KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Holdor, Texel, Wioringon on Anna Paulowna No. 3784. Woensdag 18 Mei 1909. 37ste Jaargang. Nieuwsberichten. BureauSpoorstraat. Telefoon 09. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. HELDER, 18 Mei. Politieke rede van den heer A. P. Staalman. Casino wae Zaterdagavond stampvol. Te ruim acht uur opent de voorzitter van tNederland en Oranje" met een welkom aan do aanwezigen waarbij hij tevens wijst op de eigenaardige omstandigheid dat de candidaat zijner kiesvereeniging hier zelf alles moet opknappen. Voorts deelt hij mee, dat men in de pauze niet de zaal mag verlaten een verzoek van den zaalhouder en dat er gelegenheid tot debat zal zijn over 't geen de heer Staalman zeggen zal. De heer Staalman zegt de vergadering niet te zullen openen op do wyze zyner vrijzinnige tegenstanders n.1. met een toost op de geboorte van prinses Juliana. De Christen-Democraten voelen misschien meer voor de beteekenis van de gebeurtenis dan zydoch zy uiten dat, waar z(j dat noodig achtenhier zijn wy voor wat anders bijeen, t Oranjefeest vieren zij op een andere plaats. En al dadelyk protesteert hij dan tegen een uitlating van den heer Biersteker op Texel, welke tegen over den heer Hartendorf die tegen zoo'n toost dhhr op kwam, reide dat het een Christ.- Dem. niet paste daartegen op te komen. De C.-D. geven uiting aan hunne vreugde op een andere plaats. Voor hen ie de Koningin niet een ornament,zooals zy dat is voor de liberalen, maar regeert Zy by de graiie Gods. Voor de 6e maal doet spr, mee aan den stryd, doch hy doet dit als voor 14 jaar met denzelfden lust, ook omdat hij de wapens der tegenstanders leerde kennen. De laatste maal was de afloop niet gunstig. Spr. is toen bedolven onder de leugen der liberale party. Maar al is de leugen nog zoo snel, de waar heid achterhaalt haar wel. Aan 't eind der 5 jaar zyn wij, zegt spr. schitterend gerecht vaardigd. Hy zal het thans hebben over 't drievoudig bedrog der vryzinnigen. Spr. wil met ernst de politieke zaken bezien en vraagt zyn gehoor by 't verhalen der dwaasheden oiet te lachen anders verwyt men hem gebrek aan ernst. Deze avond is de eerste van een reeks; er komen er nog 2 of 8deze is bestemd ter behandeling van het drievoudig bedrog. De tegenstanders kun nen dan aantoonen waar spr. fout ging. Hy heeft voor zich een stapel Dagbladen)" waarin tegen hem zijn gebruikt een aaneen- rijging van scheldwoorden en beleedigingen. Hij verbaast er zich over, dat men niet inziet, dat men zich juiBt daardoor voor tal van kiezers onmogelyk maakt. Spr. heeft een bloemlezing gemaakt van wat zoo daarin de laatste 3 maanden tegen hem geschreven is. Later krygen de kiezers het geschrevene thuis. (Interrupties). Spr. zegt niet uit te jouwen, dat geschiedt by de liberalen, hier mag men debatteeren. De bloemlezing, stukken van Veritas en anderen, is eene aaneen schakeling van persoonlijkhedenhij haalt enkele aan: «Staalman heeft zyn beginsel veil voor 'n kamerzetel, hij is noch Christen, noch Democraat, Staalman en Kuijper hadden een eeuw vroeger moeten leven, Staalman ver kwanselt uwe vrijheden, verwaarloost uwe belangen, hy acht alle middelen heilig, hy is demagoog, hy haalt de democratische vlag neer, hij is een marktschreewer, een wolfin schaapskleeren, hij is onwaar, onchristelijk, karakterloos, Staalman is een goochelaar, de Christ-Dem. zyn Farizeeërs, hy verstaat de kunst oploopen te veroorzaken, zegt de heer Albada, enz. Spr. zal het hierbij laten. Die schimpscheuten betreffen hem alleen. Maar ook Dr. Kuyper moet 't ontgelden. Ook de Roomsch-Katho- lieken, die krijgen, lezen we daar, subsidie voor hun scholen en dat geld gebruiken ze om de Roomsche winkeliers te helpen en de Protestantsche dood te drukken Wat heeft Staalman nu geschreven? 