in deelen. Bovenal in België zal men zich by dit geluk aansluiten, want wij hebben meer dan eenige andere natie, er belang bij, dat Nederland, getrouw aan zijn tradities, zich niet laat meeslepen in de loopbaan van eenige groote vastelandsnatie. De „Dernière Heure" zegt: Belgie sluit zich aan by de vreugde zyner buren. Men heeft hier vanaf gisteren gezien, dat te Brussel een groot aantal Nederlandsche vlaggen werden uitgestoken. Dat is misschien wel de eerste maal sedert de gebeurtenissen, die ons van Nederland scheidden, dat het Belgische volk gelegenheid heeft deel te nemen aan een groote nationale emotie van zijn noordelijke buren. Uil Antwerpen. Oranje boven! De Antwerpsche correspondent van de N. R. Ct. schryft: Mag ik feliciteèren Ja? Nu, dan van harte, zulle, en met vlaamsche gulheid, die by deze gelukkige gebeurtenis met even veel oprechtigheid zich te uiten wenscht als de rechtmatige geestdrift van de broers en zusters uit het Noordon. Wat een dag is deze Een die tellen mag voorzeker. Vannacht had de wind bol ge staan, en in onze kooien hoorden wij hem razen, of hij gierde door touwwerk en mas ten. Regens gudsten neer op ons dak, 't hagelde, 't soelde en joelde, 't kwatterde in de lucht. Terwijl het in den hemel een zwoegen was van de elementen, en wij in onze neu zen, bij 't wakker worden, even beduusd terug onder de lakens wegmoffelden, werd de dag geboren en, de morgenstond heeft goud in den mond gehad De morgen, de blanke eele morgen bracht u een prinsesje. Hoezee voor het prinsesje! Al wie zich in zijn hart aan den Nederland- schen landaard verwant gevoelt, uw eigen „wettige" kinderen in de eerste plaats roe pen het u toe, o NederlandEn, is 't prin sesje nóg zoo klein, toch zal het kermis zijnZqgr princelijk is gedreven ons prin- celyk gemoed, en wij gaan het den volke toonen. In ieder Hollandsch gezin, ook hier, heerscht thans prinselijke vreugde, daar van de prinses niemand geen kwaad weet integendeel I 'k Durf er bij te voegen, dat in geen enkel Vlaamsch huisgezin is waar niet moeder, vader en kinders op ditoogenblik ft. Is nu even na 't middageten, wat bij u de „koffltijd" heet, meen ik) zitten te praten met geneuchte over de geboorte van dat kin deken. Beleven ze niet een sprookje, onze kleinen, en wat moet er in hun blije hoofd jes al niet zingen by dat ééne woord „prinses", een kindeke dat eens koningin zou kunnen - zyn?.. Ha, er dient gefeestLaat Betje de keu kenmeid nu maar opdienenwij zouden wel den geheelen dag niets dan „prinses- Ben" willen eten, ware het noodig aldus een klaar bewijs van onze blydscbap te geven. Be poffertjes hoor ik al kiggeren in de pan, de flensjes worden er met klak kend geweld in gekwakt, champagnekur- ken zijn ongeduldig om tegen 't plafond te springen en vreugdeknallen te verwek ken. Wij rooken vandaag uitsluitend prin sessen-sigaren, zingen van 't prinsesje nog- zoo klein. Maar, genoeg, ik voel me haast te veel instemming Hoe of er de goede stad Antwerpen uit zag bij het vernemen der tijding? Wel, aanvankelijk erg nat, van die Aprilsche vlagen, maar toen de gazetverkoopers al toeterend en blèrend door de straten hol den, toen had ge de menschen hun neus moeten zien in de lucht steken Een liet zijn paraplu in den brand, of liever aau „den wind over, om in zijn zak te tasten naar kleingeld voor zoo'n extra blad, waar alles in te lezen stond, „e Prinseske, e Prinseske" ging het van mond tot mond, en, zie, opeens hield het op met regenen en hagelen, de wolken scheurden open, en een breede gulp zon stortte over de goede tijding neer en verzilverde de glimmend- natte straatsteenenOveral zag men men schen al lachend elkaar de tijding vermon