KLEINE COURANT 'f Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna DOOR BEIDER SCHULD. 'jmp No. 3788. Zaterdag 15 Mei 1909. 37ste Jaargang. BureauSpoorstraat. Telefoon 59. BoreanKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi 't Vliegend Blad p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 g i Zondagsblad 37* 46 f 0.75 s 1 Modeblad t> 05 f 0.90 60 Muzik. Bloemlez. 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 Verschyut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewgs-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk dee DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eepste Blad. Uit het Buitenland. De Czaar zou nader overwegen wat hem te doen stond mot het reorganisatieplan van de marinestaf zooals dat door Doema en Rijksraad was goedgekeurd, schreven we vorigon keer. Welnu de Czaar schijnt niet beducht te zyn voor het misnoegen van de Doema, noch van den deftigen Ryksraad. Do rijkssecretaris deeldo in een zitting van den Rijksraad mede dat de Czaar het bedoelde wetsontwerp niet heeft goedgekeurd. Het des betreffende schrijven van den Czaar aan minister Stolypin luidt als volgt: «Wyl ik het wetsontwerp op de organisatie van den generalen staf der marine niet kan bekrachtigen, draag ik u op om, in samen werking met de ministers van Oorlog en Marine, in den tyd van een maand, binnen de grenzen door de staatsgrondwet aange geven, een regeling te ontwerpen, waarin zal worden vastgesteld, welke aangelegen beden van wetgevenden aard op het gebied van de departementen van oorlog en marine volgens artikel 96 dier wetten aan myn on middellijke beslissing onderworpen zyn, en welke mij ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. .Deze regeling moet, nadat zij in deD ministerraad zal zyn vastgesteld, aan mij worden voorgelegd, en na door mij goedge keurd te zijn zonder afwyking wórden gevolgd. «De geheele werkzaamheid van het onder uw voorzitterschap staande kabinet, die myne volkomen goedkeuring verdient en gericht is op de bevestiging der grondslagen van de door my onveranderlijk ingestelde staatsrege ling, waarborgt my de goede uitvoering ook van deze opdracht geheel in overeenstemming met mijne aanwijzingen. Ik blyf u steeds welwillend gezind. Nikolaas". Ook prettig voor den minister! Gemak kelijk zal zyn taak zeker niet zyn. De Rijks raad en de Doema kunnen en willen geen grootere som beschikbaar stellen en de Czaar mot de grootvorstenpartij willen hun hooge eischen niet verminderen. Naar de Engelsche bladen mededcelen zal de Czaar in Juni uitstevenen met zyn jacht, geëscorteerd door eenige kleine oorlogsschepen en een bezoek brengen aan de grooto vloot revue in de Engelsche watoren, vervolgens te Havre den president der Fransche repu bliek ontmoeten en daarna Spanje, Portugal en Italië bezoeken. Do nieuwe Turksche Sultan is geinBtalleerd men heeft hem met het Osman-zwaard omgord. De toejuichingen bjj de installatie golden meer de hervormers met Chefket Pacha aan het hoofd, dan wel den Sultan. De opperbe velhebber moet wel zeker zijn van den toe stand. De straten waren niet eens afgezet slechts hier en daar was op sommige punten een detachement saamgetrokken. De onver trouwbare militaire elementen zyn uit Kon- stantinopol verwijderd de 16 bataljons die er nu liggen zyn alle nieuwe. De toestand in Klein-Azië trekt toch ein delijk de aandacht der mogendheden. De Nord-Alg. Ztng. verklaarde in een officieus bericht dat Turkye zelf wel voor het herstel der orde zal zorgen, evengoed als de regeering dat in Europeesch Turkye gedaan heeft. In de Fransche Kamer zal eene interpellatie gehouden worden over den toestand in Azië. Of het wel nü daarvoor de geschikte tjjd is in Frankrijk is een andere vraag. Zooals de zaken er op 't oogenblik voorstaan, ziet het er naar uit, dat de regeering den eersten tijd