't Dagblad zegt.Van onzen candidaat zegt hy dat hy is eerlyk in de uiteenzotting van wat hy wil''. Dien lof onthoudt spr. hem ook nu niet, maar hy vraagt zich af: Hoeis mogelijk, dat de kiezers hem voor zoo pover iets hun stem geven 't Is den candidaat al gezegd: Ieder weet nu dat hy van U niets to wachten heeft". Spr. wil heden zaakrijk zyn. De opzet der vryzinnigen is de aandacht af te leiden van Zadok van den Bergh. Men lacht al. Ja, daar zit wat aan vast. De vry zinnigen moesten hier staan om de grootsche daden van den man eens uiteen te zetten. Maar hy was ook de afgev. van spr. en zyn geestverwanten, al stemden die hem niet. Daarom komt hij onder 't mes. De zwarte bladzjjde kan niet weggescheurd worden spr. zal telkens er op wyzen, hoe schandelyk de kiezers zyn bedrogen. De heeren hebben bewust gehandeld. Ketelaar kwam zelf uit Amsterdam om hier te zeggen hoe goed volks man v. d. Bergh was. En zelf verklaarde deze op de dorpen: hoe goed hij 't platteland, waar hy zelf geboren was, kende en hoe hy 't wilde helpen. Hy wilde de kiezers dikwyls komen bezoeken. Dat was nog eens een man! Hier op deze plaats werd hy gehuldigd mot bloemen en fanfares. En wat deed hy Ten slotte kwam hy niet eens meer in de Kamer. Hoe dikwyls is hij hier geweest En die schandelijke houding is nooit door de vryzin nigen officieel afgekeurd. By de behandeling dor marinebegrooling, voor onze plaats van gewicht, was hy niet eens aanwezig. Zelfs werd hy nog gehandhaafd toen hy wethouder werd in Amsterdam. Spr. verwyt den vry zinnigen gebrek aan ernst. Zy beschouwen het afgevaardigde zyn als oen weeldebaantjo. Welke waarborg hebben do kiezers, dat het n'®%voor maal tal gebeuren? De vrijzinnigen hebben niet alleen met den per soon bedrogen maar ook met de beginselen. Er moest immers eene meerderheid zyn voor een gezamenlyk program der Unie liberalen en vrijzinnig-democraten Spr. waarschuwde inderlyd vergeefs. De heer Van den Bergh oreerde in Juni 1905 te St. Maar tensbrug, dat er een vrijzinnige meerderheid moest komen door de vermeerdering van Helder en Enkhuizen, 't Landsbelang was afhankelijk van die beide zetels. De volks man, die zoo sprak, loog. Er zou geen meerderheid komen, dat moest hy als politicus weten. Trouwens 't volgend jaar zei hy ookhet Ministerie had uit rechts en links gekozen kunnen worden. Er was een raoeiljjkheid de kiesrechtuitbreiding. °®n 8pr. by 't debat aan den candidaat zei »gy kunt niets* antwoordde deze .Samen werking mot oud-liberalen zal wel gaan*. Een jaar later zei hy echter: >'t kon niet*. De Hnksche meerderheid van 51 zit er nog ze kan het land niet regoeren, dat moet een Christelijk Ministerie doen Waar is dit ooit vertoond Als de rechterzijde zich niet erbarmt komt er geon oorlogs- of geen Marine- begrooting door. Minister Cohen Stuart is daardoor rechts gebleven ze lieten hem een kunstje maken. De heer De Meester heeft tegen Z. v.d. Bergh hier ook getuigden gezegd .wy hadden geen meerderheid*. In het con centratieplan 1905 der liberalen stondver plichte ouderdoms- en invaliditeitsverzekering ook stond dat in de lste troonrede. By 't debat over de troonrede zei minister Vee- gens dat binnenkort de ouderdomsverzekering kwam. Uitgelicht was invaliditeitsverzekering. In Nov. '06 verklaarde minister De Meester „wij kunnen niet klaarkomen met de inva liditeit vanwege de simulatieVoor ouder domsverzekering zou de arbeider zelve betalen het ryk de administratiekosten. Wie vol deed aan de eischen kreeg 2 gulden per week. 't Geld daarvoor zou naast de bydrage der verzekerden, gevonden worden uit belas ting (o. a. tabaksbelasting). En in 1905 was aan de kiezers verteld dat Staalman de arbei ders 't wou doen betalen, de eerste levens behoeften belasten. Zy, de vrijz., gaven het voor niets 1 De beloofde bezuinigingen op militaire uitgaven bleven ook uitoorlog was f 138000 meer, marine f 513000. Op levensbehoeften werd bezuinigd, de marine kreeg Vitello in plaats van natuurboter. Borgesius en 1- Unieliberalen deden mee onj den marineminister een duurder schip te geven dan hij vroeg voor Nederland nu voor Indië. Vóór snelvuurgeschut stemden 6 liberalen. Do liberalen werkten mee tot hef fing van 10 opcenten op bedrijfs- en ver mogensbelasting. De afgevaardigde van dit district beloofde bezuiniging en stemde voor de 10 opcenten, die Van Raalto en Druckcr eerst zoo afkeurden. Marchant verklaarde voor te hebben gestemd om den minister te redden. Dat noemt spr. veile politiek. Ook het blanco-artikel was kiezersbedrog ze wisten vooraf, dat met die meerderheid dat niet tot stand te brengen was. De vryzinnigen beloofden het zaad door Kuyper gestrooid to zullen uitroeien. Ze konden niets! En toen men vroeg: .Wan neer begint ge eindelijkwe hebben het den kiezers beloofd", zei Min. Rink„Ik reageer niet op de genomen beslissingen inzake lager onderwijs ik wil niet den ouden schoolstrijd heropenen'En 't was toch beloofd? Ia 1906 erkende v.d. Bergh: al wilde men, men kan niet vanwege de meerderheid der Eerste Kamér. Dat wist men ook vóór de verkiezingenBorgesius zei laatst in Hoogwoud: Ik zal tegen deze onderwyswet blijven ijveren en het eerste woord van den minister, dien hy plaatste was ik kan, wil en zal niet reageeren, ik betreur het dat het gedaan zou worden. 