Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Bargelee Stand gemeente Helder,. Vervolg der berichten Uit den Omtrek. Bnrgelijke Stand der gemeente Teiel. Advertentiën. Het pentserdekschip «Friesland" is Vrijdag van Tanger vertrokken, ter voorlxetting van de reis. De off. machinist '2e kl. A. II. de Bats is ge plaatst in de directie der marine te Willemsoord. Kon. Besl. Bevorderd, bij de zeemacht, met ingang van 1 Juni, tot inspecteur van administratie, de off. van adem. 1ste kl. I. Loinliaurd, en tot oir. van ndin 1ste kl. de off. van adm. '2de kl. G. H. Hamersma. Gerepatrieerd uit West-Indie per part. ss. «Prins Fiederik Hendrik" en geplaatst in de rol W.schip A'dsm: Sergt.-schrijviT F. Pasman. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Ainbon, van A'dam naar Java, pass. 14 Mei Perim. Mudura, van A'darn naar Java, pass. 14 Mei Gibraltar K. W. III. v. Java n. A'dam. vertr. 14 Mei v Colombo. K. W. I, v. A'dam n Java, vertr 15 Mei van Colombo. Kali, van Java n. A'dain, arriv. 17 Mei te Genua. Crotias, van Java naar A'dam, vertr. 17 Mei v. Genua. K. YV. II, v. Amsterdam naar Java, arriv 16 Mei Southampton. Koninklijke Hollandsohe Llotd. Zaanland, van A'dam naar Brazilië en Buenos Ayres, vertrok 17 Mei van Vigo. Rotterdamschk Llotd. Goentoer, arriv. 15 Mei van Java naar Botterdam. Opliir, v. Java n. R'dsra, pass. 14 Mei Perim. Kediri, v. Java n. R'dam vertr. 14 Mei v Port-Said. Mailing, van R'dam naar Java, pass 12 Mei Tarifn. Menado arrjveeule 13 Mei van Java te Calcuttn. Sindoro arriveerde 14 Mei van Rotterdam te Padang. Iljocja arriv. 15 Mei van Rotterdam te Java 1'abanan. v. R'dam n. Java, vertr. 15 Mei v. Perim Godé, vertrok 15 Mei van Padang naar Rotterdam Tarnate arriv 16 Mei v. Rotterdam te Antwerpen. YVilis, v. R'dam n. Java, vertr. 16 Mei v. Tanger. Kon. West-Indischb Maildienst. Pr Will. III, v. A'dain n. Paramaribo, is 16 Mei Quessant gepasseerd. Visscherijberichten. Nieiiwedicp, 14 Mei. Aangebracht door 4 kor- ilers te zaïnen 70 stuks grootc tong per stuk 55 cent, '200 middelmatige tong per stuk 30 cent, 100 kleine tong per stuk 10 cent, 6 mand kleine schol per mand f 1,50, 4 mand schar per mand Door trekkers aangebracht 1000 tal haring pei tiG f 0,70 a f 1,05, 55 tal geep per tal f 6,75 i 13000 stuks ansjovis. De prijs gold t 11.125 a f 11,65 per 1000 stuks. 15 Mei. 40 korders met 10 tot 30 stuks grootc iong per stuk 60 cent, '20 tot 80 middelmatige tong per stuk 30 a 35 cent, 10 tot 40 kleine tong per stuk 10 a 12 cent, 1 tarbot voor f 4, 1 tot 3 mand kleine schol per mand f 1,50 a f 2,50, 1 t> 4 mand schar per mand f 1 a f 1,25. Van Texelaars 230 stuks rog per stuk 76 a 80 cent. Door trekkers 65 tal geep per tal f 8 a f 9,50, 300 tal haring per tul f 0,90 a f 1,20. 5000 stuks ansjovis. De prijs gold f 11,85 per 1000 stuks. 16 Mei. Door trekkers 200 tal haring per tal f 0,85 a f 1,25, 8 tal geep per tal f 7,50. 17 Mei. Door trekkers 350 tal haring per tal f 1 a f 1.50, '20 tal geep per tal f 7,75 a f 9. Van Texelaars 40 stuks rog per stuk 80 cent. Van 14 tot I" Mei. BEVALLENC. Tesselaar geb. v. d. (leiden, z. J. J. Bruijn geb. van Brussel, z. J. S. Brocko geb. do l'ijper, z. M. E. Langenhorst geb. van Vleuten, i. D. F, Zwart geb. van Hints, z. E. A. Pictersc, geb. Schol, d. M. de Beurs geb. Boon, z. J. L. Kinnler geb. Schoonointin, d. G. Komijn geb. Smit, z. B. Rutgers geb Eerhart, d. OVERLEDENR. Huisman, 68 j. J. II. Ver- gragt, 4 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Uost-Indië. «r i* luaium aerier Verionitingswcg. |>0<tbol„finf i/h Postk. Stadstyd. 28 Mei 7.- 's av. '21 Mei 7.'s av. 25 Mei 7.— 'sav. 18 Mei 3.30'snam 21 Mei 7.- 'sav. 1'J Mei 12's midd. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost vin Rotterdam p. Iloll. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille I>. Pruusche in. via Marseille p. Duitsche m. via Napels Naar Puloinbang, Riouw, Ban ka, Billiton en W. Aid. van Bornco p. Eng. mail via Brindisil 28 Mei |8.30'si p. Holl. mail via Genua '25 Mei |7.— 'i Naar Atjeh on de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisil eiken Vrndag |8.30'sm p. Eng. mail via Genua 25 Mei |7.— 's Naar Gnyana (Surinamo) p. zeepost via Amsterdam 27 Moi |7.— 's p. mail over Engeland 24 Mei 7.— 's p. mail via St. Naxairc 7 Juni |7.