KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje uoor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna. No 8787 Zaterdag 29 Hei 1909. 878te Jaargang. Burean: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 80. Eerste Blad. Geachte Plaatsgenooten Het Oranjefeest te Helder is schitterend geslaagdGeen enkele wanklank werd vernomen en alles werkte mede om het feest te doen slagen op eene w|jze, die bjj ons allen zeker lang in dankbare herinnering zal blijven In het bijzonder verheugt het Oranje- Comité zich over dit samenwerken van alle denkbare omstandigheden, omdat het hier gold het teest voor de geboorte van Prinses Juliana en het weder op bloeien van het aloude Oranje-Stam huis, waarmede Nederland zoo geheel is samengegroeid. Wy wenschen dan ook een woord van. oprechten dank te brengen aan U, in woners van Helder en alle verdere feestgangers, die ons zonder uitzondering zoo ruimschoots gesteund hebben door Uwe medewerking in alle opzichten 1 1 let Oranje-Comité is dan ook ten zeerste 'erkentelijk voor die van alle zijden ondervonden medewerking. Wy mogen hier dan ook geen namen in het bij zonder noemen, daar zulks onmogelijk zoude zyn zonder onbillijk te zijn tegen over de vele anderen, die ons weder op een andere wijze gesteund en geholpen hebben. Wy wenschen alleen een uitzondering te maken voor het Gemeente-Bestuur vau Helder, dat ons reeds onmiddellijk zoo krachtig is tegemoet gekomen en voor den bijzonder krachtigen steun, welke wy mochten ondervinden van het Eerelid van het Comité, den Schout-bij nacht I. van den Bosch. Hier past zeker een woord van eerbiedige hulde in het bijzonder voor het prachtige vuurwerk, dat als een waardig slot der feestelijkheden door Z.H.Ed.Gestr. aan de Burgerij van den Helder werd aan geboden Dank, vele malen dank aan U allen, inwoners van HelderUw groote mede werking maakte de taak van het Comité tot een recht aangename HET ORANJE-COMITÉ. HET ORANJEFEEST. Dat volksgejuich, dat volksgejoel Is niet uit dart'le luim geboren; Ge kunt den klop des harten hooien, Die in de jubeltonen slaat. Helder was gisteren in feestdos gehuld. De gewone dageljjksche bezigheden stonden stil. Een opgewekte, vrooljjke menigte in 1'eestkleedjj en met oranje getooid bewoog zicli langs straat en gracht; uit de meeste woningen woei de driekleursommige gevels van huizen en uitstalkasten van winkels waren fraai versierdden geheelen dag hoorde men blijde jubeltonenop ver schillende punten der gemeente hadden open bare feestvieringen plaats. Men herdacht in vreugdevolle stemming de heugelijke ge beurtenis, de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. Hoewel onze gemeente zeker een der laatste plaatsen was, waar deze voor ons Vorstenhuis en Volk bly de gebeurtenis gevierd werd, men zal volmondig moeten toestommen, dat het niet minder opgewekt was en het by andere in gehalte niet onder heeft gedaan. Zelden heeft bier zulk een grootsch en goed georganiseerd volksfeest plaats gehad. Een kort overzicht van de ver schillende nummers der feestviering zal dit nader duidelyk maken. Het feest ving reeds aan des morgens om half acht. Toen werd aan de Buitenhaven R e v e i 11 e gehouden door de tamboers en pijpers van de Marino, die daarna een rond gang maakten door de gemeente. Dit bracht er reeds de feeststemming in en was een teeken, dat dien dag een buitengewone dag zou zyn. Daarna werden des morgens om 9 uur door de muziekvereeniging .Winnubst' op het Westplein en door .Helders Harmonie- kapel' op de Vischmarkt volksliederen gespeeld en maakten zij