den. Te half negen drilde de man met het Morgenblad. even later huppelde die van Gazet, terwijl en Matin en Métropole, blijk baar sinds lang met hun oplaag klaar, hun lezers op een prinsesse nummer met een leader van komsa hebben getrakteerd. De eerste sterveling van wien ik 'tver nam excusezdu peu! was: een bloem- bollenkweeker en handelaar, een" kranige opgewekte landsman van u, luisterende naar den naam van H. Hogewonlng Wzn., uit Rijnsburg, die met een kraampje vol bollen op de bloemenmarkt stond ter Groen plaats, ofte Groen Kerkhof, d. i. het prachtige plein voor de hoofdkerk, waar Rubens' stand beeld staat, en vlak by ook 't Post kantoor. De man had al eenoranjestrik aan, de eerste ongetwijfeld in heel Antwerpen, misschien wel in Belgiö, en, eer ik nog één woord had gezeid, vertelde hij mij 't kort en 't lang van 't geval. Hy had het te half negen te pakken gekregen, was als de weerlicht naar een winkel van garen en lint geloopen, en stond nu, fier als een haan, achter zijn bollen, met een paar oogen als dito's, en, waarachtig, de man zegevierde, de man straalde! Ik dacht bij me zeiven: „Nederland, ziedaar uw hart. In dót hart nu, in 't hart van haar volk heeft Wilhelmina haar troon opgeslagen". Deze eenvoudige, goedaardige bollenkweeker scheen mij een zeer belangrijk, zeer sym- pathiek man toe, en ik heb dan ook voor een dubbelen franc bollen bij hem 1 gekocht. Komen ze goed terecht, dan zullen de bloemen, die in onzen tuin verrijzen, gedoopt worden naar de doorluchtige hove- i linge van hedenochtend Onze Wilhel- mientjeszullen wij dan zeggen, j 'k Ben, behalve bij den bollenkweeker- met-het-oranje lint nog eens even by een man aangeloopen, die het vandaag erg druk I heeft gehad. Een paar maal reeds had ik hem tevergeefs telefonisch opgescheld; noch op zyn kantoor, noch in zijn private woning kon ik hem te pakken krijgen. „In com municatie, meneerIn communicatie!" Dat duurdeIk heb 't genoegen gehad den wakkeren heer Jan van den Bergh, consul- generaal der Nederlanden, tenslotte toch persoonlijk te mogen spreken en felici- teeren. De uitstekende ambtenaar was uit over de gebeurtenis. Denkeven: omstreeks half acht, kwart vóór achten was hem de gelukkige tijding toegekomen; officieel be richt van den gezant te Brussel volgde even vóór 10 uur. Van 9 tot 11 uur heeft de achtbare consul-generaal vruchtelooze pogingen aangewend om excuseer, om de schilderachtigheid, dit zeer volledige relaas om zijn jas aan te krijgen hij werd heel dien tijd n.1. aan de telefoon geroepen door geestdriftige menschen, land- genooten en anderetevens werden, stante pede, de autoriteiten, gouverneur, burge meester enz. op de hoogte gebracht. Van allen ontving uw consul de warmste feli citaties. Ja, vanmiddag, toen ik juist bij den achtbaren consul informeerde hoe hij den slag gedragen had, kwam daar, in hoogst-eigen persoon, de heer J. de Vos. Antwerpen's burgemeester, om den verte genwoordiger van het Koninkrijk der Neder landen in onze stad zyn feestelijksten groet te brengen, met verzoek dit aan zyne Regeering te willen mededeelen. „Daar is geen plaats, buiten Holland, waar zooveel spontane sympathie betuigd wordt, waar zóóveel vreugde heerscht bij de gelukkige gebeurtenis als te Antwerpen Aldus de geheel spontane verklaring van uw consul-generaal alhier. „U moest dat zien op de Beurs, hoe ze me daar al dagen lang in een kringetje zetten van gretige belangstelling, waar de gulste, de echtste genegenheid voor den Nederlandschen landaard en vooral voor onze Koningin uit spreektik ben ook letterlijk half doof op gescheld betelefoneerdhet kantoor van het consulaat wordt platgeloopen van de Hol landers, die