eene zware taak zal te vervallen hebben. De 7 in staat van besohuldiging gestelde postambtenaren zijn ontslagen en als ant woord hierop en mede om te protesteeren tegen het uitblijven van het ontslag van den onderdirecteur Lymian, dat hun toch was toegezegd, hebben de postmannen de alge- meene staking geproclameerd. Dat het niet al een paar dagen eer gebeurd is ligt dahr- aan, dat men de houding der Kamermeerder heid wilde leeren kennen. Nu het duidelyk is, dat van dién kant niets te wachten is, is het sein tot verzet gegeven. Reuter seinde reeds uit Bordeaux, dat daar het bevel tot staking onmiddellijk is opgevolgd. Dat de regeering, die thans vastbesloten schynt met lorsche hand door te tasten, ern stige ongeregeldheden vreest, blijkt uit de maatregelen, welke de militaire gouverneur van Parys genomen heeft, die de posten bij de kruithuizen, arsenalen en kazernes heeft doen versterken. In de hoofdstad kan de regeering vrywel vertrouwen op het garni zoen, maar of dit in de provincie ook zoo zeker is Daar toch wordt het anti-mili taristische zaad met kwistige hand rondge strooid en ontzien zich zelfs afgevaardigden niet, den troep tot ongehoorzaamheid en verzet tegen de gogeven bevelen op te zetten. Zondag hield de afgevaardigde Delory te Ryssel, op een feest van de textiel-induBtrie, een rede, waarin hij er op wees, dat Frank- ryk staat aan den vooravond van een ern- stigen stryd, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn, maar waaruit óf de regeering öf de arbeidende klasse als overwinnaar zal te voorschyn komen. Hy wekte allen op, de verwanten in het regiment aan te sporen om, wanneer zij weder door de regeering met de taak van de Btakende postbeambten worden belast, te saboteeren en de hun toevertrouwde brieven in alle mogelyke richtingen te zenden waar heen zy niet geadresseerd zijn. «Geen ver deeldheid of afscheiding meer tusschen staats dienaars en werkliedenreikt elkander de hand en gaat schouder aan schouder voor waarts, hetzelfde doel tegemoet". Hierop verklaarden zich de textielwerkers solidair met de makkers van do post. Het is niet onwaarachynlyk dat de solidari- teit8staking zich nog zal uitbreiden. Een raar land toch, dat huidige Frankryk 1 De Sultan van Marokko om wie zoo veel te doen ie goweest, Moulay Hafid, begint te spoken. Een criticus, die zijn daden niet erg malsch beoordeelde, heeft hij gevangen ge nomen en zoo mishandeld dat hy gestorven is, en aan Spanje heeft hy nu den eisch gestold dat zijn troepen uit het Rifgebied zal terug trekken. Zoo niet dan verklaart hy mis schien den oorlog. Help nu zoo iemand maar I Nieuwsberichten. HELDER, 14 Mei. Helder's Belang. Vierdaagsche feesten. Dinsdagavond werd eene vergadering ge houden van de Sub-commiBsie voor de kin derfeesten. Als voorloopig programma, dat voor uitbreiding vatbaar is, werd besloten te organiseeron op Koninginnedag, 31 Augus tus A. Voor meisjes beneden 10 jaar, te 10 uur s morgens een wedstrijd voor versierde poppen voertuigjes, met poppen B. Voor jongens beneden 10 jaar, te 10.30 'smorgens, een wedstrijd in versierde hoepels en vlughoepelen. C. Te 11 uur Poppenkastvertooning en op treden van een goochelaar. D. Voor meisjes van 1014 jaar te 1 uur 's middags, een Knip- ea Naaiwedstrijd. Elke deelneemster ontvangt hiervoor de benoodigdheden, om in den kortst moge- lyken tijd, lioogstens één uur, een pop- pencostuum te maken'. E. Van jongens van 1014 jaar te 1.30, Gymkhana-races. a. Wedstryd in 't langzaam ryden op fietsen; b. Eierwedstryd op fietsen. Elke deelne mer ontvangt een ei op een potlepel, hetwelk hij ongeschonden 100 M. ver- denzoo spoedig mogelyk moetaffeveren c. Wedstryd op fietsen met hindernissen. F. Van alle deelnemende kinderen te 3 uur kinderbal. Dit kinderbal wordt gedirigeerd door de H. H. Polak (Dykstraat), en zal o. a. omvatten eene uitgebreide Polonaise. Prijzen worden uitgeloofd voor sierlijk dansen, schoonste kleeding, sierlykste groep (quadrille menuet enz.) enz. G. Te 4.30, prysuitdeeling. Het plan bestaat om tijdens deze kinder feesten welke op het feestterrein gehouden worden, verschillende vermakelijkheden nog te organiseeren, terwyl het geheel door muziek zal worden opgeluisterd. Helder's Mannenkoor. 