na afloop dier con certen een rondgang door een deel der ge meente, omstuwd door een menigte menschcn, die daardoor in eeo vroolyke, opgewekte stemming kwamen. Gelyktydig hiermede was do schoolgaande jeugd een prettig, aangenaam feestinde ver schillende scholen bereid. Des morgens om 9 uur waren alle kinderen in de scholen present. De ouders hadden gezorgd, dat de kinderen feestelijk uitgedost waren, de onder wijzeressen en onderwyzers. dat de school lokalen een feestelyk aanzien hadden. En toen werd in de klassen in overeenstemming met do kinderlyke bevatting een woord ge sproken over ons Vorstenhuis en afgewisseld mot hot zingon van toopasselyke liederen, liet was een lust, die vroolyke, guitige oogen der kleinen te zien schitteren nu ze in het gebouw, waar zjj anders moeten leeren, eens naar hartelust mochten pret maken, maar het genoegen, dat uit hun oogen straalde, vergrootte nog toen hun een gebakje, een reep chocolade en een sinaasappel uitgereikt werden. Hoe^ trotsch waren ze toen ze een medaille ontvingen en die op de borst konden spelden. Die medaille was een verguld of verzilverde gedenkpenning, betrekking hebben de op de geboorte van Prinses Juliana. Hier door kregen allen een blijvende herinnering aan het gevierde feest. Ontegenzeggelijk is het een goede gedachte der commissie ge weest, om by een algemeene feestviering ook aan de kinderen te denken en wy zyn er zeker van dat dit door hen en door de ouders zeer gewaardeerd wordt. Om 11 uur had op het Havenplein de uitvoering plaats van de O r a n j e-N aiaau- cantate. Deze feestcantate, gecomponeerd door M. H. van 'tKruys, met woorden van P. Landsman, werd gezongen door een koor van 650 dames en hoeren en 400 kinderen, met begeleiding van de Residentie-Harmoni- kapoluit 's Gravenhage. Buitengewoon groot was de belangstelling voor deze cantate, te meer daar ze door den componist zelf zou gedirigeerd worden. Hot Havenplein en de Havendyk waren zwart van menschen, men kon wol over de hoofden loopen. Duizenden en nog eens duizenden waren opgekomen deze zanguitvoering te hooren en het is boven onze lof de onberispelijke orde en onverbeterlijke stilte, die er heerschte onder die groote menschenmassa gedurende de uit voering. Voor men tot do uitvoering der cantate overging, speelde de kapel het Wil helmus dat een schoone introductie was. De Voorzitter van het Comité, de heer H. J. Boldingh, nam toen het woord, en zeide ongeveer het volgende: .Bijna drie en een halve eeuw geleden ,werd het Oude Wilhelmus voor de eerste .maal gezongen en bezielde het onze voor raderen in een moeielijken stryd. .Thans spreekt hot nog met onverzwakte kracht tot ons gemoed, nog altyd is het .wel en wee van Nederland ten nauwste ver- bonden aan het wel en wee van Oranje- Nassau. .Toen schaarde het volk der Nederlanden, dat in zijn heiligste rechten door vreemd geweld werd bedreigd, zich vol vertrou- wen, rond een edel geslacht, rond de vjjf zonen van Juliana van Stolberg. Vier van ,hen, onder wie de .Vader des Vaderlands riieteu het leven voor onze heilige zaak, de .vijfde was dê stichter van de Unie van (Utrecht, waardoor den grond gelegd werd ,voor onzen Nederlandschen Staat. Thans, na 340 jaar, schaart het vrjje, welvarende Nederlandsche volk zich vol (geestdrift en liofde om onze geliefde Konin- gin en do wieg van Prinses Juliana en juicht ,on viert feest, omdat Orauje-Nassau behou den blijft voor Nederland. .Moge Prinses Juliana het evenbeeld wor den van Hare edelen voorzaat, moge in de •naaste toekomst de geliefde oranjestam welig opbloeien