l ïlispi Blaadje Klis Gooit, ir lier, Toisl, lip h ,t k' Bunyan'g Ghristenreize Openbare Uitvoering BALMUZItK naar Stationstraat 32, al. lihi-la v Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 19 Maart. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft in zyn vergadering van Zondag j.1. besloten de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis plechtig te herdenken, waartoe hij zich in verbinding heeft gesteld met de H.H. Hazebroek en Stumphius, die, op ver zoek, voor dit doel hun Cantate welwillend ter beschikking stelden. De Kerkeraad, die hiermede, geheel op eigen terrein, gevolg wenscht te geven aan het verzoek van de Synode, deze gebeurtenis kerkelijk te herdenken, stelt zich voor pl. m. 14 dagen daarna een der godsdienstoefe ningen aan dit doel te wijden. Aangespoord door den grooten bijval, die .De Dollarprinses' de vorige maand hier had, zal het Ned. Operette-Ensemble, directeur 'Alphonse Janmart Jr., Woensdag a.s. in „Casino"' nogmaals een voorstelling geven en alsdan opvoeren „Ein Walzer- traum" van Oscar Strauss. Deze aan alleraardigste, pakkende en bij blijvende melodiën zoo rijke operette heeft in verschillende plaatsen bijzonder voldaan. De Arnhemsche Courant schrijft o. a. De zaal van .Musis" was goed bezet met een publiek, dat smakelijk gelachen heeft om de hier en daar nogal pikante situaties, dat onder de bekoring is gekomen van de knap pe, vaak meesleepende muziek, dat de uit voerenden bij open doek en na ieder bedrijf heeft toegejuicht eu eenige malen een da capo verlangde. Een volslagen succes, dat volkomen begrijpelijk is. Ook onderscheidene andere bladen zijn vol lof over de opvoering. Wij twijfelen dan ook niet, of de opkomst van het publiek zal ongetwijfeld groot zijn. Men zij er even wel aandachtig aan, op tjjd te zijn, want wegens de uitgebreidheid der voorstelling gaat precies om 8 uur het doek op en wor den de deuren dan gesloten, Verder maken we belangstellenden er attent op, dat tot Dinsdagavond 8 uur combinatiekaarten van 10 tegelijk zijn te verkrijgen voor f 12.50 le rang en f 7.50 2e rang. Voor het overige verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Steun voor Curagao. De groep Ned. Antillen A. N. V. bericht, dat zy, door vriendelijke tusschenkomst van kapt. ter zee Olivier, het tweede gedeelte van het te Helder bijeengebrachte bedrag, groot f365, heeft ontvangen. Het bestuur der groep schijft verderBe leefd verzoeken wij de familie Polak, de adel borsten en de leerlingen H. B. S. te danken namens de Groep hun edel streven wordt zeer gewaardeerd en de bijdragen zijn hoogst dankbaar aanvaard ea verdeeld. Alsnog is de toestand op het eiland niet rooskleurig; wel iB er meer beweging in de zfeilvaart, maar is deze op verre na nog niet wat zy was. Gelieve de medeleden der commissie de verzekering te geven van de erkentelijkheid der groep en -der bevolking jegenB allen, die ons in ons werk gesteund hebben. ETad- en Zweminrichting. In een gisterenavond gehouden vergadering van het Departement Helder van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is besloten over te gaan tot het bouwen van een bad en zweminrichting aan de Binnenhaven alhier. De aanbesteding kan eerstdaags worden tege moet gezien. Schip gestrand. Op de Engelschmanplaat nabij Vlieland is Woensdag het stoomschip .Wilster" ge strand. Het schip kwam van Port Arthur (Mexico) en was bestemd voor Harlingen. Men heeft tot heden te vergeefs getracht het stoomschip vlot te brengen. Men was gisteren bezig de lading in lichters over te brengen. Een vijftal sleepbooten is in de nabijheid. in de war. Toen gisteren te Breda de groote toren klok dén moest slaan, gaf hij 160 slagen, zoodat menigeen dacht dat de blijde verwach ting ten Hove vervuld was en de vlag te voorschijn werd gehaald. Nederland en Venezuela. Dr. J. de J. Paul verklaarde aan de Voss. Ztg.' dat hy de onderhandelingen met Neder land niet plotseling heeft afgebroken, doch dat hij Nederland verlaten heeft, omdat de onderhandelingen een wending namen, die ver boven zyn volmacht ging. De douane- quaestie met Cura9ao heeft aanleiding gegeven tot moeilijkheden. De hierover door Nederland gestolde eischen konden niet worden vervuld, zonder meer, omdat zij benadeeling der handelsbelangen van andere Europeesche firma's in Venezuela ten gevolge zouden kunnen hebben. Stuurlieden-Examens. 