KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Ho!dor9 Texel, Wioringon on Anna Paulowna No. 3758 Woensdag 17 Februari 1909 37ste Jaargang. Voor onze lezeressen Uit het Buitenland. Nieuwsberichten, Uit den Omtrek. mrnmttamlm Bureaii: Spoorstraat. Telefoon 59. BnreanKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, is de aanbieding van HET NIEUWE MODEBLAD van groote waarde. Het verschijnt tweemalen per maand en geeft tegen een tot nog toe ongekend lagen prys, in woord en beeld een overzicht van wat op het gebied dei- mode belangryks voorvalt, zoo voor toiletten als voor kindercostumes, voor onderkleeding, als voor handwerken. Het biedt een schat van voorbeelden en by elk nummer een uitvoerig patronen blad waarop tal van mo dellen door kundige handen bewerkt, zijn voorgesteld. Een keur van handwerken op elk bied, de meest mogelijke verscheidenheid van toiletten, zoo kostbare als meer eenvoudige. Het blad kost slecht, 55 ct.f franco per post 65 ct« per drie maanden. Men abonneert zich bij den uitgever van deze courant. Men bchoeit de zaken nog volstrekt niet al te optimistisch in te zien om thans reeds te kunnen verklaren dat het bezoek van ko ning Eduard te Berlijn en het langdurig onderhoud tusschen prins Bulow en Sir Char les Hardinge de toenadering tusschen Duitsch- land on Engeland een llinke schrede hebben vooruitgebracht en dat sommige bedenkingen, die men in Duitschland tenopzichte der En- gelsche politiek koesterde, in den laatsten tijd uit den weg zjjn geruimd. Dat zegt on geveer het Berl. Tagebl. en het geelt weer het gevoelen der verschillende bladen. Ook in Engeland is 't men daarmee vrijwel eens. Alleen, ziet ge, Engeland heeft nog geen leger, te stellen tegenover het Duitsche en met het oog op een mogeljjken inval aldus betoogen nog enkele heethoofdigo Engelschen. Wat niet wegneemt dat het koninklijk bezoek te Berlijn met het oog op de wenscheljjkheid van een langdurigen vrede in Europa mag toegejuicht worden. De door koning Eduard on de Engelsche staatslieden betoonde bevrediging over het sluiten der Fransch-Duitsche overeenkomst heeft teuzecr- r.tp bijgedragen tot versterking van het onder linge vertrsuwen. De Koning is Zaterdagavond behouden en wel te Londen "teruggekeerd. In Turkye een ernstige (regeerings)crisip, oen gevolg waarschynlykheid van de geschil len tusschen den grootvizier cn enkele zyncr ministers, welke laatste het Comité voor Eenheid en Gezag op hunne hand hebben. De grootvizior Kiamil-pacha kan zich blyk- baar moeilijk geheel indenken in den toestand dat Turkye een constitutioneel ryk is. In overleg met den vorst heeft hy een drietal ministers hun ontslag gegeven en hij wil een drietal andere hebben. De ministers, die ontslagen werden, pro testeeren. Zij zijn niet de dienaren van den grootvizior, maar die van het volken geen vizier heeft het recht hen te ontslaan, zoo lang zij het vertrouwen bezitten der Kamer. De Kamer protesteert; een aantal inter pellaties zyn ingediend over de „willekeurige cn ongrondwettige handeling van den groot vizierKiamil-pacha weigert heden de Ka merzitting by te wonen, om die interpellaties te beantwoorden. Woensdag zal hy zich daarvoor beschikbaar stellen. Maar daar in Turkye nog geen wet op de ministerieeele verantwoordelijkheid bestaat, kan niemand Kiamil dwingen, zich te verant woorden, hangt dit geheel af van zyn goeden wil. Inmiddels wordt de toestand ernstig. Ver schillende berichten spreken van ontevreden heid en zelfs van muitery onder de troepen. Kiamil Pacha beweert dat er een complot bestaat om den sultan te onttronen en hot comité protesteert daar tegen als zynde dit geheel uit de lucht gegrepen of uitvloeisel van valsche rapporten der geheime politic, die zy een gevaar voor constitutie achten. De president van den staatsraad nam zijn ontslag. In den miuisterraad verklaarde de grootvizier dat hy bewyzen had van een complot waarin de ministers ,die hij om staat kundige redenen had ontslagenbetrokken waren, 't Is natuurlijk dat in de Kamer een hartig woordje over dit aUes gesproken weid. Kiamil Pacha had een brief gezonden dat hij Zaterdag niet kon verschijnen maar Woens dag nadere verklaringen zou afleggen. Dit schrijven lokte heftige protesten uit. Men