Marine en Leger. Hr. Ms. pantserschip «Schorpioen" wordt met 1 April a.s. te Hellevoetsluis in dienst gesteld, om dienst te doen als torpedo-instructicschip, ei. het bevel over genoemden bodem opgedragen nun den kapt-luit. ter zee C. W. de Visser. Hr. Ms. pantserschip ïEvertsen" wordt met 1 April te Willemsoord in dienst gesteld. De luit. ter zee der 1ste kl. H. O. Surie, in acti viteit te 'stiravenhage, wordt met 10 dezer ge plaatst in do directie der marine te Amsterdam Bij K. B is met ingang vuri 1(3 Maart, aan den luit. ter zee der 1ste kl. J. M L. Gerken, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend 2o. de luit. ter zee der '2de kl. C. Aronstein be vorderd tot luit. ter zee der 1ste kl. Bij K. H. is met ingung van I April de kol. A. F. Timmer» eervol ontheven Ynn het bevel ov<-i het korps mariniers en hein opgedragen de be trekking van inspecteur van dat korps. Met 1 April wordt: de kapt. ter zee E. E. Dullcmond, eervol ont heven van het bevol over Hr. Ms wachtschip te Amsterdam het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Amster dam opgedragen aan den kapt. ter zee G. I.. Goed hart; het bevel over Hr. Ms. pantserschip «Evcrtscn", opgedragen aan den kapt. ter tooE.E,Dullemond. Do kapt.-luit. ter zee J. Albai'dn, thans lstc officier aan boord iHeüirmkerck", wordt op nou- activiteit gesteld de kupt.-luit. ter zoo J. F. Ho- aang, thans non-actief, wordt Isto-oü'. aan boord iilleeinskerck"de luit. ter zee 1ste kl. J. M van Wickevoort Gromlin, thans non-actief, wordt lste- oll". aan boord «Heinier Clueszen"de luit. ter.zoi- lste kl. M. K. Medenhach, tste-oiT. aan boord «Reinier Claeszen", wordt geplaatst aan boord «Friesland"; de luits. ter zee M. .1. 1,. Bosman en G. ter Foorter, thans respectievelijk wachtschip te Willemsoord en uan boord »Van Galen", worden geplaatst aan boord «Friesland"; de luits ter zee '2de klasse II. H. Haantjes en M. H. van Duim, beiden thans aan boord «Friesland" worden res pectievelijk geplaatst wachtschip te Amsterdam ni wachtschip te Willemsoord de luiL ter zee '2«i kl. II. van Nie, thans met verlof te Amsterdam, wordt geplaatst wachtschip te Willemsoord, onder uitrekking zijner op nuii-activiteitstclling: de adel borst 1ste kl. R. I'olis, thans aan boord «lieerns- kerck", wordt geplaatst aan boord «Reinier Claes zen", om dienst te doen als luit. ter zee der 2de kl.; de adelborsten 1ste kl. A. H. I'. F. Vastcnou. C. C. F. Jager, W. Carror en A. L. de Bruyne. allen thans aan boord «Friesland", worden res pectievelijk geplaatst wachtschip te Willemsoord, tutu boord «Heeinskcrck", sBever"; adj.-adin. C. L. Heijl, thans aan boord «Friesland", wordt op non- activiteit gesteldde luit ter zee 2de ki. W. A Maas, thans directie der marine te Amsterdam, wordt geplaatst aan boord «Van Galen"allen met ingang van 1 April. De luit. ter zee der 1ste kl. A. Merkus, non- actief, wordt belast met het bevel over de «Dolfijn" De luits. ter zee der 2de kl. J. T. C. van Schreven en J. van Hengel, «Beilona", worden geplaatst in de rol wachtschip Willemsoord en gedetacheerd «Dolfijn", eerstgenoemde als oudste officier. De adelborst der 1ste kl. H. A. Greve, «Fries land", wordt geplaatst in de rol wachtschip Wil lemsoord en gedetacheerd «Dolfijn", om dienst le doen als luit. ter zee der 2de klasse. De officier van gezondheid der '2de kl. G. K. Fuchs, hospitaal der marine te Willemsoord, Wordt geplaatst in de rol wachtschip Willemsoord en gedetacheerd Dolfijn". De luits. ter zee der 2de kL J. E. Iloogenhuyze, wachtschip te Amsterdam, en K. A Telde», met verlof, worden geplaatst aan boord «Beilona". De officier van gezondheid der 2de kl G. N. A Ketting, „Neptunus". wordt geplaatst in het hos pitaal der marine te Willemsoord. Allen raetl April. Met ingang van 1 April wordt: de luitenant ter zee 1ste klasse M. Schoo, com mandant «Khenus", eeivol van hul hevel ontheven •■n tijdelijk werkzaam gestold bij het Koninklijk Instituut, voor de marine te Willemsoord de luitenant ter zee 1ste klasse G. k. gnuif van Hogendorp, commandant «Mosa" eervol ontheven vun dit bevel en belast met dat over llr. Ms. «Rhenus" de luitenant ter zee '2de klasse F. C. baron van Lissen Ueijereii van Voshol, «Mosa" geplaatst op du «Bullona"; de luitenant ter zee lete klasse II. J. Fak, com mandant «Dog", eervol van dit bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. de luitenant tor zee late klasse M. Wijt, ge plaatst als officier-instructeur bij het Koninklijk instituut voor de tnariue te Willemsoord, wordt met 6 April a.s., overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar. Wegen» het eindigen van den voorgeschreven oefeningstjjd worden van hunne plaatsing ont heven de offle. der marine-reservu De luit. ter zee der 2de kl. W. Krol, «Reinier Claeszen", met ingang van 2 April. De luit. ter zee der 2de kt. D. F. U. Visser, ïl'iet Hein", met ingang van 1 April. De adelborst der late kl. A. W. Fisclier, «Van Galen", met ingang van 1 April. De adelborsten der late kl. A. Bremer, «Piet Hein", inet ingang van 1 April,en J. W. de Roever, met ingang van 7 April. Stoomvaartberichten. STOOMVAART-MAATSCHAU'U Nf-.UBRI.AND. Grotius, van A'dain naar Java pass. 13 Maart Periin Kon. Will. III, v A'dam u. Java,pa». 