KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Holder, Texel, Wioringon en Anna Paulownam No. 8780. Woensdag 5 Mei 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 60 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 ,g i Zondagsblad 37' 45 f0.75 a Modeblad 56 65 f 0.90 Muzik. Bloemlez. 60 86 f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIE* Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ0AGSM0RGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. T We lazen een mooi woord over Torkye in het H.blad een woord, dat den toestand daar zoo juist schetst en het middel ter ver betering tevens aangeeft: Het is te wenschen, dat de woelingen, de revoluties en contra-revoluties in Turkye aanleiding geven tot betere toestanden. De Jong-Turksche leiders, die zoo goed de ge- ivolutie bestudeer- hebben, dat groote over- schiedenis der Fransche den, moeten daaruit ook door strenge vervolgingen, liaaeting de zaak der vrijheid niet wordt ge diend. Zelfbeperking is noodig, en volhar ding, om de rust in het land te herstellen, vreemde inmenging te voorkomen, hervor mingen in te voeren, een beteren toestand voor te bereiden. En wanneer op dit tydperk van strijd en verwoesting de ware wedergeboorte van Turkije volgt, wanneer het land politiek, economisch en intellectueel wordt gevormd tot een staat, die achting en eerbied afdwingt, dan zal daarop eenmaal met recht de partij trotsch mogen zyn, die met zooveel doortas tendheid is opgetreden, om het oude weg te nemen, en den weg voor het nieuwe te be reiden." Want daar is nog heel wat te hervormen en te veranderen in Turkije en de landen die Turksch zyn. In Klein-Azië b.v. hebben in de jongste dagen de Christenen het deer lijk moeten ontgelden. Moord- en brandpar- tyen op groote schaal zyn er ingericht en duizenden verloren daarby het leven. Een drietal Engelsche kruisers zyn er, volgenB een Reuterbericht, heengezonden, doch dat ze handelend optraden, vernamen we niet. By een der ambassades te Konstantinopel was een bericht ingekomen, dat een der bataljons Turksche soldaten, naar Adana gezonden, heeft deelgenomen aan de slachtingen. Het nieuwe kabinet had al dadelyk in de kamer een interpellatie over deze zaak te beantwoorden. De onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken verklaarde dat hy bin nenkort een commissie van onderzoek naar Adana zal zenden om hulp te verleenen aan de slachtoffers en een krijgsraad om de schul digen te straffen. De kamer nam genoegen met die verklaring. En Europa zal er ook genoegen mee moeten nemen. Vrijdag heeft de nieuwe sultan zich voor de eerste maal naar de moskee begeven zooals hg dat voortaan eiken Vrijdag aal moeten doen. Bij zonderheden vielen daarby niet voor. De af gezette Sultan zit veilig in een paleis te Saloniki. 't Bleek by zyn reis daarheen, dat hy voor zyn veiligheid althans 't meest be ducht was. 't Jong-Turksoh comité zal hem niet ter dood veroordeelen, wordt gezegd. Alleen zal waarschynlyk beslag gelegd wor den op een deel zyner bezitting ten behoeve van den nienwen Sultan. Onderscheidene vorBten zonden den nieu wen Koning van Bulgarye telegrafisch hunne gelukwenschen. Ook Keizer Wilhelm II deed dat cn wel vanuit Korfu. Maar de keizer deed het in een eigenaar- digen vorm ,In de zekere veronderstelling dat uwe regeering op loyale wijze voor de waarborgen der Daitsohe materieele belangen bij de nieuwe regeling der Orientlijn-quaestie instaat, heb ik myn vertegenwoordiger op gedragen, u de erkenning van myne regeering voor de onafhankelijkheid van uw land uit te spreken. Het strekt my tot vreugde, u gelijktijdig mijne persoonlijk gelukwenschen uit te spreken, en u als koning van Bulgarye te kunnen begroeten. Der koningin kus ik de hand." De Bulgaren zyn niet best te spreken over den aanhef van dit telegram. Zy zeggen Bulgarye heeft onder den druk van Duitsch- land 17 millioen meer betaald voor den Orient-spoorweg dan deze waard is. Wat verlangt keizer Wilhelm nog meer van