KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna No. 3752 Woensdag 27 Januari 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Rusland wil eene leeniug van een aanzien lijk bedrag sluiten en heeft natuurljjk daar voor het oog gericht op den vriend en bond genoot Frankrijk. Er zit al heel wat Fransch kapitaul in Russische leeningen. Tegen het deelnemen aan die leening kwam de socia listische afgevaardigde Rouanet in de Kamer heftig op. Waarvoor wordt dat geld gebruikt riep hij. «Om de onruststokers te kunnen betalen, teneinde het tsarisme in zijn doods strijd te steunen, teneinde mede te werken tot het onderhoud der Russische benden der Zwarte Honderd." De spreker geeBelde ook scherp de Russische politiek in Perzië. Rus land, zei hij, tracht Perzië over te halen tot het invoeren eener constitutie en belooft daarvoor geldelijken steun, dien het zelf eerst in Frankrijk komt halen. Men geeft alzoo Rusland gelegenheid zijn politieken invloed in Perzië te handhaven en te doen toenemen. Deze rauwe uitval naar den vriend en bond genoot werd door de uiterste linkerzijde luid toegejuicht, doch op alle andere banken met een rumoer van afkeuring begroet. De pre sident riep den loslippigen afgevaardigde verscheidene malen tot de orde. Minister Pichot bestreed met groote verontwaardiging het betoog van Rouanet. Na een heftig pro test te hebben doen hooren, verklaarde de minister dat Frankrijk er groot belang bij heeft dat Rusland onder politiek, economisch eu linancieel opzicht zoo krachtig mogelijk zy. De nienwe leening zal worden aange wend in overeenstemming met de nationale belangen van beide landen. De miniBter van financiën verklaarde nog dat de kleine spaar ders, die zullen inschrijven, geen nadeel zullen lyden. De kamer toonde zich met de uiteenzetting, door de beide ministers gedaan, tevreden en verwierp een motie-Rouanet met 430 tegen 104 stemmen. Nu we toch zoo terloops over Perzië spra ken nog het volgende bericht. De regeerings- troepen onder bevel van Somed Khan heeft driemaal het leger der vooruitstrevenden aangevallen en teruggedreven. Men houde echter in het oog, dat dit in een officieel bericht en d u s meer dan twijfelachtig. De Sultan van Turkije is ziek geweest. Er was een groote samenzwering ontdekt, eigenlijk eene tegenrevolutie. Toen men met een sensatiebericht bleek te doen te hebben, was de Sultan weer gauw hersteld. De Oostenrijksche regeering heeft om ein delijk te gemoet te komen aan de herhaalde verzoeken van Italiaansche zijde, om in haar landen ten minste een Itali&anBChe hooge- school op te richten, eindelijk in zoover gevolg gegeven, dat zij besloot aan de hoogeschool te Weenen, een Italiaansche rechtsfaculteit te verbinden. Maar daarmede heeft zij de Italiaansche kringen eer een teleurstelling bezorgd, dan een lang gekoesterden wensch vervuld. De Italiaansche bladen zijn, blijkens de berichten uit Rome, weinig ingenomen met dit besluit en met de wijze waarop het tot stand kwam. De meesto bladen toonen zich zeer veront waardigd over Oostenrijk 8 daad. Er zijn er die onverholen uitspreken dat Oostenrijk misbruik maakt van zijn gunstiger geworden positie in den Balkan en van de vreeselijke ramp, die Italië getroffen heeft. Men spreekt zelfs van het aftreden van den Italiaanschen minister Titoni, die in de Kamer de goede overeenkomst met Oostenrijk heeft bepleit. De kleine Balkanstaten Servië en Monte negro blyven even heftig te keer gaan tegen OoBtenryk over de anexatie van Bosnië en Herzcgowina. Ze eischen schadeloosstelling en op z\jn minst autonomie voor die gewesten. Montenegro heeft zich daarbij aangesloten de Kamer nam daar na stormachtige debatten een motie aan de zelfregeering van Bosnië en Herzegowina proclameereod. Oostenrijk schijnt heelemaal geen plan te hebben in deze kwestie ook maar iets toe te geven. Turkse doet een en ander om de kleinere staten tot kalmte te brengen. Algemeen ge looft men ook dat Engeland tot hiertoe stil letjes gestookt heeft, doch thans de koning Peter van Servië heeft laten beduiden dat op geen hulp te hopen is zoo eventueel een oorlog mocht uitbreken. Stortregens bedreigen de Transvaal- sche mijnen. Onder de mijndirectiën maakt men zich zeer ongerust over hetgeen er ge beuren zal indien de regen niet spoedig op houdt. Een zware overstrooming zou het werk in de mijnen sterk belemmeren. De overstroomingen hebben het geheele land