„Wilhelmina" Schoontijden voor Paren WOENSDAG SUANUARI 1909, li 0 0. (i op ZATERDAG 30 JANUARI 1909, GODSDIENSTOEFENING op Woensdagen 27 Jan. en 2 Febr 1 Marine en Leger. Ilr. Ms. puntserschip «Heemskerck" is Vrijdag van Bermuda vertrokken naar I'onta Delgada en ï:iI aldaar kolenladen. Vermoedelijk zal het schip over circa 14 dagen alhier binnenvallen. De kapt. ter zee F. E. baron Mnlert, adjudant van II. M. de Koningin, wordt met 1 Maart a.s. op non-activiteit gesteld. Gerep atriëerd: lo. Uit Oost-Indië per part. s.s. «Koningin Wflhelmina": schipper P. J. bruin en stoker-maj c. ten Boekei. 2o. Uit West-Indië per part. s.s. »Prins Frede- rik Hendrik": sergeant-kok C. P. van Onselen respectievelijk geplaatst in de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, op de «Van Speijk" en op het Wuchtschip te Amsterdam. In de 2de helft van Februari a. s. zal een trans port schepelingen en mariniers per particuliere gelegenheid n:iar Oost-Indië worden overgevoerd Stoomvaar tberiehten. Stoomvaart-Maatschappij Nederlano. Ainbon arriveerde 22 Jan. van Amsterdam te Java. K. W. III, v. Java n. A'üaiu, vertr 21 Jan. v. Colombo. Timor, v. A'dain n. Java, is 22 Jan Quessant gepass. Celebes, v. A'dam n. Java, vertrok 22 Jan. v. Suez. tirotlus, v. Java n. A'dam, vertr. 24 Jan. v. Genua. K. W. I, v. A'dam n. Java, vertr. '24 Jan. v, Colombo, K. W. II, v. A'dam n. Java, ar. 24Jan. teSouthampton. Koninklijke Hollandsche Lloyd. llamilton, v. Bucnos-Ayres n. Amsterdam, vertrok 23 Jan. van Madera. Amstelland vertr. 21 Jan. v. Buenos-Ayrcs n. A'dam Deltllaud. v. Amsterdam n. Buenos-Ayres, vertrok 21 Jan. van Rio Janeiro. Rotterdamsche Lloyd. Gedè vertrok 24 Jan. van Padang naar Rotterdam. Kawi arriveerde 22 Jan. v. Rotterdam te Padang. Te mate, v. R'dam n. Java, vertr. 24 Jan. v Suez Wilis, v. R'dam n. Java, vertr. 24 Jan. v. Tangei Ophir, van Java n. R'dam, arriv. 24 Jan. te Snez. Tabanan, .v. R'dam n. Java, vertr. 23 Jan. v. Perim Solo vertrok 23 Januari van Rotterdam nanr Java. Goentoer arriveerde 24 Jan. v. lava te Rotterdam Kediri arriv. 24 Jan. van Rotterdam te Hamburg Menado, v. R'dam, n. Java, vertr. 23 Jan. v. Marseille Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem III, van Amsterdam n. Paramaribo, pass. 24 Jan. Quessant. Visacherijberichten. Nieuwediep, 23 Januari. Door garnalcnvisschers aangebracht 70 mand schar per mand f 1,25 f 1,75. 25 Januari. 40 mand schar per mand f 1,50 f 1,75. 20 Januari, v.m. 8 uur. Niets binnen. Burgerlijke ^taid fiemeenie Helder. Van 22 tot 25 Januari. BEVALLEN i T. Burgineijer geb. Bakker, z. i van Til gebi Abbo, z. I. Durkstra geb, Stougie, z. A. J. C. Tielrooij geb. Noorlandc r, z. C. W. A Zeeman geb., Issendorp, d. M. R. Smit geb. Theu- nissen, 2 zs. J. van Dok geb. Kouscband, d. J. K Selier geb. Cornelisse, d. OVERLEDENA. de Boer, 71 j. P H. Kosten, 75 j, A. Wildeboer wed. J. Verbernc, 72 j. Correspondentie. Nog ingekomen aan ons bureau voor't huisgezin van H. Gouw: van N. N f0 25, van C. S. f2.50 Totaal met de vorige opgave f 23.565. Verantwoording der ingekomen giften ten be hoeve van het geteisterd gezin van R. Gouw, Pijlsteeg 1, alhier. Vorige opgaaf f 90,055 Vereeniging «Appolo", opv. in «Casino" - 14,07 Harmonie Kapel, 6,03 Helders Mannenkoor, 82,36" Dames Zangkoor, «Tivoli". - 9,85 Adin. «Vliegende Blaadje", ingekomen 20,81 «Dagblad", - 8,50 Van N N., uit Umuiden- 2,50 Van de kinderen van S. D., van Hoorn op Texel- 1, Helder, van P. 11- 1,25 H. L- 0,50 Op den 25*ten Januari 1909: Totaal f237,83 Namens de Commissie, M. MEIJLL. H. KWAST. Aanstaanden Vrijdag publiceeren wij de opbrengst der lysten. De heer L. J. L... te Vrede, O. R. Kolonie. Wij ontvingen in dank uw postwissel f25.51 ter voldoening van 't abonnement VI. Blad, Zondags- en Modeblad voor de jaren 1907 en 1908 in reke ning te zamen f25.13 pl.rn. f0.38 te veel Vervolg der berichten HELDER, 26 Januari. Heden heeft alhier de stemming plaats voor twee loden van den Gemeenteraad. De uitslag wordt hedenavond per bulletin bekend gemaakt. Een ingezonden artikel over .Bezoek aan onze oorlogsschepen" en het verslag van den iiaad der gemeente