't Was Woensdagavond stampvol in «Casino" op het concert dat .Helders Mannenkoor" gaf. De aandachtig luisterende menigto inspi reerde het koor dat dezen avond, onder leiding van zyn directeur den heer C. W. Rusting zijn programma onberispelijk heeft afgewerkt. Er werden vier liederen gezongen en bij alle bleek duidelyk en klaar dat de directeur zijn koor had geoefend tot een willig werktuig in zijn hand, dat de variaties van sterk en zacht naar zijn dirigeerstok meesterlijk ten gehoore bracht. Boven alles muntte o. i. uit het oude, maar altijd schoone «Bede' van Heinze. Daar zat gevoel, warm gevoel in die voordracht, hoog opgevoerde in het schoone slot Heere Godverhoor de bede waar het koor zoo mooi de fraaie barytonstem van den heer vun Weelde aan vulde. Ook ,De stem der zee", begeleid door strijkorchest, was machtig mooi. Een dubbel strijkkwartet van stafmusici gaf een viertal nummers. Het daverend applaus nood zaakte den kunstenaars tot een biseering van het «Menuett' van Bocherini. Na de pauze werd met medewerking der leden van .Crescendo" en eenige anderen, benevens het strijkorchest van de stafmuziek dor K. M. de feestcantate van den heer Hazebroek gezongen Deze cantate bespraken wij reeds in het verslag van het kerk-concert. Vóór de cantate deelde de heer Stumphius mede dat door de besturen van «Helder's Mannenkoor en .Crescendo" aan het Konink- lyk Huis een gelukwensch met de geboorte dor prinses was gezonden waarvoor namens II. M. en Z. D. H. den Prins, telegrafisch dank werd betuigd. De vergadering stemde luide in met het driewerf Hoerah voor het vorstenhuis. Na 't eindigen der cantate bracht de presi dent van .Mannenkoor" de heer Ruigh dank aan de medewerkers en aan de heeren Haze broek en Stumphius aan wie beiden een fraaien lauwerkrans werd aangeboden. De vergadering stemde door luid applaus ook met deze hulde in. Muziekvereniging „Crescendo" Muatschappy tot bevordering der Toonkunst. Afdceling Helder. CONCERT op Vrijdag 14 Mei 1909, des avonds 8 uur, in .Casino". Directeurde heer A. J. C. Mooij. PROGRAMMA 1. Liebesnovelle. Ein Idyll in drie Satzen Ar. Krug. Voor Slrijk-ork-st en Klavier A Erste Begegnung. H. Liebesweben. C. Epilog (Trennung). 2. Erlkönings TochterNiels W. Oade Ballade voor Soli, Koor, Strijk-orkest en Klavier. PAUZE. - 3. a. Menuet de 1'Opera „Berenice" G. F. Handel. Arrange par W. T. Best. b. AbendliedRobert Schumann, Voor Strijk-orkest 4. a. Lachen und WeinenSclmbert. b. Der LenzEugon llildach. c VerbeidendArn. Spoel. d. De KoekoekA van Tettenrode. Voor Sopraan-solo, Mejuffrouw Mlen Halbcrstadt. 5. FcestCantateAL. Hazebroek. Voor Soli, Koor en Orkest. No. 5 van het programma onder directie van den Componist, den heer A. L. Hazebroek, kapelmeester van het Stalmuzickkorps der Kon. Marine. Verbetering. In het bericht, omtrent het 60-jarig jubilé van den heer W. Kuijk, voorkomende in ons vorig nummer, staat vermeld, dat genoemde onderwijzer 39 jaar in deze gemeente in werk zaam geweestdit moet zyn 49 jaar. Bovendien kan liet bericht nog aangevuld worden met de vermelding, dat de heer Kuijk 47 jaar als onderwijzer aan de Zondagsschool der Ned. Herv. gemeente verbonden is geweest. Een ongeluk met afloop. De heer S. te Laren (N.