geteisterd, het spoorwegverkeer in de war gebracht, telegraaflijnen doen breken in vele richtingen. De 'spoorweggemeenschap met het noordwesten der kolonie zal vermoedelijk in geen week hersteld zyn, daar bruggen zyn weggeslagen. Tot dusver zjjn geen men- schen omgekomen, doch in de buitendistricten van den Witwatersrand moeten zeven blanken cn ruim honderd inlanders bedolven zijn met weinig hoop op redding. HELDER, 26 Januari. Zondag 24 Januari had de kerkelijke herdenking plaats van hel 25-jarig priester jubileum van den ZeerEerw. heer P. J. Jans, pastoor der Oud-Katholieke gemeente alhier. Smaakvol was de kerk met bloemen en pal men versierd. Zijn Eerw. droeg zelf de Mis op (in de moedertaal/ daarin bijgestaan door de Zeer Eerw. heeren Kenninck en Prins, pastoors te Amersfoort en te Haarlem. Als feestredenaar trad pastoor Kenninck op, die den jubilaris toesprak naar aanleiding van psalm 114 vors 12 iDe Heer is onzer gedachtig geweest en Hij heeft ons gezegend". '8 Namiddags half v|jf had de Vesper plaats. Plechtig klonken de psalmen, welke ook in 't Hollandsch werden gezongen, door het tempelgebouw. Aan 't einde van den Dienst dankte de jubilaris gemeente en ambtgenooten hartelijk voor de vele blijken van belangstelling en vriendschap, welke hij de laatste dagen had ondervonden. t- De le uitvoering door den dames- zang cursus, directeur de heer Joh. Brands, Zater dagavond in .Tivoli" gegeven, had veel succés. De 5 liedjes door de .dames" (12 a 17 jaar) gesongen klonken liefelijk en rein, terwijl de zuivere uitspraak te roemen viel. Vooral werd het innig mooie .Meiklokje" van Mendclssohn en .Goeden nacht" van Cath. van Rennes prachtig voltolkt. Eén op merking Klopte het .Angelus" niet wat vlug Na deze liedjes werd de operette «Goud- muiltje" opgevoerd. Lief en natuurlijk zongen en speelden deze kleine dilettanten. Tot het welslagen daarvan had de heer P. van Twisk goed medegewerkt, hij had de regie voor zijn rekening genomen en zich flink van zyn taak gekweten. Onnoodig is het zeker te zeggen, dat de directeur eer met deze uit voering heeft ingelegd en de bezoekers in hooge mate tevreden waren. Na afloop klonk een daverend applaus. Ook werd den heer Brands een fraaie bloemenmand aangeboden en de regisseur ontving eveneens een cadeau. Een vroolijk bal was het slot. Een collecte voor Reinier Gouw bracht f9.87s „Helders Harmoniekapel" gaf Zaterdagavond in .Casino" een uitvoe ring. Een tiental mooie muziekstukken wer den ten gehoore gebracht. Onder directie van den heer G. IJ. J. v. d. Bogaerde werden deze uitermate goed weergegeven, het emsem- ble, de accentuatie, de maat, alles was mee- rendeels naar behooren. Het was dan ook oen genot naar de heerlijke tonen te luisteren. Jammer, dat niet meerderen van de gelegen heid gebruik hadden gemaakt om van de muziek te profiteeTen, want de kapel had een grooter aantal hoorders verdiend. Na het concert werd het blijspelJaloersch opgevoerd en de avond met een bal besloten. Zooals wij reeds in een onzer vorige nummers hebben medegedeeld, wordt morgen Woensdag 27 Januari door de muziekver- eeniging .Crescendo", afd. Toonkunst, ten gehoore gebracht het oratorium .De Schep ping", van Jos Haydn. Donderdag 28 Januari wordt eveneens door .Crescendo", afd. Toonkunst, een buitenge woon kunstenaars-concert gegeven, en wel met welwillende medewerking van het «Am- sterdamsch Vrouwenkoor", een capolla-koor onder artistieke leiding van mevr. Do Veer De Lange. Ook deze avond, die toeganke lijk is voor niet-leden (ad. fl.belooft een avond van aesthetisch genot te zyn. Het programma van dien avond luidt als volgt 1. Sonate E. gr. terts voor viool en piano, J. S. Bach. Door de H.1I. Sarn. Swaap en Joh. de Veer '2 a. Odelei lacca amatiCherubini. b. Garo bel viscttoid. c. Amici chora id. Canons d. li. Amsterdarnsch Vrouwenkoor aCappella. 3. a. PassacagliaG. F. Handel. b. GavotteJules ten Brink. c. Les heures et les Zephirs Rameau. d. PolonaiseFr. Chopin. Piano-Solo door den heer Joh. de Veer. 4. a. VittoriaCarissimi. b. Aus meinen grossen Schmerzcn R. Frans. c. Lieber Schatz sei wieder gut id. Liederen voor Sopraan, door mejulfr. E. Fanniëlla. 5. u. Romance F. gr. terstL. v. Beethoven. b. Souvenir de Moscou deux airs RussesH. Wieniawsky. Viool-Solo door den heer Sam, Swaap. PAUZE -: 1. Noél des MarinsChaminade. Voor Vrouwenkoar met Sopraan-Solo en Klavier. 