— 's Naar Cura9ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam '27 Mei p. mail via Southampton eiken Dinsdag of Qoeenstown en Vrjjdag p. mail via Hamburg 30 Mei (alleen op vnrl. der alz.) Naar 8t. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam 27 Mei (alleen op verl. der alz.) p. mail via Southmmpton| 24 Mei Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal Vrydag. 3.30 namiddags. Voor Hr. Ms. «Friesland" naar N pels: tot en mut 23 Mei a.s., dagelijks 12 uur 's midd.uaar Beirool: 25 en 28 Mei, 7 uur 's av. Voor Hr. Ms. ,de Ruyter naar Al giers: 18, 20, 22 en 24 Mei, 7 uur 's av. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek kunnen wij heden do rubriek >Uit hut buitenland" niet ver volgen. HELDER, 18 Mei. De dames M. J. Langhorst, J. M. Duelder en A. C. Heeroma zyn Vrijdag te Haarlem geslaagd voor het oxamen als onder wijzeres. Gisteren is voor hetzelfde oxamen aldaar geslaagd raej. G. C. A. Biegel. Door den kapitein-eerst aanwezend in genieur alhier zul op 21 Mei a.s. worden aanbesteedhet doen van voorzieningen aan mil. gebouwen un werken te Helder, raming f 6655en het verbeteren van de wachterswoning aan den Huisduinerstraat weg, raming i 1950. Morgenavond opent de familie Polak de Oranjefeesten met de opvoering van tdrie Tijdperken uit de geschiedenis van ons Vorstenhuisuit te voeren door een hon derdtal hunnur leerlingen. Zij moest dezen uuniuaal gekozen datum aanhouden, en kon dus de uitvoering niet verschuiven tot de volgende weck. Toch hopen wy, dat velen onzer de opvoering van deze historisch- romantische schots zullen gaan bijwonen uit ondervinding weten wy, dat alles uit stekend verzorgd zal zyn. Klepperen Klappertyd I't Is een periode, een nude periode, dio regelmatig op de zeilde wyze terugkeert. Nauwolijke eenige weken waren voldoende om dan onze jongens in dat eenvoudig muzikaal genot gade te slaan. Klappertyd! Onopgemerkt was hy ge komen en op dezelfde wijze verdween het vermaak, zonder buitengewono aandacht te hebben genoten, zonder dat het een ongewone belangstelling der hoorders mocht opwekken. Och, dat eentonig ratelen van twee stukjeB hout, wie luisterde er naar Trouwens, het waren in de laatste jaren slechts weini- De voortvluchtige rijksontvanger. De heer S., rijksontvanger te Buitenpost, die 30 April vandaar stilletjes vertrok, be vindt zich te Londen. De reden van zyn ver trek is een proces-verbaal tegen hem opge maakt wegens te laat vertoeven in een café. De poststaking in Frankrijk. Parijs, 18 Mei. Naar aanleiding van dio dezen klappertijd in eere hielden. De I Poststaking heeft hedennacht het Bestnui sympathie voor 't spel verflauwde, de deel- der Confederation generale du travail ver neming werd telkens minder en 't geheel ophouden scheen zeer nabij. Juist bijtijds iB daarin verandering gekomen. De hoer Morks, een bekend musicus te Middelburg, heeft onlangs het klapperen van oen wissen dood gered, door een groot aantal jongens en meisjes bij zekere gelegenheid een marsch uitsluitend voor de klappers gecomponeerd te doen uitvoeren. Dat viel in den smaak van 't jonge volkje. Het luisterend publiek gaf ook de noodige blijken van waardeering en 't succes was verzekerd bad ten gevolge dat meerdere plaatsen Mork's voorbeeld volgden. Openbare feestelijkheden, waaraan geen bchoorlyke klappermarsch is verbonden, zyn niet meer volmaakt, lijden gebrek aan iets dat we „modern" noemen en daarom Maar waarom zon ik 't nader verklaren De algemeene repetities onzer jeugdige be woners zeggen reeds genoeg Wat vroeger nimmer beeft geklapperd, oefent dezer dagen met oneindig geduld, met grooten ijver, met lust en opgewektheid. Naast m'n deureen meisje en een jongen doen den geheelen dag niets anders. Iets verder t zelfde. Aan den overkant nu en dan geroffel. Door de straat gaan ze in troepjes op de maat van een gemakkelijke marine-marsch of zie je ze met heele slierten voorby trekken onder jubelend gezang en eigen begeleiding, 'l Immer populair blijvend liedje van Viotta, „De Zilveren vloot", schynt daarbij de lievelings-melodie der meerderheid. Bij onze acholeu krioelt het van klapperende kinderen. Daar zie je meisjes die zich in spannen, 'n beetje onhandig, met veel bewe gingen van armen en lichaam, tusschen jongens, die gemakkelyk, benijdenswaardig