KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het Nieuwe Modeblad DOOR BEIDER SCRRLR. No. 3775. Zaterdag 17 April 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 60 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 i Zondagsblad 37* 45 f0.75 Modeblad 55 65 f0.90 Muzik. Bloemlez. 60 Voor 't Buitenland I 85 j rooruitbetaling f 0.90 Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertenfiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Aan onze Lezeressen Het voorjaar is ingetreden en daar mede is de tyd gekomen dat de dames zich, meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak harer toiletten. De behoefte aan het bezit van een degelijk, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. hetwelk by de uitgevers van dit blad is verkrijgbaar gesteld kost slechts 55 ets. p. 3 maanden (franco p. post 65 ets.) en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huis moeder, die er prys op stelt zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kost baar te kleeden. Elke aflevering is ver gezeld van een uitvoerig patronenblad zoodat men in staat is een betreffend costuum of model daarvan zelf te ver vaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeaf beelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren, door invulling en inzending van onderstaand inteekenbiljet aan de Administratie van ons blad. Ondergeteekende verlangt zich te abonneeren op Het Nieuwe Modeblad tegen 55 ets. per 3 maanden (franco per post 65 ets) Naam Woonplaats Uit het Buitenland. Caetro zou de geschiedenis weer van voren ai beginnen, denkt de lezer. U i t is zo in elk geval niet. Maar we zullen niet meer krygen Venezuela en Castro. Uit de berichten, een vorige maal afzonderlijk op genomen, weet men dat Castro, hoewel zich vreeselyk ziek voelende, met geweld op de .Versailles" is gebracht. Twee Amerikaan- sche kruisers vergezellen het schip. Castro is natuurlijk vreeselyk boos op Frankrijk. Waarheen hij gaan zal is niet bekend. Trou wens de Temps verneemt uit Kopenhagen, dat de Depnscho regeering besloten heeft den ex-president ook niet op één der Deen- sche Antillen te laten landen. Voor bijzon derheden en verdere berichten omtrent de roervink zie men elders in dit blad. Alleen dienen we nog te vermelden, dat in Vene zuela een beweging op touw werd gezet ten gunste van Castro, doch dat president Gomez ze krachtig onderdrukt. 't Is in Turkye weer mis. Konstantinopel is het tooneel van een opBtand. Een Reuter- telegram van 13 April meldde: De toestand is ernstig. De opstandelingen hebben zich niet meester gemaakt van den zetel der regecring, maar zij houden het par lementsgebouw bezet, waar zy echter de volksvertegenwoordigers binnen laten gaan. De te wapen geloopon bevolking heeft zich bij de troepen van het garnizoen aangeslo ten, die voor het grootste gedeelte den op stand gunstig gezind schijnen te zyn. De minister van Oorlog schijnt niet meer dan eenige bataljons of batterijen te zyner be schikking te hebben. Do Sjeik-ul-Islam onder handelt met de opstandelingen, die gedeelte lijke hervorming van het ministerie eischen. Tot nu toe wordt er geen melding gemaakt van bloedvergieten. Het is zeer twijfelachtig dat de opstand het werk van enkele muiters is. Waarschijnlijk iB de beweging aange stookt door de Liberale Unie en het Islam- sche Comité'. Waarom dat alles? Voor zooverre de oor zaken zijn op te diepen, kunnen we zeggen, dat de nieuwe toestand, eenigen tijd geleden tot stand gekomen, zoo geheel vreemd was voor de Turken, Het constitutioneole loven in andere landen, uit het volksleven en de historie opgegroeid, is daar plotseling inge zet, zonder veel verband met bestaande denk beelden en toestanden. En de parlementaire toestand was ook eigenaardignaast souve- rein, ministers en