-H.) schryft Het gebeurde Dinsdagavond omstreeks half tien. Met de lichtelyk beruchte Gooische stoom tram keerde ik, als eenig passagier, van Hilversum naar 't lieflijk Land van Mauve. Trachtende by het walmende olielampje 'n krantje te lezen, was ik juist bezig m'n oogen te bederven, toon de tram met 'n krachtig geschok, midden op den weg, plot seling, bleef staan. Machinist en stoker sprongen van de ma chine en, doodsbleek onder hun zwart masker, riepen zy den conducteur toe: .'n man an- gereje 1 Do conducteur was onmiddellyk buiten het rytuig en ik volgde hem. In het half duister zagen wij, op een af stand van ongeveer dertig meter, ter zyde van de rails een menschelijk lichaam liggen en 'n paar meter verder, tusschen de spoor staven, een been. 't Was een atschuwelyk gezicht. De maan kwam nieuwsgierig door de dreigende don kere wolken gluren en belichtte het griezelige tooneel. We traden nader. De getroffene bleek een schamel gekleed man van middelbaren leef- tyd te zyn. Hy lag op z'n rug, onbewegelijk, blootshoofds, de oogen gesloten, 'n Rimpelige kop, door zon en wind gebruind, 'n gryzende knevel, dik en krullend hoofdhaar. Type chemineau, kon 'n broer van Jean Richepin zyn. u Knoestige stok en 'n slappe, breed gerande, zwarte vilthoed lagen op korten afstand bij hem. Teekenen vaü leven gal hy niet. 'n Dun straaltje bloed siepelde uit een schaafwond aan den linkerkant van z'n onderkaak en toen we z n hoofd een weinig optilden, zagen wij den ruigen haardos aan het achterhoofd met donkerrood bloed door drenkt. Zijn rechterbeen w:is ongeschonden, het linkerbeen by de knie afgesneden. Meer uitwendig letsel was niet waar te nemen. .Ja", mompelde de onthutste machinist, als om zich te verontschuldigen, »'k zag m srg besthij liep behoorlijk langs den weg maar vlakbij slingerde-d-io op ééns tougo de machine zelf is-t-ie der teugenop geloope en dan vroeg hy dof ,zoudie dood zyn Met 'n fdat zal 'k 'ns kijken' boog ik me over den verminkte neer, de drie trammen- schen ademloos rond me. 't Onderzoek duurde niet lang en myn diagnose luiddeHy ademt flink en z'n adem geurt sterk naar geestryke dranken". Het trampersoneel her ademde en, met de zekerheid geen reddeloos cadaver voor me te hebben, zette ik, nu bij gelicht door een der con lantaarns van de locomotief, kalmer en nauwkeurig m'n onder zoek voort. Huiverend bracht ik m n hand naar het akelig stompje linkerbeen en toen eerst viel het my op, dat uit het gerafelde, met sto: en zand bedekte eindje broekspijp geen bloed stroomde. Onwillekeurig dwaalden m'n blikken naar het afgereden been en plotseling, als voelde ik my het slachtoffer eens Köpenicker listelings, snauwde ik, tot verbazing der tramlieden .'t Is verdraaid 'n houten poot 1" En zoo was het. De delinquent had z'n houten been laten afryden. We hebben hem in de tram geladen en naar Hilversum ge transporteerd. Onder hot transport kwam hij wat by en bazelde zielig ,'k ben toch zoo'n ongelukkige man en 'k heb nog nooit iemand kwaad gedaan' „Onze Vloot". De Nederlandsche Vereeniging .Onze Vloot" heelt van de Stoomvaart Mij. Rottcr- damsche Lloyd een bedrag van 1 100 ten geschenke ontvangen. J. de Koo. f Uit Luik wordt het overlijden bericht van J. do Koo. In De Koo is oen der uituemendste, tevens eon der scherpste, journalisten van ons land heengegaan. Een waarschuwing. Afgaande op het medelijden der menschen met het treurig drama, dat voor een paar weken in de Zuiderzee is afgespeeld, maken enkele individuen misbruik van den oproep in de dagbladen gedaan ten behoeve der nagelaten betrekkingen door den heer J. H. FEUILLETON. 