2. Sonate F Gr. tertsGrieg. Voor piano en Viool, d. d. H.H. de Veer en Swaap. 3. a. MeileidHuberti. b. 't MuizekeDan. de Lange. c. LiedBern. Zweers. Liederen voor Sopraan, door mejuiïr. E. Fanniëlla. 4. Oud-liollandsche Liederen, door het Amsterdamsclie Vrouwenkoor k Cappellla. a.O, Nederland let op U saeck b. De Nedrige Geboorte. c. Waer dat men zich al keert of went. Bond van Ned. Onderwijzers. De afdeeling Helder van bovenstaanden bond hield Vrijdagavond 1.1. in rCasiuo"een openbare vergadering, waar de heer J. J, Lamers, secretaris van 't Hoofdbestuur, als spreker optrad ter behandeling van het onder werp «De onderwij8specialiteit Staalman". De opkomst was zeer talrijk, de zaal zoo goed als vol. De afdeelingsvoorzitter, de heer T. van Heusden, opende de vergadering met de op merking, dat hier ter plaatse zonderlinge ideeën, omtrent onderwijs en onderwijzers worden verkondigd, en dat het doel dezer vergadering was die scheeve voorstellingen te weerleggen en het publick beter op de hoogte le brengen van het werk van den onderwijzer in de school. De heer Staalman, die zich allures gaf van onderwijsspeciuliteit, is tot debat uitgenoodigd. Hierna verkreeg de heer Lamers het woord. Deze hield een rede, die onder de grootste aandacht werd aangehoord en meermalen, als bewys van instemming door applaus werd onderbroken. Spreker ving aan met de mede- deeling, dat de afdeeling Helder ongeveer een jaar in correspondentie is met het Hoofd bestuur in zake onderwijs aangelegenheden alhier en dat de heer Staalman daartoe de aanleiding was. Deze toch achtte zich ge roepen in de zittingen van den Raad en in openbare vergaderingen het volk voor te lichten over het volksonderwyB. De heer Staalman noemt zich democraat en een demo craat wil dat het volk meegeroepen zal wor den aan 't bestuur, daarom moet het voldoende kennis bezitten cn deze kan het alleen ver krijgen, indien het lageronderwijB verbeterd wordt, het eenige onderwijs, dat het volk kan genieten. Spreker zette niteen, dat vóór de Fransche revolutie het onderwijs was in de handen van de kerk, maar deze had het volksonderwijs geheel verwaarloosd, hetwelk duidelijk bleek, toen het doel der revolutie (het volk mede- zeggingskracht in de regeering te geven) in praktijk zou worden gebracht. Toen bleek, (lat hot volk niet genoegzaam ontwikkeld was, geen voldoend ouderwys had genoten. Niettegenstaande deze mislukking, keerde men niet terug van het beginsel, het geheele volk aan de regeering te doen deelnemen. Daarom was het noodzakelijk het volk te ontwikkelen. Een van de eerste wetten die in ons land tot stand kwamen, was dan ook in 1806, die op het lager onderwijs, waarbij deugdelyk goed volksonderwijs werd voor geschreven. De Staat nam op zich wat de kerk had verwaarloosd en we kregen de openbare school. Het beginBel der openb. school is van de kinderen te maken brave, deugdzame, ontwikkelde menschen, waar de onderwijzer geen katholieken, protestanten of joden kent, maar waar de kinderen opge leid worden tot alle chriBteljjke en maat schappelijke deugden. Aanvankelijk had die openb., neutrale school de liefde van geheel ons volk, totdat de kerk, die vroeger het onder- wijs in handen had, begreep, dat zy zich iets had laten ontglippen en men trachtte op nieuw het kind in handen te krijgen. Van toen ai begon een afschuwelijke lastercampagne tegen de openbare school. Men ontzag zich niet op den kansel, in couranten de openb. school te vergelijken bij de jenevertlesch, het bordeel en den satan. Dergelijke lasteringen bewijzen wel, dat het hun aan goede wapenen ontbreekt. De strijd tegen de openb. school werd nog feller, toen het dr. Kuijper gelukte vuur en water te vereenigen. Toen begonnen ook de katholieken, die eerst zoo hoog ingenomen waren met de neutrale volksschool, te schreeu wen. De Bond v. Ned. Ond. heeft toen front gemaakt en zyn leden trokken het land door om de openb. school, als een kostbaar kleinood te verdedigen. Zij doen dit zonder bijbedoe lingen, enkel in het belang vau het kind. Wanneer de Staat het onderwys vry laat en het stelt in handen van particuliere vereeni- gingen, dan geldt niet het belung van het kind, maar het belang van de kerk of ver- eeniging. Door middel van het kind wil men de macht behouden of vergrooten. Nooit is van kerkelijke zyde iets gedaan voor de volksontwikkeling, voor de lagere school. Wel wordt door voorstanders van de school met den bybel beweerd