zich doen hooren. In verschillende wijken, voornamelijk volksbuurten, in groote en kleine straten, langs grachten, op pleinen, ja, waar al niet 't Goklapper wordt schier overal beoefend, en 't is dan ook te ver wachten dat we op den dag der uitvoering den 27sten dezer maand over deze al gemeene voorbereiding van lieldersche jon gens en meisjes, meer dan tevreden zullen zijn. Onze nationale zwakheid. Gisteravond hoeft onze nationale zwakheid zich weor op bedroevende wyze gedemon streerd. De klok bad al elf geslagen toen een oud echtpaar de menschen waren zeker 65 jaar het vluchtheuveltje aan den Dam te Amsterdam opstrompelden om op een tram te wachten. Maar de oudjes waren zoo dronken, dat geen van beiden op de beenen kon blijven staan. Eerst rolde de man over den grond, en toen do vrouw haar echtgenoot te hulp kwam, rolde zij als een balletje hot trottoir af. Twee politie-agenten maakten een einde aan het treurig schouwspel door ieder een der oudjes onder den arm te uemen en naar het bureau S. Pietershal over te brengeD. Treurig. Zondagavond stak een knaap, wiens geest vermogens gekrenkt zijn, in het gezin S., in de Pieterkerkstraat te Leiden, zyn bed in brand; nadat hy het eerst mot petrolonm had overgoten. De hierdoor ontstane brand was spoedig gebluscht, doch de jongeman kreeg zulke ernstige brandwonden, dat hy, hoewel dr. Gorter spoedig geneeskundige hulp aanbood, spoedig aan de gevolgen over leed. De Rijksmiddelen. In April hebben de Ryksmid delen ca. f255,000 meer opgebracht dan in de overeonkomstige maand van 1908. Hiervan werd echter f148,000 geleverd door de altijd wisselvallige successie rechten, zoodat de overige middelen slechts 1 112,000 meer dan het voorgaande jaar opbrachten. Neemt men daarby verder in aanmerking, dat alleeen het zegelrecht f73,000 vermeerdering aanwijst, dank zy de sedert Januari iu werking getreden verhooging van het recht en deels ook door de grootere emiesie-werkzaamheid, dan is de vooruitgang in April niet bijzonder schitterend. Ook de onderdeelen geven, voor zoover zy als leiddraad kunnen strekken, den indruk, dat er nog geen kenteekenen van groote expansie zijn waar te nemen. Directe belas tingen hebben f 90,000 minder ingebracht, maar dit betcekent weinig, daar deze belas tingen de eene maand wat ruimer, de andere wat minder ruim inkomen, maar per saldo over het geheele jaar de raming wel zullen over schrijden. Invoerrechten brachten f 68,700 meer op of ca. 6l/a °/0, hetgeen gnnstig mag geacht worden. VaQ de accijnzen heeft suiker, evenals in de vorige maanden ca. een ton meer ingebracht. De overige accynzen, met uitzondering van dien op wijn die ca. f 10,000 meer inbracht wijzen allen achter uitgang aan en is o.a. het gedistelleerd weder f 70,000 by April 1908 ten achter gebleven. Ten gevolge van een en ander is de totale opbrengst der accijnzen slechts f 15,000 of V, hooger dan het voorgaande jaar. Aan de indirecte belastingen is de verbe tering van de afgeloopen maand byna uit sluitend te danken en hebben zy ruim f220,000 bijgedragen tot bovengenoemde totale vermeer dering van f255,000. Zooals reeds opgemerkt, is het gunstig resultaat voor deze middelen in hoofdzaak aan successie- en zegelrechten te danken, dus eensdeels aan toevallige om standigheden, anderdeels aan verhooging van het recht en dus nog geenszins een bewys van grootere draagkracht der bevolking. Posteryen brachten f 31,000 of bijna 90/13 meer in en de Rijkstelegraaf ruim f 40,000 of ca. 16 °/0; Loodsgelden zyn in kleinigheid (f 1700) bij April 1908 ten achteren gebleven. Voor de eerste vier maanden van het jaar wijzen de middelen een vooruitgang van f 1,050,000 aan, waarby in aanmerking moet genomen worden dat voor deze periode de successiebelasting f 175,000 is ten achteren gebleven zoodat Je overige middelen f 1,225,000 meer hebben ingebracht. Verdeeld over de hoofdrubrieken droegen tot deze vermeerdering by: Dir. belast, f 126,000 of ca. l'/j meer. 212,000 5 443.000 of ruim 6 362,000 23 116.500 51/g 72,000 H/j 171,500 17 Daarentegen leverde het gedistilleerd iu deze vier maanden f 272,000 of ruim 8 0 gaderd om de gronden en voorwaarden te overwegen waarop de algemeene werkstaking zal worden geproclameerd. Om 2 uur werd besloten de algemeene werkstaking te proclameeren, in te gaan