KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna. No. 3779. Zaterdag 1 Mei 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. DOOR BEIDER SCHULD. Bnreaa: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. abonnement i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 S i Zondagsblad i Modeblad Muzik. Bloemlez. 37» 66 .66 60 „86 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.75 f 0.90 f 0.90 Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTEHTIENi Van 1 tot 4 regels25 cent Elke regel meer6 Bewtjs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijna Eerste Blad. De ongeregeldheden hebben een geregeld verloop, zouden we, over Turkije sprekend, kunnen zeggen, al klinkt het ook een beetje wonderspreukig. We zyn nu in bet laatsto stadium de afzetting van den ouden Saltan, Abdul Ha- mid, en het op den troon plaatsen van den nieuwen, Mohemed Reschad. De formeele belegering van het sultanspaleiB en zijne om geving had tot resultaat dat een deel der bezetting vluchtte en een deel zich overgaf inziende het onmogelijke van den tegen stand. Dat alles geschiedde zonder al te veel bloedvergieten. Het oprukkende leger handhaafde in Kon- stantinopel vry goed de orde, zoodat daar weldra de rust terugkeerde on de zaken hun gewonen gang gingen. De bevelhebber der troepen vaardigde een proclamatie nit, waar in hij verklaarde naar Konstantinopel te zyn gekomen om den slag, toegebracht aan de constitutie, die toch in overeenstemming is met do heilige wet, af' te wenden. Hij wijst op hetgeen door het leger is verricht en voegt daaraan toe, dat op het oogenblik alle kazernes en militaire poBten bezet zyn, de orde hersteld is en dat er maatregelen tot bescherming der burgers zyn genomen. Hy noodigt wjjders do bevolking en de staats ambtenaren uit den arbeid te hervatten, daar zij anders volgens de bepalingen der wet be handeld zullen worden. De militaire attachés van Oostenrijk en Duitschland wenschten de generaals geluk mot don uitslag der operaties on het herstel der ordo. De nationale vergadering keurde de verlenging van den Btaat van beleg goed. Om een sultan af te zetten moet het hoofd der geloovigen, do Shcik-ool-Islam, de be weegredenen, die tot afzetting van den Bultan ten grondslag liggen, goedkeuren. De Sheik antwoordt bevestigend op de dosbetrelfende vraag. Zy luidde thans „Of een persoon, schuldig aan overtreding der heilige Schriften on aan het storten van bloed van onscliuldigen, het Kalifaat kan bohoti- den De Sheik antwoordde dat de raad van wyze mannen daarover te beslissen had en de nationale vergadering besliste daaropOnttroon hem. Daarmee was het pleit beslist. Een deputatie werd naar Ab- doul Hainid gezonden om hem dit mee te deelen. Hy antwoordde, dat hij zich boog voor het noodlothy hoopte dat zijn leven zou gespaard worden. Toen men hem daar van de verzekering gaf, zei de sultan zich toch nog niet zeer gerust te voelen door die verzekering. Nu erg moedig is hy nooit ne- weest. Do afgezette sultan zal met zyne vrouwen naar eon paleis te Suloniki gebracht worden. De nieuwe Sultan is met plechtig heid cn kanongebulder ontvangen. Hij verklaardeIk ben altoos een over tuigd en vurig voorstander geweest van verlichting, vryheid, vooruitgang. Met Gods hulp zul ik zonder al te wyken het pad van den plicht volgen, pogend rechtvaardig en eerlyk te zyn voor alle menschen onge- loovigen of geloovigen. Van myn jeugd af was ik, hoewel een trouw aanhanger van de voorschriften en leerstellingen van den Koran, een voorstander van den constitutie en van parlementaire instellingen. Ik ben een vaste steun van do staatkunde der Jong-Turksche party." Heel natuurlijk I De Jong-Turken wisten wel wat zij deden. Rechad is de broeder van den vorigen sultan eon reeds oude man, die stelselmatig, ja met geweld van de wereld en het leven is afgesloten geweest. Het Jong-Turksche bewind had in den laatsten