KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna - No. 3772. Woensdag 7 April 1909 37ste Jaargang Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. abonnement b 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ck, fr. p. post 75 ct.f Buitenl. f 1.25 ,g 1 Zondagsblad 37' 45 f0.75 i {Modeblad 55 65, f0.90 I Muzik. Bloemlez. 60 n 85 f 0.90 Voor 't Buitenland bjj vooruitbetaling. Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEM Van 1 tot 4 regels25 een Elke regel meer Bewijs-exemplaar2 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en^VRIJDAGSMORGENS v6ór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. ede Blad. Nieuwsberichten. HELDEK, 6 April. De blijde gebeurtenis. De redactie van de .Telegraaf" ontving van een inwoner van Londen een schrijven, in vertaling luidende als volgt .Ik veroorloof my, u te schrijven over iets, dat, naar 't mjj voorkomt, van 't hoog ste gewicht is voor uwe natie, in welker welvaart ieder Engelschman levendig belang •telt. Wij, Engelsehen, hebben vernomen, dat er ten uwent toebereidselen zijn gemaakt, om on middellijk na de geboorte van een troonsop- volger een honderdtal saluutschoten te lossen. Heelt men wel overwogen, dat het gebul der en de schok der kanonnen noodlottig zon kunnen blijken, niet alleen voor den jonggeborene, maar ook voor H. M. de Ko ningin De oudere broeder van Fredèrik den Groote stierf, naar men zegt, kort na zijne geboorte, als slachtoffer van het kanonge donder, waarmede hem een „welkom in 't leven" werd toegeroepen. Zie Förster, Frie- drich Wilhelm I, König von Preussen (Potsdam 1834), I, 126.] Ik vertrouw, dat de Nederlandsche autori teiten tegen dergelijk schrikkelijk gevaar de vereisohte maatregelen zullen nemen". Dit: is niet het eerste teeken van pijnlijk bezorgd zijn, dat het buitenland bij deze gelegenheid geelt. Ten poleize zijn, naar wij vernamen, van heinde en ver tal van brie ven ontvangen, met allerlei welgemeende wenken, van de meest dwaze tot de meest verstandige toe. De bezorgdheid van den Engelschman is absoluut ongemotiveerd. Dat zou hij zelf on - middellijk toegeven, wanneer hij de ligging van het Koninklijk kraamvertrek kende en wanneer hij wist, dat de kanonnen in do Haagsche Maliebaan opgesteld zijn met de monden niet naar de stad, maar naar het bosch gekeerd. De mogelijke bezwaren, aan het lossen van saloètschoten verbonden, zijn, gelijk van zelf spreekt, met de grootste nauwgezetheid overwogen. En het staat vast, dat de blijde mare met kanongebnlder den volke zal wor den kond gedaan, gelijk ook geschied is bij gelegenheid van de geboorte der aanstaande Koninklijke Moeder zelve. Met- dat al verdient de vriendelijke be doeling van den Londenschen briefschrijver ten zeerste te worden gewaardeerd. Spoorweg-tarieven. De. minister van waterstaat heeft aan de kamen van koophandel en fabrieken toege zonden een overzicht (met 3 grafische voor stellingen) van de door de Maatschappij tot expl. van S. S. en de H. IJ. S. M. inge zonden voorstellen betreffende eene herzie ning van de tarieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen dier maatschappijen, met inbegrip van die der Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij. De beginselen waarnaar de maatschappijen hare nieuwe normale reizigerstarieven wen- schen op te stellen zjjn a. afschaffing van de retourkaarten, (al thans van de bestaande met langen geldig heidsduur; behoud van do 1 of 2 daagsche retourkaarten voor bnnrtverkeer, met eenige uitbreiding. b. berekening van de enkele-reis-prijzen zoowel op de hoofd- als op de locaalspoor- wegen tegen een kilometriscben eenheidsprijs over eiken afstand van 8.25 cents in de eerste, 2.45 cents in de tweede en 1.625 ets. in de derde klasse met opwaartsche afron ding der prijzen op veelvouden van 5 cents. Het thans bij S. S. geldende tarief voor kilometerboekjes, hetwelk berekend iB op een kilometrisohen eenheidsprijs van 3 cents in de eerste, 2.25 in de tweede en 1.5 in de derde klasse zal behoudens aanvulling blij ven