Tweede Blad. Nieuwsberichten. Stoomvaartberiohten. Marktberichten. Advertentiën. Uit den Omtrek. Liberale Kiesvereeniging „HELDER". W. BIERSTEKER A. KLIK. EEN ERFOOM. 1 HELDER, 22 Januari. Ter gelegenheid van het 25-jarig pries terfeest van den Weleerw. heer P. J. Jans, pastoor der Oud-Kath. Gemeente alhier werd, hem namens zjjne Gemeenteleden een schrijf bureau en stoel aangeboden. Zondag a. s. zal het feest kerkelyk worden herdacht. Helders Mannenkoor gaf gisterenavond in Casino weder een goed geslaagd concert, goed geslaagd ook in het doel, waarvoor het concert werd gegeven, namelijk tot hulp voor het gezin van R. Gouw. Gegeven den weinigen tjjd van voorbereiding, kan zij tevreden zjjn over het verkregen resultaater zal ruim f 80. kunnen worden afgedragen. In de Woensdagavond 1.1. gehouden bestuursvergadering van de Alg. Held. Win- keliersvereeniging werd, nu de vereeniging koninklijk is goedgekeurd, bepaald zich te doen aansluiten bij den handeldrijvenden en industrieelen middenstand. Verder werd goed gevonden om over te gaan tot het houden van vakvergaderingen en dat de eerst te houden vergadering zal worden uitgeschreven voor het kruideniersvak. Het bestuur is wel overtuigd dat deze bijeenkomsten zeer nuttig en doeltreffend kunnen werken, men spreekt vakgenooten en collega's, raadpleegt gezamen lijk over 't uit den weg ruimen van verkeerde toestanden en bestaande grieven en heeft gelegenheid om zeer vele zaken te bespreken, die in 't belang kunnen zijn van de betrokken personen. Ook het arbeidscontract dat met 1 Februari a. s. in werking treedt, werd be sproken, hieromtrent zullen gegevens worden verzameld, teneinde den winkeliers zoo noodig inlichtingen te verschaffen. De toestand der vereeniging blijkt Bteeds vooruitgaande. De leden onderling toonen zeer veel ambitie, zoodat het bestuur in alle opzichten tevreden is en met veel vertrouwen de toekomst tege moet gaat. In antwoord op de uitnoodiging van den heer W. Biersteker (zie ons blad van Zaterdag 16 Januari) is door den heer A. P. Staalman het navolgende schrijven verzonden Den WelEdelen Heer W. Biersteker, Helder. Wel Edele Heer. Met beleefde kennisgeving dat ik gaarne genoegen neem met de voorwaarden overigens, waaronder U het door U aangeboden open baar debat wenscht te zien geregeld, het volgende Aangezien mjj bij onderzoek is gebleken, dat de Liberale Kiesvereeniging .Helder niet iB aangesloten bij de .Liberale Unie", noch ook bij den Vryzinnig-Democratischen Bond, verzoek ik U mij te willen doen toe komen het beginselprogram of ook de be ginselverklaring van Uwe Kiesvereeniging, met mededeeling van den datum, waarop deze in de vergadering van Uw Kiesver eeniging is goedgekeurd of aangenomen. De beginselverklaring der Christendemo- kratische Partij, opgenomen in de .Politieke en Sociale Programs" bjj Honig te Utrecht, is U natuurlijk bekend. Tweedens zal het mjj aangenaam zijn van U te vernemen den naam van het Lid Uwer Kiesvereeniging, dat het debat zal voeren. Na ontvangst en berioht van een en ander, zal ik U gaarne van myn definitieve beslis sing nader kennis geven. Hoogachtend, (get.) Staalman. Helder, 21 Januari 1909. Door den heer W. Biersteker is daarop heden het navolgende geantwoord Helder, 22 Januari 1909. Den Heer A. P. Staalman, Helder. WelEdelG. Heer! Ter beantwoording van uw schrijven van gisteren, heb ik de eer u mee te deelen dat het beginselprogram of de beginselver klaring van de Kiesvereeniging .Helder" met het openbaar debat tusschen u en een der onzen, m. i. niets te maken heeft. Voorts maak ik er u beleefd op attent, dat u myn voorstel om een openbaar debat, uitsluitend over beginselen, met een der onzen, d. w. dus zeggen met iemand van vryzinnige beginselen, aan te gaan, reeds hebt besnoeid door de voorwaarde te stellen, dat dit moet zyn iemand uit ons district. Aan deze voorwaarde, door u gesteld, hoe zeer die m. i. wel wat van bekrompenheid getuigt, daar de politiek niet aan plaats of district gebonden is, zal niettemin worden voldaan. Het debat zal onzerzijds worden gehouden door my. Ik stel my voor te behandelen het onderwerp