riepWij willen niet wachten, wy zullen door vergaderen dat Kiamil Pacha komt. Met 198 tegen 8 stemmen werd een motie van wantrouwen tegen den grootvizier aangenomen wegenB dienstweigering om in de Kamer te verscliyncn tot hot geven van inlichtingen omtrent de jongste wijzigingen in het mini sterie. Tegen het einde der zitting word oen schrijven voorgelezen, waarin de groot vizier mededeolt dat hy ontslag neemt. De Franschc Kamer is bezig aan een amnestie ontwerp waarby verschillende veroordeelden wettelyk hunne straf wordt kwijtgescholden. Een voorstel om de amnestie ook van toe passing te doen zijn op de katholieken, die zich verzet hebben togen de wetten, werd door minister Briand heftig bestreden, omdat by dezen naar hy zeide niets is gebleken van verzoeningsgezindheid. De minister had met 362 tegen 159 stemmen de Kamer op zyn hand. Legitimus de neger-afgevaardige beschul digd van ongeregeldheden te hebben gepleegd, is op weg naar Parys. Hij zal zich voor°do Kamer verantwoorden zegt hy en verklaart de bewyzen by zich te hebben dat hy alles, wat hy deed, verrichtte op last of met mede weten der regeering. Misschien weer een klein schandaaltje waarop men in Frank rijk^ nog al belust is getuige de zaak bteinheil, de zaak Benard en nu weer een nieuwe, een aanklacht ingediend tegen eeu onbekend persoon als bedrijver van een moord op president Felix Faure HELDER, 16 Februari. T.A.V.E.N.U. De zoo gunstig bekend staande Heldersche Tooncelvereeniging ,T.A.V.E.N.U." vierde 1.1. Zaterdagavond in de met vlaggen en groen versierde zaal van .Casino" haar 5-jarig bestaan. De opkomst van leden en introducé 's was zeer talryk. De heer Cohen, secretaris der vereeuiging, sprak een openingswoord, waarin na allen welkom te hebben geheoten, een kort over zicht gaf van de geschiedenis vanT. A. V.E.N.U. 31) Januari 1904 werd de vereeniging opge richt met het doel de tooneelspeelkunst ernstig te beoefenen. By den aanvang telde zy 28 leden, waarvan er heden nog 6 lid zyn. De eerste opvoering was een en al succes on de volgende voorstellingen vielen oveneens in den smaak, genoemd dienen te worden. .Zijn Model' en »Aan Flarden*. Sommige voorstellingen werden dienstbaar gemaakt aan liefdadige doeleinden en brach ten belangryke baten op voor een hulpbe hoefend visschersgezin, voor de Fróbelinrich- ting en voor het herstellingsoord te Luntcren. In 1907 beleefde „T.A.V.E.N.U.- moeilijke dagen en scheen het, dat zij op de tlesch zou gaan, maar de president Meijers en de regisseur V. d. Lee deden al het mogelyke om het gevaar te keeren, hetgeen hun gelukte en thans vei keert de vereeniging in gunsti- gen toestand, waar het tooneelspel, en wat daarmede in verband staat, met ernst wordt beoefend en waar een hechte vriendschaps band de werkende leden verbindt. Met een opwekking tot alle aanwezigen om toe te treden als kuustlievendc leden en met de beste wenBChen voor den bloei der vereeni ging eindigde spreker zijn luide toegejuichte toespraak. Daarna werd overgegaan tot opvoering in het tooneelspel .Kleine Menschen' van Albert van WaaBwyk. Dit niet gemak kelijke stuk, (lat sommige toostanden in een orthodox-geloovige omgeving scherp hekelt, werd prachtig weergegeven. Men kon mer ken, dat men zich ingespannen had het goed te vertolken; alle medespclenden, geen enkele uitgezonderd, voldeden uitstekend, maar toch verdient mej. De V. een extra pluimpje. Ook de regie en de grimeering, dat zooveel bij dilettanten te wenschen laat, was boven allen lof. De toeschouwers gaven door luid applaus hunne tevredenhetd te kennen en aan den heer Van der Lee, die zooveel voor de ver eeniging had gedaan, werd een fraaie lau- workrans aangeboden. Na atloop der voorstelling had een bal plaats, dat zich kenmerkte door opgewekt heid cn eenige aangename verrassingen. Een brandkast gestolen. In het stationsgebouw teVelsen jsVrydagnacht ingebroken, waarbij de dieven de brandkast met f230 in contanten en papieren hebben meegenomen. Vrijdagavond is in 't Zakje te Haarlem een handwagen gestolen en Zater dagmorgen vond men in de Groendaalsteeg aldaar den handwagen met leege brandkast. Het vermoeden is dus dat Haarlemsche in brekers met den gestolen handwageu een uitstapje naar Velsen gemaakt