KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad voor HelderTexel, Wieringon en Anna Paulowna* DOOR BEIDER SCHOLD. No. 376-3 Zaterdag 6 Maart 1909 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59 Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. poat 75 ct., Buitenl. i 1.26 l Modeblad f Muzik. Bloeralez. 37' 55 60 45 65 Voor "t Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.76 f0.»0 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureanx: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTERTIEN i Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewüs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS v66r 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Nr. 13 van het eerste kwartaal van 't Zondagsblad zal op 5 dezer aan de geabonneerden worden toegezonden. De kwitantie groot 371/', cent, ter vol doening van de nummers 113 zal 8 Maart worden aangeboden. 14 Maart be gint 't 2e kwartaal met nr. 14. /-MMB"** Nieuwe abonné's op dit fraaie Geïllustreerde Zondags blad, groot 12 pagina's, ryk geillusfcreerd dat een premie is voor de lezers van „T Vliegend Blaadje", worden aange nomen aan het Bureau van dit Blad. DE UITGEVERS. Uit het Buitenland. Rusland hoeft teo opzichte van Servië wocr eens geheel op eigen houtje gehandeld zooals liet wel meer deed. Evenwel achten wij de daad thans meer vergeefbaar want.... 't gaf aan Servië den raad van alle eischen betredende gebiedsuitbreiding ai te zien. Uit St. Petersburg wordt daaromtrent gemeld Het nieuwe Servische kabinet heeft de Russische regooring een communiqué doen- toekoinen, waarin het getuigt van de oprecht heid zyner vredelievende bedoelingen, zoo mede verklaart de beraadslaging over de huidige crisis, rakende belangen en rechten van Servië in banden der groote mogend heden te stellen. Daarop werd de Russische gezant te Belgrado aangewezen om de Ser visclie regeering als vriendschappelijke!! raad te kennen te geven, dat zij haur besluit be treffende inachtneming van een vreedzame houding heeft te handhaven. Het Russische kabinet toch is hot bekend, dat eventucele aanspraken van Servië, op eonig grondgebied bij de mogendheden nóch sympathie, noch steun zouden vinden. Daarom raadt Rusland Servië aan, de categorische verklaring af te leggen, dat het dergelijke eischen, betreffende eenig grond gebied niet handhaaft en dat 't zich ten aanzien van de huidige quat-sties op de be slissing der mogendheden verlaat. In Servië is men alles behalve gesticht door de duidelijke taal van Rusland en spreekt men van verraad aan de Servische zaak. De gemoederen zjjn er nog lang niet gekalmeerd. Servië hoeft geen raad noodig wordt gezegd. Servië heeft beloofd niets te beginnen tegen Oostenrijk Hongarije zoolang de mogend heden hun wachtwoord niet hebben doen hooren. En dan I, Wanneer hun uitspraak op recht gebaseerd i9 en niet op macht, zal Servië waarborgen geven voor bet behoud van den vrede, maar anders blijft ons niets over dan de oorlog tot het uiterste' Dit lezende wil men vragen zou Servië ondanks alles toch een hopeloozen oorlog willen beginnen In Oostenrijk beschouwt men de zaak als zaak. In diplomatieke kringen is men van oor deel dat in de Servische kwestie evenals bij de geschillen met Turkije en Bulgarije directe onderhandelingen moeten worden gevoerd. De .Pester Lloyd" schrijft daaromtrent: Wanneer Servië, gevolg gevende aan den raad der mogendheden of van Rusland alleen, de door Oostenryk-Hongarije in het belang vau den vrede gevraagde waarborgen zou willen geven, dan zal Oostenrijk bereid zijn in directe onderhandelingen te treden met Servië en by aldicn er overeenstemming mocht worden bereikt tusschen de mogend heden, zal Europa die registreeren, onver schillig of' er al of' niet een conferentie tot stand komt, cvonals het de gewenschte ovor- eenkomst tusschen Turkije en Bulgarije zal registreeren. Turkye