21) Zonder er iets van te begrypen keek dok ter Holman haar aan las dan echter den titel van het sprookje, dat ze voor hem neerlegde. «Het Zonnekind", sprookje van Marianne Hofman. Lees het 1 Ik bid het je Lees deze eerste arbeid van je vrouw, Jörgen, en zeg dan, wat je my te zeggen hebt," smeekte ze be vend en drukte haren man op zynen stoel neer, waaruit hy in zyne verbazing was op gestaan. Het gebeurde zoo zelden of eigen lijk nooit dat Marianne zóó dringend iets verzocht, zoodat by zwygond deed, wat ze hom vroeg en begon te lezen. Zy stond schynbaar rustig naast hem en wachtte tot hij een nommer had uitgelezen, om hem het volgend te geven. Toen liet ze zich uitgeput in een stoel vallen en staarde naar haren man, wiens profiel naar haar was toegekeerd. Zy wist, dat hy in zyne jeugd een bijzon der vriend van sprookjes was geweest, zy wist ook dat hy nu nog al zyn lievelings sprookjes kende, alsof hy ze pas voor kort had gelezen. Hy had daar dikwyls over ge schertst, maar eens was ze by zoo'n gele genheid, tot groote ontsteltenis van haar man, in tranen uitgebarsten en had gesnikt: ,En nooit zult ge uwe kinderen deze sprookjes vertellen." r J Toen had hy haar aan zyne borst getrok ken en haar met de toekomst getroost. Ach, de toekomst had dit blad, waarop in den loop dor jaren zooveel liefde en zooveel smart, zooveel blyde hoop en bittere teleurstelling wordt geschreven, ledig gelaten zoo trooste loos ledig. «Je wenscht myn oordeel te hooren, Marianne ,Ja, heel graag." «Ik zou nooit hebben kunnen denken dat je in staat waart, zoo'n wonderfijn, liefelijk sprookje te schryven." Met eene vreugdekreet sprong Marianne op en wilde zich in de overmaat van hare blydschap aan zyne borst werpen maar eene handbeweging van haren man hield haar terug. «Ge hebt het goed gevonden, dit alleB voor my geheim te houden. Je werk, het inzen den en aannemen door eene redactie. Van dit alles wist ik niets. Ik voor my keur dit af. Geheimen in het huwelijk zyn nooit goed, al betreft het ook alleen kleinigheden. Je wilde my zeker imponeeren met den af druk er van in een van onze beste tijd schriften.' .Ja, ik dacht dat mijne letterkundige proe ven in jou oogen meer waarde zou erlangen, als ge het dadelyk in zijn geheel zaagt ge drukt." .Zeker, ge ziet, dat de ontdekking van je talent mij werkelijk eene overbluffende verrassing hoeft bereid. Maar nog eene vraag Wist Raven er vaD Ja." «Aan zijnen invloed heb je dus de vlugge en gemakkelyke opname van je sprookje te danken Want ik heb altyd gehoord dat liet dikwyls jaren kan duren, vóór begiuners, al schryven ze ook nog zulke goede stukkeu, eenig succes hebben." «Zoo denkt Raven er ook over en daar om is hy myne voorspraak geweest. De redacteur van dit tijdschrift is zijn vriend." Heb je nooit bedacht hoe krenkend bet voor mij moest zyn, dat je met totaal voor bijgaan van myn persoon dezen vreemden man zulk een vertrouwen schonkt, terwyl ge voor mij den laatsten tijd zooveel hebt geheim gehouden ,Uit dit oogpunt heb ik mijne handelwijze nooit beschouwd." Misschien wasje wel bang, dat ik je zou verbieden te schryven Misschien" antwoordde Marianne een weinig gekrenkt. ,Je draagt mijn naam Marianne, en je hebt zonder mij te vragen, dezen naam aan de openbaarheid prys gegeven, nu ge met je arbeid, ieder lezer het recht geeft, je openlijk te beoordeelen. Weet je dan, wat het wil zeggen, het oordeel van het pnbliek uit te dagen, of wat nog juister is, datgene, vrat ge voortbrengt, te onderwerpen aan de gevreesde, dikwyls zeer venynige kritiek Ik heb toch niet slechts geschreven Neen, in dezen vorm zelfs iets zeer goeds Maar denk je, dat het daarby zal blyven «Neen." •Nu danOm de oade vergelyking, die hier echter zeer juist is, te gebruiken Heeft de leeuw eenmaal bloed geproefd, dan is hij niet meer te temmen. Zoo zult ook gy ver der uwen gang gaan, en deze Raven, wien ik op dit oogenblik de vriendschap opzeg, zal je misschien nog voorthelpen op den inge slagen weg. Je zult je aan iets grooters wagen, dat ge misschien niet in je macht hebt. Het fiasco zal niet uitblijven, en mijn naam zal worden besproken." «Waarom stelt ge geen vertrouwen in mijne scheppingskracht Omdat je een eerzuchtige vrouw bent. Zeg my eerlyk of je al niet met een grooter werk bezig bent. •Ja, met