hebben. Op den Driehuizenweg zijn Zaterdagnacht twee mannen met een beladen handwagen gezien. Het stationsgebouw is 's nachts onbewaakt de inbrekers hebben de deur geforceerd. Het is zeker een brutale inbraakVooral het ver voer der gestolen brandkast is verbazend. Van opwinding gestorven. D® deurwaarder Schouten begaf zich Zater dagmorgen met' zijn getuigen naar het in de Voorhaven te Rotterdam liggende lichter- schip „Quatre Frères", om ingevolge gerechte lijk vonnis, beslag op den inboedel van den schipper M. D. te leggen en hem met zijn vrouw en vier kinderen van boord te zetten. Schipper M. D., een driftig man, wond zich, toen de deurwaarder aan boord kwam, zoo op, dat hy plotseling in de kajuit ineen zakte cn op de plaats dood bleef. Zijn vrouw en kinderen blyven in zeer behoeftige om standigheden achter. Zich zelf aangegeven. Vrijdagnamiddag meldde zich bij de politie te Amsterdam een man aan met de mede- deeling dat hij, als verdacht van verduiste ring van een aanzienlijke som gelds, door de Botterdamscho politie werd gezocht. Hy is naar laatstgenoemde gemeente overgebracht. Deze man is de voortvluchtige looper der Incassobank te Botterdam. Het grootste deel van het ontvangen geld is verdwenen. Verduistering van f4000. De Botterdamsche politie heeft in hechte- is genomen een ambtenaar aan de gemeen- lyko Bank van leening, die wordt verdacht zich in den loop der drie laatste jaren, ten nadoele dezer gemeentelijke instelling, aan verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt. Het totale bedrag er van beloopt ougeveer f4000. (,N. R Ct".) Het tandartsschandaal. Na een requisitoir, dat bijna vyf kwartier duurde, heeft substituut-ollicier mr. Van Loo- keren Campagne Zaterdag voor de Haagsche Rechtbank tegen den tandarts II. Hamburg ter zake van verkrachting tien jaren gevange nisstraf geëischt. De verdediger, mr. L. W. van Gigch, pleitte vrijspraak. Moord te Apeldoorn. Te Apeldoorn is Vrijdagnacht de 32-jarige bakker S., wonende in den Nieuwen Enk, in zijn bed vermoord. Zyn vrouw werd wakker door zijn gesteun en zag haar man naast zich liggen, bloedende uit mond en neus en bijna dadelijk den geest gevend. Hy was in de hartstreek getroSen. In zijn armeu had hy zjjn 3-jarig zoontje, welks kleertjes met zijn bloed doorweekt waren. Als de vermoedelijke dader is de 22-jarige inwonende knecht gearresteerd. Er is niets gestolen. Nader meldt men Men meldt dat de verdachte bakkersknecht W. P. in het ziekenhuis door de juBtitie in verhoor is genomen en blyven ontkennen iets van de misdaad af te weten. Hy is met het lijk geconfronteerd, dat naar het ziekenhuis was overgebracht. P. bleef in het ziekenhuis onder bewaking der politie. In de woning van den verslagene is de vrouw verhoord en een uitgebreid onderzoek ingesteld de dekens zijn in beslag genomen. In verband met dit onderzoek, maar vooral ook na het nachtelyk onderzoek, waarby een broodbakkersmes in beslag is genomen, zyn er ernstige vermoedens aan schuld gerezen tegen den knecht W. P. Het broodmes paste geheel in de sneden in do woUen dekens en in de verwondingen door hart en lever van don verslagene. W. P. is Zaterdagmiddag om half vyf per rjjtuig van het ziekenhuis naar het station vervoerd en naar de gevangenis te Zutphen overgebracht. Nader moet nog gebleken zyn dat, toen do dader van den moord de doodelijke steken had toegebracht, hij direct daarna het nacht lichtje heeft uitgeblazen, zoodat het vertrek in het duister gehuld was. Dadelyk na de waarschuwing, 's nachts om één uur, heeft de politie een onderzoek op de plaats vau het misdrijf ingesteld, dat tot den morgen duurde. Er loopen allerlei geruchten omtrent de aanleiding tot dezen sluipmoord. De misdaad te Santiago. Santiago (Chili:, 11 Februari. Het is met volkomen zekerheid uitgemaakt, dat het lyk, 't welk in de puinhoopen van 't Duitsche legatie-gebouw gevonden is, dat is van den portier een Chileen. De openbare meening wil, dat de bode is vermoord door den Duits chen kanselier Beckert. Deze zou de daad hebben gepleegd om op die wijze te verbergen, dat hy 25,000 piaster had ont vreemd uit de kas der legatie. Santiago (Chili), 12 Februari. Beckert, de kanselier van het Duitsche gezantschap, is gevat en door de