KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWieringen en Anna Paulownam No 3772 Woensdag 7 April 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. BureauSpoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. De Servische reeervetroepen zyn naar huis gezonden en de Skoepstschina is tot 12 April met vacantie. Twee bewijzen dat de zaak Oostenryk- Servië ie afgedaan. Byna een half jaar heeft daar in den Balkan de toestand van opge wondenheid geduurd, hoorden we van tyd tot tijd het wapengekletter, dreigde op sommige oogenblikken de oorlogsbrand te zullen uit breken. Er dreigde oen Europeesche oorlog om niets, om een bloote formule. Dezelfde verklaring die de mogendheden nu hebben afgelegd konden zo ook voor 6 maanden hebben afgelegdOostenrijk kon een over eenkomst sluiten met Turky'e en Bosnië en Hcrzegowina werden door Oostenrijk ge- anexeerd. 't Laatste was feitelyk ook slechts een vormwant Oostenrijk regeerde de provincies al zoo lang. Dat Servië hierby op zyn achterste pooten is gaan staan 't is dat volkje daar te vergeven. Maar daar school wat achtermen rekende op de hulp van Ruslanddoch Rusland is wyzer goweest. Het aftreden van den Servischen kroonprins heeft aan de 'vrede-zaak zeker veel goed ge daan al is het ook ongewild. En nu de troepen van beide zyden van den Donau zyn weggezonden hebben de diplomaten hun taak weer opgevat om de vriendschappelijke be trekkingen van voorheen weer te herstellen tusschen de beide Staten. Het napleiten in de Europeesche pers nam reeds een aanvang. De diplomatieke weeg- Bchaal werd ter hand genomen en men gaat nu eens kijken wie ietwat winste te boeken heelt. Daar is wel wat uit te leeren. Zoo verklaarde Von Bülow in den Duitscben Rijksdag, «dat de houding van Duitschland niet alleen bepaald werd door de bepaling van het bondsverdrag, maar nog veel meer dan het poltieke belang van Duitschland, om de positie van den bondgenoot te steunen. Zonder Duitschlands hulp zou Oostenryk er ook wel gekomen zyn, maar het zou zich van den onvertrouwbaren vriend hebben afgewend. Dit wilde de Duitsche Regeering voorkomen." Het blijft echter wel wenschelijk dat over besluiten waarvan beide bondgenooten de gevolgen moeten dragen vooraf overleg ge pleegd worden. Oostenrijk heeft dit bij de anexatie van Bosnië echter verzuimd te doen Dat Rusland zoo maar toegegeven heeft* heeft kwaad bloed gezet in Engeland- Men zoekt in dit laatste land achter alles den gevrecsden Duitschen invloed. En zoo ziet Engeland wel eens spoken waar ze heelemaal niet zyn en do bladen gaan uit van onder stellingen, die niet waar zijn of althans over dreven, wat alles te samen genomen op den duur ongunstig moet inwerken op de ver houding van Engeland en Duitschland. De geruchten omtrent een mogelijk aftre den van koning Peter van Servië, hoewel ook tegengesproken, houden aan. Tegen betaling van een zeker jaargeld zou de Koning zyn rust nemen. Er wordt gemeld dat Engeland aan Servië een leening beloofd heeft om daaruit het jaargeld te bestryden. Als candidaten voor de troonsop volging worden nog genoemd prins Walde- mar van Denemarken die met een prinses van Orleans gehuwd is en de Zweedsche prins Bcrnadotte wiens gemalin een Russische grootvorstin is. In het Servische leger sohynt een beden kelijke gisting te heerschen. Men spreekt van protesttelegrammen uit tal van garnizoenen en van geheime verga deringen van officieren en het heet, dat de beweging wordt aangestookt door den ex- kroonprins George. Zelfs schynt men te vreezen, dat deze zich plotseling als militair dictator zal opwerpen. Die vrees moge misschien niet geheel en al gegrond zijn, vast staat, dat men een wijd vertakte samenzwering heeft ontdekt, waarin officieren betrokken zijn uit de garnizoenen Nisj, Kroesjewatz en Kragoejewatz, die ten doel had de dynastie Karageorgewitsje te onttronen. Te Nisj zyn reeds elf, te Kra goejewatz acht officieren in hechtenis genomen. De cavalerie-officieren te Kraljewo hebben geweigerd aan het complot deel te nemen, daar zij wel het aftreden van koning Peter wilden bevorderen, maar het tevens wen schelijk achten, dat zyn zoon George hem zal opvolgen. In de Russische Doema-zitting van 1 April werd door den afgevaardigde Markolf van