dat 32 millioen galden door hen is bijeen gebracht, om hnn liefde voor het onderwijs te bewijzen, maar dit heeft een andere oorzaak. Evenals men van clericale zyde in den beginne de vakver- eenigingen bestreed, ging men die later onder steunen, enkel om de macht over het volk weder te herwinnen. De geestelijke adviseur kreeg dan alles te zeggen. Zoo ging het ook met de school. Uit eigen belang offerde men eenig geld. Gaat men na, wat de kerkelyken van het volksonderwijs zeggon, dan wordt men huiverig. Dr. Kuyper zoekt het in'den bloei der hoogeschool, het kath. kamerlid mons. Everts vindt het nutteloos en gevaar lijk den burgerman gelegenheid te geven tot verdere ontwikkeling, mr. De Savornin Lohman verdedigt bet, dat onderwijs wordt gegeven uit liefhebberij en door knapen van 12 u 13 jaar. Wat spreekt uit dit alles een liefde voor den minderen manHet is ook de mindere volksontwikkeling geweest, die Staal man er toebracht om te agiteeren voor de voorgestelde verhooging der onderwyzersjaar- wedden. Als het volk meer ontwikkeld was ge weest, zou hij niet gedurfd hebben te beknib belen op 't lager onderwys, dan zou men begre pen hebben, dat dit geen weggegooid geld was. Uit statistieken blykt ten duidelijkste, dat in landen, waar de kerkelyke school bloeit, de ontwikkeling zeer laag is. Zoo vindt men in West-Vlaanderen op de 2000 miliciens 202 en in Oost-Vlaanderen 303, die lezen noch schrijven kunnen, terwyl in Zwitser land, waar openbaar onderwys gogeven wordt, er 1 op de 2000 voorkomt. De openbare school is ook daarom boven de bijzondere te verkiezen, omdat daar op do banken nevens elkander zitten een jood, oen protestant en katholiek kind. Dat brengt verbroedering. Op de katholieke school daarentegen leert men, dat men geen ketters kan liefhebben, op de gereformeerde, dat de roomschen papen zijn. Hoe schoon is daarom de taak van de openbare school, waar geleerd wordtHebt uw naasten lief! In den gemeenteraad van Helder is duidelijk gebleken, dat de Jood Grunwald meer doordrongen is vail den Chris tusgeest dan de Chr.-democraat Staalman of de ant-rev. Schokking. Nadat men een half uur had gepauseerd, was er gelegenheid tot debat, waarvan de heer P. P. Hartendorf gebruik muakte. Deze begon met zijn teleurstelling uit te spreken. Hy had verwacht, dat de spreker het streven van den Bond uiteengezet zou hebben en een pbilippica tegen Staalman zon gehouden heb ben. En hy heeft niet anders gehoord, dan een verdediging van de openb. school. Hij daarentegen is voor de bijz. schoolniet de Staat heeft het onderwijs te regelen, maar de ouders komt dit recht toe. De lastercampagne moet worden afgekeurd, maar toch zijn onder de liberalen, ja zelfs onder de soc.-dem., die ernstige bezwaren hebben tegen de openb. school. Nog verdedigt debater de houding van den heer Staalman in den gemeenteraad bij be handeling der onderwijzersjaarwedden en be toogt, dat hij als democraat heeft gehandeld door ook op de belangen van anderen te letten. Mr. Troelstra zou eveneenB gehandeld hebben en wijst daartoe op het geval te Leeuwarderadeel. Verder zegt hy, dat een Christendom, zonder Christus hem niet be koort en liy voor zijn kinderen dat niet be geert. Hij eindigt met de veronderstelling, dat met het oog op de verkiezing deze ver gadering is belegd. Hy acht dit wel wat vroeg. De inleider beantwoordt zeer uitvoerig den heer Hartendorf. Hij wyst er op, dat hij het geheele programma van den bond onmogelijk in óén avond kon behandelen, hij heeft er slechts t'-én punt uitgenomen. Dat debater een philippica tegen den heer Staalman had verwacht kan hij niet helpen. Het zon niet mooi zijn in diens afwezigheid hem tot het hemd uit te kleeden, als hij zich niet ver dedigen kan. Dat de school aan het ge zin, aan de ouders behoort, betwist spreker, want de kerkelijke ondersteuning wordt ge weigerd, als de kinderen de openb. school blijven bezoeken. Verschillende voorbeelden worden daarvan aangehaald. Verder betoogt hy nogmaals dat de heer Staalman doorzijn houding in den Raad niet wil meewerken tot verbetering van het Volksonderwijs, maar dit tracht omlaag te halen. De vergelijking met Troelstra gaat niet op, want deze wilde het overschot der rijkssubsidie in elk geval besteden aan kleeding en voeding. Dat zou zeker Staalman niet willen. Toen spreker in geschrift Staalman en Troelstra op één lijn stelde, was deze laatste zoo verontwaardigd, dat