N. OOSTERBAAN LIEFDAOIBHEIDS- VODRSTELLING, AAN FLARBEN, te Marine en Leger. Stoomvaartberichten. ZENUWZWAKTE Vervolg der berichten. Advertentiën. JACOB KELDER Openbare Vergadering Ds. I. A. DE GAAIJ FORTMAN. Kindervoeding. Voorloopig Bericht! liereformeerde Vereempg voor Jacob Helder Heldergele Tooneelvereenipp „HL W. M. opWOENSDAGAVOND 10 FEBBUARI 1909, Ziekenfonds „Helpt Elkander". Hut pantserschip iHeemskerck" is Vrydag te Pontu Delgada aangekomen. De commandant was voornemens Zaterdag te vertrekken, /.oodat het schip Woensdag of Donderdag alhier kan binnen vallen. Het pantserdeksehip »Utrecht" is Zondag te Curm;ao aangekomen. Dij Kon. Besl. is aan den kapt. tor zee G. F. Tvdeman, commandant van Hr. Ms. pantserschip •Heemskerck", op zq» verzoek, eervol ontslag ver leend als lid en secretaris van de commissie van toezicht over het Rijksinstituut voor het onderzoek der zee, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is in diens plaats benoemd de kapt.-luit. ter zee W. Cornelis, te Am sterdam. De officier-machinist der 2de kl. H. C. But, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Bij K. B. is: aan den officier van gezondheid der 1ste kl. bij do zeemacht E. C. Lorentz, niet 16 Februari ft.s. eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onde toekenning van pensioen, en liet bedrag van het pensioen bepaald op f 1352 's juars; met ingang van 21 Februari a.s. by de zee macht bevorderd tot officier van gezondheid der 1ste kl., de officier van gezondheid der 2de kl. A. G, Theuniase. Gisteren werd uit de gracht bij het den aanbesteed Het maken van een houten fort Oostoever opgehaald het lyk van don goederenloods op steenen vooting en bijbe- heer H. Dninker, oud 30 jaar, kfiopman te hoorende werken op het stations-emplacement Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Lombok, v. Java n. A'dain, vertr. 30 Nov. v Marseille. Celebes, v. A'dam n. Java, is 29 Jan. Periin gepass Oranje, v. Java n. A'dam, vertr. 30 Jan. v. Singapore. Timor, v. A'dam n. Juva, pass. 29 Jan. Kaap Bon. iliinilii, van Java ,naur A'dam, arriv. I Febr. te Suez. Flores, v. A'dam n. Java arriv. 31 Jan. te Antwerpen, Grotius, arriveerde 1 Febr. van Javn te Amsterdam, Kon. Will. III, v. Java n. A'dam, arriv 31 Jan. te Suez. Maduraarriveerde 29 Jan. van Amsterdam te Sabang. Surnatra, van Java n. A'dam. is 31 Jan. Perim gepass. Vondel, van A'dam naar Java, is 31 Jan. Perim gepass. Kon. Will. 1 arriv. 1 Febr. van Amsteram te Java. K. W. II, v. A'dura n. Java, is 31 Jan. Gibraltar gepass. Koninklijke Hollandsohe Llovd. Maasland, v, Buenos-Ayres en Brazilië n. A'dam, pass. 27 Jan. Fernando Noronha Arastelland, v. Buenos-Ayres n. Amsterdam, v 28 Jan. van Rio Jiuieiro. Delfland arriv. 28 Jan. v. A'dam te Buenos-Ayres. llamilton arriv. 30 Jan. v. Buenos-Ayres te IJrnuiden Kernland van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, vertrok 31 Jan. van Leixoes, Zaanland, v. Buenos-Ayres, n. Amsterdam vertrok 30 Jan van Santos. Rottkrdamsche Li.otd. Besoeki arriveerde 30 Jan. van Java te Rotterdam. Ophir, v, Java n. R'dain, vertr. 30 Jan. v. Marseille Menado van Java naar R'dam, arriv. 31 Jan. te Havrc. Rindjani v. R'dam n. Java, arriv.31 Jan. te Southamp. Tabanan, v. R'dam n. Java, vertr, 30 Jun. v. Colombo. Ternate, van R'dam naar Java, pass. 30 Jan. Perim. Wilis van R'dam n. Java, pass. 30 Jan. Kaap del Arini Keiliri arilv. 1 Febr. van Hamburg te Rotterdam. Bogor arriveerde 31 Jan. van Rotterdam te Java. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Maurits vertr. 29 Jan. v. New-York n. W.