weigerde intusschen den doorvoer van een partij dynamiet bestemd voor Servie. De minister van oorlog bepaalde dat alle gepensioneerde officiereu weder in actieven dienst zullen treden. Het zesde regiment is van garnizoen veranderd om de mobilisatii te bevorderen. Ruisoeli, de prinselijke roover, die inder tijd den Amerikaan Pardicaris en den En- gelscbman Mac Lean ontvoerde en daarbjj spotte met Amerikaansche en Engelsche ver- toogen, maar zich ook weer grootmoedig ge droeg, Raisoeli is door den nieuwen sultan in Marokko benoemd tot kaïd over do woe lige stammen der Djelabas. Hy zal een krijgs macht van 500 ruiters op de been houden om zyn gezag te bevestigen en de belas tingen to innnen. Ten opzichte vau Frank rijk is hy thans meer vredelievend gestemd, zegt men. Gelukkig maar. Het Fransche ministerie houdt hij de be handeling van de belasting-wetsontwerpen de teugels vrij strak aan. De kamer is 't dan een beetje gewend als er 9trakjes over de millioenen voor de marine gesproken wordt. Bij de behandeling der wet inkomstenbelas ting bestreed de minister van financiën een artikel, waarbij ecnige verminderingen wer den toegestaan de minister-president kwam met grol geschut en stelde de kubiuctskwes- lie. 't Hielp het artikel werd verworpen met 291 tegen 185 stemmen. Het Portugecsche parlement is door deu koning in persoon geopend met een bood schap, waarin de politieke toestand in binnen- cn buitenland werd besproken en de plannen en bedoelingen van het kabinet werden mee gedeeld. Met het buitenland verkeerde men op deu meest vriendschappelijken voet. En over den toestand van kalmte en rust in het binnenland zeide de koning zich te verheu gen, alsmede over de krachtige toewyding van alle groepen om zyn troon geschaard. Alle ministers zijn voornemens de sedert lang door de openbare meening geëisohtc maatregelen voor te stellen tot verminderen der uitguven en het invoeren van bezuini gingen, teneinde te komon tot ontwikkeling der natie, tot verlichting, vryheidj orde, voor uitgang on wolvaart. Portugal schijnt geluk kig een beteren tyd tegemoet te gaan althans volgens do ofHciecle uitingen. Wanneer men echter nugaat wat zoo hier en daar in het land geschiedt, ontbreekt er echter aan die officieel geconstateerde rust nog al iets. In Duitschland scheen het een oogenblik dat het bloc der regeeringspartijen zou uit eenspatten als gevolg van de ingediende be lastingvoorstellen. Een nieuwe combinatie conservatieven en centrum scheen een op lossing te kunnen geven. Op het laatst heeft Blilow echter weer pogingen aangewend om in het bloc overeenstemming te brengen, wat hem gedeeltelijk gelukt schijnt. Op welke voorwaarden de meerderheid een compromis moet vormen is echter nog niet bekend. Nieuwsberichten. HELDER, 5 Maart. Dinsdagavond werd de gerestaureerde zaal van het R.K. Militaire-Tehuis met eenig feestbetoon weer in gebruik genomen. Wat ziet alles er nu gezellig en netjes uit! Het Eero-bestuur was aanwezig en de directeur maakte van deze gelegenheid gebruik om een hartelijk woord van afscheid te richten aan den Weled. gestr. heer Hanau die onze gemeente gaat verlaten. Hy dankte hem recht hartelyk voor den steun dien hy het Militaire-Tehuis steeds verleende, ook door dat hij zoo dikwijls optrad om eene spreek beurt of leesbeurt te vervullen voor de bezoekers. De afdeelings voorzitter en de heer Meyor namens hel Eere- bestuur, sloten zich hierbij aan en dankten voor «Ie sympathie die de vereeniging steeds bij den heer Hanau mocht vinden. Deze dankte voor do onverwachte hulde hem gebracht en verklaarde zich steeds met genoegen dezen kring te zullen herinne ren. De heer De Bas heeft welwillend het vice-voorzitterschap van hei Eere-bestuur aanvaard en beloofde in een kernachtig woord zijn steun aan de Militaire Vereeniging. De bezoekers werden dien avond onthaald. Heldersche