KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wierlngen en Anna Paulowna, Aan de Leden der Had. Herv. Kerk. STÜCADOORS- en WITWERKEN. „Vaderland en Oranje". VERGADERING, Onze boudieg voor de toekomst Gronte Volksuitvoering Het Zangersfeest, No. 3763. Zaterdag 6 Maart 1909. 37ste Jaargang. Burean: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 5 Maart. De Zang- en Reciteervereeniging .Har monie", onder directie van den heer Joh, Brands, gaf' gisteravond in .Casino" een uitvoering. De zaal was niet zoo vol, als dit gewoonlyk bij deze vereeniging het geval is, en toch was het een gezellige avond. Nadat met het .Vereenigingslied (Harmonie van Wassermann) het concert was aange vangen bracht het koor ten gehoore .Zon dagswijding van Abt. Dit lied werd gevoelvol gezongen. Ook de andere liederen door het koor ten beste gegeven, voldeden zoowel om de keuze, als om de vertolking zeer goed. Wij noemen daarvan de twee lieve en zoet vloeiende zangstukjes van Paardekopcr, ..Her denking" van een onbekende, maar vooral Hymne aan den Nacht' van Beethoven. Prachtig mooi werd dit nummer weergegeven. Ook .Zomermorgen" van Obnan kon geprezen worden. Behalve deze liederen zongen de dames Zaatraan en BrandsReus een paar mooie duo s, n.1. »Ich wolt' meine Lieb ergösae sich" en .Des Zondagsmorgens", beide van Mendelssohn, op zeer verdienstelijke wijze. Geen wonder, dat al deze nummers luide toegjuicht werden. Een aangename afwisseling in den zang- bracht de heer C. S. Neijts door eenige in strumentale muziek. Hij gaf eenige solo's op de viool eu wel .Simple Aven" van Thomé, ,/Hexentanz" vun Goltermann en .deToover- fiuit" van Mozart. Keurig mooi werden deze stukken vertolkt, ook de hoorders vonden het mooi, want de solist werd zoo toegejuicht dat hy gedwongen was een bisnummer te geveu. De heer Neijts Sr. begeleidde den solist op flinke wyze. Vervolgens werd nog een tooneelstukje opgevoerd en tot slot vermaakte men zich met een dansje. Drukte op het Noord-Hollandsch Kanaal, Het Noordhollandsch kanaal komt gedu rende dezen winter weder tot zijn récht en beleeft een sinds jaren ongekende drukte. De verschillende passagiers- en goederen- booten, slecpbooten met lichters enz., die van Amsterdam op Friesland en Groningen varen, kunnen wegens den voortdurenden ijstoestand op do Zuiderzee hun gewone route niet vol gen en nemen nn den weg visa versa het Noordhollandsch kanaal en onze haven. Redding van schipbreukelingen. Woensdagmiddag had alhier nabij Kaap- hoofd een zeer interessante en ongewone oefening plaats met het wippertoestel tot redding van schipbreukelingen. Met dit toe stel zou van den wal af een lijn worden ge schoten over een aan de kust gestrand schip waartoe het pantserschip «Piet Hein" dienst deed om aldus te trachteu ver binding tusschen den wal en het (gestrande) schip te bekomen. De .Piet Hein" kwam met gaande vloed dicht by den wal, op ongeveer 100 meter ten anker. Door den oostelyken wind was de gelegen heid voor oefening zeer gunstig, hoewel zij na uurlyk geen beeld gaf van de werkelijk heid, omdat dan do wind op de kust staat. In den regel zit dan het schip ook dichter bij den wal. Nadat alles was gereed gemaakt, namelijk de lijn aan de vuurpyl verbonden en de toestel gericht, werd de pijl afgeschoten, die over het voorschip ging en de lyn over het fokkestag bracht. Aan die dunne lijn werd bevestigd de wipper waarvan het blok voor zien iB van een lange staart. Deze wipper werd door de bemanning