eene novelle uit het ,Ik verlang in 't geheel geene bijzonder heden te weten, want ik verzoekje dringend die ongeschreven te laten. Moet er volstrekt meer worden voortgebracht, houd je dan aan sprookjes cn kleine feuilletons, die verliezen zich in de menigte en zullen nooit oen uit gever vinden." «Gy wilt mij dus verbieden, mij verder op letterkundig gebied te bewegen «Ja, wat ik er tegen kan doen, gebeurt zeker. Er is te veel tegen te zeggen." «En dat is «Ge zijt vermogend, go hebt meer dan ge noodig hèbt. Waarom zult ge anderen het brood uit den mond nemen. «Vraagt de vermogende kunstenaar daar naar Houdt hij misschien op te schep pen, als by vorstelijke rykdommen bezit?" By den man is dat iets anders, hij moet een beroep hebben. Bovendien dryft zyn genie hem, als hij een echt kunstenaar is, tot uitoefening van zyn scheppingsdrang. Het genie wil en moet zich openbaren.' En de vrouw? Wjj hebben even zoo goed beroemde schrijfsters als schrijvers. Juist deze kunst wordt van oudsher door beide geslachten evengoed beoefend." Zeker, dit alles toegegeven, zoo blijft toch de eerste en voornaamste plicht van de ge trouwde vrouw, voor huis en familie te zor gen. Elke kunst moet nauwgezet worden beoefendeene yverzuchtige macht, die hem of haar, die zich aan haar geeft, als een tyran behccrscht en niets anders nevens zich duldt". Bergmann, secretaris van de Schippersver- eeniging •Schuttevaer". Zy laten een lyst circuleeren, voorzien van bekende namen op philanthropisch gebied, waarop groote bedra gen geteekend zyn en de handteekeningon juist nagemaakt. Toevallig werd dit feit ontdekt, doordat een inwoner van Weesp de lyst met een bedrag van 25 gulden rechtstreeks naar Amsterdam stuurde met de bemerking, dat het geld liever per post gezonden word dan aan loopers medegegevon. Door dezon ver- standigen en voorzichtigen maatregel is do oplichting ontdekt. Men zy dus gewaarschuwd voor dergelyke praktijken. Volgens de recherche zyn het vermoedelyk nieuwe trucs van bij den handel bekende oplichters. Ten overvloede zij nog medegedeeld, dat voor bovengenoemd doel geen lysten zyn rondgezonden. Diefstal in een station. Dinsdagavond omstreeks 11 uur heeft iemand, gebruik makende van een korte af wezigheid van den ambtenaar van het plaats kaartenbureau van het station Beurs te Rot terdam, een greep gedaan door hot geopend loket van dat bureau en ongeveer f300 aan bankpapier en specie gostolon. Grafschennis. Bij gelegenheid van de viering van de geboorte der Prinses hebben zich Dinsdag te Avezaath ernstige baldadigheden voorgedaan. Men heeft zich o.m. niet ontzien de kransen der graven aan te wenden ter versiering. De politie is de grafschenders op het spoor. (N. R. Ct.) Een raadselachtig geval. Zondagnacht omstreeks half een zoo lezen wy in do «Dordr. Ct." hoorden de reizigers in een afdeeling 3e klas van den laatsten trein van Rotterdam naar Dordrecht tusschen de stations Barendrecht en Zwyn- drecht een vrouw gillen. Vermoedende dat die gil uit de damescotipé van denzcliden wagon kwam, stak een der passagiers het hoofd uit het portier en zag de deur van die afdceling open staan. Op zyn roepen keek daar een dame naar builen, die vertelde dat even tevoren 'een heer, dien zy by name kende, langs de treeplank naar haar coupé was gokoinen, de deur had geopend en haar te lyf wilde. Zy had getracht de noodrem over te halen, maar de indringer had haar dat belet. De angBt had haar kracht gege ven en met ean (linken duw had zy hem uit dun trein gestooten, zoodat hy waar schijnlijk ergens op den weg was gevallen. Ook de deur der coupé van het rijtuig waarin de indringer had gezeten stond nog open. Te Zwyndrecht werd van het geval mededeeling gedaan aan den hoofdconducteur, die terstond een onderzoek instelde, en in de coupé van don verdwenen passagier nog een jong-mensch