bestaan. Ook door de H. IJ. S. M. zal dergolijk tarief worden ingevoerd en de kilometerboek jes van beide maatschappijen zullen op al hare wederzjjdsche lynen geldig zyn, zoodat van kilometerboekjes ook in binnenlandsch rechtstreeksch verkeer zal kunnen worden gebruik gemaakt Als maximum-afstand voor een reis op een kilometerboekje zal daarbij algemeen worden aangenomen 200 K.M., zoodat ook voor een reis van meer dan 200 K-M., b.v. voor een reis van Vlissingen naar Delfzijl (afstand 423 K.M.) of van Helder naar Maas tricht (afhtand 818 K.M.) op het kilometer boekje slechts 200 K.M. zullen worden af geschreven. Nevens deze gewone kilometerboekjes zul len door de beide Maatschappijen, tegen den prijs van f 12 voor de eerste, f 9 voor de tweede en f 6 voor de derde klasse, speciale kilometerboekjes van 400 K.M. worden uit gegeven bestaande uit twee coupons, op elk van welke een reis van 200 K.M. of meer kan worden afgelegd. Voor deze boekjes welke niet op naam zullen zyn gesteld, zullen niet de aan de gewone kilometerboekjes verbonden voor waarden betreflende waarborgsom, vooraf gaande schriftelijke aanvraag enz. gelden alleen aal elke coupon vóór den aanvang der reis ter afstempeling dienen te worden aangeboden. Tengevolge van de uitgifte van deze speciale kilometerboekjes zal dus ook aan hem, die niet in het bezit ia van een gewoon kilome terboekje, eene reis over een afstand van 200 of meer K.M. nimmer meer behoeven te kosten dan f 6, f 4.50 en f 3, mits hy zich zoo'n speciaal kilometersboekje, waarvan de geldigheidsduur 6 maanden zal zyn, aanschaft en mitsdien zich eeno onmiddellijke uitgaaf getroost van f12, f9 of f6. Het than9 by de H. IJ. S. M. bestaand systeem van buurtverkeer zal behouden blij ven, doch worden uitgestrekt tet de le kl., waarvoor het thans niet geldt. Bij de nieuwe tarieven wenscht de maat schappij hare buurtverkeerpryzen, zoowel voor de hoofd-' als voor de locaalspoorwegen te berekenen volgens haar thans geldende enkele reis-barême voor do hoofdspoorwegen. Voor het vervolg wenscht ook de S. S. geen enkele reiskaarten moer in buurtverkeer nit te geven, terwijl zy hare retourkaarten in buurtverkeer op denzelfden grondslag als thans wil bly ven berekenen. De abonnementstarieven der beide maat schappijen zullen eene ingrijpende wijziging ondergaan. Wat de werkmanskaarten betreft, stellen de maatschappijen voor elk haar eigen be staande tarief te handhaven. Het ligt in de bedoeling der maatschappijen en is almede het hoofddoel der voorgenomen algemeene tariefsherziening, om de vele thans bestaande of telkenjare opnieuw ingevoerde speciale tarieven af te schaffen. Een brief uit Brazilië. Een Rotterdammer, die met zijn gezin naar Brazilië is getrokken, schryft aan een Rot- terdamsehen vriend o.m. het volgende Het is eenigen tyd geleden, dat ik een teeken van leven heb gegeven, doch nu wij de zéér drukke periode van aankomst op de kolonie, planten, zaaien, verbuizen naar ons nieuwe eigen huis en alle verdere weder waardigheden zoowat achter den rug hebben, neem ik eens een heel warmen Zondagmiddag in Januari nota bene, te baat, om weder eens wat van ons te laten hooren. Ik zal maar beginnen met het treurige nieuws. Op onze reis hebben we door allerlei om standigheden, maar hoofdzakelijk door de veranderde voeding, levenswyze cn het vreemde klimaat onze jongste kinderen van circa l'/s en 5 jaar moeten verliezen. Ao- toon stierf op Kerstmis en we hebben treu rige feestdagen doorleefd. In een vreemd land en een nog onbekende omgeving twee lieve kinderen te moeten begraven, wil wat zeggen, dat begrijpt alleen degenen die kinderen hebben. Dat is dus voorbij cn ons verdriet nu eenigermate verzacht. Dit komt ook in hoofdzaak, omdat het ona op 't oogenblik naar den vleeze gaat. Wij wonen nu sedert 28 December in ons nieuw gebouwd eigen huis, wat op mijn eigen land staat. Dat is dus geen rciBje geweest, zooals ons in Rotterdam gezegd was van hoogstens 6 weken, doch van circa 6 maanden Nu, alle andere beloften komt de