KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wleringen en Anne Paulowna No 8781. Zaterdag 8 Mei 1909. 87ste Jaargang. ïïr Uit het Buitenland. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Eoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 4 Mei 1909. Voorzitter de heer Van Steijn, Burge- Tegenwoordig zyn bij den aanvang 20, later door de komst van den heer Oortgijsen alle leden. Na de opening der vergadering is aan de orde de Beëediging van de laatstgekozen raadsleden, de heeren W. Biersteker en P. P. Hartendorff, tot wier toelating in de vorige vergadering was be sloten. Door den secretaris binnengeleid zijnde, leggen genoemde heeren de bij de wet gevorderde eeden af en na door den voor zitter geluk te zijn gewenscht, nemen zy zitting. Daarna houdt de voorzitter een toespraak naar aanleiding van de Geboorte der Prinses. Hij zegt het volgende „Ge zult wel niet anders verwacht heb ben dan dat ik, alvorens onze werkzaam heden aan te vangen, een woord zou wyden aan de heerlyke gebeurtenis van jongst leden Vrydag. En hoe kan het ook anders, waar ons aller gemoed dezerjlagen zoo overvol is van vreugde. Als het U gegaan is zooals mijj, en dat is zeker het geval geweest, dan heeft op den morgen van dien dag iedere zenuw in U getrild van geluk en dankbaarheid. Dan hebt ge mot mij gevoeld en begrepen, dat er in Nederland iets grootsch, iets onbeschryfelyk-gewichtigs is geschied. Wie daaraan nog mocht twyfelen, hy leze hoe dezer dagen in geheel Europa, ja zelfs daar buiten, aller oogen op ons gevestigd waren, hij zal overtuigd worden, dat er ic de geschiedenis van ons land een gebeurtenis staat geboekstaafd te wor den, waarvan de beteekenis moeilijk te overschatten is. Mogen we ons dus hartgrondig verheu gen in het groote voorrecht, dat ons land ten deel viel, het past ons, met terzyde- stelling van alle egoïsme, in deze eerste dagen van vreugde, onze gedachten hoofd zakelijk te bepalen by Haar, die ons land geschonken heeft, het beste, het kostbaarste wat Zij ons geven kon. Laat ons daarom met een dankbaar hart den wensch uitspreken, dat onze geliefde Koningin spoedig geheel hersteld verryzon moge on dat het Haar gegeven zal zijn Hare Doorluchtigo Dochter te zien opgroeien tot een even begaafde en lieftallige Vorstin als wy haar zelf zoo gaarne noemen en ook zoo met recht noemen mogen." Deze rede werd door de leden staande aangehoord. Verder deelt de voorzitter mede, dat door hem telegrammen van gelukwensching zyn gezonden aan H. M. de Koningin, ZK. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder en dat van beide laatsten een dankbetuiging is terug ontvangon (Applaus). De notulen der vorige zitting, dio voor de leden ter inzage hebben gelegen, worden onveranderd gearresteerd. Alsnu volgt mede- deeling der volgende Ingekomen Stukken 1. Kennisgevingen van de heeren II. L. Elte en W. F. Ligteringen, dat zij de herbenoeming tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. 2. Miseive's van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring der kohieren voor schoolgeld van de scholen 17b, school 8 en de herhalingsschool en van het kohier van de hondenbelasting. 3. Dankbetuiging voor de medaille door den gemeenteraad beschikbaar gesteld voor den 4den Marine-schietwedstrijd. 4. Mededeelingen van aanneming der benoeming van mej. E. Sonstral als onderwijzeres te Koegras en van mej. B. A. Erica als onderwijzeres aan de herhalings school aldaar. 5. Aanbieding van het jaar verslag der gemeente over 1908, hetgeen den leden gedrukt toegezonden zal worden. 6. Procesverbaal van kasverificatie by den gemeente-ontvanger, gehouden op 31 Maart 1909, waaruit blijkt, datf 217.623,15* in kas was en de boeken zich in orde be vonden. Deze stukken worden voor ki aangenomen. 7. Een aanvrage om ontslag van den onderwyzer W. Kuijk tegen 1 Junia.s., wegens meer dan 65-jarigen leeftyd. De voor zitter brengt in herinnering, dat de heer Kuijk 39^ jaar in dienst der gemeente is geweest. Hij stelt voor hem op de meest eervolle wyze te ontslaan, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Aldus wordt besloten. 8. Een ontslag-aanvrage van den heer M. D. van Dyk tegen 1 Juni a.s., als leeraar aan de burgeravondschool. Wordt tegen genoemden datum eervol verleend. 