Wieringen vindt men op de vierde pagina van dit blad. Brand. Zondagmorgen tegen hall' zeven werden de bewoners van het bais in de Visch drogery nQ. 16, bewoond door den heer C. Tol, door buren gewekt met de mededeeling dat op den bulundendeu zolder brand was uit gebroken. Binnenkort stond dat woonhuis in lichtenlaaie en sloeg de vlam al spoedig over op de belendende woningen, alle in gebruik tot bergplaats van mot en krullen. Door die zeer brandbare stollen brandde in eens alles fel door, zelfs tegen den wind in en was de brandweer niet in staat een der buisjes te behouden. Tegen negen uur lag het laatste huisje van de ry, bestaande uit de nummers 9 tot en met 16, in puin. De spuit van het Ankerpark was bet eerst op bet terrein, doch die van het Molenplei gaf het eerst water. Naar onze meening was de brandweer met onvoldoend materieel aauwezig. Bovendien moest, door de opstelling uan den Ruygliweg, het water uit de sloot gepompt worden. Tot onze verwondering werd de brandkraan, die in de Vischstraat recht tegenover de bran dende perceelen lag, pas gebruikt na afloop van den brand, teneinde de nog smeulende mot en krullen in bedwang te houden. De perceelen behoorden in eigendom uan de hoeren C. Tol, Swugerman, N. Peters en J. Buis. De gebouwen waren verzekerd, doch <le voorraden mot en krullen niet, hetgeei voor de belanghebbenden een belangrijke schadepost oplevert. Daarby komt nog dat dit ongeregelde handelsartikel, dat z^j gebrui ken bij bet rooken van visch, uiet altijd ge makkelijk verkrijgbaar is, zoodat zjj ook nog schade in hun bedrijf hebben te boeken. Onze Vloot. Gisteravond hield de afd. Helder van de vereeniging •Onze Vloot» in .Casino" een vergadering, die Hink bezocht was en waar de heer H. J. Boldingh een lezing hield over het ontstaan, de opkomst en de bloei van de Nederlandsche Zeemacht. Spreker begon met do opmerking, dat de vloot het werktuig is waarmee men tracht de belangen van de natie te doen eerbiedige! en den handel mogelijk te maken. Na ge schetst te hebben hoe ons land wegens zjjn ligging en de gesteldheid van den bodem reeds van de vroegste tijden af bjj uitstek goede zeelieden opleverde, hoe de Neder landers zich in den aanvang alleen tot de kustvaart bepaalden en later in de 14e eeuw, toen het kompas was uitgevonden, meer in open zee waagden en verre landen bezoch ten, gaf hij een overzicht hoe en op welke wyzc in den grafelijke» tijd de bewapening te water was en welke gebroken deze aan kleefden, om vervolgens meer uitvoerig stil te staan boe de zeemacht was ingericht tij dens de Republiek der Vereenigde Neder landen. Hieruit bleek, dat dc oorlogsvloot der Republiek ontstaan is uit de vloot der Watergeuzen. De Watergeuzen, die van zee roof moesten leven, ontvingen van den PrinB van Oranje kaperbrieven. De buit vloeide in de krijgskas. Na de inneming van den Briel, toen verschillende plaatsen van Holland Zeeland, uitgezonderd Amsterdam en Mid delburg, zich voor den Prins verklaarden en de opstand algemeen werd, kwam men in Dord recht bijeeu, waar de Prins als Stadhouder werd erkend, werden de kaperbrieven van de Watergeuzen ingetrokken en opnieuw uit gegeven. In de geldmiddelen werd voorzien door convooigelden en in Zeeland door licenten. Later kwam het beheer der zeemacht in handen van 5 admiraliteiten, die alle een eigen belasting inden. Daarna behandelde de spreker verschillende zeegevechten op de Zuiderzee en dergelijke en het in bezit nemen vau Antwerpen, waardoor onze handel aanmerkelijk vooruitging. De zeemacht bleef nog gebrekkig ingericht, maar toch ontwik kelde ze een groote macht, gememoriseerd werd door den spreker de tocht tegen de Duinkerker kapers in 1583, de overwinning van de onoverwinnelijke vloot in 1588, de tocht uuar Cadix in 1596, de tocht van Jacob Heemskerck naar de baai van Gibraltar. Deze tocht had zeker zijn invloed wel laten gelden op het tot stand komen van het 12-jarig bestand. Toen kwamen de zwakke punten der vloot aan het licht. Na het bestand werden de tochten hervat, maar vooral tegen de Duinkerker kapers en toen Piet Hein tot admiraal der vloot was benoemd, onder ging