Brazi- liaansche regeering wel na, doch zéér, zéér langzaam. Het is hier een land van patiëntal patiëntu! wat in goed Hollandsch wil zeg gen: „haast je maar niet'. Als een Braziliaan u belooft een of an der morgen te zullen doen, moet gij het al loven als het in 14 dagen gebeurd is, maar (en dat is de hoofdzaak) het gebeurt. Ove rigens zyn het beste, kalme en bovenal uiterst beleefde, menschen en is in Holland al eens geschreven over ruzie of vechtpartijen, dan beweer ik, dat wel haast in elk geval de oorzaak ligt by den vreemdeling. Ik heb een prachtig stuk bouw- en wei land gekregen. Daarop bevinden zich o.m. 2 rivieren, 1 eiland, 5 Braziliaanscbe huizen, waarvan het hout na de slooping zéér bruik baar is, over de 1000 boomen, o. a. palmen, dennen, beuken, enz. en een bosch van bam boesriet waar geen doorkomen aan is. Een goed stuk van dit alles om onB buis heen, is nu beplant en flink aan het groeien. De toestand van den landbouw geeft dus reden tot tevredenheid. Reeds ben ik eigenaar van een hond, eenige geiten, 8 kippen en 30 kuikens. Dus ook mijn veestapel is in bloeienden toestand. Ik zeg, dat do Braziliaansche regeering voor de emigranten doet, wat geen land ter wereld doet on wie anders zegt of schryft, dio liegt. Men krygt als emigrant en voor- loopig zonder één cent te betalen volop te eten. 2- of 3-maal 's weeks wordt er op de kolonie geslacht, rund- of varkensvleesch en laat men 1 of 5 pond of meer halen dus vleeschvoeding ruim voldoende bovendien koopt men op zyn boekje naar keuze zijn- eetwaren in en kookt naar eigen smaak. Men krijgt voldoende handgereedschappen, waarde in Holland f 50, pl.m 25 H.A. goe den grond, een huis, zaden, aardappelen om te planten, medische hnlp en gratis alle inlichtingen, op elk gebied. Hier hebben we dus geen huisbaas, busbode, belastingen, gedwongen arbeid, hongerloon, zorg en kommer. Men geniet, als je gezond verstand genoeg bezit om niet alles opeens kant en klaar te verlangen, te midden van een oer woud, van de prachtige tropische natunr en het werkelyk gezonde klimaat. Men leeft bier zóó vry, zóó gemakkelijk als in Europa geloof ik nergens bestaanbaar ia. Daar tegenover staat natnurlyk, dat wy niet electrische trammen on nog geen circus en casino hebben. Als het met ons bier niet verandert, worden we stak voor stak hier 200 jaar. Enkele ingezonden stukki uit het «Rot- terdamsch Nieuwsblad' werden ons gezonden. Daar komen veel leugens in voor en ze zyn geschreven door een soort van menschen, die doen als de bond, welken men streelt, n.1. bijten naar zijn weldoener. Zulk soort moet het onbezorgde leven hier in het hoofd zyn geslagen om zich weder naar Holland terug te begeven. Zuiplappen, luiaards of ruziemakers kan men hier niet gebruiken, doch met een beetje goeden wil en wat gewoon logisch redeneeren, komt men er en heeft men er geen reden tot klagen. Wy betreuren ook geenszins onzen stap of het zou alleen moeten zyn om het gemis van onze twee lievelingen. Zekermen maakt veel mede, de reis van Rio de Janciro naar Paranagua 2 nachten en 1 dag in open volle see aan dek door te brengen zonder eenig bewys van dekking. Het is voor jonge kinderen haast niet te doorstaan. Dergelijke dingen moet en zal de regeering ook verbeteren. Zy, die na ons de reiB maken, hebben het in dat opzicht beter dan wy. Het is alles echter nieuw en regee- ringsbeambten zelfs zyn nog niet met elke kleinigheid op de hoogte. Het mag dus gerost verder worden ver teld, dat lui van een beetje intellect zich niet zullen beklagen. Wy voor ons hebben het nog byzonder getroffen door het beetje Fransch en Duitsch wat ik versta en spreek en misschien ook nog door een zeker iets in myn persoon, wat ik niet onder woorden kan brengen, doch wat ook in Holland wel eens kapitaal en rente heeft opgebracht. Andere emigranten werken aan do wegen, om zoo spoedig mogelijk hun schuld aan de regeering af te doen. Met de warmte is dit na juist geen baantje. En ziedaar, ik bof al weer en ben toegevoegd aan dr. med. Pedro Mello, een