9. E e n a d r e s van de Wed. J. W. H. Donkersloot—Blikkenhoret, wier overleden echtgenoot 18 jaar de betrekking van brug wachter vervulde, verzoekende haar een toe lage toe te kennen. B. W. overwegende, dat zy geen aanspraak op pensioen kan doen gelden, stellen voor haar een gratificatie toe te kennen van f75 'sjaars, ingaande met 1 Maart j.1., dus haar over 1909 f62,50 uit te keeren. Aldus wordt met algemeene stem men besloten. Kohieren. Hierna worden zonder bespreking met een parige stemmen vastgesteld a. Het kohier van den hoofdelyken omslag dienst 1909, ad f66999,72. b. Het kohier van schoolgeld van de scholen 1 7b, dienst 1909, ad f5070,50. c. Het kohier van schoolgeld van den Franschen cursus, dienst 1909, ad f 176. Ontheffing Bouwverordening. Er zijn ingekomen 2 verzoeken om ont heffing vau het voorschrift in art. 16 der nmsgeving bouwverordening en wel van J. J. Schoef- felenberger voor het perceel Loodsgracht, hoek Hoogstraat en van W. Koenen voor hot perceel Zuidstraat lc. Na ingewonnen adviezen van den gemeente-bouwmeester en de gezondheidscommissie stellen B. W. voor de gevraagde ontheffingen te verleenen. Met algemeene stemmen wordt dienovereen komstig besloten. Aankoop grond. Door den heer J. D. Schoon, bankier te Maastricht, wordt der gemeente te koop aangeboden 4 stukjes grond en wel 1. aan het einde der Artilleriestraat, groot 6,65 A., 2. tegenover den Fortwog, groot 6,80 A., 8. aan den Koningsweg, groot pl. m. 45 cA. en 4 aan het einde der Breestraat, groot pl. m. 1,20 A. B. W. stellen voor deze stukjes over te nemen tegen fl.— p. perceel en vergoeding van de grondbelasting over dit jaar ad f 1,62. De voorzitter merkt hier- by op, dat door bemiddeling van notaris Stammes dit gunstig aanbod wordt gedaan en dat het in de bedoeling ligt dezen grond voor den publieken dienst te bestemmen. Met algemeene stemmen wordt tot aankoop Kwijtschelding boete. Mededeeling geschiedt van een ingekomen adres van H. Burgemeister, fabrikant te Heerlen, verzoekende kwijtschelding der boete voor de te late aflevering der door hem voor de gasfabriek gebouwde ovens. Wordt in handen van B. W. gesteld om advies. Vischafslag. Door eenige schippers van visschersvaar- tuigen werd eenigen tyd geleden het verzoek gericht, om te bepalen, dut de verkoop van zeevisch aan den vischafslag om contant geld zal geschieden en dat de betaling uitsluitend zal plaats hebben door middel van door de gemeente toegelaten geldschieters, die op vast te stellen uren in het vischafslag-gebouw zullen zitting houden. Naar aanleiding daarvan hebben B. W. het advies ingewonnen van de Kamer van Koophandel en van den marktmeester en stellen dientengevolge voor de volgende arti kelen van de verordening op den afslag van visch aldus te wijzigen: Art. 12. Aan dit artikel met weglating van de laatste alinea toe te voegen «Als bieders kunnen worden geweerd koopers, die in ge breke zyn gebleven de kooppenningen te voldoen". Art. 14 aldus te lezenDe betalingen van de kooppenningen geschiedt uitsluitend door middel van geldschieters, aan wie ver gund is, gebruik te maken van het vanwege de gemeente aangewezen kantoor. De ver- kooper ontvangt van den kooper een schrif telijk bewys vermeldende den prijs bij den verkoop bedongen. Op vertoon van dat bewijs betaalt de geldschieter onmiddellijk nadat de party visch van den verkooper is afgeslagen het aan dezen toekomend bedrag. De afslag- gelden voor de gemeente ad. worden door den geldschieter van de kooppenningen ingehouden en tegen kwitantie aan den markt meester af te dragen." Tot bespreking van deze wyzigingen der verordening overgaande, verkrijgt de heer Staalman het woord, die meent, dat door het voorgestelde de zaak niet afdoende geregeld is. Hy keurt het af, dat men by het koopen van visch aan den afslag de tusschenkom8t van de door B. W. aangewezen geldschieters niet kan misBen. Maar alle voorwaarden en waarborgen voor de koopers ontbreken. De heer Hartsinck vraagt aan den heer Staalman, als de zaak anders geregeld was en ieder kon koopen, welke zekerheid be stond er dan, dat de verkooper zijn geld kreeg. De