KLEINE COURANT 'f tfiiegenril Blaadje voor Helder, texel, en Anna Paulownam - DOÖR BEIDER SCHULD. IJ IJ l Ijl Ml MI J*.? No, 3764 Woensdag 10 Maart 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Uit het Buitenland. 't Blijkt dat Servië doen zal wat redelij kerwijze verwacht kon worden en wat feite lijk ook de eenige uitweg in de zaak is afwachten de beslissing der mogendheden. Nu Rusland onder den invloed der andere mogendheden het verzet in Servië niet steunt, maar ook aanraadt den weg der inschikke lijkheid te volgen kon Servië niet wel anders. We hebben in een onzer vorige overzich- i gezegd dat de toestand in de geanexeerdo provincies onder Oostenryk's beheer verbeterd is, dat er een toestand van welvaart en vrede is geschapen, die vroeger niet bestond, 't Is dus billijk dat Servië zich neerlegt bij de auexatie van die provincies door Oosten rijk. Maar ~t is toch ook te verklaren dat het kleine landje de hoop koesterde te ge- legenertijd eens een brokje der te verdeelen taart te krijgen. Een strook grond verbin ding met Montenegro of een handelshaven aan zee dat had er toch wel mogen over schieten. 't Zou de ontwikkeling van het land ten goede komen. Als Oostenrijk eens zoo grootmoedig kon zyn Want Servië, in gesloten als het is, gevoelt wel den knellen den band. Juist en teekenend schetste een onzer groote bladen den toestand aldus Servië is, feitelijk, een economisch afhan kelijke staat, een vasaletaat van Oostenryk zoodra het iels doet wat den grooten buur man onaangenaam is, wordt het gestraft met een verklaring van varkensziekte of hoender- pest. Dan lydt het onborekenbare schade in zijn uitvoerhandel. Daar zijn anderen die zeggent is een broeinest van revoluties en oneenigheid. 't Moge waar zijn, maar kon Servië zich onaf hankelijk ontwikkelen, misschien dat dan de onrust verdween. En dat zou toch ook wat waard zijn, ook voor Oostenrijk. De laatste berichten omtrent den crisis luidden De Oo8tenrijksche gezant te Belgrado ont ving de opdracht aan do Servische regeering mede te deelen, dat, gozien do houding van Servië in de laatste maanden, de beide re- georingen der monarchie tot hun leedwezen het handelsverdrag met Servië door het par lement niet kunnen doen sanctionoeren. Te vens moet do gezant de verwachting van Oostenrijk kenbaar maken, dat Servië te Weenen zijn besluit zal mededeelen om den raad der mogendhedon op te volgen, zijn politiek betreffende Bosnië te wyzigen en vredelievende betrekkingen van goede na buurschap te onderhouden, waarna de Oos tenrijk-Hongaarsclie regeeriug zich geheel ter beschikking zal stellen om onderhande lingen tot het aangaan van handelsbetrek kingen te openen. De tweede helft van dit bericht schijnt er op te wyzen dat Servië eischen heeft laten vallen. De diplomatieke barometer, de verzameling van diplomatieke vertegenwoordigers aan «Ie verschillende hoven, teekent verbetering in den toestand, ontspanning in de atmosfeer. De overige kwesties iu den Balkan zyn voorloopig alle opgelost. Theodoor Kopse velt is dan afgetreden als president der Vereenigde Staten van Amerika en in zyne plaats is opgetreden William Taft. Een verandering van personen, niet van stelsel. Roosevelt was een man van betee- kenisleger en vloot wilde en maakte hij sterk, maar tegelijkertijd drong hij aan op het eindigen van den gruwclijken oorlog in Mandchoerije. Hij bewerkte de tweede Vredes conferentie in den Haag en sloot met 24 staten der aarde arbitrage-verdragen af, om te doen uitkomen dat naar zijn meening in de toe komst meer en meer de internationale recht spraak moet treden in de plaats van den oorlog. Hy was ook de man die de weder- opvatting van het plan van aanleg van het Panama-Kanaal krachtig bevorderde. Zyn stryd tegen do machtige trusts en de geld mannen van de Unie is genoeg bekend. Ook ten opzichte van dit laatste mag men van Taft een voortgaan in de stappen van zijn voorganger verwachten. Uit Perzië komen belangryke berichten. Tengevolge van het volkomen mislukken der Russisch-Engelsche onderhandelingen in Perzië