tijd zyne feitelijke gevangenschap wat verzacht. De Jong-Turken willen door deze keus tooneu dat ze de wetten van den Islam, bepaalde gewoonten en rechten eerbiedigenton andere znllen zy in hem natuurlijk een gewillig werktuig hebben alles te doen en na to laten wat het nu pas gevestigde regime wil. In Kloin-Azië hebben de Christenen het hard te verantwoorden. De Armenische Kolonie te Parijs belegde een vergadering om de aandaebt to vestigen op de slachtingen onder hare stamgenooten in Klein-Azië aan gericht. Zy zal een beroep doen-op het recht vaardigheidsgevoel der groote mogendheden om voor de verdrukte Armeniërs in de bres te springen. Keizer Wilhelm, die op Korfn is, zal bij zijn terugkeer een bezoek brengen aan keizer Frans-Jozef te Weenen. President Faillières die te Nice is, werd daar begroet door een Intaliaansch eskader, terwijl de hertog van Genua hem kwam dankzeggen voor zyn bezoek. De wederzijd- sche ontvangst was zeer hartelijk. Koning Leopold van België kwam insgelijks president Faillières begroeten. Koning Edward van Engeland zond aan den nieuwen Koning van Bulgarije telegrafisch zijn gelukwensch. Hij zeide verheugd te zijn de eerste te wezen die hem in zijn nieuwe waardigheid kou gelukwenschen. Men zegt dat een paar andere mogendheden dit wel met een zuurzoet gezicht lezen znllen van wege de concurrentie. In Frankrijk komt het vroeg of laat tot eene uitbarsting. Do miuisterraad heeft maatregelen genomen om op alle gebeurtelijken met 1 Mei voorbereid te zyn en een groot aantal troepen naar Parijs te kunnen dérigeeren. Do „Matinmeldt, dat de minister van Marine bijzondere maatregelen heeft genomen met het oog op eventneele verstoringen van den telegrafischen dienst op 1 Mei. Kruisers, die voorzien zyn van toestellen voor draad- looze telegrafie kregen bevel, op verschillende punten dor kust, by Havre, St. Nazaire en aan den mond der Gironde, voor anker te blyven liggen. Deze schepen zullen dan in verbinding met de stations voor draadlooze telegrafie in Duinkerken, Cherbourg, Brest, Lorient, Rochofort, Toulon en Parys en de verschil lende militaire stations den telegraafdienst kunnen vervullen voor alle groote steden. Genie- en marinesoldaten zyn te Angers, Toulouse on Montpellier begonnen met de werkzaamheden tot oprichting van nieuwe stations voor draadlooze telegrafie. Krachtig optreden togen de organisatios durft de regeoring niet. HELDER, 30 April. De heer A. D. Schut is Dinsdag te Haar lem geslaagd voor het examen als onderwijzer. Hy was leerling van de Normaalschool alhier. Afloop aanbesteding. Woensdag werd door Burgemeester en Wethouders alhier aanbesteed: het afbreken van de oude directeurswoning, het bouwen van een nieuwe kolenloods en motorengebouw, het uitbreiden der bestaande kolenloodsen en eenige daarbij komende werken, op het terrein der Gemeente-Gasfabriek. Ingekomen 14 biljetten van de heeren A. Krynen f 19.941; A. van Pelt f19.800; I. L. v. Os f19.500; P. Korff f 19.450; Gebr. v. Pelt f 19.344; R N. v. Os f19.341; J. Verhous f 19.340; J. Duinker f 19.300; Th. Drijver f18.960; J. Spruit f 18.942; H. Wijker t 18788; H. Riemers f18.720; J. J. Schoelïelenberger f 18.700 en Th. v. d. Sterr f 18.444. Door de Directie der Marine te Willems oord werd Woensdag aanbesteed Het verrichten van werkzaamheden tot onderhoud van de dok-, sluis- en andere waterwerken, behoorende tot bet maritieme etablissement Willemsoord, gedurende het jaar 1909. Ingekomen 10 biljetten van de heeren W. de Jong f32.000; A. Krijnen f31.360; J. Spruit f 29.680 Gebr. v. Pelt f 28.890 S. v. Pelt 128.600; H. Wyker f27.800; J. J. Schocfielcnberger f27.490; D. de Vries £27.232; Th. v. d. Sterr f27.174; B. Boon f26.325. Aan den minsten inschrijver toegewezen, Cinematograph. De familie- en kindervoorstelling van de cinematograph Pathé frères was Woensdag middag vrij goed bezocht. «Klein Duimpje" was er echter niet, die