politie naar Santiago terug gebracht. De Duitsche gezant keurt de houding van de Chileensoho rogeering goed. Scheepsongeluk, Wellington, 13 Eebr. Het stoomschip Pen- guin, van de Union Company, is bij Teraw- hiti in Cookstraat vergaan. Naar men ver neemt zijn 67 personen omgekomen. De Penguin liep op de rotsen gedurende den storm in den afgeloopen nacht. Passagiers en bemanning, ongeveer 100 personen, werden overgebracht in de booten. Twee booten kwamen aan land en andere werden tegen de rotsen verpletterd. Zes en twintig personen werden gered; men gelooft dat alle anderen verdronken zijn. (De Penguin is een stoomschip van de Union Steam S. Company of New Zeeland Lmld.die zich voornamelijk met kustvaart bezighoudt.) „Forest Castle" vergaan. Bre3t, 13 Februari. Door het scmaphorc- station wordt gemeld, dat een Engelsch eohip, waarvan de naam onbekend was gisteravond 5 uur gezonken is, in den mist, na tegen de rots Vandréo by Quessant te zijn gostooten. Negen man der equipage zijn verdronken. Een loodsboot sleepte een dor booten van het stoomschip aan land, waarin de over- blijvendeu zich bevonden. Twee sleepbooton werden uitgezonden naar de plaats van de rampzij vonden geen spoor meer van het gezonken vaartuig. Een later bericht meldt, dat dit stoomschip de .Forest Castlewas, van New-Castle, op reis van Bilbao naar Rotterdam, geladen met erts. Het verging tegenover Toulinquet. De bemanning, voor zoover gered, is naar Brest gebracht. Texel, 14 Februari. De utigestrekte yam aasa's in zee zijn oor zaak, dat sedert vyf dagen reeds de garna- lenvloot niet op Texelstroom werkzaam kon zijn. Ook de haven was eenige dagen inge sloten voor zeilvaartuigen. Heden dreef ech ter het ijs zoo verspreid, dat 't tijdens het vloedgetij ook voor zeilvaartuigen mogelyk was de haven te bereiken. De atoombooten volbrachten vrij geregeld alle tochten naar den Helder, ofschoon de diepgang vau ,De Dageraad", bij de vaak lage waterstanden, nog al wat vertraging gaf. Daarom werden enkele tochten volbracht over 't Horntje. Jammer dat zich daar geen haven bevindt. Nu sinds ruim een jaar een gasfabriek in werking is tot verlichting van Den Burg, wordt er ook aan gedacht om pogingen te doen tot het bekomen van een waterleiding. Er moet bereids reeds éen onderzoek hebben plaats gehad. De resultaten van dat onder zoek zijn nog niet bekend geworden. Op het wrak van de Engelsche stoomboot .Tuscar", liggende iu de Haaksgronden, heeft de Heldersche visscher H.D. 77 zoo gewel dig gestooten, dat zij een groot gat iu den bodem kreeg. Met 't hoofdkussen van een der opvarenden werd het ontstane lek ge stopt Daarna kwam het vaartuig hier op do scheepswerf de zeeschade herstellen Wieringen. Maandag 8 Februari werd een goed be zochte vergadering gehouden ter bespreking van de mogelijkheid iets te doen tot leniging van den nood, waarin de weduwe van den zoo noodlottig verongelukte visscher D. 'Fakes Kz., tengevolge van het ongeval verkeert. In deze gemeente zullen inteekenlysten cir- culeeren, waarop staande de vergadering voor een flink bedrag werd geteekend, terwijl in de nieuwsbladen en door middel van circu laires steun van mensehenvrienden, buiten deze gemeente wonende, zal worden gevraagd De op 14 Januari j.1. uit de gemeente vertrokken persoon Comelis Gorter Jnz., wiens jas aan den dyk te Ewijcksluis werd gevonden met een briefje, waarin het voor nemen werd te kennen gegeven zich door verdrinking van het leven te zullen berooven, heeft dat voornemen (wanneer dat althans werkelyk bestaan heeft) niet ten uitvoer ge bracht, daar hij, blykens een by zyn familie ontvangen brief, thans in Duitschland ver blijf houdt. In de plaats van wylen J. W. Rasch is tot agent van het Groot Noord-Hollandsch begrafenisfonds, gevestigd te de Ryp, aan gesteld de hcor G. Rykeboer. Anna Paulowna. Dinsdag, 9 Februari, hield 't begrafenis fonds „Algemeen Belang" hare jaarvergade ring in 't lokaal van den heer P. v. Ijzen- doorn. Na opening der vergadering door den voorzitter, lezing en goedkeuring der notulen, las de secretaris het jaarverslag, waaruit bleek dat het ledental was geklommen van 518 tot 558, waarvan 447 gedurende de 4 wintermaanden geen contributie behoefden te