parlement ook nog het Jong-Turksche-Comité met misschien nog de grootste macht. Door den nieuwen staat van zaken werden veler belangen geschaadde ingevoerdo bezuinigingen waren ook niet overal welkom de liberale kringen verkie zen een zekere mate van zelfstandigheid voor de afzonderlijke deelen boven de door de Jong-Turken gewilde eenheid en centralisatie van het geheele rijk; de orthodoxe Moham medanen vreezen daarbij de kracht der Wes- tersche gedachten. Bovendien verluidt dat Engeland ongaarne de Jong-Turksche bewe ging van den laatBten tyd aanzag en dus een beetje heeft gestookt De sultan zit in zijn paleis en wacht, misschien ook lacht. Een paar ministers zyn al gekegeld. Kiamil- pacha, eenige weken geleden door de Jong- Turken van het terrein geknikkerd, is be noemd tot groot-vizier, zoodat de wind weer uit geheel anderen hoek gaat waaien, dan de Jong-Turken lief is. Reuter seinde Woensdag dat het Ministerie en het Comité voor Eenheid en Vooruitgang gevallen zijn en de Mohammedaansche Bond, gesteund door de soldaten van het geheele eerste legerkorps en een groot deel der Mohammedaansche bevolking, meester is van den toestand. De minister van marine werd gedood, die van oorlog gewond. By de volksbotoogingen was het gods dienstige element overwegend, hoewel de be toogingen geen anti-christelijk karakter droe gen. De opstandelingen wierpen barricades op in de straten die naar het Parlement leiden. In een iradé uan het Parlement deelde de sultan mee, dat hy het ontslag van het Kabinet aannam en een nieuw zou samen stellen, dat maatregelen zullen worden geno men om de rust on de welvaart van het land te verzekeren, dat de soldaten die deel ge nomen hebben aan de beweging van heden, zullen worden begenadigd. In do toekomst zullen de rechten van het Scheriat (de hei lige schriften} worden geëerbiedigd. Deze iradé werd ontvangen met een stroom van heilkreten voor den Sultan. Woensdag was Konstantinopel alweer veel kalmer. Latere berichten omtrent den toestand geven we waarschijnlijk nog elders in dit blad. De opstand in Perzië brèidt zich uit. Berichten uit Olrmia melden dat alle takken van dienst, behalve het douanebureau, in handen der revolutionnairen zyn. De Russen rukken van het Noorden, do Engelschen van de Perzische Golf, Perzië binnen, natuurlijk alleen in het belang van het leven en de bezittingen van de Euro- peesche bewoners van Perzië. Maar als de troepen er eenmaal zijn, zijn ze nog niet zoo gauw het land uit. De shah vreest voor af brokkeling van zyn gebied ten voordeele derhelpers. Maar hij kan niet veel uit richten, wyl de opstandelingen, zooals we reeds schreven, den baas zyn. FEUILLETON. 14) Hofman^lachte hartelijk bij die herinnering en Raven [stemde met zijne vroolijkheid in, toen vroeg hy»En wat antwoordde uwe moeder hierop f" »De verstandige vrouw gaf my den raad, by haar te gaan zitten, ze had ook nooit goed wys kunnen houden en nu zouden we dan samen den lieven Heer onze valsche melodiën maar voorzingen, die zouden Hem zeker evenveel genoegen doen, daar ze uit een vroom gemoed kwamen. Zoo zaten wy van toen af in de kerk naast elkaar, en zon gen zoo goed als we het konden." Maar 't is toch jammer, dat u niet kunt genieten van het spel uwer vrouw. Men behoeft toch niet zelf de muziek te beoefe nen om er van te houden." Zeker niet, als myne vrouw kon zingen, zulke eenvoudige, kleine liedjes, dat hoor ik graag. Of wanneer ze minder zware muziek speelde als bekende dansen, marschen en coupletten. Dat zou gemakkelijk genoeg voor haar zyn met hare groote muzikale gaven. Maar ze zegt dat ze daar niet van houdt en dan komt ze met het zwaar geschat, de klassieke mnziek voor den dag. Het ergste is echter, als ze met haren geliefden Bach begint. Eens heb ik het uitgehouden, het was in de