was in Haarlem ge^ bleven, zei de mantot groote teleur stelling der jongens. Maar hij komt Zaterdag dan is er weer voorstelling en tegon n civielen prijs, 10 en 15 cent. We zagen nu een aantal aardige geschiedenissen maar een kindervoorstelling was 't tocti eigenlyk niet. Enkele onderwerpen waren voor de kinderen t e moeilijk. Dat zegt echter niet dat ze niet mooi waren. Begrafenis van F. van Rljsens. Dinsdag had te Alkmaar de teraardebe stelling plaats van bet stofielyk overschot van den lieer F. van Rijsens, in leven districts-schoolopziener aldaar. Vele, zeer vele vrienden van den overledene waren ter plaatse. Geen bloem dekte de baar en geen woord werd gesproken op uitdrukkelijk ver langen, van den overledene, die de eenvoud zelf, niet hield van wijdsch vertoon. Doodelijk geval. Woensdagmiddag tegon vyf uur waren te Amsterdam eenige werklieden van do ge- meontetelephoon bezig in do Wilhelminastraat een telepkoonpaal te sloopen. Plotseling, zoo meldt [het „Hbl"., viel de paal om, met het treurig gevolg, dat de werkman Van Lier, die er boven in zat, door don val zoo deer lijk werd verminkt, dat hy oogenblikkelijk dood bleef. De vermiste postpakketten. In den laatsten tyd kwam 't herhaaldelijk voor, dat in de loods der posteryen aan de oostenlijke zijde van het Centraalstation te Amsterdam postpakketten vermist werden. Men vermoedde dat deze pakketten gestolen werden. De chef van het kantoor, de com mies B., besloot zelf op onderzoek uit te gaan en stelde zich Dinsdagnacht daarvoor ver dekt in de loods op, zoo, dat aan zyne oogen niets ontging van wat er in het lokaal voor viel. Tussohen drieën en vieren bemerkte hy, dat de besteller U, die gedurende dien tyd de loods bewaken moest, verschillende pak ketten betastte en ook openmaakte. Juist op het oogenblik, dat de man weer bezig was met het openen van een pakket, kwam de chef uit zyn schuilhoek en betrapte alzoo den man op heeterdaad. De politie werd ge- telephonecrd, die den besteller naar bet po litiebureau in de Warmoesstraat overbracht. Daar beweerde de aangehoudene, dat hy de pakketten onderzocht oin to zien of er zich ook eetwaren in bevonden. Hij zou dan die pakketten in een zak gedaan hebben, zoo hij zeide, tot beveiliging tegen de muizen. De beambte is evenwel in het bezit ge vonden van eenig suikergoed, afkomstig uit een pakket, zoodat ernstige vermoedens je gens hem gerezen zijn. Hy blijft voorloopig in verzekerde bewaring. (N. v. d. D.) Bebouwing terrein N. Z. Kapel. Naar men mededeelt, wordt een groot ge deelte van het voor winkels bestemde terrein der voormalige N. Z. Kapel te Amsterdam bebouwd met een tweede magazijn der firma Gerzon. Het zal een gevelbrecdte in de Kal- verstraat krjjgen van 36 Meter. De opzienbarende zaak. Naar wy vernemen, heeft het Amsterdam* sche gerechthof in raadkamer beslissing ge nomen in de opzienbarende zaak van den Utrechtschen ingezetene, die verdacht wordt een aangeteekenden brief ter verzending naar den oud-miniBter Rink, in Den Haag, ten postkantore te Utrecht te hebben aangeboden met een aangegeven waarde van f21100, al hoewel wetende, dat deze brief niemendal inhield dan een velletje postpapier. Het gerechtshof, dat in dit proces gemoeid werd, omdat de verdachte appèl aantcckende tegen de verwyzing van zijn zaak naar openbare terechtzitting der Utrechtsche recht bank, heeft, naar wy vernamen, de verwijzing van de Utrechtsche rechtbank in hoofdzaak bekrachtigdhet primair ten laste gelegde „poging tot oplichting' (van den Staat der Nederlanden), heeft het hof onveranderd be vestigd, alleen 't subsidiair ten laste gelegde, het doen van een valsche aangifte'', werd ongegrond verklaard. De zaak komt dus voor de Utrechtsche rechtbank in behandeling. Afdreiging. Eenigcn tyd geleden word een jongmensch te Rotterdam binnengelokt in een hnie aan de Botcrsloot en door eon drietal personen onder doodsbedreiging gedwongen een schuldbeken tenis te teekenen, waarna zy alle drie per rijtuig met hem modegingen naar zijn huis, waar hij hun het geld ter hand stelde tot een gezamenlijk bedrag van f 1168. Zaterdag werd deze zaak voor de Rotter- damsche rechtbank behandeld, doch met ge sloten deuren. Terecht stonden voor dit feit de 24-jarige koperslager, M. P. L., de 51-jarige S. J. en de 31-jarige vrouw W. L. Het O. M. eisclito voor ieder 3 jaar ge vangenisstraf. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 28 April. Geslaagd groote stoomvaart le-stuurman de heeren B. Barende, J. M. Schogl en H. C. Thomson 2e-stuur- man de heeren 11. Teensma, H- de Vries en J. Zoethont; 3o-stnnrman de heer M. H. Staal. Fietsongeluk. De heer S. passeerde Maandagnamiddag met zijn auto den Leidschen straatweg te 's Gravenhage en vond daar, naast een rijwiel, waarvan de voorvork gebroken was, in be- wusteloozen toestand een 17-jarigen jongen liggen, zwaar gewond aan hoofd en banden. Hy legde den knaap in de auto en reed daarop ijlings naar den politiepost aan het Beznidenhout, tegenover de Gerard Reyn- straat. Daar werd telephonisch de hulp in geroepen van dr. Van der Worp, die den zwaar verwonde een voorloopig verband aan legde en vervolgens naar het ziekenhuis deed overbrengen, waar geconstateerd werd, dat de jongeman waarschynlyk een schedel breuk heeft. Gestolen wissels. Omtrent do zaak van do valsche reisbrie ven, verneemt men nog hot volgende De visscher Hendrik Visser, to Urk, had in Jnni 1908 reedB konnis gemaakt met een jongeling van ongeveer 22 jaren, toen hij met zijn vaartuig te Sciieveningon lag. Die ken nismaking word inniger door de hartelijkheid van den zich als Engolschman voordoenden jongeling. Deze kwam bij Visser aan boord, kleedde zich dan in een Urkor vissCherskos- tuum en ging dan met Urkor viBSchorsjon- gens eens lekker uit, hoewel hij in die dagen nog niet dik by kas was. Hy maakte kiekjes van do Urkervaartuigon te Scheveningen en liet zich ook door een Urker visscher kie ken in Urkerkostuum, op een vaartuig staande. Hij liep geregeld af en aan en gaf voor, in Den Haag te logeeren in een eerste rang hotel. (Natuurlyk was hy by zyn broeder Emile). Enfin, de Urkers vischten eindelyk niet meer by Scheveningen en men verloor hem eenigen tyd uit het oog, totdat H. Visser, van Urk, eensklaps uit New-York oen brief van hem kreeg, dat hy van plan was eens naar Urk te komen. Nu, dat heeft hy gedaan en heeft zelf acht dagen cn een vriend van hem uit Scheve ningen 3 dagen geprofiteerd van de gastvrij heid van de Urkers, zonder één cent daar voor te betalen. Enfin, dat is zyn schuld niet, daar de opbrengst van de valsche wis sels hem daartoe in staat zouden hebben ge steld. Aan schoolmeesters en politie-agenten, zeide hy in goed Hollandsch, had hy een hekel. Nu, dat bleek ten eencn deele, daar de poiltie te Urk genoeg moeite deed met hem in gesprek te komen, teneinde eens te onderzoeken of liy werkelyk ,de rijke jon gen' was, waarvoor hy zich te Urk uitgaf. Erg onvoorzichtig was het van hem, om niet 't voorbeeld van zyn broer Emile te volgen, die alle brieven, welke hy van den ryken jongen oftewel Guus Riezener ontving, ver brandde. De brieven, die Emile afzend, kon hij niet verbranden en hy kon ntet weten, dat zijn brief, waarin een goed in elkaar ge zet plan tot ontvluchting naar Australië, na het gelukken van hnnne misdadige hande- liagen, in handen van de justitie zou vallen. Jammer is het voor de betrokken familiën, dat het zoo loopt, daar deze een goeden naam hebben en te 's-Gravenhage en te Ede moeten wonen. Stoomboot omgeslagen. Wederom heeft voor de haven van Lemmer een ongeluk plaats gehad. De passagiersboot ,De Sneek", kapitein Ykeraa, van de lyn Amsterdam-Lemmer-Groningen, die omstreeks uur Woensdagmorgen uit De Lemmer ver trok, is 10 minuten bniten de haven omge slagen. Op het dek beronden zich de kapitein en