zy een groote organisatie en onder zijn opvolger Marten Harpenz. Tromp begint het glorietydperk der Zeemacht. De uitrusting der schepen onderging een groote verbete ring. Het bestuur der vloot wub in handen van 5 admiraliteiten en 6 directiën (van 16311656). Intusschen nam de naijver en concnrrentie tusschen ons land en Enge land toe en laatstgenoemd land beijverde zich om de heerschappij ter zee machtig te worden. In dienzelfden tyd (1609) schreef Hugo de Groot zyn beroemd werk «de Vrije Zee». Vervolgens behandelde spreker nog onder scheidene feiten, zooals de slag bij Duins, en verschillende beroemde hoofdpersonen, om daarna de Ëngelsche oorlogen te besproken, de onderscheidene admirulen, die het bevel voerden en andere personeD, zooals Jan de With, die veel gedaan hebben om onze macht ter zee te vergrooten, onze vloot te hervor men en te versterken en onze zeemacht tot den grootsten bloei te brengen, om te ein digen met de triomftocht naar Chattam en den vrede van Breda. Na deze lezing werd een pauze gehouden en daarna een 10-tal lichtbeelden vertoond vau personen, die een rol gespeeld hebben in dit glorietijdperk, van schepen, van zee slagen enz., die behoorlijk verklaard werden. Het wrak „Roma". Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen is de wrakton, gelegd bij bet gezonken wrakstuk van den schoener Roma" in het Marsdiep, Zeegat van Texel, verdreven en vervangen door een groene BpitBe wrakton op ongeveer52° 58' 56'" N.b. en 0° 6' 47" W.I., en een groene stompe wrakton op ongeveer52° 58' 55'r N.b. en 0° 6' 42" W.l. Zeemiliciens. De zeemiliciens, die tot de eerste groep voor de aanstaande herhalingsoefeningen be- hooren, zullen vermoedelijk moeten opkomen op Dinsdag 23 Maart en die van de tweede groep op Dinsdag 27 April a. s. Voorde miliciens-kustwachters zullen, even als vorige jaren de herhalingsoefeningen aan vangen in 't laatst van Juli of in van Augustus. De zeemiliciens-stokers, bestemd voor deu torpedodienst zullen allen worden ingedeeld bij de eerste groep. Voor de indeeling van de miliciens der andere qualiteiten stelt de Minister van Marine zich echter voor zooveel mogelijk te rade te gaan met de wenscheu vau de belanghebbenden zeiven. De minister van marine heeft bepaald, dat elke vergunning tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of de zeevisscherij aan zeemiliciens-verlolgangers wordt verleend onder voorwaarde dut door den verlofganger van de terugkomst van de reis of van de laatste der achtereenvolgende reizen waar voor hem vergunning werd verleend, terstond worde kennis gegeven aan den burgemeester zijner woonplaats. De Staats-Courant bevat de acte van op richting der Texelsche Uitgevers Vereeniging te Texel. Doel is, het uilgeven en exploiteeren der «Nieuwe Texelsche Courant" en van den «Texelsche Gids", benevens van alles zij verder zal besluiten uit te geven. Duur tot 1 Juli 1933. Kapitaal f3000, verdeeld in 300 aandeelen. ieder van f 10, waarvan 100 aandeelen zijn geplaatst en volgestort. Voor de eerste maal directeur-expediteur de heer W. C. Rey, en directeur belast met de reductie, administratie en het financieel be heer de heer W. Mets Tan. Een ballon. Gisternamiddag te 4 uur daalde ten N.W van den toren van Monster op ongeveer 100 M. afstand van de Noordzee, de luchtballon Baëmler", afkomstig uit Essen en aldaar des morgens om 9 uur opgestegen met kapitein Kaizer en nog 2 luchtvaarders. Over Limburg, Den Bosch, Vechel, Dordrecht en Delft ge komen, kon de daling nog tijdig worden bewerkstelligd, om niet over zee te drijven. Auto-ongeluk. Op deu Laarderweg bij Hilversum onge veer 4 uur gistermiddag reed een auto, waarin gezeten waren de heer eu mevrouw Sterba van Hilversum, en de heer Beijer van Am sterdam, van Hilversum naar Laren. Ter hoogte van den Hoogen Laarderweg gekomen, moest du auto uitwyken voor een wielrijder, doch door oon verkeerde manoeuvre van deze laatste, moest ook de chauffeur plotseling zijn stuur omgooien, waardoor de auto den berm van den weg opvloog, en van twee zich daar bevindende personen één onder de auto geraakte. De ongelukkige kreeg de wielen over de