't Zal nu weer net gaan als in 1905. De vryzinnigen hier hebben niet eens een pn - gram. Vraagt men hun er naar dan zegt de voorz.We zitten hier niet om belijdenis te doenSpr. wyst voorts op het feit dat hier Unielib., vryz.-dem. en oud-liberalen broeder lijk samenzitten in e'én vereeniging, en ze stellen even gemakkelijk een vrjjzinnig-Jemo- craat als oen unie-liberaal candidaat. Ze stellen eerst Dr. Bos, die tegen staatspensioen zonder premiebetaling is, en even laterde Meester, die by voorkeur voor staatspensioen zonder premiebetaling is. Ten opzichte van vrouwenkiesrecht 't zelfde lawaaido Meester zegtdat kunnen wy bereiken als wy de meerderheid hebben. Jawel, maar daar voor moeten eerst 10 oud-liberalen zetels gewonnen worden. En in Alkmaar stelt men Foreest, in Utrecht wil Mr. Rink den oud-liberaal niet verdringen Staatspensioneering de pseudo-liberaal Biersteker vertelt op Wieringen en hier, dat staatspensionncering eisch is van zijn be ginsel en de echte Vrijzinnig-democraat Treub, Marchant, Bos zeggenStaatspen sioneering zonder premiebetaling is armen zorg zo is uit don booze. Dr. Bos keurt af dat men de menschen wijsmaakt dat staatspensioen zonder premiebetaling mogelyk is, hier nemen de vrijz. iemand dier ervóór is. Dat is beginselvast! Spr, haalt staaltjes aan om te bewyzon dat de Unie-liberalen hebben gesold met staatspensioen. Borgesius stuurde zyn ontwerp thuis toen de Kamer naar huis was tegelijk met een ontwerp tot droogmaking der Zuiderzee! Treub noemt de yveraars voor staatspen sioneering zonder premiebetaling slimme- lingen Mr. de Meester zei 30 Nov. 1906: Staatspensioen is socialistisch er is geen uannemelyke rechtsgrond voor. En hier is hy er thuns fbij voorkeur" voor. Alleen de siociaal-democraten durven het woord staats pensioen in don mond te nemen. Het geld voor Staatspensioen is vooreerst niet te vinden. Rechts kan een verplichte ouderdomsver zekering tot stand brengen, aanvankelijk met zeer ruimen steun van den staatdit kunnen de vryz.-dem. ook steunen. Spr. zal een volgende maal uiteenzetten hoe een ouder domsverzekering kan saamgesteld worden. Wie links stemt helpt mee aan 't scheppen van een toestaud van onzekerheid. Spr. laat 't nu aan de tegenstanders over om hem aan te toonen waar hy bezyden de waarheid was. Daarover mag alleen gedebatteerd worden nu eens niet over Staalman, maar over 't drievoudig bedrog. De heer Bier steker trekt rond in het district met dommen laster over Staalman, toegejuicht door 't intellect dor Heldersche liberalen. Laten de liberalen hun houding eens goed praten. Wendt u af, zegt spr. van 't futlooze Unie- liberalisme, verbrijzelt de macht van 't Hcldersch liberalisme, dat rondtrekt met kiezersbedrog op do borst en met het merk- teeken van Zadok van den Bergh op den rug, om kiezers te winnen. Nu volgt 20 minuten pauze. Te kwart voor elf hamert de voorzitter en twee heeren geven zich op voor debat. Ze mogen ieder een half uur hebben. De eerste debater de heer Thomassen, met applaus bogroet, zegt geen Heldorsoh vryzin nige te zyn, voor hem geldt duB niet de maatstaf voor de debaters aangelegd. Spr. heeft niet gehoord den Christen, noch den Democraat, 't Was plicht van den demo craat hier voor 't volk te spreken. Spr. zal 't ook eens over de meerderheid hebben. De kerkdijken probeerden al gauw minister De Meester een beentje to lichten al dadelyk by de stemming over do opcenten. En Kolkman kwam toch ook met 10 opcenten Links en rechts is lood om oud yzer. Er moet geld zyn voor sociale maatregelen. Staalman, die beloofd heeft, als prijs voor zijn verkiezing, dat hy zal steunen do rechtsche kandidaten, zal 3taan naast de coalitie, hij, die Kuyper altijd als een horzel steeds prik kelde en stak. Vroeger stelde hy candidaten tegenover de Knypersche, nu gaat hy mee Hij wil ons helpen geven de verplichte ver zekering. Hy zal dus met Mr. Harte zijn voor belasting op varkensvlecsch, bedden, meubelen, levensbehoeften, enz. Zijn dat weeldeartikelen Staalman zal vastgeketend zyn aan de conservatieven van beneden den Moerdijk. Met de invoerrechten haalt men de centen uit de zakken evenals de zakkenrol lers. Tegen brand, hagelschade vorzekert men zich, zegt spr., niet legen ouderdom. Kuyper stemde ook voor snelvuurgeschut met veel Roomschen en Anti-revolutionnairen. Het jolige ministerie neemt twee liberale ministers' op onder wie „Jan Kanon" met zyn eigen aardige middelen ter bestrijding van werk loosheid. De bezuiuigiugen, diedeSoc.