ons? De loop der gebeurtenissen in Turkye heeft waarschynlyk wel invloed op den toestand in Perzië. Misschien maakt het den shah wel wat toesohietelyker, want, met Abdul Hamid's voorbeeld voor oogen De voorhoede van het Russische pacificatie- leger rukte met de voorraadwagens en berg- kanonnen de stad Febrit binnen en werd met vreugde door de bewoners en de leden der Europeescbe kolonie begroet. De revolution- nairen hielden geenerlei vyandige betooging. De le Meidag is overal vry kalm verloopen. Alleen te Parys had een weinig ernstige botsing plaats tusschen agenten en betoogers en een tiental dezer laatste werden in hechtenis genomen. De arbeiders en beambten van posteryen en telegraphie op het centraal-bureau zongen herhaaldelijk de (Internationale". Degenen, die zich het heftigst betoonden, zullen aan- zegging krijgen, dat zy voorloopig niet terug behoeven te komen, daar zy tot na de be slissing van den Raad van discipline geschorst zÜn- Er heerscht nog al opgewondenheid onder post- en telegroafbeambten wyl de minister raad besloten heeft de zeven ter verant woording geroepen postambtenaren die in de openbare vergadering zich 't heftigst hebben uitgelaten voor den raad van discipline te roepen. De directeur van het personeel zal hun onslag eischen. De Matin weet mee te deelen dat, ook al worden deze „zeven" ontslagen, de postambtenaren toch niet de algemeeue staking zullen proclameeren. Mo gelijk heeft de Matin het by 't rechte eind, doch in rankryk zyn vreemde dingen mogelijk. Het Lagerhuis heeft het besluit, waarin de regeering voorloopig wordt gemachtigd den accyns op geestrijke dranken te verhoogen, met 281 tegen 120 stemmen aangenomen. Vorder nam het dergelyke besluiten aan be treflende de belasting van tabak, motorwagens en brandstof. Een zware storm heeft in het Westen en Zuid-Westen der Vereenigde Staten gewoed. Er zyn tul van huizen vernield. In Chicago *yn 6 personen omgekomen, in Memphis 7. Er zyn vele gekwetsten. De materieele schade is aanzienlijk. Te Hornlake, in Missisippi, zijn 12douden en 25 gekwetsten. Looke, in den staat Tenessee, is feitelijk weggevaagd. Mevrouw Castro is op de .Guadeloupe" Fort-de-France gepasseerd. Carmelo Castro blijft daar wachten in de hoop, dat de presi dent van Venuzuela het verbod voor de Castro-farailie, om in hun vaderland terug te koeren, zal opheffen. Castro'b zuster is te Guayra geland, onder betuiging dat zij niet met baars broeders plannen inBtemt. HELDER, 4 Mei. By het de vorige week te 's-Graven- hage gehouden examen slaagde voor derden stuurman groote stoomvaart de heer L. J. Schotvanger leerling der Zeevaartschool alhier. De heer M. Joustra, ambtenaar tor Secre tarie alhier heeft te 's-Gravenhage met gun stig gevolg het mondeling gedeelte van het examen candidaat Gemeente-Secretaris afge legd. De heer W. F. Pot, van Alkmaar, is met ingang van 1 Juli benoemd tot electro technisch ingenieur bij de Kon. Ned. Marine. Onderscheidingen. By Kon. Besl. van 1 dezer zyn benoemd: tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw: F. Pinke, kapitein ter zee; W. C. J. Smit, kapitein-luitenant ter zee; zyn bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau M. C. de Jong, inspecteur van admini stratie; W. F. van der Waarden, inspecteur van den maiine-stoomvaartdienst; zyn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau J. P. Guepin, kapitein-luitenant ter zee; M. M. Jung, oud-dirigeerend officier van ge zondheid der 1ste klasse; zyn benoemd tot ridder in dc orde van Oranje-NasBau L. Hamming, luitenant ter zee der lste klasse; J. B. M. ten Bosch, luitenant ter zee der lste klasse; C. Fock, luitenant ter zee der lste klasse; Jhr. G. L. Schorer, luitenant ter zee der 2de klasseW. Baerts, officier van administratie der lste klasse; J. P. H. Hartman, hoofdcommies by het departement van marine; W. F. de Vulder van Noorden, kapitein-kwartiermeester van het 8ste regiment infanterie; Dr. J. Falken- burg, officier van gezondheid der lste