13 Mit. Gibraltar K. Wilm v. A'dam n. Java, arriv. 13 M. te Singapore Vondel, v. Javan. A'dam, vertr. 13Mrt v. Singapore Flores. van A'dam n. Java, arriv. 12 Maart te Sabang. I.ombok, van A'dam naar Java, pass 11 Maart Periin Ambon, v. Java n. A'daiu, vertr. 11 Mrt. v. Post Said. Hali arriv. 13 Maart van Amsterdam te Sabang, Banda, v. A'dam n. Java, is IA Mrt. Quessant gep K. W. I, v. Java n. A'dam. arriv. 14 Mrt. te Suex. Rembrandt arriv. 15 Mrt. v. Java te Amsterdam. Suinatra, v. A'dam n. Java, arriv. 14 Mrt. te Antwerp. Koninklijks Hoi.lakmomk Li.otd. Maasland van Amsterdam naar Rrazilic en Buenos- Ayre*. vertrok 11 Maart van Leizoes. Rijnland arriv. 11 Maart. v. A'dam te Buenos-Avres. Delfland, v. Uucnns-Ayrcs n. Amsterdam, arriv 13 Maart te Duinkerken. Zaanland, v. Buenos-Ayres n. A'dam, i9 14 Maart de Canarische eilanden ge pass. Rottbrdamsohb Lloyo. Malang, v. Java n. R'dam, vertr. 12 Maart v. Sabang Ophir, v. R'dam n. Java, vertr. 11 Maart v, Mnrscille. Ilogur, van Java n. Rotterdam, pass. 13 Maart Periin. Besoeki, v. R'dam naar Javn, pass. 14 Mrt. Periin Gcdé v. Rotterdam n. Java, pass. 14 Maart Wight, Goentoer, v. R'dam n. Java, vertr. 14 Mrt. v. Colombo. Gorontnlo, v. Rotterdam l.v. Ncwcnstle naar Java, arriv. 12 Maart te Southainpton. Kawi, v. Java n. R'dam, vertr. 14 Maart v, Tanger. Kon. Wkbt-Indischk Maildiknbt. Pr. Will II arriv.8 Maart van A'dam te Paramaribo, Pr. der Nod. vertr. 11 Mrt. v. Paramaribo n. A'dam. I'r. Will. III vertr. 12 Mrt van New-York n. W.-Indiü. Pr. Maur. arriv. 14 Maart van W.-lndië te Havru. Burgerlijke Stand gemeente Helder. 12—15 Maart 1909. BEVALLEN: A. Zwann—vim Keten, d. M. Bak ker—Ras, i. A. de BoevA—Roosloot,V. ledema— Stompedissel, r. C. Brouwenstünvan Dyk, z. F. P. Schutte—Jongman, d. J. J. M. Oortmuudt Konijn, z. II. II. Wagenaar Koudenburg, d. E. s. Ameisheek—Hulst, d. A. J. Meijrrs—Nienhuis, d. OVERLEDEN: A. C. Spierdijk, 9 dagen. D N. Dryver, '22 jaar. A. v. d. Graan, wed. J. van Zwe den, 89 jaar. C. van Zonneveld-v. d. Schinkel. '29 jaar. C. Bak, 78 jaar. Visscherij berichten. Nieuwediep, t'2 Maart. Aangebracht door I kol der: 4 mand kleine schol, p. m. f3.—, 2 mand schar, p. m. f2.25. 13 Maart. Door 2 korde» tezamen10 iniddelm. tongen, p. st. f0.65. 8 mand kleine schol, p. m. f4.a f3.2 mand schar, p. m. f2.50. 15 MaarL Niet» binnen. 16 Maart, v.m. 8 uur. Nieta binnen. Vervolg der benedten HELDER, 16 Maart. De netto opbrengst van de opvoering van .Sneeuwwitje*, ten voordeele van de afdeeling Helder van de Verceniging ter beetryding der tuberonlose, is f58.10. Op de zesde nationale tentoonstelling van pluimgedierte en konijnen, door de ver- eeniging ,Aves" 12, 13 en 14 Maart 1.1. te Alkmaar gehouden, is door den heer A. Thomasz alhier een len prijs behaald met een Vlaamsohe ijzergrauwc reuzenkonijn (voedster vau 1908) en een len prijs met een witten Angoraram.. De heer H. P. Bank alhier werd eveneons bekroond met een Ion en 2en prijs voor zwarte papillons. Verbetering. De naam van de nieuwe anti-revolutiou- naire kiesvereeniging is .Groen van Prin- storer* en niet «Prinster*, zooals in ons vorig nummer werd gemold. liet bestuur van de Kiesvereeniging be slaat thans uit de heeren C. Adriaanse (voorzitter), J. J. Oroël do Koek, J. Bakker, J. Vonk, L. Ruiupff, R. 1'raamsma en J. de .Jong (secretaris). Waarom Vrijzinnig en waarom niet Christen-democraat. De op gisteravond door de vrijziunige kiesvereeniging «Helder" uitgeschreven open bare vergadering was buitengewoon goed bezocht. De zaal van .Casiuo" was stampvol. Nadat de Voorzitter, do hoer B. L. van Albada, de vergadering had geopend, ver kreeg de heer W. Biersteker het woord, die het onderwerp behandelde Waarom Vrijzinnig en waarom niet Christen-demo craat. Na de medcdceling, dat hy 1.1. Vrydag een gelukkigen dag had gehud door de ont dekking van iets nieuws op politiek gebied en na de toegevendheid van zyn gehoor ingeroepen tc hébbon, wegens oen zware verkoudheid, ving spreker aldus zijn rede aan «Er is een Turksch spreekwoord, dat zegt: Niemand late zich verleiden door de witheid v&n den tulband, doch vrage vooraf of de zeep betaald is". Dit wil zeggen Men late zich niet door schoonklinkende woorden, door drogredenen of door don schijn misleiden. Men moet altijd vragen naar de waarheid en ook naar het waarom en het waartoe. Dit is vooral op politiek gebied een eersto voorwaarde. We dienen te vragen, wat is nuttig