Waarom Vrijzinnig en waarom niet Chris ten-Democraat ÉjGaarne zie ik uw bericht tegemoet terwijl ik desgewenscht aan u overlaat het bespre ken der zaal en het aangeven van den datum. Beleefd verzoek ik u evenwel by het aan geven van datum er rekening mede te houden, dat ik van 80 Januari tot en met 1 Februari a. s. bezet ben. Inmiddels hoogachtend, (get.) W. Biersteker. Een verzoek van de Koningin. De navolgende mededeeling is door den particniier-secretaris van H. M. de Koningin aan de dagbladen gedaan .Hare Majesteit de Koningin heeft mij gemachtigd bekend te maken dat H. M. ten zeerste is getroffen door de blyken van liefde en verknochtheid, welke H. D. van alle zijden des lands geworden in verband met de verwachte heuglijke ge beurtenis en dat H. M. de aanbieding der geschenken van de verschillende zich daartoe gevormd hebbende comité's ten hoogste waar deert dat H. M. het echter zoude betreuren in dien onder do gegeven omstandigheden, waar in zulke dringende eischen worden gesteld aan de particuliere liefdadigheid, belangryko bedragen voor deze geschenken werden be steed, waar toch voor H. M. de vriendelijke bedoeling der gevers hoofdzaak is. Dat het H. M. daarom veel genoegen zoude doen indien het mogeljjk ware een gedeelte der gelden, ingezameld voor dit doel, een bestemming te geven ten behoeve van liefdadige instellingen. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Ook te Vlieland heeft zich een commissie gevormd, die zich by het comité te Helder heeft aangesloten. Zjj bestaat uit de dameB MolenaarSnooij en Amert Pyttersen. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord- IIolland werd gisteren aanbesteed het aan voeren van baggerwerken tot diephouding van de havens op het eiland Terschelling en uabjj de Haukes op het eiland Wieringen en van de kom voor de aanlegplaat naby den Oever op het eiland Wieringen. Raming f 3800. Minste inschry ver P. Geervliet te Helder voor f3027. De Kamerverkiezingen. Een in sommige bladen voorkomend be richt, meldende, dat by de a.s. verkiezingen geen samenwerking is te verwachten tusschen de Liberale Unie en den Vryzinnig-Demo cratischen Bond, is niet geheel juist. Is het wellicht mogelijk dat geen samen werking zal worden gezocht tusschen de hoofdbesturen en deze twee vrijzinnige groe pen, dan wil dit daarom nog niet zeggen, dat aan de vryz.-dem. kiesvereenigingen wanneer dit noodig mocht blijken geen vryheid zal worden gelaten aftredende Libe rale Unie-leden ook reeds bij eerste stem ming te steunen. Staking van werkeloozen. Op het eerste gezicht ljjkt dit wat dol. Toch is dat deze week gebeurd te Afhsterdam om redenen, te wijdloopig om uiteen te zetten, heeft een deel der werkeloozen, die door het comité aan het werk was gezet lot het op- hoogen van een terrein, het werk nederge- legd, in hoofdzaak omdat hen door de grond werkers van beroep werd verweten, onder kruipers-werk te verrichten. Gisterenavond bij het huiswaarts gaan van hen, die aan het werk waron gebleven, hebben veel oploopjes plaats gehad. De commissie denkt er ernBtig over zich ten slotte weder alleen tot bedeeling te be palen. Het .N. v. d. D.' schryft: Wjj vermeldden onlangs het treurige geval van den ouden muzikant, die in zyn arme- ljjke woning in een gang van de Lauriers gracht te Amsterdam iB doodgevroren. Zyn vrouw, die in een verregaanden toe stand van verwaarloozing verkeerde, wordt op het oogenblik nog in het Gasthuis ver pleegd. Gisteren is het krot, waarin het echtpaar huisde, ontruimd. De werklieden van de Stadsreiniging, die dat werkje hebben opgeknapt, verklaarden nog zelden een menscbelijke woning in zulk een staat van vervuiling te hebben aange troffen. En het opmerkelykste is, dat onder den ontoonbaren rommel nog heel wat dingen van waarde voor den dag zyn gekomen. Men zou er een kleinen manufactuurwinkel van kunnen opzetten. Gevonden zyn o. a. een zevental vrouwen-blouses, acht baaien rokken, zeven paar konsen, een wollen deken, een groot aantal dassen, mansbroeken, een winter jas, alles nieuw, alsof 't zoo uit den winkel kwam, een nieuwe, nog ingepakte wekker, wel vftf-en-twintig paar