en laten wij ons bey veren ,om de toekomstige Nederlanders op te wekken, al hunne krachten in te spannen (Voor Nederland en Oranje, tot behoud van .ons Nederlandsch karakter en onze Neder- (landsche onafhankelijkheid. Met de warmste gevoelens bezield, heeft het comitd voor de feestviering zyn taak opgevat en dezen feestdag georganiseerd. .Wij danken allen voor do medewerking die wij zoo ruimschoots mochten ondervinden, niet het minst het gemeente-bestuur enden .schout-bij-nacht, want zonder uwe krachtige medewerking zouden wij niet in staat zijn (geweest het feest op zoo broede wijze op ,te zotten en zeker zouden wij niet in staat geweest zyn, om de feestcantate Oranje- Nassau van onze vaderlandsche componist, den heer M. H. van 't Kruys, die ons straks ten gehoore zal worden gebracht, tot haar volle recht te doen komen. En thans verzoek ik u, met mjj in te (Stemmen met een krachtig Leve de Koningin! Leve Prinses Juliana 1" Daarna zong een krachtig Mannenkoor van 170 zangers het «Vlaggelied" van J. J. Ver hulst, woorden van J. P. Hejje. Vervolgens werd overgegaan tot het zingen der cautate. De verwachting was hoog gespannen, maar wy meenen niet te veel te zeggen, dat die verwachting verre overtroffen is, ieder, die niet al te ver van de tribune verwyderd was, heeft volop genoten. En geen wonder, want zoowel de melodie als de woorden zijn mooi en bevatten de noodigc afwisseling. Ook de zang was te roemen en enkele gedeelten waren meer dan prachtig, b.v. ,In do ure der smarto Was Hjj nabij.'' enz. Hoe liefljjk klonk ook: «Heil U, Vrouwe Koninginno'! «Roept vol liefde Uw volk U too," «Zie Uw kind, Uw Liev ling groeien, «Wasse 't op in eer en deugd. enz. Maar bovenal moeten wij melding maken van het kinderkoor. Het was een lust door die heldere, frissche ongekunstelde kinder stemmen te hooren zingen ,Daar is geboren «Een Koningskind, Zoo luiden de klokken." Het zou ons te ver voeren, wanneer wij er verder over gingen uitweiden alleen willen we nog zeggen, dat de kapol kranig den zang begeleidde en tot een harmonisch ;eheol medewerkte. Het geheel was prachtig n we kunnen den directeur-componist van harte feliciteeren met dit groote succes. De lauwerkrans hem aangeboden en de toejuichingen van het publiek waren dan ook dubbel verdiend. De mooie spontane ovatie, door het koor aan den heer Van 't Kruys gebracht by het betreden van het podium, zal hem zeer zeker getroffen hebben. Des namiddags half twee had de Histo rische Allegorische optocht plaats. Keu rig mooi was deze en vol afwisseling. Het eerstegedeeltesteldc geschiedkundige personen voor, zooalsPrins Willem, Prins Maurits, Prins Frederik Hendrik, Marnix v. St. Alle- gonde, Hugo de Groot, P. C. Hooft, Piet Hein e. a., verder Koning Willem I, v. Ho- gendorp, Chassé, Koning Willem II, Min. Thorbecke, Koning Willem III, Gener. v. d. Heyden e.a. De costumes waren buitengewoon fraai en geheel in overeenstemming met de teekeningen, die van deze beroemde personen bestaan. Men kon zien, dat een deskundige zich voor dit onderdeel geinteresBeord bad. Ook de groep van Onderdanen uit de be zittingen was zeer bezienswaardig evenals de groep zouaven. Het tweede gedeelte bevatte zinnebeeldige voorstellingen, zooals de ,Elf provinciën", waar iedere provincie door een vrouw en man werd voorgesteld. Dit was een typisch gedeelte. Fraai was de Praalwagen voorstellende den bloei van het Huis van Oranje, getrokken door 6 paarden, gaande een lakei naast elk paard, terwyl op den wagen gezeten warenDe Nederlandsche maagd, de rechtvaardigheid, de