wittebroodsweken, maar ik verzeker u dat het mij toen ook al moeite genoeg kostte. Ziet u, mynheer Raven, in myn be roep is het mij nooit te ernstig, maar daar buiten heb ik opwekking of rust noodig ab solute rust en vrede. Geenerlei aandoenin gen of gevoelsuitingen, waarvan de vronwen dikwijls houden, geen zware gesprekken ook, want men is uitgeput en moet den geest van tyd tot tyd rust gunnen." Dan moet uwe echtgenoote hare ontspan ning dus by anderen zooken," merkte Raven wat inronisch op. ffZooals van daag in nw gezelschap. Mij is dat best, kom, bid ik u, zoolang u hier zyi, zoo dikwijls u wilt. Mijn vrouw wil al lerlei verfraaiingen in den tuin aanbrengen, misschien stolt u daarin ook belang, dan kunt ge te zamen de tuinen van Semiramis aanleggen. Als schrijver zal het u aan fan tasie daarvoor niet ontbreken." Raven verklaarde zyn best er voor te zul len doen, en zoo liepen ze onder opgewekt gekoot de steile paden op en neer, genietend van den hecrlyken avond. Op 't laatst zwegen beide, Jörgen peinsde over een lastig geval in zijne praktijk, en Raven luisterde naar het gezang van de lyster, die boven in de kruin van den eik zat en haar avondlied zong. Zyne ziel was geheel vervuld van de vrouw, dio aan de zijde van haren respectabelen man gebrek leed aan alles, wat haar binnenste vorvulde en haren grootsten rijkdom uitmaakte. Het gewone lot der vrouwendacht hij, maar het vervulde hem toch met toorn tegen de onverschilligheid van Hofman. Wat hy er aan kon doen, zou gebeuren, om Ma- riunne tot haar recht to doen komen. Daar kwam ze hem door den tuin tegemoet. Alles aan haar was rust en bedaardheid en toch leefde er achter dat witte, mooi gevormde De Britsche bond voor luchtscheepvaart wil het territoriale leger uitbreiden met eenige compagniën, die in het byzonder geoefend zullen worden in de verdediging van zee havens tegen aanvallen door luchtschepen. De Bond heeft zich in een schryven aan minister Haldane bereid verklaard tot de opricRting van zulke compagniën mede te werken, en voor haar opleiding te zorgen, op voorwaarde dat de regeering den Bond zal bijstaan in de oprichting van een tech nische school voor practische beoefening der luchtscheepvaart, door geldelyken steun en de beschikbaarstelling van terreinen voor oefening. In verband met zyn plan heeft de Bond tevens verzocht dat aan actief dienende officieren van land- en zeemacht vergunning zal worden gegeven, als leden tot den Bond toe te treden. Minister Haldane heeft een speciale com missie benoemd met opdracht te onderzoekon in hoeverre aan de wenschen van den bond kan worden voldaan. Voor Genua ligt een Britsch eskader, dat het koninklyke jacht .Victoria and Albcrt" zal begeleiden op den aanstaanden kruistocht door de Middellandsche zee. De officieren van dit eskader zijn door het gemeente bestuur der Italiaansche stad ontvangen en aan een feestmaal genoodigd. By die gelegen heid werden hurtelljke dronken ingesteld op de ntraditioneelo vriendschap" tusschen En geland en Italië en op den voorspoed van beide volkeren. Er zyn weder eens moeilijkheden gerezen aan de Indisch-Afghaansche grens. De Af- ghaansche regeering is nog altijd niet in staat de grensbewoners behoorlyk in bedwang te houden en hun strooptochten op Britsch-In- disch gebied te beletten. Van welke betee- kenis de moeilijkheden nu weder zijn, wordt niet gemeldmen gelooft dat zo niet van langen duur zullen zijn, maar de Indische regeering heeft zich niettemin genoodzaakt gezien den Khyberpas te sluiten voor het verkeer. Nieuwsberichten. HELDER, 16 April. Tot sluiting van het seizoen wordt door do directie van 't Casino-gebouwin een der achterstaande advertentiën een laatste voorstelling op Dinsdag 20 dezer geannon ceerd. Het belooft een mooie voorstelling te zijn; het Ned. Operette-eDsemble, onder