beenen en den hals, met hel gevolg, dal de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lyk werd daarop per brancard naar het lykenhuis der algemeene begraafplaats te Hilversum vervoerd, terwyl de heer Beijer naar de R. K. ziekenverpleging werd over gebracht. De persoon die omgekomen is, was dc 22 jarige Jan Suyk, vormer aan de ijzergieterj der firma Rusink en Co. te Hilversum. H\ laat een vrouw en één kindje achter. Door den schok werden de inzittenden uit de auto geslingerd, waardoor de heer Beyer een arm- en een beenbreuk bekwam. De auto raakte gehoel onklaar, Ernstig ongeluk. Gisteravond zes uur is op het perron van den spoorweg te Schiedam de bestelwagen, die de rails passeerde, door den sneltrein overreden. De koetsier K. werd tusschen de stukken van den wagen nagenoeg doodge drukt Vóór hij aan hot ziekenhuis aankwam, was hij reeds overleden. Hot paard bleef ongedeerd. Verdronken. Heerenveen, 25 Januari. Van de vele jon gens, die zich Zaterdug te Heerenveon waag den op het nog broze ijs en van wie velen oen nrt pak haalden, keerden, toen de avond viel, twee niet terug, 't Waren de 9-jarige Arend N. en de ll-jarige ('t was juist zijn verjaardag) Klaas G. Tot diep in den nacht werd met lantaarns den wijden omtrek af gezocht doch tevergeefs. Zondagmorgen, zoo- ra het dag werd, begon het zoeken opnieuw Tegen 9 uur werden beide knapen verdron ken gevonden in een landaloot. Ze lagen hand in hand in een wak. 's-Iiortogenboscli. 25 Januari. Te Stoeden rode zijn een zestienjarige jongen en een veertienjarig meisje door bet ijs gezakt verdronken. Het verlaagde briefport. Met ingang van 1 Üctober is, naar bekend, een belangrijk verlaagd posttariet ingetreden. Het gewicht voor enkelvoudig port is ver hoogd van 15 tot 20 gram, een plaatselijk brietkaarttariei van l'/a cent werd ingevoerd, de drukwerken kosten tot 500 gram 1 ct. per 50 gram terwijl vroeger tot 1000 gram 1 cent per 25 gram moest worden betaald en ten slotte is het nieuwsbladen-port zeer veel ver laagd. Bij de behandeling der 1'ostwetwyziging werd een daling van de opbrengst gevreesd, en nn is het wel eigenaardig te constateeren, dat die vreeB volstrekt ongegrond is gebleken. In plaats van achteruitgang is er integen deel vooruitgang van inkomsten vast tt stellen. Wel is de hoogere ontvangst niet zóó als in vorige jaren, maar dat is ook niet te vergen, want de maatregel is nog jong heeft nog niet geheel doorgewerkt. Zelfs al was cr achteruitgang van inkomsten, dan zou hieruit nog geen eindoordeel van het nieuwe tarief mogen getrokken worden Gedurende het laatste kwartaal nu van 1908, tevens het eerste van het nieuwe tarief, bedroeg de opbrengst van post en telegraphie f3,891,320 tegen 3,860,102 in 1907, een voor uitgang dus van f31,218, ondanks dc tariefs verlaging. Ons dunkt, dit cijfer is zeer gun stig to noemen na dit eerste kwartaal ervaring met een zóó sterk verlaagd tarief. («Vod".) De „Republic" gezonken. Een Marconigram meldt, dat de .Republic" zonk, terwijl zij naar New-York werd terug gesleept. Er was niemaud aan boord toen het schip zonk. Dc bemanning was over gebracht aan boord -van de sleepboot •Gresham». Naar de lezers reeds weten, had de .Re public* ongeveer 700 menschen aan boord toen zij in aanvaring kwam met een vaar tuig, dat later gebleken is de .Florida» te zijn. Dit laatBte schip werd, evenals trou wens de .Republic zwaar gehavend. Maai de .Florida" kreeg hulp van een der booten van de Wbite Star-linie, de .Baltic', welke haar bemanning en passagiers overnam en het schip naar New-York terugbegelcidde. De •Florida», een schip van nauwelyks een derde der tonneninaat van de .Republic', moet dat vaartuig in de Dank zijn geloopen. Het is dan ook bijna een wonder, dat de Florida* de botsing heeft overleefd, en niet, als de Republic*, is gezonken. De aanvaring geschiedde in een dikken mistzij had plaats om Zaterdagmorgen, ongeveer 1 uur. Toen de opvarenden der «Republic* deu ernst van den toestand begrepen, werd on middellijk door middel van draadlooze tele grafie om hulp geseind. Daar men zich nog betrekkelijk dicht by de kust, en bovendien in de nabijheid