's-Gravenhage, 18 Maart. Geslaagd groote stoomvaart tweede stuurman de heer A. Meinsma en T. Jaskiderde stuurman de heeren D. Pais en E. Potjer. Gedenkteeken. Te Johannesburg is een commissie benoemd, om een gedenkteeken te stichten voor slachtoffers van den Boerenoorlog, Boeren en Engelschen. Lionel Philips is een van de ij veraars voor het plan. Fitz Patrick zal de leiders van de Boeren vragen, of zjj met het denkbeeld meegaan. Doodgeschoten. In het pension Eisenlohr te Davos heeft Dinsdag een Oostenrijksche officier, Jozef Bartunek, een in Londen wonenden Neder lander, den heer J. Mulder, componist, dood- Een bezoek aan onzen Vnnrtoren. tU gaat maar 'n stuk-of-zestien trappen op en dan zal u m'n collega boven wel ont moeten', zeide de vriendelijke wachter, die, van uit een der woningen aan den beneden kant, met groote stappen over het lange, smalle straatje was komen loopen om mij behulpzaam te zyn bij het openen van de op-slot-gewaande torendeur, waarboven een plaat is aangebracht, vermeldende den stich ter, wijlen Z. M. Koning Willem UI en het jaartal 1877. We begonnen dan te klimmen in een reus achtige omgeving van ijzer, op elke trede met matigen stap stijgende, langs somber- hoogc, kromgebogen, gryskleurige wanden, waarin ontelbare bouten en koppen in jniste lijnen de verschillende platen van het geheel onderscheidden, en we gingen steeds hooger op do stalen treden, langs gemakkelijke louningen, die onberispelijk elkander opvol gen als een telkens afgebroken slinger om den omvangrijken doorloopenden binnentoren, die uitsluitend dient om, gesteund door de verscheidene gerimpeld-stalen bodems, de kolossus voor tuimelen of instorten te behoeden Onder het ongewoon klauteren vroeg ik mijzelf af of de longen, de borst, ja, of het inwendige van een Helderschen torenwachter óók van ijzer of staal kon zijn, keek nu en dan eens nieuwsgierig-ongeduldig door de miniatuur kerkraampjes naar buiten in een diepte van nat-koude, weilanden, afgebakend in onregelmatige lappen, of zag iets verder de groote, lompe steenen onzer kromgebogen kust en eindelijk de uitgestrekte zee, waar boven wellicht tor eere van myn journa listieke voornemens een gezicht-wegnemen de dikke nevel schaduwde. Gelukkig, het boveneinde van den reus listic de d In een bericht aan de .Frankf. Ztg." wordt daaromtrent gemeld, dat de heer Mulder met zyn vrouw aan een klein tafeltje in de eet zaal zat en meende op te merken, dat Bar tunek, aan de hoofdtafel gezeten, zijn vrouw fixeerde. Er ontstond een woordenwisseling, de Oostenrykscke officier eischte voldoening, en toen deze hem geweigerd werd, loste hy een revolverschot. De heer Mulder was oogeublikkelijk dood. Bartunek heeft zich bij de politie aange- mele. Staking van Post- en Telegraafbeambten in Parijs. Parys, 18 Maart. De zaken zyn volslagen in de war. Vyf millioen brieven wachten op verzending. De stakingsbeweging breidt zich uit over alle centra van Frankryk, daar de algemeene staking in de meeste groote steden van Frankryk is geproclameerd. De militaire telegrafisten voldoen slechts ten deele. Dui zenden telegrammen zyn naar de grenzen gezonden, om vandaar doorgezonden te wor den. Luitenant Petrosino en deZwarte Hand". Zelden heeft in Italië een bloedige daad n zoo ontzaglijk