-democr. voorstaan, gelden niet de positie der Militairen. Waar Staalman de vryzinnigen verwjj', dat zy nietB gedaan hebben, zegt sprekerOok Kuyper deed niets en die had wel een gewillige meerderheid. Ja, hy gaf de Drank wet on de dwangwettenToen hy aftrad wilde hy geven f 2 op 70-jarigen leeftijd. 't Onderwys Do Socialisten willen byzon- der onderwys wel 100% geven als 't maar goed is doch thans wordt de school ver snipperd en krygen de scholen voor rijkelui 2 X zooveel als die voor de armen. Kuyper voelt niet veel voor 't lager onderwijs en minister Heemskerk deed al niets voor 't volk. Is het samengaan van allerlei liberalen typisch Heldersch, ook het straks samengaan van al wat rechts heet om Staalman te kiezen, is typisch Heldersch. Debater eindigt met te zeggen, dat de kiezers daden verlangendat zal gebeuren als zy den Sociaal-democraat stemmen. De heer Staalman repliceerende vindt Tho- inaszen nog al mak. Hy stond trouwens ook voor een moeilijk geval. Hij had moeten goed praten wat de vryzinnigen gedaan hebben. (Gemoppel, eenig gejouw). De hoer Staalman Wij laten ons niet uitjouwen door Soc.-dem. (Een stem: Wy zijn geen Soc.-dem.!) De democratie moet opkomen tegen het streven in conservatieve richting, dus ook de Soc> dom. Kolkman moest 10 opcenten heffen, omdat hy de begrooting klaar vond. Er moesten schulden gedekt worden. Spr. zou ook voor opcenten op vermogens belasting gestemd hebben. Hy vraagt hoe de hoer Thomassen ertoe komt de Christen- Democraten in te deelen by de coalitie Spr. heeft steeds willen bezuinigen op oorlogsuit gaven. Om zyn optreden is hy herhaaldelijk door de Sociaal-democraten geroemd. (Tho maszen: Dat is lang geleden !i Wat het vóór of tegen Kuyper betreft vraagt Spr.Is dat ook een program? Spr. heeft nooit zyn critiek gespaard. Hij komt er tegen op, dat men hem voor invoerrechten op levensmiddelen ver klaart omdat Harte er voor was. Spr. is voor hoogere belasting der vermogenden, zal een ontwerp daartoe, van wie 't ook komt, steunen. Tenopzichte vau Kiesrecht willen de Chris ten-democraten zoover mogelyk gaan ze zyn echter tegenstanders van algemeen kiesrecht. Voor samenkoppeling met conser vatieven beneden den Moerdijk heeft men niet bang te zyn daar is Spr's verleden in de kamer borg voor. Wat bij ouderdomsverzekering betreft het betalen voor wat men niet krygt dat doet men by Staatspensioneering toch ook door belasting. De Staatspensioneering der Socialisten zou men eerst kunnen krij gen na twee geslachten. (Een stemZou den de arbeiders zoo lang stom blyven?) De heer Staalman Ja, als je dat stom noemt. Tegen het opnemen van minister Went- holt in dit ministerie heeft spreker altyd geageerd. Dr. Kuijper bracht tot stand de ponsioneeriug van de weduwen en weezen der onderwijzers en verhooging der militaire pensioenen. En was de onderwyswet dan zoo slecht? Dan hadden de liberalen vast gepoogd haar te veranderen. En ze deden het tegendeel, want de wet tot subsidieering van het bizonder middelbaar onderwys was een produkt van minister Rink. Spreker wil voorts door den heer Thomassen verklaard zien het samengaan der geschakeerde Hel dersche liberalen. De sociaal-democraten gaan trouwens ook samen met Van Karne- beek in Utrecht en Eland, den man van het „legerschandaal!' Het optreden dor S.D.A.P. tegen vrijzinnigen is maar vertoou; bij de verkiezing De Meester gaan ze straks broe derlijk samen. Alsnu krygt de tweede debater, de heer Ponning, het woord. Deze begint met te protesteeren tegen de brutaliteit om de vry zinnigen uit te noodigen heden bier hun be ginsel te verdedigen. Waarom is de heer Staalman niet gekomen, toen hy door den heer Biersteker en door den candidaat is uitgenoodigd Staalman spreekt over zijn beginsel, doch de vryzinnigen mogen alleen spreken over Zadok van den Bergh. Staal man spot met het samengaan der sociaal democraten on vrijzinnigen. En zelf gaat hy samen met de katholieken, die hy blauwe oogen sloeg en uitschold voor afgodendienaars, hoewel dat in den laatsten tjjd betert. Debater vindt het moeilijk het van den hak op den tak springen van den heer Stualman te volgen. Mr. De MeeBter wil hij niet ver dedigen, die kan 't zich zelf wel. Staalman zal uitgenoodigd worden als Do Meester spreekt. De heer