heeft Panof, een Russische corres pondent, zich aan het hoofd der buitenland- sche revolutionnairen gesteld, en is naar Teheran getrokken, om de regeering omver te werpen en Perzië een nieuwe regeering te geven. De kritieke toestand, waarin het geheele land verkeert, wordt nog verergerd door het gebrek aan geschut en ammunitie voor de troepen van den Sjah, terwijl de revolution nairen door do plundering der arsenalen goed voorzien zijn. Te Teheran werd Zaterdag ofliciëol gemeld, dat by Tebriz een grooto slag geleverd was, die vier uren duurde, en waarin de revolu tionnairen honderd dooden verloren. Do Russische consul had echter slechts bericht van een kleine schermutseling, waarin een postbeambte doodgeschoten was. De Russische ambassade is zeer optimis tisch en verwacht een spoedige oplossing der crisis. Maar de kozakken-kolonel Liakhol acht den toestand hopeloos, zoo Rusland niet in het belang van den Sjah en de dynastie tusschenbeiden treedt. Nieuwsberichten. HELDER, 9 Maart. De derde kunstavond in dit seizoen door .Helders Belang" georganiseerd, zal Donderdag a.s. iu Casino" gehouden worden. Door .Het Nederlandse!» Toonecl" wordt alsdan opgevoerd .Vriendinnetje", too- neelspel iu 4 bedrijven naar „La petite amie" van Eugene Brieux. Bevoegde tooneel- critici hebben dit stuk zeer gunstig beoor deeld. liet schetst het lot der ateliermeisjes, uit werkmansgezinnen afkomstig, die gewend aan sierlyker manieren, aan het omgaan met zijde en fluweel, aan een weelderige atmos feer, van baar huis vervreemden en den zedelyken steun missen zich tegen de ver leidingen der wereld te kunnen verzetten. Volgens de verschillende groote bladen moet dit stuk door het gezelschap prachtig worden weergegeven en de vertolking moet bij mej. Rika Hopper en de heer De Vos in goede handen zijn: De Telegraaf schrijftmej. Rika Hopper gaf van het Vriendinnetje Marguerite een prachtige creatio. Los, leven dig, pittig, teeder, innig, dapper en alles met de vereischte stembuiging en in den juiston toon. Zy gaf veel reliëf aan haar rol. De kleinere rollen werden goed vervuld en op de regie viel niets aan te merken. Ook het Nieuws van Dag, het Handelsblad, de Nieuwe Courant en de Nieuwe Rott. Courant zijn eenstemmig in lof over den inhoud en de vertolking van het stuk. Wij vertrouwen dan ook wel, dat .Vrien dinnetje" hier eveneens veel succès zal hebben. Door den heer A. Pot Jzn., exploitant van den Telefoon alhier, is het navolgende adres aan Raad dezer gemeente ingediend Aan den Raad der Gemeente Helder, hoeft de ondergeteckende, exploitant van het plaatselijk telefoonnet, gezien de beslissingen, genomen in Uwe vergaderingen van December 1907 en Maart 1908, waarbij niet gunstig is beschikt op haar verzoek, in volledig overleg met Uw Dagelijkse!» Bestuur gedaan, o.a. betreffende verbetering van huisvesting en bediening der locale telefooncentrale gezien de beslissing, genomen in Uwe ver gadering van Januari j.1., waarbij alleen een besluit is genomen ten aanzien van wat de telefoon wet de gemeente verplicht te gedoogen; gezien de verklaring, afgelegd in dèzelfde zitting, door den heer A. P. Staalman, „dat hij by de tegenwoordige samenstel ling van den Raad geen zitting meer in eenige Raadscommissie zal nemen" gehoord de verklaring van den heer Terra, afgelegd in de telefoonzitting, gehouden ten stadhuize op 5 Febr. 1.1., hoe en waarom ZEd. indertyd mét de oppositie gestemd had tegen de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur de Eer te berichten a. dat zy terug neemt haar aanbod, ter goeder trouw en in eerlijk overleg mot het Dagelyksch Bestuur gedaan in het eigen belang en dat der Gemeente en geabonneer- den, om voor hare rekening een aanbouw aan hut polite-bureau Molenplein door de Gemeente te doen maken, en de centraalin- richting ter beschikking te stellen der Ge meente, nfi afloop en vóór 't begin van deu Ryks telefoondienst, voor brand-, in braak-, ongevallen-, reddingsdienst enz. b. dat zij alleen dim baar nieuwe centraal- inrichting (voor voorloopig 800 aansluitingen) met