opzien verwekt als de moord op den New-Yorker politic-luitenant Giuseppe Petrosino, te Palermo. Met hem viel de uanvoerder van den veldtocht tegen de Zwarte Hand'", de vree- selyke organisatie, welke „klein Italië", aan den Oostkant van New-York, door een schrik bewind onder den duim houdt. Doze moord bewyst weder eens, hoe eng de band is tus- schon de .Zwarte Hand" en de Maffia op Sicilië, en dat de verbonden instellingen hare vonnissen met ijzingwekkende zekerheid ten uitvoer brengen, onverschillig waar. Petrosino was het type van den onver schrokken rechercheur, begaafd met Hercu lische kracht, grof, bonkig van lichaam. Hij werd in de provincie Salerno geboren en emigreerde heel jong naar Amerika, waar hy in den aanvang als schoenpoetser en straatveger zyn brood verdiende. Later kwam hy by de politie te New-York, en bracht het tot chef der Italiaansche afdeeling, in welke kwaliteit hy een byna hopeloozen, maar ver woeden stryd voerde tegen de «Zwarte Hand". Deze organisatie is daarom van zoo vree- selyk karakter, wijl niemand het waagt, uit vrees voor de onafwendbare wraak, als ge tuige tegen haar leden op te treden. Zy legt boeten en geregelde belastingen op, die zij «er in" krijgt met moord, roof en dynamiet- aanslagen. Haar hoofdzetel is New-York en haar vertakkingen heeft zij overal in Amerika, waar Italianen leven, in de kolenvelden van Pennsylvanie- zoowel als in de katoondepóts m New-Orleans. Volgens schating van de politio te New- York, heeft de „Zwarte Hand" in de stad aan den Hudson alleen 30.000 leden, en zet zij jaarlyks zcb millioen dollar af, wat een hoofdelijken omslag van meer dan 10 dollar voor iederen Italiaan beteekent. Haar kleine misdaden byven zoo goed als onbesproken, alleen wanneer een huis door dynamiet is opgeblazen of door brand is vernield, of wanneer een ryk Italiaan uit een hinderlaag is neergeschoten, of zyn kin deren zyn geroofd, teneinde er een losprijs voor te kunnen bedingen, nemen de bladen er eenige notitie van, maar niet eens veel, daar zij deze misdrijven beschouwen als een binnenlandsche aangelegenheid" der Itali aansche kolonie. Heeft er een misdaad der «Zwarte Hand" plaats, dan vluchten alle getuigen om niet te behoeven te spreken. Een verrader wordt door den machtigen bond byna steeds ach terhaald, al doet hy het onmogelyke omzijn spoor te verbergen. Hy wordt omgebracht, en in zyn gelaat een bijzonder kenteeken ;ekerfd, ten bewijze, dat de .Zwarte Hand" ïaar wraak heeft voltrokken. De Amerikaansche regeering heeft reeds vroeger herhaaldelijk hooggeplaatste ambte naren naar Italië gezonden, om zich met het Italiaansche gouvernement te verbinden tot een gemeenschappelijk optreden tegen dezen maatschappelyken kanker, maar deze zen dingen verliepen zonder resultaat, daar Ita lië niet gaarne officieel het bestaan van Maffia en Camorra, of van beider kind .De Zwarte Hand", toegeeft. Petrosino scheen eenzelfde opdracht te hebben. Uit den Omtrek. Texel, 18 Maart. Kindelyk zijn toch ook hier weer kieviten teruggekeerd. Men heeft in enkele onzer polders reeds geheele troepjes dezer vogels bijeen gezien, "t Zal echter wel hard moeten veranderen om het oude rym bewaarheid te zien, hetwelk zegt De kievit legt in Maart, Al vriest 't op z'n staart. Een groot verschil maakt deze Maart met die van ongeveer 40 jaren geledon, toen reeds in 't begin dier maand nesten met 4 kievitseieren werden gevonden. Regentschap. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal werd het besluit genomen, dat H. M. de Koningin Moeder als Regentes zal optreden, ter wyl bij ontstentenis Prins Hendrik die functie zal vervullen. Ingezonaen scheen naby, ik stond ten minste onverwachts in de onmiddellyko omgeving van slaap vertrekken. Over de half openstaande bedstee deuren hingen een paar gordynen in bevallige bochten, door de gekierde opening puilde hot >u»tig einde vau een bed, waarboven een ïoofdkussen, een paar dekens en een laken lagen gestapeld. Een verlaten en afgehaald bed dus, en dat byna achttien trappen van 278 treden boven den grond, waar menig llelderache huisvrouw hetzelfde kamertooneel- tje ten toon stelt als .alles goed en wel uit de veêren is». Hal.,., bent u daar?» zeide goedig- lachend de wachter, die al eenige dagen te voren wist dat ik zou komen, nu toevallig dienst deed, eu my een oogenblikje monsterde met blikken waarin je kon lezen, dat kranten- schrijvers uit een bijzonder, bepaald teêr hout zijn gesneden. - Je hebt goed gezien, vriend! Jullie stoere lichamen, sterke borstkasten, jullie paardenlongen en stevige kuierstokken zyn in dat vermoeiend stygen en dalen gehard, maar wy papieren menschen Ofschoon zoo'n 05 meter in de lucht, zaten we al spoedig, onder 't rooken van een sigaar, in do huiskamer der torenwachters, lekker verwarmd door een petroleumkachel, na tuurlijk een rond vertrek waarvan de wanden zyn versierd door een portret in lijst onzer Koningin, daarnaast de scheurkalender, iets verder de telefoon en vervolgens de klok boven het ronde kykraampje. e hadden hier vroeger een kolenkachel, maar dat ding was veel te lastig, omdat je de brandstollen naar boven moest sjouwen en omdat ie soms niet eens wou trekken Vreemd hè zoo hoog de kachelpijp en nog geen voldoende trekking Maar het kan hier ook blazen, dat je met zoo'n blikken schoorsteen in de lucht gewoonweg verlegen bentOver blazen gesproken Zou u De dienstbodenkwestie opgelost Ter navolging Mynheer de Redacteur 'k Verzoek u allerdringendst eenige ruimte in uw veelgelezen blad, waardoor u my zeer zult verplichten. Van dienstbodennood heb ik weinig of niets gevoeld en toch ben ik al bijna twintig jaren getrouwd met een man, die voor dienst boden nu juist niet de hartelijkste is. Nu, dat behoeft ook niet en 'k ben er in zekeren verheugd over. Ik ben er van overtuigd, dat myn dienstboden 'k heb er al jaren twee van mijn man zeggen dat bet een engert" is en van my ,'n schat van een mensch Hoe komt dat, Mynheer de Redac teur 'k Zal het vertellen. Ik verkeer met mijn boden steeds op den meest goeden voet. Ze hebben voor mij wat over en ik voor haar. Om iets te noemen. Ik geef steeds permissie aan mijn dienstboden haar vrijers in de keuken te laten. Dat vinden de meisjes zeer lief van my en ze hebben my zulks al meermalen gezegd. Maar ik heb daar een bedoeling by, n.1. hot ziek worden van mijn dienstbode. Immers staat een meisje aan kou- vutten bloot als ze aan de voordeur staat te praten. Myn man heeft een andere zienswyze daaromtrent en heeft er al heel wat over geraasd. Ik bon echter de baas in huis en lij schijnt zulks begrepen te hebben, althans hy spreekt ei niet meer over. Heb ik geen gelijk Onze dienstboden zyn zoo weinig in de gelegenheid om eens ge zellig met haar vrijer te praten, moestal moet dat, weer of geen weer, op straat gebeuren, daar het ouderlijk huis van velen niet altijd geschikt is om het haar daar gezellig te maken. 't Was te wenschen, dat alle mevrouwen dit inzagen. Ik ben zoo 'k zei 20 jaren getrouwd en uit myn huis zyn niet minder dan 17 meisjes getrouwd. Een is ziek gewor den en heb ik niet kunnen houden. De twee dienstboden, die 'k thans heb, doen haar werk naar behooren en toch heb ik een zeer drukke huishouding. Ik heb echter nog nooit behoefte gevoeld aan een arbeidscontract, als men de dienst boden behandelt, zooals men zelf graag be- hundold zou willen worden, heeft men oigen- lyk zoo weinig met wetten te maken. Myn oudste dochier, die op do hand van mijn echtgenoot is, heeft als motief tegen het vrijers in de keuken hebben, opgewor pen, dat er zoo'n onaangename lucht van slechtc tabak in liuis hing, als de heeren geweest waren. Dat was waar, doch 'k heb er een probaat middel op gevonden. Zoodra de vryer arriveert, wordt hem een sigaar van mijn man aangeboden en zoo is ook dit bezwaar uit den weg geruimd. Met vriendelyken dank voor de plaatsing, geachte heer Redacteur. Hoogachtend, Mevr. VAN G. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Java arriveerde 18 Maart van A'dam te Hamburg K. W 111. v. A'dura n. Java, vertr. 18 Mrt. v. Genua. Koninklijke Koi.landsche Llotd. Dellland arriv. 18 Mrt. v. Bnenos-Avres te A'dam. Zaanland, v A'dam n. Brazilië en Buenos-Avres, vertrok 17 Maart van Lissabon. Amstelland, v. A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, vertrok 18 Maart van Boulogne. Kotterdamsche Llotd. Ophir, v. B'dam n. Java, vertr. 17 Maart v. Suez. T.ibanan, v. Java n. R'dam, is 17 Mrt Berim gepas. Bogor, v Java n R'dam, arriv. 17 Maart te Suez. Gcdé, v. R'dain n. Java, arriv. 18 Mrt. te Lissabon. Kawi arriveerde 18 Maart van Java n. Rotterdam. wel willen gelooven, dat we by flink storm weer hier zoowat 'n meter schudden 't Is wel gebeurd, dat het kwik, waarin het lichttoestel drijft, uit dun bak en als we in dat kommetje wat water hadden staan, dan ging 't er overeen. Wanneer 't buiten een beetje te erg waait, dan ga je hier zoozoo En do torenwachter liet zijn bovenlichaam voorbeeldend een slingerkuur verrichten, zoodanig, dat de oude, bijna mattelooze stoel er krakend-piepend over zuchten. Hy zat gemoedelijk, met over-elkander- geslagen beenen aan het geel houten tafeltje aldus te vertellen, liep bij tusschenpoozen naar de twee raampjes, waardoor z'n hoofd tot den hals verdween, draaiend van links naar rechts, stormde dan weer eens door het deurtje naar buiten, om beter te kannen observeerun in alle richtingen. .Verwacht u iets bijzonders?» „Er kan elk oogenblik een boot passeeren, die ik dan even door dc telefoon aan het havenkan'oor moet melden.» „De scheepvaart langs de kust geeft zeker niet zoo bijzonder veel drukte voor uw waak zaamheid „Drukte Nee, de particuliere scheep vaart zal ons hier niet doen zweeten hoofd zakolyk zyn het de oorlogsschepen en lands- vaartuigen, waarvoor we aalueeren en die we eventjes melden'. Een zwak telefoonbelletje klinkt verrassend en door de trechter gaat een booman-achtige, diepe basstem: »hier ia de vuurtoren!» OI de boot al in aantocht was. Nog niet. Dan ging-ie weer zitten in z'n gemakke lijke houóing, schonk zich een warm kopje koffie uit het pruttelend keteltje op de kachel slurpte met tusschenpoozen het bruine vocht naar binnen, totdat-ie dan weer met een sprong b\j het raampje stond of vlug naar boven wipte op het bordes, met de hand aan de Marine en Leger. 1 April 1909. Geplaatst a.b. Hr. Ms. «Schorpioen": Machinisten W. F. de Loenen, J. E Strasser, W. G. M. Brouwer, L. K. Thomas, F C. Matzinaer J. Vader. Geplaatst a.b. Hr. Ms. «Evertsen": Hoofdmachinist W. C. Linschotenmachinisten P. Visser, K. W. v. d. Veen, L G. R. v. Schie, K. J. Mi-tz, J. A. Habig en D. A. G. Bakkerschipper J. Killen bootslieden B. v. d. Berg, W. A. Muur man, F. M. le Febvre. L. A. Wessels en J. Nijman sergL-konstabel G. E. v. Dam konstabel-majoor G. v. d. Berg; sergt.-konst. J. M. de Roodesergt.- schrijvers A. Witpen en K BakkerSergt.-torp.ro. aan te wjjzen dnor den Dir.-Comm. te W'oord korp.-monteur H. A Fabersergt.-ziekenverpl. v.k. C. H Wolfswinkelsergt.-timm. K. E. Pels sergt.- bottelier S. P. Haakenhout; stoker-maj. H. v. d. Bergsergt-stokers C. P. Blinkhof en C. J. de Vuijst. Overplaatsingen op 1 April. van op Bootsman C. F. Kroes Ws. Wo. Rhenus Sgt.-bot. v.k.G. A. Vrijdag V. Speijk St-majoor J, Dunk V. Speijk Emma. Sgt.