drie man van de equipage, wien het ge lukte langs de omgeslagen boot naar boven te klauteren, waardoor zy zich tevens konden redden. Een ongelukkiger lot trof de eenige passagier, die in de kajnit zat, de 55-jarige Trijntje Visser uit Woudseiud, die is ver dronken. Nader meldt men ,De Sneek" is een kleine boot, die den dienst onderhoudt op de binnenvaart tusschen Lemmer en Sneek. Het ongeluk viel voor op een plaats waar het kanaal een scherpe bocht maakt. Er woei een tamelijk sterke wind. Doodgeschoten. Te Hoogeveen is de boerenknecht C. Kats bij ongeluk doodgeschoten. De verslagene, welke juist 30 jaar was geworden, en de dader G. van der Belt, 20 jaar oud, waren beiden in dienst by J. Oosterhuis. Na het eten waren ze samen op de deel gegaan. Een ond ganzenroer, hetwelk den vorigen avond door den boer was geladen voor de kraaien, lag op de zoogenaamde hilte. Van der B. nam het geweer, niet wetende dat het geladen was, legde op C. aan en met de woorden „zal ik je eens?' ging het sohot af, waardoor de geheele hersenpan werd verbrijzeld. De dader welke radeloos was, stelde zich in handen der marechaussee's. Het eiland Palmas. De „Manila-TimeB" schreef het volgende «Hier is bericht ontvangen vanheteilund Palmas. dat de gemengde commissie, aange wezen om te beslissen in zake de soovore- miteit over dat eiland, heeft uitgemaakt dat Nederland de rechtmatige eigenaar is. „Dit is het eiland, waarvan het bezit in de laatste jaren een punt van geschil uit maakte. Toen generaal jWood (toenmaals militair gouverneur van de Moros-provincie) zich in 1906 daarheen begaf, was hy ten- zeerste verbaasd er de Nederlandsche vlag te zien waaien en door een Nederlandscb ambtenaar aan het strand te worden opge wacht. Het eiland was gelegen binnen de strook, by het verdrag van Parys afgestaan en werd dus beschouwd als deel uit te maken van de Amerikaansche bezittingen. De Neder landsche regeering betoogde, dat het eiland nimmer aan Spanje had behoord en dit land dus ook geen recht had om het af te staan. De zaak werd te Washington ter hand ge nomen en aan een commissie werd een onder zoek ter zake opgedragen." Het eiland Palmas, waarvan hier sprake is, behoort tot de onderafdeeling Taland- eilanden van de residentie Menado. In de Koloniale Verslagen vinden we geen gewag gemaakt van de hiervoren bedoelde grensquaestie. Moord Te Darmstadt is do 21-jarige vrouw van den civiel-ingenieur Schnell onder zeer ver dachte omstandigheden in haar woning opge hangen gevonden. Schnell, die in zeer be krompen omstandigheden verkeerde, had het leven van zyne jonge vrouw pas kort ge leden voor 90.000 Mark verzekerd. De man is voorloopig in arrest genomen. Is debat noodig? In een artikel onder dit opschrift merkt «De Nederlander" op, dat in Engeland bij de verkiezingen de sprekers zich over en weer bepalen tot inlichting der kiezers en tot bestryding van hunne tegenstanders tot een openbaar en wederxjjdsch debat mot dezen komt het niet. Dit stelsel heeft, naar het oordeel van het blad, het groote voordeel, dat het ook den ministers mogeljjk maakt zich rechtstreeks met de kiezers in aanraking te stellen. Het praktisch werkprogram gaat van de ministers uit, en kan alleen van hen uit gaan. In ons land, zoo schrijft het blad verder, fabrieken de partjjen haar programma's van actie. Daarmee willen zy dan zeggen indien wy aan het bewind kwamen, dan zouden wy zoo handelen als het program aangeeft. On gelukkig [bestaan er ten ontzent zóóveel partyen, dat in afzienbaren tyd niet óéne alleen de meerderheid krygt. En dan gaat, geheel bniten de schuld natuurlyk van de party het program tot de volgende verkiezing weer de doos in, tenzy toevallig do regeering zich er mee vereenigt. De eenige, die een program van actie zou kunnen voorstellen, dat na de verkiezingen dan ook wordt uitgevoerd, is de Regeering. Maar deze zwjjgt stil en moet stilzwygen. Zyn er aan