Braziliaan, die Fransch Bpreekt, als zyn assistent. Ik ga met Z.Ed. zieken be zoeken, sommige dagen 6 en 7 uren te paard de gekeele kolonie rond, om betreffende het gebruik van de medicynen aan Duitscbers en Hollanders uitlegging te doen. Dat werken aan de wegen geeft S'/s na reis, dat is circa f 2.65 aan Hollandsch geld per dag. Maar ik, die heel weinig op som mige dagen te doon heb, verdien 5 milreis of circa f 4 per dag en kan buiten dien dienst nog heel wat tyd beBteden op myn land en in den tuin. Overigens bezorgen dat mijn twee jongens. Bruine boonen komen hier in 4 it 5 dagen boven den grond en zoo met alles. Ploegen, eggen en al dat zware boerenwerk kent men hier niet. In een woord, het zou hier voor een Hol lander een Eldorado zyn, als het niet in Brazilië, d.w.z. 26 dagen varens en 2'/g dag sporens van Holland verwijderd lag. De grootste moeilijkheden zyn we, geloof ik, te boven. Het komt er nu op aan, over eenige maan den te oogsten en dan de producten te ver- koopen, waardoor men voor het eerst wat geld in handen krygt. Eenigermate luxe is hier ook het bezit van een geweer en de onmisbaarheid daar van in Holland overdreven voorgesteld. Twee ii driemaal heb ik het slechts gebruikt om een vogel te schieten, doch van groot wild is bier geen spoor. Eén aap is er op de kolonie geschoten ter grootte van een kind van circa 4 jaar en een paar kleine ree bokjes, dat is tot heden alles. Toch ben ik bly een geweer te hebben want het hangt aan den wand in onze woon kamer en is altyd een goede waarschuwing voor losloopende Brazilianen en kan misschien weieens dienst doen. Uit de Nieuwe Gazet" van Antwerpen Mme Klopper ging met haar zes kinderen op zoek naar een huis. In den Seefhoek kwam ze een ouwe kennis tegen, die haar vroeg waar zo op afging. Wel, ik zoek een huis, zei Mme Klopper. Hier in de straat is er een, dat u be vallen zou. Maar ik raad aan den eigenaar die te Berohem aan de kerk woont er niet naar te vragen, want hy wil geen huurders met veel kinderen. Ze zien tegenwoordig toch zoo nauw't is overal voor menschen zonder kinderen, alsof kinderen ook niet moeten wonen. Probeeren gaat toch mee, zei Mme Klopper en ze trok naar Berchem af met haar zeB kinderen. Daar gekomen zei ze aan haar zes kinderen op het kerkhof te spelen, tot ze van den huisbaas terugkwam. En hebt ge ook kinderen was een der eerste vragen van den eigenaar. Ja, ze zyn allen op 't kerkhof, ant woordde de moeder verlegen. Goed, dan kunt ge 't huis betrekken. Maar wat keek hy op, toen hy Maandag om de huur kwam en zes kinderen kruipen en spelen en schreeuwen zag in de enge keuken. Van wie zyn die allemaal vroeg hy. Wel van my, zei vrouw Klopper. En ik dacht dat g er geen hadthebt ge me niet gezegd, dat zy allen op 't kerkhof waren P Zeker, dat waren ze ookze speelden op 't kerkhof, totdat ik met u over 't huis klaar zou zyn. Aanslag op de brug van Hoboken. Te Hoboken, de bekende voorstad van New-York, is een poging gedaan, de reus achtige brug, die 10 millioen dollars gekost heeft, in de lucht to doen vliegen. De luchtdruk door de losbarsting veroor zaakt, was zoo geweldig, dat in de meeste huizen in een straat van twee kilometer, de vensterruiten sprongen en stukken yzer door de lucht vlogen. De brug was echter opeen zestal peilers na, slechts weinig beschadigd. Vele slapende personen werden door val lende steenen, yzer en hontbrokken, gekwetst en uit hun bed geworpen. In de stad geloofde men, tengevolge van een hevigen schok, aan een aardbeving, en er had een begin van een paniek plaats. Men heeft hier te doen met de wraakne ming van een aantal onlangs ontslagen arbeiders. Een nader bericht meldt nog, dat by de ontploffing in de naaste omgeving, de hoizen begonnen te wankelen, en een kantoorge bouw bij de brug geheel en al vernield werd. Stukken staal werdén honderden meters ver door buismuren geslingerd, en overal viel de kalk van de plafonds. De politie is een grondig onderzoek begon nen naar de plegers van den misdadigen aanslag. Tot dusver echter zonder