-stoker A. Gccrling Emma Friesland. Hoofdmach. J. A Rjetdijk n.a. Dolfijn. Machinist H. L. E. v Gelder n.a. t H. Duif R.Claeszen t Bootsin. v.k. B J. Cornelius Zeehond i Machinist M H. de Vos R.CIaeszen Friesland. P. A. karsdorp Werf A'dam i H. P. Millaard n.a. R.Clacszen. J. Botteman n.a. Sgt.ziekv. v.k. G. A. Garol V: Galen A. v. Lambaart R.CIaeszcn V. Galen. J.M.Scheffer Ws. Wo. (na cindigingv. verlof, 11 Apr.) Sgt.-konat. J. Bastra Mos» Bellona. Machinist W. J. M. Savalle Friesland. Bootsm. v.k. E.J. Alink V. Dog V. Galen. Hoofdmach. 0. Verschuur non-activiteit Machinist J. v. d. Brugge Das. W. Brouwer Das Friesland. D, W. Kwak Friesland Emma W. Dollekamp VisBcherijberichten. Nieuwediep, 16 Mrt. Door trekkers aangebracht 7 tal haring, p. tal f 18.50 a f 15.50. 17 Maart. 12 tal haring, p. tal f 17.a fl*. 18 Maart. Door 10 korders tezamen0 m. stort- schol, p, m. f660 m. kl. schol, p. m. f3.a f2.25. 16 m. schar, p. m. f2.50 a f2.—. Bnrgerlijke Stand gemeente ttei'itr. 16-18 Maart 1909. ONDERTROUWD: W. C. Haverkamp en J. van Neck. Chr. Eist en A. de Boer. F. W. Voordenberg en G. Haagsma. H. Verbruggcn en A. C Budde. B. de Boer en A Post GETROUWD: M. C Voerman cn G. Wentel. M. C Daalder en E. Zwaai. A Smit ei» F. Stegers. BEVALLEN: E. Schrieken-Zwaan, d. J. C. O. Bakker—Dust, z. J. KuitMiddelplaats, z. OVERLEDEN: A. Kok, wed. D. Klaassen,65jaar, I'. J. Schade - Kalatz, 73 jaar. G. van der Walle. 23 jaar. Marktberichten. Schagen, 18 Maart. Aangevoerd 4 paarden f 110 a 200, veulens f a ossen f0a 00 stieren fu 0 duiven f 0 a I', 4 geldekoeien f 110 a 130, 36 vette id. f 160 a 270, 16 kalfkoeien f 140 a 220, 0 vaarzen f 0— a 00 hokkelingen f a 0 graakalveren f a 200 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen f a 0— schapen (overhondera) fa 0.—,0— vette schapen f a 0 mager id f a 0 lammeren f 0 a 0,bokken en geiten f a 10 magere varkens f 14 a 19. 24 vette id. per Kg. 44 a 53 et, 50 biggen f9,a 13, 0konynen f0. a 0.—0— kippen f0.— a0.—zwanen f 800 Kg. boter f 0,60 a 0,65, 5000 kipeieren f3.a 3,50, 0— eenden dito f5.a 0, per 100. Kostelooze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K. Volksbond. Molengracht, Helder. Voor ieder toegankelijk. Gevraagd 1 schildersleering. Bieden zich aan: 1 wasch- of werkvrouw, 1 verstelnaaister. Zitting alle werkdagen v. 7—8 uur 'a avonds. Advertentiën. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht, u in kennis te stellen met het overlijden van onzen ge liefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader Thomas Stom, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Amersfoort, 12 Maart 1909. I Amersfoort p.' rabrab~st0m' ruhrürt W. J. J. GRAAFF- Stom. P. GRAAFF. A%TnMM' R De" Hel(ier A. STOM Bakker. Amers foort. leuning, kalm, scherp ziende in de Noordzee „Daar hei-je 'm ziet n, daar...» De telefoon werd in werking gebracht en intusschen zocht ik tevergeefs over het water, langs den horizon, ver, heel ver, in de richting van het Westgat. Ik zag niets dat op een schip geleek. Toen met den kjjker. Een donker, spookachtig voor werp naderde uit het Westen, werd duidelijker gaf eindelyk den vorm van een boot te aan schouwen, voor welker boeg wit-schuimende golven al maar voortrolden on weer terug dreven langs de waterlijnen naar de om woelde massa achter de schroeven, die be paald geweldig boorden om den gang er in te houden. Vanuit het wachthuisje op het bordes, waarin talrijke seinvlaggen zyn geborgen, verschijnt nu het rood-wit-blauw en stadig gaat de vlag aan het lijntje naar don top van den vlaggestok, een verplicht saluut, dat met een contra-sein werd beantwoord. Een striemende Noord-Oostenwind gierde door de hekopeningen van het bordes, drong gniepig door jo kleercn heen, deed je door den-kachel-verwend lichaam huiveren, en ik bespeurde met byna rammelend gebit het hokje, waarin oen lange, dik-wollige jas voor den nachtdienst gereed hing. „Staat u hier den gehoelen nacht op uit kijk .Neen, we doen dat met z'n tweeën om beurteen uur by het