onze wyze van doen groote voordeelen van anderen aard verbonden Van tyd tot tyd, dit is zoo, wordt tusschen den spreker en zyn bestrijders oen waarljjk belangrijke discussie gevoerd. Dat is zeer nuttig. Maar hoogst zelden wordt iemand gedurende die disoussie of kort daarna van een ander gevoelen, zoodat voor den uitslag der verkiezingem de discussie niet noodig was. Zeer dikwyls beteekent de discussie niets, en loopt het debat uit op een wedstrijd ia handigheden. Hy is de baas, die het best het publiek kan brengen tot gelach of ap plaus. De man, die veel parlementaire er varing bezit, heeft ontzaglyk veel voor boven een in het vlugge debatteereu niet gooefenden spreker, al is deze nog zoo knap en geschikt. Het publiek oordeelt nu eenmaal naur bet uiterlijk, althans dat publiek, dat op politiek gebied niet erg beginselvast is. Maar wat beteekent eigenlyk dio maatstaf, daar het de samenstelling betreft van een college, dat over de moeilijkste onderwerpen te be slissen heeft? Het voortdurend elkaar achternA reizen, om in elke vergadering elkander te bestryden, heeft ongetwijfeld zyn vermakelijke zyde, maar verhoogt niet zelden het aanzien der sprekers niet! Zou datgene, wat men door debat poogt te bereiken, niet beter bereikbaar zyn, in dien de hoorders zich beperkten tot bet doen van vragen aan den spreker, die zich onder den een of anderen partijnaam by hen heeft aangemeld Ons schjjnt dit veel nuttiger toe, dan het houden van redevoeringen, om ten slotte den tegenstanders de gelegenheid te sohenken, propaganda te maken onder -kringen, die hy anders moeiljjk had kunnen bereiken. On getwijfeld behoort, waar noodig, ieder ont wikkeld, politiek gevormd man in staat te zyn zyn tegenstander te staan. Maar niet altijd noodig is die buitengewone slagvaar digheid en vlugheid in bet debatteeren. De gelijke kennis en volhardende y ver zyn betere eigenschappen voor den goeden volksver tegenwoordiger. Voor een Kamerlid is dit oponlyk debat teeren misschien minder moeilyk, omdat hy daarin zich cenigazinB heeft geoefend. Maar men schrikt soms goede elementen af, die in [een Kamer uitnemend werk zouden doen en toch by het openbaar debat een pover figuur maken. Wij zeggen niet, dat nooit een debat moet plaats hebben. Soms khn het zijn nut hebben. Maar dooreengenomen, schynt het voordeel ons nog al twijfelachtig, en zouden wy ons weinig storen aan het geroep van hen, die hun volgelingen willen beduiden, dat men debat vreest. Het publiek, dat dencandidaat kent, weet wel beter. Het inlichten der kiezers schynt odb nut tiger en meer echt-democratiscb, dan het leveren van spiegelgevechten ,ten aanhoor® van tal van menschen, die de innerlijke waarde daarvan toch kwaljjk kunnen be- oordeelea. FEUILLETON. 18) Op en neer, heen en weer ging het op de wyde vlakte, daar, waar zich de golven altyd hooger verhieven en zich, ten genoege van de overmoedige menschen, het hoofd met glinsterende schuirokronen versierde. Alles moest immers feestelijk zijn vandaag. Nu kwamen de brekers al over boord en besproei den beiden mot het zilte nat. De droppels bleven in de golvende baren der jonge vrouw hangen en ioukelden in de zon als edelge steenten. „Het wordt te erg", waarschuwde Raven toon Marianne er maar niet genoeg van kon krijgen. „Go zoudt kou knnnen vatten, ook mag het toilet niet bederven 1" ,Tot uw dienst, heer kapitein 1" antwoordde de jonge vrouw lachend on keek dan vol opmerkzaamhoid toe, hoe handig de schipper manoeuvreerde, om voor den wind uit to loopendie stond juist op Haddebij aan. Zij gloden in wonderbaar zucht op cn neerdei- nen over de ruggen der golven, die hen op hieven, schoven en droegen, om dan weer met een snel ruischen en spatten het scheepje vooruit te loopen en klaterend tegen den oever te slaan, hunne aankomst reeds voor uit in Haddeby aankondigend. Aan hun rechtorzyde lug hot schoono panorama van Sleeawjjk, dat zoo