als waterscheuten uit den grond schijnen te springen, en waaronder er zyn van wie je vroeger nooit wist dat ze Hol landers waren; menschen die je komen vragen of 't nu warelijk waar isZoo'n rare klant was onder andere vanmorgen een Belg, oud-gediende in 't Nederlandsch-Indisch leger, versierd met de Militaire Willems orde, die op alle mogelyke manieren zijn vreugde wou uitspreken en die, per slot van rekening, bleekop een fooi van 5 gulden aanspraak te maken!... Het is niet te gelooven, hoevele lui zich bh deze gelegenheid als Hollanders ontpoppen Gewoon verbazend." verscheen en weldra werd gevolgd door de eerste uitgaven van de avondbladen. De „Evening News" merkt op, dat de jubel van het Nederlandsche volk misschien slechts getemperd wordt door spijt dat het geen prinsje is, maar de „Star" en andere avondbladen beweren, dat het verdwijnen van het gevaar voor een Duitscher als troonsopvolger ongetwyfeld vandaag de blijdschap van het Nederlandsche volk zal verhoogen. De „Pall Mali Gazette" stemt hiermede in, en zegt: Het jonge prinsesje kan nog de stammoeder worden van vele koningen van Nederland. De Engelschen zouden zich daarover nauwelijks minder verheugen dan de Nederlanders zelf, want de handhaving van een volkomen onafhankelijk Nederland is voor Engeland een allergewichtigst staats- De „Westminster Gazette", de „Evening Standard", de „Globe" schrijven in gelijken geest. De „Globe" zegt: de gelukwenschen uit alle landen hagelen vandaag neer op Nederland, en zij zullen hartelijker gemeend zijn dan gewoonlijk bij de geboorte van een troonopvolger. „N. R. Ct." De „Pall Mali Gazette" en de „Evening Standard" drukken de beeltenis van de Koningin en een afbeelding van het paleis in den Haag, waar de prinses geboren werd, af. De „Pall Mali Gazette" zegt, dat hoewel de onderdanen der jonge moeder nog dankbaarder geweest zouden zijn, als de ooievaar een prins bad gebracht, het niet op den weg van een natie, in welker herinnering nog met vereering de naam Victoria voortleeft, ligt, nu het te betreuren, dat de Nederlandsche troonopvolger een troonopvolgster is. Het voornaamste is, dat het huis van Oranje Nassau voor zijn voortbestaan niet langer afhangt van het leven van een enkele vertegenwoordigster. Het juist geboren kind leve om, de moeder te worden van een lange reeks koningen. De onafhankelijkheid van Nederland is altijd geweest een Engelsch belang van het aller hoogste gewicht en nimmer meer dan in den tyd, nu de overschaduwende macht van het ryk, dat den volgenden Koning van Nederland zou verschaffen, als koningin Wilhelmina kinderloos was komen te over lijden, de machtige mededinger van ons zelf is. De „Globe" zegt, dat de geboorte van de troonopvolgster van de Nederlanders de ernstigste van hunne'politieke bezorgdheden wegneemt. De gelukwenschen, die de andere landen rijkelijk zullen doen neerdalen op Nederland, zullen derhalve veel hartelijker gemeend zijn dan de conventioneele compli menten, die by de geboorte van een troon opvolger, tusschen de naties plegen gewis seld te worden. Uit Kaapstad. Het bericht van de geboorte der dochter van Koningin Wilhelmina is in alle groepen op de meest hartelijke wijzen ontvangen. De geheele pers maakt artikelen met geluk wenschen openbaar. Uit Parijs. De correspondent van het „Hbld." te Parijs seint: In alle kringen, van hoog tot laag, hoort men uitingen van hartelijke sympathie met de blijde gebeurtenis in Nederland. De pers geeft den stemming weer. De „Journal des Débats" zegt: Het bericht van de gelukkige verlossing en de geboorte van den troon opvolgster, zal allerwegen met voldoening ontvangen worden en bijzonderlijk in Frank rijk waar