klasse K. Raap, lid der plaatselijke commissie van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij te Nieuwediep; is de eere-medaille der orde van Oranje- Nassau toegekend- in goud aan: J. P. Plooy, loodsschipper der lste klasse; in zilver aanJ. Masoreeuw, commandeur der scheepsmakers by 's Rjjks werf te Am sterdam; P. van Dyk, bootsman; H. Koop man, torpedist-majoor; J. C. Reynhout, bot telier-majoor; in brons aanC. de Boer, bureeloppasser by 's Ryks werf te WillemsoordC. D. Bruin, matroos bij het loodswezen; A. M. Schjjf, matroos der lste klasseI. Jansen, gepen- sionneerd matroos der lste klasse; J. Gorter, korporaal-stoker der 2de klasse; M. Palte, korporaal der mariniers. Namens de Nederlandsche Banket bak kersverceniging is bij de blijde gebeurte nis de navolgende gelukwensch aan H. M. de Koningin gezonden. Aan Hare Majesteit de Koningin te 's-Gravenhage. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging, zich verheugen de over de blyde gebeurtenis in het Konink lijk Huis brengt Uwe Majesteit en den Prins der Nederlanden zyne eerbiedige gelukwenschen namens de Vereeniging. Helder. W. C. Vak Breda, Voorzitter. Antwoord. W. C. Van Breda, Helder. Zyne Koninklyke Hoogheid laat U zeer dankzeggen voor aangeboden gelukwenschen Van Scouteden, Adjudant. Door den Bond van actief dienende Onderofficier- en Korporaal-Stokers by de Marine is op 23 April jl. aan de Tweede Kamer der Steten-Generaal een adres aan geboden, in verband met het hangende wets ontwerp inhoudende bepalingen omtrent toe kenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen en gepensionneerde militairen beneden den rang van officieren op 26 April jl. aan den Minister van Marine een adres, omtrent de inwendige inrichting van het opleidingschip Hr. Ms. „Van Speyk". Van dit laatste adres met toelichting zijn aan dep Schout-bij-Ntfcht, Directeur en Commandant der Marine alhier, en uan den Commandant van het betrokken schip af- schriften aangeboden. IJmuiden, 1 Mei. Ofschoon bulletins van verschillende bla den aangeplakt stonden, twyfelde men hier nog aan het heuglyke nieuws van de geboorte der Prinses. Op een telegram van den Hoofdingenieur van den Waterstaat werden op de Sluis reeds alle vlaggen geheschen. Maar de kanonschoten lieten op zich wach ten. Eindelijk om half elf werden de klokken geluid, ten teeken dat het gemeente bestuur officieel bericht had ontvangen cn even daarna bevestigden de kanonnen het heuglijke bericht. De scholen gaven onmiddellijk vrijaf. Velen begaven zich naar de buitenhaven om hel losbranden van het geschut to zien. Des avonds 7 uur had in de stampvolle Ned. Herv. Kerk een dankstond plaats, waarin Ds Creutzberg voorging. Onder het gehoor bevond zich ook de Burgemees ter der gemeente en eenige gemeenteraads leden. Na een ommegang door de plaats, gaf de Harmonievereeniging .Concordia" op het Willemsplein een concert en zongen aldaar ook 400 zangeressen en zangers eene feest cantate. Tot laat in den nacht bewoog zich eene groote menigte langs de straten. Velen gaven helaas uiting aan hunne Oranjevreugde door te veel Oranjebitter" te gebruiken, waar door wanordelijkheden ontstonden en eenige arrestaties plaats hadden. Nog moeten we vermelden dat door de Loodsen vereeniging .Recht door Zee" het sociteitsgebouw welwillend ter beschikking van de feestcommissie is gesteld om ook daarin a.s. Vrijdag eventueele uitvoeringen te doen plaats hebben. Bond voor Staatspensionneering. De heeren Frans Netsclier en ds. D. van Krevelen vertrekken Maandag naar Dene marken om als gedelegeerden van den Bond van Staatspensionneering aldaar een onder zoek in te stellen naar de werking van het Deensche stelsel van staatspensionneering en daarover rapport uit te brengen. Tevens zullen zy eenige Duitsche plaatsen bezoeken om nog enkele inlichtingen in te winnen over het Duitsche stelsel van dwangverzekering met premiebetaling. Toevallig. Naar de Ned. mededeelt, is te Katwjjk een jonge vrouw, die op denzelfden dag