wysheid, de goedertierendheid, de gerechtigheid en de ge nade. Een derde gedeelte gaf ons te zien eenige bedryven, zooals een wagen voorstel lende de bouwvakken, een wagen met druk pers, waarop feestliederen werden gedrukt, een wagen voorstellende een drijvend droog dok, waarin het stoomjacht •Prinses Juliana", een wagen voorstellende een stoomwerkplaats in werking, een wagen met een opgetuigd driemastscliip, een wagen, voorstellendo op zinnebeeldige wyze .Oranje boven", door schilders, een wagen voorstellende het slagers- bedryf, een groep voorstellende het schilders gilde. Dit gedeelte was buitengewoon mooi en met zorg samengesteld. Voegt i daar nog by, dat verschillende vereenigingen met hare banieren vertegenwoordigd waren, dat •Winnubst" en Helders Harmoniekapel" er deel van uitmaakten, dat de optocht voor afgegaan en besloten werd door militairen der landmacht, dan kan men nagaan, dat de stoet van niet geringen omvang was. Men kan ge rust zeggen, dat zij uitmuntte doorvoel schoons en men hier ter plaatse zelden zoo iets moois heeft gezien. Om niet te uitvoerig te worden hebben wy niet alles kunnen noemen en de namen der decluemers weggelaten, te meer, omdat men die alle in het uitgebreide feest programma kan vinden. Dbb namiddags om 5 uur stroomde alles naar het Westplein. Het was daar weder overvol, het plein, het Dykje, de Kanaalweg, de Kerkgracht waren bezet met meer dan tien duizend menschen. Het aantal was niet bij be nadering te schatten. De jeugd had nu allen daar naar toegelokt. DeKleppermarsch van den componist Jan Morks zou door 600 leerlingen van alle scholen, zoowel jongens als meisjes, worden uitgevoerd. Zulk buitengewone belangstelling hadden we niet durven verwachten, maar de kinderen heb ben die liooge verwachting niet beschaamd. Onder leiding van den heer A. J. Leewens werd eerst 't „Wilhelmus gezongen en daar na met begeleiding van het orkest der „Re sidentie Harmoniekapel" de Kleppermarsch uitgevoerd. Alleraardigst, org leuk kweten de jongens en meisjes zich van hun taak. Hoe precies in den maat klepperden zij, daarbij zoo juist do piano's en forto's in acht nemende. De kinderen werden dan ook luide toegejuichthet was een eenig mooi nnmmer van het feest. Daarna werd door 't orkest .Die Regimentskinder" van Fucik gespeeld, door allen het Volkslied gezongen en ten slotte de Kleppermarsch nog eens herhaald met hetzelfde succes. Den heer Leewens, onder wiens leiding de klepper marsch was ingestudeerd, en die nu de uit voering kranig leidde, werd als bljjk van waardeering een lauwerkrans aangeboden 's Avonds van 8 tot 10 uur werd aan de Buitenhaven door „Helders Harmoniekapel" en op het Havenplein door .Winnubst" con certen gegeven, die weder veel volk op de been brachten. Ook de electrische verlich ting van Hr. Ms. -Piet Hein en .Evcrt- sen" werkten daartoe mede. Beide genoemde oorlogsschepen, benevens de ,Heemskerck" werkten mot hun zoeklichten, hetgeen altijd zeer verrassend is. Om balf tien werden door de leden van de Gymnastiekvereeni- ging „O. K. K." op het Havenplein eenige mooie gymnastische groepen te zien gegeven, die veler bewondering wekten. Na afloop daarvan begaf men zich weder naar den havendyk, waarvan de schepen bengaalsch vuur en vuurpylon werden afgestoken, En tot slot werd op den steenen dam oen schit terend vuurwerk, dat door den schout-by- nacht I. van den Bosch aan de burgerij was aangeboden, ontstoken. Tot opening kreeg men eerst to zien bengaalsche verlichting, zwermpotten, vuurpijlen, salvo's van vuur pijlen, daarna telegraaf met