KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje woor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulownam DOOR BEIDER SCHULD. No. 3776. Woensdag 21 April 1909. 37ste Jaargang. i>UIZENI>E Hbt Nieuwe Modeblad. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. f Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f l.S ,g i Zondagsblad 37' 45 n fO.76 a Modeblad 55 65 f 0.90 I Muzik. Bloemlez. 60 „85, f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adveptentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur san de Bureau» bezorgd atijn. dames hebben zich reeds geabonneerd op tegen den prys van f 0.55 per drie maanden (f 0.65 franco per post). Algemeene waardeering ondervindt „Het Nieuwe Modeblad", onder alle standen, wegens de fraaie, en vooral doelmatige toiletten, daarin afgebeeld, alsmede om den rijkdom van gravures van handwerken. Het nieuwe kwartaal van Het Nieuwe Modeblad is 1 April begonnen. Elk nummer zal bevatten een uitvoe rig knippatronenblad en een rubriek „Wetenswaardigheden", veelal ryk geil lustreerd. Meerdere malen zal een Mode afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zyn uitgevoerd. Zy, die een by uitnemendheid practisch, zeer fraai en uiterst goedkoop Mode blad wenschen, kunnen zich daarop bij de uitgevers van deze courant abon- neeren. Het aantal telegrammen uit Turkije is legio. Wie daaruit zou opmaken dat de toestand dus wel helder zal uiteen te zetten zyn, heeft het echter miB. Eerst hield de cenBuur menig telegram opnu echter de beperking opge heven is en do groote bladen al het mogelijke doen om afdoende inlichtingen te verkrijgen weet men wel wat meer, maar toch lang niet alles. De Turksche pers zelf is ook blijkbaar verlegen met de zaak ze geeft de feiten zonder er een verklaring voor te geven of zich aan een voorspelling te wagen. We weten dat het eigenlijk een contra revolutie is een terugslag op de Jong- Turksche beweging die Turkye een grond wet bezorgde. Onder den drang der omstan digheden, gedwongen door een militaire revolutie, toegevend uit vrees voor zijn troon en nog meer voor zyn leven, schonk de Sultan in Juli van het vorig jaar die grond wet. Van ganscher harte ging dit niet, al hield de Sultan zich ook zoo. Maar ziet; daar breekt nu weer eensklaps in Stamboel eene militaire revolutie los die de zaken anders wil regelen het Jong-Turksche comité op zyde schuift den ouden toestand van voorheen weer wil herstellen, evenwel met de uitdrukkelijke verklaring dat de grond wet zal gehandhaafd blijven. Dit laatste is toch een bewijs dat de nieowe bewindvoerders wel met eenig beleid bandelen. Wanneer ze waren gekomen met den eisch, dat alles zou worden afgeschaft, wat door de Jong-Turksche beweging zoo plotseling werd tot stand gebracht, als ze de grondwet hadden afgeschaft en 't parlement naar huis gezonden, dan zou hun beweging zeker van korten duur wezen, dan stond het ook wel vast, dat de groote mogendheden zich tot ingrypen gerechtigd zouden achten. Maar dit kunnen ze thans moeilijk doen uitdrukkelijk is verklaard, dat de constitutioneele regee- ringsvorm niet strijdt met het oud-Moham- medaansclie recht! De vraag of het militaire oproer aange stookt is door de omgeving van den sultan, is niet rechtstreeks te beantwoordenmaar zeker is het, dat het den sultan niet onaan genaam is. Kenschetsend is zeker wel de haast, waar* mede hij de eischen der oproerige troepen inwilligde, het ministerie ontsloeg, de troe pen den dank van Zijne Keizerlijke Majes teit liet uitspreken, en hun straffeloosheid verzekerde. Ofschoon zy door te muiten, door hunne officieren gevangen te zetten, door zich te bemoeien met de politieke toestanden, en door den moord op leden van het comité en op ministers heel wat anders hadden ver diend dan woorden van lof en dank, dan verzekering van straffeloosheid. In Konstantinopel hebben de Jong-Turken op 't oogenblik afgedaan. Qeen enkel blad te Konstantinopel neemt het voor hen op, nadat de officieele organen van hot comité door plundering der bureaux het zwjjgen is opgelegd. 