betalen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de ont vangsten bedroegen f 614,78*, de uitgaven f 306,56, batig saldo f 308,22. Het totaal bezit was op 31 December 1908 f2758,72. De be scheiden, gecontroleerd dqor de heeren D. Jongejan en H. Cornelisaen, worden volkomen in orde bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd, onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zyn gehouden beheer. Naar aanleiding van oen besluit, genomen in de vorige vergudoring, heeft het bestuur gecorrespondeerd mot een rechtskundig ad viseur, die de tarieven der vereeniging aan een onderzoek zal onderwerpen. Deze vraagt voor zijne bemoeiingen f30. Het bestuur vraagt aan de vergadering toestemming deze som voor genoemd doel te bezigen. Na eenige bespreking met algemeene stemiuen goedge vonden. Tevens zal hierbij nagegaan worden, of met behoud van dezelfde contributie, hoogere uitkeering kan plaats hebben. Besloten wordt de bestaande reclameplaten te vernieuwen. Bij de rondvraag informeert de heer P. Dekker of het niet mogelyk is, dat by sterfgevallen van leden der vereeniging zyne lijkkoets steeds wordt gebruikt. De heer Dekker is bereid zeer billijke conditiën te stellen. Hier over wordt nog eenige discussie gevoerd, doch in eene volgende, buitengewone vergadering zal deze zaak worden afgehandeld. Hierna sluit de voorzitter onder dankbetuiging de vergadering. OE WEEK. 13 Februari. Na de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor '09 is, in de Eerste Kamer het peil van het debut beduidend gedaald En daarvan draagt iu de eerste en voornaamste plaats schuld de .wagestert van den Senaat", de Brabantsche heer mr. Van den Biesen. Hem heeft 't gelust cene uren-lange rede le houden, waarin hij tegen de Woningwet uitvoer met al de soms-giftige, vaak grof en plat wordende nijdigheid van zijn driftig gemoed en voorts de collega's aan 't lachen bracht door eene reeks van snaaksche, koddige, ook wel zoutelooze en gezochte grapjes, en wat daarvoor moest gehouden worden In de meeste organen onzer pers is geprotesteerd tegen eene der gelijke methode van kritiek, en dat o. a. ook »Het Centrum", en zelfs, zy 't zoo zacht- kens-mogelyk, ,De Tyd", hun afkeuring deden hooren over den toon van mr. Van don Biesen's rede, zou reden zyn om te verwachten dat deze senator een boetvaardig peccavi" zou doen hooren, althans voor zichzelf prevelen, indien mr. Van den Biesen's zelfingenomenheid en innig geloof aan eigen voortreffelijkheid vau inzicht niet zoo alge- mcon bekend waren Hot „Ilbld.' merkte op, dat de heer Van den Biesen de rol van oen Abraham de Winter in den Senaat ver vulde, behalvewat de geestigheid van don oolyken komiek uit de Oeteldonksche streken betreft 1.... Ik zal uit den schatrij ken voorraad van grollen en boertigheden, door mr. Van den Biesen over de woning wet ten beste gegeven, nu maar niet putten. Wie ernaar hunkert, hy sla de .Hande lingen" of het Analytisch Verslag na. Dan kan hij volop, naar hurtelust, smullen van dit fijne kostje't Ergst vind ik, dat hetgeen er in mr. Van den Biesen's betoog waar en juist is, door dit hartstochtelijk streven naar lachsucces wordt weggedrongen Waar is, dat, speciaal te Amsterdam, de woningwet, op zichzelf immers een zegen met veel meer tact cn omzichtigheid had behooren toegepast te worden. De heerTel- legen, de man, die in do hoofdstad hier de leiding in handen heeft (door mr. Van den Biesen zeer geestig en zeer kies-fijnge- voelend een vogelverschrikker" genoemd; schijnt nu juist niot de man om hot „suaviter in modo" aan het >fortiter in re" te verbin den. Daar wees mr. Heemskerk op, en 't viel hem niet moeilijk om te doen gevoelen, hoe de heer Van den Biesen niet de woning wet, doch de uitvoering daarvan had gegispt, en hoe deze senutor eigenlijk de fiolen zyner felle verontwaardiging op het hoofd des heeren Tellegen had uitgestortDe min. ontkent niet dftt men deze wet op andere, meor practisch-oordeelkundige manier kan toepassen, doch indien mr. Van den Biesen het besef daarvan had willen verlevendigen, dan zon hij beter hebben gedaan met eene korte, krachtig-ernstige en zokelyke kritiek dan door de collega's te amuseeren met een «humoristische monoloog", wolke allicht door den meergenoemden Abraham