fluit, fluitende vuurpijlen, gierende als meeuwen in de lucht, buitengewoon schitterende verlichting, ver volgens een waterval, waarin prykte de da tum van de geboorte van Prinses Juliana, overgaande in gouden regen met kanonnade's. Ten laatste werd een bijzonder groot stuk vertoond, voorstellende do beeltenissen van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en in 't midden de wieg van PrinBes Juliana in schitterend vuur, met aan weers zijden palmboomon, draaiende zonnen en gouden regen, overgaande in zilvorvuur en kanonnades. Hiermede was het feest geëindigd, dat een volksfeest in don waren zin des woords was geweest, dat uitnemend is geslaagd, dank zy het mooie weer, de goede regeling van het comité en de ordelijke gezindheid der bur gerij. Met welgevallen kan men op de feest viering van gisteren terugzien, die voor zoo ver wy weten door geen wanklank is ver stoord geworden en zich door opgewektheid en gepaste vroolykheid heeft gekenmerkt. Met zeer groote waardeering mag hier ten slotte worden gesproken ovor de medewer king, verleend door den schout-bij-nacht I. van den Bosch. Zonder die krachtige hulp zou hot onmogelijk zyn geweest het feest op die grootscho wyze te vieren. Door den heer Burgemeester word gisteren morgen te half tien de volgende gelukwensch aan II. M. de Koningin verzonden: Hare Majesteit de Koningin, 's Gravenhage Hcldets ingezetenen, feestvierende ter eere van de geboorte van H.K.H. Prinses Juliana, bieden Uwe Majesteit de beste wenschen aan, voor het geluk en voor spoed van Uw geslacht. A. J. J. van Stkijn, Burgemeester." Kort daarop kwam 't volgende antwoord in Van Steyn, Burgemeester Helder. Hare Majesteit laat U allen danken voor gelukwenschen. Adjudant Van Asbeok." Onze winkelstand heeft zich by 't Oranje feest niet onbetuigd gelaten Toen we enkele zeer mooie uitstallingen in de Spoorstraat, Keizerstraat, Kanaalweg, Hoofdgracht had den gezien waarin, 't zy door beelden, 't zy door ornamenteering met oranje en planten groen heel aardige effecten werden verkre gen, togen we er eens op uit om zoo in onze heele gemeente de uitstallingen eens op te nemen. Maar, hemeltjelief, daar waren er van 8 oranjelintjes af tot heelomaal oranje. De overgroote meerderheid had iets gedaan. Som dat nu eens allemaal opWe waren begonnen aan oen lijntje met namen, maar we kregen er zooveel, dat wc tot ons zelf zeiden: .'tGaat niet." We zullen alleen in 't algemeen melden dat van de uitstallingen ditmaal bijzonder veel werk gemaakt is. Langs de straat. Afdrukken van indrukken. Helder in vlaggen tooi! Op kerk torens do driekleur; van ryks-, gemeente- en particuliere gebouwen wat hooger dan al die lagere daken het rood-wit-blauwin straten, langs grachten, op pleinen overal helder-frissche banen, vroolyk klapperend in het zachte windje naast oranje. De enkele donkere wolkjes, hier en daar aan den hemel dryvende, schijnen niet in staat om de feest klanken van den morgen te verzwakken. Een chaos van geluiden overal in de gemeente. Oranje en nationaal, twee centEen venter met houten bakje aan een riem, prikt handig strikjes, lintjes en knoopjes op jassen en blousen, zegt tegen een kromgebogen vadertje, als deze z'n bronskleurige medaille toont met breed Oranje-Nassau-lint eraan (God zegent je, vrind, jy hoeft niks meer to hebben'en tegen een deftig-bejaard man welsprekend: ,Zoo'n lintje, mijnheer, staat gekleed, het geeft aan je heele persoon een zeker cachet, liet boezemt vertrouwen in en lest, best het verschaft je credict en waardigheid Zal ik maar zoo vrij zyn Oranje en