de uiterste rechterzijde Fraukryk, de bond genoot van Rusland, geducht onder handen genomen. Deze spreker viel nl. heftig uit over het Fransche leger, zoo krachtig onder Napoleon, maar waarop men thans, zooals hij zeide, volstrekt niet meer kon bonwen. Tegen deze insinuatie werd van alle zyden behalve van de uiterste rechterzyde, leven- dig geprotesteerd en president Komiakof ver klaarde onder toejuichingen, dat hy, noch de Dooma, zouden dulden, dat het leger van den bondgenoot werd beleedigd. Een ander lid van de uiterste rechterzijde, Poerisjkewitsj, besprak toen de internationale staatkunde. Hij betoonde zich uiterst gebeten op Duitschland, dat het heilige Rusland zulk een schande had aangedaan en zijn betoog over de Duitsche kuiperijen werd daarna nog cenigszina aangedikt door zyn partyge- noot Bobrinski, dio wees op het doordringen van Duitschers in Polen en op Duitschlands streven om zyn invloed in de richting van het Oosten voortdurend te doen toenemen. De Polen op wie Pruisens hand zwaar drukt zouden over de erkenning van hun toestand misschien tevreden kunnen zijn als die maar niet kwam van Rusland. Want of zy onder de heerschappij van de knoet 't minder hard zouden hebben, dan nu is een groote vraag. In Griekenland een ministrieele crisis, in Portugal idem in Spanje byna. In Portugal gelukte het niet een kabinetsformeerder te vinden. Men verwacht dat het huidige minis terie aanblyft met een anderen minister van financiën. In de Spaansche kamer verklaarde de afgevaardigde Soriano dat de openbare meening het aftreden van de regeering eischt. Minister Maura verklaarde dat zy niet zou aftreden. HELDER, 6 April. Onze Vroegere plaatsgenoot, de com mies der Posterijen on Telegrafie 4e kl. Pb. M. Polak, is bevorderd tot commies 3e klasse. Onze Vloot J.l. Vrijdagavond hield de afdeeling Helder van de vereeniging „Onze Vloot" in ,Tivoli' een vergadering met ruime introductie van niet-leden. Nadat de heer H. J. Boldingh met oen inleidend woord do vergadering had geopend, verkreeg de heer J. F. Bezemer, leeraar in de land- en volkenkunde van Ned. Oost-Indië aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, het woord. Deze behandelde het onderwerpEen en ander over de be volking van Sumatra". Do spreker wees er op, dat men ruimschoots gelegenheid heeft met Java, het belangrijkste deel onzer O. I. bezittingen, kennis te maken, doch dat de bekendheid van de buitenbezittingen zeer gering is en men aan deze deelen niet die aandacht schenkt welke zy verdienen. In den laatsten tyd is hierin een merkbare veran dering gekomen, de belangstelling voor de buitenbezittingen is ontwaukt en voorname lijk voor Sumatra, waarvoor een schoone toekomst is weggelegd. Na op bevattelijke, populaire wyze de uitgestrektheid van Sumatra geschetst, de opmerkzaamheid op het verschil van Oost- en Westkust en de Padangsche bovenlanden gevestigd en op den weelderigen, tropischen plantengroei gewezen te hebben, ging spreker na de verschillende volksstammen, die dit schoone eiland bewonen. Achtereen volgens behandelde hij de 3 voornaamste rassen, n.1. de Atjehers, de Batakkers en de Maleiers. Hy schetste hun karakter, hun leefwyze, hun gewoonten en zeden, hun gods dienst, hun middelen van bestaan, een en ander doorvlochten met eeuige aardige legen- de's en verhalen, waardoor hun eigenaardig heden in een helder licht werden geplaatst. Het gesprokene werd door duidelijke, mooie lichtbeelden opgehelderd. Deze lezing werd door de ouderen met veel belangstelling gevolgd, hetgeen van het jeugdige publiek niet gezegd kan worden, dat zich niet altjjd even betamelijk gedroeg. Zonderling geval. Woensdagmiddag. 't Belletje va i het gebouw Leger des Heils, Spoorgracht, rin kelt een zacht geluid in het ruime portaal. Buitendeur, voor gemak aan den binnenkant van een trektouw voorzien, wordt Bpoedig daarop als automatisch geopend. Adjudant van liet kwartier blikt vlug langs de hoog stellen trap omlaag, bemerkt dan beneden in de deuropening het stoere lichaam, het door zonnewarmte licht-bruin gelaat van een man, op den ietwat gekromden rug een blijkbaar zware mars torsende, verdeeld in vakken en laadjes. Naast hem staat in verlegen houding,een klein meisje, met bleek- huilerig gezicht in een wit-helder winterom- slagdookje gedeeltelijk vorborgende zorg vuldige sluiting, door middel van een veilig heidsspeld, geeft den indruk dat hier een geoefende vrouwenhand wellicht voor de 't laatste maal goed heeft willen doen. 