heer Staalman zegt, dat het hierover niet gaat, maar wel over de vraag, hoe de geldschieter staat tegenover den kooper. Hij wijst op IJmuiden waar de zaak beter is geregeld. Ieder, die daar niet een bepaalde som gestort heeft, kan geen aanspraak doen gelden, om als kooper op te treden. De heer Grunwald vindt de regeling ook hier gebrekkig, maar meent toch dat men vergelyking kan maken met LJmuiden, de visschery ontzaggelijk veel drukker is. Hy is van oordeel, dat men hier de ver dere regeling gerust aan den handel kan overlaten. De heer Staalman wyst er nogmaals op, dat de vischkooper hier geheel is overge leverd aan den geldschieter. Tegen den een zegt hij ik schiet voor U niet uit en een ander geeft hy, zonder dat deze een waar borgsom hooft gestort crediet; het hangt van im af te beoordeelen of iemand solide is. De voorzitter merkt op, dat door de koo pers, welke door hem gehoord zijn, geen enkel bezwaar te berde werd gebracht. Een regeling zooals te IJmuiden zou voor onze meente te duur zijn. De heer Staalman meent, dat een regeling zooals hier, in 't nadeel van de kleine koo pers is. De Voorzitter zegt, dat ook deze er geen bezwaar tegen hebben, want bij herhaling helpen zy olkaar. Het eigenbelang der geld schieters brengt mee, dat zy ook de kleine koopers st< De heer Bok is van meening, dat men in zaak niet te ver moet gaan. Adressan- vragen hoofdzakelijk eenige zekerheid de hun toekomende gelden, zonder heinde en ver te moeten loopen, daarom zou hij het goedkeuren, als de kooplui zelf in t gebouw den verkooper konden betalen. Het is voor de geldschieters een moeilyke kwestie aan ieder crediet te verleenenzij hebben in deze treurige ervaringen opgedaan. Na nog eenige discussie, waaraan verschil leden deelnemen en de heor Hartendorff een gewyzigd artikel voorstelt, waarbij bepaald wordt, dat ieder kooper zelf kan betalen, Siat men over tot stemming. Het voorstel- artendorff wordt verworpen met 12 tegen 8 stemmen, waarna het voorstel van B. W. aangenomen wordt met 17 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Staalman, Hartendorff en Van Wingerden. De heer Oortgijsen die tijdens deze stemmingen ter vergadering kwam, stemde blanco. Waterstandsaanwijzer. Naar aanleiding van eeu schrijven van don ingenieur Schotel en na ingewonnen advies vau de commissie voor de gasfabriek on waterteiding, stellen B. W. voor om over te gaan tot het aanbrengen van een electri- schen waterstandsaanwijzer met telefoonge leiding ten behoeve der waterleiding, en dit werk op te dragen aan den laagsten inschrij ver F. A. Kuebel te Amsterdam voor de som van f 1976.Dit bedrag is f 726 hoo- ger dan werd geraamd, welke som zal moe ten worden gebracht op de weldra te sluiten leening. Zonder nadere bespreking wordt dit voor stel met algemeene stemmen aangenomen. Incasseeren gelden Waterleiding. Er is ingekomen een adres van W. Ybes, verzoekende zijn toelage voor het ophalen der gelden van de waterleiding, thans dragende f75 per jaar, met een billijk be drag te verhoogen. Na ingewonnen advies van den gemeente-ontvanger en den directeur der waterleiding, stellen B. W. voor, het incasseeren der gelden aan 2 personen op te dragen en aan ieder een bedrag van f 125 per jaar uit te keeren, ingaande 1 Januari 1909, on bovendien aan Ybes voor vroegere diensten f50. toe te staan. De heer Kryncn komt het voor, dat het beter is, indien de klerk van den ontvanger op het kantoor aan zyn werk blyft en niet belast werd met het innen der gelden voor de waterleiding. Hy zou het boter achten, als er een afzonderlijke incasseerder werd benoemd, zooals bij de gasfabriek het val is. De heer Van Breda acht een afzonder lyke incasseerder onnoodig, als de klerk en de adjunct-klerk van den Ontvanger nog gelegenheid hebben tot het innen dier gelden. Do heer De Ven gelooft, dat zy dit werk na de gewone kantooruren doen. De heer Staalman merkt op, dat de beloo ning van den klerk een eigenaardige richting neemt; vroeger gold het incasseeren van de kwitantiën der waterleiding als een der motieven voor verhooging van salaris. Deze wijze van doen is niet reëel en Spr. acht het beter óón persoon daarmede te belasten. De heer Grunwald zag