bijbehoorend ondergrondsch telefoonnet, na afloop en vóór begin van den dagdienst der Ryks telefoon, onder beding van richtige bediening, ter beschikking der Gemeente wil FEUILLETON. S) Marianne had het druk met het in orde maken van de koffietafel. Ze trok de gordynen dicht en stak de lampen aan. Ze zou het nu eens recht gezellig maken. Hij kon elk oogen- blik thuis komen. Z» legde een handwerkje naast zich, in geval Jörgcn lust had een beetje met haar te praten. Nu ging ze naar 't venster, schoof de gordynen wat op zij een keek uit. Een half uur was al verstreken, maar geen Jörgen kwam. Het werd oen uur en ze zat op hare plaats en ze werkte alsof ze den kost er mee moest verdienen. Daar had je het weer, dat wachten, dat doodend, onberekenbaar lange wachten Zou hy spoedig komon, of duurde het misschien tot na middernacht. Voor een arts gaf het geenu rust, voor de vrouw van een arts guene geregelde tijdverdoeling. Men verkeert steeds in haastende onrust of men staat voor onverwachte scheiding. Niet eens de slaap blyft ongestoord. De mooie, donkere oogen der jonge vrouw lonkelden plotseling van toornig misnoegen. Ze wierp het sierlijk handwerkje in de naai- muud, de vleugel iu de aangrenzende kamer werd opgeslagen, de lichten aangestoken en de slunke handen gingen over de toetsen. Marianne moest spelen, iets groots, iets ver heffends, waardoor ze hare eenzaamheid en den iu haar opkomenden wrok, vergat. Hier dat moest ze hebben. Met Beethoven, die de zwaarste beproevingen in het leven, had doorgemaakt, wilde ze zich laten gaan, waar heen haar verlangen haar voerde. Ver weg van het eentonige van haar huwelijksleven. De tonou ruischten, Marianne verloor zich in de harmonieën van den geweldige, de vlammenmantel van zijn genie omhulde haar ze was aan hare omgeving ontrukt. Ze hoorde -niet dat de huisdeur openging, hoorde niet de schreden van haren inan in de gang. Byna wezenloos keek ze hem aan toen bij op den drempel van de naaste kamer ver scheen en op eenigszins scherpen toon vroeg «Moet ik myne koffie zelf inschenken en haar met begeleiding van muziek drinken Marianne, die toornig opsprong en het instrument met zenuwachtig bevende handen sloot, bedacht niet, dat haar man overver moeid was en de grootste behoefte gevoelde aan een enkel uurtje rust. Ze was zóó ge- krunkt door het lange wachten en de ont goocheling, dat zich een diepe rimpel in haar hoog, wit voorhoofd groef en om den fyn- gesneden mond een duidelijke trek van op roerige tegenstand speelde, terwijl een gloeiend rood van eerlijke verontwaardiging hare bleeke wangen kleurde. Zwygend volgde zy Jijrgen, zwygend haaldo ze de koffiekan uit de gewatteerde kist, die de spyzen uren lang warm hield, en vulde zijn grooten kop. Toen nam zy haar handwerkje weer op. Hij echter bemerkte nauwelijks iets van dit alles, hij dronk, at van de koek, die zy hem toereikte en staarde stom voor zich uit. Zy stoorde hem met geen enkel woord in zyne gedachten, vroog ook niet, of hij op weg van het postkantoor naar huis nog by oen patiënt was geroepen. Ze was in haar nu ongeveer tien jarig huwelyk hdooraren stellen, indien de Gemeente, in overleg met hem, wat betreft de grootte en de in en uit wendige inrichting, bereid is, tegen koste- looze Interlocale Telefoonverbinding van de thans bestaande 8 politie-bureaux, voor haro rekening een aanbouw aan het politio-bureau Molenplein te maken, onderhouden, verlich ten, verwarmen en meubilceren, met riool en watervoorziening, ten dionste van hem en zyne rechtverkrijgenden, voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden, ten behoeve van den telefoondienst, gerekend van af den dag van gcreede oplevering van het gebouw, welke dag in gemeen overleg te stellen is op uiterlyk 1 Juni 1909; c. dat, mocht in de eerstvolgende Raads zitting, aan het Dagelyksch Bestuur Uwer gemeente geen onbeperkte volmacht worden gegeven voor het sluiten eener overeenkomst overeenkomstig het vermelde onder b, onder geteckende haar aaubod, onder b gedaan, vervallen acht, en zjj, onder dankzegging voor het genotene, met golyktydige beëindi ging van tot nog toe gepresteerde telefoon diensten, zoodra haar eigen localiteit in bruik bare» staat is gebracht, hare inrichting met beperkte dag- en zondagsdienst en met be houd van de thans voor dón jaar ingevoerde prijsverhooging, op eigen terrein zal exploi- toeren ten genoegen der Ry k s autoriteiten. Alkmaar, 1 Maart 1909. 