van de drukke scheepvaart route New-YorkEuropa bevond, bleef de bede om hulp niet onverhoord Uit verschil lende havens van Massachusetts vertrokken onmiddellijk kustbooten ter assistentie van het schip, dat zijn lengte en breedte had geseind en dus kon worden gevonden. Tvreo transatlantische booten, de .Baltic* en de «Lorraine», die toevallig dichtby waren, ontvingen het draadlooze sein en kwamen onmiddellijk naar de Rnpublic' toe. De toestand aan boord van de .Repu- plic» was inmiddels zoo kritiek geworden, dat de passagiers waren overgegaan aan boord van de .Florida*, welke later zelf moest worden verlaten. Allen zoowel de geredden van de «Republic", als de passa giers van de «Florida* werden overge nomen door de .Baltic». Schitterend is by deze botsing de bctee- kenis aan hut licht gutreden van de draad looze telegralie by zeerampen. Ware dc Baltic» niet tijdig ten tooneele verschenen, dan zou het er voor de opvarenden van de «Republic" en «Florida* benard hebben uit gezien. Op bet oogenblik dat door de ->Re- publie* om hulp gomarconigrafeerd werd, bevond de .Baltic» zich op 80 zeeraylen van daar. Enkele uren na het sein te hebben ontvangen, was het schip op de plaats der ramp. Bij de botsing zijn 6 passagiers omgeko men, ul. twee eerstc-klas-passagiers aan boord van de «Baltic» en 4 dorde-klas-pas- sagiers aan boord van de .Florida*. De kapiteiu van de .Republic" heeft uog ge hoopt, zyn zwaar gehavend schip te kunnen redden. Hij is met 50 koppen der bemanning tot het laatst aan boord geblevenmaar ter hoogte vau Martha's Vineyard zonk het schip. De aardbeving. Volgens een telegram van Zaterdagavond laat, zijn opnieuw zware schokken gevoeld te Reggio, J'alrui. Bagnara, Scylla en Villa San Gioranni. De bevolking was hevig ver schrikt. Er werden geen nieuwe verliezen van menschenlevens veroorzaakt. De nieuwe aardbeving. Er zijn nog geen definitieve berichten out- vangen omtrent de plaats, waar de zeer krachtige aardbeving beeft gewoed, welke Zaterdag door de zelfrogistreerende instru menten in De Bilt in aangeteekend. Milnc, dc Ëngelsche seismograaf, las uit de door zijn toestellen geteekende lyneu, dat het epicentrum zou zijn gelegen in de oostelije holft van het Mirldellundsche Zee-bekken. De waarnemingen der meeste Duitsche, Üostenrijkscbo en Italiaansche aardbeving»- wachten geven het centrum der aardbeving op als voel verder oostelyk te zyn gelegen, dan te Potsdam en door prof. Milne werd geopperd. Te Potsdam was men voor de waarneming in niet te beste conditie, wyl de hevigheid der beving het teestel vernielde. In deNeue Freie Presse geeft een deskundige met veel beslistheid als zijn opvatting te kennen, dat de beving is uitgegaan van liet gebied in Noordwust-Perzië, waarde aardbevingen veel vuldig en krachtig plegen te zyn. Andere waarnemers spreken vau een epicentrum aan of bij de Kaspische Zee. Klucht van vergissingen. Te Streatham is dezer dagen, tengevolge van een kleine fout een klucht van vergis singen afgespeeld, die echter ernstig gevolgen had. Op een buiten daar had een dienstbode bij vergissing baar wekker om drie, iBplaats van om zes uur gezet. Zij stond nu om drie uur op en maakte als gewoonlijk een hek open voor den melkboer enz. De heer dos huizes, wakker geworden, dacht aan inbrekers, open de hel raam en blies op een politiefluit. De tuinman on een veldwachter in burgerkleeren kwamen op het alarm aanloopen. Zij zagen elkaar voor den inbreker aan, en de tuinman ranselde den politieagent met een zwaren stok, en deze sloeg den tuinman met zijn kuods tegen den grond. Inmiddels kwam de zoon des huizes met een bijl aangeloopen, waarmede hij een tweeden veldwachter, die op de twee slachtoffers was toegesneld, een ernstige hoofdwonde toebracht. Middelerwijl waren er nog een aantal andere mannen van de politie toegeschoten en het werd een algemeen gevecht voor men tot een verkla ring kwam. Dc toestand van den tuinman is bedenkelijk. Het feest in mauve van Mis Gould. De dochter van den heer en Mevr. George j, Gould, te New-York, mejuffrouw Marjorie Gould, zou haar ontrée in de wereld ruaken. Zoo iets komt meer voor, en