en 't zelfde uur geboren werd als onze Koningin, nu gelijk met Hare Majesteit moeder geworden van haren eersteling, doch 's avonds te zeven uur. De politie te Haarlem. Men meldt uit Haarlem Er heerscht hier groote ontevredenheid over het optreden der politie op Vrijdagavond. Te 12 unr zat het bij Brinkman eivol. Daar kwam opeens de politie en begon het publiek de straat op te dry ven, net als dit steeds gesohiedt op laatsten kermis-Maan- dag. Het scheelde niet veel of de zoo mooie feestdag was geëindigd in een kloppartij. Alleen de goede geest onder het publiek voorkwam dit. f1000 voor de armen. Door de Vereeniging tot verbetering van Armenzorg te Utrecht is van iomand, die onbekend wenscht te blijven, de belangrijke som van f1000 ontvangen voor de armen, met het bijschrift: ,Uit dankbaarheid voor het geluk ons heden geschonken." Drukte op de telegraaf- en telefoonkantoren. Woensdag werden in den Haag per telefoon 51.000 gesprekken gewisseldVrijdag tusschon 7 en 11 uur, dus in vier nur tyds 20.000 gesprekkenDe dienst was daar, en trouwens op alle kantoren in ons land, uitnemend ge- rogeld. Draadlooze telegraphie. In de Westminster Gazette vertelt een inzender, dat hy voor enkele tiontallon guldens op zyn dak een toestel heeft gemaakt, waar mede zijn dochter na een paar maanden oefening gemakkelijk dradelooze telegrammen uit Parijs, Berljjn en schepen op zee opvangt. Het Fransche linieschip „Liberté" is ten gevolge van avery, die het by schiet oefeningen had opgeloopen, te Toulon in het dok gegaan. Verscheidene van de kamers der kanonnen zyn verwoest eq de commando brug is ingestort. Opzet 7 Te Mazamet is 's nachts een rotsblok van 1200 kilogram op een fabriek gestort. Het dak werd verbrijzeld en hot gevaarte kwam in een werkplaats terecht, alles vernielend. Als door een wonder bleven twee soldaten, dio ter bewaking in het gebouw vertoefden, gespaard. Boven op den bergrand waarlangs het rotsblok naar beneden kwam, zyn twee koevoeten gevonden. Men moet hier dus waarschynlyk aan een misdadig opzet denken. Een ernstig onderzoek is ingesteld. De blijde gebeurtenis. Onze Kroonprinses zal dan in den huise- lyken kring en den mond van het Neder landsche volk Prinses Jnliana heeten. Een gelukkige keus in tweeërlei opzicht, daar zij roemrijke geschiedkundige herinneringen op roept en fop een naam valt, die wel in het oor klinkt. Juliana van Stolberg, de moeder van onzen grooten Zwyger, die op elfjarigen leeftijd den rang van prins van Oranje van zjjnen neef René van Chalons erfde, en van vier andere prinsen van Nassau, vijf zoons, die van het kasteel te Dillenburg aan onzen vrjjheidsstrjjd kwamen deelnemen en niet meer daarheen terugkeerden, is, in de namen vau de Prinses, in de eerste plaats en met onderscheiding als de stammoeder van ons vorstengeslacht herdacht. Louise zal de Prinses in de tweede plaats heeten naar Louise de Coligny, de vierde gemalin van prins Willem I. Met hare verdere namen is Prinses Juliuna naar hare naaste betrekkingen vernoemd Emma naar hare Grootmoeder van Moeders kantMarie naar de groothertogin-weduwe van Mecklenburg-Schwerin, do Grootmoeder van Vaders zjjde en Wilhelmina, naar de Moeder, die bescheidenlyk in de laatste plaats komt, maar wier naam niet onthoudpn mocht worden aan het kind van Hare en 's Lands vurige hope. Alle Engelsche bladen wyden kolommen aan de geboorte der prinses en aan de be schrijving van de feestelijkheden in Neder land allen bevatten bovendien hoofdartikelen, waarin de gracieus" en beminde Koningin hartelijk wordt geluk gewenscht evenals het Nederlandsche volk, met (de blijde gebeur tenis. Daarbij wordt er de nadruk opgelegd, dat de gelukwenschen en de vreugde nergens grooter, hartelijker en ernstiger kunnen zyn dan in Engeland. De bladen wijzen verder op het wereldbelang en de groote politieke beteekenis van de gebeurtenis, die Neder land verzekert tegen de komst aan de regeering van een Duitschen prins. De Oostenrijksche bladen wenschen Ne derland