schoenen, zesscou- pons goed, een aantal sohuiers en borstels, gouden bellen, een gouden ring, drie H.L. cokes, een aantal turven en nog tal van andere zaken, alles te zamen oen waarde vertegenwoordigende, waarvan niemand het bezit aan deze menschen zou hebben toege schreven. De voorwerpen van waarde zijn uit den rommel bijeengebracht en naar de Toevlucht voor Onbehuisden gebracht, om daar bewaard te worden totdat de oude vrouw hersteld zal zyn, waarop echter, volgens de genees- heeren, weinig kans is. Inbrekers gearresteerd. Te Zaandam zyn in den nacht van Woens dag op Donderdag gearresteerd twee perso nen, die door hun verdacht uiterlyk de aan dacht trokken. Zy bleken in het bezit van een volledig stel inbrekerswerktuigen, zelfs van een diamant en zeep. Op de een werd een revolver met 22 scherpe patronen ge vonden. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de een een Duitsche anarchist is, zonder middelen van bestaan, de ander een Amster dammer, die nog een vonnis loopende heeft. Zij zyn gevankelyk naar Amsterdam over gebracht. Inbrekers. Een waker van den gecontroleerden, parti culieren nachtveiligheidsdienst, die gisternacht 1 uur surveilleerde in een gang achter de tuinen der huizen aan den Westersingel te Rotterdam, ontdekte eonsklaps twee kerels, die bezig waren,, om binnen te dringen in het tijdelijk onbewoonde huis van den heer C. van Romm, Westersingel 41, welk huis verbouwd wordt en waar koper en lood in grooten voorraad aanwezig waren. De waker werd tegen den grond geslagen, doch greep zijn revolver en loste twee 3choten op de inbrekers, die echter wisten te ontkomen. Nederland en Venezuela. Men meldt uit den Haag Gisterennamiddag om vier uur is de bij zondere afgezant van Venezuela, Dr. Paul, zijn opwachting gaan maken bij den minister van buitenlandsche zaken, die den vertegen woordiger in zijn kabinet aan het departe ment op het Buitenhof ontving. Zyn wij goed ingelicht, dan droeg deze eerste samenkomst het karakter van een we- dorzydsche kennismaking en was zy niet meer dan een inleiding tot de conferontiën, die ongetwyfeld nog zullen volgen. Naar aanleiding van het telegram uit Washington aan het nJournal des Débats" volgens hetwelk tusschen president Castro en vice-president Gomez afgesproken werk zou bestaan en Castro naar Venezuela zou terugkeeren als dr. Paul zyn zending zou hebben volbracht, verklaarde dr. Paul, om inlichtingen hieromtrent gevraagd, met de meeste beslistheid dit bericht te kannen tegen spreken. Aan deze tegenspraak werd door hem toe gevoegd, dat het, om de absurditeit van het bericht aan te toonen, voldoende is, zich rekenschap te geven van de feiten, welke hebben plaats gehad, nadat generaal Gomez de regeering van Venezuela heeft aanvaard en een nieuw kabinet heeft benoemd. De eerste daad dezer nieuwe regeering was, het in vrijheid stellen van alle politieke gevan genen, welke Castro als revolutionuairgezinde vyanden in gevangenschap hield, sommigen reeds sinds lange jaren. Tegelijkertijd werd een algemeene amnestie afgekondigd, voor alle uitgewekenen, onder welke zich politieke leiders bevinden, die reeds naar Caracas zijn teruggekeerd, en die hebben bijgedragen tot het scheppen van een politieken toestand, welke onvereenigbaar is met den terugkeer van den heer Castro. Munten in 1908. Naar de minister van Financiën in de Staatscourant" ter kennis van het algemeen brengt, zyn in 1908 aangemuntvoor reke ning van bijzondere personen 91,006 duka ten, en voor rekening van het Ryk 3.000.000 guldens, 4.000.000 stuivers en 1.7-00.000 1- centstukkeu, tot een totale nominale waarde der van Rykswege aangemunte specie, van f 3.217.000. Voorts dat van Rykswege zyn ingetrokken: 13 tien-guldenstukken, 3.244.832 ryksdaalders, 8519 guldens, 9066 halve gul dens, 665,099 25-centstukken, 1.272.413 10- centatukkcn, 845.000 5-centstukken (zilver), 16 5-centstukken (nikkel), 32.848 ^-cent stukken, 101.753 1-centstukken, 489 J-cent- stukken, (alsmede voor een nominale waarde van f10 door brand beschadigde specie) tot een totale nominale waarde van f8.463.317. De aardbeving. Rome, 20 Jan. De .Avanti" deelt een telegram mede uit Messina, waarin wordt bericht, dat gisterenochtend nog een levende van onder de puinhoopen van den Corso Vittoria te voorschijn is gehaald en over gebracht naar het hospitaal. Konstantinopel, 21 Jan. De Vali van Smyrna meldt, dat een aarbeving 679 huizen ver woestte te Phokia. De schokken duren voort. Do bevolking vlucht naar het gebergte. Het verlies aan mensbhenlevens is nog onbekend. De minister van binnenlandsche zaken gaf last hulp naar Phokia te zenden. Rome, 21 Jan. Volgens de „Pepoio' wor den ongeveer 130,000 overlevenden onder houden door de openbare armenzorg, het geen per dag ongeveer 200,000 francs kost. 1,000,000 dollar. Wij hebben onlangs een lijstje gegeven vau schitterende schenkingen en legaten, door Amerikanen beschikbaar gesteld voor doel einden Van filantropie, onderwijs of openbaar nut. Nu valt opnieuw een dergeljjke schenking te vermelden. John. De Rockefeller beeft aan de universiteit van Chicago welke inrichting van onderwys specicaal door hem bedacht wordt een millioen dollars ge schonken. Dit brengt het totaal der schen kingen van den .petroleum-magnaat aan deze universiteit op 25,309,661 dollar. De prachtige donaties van Rockefeller komen niet, zooals die van Carnegie, aan allerlei verschillende lichamen ten goede Rockefeller heeft slechts enkele instituten, welke hij steunt, zoo b.v. het Instituut voor Medisch Onderzoek, dan een bepaald kerkgenootschap, maar boveBal de hoogeschool van Chicago. Doch die enkele instellingen profiteeren dan ook enorm. Dierenmishandeling. Te Bearsted heeft de rechter een boer, die taohtig schapen op een veld had ge houden, waar er zoo goed als geen voedsel voor ze was en dat bovendien onder de sneeuw lag, met het gevolg dat er ruim een dozyn van den honger omkwamen een onderzoek van maag en darmen bewees het ten overvloede en vele andere haast te zwak waren om op hun' pooten te staan, ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met zwaren arbeid. De man was tevoren al tweemalen voor dierenmishandeling gestraft. „Tergt ons niet!" De Hotsji, een blad dat te Tokio verschijnt, heeft dezer dagen een hoofdartikel gepubli ceerd, dat is gegoten in den vorm van een open brief aan den Amerikaanschen gezant te Tokio, Thomas O Brien. Het draagt den titnl: „Tergt ons niet!" De aanhef luidt aldus: ,Japan is dankbaar jegens de Vereenigde Staten voor het openen van dit land voor den handel. Japan acht de Vereenigde Staten als een land waar de deugd wordt geëerd maar het vreest, dat vroeg of laat herhaalde beleedigingen Japan zullen noodzaken, zyn toevlucht te nemen tot vastberaden zelfver dediging. Men herinnert zich, hoe in de da gen der school-quaestie Japanners het voor werp waren van ondragelijke beleedigingen en lasteringen, al werden ook van den kant der Bondsrogeering betuigingen t ontvangen van leedwezen en sympathie. Het resultaat was echter niet voldoende, om de eer en de belangen van Japan te beschermen. De Ja- pansche politiek van terugkrabbelen scheen Japan zelfs nog de handen te binden en de inbreuken op Japan's rechten als beschaafde mogendheid nog te doen toenemen. .In aanmerking genomen het bezoek aan Japan door de Amerikaansche vloot, de wel willende houding van Amerika inzake de voorgenomen wereld-tentoonstelling in Japan, en de bezoeken van leden van commissies en mannen van zaken, is het in hooge mate wonschelyk, de ziekte, welke onze vriend schapsbetrekkingen heeft aangetast, te gene zen. Er bestaat een prachtige gelegenheid om de ware gevoelenB te bewyzen en ver draagzaamheid te oefenen, ten spyt van de in Californië betoonde vijandigheid en de propaganda (in de V. St.) om de immigratie wetgeving gewijzigd te krijgen." De Hotsji slaat geen geloof aan het praatje dat de Amerikaansche regeering zelf de aan- stichtster is geweest van de immigratie-moei lijkheden maar ook hecht het blad weinig gelof aan. eenig resultaat van de houding dor Bondsregeering tegenover Californië. Het blad wil geen spykers op laag water zoeken, of een fijne onderscheiding maken tusschen Bonds- en staatsbevoegdheden in de Ver. St. Het feit blyft