licht en een uur bui ten. In dezen tyd is 't gcon lolletje, dat snapt u nu wel, maar 's zomers, in den zomer sta je hier voor je pleizicrdan zyn de korte nachten heerlyk afkoelend na de hitte van den dagin den zomer kan je hier ge nieten van zee- en landpanorama's, dan ko men hier vele bezoekers, zoowel vreemdelin gen als inwoners, om met 't boote oog mylen ver te zien." Ondertrouwd Hermanus Verbruggen en Anna Catharina Budde. Helder, 18 Maart 1909. Basstraat 57. De Heer en Mejuffr. THEINEJtT- LE MAIR, danken voor de zoo groote belangstelling, by de herdenking van hun 12',,-jarige Echtvereeniging onder vonden. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. Bekend wordt gemaakt dat Zondag morgen 10 uur en 's avonds half zes voor hen hoopt op te treden, Os. J. WEEHER, Hervormd Predikant te Haarlem. HEDENAVOND in gebouw Palmstraat. Aanvang half acht. der Christelijke Zangvereeniging „ZINGT OEN HEERE", Afd. van den Bond van Chr. Zangver. op WOENSDAG 24 HAART t.s., In 't Gebouw voor Evangelisatie (Palmstraat.) Aanvang ten half acht ure. PROGRAMMA'S a 10 cent verkrijgbaar bij de leden en aan den ingang der zaal. HET BESTUUR. Lichtbeelden over Afrika en de negerstammen. Zondagavond te 8 uur in het Bondegebouw, door Pater Seynaeve, missionaris. Toegankelijk k 20 cent. De entree'a zijn geheel voor het liefdadig doel. ZONDAG 21 MAART a. 8., '8 middags 12 uur, gecombineerde vergadering van alle hier bestaande vak en militaire vereenigingen, in de groote zaal van „TIVOLI". Namens verschillende besturen. Het bestuur van de Bakkersvereening. Toegang alleen voor LEDEN. Burger-Avondschool te HELDER. Zy, die wenschen deel te nemen aan bet eind-examen van de Burger-Avond school, gelieven zich vóór Maandag 22 Maart a.s. by ondergeteekende aan te melden. J. KRUIS VOORBERGE, Dykstraat 53. inde „TUINTJES" op ZONDAG as Beleefd aanbevelend, J. BLAAUBOER. VERHUISD Schoen- en Laarzenmaker H. J. BASTIAANSE. Blijft zich beleefd aanbevelen. Spoedige en nette bediening. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor alle voor komend Timmer- en Metselwerk. H. BLOM, Dijkweg I, Westplein. Hoe ver strekt dat uitzicht Met hot bloote oog 20 Eng. mylen; wy, wachters, zien bij helder weer do stadstorens van Alkmaar en Enkhuizen en met den kij ker veel verder." 't Begon in'usschen te schemeren. We ver lieten het bordes en gingen door do deur naar de afdeeling, waar de prachtige werk tuigen, de kostbare lenzenboog van zuiver kristal en waar het licht zelf is gevestigd. Een benzine-lampje, met een kleine hoe veelheid geperste lucht, werd aangestoken, waaruit onuuddelijk een vlammend straaltje spoot, gevolgd door een flinke vlam, die zoo lang moest branden dat zy blauw van kleur was en de ijzeren ronde krulstaafjes gloeiend waren. Met dit vinnig brandend toestelletje klom de wachter nu op een koper laddertje door een ronde opening naar den gasvormer, die in verbinding staat met een dubbelen ketel; de bovenste is gevuld met 19 liter petroleum, de onderste mei 8 kilogram ge perste lucht, waarvan in den regel slechts 3 kilogram por nacht wordt gebruiktdeze lucht wordt aangevoerd door oen draaiende handpomp en wordt geregeld door een ma nometer, die niet meer verbruik toelaat dan 3 kilogram. De benzinelamp, van voren bloedrood en gedurig verhit door hevig suizende vlam- tongen, werd nu in aanraking gebracht met genoemden gasvormer cn zoo lang van alle kanten bestookt, dat ook dityzer zyn donkere kleur verwisselt meteen gloeiende. Dit werk duurt enkele minuten, waarna een kraantje aan den ketel, in verbinding met den gasvormer, wordt geopend en de dan door een fyn gaatje gedrongen olie een vlam veroorzaakt; deze betrekkelyk kleine vlam wordt daarop in haar flikkeringen getemperd door een kousje euhet avondlicht op den Helderschen toren is ontstoken. Het schynt aanvankelijk zwak VERLOREN op den Zeedijk, tussehen Kruisweg en Havenhoofd, een zilveren ARM BAND. - Verzoeke terugbezorging tegen flinke belooning, Kanaalw. 