en noodig voor het-volk in alle geledingen en hoe wordt het geregeerd De kracht vun een politieke party hangt af van bepaalde beginselen, niet van een persoon, al tracht by door schoon klinkende woordeu de gunst van het volk te winnen. Vervolgens herinnerde spreker aan de Openbare vergadering van 4 Jan. 1.1., waar de lieer Staalman optrad en aan het debat toen gevoerd, waar spreker hem uitnoodigde met een dor vryzinnigen te debatteeren, hetwelk hy aanvaardde, hoe hij dit beperkte tot iotnand uit het district en later de exclusieve bepaling maakte, dat het iemand uit Helder moest zijn. Spreker schroomde niet hel dobat te aan vaarden in de overtuiging, dat de vrijzinnige beginselen de voorkeur verdienen boven die der Christen-democraten. Dit debat is door de zonderlioge bonding vun den lieer Staal man niet doorgegaan, maar Spreker achtte het niet te min wenschelyk dat hy de beginselen in een openbare vergadering uiteenzette, zonder evenwel het programma vun de Vryz. democraten en dat van de Chr. democraten te behandelen. Hy zal dan ook alleen spre ken over de algetneene beginselen en over de meest urgente onderwerpen, zooals liet kiesrecht. De grondvester dor anti-ruvolutioiuiuiro partij Groen van Prinsturur stelde als be ginsel tegen do revolutie het Evangelie. Alle partijen van reolits, de anti-rovolution- nairen, de christ.-historischen, de roomsch katholieken en chr.-deuiocraton staan prin- cipiëeel tegenover de liberalen, vrijz.-demo- craten on sociaal-democraten. Volgens de reohtscho partijen zyn de vrijzinnigen de mannen van hot oproer, die geen God en geen meester erkennen, on nog wel om den vrijheidsboom wenschon te dansen. De par tijen van rechts zweepon hot volk op als zouden de vrijzinnigen zijn ongodsdienstig, onverdraagzaam en loten zyn van het soci alisme, terwyl zy j waartoe ook de Chr.- Dem. behooren) iti hun devies voeren liefde, verdraagzaamheid en vrede. Daarna ging spreker na, wat de oorzaak was van de Frausche revolutie, die in 1789 begon. Hij schreef die toe aan de abaolute monarchale regeering, aan den druk van den 3eu stand, aan de zedeloosheid en geldver spilling van het hof en aan do belemmering der rrye ontwikkeling. Omdat or gebrek aan leiding was, bracht die revolutie veel geweld dadigheden mot zich mede, die niet verschoon baar, doch wel verklaarbaar zyn. De ge volgen van die omwenteling waren, dat een einde werd gemaakt aan het absolutisme en daarvoor een volksregvering in de plaats kwam. Men kreeg de leer der volkssouve reinitcit, die zegevierde boven kerk en staat. Ziedaar het beginsel der vryzinnigen. Nu wordt van rechts beweerd, dat dit tot socia lisme leidt, maar de vryzinnigen verschillen ontzaglijk veel van de soc.-dem.deze toch prediken den klassestryd, terwyl de vryz.- dem. den klussestryd willen wegnemen, willen temperen. De laatston willen vryheid voor het individu en geen overheersching noch vau het kapitaal noch van den priester, maar vryheid en geluk voor allen. Hier aan Helder wordt dan ook door de vryzinnigen geen opstand gepredikt, maar wel door de Chr. detn. en het vunzig blaadje «Extra Tyding'. De vryzinnigen meenen, dat ieder het recht moet hebben om invloed op de regeering uit te oefenen, vandaar zyn zy voor Algemeen Kiesrecht. Het grondbeginsel van de rechtscho par tyen is, dat alle gezag voortvloeit uit God, dat de regeering God's dienaresse is. Dit is de vlag waaronder men by verkiezingen op trekt. Doch wanneer men die leuze unn de praktijk toepast, dan komt men tot een treurig resultaat, het is niet anders dan conservatisme. Want wat hebben do Christelyko partyen, die nu voor do 8e maal aan het bewind zyn specifiek Christelijks tot stand gebracht in 't belang van 't algemeen Zy hebben sub- sidio's voor hun christelijke scholen weten te bemachtigen en geloovigen in diverse be trekkingen benoemd. De leer van het goddelyk recht is die ook van toepassing op de Chr. dein. Werd de ant.-rev. party niet geluk gewenscht, toen zy zich afscheidden, werd dit feit niet geschetst als het uitbreken van het kwade zwoer. Als men hot programma der Chr. dcm. nagaat dan treft ons den valschen toonaard en dau sou men haast tot de veronderstelling komen, dat men du volkssoavereiniteit huldigde. Met verschillende citaten van Christelyke schrijvers, zoowel van Chr. bistoriseheu als anti-rev., toonde spreker vervolgens aan het hoofdstreven van de partyen van rechts is de macht in handen to krijgen en alles te doordringen met ChrisU-lijken suurde- zem en de wetten des lands in dien geest te herzien De vryzinnigen daarentegen beschouwen den godsdienst als een zaak des harten, die zyn wcldadigun invloed doet gelden en ook andersdenkenden vryheid laten. By do Christel, partyen is voor andersdenkenden geen plaats, bij hen gaat de kerk en de kerkelyke macht boven don Staat. Het wezen van rechts (ook van de Chr.