Staalman van repliek dienend zegt dat de vergadering nu eens heeft kun nen hooren hoe de liberalen hun beginsel verdedigen. Schaamt u zegt spreker. (Ge- jouw in de zaal!) De liberalen stoppen hun beginselprogram in den grond. Zeker de christen-demooraton zijn anti-Zadokianen. Spreker is voor bezuiniging op de schepen dor marine die gebouwd worden stelselloos, en na eenigen tyd oud roost zyn, (Er wordt gelachen om een verkeerd stemgeluid Spr. voegt de lachers toe: lacht om uw af gevaardigde, die heeft geen stemgeluid.) Spr. is niet bij De Meester gekomen omdat hij niet tevreden ia met een kwartier voor debat en niet uitgejouwd wil worden als zijn partijgenoot Hartendorff, volgens Helders Dagblad*. Mr. De Meester is uitgenoodigd voor debat, reeds Dinsdag; hij zou 1 uur krygen met nog een half uur voor repliek. (Achter in de zaal wordt het rumoerig.) De heer Thomassen krygt 5 min. voor repliek. Deze zegt: Ge hebt Kuyper wat gepiekerd, maar nu? Volgens de R.K.-kies- vereeniging en anti-revolutionnaire, hebt ge verklaard, dat ge staat naast de coalitie. Is dat zoo, ja of neen? 50 kerkelijken plns de heer Staalman geeft een rechtsche meer derheid met gevaar voor protectie en derge lijke beroerde diDgen. Eerst hebt ge mee gewerkt om Kuyper te doen vallen. Niets is veranderd in liet program en nu gaat Staalman mee. Huismanskiesrecht willen de A.-R, kiesrechthervorming de R.-K., maar achteraan op 't program, en bij de christ.- dem. staat het vooraan; dat is toch nog al een verschilAls er geen staatspensioen komt is dat omdat de kiezers het niet willen. Staalman zal Kuyper, de vleeschgeworden reactie steunen. De rechtsche partyen, waar Staalman mee moet, stemmen alles af. Kuy per gaf de onderwijzers een weduwenpensi- oen, ja, maar voor hun 7 procent! Hy had het volk pensioen moeten geven. Spr. wekt op, niet de vryzinnigen te stemmen, dat is water en melk, niet Staalman, dat is nog slapper water en melk, maar den soc.-dem., dat iB vooruitgang. (Weer eenig rumoer door dat sommigen opstaan en vertrekken. De heer Staalman verzoekt de orde te bewaren Eene stemHou je kop op elkaarDe heer Staalman Dat is een jong-liberaal 1) In zyn dupliek geeft de heer Staalman toe te Btaan naast de coalitie, doch er niet in. Als Thomassen by herstemming staat naast de vrijzinnigen, staat hy er toch ook niet in. De S. D. A. P. staat in geheel dezelfde positie. Spreker aanvaardt niet het oppergezag der Rede, zooals de linkerparty, maar het be ginsel, ook in de staatkunde, van God Al machtig. Die ïb het Hoogste Gezag. Spr. is niet bang voor het: Stemt rood", in dit district. Zie naar de vruchten in Frankrijk (Eene stemdat zyn geen socialisten). (De heer Staalmandat zijn Vryzinnig-democra- ten gesteund door socialisten). (Eene stem Niet waarDe heer StaalmanMillerand.) (Eene stem Er uit gegooid). Spr. zegt ten slotte De taak der socia listen zal hier zijn de Meester naar do kamer te brengen. Laat ze dat dan doen met eer lijke middelen. In een socialistisch orgaan wordt gezegd dat hy, Staalman, stemde voor belasting op uitwonende eigenaren en hij stemde juist tegen. De heer Thomassen wil ^og een enkel woord, doch de voorzitter verklaart de vergadering voor gesloten, 't Was al heel wat over middernacht Crescendo. De muziekvereeniging .Crescendo", afdee- ling der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst gaf Vrijdagavond, onder directie den heer A. J. C. Mooy, in Casino voor een volle zaal een concert. De avond werd ingeleid door Liebesnovelle van Krug voor strijkorkest en klavier, dat ons wel beviel. Daarop volgdeErlkönings Tochter, ballade voor soli, koor, strykorchest en klavier, een eigeuaardig stokje, dat nog bekoorlijker werd gemaakt door de begelei ding. Als solisten traden hierbij op mej. Mien Hallerstadt en onze plaatsgenooten mej. J. Metzelaar en de heer C. Bethlehem. En so listen en koor waren uitstekend. De samen zang Morgengezang" klonk b.v. zeer pleoht- Statig. Mej. Iialberstadt gaf na de pauze een vier tal liederen en toen beviel ze ons beter dan in de ballade. Ze vibreert wat sterk. Het strijkorchest gaf ook na de pauze nog een tweetal nummers, die een luid applaus uitlokten. Als slotnummer werd gegeven de Feestcantate van den heer Hazebroek, die wij al eer recenseerden. De uitvoering was ditmaal volmaakt. Vóór de uitvoering der cantate, als zangers en orchest-leden klaar zaten om op den wenk van den componist hot werk in te zetten, betrad de heer Stum- phius, voorzitter