'tls trouwens niet raadzaam voor de Jong- Tnrken om zich te vertoonen. Officieren, die tot het Comité behooren en die men op straat aantreft, worden doodgeschoteneen hunner werd voor het paleis van den sultan aan een boom gebonden en met bajonetten doorstoken. In den oproernacht liepen de troepen te wa pen onder den kreet dat ze don Sultan gin gen verlossen nit de gevangenschap der Jong- Turken. Maar Konstantinopel is Turkye niet. Het hoofdcomité der Jong-Turken zetelt te Salo- niki. Men zegt dat het de beschikking heeft over 2 legercorpsendat van Saloniki en dat van Adrianopel. Uit alle groote steden en nit de provincie werden te Saloniki be richten ontvangen, dat men het nieuwe ka binet niet erkentmen is gereed krachtige maatregelen te nemen en op te rukken naar Konstantinopel. Dat kon een binnenlandsche oorlog in optima forma worden. Er zijn ech ter blijkbaar vele Jong-Turken die aan de zaak wanhopen. Velen zijn over de grenzen gevlucht, vooral naar Sofia. In de Kamer werden telegrammen voorgelezen van hot 2e en 4e legercorps en troepen uit MonaBtir en Kochame, waarin zy do benoeming van Ach- med Rizza tot president van de Kamer eischen, benevens de vorming van een constitutioneel kabinet en dreigen uaar Konstantinopel te zullen marcheeren. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Neue Freie Presse, rukken 200,000 man, die trouw zyn aan de Jong- Turken, op de hoofdstad aan. En al moge de president nu in de Kamer mededeelen dat er geen reden was tot ongerustheid, de mo gendheden schijnen het toch gewenscht te achten, met het oog op gebeurlijkheden sche pen te zenden. Het Engelsche eskader te Malta houdt zich gereed om ieder oogenblik te vertrekken. De Diana op weg naar Malta, kreeg opdracht naar Baireuth te stoo- men, de Italiaansche kruiser «Ferruccio" is naar Messina gezonden. Met het oog op de gebeurtenisson in het Oosten zal de minister van buitenlandsche zaken in Frankryk den president niet op zyne reis naar Nice vergezellen. De Dnitsche Keizer is met de Keizerin aan boord van de Hoheuzollern" op Korfoe aangekomen. HELDER, 20 April. De heer J. E. Schwantje, leerling der normaallessen alhier, heeft Vrydag 1.1. te Haarlem met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwyzer. „Vaderland en Oranje". J.l. Zaterdagavond hield de Onderofficiers- voreeniging „Vaderland en Oranje" in .Ca sino" een feestvierende vergadering, die uitmuntte door gezellige afwisseling. Nadat de president, de serg.-maj. Dron- kers, de byeenkomst met een welkomstwoord had geopend, ging het scherm van het tooneel in de hoogte en kreeg men een keurig mooi tableau-vivant te zien, voorstellende een hulde aan het Vorstenhuis. De buste's van H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik waren geplaatst tusschen groen en vlaggen, terwijl een be schermengel zegenend hare handen over hen uitspreidde en eenige gewapende onder officieren gereed stonden hen te verdedigen. Op den voorgrond was geplaatst het symbool der hoop, wijzende op de aanstaande blydo gebeurtenis in hel vorstelijk gezin. Het geheel werd verlicht door bongaalsch vuur en oen koorgezang liet zich hooren. Daarna werd door de geheele vergadering staande het Wilhelmus aangeheven. Het overige deel van het programma be stond uit schermen, gymnastiek, een voor dracht en een tooneeletukje. De scherm- en gymnastieknummers werden correct uitge voerd en getuigden zoowel van kracht, als van vlugheid. Keurig mooi waren ze. De voordracht van ,De inkwartiering van Spek- zak werd door den heer Th. en echtgenoote alleraardigst ^weergegeven en verwierf by- zonder veel bijval. Ook de opvoering van het tooneelspel ,Een Soldaten familie" moet geprezen worden, zoowel om het uitmuntende spel, als om de