-dem.) is niet andore dau absolutisme. Dat willen de vrijzin nigen" niet, zy"Villen een regeering in den geest van het volk en naar den geest van den tijd. Aan alle Nederlanders moeten dezelfde rechten gewaarborgd zyn, zoowel de godsdienstigen als ongeloovigen, ieder beeft evenwel recht op bescherming van zijn eigen dom. By de vryzinnigen is plaats voor ieder van welke godsdienstige gezindheid, behalve voor hen, die den Staat ondergeschikt wen- schen te maken aan de kerk of eenig kerk genootschap. Daarom zij men gewaarschuwd voor het meeloopen met de Chr. dem. Zy doen afbreuk aan de volksontwikkeling en helpen het kerkelyk regime. De geest van Calvyn kweekt onverdraag zaamheid cn verbreekt de eenheid. De vrijz. dem. willen gelijk recht voor alleu en trachten er naar, dat in liet staatsbestuur de stem van alle burgers wordt gehoord. Daarom streven zij naar verkrijging van Algemeen kiesrecht, zoowel voor mannen als vrouwen. Voor een groot deel zal bij de aanstaande verkiezing dit vraagstuk op den voorgrond treden. Zoo wel de Liberale Unie als de Vryz. Democrat. Bond cn Soc. Dem. hebben dit op het pro gramma van actie. Op de deputaten verga- doring der anti-rev. zal wel besloten worden aan gezinshoofden het kiesrecht toe te ken- nori en de Chr. dem. zullen hiermede wel meegaan, doch wij worden van hen niet voel wijzer. Door de afd. Amsterdam zal do sterpbus- leuze zijn Niet voor Minister Heemskerk of De MccBtcr maar voor Dr. Kuyper, dit moet klinken vau de Dollart tot de Schelde. Door do anti-rev. zal wel het huismanakios- rocht gepropageerd worden, doch dan wordt een groote categorie ongetrouwden buiten gesloten, het recht der minderheden niet erkend; de democratie miskend. Van do KalLoliekcn is weinig te zeggen, hoewel in Twente een Kath.-dem. party is, die haar stem voor Alg. kiesrecht laat hooren. Zon der Alg. kiesrecht is geen volksregeering denkbaar, het is bovendien oen eisch van billijkheid en rechtvaardigheid; aan alle bur gers van 't zelfde land moot los van belas tingheffing dit recht gegeven worden, ook aan de vrouw moet het kiesrecht geschonken worden, zij heeft, al wordt dit door de Chr.- dein. in een bespottelijk daglicht gesteld, er recht op, zy kan even ontwikkeld zyn als de man, zy heelt ook belang by do tot stand koming van sociale wetten, vooral in een land, waar een vrouw aan het hoofd der regeering staat cn bewezen heeft geen min derwaardig wezen te zijn. Spreker hoopt, dat het gesprokene moge medewerken, dat allen bij de aanstaande verkiezing schouder aan schouder zullen op trekken onder de ontplooide vaan der demo cratie, dat de eenheid van ons volk blyve bestaan, en de zonen van t zelfde land niet in geloovigen eo ongeloovigen zullen ge scheiden worden. Hij wenscht, dat de leuze der vrijzinnigen, vryheid van geweten, recht voor alle burgers, zal. zegevieren. Alsnu was er ua een kwartier pauze ge legenheid tot debat. Er gaven zich aan de heeren Nauta van Amserdam, Burin, Ilarten- dorf en Verstegen. Aan elk werd een kwar tier tijd toegestaan. De heer Nauta zegt wederom teleurgesteld te zyn, hij had gedacht nu eens het beginsel van 'l liberalisme le zullen hooren, maar het was oen zeepbelletje. Hij brengt evenwel hulde aan den inleider dat hij niet persoon lijk is geweest, doch moet opmerken, dat hy niet genoeg studie heeft gemaakt van liet standpunt der rechtscho partyen. Hot be ginsel der anti-rev. party ie niet vau Groen van Prinsterer, maar werd reeds geboren in het Paradys (onbedaarlijk gelach). Daarna zet hij uiteen, hot verschil der rechtsche eu linksche partyentegenover geloof staat het ongeloof, tegenover de mo derne de anti-moderne levensbeschouwing. Verder brengt hy in het midden, dat de praktyk der vryzinnigen verschilt van hun theorie, de vryheid en gelykheid van alle burgers en wijst op partijdige benoemingen (vele interruptie's). Nog beweert hy, dat de Vrijzinnigen geen standpunt hebben De heer Burin zegt ook, dat aan de Vry zinnigen een beginselprogram -ontbreekt en wat de inleider gegeven heeft is een program van actie en beweert dat de burgelijke partyen geen uitgangspunt hebben, geheel ander» als de nieuwe opgerichte soc.-dem. partij en leest een motie voor die daar Zon dag is aangenomen. Dan komt hy op tegen het gezegde, alsof do klassenstrijd door de soc.-dem. gepredikt wordt, die klassenstrijd is een historische wording en verder keurt hy het af, waarom de vrijz.