van .Crescendo", hel po dium en richtte een woord van hulde on een woord van dank tot den heer Hazebroek, waarbjj hy wees op de moeite en de zorg, die dit werk hem hadden gekost, waarvoor hy echter de voldoening smaakt te weten, dat het werk gepakt heeft. Spreker brengt voorts dank aau de leden van het Stafmu ziekcorps, dat terecht zoo'n goeden naam heeft in Nederland, en aan de zangeressen en zangers, die hebben medegewerkt by de cantate-uitvoering. Met Helder's Mannenkoor hoopt spr. dat een blyvende band gevormd zal zyn. By t slot richtte spr. zich nogmaals tot den heer Hazebroek en bood hem als herinnering aan een fraaie gravure in lyst, voorstellende: .Beethoven spelende voor het blinde meisje". De vergadering stemde door luid applaus met deze hulde in. Aankomst van de „Gelderland". Het pantserdekschip .Gelderland" is Vry dagavond alhier uit Cura^ao aangekomen en Zaterdagmorgen in de haven gekomen. Over het binnenkomen van dat schip lezen wy in het .Handelsblad" het volgende: 't Is me niet mee gevallen, het binnen- loopcn van de .Gelderlaud", of beter de wijze waarop het schip in het vaderland is ver welkomd. Minstens had ik verwacht dat het roemruchte panlserdekschip, hetwelk in het einde van 1900 Krugor van Louren<;o Mar- qnez naar Marseille overbracht, en thans weer zoo'n actief aandeel in onB optreden tegen Venezuela heeft genomen, met muziek zou worden begroet. Een verwelkoming met het aloude .Wilhelmus', vooral nu tydens de reis een PrinBes geboren is, ware pass?nd geweest en zou eeuwig treffend enthousiasme hebben by gebracht, maar de Heldersche marine-muzikanten waren met verlof en de dames die aan den wal opmerkten dat dit erg ,sneu" was, hadden gelyk, wat vrouwen toch gewoonlijk hebben. Intusschen hebbeu de adelborsten, die zich aan den kop van de haven opstelden, met een driewerf krachtig .hoera" de muzikale leomte trachten te vullori, toen de .Gelder land" statig biunengleed. Op de kade was het zwarthet joelde er dooreen van vrou wen en mannen, voor een groot deel ver- wanton van de thuisvaarders. Schout-by-nacht Van den Bosch, direc teur en commandant der marine, sloeg met een grooten staf van officieren het binncn- loopen gade. Kort nadat de bodem gemeerd lag, ging de commandant kapitein-ter-zee Snethlage aan wal en kondon de wachtenden zich vryeljjk ter begroeting aan boord be geven. De état-major van de .Gelderland" was by de binnonkomst aldus samengesteld Kapi tein ter zee commandant J. B. Snethlage kapitein luitenant ter zee H. A. Schoonhoven luitenants ter zee le klas P. H. D. Schutte- vaer en L. Hamming; luitenants ter zee 2e kl. O. Bendier, W. E. Wolterbeek Muller, O. D. T. de Ridder, J. A. Brouwer, G. J. Wijers; adelborsten le kl H. J. van der Stad, J. W. H. Vogelzang, J. A. Rom Kolt- hofif, J. E. Leutscher, R. Zahn, J. L. Chaillet officier van gezondheid le kl. C. G. Tiche laar officier van administratie le kl. G. A. Dacij Ouwens 2e kl. C. C. Krieger; officier- machinist 2e kl. J. C. van der Ben, H. P. de Loenen le luitenant der mariniers C. J. O. Dorrenmachinisten H. G. Borghstyn, C. L. J. Dondorff, G. A. W. Wagenaar, M. van der Hart, J. Terpstra, G. A. Vermeulen, J. J. Weeda. Een verloren ankerplaats. Meer dan een eeuw geleden, toen de haven te Nieuwediep nog niet voldoende was inge richt als veilige ligplaats voor zeeschepen, was de gewone ankerplaats der binnenkomende en voor vertrek gereed liggende schepen, die langs de Zuiderzee naar Amsterdam en andere havenplaatsen bestemd of van daar vertrokken waren, de reede van Texel. Nog altoos is dit een zeer gezochte en veilige ankerplaats, waarvan in onzen tijd nog vooral de oorlogsschepen een veelvuldig gebruik maken. By ijsgang echter moesten van ouds de schepen, toen uitsluitend houten vaartuigen, de reede als onveilig verlaten en naar eene betere ligplaats uitzien, waar ook het dryfjjs hen geen schade kon berokkenen. Zulk een veilige ankerplaats, ook door de loodsvaartuigen gebezigd, werd gevonden aan de zuid-westkust van Texel. Het was een inham van nagenoeg 500 hoc- taren oppervlakte, ,de Mok* of ook wol de iKorhoek' geheeten. Het kostte nochtans veel overleg en boleid om eenigszins diepgaande schepen door de nauwe geul naar de veilige ankerplaats te brengen. Zonder gebruikmaking van de daar toe aangewezen loodsen, was het eene ge waagde onderneming de kreek in te varen. Ook hadden de gezagvoerders der schepen, die voor het dryfys de veilige ankerplaats