-Iridië. Burgerlijke Stand gemeente Helder. Van 29 Januari tot 1 Februari. ONDERTROUWD: R. Bouma en E. dc Wit. W, Mulder en M E. Waiboom. BEVALLEN A. C. van Waarden geb. Rooders, z. J. de Loos geb. Frinks, z. G. Wiedcnhoiïgeb, Roos, z. J. E. van Uzendoorn geb, de Wit, z. M, Tesselaar geb. Boon, z. F. Maarse geb. Groot, z. M. C. Jolmers geb. Thomassen, d. OVERLEDEN: C. A. Storm wed. C. Haringa 74 j. M. Waiboom, 5 j. H. Dninker, 30 j. Opgave der ingekomen giften ten behoeve van het gezin R. Gouw. Vorifae opgaaf f E Ingekomen bij Ds. Keulen van N. N. Ingekomen by Notaris C. Stammes van W. D. te Den Haag10.— ingekomen by de commissie van N. N. 1 tJustns van Maurik Tooneel vereeniging 5. Geheele Totaal f 520.14 Met hartelijken dank teekent zich de Commissie M. MEIJLL. H. KWAST. Ingezonden fflededeelingen a 20 cent per regel. Doop de Pink Pillen genezen. Mevrouw A. Jacobs de Klerk, oud 48 jaren wonende Rotiestraat, te Rotterdam, heeft ons hare genezing bericht door den volgenden brief: Mevr. Jacobs de Klerk. (Cl. Héron, Rotterdam) rik heb gedurende langen tvd aan ernstige zenuwzwakte geleden die zich in ongesteldheden van allerlei aard voordeed. In het byzonder viel hot rnv moeielyk en pynlyk te eten, want zoodra hot voedsel in myn keel kwam, had ik een soort van samentrekking der zenuwen en kostte het my groote moeite myn voedsel door te slikken. Ik was zeer zwak en zeer zenuwachtigik schrikte van de nietigste zaken en een kleinigheid bracht my ge heel over stuur. Dtuirby kon ik des nachts den slaap moeielyk vatten en somtyds in hel geheel niet. Zoo heb ik heel wat nachten door gebracht zonder te slapen. Na zonder eenigen uitslag vele genees middelen te hebben beproefd, heb ik gebruik ge mankt van de Pink Pillen, die ik wilde nemen omdat ik er zooveel goeds van had hooren zeggen. De Pink Pillen hebben een hoogst gelukkige uit werking op myn zenuwstelsel gehad, sy hebben het gekalmeerd en tevens versterkt. Ik h'eb geen pynen, geen zenuwaandoeningen, geen schele hoofd- pyn meer, ik rust des nachts uitstekend en heb al myne krachten weergekregen". De Pillk Pillen. lyn de krachtigste hersteller van het bloed, de beste verkwikker van het zenuw stelsel. Wv raden ten zeerste het gebruik er van aan voor allen die zich zwak en uitgeput gevoelen. Zv geven bloed, krachten en eetlust. Zy kalmeeren de pynen. regelen de functies der vrouwen, bezor gen "een gezonde kleur aan de jonge meisjes herstellen de bedorven magen. Prijs f1.75 de doos, f9.— per 6 dooien. Verkrijgbnar bij Snabilié, hoofd-dépothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te RotterdamVoor Helder en omstreken hij J DE KOK, Middenstraat H. DE BIE-Bierstekeh, Keizerstraat 93; t. Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel)by T. BU1JS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. hÜÉiftti HELDER, 2 Februari Zaterdagavond te ruim 10 uur bezoch ten drie mariniers de tapperij van de wed. Steyaart, aan de Weststraat, dronken daar oen borrel waarna een tweetal vertrok. Dc derde bestelde toen nog een borrel en be- tiuilde weder met een kwartje. By het wisselen ontrukte hy toen de porteinonnaie van de kas teleines en ging er van door. De verdachte ii door de politie aangehouden en zit uu in arrest. Wielingen, die sinds 29 November 1.1. werd vermist. Zoo men wéét, bezocht hij op dien dag de markt te Schagen, waar hy een paard kocht en betaalde. Dat paard gaf hy over aan een dryver, die het op Wieringen bo- irgde. Dninker vertrok daarop naar Helder zooals men zegt per trein om zijn meisje te bezoeken. Zijn lamilic heeft hem echter tevergeefs gewacht en is hij met een der treinen niet in de gemeente aangekomen. Op het lyk werden zyn gouden horloge met ketting en andore waarden, bevonden, zoo dat van een gewelddadigen dood zooals aanvankelijk werd vermoed wel geen sprake zal zyn. Met dit al begrypt men niet. hoe deze oppassende jonge man in het Noordhol- landsch Kanaal is geraakt en verdronken. De wacht aan Oostoever herinnert zich op dien avond hulpgeroep te hebben gehoord, doch kon, na ingesteld onderzoek, niets ont dekken. Rapport werd daarvan eerst gemaakt, toen de advertentie in de courant