goede regie en mooie grimeering. De welgeslaagde feestviering werd met een geanimeerd bal besloten. De Rijksmiddelen. De opbrengst der middelen in Maart, die ten vorigen jare een achteruitgang van byna elf ton, vergeleken met Maart 1907 heeft aangewezen, is dit jaar met ruim acht ton toegenomen en heefc daardoor weder bijna het cyfer van twee jaar geleden bereikt. In aanmerking nemende, dat de successierechten in de afgeloopen maand f 238,000 by Maart 1907 zyn achter gebleven, hebben de overige middelen den achterstand feitelijk geheel ingehaald. Mag het totaal-cyfer dus bevredigend ge noemd worden, eene nadere beschouwing der onderdeelen geeft nog meer reden tot tevre denheid. Directe belastingen brachten f192,000 meer op, maar aangezien dit hoofdzakelijk eene quaestie van meer of minder snelle aan- zuivoring is, legt deze verbetering niet veel gewicht in de schaal. Van meer beteekenis mag eene vermeerdering der invoerrechten met f 118,000 of ruim 10 geacht worden. Accynzen brachten f95,000 of ruim 2 °/0 meer op. Dit is op zich zelf geen vooruitgang van beteekenis, maar gaat men de onderdeelen na, dan geeft ook dit middel reden tot be moediging. De accyns op het gedistilleerd blyft geleidelijk achteruitgaan en heeft in Maart weder f30,000 of l'/j minder op gebracht dan hot voorgaande jaar; daaren tegen heeft de suiker f 147,000 of bijna 10 meer gegeven, en gaat het op deze wyze voort, dan zal het tydstip niet ver meer verwijderd zyn, dat het gedistilleerd dat nog altyd bovenaan de lyst van de middelen staat zijn eerste plaats van suiker zal moeten afstaan. Tien jaar geleden droeg het gedistilleerd ongeveer het dubbele bedrag tot de middelen by als de suiker en voor de eerste drie maanden van dit jaar is dat ver schil tot iets meer dan 5 geslonken. Wyn, bier en azyn en zout hebben resp. t 5000, f 18,000 en f 18,000 minder opgebracht, maar geslacht f 15,000 meer, van een ffscaal standpunt wellicht geene, maar van een alge meen economisch standpunt wel eene gunstige verhouding. De indirecte belastingen hebben vooral oen goed figuur geslagen in Maart. Zegelrechten brachten f 122,400 of 33 pCt., registratie rechten f 102,000 of ruim 20 pCt. en hypo theekrechten ruim f4000 of 8 pCt. moer op dan in Maart 1908, terwyl successie-rechten met f93,000 of 10 pCt. vooruitgegaan zyn. De belangrijke vermeerdering by zegelrechten hondt natuurlijk verband met het sedert 1 Januari ingevoerde verhoogde zegelrecht op effecten, maar de gelykiydig plaats gevonden meerdere opbrengst van registratie- en hypo theek-rechten zyn aanwyzingen, dat ook de betere toestanden in den handel daaraan deel hebben. Eene vermeerdering van f 85,000 of ruim 7 pCt. bij posterijen, van f36,000 of ruim 14 pCt. bij telegrafen duiden eveneens op verlevendiging in het algemeen verkeer. In tegenstelling met de overige middelen die verband houden met het hundelsverkeer, brachten loodsgelden f 6000 of ruim 2 pCt. minder op. Ofschoon nog te vroeg om daaruit con- clusiën voor het geheele jaar te trekken, merken wij op, dat de middelen in de eerste 8 maanden van het jaar f 797 572 of 3,4 pCt. meer hebben opgebracht dan het voorgaande jaar, ondanks een achteruitgang van f818,000 by het altyd wisselvallige middel der succes sierechten. Schakelt men dit middel uit den staat uit, dan hebben de overige middelen te zamen f 1,115,000 of 38/4 pCt. meer opge bracht dan die maanden van 1908. Ook ver geleken by 1907 is er reeds een kleinen voor uitgang nml. f33,779,980 tegen f33,678,411 met en f30,888,008, tegen f80,638,000 zonder de successie-belasting. Een kort aangebonden schipper. Sohipper J. R., gedomicilieerd te Oppyen, liggende met zyn rogge afgeladen schip (Toevalligheid* op stroom alhier tegenover de Oosterkade, werd in den afgeloopen nacht omstreeks half drie gewekt door onraad, dat hij aan boord hoorde. Fluks sprong hy uit de kooi, greep zyn met hagel