eenig mooi is. Een fijne nevel omgaf het evenals het sluieromhulsel eener bajadère. Doch nu kwam de wind weer met nieuwen overmoed aan- anuiven op den voet gevolgd door de vroo- lijke zonnestralen, die vandaag toch overal by moesten zijn. Nu lag de vriendelijke stad iu den heer- lijksten zonneschijn. De roode daken en torens zonden hunnen groet aan de varenden, over het groene water van de Schlei heen, waar van de kleur steeds donkerder werd, hoe hooger de golven zich verhieven. De boot legde aan, en daar Marianne er in toestemde, de terugreis te voet af te leg gen, werd de schipper betaald. Spoedig zaten ze in den tuin van de herberg aan de koffie, voor hen de frisch groene weiden, die zich tot de Schlei uitstrekten en den blik op Sleeswijk vry lieten. Raven had verzocht gastheer te mogen zijn, en Marianne had zich dit lachend laten welgevallen. Het pak. dat hy in de boot zorgvuldig had verstopt, ontpopte zich, toen alle omhulsels er af wa ren, als een kenrig mandje, met allerlei ge bak. Hot smaakte beet bij den geurigen drank. Maar heel lang gunden ze zich geen rust, ze gevoelden zich aangetrokken tot de oude kerk, die midden op het kerkhof ligt, en van daar ging het naar het hoogste punt van het bosch, dat met recht den naam „Hoogburg" draagt. Zy rustten op eene met dicht gras begroeide opene ruimte eu lieten hunne blik ken over het land weiden. Marianne verteldezij was goed op de hoogte van de kroniek van Haddebij. Elke voet grond was hier beroemd. Hoewel Raven zich voor dergelijke ernstige dingen maar weinig interesseerde, deed hij steeds nieuwe vragen, om maar ongestoord I in hot ernstig gezicht te mogen kijken, dat met droomerige oogen in de zonnige verte staarde, terwyl de zoete stem onde overle veringen vertelde. Maar op 't laatst ver langde hy toch naar een ander onderwerp van gesprek, en hy viel de jonge vrouw in de rede midden in eene bezielde schildering van den grooten Waldemar wiens regeering zich maar al te dikwyls kenmerkte door ver raad en sluipmoord. Marianne laten we hem zyne rust in het graf gunnen en spreken van betere menBcben, namelijk van ons beiden. Gy zult recht vlij tig zijn, als ik weg ben, niet waar Ge knot mij uw werk altyd gernst toezenden, maar één ding moet je mij beloven, niet gevoelig te zyn, als myne kritiek niet Daar je zin is. ^k zal in 't geheel niet werken, als ge weg zijt/ Dat gevoel ik nu al." „Waarom niet?' vroeg Raven, terwijl zyn hart begon te kloppen. «Omdat my alle opwekking ontbreekt." „Die moet uit je zelve komen." Dat moet men zeker leeren. Misschien komt ge terug, als de zaken in Berlijn zijn afgedaan. De herfst is by ons zoo mooi. Ber lijn blyft je nog altyd over." «Dat gaat niet. Wij stadsmenschen hebben leven eu beweging noodig.'" „En ik zou mij daar zeker steeds vreemd gevoelen." «Gy kent Berlyn nog niet Marianne. Kom er eens. Beloof mij, dat go er wilt komen. Ik heb een goede vriendin, by baar kunt ge wonen haar man is ook schrijver. Het is Steiner, die myn roman in zyn blad laat plaatsen. Eene hetero vriendin kant ge nooit vinden, en daar leert ge ons letter kundig volkje van de beste zyde kennen. Je moet komeD, dut ben je aan je zelve ver schuldigd. Ge zult het eens ondervinden, hoe dan alle bronnen in jo opwellen en hoe dat andere ik, waarvan ge niets wilt weten, tot een werkzaam geestelijk leven ontwaakt!" Raven sprak deze laatste woorden met waren geestdrift uit. Het afscheid viel hem zwaarder, dan hy zich zei ven wel wilde be kennen. Er was iets in zijnen toon, dat Marianne aangreep. Zij nam alles zoo ernstig en waar op, als zij zelve was, zy geloofde aan zyne oprechte hartelijke deelneming en aan zijne trouwe onzelfzuchtige vriendschap, die ook den afstand wel zon trotseeren. Niet tegenstaande zei zeAls ge weer in uw groot Berlyn zjjl, vergeet ge ons buitenmen- schen toch." •Dat gelooft ge zelve niet, Marianne. De tyd in Sleeswijk zal my daarom