KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna. No. 3774. Woensdag 14 April 1909 37ste Jaargang. BureauSpoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i 't Yliegend Blad p. 8 m. 60 ct., fr. p. post 75 ct-, Buitenl. f 1.25 s 1 Zondagsblad 87' „45, fO.76 a Modeblad 66 6B f0.90 I Muzik. Bloemlez. 60 8B f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIE* Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Uit het Buitenland. Als Engeland niet wat spoed maakt met zyn nieuwe groote slagschepen zyn ze mis schien veranderd vóór ze klaar zyn, want we leven tegenwoordig ving, of liever de weten schap maakt znlko vorderingen, dat ze haast niet meer bij to honden zijn. We bedoelen tenopzichte der luchtscheep vaart die natuarlyk (of helaas al dadolijk in dienst gesteld wordt van »'t departement van oorlog Wy kalme Nederlanders nomen de zaken vry bedaard op. Daar viel verleden week op Texel een luchtballon, waarin ('t spreek- van-zelfDuitschers. Dat was vry dicht bij onze fortificaties. Misschien hebben ze er wel over gezweefd. In België had by een dor Antwerpsche forten 't zelfde plaats ook Duitschers en de soldaten kregen daar achterdocht. In Frankryk vielen in een week ook al een drietal Duitsche balons. Dat alles doet ons de gevolgtrekking maken dat de Duitschers veel aan luchtscheepvaart doen. Maar er zyn andere menschen die andere gevolgtrekkingen maken de Franschen zeg gen er niet zooveel over maar ze zien toch met een schuin oog naar al de Duitsche luchtvaarten. Vooral nu daar de bestuurbare «Zeppelin's" by gekomen zyn. De schrik iB overgeslagen naar Engeland. Doch daar uit men zich meer. De Jingo-bladen, de Engelsche stokers, die om Engelands oppermacht tor zee te handhaven wel 8 Dreadnoughts" noodig achten, willen nu ook al een luchtvloot hebben. Maar die bouw je niet zoo maar dén-twee -drie. Het parool in Engeland is alzooveel meer geld voor verdediging. Evenwel, op zoo'n manier komt men aan geen end, en zullen de kosten van landsver dediging op den duur zoo enorm stygen, dat geen staat zich staande zal kunnen houden. Misschien gaat men dan inzien dat er paal en perk gesteld dient to worden aan die steeds toenemende oorlogstoerustingen. Do vredelievende oplossing van denBalkan- krisis doet ons hopen dat het inzicht om ge schillen op te lossen langs diplomatieken weg meer en meer veld zal winnen. Dat is daar wel langzaam maar overigens toch best gegaan. De Russische Nowoje Wremya tracht nog wel even een spaak in 't wiel te steken door te beweren dat er slechts één middel bestaat om de belangen van Europa en het prestige van Rusland in overeenstemming te brengen met de jongste diplomatieke capitulatie en dat zou dan zyn door de erkenning van de inlyving van Bosnië en Herzegowina afhan kelijk te stellen van de belofte van Oostenrijk om aan de provinciën een zelfstandig en grondwettig bestuur te schenken. De poging zal echter wel niet lukken. Officieel heeft Montenegro een nota gericht aan Oostenryk in welke mededeeling wordt gedaan van de aan Italië gezonden nota met de toevoeging, dat Montenegro genoegen neemt met de wyzigingen, die aangebracht zullen worden in art. 29 van het verdrag van Berlyn en dat het land zich zal voegen naar de beslissing der mogendheden ten op zichte van art. 25. Oostenryk antwoordde, dat de regeering zich gelukkig acht wegens het herstel der betrekkingen van goede nabuurschap eu dat het land in beginsel bereid is een wijziging van art. 29 goed te keuren. Tusschen Bulgarye en Turkije komt het ook wel in orde. Bulgarye neemt aan, ten einde aan alle eisoben te voldoen om aan Turkye te betalen een bedrag van 1,500,000 frcs. boven de 82 millioen, die reeds zijn aangeboden. Volgens een verklaring van den Bulgaar- schen gezant Liaptsjef hebben de Turksch- Bulgaarsche onderhandelingen geleid tot overeenstemming] omtrent byna alle punten. Het aanstaande bezoek van den