van het (gestrande) schip binnenboord gehaald en de staart van het blok verhouden aan de top van de mast. Deze wipper is dikker dan de schietlijn en dient om de schipbreukelingen heen en weer te halen in de reddingboei, die aan een zwaardere tros hangt. Deze tros moet dus eerst naar hot schip toe. Daarvoor wordt de wipper gebezigd. De tros wordt daaraan vastgemaakt en daarna de wipper doorge haald. Is du tros aan boord dan wordt hij boven de wipper vastgemaakt, dus ook aan de top van de mast. Is dit geschied dan is de verbinding met den wal verkregen. Langs de tros kan nu een katrol, waar aan een reddingboei hangt, heen en weer worden gehaald. Door een anker in den grond te graven en daarop met behulp van een takel «le tros stijf te halen, tracht men zoo veel mogelyk de tros boven water te halen, hetgeen maar zelden gelukt. Daartoe gebruikt men ook nog een bok, waaraan een blok hangt. Het spreekt vanzelf, dat waar zulk een toestel niet eiken dag gebruikt wordt, alles niet even .gesmeerd" gaat. Tooh had men, zooals boven gezegd, de lijn al vrij vlug over het schip geschoten, en was de gemeen schap tusschen het gestrande schip (de Piet liein) en den wal verkregen. De zsogenaamde broek, de reddinggordel, was naar boord gevierd, en nu ging het er om, een .schip breukeling"' in die .broek te redden en aan land te brengen. Al heel spoedig had zich een der jongere gasten aan boord van de Piet Hein vrywillig aangeboden, die .ge red" wenschte te worden en kort daarna bungelde hy, gelijk Zeppelin, hoog in de lucht, raakte by het vieren even klem in een der in de davids hangende sloepen, doch zette vervolgens zijn reis langs de lyn voort om kort daarna als een visch aan den hengel door het wel wat frissche water naar den wal te worden getrokken. Hoewel niet voor een kleintje vervaard, zoo beviel hem de redding op die manier niet al te best. Een doueeurtje, in don vorm van eenige guldens, bracht hem echter al gauw in een betore stemming en de stookplaats aan boord van de .Piet Hein" söargde ervoor, dat hy weer spoedig in zijn normale doen kwam. Do geheele oefening, die van half twee tot vier uur had geduurd, kon men als goed geslaagd beschouwen. De proefneming zelve was iets nieuws wel bad men het vuurpyl- toestel vroeger al meermalen beproefd, doch dun bepaalde zich die oefening alleen tot het afschieten van de lijn over een in zee lig gende sloep. Ditmaal kon men de wérkelyk beid in zooverre nabij komen, dat men langs de verkregen verbinding een aantal personen van het schip naar land kon brengen. De oefening werd geleid door de heeren W. D. H. Baron van Asbeok, H. J. Boldingh, K. Raap en C. M. Cremer, leden van plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij. Gezondheids-Commissie. Zooals wy in ons vorig nummer hebben medegedeeld, zullen wij af en toe een ge deelte uit het verslag der Gezondheids-Com missie over 1908 overnemen. Het eerste ge deelte volgt hieronder AlOEMEENE BK8CUOUW1NGEN. Het aantal overledenen, waaronder niet gerekend 21 levenloos aangegeven (in 1907 40), bedroeg 278 (in 1907 253;. Van de over ledenen waren er 16 beneden den leeftyd van dén jaar (in 1907 53)". Het volgende staatje geeft een overzicht der sterftecijfers in de laatste jaren Bevolking. Sterfgevallen. Jaar op 1 Jan. absoluut per 1000 1902 26075 848 13.3 1903 25850 295 11.4 1904 25734 314 12.1 1905 26681 390 11.5 1906 26774 301 11.2 1907 26982 253 9.4 1908 26841 278 10.2 Het sterftecijfer is dus dalende. Het is steeds