geladen ge weer en spoedde zich aan dek, waar hy drie hem onbekende personen opmerkte, die zich haastten om in een langs zyde liggende roei boot to komen. Hy riep hen aan, maar zy waren reeds in hun roeiboot gezeten en poogden zich zoo snel mogelyk te verwyderen. Kort van stof, legde schipper J. R. zijn ge weer op de roeiboot aan en gaf vuur. Eenig geschreeuw volgde, maar de inzittenden roeiden weg en verdwenen in het duister. In het gangboord van zijn schip .Toevallig heid* vond de schipper dertien met rogge gevulde zakken staan, welke rogge gestolen was uit zyn ruim, waarvan de luiken geopend waren. Daarnaast lagen drie ledige zakken en een emmertje dat dienst gedaan had om de rogge op de scheppen. Het vallen van het schot, door den schip per gelost, was door agenten van de rivier politie gehoord, die zich niet ver daar van daan met een stoombootje op surveillance bevonden. In de richting van het schot werd opgestoomd, de roeiboot met de drie vluch telingen ontdekt, aangehouden en naar de Oosterkade gebracht. Daar gekomen bleken twee van de inzit tenden gewond, nl. de 20-jarige J. J. S., smid van beroep, wonende aan den Dier gaardesingel no. 6518, en de roeier G. M. S., wonende in de Oudaenstraat no. 64. De eerste ernstig aan hoofd en borst, de tweede aan den linker arm. Beiden werden dadeiyk naar het ziekenhuis vervoerd en ter verple ging opgenomen, want vooral de toestand van S., wien het leeuwendeel van het schot hagel ten deel viel, baarde zorg. De derde inzittende, de koopman A. K uit de Zeven- huissteeg 13, werd niet geraakt. Hem bracht men naar het politiebureau in de Lange Toren straat. Dit drietal is de laatste tyden, by herha ling, by nacht op de rivier aangehouden met roeibooten, waarin ledige zakken lagen. Zy werden meermalen van graandiefstallen ver dacht. Schipper J. R., van de (Toevalligheid' is door den commissaris van politie, den heer M. B. van der Hoeven op het politie bureau in de Lange Torenstraat gehoord, waarna een omstandig relaas van het voor gevallene is opgemaakt. Ook de knecht van den schipper werd aan dit politiebureau in verhoor genomen, terwyl de koopman A. V. daar voorloopig is opgesloten. De koopman A. K. is naar bet huis van bewaring overgebracht. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. 16 April. Groote stoom vaart le stuurman den heer A. W. Fischer 2e stuurman de heeren W. H. Mellema en W. Jonker. Groote zeilvaart 2e stuurman de heer W. H. Mellema. Een oplichter gearresteerd. Men meldt uit Leiden Zekere G., kantoorlooper by den heer G. Versluis, notaris alhier, die met ruim f 900 van zyn patroon voortvluchtig was, is t« Londen aangehouden. Levend verbrand. Donderdagmiddag is de 42-jarige onge huwde Ha. Morsink, wonende te Huurue gem. Wierden (Ov.) levend verbrand. Terwyl de vader even naar het land ging, schynt de dochter het vuur te hebben opge stookt. Zy was al eenige jaren aan toevallen lijdende. Toen hy wederom thuis kwam, lag de dochter voorover in 't vuur; de levens geesten waren toon weor geweken. Het boven lichaam was geheel verbrand. (Zw. Ct.) Nederland en Venezuela. Het Haagsche correspondentiebureau deelt mee dat volgens mededeelingen van den Venezolaansche gezant dr. Paul het protocol tot herstel van de goede verstandhouding tnsschen Nederland en Venezuela uiterlyk Maandag zal geteekend worden. In dit pro tocol heeft de VenezolaanBche Regeering geencrlei toezegging gedaan omtrent even- tueelo wyziging in haro wetgeving, met namo niet ten aanzien van de dertig procent addi- tioneele rechten ap goederen uit de koloniale Antillen. Bepaald is, dat onmiddellyk na het in werking treden van het protocol de weder- zydsche gezantschappen zullen worden her steld en voorts dat later, waarschijnlijk te Caracas, door gevolmachtigden van beide landen een handels- en scheepvaartverdrag in studie zal worden genomen en geteekend, wanneer men tot overeenstemming