't Uiterlijk van het kind herinnert zichibaar aan fatsoenlyken afkomst. Op de vraag van den adjudant wat de vreemdeling en het meisje verlangen, ver telt de man in onsamenhangende woorden, dat hy zyn vrouw verlaten heeft en nu voor hem en zyn kind om .geesteljjk onderstand" komt verzoeken. Ofschoon niet zoo'n merkwaardig geval, dat .springen van een huwelijksband klonk de vraag ,om geestelijk onderstand" wel wat vreemd, scheen zy voort te komen uit het hoofd van iemand, wiens hersenen in abnormalen toestand verkeeren en, getroffen door het merkbaar verdriet van het hevig snikkend meisje, dat alleen het woord .moe- dur" herhaaldelijk verstaanbaar uitbaar uitliet, meende du adjudant in deze wellicht te kunnen helpen, zoodat ze binnen moesten komen. Ze schoven daarom in het portaal, moesten even wachten in de zaal. Adujdant verwijdert zicli een oogenblik, komt terug en bespeurt dat het tweetal, man en kind, heel stilletjes zyn verdwenen. Daar men veronderstelde, dat een krank zinnige, in gezelschap van een onschuldig meisje, zooeven ontdekt, nu aan zijn lot over gelaten was en men het kind dan toch in bescherming wenschte te nemen, werd besloten om het spoor van beiden op te zoeken en de politie van het geval kennis te geven. Muntbiljetten 1 Ingediend bjj de Tweede Kamer is een wetsontwerp, strekkende om de gelegenheid tot inwisseling van muntbiljetten, welke krachtens de wet van 31 Dec. 1903 op 1 April 1909 gesloten werd, alsnog open te stellen tot 1 October 1909. In de memorie van toelichtig wordt mede gedeeld, dat van de 1 15.000.000 muntbil jetten nog voor f430.730 oningewisseld is en het wetsontwerp strekt de houders dezer oningewisselde biljetten alsnog in de gele genheid te stellen zich voor schade die een bate voor de schatkist zou zyn te vrywaren. De onverbeterlijke. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de kantonrechter te Medemblik den kwakzalver Eilers uit Oegstgeest tot twee maanden hechtenis. Verdronken. De 61-jarige W. F. 'Je la Rie een bekende kellner in hut café Zomerzorg te Leiden iB Dinsdagavond terwyl hy uit den liynburger- singel zijn hoed zou halen die er was inge waaid, verdronken. Ontploffing. Zooals reeds medegedeeld is, hoeft er te Marseille op do «Jules Henry" een ontplof fing plaats gehad, waarby een aantal per sonen gedood en gekwetst werden. De «Jules Henry" is een prachtige yzeren driemaster, die, uit Philadelphia aangeko men met petroleum, te Cette haar lading had gelost. Vandaar was het schip naar Marseille gekomen waar het, nadat het ge kalefaterd was, werd vastgemeerd aan het havenhoofd van Kaap Pinède, in het petro- leumpark. By aankomst te Marseille werden de matrozen grootendeels vervangen door werk lieden, die herstellingen aan het schip zou den doen. Daarna zou de expert van het bureau .Veritas" met twee boambten overgaan tot een onderzoek van het ruim en juist was het ruim geopend, toen de ontploffing plaats had. Het bovengedeelte van het schip sloeg uit elkanderdo bouten werden losgerukt, de masten braken en sloegen in zee. De per sonen, die getuigen waren van dit schrik- tooneel, zagen, doodelijk verschrikt, men- schelyke lichaamsdeelen de lucht invliegen en toen in de zee en op de kaden neervallen in een kring van meer dan 500 M. Zoo hevig was de ontploffing, dat de slag op meer dan 5 K.M. afstands werd gehoord. Toen men eonigszins bekomen was van den eersten schrik, werd dadelijk de reddings- arbeid begonnen, waarbij de brandweer on vrijwilligers uit de stad de bohulpzame hand boden. De gewonden werden met buitenge wone voorzichtigheid op baren gelegd ;en naar de ziekenhuizen vervoerd, terwijl do uit elkander geslagen lichaamsdeelen zoo veel mogelyk bij elkaar werden gevoegd, ten einde de identiteit der omgekomenen te kunnen vaststellen. Voor zoover men kan nagaan, zijn er 9 personen bij de ramp om het leven gekomen. De toestand van de gekwetsten is nog steods zorgelyk. Nader meldt men Gmtrent de ramp aan boord van het Fran sche petroleumschip, de .Jules-Henry", waar bij 9 personen om het leven kwamen en 11 zwaar gewond werden, vermeldt de .Matin" nog de volgende bijzonderheden Het prachtige vaartuig was geheel uit ijzer gebouwd, en voorde drie masten. Het was Vrijdag uit Philadelphia, met een lading pe troleum te Cette aangekomen, had daar ge lost, en was naar Marseille vertrokken, ten einde daar te worden gedokt. De bemanning werd grootendeels ontscheept en vervangen door werklieden, die de noodige reparaties moesten verrichten. Omtrent de oorzaken der ontploffing, die buitengewoon hevig was, tast men nog in het duister. Even voor het ongeluk plaats had, had een-expert van het bureau .Veri tas met tweo beambten, het schip nog on- dorzocht, en zich daarbij bediend van een electrische lamp, daar ieder ander licht aan boord der petroleumschepen is verboden. Iu ioder geval weet men, dat op een of andere wijze de petroleumgassen, opgehoopt in du laadruimte, tot ontploffing zijn gebracht. De losbarsting was van zoo ontzettende kracht, dat de ledematen der slachtoffers tot op een afstand van 500 meter nodervielen. Het donderend geraas der ontploffing werd op meer dan 5 K.M. afstand vernomen. Vijf lijken kon men slechts, na lang zoeken naar in alle richtingen verstrooide overblyfse- len, ongeveer samenvoegen. Do brug van het schip was letterlyk ver splinterd, terwyl de stalen masten als hal men verbogen waren. Het rijksluchtschip. Uit München wordt aan het Handelsblad gemeld De Beiersche ouranten van Zaternagmor- gen komen uit met vetgedrukte opschriften .De Zeppelin in Stormweer", .De Zeppelin manouvreert prachtig in een orkaan". Het spijt ons voor de vaderlandsliefde van de Duitschers en voor don energiokon ouden graaf Zeppelin, doch wil men do waarheid vertellen, dan was de tocht van Vrydag alles behalve een succes. Het luchtschip dut in München probeerde te landen, vermocht een voudig niets tegen den wind, dio van het gebergte in het Zuidwesten kwam, werd door dien wind meegenomen, 98 kilometer ver weggewaaid en kwam eindelijk met veel kunst en vliegwerk in het Isarmoos bij Din- golting terecht. Hadden de leden van de Beiersche Automobiel Club niet een menigte soldaten daarheen gevoerd, dan was het luchtschip waarschijnlijk nog vorder gedre ven, want zonder adsistentie van benedon scheen het bijna volslagen hulpeloos. Nu, Vrijdagmorgen om elf uur ligt het nog Bteeds waar het was in het onherbergzame Isar moos; het zal daar blyven totdat de wind veranderd en het weer beter wordt. München was Vrijdagmorgen in een staat van opwinding, die moeilyk te beschrijven valt. Van 's morgens zeven uur af was er geen rjjtuig en geen automobiel meer te krygen. Alles bewoog zich in de richting van de Theresienwiese. Scholen hadden vry. De kindertjes, als goede Duitsche school kinderen, wandelden netjes twee aan twee, meester voorop naar het oosten van de stad. Het tramverkeer was geheel veranderd. Allo wagens hadden een bord voorop .Zum Zep pelin" en brachten hunne passagiers naar de Theresienwiese. De Prins-regent en de Koninklijke en hertogelijke families (ik noem ze u niet op er zijn hier geloof ik 54 Koninklijke Hoogheden om maar niet van de Hertogelijke te spreken) waren op het balkon van een van de gebouwen van de tentoonstelling 1908 opgesteld. Er was krijgsmuziek en er waren soldaten om eere-salvo's te geven Het weer was be trokken maar er viel geen regen. En nu over den wind, die van ochtend in de cou ranten tot een storm en een orkaan wordt opgoblazen. Uwe correspondent merkte wei nig van een storm of een orkaan, maar ver trouwde zyn eigen oordeel niet tegenover al de beweringen van Duitsche zjjdo. Daarom heeft hij Vrijdagochtend alle Hollanders en andere vreemdelingen, die hy hier kent. op gezocht en hunne meeningen gevraagd. Het resultaat was, dat allen het er over eens waren, dat we geenszins met een orkaan te doen hadden. Het was, wat we bij ons een stevigen bries zouden .noemen. Mooi weer om te gaan zeilen. De couranten komen als verontschuldiging aan met diepo metereolo- giBche beschouwingen. Als een bewjjs dat die storm niet zoo vreeselyk was deel ik u slechts mede, dat er boven op de bekende bolronde spitsen van de Frauenturm een heel troepje menschen zat, en dat er bovenop de