't Welk doende, enz. Naschript. Jn verband met de verklaring van den heer Terra, bovenbedoeld, cn geruchten, als zou den Oorlog en Waterstaat door de oppositie in Uwen Raad bereid gevonden zyn aan de oprichting van het aan den Kruisweg gepro jecteerde telefoongebouw bezwaren in den weg te leggen, heeft zy gekocht een perceel groot 62 M2., om eventueel daar haar telefoongebouw te kunnen stichten. Blijkens hierbygaand schrijven van den heer Secretaris der gemeente Bussum, heeft die gemeente den len December j.1. hesloten jaarlijks f 500.— bij te dragen in de kosten voor nachtdienst. Bussum heeft tegen de 300 aansluitingen. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer J. W. Dito, geb. te Helder. De anti revolutionnaire partij en de verkiezingen. De Deputatenvergadering der Anti-revolu- tionnaire Partij zal dit jaar gehouden worden te Utrecht in de groote zaal van .Tivoli", op Donderdag 22 April a.s., des voormiddags te 11 uur. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ontvanger der dir. bel., inv. on acc. te Zaandam, H. Feisscr, ontvanger der dir. bel. en acc. te Schagen; tot ontvanger der dir. bel., inv. en acc. te Anna Paulowna, C. Roggeveen, ontvanger der dir. bol. en acc. te Balk. 7 Maart 1854, A. De Leur geboren te Alkmaar. De Leur vertrok naar ludiü en nam deel aan de inneming van den Kraton. Door zijn voorbeeldige houding werd hij aanbevolen tot opleiding voor officier. Ten tweedenmale naar Indië teruggekeerd en toen weder in Atjeh geplaatst, verrichtte hy oen van die schitterende wapenfeiten, die in de annalen van de Indische krijgsgeschiedenis met gulden letteren geboekt staan. Bij den dienst in het ongezonde Tandjong Priok deed hy de kwaal op, die hem in 1906 ten grave zou sleepen- Hy was vroeger to Helder woonachtig. Een mislukte proef. Aan de werklieden dor Artillerie-inrichtin- gen te Zaandam is medegedeeld, dat 1 April de proef met don verkorten arbeidsdag zal eindigen en met genoemden datum weder de 10-urige arbeidsdag wordt ingevoerd. Het Zuiderzee-vraaystuk. Verschenen is de tweede bydragc tot de Oplossing van het Zuiderzee-vraagstuk, door L. A. Sanders, waarin do voordeelen, ver bonden aan de afsluiting vau de Zuiderzee, bepleit worden. Daarin wordt o.a. gezegd Wy zyn onzerzijds bereid er voor te zorgen, dat de Regeering een definitief aanbod krijgt om de genoemde werken voor een vooraf genoemden prys opgeleverd te krygen. Binnen zeer korten tijd kunnen wy daarvoor zorgen en dan beeft men zekerheid en waarborgen I man maar al te goed opgevoed. Ook voor haar mocht er niets gowichtigers bestaan dun de betrekking van haar man, en ze moest geduldig verdragen, wat deze ook van haar aan zelfverlooohing vorderde. Hij werkte, hy ging geheel op in het wel en wee zyner patiënten, maar zij zij zat alleen, uiet genoeg in beslag genomen door haro kleine huishouding, steeds klaar, den thuiskomende ten dienste te staan. Zoo had ze ook weinig omgang met andere dumes, daar ze zich zelden vry gevoelde om uit te gaan. Had ze kinderen gehad, ja dan zou alles, alles anders zijn. Het binnenkomen van het dienstmeisje ver brak dit zwijgend samenzijn. Het bracht de boodschap, of dokter van daag nog eens bij Süver Krübbe wilde komen, er was haast bi). Het was een heel eind, en buiten plaste juist de eerste regen neder, wat Marianne aanleiding gaf om te zeggen »Ock, zog dat go morgenochtend zult komen". Dokter llofman zag zyne vrouw verwijtend aan. -Zeg maar, dat ik dadelijk zal komen". Staande dronk hy nog een kop koffie en nam zijne verbandkist, die zyne vrouw had ge haald. Hij liet zich door haar iu zyne water dichte pelsjas helpen, die vooi zulke tochten goede