Tsaar aller Russen aan Groot-Britannië wordt door sommigen in dat ryk met zeer gemengde ge voelens tegemoet [gezien. De Daily News" maakt zich tot tolk van deze personen en betoont zich niet alleen niet ingenomen met het bezoek, maar geeft zelfs, vry onbeleefd, te kennen, dat het wenschdijk zon zijn, dat de Tsaar op zyü jacht blijft tevreden stelt mot een ontvangst op een oorlogsschip. Het liberale blad maakt het gchecle zon- denregister van den heerscher op en komt tot de conclussie, dat Rusland onder [zijn regeering meer heeft geleden dan ooit te voren. .Onze ongelukkige entente met hem", zegt het blad, .heeft de zaak van den vrede alles behalve bevorderd. Dat hij onlangs door plotseling toe te geven tegen over Oostenryk-Hongarye de handhaving van den vrede verzekerde, geschiedde slechts onder den druk van Duitschland en niet in overleg met onB, want hy heeft ons niot eens gevraagd. Al geven wij dadelijk toe dat er wol iets waar is in hetgeen het blad schrijft, het komt ons toch voor dat de Engelsche pers ook hier~weer stookt om te stoken. Nieuwsberichten. HELDER, 13 April. Een ongeluk. Zondagmiddag had aan het hulpstation Velperpoort te Arnhem een noodlottig ongeluk plaats. Trein 454 van Zutphen naar Den Bosch die 2.30 te Arnhem aankomt, was reeds van de Velperpoort vertrokken toen de hoofdconducteur J. H. van Hal uit Den Bosch zijn pet die afgewaaid was wilde grepen. Bij het zich vooroverbuigen uit het geopende portier verloor v. H. het evenwicht en viel uit den trein. Hy kwam op zoo nood lottige wijze met het perron ia aanraking, dat hy voor dood werd opgenomen. Door twee geneesheeren werd de dood geconsta teerd, vermoedelijk veroorzaakt door hersen schudding. Zaak mr. P. Aangezien de wettelijke termijn was ver streken zonder dat door den procureur-gene raal by het gerechtshof te Amsterdam cassatie werd aangeteekend tegen het arrest van dat -Hof, inzake mr. P. en mr. de M., de voor malige directeuren van de Arnhemsche Bank- vereeniging, werden de veroordeelden Vrijdag in vrijheid gesteld, wijl de duur der preven tieve hechtenis reeds den tyd der hun op gelegde gevangenisstraf van l1/* jaar over trof. In de Kalahari-woestjju in Znid-Alrika hebben Daturellen een stervenden ooievaar opgeraapt, die uitgeput was neergevallen. Hy had een aluminiumring om een van zyne pooten, waaruit bleek, dat hy door bet vogel observatorium te Rositten was gevangen en weör losgelaten. De ooievaar moet dus een reis van 10,000 K. M. hebben afgelegd, om in do Kalahari-woestyn onder do Boschjes- mannen te sterven. Een internationale stad Het getal inwoners van New-York be draagt nu vier-en-een-half millioen zielen, d. i. een millioen meer, dan. by de laatste schutting, vier jaar geleden. Van dit getal zyn er 1.800.000 Duitschers na Berlijn zyn daar dus de meeste Duitschers voorts 1.200.000 Ieren ook meer dan te Dublin en 450.000 Italianen. Dan komen er nog velen uit andere naties, benevens enkele Amerikanen. Castro. De ministers de Cortes van Columbia en Panama hebben aan het departement van buitenlandsehe zaken der Vereenigde Staten medegedeeld, dat ook zij den gewezen pre sident van Venezuela zullen beletten op hun gebied te landen. Op Costa Rica dat Castro den toegang niet heeft verboden, wordt door de Vereenigde Staten zoo lang het oog ge houden, totdat bekend zal zijn, welke plan nen Gomez, «le tegenwoordige president van Venezuela, met Castro heeft. Het slagschip ,Maiuo", de kruisers ,North Carolina" on .Des Moinesen dë kano neerboot .Paducah" blijven met dit doel in de buurt kruisen. Reuter meldt d.d. 9 dezer uit Fort de France Naar het schijnt gaat het met de gezond heid van Castro beter. Hy heeft geen offi- cioelo kennisgeving betrefionde de uitzetting gekregen. Hij wacht «1e ontknooping met gelatenheid in het hotel Hanes af, waar hy •niemand ontvangt. Hedenmorgen sprak hij over de mogelyk- heid van naar St. Thomas (Deensch W.