hij hem niet van antwoord wilde dienen. Nog komt de heer Lamers er tegen op, dat de school met den bijbel de gewensebte school is. Zy verwijdert de kinderen van elkander, zij vertrapt het le beginsel van het Christen dom .hebt uw naasten lief. Met de zweep zou Christus u zeker uit de school dryven. indien hij nog eens op aarde verscheen, eindigt spreker. Na repliek van debater en spreker sloot de voorzitter de vergadering in de hoop, dat de hoorders helderder denkbeelden over 't onderwijs zouden verkregen hebben. limuiden, 25 Januari. Met ingang van 1 Februari a.z. zal de telefoondienst ulhier, zoowel Rijkdienst als bell-tclefoon-mautschappy, één uur vroeger aanvangen eu wol om 6.50 plaatselijken tijd. Hierdoor zal voornamelijk de vischhandel gebaad zijn welke dan reeds vroeger dan thans den stand der vischmarkt aan de Duitschc afnemers kan telefoneeren. De handel in versche zeevisch te IJmuiden. Men meldt uit IJmuiden Belanghebbenden bij den handel in versche zeevisch zullen ongetwijfeld bemerkt hebben dat sedert het in gebruik nemen van de nieuwe zeevisebmarkt te Vlaardingen vele aldaar thuisbehooreude beugers, zoowel zeil- als stoomschepen, aldaar ter markt gingen in tegenstelling mot voorheen toen alle beugers, zonder uitzondering, hier in de Rijksviscbhal hunne vangsten ten verkoop brachten. Het is niet te ontkennen, dat de opening van dc markt te Vlaardingen vermindering van aan voer der zeevisch alhier veroorzaakt. Vermoedelijk komt het wel daardoor dat de koopers in de visschhal te Vlaardingen drie procent korting op de koopsom genieten hier slechts twee procent sedert den vorigeu zomer, toen door cmi ministrieel be sluit de koopmanskorting van drie tot twee procent werd teruggebracht. Het ontstane verlies door deze procentvermindering kan door de kooplieden, naar hun beweren, niet worden geleden en zien zij zich genoodzaakt dit verlies te verhalen op den koopprijs van de visch. Hierop specnleerende trachten de belanghebbenden te Vlaardingen de hande laren naar daar te krygen door bovenge noemde, drie procent korting te geven. Toch bleven de prijzen aldaar nog ver beneden de besomde prijzen te IJmuiden. Het kan ook zyn dat de reeders to Vlaar dingen liever hunne schepen in eigen haven zien binnenkomen met het oog op do be manningen welke te Vlaardingen wonen en dus niet naar huis behoeven te reizen of misschien ter bevordering van de nijverheid in die plaats. Verschillende beugers gingen de vorige week deze haven voorby cn door naar Vlaar dingen één stoombeuger welke hier reeds binnen was moest op telegrafische orders van de reederij uaar daar komen. Ter bevordering van de handel en nyver- heid en tot behoud van den flinken vischhandel alhier is het te hopen dat de miuister van waterstaat terng moge komen op het vroegere besluit tot procentsvermindering waardoor de uitbreiding en verbetering van de visschers- haven en Indien alhier, waaraan men thans druk bezig is en wat met groote kosten ge paard gaat, niet tevergeefs zal zijn. Staatscommissie reddingwezen. De Staatscommissie voor het reddingwezeu op de Nederlandsche kust zal Maaudag25 Januari, onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, eene algemeene vergadering houden ten paleize te 's-Graven- liage. Een zak met f400 gevonden. Een hoofdconducteur der Staatsspoor, uit Vlissingen heeft in een personentrein gevon den een zak, inhoudende f400. De zak is gedeponeerd bij den stationchef te W'oens- d recht. Een slechte tijding. Aan dc fakriek van de flrma van den Berg's Limited, te Rotterdam, is in verband met eene verandering van werkwyze, aan on geveer 50 werklieden ontslag aangezegd. Het eerst kwamen voor ontslag in aanmerking de ongetrouwde werklieden, daarna z\j, die het minst lang in dienst zijn geweest. Misdaad Men meldt uit Breda Vrijdagmiddag werd in een sloot onder Teteringerdyk het lijk van een vrouw ge vonden met afgesneden hals. Vermoedelijk heeft eerst een worsteling plaats gehad, daar op vyf meter afstand der sloot voetsporen op een worsteling duidenvervolgens is het lijk naar den slootkant gesleept en daar te water gestooten. In de nabyheid van de plek der worsteling werden haarkammen gevonden eu een groot mes, waarmede waarschijnlijk de moord is gepleegd. Omtrent de vermoorde vrouw is niots anders bekend, dan dat zij een paar dagen te voren als leurster door het dorp heeft gebedeld. De moord moet on geveer iu het