echter bestaan, dat er niets bereikt wordt mét de pogingen, Washington en Californië tot rede te brengen. De Hotsji wendt zich dan ook tot den President en het volk van do Vereenigde Staten, met de waar schuwing, dat Japan hoewel zich de Ame- rikaaesche welwillendheid van vroeger nog herinnerend onder de onophoudelijke be leedigingen zyn geduld begint te verliezen. Het artikel eindigt met de woorden ,Om der wille van den vrede in den Stillen Oce aan. Tergt ons niet!" Men weet, dat deze jongste uitbarsting van wrevef van Japanschen kant het gevolg is van de recente anti-Japansche wetsontwer pen, welke zijn ingediend bij de vertegen woordiging van den Staat Californië. Een 8Chermzaal voor Eerste Kamer-leden. (Geen mensch, die er by ons aan denkt.) In Frankrijk is zy dezer dagen op verzoek van eenige Senatoren ingericht, in het Luxem- bourg, waar de Senaat vergadert. Voorloopig zijn er vyf schermende senatoren, generaal Langlois en vier doctoren. Handboordjes. I)e Afrikaners helpen ons aan een teekenend woord voor manchetten. Zij noemen ze hand boordjes. lykheid om met motorrijtuigen eoue verbinding van alle dorpen tot stand te brengen, hun plan verder uit. Moge 't slechts dit resultaat hebben, dat werkelyk verbetering wordt tot stand gebracht. Marine en Leger. Met 1 Pebr. geplaatst op liet bureau van den staf directie der marine te Amsterdamschrijver- majoor E. O. W. Schmidt. Met 22 Januari overgeplaatst van IIr. Ms. Wacht schip te Amsterdam op de »Van Oalen": sergt.- schrijvcr O Zuiderbaai). Gerepatrieerd uit Oost-Indië per part. stoom schip «Rindjani" en geplaatst aan boord Wacht schip te Willemsoord: sergeant-hofmeester J. F. Durivou. De luit. tor zoe der le kl. E. H. Friderichs, ge plaatst in de directie der marine te Willemsoord als adjunct-chef van den stnf der zeemacht in de Stelling van Helder, wordt inet i Maart a. s. eer vol van deze betrekking onthoven en op non-acti viteit gesteld, cn als zoodanig vervangen door den luit. ter zee der le kl. M. H. lialewijn. De luit. ter zee 2e kl. A. W. Booko, dienende aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip «Koningin Emma", wordt met 1 Februari a.s. op non-activiteit gesteld. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Lombok, v. Java n. A'dam, vertr.20 Jan. v. P. Said. Tiinor, v. A'dam n lava, vertr. 20 Jan. v. Antwerpen. Koninklijke Hollandsche Llotd. Kernland vertrok 20 Jan. v. Amsterdam n. Brazilië cn Buenos-Ayres. Maasland, v. Buenos-Ayres n. Amsterdam, vertrok 20 Januari van Santos. Ilamilion (gecharterd), v. B.-Ayres n. Amsterdam, pass. 18 Jan. St. Vincent. Dellland, v. Amsterdam naar Buenos-Ayres, nrriv. 19 Januari te Rio Janeiro. Rotterdamscme Llovd. Menado, v. Java n. R'dam, is 19 Jan. Malta gepass. Tabanan, v. R dam n, Java, vertr. 20 Jan. v. Suez, Ternate, v. Rotterdam n: Java, pass. 19 Jan. Malta Wilis, v. R'dam naar Java, pass. 20 Jan. Quessant, Kon. West-Indische Maildienst. Prins Frederik Hendrik arriveerde '20 Jan. v. West- Indie te IJmuiden. Burgerlijke Stand gemeente Helder. Van 19 tot 21 Januari. ONDERTROUWD: W. Taekema en D. Bakker J. de Groot eu J. Kater. J. M G. W. v. d Maa- zen en N. Tietz. G. van Dgkhuizcn en O. Arends BEVALLEN: M. Hoogerwerf geb. Smit, z. H. M. Pape geb. Bels, z. S. M. E Veraar geb. Borgman, z. D. Rjjkcrs geb. Veenstra, d. H. Steeman geb. van Oosten, d. G. Rozemond geb. Smallegangen, z. E Sok geb. v. d. Wiele, d. OVERLEDENF. Smits, 42 jaar. Vi8scherijberichten. Nicuwediep. 20 Januari. Door garnalen vissehers aangebracht 40 mand schar per mand f 1,50 a f 2,—. 21 Jaauari. 30 mand schar per mand f 1,50 a f2, 22 Januari, v.tn. 8 uur. 30 mand schar per mand f 1,50 n f 2. Schagen, 21 Jan. Aangevoerd 0 paarden f h 0veulens f a ossen f 0— a 00 stieren f0— a 00 duiven f0 a O, 4 geldekoeien f115 a 140, 60 vette id. f 170 a 280, 8 kalfkoeien f 140 a 215, 0 vaarzen f 0— a 00 hokkelingen f a 0 graskalveren f a nuchtere kalveren fa rammen fa 220 schapen (overhouders) f 12 a 20,50, 110 vette schapen f 20 a 27,— 0 mager id f a 0 lammeren f 0 a 0,bokken en geiten f a ,10 magere varkens f 15 a 17, 80 vette id. por Kg. 42 a 47 ct., 80 biggen f8,a 12,0konijnen f0.