liever door een kassier de kwitantiën geïnd, dit zou waar schijnlijk ook goedkooper zyn. De voorzitter zegt, dat het indertijd aan kassiers gevraagd is, maar dat dezen toen weigerden. Na nog nog eenige opmerkingen wordt de verdere behandeling van het voorstel uitge steld tot een volgende vergadering, dan heeft gelegenheid omtrent een en ander infor- in te winnen. Boormateriaal voor de waterleiding. Ingevolge een schrijven van den directeur der waterleiding stellen B. W. voor over te gaan tot aanschaffing van boormateriaal voor de vernieuwing der putten van de prise d'eau, omdat zulks veel voordeeliger is dan .anbesteding, zooals tot dusverre geschiedde. Het aankoopen van bedoelde installatie zal een bedrag vorderen van f 700. Zonder hoofdelyke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Telefoon. Ter oplossing van de bestaande kwestie betreffende de telefoon hebben B. W. aan de opdracht van den Raad voldaan en zijn met den concessionaris van den telefoon in overleg getreden en ten gevolge dor gehouden besprekingen, stellen B. W. alsnu voor aan het politiebureau op het Molenplein een aanbouw te doen maken voor een centraal telefoonbureau voor rekening der gemeente. De kosten daarvan worden geraamd op f 2000, terwijl de concessionaris bereid is jaarlijks een bedrag van f 150 te betalen. De ver huring van het gebouw zou alsdan geschie den onder de volgende voorwaarden: 1. Dat de kosten van onderhoud, ver lichting, verwarming, meubileering en water voorziening komen voor rekening der ge meente 2. dat de overeenkomst wordt aangegaan voor 29 jaar 11 maanden8. dat de dagdienst van wege den concessionaris zal worden waargenomen, terwjjl na afloop en voor het begin van den dagdienst dor rijkstelefoon de geheele telefooninrichting, 'Br beding van richtige bediening door de eente, ter beschikking der gemeente wordt gesteld; 4. dat de concessionaris zich ver bindt om voor zijn rekening de inter-locale fonische vdrbindingen met alle tegen woordige politiebureaux en de locale telefo- he verbinding met het Raadhuis te maken, te bedienen en te onderhouden. De heer Staalman kan zijn stem aan deze voordracht niet gevende bepaling om een gebouw te stichten van f 2200, waarvoor men slechts een huur van f 150 verkrygt en zich te verbinden voor 30 jaren acht hij te be zwarend. De heer De Ven wijst op de voordeolen voor de gemeente, n.1. kostelooze aansluiting van de politiebureaux en het raadhuis. De voorzitter constateert, dat de commissie de schuld draagt van de netelige positie, waarin de Raad thans verkeert ten opzichte ir telefoon. De heer Schokking vindt het voorstel wel niet de meeBt gewenschte oplossing, maar acht geen andere mogelyk en pryst het wijs beleid van B. W. om met den heer Pót te kunnnn overleggen. Nadat de heer Staalman nog de commissie heeft' verdedigd, wordt het voorstel aange nomen met 17 legen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren De Waard, Staalman en Hartendorff. De heer Krijnen was tijdens de stemming afwezig. Ruiling grond. Door den heer C. J. Quant is het aanbod gedaan tot ruiling van een hem toebehoorend stukje grond gelegen aan de Rensstceg on daarentegen van de gemeente in ruil te ont vangen een aan haar toebehoorend stukje grond eveneens aan die steeg gelegen. B. en W. merken op, dat door deze ruiling de toestand dier steeg er aanmerkelyk door verbetert, waarom zy voorstellen tot deze ruiling te besluiten. De kosten van over schrijving komen ten laste van den heer Quant. Zonder hoofdelyke stemming wordt overeen komstig het voorstel besloten. Salarissen Leeraren B. A. Alsnu wordt wederom aan de orde gesteld een voorstel van B. W„ dat de vorige zitting werd aangehouden, om de salarissen van de leeraren aan do burgeravondschool nader te regelen. B. W. stellen voorDe jaarwedden der leeraren bedragen a. voor die, welke bevoegdheid hebben volgens de wet op het middelbaar onderwijs f85 per wekelijksch lesuur; en b. voor de overige leeraren f25 per wekelyksch lesuur, welke jaarwedden na 5-, 10- en 15-jarigeu dienst aan de school telkens met f 5 per wekelijksch lesuur worden verhoogd. De dienstjaren aan de school door gebracht vóór de inwerkingtreding van deze