directie van Alph. Janmart Jr., dat dezen winter hier met zooveel succes opvoerde «De Dollarprinses", .De Walsertraum" en .De klokken van Corneville", zal Dinsdag 20 dezer ten tooneele brengen ,Het lustige Weeuwtje". In alle plaatsen, waar boven genoemd Ensemble deze operette Bpeelde, had het een enorm groot sncces. Uit de vele beoordeelingcn nemen we een gedeelte van de Arnhemsche courant over. Dit luidt .Ofschoon we omtrent do opvoering van het .Lustige Weeuwtje' zeer vleiende critieken lazen, uitgeknipt uit de verslagen in de ,N. R. Ct"., .De Tel"., .Het Nieuws", .Het Hbld"., „De Echo" enz., aarzelden we toch, reeds te voren, die .reclames" over te nemen de goede wil iB in dit opzicht wel eens leelijk bedrogen uitgekomen. En toch ditmaal hadden we die gun stige beoordeelingen mogen vermelden. De vertolking was zoo, dat de geestige operotte met haar weelde van bekorende en raee- sleepende. melodieën, airs, romances enz. best tot haar recht kwam. Het publiek heeft het dappere Ensemble niet aan warme toe juichingen laten ontbreken. Eenige gedeelten moesten herhaald worden. Mej Corry Pinksen heeft ons in den loop van den avond meer en meer verrast. Schalksch guitig, naïef, brutaal soms, al naar het pas gaf, weet zy steeds te behagen, zoowel door hare natuurlyke actie als door haar melo dieuze stem, waarmee ze wel een beetje doet wat ze wil, maar bier juist in het karakter der rol blyft. De heer S. van Beem (Danilo), heeft haar waardig gesecondeerd. Hetzelfde mag trouwens van mej. Persoons (Valen- ciénne,) de heeren v. d. Stappen iRosillon), Grootveld (gezant) en A. van Dyk (Njegus), zoowel wat zang als wat actie betreft, ge tuigd worden. Mej. Persoons b.r. heeft haar Duitsche voorgangster, die we hier gehad hebben, verre achter zich gelaten. Ook de koren waren zeer voldoende. Hulp bij zelfmoord. Voor dit zeldzaam voorkomend feit stond voor de Rotterdamsche Rechtbank terecht een orgeldruaier te Schoonhoven. In hot begin van dit jaar zou hy aan zijn vrouw op haar verzoek petroleum en lucifers heb ben gegeven, waarmede zij hare kleederen en beddegoed overgoot en in brand stak. De deskundigen hadden geconstateerd, dat de vrouw aan de daardoor ontstane wonden overleden was. Reeds jaren hadden man en vrouw een slecht leven gehad. Zy, sukkelende, werd door de meeste getuigen afgeschilderd als iemand met een abnormaal verstand, en met een zeer prikkelbaar hnmenr. Voortdurend waren er ruzies tusschen de partijen en wel speciaal des morgens, wan neer hy weg moest met zyn orgel. Herhaal delijk uitte de vrouw maar het verlangen om zich van kant te maken. Eens had hy in wanhoop haar daartoe een mes gegeven, doch thans op haar verzoek haar de petro leum en lucifers verschaft. Geëischt werd een gevangenisstraf van tien maanden, waarbij in aanmerking geno men werden de gunstige getuigenissen om trent beklaagde afgelegd en de bittere levens omstandigheden. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 14 April. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman L. Maas tweede stuurman L. N Braspot, C. [F. de Klerk, D. Sjerp; derde stuurman O. A. Amstel, P. Peperzak, J. P. van Vliet. Papendrechtsche Rechtszaak. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak Hendrik Garst- hagen uit Papendrocht en vernietigde het vonnis der Dordtsche Rechtbank omdat daar in geen beslissing iB gegeven omtrent het bestaan der klacht wat voor smaadschrift op straffe van nietigheid is vereischt. Opnieuw recht doende verklaart het hof beklaagde schuldig aan smaadschrift en legde hem twee maanden gevangenisstraf op. <De Dordtsche Rechtbank had hem tot dezelfde straf veroordeeldhet hof te 's-Gravenhage verhoogde die straf tot vier maanden.) Brandstichting De 20-jarige pakhuisknecht J. H. R., van de firma N. J. Menko, te