verscheen, waarin de f 100 belooning werd uitgeloofd. Op verzoek vestigen wij de aaudacht op de voorstelling, die morgenavond in »Ti- voli" plaats hoeft en waar de beroemde harmonicaspeler Jacob Kelder, van Purme- rend, optreedt. Deze eigenaardige musicus trekt tegenwoordig veler aandacht. Behalve genoemden Kolder geven de heeren Dhont en Van ïwisk voordrachten, die zeker met belangstelling aangehoord zullen worden. Weet men nu nog, dat de opbrengst strekt ten bate van „Liefdadigheid naar Vermogen" lan is een aanbeveling zeker overbodig. Woensdagavond geeft het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Grand Théatre te Amsterdam, directie Gebr. A. van Lier, „Casino"' oen voorstelling. Opgevoerd wordt dan het tooneelspel .Simson' van Bcrnstein. Dit stuk moet in Amsterdam en elders veel opgang maken en volle zalen trekken, zoo wel om den boeienden inhoud, als om het prachtige spel. Een recensie van het Han delsblad" zegt o.a.Dit stuk iB een der bes ten van het moderne Fransche repertoire, de vertaling is zeer goed, de aankleeding bij zonder verzorgd en de uitvoering voldeed aan hooggestelde eischen. Mevr. Van Lier Cuypers moet prachtig Bpelen en de sent kan moeilyk woorden vinden om zijn bewondering voor deze kunstenares uit de drukken voor de dramatische kracht, die van haar uitgaat. Eveneens wordt de heer Louis de Vries bovenmate geprezen om zijn uit muntende cicatie van Brachard, terwyl de overige medespelers om hun beBchanid spel lof' toegezwaaid wordt. Beminnaars van goed tooneelspel kunnen dus Woensdagavond prolïteeren. Schermen bij de Marine. In de wedstrijden, uitgeschreven door den Kon. Onderofficieren-Schermbond, verleden week te Amsterdam gehouden, heeft de Marine zich evenals verleden jaar weer uitstekend gehouden, en bewezen, dat daar onder geduchte tegenstanders te vinden zyn. In de verschillende wedstrijden werden i navolgende prijzen behaald Afd. I. Persoonlijke wedstrijd sabelIste prijs, bootsman J. Kraaij 2de prijs, boots man M. F. van Bommel. Afd II. Sabellate prijs, bootsmun W. Muurman2de prys, sergeant der mariniers' J. P. M. Kleef. NHHH Korpswedstrijd sabel2do prys, Marine, Amsterdam. Afd. III. Personeele wedstrijd sabellste pryB, korporaal der mariniers Nybakker 3de prys, marinier Levinson4de prijs, korpo raal der mariniers Mulder. Schoonlieidswedstrijd sabel2de prijs, bootsman J. Kraay. Idem geweer lste prys, bootsman J. Kraay. Eerewedstrijd sabelzilveren médaille uitgeloofd door H. M. de Koningin, boots man J. Kraay. Aan de pryswinuers, die alhier thuis be- hooren, werd gisterenmorgen aan het station een ovatie gebracht door de Marine-Sport- vereeniging, door vele kameraden en door de Stafmuziek, die bij het binnenkomen van den trein het Volkslied speelde. De luitenant ter zee le klasse H. J. Al- barda, voorzitter van de Marine-Sportver- eeniging, heette hen ook namens de kame raden hartelijk welkom, wees er onder meer op, dat zij door het behalen van die vele pryzeu het reeds verleden jaar behaalde suc ces nog verbeterd hadden en daardoor blijk hadden gegeven van orustig willen en van flink aanpakken, waardoor zij ook een goed voorbeeld hadden gegeven aan hun kame raden by de marine deze mooie uitslag zal anderen zonder twyfel aansporen hun voor beeld te volgen. De beoefening van deze militaire sport brengt allen officieren, ouderofficieren en minderen te zamen, maakt allen krachtig en weerbaar tot ver dediging van het Vaderland. Met een drie werf hoerah voor H. M. de Koningin werd de toespraak besloten. Met de volle stafmuziek voorop ging liet vervolgens in optocht naar de Buitenhaven, waar de stoet werd ontbonden. Schagen. Begrooting f7175. De stakende werkioozen. Uit Amsterdam meldt men d.d. 1 Febr. Vandaag zou door de stakende werkioozen van de Kostverlorenvaart .gepost" worden voor de woningen van de leden der com missie uit de