137-138. FOTOGRAAF, KANAALWEG No. 3. Atelier geopend alleen op de dagen Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag. A anneitcdlug; Burgemeester en Wethouders van Helder zullen op WOENSDAG 31 MAART a. s., des namiddags ten 2 uur, ten Raadhuize in het openbaar aanbesteden Het herstellen van de Molen- brug' over _het Heldersche Kanaal met bijbehoorende werken. Bestekken zyn, zoolang de voorraad strekt, ter Gemeente-Secretarie verkrijg baar voor f 0.25 per exemplaar. Aanwijzingen op Donderdag 26 Maart a. 8., des voormiddags 10 uur, aan het Bureau van Gemeentewerken. De inschrijvingsbiljetten moeten óp gel gesteld worden. Helder, 17 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STEIJN. De Secretaris. UURBANUS. Een meisje, oud 16 jaar, zag zich gaarne geplaatst om behulpzaam te zyn in de huishouding of in een «rinkel. Het modevak geleerd hebbende. Brieven onder letter „D.", aan het Bureau van dit Blad. Een net Meieje biedt zicb aan als tweede Meid of als Dienet- bode in een klein gezin. Fr. br. onder lett. H. aan den boek handelaar A. J. MAAS, Kanaalweg. Mevrouw MONTUN, Postkantoor, vraagt 1 April eene nette OIENSTBOOE, vooral goed kunnende kokeu en buis- werk verrichten, en die reeds eerder in deftigen dienst geweest is. P.G. Aanbie dingen na 8 uur 's avonds. beu aeiiu Diual'buim (Üdgiueiu) gevraagd. Adres: Kanaalweg 113. Een Dagmeisje gevraagd, niet beneden 16 jaar. Adres: Dykstraat 15. Een flinke Dagmeid gevraagd. Adres; Spoorstraat 26, Café. hen net UlMMifl&Jti gevruga, niet beneden de 18 jaar. Aanmelding des 's avonds na 7 uur. Adres„Hotel Den Burg". Mevr. v. DOESBURGH, Weatgracüt 72, vraagt voor de morgenuren een net iWI BROODBEZORGER. Gevraagd een net Pereoon, voor de 3 morgenuren, loon pl. m. f3,öü per week. Adres „DE VOLHARDING". Keu lluiie LUuNuAti&S gevraagd. Adres J. VAN WILLIGEN, West straat 87/9U. JONGEN gevraagd, die in 't schoenmakersvak wil opgeleid worden. Adres: Koningstraat 48. Een SCHlLDEKöJOJNuEM gevraagd. Adres: Kanaalweg 113. Ken nette Schildersjongen gevraagd. .-4 Adres J. BAKKER, Schilder, Keizer straat 20. en zóó nietig, dat men vlak by de kris tallen lenzen gezeten begint te twyfelen aan de werkelyke sterkte van 1.200.000 kaarsen. Maar, de duisternis neemt intusschen lang zaam toe on zoo aanstonds zullen we, weer beneden gekomen, zien, wat dht vlammetje vermag 1 Een groote ronde sohyf, waar vau het onderste gedeelte in een met 850/kilogram kwik gcvulden bak dryft, wordt losgeschroefd en is alzoo vry gemaakt om zich te kunnen voortbewegen in cirkelvorm.' Een op den grond staand nurwerk, dat 's winters zes en 's zomers vier maal (lange en korte nachten!) met de hand wordt opgewonden, een vernuftig werktuig met gangregulateur en voorzien van een rol, waarover een lang staaldraad met gewicht door den binnentoren naar omlaag afloopt, zorgt voor de beweging en laat het licbtgevjiartc in matig tempo rondgaan, zóó, dat de schyf, waarop de kristallen kap is geplaatst, in 20 seconden ëónmaal rond is en de lichtbundels, versterkt en voortgebracht door de lenzen naar de ovale middelpunten van de kap, regelmatig rondgaan: de eerste twee bundels duren 8 seconden, daarna 9 seconden duisternis en vervolgens weer de twee dan komende bundels va» 3 seconden, zoodat de vier stralen wel geregeld draaien, maar hun afstanden de duisternis regelt en de bundels alleen door de middelpunten wor den uitgeworpen. Do geheele inrichting, niet de sterkste in haar soort van ons land, ia vervaardigd en geplaatst door de instructeurs Phares en Fananx, Rue Curial 82, Faris, en heeft on geveer gekoat f70.000. V. R.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5