geluk met de geboorte van de prin ses en zeggen, dat met Nederland zich de geheele wereld verheugt, wyl aan de jonge sympathieke Koningin, na jaren van ernstige teleurstelling het zoo vurig verlangde moeder schap ten deel gevallen is. Hoezeer het buitenland meeleeft met de blijde gebeurtenis aan het Nederlandsche Hof, kan blyken uit de allerhartelijkste tele grammen welke in de zakenwereld te Rotter dam werden ontvangen uit alle oorden der woreld. Vreemde reeders seinden instructies omtrent onmiddellijk pavoiseeren hunner schepen. Aan een brief van den Antwerpschen correspondent van de .Nieuwe Rott. Courant" ontleenen wij het volgende gedeelte Neen, gijlie Hollanders zyt niet alleen ge lukkig. Komt maar eens even over, en praat met onze menschen, Hollandsche kolonisten of onverbasterde binjoren, ja met de gewone Belgen zelfallen zyn om 't meest verblijd, en steken 't onder stoelen noch banken. Als 't weer niet zoo verbazend kil opeens was, de regen- en hagelbuien wat minder besten dig waren, ge zoudt hier op straat meer uitbundigheid ontwaren. Nu zit het meer van binnen, en de feestelijke gezindheid uit zich meer in de huizen, aan de familietafel. Ver der merkt men van de vreugd alleen bui tenwaarts wat aan enkele winkels, fotogra fieën voor de ramen, dundoek dat wappert Maar vóóral merkt ge 't aan de dagbladen. Alle staan vol van het merkwaardige, en Fransche kranten spreken op den gewoonsten toon derwereld van ria blyde gebeurtenis", een woord dat in het dictionnaire der Fransche Academie vergeten is Onze daar verschreef ik meuw consul-generaal v. d. Bergh, blyft het cen trum, waar rond heel die beweging van solaas en jolyt draaiende is. Zooals ik 't gisteren voorzei, werd hy ter Beurze gisterennamid- dag als 't ware triomfankeljjk ontvangen Toen hy een kwart over twee, of zoo wat, aldaar verscheen, staken al die koopmans handen naar hem uit, om zyn koopmans- en consulhanden te schudden. Zooals een der aanwezigen terecht opmerkte, stond ergens de correspondent van de ,N. R. Ct." ver stoken en keek met welgevallen het roerende schouwspel aan. Het kringetje was eerst klein, maar zooals een steen, te water gegooid, al maar grooter cirkels rimpelt, zoo verbreidde ook de tyding zich bij tooverslag, woldra was heel die massa van zwaar-paf fende koop lieden, die als zeebaren woelige massa, waar een rumoer uit opstygt als uit een zee-tje, als geëlektriseerd van emotie: by beurten zag men de menschen plechtig en gul tege lijk gaan tot den heer Van den Bergh, dien de kolfihandelaars, zyn collega's, te pryk luidden gesteld in een open plek. Dat ging daar van handedrukken en feliciteeren I En men voeldedat alles was echt. Nooit heb ik iets dergelijks bijgewoond ooit, voor wie ook. Werkt de hartelijke liefde der Neder landers voor hun vorstin en voor den vor- stelijken telg aanstekelijk tot over de gren zen Zeker is 't, dat velen hier in jaren niet zulke dosis konings-geziadheid in zich hebben bespeurd. Maar wat is zoo'n kindje ook een roerend symboel, en wie zou niet houden van uw kranige, edelmoedige, recht geaarde Koningin, zells als hy 't uit zeer natuurlijke eerbiedige genegenheid voor de jonge Moeder niet reeds desd Uw vorsten huis, dat meer dan elders vaak 't geval is, „werkelyk" land en volk symboliseert, heeft hier veler harten gewonnen, met dit blyde gebeuren, dat staat vast. De Londensche correspondent van de iN. Rott. Ct." schryft: De sTimes" schryft in een hoofdartikel, dat de gebeurtenis in den Haag nergens in hot buitenland grootere sympathie zal wekken dan in Engeland. Het Engelsche volk heelt voor Wilhelmina altyd een byzondere gene genheid gekoesterd, ook voor haar persoon. Dit is vooral gebleken by haar huwelyk, toen Engeland, niettegenstaande het rouwde over den dood van Victoria en in den bloe- digen Boerenoorlog gewikkeld was, toch zeer hartelyk haar huwelijksfeest medevierde. En dit geschiedde ondanks de in dien tyd ge- spanneu politieke betrekkingen tusschen het Engelsche en