Enschede, is door de politie in voorloopige hechtenis genomen en naar Almelo overgebracht, teneinde door den officier van justitie te worden gehoord inzake den laatsten brand by genoemde firma. Werklieden naar Duitschland. Men schrijft uit Winschoten aan de „N.R C" In geen jaren zyn zóóveel arbeiders, turf gravers, vaklieden, enz., van hier en uit do omstreken naar Duitschland afgereisd als Dinsdag Met eiken trein naar Nienweschans wer den vele menschen vervoerd, die in Duitsch land arbeid krijgen of nog hopen te vinden. Daar waren o.a. turfgravers voor de uit gestrekte veenderijen in Oldenburg, arbeiders en vaklieden voor Emden en Willemshaven en fabrieksarbeiders voor plaatsen in de Westfaalsche centra, die daar voor gcruimen tijd tegen hooge loonen werk bekomen en wellicht niet eerder naar hier terugkeeren vóór ook in deze omgeving in den druksten tyd handen te kort komen en hoogere loonen dan nu worden uitgekeerd. Velen dezer lieden zullen echter als voor heen blyven tot den a.s. herfst en wel zoolang het weder gunstig blyft, om slechts eenigen tyd in den winter hier te lande te verblyven. Castro. De Parysche correspondent van de N. R. Ct. seint Een redacteur van de New-York Herald heeft te Point-k-Pitre een onderhond met Castro gehad. Castro protesteerde hevig te gen Frankryk. Hy wilde voor de gansche wereld verklaren, dat het schande was, een stervend man, die nooit iets misdreven had, "aldus te behandelen. Hij had geweigerd een passagebiljet to koopon voor de reis mot de Versailles". De Fransche autoriteiten be taalden zyn overtocht. Hy wilde in Vene zuela enkel zyne landeryon en zyn fortuin voor het gerecht opeischen, maar Frankryk, Engeland en Amerika hadden zich op on waardige wyze ertoe geleend, de instrumen ten zyner vyanden te zyn. Hy was thans geruïneerd en bezat nauwelyks nog driedui zend peseta's, in plaats van driehonderd millioen, gelijk gezegd was. Naar zijne plan nen ondervraagd, zeide hy, er geene to heb ben, daar hy immers de gevangene van Frankryk was. De Herald heeft verder een bericht uit CaracaB van 27 Maart jongstleden, waaruit blykt dat Gomez reeds weer dwangwetten in werking gesteld heeft en tegenover rech ters en journalisten met hetzelfde stelsel ah Castro begonnen is. Dit heeft reeds onte vredenheid tegen Gomez gewekt en een open- lyk protest van advocaten en rechtsgeleerden uitgelokt. De Herald verneemt uit Washington, dat het landingsverbod tegen mevrouw Castro, die verdacht wordt, geheime mededeelingen voor Caatro's vrienden te hebben, van pre sident Gomez zelf uitgegaan is. Gomez vreest troebelen. Men vraagt zich af, wat te begin nen met mevrouw Castro. De Castro-herrie zal mogelyk niet ophou den, voor mevrouw Castro de buurt van Venezuela verlaten heeft. Een Fransch journalist heeft met een Zuid- Amerikaansch diplomaat en specialist in Venezolaansche zaken gesproken. Deze diplo maat zeide, dat de mogendheden niet te vroeg victorie moesten roepen. Castro is niet dood ziek, maar een groot komediant en een uiterst handig man. In Venezuela zou byna iedor- een reeds weer voor Castro zyn, en binnen kort zal hy weten te bewyzen, dat hy nog niet afgedaan heeft. Uit Kopenhagen komt, als mosterd naden maaltyd, nog het bericht, dat de Deensche regeering, in overeenstemming met de andere Europeesche mogendheden, den gouverneur van Deensch-West-Indië last heeft gegeven, Castro geene vergunning te geven, om op Doensch gebied te landen. Immigranten. Een commissie, ingesteld door de regeering van den Staat New York om rapport uit te brengen over den toestand der immigranten in dien Staat, is met haar taak gereed ge komen, en heeft haar rapport aangeboden aan gouverneur Hughes. Er bestaat op het oogenblik in den Staat New York geen wettolyke voorziening in een behoorlyke ver spreiding