op morgen. Invoerrecht. Suikcr-acc. Zegelrecht Registratie Posterijen Telegrafen DE WEEK. 16 Mei. In de afgeloopen week heeft de kamer haar zegel gehecht aan een stuk of wat door minister Talma voorgestelde, wei-nuttige ver beteringen in de Ongevallen-wet. Het systeem om bij stukjes eu beetjes die wet „op te lappen" is, bij den gang onzer staats machine nog het eenige om gaandeweg iets tot stand te brengen. Ook aan Justitie heeft men vaak dit stelsel in toepassing ge bracht. Doch op z'n onverwachts is in verband met deze partieële herziening een stormpje in de Kamer ontketendeen incident van lang-niet-onschnldigen aard ontstaan, dat ver-reikende gevolgen kan hebbenEn waarvan het bedenkelijke juist is, dat 't staande zitting, niet tot bevredigende oplos sing kwam. Waanneer zalke dingen blyven voortwoekeren heeft men zich op allerlei .verrassingen* voor te bereiden. t Gebeurde, dan, aldus Minister Talma wenscht, voortaan, de bedry ven, voor de ge varen-klasse, ook te rangschikken uit terri toriaal oogpunt; d.w.z. rekening houdend met de gevaren, aan zeker bedryf verbonden in verband met de gemeente, waarin dat bedryf wordt uitgeoefend. De heer Borgesius was daar vry heftig tegen ingegaan, doch de zaak liep met een sisser af. De minister beloofde „behoedzaamheid', en de heeren waren tevreden. Een «donderkopje" afgedreven Maar toen kwam een loodgryze onweers wolk opzetten, die er extra-verontrustend uitzagDe heer Goeman Borgesius vroeg op dien kwasie-zoetsappigen toot), welke de staatsman, die eens genoemd is .een nachte- gaall in de verkiezings-speechery kwam mr. Borgesius vragen .Excellentie, hoe staat het toch met Uwe groote plannen tot decentralisatie in de Ongevallenwet, waar van gy-zelf verklaard hebt dat zy eerst moeten afgedaan, voor-en aleer aan de sociale wetgeving kan worden verder gearbeid En toen na déze vraag schoten felle bliksemflitsen uit het loodgrauwe wolkje Minister Talma heeft, indertyd, eene com missie Baamgesteld om hem van advies te dienen. Er is gewerkt, geadviseerd Ten Blotte kwam de minister tot het besef dat men hem in figuurlijken zin, begrijpt men aan banden wou leggen En hy zond de heeren naar huis. Haalde een streep door al wat reeds was voorbereid Is me dat ministerieel beleidviel mr. Borgesius na beeld van ziedende veront waardiging uit De groepjes van Rechts waren zichtbaar en voelbaar onthutst. De minister Talma kon niet goedpraten het weifelende, onvaste i van zyn gedragslyn 't Was een pijnlijk tooneel, en op het gelaat van den heer De Savornin Lobman was groote bezorgdheid te lezen... .Sohadenfreudq", natuurlyk bij de sociaal-democraten. De heer Schaper was kiesch en zachtmoedig genoeg om den minister toe te wenschen, terwille van diens reputatie als bestuursman, dat de stembus van a.s. Juni hem een .eer volle retraite' zal mogelyk maken 't Werd minister Talma, die schrikkelyk opgewonden was, te benauwd. Hy ging dan vertellen hoe hy een plan had ontworpen, waarbij eene particuliere maatschappij voor den Staat zou werken. Edoch de heeren stelden hun eischen wenschten dat Z.Exc. hun ook .ter wille' zou zynbleken geen altruisten en philanthropen jegens den Staat Is vraagt men zich af de heer Talma dan zoo naief om iets anders te ver moeden «Ik moge gebrek aan menschen- kennis hebben' riep hy uit „maar mjjn on afhankelijkheid laat ik me niet ontnemen! VoortrefFelyk, Excellentie. Doch iemand, die raadsman der Kroon is, dient wereld en menschen genoegzaam doorschouwd te hebben om zich te hoeden togen dergelijk échec 1 Ha I riep de heer Schaper uit als kok en keukenmeid ky ven, dan weten we, waar do boter blijft 1Nu zien jelui eens het ge konkel van de .kapitalisten*, uit wier klauwen* de minister zich nog net-bytyds heelt weten te ontrukken 1 Enfin, 't was een unrtje voor den minister om .te ruilen". Zeer jammer is, dat hij de Kamer niet eenige inlichtingen heeft verstrekt over zyn mysterieus plan, al kon hy dan dat .avaut-projet" zelf niet overleggen, gelyk de heer Malefyt gaarne had gezien. "t Is, voor den minister Talma, de zoo- veelste „dies ater* geweest in de Kamer 1 Deze minister van Landbouw is een zeer kundig man, zelfs een .omnis homo' misschien, maar „staatsmankunst" is hem vreemd. Dat is nu nogmaals zonneklaar gebleken. Niet geheel zonder grond is, dezer