eenig re sultaat. gemeente bruischt gloeiende jool. Daar klin ken verwarde stemmen tusschen het gilhikkend lachen van jonge meiden, die de koppen gezwollen van vuurroode hitte, de tanden geklemd om zich goed to honden, maar toch hygend van inspanning de armen kramp achtig om de middels van opgeschoten jongens strengelen, en op't jagend tempo van zeurend harmonicamuziek rondzwieren. Wat niet meeging in de vry woeste maat, stond dicht- styf tegen de lage huisjes, in de portalen van geopende deuren of ergens in hoekjes gedrongen, en als or een van standplaats wou veranderen om styve beenen to rekken, dan werd-ie in z'n handigheid belemmerd, omver gezwaaid door trappende beenen en rokkenzwieren, en wrikkende lijven, die bonkten en drongen tegen elkaar, totdat de dans ten einde was en een moment rust intrad. .Janus 1J-a-n-u-s gaan jij er is effles om de hoek kyke of er geen pelisie nakomttoe, gauw Een vrouw met rood jak en glimmende zwarte rok duwt een gapenden jongen uil 't glopje, die bliksemsnel op z'n klompen over de stille straat naar don hoek klep- port en, jankend als een hond die een schop krygt, weer terngholt met de boodschap dat allés veilig is. Opnieuw begint de harmonica te fantaseeren en als de speler met een cognac-stem einde- lijk invalt om aan te vangen met een ellen lang lied, zoo maar voor den vuist weg ge dicht op alle bewoners van het steegje en op die nit de straat, dan hoor je plots een gebrom van twistende stemmen en 't open en dichtslaan van deuren met ruzieklanfcen er uit, dan zie je opeens het schrik wekkend verschijnsel van een vrouw in wit nachtjak uit een zoldervenstertje, die getergd naar beneden sist«zeg slampamper schei-je nog niet uit met dat vervloekte ge zaag en hou je sm1 met die rijmelarij". En tusschen dat alles klinkt een lange angstgil, verbrokkeld in 't gebrul van „Slaan 'm niet doodhou op.... Jan, hou asjeblieft opje trapt z'n hersens nog in elkander't bloed komt al uit z n neus hou dan toch op I" Dan een oogenblik stilte. Een licht ge rochel mot kleine kreuntjos en het geschreeuw om water. Vervolgens het rammelen van de harmonica, tegen de moddersteenen gesmakt, een stukje vernielzucht van „Jan", die zyn daad daarby verantwoord. «Hij hoeft niet te rymen dat ik alle dagen bez pen ben As-ie dat nog er-is blerkt, dan Jan's handen klappen vervaarlyk, z'n stem trilt, z n lichaam gaat in postuur, ter wijl z'n houding een tygerzou beschamen. Maar een paar meiden schieten haastig toe, grypen z'n handen, smeeken, jammeren zenuw achtig of-ie z'n gemak zal houden, verwyten dat-ie de gezelligheid heeft bedorven. IntusscheD zie je de harmonicaspeler-dichter bewusteloos opnemen, wegdragen naar een vierkant portaaltje waaruit flauw lamplicht naar bniten schijnt en waardoor je kan zien, dat een bleek gezicht met vlekken en strepen van bloed en een slap lichaam met hangende beenen naar binnen schuift Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banda van A'dam naar Java is 1 April Perim gepass. Billiton arriv. 1 April van Amsterdam te Hamburg Madura, van Java n. A'dam, pass.'2 April Gibraltar. Sumatra van A'dam n. Java vertr. 2 April van Suez Java, van A'dam naar Java, pass. 2 April St. Vincent. K. W. II, v. Java n. A dam, vortr. 2 April v. Colombo. Oranje, v. 4,'dam n. Java, pass. 3 April Kaap del Armi. Rembrandt vertrok 3 April van Amsterdam n. Java. Vondel, van Java n A'dam, arriv. 3 April te Genua. Koninklijke Hollandsche Llotd. Eemland, van Bucnos-Ayres en Brazilië n. A'dain, passeerde 2 April Fernando Noronha. Delfland van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, arriv. 2 April te Duinkerken. Helena arriv. 2 April van Hamburg te Amsterdam. Rijnland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam vertr. 1 April van Rio Janeiro. Rotterdamsciie Llotd. Rindjani vertrok 1 April van Jnva naar Rotterdam. Kawi, van R'dam naar Java, arriv. 2 April te Lissabon Tabanan, van Java naar R'dam, pass. 3 April Dover Gorontalo, van R'dam naar Java, pass. 3 April Perim. Ophir, van R'dam naar Java, arriv. 