der immigranten. Het resultaat is, dat dezen by aankomst in New York (stad) daar blyven hangen on er de arbeidsmarkt drukken. Bovendien worden zy er een ge makkelijke prooi van oneerlyko geldschieters, tolken en praktizyns, die op deze inkome- lingen letterlijk azen. De immigranten, die meestal by aankomst geen Engelsch verstaan, worden op allerlei manieren bedot. Men ver koopt hun waardelooze eigendomsbewijzen van landerijen, die veelal niet bestaan, of spoor kaartjes die ongeldig zyn. Dan zyn er z.g. immigrantenbanken, die zich van de deposito's van haar cliënten meester maken, of welde landverhuizers vallen in handen van geld schieters, die hen woekerrente laten betalen. Het bewuste rapport geeft daarover treffende staaltjes. Gedurende hot jaar eindigende Sep tember 1908 zyn te New York 25 kleine immigranten-banken gefailleerd, waarby 12000 inleggers ongeveer 3,600,000 gulden verloren. Voorts bleek, dat minstens 3000 oplichters er hun werk van maken, den immigranten allerlei on- of minwaardige kaartjes, certifi caten enz. te verkoopen. Hoe 'n ernstig euvel bet gebrek aan talen kennis der immigran ten voor deze lieden is, moge blijken nit hot in het rapport gememoreerde feit, dat in 1908 3000 Grieken voor don rechter werden go- leid, terwijl bij de behandeling van niet één enkel dier gevallen een Grieksche tolk in de gerechtzaal aanwezig was. Het rapport beveelt nu aan, dat naast het bestaande Nationale Immigratie Bureau een byzondere afdeeling worde ingesteld, die tot taak zal hebben de te New York (stad) aan komende landverhuizers door te zenden naar landhoeven en fabrieken elders in don staat. Bovendien dient een scherpe controle te worden ingesteld over de immigrantenbanken, terwyl zorg moet worden gedragen vooreen voldoend aantal betrouwbare tolken aan de havens en in de rechtzalen. Vijftien Jaar lang in de woestijnen. Het is maar goed voor ex-president Roo- sevelt, dat hy niet meer in directe gemeen schap staat met de dagbladwereld in de Vereenigde Staten. Een pijnlijke schok is den staatsman-met vacantie bespaard geble ven. De New-Yorksche bladen vertellen n.1. het volgendo geval, dat herinnert aan een der beroemste vertellingen van Washington Irving. Te Los Angelos, in Californië, is dezer dagen een Engelschman komen aanwandelen die vyfeien jaar lang in de woestijnen van Californië en Nevada naar goud had gezocht. Al dien tijd was hy zoo goed als gohooi verstoken geweest van aanraking met de beschaving. Hy had al die jaren geen cou rant gezien en de wereldgeschiedenis had voor hem stil gestaan. Toen men hem te Los Angeles verhaalde, dat koningin Victoria al jaren dood was, wilde hy dat eerst niet gelooven. En van Roosevelt was zelfs de uaam hem onbekend gebleven. Deze .Rip van Winkle" is nu yvorig aan bet courantenlezen gegaanhy vindt in de bladen niet weinig dingen, dio hem groote- ljjks verbazen. Luchtreiziger zoek. Maandagvoormiddag te half twaalf is in Crystal Pallace de Fransche luchtreiziger Bellamy opgestegen mot een ballon van do Daily Chronicle". Sedert is van hem niets meer vernomen. De ballon is het laatst ge zien boven het eiland Scheppeyhy was toen zeer laag, maar do reiziger wierp bal last uit, waarop de ballon weer in de wol kon verdween. Men vreest dat b(j naar de Noordzee is gedreven. Een tegenstelling. Op den leten dezer is in Groot-Britanniö on Ierland do Kinderwet in werking getreden, waarby onder meer het rooken op straat door jongens onder de 16 jaar verboden wordt. Nu wordt ia de Glasgow Herald (op gemerkt, .dat in Schotland volgens de wet jongens van 14 jaar en meisjes van 12 jaar mogen trouwen. Het blad meent, dat de wet gever, die een jongen van 14 jaar oud ge noeg acht om in 't huwelyk te treden, aan jongens van dien leeftyd ook wel mocht toe staan een sigaartje to