Rathansturm een meneer een cinemathogroaph lustig liet werken. Op slag van negenen kwam het luchtschip boven de Theresienwiese. Het had den wind van achteren en kwam stadig opzetten. Het valt niet te ontkennen, dat het eerste gezicht zeer indrukwekkend was. Het enorme gevaarte, evenals oorlogsschepen grys geverfd, dreef rustig naar ons toe. De spits werd naar beneden gewend en langzaam kwam het tot op een hoogte van ongeveer 150 meter. Men kon alle details nauwkeurig onderscheiden den voorgondel en den acbtergondel, het roer en de schroeven. Het luide gesnor van de schroeven was duidelyk te hooren. Paarden richtten hun ooren onrustig op, niet wetende wat van dat nieuwe geluid te denken. Boven do Bavaria maakte hot schip halt en liet zich toen over de menBOhen-menigte zeiion. Onnoodig te zeggen, dat die menigte enthousiast was. Geweersalvo's, hoera's, hoch's, zakdoe- keugewuif, hoedengewuif, er was een uit barsting van vreugde, zooals men slechts zelden in zyn leven ziet. Uit het luchtschip werd een rcode vlag gestoken, ten teeken dat men een landing zou beproeven. Die landing zou plaats hebben op het Oberwiesenveld, de plaatB waar do militaire ballons manoeuvreeren. Dit Ober wiesenveld ligt ten noorden van de There sienwiese, en daar heen zou het luchtschip trachten te varen. Het hing nu over de iMozartstrasse en moest noordelyk eenigszins togen den wind in. Men bemerkte toen dat alles met vlot ging. De schroeven werden sneller aangezet en er werd geprobeerd met den kop tegen den wind in te komen. Het gelukte niet. De wind dreef het schip eenvou dig zijdelings met zich mee. Nu zag men hoe het luchtschip probeerde een gunstiger strooming te vinden. Het ging omhoog, maar dreef verder. Het kwam snel omlaag maar werd verder gedreven. Schrylings dreef het over de stad. Na eenige minuten was het by' het Ober- wiesenfeld. Alles was er in gereedheid voor de landing. Manschappen waren klaar om het naar beneden te halen. Duizenden stonden rondom en zagen het schouwspel aan. Maar het ging eenvoudig niet Het schip manoeu vreerde zooals iemand, die tegen den stroom probeert te roeien. Het schip manoeuvreerde naar boven en naar beneden, rechts en links. Het hielp alles* niots. De wind dreef bet over de vlakte heen en spoedig was hel nog slechts een vertikaal streepje heel in de verte. Nu begon een wilde jacht. Ieder die een race-autamobiel had, bood zich aan soldaten te vervoeren en gebruikte de gelegenheid om alle snelheidsbepalingen te overschrijden. Lansiers draafden den weg naar Erding op. Men zou probeeren te landen op de Erdinger Moos. Maar het mislukte. De jacht word voortgezet. Om half twaalf werd Freising gepasseerdechter geen kans om te landen. Om half één zetten de lanciers van Landshut de jacht voort, spoedig ingehaald door de automobielen uit München. 8 Kilometer van Landshut eindelijk, ter wijl de wind iets bedaarde, daalde het schip werd aan de spits voor anker gelegd. De achtersteven werd niet verankerd. Sol daten grepen de touwen en gaven den ach tersteven zooveel speelruimte, dat de wind geen schade kon doen. Graaf Zeppelin en de manschappen bobben 's nachts in den gondel geslapen. Nu is hot weer daglicht. Maar het waait nog steeds en hét sneeuwt van tijd tot tyd. Het kan in dezen tyd van het jaar dagen duren voordat we ander weer krijgen en zoolang zal het schip op de Isar moos moeten blijven liggen. De couranten verspreiden steeds nieuwe extrabladen en probeeren er bet enthousiasme in to houden. Maar velen vragen zich af, wat er van 't luchtschip in oorlogstyd zou zyn terecht gekomen. Men voelde dat het zoo'n goed wapen tegen de overraachtigo Engolsche vloot zou zyn en nu blaast de eerste de beste stevige wind het weg. Zou er per slot van rekening toch nog meer te zeggen val len voor t -zwaarder dan lucht"-systeem Heel München zit in de bierhuizen en houdt een onofficieel congres over luchtscheepvaart. Personeel Z. A. S. M. Do geliquideerde Ned. Zuidafrik. Spoor wegmaatschappij heeft aan haar gewezen personeel bericht, dat een afscheids- ofher- inneringsuitkeering gedaan wordt van f180 aan elk der 2500 vroegere ambtenaren of beambten, onverschillig de rang en diensttyd door hen by de maatschappij bekleed en doorgebracht. Tevens is een fonds gevormd en ter beschikking van de oud-directeuren gesteld, om daaruit te kunnen ondersteunen die in Nederland wonende oud-Z. A. S. M.