— a 0.0kippen f0.a 0.zwanen f 400 Kg. boter f 0,70 a 0,75, 500 kipeieren f5,50, a 6.25 0— eenden dito f0,a 0, por 100. Correspondentie. Ingekomen voor het gezin van R. Gouw van A. B. II.-; C. D. f 1.50; H.I J. S. M. f2.-. Totaal f4.50. (Red. VI. BI.) Texel, 21 Januari. De nieuwe concessie voor den aanleg van een tram, welke tot 1 Januari geldig was, is nu ook voorbijgegaan, zonder dat het door velen begeerde vervoermiddel tot stand mocht komen. Evenwel werken de Belgische heeren, die verleden onderzoek deden naar de moge- Ondertrouwd Wiebe Taekema, Jacht-Kapitein, Briglitlingsca, Engeland Dirkje Bakker. Helder, 21 Januari 1909. Huwelijksvoltrekking, 4 Februari a.s. ReceptieZondag 24 Januari, van 12 tot 2 uur, Binnenhaven 6. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wjj onzen hartelijken dank aan allen, die blijk gaven van hunne deelneming bij het overlijden van onzen lieven vader. Namens de Familie OUDIJK. Helder, 22 Januari 1909. GeborenAndreas Antonius, zoon van JAN HOOGERWERF en M. HOOGERWERF-Smit. Helder, 19 Januari 1909. Heden overleed na een kortston dig doch smartelijk lijden, iu den ouderdom van 38 jaar, onze ge liefde echtgenoot, vader, zoon en broeder Chri8tophorus Johannes Engelbertus Ostenbrug. Helder, 16 Januari 1909. Namens zijn diepbedroefde weduwe, kinderen, ouders en verdere familie Wed. Chr. J. E. OSTENBRUG. Schagenstraat 32. Heden overleed tot onze diepe droefheid te Amsterdam, onze lieve zuster, behuwdzuster en tante, Mejuffrouw Maria Pieternella Balje, in den ouderdom van 40 jaar. Helder, 20 Januari 1909. W. HOFER. H. J. HOFER-BAJJE en verdere Familie. DANKBETUIGING. Door deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan den WelEd. ZeerOel. Heeren Doktoren TANGE, C. O. v. d. LEE en M. H. J. GROENENDIJK, voor de lief- derjjke hulp aan onze Echtgenoote en Pleegmoeder betoond en aan de Directrice en Zusters van het Ziekenhuis alhier, voor de welwillende verpleging haar betoond. naan] van echtgenoot, C. VISSER en Pleegdochter. Dankbetuiging. Ondergeteekenden brengen door deze hunnen hartelijken dank voor de vele blij ken van belangstelling ondervonden, zoowel van binnen als buiten deze ge meente, bij de ziekte, het overlijden en ter-aarde-bestelling van onzen geliefden echtgenoot, vader, zoon en broeder Christophorus Johannes Engelbertus Ostenbrug, inzonderheid aan de H.H. Slagers voor de laatste eer aan den overledenen be- rezen. Namens zyn diepbedroefde Wed. Chr. J. E. OSTENBRUG en Familie. Schagenstraat 32. De ondergeteekende betuigt hiermede zijnen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling ondervonden, gedurende de ziekte en het overlijden zijner geliefde echtgenoote, moeder, be huwd- en grootmoeder, Mejuffrouw Johanna de Waard-v. d. Wiele. Namens de familie, J. DE WAARD. Helder, 22 Januari '09. Voor de op a. s. Dinsdag 26 Januari te houden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het over lijden van den Heer C. S. JARING en het bedanken van den Heer M. C. KOCH, stelde bovengenoemde Kiesvereeniging candidaat in District I den Heer en in het Derde Dietriot den Heer Het Bestuur noodigt de Kiezers dringend uit, op a. 8. Dinsdag aan de stemming deel te nemen en hunno stem op bovengenoemde candidaten uitte brengen. Het bestuur: B. L. v. ALBADA. P. DE GEUS. B. BURGERS. J. ZANDER. J. KOOPMAN. F. v. d. PLOEG. FEUILLETON. 30) Ella vond bet leven te Contrexeville alles behalve aangenaamhaar bleef zóó weinig vryen tjjd over, dat ze zelf moeite had elke week een brief aan mevrouw Debrisay te schryven. Oom Sandy had zyn nicht geheel in beslag genomen, maar daarvoor toonde hij zich hartelijker en voorkomender jegens liaar, dan hij ooit te voren voor iemand was geweest. Mevrouw Debrisay klaagde in hare brieven voortdurend over de eenzaamheid en Ella begon meer en meer naar het gezelschap harer vriendin te verlangen. Is u reeds in den schouwburg geweest, juffrouw Graig vroeg lord Fitzallan op zekeren avond, toen zij Bamen in het park zaten. Niet? wel, ga dan morgenavond oens mede. Zy geven Boccaccio, en het is de moeite wel waard er heen