diensten deed. .Wacht niet op ray Marianne, zet maar wat eten voor mij klaar zooals gewoonlyk" zei hy vriendelijk by 't weggaan. .Het kan wel laat worden. Ik was er al bang voor, Maren Jebsen leek my heel slecht, ze kon niet eens meer zelve het pakket dicht maken". tO, is dal misschien die stenotypiste vroeg de jonge vrouw. ,Is ze zoo erg?" Hofman knikte alleen. Nadenkend ging Marianne weer iu de kamer, liet het meisje Wy zyn daartoe in staat gesteld door een combinatie van aannemers. Laten de kiesvereenigingen in de provincies Noord-Holland, Friesland, Overysel, Gelder land, Utrecht, overal vergaderingen beleggen, waarin zy b. v. den hoer A. A. Boekman, lid van de Zuiderzee-Vereeniging, uitnoodigen te spreken over de technische voordeelen, verbonden aan de afsluiting van de Zuiderzee. In Utrecht wordt do Vochtquaestio' er door opgelost, hetgeen reeds een paar millioen waard is. In Noord-Holland wordt de drink- waterquaestie voor mensch en dier en plant er mede opgelost, hetgeen millioenen voordeel brengtDe H.A. grond brengt daarvoor 5 f» 10 gulden meer per jaar op, hetgeen op een paar raaal honderd duizend hectaren een paar millioen vertegenwoordigt, zoodat deze opbrengst alleen voldoende is om de kosten van den afsluitdijk te dekken. In Friesland staun geregeld in het voor jaar een 30.000 H.A. grond te lang onder water. Men durft daar niet meer te laten afloopen, omdat men dan in den drogen tyd watergebrek krygt. Het voordeel, dat Fries land er van zou hebben, is dan ook niet in cyfers te bepalen. Scheepsramp. Het vaartuig van schipper T. B. liep bij Hardinxveld tengevolge van den golfslag, veroorzaakt door voorbijgaande s'toombooten, plotseling vol en zonk. Met moeite werd de vrouw van den schipper nog gered, terwijl hun kind, een half jaar oud, niet spoedig genoeg te bereiken was en verdronk. Het Vredespaleis. De begrootingscommissie uit hot Dcensche Folketing had de regeering aanbevolen, Dene- markens bijdrage tot den bouw van bet vredespaleis in den Haag te laten botaan I uit een hoeveelheid Dcensch graniet. De minister van^buitenlandsche zaken zei Woens- dag in bet Folketing, dut hy dat een goed I plan vond en zou zien dat het wordt uitge- j voerd. Sneeuwopruiming. Volgens de Berlijnsche kranten, heeft de J sneeuwopruiming in de luutsto week aan de slud een millioen mark gekost. Dameshoeden als fietsen. Indien het volgende bericht uit een Zwit- serscli blad, te Vevey verschijnend, waarheid bevat, dan dreigt den grooten dameshoeden in Zwitserland ernstig gevaar. Volgens ge noemd blad zou de directie der Zwitsersche j spoorwegen de volgende bepaling gemaakt i hebbenDameshoeden, die een middellijn hebben van meer dan 80 centimeter, moeten op grond van artikel 117 der spoorwogtarief- roglementen van 20 Febr. 1906 als rijwielen beschouwd worden. Wanneer nu een dame met een hoed van bovengenoemde afmeting of nog grooter in een Zwitserschcn trein wil plaatsnemen, moet zij of met de fietsen in don bagagewagen of zy moet haar hoed afzetton, waarop deze naar den fietsenwagen gereden of gerold wordt en daar in en lietsrek gezet wordt. Steentjes des aanstoots. (Over burengerucht). Ook zoo'n raar verschynsel in dezen tijd van zweeftuigen, gecondenseerde snert. Deven ter Marxisten-koek, telefotografie, guillotines en draaibare hakken, dat je het met 'n ander soms maar niet eens kan worden omtrent aard, oorsprong, benaming zelfs van een of ander fenomeen. Daar heb je hcete bliksem. Weet u wat dat is? Precies weet ik 't nóg niet, maar 't schijnt een conglomeraat van eetbaro ingrediënten te zijn, waarin appelen en aardappelen de hoofd rol spelen. Duar heb je drie in de pau. Daar heb je Jan in den zak. En dan heb je hangop. Sla me dood, als ik een nauwkeurige, op- den-man-af preciese omschrijving van die instellingen kan geven. Dat leidde laatst tot 't volgende uitzinnige gesprek mot iemand anders die er ook maar naar raadde. Myn vrouw heeft me voor vanmiddag bliksem in den zak beloofd' begon de man. Héla 1 Hang in den zak, bedoel je I' zei ik. •Nee Jan in de pan," «Pardon -- drie in den zak." ,Hang Jan." rilangzak." Bliksem op.' Heete Jan." «bliksem in den zak." ,Zak in de pan." •Jan naar den bliksem. Dat duurde tien minuten. We kwamen er niet op. En m'u kennis liep boos weg en vroeg of ik 't kapitool had helpen redden. (Telegraaf). Penkrassen. Verbeelding en ontgoocheling. Wat .Jaap" vertelde, "i I Hoe lang nog Met een kreet van schrik werd ik wakker, bemerkte slaperig-verbaasd dat in'n hoofd tusschen twee kussens was gezonken, zóó, dut je adem nauwelijks kon ontsnappen, kroop dan haastig van onder de dik-zware dekens, om suf rond te kyken in het half donker van den nacht... Niets te zien! Ja toch, een puntig, zacht-Üikkerend vlammetje van het nachtlichtje op tafel stuurde m'n spookachtig gezicht schynbaar spottend aan... Zou het dan niet waar zyn Ik had ze toch duidelyk naar omhoog zien schieten, de langzaam op elkander volgende vuurpyleu, sissend uit een razend-w oelige inassa water, waarin niet minder dan drie oorlogsschepen van oen vreemde natie reddeloos aan den grond waren geraaktZou het heusch niet waar zijn Had ik dan onze sleep- booten niet met «presto- zien uilstoomen, onmiddellijk gevolgd door de roddingsbooten, en daartusschen weer een gekrioel van vlet ten, volgepropt met flinke wakkere mannen, die ter redding heentogon En had ik dan niet, als persman, tevergeefs naar een brokje papier rondgekeken, om daarop een behoorlijk verslag te kunnen leveren van een merkwaardige stranding Had ik M'n getrouwe porder hamert vorrasseud met löracbo .lagen zijn eentonige morgenrofiel en, wrevelig, ontstemd over dót terugroepen tot do werkelijkheid, bulder ik hom een lang gerekt .ja" toe. In de verte had-ie me bljjkbaar zien aan komen, maakte tenminste met z'n rechter arm een wenkend gebuar van tik heb je wat te zeggen", klopte intUBBcken voorzichtig het doorgerookte stompje pjjp op de brugleuning leeg, nam dan, met een air van welbehagen, tusscbcn duim en wijsvinger een sa&mge- knepen propje donker-zwarte tabak uit 'n verfrommeld puntzakje, om vervolgen? met de handen in-de broekzakken een afwach tende houding aan te nemen. En alsof we beiden van wind en water, van een gelukkig vischjaar of van een voor- deelig straudings-seizoen afhankelijk waren, alsof we samen met zuidwester on oliejas jarenlang aan de riemen van oen haringboot hadden gezeten, dus collegiaal, kameraad schappelijk met elkaar omgingen, zoo rede- ueerde-ie eenvoudig-vertrouwelyk, op een merkbaar klagenden toon over den slechten tyd van 't jaar, sprak hoofdschuddend van „een jaartje zonder ongelukken meende schijnbaar ernstig dat Engelsche, Duitsche en andere vreemde gezagvoerders hun vaar tuigen niet meer prijs gaven aan de berucht- gevaarlijke en toch wel eens voordeelige plaats, waar in 1908 zooveel was gebeurd iu het belang ja, iu 't waarachtig belang van vele Heldersche mannen Ofschoon ik niet zonder onwillekeurig huiveren aan het „schepen-kerkhof' dacht, moest ik toch in stilte bekennen, dat „Jaap" eenigszins recht van spreken had. 't Vorige ja»ir hadden er heel wat rampen plaats, ongelukken op zee, die, hoe nood lottig ook voor de betrokkenen, dikwijls een werkgelegenheid, een stuk brood geven als de kleine visschery zoo goed als stil ligt. „Jaap" klaagde ten slotte over het gering aantal kolenbooten, die dit jaar onze haven hadden bezocht, beschouwde het nu en dau lossen aan de gasfabriek als oen uitkomst en verlangde naar 't oogenblik dat-ie weer aan de riemen kon trekken, ,,'t liefst tot over je heupen in de haring, meneer Nog altyd kan je ze zien staan, aan de Buitenhaven, van den morgen tot den avond, ouder den blooten hemel, aldus blootgesteld aan regenbuien, scherpe winden, striemende koude ofbrandende zonnerwarmte, en nog altyd laat con eenvoudig onderdak, een doel matig gebouwtje op zich wachten, waarin vele mannen zoo gaarne een beschut plaatsje zouden zoeken, om dan vandaar een behoor lijk uitzicht te hebben op alles waur zy belang by hebben. Hoe lang nog Ingezonden. Kinder- Herstellings- en Vacantiekoloniee. Zwakke kinderen Wat al