belangryker kleiner dan dat voor het geheele Ryk, dat over 1906 14.9, over 1907 14.7 bedroeg. Een van de factoren, die aanleiding geven tot dit lage sterftecijfer, is het vertrekken van vele personen op gevorderden leeftijd uit deze gemeente eu het naar hier verhuizen van vele jonge personen tot land- en zeemacht behoorende. Toestand van water, bodem en lucht en het geen TOT VERBETERING DAARVAN IS VERRICHT. De toestand van het Heldersche kanaal een groot eu open afvoerriool bleef ook in 1908 onveranderd. De commissie, in de zitting van den Ge meenteraad van 19 December 1907 benoemd tot het onderzoeken van het voorstel van B. en W. en het overwogen van eventueele andere plannen omtrent dit Kanaal, deed ge durende het jaar 1908 niets van zich hooren. Het besluit van den gemeenteraad van 19 Dec. 1907, om 26 M. van den sloot langs den Parallelweg te dempen en af te raste ren, is nog niet uitgevoerd. Nu de privaat- putten van het station niet meer in deze sloot uitloozen, iB de toestand boter dan vroeger. U r i n o i r 8. Bij de Commissie kwamen talryke klachten in omtrent het urineeren op den openbaren weg, o. a. ook by het uitgaan der scholen. De Commissie vestigde de aandacht der Politie op deze overtredingen van art. 20a der Alg. Politieverordening en richtte zich voorts by schrijven van 2 Maart 1908 tot B. en IV. met de mededeeling dat h. i. in deze gemeente een onvoldoend aantal urinoirs aanwezig was (in het oude Den Helder ontbroken ze ge heel) en het advies om eenige stankvrije urinoirs te doen plaatsen, waarby dc Juli- af levering van het maandblad van den Cen- tralen Gezondheidsraad werd overgelegd. B. en W. antwoordden d.d. 16 Maart, dat zij juist eenige urinoirs hadden doen oprui men wegens de onzindelijkheid dier inrich tingen, en dat zy, met het oog op de kosten, niet voornemens waren, nieuwe te doen plaatsen. Gemeentelijke Reinigingsdienst. Den 12en Nov. 1908 ontving de Commis sie van B. en W. een concept-verordening inzake den dienst der gemeente-reiniging. In haar advies van 19 Nov. 1908 stelde zij als wijziging, o. a. bet volgende voor: Opname van het voorschrift, dat by de vuilnisbelt eene doelmatige waschgelegenheid, aangesloten aan de duinwaterleiding, aanwe zig zij, waar het personeel zichzelf en zyne kleeding kan reinigen, terwijl de werklieden van gemeentewege vergoeding krijgen voor werkpakken, die daar verwisseld en gewas- achen worden. Vaststelling, dat het schoonhouden der ge meentelijke wateren behoort tot de taak van den gemeente-ruinigingsdienst. Opname van het voorschrift, dat van ge meentewege ook het vuil wordt weggehaald van die woningen, welke slechts door eene steeg bereikbaar zyn. Opname van eenige bepalingen, betref fende faecaüën en afval van lyders aan besmette lijke ziekten. Deze concept-verordening is nog niet in den Gemeenteraad behandeld. De „Zeven Provinciën". De „Zeven Provinciën" zal Maandag 15 dezer, des namiddags te 12.15, te Am sterdam te water worden gelaten in tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik. Gesleept door een drietal bootjes, arri veerde gistermorgen van de fabriek .Feyen- oord" te Hellevoeteluis, het aan die fabriek verbouwde pantserschip .Schorpioen'. Het schip is thans ingericht voor logementschip voor porsoneel van den marine-torpedodienst en zal waarschynlyk primo April in dienst worden gesteld. Schermen Kon. OfBciers-Schermbond. Voor de wedstryden voor leerlingen aan inrichtingen voor militair onderwijs waren uitgekomen 4 leerlingen van de Kon. Mil. Academie, 5 van het Kon. Inst. v. d. Marine, 5 van den Hoofdcursus. De wedstryden vingen te 2 uur aan op floret en gaven menige mooie party te zien. Aanvankelijk werd geschermd in 3 ploegen: van elke ploeg gingen 2 over in een beslis singsronde van 6 om 3 prijzen. In het bijzonder trok hierbij de aandacht een kranige partij tusschen don cadet-serg. Van Aarens en den serg.