Winkeliersvereniging. Maandagavond werd door het bestuur der Heldersche Winkeliersvereniging een ver gadering gehouden, waarin vele punten ten opzichte der organisatie werden behandeld Door verschillende kruideniers is een com binatie gevormd om vakaangelegenheden te verbetoren, waarvoor binnenkort een speciale vergadering zal worden belegd. Ook do schocnhaudel zal thans in dezelfde richting gaan arbeiden. In vele opzichten werd ii stemming betuigd inet het doel en streven der vereeniging .Helders Belang en besloot men waar noodig alle inogelyke medewerkig te verleenen voor zoover dit het belang der W. V. kon dienen. Behandeld werd een schrijven van den heer Fiedeldy Dop, inhoudende toezegging, om de door het bestuur gevraagde lezing te zullen houden op Dinsdag 9 Maart e.k. De punten, welke door den lieer F. 1). zullen worden behandeld, zyn van veel bo- teckenis voor de plaatselijke winkeliers. Ruim gelegenheid zal worden gegeven, in de eerste plaats aan de leden en donateurs, doch dit maal ook aan niet-leden winkeliers om ge bruik te maken van deze lezing, teneinde het doel der Winkeliersvereeniging zooveel mogelijk bij belanghebbenden ingang te doen vinden. Wat niet mag. Zes uur in den morgen stapte-ie inet z'ij hooge laarzen, een kostbaar geweer aan deri schouder, door een kuud, natterig sneeuw- buitje, op weg naar 't uitgestrekte jachtter rein, daar, waar meeuwen, wulpers eu andere zeevogels soms met heele zwermen zich ver- toonen, nu eens hoog dan weer laag Bad derend over het water, met scherp fluitend lawaai, gulzig loerende oogen en bekken gereed om te happen. Aan de Buitenhaven verliet onze jager don vasten wal, roeide zich kalmpjes in een geleende vlet naar den steenen dam, lag daar zijn vaartuigje tijdelyk vast, om vervolgens met kennersblikken do stille omgeving te monsteren. ,Hè, hè, als-ie nou er is.... pangl pang ais-ie nou er is zoo'n koppel togelyk naar beneden kon blazen panu;pang pang In gedachte zag-ie ze machteloos vallen, de een na de ander, de oogen nog half open, gebroken, met bloed doorloopen, de roofgierige bekken stijf, krampachtig ge sloten En in zijn verdere bespiegelingen -ie ze al zorgvuldig gebonden, voeld-ie de vracht van vogellijken, zag-ie zichzelf ryk beladen voortgaan, natuurlijk in t oog loopend voorbij de kameraden aan den •hoek", die dan, juist in dezen slechten tyd van T jaar, met groote oogen, spytig-jaloersch konden opmerken, dat-ie 'n buitenkansje had Aldus mediteerende stond-ie aan den over kant van de haven, wandelde toen hoopvol verder naar den langen zydam in de Zuider zee, aldus stoutmoedig doordringende tot het eldorado, waar-ie z'n schoten liet knallen, zóó royaal en luidruchtig, dat aan boord van het instructieschip •Bellona' deze schuttcrs- taal al spoedig werd gehoord en begrepen, en men aan boord van dien bodem besloot om de politie kennis te geven van bet feit, dat een Nieuwedieper op verboden jachtcr- rein als jager bezig was om door de wet beschermde vogels (z.g. meeuwen) te dooden. Twee agenten verschenen weldra op de Bellona" en konden hier, door middel van een kijker, bet doen en laten van den boos doener prachtig observeeren, terwyl een zwerm meeuwen toevallig in den omtrek verscheen om den dienaren van Hermandad gelegenheid te geven tot persooulykc over tuiging van de misdaden boven de Zuiderzee Pang pang Nog eenspang Genoeg. Politio laat zich overzetten in een marine-sloep, wacht onzichtbaar opgesteld by het op den dam staande gebouwtje, bespiedt daar nauwkeurig de bewegingen van den niets kwaads vermoedenden jager, die op een gegeven oogenblik zijn geweer nogmaals af schiet en een meeuw, doodelyk getroffen, doet tuimelen. Een der agenten komt nu te voorschyn om openlyk te kunnen optreden, maar de jager, ziende de glimmende knoopen van een politie-uniform, probeert te vluchten, holt met z'n zware laarzen over en langs de vlakte, slingert