2 April te Padang. Besoeki, arriveerde 3 April van Rotterdam te Java Bogor, arriveerde 3 April vau Java te Rotterdam Solo, vertrok 2 April van Java naar Rotterdam. Kon. West-Indische Maildienst. PrinsM&urits, vertr. 2 April v. A'dam n. West-Indië. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië. Verxc-ndingsweg. Datum der ter postbezorging Tydst. der laat. busl. i/liPostk. Stadstyd p. zeepost via Amsterdamse en 30 April 7.— 's nv. Langs de straat. Na twaalven. Uit een triestig, gewoonlyk eenzaam donker nachtsteegje, in het westelijk deel onzer 9 cn 23 April 7.'s av 13 en 27 April 7.— 'sav. 6 en 20 April 3.30'snam 9 en 23 April 7.- 'sav. 7 en 21 April 12'smidd. p. zeepost via Rotterdam p. lloll. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p. Fransche m.via Marsuillo p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en W. Aid. van Borneo p. Eng. mail via Brindui|16 cn 30 Aprili8J0'smor. p. HolL mail via Genua .113 en 27 Apri!|7.— 'sav. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisil eiken Vrydag i8J0"smor p. Eng. mail via Genna .|13 en 27 April|7.— 'sav. Guyana (Suriname) Schetsen nit de Rechtzaal Vóór het loketraam. Tragisch conflict. De twee jongens liepen naast elkaar voort. Hy, Freek, klemde de hand tegen den kunt van z'n borst waar-io het pakje voelde, dat hy, nog vóór kantoorsluiting moest bezorgen by Hermans en Co. op de lleerengracht. Hy tuurde strak voor zich uit en de kleur van z'n gelaat was onnutuurlyk-bleek, vaal. 't Was een vry zoele dag, maar hy had 't blijkbaar kond, want nu en dan klapper tandde hij En er was ook iets straks, iots gewrongens in z'n manier van voortstappen. De ander loerde telkens naar Freek z'n gezichtOf hij dan toch waarachtig geen kans hudTelkens probeerde hij z'n kameraad tot zachter-voorlloopen te brengen... stilstaand en dan zeggend, met het schorro stemgeluid van dol-opgewonden knaap. Wacht non 's effen... Kerel, daar schiet me wat te-binnen Freek dan Zeg noul" Maar 't baatte niet. Ineens was de ander weer zes, acht huizen verderDe afstand tnsschen het punt waar liy nn stond on 't kantoor op de Heorengracht werd al-kleiner, korter Hij baldo do vuisten van nijdigheid. Zoo'n styfkop ook Hy dacht eraun, dat, uls-ie Freek er maar too brengen kon om ergens, 'n café binnen te gaan cn daar wat te drinken Iets, wat m vuur in het bloed brachtDat-ie dan gewonnen spel zou hebben. Maar 't was vruchteloos werk geweest. Van de seconde af, dat Freek van den ouden boekhouder had gekregen de f 500 om nog vöör sluitingsuur te bezorgen, had hij doorgemarcheerd als een dolleman... Er was geen land mee te bezeilen. Toen ze tien pas van „den baas" af waren, had Karei z n kameraad apart geroepen, en 'm toegefluisterd ,,Jó, nou ken-je morgen tweehonderd pop ryker zijn Op z'n minstAls je Maar al-direct had hy 't in de gaten dat Freek niet in een bui was om te doen wat-ie wou. Hij had 'm met zijn oogen van ecrlyk, kelder blauw fik*ch aangezien, terwyl-io bezig was z'n jasje styf dicht te knoopen. En hij had gezegd „Van Dalen, ik heb gisteravond Marie beloofd, op m'n éérewoord, dat ik nooit meer spelen zou. Op handslag 1Haar eon zoen erop gegeven. Doe ik 't toch, dan maakt ze ons engagement af. Dan zou ik ongelukkig zyn, Karei, want je weet toch wat Marie voor me is Vraag 't me nou. as-je m'n vriend bent, niet meerGeloof me jongen, 't mhg niet't Zou m'n ongeluk zyn! Toen had Van Dalen, diplomaatjo als-ie, op z'n twintigste jaar, al was, niks gezegd. Gedachtlaat 'm nou eerst tot bedaren komen. Ga ik, terwijl-ie in dezo bui is, op de chose in, dan win ik zeker geen zier Ze waren Bamen opgestapt. Karei zweeg twee, drie straten langDe patroon, woonde een fatsoenlyk oind van de Heeren- grackt, op de hoogte waar Freek z'n vijf honderd pop moest uittellen Kareltje had het precies uitgerekend - daar on daar begin ik er weer over. En hy zei, heel onverschillig: „Als Marie wist, dat jelui, op eerlijke manier, voor je aanstaand huis houdentje, zoo'n twee of drie lapjes van honderd konden