- mannen en hunne weduwen, welke buiten eigen toedoen tydelyk niet in staat zyn in hun levensonderhoud te voorzien. DE WEEK. 4 April. 't Is zeer waarschijnlijk, dat de rnaneef die kennis zal nemen van wat, door onze Tweede Kamer, behandeld en besloten is in de laatste week voor het Pauschrecès van 1909, oogenblikken van vroolijkheid èn van verbazing zal doorleven Gij weet waar, bij het scheiden der markt op Vrijdag 26 Maart j.l., de groote stryd om gingof men al dan niet, in het ontwerp tot subsidiëering van bijzondere H. B.-scho- len, meer „waarborgen" zou stellen voor de deugdelijkheid van het op dio scholen te geven onderricht. Of men ook schoonschrij ven en gymnastiek tot de verplichte vakken zou rekenen, de hoeren waren 't er even min over eens. Doch ddarover was geen ont vlamming der politieke hartstochten te wach ten. Niet dergelyke strijdvragen van den tweeden rang zouden den door sommigen doodgewaanden, in werkelijkheid slechts sluimerenden, ouden, echten, vinnigen school strijd dio van-vóór Mackay s pacificatie, wakker roepen Meerdere of mindere waarborgen, daar over ging 't! Zooals ik reeds zei, dr. Bos had olie op de ziedende golven geworpen. Doch evenals op de echte zee, voor eeue wjjle kunstmatig tot kalmte gedrongen plaats heeft, weldra begonnen do woelige baren weer met verdubbelde heftigheid te stei geren 1 De heer Ter Laan eischte goedkeuring van het leerplan der bjjzondere H. B. S. door den minister. Deze laatste bleef zeggen .Onaannemelijk! Nooit of te nimmer! Dan trek ik liever het ontwerp in en wacht op... betere tydenM. a. w., tot ik straks, na Juni, een workingmajority" van recht- sche kleur tegenover mij heb, die 't my minder lustig maaktlHet besef van kracht was by Rechts duidelijk waar te nemen. Pas had men, in «Do Standaard", kunnen lezen, dat het compromis tusschen al de schakeeringen welhaast zal worden gesloten 't Werd hard tegen hard, en indien mi nister Heemskerk niet door het pijnlijke spit in den rug aan zijn fauteuil gebonden ware geweest, hy zou, in de woelige atmospheer der Kamer, allicht nu en dan door de zaal gedrenteld hebben I Nu bepaalde Z.Exc. zich ertoe om de heeren tot kalmte te vermanen. Maar de heer De Savornin Lohman vertoonde, nu en dan, de heftigheid van oen dertigjarigen politicus, die pas komt kyken, insteê van de bezadigdheid eens gryzen, hoogbejaarden veteraaos. Sprak van ,den schimmel", die liberale hersens blykt te bedekken Hij en de heer T y d e m a n caramboleerden met citaten van Groon en van Thorbecket Begon er zeer bedenkelijk uit te zien. De party-hartstocht was tot geweldigen vuur gloed opgevlamd Ongelukken waren te wachten- Niemand wilde toegeven. En toen tóen kwam weêr de wyze dr. Bos, als redder uit den nood. Maar hoe 1 P Met een .trouvaille', die m. i. sprekend lijkt op de kostelijkste 1 April mop, in deze dagen uitgebroed Luistert eens, vrienden, zei by ik weet iets goeds. Gjj zyt bang voor willekeur van een mi nister in de toekomst Eischt, van de andere zijde, meerdere waarborgen. Welnu,- bepaalt dan dat de bijzondere H. B. scholen door de Regeering niet zul- 1 e n, maar dat ze door haar kunnen ge subsidieerd worden. Niet imperatief dus, maar facultatief 't Werd, eventjes, stil in de Kamer. Dr. Bos' gelaat was even strak en rustig-ernstig als steeds. En daarna... Algemeene ont spanning Bravo I Prachtig Juist zooDe .puzzle' is opgelost. We hebben den uitweg van labyrinth gevonden 1 De heer Van Wynbergen was zoo in z n schik, dat hy. op stel en sprong van dr. Bos „trouvaille* een amendement maakte. De minister haastte zich te verklaren, dat ook hy zich by dit denkbeeld zou „neer leggen*. In de linksche gelederen ontvonkte ware vreugde over het idee-Bos, door baron Van Wynbergen tot voorstel gemaakt. 