- Indië) te gaan, als hij door de Fransche regeering in kennis is gesteld met den uit zettingsmaatregel. Fort-dc-Franco. 10 April. Toen Castro do officiecle tijding kreeg, dat de Fransche repu bliek hem het verblijf op Rlartiniqne verbiedt, verklaarde hy aan den commissaris van politie, dat do toestand van zyn gezondheid hem verbood hot bed te verlaten. Daarop heeft de regeering van het eiland hot advies van den dokter ingeroepen. De dokter verklaarde, dat Castro sterk genoeg waB om op reis te gaan, en dat hy heden met het Fransche stoomschip ,Ver- sailles" kon vertrekken. Custro protesteerde daartegen en verklaarde, dat hij ondragelyke pijn had in den onderbuik en de nieren, dat hij bovendien geen geld had om zijn reisgeld te betalen, daar zyn fondsen olders in deposito waren gegeven en dat hy zich dus niet op do .Versailles" kon inschepen. Hy verzócht dus uitstel, ten einde maatregelen te nemen om te vertrekken naar Santa Cruz de Teneriffe dat Spaansch grondgebied is. Castro blyft volhouden, dat hy onmogelyk kan vertrekken. De regeeringscommissaris dreigde hem door gendarmerie aan boord van de .Versailles' te laten brengen en hem zes maanden in de gevangenis te zetten, wanneer hij zich mocht verzetten. Do correspondent van de (.N. R. Ct.'j meldt dd. 10 dezer Uit New York wordt aan de .Globe' gemeld, dat de belanghebbende Europeesche mogend heden liet beter zouden vinden als Castro ir naar Europa terugkeerde, want het nieuws uit Venezuela stemt allesbehalve tot tevredenheid. Een oproerige beweging ten gunste van Castro is, naar het heet, in de provincie Orinoco begonnen, terwijl de hou- diug van precident Gomez onbevredigend is, Gomez is blijkbaar er niet do geschikte man voor om den hachelijken stand van zaken te bebeerschen. Het zou niemand verbazen als door een staatsgreep de regeering van Gomez plotseling omver geworpen werd. Fort do France, 10 April. Nadat een com missie van drie geneesheeren verklaard had, dat Castro wel in staat was de reis te aan vaarden, werd de gewezen president met den sterkon arm hot hotel uitgezet en por draagbaar te 9 uur aan boord van de Versailles' gebracht, die naar St. Nazaire vertrekt. Castro protesteerde togen zyn uitzetting. New-York, 11 April. Uit Fort de France wordt gcaoiudCastro bleef zoo stokstijf by zijn verklaring, dat hy niet in staat was de reis te ondernemen, dat de gouverneur Four- neau gisterenavond een nieuw medisch onder zoek door drie doktoren gelastte, die uit maakten, dat de reis zyn leven niet in gevaar zou brengen. Castro bleef desniettegenstaande weigeren te vertrekken.; Er werd toen be volen, dat hij met geweld zou worden weg gebracht. De verschijning van gendarmen voor het hotel bracht een ontzaglijke, oproe rig gestemde, menigte op de been. Castro weigerde zich to kleeden en word toen op oen matras gelegd in een draagstoel en zoo naar de 6toomboot gebracht, die op een mijl afstands lag. Hij klaagde, dat iedere beweging van den draagstoel hom pijn ver oorzaakte. Het .Journal', van Parijs, verneemt uit Fort-de France, op Martinique, dat de post boot .Versailles", die Castro aan boord heeft genomen, regelrecht van (laar naar St. Nazaire in Frankryk zal stoomen, Te St. Nazaire wordt Castro dus aan wal gezet. Mevr. Castro. Washington, 12 April. De Amerikaansche diplomatieke vertegenwoordiger bericht, dat aan mevr. Castro niet is toegestaan te Caracas te landen. Zij is daarop per stoomboot naar de naast- bijliggende haven in Colombia vertrokken. Uitbreiding van de Oostenrijksche vloot. Het besluit van Oostenryk, om 3 .Dread noughts" te bouwen, heeft de Engelsche vlootpaniek opnieuw aangewakkerd. Wanneer, na do feestdagen, d6 beweging voor de ver sterking van de Engelsche vloot hervat wordt, znllen die drie Oostenrjjksche Dreadnoughts wel een groote rol spelen. Sommige Engel sche kranten rekenen reeds uit, dat het Duitsch-Oostenryksche