aantrof, die den hoed ea wandelstok van zyn vriend in bezit had, maar weigerde zijn naam op te geven cn den conducteur zelfs dreigde te lyf te gaan, van welke feiten deze door den stationsohef procesverbaal liet opmaken. Bedoelde persoon kon echter met den trein de reis naar Dordt voortzetten. De verdwe nen passagier is later tc voet naar Dordt teruggekeerd. Hij beweerde, in den trein in slaap te zijn gevallen en ter hoogte van het voormalige station Pieterman van het fluiten der machine wakker geschrikt en uit den trein gevallen te zijn. Hy had echter nog tijd gehad op de treeplank te springen en was zoo een eind weegs meegereden maar opnieuw eraf geval len, waarbij hij zich eenigazins aan de hand bezeerd had. Toen was hy genoodzaakt te voet naar Zwijndrecht te gaan, van waar hy omstrcckB half 2 te Dordt terugkeerde. Vreemd mag het zeker heeten, dat zijn vriend geen aanleiding heeft gevonden om den trein tot staan te brengen toen hy zyn reisgezel eruit zag vallen. Een leven vol afwisseling. De heer J. J. A. Capelle, aan de lezers der «Vacaturewelbekend door de beschrij vingen zyner reizen en vooral door het ver slag zijner laatste reis van Wiadiwostock via Siberië naar Nederland, zal den 5 Mei a.s. den dag herdenken, waarop hy 25 jaren geleden als onderwijzer aan de openbare school te Gent, by Nijmegen, in functie trad. Achtereenvolgens is daarna de heer Capelle nog alB onderwyzer werkzaam geweest te Zeddam bij 's-Heerenberg, te Heeze bij Eind hoven, Lis8e by Haarlem, Westdorpe by Sas van Gent, Amesfoort, Otrabanda, Pietersmaai deze beide laatste plaatsen op Cura9ao), Amsterdam, Valkenburg bij Maastricht, Asten by Helmond, Achtmaal by Breda, Sint-Nico- laaega bij Joure, Bolsward, Losser bij Olden- zual, Arnhem, s-Gravonhage, Obdam by Hoorn, Ealing (Engeland), Alkmaar, Roer mond, Oud-Zevenaar by ZoveD&ar. Velp, Keulen, Bussum, Parys, Arnhem, Amsterdam, GrahamBtown Kaapkoloniej, Rome, Amster dam, Arnhem, Finsbury (Engeland), Gronin gen, Hasselt by Zwolle, Semarang, Tangerang bij Batavia, Brebes bij Pokalongan, Kwaloe (Sumatra's Oostkust), Yokohama (Japan), Utrecht, De Lemmer, Bloemfontein (Oranje rivier-kolonie), Rietfontein (Transvaal), en Johannesburg (Transvaal), zyn tegenwoordige betrekking. Een rollende steen, zoo zegt men, verga dert geen mos. De heer Capelle verzekert ons echter, dat dit in zyn geval niet precies opgaat. De bankrekening, die hy in Zuid- Afrika heeft, zou menig onderwyzer in Neder land een fabelachtige som toeschynen. (Vacature.) Terechtstellingen. Konstantinopel, 12 Mei. Een-en twintig openbare terechtstellingen hadden heden in den vroegen ochtend plaats in verschillende wyken der stad. Een talryke menigte was op been. Ingezonden. 1879 - 16 Maart - 1909. 't Is een ieder direct duidelyk, dat boven staande een jubileum in zich sluit. 30 jaren conzelfden patroon te dienen, 30 jaren onder collega's en anderen werkzaam te zijn, is wel waard een jubileum genaamd te worden. Zoo iemand ziea wy thans in den kantoorknecht der posteryen te Helder den heer F. P. Vis ser. 30 jaren heeft hij trouw en eerlyk het Rijk gediend. Veel, waarde Visser, is er in dien tijd gebuurd. Als U eens omziet, dan ontwaart U moor dan ik zon mogen ver tellen. Het is ook wellicht beter, dat U zeil dit in stille overdenking nog eens nagaat. Menigeen nog jong in jaren en ook anderen ryper in leeftyd zaagt U heengaan. Och hun plaats ook wordt niet meer gekend. Ja, hoe meuigeen werd geen jubilaris. U zaagt Uw gezin groeien en bloeien, de kinderen grooter worden, zoo groot, dat reeds een tweede geslacht ontstond. 