burgerij. Waarschijnlijk door deu overvloedigen sneeuwval, die de indienst neming van pl. in. 800 man noodzakelijk maakte, en dus velen aan werk en brood hielp, was de animo hiervoor echter niet groot, en bleef het dus by het voornemen. Met de terreiuophoogiag waren vandaag 160 personen doende. Het Zaterdag uitbe- Aan de pryswinners werd Zondag een feest aangeboden door eenige officieren der marine, in de scherinzaal van den leermees ter, den heer Van Humbeek. De sergeant Rijkevorsel, van het 4de reg. vesting-artillerie alhier, verwierf in den per- soneelen wedstrijd geweer, den derden prijs. De luitenant tor zee le kl. A' Merkus is by zijn aftreden als adjudant van den minister van marine door H. M. benoemd tot officier der orde van Oranje-Nassau, waarvan den benoemde mededeeling werd gedAan door den minister van marine met een zeer vriendelijke toespraak. Met het verleenen dezer onderscheiding hebben erkenning gevonden de verdiensten van den heer Merkus niet alleen als zeeofficier, doch ook als adjudant en chef van 's minis ters kabinet, gebleken in de jongste bijn; 4-jarige periode, welke buitengewoon druk was en veel werk van den adjudant vorderde. Heden nam do adjudant afscheid van de chefs en ambtenaren der afdeelingen van het departement. Allen zien den heer Merkus met gemengde gevoelens het departement verlaten met leed wezen omdat zyne aangename samenwerking en verhouding met het personeel heeft op gehouden met genoegen omdat zyn vertrek in verband staat met zyn in den loop des jaars te verwachten bevordering tot hoofdzeeof'liciersrang, dien de heer Merkus alleen door werkelyken dienst op zoo kan bereiken. De betrekking van adjudant werd heden aanvaard door luit. ter zee le klasse W. B. K. Boom. Aanbesteding. Door de Hollandsohe IJzeren Spoorweg- Maatsahappij zal op Maandag 15 Februari 1909, des namiddags te half twee uur in het Centraal Personenstation te Amsterdam wor- uuilde weekloon bedroeg f8.50 f9. De abdij van Egmond. ,De Tijd" deelt mede, dat do aloude abdij an Egmond zal worden herbouwd. Onder naam St. Adelbertstichting zal spoedig te Egmond-binnen een stichting worden ge vormd, die binnen een zeker aantal jaren de abdij in haar vollen luister zal doen herrijzen. Oplichterij. Voor de rechtbank iu den Haag heeft Vrydag terecht gestaan mr. P. C. Bloys van Treslong Prins, ervan beschuldigd als eenig directeur der Prins en van LinBdonkbank, verschillende door oplichting althans onder valsche voornemens verkregen bedragen, te hebben verduisterd. In zyn requisitoir de financiëele manipu laties van den beklaagde nagaande, eiachte de substituut-officier mr. Van Geuns een ge vangenisstraf van anderhalf jaar, met last tot onmiddellijke inhechtenisneming. De verdediger mr. W. M. de Brauw pleitte vrijspraak voor zyn kliënt en verbaasde zich over den eisch tot onmiddellijke inhechtenis neming. Pleiter herinnert aan de betrekking, welke zyn kliënt in Indië te wachten Btond en de.daaroan vastgeknoopte verdachtmaking van ontvluchting. Had beklaagde willen ont vluchten, hy had het wel al tienmaal kan non doen. Daar bekl. zich onschuldig gevoelt zal hij niet vluchten Nadat beklaagde nog persoonlyk zijn on schuld had betuigd, werd door de rechtbank de beslissing op het reqnisitor tot dadelijke gevangenneming bepaald op over veertien dagen, tegelijk met de uitspraak in de zaak zelve 1 Noodlottig ongeluk. Te Hengeloo is de voerman van den heer Polak uit Almelo onder zyu eigen vracht wagen geraakt, waar hij naast liep, doordat de leidsels om zijn been geraakten. Hij werd dood opgenomen, Nederland en Venezuela. De Venezolaansclie afgezant, dr. Paul, is Zondagochtend met den sneltrein van 9.16 uit den Haag naar Brussel vertrokken, van waar hij Zondagavond zijn reis naar Parijs heeft voortgezet. De datum van zijn terug komst liier te lande is nog niet vastgesteld, daar deze samenhangt met