begin van den nacht hebben plaats gevonden. Het lyk is ter schouwing naar Breda overgebracht. De rijks-politie stelt een onderzoek iuomtrent den dader geen spoor. Nader meldt men De vermoedelijke moordenaar is gevat, n.1. F. v. V., kostganger van de vermoorde vrouw. Het parket nam hem 's avonds nog een streng verhoor af. Zaterdag had de schouwing plaats. De verdachte is 26 jaar oud. Vaak moet er twist plaats gevonden hebben tusschen de vermoorde en haar man, waarbij v. V. dan dikwyls tnsschen beiden kwam. Dc vermoorde was 53 jaar oud. Aanvaring. Boston, 23 Januari. De Republic, een transatlantisch stoomschip van de White Star maatschappij, is hedenmorgen ter hoogte van Nantucket met een onbekend gebleven stoom schip in aanvaring geweest. De Republic, die met pleizierreizigers op weg was naar de Middellandsche Zee-havens, had 250 eerste klasse- en 211 tusschendeks-passagiers, als mede een bemanning van ongeveer 200 koppen aan boord onmiddellijk werd door de Republic door middel van de draadlooze telegraaf aan het arsenaal te Charlestown gemeld, dat het schip in nood verkeerde en dat er vrees bestond dat het spoedig zou zinken. De Baltic, op weg naar Liverpool, eveneens tot de White Star-maatschappij behoorende, bevond zich binnen de werkingsfeer van het draad looze telegraaftoestel der Republic en ving derhalve hel bericht van dat schip op, waarop de Baltic ter hulp snelde. Het kustbewakingsvaartuig Achusnet van Woodseole komende en het Fransche trans atlantische stoomschip Lor ruin e, van Havrê naar New-York, gingen eveneens de Republic helpen. Londen, 23 Januari. Volgens een telegram aan de bladen werden de machines van dc Republic door het instroomende water over weldigd. Parys, 23 Januari. In een urinoir op de boulevard Magenta vond een voorbijganger in een nummer van de Wiener Freio Presso gewikkeld, 234,000 frs. aan effecten, die, naar men meent, afkomstig zyn van een belangrijken onlangs te Amsterdam ge- pleegden diefstal. De aardbeving. Men maakt zich in Rome ernstig ongerust over hetgeen gebeuren zal, wanneer de dui- zende vluchtelingen tot de puinhoopen worden toegelaten om naar hun eigendom te zoeken. Hoe de werkelijke slachtoffers te onder scheiden van de velen, die beweren zullen vluchteling te zyn en gaan graven in ruïnes, die niet aan hen behooren Welk een gevaar voor botsing en strijd rondom die ingestorte huizon, wanneer de hebzucht bij de menschen bovenkomt! Velen dringen daarom aan op handhaving van den staat van beleg en uit stel van don terugkeer der bewoners, hoewel dezen reeds luid beginnen te morren en eischen toegelaten te worden tot hun eigen dommen. Het vraagstuk, op welke wijze hel normale leven in Messina weder hersteld moet worden, is nog verre van opgelost en nog veel minder uitgevoerd I Men is er nog niet in kunnen slagen het juiste aantal slachtoffers der aardbeving vast te stellen. Vooral uit de bergstreken zijn onvolledige opgaven ingekomen. Maar er worden thans in 't geheel 198,700 per sonen vermist. DE WEEK. 24 Januari. Onder de verrassende en merkwaardige nieuwigheden van den jongsten tyd mag zeker wel worden gerekend een staking van... wcrkloozen, gelijk te Amsterdam is voorge vallen, en dat nog zich afspelend, het ultra-moderne drama, in een buitenstreek der stad, genaamd de Kostvcrloren-vaart! 't Was een nieuwe beproeving, voor de arme leden van het comité, dat nuttig poogt te zyn, door verzameling van gillen en door werkverschaffing aan de vruchteloos naar arbeid zoekenden. Dezer dagen moet een van de commissie-leden in wanhoop hebben uit geroepen Liever zelf werklooze dan comité lid Dergelyke baantjes vergen ook van den lankmoedigste het maximum van zelfbedwang en gedold. Hoe men zich ook beyvert, men kan 't niemand naar den zin maken. Eu hoewel de Ouden reeds van Jupiter heb ben getuigd dat zelfs deze machtige «tonaus 't niet aldus kon bekokstoven, dat een-elk tevreden was, de miskenning, waar zoo'n comité aan blootstaat, is toch vaak al te grievend. Daarbij komt dat er luidjes zyu, die by v, redeneerenvoor een daalder per dag staan blauwbekken op straat of ijsbaan, ik zou je danken Dan wacht 'k liever tot ik myn guldentje bedeeling kan opstrij ken .zonder gevaar van rimmetiek" op te loopen Ik wil niet ontkennen, dat het comité wellicht verstandiger zou hebbeu ge daan door meer voeling te houden met de besturen der werklieden-organisatieszyn licht te ontsteken