al onverge- telijk zijn, omdat mijn eerste succes zich hieraan vastknoopt. „Ik zal dadelijk de courant bestellen. Dan zit je als 't ware eiken dag wat met my te praten. «Ja, dat is bost, en als 't uit is schrijft ge my uw oordeel, en wel zoo oorlijk, als ik steeds gevonden heb, dat ge zyt. En dan stuurt ge mij uw werk, schrjjf mij over uwe nieuwe ideeën." „Ge hebt toch gezegd, dat men zoo iets niet moest bepraten." „Als beginner is dat toch beter, het wordt iemand alles veel helderder, als men het met een deskundige bespreekt. Ik geloof dat ge goede brieven schryft, zooals de meeste vrou wen. Ik zal u altyd antwoorden. Misschien is het my vergund, de leegte aan te vullen, die ge gevoelt in den omgang mot uwen man. Laat u door hem interessante lotgevallen vertellen, een arts toch is dikwijls tevens de biechtvader zjjner patiënten en krygt zoo doende vaak een diep inzicht in menig fami lieleven." „Myn man is zóó diskreet, dat ik nooit iets gewaar wordt. Nimmer verlangt hy myne hulp, hy houdt my, sooals gy dat toch ook voldoende hebt kunnen opmerken, buiten alles." „Jammer. Ge zondt anders op die wyze stof voor grootere werken kunnen verzamelen." „Dat is niet te veranderen. Maar laat ons na aan den terngweg denken, 't is nog een heel eind." Het blijft nu lang licht, en uw man kemt pas laat thnis. Verkorf niet moedwillig de weinige uren, die ons nog toebehooren." Zoo bleven ze nog een poosje op het zon nig plekje babbelen, en zagen de zon over Sleeswyk dalen en den hemel in purperen gloed boven stad en water zich welven, tot alleen nog diepe, warme kleurschakeeringen in de aanbrekende, heldere noordeljjke zomer nacht zichtbaar waren. «Het is als een afscheid," zei de jonge vrouw zacht. Maar slechts voor korten tyd, want mor gen keert de zon terug." Weer zagen beiden en dachten hetzelfde, dat zij morgen voor langen, langen tyd misschien voor altyd moesten scheiden. •Gij moogt my niet voor altyd verlaten, lieve vriend," begon Marianne met zachte stem, na ge eerst alles in my hebt wakker geroepen. Wie zal mij raden, wie my helpen, als de eenzaamheid my weer als metlooden gewicht ter neder drukt Maakt n dan voor een poosje vry. Het huwelyk is toch geen kerker. Kan of wil uw echtgenoot u niet vergezellen, dan moet ge 't alleen maar doorzetten. Roep al uwe wils kracht te hulp, en ga eens voor eenige weken de wereld in." Marianne zweeg. Daar was iets, dat ze maar niet ter zyde kon schuiven. Maar Ra ven zag dat zyne woorden niet zonder uit werking bleven en haar schoon voorhoofd zich fronste. Nu keek ze hem met hare groote, ernBtige oogen aan en zeiNu moe ten we werkelyk weg. Ik ben in onrust over Jörgen, misschien komt hy toch vroeger thuis. Hy is gewend, my altyd op dit uur thuis te vinden." Dat was haar antwoord op zyne woorden, maar zy misleidde hem niet. Een boom valt niet by den eersten slag, alles wil zyn tyd hebben. Hij gevoelde zich reeds zóó saam- gegroeid met het lot dezer buitengewone vrouw, dat hy zich bewust werd, dat hy □ooit weer geheel los van haar zou worden. Hij vreesde ook voor de eenzaamheid, die hem wachtte, dan zonden die innerljjkc stem men zich weer laten hooren, en het bewust zijn van zijne Bchuld viel als een bitteren druppol in den schuimenden drank, die hem gereikt werd door het eerste letterkundig succes Het waren twee ernstige kameraden, die langs den rijweg naar Friederichsberg wan delden, rechts de groene weiden die zich tot de Schlei uitstrekten, en over het water heen het gezicht op de zich steeds meer in duisternis hullende stad. Al was de lnoht ook nog helder, toch vielen de schaduwen reeds over den weg, en over de weiden legden zich reeds de zilverwitte avondneve len. Marianne plukte elke bloem, die aan den weg stond, en vulde het sierlijke mandje er mee, dat Raven haar had gegeven. Hy zelf voegde er ook menige bloem aan toe. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1