-adelborst Stroeve, welke in het voordeel van den laatste eindigde. Dc uitslag was: le pr. sergeunt-adelborst Stroeve; 2e pr. cadet-sergeant Van Aarens; 3e pr. sergeant-adelborst Hendrikse. Uitslag wedstrijd sabelle pr. cadet-serg. Van Aarens2e pr. sergeant-adelborst Hen drikse; Se pr. sergeant-adelborst Stroeve. Bij de jl. Maandag gehouden wedstrydi te '8-Gravenhage, vanwege den Koninklyken Oflicieren-schermbond, werd op «sportsabel" de 9de prys behaald door den 2en luitenant F. H. ter Haaff, van bet 10e reg. infanterie, terwyl op dueldegen de 6e prys behaald werd door den luit. ter zee 2e kl. J. T. C. van Schreven. Een in deze courant voorkomende ad vertentie, vestigt de aandacht op het bureau van aanneming voor hot Oost-Indische leger Looiergracht 12, door den Ryks-Agent. Het doel van dit bureau is, jongelieden die het voornemen hebbén dienst te nemen bij het Indische leger, dagelyks gratis in lichtingen te geven, zoowel mondeling als schriftelyk dien dienst betreffende, hen behulp zaam te zijn by het opmaken van de ver- eischte etukkken en hou gratis op te zenden naar Nijmegen en Harderwyk. Viaecherijkwestie te IJmuiden. Men meldt ons uit IJmuiden Bij vroegere bespreking over deze kwestie toonden wij reeds aan hoe moeilijk het voor de vischhandelaren te IJmuiden was het ééne procent, waarmede, krachtens een ministrieel besluit, hunne koopmanskorting verminderd werd, weer op een andere manier in te ver dienen. Dit procent op de afnemers te verhalen, kan niet omdat het grootste gedeelte (byna 70 procent) van den ingekochlen voorraad in consignatie wordt gezonden naar binnen- en buitenlandsche markten, terwijl de overige 30 procent der hoeveelheid zoo concurree- rend mogelijk moet verkocht worden. Vooral de concurrentie tegen Duitsche reederijen, die zeer gekant zijn tegen den invoer van Hollandscbe yisch, is niet zeer licht te achten. Wel werd in den beginne, na de bekende .staking" der handelaren, door vyf reede- ryen van visschersscbepen het ééne procent aan den handel teruggegeven, maar sedert dien kwamen weer vier reederijen op dat besluit terug. Het verlies vun dat procent drukt thans dus geheel op den handel. Dat het verlies, hetwelk ontstaat door de ver mindering der koopmanskorting, niet gering is kan men nagaan als men weet dat dc jaarlyksche omzet van visch ruim vijf milli- oen gulden bedraagt. Door den directeur van de visschersbaven te IJmuiden wordt in zyn jaarverslag over 1906 erkend dat de handel op Daitschland niet zeer florissant is en dat verschillende handelaren achteruitgaan in weerwil dat zij groote bedragen omzetten. Zelfs de vroegere minister van waterstaat, de heer C. Lely, keurde het af dat voor het gebruik van de visschersbaven van den visch- handel eenige bydrage zou worden geheven, omdat de meeste Rijkswerken koBteloos ten dienste van den handel staan. Als voorbeeld haalde Z. Exc. het Noordzeekanaal met zijne kostbare werken aan. Algemeen wordt hot door den vischhandel betreurt dat de interpellatie van dr. Blooker, in de Tweede Kamer over de visschery- kwestie te houden, is