regeling zouden dan mede tellen. Verder stellen B. W. voor, ingevolge een verzoek van de leeraren, om aun hem, die gedurende een cursusonderwijs aan de school geeft boven het aantal uren, waartoe hij verplicht is, fl voor elk lesuur toe te kennen. Nog wordt voorgesteld, overeenkomstig het voor stel van den directeur, om een der leeraren aan te wijzen, die den directeur bij ziekte of ontstentenis vervangt, en aan deze daar voor een belooning toe te kennen van f25 per jaar. De heer Grunwald vindt het voorstel van de comm. van toezicht op 't midd. onderwys te hoog, dat van B. W. niet billjjk en wil de aanvangssalaris van hen met middelbare acte op f 40, van hen met lagere acte op f35 en van hen zonder eenige acte op f30 stellen en dan 2 verhoogingen toe kennen. De voorzitter geeft zijn misnoegen te ken nen over het indienen van zoodanig voorstel staande de vergadering. Nu kan men de flnanciëele gevolgen daarvan niet overzien. Waro het voorstel schriftelyk ingediend dan zoudon B. W. hierop hebben kunnen advi- seeren. De behandeling wordt nu verder uitgesteld tot een volgende vergadering. Instructie doodgraver. Ter tafel komt een door B. W. ont worpen instructie voor den doodgraver. De heer Staalman maakt een aanmerking op een minder juiste redactie vau een artikel, waarop ook dit onderwerp tot later wordt litgesteld. Melkverordening. Door Ged. Staten werd onlangs aange drongen op het nemen van maatregelen tegen het in den handel brengen van voor de gozondheid schadelijke melk. De Raad besloot toen aan genoemd college te berichten, dat hij bereid was, maatregelen te nemen om den verkoop van slechte melk tegen te gaan. Naar aanleiding daarvan is door B. W. eën verordening ontworpen, welke den Raad ter vaststelling wordt aan geboden. De in werking treding dier veror dening zal van de gemeente een jaarlyksch bedrag van f 30'vorderen, welk bedrag reeds op de begrooting van dit jaar is uitgetrokken. De ontworpen verordening, bestaande uit 19 artikelen, bevat o. m. de volgende bepa lingen wat onder melk verstaan wordt, en wie een melkverkooper is. Ieder, dio melk- verkooper is. moet daarvan schriftelyk ken nis geven aan B. W., met opgave van welke personen de melk wordt betrokken, alsmede de straat en het huisnummer van gebouw, waarin het beroep wordt uitge oefend. Verboden wordt melk te verkoopen, die afkomstig is van koeien, die minder dan dagen te voren gekalfd hebben, die aan ziekte lyden, welke een schadelijken in vloed op de melk kan hebben, en melk, die ondeugdelyk van samenstelling is. De melkver- koopor is verplicht te zorgen, dat de gedeel ten van het gebouw, waarin de melk wordt bewaard, verkocht, behandeld of bewerkt, voldoen aan eenige gestelde eischen. Zoo moeten de wanden gewit, geverfd of met gladde tegelB bedekt zyn, de vloer rein, de zoldoring stofdicht zyn en glegenheid zijn voor dagelijksehe luchtverversching. De stal len moeten zindelyk gehouden worden en de bewaarplaatsen mogen niet in directe ge meenschap staan met woon-, slaap of zie kenvertrekken, urinoirs, privaten, mesthoopeu of stallen. Bovendien is ieder melkverkooper binnen de kom der gemeente verplicht, een aansluiting aan de duinwaterleiding te heb ben in hot perceel waar hij zijn bedrijf uit oefent. Het is verboden voor het bewaren vervoeren van melk te gebruiken vaat werk van rood of geel koper, tenzy deugd zaam vertind, aardewerk met ondeugdelyk glazuur, ijzer met loodhoudend email, of eenig vartwerk of gereedschap, dat voor de gezondheid schadelyke bestanddeelen aan de melk kan afgeven. Het vervoeren van melk mag uitsluitend geschieden in stofdicht gesloten flesschen, kannen, emmers, bussen of vaten. Bij het uitventen en afmeten der melk mag niet worden uitgeschept, doch moet door een kraan worden afgetapt. Melk mag niet anders worden verkocht dan onder de benamingenVolle melk, Afge roomde melk, Karnemelk en Room, waarbij gevoegd mag worden gepasteu riseerd, ziektekiemvrij en geste riliseerd. Volle melk moet een soortelijk gewicht hebben van 1.028—1.034 en een vetgehalte van ten minste 2.7 Room moet een vetgehalte hebben van minstens 10%. Do zorg voor de handhaving der bepalin gen van de verordening is opgedragen