zal zyn gekomen. Ten slotte seide dr. Paul, dat de geruchten 'olgetis welke Gomez zyn presidentschap sou overdragen aan Velutini, volkomen ongegrond zyn, en dat de loop der gebeurtenissen thans onmogelijk heeft gemaakt, dat Castro nog een bron van verwikkelingen zou kunnen worden. Hy beschouwde dan ook daarom het resultaat van zyn onderhandelingen bier te lande als een gunstig voorteeken voor de toekomst, omdat daaruit bleek, dat onze regeering vertrouwen stelt in den goeden wil van den tegenwoordigen president van Venezuela. Een noodlottige brand. By een brand in het hotel St. George te San Franqisco zyn vele gasten omgekomen. Van de 280 werden er Vrydag 55 vermist, die vermoedelijk in de vlammen zyn omge komen. Bovendien zyn vele menschen gewond. Melkvervalsching. Een melkboer is bezig zijn koopwaar met water aan te lengen. De eerzame burger wyst hem op het verkeerde van deze han deling. „Ja", antwoordt de boer gemoedelijk, ,'t is tegenwoordig meer dan erg met al die concurrentie. Wie dus eerlyk.mau wil bly ven, moet de menschen wel een beetje bedriegen". DE WEEK. 18 April. Op 't oogenblik, dat ik deze regels ga neerpennen, is do blijde verwachting* in steeds-toenemde mate het voorwerp der natio nale en internationale belangstelling. Al 't andere en verdere raakt erbij °P verren achtergrond 1't Hooren van dreunend geluid, dat overeenkomst heefc met uit wyde verte naderby-trillend kanongebulder-; 't zien wapperen van een vlag, al dergelijke dingen zyn iu staat om het gerucht te wekken »De tyding uit Den Haag is er!...* Van uur tot uur volgt men, als 't ware, hetgeen daar in het oude witte huis aan 't Noord einde in Den Haag en in den mooieu er achter gelegen tuin plaatsheeft. Wèl zeer duidelijk komt thans aan den dag, hoe innig en diep-geworteld, echt, de verknochtheid is tusschen ons volk en zyne Koningin hoezeer zy 't mis hebben en toonen het «gemoed* van ons volk %bsoluut niet te bogrypen, die volhouden, dat die vereering voor het Huis van Oranje slechts >de oppervlakte* onzer volksziel raakt I Over de dingen-van-den-dag, welke in de jongste week op den voorgrond traden, kan ik dus ditmaal zeer kort zyn Het Paasch- congres der S. D. A. P. was bijzonder mat en onbelangrjjk, ondanks urenlange rede voeringen van mr. Troelstra en anderen. Dat men te Rotterdam, voor deze byeenkomst, slechts de zaal van het Gebouw voor K. en W., aan den Binnenweg, kon kiezen, bewyst weer gelyk terecht is opgemerkt hoe de practische Rotterdammers vrienden van handelen, van daden zyn, niet van praten! Znlk een •atmospheer* is voor deS.D.A.P.'ers al byzondor ongeschikt, want de lief hebberij tot eindelooze speechen, zonder ern stige poging tot zelfbeperking, is wel een der meest-kenmerkende eigenschappen van den sociaal-democraat, in en buiten de Kamer. Eene sympathieke uitzondering op dien regel maakt de kranige en handige voorzitter Vliegen. Aan zyn gemoedelijke en toch zoo Stevig-doortastende leiding is 't te dankeD dat er, gedurende zoo n drietal Congres dagen, althans nog iets anders wordt gedaan dan praten Praten Zooals men weet, was het congres nu dan waschecht-S.D.A.P.'eesch. De Wynkoop's er uit. Verbroedering, eendracht, met gesloten gelederen nu .op naar den vyand zooals 't heette. De vyand de .bourgeoisie*, wy allen, niet-socialisten. Ik kan na het con gres te hebben bygewoond niet deelen het optimisme van hen, die gelooren dat thans alles .pats en vreé' is! Wie gezien en gehoord heeft een Gerhard in zyn fel sarcasme, zyn nauw-verbeten haat en wan trouwen tegen mr. Troelstraofden uiter lyk zoo kalmen heer Van der Goes, een hartstochtelyker-aangelegd marxist als byv. den heer Van der Waarden, hy zal den scherpen indruk hebben gekregen hoe 't smeult onder de asch. Hoe 't slechts eene quaestie van tyd is dat het vuurtje weer lustig zal opflikkeren in den kring der S.D.A.P'ers By de komende verkiezingen zal het partij