de ontvangst van de nadere instructies en volmacht, die dr. Paul bij zijne regeering heeft aangevraagd. Reuter meldt dd. 31 Jauuari uit Brussel De Chronique heeft dr. Paul hier onder vraagd. Dr. Paul verklaarde, dat hij over zijn bezoek aan Nederland zeer voldaan was. De regeling schiet goed op. In beginsel zyn de geschillen, die tusschen Nederland en Vene zuela bestonden, volkomen bijgelegd. Vene zuela komt Nederland verder tegemoet in dc kwestie van het binnenloopen van (kleine Nederlandsche schepen in zyne rivieren. Paul zeide, dat een terugkeer van Castro Venezuela onmogelyk was. Hij besloot met te zoggen Wij zyn besloten, van een zoo ruim mogelijken geest van verzoening blyk te geven. Wy willen, dat de vroegere regeering vergeten wordt, en wenschen met de geheele wereld in vrede te leven. (,N. K. Ct') Onze oorlogsschepen. Aan een artikel onder dit opschrift van de Amigoe di Curacao ontleenen wij het olgcnde Klaarblijkelijk bestaat in Xederlan het plan vooreerst nog eenige tlinke schepen in de Caraïbische zee te laten bly ven. Want al wor den binnenkort de contracten met Venezuela geteekend, dan is de overwinning nog lang niet behaald. Een duurzame, beBtendige vrede moet ons verzekerd worden. Een vlagvertoon in de VenezolaanBche havens, een bezoek der hooge autoriteiten aan Caracas kan daartoe veel bijdragen Curafao mag ook in de toekomst geen oogenblik wezen zonder oorlogsschip, dat ge regeld onze handelsvloot moet blyven be schermen, en by het minste wat er geschiedt, onmiddelllyk optreden, en zyn kanonnen laten zien. Dat is de manier oui den Hollandschen naam hoog te houden in deze zeeën. Laten undere schepen, van Holland uit, Suriname, op de reis hierheen, of terugkee- rend naar Nederland, aandoen en aan de ons omringende republieken op geregeld terugkeerende tijden een bezoek brengen. Onze betrekkingen met de Znid-Amerikaan- sche staten moeten zoo hartelijk mogelijk zyn, Dat komt niet alleen den Curai^aoschen tran sito-handel, maar ook den handel inet Neder land ten goede. De oorlogsschepen moeten niet alleen onze handelsvloot beschermen, maar ook de weg wyzen naar nieuwe landen en aldaar haar komst voorbereiden en moge lijk maken. Dat Heemskerck," .Friesland, •Gelderland," als zy naar huis terugkeeren, en passant een vriendschappelijk bezoek bren gen bij een paar onzer buren. Juist thans, nu wy bezig zijn met Colombia eu Santo Domingo, byv. nieuwe handelsrelaties aan te knoopen kau zulk een bezoek van zeer veel nat zijn. Olifanten in Asahan. Hans schrijft aan de «Sura. Post": Asahan blijkt nog steeds het terrein voor jachtliefhebbers. Op de onderneming Boenoet werden kortelings op één middag 2 olifanten geschoten door den heer S. uit een kudde van pl. m. 20 stuks. De een werd geraakt boven het rechteroog en viel terstond dood neerde kogel was hem dwars door de her senen gegaan. De andere, eveneens door een kogel geraakt, liep nog pl. m. 30 meter en stortte toen eveneens dood neer. Beide'dieren werden geschoten op een afstand van circa 15 meter in het oerbosch. Het waren reuzen- exemplaren. De kudde ging er met ontzettend lawaai vandoor, 't was een leven of er een bosch werd gekapt. Dit jachtavontuur speelde zich uf in slechts enkele minuten. Uit Indië. Aardschuiving in de Preanger. Dato 5 Januari wordt uit Weltevreden aan de „Sumatra Post" geBeind In den nacht van 30 December had een vreeselyke ramp plaats bij Pendialoe op 29 paal van Tasik Melajaeen groote aard storting, die het geheele 30 meter diepe dal Van redding is geen sprake. Reeds dagen tevoren hadden de steile wanden diepe scheuren vertoond. De wedana I waarschuwde de bevolking vele malen om te verhuizen. Men bleef echter, omdat de pudi moest gesneden. Den laatslen avond zond de wedana een bode ter waarschuwing. De zware regens van den voorgaanden dag hadden de aarde losgeweekt en over een lengte van