-dem. algemeen kiesrecht willen. De heer Hartendorf vraagt aan hot bestuur of de spreker het program van de kiesver eeniging heeft ontwikkeld. De voorzitter zegt niet genegen te zyn een belijdenis te doen. (Bewyzen van instemming). De heer Harten dorf zegt dat handgeklap en voetgetrappel geen bewijzen zyn. (Lawaai, geklop van den voorzitter). De beer Hartendorf spreekt nog over kameleons, maar zegt niet op deze wyze te willen debatteeren en verlaat onder gejuich het podium. De heer Verstegen wil op een paar zaken wyzen die onjuist zyn voorgesteld en zegt evenals Burm dat de klaseenstryd bestaat en niet getemperd kan worden, omdat zy voort spruit uit de verkeerde maatschappelijke verhoudingen. Er staat oen bezitlooze menigte togenover eenige kapitalisten cn industriëelen. Verder beweert hy, dat de vryheid niet bestaat en de arbeiders verhinderd wordeu zich te organiseeren en hun de middelen onthouden worden om zich te ontwikkelen. De heer Biersteker beantwoordt achter eenvolgens de verschillende debaters zeer uitvoerig. Hy herhaalt nog eens, dat het beginsel der Vryzinnigen door hen is uitgedrukt door volkssouverciniteit. Regooren moet geschie den voor en door het volk. Aan dit beginsel ligt de vryheid tot grondslag, dat het drei gend despotisme van het clericalisme moet togen gaan. Omtrent de benoemingen ant woordt hij den heer Nauta door medcdeeling van het aantal benoemingen van burgemees ters en schoolopzieners tydens bot ministerie- Kuyper, en komt tot dc slotsom dat deze in hoogc mate partydig zyn en geeft zyn af keuring tc kennen, dat meDSchcn van ohris- telijke huize als schoolopziener voor het openbaar onderwya willen fungecren. Aan de heeren Burm en Verslegen zegt hy, dat de soc.-dein. slechts de belangen van een deel van het volk behartigen, de arbeiders, de vryz.-dem. daarentegen hebben niet alleen hel oog op de arbeiders, maar ook op de middenklasse en de gegoeden, enz. Den heer Hartendorf, die vertrokken is, zal hij maar niet antwoorden. Alleen merkt hy op, dat Tys uit «Extra Tyding- niet zoo meer heet, want hy heeft gezegd, als Staalman niet debatteert is myn naam geen Tys meer. De heer Nauta verkrijgt nog eens het woord. Hy raadt aan zich het nummer der Kolterd. Courant* van 2 Febr. aan te schaffen, omdat de heer Biersteker het pu bliek aangeraden had ,De Politieke Chris ten' van Salvator te koopen. Nadat nog eenige woorden zyn gewisseld over de opent», school, wordt de vergadering omstreeks huif één gesloten. In een Vrijdagavond gehouden verga dering van het voorloopig comité, dat zich ten doel stelt de aanstaande heugelijke ge beurtenis in ons Vorstenhuis alhier op een bepaalden dag luisterrijk te vieren, en dien dag te maken tot een algemeenen feestdag voor onze plaatsgenooten, is een voorloo pig programma samengesteld Het comité, dut zich thans definitief heeft gevormd, stelt zich voor dezen feestdag te vieren door het li ouden van 1. een reveille; 2. een toepasselyke histo rische optocht3. een nationale feestcantate 4. eeti kinderfeest; 5. (des avondsi muziek uitvoering, vuurwerk en illuminatie vau de schepen. Het ligt in het voornemen van het comité de feestdag te houden ongeveer in het mid den van dc maand Mei. De plaatselijke zang- en muziekgezelschap pen en verschillende andere personen zullen dezer dagen worden uitgenoodigd om met het uitvoerend comité te vergaderen, ten einde mot de plannen meer en detail te worden in kennis gesteld en hunne medewerking te verzoeken de feesten te doen slagen. Bovendien bestaat het plan op den avond, vooralgaande aan den feestdag, in «Casino' eenige historische momenten uit de geschie denis van ons Vorstenhuis voor te stellen, waartoe de familie Polak het initiatief heeft genomen, terwyl bovendien de winkeliers zullen worden uitgenoodigd om op dien avond bijzonder werk te maken van hun étalages. Deze vergadering werd bygewoond door dc heeren Stumphius en Hazebroek, daartoe uitgenoodigd door het comité, naar aanleiding van een voorstel tot opvoering van een feest cantate, die door beide heeren was bewerkt cn waarvan de samenstellers van het comité geen kennis gedragen hadden. Omtrent de bedoelingen van de samenstel lers van het comité, de heeren Leewens eu Nypels, bleken zeer onaangename opvattingen te bestaan. Na de verschillende beschouwin gen en beoordeelingen te hebben gehoord, was het comité, waarvan een twintigtal le den aanwezig was, algemeen van oordeel, dut de handelingen en bedoelingen van de beide initiatiefnemers volmaakt eerlijk waren geweest. Aan de heeren Stumphius en Hazebroek werd daarop voorgesteld om aan het comité de vergunning te geven, hunne cantate te doen opvoeren den avond voorafgaande van de feestviering, als inleiding van het feest. Dit voorstel werd echter niet door de ge noemde heeren aanvaard, aangezien zy van oordeel waren, dat de opvoering van beide cantates niet aanbevelenswaardig was en verklaarde do heer Hazebroek, dat hy zyn voorstel introk. De voorzitter antwoordde hierop, dat die terugname het Comité zeer speet, daar in een feest als dit, elke feestelijke uiting tot haar volle recht kan komen. Het dagelyksch bestuur van het comité bestaat uit de heereuH. J. Boldingh, voor zitter Herm. Nypels, secretarisM. Mijt, 2e