men algemeene sympathie heeft voor het Nederlandsche volk en het regee- rende vorstenhuis. De „Liberté" zegtGeheel Europa ont vangt met oprechte sympathie de blijde tijding, die de nationale onafhankelijkheid van Nederland bezegelt. De „Temps" zegt: De geboorte is een gelukkige gebeurtenis, die een onmiddel lijke oplossing brengt van de geschillen, waarvan de troonopvolging en de buiten- landsche politiek het onderwerp in Neder land vormden. Indien het ernstigste gevaar, voortkomende uit de afwezigheid van een rechtstreeksche troonopvolger, al bezworen is, het buitenlandsche probleem is niet opgelost. Ui' De geboorte van de Prinses is hier al vroeg bekend gemaakt door een extra-blad van de „Daily Mail", die omtrent half negen Oranje-muisjes. Wanneer in Holland een kindje geboren wordt, tracteert men de familie en de vrienden op beschuit met muisjes. Dit goed oud vaderlandsch gebruik bij de geboorte van Holland's kindje in eer te houden, was het plan van het bekende echtpaar Tjaden Modders, door wier zorg zooveel honge- rigen kosteloos gespijzigd worden. Op een dag, dat Nederland door de geboorte van een Prinsje of Prinsesje verblijd zou wor den, wilden zij eenige duizenden arme kin deren op beschuiten met muiqjes onthalen, en zoo lagen daar reeds sinds weken tien duizend exemplaren van dit gebak, behoor lijk gesmeerd en bestrooid met Oranje muisjes, te wachten op het oogenblik, dat grage kindermondjes er de tanden in zouden zetten. Daar waren angstige menschen, die zich ongerust maakten, dat na zooveel tijd de versnapering zou bederven, maar daarvan bleek geen sprake te zyn. Donder dag 29 dezer, toen de blyde verwachting hare vervulling naderde, werden de be schuitjes, reeds zoo lang geleden gesmeerd door dr. Filippo, den chef van deD Haag- schen keuringsdienst van levensmiddelen, scheikundig onderzocht en nog zeer goed bevonden en uitmuntend van smaak. Donderdagavond had mevrouw Tjaden - Modders moeite kleine en groote kinderen te beduiden, dat volgens afspraak een ieder, die van de uitdeeling wenschtete profiteeren, wachten moest op het sein der kanon schoten. Thans, nu deze de gelukkige vervulling verkondigd hebben, worden de arme kleinen toegelaten in de met planten versierde Oranjezaal van de Metropool aan de Pavil joensgracht. De 10.000 gesmeerde beschuitjes worden onder muziek uitgedeeld. Nog groo- ter werd de vreugde, toen elk kind als verrassing voor het lange wachten een groote reep Van Houtens-chocolade extra ontving. Te Scheveningen, waar mej. R. Pierson de beschuitjes uitdeelde, was ook groote vreugde onder de kleinen. Clubjes scholieren geven uiting aan de feestvreugde door wan delingen door de stad onder het zingen van Oranjeliederen. Ook andere groepjes trekken zingende de straten door. Gelukwenschen. i .Z.K.H. de Prins heeft reeds eenige uren na bekendwording der blijde tijding uit verschillende deelen des lands en uit Europa een massa telegram men van gelukwensching onivangen met de geboorte van de Prinses van Oranje. Officlëel bulletin. Het hedenmorgen verschenen officiééls bulletin luidt als volgt: Toestand van H. M. de Koningin en vai de Prinses allesrins bevredigend. De nacht verliep zeer rusig. (was pt.) Prof. KOUWER. Dr. ROESSINGH. Men meldt on» uit den Haag: Hedenmorgen had de inschrijving i de Registers van den Burgerlijken Stand latau De namen van de jonge Prinses zfc Juliana, Louiaa, Emms Marie, Wilhelmina. De Ministers van Buitenlandsche 2en en van Justitie waren by de inscbrijjg tegenwoordig. Wethouder De Wilde n-' geerde als ambtenaar van den Burgerij# Stand. De inschrijving geschiedde ten paleh

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 12