dan plots de geschoten meeuw op .den grond en trapt eindelyk het overleden bewijs vinnig naar omlaag. .Ziezoo, dat heb ik nog eens kranig gele verd Laat-ie nou maar d'r is zeggen, dat ik een mocuwtje geschoten heb Lnat-ie Maar het wakend oog van den agent, die nog altijd by het gebouwtje stond, het immer scherpziend politie-oog had alles gadegeslagen en onze jager, intusschen aan gehouden, ontkende aanvankelijk, toonde triomfantelijk slechts een wulp (vogels die wèl geschoten mogen worden mot jachtacte), veronderstelde dat-ie heel onschuldig had gehandeld en dus kon gaan zooals-ie geko men was. De verstopte meeuw werd echter opge- dregd, hem getoond als het slachtoffer, wiens recht van leven na een verradelijken dood moest gewroken worden door toepassing van artikel zooveel uit de jachtwet. En toen de agent daarop zyn geweer, een wapen van acU-cn-twintig Hoilandsche guldens, in beslag wilde nemen, knarstandde-ie in stilte over iiet vermeende onrecht, balde eventjes de grove vuist ter zijde, omklemde zyn eigendom krachtiger dan ooit, dacht een oogenblik aan geweld, protesteerde eerst heftig, drong dan weer zachtjes aan op toe gevendheid, deed ten slotte een beroep op de welwillendheid der agenten "t Gaf niets. Politie-dienaren, gevoelig voor zijn dreigend verlies, waren echter overtuigd, moesten hun plicht doen, gaven hem zelfs nog den raad, dat-ie 't best deed om maar dadelyk toe te geven Zoo zag hij dan noode dat zyn jacht geweer overging in andere handen, en de ongelukkige jager hoopt alleen nog dat de kantonrechter hem eenigszins tegemoet zal komen bij gelegenheid als hot bewysmate- ricel van jachtwet-overtreding tegen hem zal getuigen. De Nederlandsche Marine. De Koninklyke Marine telt, blykens het heden verschenen murine jaarboekje 1 vice- admiraal k la suite (Z. K. H. de Prins der Nederlanden), 3 vice-admiraals3 schouten- bij-nacht; 28 kapiteins ter zee; 38 kapitein luitenants ter zee; 120 luitenants ter zee der le klasse; 187 luitenants ter zee dor 2e kl. 56 adelborsten le klasse. I)c Koninklijke Marine-reserve telt6 bui tengewone luitenants ter zee le kl. 10 luits. zee le kl 35 luits. ter zee 2o kl.48 adelborsten le kl.24 b itengewone adel borsten. Het korps mariniers telt2 kolonels3 luit.-kolonels 13 kapiteins 16 eerste-luite- nants1 luit.-kolonel intendant; 3 kapitein- kwartiermeesters 1 eerste-luitenant-kwartier- meester. By den geneeskundigen dienst zyn werk zaam 1 inspecteur, 2 dir. off. v. gezondheid kl.3 dir. off. v. gez. 2e kl.42 officie ren v. gezondheid le kl.19 off. v. gez. 2e kl.3 apothekers le kl. Bij de administratie zijn 1 hoofd-inspec- teur van administratie3 inspecteurs van administratie26 officieren vau administratie le kl.44 off. v. adm. 2e kl. en 8 adjunct- udministrateurs. De stoomvaartdienst heeft2 inspecteurs van don marinestoomvaartdienst18 officie ren-machinist le kl.42 officieren-machinist 2c kl.44 hoofdmachinisten141 machinis ten 49 adjunct machiniston. De koninklyke marine-reserve telt 58 ma chinisten en 92 adj.-machinisten. 1 >e Koninklijke Marine bestaat uit9 pant serschepen 7 pantserdokschcpen 4 moni tors3 riviervaartuigen gepantserd11 kanonneerbooten 38 torpedobooten 2 schoe ners voor politietoezicht zeevisschery3 opnemingsvaartuigen 40 instructieschepen 3 wachtschepen4 logementschepen. De indische militaire marine telt: 9 tor pedobooten, 6 flottielje vaartuigen, 2 wacht schepen 5 opnemingsvaartuigen. FEUILLETON. 