hef Nederlandsche volk, die verbitterd werden door lasteringen van de Nederlandsche pers tegen Engeland. De Engehchen hebben toen hnn gezond verstand en edelaardigheid getoond door met de natuur lyke sympathie, welke de Nederlanders voor de Boeren gevoelden, rekening te houden, hoewel de Engelschen uitteraard verbitterd waren op de aanstichters van de anti-En- gelsche betichtingen. Gelyk de Engelschen koningin Wilhelmina's huwelijksfeest medevierden en toejuichten, deelen zy thans in den harteljjken jubel van het Nederlandsche volk over de geboorte van een Prinses. Het zou waarlijk een ramp voor Nederland en tevens voor Europa ge weest zyn, indien een vreemde prins den troon van Nederland beklommen had. Maar zulk een gevaarlijke ramp is nu verhoed. De .Timesgaat dan over tot een ge schiedkundig overzicht, trekt een parallel tusschen Engeland en Nederland en toont aan, hoezeer de twee verwante volken, on danks hun natuurlijken wedyver, dezelfde politieke, maatschappelijke en godsdienstige idealen hebben nagestreefd. De >Times" juicht het ten slotte toe, dat de verzoening tusschen de twee rassen in Zuid-Afrika, waardoor bittere herinneringen aan den oorlog weggevaagd worden, samen valt met de wedergeboorte van het door luchtige huis van Oranje. Beide kunnen stechts strekken, om een nieuw hechter bond genootschap tusschen het Engelsche en het Nederlandsche volk te schoppen. DE WEEK. 3 Mei. En nu, de spanning is ten langen leste geweken I Nederland heeft dagen doorleefd, waarin ieder kon aanschouwen wat de liefde voor Oranje te onzent beduidt; voor alle kringen en sferen onzer Hollandsche maat schappij. Dogonen, voor wie de openbaring dezer gevoelenB van gehechtheid hinderlijk zyn, prikkelend hun weerzin tegen al der gelijke sentimenten, mogen door meer of min der kunstig-bedachte drogredenen en op sceptisch-spottend toontje trachten er een anderen glimp aan te geven die niet door zelfbedrog of door suggestie, op hen uitge oefend, onontvankelijk werden om echte van valschc tonen in de »voxpopuli' te onder scheiden, moeten toch beseffen, hoe men hier staat tegenover eene machtige uiting van volksgeest. De jubelende, stralende vreugde, die alom werd ontlokt door de tyding der geboorte, op 30 April j.1., van de Prin ses van Üranjo-Nassau, hertogin van Meck- lenburg, vond haar bron zoowel is het ver langen om den eeuwenouden band tusschen Nederland en Oranje niet verbroken te zien als in het besef, van hoe groote beteekenis het voortbestaan der Oranje-dynastie is voor onze nationale onafhankelijkheidonze po sitie onder de grootere en kleinere Staten; de eenheid (niet te vergeten Ivan onze natie, welke in vroeger tijden door het ellen dige provincialisme telkens werd verzwakt, verscheurd. In de vraaggesprekken, die Nederlandsche journalisten met staatslieden in den vreemde voerden over de beteekenis der blyde gebeurtenis ten Hove is telkens nadruk gelegd op de bezorgdheid, die het kinderloos blijven van Koningin Wilhelmina's huwelijk berokkende. Nederland heeft, thans, reden tot groote dankbaarheid en blijdschap. De Kroon wordt gedragen door eene Vorstin, voor wie men in haar eigen land zoowel als in den vreemde den grootsten eerbied koes tert, en zóó terecht I Vrouw van wonder bare energie en van onwankelbaar plichts besef. Op den dag vóór de geboortetoen de allereerste symptonen van de naderende verlossing zich reeds hadden vertoond en H.M. van de laatste uren, waarin Zy niet aan het bed gekluisterd was gebruik maakte om nog staatsstukken te lezen en te bekrachtigen, heeft onze Koningin weer eens getoond hoe hoog zy de plichten, aan Hare wuardigheid verknocht, stelt. En Koningin Emma, die Haar kind met zoo trouwe, teedere zorgen bystonddag en nacht ten Paleize, in de kraamkamer, bleef waken en alles ordenen, regelen met zachte hoffelijkheid maar tevens mot wakkere beslistheid, zy dwong allen eerbiedige bewondering af^ schoon men niets anders van Haar verwacht had. Ieder heeft zich er ook van ^kunnen