daar, waar men 't best en van-nabij met de treurige toestanden bekend isook nietdat de heeren wat meer met de frissche praktijk, en iets minder met de .grauwe theorie' rekening hadden moe ten houdenDoch voor al hun sloven en offeren van tijd en werkkracht hadden ze wat meer dank verdiend, ook van de zyde dergenen, die steun behoeven en voor wie naar met grond te vrcezon is, de sym pathieën thans stellig zullen verflauwen, Aldus moeten ook hier weêr de goeden, met en door de kwaden, lijdenTrouwens, het verre ten achter-stellen van plichten bij rechten't al-meer toegeven aan ge makzucht en aan het dwaalbegrip, dat men ook zonder inspanning, plichtsbetrachting, aanspraak heeft op een prachtig plaatsje uau welvoorzienen levensdisch, 't zijn ver schijnselen van onzen tyd, waarop o. a. ge zwegen is in het pas-verschenen militaire rapport over de vraag, hoe 't komt dat er tegenwoordig .zoo slecht gemarcheerd" wordt. Het zuiver-militaire deel van die oonclusiën laat ik rusten dat voortwoekerende karakter fouten van onzen tyd zich zóó duidelijk- waarneumbaar afspiegelen ook bij het gehalte van de jongelingschap, die de kazerne be treedt, is wél opmerkelijk Met zeldzame eenstemmigheid heeft zoo ongeveer de heele Nederlandsche pers met warme sympathie begroet de benoeming van den senator mr. Regoüt tot opvolger van wylen Bevers als minister vau Waterstaat. Alles wyst er dan ook op om mr. Heerns- kerk's keuze oeue bijzonder gelukkige te doen blykeu. De heer Regoüt is iemand van groote scherpzinnigheid, van respectabele werk kracht, van uitgebreide kunde. Hy heeft mot glans behaald 't radicaal van ingenieur en daarna lust gevonden om nog de studie in de Rechten door te maken, niet als een der velen, wien het slechts om het decora tieve van .Mr." vóór hnn naam te doen is, doch als ernstig beoefenaar der juridische wetenschap, zoodat mr. Regoüt's reputatie als jurist by hen, die 't kunnen beoordeelen, reeds is gevestigdZulk een romnia homo" bohoort stellig niet tot de alledaagache figuren. Als men daarbij nog in aanmerking neemt dat do nieuwe minister zich als Eerste Kamer-lid deed kenneu als een mun van ongowonc, bekorende welsprekendheid, ter wyl hy, ten slotte, innemend en aangenaam van optreden en omgang is, dan mag toch wel gezegd dat het Kabiuet-IIeemskerck door deze benoeming eene niet te versmaden kracht hoeft gekregen En, welk een optimistisch en heroïek man moet Z.Exc. Regoüt zyn!Vier maanden vóór de groote verkiezingen; ter wijl de rechterzijde, waaroit by •ontsproot", dan toch nog altijd in de minderheid is ter Tweede Kamer, vier maanden vóór dat fatale tijdstip, zooeven aangeduid, waagt hij 't eene portefeuille aan te nemen; treedt hij zelfs af als •aansprakelijk en besturend vennoot" van de te Meerssen zetel hebbende vennootschap, Porselein- en Muurtegelfubriek ,Mosa" en glasfabriek .Stella". Onder om standigheden als de huidige zjjne levens positie" te veranderen en zich dus geheel aan de nieuwe, hooge taak te wyden, daarvoor moet men wèl onwankelbaar ver trouwen hebben èn in de regeerkracht der partyen, waartoe meu behoort én in don afloop dor naderende verkiezingen I Waar is, dat in schier alle kringen het geloof aan de komende Juni-victorie van rechts zóó hecht is dat reeds deze factor voor de linker-groepen zeer bedenkelijk moet heeten. Niets, immers, werkt verslappender dan 't fatalistisch-berustende, moedelooze: t Baat toch geen zier!".... Onder de din gen, die voor rechts nu niet bepaald en overal gunstig zullen werken, behoort m. i. ook 't feit, dat de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen eene daling van 5.20 tot 4.86 pCt. heeft teweeggebracht, zoodat daardoor 'n aardig cyfer van plattelands-kiezertjes buiten de lysten der kiesgerechtigden kan komeu te vallen. Tegenover deze eu nog meerdere dingen staan intusschen verschillende voor rechts zeer gunstige omstandigheden. In de eerste plaats de dagen van natiouale vreugde en van opvlammende geestdrift voor het Koningschap, welke in het voorjaar zullen aanbreken, naar wij allen hopen. Te ver- waohten was het wyze besluit van H. M., om te verzoeken, uaast blijken van gehecht heid, Haar aan te bieden in den vorm van geschenken „voor de luiermand", toch ook vooral, in een tijd van zooveel nood en ge brek niet voorby te zien, dat een deel der gelden voor philanthropisch doel mogen besteed. Als nu, van den Koninklyken .wenk" 't goede gevolg maar isaaneensluiting van verschillende comité's, practisch-verstandige samenwerking, en ook, vooralveel minder gepraat on geschrijf over en naar aanleiding van iets, dat tot het teör-kiesche behoort in het leven van alle, ook vorstelijke per sonen Voor do sogiaal-democraten en dit reken ik niet tot de minst-beduidende factoren ter debet-zyde" van links! blijven de voor uitzichten vrij-donker. De methode om hen, waar in eenig college een woord van hulde zal worden gebracht ter eere van iets of iemand, waar de soc.