anderhalven paal neerge stort. Zware hoornen en huizen werden weg gesleept. De boomen staken nit den grond met de wortels omhoog hier en daar steken ook lykon uit den grond, soms zonder armen beeneu. Van regeeringswege is nog niets omtrent de ramp gemeld. Aardbeving. Londen, 29 Jan. De .Daily Chronicle'' verneemt uit Napels, dat de burgemeester Messina, de gemeente-Becretaris en twualf notabele burgors in hechtenis zyn genomen, onder beschuldiging op groote schaal zich te hebbeu toegeëigend goederen en kleeding- stnkken bestemd voor de daklooze slacht offers van de aardbeving. Zy znllen voor den krijgsraad moeten te rechtstaan. Messina, 31 Jan. Gisteravond 10 uur had weder een hevige aardschok plaats, die op nieuw eenige muren deed omvallen, en eenige ontsteltenis veroorzaakte. In den nacht werden nog eenige schokken waargenomen. Barcelona, 31 Jan. Hier is niet de minste aardbeving te bespeuren geweest. Het be richt is een reusachtige canard. Wie het be richt van de aardbeving in het leven heeft reroepeii, is onbekend. Vólgens de bladen lier heeft iemand zeker tegen het eind van tle maand de koersen ter beurze willen druk ken. Noodlottige ontploffing. Londen 1 Febr. Op de reede van Yar- mouth had hedenmiddag een hevige ont ploffing plaats, toen inen een gezonken barge in de lucht liet springen. Zes personen werden gedood en één werd gewond. Schip omgeslagen. Milaan, 1 Febr. Op de rivier de Adda bij Calolzio iB een bark omgeslagen. Negen tien personen verdronken, waaronder 17 ar beidsters in spinnerijen. Brand. Kanton, 1 Februari. By een brand van rivierschuiten, alhier, is groote vernieling aangericht. Honderdzeventig verkoolde lijken zijn gevonden. De Pest. Volgens ambtelijke opgave zijn er in Punjab in 1908 29,832 menschen aan de pest ge storven, tegen 605,270 in 1907, een groote vermindering dus. Vleeschschandaal. Volgens een telegram uit Washington hebben staatsbeambten in slachthuizen te Chicago ontdekt, dat paardevleesch, hetwelk de stad wordt binnengesmokkeld, onder het merk finest tinned beef (fijnste rundvleesch) in blik verzonden wordt, volgens de be trapte slachters alleen naar België, volgens de beambten ook naar andere landen. Welverdiende straf. Een Amerikaansche dame, die in Engeland woont, bracht van een uitstapje naar Zwitser land kostbare kanten mede terug. Zy had weinig lust daarvoor invoerrechten te betalen en wond daarom, ondanks de bezwareu, die dit bij de heerschende mode oplevert, de kant om haar middel. Op den overtocht over hét Kanaal verdroeg zij geduldig de onge makken, die zy zichzelf had berokkend, lioèwol de reis tengevolge van zwaren mist het dubbele van den gewonen tijd duurde. Zij doorstond moedig de visitatie en verheugde zich, dat haar list gelukt was. Zij had het echter gedacht te kwaad gehad en wi flauwte naby, toen zy zich eindelijk van haar overmatige onderkleeding kon ontlasten. Indachtig aan de spreuk, dat gedeeld half leed en gedeelde vreugde dubbele vreugde is, verhaalde zij aan haar familie haar succes, maar viel toen inderdaad in een flauwte, toen haar werd vertelddat Engeland sinds een halve eeuw geen invoerrecht van kanten heft Twintig jaar geboycot. Iersche haat is hevig en duurt lang. Twin tig jaar geleden werd er op land van den markies van Clanricarde te Craughwell, een dorp in het graafschap Galway, een boer van zijn hoeve gezet. Sinds is de plaats ge boycot. Een paar jaar geleden kwam een vrouw op do liocvc. Zij moest dadelijk onder politie-bescherming worden gesteld. EenB werd er op haar geschoren en werd zij gewond. Een muur, dien zy om haar erf liet bouwen, werd 's nachts telkens en telkens omgegooid. Vrijdagochtend nu waren twee metselaars weer bezig den muur op te trekken. Een politiekonstabel hield de wacht. Uit een heg op korten afstand vielen kort na elkaar twee schoten en beide metselaars vielen gewond neer. De konstabel