te gaan. Ik houd niet van dat comediespel, zeide oom Sandy. Kom, gaje zelf ook mee, mynheer Craig. Wat blief? Ik? Neen dank je. Ik ben nog nooit in een comedie geweest, en ik zal er ook nooit heengaan, maar ik laat Ella vry om er heen te gaan als zy wil. Ella wilde wel, en zoo werd besloten, dat men samen naar de comedie zou gaan. In middels wandelde het gezelschap het park in, Harry voegde zich by Ella en zeide haar, dat hij een brief had ontvangen van Eveline. Zoo, en wat schryft je zuster Och niet veel bjjzouders. Zy is nog altjjd in den zevenden hemel met Finistoun. Zy zyn van plan een groote party te geven, en zy willen hebben dat ik daarbjj tegen woordig zal zyn, maar dat kan onmogelijk. Ik moet op Fitzallan passen maar h pro pos, van Fitzallan je zult het toch niet in het hoofd krijgen om Fitzallan in te pakken Ik Fitzallan herhaalde Ella ver- verbaasd. Hoe kom je daar by Och, hy loopt je overal na en geeltje altijd mooie bloemen maar er kan toch niets van komen. Maar Harry, je bent dol Volstrekt niet. Het is zeer natunrlyk, dat je probeert een goed huweljjk te doen. Wanneer ik je voor ernstig kon houden, zeide Ella, terwijl zy hartelijk lachte, zou ik waarlyk erg boos op je zyn, Harry. Ja, zei de student je weet ook niet Ella, dat myn vader erfgenaam van den' titel van Fitzallan is, en daarna kom ik. Daarby komt, dat zijn vader, lord Lynebridge, hem geen stuiver geeft, en er moet altijd iemand by hem zijn om op hem te passen, anders zou hy zich zeker door het spel ruï neeren. Wy kunnen hem geen oogenblik alleen laten anders doet hy een of andere dwaasheid. Luister eens, Harry, hoe komt het bij je op mij op zulk een beleedigende wijze te waarschuwen Ik lord Fitzallan trouwen Wel, dan zou ik nog lieverZij hield even op, terwjjl zy haar neef van het hoofd tot de voeten opnam, dan zou ik nog liever jou nemen. Inderdaad Op myn woord, je bent het leukste meisje, dat ik ooit gezien heb. Wanneer ik ooit de dwaasheid beging om op een meisje verliefd te worden, dan zou het zeer zeker op jou zijn. Ella lachte vroolyk over deze bekentenis. Den volgenden morgen was het weer zeer gunstig, zoodat het afgesproken lawn-tennis- spel door kon gaan. Lord Fitzallan was ook van de party, maar hy speelde zoo slecht en hy klaagdo zoo over de hitte, dat hy al spoedig ver klaarde niet verder aan het spel te kunnen deelnemen en op een plank naast oom Sandy ging uitrusten. Ella merkte wel op, dat haar oom en lord Fitzallan zeer spoedig in druk gesprek waren gewikkeld, maar zy lette daarop verder niet, daar het spel haar ge- heele aandacht in beslag nam. Ella, zei oom Sandy den volgenden morgen, ik heb je iets te zeggen, lieve. Ga hier naast mij zitten. Wel oom, wat is er? Een zeer ernstige zaakdie jonge lord heeft gisteren zeer ernstig met my gesproken, hij is een eerljjke jongen on hy vroeg mijn toestemming Heeft lord Fitzallan werkelyk aanzoek om myn hand gedaan, riep Ella lachende. Maar beste oom, u zal er toch niet op ge steld zyn, dat ik in die voorname wereld kom, waarover u altjjd zoo met minachting spreekt en dan KennethWat zou er van hem worden Nu je hebt mij toch verteld, dat Ken neth niet op je gesteld is. Wij zouden dnB een ander meisje voor hem kunnen zoeken. Ik vind het waarlyk heel lief van u en lord Fitzallan, om voor mjjne toekomst te zorgen, maar weet u wel, dat hij geen stuiver zyn eigendom kan noemen en dat zyn vader hem geen cent wil geven Neen, riep oom Sandyen dat kan ik ook niet gelooven. Hy heeft my gezegd, dat hy bereid is, zeer voordeelige bepalingen te maken en dat er altijd eenige vertrekken voor my gereed zullen zijn in hut kasteel, want hy weet zeker, dat lord Lynedridge zeer gaarne kennis met my zou willen aan- knoopon, daar hy een radicaal is. Harry Everard heeft my alles betref fende lord Fitzallan verteld, en ik ben over tuigd van de volle waarheid. Hy is inderdaad wat van streek en u moet geen geloof slaan aan hetgeen hij zegt, n zondt hierdoor u en mij belachelijk maken. Harry Everardherhaalde oom Sandy, met een veelbeteckenend hoofdschudden. Ik ken hem. Je moet weten, dat hij mettertjjd de erfgenaam zal