droeve herinneringen wekken deze woorden op! Wreede werkelijkheid ldwingt tot denken. Machtig mededoogen treedt Daar voren. Eón vraag beheerscht elk ouder: hoe 'e helpen Een kind is zwak en ziekelijk. Lusteloos laat het zyn speelgoed liggen. Do bloedar moede wil niet wijkon door gebrek aan eet lust. Mazelen of roodvonk is het te boven, maar de naweeën bljjven. Opgewektheid, groei, leveuslust keeren niet weer! Vragend zien angstige ouders op tot hun arts: «Ga met uw kind eenige weken naar de bosschen op hoogen zandgrond". Laat het naar hartelust spelen uan het zeestrand". Een andere, maar vooral hygiënische om ging, een geheel andere luchtstreek, ver van huis, is het eenige medicijn". De wenk van dokter is voor welgesteldo ouders een bevel. Het zwakke kind vertrekt. Eón, twee dagen heimwee. Dan langzaam opleven, terugkeeren van kracht. Na een week komt de eetlust, zin in spul en zang. Nog een week en de kleire eet als een paard, bruist van levenslast. Straks keert broertje of zusje terug, blozend van gezondheid, fleurig cn frisch en opge wekt. Het lichaampje heeft zóóveel weer standsvermogen gekregen, dat het niet oen prooi wordt niet zoo gomakke- lyk tenminste van zyn ergsten vijand: tuberculose. Luchtverandoring in hygiënische omgeving I Heel vuuk", zegt de kinderarts Schcltema, wordt die raad opzettelijk verzwogen". Waar om zal de modelijdende geneesheer een middel voorschreven, als hy van te voren weet, dat het voor de arme ouders onbereikbaar is Onbereikbaar! Voor den enke ling! Maar de gemeenschap, door altruïsme gedreven, heeft in de Kinderherstel- lings- en V a c a n t i e k o 1 o n i e s een beproefd middel gevonden om het zwakke kind vaak afdoend te helpen. Het middel kost niet veel geld, een weinig moeite en wat goeden wil. Het middel is economisch. De maatschappij bespaart door tydige hulp een groot bedrag, wat zij later aan beele of halve invaliden moet uitkeeren, of aan vurpleegkosten in sanatoria moet betalen. Een vereeniging voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies kan zelfs in do kleinste gemeenten worden opgericht. Wanueer die vereeniging afdeeling wordt van bet Cen traal Geaootschsp, is zij ontheven van de grootste zorgbetrouwbare, oordeelkundige verpleging. Alweer een vereeniging,! Zeker Wederom een bewys van opgewekt samenleven. Boven dien, mag n opoffering te groot zyn, om bet zwakke, lydende kind te helpen Onze gemeente ligt immers te midden van heerljjke dennenbosschen 1" .Wy wonen zelve aan het zeestrand!" En hebt ge o o k geen zwakke kinderen Hebt go met eigen oogen aanschouwd, wat w y jaar op jaar zienden verrassonden vooruitgang van de stumpertjes uit Hilversum en Apeldoorn, als zij uit Egmond en Noord- wjjk vertrekken, of van do zwakke kleinen van Nederlands west- en noordkant, als zij wederkeeren uit de Geldersche en Noord- brabantsche bosschen Doch genoeg over de tegenwerpingen. De weldenkende maakt er geen gebruik van, de volslagen egoïst zal nieuwe zoeken, als by gebruiken I deze niet u i kan. De waarde van een vorooniging^als.het Centraul-Genootschap wordt bowezen door zyn groei. Het aantal afdeelingen vermeerdert elk vootjaar week aan week. De afdeelingen zelf worden krachtiger na elke uitzending. Het totaal aantal verpleeg den wordt jaar op jaar eenige houder- don grooter. Toch wordt het arbeidsveld niet noemens waard kleiner. Het Centraal-Genootschap heeft byna 80 afdeelingen. In Nederland zyn ruim 1100 gemeenten. O n s 1 a n d zond ver leden jaar pl. m. 3000 zwakke kinderen uit. De hoofdstad van Denemarkenalleen 15000. A. C. BOS. Egmond^aan Zee. afnemen, sloot het instrument, want de lust om te spelen was haar vergaan, en zette zich in haar Iceshoekje. De boeken moesten haar maar weer eens over hare eenzaam heid heenzotten. Ze bladorde in de tijd schriften, die vandaag waren gekomen. Ze las graag en had een zeldzaam geheugen. Maren Jebsens ziekte herinnerde haar weer aan den achryver, wiens mauuscript Jörgen naar do post had gebracht. Dr. Hartwig Raven Zc zocht in de tijd schriften naar dien naam, maar