't Was, plotseling, alles pais en vree. Het gevaar gowokon Men hunkerde naar de stemming. En zy kwam I Ze bracht schitterende zege aan 't amen dement-Van Wijnbergen. Met 62 tegen 19 stemmen werd 't aan genomen. Zeer eigenaardig blyft hierbij, dat de geheele Kuyper-groep tegen stemde. Wat als men over do zaak kalmpjes nadenkt het verschil is tusschen deze be slissing, welke ten slotte toch alles aan de zelfstandige beslissing des ministers overlaat, dus, natuurlijk, het leerplan incluis 1 en wat de heer Ter Laan wenschteis 't u duidelyk I 't Ging der Kamer als ons allen wanneer we in een allerneteligst parket ver keeren en iemand geeft een middeltje aan, dat „den schijn redt* en u van de nacht merrie verlostVooruit maar Hard bravo-roepen. Afgeloopen Niet meer over denkon of praten De minister kwam er, overigens zonder kleerscheuren af. De Kamer weigerde, met 4389, in te gaan op het voorstel-Ketelaar om te bepalen, dat by de beslissing over subsidie de Raad van State zal moeten .ge hoord* worden. Do minister blyft dus vol komen vry en zelfstandig in zjjne dccissie. Mooier kon de heer Ter Laan 't toch niet verlangen 1 Het amendement-Ter Laan betreffende goedkeuring van het leerplan werd natuurlijk verworpen (5429het tweede van dien afgevaardigde strekkend om schoonschrijven en gymnastiek tot verplichte vakkon te maken verwierp de Kamer met 5231, en zelfs het derde amendement-Ter Laan ('t eenigst, door de C. v. R. niet ontraden) tot kostelooze toe lating van minvermogenden, met 55 tegen stemmenDeze laatste beslissing moet worden betreurd. Dit succes had men den heer Ter Laan, die zich, op uitnemend-tactische wyze heeft geweerd, kunnen verschaffen, om de zaak zelve en om de waardeering, welke de ijver van genoemden afgevaardigde, by de behandeling van dit ontwerp ontwikkold, verdient. Ten slotte bleken slechts de sociaal-demo craten. de oud-liberalen Van Foreest, Tyde- man en De Beaufort, benevens de Unie- liberaal Van Doorn tegen het artikel tozyo, waarin de voorwaarden van subsidiëering zyn vervat. Een der allerbelangrijkste punten is dus van de baan, maar er blyft nog, voor na Paschen, 't een en auder over, dat tot .geanimeerd* debat* aanleiding kan geven. Of men nog tyd en lust zal vinden om het voorstel-Lohman te behandelen, waardoor aan de ellendigo werkmethode, alias slak kengang, welke de Kamer totdusver .hul digt zeer beduidende verbetering zal ko men 'tZou, voor de .nagedachtenis' van dit welhaast-stervende Parlement wèl goed zijn! Muar dr. Kuyper heelt reeds twijfel uitgesproken, ot do zieltogende Kamer wel zulken arbeid kan en mag doen. Toch wil ik van harte kopen, dat de heeren, vóór de finale scheiding, dit goede werk nog zullen afdoen, want na den .grooten schoon maak" komt er zooveel kykec I't Zou inderdaad al to treurig wezen wanneer dit practische voorstel van een man, die zulk eone rjjke ervaring heeft, dio zoozeer bevoegd is om deze trage koe by de horens te vat ten, in de verdrukking r&akte! Maar laten we het beste, mooiste ervan hopen, 'tls nu de tyd om bljjdo verwach tingen te koesteren. Het geschut staat gereed om straks, den lande te verkondigen het groote, goede nieuws, dat thans met zooveel spanning wordt verbeid. Aan de departe menten te 's Gravenhage is kond gedaan, dat H. M. de Koningin van Paschen af geen stukken meer zal teek enen. Ook daaruit blykt dus, omstreeks welken datum de ge boorte ten paleize wordt verwacht. Dat de Vereenigde Vergadering der beide Kamers j.l. Donderdag zonder discussie en zonder stemming de wetsontwerpen betref fende Regentschap en Voogdij heeft goed gekeurd is, in de gegeven omstandigheden, slechts te pryzen. Na de tweede toelichting door den minister van Binnenl. Zaken waren trouwens de bezwaren, tegen de regeling van het Regentschap gerezen, vrywel outzonuwd. Eene „herboren" Kamer met werkkracht en die tevens met vlugheid do staatsmachine in gang houdt; eene gezuiverde Haagschc „arabtenary", met of zonder parlementaire enquête; zoodat mannen van talent arbeid te doen krygen, hun waardig, en klerken de voor dezen geschikte bezigheid niet 't om gekeerde, gelijk thans soms het geval is, zouden wy de verwezenlijking dier idealen beleven I Eene maatschappij, in welke gelyk minister Nelissen met ernst blijkt te willen bevorderen de ongelukkigen, die voor hunne zonden in den kerker moes ten boeten, niet levenslang met het ,Kaïns- mork' moeten rondloopenniet, door do hardheid der maatBchappy-zelve, naar de misdaad teruggedreven, doch gesteund in hunne pogingen om zich weer op te richten zullen we haar eerlang zien aanlichten