worden en daarom verlangt hy natuurlyk, dat zijn vriend niet zal trouwen. Luister dus niet naar hem, kind, en laat je door my raden. Die Everards zullen zeker woedend zyn wanneer ze jou boven zich ver heven zullen zien. Zy spraken lang en ernstig over de zaak. Maar eindelyk begon de heer Craig in te zien, dat zyn welsprekendheid niets baatte. Spoe dig verdween nu ook zijn goede stemming. Oom Sandy klaagde over hoofdpjjn, rhuma- tiek en andere verschjjnselen. Hij liet den directeur en den dokter komen, en hy at op zyn kamer. Ella verscheen ook niet aan tafel, en Everard zond eeu prachtige ruiker met rozen, dien lord Fitzallan voor Ella be stemd had, aan juffrouw Clapton, die er door in de wolken was. In den loop van den avond ontving Ella een brief van den lord, waarin hy zijn be wondering over hare schoonheid, haar edel karakter en verdere bekoorlijkheden uitsprak en waarin hy hevig nitvoer tegen desamen- zwering zjjner ongevoelige familieleden. Ella liet den brief onbeantwoord, maarzij deelde Harry Everard het vooral mede. Den avond vóór zy met haar oom de badplaats verliet, had lord Fitzallan, terwjjl zyn neef en zijn bediende zich even vurwjjdcrd hadden, een flesch jenever weten te bemachtigen en gedroeg zich zóó woest, dat oom Sandy hoe ongaarne ook de volkomen overtui ging kreeg, dat zulk een party voor nicht al zeer ongewenscht was. De herfst, de winter en het voorjaar waren verstreken, en nog altijd waren oom Sandy en Ella niet teruggekeerd. Oom had schik gekregen in liet reizen en na een bezoek aan Zwitserland, in Dresden overwinterd. Mevrouw Debrisay had sedert een paar weken niets van Ella gehoord en zy begon zich ongerust te maken, toen zy eindelyk een brief van haar ontving. Ella deelde haar mede, dat oom van plan was de volgende week naar Londen terug te keeren, en dat hy haar liet verzoeken in hare buurt naar kamers voor hem en Ella om te zien. Wat zullen wy elkaar veel te vertellen hebben, en hoe verrukkelyk zal het zyn, je eindelyk weer te zien. Het was een mooie avond, toen mevrouw Debrisay de komst der beide reizigers zat af te waohten en zy eindelyk een rjjtuig voor het tuinhek zag stilhouden. Een oogenblik later lag Ella in de armen harer vriendin. Wat heb ik je gemist, lieve, zeide me vrouw Debrisay. Ben je ziek geweest, Kenneth vroeg Ella. Je ziet er niet goed uit. Ik ben verkouden, luidde het leuke ant woord. Ik geloof, oom, zeide Ella, dat u Ken neth mede naar Craigdarroch moet nemen. De lucht in do Hooglanden zal hem zeker goed doen. Wanneer'ik het voor het zeggen had, zou ik ju beiden medenumen, riep oom uit ati stond op om, onder geleide van Kenneth naar zyn kamer te gaan. Kom, riep mevrouw Debrisay, toen zjj eindelyk alleen waren, nu kunnen wjj eens rustig samen praten. Ach Deb, ik zou gaarne weder met jon leven en werken, maar oom Sandy is waarlyk heel vriendeljjk jegens my geweest, en ik begin werkelyk meer en meer van hem te houden. Van alles wat Ella te verhalen had, boe zemde de ontmoeting met Harry Everard te Contrexeville mevrouw Debrisay het meeste belang in. Dat zulk een door en door radicaal man als je oom, er op zou staan, datje een edel man zoudt trouwen riep zjj uit, toen Ella haar verhaal had geëindigd, had ik nooit gedacht. Wat zijn de mannen toch vreeaeljjk grillig. Ik heb van dien Fitzallan geboord, en hjj moet een groote dwaas zjjn. Dat schjjnt zoo, zeide Ella in gedachten, Daar zit zeker wat achter, zeide me vrouw Debrisay, mot haar vinger dreigend. Eerst wordt die arme Waring afgewezen en nu weer eon lord. Ik kan je verzekeren, beate Deb, dat ik volstrekt niet verliefd was, toen ik Waring mjjn woord gaf. Ik hoop maar, dat wjj spoedig de afkondiging van een huweljjk van Waring in de courant zullen lezen en dat hij steeds gelukkig zal zjjn. Er waren reeds tien dagen verstreken, al vorens Kenneth in de gelegenheid was, Ella alleen te spreken. Eindeljjk kwam weer de gelegenheid op een der gewone wandelingen. Oom Sandy, zei Kenneth, heeft mij al weer over de zaak gesproken, en hy vér- langt, dat ik nog eens aanzoek bjj u zal doen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5