-democraten als zoo danig niets voor gevoelen, vooruit te waarschuwen, opdat zij zich bijtijds kunuen verwijderen en niet behoeven te •getuigen", die methode heeft algemeene afkeuring gewekt. 'tZou ook eene fraaie consequentie worden, ging men dergelyke gebruiken invoeren't Kan best zyn dat de sociaal democraten zich in een netelig parket bevin den. (Getnigen" zij niet, dan krygen ze er straks van lastige partijgenooten op en bui ten het congres van-langs. Manifesteeren ze wèl, dan zaaien ze haat en verbittering. Waar een verstandig en fijner-gevoelend sociaal-democraat stellig zelf zal schokschou deren om de malle en totaal-overbodige ver tooning, van welke hier sprake is, daar zou 't toch meer dan kras zyn indien men de kastanjes uit 't vuur ging halen voor mensehen, wien 'taan zedelijken moed ont breekt om na te laten wat zjj-zelven in hun hart afkeuren Voor het zittend Kabinet is de aller ge lukkigste afloop van de Venezolaansche histo rie ongetwijfeld ook een puike «bonne marqué'. Minister De Marèes heeft getoond dat de jongere generatie van moderne diplomalen toch nog wel ander werk kan leveren dan waartoe de oudere niet in staat bleek te zyn. De bespreking met dr. Paul, in s ministers kabinet op het Buitenhof, is inderdaad met méér dan bekwamen spoed' tot een goed einde gebracht. Dat dr. Paul met senor Castro onder één dekentje zou schuilen, zoo dat, wanneer alles achter den rug is, Cipriano weer kalmpjes naar zyn jubelend Caracas zou terug koeren is natuurlyk gebleken weer een der ontspruitselen te zyn van ,ovor- weelderige* modern-americanistisehe repor tage Gok op het gebied van internatio nale nieuwsberichten wemelt 't tegenwoordig van wat wy, Hollandsche journalisten, ge woon zyn «kwartjesvinders' te noemen Mannetjes, die U, vijf minuten vóórdat de krant ter-perse gaat, komen verschrikken door inare van gruwel^jk-yzingwekkend onge luk Ze9 menschen geroosterd Zelf ge zien, meheer!... Om U 't ,maffie« afhandig te maken Gaandeweg is de nering dier kwartjesvinders verloopen. En aldus zal 't, na zekeren tijd, met de fantasten la •Matin' etc. óók wel gaan Ook ditmaal rep ik geen woord over de misdaden-der-week. Inbraken Moorden, by Breda en elders Met duizenden guldens verdwijnende loopknechten 't Duizelt me voor de oogen Brengen we liever een woord van wee moedige hulde aan de nagedaehteuis van een braaf, ijverig en kundig man, die zyn leven eraan gewyd heeft om het groote middel tot verhooging van levensgeluk en tot bestrijding van criminaliteit door pauperisme gekweekt, gelegen in spaarzaamheid, te bevorderen. Ik bedoel Armand Sassen, den directeur der Rijkspostspaarbank. Hij was iemand, die in hooge mute bezat 't kostbare, in onzen tyd steeds schaarscher gevonden wonderding, dat bergen kan verzetten en de zwaarste taak licht doen schynenn. 1. geestdrift, liefde voor zyn werk. Hem was arbeiden een lust, niet een drukkende, lastige plicht. En daarin lag voor een goed deel het geheim' van Sassen's ryk en welbesteed leven Indien dit blad een «rubriek voor dames* bevatte zou ik hetgeen hier, ten slotte, volgt, aan myn collega voor dat brokstuk der krant ,ter inzage* zenden. Nu voeg ik 't hier maar bij. Ook wijl mijn lotgenooten van het physiek-sterker en leelijker deel dermensch- heid er zich vermoedelijk óók voor zullen interesseereu. We We krygen zéér waarschijnlijk mot komend nieuw seizoen Raadt eens Ik put 't uit „De Manufacturier' We krygen kleinere dameshoeden 't Is heuscb waar. De monsters van thans schijnen afgedaan. Ik heb 't gelezen, met m'n eigen gebrilde oogenEr werd in verteld, dat «we*, n.1. de dames dan't verdere vinden •we* op de rekeningen krygen vloed, schat van «chiffons en tarfets', ook •veel bloemen",maar, stellig, secuurkleinere, normale hoeden Is dat nu niet een blijde tyding, waard om te «kronieken' P Mk. Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1