bezochten, daarvoor een verhoogd loon aan de loodsen uit te keeren. De toenmalige regeering vaardigde daartoe de volgende resolutie uit, d.d. 17 Oot, 1758 rBy Haar Ed. Mog. de Heeren Commis sarissen van haar Ed. Groot Mog. de Heeren Staten vau Holland en West-Friesland, tot de zaken van de Pilotage en aankleve van dien, benoorden de Maas, gelezen zijnde de requesten by de gezamenlijke Overlieden der Loodsen van Texel, Den Helder en Huis- dujjnen, aan commissarissen gepresenteerd, wegens de betaling van het Loodsloon van schepen, welke van buiten Toxel binnen komende, in plaats van op de Ree, achter de Hors gebracht willen worden, als ook van zoodanige die van de Ree door ysgang of andere redenon achter de Hors of van achter de Hors wederom naar de Ree begeeren ge bracht te worden. Zoo is 't, dat Commissarissen, hierover gedelibereerd hebbende, goedvinden en ver staan, dat de Resolutie van dato 17 October 1758, by Commissarissen dienaangaande ge maakt, by provisie en tot wederopzeggens toe, in vigeur zal blyven, eenig met die ver andering, dat alle de schepen, die achter de Hors en wederom van daar willen gebracht zijn, het geheele jaar door gehouden zullen wezen, het Loodsloon te voldoen, in dier voege als by de opgemelde resolutie voor de maanden December tot Maart incluis staat uitgedrukt. Actum in 't Jagt, leggende in 't Nieuwe diep, den 18 Juli 1760. Presentibus de Heeren Mr. Jucob Hop, Joan Abbekerk Crap, Frederich Hagba en Cornelis van der Wolf. Ter ordonnantie van Haar Edel Mog. voornoemd. (w. g.) Cornelis Pollen." Het loodsloon was destjjds bepaald op f 1 16 stuivers per voet diepgang van het schip als win ter loon. De eertyds zoo veilige ankerplaats by ysgang en storm, is echter reeds langer dun zestig jaren onbruikbaar geworden voor zee schepen. Door het verzanden van den inham en het nagenoeg dichtstroomen van de geul, kunnen nu nog alleen kleine vaartuigjes binnenkomen en dan slechts bij hoog water. Een misdrijf tegen de veiligheid van den Staat. - Dezer dagen iB op verzoek van de militaire overheid door de Amsterdamsche politie ge arresteerd een sergeant van de genie, in garnizoen liggende te Utrecht, die eenigen tyd werkzaam was ten Bureele dor Genie te Amsterdam. Hij is na zyn aanhouding in verzekerde bewaring in een OQzer kazernes gesteld, onder verdenking van het plegen van een feit, strafbaar gesteld in het „Wetboek van Militair Strafrecht", titel 1, .Misdrij ven tegen de Veiligheid van den Staat" De zaak, komt hierop neer. De genie-ser geant in kwestie, ongehuwd en van goed gedrag, heeft zich schriftelijk in verbinding gesteld met de Duitsche Ambassade te 's-Gra- venhage. Hij leverde weliswaar niet aan stonds stukken, doch verklaarde zich in zyn brieven bereid en in staat, om belangrijke stukken onze defensie rakende met name stukken betrekking hebbende op ons inun datie-stelsel te leveren. De Ambassade is na eenig beraad, niet op het voorstel inge' gaan, doch heeft de zaak in handen van onze militaire autoriteiten gegeven. Deze stelde zich in verbinding met onze politie en op handige manier, doch zonder veel moeite, wist dezo den briefschrijver in handen te krygen. De sergeant correspondeerde n.1. met ver zwijging van zyn naam, en liet zijn brieven onder een letter aan een der Amsterdamsche kiosken adresseeren. Toen men na de cor respondentie tot een mondeling onderhoud besloten, zon de zoogenaamde vertegen woordiger der Duitsche Ambassade een Amsterdamsche Doitsch sprekende recher cheur, die quasi uit Brussel naar hier kwam, doch in Haarlem in den trein was gestapt aan het Centraal Station den briefschrij ver ontmoetende laatste was natuurlijk in politiek. Het onderhoud werd gevoerd in iCafé de Bisschop" op den Dam. De rechercheur bracht in zyn onderhoud den sergeant aanstonds het misdadige vuu het voorgenomen verraad onder het oog, doch deze verzekerde herhaaldelijk, dat zyn plan vast stond, om een aantal belangrijke stukken te leveren. Hy beweerde uit wraak te handelenhy was nl. hardhoorend en verwachtte het volgend jaar zyn ontslag uit den dienst te zullen krijgen. Dat had hem ontstemd. Bovendien wenschte hy zioh geld te verschaffen om, eenmaal uit den dienst, een handel te kunnen beginnen. Toen 's mans boos opzet en halsstarrig heid voldoende gebleken waren, maakte do rechercheur zich bekend en arresteerde den verrader. Hy werd onmiddellijk, na voor de militaire autoriteiten te zyn gebracht, in arrest ge steld. Hy bekende volledig, toonde