verdaagd. Men twyfelt echter niet of dit uitstel zal gevraagd zijn zyn tot meerder onderzoek der kwestie, zoodat men hoopt dat het besluit tot vermindering der koopznanBkorting alsnog zal worden ingetrokken. Om een oogbout. Om ten behoeve van den gemeentelijken telephoondienst aan een rykskazernegebouw te VGravonhage een oogbout te mogen be vestigen en daaraan een staaldraad met schroef, heeft het departement van oorlog negen voorwaarden van vergunning gesteld, die 47 regels druk in dc Bijlagen beslaan of 60 regels met voor- en slotwoord van B. en W. Ophemert-Swencke. t Martha van Ophemert-Swencke, wier naam bekend werd in de laatste periode van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam die later doel uitmuukte van de Nederlansche Opera onder leiding vun J. G. de Groot, en om huar vocale en dramatische talenten zoowel als om haar energieke persoonlijkheid zeer gewaardeerd werd, is te Coblenz overleden. Zy had zich als zangleerares daar gevestigd. Zy woonde ook eenige jaren le Helder. Sneeuwruimen. Gistermorgen vroeg by de brug over een der hoofdgrachten te Amsterdam In de gracht geroep van twee mannen, die een schuitje met groenten voortroeien Doel van hun gebrul onbekend Angstige voorbijgangers kijken echter belangstellend Doch begrypen de angstkreten niet van de mannen in het schuitje 't Schuitje kan zijn vaart blijkbaar niet inhouden bet glydt kalm verder. De twee mannen kyken wanhopend omhoog naar de brug, waar ze nu byna onder gekomen zyn. De catastrophe nadert Op de brug een twintigtal mannon, druk in de weer met het sneeuw-opruimings-werk Hebben duurdoor blijkbaar niets gehoord van de angstkreten der grachtvaarders Trou wens, hun gebrul is verstomd. Want de sneeuwruimers schoven met hun schoppen een salvo modder-sneeuw tusschen de brugleuning omlaag In de gracht Neen, op de ongelukkigen in bet schuitje Een oogenblik wreede stilte Dan knallen de vloeken en scheldwoorden van beneden naar boven Mannen, schuitje, groenten overdekt met een vla van goorste sneeuw-modder Doel van het geschreeuw in de gracht nu voor niemand meer onbegrypelyk 1 Gastronomen in Nederlandsch-lndië. Zoo langzamerhond begint Java steeds meer in trek te komen als toeristen-land. Land of perpetual life and beauty, schreef de tSraits Times' boven een bespreking van een door een bekend reiziger, Arthur Akin- Higgins, geschreven reisgids. Genoemd blad was het ook met dezen schryver eens dat Java, wanneer het beter bekend werd, een zware concurrentie zou worden voor Japan, als gezondheidsoord, evenzeer als wat den irek der globe-trotlers betreft. Met één ding zullen echter velen, die naar Java komen, zich niet kunnen verzoenen. Een schrijven in de «Kölnische Zeitung" herinnert ons daaraan De schryver kan als zoovelen, die nimmer te voren de geneugten eener Indische rijst tafel smaakten, hiermee blykbaar nog niet goed overweg, hoewel hy lang genoeg op Java blykt te zyn geweest om de verschil lende ingrediënten bij hun goeden Maleischen naam te noemen. Het is hem dan ook onbegrypelyk, boe de meeste Nederlanders in Indiö de rijst tafel goddelijk kunnen heeten, en dat ze er zooveel van naar binnen kunnen werken. Een Nederlandscbe maag kan heel wat verstouwen in Duitachlrnd streven alleen Westphalers, Sileziërs en Oud-Beieren den Nederlander in dit opzicht nabij maar de Nederlander in Indië slaat wel hot record. ,Boa constrictor humana", kon hy dik werf niet nalaten voor zich uit te mompelen, wanneer hij dames zoowel als heeren