de Winier beneden 't peil van wat hy, komiek, onder spirit" verstaat, zou worden getaxeerd Van „Binnenlandsche Zaken" is aan te stippen, nog, dat een ontwerp tot wettelijke regeling van het levenaverzekerings-bedrijf welhaast den soms zéé langen weg van Raad van State totStaatsblad zal guan afleg gen. Verstandige woorden heeft mr. Heems kerk gesproken met betrokking tot de quaestio der subsidiëering van sanatoria door den Staat. In 't algemeen is or een streven waar te nemen om al-meer uit »de Staatsruif" te putten. En óók wyl die ruif verre van .bloeiend is, moet dat pogen worden gebreideld. Over de waarde der sanatoria als machtige middelen in den kamp tegen de tering zyn de deskundigen 't tegenwoordig ook al niet eens 1 In elk geval moet de staart de leidsels stevig in handen houdeu scherp toezien of subsidie werkelijk dringend noodig is en hoe het geld, wordt 't verleend, zal worden ge bruikt. De ernst en de waakzaamheid, waar mee minister Heemskerk op een cn ander hot oog zal houden, schijnen boven allen twijfel verheven. En daarvoor komt dien bewindsman lof toe, want ('t wordt zoo dikwyls voorbijgeziende Staat, d. z. ons aller dubbeltjes. Tot ieder, groot of klein, kan worden gezegd ,Tua res agiturof te wel: pas op je dnitjes, vriendlief!Een vermaning, welke in de Zevenlandsche Buurt zelden zonder gevolg blyft! Behalve wanneer er, door bucketshops .gegokt* wordt... Nog even wilde ik aanstippen, hoe de minister van Justitie ten aanzien van den „zachte» drang", op bejaarde leden der rechterlijke macht uit te oefenen om plaats te maken voor jongere krachten, te strijden heeft met een allerzonderlingste oppositie... Minister Nelissen wH bevorderen idoor pen- -sioniieering met vol traktement hij vrywillig ontslag' dat leden der rechterlijke macht op 70-jarigen leeftijd aftreden, behalve de raads- heeren in den Hoogen Raad, voor wie de limiet vijf jaar hooger door Z. Exc. is gesteld. Natuurlijk vordert de kieschheid, do nood zakelijkheid om den bejaarde, die zyn taak zoo lang met y'ver en met kracht waarnam, niet te kwetsen, dat deze regel voor allen gelde. Voor de zeventig-jarige spring- in-'t-veld, die veertigers nog beschamen (zóó ziju or! zou Verheul zeggen) als voor de door seniele aftakeling aangetuBleu. Op dut stand punt bevindt zioh ook minister Nelissen. Maar nu zyn er toch waarlijk menschen, die betoogen: >Neon, individueoio beoordeelihg is boter!...' Ik denk erbij aan De Gene- atet's gevoelig gedichtje over .het liedje van verlangen Ge weet tooh wel ,De dwaze grysaard dwingt, en „Zingt, het liedje van verlangen Bij de begrooting vun Marine hebben wy genoten een polemiekje Staal-Wentholt over de vraag, of we door „klein materiaal* onze neutraliteit en onafhankelijkheid kunnen be waren (systeem-Staal) dan wel of 't heusch waar is, wat Z. Exc. Wentholt zegtWe moeten .gepantserd materiaal' hebben; tor pedo's, och, eigenlijk beduiden ze niet veel I Zonder groote sohepen zouden we in Venezuela een treurig figuur gemaakt hebben. Alleen het besef dat we van ons af kunnen bjjten, zal de .grooten» op een afstand houden De leek zwjjgt eerbiedig tegenover den strjjd van meeningen der bevoegden, der technici, der „bazen", die »'t weten kunnen". Maar dat de belastingplichtige, die voor de Defensie moet bydragen, een bedrukt gezicht trekt, als hy hoort dat zooveel en velerlei, waarvoor hy .bloeden' moet, als do nood aan den man komt, niks-te-bedniden heeft, dat vind ik niet onbegrijpelijk 1 By Waterstaat hebben we gekregen de sindB wcnschou-heugenis niet uitblijvende verzuchting Ureebaart over de Zuiderzee- dempingvoortseen niet onbelangrijke rede-Laan over de schromelijke onkosten der uitvoering van de Ongevallenwet, zoodat van eiken gulden, door B. V. B. aan door on geval getroffen arbeider uitgekeerd, alles en alles goed becijferd een gulden onkosten .voor administratie* komt. De Risico-over- dracht is hier stellig niet buiten spel wat de heer Laan verzuimde aan te stippen. En overigens werd wel scherpe kritiek ge oefend trouwens, geenszins onverdiende, maar de heeren vergaten het toover- middel, het wonder-recept, te noemen, waar door iu den hopeloos-verwikkelden rompslomp der B.V.B. eons eindelijk practische vereen voudiging, en