uitwinnen Jongetje, ik geloof toch vhst, dat ze jou een uil, een idioot, zon vinden als je t verdraaide „Je weet wat ik gezegd heb, Van Dalen was al wat Freek antwoordde. De ander zag best, dat t in hem kookte, stormde, raasdedat-ie te vechten had met de ver leiding, maar de angst om Marie tc verlie zen dreef boven. En wat Kareltje ook deed... Door korte, spottende opmerkingen Door te speculeeren op de ydtlheid van z'n vrind... Door 'm te laten voelen, hoe z'n Marietje jubelen zon als-io daar nou Hij moest 't zich tocb eens voorstellen Als-ie daar mot zoo'o paar lapjes van honderd aan kwam Van honderd, jongGenoeg om de helft van je inventaris te bekostigen, 't Gaf geen zier. Het kantoorgebouw was al, heel in do verte, te zien. Karei deed een laatste, een uiterste poging. Het denkbeeld dat daar straks, over vyf minuten, die kostelijke vijf lapjes zouden binnengegraaid worden, door den mageron, nydigen kassier van Hermans en Co.De bankjes, waar ze nu nog meester van waren Die vanavond, in het lokaaltje van gok- kery, konden aanzwellen tot heerlijke sta peltjes blanw en groen papier, van tientjes en riksen, waar hy, Kurcl, natuurlijk, óók van zou kunnen profiteeren Die gedachte maakte hem razend Zoodat bij Freek by don arm greep, zoo stevig, dat de ander niet kon voort stappen, en zei„Hoor nou toch 's, kerel... W ees nou toch 's „Maar met een forschen ruk had Freek zich losgemaakt. 't Was uit. Hy wipte al do trappen van het stoepje op Do groote glazen deuren in de vestibule knarsten Kareltje liep achter hem aan. Waarom wist-ie eigenlyk zelf niet. p. zeepost vla Amsterdam 15 e p. mail over Engeland p. mail via St. Nazaire ir Aprilj7.— 'sav 26 April 7.— 'sav. 7 April|7.— 'tav. Naar Caraijao, Bonaire en Aruba: 15 en 29 April eiken Dinsdag en Vr\jdag 29 April 7.- p. zeepost via Amsterdam p. mail via Southampton of Queenstown p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St Eustatius en Saba - p. zeepost via AmsterdamllS en 29 April|7. - (alleen op vexL der alz.) p. mail via Soathampton|12 en 26 April|7.— van volontair op bankierskantoor. Tikje uit de hoogte obeerveerend de figuur- van wach tenden klerk. Toen met zeer-bedaarde, gewild- n (gepaste bewegingen, 't raampje openend. Naar Freek luisterend met iots verdrietig- minachtend ongeduld, terwyl de slanke, blanke vingers streken 't ontkiemende zyige knevel tje. Daarna aanvattend, met datzelfde loom-hautaine.yzig-onverschillige de eroote gele onveloppe. Ernaar kykend met koud- trotsche oogen van jongmensch uit zeor- goeien kring, die beseft hoo bly burger- joggie-in-vestibule is dat hy z n vyfhonderd pop goed en wel behoorlyk kwyt is Kareltje kwam stillekens, zacht voort- sluipend naderby Het gevoel Tan naderende verheugenis werd warmer in hem Hy zag echten, grooten schrik op Freek z'n gezicht. De blonde volontair had de wenkbrauwen hoog-opgetrokken. Schudde, met zeer besliste, schoon deflig-voornarae bewegingen, t hoofd. Tja, de kassier waa al weg. Ook feite- lyk te laat voor dergelyke zaken Moest meneer reToch weten, hè Mor- -ochtend, tegen halfelf, dan ging 't beter. Dan was meneer Koenders 'r immers En koudo oogen van voornaam volontaiitje koken Freek aan met ongeduldig-veronlwaar- digd Sta-je daar nu nog ,Bewaart u tdan zoo lang!" zei Freek, on hij sprak 'top zoo vreemden, heeschen angsttoon dat de ander hem nn aankeek met smal-spitsig gezichtje van scherp-minachtrnde trekken Met een hoonend spotlachje er door heen O, ben-je van die kracht l De blanke, mooi-heringde vingers lieten nu rustig-langzaam, doch onvermydelijk-beslist het raampje zakken. „Morgenochtend halfelf"... Hy zei 'top geaffecteerden, vermoeiden toon. En keerde zich dadelyk om, met de vingertoppen knip pend als om het viezige van zóó n ontmoe ting van zich af te wippen Ds portier van het gebouw stapte met dreunpassen achter hen voortDaar direct werden de deuren gesloten. Freek stond nog steeds met z'n gele enve loppe in do hand. Vóór hot doode, onver biddelijke loketraampje. Muur Karei was al actief... Had hem, by een slip van z'n jas trekkend, meegetroond. „Kerel, ga toch meel... Wat motte ze non toch van je denken 1 En zy gingen. Dadelyk zag Kareltje 't: by Freek was de kracht verbraikt. Hy wist dat z'n kame raad geen rens was in .Ausdauer" en had stellig gemeend straks, toen ze van «den baas" kwamen, te sullen overwinnen. Dat was 'm tegen-geslagen. Maar nu... Nu... 