vaak geschiedt dit met eenige feestelijkheid, doch zelden met een weelde, gelyk in dit geval werd tentoon gespreid. De twintig zalen van de eerste verdieping in het ,Placa Hotel" waren geheel versierd in mauve, de lievelingskleur van de débu tante. De versiering alleen kostte 30.000 gulden. Op de vijf tafels in de eetzaal, waar aan 250 vrienden en vriendinnen van Miss Gould gelukkig meiejo, dat zooveel vrien den telt! zouden plaats nemen,prijkten kostbare orchideeën tusschen vruchtenmand- jes van goud en zilver. Tachtig bedienden voorzagen de gasten van het noodige, en het beroemde gouden eetservies van het hotel verliet dien dag zijn gewone verbüjf- plnats in de inbrnakvrije br&ndkluis. Natuurlyk was cr een beetje muziek aan tatel eu daarna in de danszaal. Vijf orkesten wisselden elkander af te twaall uur werd j het bal geopend met den „Marjorie-wals," afzonderlijk voor deze gelegenheid gecom poneerd. Om het kleine gezelschap wat uit te breiden en op te vroolijken waren r voor het bal nog 450 gasten bovendien nit- genoodigd, die allen cotillon-geschenken ont vingen. Geen medailles of strikjoB of der gelijke prulletjes. Weineen, voor do scbatryke vrienden en vriendinnen van Marjorie waren geschenken bestemd zooals kanten kussens, kostbare zijden parasols, met zilver gemon teerde rijzweepen,byouteriedoozen, reisklokjes en zulk moois. De jeugdige gastvrouw was gekleed in hot wit, met zilver geborduurdnatuurlyk was het eostuum by Worth .gecreëerd'-, met bestudeerden eenvoud. Zij droeg geen enkej kleinood, ook niet in het eenvoudig gekapte, donkere haar. Misschien om te toonen, dat dit niet uit armoede geschiedde, haalde haar moeder de schade in met haar onschatbaren paarlentooi. De gezamelijke onkosten van bet feest hebben bedragen ruim 100,000 gulden. feld in staat stelt om wat ruimer adem te kannen halen als de dag begint met zijn ir terugkeerende zorgen des levens, zorgen, welke voor vele menschen zwaar, voor weduwen vaak te zwaar drukken.' V. R. I Geachte Redactie Dezer dagen kwam ons onder het oog de Arbeidsovereenkomst, aangeboden door de Afd. Helder van den Nederlandschen Aan- nemersbond; aan te gaan individueel, door hare leden met hunne respectieve werk- neipers. Daargelaten dc andere artikelen kan ons geenszins voldoen art. 3, dat lnidt.Geen loon is verschuldigd voor den tijd gedurende welken de arbeider den bedongen arbeid niet heeft verricht. Geen loon is dus verschul digd in de gevallen van vrijwillig of' g e- dwongen verzuim als bedoeld in de artt. 1 6 8 8 C en 1 6 3 8 D van het B. W." Men zal toch moeten toegeven dat er gevallen kunnen voorkomen dat het billijk zal zijn, dat ook loon betaald worde voor den tijd waarin die arbeid niet is verricht. Wanneer b.v. een arbeider verhinderd is zyn werk te verrichten tengevolge van ziekte of ongeval, zou het niet billyk zijn, indien dan dc eenige bron van inkomsten gestopt werd. Daarom bepaalt de wet dat hij in dit ;eval voor zekeren tyd aanspraak op het loon blijft behouden. Ook behoudt de arbei der recht op loon wanneer hij zijn arbeid niet kan verrichten tengevolge van sterfge val in zijne familie, wegens bevalling zijner echtgenoote, wegens het gaan naar den Bnrgerl. Stand, tot het doen van aangifte van geboorte of overlijden, het voldoen aan zijn kiezers plicht, enz. Wanneer de arbeider bereid is den be paalden arbeid te verrichten doch de werk gever daarvan geen gebruik maakt, behoudt de arbeider recht op het loon, onverschillig of dit niet gebruik maken een gevolg is van eigen schuld der werkgevers of van eene toevallige verhindering den werkgever betref fende. Hierdoor wordt voorkomen dat de werk gever willekeurig de arbeid zou weigeren en het loon inhouden, zoo dikwijls het hem goeddunkt. De arbeider zou dan steeds in het onzekere verkeeren of hij zyn overeen gekomen loon wel zou verdienen. Wel zijn deze bepalingen in de wet niet dwingend gemaakt, en staat het partijen vrij bij over eenkomst er van af te wijken, maar waar deze wet beoogt de verhoudingen tusschen werkgevers en worknemers te regelen is het van groot belang, sommige bepalingen onder dc oogen te zien