2) Wat kan ik dan voor u doen?" „Wil u de papieren, die daar op tafel liggen, inpakken Ik legde alles naar volg orde, maar ik werd plotseling zoo zwak. Er is groote haast by." Hebt ge weer een heelen roman alge- schrovoii on dat waarschijnlijk zoo haastig mogelyk. Ik weet hoe weinig medelijden die hoeren schryvers gewoonlijk met hunne voort gejaagde copeïsten hebben. Het liefst zou ik die heele schrijfmachine voor een poos ver bannen. En als het dan ten minste nog maar fatsoenlijk betaald werd «Neen, met dit werk ben ik lang bezig geweost. Ik maakte het er zoo tusschen door. Maar daarom is er nu des te meer haast bij. Misschien ik heb er zulke goede ver wachtingen van misschien komt het geluk toch nog eenmaal tot my. Als ik het nog maar óóns terug mag zien!" .Dit hier?" De doktor, die bezig was, het keurig net schryfwerk in te pakken, hield haar het adres voor. Maren knikte alleen en hare oogen schit terden. De arts keek haar zwijgend aan, toen zei hy vriendelijk: „Als die Dr. Raven u toch zoo eens kon zien, Hjj zou naar u toe komen en niet weer heengaan Hel meisje keek hem dankbaar 'aan en zei alleen .Och geef u het mij nog even terug, voor het voor goed weg gaat. Ik heb hel adres toch wel goed geschreven Ach als u eens wist, wat ik zoo vurig wensch. Maar men mag niets bepraten, dat heb ik geleerd van de schrijvers, voor wie ik zoo veel jaron heb gewerkt, anders vliegt het geluk voorbij". Hofman reikte haar liet vastgebonden pak nog eenmaal toe. .Ziezoo, nu zal ik het ook zelf naar do post brengen, veiligheidshalvezei Hofman, toen Maren het hem terug gaf. .Och, dokter, dat is te veel Ik behoef er niet voor om te loopon, juffrouw Jebsen. Maar nu nog een ernstig woord. Mijne voorschriften worden toch nauw keurig gevolgdIk zal ze vrouw Krübbo voor alle zekerheid nag eens herhalen. En geen open venstor by dit weer, en de ka hol duchtig opgestookt. In Mei gaan we dan bij den oorsten, mooien zonneschijn naar buiten". /.Ach, ik zou nog zoo graag eens weer aan het water zitten. Vandaag zal de Schlei een prachtig gezicht hebben opgeleverd. Waart ge weer buiten «Natuurlijk Maren'. Hofman noemde haar plotseling vertrouwelijk by den voornaam; het in hem gestelde vertrouwen had hen zooveel nader tot elkaar gebracht. „Ge weet immers, dat ik er met alle kracht word heen getrokken, als ik in de buurt ben". ,Zoo ging het mij vroeger ook. Kon het maar weer zoo worden als toen. Wat was ter beenniemand haalde mij in. En het zwemmen en zeilen 1 Siivcr Krübbe heeft het my geloerd, vóór vader naar Ber lijn trok, en ik nog een Holmerkind mocht zyn mij ook Maren", viel Hofman vroo- lijk in. Daarom begrepen we elkaar van "t begin af aan zoker dadelijk zoo goed. Als hel eerst warm is eu er een zachte zuide windje waait, dan probeeren wij het ook eens samen op het#watcr. Ik ben nieuws gierig, om te zien, of ge het zeiion evengoed in uwe macht hebt als de schrylmachine". Zoover zal het niet komen". Waarom niet Een zomer hier in deze lucht doet wonderen, die maakt alles gezond. Als we eerst den heelen dag buiten kunnen liggen, dan zullen de zonnebaden je wel genezen. Ja. als ge zestig jaar oud waart, maar nu. Fas op, je zult het eens onder vinden. Mijn raad maar getrouw opvolgen. En nu zal ik het pakje bezorgen, omdat er haast bij is Toen Hofman door de lage huisdour naar buiten trad, sloeg hij een ernstigen blik op het kleine kerkhof, dat zeker wel spoedig weer een Holmer kind in zynen schoot zou opnemen, om er voor eeuwig te rusten. Dus Raven heette de man, dien zij in haar hart droeg, en die haar nu wellicht uit barmhar tigheid brood gaf in plaats van liefde. Het was 'sworelds beloop, en het was don schryver, die zich misschien zeiven met moeite door hot leven sloeg, mogelyk niet kwalijk te nemen. De tyd, waarin Maren in zijn be staan eene rol speelde, was voor hem maar eene episode, die hy zich graag herinnerde, voor haar was het .het leven" en bleef haar bij tot haar laatste ure. Deze Maren had voor Hofman eene bij zondere aantrekkelijkheid als inensch, niet als arts, want haar lyden had niets raadsel achtigs voor hem, maar zuiver als mensch interesseerde hem dit zeldzaam begaafd meisje. Hoe kwam Maren aan die buitengewone be- Bchaving Had ze die verkregen door haren voortdurenden omgang met letterkundigen. Had de wereldstad het eenvoudige