dagen, van hem getuigd dat hy .een reus in't af breken een dwerg in 't opbouwen" isen niet ganselielijk-onverdiend werd hem, minister, nu, door den heer Sohaper, verweten de hooge toon, indertyd door bet Kamerlid Talma aangeslagen tegen zyn ambtsvoor ganger mr. Veegens 1 Wint, straks, Rechts, dan zullen er, durf ik wedden, toch zekere besprekingen plaats hebben tusschen premier Heemskerk en Excellentie Talma, gedachtenwisseling, waarvan, wellicht, het Staatsblad de „resul taten" zal hebben te vermelden Mr. Amtonio. Texel, 17 Mei. De hofsteden „Leiden" en „De Vlijt met ieder 40 H.A. land, zyn in publieko veiling ingezet op f 12400 en f 7450. De aislag is bepaald op 25 Mei a. s. Op 2 Juni zullen nog 4 hofsteden uit pol der Eicrland onder den hamer komen, n.1. „Ruimzicht", „Melle", „Breda" en „Burst", met 122, 100, 100 en 59 H.A. land. Keurig waren de bioscoop-voorstellingen, i Vryjlag j.l. door den heer Piestor, van Am- j sterdam, in «Hötel Texel" gegeven, 's Mid- dags waren ongeveer 500 kinderen van de verschillende scholen der gemeente aanwezig en 's avonds genoten vele ouderen er by. -- I Gaarne zal zeker door velen met dank- d"n .d8 overeenkomstige maanden ba»rheid h„, be<tuur del. gemeen, e ge vut 1906. Het nog te trroeg om tul de.e j d„hl worde„ de vreUgde, op de.e wü.e eofor. een.ge getmlgtrekktngen te m.ken I lMrlingbll bereid, veer de Termeedeljke opbrengst van bet Dil),d h.t op alle dorpen leest «tfn. jaar; voorloopig kan hoogstens gezegd worden, dat eenige al zy het ook zeer geringe Een paard in de haven te water geeft verbetering ie waar te nemen. altoos heel wat consternatie. Heden geraakte een paard van den heer K. in de diepte te water. Vier kloeke personen snelden met twee booten te hulp. Men pikte 't dier aan den teugel en iboegseerde op die wijze het paard naar de scheepswerf, waar 't toen zelf weer op vasten bodem wist te komen. Van welk een buitengewone sterkte het nieuwe kustlicht, dat onlangs te IJmniden werd geplaatst, wel is, mag blijken uit het Feit, dat op een paar avonden der vorige week de schitteringen hier van den zeedyk duidelijk konden worden waargenomen. De afstand bedraagt van hier ruim 70 kilometers. Eerste Jaarvergadering van Texel's Eigen Stoombootonderneming, gehouden op Zaterdag 15 Mei 1909. Aanwezig in «Hotel Texel" ruim 190 aan deelhouders. De voorzitter, de heer Adr. Wagenmaker, spreekt het welkom uit, en ziet in de groote opkomst belangstelling en geen nieuwsgierig heid. Opgewekt wordt tot verdere solidariteit waardoor de Texelaars een groote macht vormen, wat reeds duidelijk in het eerste jaar gebleken is. Men moest steeds beden ken, dat de onderneming niet de zaak is van het bestuur, maar van de deelhebbers, van al de bewoners van Texel, waarbij ieder verplicht is blyvenden steun te schenken, want nooit is een zaak met zooveel succes begonnen, als die van T. E. S. O. Aanmer kingen worden steeds gaarne door het bestuur ontvangen, en er zal naar gestreefd worden, alles zoo goed mogelijk te doen. Maar dan ook geen praatjes achteraf! Die toch bena- deelen onze schoone, goede zaak. Alleen door de leuze .door allen, voor allen" kunnen we tot een goed resultaat komen. We hebben het gelezen, dat onze concur- reerende firma een nieuwe boot in de vaart zal brengen, de „Prinses Jnliana". We ver moeden, dat het er eene zal zyn uit de dagen van Juliana van Stolberg. Doch blyven we den steun genieten, dan mag men in de vaart brengen een gouden boot met zilveren ran den, en zy zal ons niet schaden. Met den wensch, dat de solidariteit der Texelaaars moge blyven bestaan tot in lengte van da gen, wordt de vergadering geopend. (Groot applaus). Medegedeeld wordt, dat alleen deelhebbers in de zaal mogen zyn, en dat ieder de pre sentielijst behoort te teekenen. Ingekomen stukken waren er niet. Over gelegd werd de balans en de winst- en ver liesrekening, die reeds voor ieder ter visie gelegen had. Eene commissie uit den raad van advies had zich op drie dagen bezig gehouden met het nazien van een en ander, en alles in orde bevonden. Een verslag over het eerste boekjaar wordt hier aan toege voegd. Uit dit verslag, voorgelezen door den heer Wagemaker, bleek, dat men reeds gunstig heeft gewerkt. De redenen der oprichting behoefden niet meergenoemd te worden, maar wel werd