bestuur de .vryo hand" hebbenniet liet algemeen kiesrecht, dat de .oeconomische en geestelijke verheffing der arbeidersklasse* zal aldus decreteerde het Congres, op voorstel en aandrang van den heer Trocl- stra de groote leuze zyn. Al welke leuzen en theoriën niet wegnemen dat men by de herstemming het .tactisch bolang" der party in 't oog zal houden. Ik ben 't volkomen eens met hen, die be- toogen dat 'n zeer aanzienlijk deel der S. D. A. P. steeds meer de «gewone voor- uitstrevenden", dus de .burgerlijke partyen nadert. En juist daardoor ontstaat vanaelf de groep der z.g. onversoenlyken der doods vijanden van den .bourgeois", die, op hunne beurt, weer zoetjesaan kalmeeren, opschuiven of .afzakken", hoe men wilAan dikke, hevig-felle woorden intusschen geen gebrek. Wy leven nu in de periode van t schermen met klinkende phrasen en met briljante be loften. En dat duurt minstens tot 'n eind iu Juni vau dit jaar IWie nu, op t stuk der Staatspensioneering de schoonste toe komst kan schetsen als makkelyk-bereikbaar; staatspensioen als .belasting-techniek", een zestig, tachtig of honderd millioen 's jaars best op te brengen Als men maar wil 1 Naar hem wordt geluisterd. De eerlyke, rustig-bezadigde taal van prof. Treub, dio waarschuwt tegen boerenbedrog en naïeve zelfbegoocheling, se heet onvruchtbaar pessimisme van een in theorieën ver- stikkenden kamergeleerde, boekenwurm Het gesol met Staatspeusioueering duurt nu voort, in steeds ernstiger mate, totdat de stembussen weer zyn opgeborgen. Dan krygt men wederom besef van de nuchtere waar heid, hooseer dit op-zichzelf groote en schoone principe nog te onzent in het vroege stadium van studie, onderzoek, voorbereiding verkeert. Doch inmiddels hebben een stuk of wat gladde vogels", die de bravo kiezers met vloed van cijfers en met stroom van be loften deden duizelen, bereikt wat ze wilden Het verloop der z.g. Papendrechter zaak is toch anders dan de beminnelijke Bossche edelachtbaren misschien hebben gedacht. Wanneer 't zóóver komt dat een orgaan als het «Weekblad v. h. Recht" schryft,dat de leider van het onderzoek niet in staat schynt geweest te zyn zich te verheffen tot de hoogte, waarop hy vooral in deze zaak had behooren te staan, dan heeft hot geval een verloop genomen, wél in staat om sommige personen in Den Bosch tot zekere onrust te stemmen Maar, gelyk het .W.bl. v. het Recht" schryft: .De arbeid der justitie moet steunen op het vertrouwen des volks en daarin zyn hechtsten grondslag vinden". Waar dat ver trouwen geschokt wordt en er zyn, in onze dagen, teekenen genoeg om 't te dachtendaar wordt een gevaar van onafzienbare beteekenis geboren Ik acht 't, voor het welzjjn van ons volk een geluk, een zegen, dat dank zy vooral het Papen drechter proceB, zooals dit door het Bossche Hof gevoerd is, dit vraagstuk, thans ook van maest-gezaghebbende zyde, aan de orde is gesteld, met de magistratuur is 't als met Caesaris gade: zy mag niet verdacht worden I Ma. Antohio. FEUILLETON. 15) Zy keek op van het papier, waarop ze zat te schrijven, en zag hem met gloeiende wangen bevredigend aan. «Al zoo vlytig in den vroegen morgen ,'t Is juist klaar. Wilt ge 't hooren Raven wierp zich in een gemakkelyken stoel en zei alleen: «Ik luister". .Ja, maar niet aankijken". Neen, neen!" Raven was werkelijk vol belangstelling, daar hy Marianne zelf had aangomoedigd, hare gaven ook op een ander gebied te be proeven. Hy wilde de eenzame vrouw met de beste bedoelingen door deze bezigheid de verveling wat verdrijven. Het was toch niet onmogelijk dat ze ook aardig de pen wist te hanteeren. Ze las een eenvoudig sprookje voor, zoo vol liefelijkheid en poozie, dat hy als be- tooverd naar de zachte, mooie stem luisterde on diep ademhaalde, toen ze zweeg. ,Hoe hebt u 't zoo kunnen bedenken" vroeg hy beschaamd. Ik bedacht het op een nacht toen ik hier op mijn man zat te wachten. Bevalt het