begaf zich met getrokken revolver naar de heg, waaruit twee mannen ieder met een geweer zich verwijderden. Een hunner draaide zich om en schoot den politie man door het hart. Er zyn een paar mannei onder verdenking van den moord in hech tenis. Een meisje in mannenkleeren. Een 24-jarig meisje in Berlijn heeft van de politie verlof gekregen, mannenkleeren te dragen. Zij lijkt heel veel óp een man en werd herhaaldelijk door politie-ageuten aan gehouden, die haar voor een man in vrou- wenkleoren hielden. Toen haar dit weer eens gebeurde, te Hamburg, nam ze hot be sluit, de vrouwenkleeren maar af te leggen en zich voortaan te kleeden als een man. De politie-agentcn lieten haar toen met ruBt. Maar nu bracht de tegenspraak tusschen haar vrouwolyken voornaam en haar man nenkleeren haar in nieuwe moeilykheid. Er werd haar door de politie in Hamburg bij herhaling te kennen gegeven, dat zij weer vrouwenkleeren moest gaan dragen. De jonge dame verklaarde evenwel, dat zy liever zelf moord ging plegen dan afstand doen van de haar lief geworden inannendracht. De BerOjnsche politie heeft toen een rap port over deze quaostie van twee dokters gevraagd. Dezen verklaarden, dat de dame van vrouwelijken lichaamsbouw, maar met een munnengezicht en een mannengang, in vrouwenkleeren wél en in mannenkleeren niet de byzondere aandacht trekken moest. De politie heeft haar toen sehriftelyk ver- lof gegeven, voortaan mannenkleeren te dra gen. Zij zou ook nog graag vergunning ge kregen hebben haar vrouwennaam in een mannennaam te veranderen, maar daar kon de politie niet in treden. Deu 12den Februari hupeu onze geliefde kinderen P. Raar eu. Alida Wolfrom, hun 12'/sjarlge Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne Ouders, D. RAAR. A. RAAR—Rood. Haarlem, 2 Februari 1909. Amsterdamschevaart No. 58. Plaatsbespreking' voor de Voorstelling' van op Woensiliig- 3 Februari in .Tivoli" van 10 tot 3 uur. Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. WOENSDAG 3 FEBRUARI Jaarvergadering, 's avonds 8 uur, iichterbovenzaal Café „Central". Uitbrengen "Verslagen. Kiezen Bestuurs leden enz. WW Komt allen op. HET BESTUUR. Den 14den Februari a.s., hopen onze broeder en zuster Cornelis Zwart en Maartje Zwart geboren Stam, Schagenstraat te Helder, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens jn. HALFF, Echtgenoote en Kinderen. Egmond aan Zee, 2 Febr. '09. Ondertrouwd Rein Bouma en Elisabeth de Wit. Enschede,. Brinkstraat 89, i qn Tor, »nQ Helder, Brouwerstraat 26,1 dü Jan' Uy" Geen receptie. Huwelijksvoltrekking, 25 Februari. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven, van het overlijden van onzen geliefden echtgenoot en vader, den Heer Melis van der Plaat, in den ouderdom van 89 jaar. Helder, 24 Jan. 1909. Uit aller naam, Wed. M. VAN DER PLAAT. Wegens buitenlandsche betrekkin gen eerst heden geplaatst. Afdeeling Helder. op Donderdag 4 Febr. 1909, 'savonds ten 71/2 ure, in de Zuiderkerk. SPREKER van Amsterdam. ONDERWERP Geschiedenis van den strijd tegen het alcoholisme. Opgeluisterd door Muziek, belangeloos aan geboden door een zevental Heeren (septét), en Zang door een Meisjeskoor, ■r TOEGANG VRIJ HET BESTUUR. De Heer en Mevrouw VERHETJ Thomasz, betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling, bij de geboorte van hun ZOON ondervonden. Helder, 2 Februari 1909. Door deze betuigen ondergeteekenden hun oprechten dank aan allen, die blyk gaven van hunne belangstelling, tydens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden echtgenoot en vader, den I-leer Melis van der Plaat. Inzonderheid een woord van dank aan de H.H. dragers, voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Namens de Familie, de Wed. M. VAN DER PLAAT. Aan allen, die my' by de her denking van mijn vijf-en-twin- tig-jarig priester-jubilé door woord of daad blijk hebben gegeven van hun