opdat het goede dat het arbeidscontract nog inhoudt niet verloren jaat en wij zoodoende niet alleen kennis maken met datgene wat alleen in het belang der patroons kan zijn. Billijkheid mag toch ook hier wel geldeu. U Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor verleende plaatsruimte. üw Dn. W. Van een arme weduwe. Of ze inderdaad arm was Als je ;oo eens naar binnen blikte hm, hm dan zag je de waarlyk goed onderhouden meubelen glinsteren en blinken door bet zwakke scbynsel van een z.g. .theelichtje,' dat o, zoo zuinigjes, brandde in den laten avond. Het vlammetje flikkerde heel ruBtig, kon elk oogenblik uitwaaien door een zuchtje wind, toen de voordeur halfgeopend stond en zij een bejaarde, knappe weduwe ongezocht in de gelegenheid kwam om een tipje op te lichten van den sluier, w onder fatsoenlijke armoede sedert geruimen tyd als verborgen was. Ze vertelde dan op eenvoudigen, soms onvasten toon een stukje verleden,dun tyd van haast onbe zorgd levensgeluk, beste dagen, die hadden opgehouden toen de plotselinge dood den steun van 't gezin door één slag voor altijd wegnam en zij, als onverzorgde weduwe met een dochter overbleef, om langzamerhand te ondervinden wat het zeggen wil, als een y verige 1, een liefhebbend vader wordt weggerukt. Ze verhaalde o.m. van een vuurlooze kachel in dozen tijd van 't jaar, van gebrek aan voedsel tijdens de jongste Kerstdagen van brood met een beetje stroop er dunne- tjcB opgeschraapt, van gekookte aardappelen en winkelvet of >lawaai-saus"van. Maar waarom nog meer te verklappen van eon zeur zeker bekrompen, beklagenswaard! gen toestand eener weduwe die zoo goed als voortleeft te midden van gebrek Laat ik u, lezors, liever zeggen dat de ongelukkige vrouw, wier man eens in dienst onzer gemeente was, door de hulp barer doch ter voor totalen ondérgapg is bewaard ge bleven dat zij door dit prijzenswaardig steuntje nog eenigszins kan -meedoen" in de maatschappij, waar noodkreten liefst gesmoord worden, waar zorg en kommer dikwijls on zichtbaar worden gehouden .door een licht vernisje van kuapfatsoenlyk zijn en blijven. Heeft de gemeente dan niets, heelemaal niets gedaan zal men allicht vragen onder het lezen van dit artikel. Jawel, de ge meente heeft hier iets gedaan om het gemis van een weduwe-pensioen te verzachten. De gemeente heeft eenmaal een gratificatie ver- verleend van f100. een bedrag dat tel kens opnieuw aangevraagd moet worden door de belanghebbende, en op het laatste verzoek daartoe gedaan is ook weer gunstig beschikt, maarhet duurt wel wat laug, ja, 0. i. voel te laug, eer dat geld in handeu komt van haar, die het zoo noodig, zoo drin gend noodig verwacht. En geen wonder, als we toch bedenken dat die honderd gulden al zijn bestemd voor uitgaven, Onvermijdi lijk en dus noodzakelijk. Verbeelden wij ons een oogenblik het steeds weer aankloppen van den huisheer, die nu ja, omdat hy 't ook ul gebruiken kan 1 niet langer zyn geprikkeld, op den proef gesteld geduld kan bedwingen, de man, an ders zoo .kwaad'' niet, begint te mopperen, te klagen over dat wachten van haar 1 De bakker kykt grimmig, ietwat onderzoekend ofmaar neen, ze heeft 't zeker nog niet! De melkboer blyft al weg omdat-ie geen .pof-klanten" bedienen wih De fonds-bode heeft in stilte gedreigd om te royeeren. De kruidenier, in den regel overvriendelijk, praatziek en handig-vlug, neemt een koeler, trager houding aan omdat, omdat hy even eens wachten moet. De groenten- en aard appelenventcr draaft achter zijn kar voorbij, zouder te schreeuwen en- als hy dan, zóó stiekum doende, toch wordt opgemerkt en aangehouden, dan is t onverschillig: .dkt heb ik nietd&t heb ik ook niet'f Dan heeft-ie niets meer, begrepen I Zonder laug daarover na te denken, kun- neu we ons heel bost voorstellen boe zoo'i arme weduwe eiken dag, misschien wel ieder uur daarvan, met verlangen uitziet naar dat gene wat haar is beloofd. Het is een kleine flnanciëele ondersteuning die haar ongetwy- Ingezonden Advertentiën. Den 319ten Januari 1909, hopen onze geliefde kinderen, broeder en zuster Tjeert Faber en Grietje Faber -Spil, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens Moeder, Broeders en Zusters, Wed. I. E. FABER—Bakker. Helder, 26 Januari 1909. Den 6de" Februari hopen onze zwager en zuster Augustinus Nicolaas Antonius Perrisutti en Reintje Hendriks, den dag te herdenken, dat zy vóór 12l/s iaar in den Echt werden verbonden. Dat zjj nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun Zwager en Zuster, P. VAN DER WIJK Ien Echtgenoote. IJmuiden, 21 Januari 1909. Geboren: Trijntje, dochter van HENDRIK SELDERBEEK en NEELTJE SELDERBEEK-Poth. S Januari 1909. Rutherford, N.J. Noord-Amerika. Eenige kennisgeving. Heden werden wij verblijd met de geboorte van een ZOON. Helder, 23 Januari 1909. W. H. TIELROOIJ. A. M. TIELROOIJ Noorland. GeborenMathilde Betsy, dochter vau A. COLTOF en J. COLTOF-Van Emdkn Helder, 26 Januari 1909. Heden overleed plotseling, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Hendrik Breet, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Tevens betuigen wij onzen har lijken dank aan de buren, in 't bij zonder aan J. WIEGMAN eu Ds. BAX, voor de betoonde hulp. Wieringen, 21 Januari 1909. Heden overleed plotseling onze geliefde dochter en zuster Aafje Burger, in den ouderdom van 54 jaren. Namens de familie Hare diepbedroefde ouders P. J. BURGER en Echtgenoote. Oosterend op Texel, 23 Jan. 1909. Hiermede vervullen wij dentreu- rigen plicht U kennis te geven van het overlijden van den Heer Pieter Hendrik Kosten, gcp. Bottelier bij de Kon. Marine, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Helder, 23 Januari 1909. Namens de fhmilie, Wed. N. KOSTEN-Zaal. ANNA VAN LOON. P. ZAAL en Echtgenoote. J. VAN DIJK en Echtgenoote. Wed. J. B. STAR -Kosten. J. NADORT. Op den 23sten Januari 1909, 9 overleed na een zeer kort doch smartelijk lijden, na voorzien te zijn geweest van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn innig geliefde echtgenoot en der kinderen zorgvolle vader en behuwdvader, de Heer Jacobus Johannes Theodurus van der Klaauw, in leven gep. Opper-Torpedoinaker, in den ouderdom van 54 jaar. Uit aller naam: Wed. V. G. M. van der Klaauw Spijker. Amsterdam, 23 Januari 1909. 2e Oosterparkstraat 77. Heden overleed onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder Aaltje Wildeboer Wed. van Jan Verberne, in den ouderdom van bijna 73 jaar. Namens de familie, H. KIKKERT. Helder, 23 Januari 1909. De Heer en Mevrouw FOLKERSMA Cardinaal bedanken voor de vele bewijzen van belangstelling bij de ge boorte hunner dochter ondervonden. Dankbetuiging. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijker! dank voor de vele blijken van deelneming ondervonden, zoowel tan binnen als buiten deze gemeente, bij het overlijden van onze geliefde tante, Moj. MATHILDA THERESIA VAN MELLÊ. Namens de familie P. B. KAMPMEYER. Sportterrein te SCHAGEN. Aangesloten bij den Ned. Sohaatsenrijderobond. 's namiddags 2 uur, om Verguld Zilveren, Zilveren en Bronzen Medailles. Aangifte bij den heer S. Langenegcikü, (Hotel Vader.) PRACHTIG IJS. Bij gunstig ween 't avonds venlichting van de baan. Zangveneeniging V. Maria Stella". Hedenavond BEEN, Donderdag wel repetitie. Het Bestuur. Soirée Dansante et tres Amusante in het lokaal .TIVOLI". Aanvang 8*/4 uur. Zaalopening 77„ uur. HET BESTUUR. in de School te Koegras, 's avonds te 7 uur, Ds. A. E. v. Griethuijsen. In de l.l. Donderdag 21 Januari gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Naamlooze Vannootschap, Maatschappij tot Voortzetting der Zaken, voorheen W. TEN HARMSEN ZONEN aldaar, is aan den Directeur dier vennootschap, den heer W. J. C. TEN HARM SEN Jr., op diens daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend en als zoodanig in zijn plaats benoemd den heer Mr. A. DORBECK, Advooaat Procureur te Alkmaar Maatsehappy tot Voortzetting der Zaken, voorheen W. TEN HARM SEN ZONEN. Het Bestuur van de Ambachts school voor Helder en Om streken maakt bekend, dat ingevolge Art. 4 van de voorwaarden der geld- leening de Aandeelen Nos. 10, 44 en 74 zijn uitgeloot en betaalbaar worden gesteld ten kantore van den. Penningmeester. Helder, 26 Januari 1909.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2