bondgenootschap in 1912 over 17 .Dreadnoughts* zal beschikken, tegen do 16, die Engeland zal hebben. Ver der vestigt men er de aandacht op, dat, nu ook Oostenryk .Dreadnoughts" gaat bouwen, de strategische opvatting, die tot nu toe by de Engelsche admiraliteit gold, omvergewor pen is. Tot nu toe had do admiraliteit tegen den groei van de Duitsche vloot hare maat regelen genomen, door de Engelsche schepen in de kustwateren samen te trekken. Maar nu zal het noodig worden, een bijzondere regeling tot verzekering van de Engelsche belangen in de Middellandsche Zee te treffen. De Engelsche vloot in de Middellandsche Zee is in de laatste jaren van 14 tot 6 linie schepen ingekrompen. De „Daily Express* is beducht, dat in geval van een oorlog Engeland gedwongen zon kunnen zijn, alle strijdkrachten ter zee in de Noordzee samen te trekken en den weg naar Indië aan den vijand of zyn bondge noot prjjs te geven, of er zonden vjjf of zes Dreadnoughts" naar de Middellandsche zee gezonden moeten worden, om de Oosten ryksche schepen in bedwang te houden, en daardoor zou dan de vloot in de Noordzee te zeer verzwakt zyn. Een nader bericht uit Weenen meldt, dat niet drie, maar vier .Dreadnoughts* van ongeveer 20.000 ton op stapel gezet zullen worden. In den herfst zal er een aanvang mee gemaakt worden, en de nieuwe schepen zul len voor 1912 voltooid moeten zijn. „N. R. Ct." DE WEEK. 11 April. Terwijl ik dit schrijf is de spanning, waar mee, in gansch den lande, naar hot .groote nieuws uit Den Haag* wordt uitgezien, steeds stijgende. Al het andere wordt er, steeds meer, door op den achtergrond geschoven. Wie heeft er nu nog lost om na te piekeren over wat de jongste parlementaire dagen te hooren gaven, over de zege der Regeering by het subsidie-ontwerp 't Is meor dan waarschjjnlyk dat als de heeren wêer bjjeen komen op het Binnenhof, de rust om zich aan ernsiigen arbeid te wyden, nóg minder zal zyn dan voor hetrecès. We krygen thans dagen, waarin aller belangstelling geconcen treerd is op de plek, waar zich de Konink lijke moeder en Haar kind zullen bevinden, □aar wij van harte hopen. Ook de voorbe reiding tot de verkiezingen is er anders, lauwer, door dan een week of zes vóór den aanvang van het gevecht 't geval pleegt te zijn. In den toon, dien de sprekers der aller uiterste linkergrocp kiezen voor hunne toe spraken gevoelt mon wel degelyk het streven om met de .stemming* van bet moment rekening te houden 1 Wat, nit practisch oog punt bekeken, zeker verstandig is. Aaneensluiting, tydelijke verbroedering, is nu zoowel rechts als links de leuze. Mak kelijk gaat 't niet!.... Telkens blykt hoe teèr bijv. de band is' tusschen chr.- bistorischen en anti-revolutionairen. Spe ciaal in den Frieschen hoek zullen wel, evenals in 1905 't geval was, en ook in 1901, door de noordelijke .styfkoppigheid' verras singen worden gebaard. Dr. Kuyper laat schier geen dag voorbijgaan zonder te ver manen tot 't tijdelijk «vergeten van veeten" 't eerbiedigen van den wapenstilstand ter- wille van de te bevochten overwinning, als 't dan niet tot iets wat op verzoening lykt, kan komen I De Paasch- en rust-stemming de vreugde over eindelijk-gearriveerde Lente, ze heb ben ook mij tezeer te pakken dan dat ik uit voerige bespiegeling zou gaan houden over wat er, op 't gebied der politiekerjj, in de jongste dagen alzoo geschreven en gespeecht is. Slechts wil ik even aanstippen, hoe een verstandig en oorljjk woord is gesproken door den vr(jz.