Holmer kind zoo veranderd Een hevige windvlaag wekte hem uit zyne Tweedaagsche feesten te Alkmaar. Te Alkmaar heeft zich eene commissie sevormd, om de aanstaande heugelijke ge beurtenis feestelijk te vieren, waarvoor een tweed&agsch programma reeds in hoofdzaak vastgesteld is. Vonnissen. De 4e Kamer der Rechtbank to Amster dam veroordeelde Dinsdag Meyer Samethini, beklaagd een inwoner van Den Bosch, dien hy naar een verdacht huis aan deu O. Z. Voorburgwal had gebracht, van zijn porte feuille met f 8D0. - te hebben beroofd, tot één jaar gevangenisstraf, terwijl 2'/j jaar was geëischt. Scheepsbouw. Door de Stoomvaart Mij. Nederland te Amsterdam is aan do Nederlandsche Scheeps bouw Mij. aldaar den bouw opgedragen van een stalen dubbelschroofstoomscliip voor den maildienst op Nederl. Indië, dat de volgende afmetingen zal hebbonlengte 460 voet, breedte 55 voet, holte 37 voet 3 duim, met een bruto-tonnonmaat van 8340 register tonnen. Het wordt ingericht voor 105 passagiers le klasse, 75 passagiers 2e klasse, 36 pas sagiers 3e klasse, alsmede voor het vervoer Van troepeu. De machines en ketels zullen worden vervaardigd door de Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam, en zyn berekend op een 15 myls snelheid. Dit zal het grootste stoomschip zyn dat tot nu toe in Nederland is vervaardigd i n waarvan de bouw niet aan de Amster- damsche werf had kuunen worden opge dragen indien de Oosterdoksluis niet ver breed ware geworden. Kantongerecht. Woensdag stond voor den kantonrechter to Amsterdam een timmerman terecht, be klaagd de loonlysicn vau de by hom in dienst zynde werklieden niet te hebben ingevuld. Meermalen had hem een agent van de Rijks verzekeringsbank gewaarschuwd, zelfs een maal had deze hem geholpen by het invullen om hem te laten zien hoe hy in het onder havige geval te werk moest gaan. 't Was echter den moriaan geschuurd, op één goeden keer werd de man bekeurd. Ondervraagd omtrent de oorzaak van de overtreding, verklaarde beklaagde dat hy door drukte in de werkzaamheden geen tyd had kunnen vinden. Het O M. achtte het feit overtuigend en wettig bewezeu, vond dat deze overtreding gelijk kon worden gesteld met eene belas- tingovertrediug en eischte dan ook een zeer hooge boete, n.1. f 100, subsidiair 20 dagen hechtenis. De inktwerper. In de Dinsdag gehouden openbare zitting van het Hoog Militair Gerechtshof werd uitspraak gedaan in de zaak van den 19- jarigen milicien van het 7e regiment infanterie, die door den Krygsraad te Haarlem niet strafbaar is verklaard en derhalve is vrijge sproken van de beschuldiging van opzettelijk en wederrechtelijk uit een Beschje inkt te werpen op het lichtbruine mautelcostuum van een dame te Amsterdam, op grond dat dit feit, hoewel wettig bewezen dat het door hem is gopleegd, den beklaagde wegens ziekelijke storing zijner verstandelijke ver mogens niet kan worden toegerekend. Bij een zeer uitgebreid gemotiveerde sen tentie vereenigde het Hof zich met de con clusie van het rapport uitgebracht door den door het Hof benoemden deskundige, prof. dr. K. Heilbronner, en overwoog te dien aanzien dat de verkeerde neiging, die by beklaagde is gebleken te hebben bestaan, niet is tc beschouwen uls oen gebrekkige ontwikkeling zyner verstandelijke vermogens noch als een gevolg daarvan dat zij evenmin kan wordon geacht te zijn eene ziekelyke storing zyner verstande lijke vermogens, noch gevolg daarvan, nu by beklaagde niet waar te nemen zyn ge weest noch tydens het onderzoek zyn waar genomen verschijnselen die het aannemelyk maken dat beklaagde tydens hut plegen van het bewezen verklaarde feit buiten de meergemelde verkeerde neiging leed aan eenige ziekelyke storing zyner verstandelijke vermogens dat nog te minder grond bestaat in die verkeerde neiging een ziekelijke storing van beklaagd's verstandelijke vermogens te zien, nu uit het onderzoek is gebleken dat