hartelijke belangstelling en oprechte vriendschapwaardoor my dat feest onvergetelijk is geworden, betuig ik mijn welgemeenden en innigen dank. P. J. JANS, Oud-Kath. Pastoor. Helder, Januari 1909. Roomsch-Katholieken, die ver- 1^^^ meenen kiezer te zyn en nog niet op de kiezerlyst voorkomen, wor den beleefd verzocht Woensdagavond tus schen 7V, en 9uur in't, Bondsgebouw te komen. HET BESTUUR. Door den EdelAchtbaren Heer Rechter-Commissaris in 't fail lissement van de firma W. TEN HARMSEN ZONEN te Helder, is bepaald, dat de vorderingen voor 19 Februari a.s., by my moeten worden ingediend en dat de verificatievergadering is bepaald op Woensdag 10 Maart 1909, te 11 uurv.m. in 't Rechtsgebouw te Alkmaar. H. P. M. KRAAKMAN, Curator. Correspondentie. Een ingezonden stuk van de Vereeniging Kindervoeding, een dankbetuiging van de ow...U8, fe~..rcommissie steun aan tt. Gouw en een dunk- vulde 6(cn de dalkaropongs bedolven rhoeft. j betuiging van Gouw zyn wegens plaatsgebrek 200 a 300 menschen zijn levend begraven. tot het volgend nummer blyven liggen. Geachte Plaatsgenooten De nood Is groot en daarom komt de Commissie van bovengenoemde Kinder voeding met vrijmoedigheid tot u met het vriendelyk verzoek of U iets wil afzonderen voor het goede doel, namelijk dat ondergeteekenden in staat worden gesteld door Uw medewerking, vele kin deren hiervoor te bewaren, dat zy zon der brood naar bed zouden worden ge bracht. Dankend voor de vorige collecte, bevelen ondergeteekenden deze collecte by hunne Plaatsgenooten aan. L. C. KRAAN, Pres. W. VERHAGEN, Secr. W. v. d. LEEK, Penu. Voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging hoopt op Donderdag II Febr. a.s. in Openbare Vergadering- met Debat op te treden de Heer «an DOESBURG HET BESTUUR. de met GOUD bekroonde har- monicakunetenaar, van Pur- merend treedt op met geheel belang- looze medewerking 'van de Heeren H. DHONT, P. VAN TW1SK en het Tivoli-Orkest, op Woensdag 3 Febr. „T I VÓL I", met een openings woord door den heer A. B. WEBER, geheel ten bate van „LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Zie programma. - Entreé 50 cent. Zaalopening 7 uur. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking op den speeldag van 10-2 uur. te geven door eenig'e werkende leden van de 99 waarvan de baten zullen aangeboden wor den aan het LEGER DES HEILS, 8'/. uur in het gebouw Casino. tooneelspel in vier bedrijven door TOP NAEFF. PRIJZEN DER PLAATSEN i le Rang' fl.00, 2e Rang- 10.50, 3e Rang- f 0.25. Plaatsbespreking aan het Casino-gebouw op 10 Febr. 1909 van 10 v m tot 2 u. n. m. Het bestuur van bovengenoemd fonds is opmerkzaam gemaakt, dat er zich geruchten verspreiden als zou het lid R. Gouw f3.- per week ontvangen, wat onwaar is, het lid R. GOUW is vanaf 4 Januari j.1. verhinderd zyn werk zaamheden te verrichten en ontvangt voor iederen werkdag fl.—totdat hy hersteld zal zyn, binnen de 33 weken. De vereeniging „Helpt Elkander", op gericht den 17 Maart in het jaar 1877, en als rechtspersoon erkend door Z. M. den Koning, heeft gedurende dit tijds verloop aan hare verplichtingen voldaan, en steeds het hoofd kunnen bieden, met medewerking van hare geachte Dona trices en Donateurs, waarom het bestuur zich verplicht gevoelt zulke onwaarheden bekend te maken aan hare geachte Dona trices, Donateurs, Leden en plaatsge nooten. Leden welke verhinderd zyn hun werkzaamheden te verrichten door ziekte of verwonding, zijn 20 weken trekkende voor iederen werkdag fl.— alsdan is het lidmaatschap vervallen, doch zullen zij nog drie maanden van de leden alle weken f6.— ontvangen. NAMENS HET BESTUUR Tot inschrijving van leerlingen wordt aan de school gelegenheid gegeven op eiken Woensdag van 2-4 uur en eiken Donderdag van 10-12 uur, ge durende de maand Februari. De Directeur, J. KRUIJS VOORBERGE. ■Hm

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2