rooken. De vijf aangekochte trawlers. De Engelsche bladen melden nader, dat do vyf trawlers, die de Engelsche admira liteit heeft aangekocht, dienst zullen doen, om ondorzeesche mijnen met behulp van hun sleepnetten op te zoeken. Men heeft reeds een kanonneerboot mynen laten leggen, die met los kruit geladen waren, en daarna de trawlers uitgezonden, om die mynen op te visschen. Deze proef moet in alle opzichten geslaagd zyn. 3 menschen door kolendamp gestikt. Te Besan<^>n is dezer dagen een vreeselyk ongeluk gebeurd. Do weduwe Tournier aldaar bad haar drie zoons met de PaaBchvacantio over; oen student in de medicynen, 21 jaar oud, de tweede, 20 jaar, student in de rech ten, de derde, 17 jaar, leerling op een lyceum. Na op 8 April, den avond, in den familie kring te hebben doorgebracht, gingen de jongelui om 10 uur ter ruste, voornemens zynde, des anderen morgens vroegtydig op te staan. Maar den volgenden ochtend verschenen zij niet aan de ontbijttafel. Ongerust gewor den, ging hun moedor de trap op, naar hun kamer. Nauwelyks had zy de deur geopend, of zij deinsde half gestikt achteruit. Toch worstelde zy, alles trotaeerende, naar de bedden van baar kinderen Alle 3 waren dood, door kolendamp gestikt. voorhoofd een schat van ryke gedachten. En in de oogen, die nu lachend op de beide mannen rustten, kon de geestdrift opvlammen voor alles wat groot is en schoon. Ook had er van daag het verlangen uitgesproken, dat machteloos verlangen, dat zijne vleugels fladderend tegen de traliën zyner kooi te pletter stoot. Raven verlustigde zich letterlijk in dit tragisch beeld, hoewel het niet best wou passen by de vroolyke stemming, waarin ze alle drie den avond doorbrachten. «Tot weerziens" riep het echtpaar hem opgewekt na, toen hy eindelyk afscheid nam. En dokter Hofman gaf als zijn gevoelen te kennen „Een nette man en recht aardig in gezelschap. Ik hud niet gedacht dat söhry- vors zulke bruikbare lui waren." «Maar gevaarlijke menschen zyn het toch, Jörgen. Misschien maakt hy aan ons studi ën voor een van zyne romans.' Gekkinnetje, wij zyn gewone menschen, wij passen niet in een roman," spotte de dokter en vermoedde niet, dat juist het eer ste hoofdstuk er van was begonnen, waarin hy eene hoofdrol zou spelen. Marianne zweeg, maar dit woord vergat ze nooit. Er overviel haar altjjd een gevoel van diepen weemoed en bittere smart, als ze meende te bemerken, dat haar man zoo volstrekt niets van haar innorlyken strjjd vermoedde en zyne vrouw zoo als van zelf sprekend eene plaats onder do middelmatige vrouwen aanwees. In bet begin had hij, als hy thuis kwam, dikwyis schertsend gevraagd «Nd, en waarmee heb ja je al dien tyd bezig gehouden en had haar geantwoord »Ik heb over jou nagedacht" als een grapje of als eene belachelijke sentimentaliteit op gevat. Slechts eens, had ze in een vertrou welijk nurtje het gewaagd to vragen »Heb je wel ooit eens over mij nagedacht #Over jou vroeg hij met de gewone spotterny der mannen. «Maar helaas kind, ik heb waarlijk wel wat anders te doen". Ze had zich altyd zonder verzet naar zijnen wil geschikt en de stemmen, die meer verlangden, steeds onderdrukt. Maar sedert de verrassende verandering in hunne finan- tieële verhoudingen, schrok zy dikwijls van de wenschen en begeerten, die in haar op kwamen. Ze noemde ze dikwyis spottend toekomstdroomen. Maar heden hadden al deze dwaze verwachtingen echo gevonden in do ziel van een anderen man. Hier vond ze overeenstemming, bewondering en ook respectvolle vereering. En deze man zou terugkomen, en ze zouden praten, musiceeren, met elkaar van hel heer- ljjke voorjaar genieten en met Süver Kriibbe nit zeilen gaan. Voor een poosje was het met hare eenzaamheid gedaan en dit vond ze een heerlijke geduchte. VIJFDE HOOFDSTUK. l)e romau van Maren was door Raven