men alsnog de handen ineensla, en in afwachting daarvan moge het Haagsohe publiek beginuen inet zich betamelyk te gedragen tegenover do Koningin, wanneer Zy hare dagelyksche wandeling maakt. Een poosje heeft men zich wat kiescher gehouden thans begint 't oude spelletje weêr van, in dichte drommen, H. M. te volgen zich langs den weg te posteeren van 't eene punt naar 't andere to rennen om H. M. nóg eens, en nög eens weêr te zien, te groeten. Natuurlyk wordt 't op deze wjjze voor de Koningin onhondbaar om de wandelingen, door de artsen voorgeschreven, te maken. Dat menschon van beschaving in deze niet. het goede voorbeeld geven van kiesche en eerbiedige ingetogenheid vind ik niet anders dan diep-beschameud en ergerlijk. En dat men zich zelfs in deze omstandigheden niet ontziet om 'tde Koningin lastig en hinderlijk to maken, is een ware schande voor het Haagje, dat zoo prat gaat op z'n fyne vor men 't hooge peil zyner beschaving Men ziet eruit, hoe deze laatste by menigeen slechts een veruisje is, hoe bedriegelijk- fraai ook soms lykend Er schijnt inderdaad kans te bestaan, dat prins Hendrik eerlang gevolg zal geven aan het dringend verzoek, reeds meermalen tot hem vannit de Oost gericht om een reisje naar Insulinde te maken. Dit zou in menig opzicht toe te juichen zyn. En misschien komt Z. K. H. er dan ook eens toe om tocht jes naar onze andere koloniën te maken. Het thans zoo goed als beslecht geschil met Venezuela (dr. Paul komt de zaken met min. Van Swinderen zelf regelen) heeft o. a. ook deze „goede zijde" gehad, dat de aan dacht eens op den treurigen toestand van liet zoo bar-sliefmoederlyk be deelde Cura<;ao. Wy hebben te Caracas noo- dig iemand van tact en groot beleid. Den heer De Reus ontbreekt t nog aan kunde nog aan ijver. Maar jnist dat allermeest noodige, n.1. fijne tact, behoort niet tot zijne .intellectueele bagage'*. Voorts is't plicht om het arme, trouwe Curauao op flink-kracht- dadige wijze te helpen. Dit is een zedelyke verplichting, en bovendien zal het geld, eraan besteed, stellig z'n «rente" afwerpen, zy 't dan wat langzaam. Hoevele jaren heeft't niet geduurd, voordat men Suriname te-hulp kwam Er schynen by ons nu eenmaal extra-forsche prikkels noodig te zijn om uit de phase der bespiegeling en der onvrucht bare veelpraterij in die der daden te komen Memoreeren we nog even de finale sluiting van het groote Amsterdamsche speelhol, genaamd „club de bienfaisance''t ontruimen van bot fraaio huis in de Vondelstraat en Herr Politzer's smeekbede om gratie, tot de Koningin gericht, nadat de Hooge Raad zyn verzoek om cassatie had verworpen, llerr Politzer, die in zyn rekest verzocht, even tueel te mogen boete betalen, schynt du» aan het Nederlandsch territoir gehecht te zyn 't Vooruitzicht van een poosje celleven is hem te onbehagelijk Duiten heeft ZEd. in profusie.... Waarin zon 'smans afkoer van een tochtje over de grenzen wortelen? In pure, waarachtige liefde voor onB landje Of *tou Herr Politzer misschienIn een of ander extra-stemmig perceel, waarvan je nooit zondt zeggen dat er een «club van altruïstische gokkers gevestigd is Ik vertrouw 't zaakje nog niet recht. Onze pien tere speurdertjes van de pers mogen een veil en campagne" houden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1