-democraat mr. Treub. Hy had gelegenheid om eens eventjes z'n hart nit te storten over de gouden bergen, die nn allerwegen worden beloofd op 't stuk van de Staatspensioneering. Hoe er van die «liste- lingen* zyn, dio best snappen dat de Staat, zonder dat de werkman, en wie met dezen gelijkstaat wat inkomen aangaat, zelf bij draagt, onmogelijk de millioenon kan vinden*, onontbeerlijk voor een althans iets beduidend pensioen (bijv. van f 8's weeks!) Toch wordt don argeloozon kiozer voor gespiegeld: Welzeker, dat gaat bost, hoor! Als ge mij naar t Binnenhof zendt, dan zal ik het zaakje wol klaarspelen!... En tal van naïeve, politieke tinnengietersmenschen dio op klanken afgaan zonder dat zy met ernst een zaak kunnen onderzoekenAl die luidjes roepen: .Bravo, welzeker!" Tot dat top stuk van zakon aankomt en het boerenbedrog ten leste ook den eenvoudigste helder wordt, tls, gelijk opgemerkt, goed en eerlyk van mr. Treub om dat eens, in deze dagen, te zeggen, zéé scherp cn flink weg als de man, die eenmaal, mocht er eens 'n zéér-vooruitstrevend Kabinet komen, de portefeuille van Financiën zal krygen te torsen De boer Treub verdiont er alle hulde voor, maar baton zal 't hom, vrees ik, toch niet. De charlatans en sluwe vogelaars op de politieke markt trekken nog altijd 't meeste volk. En zoo, zal 't voorloopig wel bly ven De beminnelijke manier, waarop de presi dent van het hof te 's-Bosch on de advocaat- generaal bij dat rechtscollege zich jegens getuigen en beklaagde in de z.g. Papendrecht- sche zaak hebben gedragen, heeft gelukkig de publieke opinie eens wakker doen wor den. 't Geldt hier een m.i. hoogst ernstige aangelegenheid. De eerbied voor en het ver trouwen in onze rechteilyke macht staan hier op 'tspel! Ik aarzel niet te verklaren dat ik de bewering als zou in Nederland eene .klassen-justitie' bestaan, in den smalenden en smadënden zin, door sommigen aan die uitdrukking gehecht, als laster beschouw. Ik geloof dat de Noderlandsche magistratuur hoog staat en eerlijk, betrouwbaar mag boe ten. .Zwakke broeders" vindt men by elk uitgebreid complox van personen, doch waar men ze by de rechterlijke macht outdekt, daar dienen ze gewoerd als 't kan of op hun plicht gewezen. De taak van den rechter is nooit of te nimmer, evenmin natuurlyk als van don ambtonaar O. M. om tegenover be klaagden, laat staaD getuigen, de grimmige, kwetsende tuchtmeester te spelenEen rech ter, die deze waarheid nit 'toog verliest, krenkt de waardigheid van zijn ambt, doet afbreuk aan het gezag der magistratuur en toont dat hij de man moge nog zoo knap en zoo eerlyk zyn! absoluut ongeschikt is voor de functie, die bij bekleedt. Ik stel my voor, nader op dit belangrijk onderwerp terug te komen, want niet slechts in Den Bosch vindt men magistraten, die in 't hier-bedoeld opzicht soms schromelijk tekort schieten Wat do ambtenaren o.m. betreft, minister Nolissen is er stellig niot de man naar om te aarzelen, hem te doen er varen, dut aan hot hoofd van Justitie thans een even strikt-rechtvaardige als humane en ook doortastende chef is geplaatst. En voor 't overige rust hier op den H«x>gen Raad der Nederlanden de dure plicht om to waken voor het prestige oneer magistratuur! 't Is al treurig "genoeg wanneer de uit spraken der rechters en wat men het .publiek rechtsgevoel' zou willen noemen met elkaar in botsing komen. Bij bet vonnis, door het Hof te Amsterdam geveld in do zuak der beide Arnhemsehe ex-bankiers deed zich zulk conflict voor Onbegrypelyk is 't niet. Maar ik bon „oudorwetsch' genoeg om te vinden dat kritiek op oen inet ernst overwogen vonnis niet tot do bevoegdheid van den leek behoort. Bovendien beeft mon niet uit 't oog te verliezen, boe .lnce clarius* is gebleken, dat Lincker in deze niet slechts de .hoofd schuldige' was, doch meer, erger dan dit En althans de jongste der beide ex-bankiers was tot op belangrijke hoogte meer willoos werktuig on tot misdrjjf verlokte zwakkeling dan schuldige 1 Straks, wanneer de nationale vreugde jubelt, zal er gratio zyn voor toovelen, die nu nog in den kerker toeven voor wie geen lentezon straalt en tot wie niet kunnen door dringen de blyde klanken van jong leven in de natuurvan menschen, in wier gemoed 't ook zonnig en vergenoegd is 't Is nn, meer dan ooit, de tijd om genade voor rechtbarmhartigheid te laten gelden insteO van onvermurwbare strengheid En iets van deze vriendelyke-milde stemming moge nog zyn overgebleven wanneer ver volgens na dagen van feestroes en ver broedering de stembusstrijd weer tweespalt en nijdig geharrewar dreigt te berokkenen Ma. Antomo. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik in antwoord op het artikel van den beer C. S. de Wit, in zake Granatenontplofflng, in uw Blad van Vrydagj.1. U een paar regels ter plaatsing zenden Het Bestuur der Hel- derscho Visschersverooniging zal Z.Ed. zeker wel nader van antwoord dienen, doch hjj bad voor zich zelf verstandiger gehandeld, deze zaak maar liever niet in de pers aan de orde te stellen. Do heer de Wit heeft al een heel zonder linge opvatting van de positie van den Voor zitter-Penningmeester van de Held. V.-V. Ik wist dat trouwens wel en ik werd in mijne meening daaromtrent bevestigd, telkens meer. Ook nu weer doet hy bet voorkomen alsof de heer Staalman" naar believen kon en kan beschikken over de onder bet beheer der Held. Vissehers-Vereeniging staande fondsen. De heer Staalman" denkt daarover gansch anders. Niet hy, doch hot B e s tu u r be slist. En nu sta vóórop dat de heer de Wit geen cent méér en ook geen oent minder heeft afgedragen, dan waartoe h(j bij breed gemotiveerd vonnis van de Dordt- sche Rechtbank werd veroordeeld. Het Bestuur, waar ik zjjn zaak, boewei onverplicht, tweemaal ter sprake bracht, weigert zeer beslist van dat vonnis af te wy ken. En daarvoor heeft het m.i. thans zeer goede en afdoende redenen. De heer de Wit is behandeld, zooals de Rechter, wiens uitspraak hy gewild heeft, bepaalde. In plaats van zich te wenden tot bet Bestuur, wendde hy zich zeer eigenaardig telkens tot m y en ook ni» weer doet hy het voorkomen, alsof ik de man ben die tegenhoudt, dat zyn verlangen zon worden ingewilligd. Hoe komt hy daar toe Ligt het aan de periode waarin wy weêr leven? Eenmaal heb ik hem geantwoord, doch toen hy my schreef dat hy, wanneer ik wilde meéwerken hem dat geld terug te bezorgen, gaarne bereid was 20 procent van het bedrag te mijner persoonlijke beschikking te stellen, toen M. d. Red. heb ik ge weigerd verder met den heer de Wit to correspondeoren. De maat was vol. Aan het Bestuur der Held. Vissehers- Vereeniging laat ik de verdere beantwoording. Hoogachtend, Uw dr. STAALMAN. Voorzitter-Penningm. der Held. Visschers-Vereen. Helder, 13 April 1909. Birgerljjte Stand gemeente Helder. 9—12 April '09. ONDERTROUWD: M. de Geus en M. van Oers. BEVALLENM. J. Dolleman—Willemse C. M. Denkers—Bruin z. C. Hoepv. den Ejjk d. E. TeerinkSmeding z. G. van Heek—Wiljouw d. A. WiljouwKoasen^i. E. IJ. F. Zwierstrater Burg z. A. Scheflel Vinke d. I. KrjjnsOost z. H. F. Arenta van Twisk d. F. de Langev. der Plaat'z OVERLEDEN: M. C. Smit -wed. J. j] van Halteren 32 jaar. FEUILLETON. DOOR BEIDER SBHBLO. In een heel eenvoudig logement aan de korenmarkt met den zeldzamen naam .Kiek in de stad". De naam trok mij aan". De dokter lachte hartelyk. .Daarin ziet men weer den schry ver. Ons laatzoo iets koud". Spreek, als 't je belieft, niet in 't meer voud^ Jörgen, schertste de vrouw. Ik kan er my best indenken". «Zeker, maar je zou werkelijkheid toch stad Hamburg de voorkeur geven", plaagde Hofman. Ik koos myn logies ter wille van myne studie en heb er nog geen spjjt van", ver klaarde Raven. Hy verzweeg wysëlyk dal hy van wege zyne beurs het goedkoopste kwartier had opgezocht. Het leven en de beweging op marktdagen speelt zich direct voor myne oogen af". .Beoefent u ook der zeiftport vroeg Marianne. .Een beetje, mevrouw. Maar hier hoop ik, in deze kunst groote vorderingen te maken. Siiver Kriibbe wil zich over my ontfermen. Reeds nu zyn wy, als ik tijd heb, met gun- stigen wind haast altjjd buiten. Ik kan mij geen beteren leermeester wenschen". ,Hjj was ook de myne" vertelde Hofman. Zeilen is myn eenige hartstocht, maar he laas moet ze