u?" «Bevallen 1 Dat is het rechte woord niet. Het is het sprookje zelf, zooals het door het bosch komt aanloopen, in eenvou dige witte kleediag mot groote, stille oogen, zooals de uwe mjj op 't oogenblik aankyken. Gy zyt te benyden. Wat zou het my niet waard zyn zulke gedachten te krygen, zoo eigenaardig, zoo eenvoudig en toch ook weer zoo avontuurlijk en listig bedacht. Ik zal het dadeiyk opzenden voor eene kinder courant". .Zou hot wel worden opgenomen, Raven .Naluurlyk, want ik ben met den uitgever bekend en durf het dus wagon het hem direct toe te zenden. Ge ziet dat ik u het doornig pad kan effenen, dat alle jonge ta lenten eerst moeten bewandelen". Ach, wat zal Jörgen er wel van zeggen .Spreek er niet over, vóór gij het hem gedrukt kunt laten zien". .Ik ben zoo gelukkig o zoo gelukkig riep Marianne uit, keek vol verrukking om zich heen en toen weor naar den man, aan wien zy deze reine, groote vreugde te danken had. .Dank, dank, myn beste vriend! Wat maakt ge myn leven ryk Zy drukte hem de hand, hy zag tranen in hare oogen, en dat was hem een heerlyk loon, hoewel hij alweer iets in zich voelde opkomen als jalousie. Zon hy dan ook in 't vervolg voor deze vrouw moeten achterstaan Hy keek haar na, zooals ze in huis ver dween, om zich klaar to maken om uit te gaan. Nög was het maar een klein kindersprookje, wat haar fantasie had geschapen, maar door oefening wordt de kunst verkregen. Had hy wel goed gedaan, haar zoo aan te moedigen Als het nu werd aangenomen, wat zonder twyfel zou gebeuren, dan was Marianne aan den demon overgeleverd, die zoovelen had aangegrepen, die laat niet weer los en prik kelt de eerzucht. Naturen als Marianne bly- ven nooit aan de oppervlakto, zy zoeken door to dringen tot den kern der zaak en trachten het volmaakte te bereiken. Nn, goed dan, hy vereerde haar oprecht en gunde haar het succes. Binnen kort zouden hunne wegen toch weer uit elkaar loopen, maar hunne arbeid zou hen verbinden en daardoor kou hij zich misschien nog onmis baar maken voor de mooie vrouw. Zonder zyne bemiddeling zou ze jaren lang moeten worstelen. Dat zou ook nog wel eens tot een weerzien kunnen leiden. Waarom zou Marianne ook niet eens zonder haren man op reis gaan, nu het hem door zyne betrek king niet mogelyk was. Raven verplaatste in zijne gedachten de slanke gestalte, die nu op hem toekwam, op eene gezellige by eenkomst vau letterkundigen in Berlijn. Zy zou bepaald opgang maken, en hij zou als haar vriend worden benyd. «Waaraan denkt gij vroeg de jonge vronw. .Dat ik u Berlijn wel eens mocht laten zien". Ach Berlijn!" Het waren weer die groote kinderoogen, die peinzend in het groene loof van de linde keken, alsof daar een wonder vogel zat, die haar betooverende sprookjes vertelde van komende, gouden dagen. .Houd op, Raven smeekte se toen hy even ophield met de schildering van de be koorlijkheden der hoofdstad. „Het blyft toch alles by 't oude. Kom, laat ons genieten van de gelukkige uren, zoolang we nog kunnen 1" «Waarom u altyd zoo bij alles neer te leggen vroeg Raven, die dit onderwerp gaarne vervolgde. .Is het dan zoo erg, om eens uit te gaan Als uw man niet weg kan, dan laat u hem maar eens alleen, hy heeft het toch den geheelen dag druk Ik zou mijn man alleen laten?' De jonge vrouw keek Raven letterlijk ont zet aan. Deze lachte zoo hartelyk om haren schrik dat ze er wel mee moest instemmen. Wat zijt ge toch een weinig moderne vrouw, MarianneUiterlyk geheel de grande dame, het hoofd vol verstandige gedachten, vol belangstelling voor alles wat nieuw en groot is en daarby zulke ouderwetsche in zichten ten opzichte van uwe rechten en plichten als echtgenoote. Vertel my eens, boe oud waart ge, toen ge trouwdet? .Achttien jaar." En nu denkt ge reeds met het leven te hebben afgedaan. Wilt ge dag uit, dag iu tusschen de vier muren zitten en het zelf verloochenend leven leiden van eene plicht matige vronw