tls, er aan denkend, om in echte, blijde Paasch-stemming te komen. Als nu slechts de winter zoo vriendelijk wil zyn om de deur, eindelijk, op een kiertje te zetten Dat arme Lente er door kan sluipen Lente, waar we naar smachten Mr. Antonio. Paaschklanken. Staat op en ontwaaktVoelt den Paaschgeest in U I De dood moet voor 't leven toch' wijken. Wat lang heeft gesluimerd in woud en in dreef, Verbreek' fluks de boeien, ontwaak' en herleev', Om weldra in feesttooi te pryken. Staat op en ontwaakt I Voelt den Paaschgeest in U, Die U voor het hoog're doet gloeien. Wat laag en onedel is sterve en vergat Dat ieder de mncht van liet kwaad meer weersta, En al wat niet deugt, moog' verfoeien. Staat op en ontwaakt I Voelt den Paaschgeest in U De dood wijkt voor 't Hoogere leven. Worde ieder deelachtig dat zegenrijk iotl Vinde ieder in al wat verheft slechts genot I Die roepstem gehoor slechts gegeven I W. METS Tz. Ingezonden De Redders der Schipbreukelingen van de „Fernando", het Italiaansche Volschip dat op 23 Novem ber j.l. is vergaan in den Engelschen hoek by Tersobelling. Mjjnheer de Redacteur! Voor eenige weken werd in Uw Blad overgenomen, een artikel uit het .Handels blad', waarin ernstig werd ontraden gehoor te geven aan een door my verspreidde Cir culaire, houdende het verzoek, een gift te zenden ten bate van de Redders der schip breukelingen van de .Fernando". Uwe Redactie betuigde met dit schryven van het „Handelsblad" hare sympathie Ook U achtte het ongewenscht, speciaal nu wéér voor deze Terschellingera, die f50 van de Redding-Maatschappij ontvingen, extra steun of belooning te vragen, daarbjj herinnerende hoe men voor de Redders te d e z e r plaatse, steeds bad nagelaten iets te doen. Ik verzocht U destijds in mjjn kort ant woord, later nog eens over eenige ruimte te mogen beschikken. Ik kon mijn tyd toen beter gebruiken, dan voor het houden van theoretische beschouwingen, waaraan de arme menschen om wie het hier gaat, niets hoe genaamd hebben. Thans ben ik mot myn practis-ch werk ongeveer gereed gekomen en ik heb, trots de meeat hatelijke tegenwerking, myn doel bereikt. Deze kloeke helden ter zee, moesten en zouden een extra belooning hebben. Dh&rom was het my te doen en hot schan delijk feit, dat men voor de moedige Redders te dezer plaatse, by meer dan eene ge legenheid niets deed dan hunne namen vermelden, in een mooi opgesteld Couranten bericht, mocht voor my allerminst een reden zijn, van mijn voornemen af te zien. Evemnin heb ik my laten terughouden, door de vileine verdachtmaking van de ,Handelsblad"-rcdactie, haar van hier uit ingeblazen. Ik ken to goed, M. de R. de bron waaruit dat water opwelt en ik weet de bedoelingen dezer menschen, die zelve nooit iets tot stand brengen en die met leede oogen telkens moeten aanzien, hoe al hun laster niet by machte is, het in my gestelde vertrouwen te vernietigen, omdat de laster voor de waarheid wijken moet. Zoo ik U reeds vroeger meldde, adver- tentiën werden door my' niet geplaatst en de steun der Pers werd ditmaal niet door my gevraagd. Het Handelsblad" en de vooruit strevende autoriteiten van Terschel ling werkten om het hardst tegen. Toch kwam het bedrag van f1517.751) by my in. Aan alle gevers myn hartelyken dank. Zy hebben een kostelijk werk gedaan. Per soonlijk ben ik in de vorige week te Ter schelling geweest om met eigen oogon te zien, den toestand in de gezinnen dezer b e w o n- der en «waardige, moedige belden, die met 9 man van de 12, uit den vreese- lijksten doodBtrjjd in do woedende golven, terugkeerden, nauwelijks zelve in het leven behouden. Ik heb geboord van hun lijden en leed, van hun bange worsteling om het leven en van hnn zelfopoffering, en ik heb gezien den nood, de ellende en de kommer |in velen hunner voor het meerendeel zeer talryke gezinnen. Maar ook, ik mocht getuige zjjn van de ontroerende dankbaarheid dezer negen men schen toen ik aan elk hunner f160 kon ter hand Btellen. Tranen welden in hunne oogon on zy kon den het nauwelyks gelooven dat al dat geld voor hen was. Wat ik daar gezien en gehoord heb, De gespecificeerde lyst, vermeldende de initialen van de gevers, lieten wy achter wege. (Red. VI. BI.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1