aan de ambtenaren der politie en aan personen, aan wie de keuring van vee en melk is op gedragen. Overtreding van eenige bepaling wordt gestraft met een boete van ten hoogste f25 en in beslagneming der voorwerpen. Do voorzitter deelt mede, dat nog inge komen is een adres van de melkslytersver- eeniging .Verbetering zy ons doel", waarin verzocht wordt de voorgestelde verordening niet ongewijzigd aan te nemen. Adressante heeft hoofdzakelijk bezwaren tegen art. 12 en 14 der verordening, waarin voorgeschre ven is, dat de melk door kranen moet afge tapt worden en dat de melk een vetgehalte van 2.70 moet hebben, hetgeen ze op 2.50 wenschte gesteld te zien. Een langdurige discussie ontspint zich over deze verordening, waaraan onderscheidene leden deel nemen. De heer Van Breda heeft van bevoegde zijde vernomen, dat men hier ter plaatse melk van 2.70 vetgehalte niet kan leveren. De heer Terra zegt, dat de melk van veel koeien beneden 2.70% blyft. De heeren De Ven on Van Neck zeggen, dat dan de melk niet deugt. De heerStaal- heeft verschillende bedenkingen on tracht te toonen, dat hel onbillyk is tegen den melkverkooper straf te eischen, want deze is afhankelijk van een ander, die hem de melk levert. De heer Verfaillo zogt, dat de groote moeilijkheid bestaat do producenten te treffen, die buiten de gemeente woonach tig zyn. De voorzitter wijst er op, dat danige discussie weinig dienstig is, want komt geen stap verder. Na nog eenige spreking wordt de zaak verdaagd, om er later op terug te komen. Keuring van vee en vleesch. Door B. W. wordt voorgesteld een op roeping te doen voor een keurmeester (ge diplomeerd veearts) op een jaarwedde van f 1600 met 4 twoejaarlijksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 2000. In verband daarmede bieden zy den raad tot vaststelling aan ooncept-verordeningen op het keuren van slachtvee en vleesch en op de heffing en invordering van keurloonen, benevens een instructie voor den keurmeester. Uit het voorgestelde blykt, dat onder vee wordt verstaan de eenhoevige, de herkauwen de dieren en de varkens, en onder vleesch- verkoopera alle personen, die vleesch ver koopen of te koop stellen. De keuring be paalt zich tot een onderzoek naar de geschikt heid voor menschelyk voedsel. Zy is tweeledig een keuring van het vee alvorens het wordt geslacht en een keuring van het vleesch van het geslachte vee. Ingeval van goedkeuring van het vleesch van het in deze gemeente geslachte vee, zal dat vleesch van goedkeu- ringsmerken worden voorzien, bij runderen op elke lichaamshelft 14—, by vette kalveren 6by nuchtere kalveren, schapen, bokken en geiten 8—, by varkens 13 en by paarden 11 teekenen. Op ingevoerd vleesch zullen dezelfde merken gesteld worden. Alle vleesch, hetwelk ongeschikt voor menschelyk voedsel wordt geacht, zal van afkeuringsmerken worden voorzien. Verboden wordt, behalve in geval van af making in nood, vee te slachten, dat niet van te voren is gekeurd; eveneens is het verboden te verkoopen, te koop te stellen of ten verkoop in voorraad hebben van versch vleesch, dat niet vooraf is gekeurd, of dat bedorven of afgekeurd is. Ook is het ver boden zonder vergunning van den keurmeester, in nood afgemaakt of ziek vee, zoomede vleesch daarvan afkomstig, in de gemeente in te voeren. Overtreding van de voor schriften der verordening worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25. Het keurloon van slachtvee en vleesch bedraagt voor do keuring van een rund f 1. van een paard f 0.60, van een nuchter kalf f 0 20, van een kalf f 0.80, van een varken f 0.40, van een schaap, bok of geit f 0.20 en voor een party vleesch ct. per K.G. De verschuldigde keurloonen worden vóór elke keuring door den keurmeester geind. De voorgestelde Instructie voor den keur meester bevat de bepalingen, dat de keur meester benoemd en ontslagen wordt door den gemeenteraad, dat hy zich een benoe ming tot onbezoldigd rijksveldwachter moet welgevallen, dat hy zyn woonplaats binnen de bebouwde kom der gemeente moet hebben, dat hy staat onder onmiddellijke be velen van den burgemeester, dat hij geen particuliere praktijk mag uitoefenen, geen handel mag dryven en geen giften of ge schenken mag