omgewerkt en aan den hoofdredacteur Stei- ner ter beoordeeling afgezonden. Alle zeker heid op een groot letterkundig sncces was van hem geweken en had plaats gemaakt voor eene zenuwachtige onruBt. Hy dwaalde rond als Akasverus, de nergens rustvindende. Ook op hem rustte immers de vlek van de booze daad, ook bij was een verrader geworden. In dezen tyd van werkeloos wachten zocht hij zyn heil by Marianne. De omgang met zyn trouwen kameraad zooals zy zich zelve noemde was haar zoo tot behoefte ge worden, dat hy bijna evenzeer voor zyn be staan noodig had als het dagelyksch brood. Hij had behoefte aan hare instemming met alles, wat hem innerlijk bewoog. Hy gevoelde hoe opwekkend ze op hem werkte, daar hy geestelijk niet alleen gelyken tred inet haar wenschte te houden, maar als haar raadsman en onderwyzer boven haar moest blyven. Hy beijverde zich dus, den stralenklans te behou den, dien hy in hare oogen bezat. Zy had er hem al zoo dikwyis om verzocht haar eene van zyne stukken voor te lezen. Hy maakte zich er echter met do geldige reden af, dat hy niets bij zich hadwant hij wilde zich niet moedwillig in hare oogen minder maken. Marianne had een helder, gezond oordeel, dat had Raven allang opgemerkt. Haar eenzaam leven was aangevuld door muziek en goede boeken, daarom begreep hy heel goed haar niet met zyne vlachtige schetsen kannen inponeeren. Het ging hem nu ook niet eens goed af een geestig, aardig schetsje klaar te krjjgon, zooals ze hem vroe ger zoo dikwijls uit de pen waren gevloeid. Sedert hij zyne geheele toekomst op dien éénen groeten worp had gezet, trad al het andere op den achtergrond. Als uitgebrande lava sliep het in de diepte, waar toch de genius de smeulende fakkel van het vernuft tot eene uitslaande vlam had moeten ontsteken. Ook heden trok het verlangen hem reeds vroeg in den morgen naar het huis aan den voet van den heuvel. Hij ging echter niet den gewonen wog, maar stak het oude kerk hof van de Michaëliskerk over om de hoer- lijke Michaëlislaan in te slaan, die hy een tijdlang volgde. Van de hnizen, die aan de byna heel Sleeswjjk doorsnijdende rechte stra ten liggen, strekken de tuinen zich tot deze allee uit en de meesten hebben daar eene poort, waardoor men ook van hier in den tnin kan komen. Dokter Hofman had hem op een goeden dag den sleutel van deze tuindeur gegeven, opdat Raven op zyne da- gelykscho wandelingen niet zon vergeten, by hem aan te komen, zooals hy schertsend zei. Maar hoe dikwyis de Bleutel werd gebruikt, dut vermoedde de meest uithuizige arts zeker niet, want Marianne vond het niet noodig, hem van elk bezoek van Raven op de hoogte te stellen. Zy had daarvoor hare redenen. De sleutel draaide in. het slot, en Raven liep vlug door het dicht begroeide gedeelte van den tuin, tot hy aan eene breede trap kwam, die hem tot den hangenden tuin voer de, zooals dokter Hofman schertsend het vlakke dak boven den keukenuitbouw be titelde. Een dichte krans van bloeiende gewassen omgaf het dak met de schitterendste kleuren en ter zjjde van do trap stonden tobben met prachtige bleekblauwe hortensia's. Als men bedacht, wat korten tyd de jonge vrouw ter beschikking had gehad, dan kon men niet anders dan oprecht bewonderen, wat hier met goeden smaak en handig gebruik van het aanwezige, was tot stand gekomen. In ruBtige, vreedzame uren, als de prak tijk het hom veroorloofde, gevoelde Hofman het ook, en het was voor Marianne eene groote voldoening, toen hy dat eens op een avond ook tegenover haar, door eenige vrien delijke woorden te kennen gaf. Maar do man die nu uit het donker struikgewas te voor schijn trad en door de zonnige tuin naar haar kwam toeloopen, ondervond het altijd weer en kon er, even als zyzclve, zoo van harte in genieten. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1