't Gekste was dat die malle Freek, met z'n vermoeide gezicht en z'n angstige oogen, waarin de durf om tegen de verleiding te vochten, nu gedoofd was-.Zoodat «e dood ach, glazig, hulpeloos leken Dat Freek hem, gewillig als een lammetje volgde. Eerst naar de kennisjes in de stamkroeg. Karelljo was wonderbaar royaal. Tracteerde of-ie een prins was „Drink uit, kerel Sla om, jö, je tiet 'r beroerd uit En tegelyk knipoogde Kareltje stiekum tegen een mede-stamgast van goklokaaltje, waar ze straks heen zouden trekken, zoo zeker als twee maal twee vier is Om zeven uur zat Freek verwezen, idiotig-laobendmet vurige plekjes van door stane emotie onder de oogen, ergens in een bar' sherry-cobler te slurpen, terwyl bet genrige en weelderig-uitgebreede kapsel van de buffetjuffrouw z'n wangen beroerde. Om acht uur stapte hj binnen 't gok lokaaltje van Tunzinnige atmospbeer. Met do scherp-loerende hebaucht-oogen van de inge- wyde stamgasten Van t rond-getrippel dor damekens, die, al-ffuislerenti en wonder snel- begrypend, van haar lastgevers in gok- huisjo instructiën hadden gekregen En om een nar, twee uur, drie aur, zag men staan jongmensch met van koortsige opwin ding gloeiende oogen Op wiens trekken iets was, nóg erger van dollen angst, die leeft in bet hart, maar eerst straksWaa neer de roes ia vervluchtigd tot uiting van besef zal komen Die rondstrooido bankpapier, goud, sit- ver En dicht by bem stond het dikke, corpu lente Kareltje, vuurrood gezicht, achit- teroogen, graaiend naar wat naar 'm toestroomde... Van de buit, waarvan hjj gedroomd bad dien heelcn dag. Van dat tde baas" hem de vyf lapjes bad toevertrouwd, totdatDe blanke, slanke vingers van voornaam-volontairtje weigerden het loket to openen Hy zag alleen, dat Freek de groote gele enveloppe in z'n hand hield en tikte, tikto, tegen het loketraampje. Karei had 'm kunnen aanvliegen, maar hier moest hy zich inhouden. Wat 't 'm ook kostte Toen werd er, ineens, iets in hem wakker van vurige blydschap en opwinding... Waarom 't zoo-was besefte hy eigenlijk niet, maar een vaag begrypen van dat tóch Want 't duurde zoo lang aan dat loketje. De oude, grimmige kassier was er anders als de kippen by. Die liet je geen tien minuten wachten Schoof het raampje met een ruk op; keek je dan aan met 't scherpe geloer van z'n oogen, door de glin sterende brilleglazon. Freek stond er nog steeds. In star onbo- wogelyke pose De vingers geklemd om de gele enveloppe. Er kwam een kop voor het loket-raampjeGesoigneerde blonde coiffure Weet-je", zei de advocaat van den negen- tienjarigen gedetineerde, toen ik hom sprak over 't geval van den wegens diefstal en verduistering in hechtenis zynden Freek, drie dagen na wild goknachtje gearresteerd „Weet-je, zo houden dien jongen voor zeor gevaarlykcn, simuleercnden en mooi- doonden misdadiger. Bn daar hebben ze, naar myn innige overtuiging, ook gelyk. in. Zeker, daar komt goen staak meer van terecht 1 Ik zag al-bejaarde advocaat aan Meneertje met zwellend vetbuikje en bolle wangetjes. Zoo heolemoal de scepticus, op wian nog maar héél-wainig van menscbe- lijke smart indruk kan maken. Toch ver giste ik my Want toen buikig advocaatje me vertelde F reeks droeve historie... Van ho«, door dien het loketje niet werd geopend, by de vyf lapjes niet kwyt kon worden Toen zag ik echte deernis op z'n gelaat sohrynen. Wijl hy stond tegenover een dier tragische gevallen, waarin wreed spel van fatum ver nielt wat mooie stryd in menachenziel had willen behouden Gevallen, die tóch moor voorkomen dan sommige zwart-gotabberden in de rechtszaal wol vermoedenMjJtrk Corbxao.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1