Want wat hebt ge anders te doen dan voor 't lichamelyk welzyn van uw echtgenoot te zorgen Voor den naar voedsel hunkerenden geest geeft hy u geen krachtigen kost, die moet in de eentonige eenzaamheid verdorren. De mensch heeft opwekking noodig, uw man vindt die in zyn ernstig beroep, maar door zijne patiënten vergeet hij, wat hy u schuldig is." Marianne zweeg, als een man zoo tot haar had gesproken in den tyd, vóór ze die erfe nis had gekregen, zou ze zyne woorden vol verontwaardiging hebben afgewezen. Zy zou hem hebben gezegd, dat haar man haar alles had verschaft, wat haar te voren had ont broken eene verzekerde positie. Maar nu, nu het ongewoon ryke bezit haar nog altijd vervulde met een soort opgewondenheid, met steeds grooter wordende verlangen, over woog zy het gehoorde in haar hart, en al hield ze zioh zelve ook voor, dat dat alles tot hot ryk der onmogelijkheden behoorde, zoo hield hare verbeelding er zich toch meer mee bezig, dan goed voor haar was. „Hebt ge dan geen goede huisgeest in nwe familie, die zoolang uwe plaats kan innemeD, als gij eens op reis zoudt willen gaan brak Ravens stem op nieuw hare droomerijen af. Die zouden er meer zyn, dan ik noodig had. Mijn man heeft zusters, voorbeeldige huiskrekeltjes. Ook zyn er nog volwassen nichtjes, die het misschien met genoegen zouden doen. En zo zyn gomakkelyk te kry gen, daar ze alle hier in de provincie wonen." .Nu dan.'1 Meer zei Raven voor 't oogen blik niet. Als de jongo vrouw zich eerst had vertrouwd gemaakt met de gedachte aan eene reis, dan was het tyd, er weer op nieuw voor te beginnen. Weer was oon week voorby gegaan. Niets had de vriendschappelijke verhouding tus schen hen beiden verstoord. Zoo stonden ze eens op een morgen voor het portaal van de domkerk en traden binnen. Het zonnelicht stroomde door het Gothische gebouwde stralen, die door de gekleurde vensters bra ken, strooiden hare bonte lichtstrepen door do wyde ruimte. Met zachte Btem verklaarde Marianne haren metgezel alle bijzonderheden van het inwen dige. Zy stonden lang voor het heerlyk altaar, waarvan de nit drie deelen bestaande kast in prachtig plastiek door Hans Bruggemann in eikenhout was uitgesneden en in 't jaar 1521 was voleindigd. Ze geeft ongeveer vier honderd figuren te zien op tweeëntwintig paneelen, waarop do lydensgeschiedonis van Christus, zyne hemelvaart en de uitstorting van den heiligen geest geschilderd door Dii- rer, zyn voorgesteld. ,Wat is dat kunstwerk goed gebleven 1" merkte Raven op. «Dit werk is zeker wel het meesterwerk van den kunstenaar ge weest. Het is den groeten in de kunst meestal maar vergund, één soo'n werk te scheppen, iets, wat ze in znlk eene volmaakt heid nooit weer bereiken". „Zooals gy misschien met uw laatsten roman, Raven. Och wat zou ik my daarover met je verheugen „Daarover niet praten", antwoordde Jhy smeekend. Raven wendde zich van de jonge vrouw af en ging op het paalgraf van Frede rik I toe. Zie eens, Marianne, hoe mooi nu het zwarte marmer van den sarkofaag uitkomt tegen de witte vronwengestalten die hem ondersteunen. «Dit is een kenotaaf", verbeterde Mari anne, omdat de gestorvene rust onder hot gedenkteeken. Dat heeft myn man my ge leerd, die het in- en uitwendige van den dom kent, alsof hy een professor in de archaologie is Vroeger ging hy vaak met mij hierheen. Toen had hy over 't geheel veel belangstelling voor andere dingen, ter wyl nu zyn tyd geheel in beslag wordt ge nomen door zyne steeds meer toenemende praktyk". Heeft uw man vroeger veel gereisd „Neen, daarvoor ontbraken hem de mid delen". ,Hy kon toch scheepedochter worden, dan ziet men toch wat van de wereld". Ge vergeet dat hy zyn vader hier is opgevolgd, dat zal wel de band zyn die hem bond. Den eersten tyd na syns vaders dood moest hy ook nog zyno broers onderstonnen, tot die op eigen boenen konden staan". (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1