daardoor bezuiniging zal worden gebracht. Wat minister Regofit betreft, teeken ik slechts uun dat hij zeer-beslist tegenstander is der aanwezigheid van gehnwde ambte naressen by P. en T. Evenals van 't broeder lijk on zusterlijk samenzijn van dames en heeren op 's Rijks kantoreu De dag waarop (naar mr. S. van Houten's harte- wensch) in Nederland het vrouwenkiesrecht zegeviert, kon dus voor den Benjamin in het Kabinet-Heemskerk een .dies ater*, een boozc- worden! O, als onze .suffragettes* zich eens mobiel verklaren Met bylljes a la inrs. Nation ons Binnenhof bestor men Wee dan, den armen minister Regoüt Mr. Antonio. luuoasoncloii Aan de redactie vun het Vliegend Blaadje te Helder. Mijnheer de Redacteur! Ten gevolge van een ingezonden Btukje in uw blad van 10 dezer, onderteekend ,Eon Rotterdammer" verzoek ik u beleefd onder staand stukje te willen plaatsen. Met groot genoegen mocht ik ontwaren uit het schryven van den Rotterdammer, dat er menschen zyn die zich het lot der loodsen aantrekken, en by voorkomende gevallen daarvan blijk geven. In zooverre mjjn op rechten dank aan den geachtcn inzender. Met het schrijven zelf was ik minder ingenomen, en daar ik niemand ontmoette die het ge heel met het schrijven eens was, doch zeer velen die het schrijven afkeurden, ben ik zoo vrjj het te bekritiseeren. Wat do eerste grief betreft, is het ieder in den Loodsdienat vry duidelijk, dat zy op dat punt niet ver wend zyn. Daarom is eenige maanden ge leden een stap in die richting gedaan, door te verzoeken, op gozette tijden den inspec teur te mogen spreken. Wat do vierde grief betreft is toe te geven dat wy zeer achter lijk zyn, vooral met het oog daarop, dat de loodsen aan verscheidene cn strenge keuringen zijn onderworpen, voordat het pensioen be reikt is. Het ligt dus voor de hand dut zy recht hebben op hot beste wat voor do gezond heid bevorderlijk is. Het schry ven over deze grief is ook zeer voorbarig, daar sinds kort een verzoek geduan is het logies aan boord te verbeteren. De opinie van het loodsbo- stuur weet men dus niet, nog veel minder in hooverre zij, door stoomloodsdienst in te voeren, afdoende verbeteringen wenschen in 't leven te roepen. De grief betreffende con- duiten, hoeft scbryver dezes niet het recht te beoordeelcn, doch daar er vermoedelijk niemand geweest is, die bij hoogere supe rieuren daarover gesproken heeft, is er niet het minste recht, daarover publiek te schry ven. Wat het schrijven betreft over keuring van schippers, omdat de loodsen gekeurd worden, bewjjst dat 'de geachte inzender nog niet met loodstoestanden en verhoudingen op de hoogte is, anders had hy bepaald gevraagd, of die loods niet recht wel was, of uit plat leedvermaak wilde dat de schippers gekeurd werden. Ik vraag den geachten inzender in gemoede Wat wordt den loods er beter van, als de schipper gekeurd wordt? Dat het wel eens gebeuren kan, dat in moeielyke oogenblikken, in een opwelling gezegd wordt: .de inspecteur of commissaris moest or nu eens by zijn", is toe te geven, doch het spreken in dien geest, in het open baar, bewust misschien dat het in de courant komt, is in hooge mate ongepast cn onver standig. Dit alles in het kort formnleerende kom ik tot de slotsom, dat wat de grieven betreft, het schrijven veel te voorbarig ge weest is, en de rest van het schrijven een uiting is van enkele kleinzielige menschen. En wat betreft de aanhef in het schryveu, waar moet het heen als langs dezen weg het eene stuk na het andere in de courant komt Is het geen onkruid zaaien, tusschon loodsen onderling, en tusschen loodsen en chefs Zou het niet oneindig beter zyn als u alleen dan in de bres sprong, als ongeveer allo loodsen dat wilden Hot gaat niot op, dut enkelen wat in de courant willen plaatsen wat voor het gohoel verantwoordelijk wordt. De inzender doet goed in het vervolg daur- toe niet mede te werken. Daarbij de courant is voor den loods het redmiddel in hoogste instantie, en zoover is het nog lang niet. Niemand der superieuren zal het afkeuren als er goed onder de oogen geziene klachten by hem inkomen, maar wol zullen zy het alkeuren, als er maar wat in de courant gezet wordt, raak of mis. Dus geachte in zender, ik hoop van harte dat er niet zoo lichtvaardig