een diep bord met toebereide rjjst, daarna een flinke biefstuk met gebakken aardappelen en blauwgroene kropsalade en ten slotte nog een of twee pisangs met Hollandecho kaas zag verwerken. Hy schrijft, nergens ter wereld zulke mee- doogenlooze snurkers te hebben aangetroffen als in Nederlandaohe-Indië maar ook nergens zulke veeleters als daar. In onderhoudende trant wjjdt de schryver verder uit over de verschillende delicatessen van inlandschen en Chineesche oorsprong, van welke laatste de kiralo en de vogelnestjes soep zelf met smaak door zyn Wesphaalsche maag werden geaccepteerd. Maar een onbillijkheid begaat by, door te zeggeD, dut nog op de meeste Indische hotels het woord van toepassing is .Het Indische hotel is het meest abominabele van al het abo minabele." 2685 menschen in hechtenis. Te Petersburg zyn in de afgeloopen veer tien dagen 2685 menschen om politieke redenen in hechtenis genomen. Toekomst-dagboek van eau Nienw edieper 2 Maart 192 7. Honderden wat I duizenden menschen bewogen zich heden middag aan de Buitenhaven, drongen nieuws gierig door tot den zeer hoog gebouwden steiger, tegenover het oude fort •Harssens", waar het prachtige luchtschip Pro Patria' aan stevige trosschen boven het heldere zee water zweelde, bijna gereed om zoo aanstonds den geregolden dienst van den vasten wal naar het eiland Texel met een eerste reis te openen. Wat een inrichting, zoo'n aanlegplaats voor luchtschepenDoor middel van een breede, gemakkelijk opgaande trap gaan de eventuöele passagiers naar boveD, wachten daar dan op het ruime overdekte platvorm, omgeven door keurig bewerkte hekken, voorzien van een aantal doelmatige rustbanken, wachten daar dan op de opening van het loket, waar kaartjes voor menschen en biljetten voor dieren verstrekt worden, waar goederen ingeschreven cn vóór de verzending gewogen worden Onder groote hilariteit der toeschouwers gingen een zestal akelig schreeuwende var kens door de geheimzinnige, practische koker naar boven, waar de krulstaarten tydelyk geborgen werden in een daarvoor speciaal gebouw M'n hart hamorde buitensporig, toen kort daarop een zeer vette melkkoe aan den stalen laadkraan bungelde, op weg naar de vurkensSapristiedaar gaat nog een heel levend paard op dezelfde wyze Dat automatisch hyschen van beestenje huivert er van, trilt op je beenen bij het aanschouwen van zooveel handigheid in het verplaatsen Maar wacht, een koperen bel luidt in het tempo van .adagio" en een zwaarlyvige por tier waarachtig nog een man van 't jaar 1896 wenkt de reizigers om in te stappen. In minimum tyd wordt de bovenverdieping van het luchtschip bezet door allerlei men schen, terwyl de daaronder gelegen afdeeling, uitsluitend voor goederenvervoer, zoo goed als gevuld is met vaten, kisten, balen en vele andere artikelen. Weer daaronder, in de benedenverdieping, staan de beesten, rustig, gemoedelyk, alsof het nieuwe, moderne ver voermiddel hen totaal onverschillig is. Nog eens klinkt de bel en daarna ,Véór en achter los!" beveelt de schipper, die de motor in beweging brengt. Langzaam stijft het gevaarte omhoog, schiet daarop pijlsnel in de juiste richting van het uitgestrekte eiland, nageoogd door een geestdriftige menigte, die zich eerst dan vorspreidt als de «Pro Patria' aan den overkant zichtbaar is aangekomen. Marine en Leger. Gerepatrieerd per s.s. »Oranje", uit Oost-Indiê: 'ilmaker-majoor J. Wessel, bootsman 1. v d. Ham. sergt -ziekenverpleger J. M. Scheffer, sergt-kok I'. J, Grims, idem