zich als een gebroken man, en bevindt zich nu onder geneeskundige observatie, aangezien by zich zeer opgewonden aanstelt. Het is een hoogst ernstig geval, zooals zich bij menschen-heugenis in ons leger niet heeft voorgedaan. Automobiel-ongeluk. Op den hoek van de Plantage Middenlaau en do Badlaan te Amsterdam is Zaterdag avond een wielrijder door een automobiel aangereden, waardoor hy kwam te vallen en een der wielen over zyn borst kreeg. Naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis ver voerd, bleek hy bij aankomst reeds te zyn overleden. Tram Schagen- Wieringen. Door de Tweede Kamer is goedgekeurd het onteigeningsontwerp van dou spoorweg EwyckaluisSchagen. Moord te Rotterdum. P. J. van Zwieten, nu eens varensgezel, dan weder glazenwasscher of los werkman, veelal by nacht langs de straat, allerongun stigst by de politie bekend en gevreesd door hen met wie hij omgaat, kwam Vrijdagnacht omstreeks twee uur naar zyn huis in de Pe perstraat no. 81 te Rotterdam. Daar woont hy Bamen met een vrouw, die, zooals een bovenbewoonster hem inlichtte, op dat oogen - blik niet thuis was. Die bovenbewoonster kwam even daarna met den Engelschen zeeman de straat op, waar de ketelbik kersbaas M. Beuvers, wonen de in de Tolhuislaan no. 61, op dien zeeman wachtte, ingevolge afspraak, om dan samen huiswaarts to keeren. Nu had Van Zwieten, die al den geheelen dag met allerlei moord dadige plannen rondgeloopen had en ver moedelijk opgewonden was, omdat hij de vrouw, waarmede hy leeft, niet thuis vond, niet veel goeds in den zin. Dit althans meende ook de vrouw die boven hem woonde en die zich daarop op de straat voor Reuvers plaatste. Maar zonder daartoe eenige aanlei ding te hebben, haalde Van Zwieten een scherp geslepen slagersmes te voorschijn en stak dit, over de vrouw heenreikend, den niets kwaads vermoedenden ketelbikkersbaas in de borst, ter hoogte van het hart. De gowonde man deed nog eenige passen, zakte toen op de straat in elkander en bleek b\j aankomst in het Ziekenhuis, waarheen men hem bracht, reeds overleden. De dader, die na het plegen van den moord wegliep, werd een half uur later in de Zand straat gearresteord. Op den weg naar het politiebureau in de Pauwensteeg, wilde het publiek, dat in drommen uit du Zandstraat kwam opzetten, don moordenaar te lyf. Een hevig gevecht ontstondop de Korte Hoogstraat en de politie had de grootste moeite om Van Zwieten uit de handen van het zeer opge wonden publiek te houden. Een agent van politie, die op den grond viel, kreeg eonige trappen op hot rechter been. Toen loste dó brigadier Spreeuw een revolverschot in de lucht en dit gaf eenigs zins ruimte. Eindeljjk kwamen zy met Van Zwieten in de Pauwensteeg aan. Zyn hoofd vertoonde de sporen van de verschillende trappen en schoppen, die hy ondanks alle pogingen der politie, om hem te beschermen, had opgeloopen. Van Zwieten is voorloopig in het bureau in de Pauwensteeg opgesloten. IrN. R. Ct.M) Stuurlieden-examens. 's-Gravenhago, 14 Mei. Geslaagd groote stoomvaart le stuurman de heer R. Coer- kamp2e stuurman de heoren A. de Boer on H. J. Hoogen Stoevenbeld3e stuurman de heer F. C. MeulenhofF; groote zeilvaart 2o stuurman de heer H. J. Hoogen Stoeven beld. Kranig 1 Door de examen-commissie voor de akle lager onderwys is te 's-Gravenhage een can didaat toegelaten van 29 jaar. Hy is petro- leum venter en hoeft in anderhalfjaar tusschen de petroleumdruppeltjes door, zonder eenige hulp van anderen, zich voor het examen voorbereid. Een spoorwegongeluk. Door het ontploffen van den stoomketel eener locomotief, van den goederentrein ColmarMülhausen ontspoorde het voorste gedeelte van dien trein te Colmar, op het zelfde oogenblik toen de D-trein Bazel Keulen, met een snelheid van 80 K.M. kwam aanrennen. De D-trein reed op do ontspoorde wagens van don goederentrein, beide treinen geraakten in brandde sneltrein verbrandde geheel, de goederentrein godoeltelyk. Gedood werden een machinist en een stoker van den D-trein, een postambtenaar, een stoker van den goederentrein. Ernstig gewond wer den vier reizigers, licht gewond eveneens vier reizigers. Het aantal dooden is nog niet met zekerheid op te gevenhet is mogelyk dat by het opruimen van de puinhopen van den trein nog slachtoffers worden gevonden. De bladen maken nog van meer ongevallen melding, maar van offideelc zijde worden slechts de gonoemdc ongevallen opgegeven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1