secretarisC. Adriaanse, penningmeester en L. Dornickx, lid en verder uit de heeren E. J. Bok, C. de Boer Jr., R. C. de Bruijn, A. C. A. Bussing, M. Conijn, M. D. van Dijk, J. Dronkers, Mejnffr. M. van der Feen, dB. A. E. van GriethuyBen, pastoor W. Huygh, lv. C. Kotner, dr. D. A. Kcrkhoff, A. Klerk Az., A. Klik, M. Klopper, C. Klyn, J. Kruys Voorborge, A. J. Leewens, J. Noorda, Ds. J. B. Onnokes, J. M. B. Orelio, P. Pieters, B. 11 Polak, R. Praainsma, J. H. Ruijgrok, J. Spruit, ds. C. Stadig, Th. Terra, Ph. L. Vrieslandor, F. van Wageningen en J. de Wijn. Door den majoor, eerstaanwezend inge nieur der Genie alhier werd heden aanbe- Hteed lo. Het éénjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken te den Helder en op Texel. Raming f 8875. Minste inschry ver 4e heer J. L. van- Os, alhier, voor f 8325. 2o. Eene verving van militaire gebouwen en werken te den Helder. Raming f 1800. Minste inschryver de heer H. de Wit, voor f 1929. Het pantserschip .,De Zeven Provinciën" is gisteren, in tegenwoordigheid van Prins Hendrik en van een groot aantal autoriteiten te water gelaten. Duizenden menschen waren getuigen van deze plechtigheid. De Zeven Provinciën" zal een bemanning voeren van 440 koppen. De afmetingen, be wapening enz. van den oorlogsbodem zijn de volgende lengte 101.50 M., breedte 17.10 M., diepgang 6.15 M., waterverplaatsing 6525 ton. Scheepsramp. De gezagvoerder van het te Rotterdam binnengekomen Noorscbe stoomschip ,Mas- cot" heeft medegedeeld, dat hy in den nacht van Zaterdag op Zondag, op 22 myl Noord van het vuurschip .Maas" in aanvaring is geweest met het van Iquique naar Hamburg bestemde Duitsche zeilschip «Margretha", waardoor de .Margretha' zonk en waarbij 18 menschen, onder wie de kapitein, zyn echtgenoote en een 2 jarig kind, vermoede lijk verdronken. De bemanning der «Mascot" kon slechts zes opvarenden der «Margretha'" redden. Het zyn de eerste stuurman, drie matrozen, de zeilmaker en een jongen. De r. Mascot" is den geheelen nacht iu de buurt gebleven van de plek waar de aan vuring heeft plaats gehad, doch men heeft vruchteloos naar eenig overlevende gezocht. Eerst in den morgen is de Mascot" naar Rotterdam teruggekeerd. Men meldt uit Schevoningen Loggers hebben hier de lijken aaugebracht van twee mannen en oen vrouw, afkomstig van liet Zaterdagnacht aangevaren Duitsche schip .Margretha''. De verongelukten hadden zwemgolders aan. De aangebrachte lijken zyn herkend als die vau den kapitein, zyn vrouw en een matroos van de Margretha Du eerste stuurman van de .Margretha' heeft van zyn reeder te Hamburg een tele gram ontvangen, inhoudende, dat nog 9 man zich met een reddingsboot hebben kunnen redden te Lewesloft zyn geland. In het ge heel zyn dus 15 personen gered. Het stoomschip .Mascot" kwam ongeveer 6 uur Zaterdagavond vun Rotterdam in zee en trof daar vrij sterke Noordenwind en hevige sneeuwjacht die hoe langer hoe dik ker werd, zoodat het uitzicht zeer werd be moeilijkt. Dit moet uiteraard als de oorzaak der aanvaring worden beschouwd. Zonder iets te hebben gezien kwam het stoomschip by het vuurschip .Maas'' eensklaps in aanva ring, doch van liet andere schip werd niets meer gezien. De kapitein liet, na zich ver gewist tc hebben, dat zijn vaartuig niet al te zwaar beschadigd was, onmiddellijk een boot uitzetten, waaraan het na moeilyk rond- koersen en in de duisternis afgaan op de kreten om hulp gelukte het achtereenvolgens zes personen uit de golven op te visschen. Een daarvan was door een hond boven water gehouden en was er doordien hy niet kon zwemmen en veel water had ingekregen er het slechts aau toe. De overigeu waren be trekkelijk wel en waren zeer spoedig, na verzorging aan boord van het Noordsche stoomschip, hersteld. Dit laatste bleef tot Zondagmiddag op de plaats des onheils rond- koersen. Do geredde personen van de .Mar gretha'" waren, toen zc zagen dat het schip onmiddellijk na de aanvaring slagzijde had gekregen, in zee gesprongen en hebben daar aan allicht hun behoud te danken. De meeste van de andere opvarenden lagen in hun kooi en zijn zoo met het schip in de diepte ver dwenen. Vermoed wordt, dat de gezagvoer der, die zelf de wacht had, een der eerste is geweest, die door het hellen van het schip overboord is geslagen. Onder de opvarenden was ook een tweejarig kindje van den ge zagvoerder en, schrikkelijke bijzonderheid, de overlevenden rapporteeren, dat zij dit wicht, terwyl zij te water lagen, om de moe der hoorde schreien.JjVader en moeder hadden er toen al het leven bij ingeschoten. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 12 Maart. Geslaagd voor stuurman sleepvaart de heer A. de Bruin. Moord. Naar men uit Tilburg meldt, werd daar eergisternamiddag omstreeks zes uur de ge meentepolitie verwittigd, dat er in de «Reit" een moord had plaats gehad. Onmiddellyk begaf de commissaris van politie zich met eenige ugenten er heen, waar zy A. v. V., arbeider, dood in zyn woning vonden liggen met een 4J c.M. breede wond in de linker borst. Zijn kleeren waren geheel van bloed doorweekt. De inmiddels ontboden genees heer constateerde den dood. Het lijk is daarna naar het gasthuis vervoerd. Volgens verklaringen der vrouw heelt zieh de misdaad volgenderwyze toegedragen. v. V. zat met vrouw en kinderen in zijn woning, toen M. D. de achterplaats opkwam. V. V. ging hierop met zyn vrouw naar bui ten en maande D., die onder invloed van sterken drank was, aan, de plaats tc verlaten en toen deze hieraan geen gevolg gaf, pakte v. V. hem beet om hem met geweld te ver wijderen, waarop D. zyn mes trok en v. V. den doodelijken steek toebracht. Het bloed spatte over de kleeren der vrouw, die haren man in huis bracht en tevergeefs het bloed trachtte te stelpen. Eenige oogenblikken later gaf hij den geest. De vrouw blijft met acht kinderen achter. De dader, de 30-jarige D., eveneens ge huwd en vader, is nog denzelfden avond door de gemeentepolitie gearresteerd. Oudheidkundige vondst. By het afbreken van een schoorsteen bij den heer E. te Neerbeek, gemeente Beek, werd een looden - kist gevonden, waarin 3 antieke potjes zaten. Hun inhoud bestond uit 56 oude gouden munten uit de 15e en 16e eeuw, 72 zilveren munten en drie groote gouden kruisen. Een bruiloft. Dondordag is te Winterswijk een bruiloft gehouden, die inderdaad een reuzenpartij ge noemd kan worden. Niet minder dan 2500 menschen, vertegenwoordigende 840 families waren hierby uitgenoodigd. Voor dit doel was het kolossaal feestgebouw, ruimte aan biedende aan meer dan 2000 pcrBonen afge huurd. Toen we er dien avond waren, was de zual vol, propvol, maar toch werd er gedanBtvraagt niet hoe, en hoe de ekster- oogen het moesten ontgelden. Van de vaten bier en fiesscheu jenever zullen we ook maar zwijgen. (»N. Arnh. Ct.") Zonderlinge menschen. Men meldt uit Gent Gedurende eenige dagen hadden buren het eclitpaar Lefèvre, behoeftige oude bedo- laars, niet gezien. Hierin vonden zy aan leiding de politie te waarschuwen, welke de deur der woning openmaakte. Zy trof man en vrouw stervende aan, tengevolge van gebrek aan voedsel. Beiden werden naar bet gasthuis overgebracht. By het doorzoeken van het huis vond men een bedrag van 71,000 francs, zorgvuldig verstopt, hetwelk zij hadden bijeengebedeld. De man telt 80, de vrouw 71 jaar. De Zaak-Steinheil. Parijs, 13 Maart. De instructie iu de zaak-Steinheil is gesloten. De rechter van instructie deelde Mevr. Steinheil mede, dat in den loop van bet on derzoek een aantal bezwarende feiten tegen haar aan het licht zijn gekomen, vuldoende om haar in staat van beschuldiging te stel len wegens moord met voorbedachten rade op haren echtgenoot en van de misdaad van moedermoord op Mevr. Jopy. De beschuldigde protesteerde heftig. Tot inkeering gekomen. Ten Noorden van Japan ligt het kleine eiland Okoeshiri, dat in 1864 ongeveer 200 bewoners telde, meest visschers. Deze arme lieden waren in dat jaar zoodanig door den drankduivel bezeten, dat alle huizen in ver val, alle wegen onbegaanbaar waren en geld voor netten niet gevonden kon worden alles ging weg aan drank. Toen waagden een paar mannen een po ging om de bevolking uit haar elleudigen staat op tc heften. Ze eischten volkomen onthouding en na heftigen tegenstand kre gen ze gedaan, dat alle bewoners de belofte van onthouding aflegden voor den tijd van vyf jaren. Na dien termyn was 't eiland herboren iu een paradys de bevolking was sterk toege nomen alle woningen waren in goeden staat bet in netteD belegde vermogen der ge meenschap was vertienvoudigdalle wegen waren bestraatvier groote korenschuren met rijst gevuld en het braakliggend land met honnep bezaaid. In 1889 hebben de bewoners de belofte hernieuwd en Japan staart met verbazing op den grooten ommekeer, dien dit kleine eiland to aanschouwen geeft. Laat één plaats in Nederland, om 't even welke, dit eens navolgen. Aardbeving. Florenge, 14 Maart. Het observatorium te Ilimeniaoe registreerde gisteren te 2.10 en te 6 uur iu den namiddag een hevige aard beving op 9400 K.M. afstand, waarschynlyk in het Oosten van Azië. Een noodlottig begrafenismaal. Du .Neue Freie Presseverneemt uit Budapeat In do nabijheid der gemeente Gross-Beés- kerek vond by de ter-aarde-bestelling van een wclgestelden boer, een begrafenismaal plaaia, waaraan 50 gasten deelnamen. Ten gevolge van overgroot alcoholgebruik waren 40 deelnemers aau het maal erg dronken. Dertien personen, onder wie ook eene weduwe, stierven na weinige uren. De toeBtand vau nog twintig andere personen is zeer ernstig. Het is niet uitgesloten, dat de brandewyn vergiftigd was. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zijn twee ingezonden stukken tot bet volgend uummer bly ven liggenf Ingezonden Mededeelingen a 20 cent per regel. Altyd vermoeid. Er zyn vele menschen die 365 .lagrii van het jaar vermoeid zyn. Zy zyn altvd lusteloos, ry schyneii oiidermvnd door een verborgen kwaal en zeggen dat zy geen bloed meer in de adoren hebben. Zy hebben wel bloed in de aderen, maar dat bloed is zoo arm, zoo ontdaan van voedende beatanddeelcn, dat het met veel moeite de organen voedt, en ge heel bet lichaam, alle spieren krachteloos zyn. 0»k bet zcnwstclsel beeft niet de minste veerkracht. Aan die menschen doen de Pink Pilllen ontzaglyk veel goed. l)r Pink Pillen geven hun bloed, krachten, weerstand. Zv hervormen ben. Zie eens wat de Pink Pillen nog pas hebben gedaan vnnr iemand te Gorirjchcm, Mej. van Es, die daar in de Arkelslraat woont. «Gedurende lange jaren, schrijft zij, was myn gezondheid ondermynd. Alle dagen verzwakte ik een weinig, en dat ondanks zorgen, ondanks ver sterkende middelen. Ik was altvd vermoeid, ik stond des morgens op vermoeider dan ik des avonds by l>et naar bed gaan was. De geringste arbeid eischte een groote krachts inspanning van mv. Ik dacht, dat ik nooit de goede gezondheid van vroeger zou weervinden, en ik had haar inderdaad niet weergevonden indien ik geen gebruik had gemaakt van de Pink Pillen. Alle geneesmiddelen die ik had genomen, hadden niets uitgewerkt. De Pink Pillen, daarentegen, hebben my zeer spoedig al myn krachten weergegeven, alle sporen van vermoeienis doen verdwynen en my, in één woord, volmaakt, genezen". De Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwak te, inaagpynen, schele hoofdpyn, zenuwpyneu, heupjicht, rheu- matiek, neurasthenie Prijs f1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-dépothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; Voor Helder en omstreken tyj J DE KOK,Middenstraat; H. DE BIE— Biërstkker, Keizerstraat 93; te Behagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIJS en verder bij verschillende Apothekers eu goede drogisten. Advertentiën. Verloofd Mejufirouw E. SCHELLINGER met JOEAN BERLO v. TIEL. guSland,!10 Maart 1909- De Heer en Mevr. WAGEN A AR- Koudenburg, geven kennis van den ge boorte hunner dochter Riena Antje Geziena. Helder, 13 Maart 1909. Heden werden wy verblijd met de geboorte van een zoon Vincent. D. B. DORTMUNDT. J. M. DORTMUNDT-Konijn. Helder, 14 Maart 1909. Strekkende deze tot algomeene kennisgeving. Geboren Ida Jacoba Elizabeth Meijers. Helder, 14 Maart 1909. Dykstraat 55. GeborenElisabeth Catharina, dochter van J. L. AMELSBEEK en E. S. AMELSBEEK Hulst. Helder, 15 Maart 1909. Na een smartelijk, doch geduldig lijden, overleed heden onze geliefde zoon en broeder Dirk Nicolaas, in den ouderdom van ruim 22 jaar. Zyn diepbedroefde Ouders, Broers en Zuster, J. DRIJVER. V. DRIJVER-Kuiper. en Kinderen. Helder, 12 Maart 1909. Weezenstraat 6. Mat. Chr. Gen. M. Vereeaiging. Afdeeeling Kindervoeding. De Commissie betuigt baren hartelijken dank aan alle milde gevers, die ons dezen winter in staat hebben gesteld van af 4 Januari tot 10 Maart, voor een som van 440 gulden aan brood enz., aan ongeveer 225 arme kinderen, eiken avond te kunnen uitdeelen. Uitgereikt zyn 23.400 boterhammen. Nogmaals onze hartelijken dank aan- allen die bunne gaven afzonderden om dit scboone doel te kunnen volbrengen. De Commissie L. C. KRAAN, Pres. W. VERHAGEN, Sectr W. v. d. LEEK, Penn. P. GEUS. Dankbetuiging. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg zyn hartelijken dank aan den heer J. BETIILEHEM, agent voor de Nederl. Glasverzekering-Maatschappij te Rotterdam, en aan den beer J. VAN BREDERODE als leverancier voor de nette en spoedige voorziening in het groote Spiegelruit in myn Beddenmagazjjn „Orion" alhier, J. W. KAMPER. „De Controleur" van 5 September 1908 schrijft aan het slot van het jaarverslag der Levens verzekeringsbank „PATRIA" 't Verdient bier opmerking, dat de directie op loffelyke wijze zuinigheid in haar beheer weet te betrachten Inderdaad blykt uit bovenstaande ge gevens, dat kan worden geconstateerd, dat de solide basis, waarop het bedrijf berust en wat voor de belangen harcr verzekerden een waarborg mag zyn, dat het beheer alleszins met beleid en groote correctheid wordt gevoerd, tot volkomen vertrouwen mag stemmen." Enz. De Levensverzekeringsbank „PATRIA" sluitSpaar-, Communie-, Uitzet-, Levens- en Lijfrente-verzekeringen, Weduwen-pen sioenen, etc. etc. De verzekerden deelen in 50 pet. der winst. Maatschappelijk kapitaal 300.000 gulden. By ons vertrek roepen wy alle vrien den hartelijk vaarwel toe. J. VAN DER HORST, Inspecteur der Levensverzekeringsbank .PATRIA" te Utrecht, Maerten van Heemskerkstraat 18 te Haarlem. Opleidiog examea nuttige talfeiten. Dit jaar slaagden alle acht candidaten. M. KOOLHAAS - HELD. Weezenstraat 71.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2