daar door niet werd opgeheven zyn vermogen om de feitelyke strekking en het ongeoorloofde van zyne handeling te beseffen of te dien aanzien zyn wil te bepalen, zoodat ten hoog ste kan worden aangouomen dat door die verkeerde neiging dat vermogen by beklaagde werd beperkt dat daarin wol grond is te vinden om be klaagde voor het feit waaraan hij is schuldig bevonden, eene gevangenisstraf van niet langen duur op te leggen dat de Krygsraad derhalve ten onrechte het feit niet strafbaar heeft geoordeeld en daarom het vonnis moet worden vernietigd. Op die gronden werd 's Krijgsraads vonnis te niet gedaan, bekl. schuldig verklaard aan het opzettelijk en wederrechtelijk bescha digen van eenig goed dat geheel aan een ander toebehoort, cn veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht dagen en in de kos ten zoo in eersten aanleg als in appèl ge val llen. Vrees voor inbrekers. Een inwoner van Haarlem heeft een lee- ljjke schadepost gehad door zyn vrees voor inbrekers. Dezer dagen ging hij 's avonds op bezoek en stopte het in huis aanwezige zilvergeld, ten bedrage van 75 a 80 gulden, in een blikken bus, welke hij in de niet brandende kachel legde, met de gedachte Komen er inbrekers, dan zullen ze daar rayn geld niet zoeken". Maar nu komt het onaangename der his torie. Aan zyn echtgenoot», die al vóór hem was uitgegaan, had hy van de verberging*- manoeuvre niets medegedeeld, en 's anderen daags had dientengevolge de kachel al een paar uur lustig gesnord, voordat onze huis vader weer dacht aan zyn blikken bus met rijksdaalders en guldens. De kachel werd, nadat men tot de onaan gename ontdekking was gekomen, zoo spoe dig mogelyk gedoold, maar de geldstuk ken waren tot één klomp zilver samenge smolten. Eenheid van tijd. Rotterdam, 3 Maart. Aan de Scheepvaart wordt medegedeeld, dat door de betrokken departementen maatregelen getroffen zyn dat de tijdseinen, die dagelyka te Helder, Ara- sterdam, Rotterdam en Vlissingen worden gegeven door de inrichtingen daar ter plaatste ten dienste van de scheepvaart na 30 April a^. zullen aangegeven 0 u. 0 m. 0', Amster- damsche tyd. Dit tydstip komt overeen met 23 u. 40 m. 27.'87 M. T. Greenwich. Verongelukte schepen. Volgens Bureau Veritas zyn in de maand Januari verongelukt 58 zeil- en 44 stoom schepen, alszeilschepen 9 Amerikaansche, 19 Engelsche, 2 Fransche, 1 Nederlandscb, 3 Italiaansche, 5 Noorache 8 Russische, 16 Zweedsche. Stoomschepen 4 Duitsche, 2 Amerikaan sche, 24 Engelsche, 1 Oostenryksch, 1 Bel gisch, 1 Deensch, 2 Spaansche, 1 Franscb, 1 Grieksch, 2 Japansche, 8 Noorsche, 1 Rus sisch, 1 Zweedscb. In deze cyfers zijn begrepen 1 stoomschip en 2 zeilschepen, die uls vermist worden opgegeven wegens gebrek aan tyding. 3 Maart 1677, Roemer Clacq zwaar gewond. De zeeheld Roemer Clacq, naar wien de torpedoboot -G 5" is genoemd, werd zwaar gewond in het gevecht in de baai van Sa- bago, waarby hij het aan zyn bevel toever trouwd schip in brand stak na het zoo lang mogelyk tegen dc overmacht te hebben ver dedigd. In 1708 werd hy door een over machtig Fransch smaldeel aangetast, maar wist zulken hardnekkigen tegenstand le bieden, dat het aan zyn zorgen toevertrouwd convooi van 100 koopvaarders ontkwam. Aan de in dit gevecht bekomen wonden stierf hy. gedachten. Hofman liep den Dom om, die met zijnen lioogen, gothischen toren als eene spitse naald, hemelwaarts wees, eene wel kome hindernis voor de jagende windeD. Hoe dat loeide en in alle registers zong, alsof de storm zelf kostersdiensten wilde doen en het orgel bespelen. In de straten werd het al schemerig, maar boven was het nog helder dag. Een laatste zounestraal brak door de jagende wolken en deed het roodo pannen dak in gloeiend rood tusschen het somber grauw van dreigende regenwolken, te voorschyn komen. Wat hield Hofman toch veel van dien dom. Hy kon de verzoeking niet weerstaan, nog vlug het