nu voor myne beroepsplichten achterstaan". Helaas, zooals nog zooveel meer", zuchtte Marianne. „In de eerste jaren van ons huwe- lyk hebben we menig mooi tochtje samen gemaakt, maar nu denken we niet meer aan zoo iets". .Zou je dan liever hebben, dat je man zeilt, omdat hij niets te doen heeft vroeg Hofman. Dat niet, maar ik zou willen, dat ge soms eens een vrjjen dag naamt." .Daarin moet ik mevrouw gelijk geven, dokter. Waarom neemt u niet een flinken assistent. Die zijn by den grooten overvloed gemakkelyk te krijgen en stellen geen hooge eiBchen." „Dat is een idéé, Jörgen riep Marianne opgewonden. Na het verbouwen van ons huis bobben we volop plaats voor hem." „Breng myn vrouw het hoofd niet ophol, mijnheer Raven. Mijne patiënten hebben mij als dokter genomen, omdat zo my vertrou wen en dan zou ik hun een vreemde aan het ziekbed zenden Neen, zoolang ik gezond en flink bljjf, kunnen mijne zieken over my beschikken en heb ik geene hulp noodig." ,En ik Zullen we nooit eens eene mooie reis maken .Zeker, Marianne. Als er eens eene slappe tyd komt, dan stappen we er eens voor eeni ge weken uit." «Slappe tydHoelang heb je my daar mee al getroostEn wekenIn het gun stigste geval zullen hot acht dagen zyn «Wees toch tevreden, dat je man do arme lydenden onmisbaar schjjnt.j Je hebt bet zelve nog niot ondervonden, wat het wil zeggen, van pijn te krimpen en op den dokter te wachten, die misschien hulp kan aanbrengen. Je moest het zelve maar eens ondervinden, hoe het is, als het gezicht opheldert als je komt, en de handen je zoo vol vortrouwen worden toegestoken. Ons weten en kunnen is helaas begrensd, maar als het gelukt en wij met Gods hulp een kostbaar leven redden, dan is dat loon genoeg. Gjj zult het later wel inzien Marianne, en mij niet met wen schen kwellen, die niet vervuld kunnen wor den. Wij artsen staan op eenen voorpost, en de onB hcimelyk besluipende vjjand is de dood." .Bravo, dokter," riep Raven met oprechte bewondering, .en 't is mij alsof ik het al armschot reeds hoor, dat u ton wapen roept!" Het echtpaar lachte hartelyk bij deze woorden, want jnist klonk de huisbel tot hen door, die den huisheer by een zieke riep. .Laat u dat niet storen, 't Is niet ver, binnen een half uur ben ik weer thuis. Mis schien houdt u van muziek. Ja? Zooveel te beter, dan heeft mijne vrouw ten minste het genoegen, niet alleen voor stoelen en banken te spelen. U blijft toch mijnheer Raven. Neen, neen, geene weigering, van daag komt er van 't werken toch niet meer." Maar ik ben bang u overlast aan te doen. Heeft mevrouw geene andere plannen .Ik heb nooit andere plannen dan alleen te zitten en te wachten, tot myn man weer thuis komt.' .Heeft u geenen omgang? Gaat u niet in gezelschappen .Dat is alles voor mij buitengesloten Myn man is gewoon my altijd thuis te vinden, om hem do paar uren, die hy vry is, gezelschap te houden. Alleen 's morgens, als hy den grooten toer maakt, zooals ik het noem, ga ik wandelen, ten minBte als ik een heel ver trouwd dienstmeisje heb, dat de boodschap pen kan aannemen en myn man er ook tele fonisch mee in kennis kan stellen. Op 't oogenblik ben ik in het bezit van zoo'a parel". .Een leven van onthouding aan do zjjde van een man, dio geheel alleen voor zijn beroep scbjjnt te leven." »Ja, zoo is het." .Marianne keek een tijdje zwijgend voor zich, toen sprong ze op. iKom, mijnheer Raven, wij willen muziek maken, ik durf wedden, dat u er ook aan doet." .Ik zing een weinig, toch zult u niets ge schikts voor my hebben. Zingt u Wagner?" .Ja. maar ik ben bang, u teleur te stellen." Komt u maar, ik heb alle uittreksels van Wagners werken hier. Dat zul een geuot zyn.' MarianneB opgewondenheid stak ook Raven aan, nog nooit had hy zoo goed gezongen. Haar accompagnement was volmaakt, ze voegde zich geheel naar zynen, geschoolden, weiluidenden bariton, alsof ze reeds sedert lang samen hadden geoefend. .Het