vergewissen, hoe teeder en innig de band is tusschen de Koningin en Haar gemaal. Wie prins Hendrik in de dagen en uren van spanning, op komende bezorgheid, angst, daarna onstuimige vreugde zagen, ze bobben waargenomen hoe hier het hart van een liefhebbenden, trouwen Echtgenoot sprak. Er is nu in het Stamhuis Oranje-Nassau rein, mooi huwelijksleven hocrlyk-innige geheohtheid tusschen ouders en kinderen. En als dragers van vorstelijke waardigheid en plichten en als nobele, karaktervolle menschen verdienen de leden van onze dynastie aller groote en diepe achting. In deze moreel-zuivere, vol maak t-reine en tevens koesterende atmospheer is ons Prin sesje geboren. Moge zy, onder de hoede van eene Mot-der, zoo stevig van karakter en zoo waarachtig-vroom als Koningin Wil helmina is; van een vader •l.pria.1 lendrik, toonbeeld van eenvoud en toewijding; óók nog vele jarenvan eene zoo voortreffelijke grootmoeder als H. M. Emma, opgroeien tot eene Vorstin, in elk opzicht waardig om deze hooge traditiën voort te zetten. Wan neer men deze, myne ontboezeming leest, dan zou er don indruk door kunnen gewekt worden van overdrijving; gescherm met .mooie", d. w. z. vleierige woorden. Doch wie de personen en toestanden kent en de kunst verstaat van onpartijdig, streng objec tief oordeelen welke zyn persoonlijke overtuiging dan ook is hy moet erkennen dat ze niets dan de gelukkige waarheidde onopgesmuktede niot moedwillig in ongun- stigen zin verdraaide, doch evenmin .ver sierde", weergeven. Daarin schuilt immers juist „*t mooiste' van den gelukkigen toe stand. Waar gij een respectabel brok uwer ruimte noodig zult hebben voor den stroom van Haagach nieuws; en bovendien slechts het Noordoinde thans oog en oor des lezers ver mag te trekken zal ik slechts met de (vogel vlucht' van een het luchtruim doorklievenden Wright over de «faits et gestes" van de Binnenhofsche vroeden melding maken. De wakkere kapitein Van Twist heeft vruchte loos, schoon met gloeienden yver gestreden voor onze kleine export-slachters; voor de stukkerts, die op vaste dagen en uren zich aan de vleeschkeuring (nl. voor hun vee) moeten onderwerpen en dan f 15 dienen te storten. Met zooveel .feu sacre" pleitte de kapitein zelfs, dat minister Talma de kamer aan 't lachen bracht geheel dus, in de jolige lijn van dit Kabinet door het ver moeden tc uiten, dat de heer Van Twist meer waarde en autoriteit toekent aan de export-slachters dan aan ik weet al niet welke hooggeleerde en geloofwaardige men schen in den lande I Overigens was min. Talma voor zyn vriend Van Twist wel wat bard. Z.Exc. houdt voet by stuk; wil niet weten van Rjjksveeartsen, voor de keuring aan te wijzenis hoogstens ervoor te vinden om de betalingstermijnen voor de slachters wat te vergemakkelyken. Eigenaardige din gen gaf dit „vleesch-debatje" te zienDe heer Hugenholtzo, Marx, waar is uwe tuchtroede 1een lans brekend voor het klein-bedryf, dat, immers, door 't groot-bedrijf moet worden „opgeslokt"Een militair, zy tdan ook een non-actief krygsman als Dnymaer van Twist, toevend op het veilige, tbomvrye" Binnenhof, een militair, staande tusschen twee oud-theologen, van wie de een hem helpt, de ander (nog wel z'n geestver want bestrydtInderdaad, de stervende Kamer laat vreemde dingen beleven! By de „Schepenwet", voorts in behandeling komend, kreeg men eene tamelyke heftige rede van den heer Plate. Het beginsel van dit ontworp (door verscherpt toezicht en contróle waken tegen scheepsrampen en onderzoek naar de eventueele oorzaken ervan) vindt de heer Plate voortreffelyk, doch de uitwerking van 't denkbeeld, gelyk ze daar ligt, vindt hy jammerlyk. Hy duoht er, in de praktyk, slechts dure uitbreiding der >ambtenary" met al de ellende, daaruit voortspruitend van. Is, in elk geval, nooit te vinden voor gelykstelling van de visschers vaartuigen (Heyerman's „dryvende doodkisten j met de koopvaardy-schepen der groote vaart, die niet zoo licht ongelukjes hebben. De heer Schaper had, bij