hoofdportaal in te gaan, om bij dit licht het heerlyk altaar niet zyn beroemd houtsnijwerk te zien. Zoo zelden liet zyn beroep hem hiervoor den tyd. De kerk scheen geheel leeg, niet tegenstaande ze 's Woensdagsmiddags voor 't publiek was opengesteld. Hoe prachtig viel het licht door de bontgekleurde vensters alles in gond hullend, maar reeds legden de donkorc wolkenmassa s zich wangunstig voor het warme zomerlicht, want hun behoorde de dag. .Hoe jammert" klonk het vlak in Hof- mans nabyheid en hy zag een slanke vrouwen gestalte vau het donker geworden altaarbeeld terugtreden. De overgang van den helderen glanB tot den diepsten schaduw verblindde bet oog zóó, dat de arts eerst niets kon onderscheiden. De luide uitroep had echter zijne nieuwsgierigheid opgewekt en hy trad op de dame toe, die zich omkeerde om heen te gaan. .Marianne, gij?" Hy was ten hoogste verbaasd, want hy stond tegenover zijne eigen vrouw. •Ja ik. Waarom verwondert je dal? Het is mooi, dat dezelfde belangstelling ons hier heen voert. Gy wildel zeker ook de uitwer king van dezen schellen lichtstraal in de donkere domkerk waarnemen .Zeker", antwoordde Hofman, .ik wist niet dat je dergelijke invallen hebt Wat weet je eigenlyk van my, antwoordde ze wat spylig. Van ieder van je patiënten weet je meer dan van je eigen vrouw". «Moet dit een verwjjt zyn?" .Neen, slechts de bevestiging van eene daadzaak. Heb je nog bezoeken af te leggen Ik wilde naar huis en hoopte op een gezellig kollieuurtje, maar daar gij niet thuis zyt «Zoo zal je vrouw je naar huis verge zellen en Sleeswijk zal het zeldzame schouw spel genieten, dat mynheer en mevrouw Holman samen gaan wandelen. Hofman moest lachen, toen Marianne zynen arm nam en schelmsch tot hem opzag. Zoo wandelden zy door de straten, dat wil zeggen naast elkaar want de jonge vrouw had den arm van haren man weer losgelaten. Bij het postpostkantoor bleef hy stilstaan. .Ik moet dit pakket nog afgeven voor een patiënte, die my daarom verzocht' .Wat kun je galant zyn. Zeker een voor name dame „In dit geval eene zwaar kranke steno typiste" .Wat is dat?" .Iemand, die naar diktaat stenografeert en bet stenogram op de schrijfmachine copieert. Maren Jebsen heeft by schryvers gewerkt'. .Och, hoe interessant. Eo wat doet ze hier Nu copieert ze nog manuscripten voor een heer. Ik breng zoo'n copie naar de post". Voor wien Is beleen be roemde schr ft ver?" „iloe kan ik dat weten „Laat my het adres eens zien, Jörgen op dit gebied ben ik beter thuis dan gy". „Je leest ook genoeg". Helaas, ik zou liever wat anders doen". „Zoo, wat dan «Nu, bijvoorbeeld eiken dag met jou gaan wandelen". „Ik heb wel wat beters te doen". Ja, helaas Noem je dat .helaus" als je my in mijn beroep helpt vroeg hij nu toch wat geërgerd. .Neen, dat zou ik de gelukkigste dag in myn huwelijk noemen, als ik je werkelijk tot steun kon zijn". .Dat ben je toch". Als jo de zaak eerlyk by den naam wilt noemen, noem my dan je handlangster eu je huishoudster „De oude klacht!" .Ja, en daarom zullen wy haar begraven. Maar laat my nu het adres lezen, en dan loop ik vlug vooruit, om het je gezellig te maken. Ik geloof, dat je vanduag eerst recht bruikbaar zult zyn. Dr. Hartwig Raven" las ze hardop, en hare oogen openden zich wyd, als die van kinderen, wanneer ze een lief, hun bokend sprookje altyd weer op nieuw hooren vertellen. «Ja, den naam ken ik, maar gelezen heb ik nog niets van hem Misschien draagt ge zynen toekomstigen roem daar in je handen. Hoe heet de roman •O» g\j weetgierige vrouwenplaagde Hofman. .Ik weet niet of ik den titel mag verraden, dat is ambtsgeheim. Ik zal het eerst eens vragen". Jy booze, overdiskrete man J" Met een kort, zacht lachje ging Marianne na haren man vooruit. Dokter Holman bleef nog eenigen tyd in den Dom, om zich te ont spannen van zyn inapannenden arbeid. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1