30 jaren, voorzeker een groot stak levens, wat meer in zich omsluit, dan myn pen mag be8chryven. Gewis, ieder die den kantoorknecht Visser kent, zal in hom gedenken den hulpvaardige, den tot helpeu altyd bereide. Waar U zich de achting by hoog en laag waardig hebt gemaakt, kun het U aan be langstelling voorwaar niet ontbreken. Het eenige jammer is, dat Uw patroon niet veel gevoelt voor een jubilaris. Zeo- en Land macht, Ryksmarinewerven etc. krygen op gezette tyden hunne onderscheidingen wat meer, zij een daarby gevoegde gratificatie dikwijls. Uw patroon schynt zulks een postman niet waardig te keuren, want toch na herhaald vragen blijft het een vrome wenscb. Maar enfin, zyt tevreden, waar U achting vindt by superieuren en collega's, daar zal U de achting van andoren niet worden ont houden. Ik wensch U volgaarne toe nog menig jaartje getrouwe plichtsbetrachting, een vol komen gezondheid, de U altijd zoo eigen opgewektheid voor den arbeid en bovonalles datgene wat noodig is voor een gelukkig huwelijksleven. Geve dan ook menig blyk van zijne belang stelling bij gelegenheid van Uw 30-jarig ambtsfeest EEN VRIEND. ,Ik beloof je, dat gy niet verontachtzaamd zult worden, Jörgen." Je zult zeker probeeren, dezelfde te bly ven, maar het zal niet gaan. Sedert deze Raven, die je op dezen rampzaligen weg heeft gevoerd weg is, ben je al zeer veran derd, zelfs jo gezondheid heeft er onder geleden. Waarom Je zwijgt, maar ik zal het je zeggen, want nu wordt mij alles duidelyk jou ontbreekt de opwekking van dezen man, jou ontbreekt de stemming". Van waar weet je dat?" ,Ik weet ook, dat ge met oen grooter werk zyt begonnen en dat go 't hebt moeten op geven". ,Ik bcgryp je niet." «Je begrijpt niet, dat ik raad, wat je altyd voor voor my hebt verzwegen. Het is zeker de groote angst, die my vervult, die my hel derziend maakt." •Welke angst?" «Je te verliezen". Ik begryp jc niet Jörgen. •Neen, nog begrijp je my niet. Maar ge loof my, je bent op den besten weg, je zelve en my te verliezen. Je bent geen oppervlak kige natuur sluimert er werkelijk talent in je, dan moet ik je verliezen en gy zelve zult in deze ongewone banen niet gelukkig zijn daarom weiger ik myne toestemming." «Jörgen!" riep Mariaune uit. »Dat kan je niet I" «Ik kan het wel en gy zult doen, wat ik van je vraag. Nog heb je geen naam op letterkundig gebied een enkel sprookje geelt nog geeno reputatie, al is het nog zoo goed. Je bent rijk en kunt vry over je ver mogen beschikken, ik heb je in niets beperkt. Je hebt myn ouderlijk huis naar je smaak laten inrichten, laat je dat genoeg zyn. Je hebt je muziek, wat wil je nog meer «Ik bon altyd alleen, ik heb geen kinde ren, die myn leven aanvullen, jy leeft uit- slui end voor je beroep, Je moest gelukkig zyn, dat je vrouw een talent heeft ontdekt, dat haar leven inhoud geeft." Zyt ge tot nu toe arm geweest, Marianne Ik was eenzaam en onbevredigd. Je kant my toch niet verbieden, in myne vrye uren to doen, wat ik verkies. Dag uit, dag in zit ik hier op dit kleine stukje aarde. Wy heb ben de middelen om eene reis jte kunnen doen, maar bet blyft by de belofte, die nooit wordt vervuld. Aan het wel en wee van jo beroep laatje myn niet deelnemen. Hoe kun nen die weinige huiselyke bezigheden myne dagen vallen Ik wil jo niet in den weg staan als je conversatie wilt zoeken. De vroegere be zwaren zyn sedert je erfenis nit den weg geruimd". «Eeu omgang, waaraan gij niet deelneemt, is iets onmogelyks. En gy hebt er geen lyd voor." «Goed ga dan op reis. Ik geef mijne toestemming. Het is tegenwoordig ook niets bijzonders meer, dat vrouwen, alleen reizen. Eon van myn zusters zal zeker graag over komen om voor een paar weken je plaats in te nemen'.' «Wat, vind je goed dat ik eens uitga vroeg Marianne vroolyk verrast. Ja, maar je moet my beloven, niet meer te schryven, al zyn het ook zulke kleine stukjes als dit hier Die belofte kan en zal ik nooit geven Jörgen, want ik zou haar niet houden. Wacht toch af, of ik bovendien wel ooit iets van meer belang tot stand zal brengen." Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1