in do courant meer geschreven wordt over loodstoestandenals alle voeling tusschen Loodsbestuur en ondergeschikten verbroken is, is courantongoschryf nog vroeg genoeg. Zoover is het echter nog lang niot dal is de opinie der loodsen. Met dank voor de verleende plaatsruimte. L. De elevator. M. de Redacteur In uw voorlaatste nummer komt oen ingezon den artikeltje voor van den heer D. H. Grun- wald, over de meohanisehe losinriohtiug aan de Gasfabriek in verband met de adresbe weging, door de werklieden op touw gezet, om to voorkomen, dut deze inrichting wordt in werking gesteld. De hoer Grunwald heeft daaromtrent een raeening die, zooals voldoende bekend is, door ondergetcekendo niet wordt gedeeld. De argumentatie van de Raadsleden over deze elevator-kwestie, behoort m.i. in de Raadszaal te worden uitgesproken, en daar i s er reeds twéémaal over gedebatteerd Echter by de tweede be spreking bleek, dat de heeren Van Winger den en De Waard, welke beiden eerst vóór de elovator hadden gestemd, hunne opinie hadden gewjjzigd. Zoo zon het een derde maal met meerdere leden het geval kunnen zyn. Ik voor my geloof niet, dat de meeste leden de gevolgen dezer zaak direct hebben voorzien. Men zal toch niet van houding veranderen z o n d er motief, en daarom hoopte ik, dut beide heeren van hunne veranderde zienswjjze eene verklaring zouden hebben gegeven. Echtor zy raeonen blijkbaar, dat dit niet n o o d ig is. By zoo'n gewichtige kwestie is het m.i. toch w e 1 degelijk noodig, dat de ingezetenen weten wat ze aan do Raadsleden hebben. De heer Grunwald beschouwde de kwestie uit het oogpunt voor den ondernemer van een bedrijf, dus zuiver zakelyk. Daar in verschillen wij geheel van standpunt, zoo als ook reeds by do e e r s t o behandeling door my is gezegd. De heer Grunwald blijft ziclixelvo gelijk, ondergeteokende ook, en ik weet dat er een groot aantal weldenkende burgers aan mijne zijde staat. Evenwel, nogmaals, ik acht het niet correct (voor zoover het Raads leden betreft) dat deze zaak in de bladen wordt besproken, en zal daarom op de be cijferingen van genoemden heer niet in gaan. Alleen was het mijne bedoeling om to voorkomen, dat Raadsleden over deze kwestie elkaar zouden bestryden in de pers. Dat is mijns inziens ongewonscht. Met dank voor de plaatsing, UEd. dw. dn., P. DE GEUS. Mijnheer de Redacteur! Het stukje van den heer Korver, in het VI. BI.' van 13 dezer, noodzaakt ons nog maals een plaatsje te vragen. Het is ons een raadsel, inynheer Korver, hoe u, die volgens nw eigen zeggen geleefd heeft voor het onderwys, den Bond vun Nederlandsche Onderwijzers niet kent. Zoo heet onze vakverecnigiagIs dat nu naamloos Onze hoofdgrief iB niet, dat u het verslag van Lamer's lezing niet goed gelezen zou hebben, neen, uw geheel stukje is ons één groote grief èn om den inhoud èn om het doel, waarmee het geschreven schynt, n.1. Lamera by het Heldersche pu bliek verdacht te maken als een haat- en tweedrachtzaaier. Hoe kunt u achter warm (pleidooi) oen vraagteeken zetten U bent immers niet op die vergadering geweestI Om dezelfde redenen had u gerust het neerschrijven van schampere opmerkingen enz. enz. by wjjzo van harde sneeuwballen" achterwege kunnen laten. Wat u verder schryft ovor afgodery is klinkklare onzin, 't Is de vraag of 't de moeite loont, u biervan te overtuigen. De heer Th. Heemskerk (onze tegenw. minister van Binnenl. Zaken) heeft in 1888 gezegd: „De neutrale school is een gruwel van afgoderij. De gemeenschap daarmee behoort door eiken waren Christen te worden vermeden.Er is hier geen sprake van knielen voor en aanbidden van een afgod, maar de bedoeling is geweest, dat do openbare school geen godsdienst kent. Is dat zoo, mijnheer Korver. Zyn algemeene naastenliefde en verdraagzaam heid dan geen christclyke deugden Kent ?y, lid der plaatselyke schoolcommissie, art. 5 der Wet op het L. O. dan niet? U schynt wat ongeloovig te zijn op dat punt van chri8telyken laster. Ziehier een paar aanhalingen Uit de „Nieuwe Provinciale Groninger Courant" „De neutrale school is geboren uit het huwelijk van onzen oud-Nederlandschen vryheidszin met do Fransche revolutie ze is ten hoogste het kind van een bijw f."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1