aannemen van hen, met wie hy door zijn dienstverrichting in aanraking komt. Hy is gehouden mede te werken tot naleving van alle besluiten op zyn dienst betrekking hebbende. Hem is opgedragen de keuring van hot in de gemeento geslacht wordend vee, de keuring van al hot vleesch voor den verkoop bestemd en een doorloopend toezicht en controle op den verkoop en den invoer van vleesch. Hem is tevens opgedragen het toezicht op de handhaving van de bepa- der verordening op den verkoop van De heer De Geus heeft bezwaren tegen het heffen van keurloonen en vindt het on billyk, dat de kosten van een maatregel, die in 't algemeen belang genome u wordt, alleen door hen, die in dat bedrjjf hun bestaan vinden, moeten gedragen worden. Daarom wil hy den druk zoo min mogolyk doen zyn en op de helft van 't voorgestelde brengen. De heer Terra spreekt in gelijken geest en zegt, dat de opbrengst der keurloonen niet hooger behoeft te zyn dan het salaris van den keurmeester bedraagt. De voorzitter zegt, dat het niet aangaat een tarief vast te stellen, waarvan men niet weet wat het zal opbrengen en wyst er op, dat in vele plaatsen de keurloonen hooger zyn kan hier voorgesteld wordt. Bovendien hot bedrag zal wel op de consumenten ver haald worden. Hy vindt het aandoenlijk zooals over deze verongelijkte menschen ge sproken wordt. De heer Zander meent, dat de gemeenschap de meerdere kosten moet dragen en niet de slagers, want zij hebben om de keuring niet gevraagd. De heer Van Neck is van oordeel, dat de slagers het keurloon moeten betalen, want dezen zyn de oorzaak dat de gemeenschap keuring vraagt. Hy twyfelt er niet aan of zy zullen de koeten toch wel op de consu menten verhalen. De heer Sohokking is er in beginsel voor, dat de slagers het keurloon betalen, maar omdat zy hier ter plaatse in geen goeden doen zijn, wil hij hen vry stellen. De heer Hartendorff heeft het oog op de menschen, die nooit vleesch eten en vindt het daarom onbillyk ook die te laten mee betalen aan de keurloonen. Niettemin wil hy deze niet te hoog stellen en is daarom voor de helft van het voorgestelde De heer Zander doet nu het voorstel het keurloon te schrappen. Dit voorstel wordt 15 tegen 6 stemmen verworpen. Er voor Btomden de heeren Zander, Schokking, De Geus, Grunwald, Biersteker en Feenders. De heer Van don Berg stelt voor de keur loonen te brengen voor een koe op f 0,50, voor een paard op f0,80, voor een kalf op f0,40, voor een nuchter kalf op f0,10, voor een varken op f 0,20, voor een schaap, bok of geit f0,10 en voor een party vleesch op cent per K.G. Dit voorstel wordt aange nomen met 5 stemmen tegen, die der heeren Terra, Van Neck, Krijnen, De Ven en Van Wingerden. Alsnu wordt de verordening aan de orde gesteld. De heer Grunwald voert hierover het woord on maakt de opmerking, dat in de verordening geen rekening is gehouden met de Israëlitische slagers. H(j acht het gewenscht, dat alsnog de bepaling wordt opgenomen, dat 3 uren na het eindigen van den Sabbath en Israëlitische feestdagen nog gelegenheid be staat tot keuren van vee. Algemeen ver- eenigt men zich hiermede. De heer Terra vraagt nog of dieren, dio op de markt zyn gekeurd, hier opnieuw gekeurd moeten worden, waarop de voorz. bevestigend antwoordt en de heer Zander zegt, dat hij hut niet noodig acht, maar de slagers daartegen geen bezwaar zullen heb ben. Hierop wordt de verordening in stemming gebracht en met algemeene stemmen aange nomen. Do instructie voor den keurmeester wordt eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent de jaarwedde van de op te roe pen keurmeester stelt de heer Terra voor de jaarwedde te bepalen op f 2000 met 5 vorhoogingen van f 100, doch nadat de voor zitter heeft opgemerkt, dat de jaarwedde van f1600 met 4 verhoogingen van f 100 is vast gesteld op advies van den districtsveearts, die meende daarvoor wel een geschikt per soon te kunnen krygen, trekt de heer Terra zyn voorstel in, en wordt het voorstel van B W. zonder hoofdelyke stemming aan genomen. Benoemingen. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een brugwachter aan de Spoorbrug. Uit de 48 sollicitanten worden door B. W. aanbevolen de heeren A. P. J. G. Maigret, R. Koster en C. Lokkers. Gekozen wordt met 16 stemmen C. Lokkers. Op no. 1 der aanbeveling werden 4 stemmen uitgebracht en op no. 2 1 'stem. Daarna gaat men over tot samenstelling van de stembureaux voor de verkiezingen. Door B. W. was oen aanbeveling gedaan en geheel dienovereenkomstig werden do stembureaux samengesteld. Eindelyk werd overgegaan tot benoeming van twee kommiezen voor de plaatselijke belastingen ter voorziening in de vacaturen Steilberg en Lujjckx. Uit de 94 sollicitanten was door B. W. de volgende aanbeveling opgemaakt1 J. F. Jacques, 2 F. H. Hey- koop, 3 J. G. de Cock, 4 L. Labout, 6 F. C. Teerink, 6 Th. Kroonstuiver. By 2e stem- g werd met 11 stemmen gekozen L. Labout en by herstemming met 11 stemmen J. Tiesen, terwyl op J. F. Jacques 10 stemmen werden uitgebracht. Rondvraag. De heer Hartsinck vestigt de aandacht op vele en belangrijke diensten door den kommies Wickel in den laatsten tyd bewezen en pleit voor een gratificatie. De voorzitter zal dit overwegen, dan kan in een volgende vergadering een beslissing genomen worden. Hierna wordt de vergadering ruim 12 uur gesloten. De afgezette Sultan is eenigszins bekomen van den schrik die hem beving toen hij uit zyn paleis werd verzonden naar Saloniki. Hij reisde toen voor de eerste maal sinds langen tyd met den spoortrein. Gedurende zyn heclo regeering had hy zyn land niet gezien. Ook prettig! Hy blyft nog wel binnenshuis maur is geruster geworden nu hy ziet dut men niet het PlM heeft hem te doodon. Generaal Chevfet-pacha heeft een ofliciëele modedeeling afgekondigd, waarin wordt ver klaard, dat het leger sedert Juli j.1., alle betrekkingen met het Jong-Turksche comiló heeft verbroken. Hot is sedert dien tyd een nationaal leger, dat de bevelen uitvoert van elke constitutioneels regeering, hoe deze overigens ook samengesteld moge zyn. Deze verzekering is nog zoo kwaad niet, maar zoo behoort het ook te zyn. Hilmi-pacha is door den Sultan belast met i samenstelling van een nieuw kabinet. De ongeregeldheden, beter gezegd de Christenmoorden op groote schaal in sommige deelen van het Turksche rijk hebben toch eindelyk de aandacht getrokken in Konstanti - nopel. In verband met de ontvangen mede deeling dat in de vilajels Erzeroem, Diarbekr en Ersingian soortgelijke ongeregeldheden worden voorbereid als te Adana hebben plaats gehad, hebben de autoriteiten aldaar bevel ontvangen met alle hun ten dienste staande middelen te voorkomen dat ook daar troebelen uitbreken. Verder besloot de ministerraad tot horstel van de orde en tot bestraffing der schuldigen 7000 man Macedonische troepen naar Adana te r De regeering schjjnl nog andere plannen te bobben om de telkens terugkeerende onrust de Arabieren weg te nemen. De minister- besloot om aan het oosteljjk deel van het vilajet IJemen zelfbestuur te verleenen. Daar zullen we1 meer Turksche provincies ~aar solliciteeren. De Shah van Perzië heeft water in zyn wyn gedaan en zal 't nog maar eens probeeron om zyn volk tevreden te stollen met oen grondwet. Het parlement zal waarschynlyk midden Juli bij elkaar komen. Wie tevreden kan zyn met den loop der jongste gebeurtenissen is koning Ferdinand van Bulgarije. Hy voelde zich wat verheer lijkt door de toespraken welke by de officieele ontvangst der gezanteu gehouden werden op het jonge Koninkryk. Het telegram van keizer Wilhelm, waarin herinnerd werd aan de noodzakelijke regeling van den Orient-spoor- weg, was de eenige ietwat scherp klinkende toon. Maar die wordt weer vergoed door de toespraak die de Russische gezant hield by Aoverhandiging zijner geloofsbrieven. In den loop der gebeurtenissen zoo zeide deze, ontving Uwe Majesteit onwraakbare getuigenissen van de hartelijke gevoelens van den Keizer van Rusland voor Uw per soon en djnastie, en voor geheel Bulgarye. Die gevoelens zyn vergezeld van de warmste wenschen van het geheele groote Slavische Ryk. De deelneming van den Tsaar zal by- dragen, om de onverbreekbare banden to versterken, die do beide broedervolken ver eenigen sedert den dag waarop Bulgarye geroepen werd de weldaden der vryheid te genieten, door den oppersten wil van den Tsaar-bevryder".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1