amendement, voorgesteld om open booten, die in het ge zicht der kust blyven, niet buiten deze wet te stellen (gelyk is voorgesteld) doch min. Talma wees er op, hoe men door zoodanige bepaling slechts zon teweeg brengen, dat kleine schippertjes, mannetjes, die door hun handigheid en routine byna altyd ver goeden wat er aan de zeewaardigheid hunner bootjeB mocht ontbreken, broodeloos zou maken. De Kamer gevoelde de kracht van het gezonde argument en verwierp het voor stel-Schaper. De heer B1 o o k e r is er evenmin ir>i alaagd, de Elamer te overtuigen dat d«J hooging der retributie by den IJmuider f afslag van 1 op 2 pCt.mitsgaders laging van de koopmanskorting in van 3 op 2 pCt. (waartoe in April 19Jj besloten en die IJmuider gemoederend in beroering bracht, te bar, ongeinc* of noodeloos-wreed zou zyn. Dr. Blo zegter is een batig saldo. De n daarentegen .Reken maar goed name I cyfers over eenige jaren voor u, e j komt, voor het R\jk, tot een nadeelig van een ton gouds, meneer de afgevaai del Duistere quaestie om uit te mau. voor den leekl Me. Antomio. InKezonaen. echter en de Ook werf gedeelte, kan daar M. de R.1 Ik zal het er voor ditmaal eens op wagen de heeren bouwvakarbeiders, welke in uw blad zoo agiteeren tegen de werklieden der Ryks Marinewerf, van antwoord te dienen, alhoewel het toch vreemd lykt dat zy, die het voordoen een rechtvaardige stryd te voeren, den moed missen zich kenbaar te maken, of, zoo het waar is wat voor eenige dagen my een particulier bouwvakarbeider verzekerde, wanneer zy dit deden, het publiek dan direct wist >uit weikou hoek de wind waait" en aan hun streven den rug toekeerde. Zoo ontmoet ik dan een zekere H., in uw blad van 28 April, welke het voordoet komen, alsof de Rykswerklieden een loon ontvangen van 25 a 29 cent per uur, met 'b winters overwerk. Zekerer zyn er, die dit loon ontvangen, maar dit kleine gedeelte kan men niet voor .algemeen* aannemen. Het grootste gedeelte gelyk in loon met de particulieren krachten zelfs nog lager, alle werklieden der Ryks Marine- n het overwerk, een zeker nog wel van het laagste loon, niet van profiteeren. H. bewyst, door zóó te schryven, geen kennis te bezitten van de loonen op 'sRyks Marinewerf. #Met 's winters overwerk* schryft H. (Nov.-Dec.), en dit schynt in zyn oog een gruwel te zijn. Maar weet H. dan niet, dat een overgroot deel der bouwvakarbeiders den g e h e e 1 e n zomer overwerkt en dat op het oogenblik voor een ieder is op te merken dat zy werken zoolang het dag is en nog later en dat er zyn, wanneer hun dagtaak is volbracht by hun patroon, tot byna in den nacht andere karweiën afwerken, en dat de voormannen in deze beweging zich aan deze affaire zelf schuldig maken H. schrijft nog: „geen onzer zal, wanneer hy voor den 10 urendag strydt, dit doen, om 's avonds nog minstens 4 uur voor eigen rekening te werken.* Ook dit is bezydende waarheid. Het lust my niet om namen te noemen, maar ook hier slaat H. den bal mis. In „eigen boezem" zyn ze aan te wyzen. Nu hoop ik niet dat U. en zyn modc- arbeidors meenen, dat ik hun dit extraatje misgun. Het zy verre, maar wat ik wel zou willen en dit eisch ik dat als men zich opwerkt voor verbetering van arbeids toestanden in do bouwbedry ven en men stelt zich aan het hoofd van een dorgelijke agitatie, dat men dan zelf het voorbeeld geeft en laat toonen, dat het ernst is, voor en aleer men anderen daarvan een verwyt maakt, deze toestanden te bederven. Nog eene kleine opmerking, M. de R. H. schrijft: „onze Bond is strikt neutraal" en is toegankelyk voor eiken bouwvakarbeider'. Mag ik H. even attent maken dat in don tegenwoordigen tyd „neutraal" in do vak beweging een onding is, daarom wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om eiken bouwvakarbeider, welke nog een „beginsel" heeft, waarschuwen, geen lid te worden van dezen „neutralen" bond van bouwvakarbei ders. Men zy op zyn hoede I W. R. ZITS, werkman Ryks Marinewerf.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1