J. H. Henning (allen geplaatst aan boord Wachts. te W.o.) en sergt. der mariniers K. Westerbeek bij de afdeeling mariniers te A'dam. Overplaatsingen. Met datum te bepalen door den Directeur en Commandant te Amsterdam: opperschipper A. H. van Vugt, van Hr. Ms. Wachtschip op «Heems- kerek" en schipper J. C. Adam, van tileemskerck" op Wachts. A'dam. De matroos 1ste klasse by de Koninklijke marine J. i. Boone. is met ingang van 1 April, benoemd tot derde lichtwachter aan boord van 's rijks licht schip Schouwenbank. Stoomvaartberiohten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banda, van A'dam n. lava, pass. 4 Maart Flaro- boro Head. tirotiua, v. A'dam n. lava, vertrok 4 Maart van Genua. lava, v. lava n. A'dam, pass. 4 Maart Gibraltar. Timor, arriv 4 Maart v. A'dam te lava. Rottbrdahsghk Llotd. Ophir, v. R'dain n lava, pass. 3 Maait Quessant. Sindoro, van lava n. R'dam, vertr. 4 Maart van Tanger. Kon West-Inmsche Maildienst. I'rins Willem 1 arriv. 4 Maart v. Weat-lndié te A'dam, Koninklijke Hollandscbe Llotd. Maasland vertrok 3 Maart van Amsterdam naar Brazilië en Buenos Ajrres. Visscherijberichten. Niouwediep, '2 Maart. Door igarnalenvisachers aangebracht 12 mand schar per|mand f2 af'2,50. 3 Maart. Niets binnen. 4 Maart, v.m. 8 uur. Niets binnen. Burgerlijke Stand gemeente Helder. Van 2 tot 4 Maart. ONDERTROUWD: A. Smit en F. Stegers. M. C. Daalder *>n E, Zwaai. 1. Ras en M. O. Henning. M. C. Voerman en G. Wentel. GETROUWD; P. 1. Dokker en L. Burgers. L. 1. Hasch en R. van der Reijdon. BEVALLEN: C. A. Dekker geb. de Groot, z. G. Spierdijk geb. Schoorl, d. A, van Dunn geb. Hoppe, z. T Hoogvorsl geb. Beugeling. d. F. G. van den Berg geb. den Dekker, d. G. Eist geb. Schipper, d. G. E Verhaert geb. Wagener, il. A. Markus geb Boon, d. M. Ammerdorirer geb. Oudenaarden, d. OVERLEDEN: E. C. Jonker, 43 j. F. Halfweeg wed. H. Darphorn, 38 j. Marktberichten. Sohagen, 4 Maart. Aangevoerd '2 paarden f 80 a 180, veulene f a ossen f0a 04 stieren f180 a 200, 0 duiven f0 a O, 7 geldekoeien f 100 a 180, 60 vette id. f 160 a 270, 25 kalfkoeian f 140 a 245, 0 vaarzen f 0— a 00 hokkelingen f a 0 graskalveren f a 100 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen f a 120 schapen (overhouders) f 18 a 19.0— vette schapen f a 0 mager id f a 0 lammeren f 0 a 0,bokken en geiten f a 0 magere varkens f a 50 vette id. per Kg. 44 a 48 ct., 60 biggen f9,— a 13,00, 0— konynen f0.— a 0.—0— kippen f 0.— a 0.—, zwanen I 500 Kg. boter f0,75 a 0,80, 8000 kipeieren f8.50 a 4,0— eenden dito f0,a 0, per 100. Kostelooze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K. Volksbond. Molengracht, Helder. Voor ieder toegankelijk. Bieden zich aan 1 los werkman, 1 wascli- of werkvrouw, 1 verstel naai ster. Gevraagd1 schildersleerling. Zitting alle werkdagen v, 7—8 uur 's avonds. Advertentiën. Ondertrouwd Maarten Comelis Daalder en Engeltje Zwaai. Helder, 4 Maart 1909. Huwelijksvoltrekking 18 Maart 1909. Ondertrouwd Jacob Ras Zwolle, Helder, Maria Geertruida Henning. 4 Maart 1909, Huwelijksvoltrekking 19 Maart 1909. Getrouwd J. H. Muller en A. Zwaai, die, tevens hunnen hartijken dank betui gen voor de vele blijken van belangstel ling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 8 Maart 1909. GeborenAdriaan, zoon van R. OOSTEN en A. OOSTEN-Hokkb. Hellevoetsluis. 