is eene lust met u te musiceeren, Mevrouw. Nu zou ik nog graag de eene of andere weeke melodie hooren." Raven had zich in een' stoel geworpen, die ergens in het ledig vertrek stond, en liet zijne oogen op de slanke vrouwenge stalte rusten, die over hem heen door het venster keek, waarvoor de bladeren van de groote linde, die de geheele plaats vulde, zich als een gouden sluier uitbreidden. De avondzon zond hare door lichto takjes gebro ken stralen verlokkend tot de beide jonge menschen naar binnen, alsof ze wilde zeggen «Komt toch naar buiten en baadt u in mijn licht." Hoorde Marianne wat de zon sprak? On der hare zachte, mooie handen zwollen de tonen tot schoone harmoniën jen trokken door het wijdgeopend venster de bloeiende, groe nende wereld in. Een voorjaarslied was het, en Raven neuriede de melodie zacht mee, dio zich in funtasiöu oploste, waaruit telkens weer als zuivere paarlen do klanken van het lied to voorscbyn traden, tot het zich eindelyk weer met volle kracht baau brak, den zangor verlokkend, luidde mee in te stemmen. De jonge vrouw bad zich zelve overtrof fen. W&s het de nabijheid van den mede gevoelenden toehoorder F Was het dat heer lijk instument, dat onder hare handen leven ontving Zij wist het zelve niet, wat in haar omging en wat als eene levende bron opborrelde in tegenwoordigheid van den man, dio in hare- oogen een groot schry ver was. Raven stond op en boog zich diep over de rusteudo vronweuhand, die hy aan zyne lippen bracht. Muriunne weerde hom niet af, ze leefde als in oen droom en voer verschrikt, •n de hoogte, toen ze van do deur Jorgens 'stem hoorde «Nog altyd bij de muziek 1 Dat noem ik volhouden. Viel het u niet te lang, mijnheer Raven ,Te lang? Neen dokter, voor twee zulke muzickliefhebbbers als uwe echtgenoote en ik zyn, vliegen de aren om. Hoe laat is het dan?" «Ik ben twee uur weg geweest." .Twee uren vroeg Mariunne en streek zich over voorhoofd en oogen, alsof ze daar iets moest wegvegen, wat haar in 't zien hinderde. De dokter lachte hartelyk en zei plagend „Dat is do eerste maal dat myne vrouw niet do minuten van myn wegblijven heeft ge teld. Ze heeft niet eens gemorkt, dat ze zich tot uren verlengden. Daar mag u trotsch op zyn, mynheer Raven. Maar nu aan tafel, ik heb een gedachten eetlast meegebracht." Ach ja, het avondeten Heb ik in myn muaiekdweepe-jj geheel vergeten," schertste dokter Hofman goed geluimd. .Nu, 't is geen ongeluk, de tafel i'b gauw gedekt. Ik zal in dien tyd onzen gast don tuin laten zien." Dat viel Marianno mee, ze was al bang dat haar man zon brommen. Met koortsach tige haast ging ze aan het werk. Het dienst meisje was, zooals altyd des Zondagsmiddags, uit, dus moest ze zelve de handen uit de mouwen steken, ze wilde zich als huisvrouw ook graag van eene gunstige zijde laten zien. Vandaag vooral, ze had ook haren trots, cn wel in niet geringe mate, dit had ze dik wijls genoeg van Jörgen moeten hooren. Intusschen begaven do heeren zich in den tuin, die zich terrasvormig in het steil op loopend landschap uitstrekte, dat op zyn hoogste punt eindigde in een boschje, waarin zich ook eenige prachtige eiken bevonden. De bladoren hadden zich nog niet ontplooid, zoodat men nog een vry uitzicht had op de Michaëlisallee, die de stad Sleeswyk een groenen krans om hel hoofd vlocht. Raven dacht den doktor genoegen to doen door de groote, muzikale gaven van syne vrouw te roemen. „Ja, ja, 't is een heel aardige tjjdpas- seering als ik uit ben." Is u niet muzikaal Verder dan tot studentenliederen strekt zich dat by mij niet uit. Do familieoverlevering bericht uit myne jeugd, dat ik eens bij myne moeder moet zyn gekomen en hebben gevraagd; Moeder, wat zal ik toch doen Ik moet toch meezingen in de kerk en nu zeggen do zusters dat ik ze van de wjjs breng, omdat ik zoo valsch zing. En ik vind het toch zoo prettig." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1