een overzicht gegeven over de beweging in het boekjaar. De booten van Gebrs. de Groot uit Kampen, wien een woord van dank werd gebracht, hadden goed voldaan. Vanaf den eersten dag, dat de Baron Rengora" voer, heeft de Alkmaar Packet byna geen passagiers en ook geen vrachtgoed meer overgebracht, hoe be spottelijk laag de tarieven ook gesteld werden. Moeielijk is de keuze geweest voor eene goede boot. Alvorens men tot den bouw kon besluiten, moest men verzekerd zyn van soliditeit en zeewaardigheid. Men moest rekening houden met de geringe ruimte der Texelsche haven, met de ruwheid van het vaarwater en men wilde hebben nette kjyuiten en goede laadplaats voor vee en goederen. Door de goede voorlichting van de heeren Vierhout eu Duinker was men alleszins geslaagd, zoodat op 7 Febr. 1908 de kiel gelegd kon worden van de tegen woordige De Dageraaddie op 4 Aug. haar triomftocht over het Marsdiep gemaakt heeft, om op 5 Aug. in de vaart te komen. Byzonder gelukkig was men niet in den eersten tydnu haperde wat aan het roer, dan aan schroef of machine. Doch al deze zwakheden zyn geleidelyk verholpen, stalen schroef is aangebracht, machine en stoomfluit ondergingen belangryke verbete ringen, en thans heeft men een prachtig schip voor hot moeielijk traject, dat aan alle eischen voldoet. By ysgang heeft men eiken dag den overtocht kunnen maken, en ieder passagier gevoelt zich gerust en ge lukkig op ,De Dageraad". Men stelt belang in de bestaansverlenging, wat gedurig blijkt, zonder aan winstbejag te denken. De boot (s een zeer groot belang voor Texel. Hulde werd gebracht aan de Directies van ,De Texelstroom" en van .De Burgemeester van Alkmaar", die steeds tot helpen bereid waren, wanneer „De Dageraad" uit de vaart bioest genomen worden. Veel heeft men met de nieuwe ouderneming reeds uitgewonnen voor de Texelaars. De tarieven zyn minstens Vs verlaagd, en men beeft ontvangen f 3200U, dus uitgewonnen (16000. Rekent men hiervan s/i voor Texe laars, dan komt men reeds tot f 12000 winst koor het eiland, behalve wat er nog ge ronnen is aan vracht, die men vroeger voor overbrengingen met de postvletten had te voldoen. Er is geen isolement meer en win tervoorraad beboeft men niet meer op te doen, zoodat men steeds versche waren kan hebben, en men geregeld eiken dag melk, gieren enz. naar den vasten wal kan krygen. Al deze voordeelen komen Texel ten goede, en voor het behoud er van behoeft men biets te doen, dan alleen goede wil te bly- ten toonen voor Texels levensader. Wie geen voorstander is, moet het worden. Teleurstellend was het voor Texel, dat 4e post niet aan T. E. S. O. gegeven werd, maar ook zonder dat kan men blyven bestaan, en verwacht wordt, dat het tweede jaar een flink batig saldo zal afwerpen. In de directie is geen verandering gekomen. De adminis trateur, de heer Goeman, zal evenwel weldra heengaan, wat jammer is, maar plannen voor de vervulling dier post zyn reeds beraamd. Met het kiezen van personeel voor de boot was men gelukkig. Met toewyding was het steeds werkzaam. Over het financieel beheer was men volkomen tevreden, en de Raad fan Beheer mocht zich verheugen in het onbeperkt vertrouwen der deelhebbers. Een batig saldo van f 1252,62* zal voor afschry- ving gebruikt worden. De kosten voor de huurbooten heeft men uit de opbrengsten er van kunnen dekken. In 1908 bedroegen de ontvangsten f'24000. In de eerste 3 maan den van 1909 heeft men reeds f 428,32 meer ontvangen, dan in dettzelfden tyd van 1908, aóodat de voorspelling volgen kon, dat men finnen afzienbaren tyd dividend zal kannen uitkeeren. Luide toejuichingen volgden op dit verslag. Een der aanwezigen, die de rekening had ingezien, maakte aanmerking op den vorm van boekhouden. Niemand moest daar even wel in zien verdachtmaking of kleinachting, noch gebrek aan waardeering. Lang en breed werd nu over boekhouding gesproken, en ten slotte besloot men de rekening door een deskundige in orde te laten maken, omdat het voor een Vennootschap eisoh is, dat de balansrekeningen van de oprichting afgeene gebreken hebben. Mut 143 stemmen voor en 36 tegen werd dit besluit genomen. Wanneer een accountant de zaak in orde gebracht heeft, zal men opnieuw vergaderen. De voorzitter bracht nu ter sprake het aanschaffen eener reserveboot, die tevens als veeboot zon kunnen dienen. Ook hierover werd lang ea breed gespro ken, en verschillende plannen werden aan de hand gedaan. De voorzitter stelde ten slotte de volgende motie voor: „De vergadering, gehoord de gronden door den Raad van Beheer aangevoerd, om de weuschelykheid te betoogen van 't bezit van een eigen reBerveboot, en de daarover ge houden discussiën, spreekt in principe uit, dat die wenschelykheid bestaat, en machtigt den Raad van Beheer verdere plannen daar voor te beramen". Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Nu volgde de omvraag. De heer D. Dros bracht een woord van hulde aan den Raad van Beheer voor al de moeiten, die men zich reeds getroost heeft, en gaarne bleef hij het vertrouwen aan dien Raad schenken, meenende dat de geheele vergadering dit zou willen. Luide stemden de aandeelhouders met deze woorden in. Niemand vroeg meer het woord. De voor zitter betuigde den heer Dros hartelyk dank voor zyn huidewoord, bracht dank aan allen voor de belangstelling en voor de gebonden discussies, verzocht aan allen, om eventuëele klachten bij het bestuur te bren gen, en de noodige voorlichting niet te willen onthouden. Groot is 't belang, dat Texel heeft by het voortbesiaan der onderneming. Eene ver gelijking werd gemaakt tusschen het vroeger en het nu, en een schets werd gegeven, wat men weer te wachten zal hebben, wanneer de onderneming niet kan blyven voortbestaan. Daarom moeten de Texelaars één blyven, waarmede ze hun eigenbelang dienen! Met de beste toekomstwenschen werd de vergadering gesloten. Wieringen. Zaterdag j.l. geraakte in de haven te Westerland alhier een zoontje van den heer K. L. te water, gelukkig werd dit opgemerkt door den heer Jb. B. die het kind nog bjj- tyds op het droge wist te brengen. van 8 tot en met 15 Mei 1909. GEBORENTeunis, z. van Pieter Buis en Söuwtje Cornelia Timmer (Eierland.) ONDERTROUWDCornelis Boot en Wil- lemina Mantje (de Waal); Willem Slagter (IJmuiden) en Cornelia Breen (Eierland.) GETROUWDPaulus Vos en Maria Yeenhof. OVERLEDENWillemina Spiering, 92 jaar, weduwe van Willem Hol, (den Hoorn) Johanna Sikkelé 76 jaar, weduwe van Abra ham van der Volde (Oudeschild.) Leven'oos aangegeven 1. Van den heer Hartendorf ontvingen wy het navolgende schryvon Mynheer de Redacteur I Mag ik u beleefd verzoeken my voor een paar regels ruimte in uw blad af te staan voor een kort woord van protest? Het verslag van de door de Vrijzinnige Kiesvereeniging gehouden vergadering te Texel noodzaakt my daartoe. Dat verslag toch is, èn wat betreft het gesprokene van den hoer Biersteker, ön wat betreft het debat, volkomen onbe trouwbaar. De bedoeling van die verkeerde voorstel ling van het gesprokene, en van het verloop dier vergadering is kennelijk geen andere dan de ware toedracht te verbergen, in de hoop daaruit politieke munt te slaan. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Helder, 13 Mei '09. Hoogachtend, P. P. HARTRNDOrK. Wij hebben deze zeer bescheiden opmer kingen van den heer H. aan onzen verslag gever te Texel ter kennismaking toegezonden, die het volgende antwoordde Geachte Heer Redacteur! Dank voor do toezending van het stukje des heeren Hartendorf, die myn verslag volkomen onbetrouwbaar noemt. De heer Biersteker zal dit zeker niet doen. Waarin het onbetrouwbare bestaat, zegt H. niet. Reotifioeeren is alzoo niet mogelyk, te meer, daar verschillende betrouwbare personen mij hunne goedkeuring over het vermelde verslag betuigden. Had ik den heer H. meer moeten schetsen als ridder van de droeve figuur? Of had ik moeten zeggen, dat aan het eind der verga dering aan den heer Hartendorf het woord geweigerd werd, zooals Jaap en Tys in „E. T." liegen Misschien had ik er dan aan toe moeten voegen, dat de laatste woorden van dien debater een storm van verontwaar diging uitlokten, die hem verder spreken onmogelijk maakten. In zooverre erken ik onbetrouwbaar te zyn geweest. Uw Verslagokvkr. Wij zullen het hierby laten. Wy hebben reeds zooveel plaats in te ruimen aan de verslagen der politieke vergaderingen, dat ons de lust vergaat nog eens te laten dis cussieeren over die verslagen. Men kan ook van „het goede" te veel krygen Red. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per regel. Na-tafel-praatje. Een bakker uit uw land kon niet eten. Het licht ste voedsel, het brood dat hy in het byzonder voor zich xelf bakte, kon zyn maag zelfs niet verteeren. Hy was genoodzaakt zich bijna uitsluitend met melk te voeden, en dat is geen voedsel, degelijk en versterkend genoeg voor iemand die verplicht is te werken en een bediüf uit te oefenen dat tot de moeielykste behoort. Hy hield dus op met werken, nam eenige bakkersknechts meer, wat hem heel duur kostte, en won raad in om te trachten zich te verlossen van zijne maagpynen die zoo pynlyk en zoo kostbaar waren. Men schreef hem allerlei geneesmiddelen voor die hy nauwgezet innam; maar die arme bakker kon slechts een ding waarnemen, namelyk dat hy zyne uitgaven voor bakkersknechts bad vermeer derd met zyne uitgaven voor geneesmiddelen, zonder dat zyn toestand verbéterd was. Hy was zoo zwak geworden dat hy geloofde de tering te hebben, wat hem wanhopig maakte. Toch verloor hy den moed niet en wilde een laatste proef nemen met de Pink Pillen, waarover hy veel goeds had hooren zeggen. Oikwyls hadden zyne eigen klanten, wanneer die brood in zyn winkel kwamen koopen, hem ge wezen op de genezingen met de Pink Pillen ver kregen. Onze bakker nam dus deze pillen in en nu verheugt hy zich er over; er is maar één ding dat hem spyt, n&melyk ze niet eerder te hebben ingenomen. Hy eet goed, heeft een goede spysver- tering, al zyne krachten zyn weergekomen, en natuurlyk heeft hy de bakkersknechts weggezonden die hy tot zyn eigen vervanging genomen had. Deze geschiedenis is pas voorgevallen, en de bakker dien het betreft, bakt eiken dag zyn brood te Ledeakker; zyn naam is de heer W. de Groot. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-dèpothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Helder en omstreken by J. DE KOK, Middenstraat; H. DE BIE—biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel)by T. BUIJS en verder by verschillende Apothekers en goede drogisten. Op Vrydag 21 Mei hopen onze zwager en zuster, oom en tante Arie Kok 611 Johanna Janzen, te Amsterdam, den dag te her deken waarop zy voor 40 jaar in den Echt werden verbonden. Uit aller naam, Wed. J. v. d. POLL en Kinderen. Helder, 18 Mei 1909. Den 22sten Mei a.s. hopen onze geliefde grootouders P. Schermer en 6. Griek, den dag te herdenken waarop zij vóór 45 jaar in den Echt zyn verbonden. Namens hun liefhebbende Kleinkinderen J. PRONK. T. VAN VEGTEN Jz. Helder, 18 Mei 1909. Op den 24"ten Mei a. a onze geliefde ouders Jan Vermeulen hopen Maartje Vermeulen, den dag in stilte te herdenken, waarop zy voor 35 jaar door den Echt werden verbonden. Dat zy nog lang voor ons ge spaard mogen blyven, is de wensch van hutine dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen W. VERMEULEN. T. VERMEULEN geb. Doves. C. VERMEULEN. Wieringen, 18 Mei 1909. J. H. Timmerman, Chef Mach. s.f. sMenang" H. E. van Lennep. Kediri, 1 Mei 1909. Geboren: Elisabeth Antonia, dochter van C. PIETERSE en E. A. PIETERSE-Schol. Helder, 15 Mei 1909. Geboren: Anna Margaretha, dochter van M. RAMLER en Jh. RAMLER—Schoöneman. Helder, 16 Mei 1909. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde moe der, behuwd- en grootmoeder mevr. de Wed. H. L. Kroon - v. d. Noordaa, in den ouderdom van 76 jaar. Helder, 10 Mei 1909. J. S. A. KROON. A. B. KROON-BOUMA. en kinderen. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Den 12en April 1909 overleed te Soentijaia myn geliefde echtgenoot en-der kinderen zorgzame vader Pieter Labruijère, in den ouderdom van 31 jaar, in leven matroos-schryver K. M. Namens echtgenoote, kinderen en familie, A. LABRUIJÈRE-KANS. Helder, 18 Mei 1909. Voor de blyken van belangstelling op 7 Mei ondervonden, betuigen wij onzen hartelljken dank. P. PUINBROEK. A. PUINBROEK-KBAAK. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelljken dank voor de vele bewyzeu van belangstelling, zoowel van buiten als binnen deze gemeente, op onze 40-jarige Echtvereeniging onder vonden. H. DOLSTRA en Echtgenoote. Helder, Floradwarsstraat 12. Dankbetuiging. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelljken dank voor de vele blyken van belangstelling, zoowel binnen als buiten de gemeente, op hunne 25-jarige Echt vereeniging ondervonden. Familie ABBENES, lste Molenstraat 48. Helder, 17 Mei 1909.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2