2 Maart 1909. Tot onze diepe droefheid over leed heden onze lieve dochter en /U3ter Elizabflth Comelia. in den ouderdom van 48 jaren. Uit aller naam, Wkd. C. JONKER Br aacx. Helder, 3 Maart 1909. Ondergeteekenden betuigen mede na mens wederzydsche familie hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Joh. Dkkkbrs en Echtgenoote Trijntje Hobdbmakbr. Bij deze betuigen wij onzen hartelljken dank aau familie, vrienden en beken den, voor de vele blijken van belang stelling bij ons 121/,-jarige Echtvereeni- ging ondervonden. O. H. WELBERGEN en Echtgenoote. Alkmaar, 4 Maart 1909. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden, voor de vele blijken van belangstelling, bij hun 35- jarige echtvereeniging ondervonden. L. J. JANSEN en Echtgenoote. Helder, 5 Maart 1909. Evangelisatie-lokaal In de Palmetraat. ZONDAG 7 MAART voormiddags 10 uur en 'e avonds half zee, Ds. J. M. LAMMERS, Herv. Predikant te Dirksland. De ondergeteekende be veelt zich beleefd aan voor alle voorkomende J B. R00MEIJER, KONINGSTRAAT 102. ADtirevolationaire KiesTereenigiog DONDERDAG II MAART 'eavond8 8 uur, in 't gebouw Spoorstraat 7. ONDERWERP Inleider de Heer R. J. PRAAMSMA. Vrije toegang voor allen, die in stemmen met 't Program van Beginso len der Antirevolutionaire party. HET BESTUUR. LACHEN. LACHEN. Schouwburgzaal „Tivoli Tooneelver. „JUSTUS VAN MAURIK". op ZATERDAG 6 MAART. Opgevoerd zal worden Blyspel in 3 bedrijven door O. von Moskh. NA AFLOOP BAL. Prijzen der plaateen 10 ct. gereserv. 25 ct. Kaarten verkrugbaar by de Heeren KOKELAAR, Kanaalweg, J. NIEUW- BUURT, Vischstraut 46, Wed. BELS, Loodsgracht en Wkd. R. SNEL, Keizerstr. Zaalopening 7 uur. Aanvang 8% uur. LACHEN. LACHEN. VERLOREN j.1. Zondag een gouden DA SSPELD Tegen belooning terug te bezorgen. Adres J. P1SCAER, Middenstraat 24. DIENSTBODE. GEVRAAGD een zindelijke Dienstbode, voor dag en nacbt. Adres: Kanaalweg 128 129. Zich aan te melden na 7 uur 's avonds. Gevraagd een flinke DIENSTBODE. Adres: Laugestraat 75, Café. GEVRAAGD een flinke DAGMEID. AdresKanaalweg 32. Dienstmeisje. Wordt gevraagd een net Dienstmeisje (voor den dag), ongeveer 16 a 17 jaar. Adres: Magazün „INSULINDE", Spoorstraat 87. Een Costuum Naaister vraagt beleefd eenig Naaiwerk aan huis; ook genegen uit naaien te gaan. Adres: Emmastraat No. 1. Een flinke DAGMKlÜ wordt gevraagd. Adres: Weststraat 71a. By een naaister kunnen eenige nette leerlingen geplaatst worden. Adres Mej. VEEN, Jonkerstraat 12. GEVRAAGD een flinke NAAISTER. AdresN. VAN RIJN, Middenstr. 89. Gevraagd een flinke JONtiEN, 't liefst, die al by de banketbakker^ is geweest, by W. H. BURGERS, banket- bakkery, Middenstraat. Gevraagd op een Kantoor een jongste BEDIENDE, eene zeer nette hand schrijvende en vlug in het rekenen. Scbrifteiyke aanbiedingen onder letter G., by den Boekhandelaar DUINKER. Gevraagd een SLAGERSJONGEN. Adres P. KROON. Gebruikte Salonpianino's te huur of te koop. Adres G. BAAS Az., Dykstraat. Te koop of te huur wegens vertrek, een HECHT en sterk HUIS. AdresNieuwstraat 24. TE KOOP twee Viaamsctie reuen KONIJNEN, teelbaar en raszuiver. Adres: Spoorstraat 78. BOEKEN voorbereidende klasse R. N. L. ter overname aangeboden, alle in goeden staat. Adres: 2e Molonstraat No. 108b Te koop voor bülijken prijs, 1 Winkelpui met Spiegelruit, hoog 2.70 M-, breed met deur 3 M., zeer geschikt voor kleinen winkel1 Pakhuiskozy» met Deuren en Bovenlicht, hoog 2.70 M., breed 1.40 M., I Portebrisékozyn met 2 glazen Deuren, zoo goed als nieuw, tevens een party Schothout eu Zolder- deelen. Adres I. L. VAN OS. Aannemer. Nieuwstraat 27.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1