vond hem niet. Zy wilde bij gelegenheid toch eens aan haren boekhandelaar vragen. Was haar de naam alleen daarom muar bekend omdat Jörgen zyne copeiste behandelde en zijn laatste werk had weggebracht of speelde hare fantasie haar weer een poets. Zy moest zelve om hare nieuwsgierigheid lachen, toon viel haar oog op een gedicht van Mariu Stona in een van de vroegere afleveringen van haar Zondagsblad: >Nu mocht ik by u zijn Het tweede las ze voor de tweede maal halfluid Gij kind, reeds van den vroegen morgen Tot 's avonds niets dun leed en zorgen. En legt ge 't moede hoofd ter néér, Ge vindt geen vrêe of ruste meer. Wijl 't droevig hart naar liefde vraagt, En onbevredigd weent en klaagt. Een gloeiende blos steeg in haar gezicht ze schaamde zich voor zich zelve. Ze moest aan de woorden van hare ge storven moeder denken, by hare verloving. Die was piano-onderwijzeres in Hamburg geweest en had zich, na den dood van haren man met les geven door 't loven geslagen. Het kleine kapitaal was geheel voor de op- voeding^haror kinderen verbruikt. .Gij moet in alles uwe plicht doeu, al is die ook nog zoo zwaar en gy moet het met blijdschap doen. Je man heeft eeue moeielijke betrek king, en slechts mannen, die geheel voor hun beroep leven, zorgen voor goede in komsten. Hy geeft je alles, wat je noodig hebt, gy komt met leege handen. Beloon hem dit met eene liefde, die niets voor zich zelve vraagt, en maak hem zyn huis tot een oord vau vrede. Wees steeds daar, waar hy je zoekt, maar dring je niet aan hem op, plaats je niet in zjjnen weg 1" liet was Marianne, alsof ze de lieve zachte stem van hare, zoo vroeg ontslapen moeder duidelijk hoorde. En op welke wjjze had deze het kruis gedragen, dat liaar was opgelegd. En toen de beide kinderen haar eindelyk een rustigen ouderdom konden be reiden, toen was zy gestorven. Even zoo stil was ze heengegaan als ze had geleefd. Dat is hot opofferend, verheven lot der meeste moeders, Marianne zou niet zoo eenzaam zyn ge weest, als hier in de stad eene moeder ver- luugend naar haar had uitgezien, bij wie ze troost en raad had kunnen halen en die haren geest datgene verschafte, wat ze by Jörgen niet vond. Het meisje kwam met du post binnen. Zelden was er iets voor Marianne bij en het verheugde haar dus des te meer de hand van haren broeder te herkennen. Haas tig maakte zij den brief open, die vry uit voerig scheen te zyn. Hy luidde Lieve Marianne Ik heb je nog niet me legedeeld, dat ik al bijna sedert een half jaar veel aan bet ziekbed van een neef bob gezeten, wiens naam ge u zeker wel nauwelyks zult her- inueren. Ik wilde by u geen vergeefsche hoop op eene erfenis opwekken. Moeder sprak nooit van den ryken Borger. Hy was iu zyn tyd een zeer bekende persoonlijkheid en een beroemd reeder in Humburg, die in latere jaren een zonderling werd. Hij heeft onze arme moeder in haren nood niet ge holpen, omdat hy, toen vader failliet ging, ook geld heeft verloren. Er moeten toen vau zyne zjjde recht bittere woorden zyn ge vallen, die vader diep in zyne oer hebben gekrenkt. Dat heeft moeder nooit kunnen vergeten, daarom heeft ze zich ook nooit om ondersteuning tol hem gewond, noch ons over die familiebetrekking gesproken. Door een toeval hoorde oom door dokter Thomson over moeder, en hoe dapper ze er zich had doorgeworsteld, ook hoorde by over my en verzocht my toen hem eens te komen op zoeken. Daar ik van al het vroeger voorgevallene geen vermoeden had, voldeed ik heel onbe vangen uan de uitnoodiging, die dokter Thomson, onze huisarts, my overbracht. De arme oom leed aan waterzucht, 't Was be- droovend, hem aan te zien. De man, die voorheen trotsch en hoogmoedig zyn weg was gegaan, hard tegen zich zelf, maar ook hard tegen andereu, hy wiens vrouw naasc hem (e vergeefs wachtte op een hnkel woord of blyk van liefde, was nu reeds sedert een jaar geheel afhankelijk van zyne bedieuden, onmondig als een kind. Hy vroeg my ver- gifienis voor alles, waarvan ik niets wist, 'j hem toch nu en dan te komen ('Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1