nationaal! Oranje en na tionaal Z'n stem gaat verloren in t lawaai van trommels en pijpers, die naderen, en z'n persoon blijft verder onopgemerkt als by dat eerste feestvertoon in den morgen een massa volgelingen meeloopen. Troepjes jongelieden, opgewekt, luidruchtig, meisjes en jongens, de armon gestrengeld, jubelen en hossen reeds op het tempo der melodiönouden van dagen, waaronder met stoere lichamen en militaire gezichten, marchcoren ordelijk, tippelen met een tred alsof zo uitrukken naar bloedige slagveldon, voorbereid op plicht en wils kracht, kijken erg leclyk, fronsen de wenk brauwen als een troepje jongens met een «hiha hiha" hun gang verbrokkelen, hun stemming bederven Bij onze scholen Heere, heere, wat n schouwspel IIk ben minstens een kwart eeuw te vroeg geboren Precies als heel vroeger, toen „w|j" uittrokken in ons beste pakje, getooid met oranje, zwaaiend roet groote en kleine vlaggen, onder geleide van meesters, die zoo maar hardop zongen „De Koning leev de Koning leev'Ook thans zoo'n tafereeltje, maar wat grooter in omvang. Waar komen toch al die bengels vandaan Zo krioelden om niet geteld te kunnen worden. Witte jurkon, extra fijn gestreken, met zacht-glanzend oranje, mengden zich tusschen andere lichte en bonte kleuren, getooid met oranje en nationaal. Meisjes gingen aan rijtjes, zongen, lachten monter of hosten met van vreugde stralende gezichten door jongens, die zich kringden om te galmen Lang zal ze leven in de gloria In de gloriaaaaaa. In do gloooo rial Toen de deuren wei-den geopendZe gulp ten naar binnen, gedrongen, begeorig naar het uur van feestvreugde, voorzien van daggen, sjerpen, lintjes Op weg naar het Havenplein kwamen we in botsing met een afdeeling Infanterie, die bezig was op do grooto straat een soort Indianendans uit to voeren. Behangen mot oranje van papier en slingers van nationaal zongen ze Een zouen wij als brave Hollandsche Helden Ons laten dwingen van dat muiterse goed. O, brave Mien, hou jy maar goeie moed Voort gingen ze dan weer, hand in hand, kronkelend door de volksmenigte, die al dich ter scheen naar dat men het plein naderde, t Havenplein, waar reeds honderden stonden gepakt in den vorm van een driehoek. Poli- tie-agenten, wier glimmende helmen tusschen al die hoofden scherp uitkwamen, regelden voortreffelijk het verkeer. VischwagenB ratel- aan don bovenkant van het plein voorbij; hun paarden opgetuigd met geelkleurigo bloe men, lintjes en strikjes van oranje. IJswagens stonden in een lyn on de verkoopers schenen handen te kort om heerlyk-i'rissche wafels te presenteeren. Kooplui met bloemen oranje nationaal, medailles, toeters, papieren mutseu en parapluis bewogen zich gedurig te midden van het luisterend publiok, soms hinderlyk schreeuwend of blazend op toeters om aan dacht te te trekken. Jongedames van buiten, met taschjes in de hand en zomermantels over den arm, werden plechtig gedecoreerd door een koop man met houten been en krukken. Een grooto bakwagen uit den Polder brengt gaston", meisjes en jongons, om de petten banden van rood-wit-blauw, om het boven lichaam twee sjerpen gekruist. Zingend trek ken ze voorbjj, op weg naar den stal, waar nog meerdere boerenwagens en fietsen van vreemdelingen voor tydolyk zyn geborgen. Een byzonder fraaie auto puft langzaam- voorzichtig met deftige bezoekers, die ver rassend staren naar den aanblik van Hoofd gracht, waar de vlaggen en oranje aan hooge huizen wapperen, waarop dat oogenblik een ongekende levendigheid uitkomt. .Ik wist niet, dat hier nog zooveel pit zat; de Nieu- wedicpers breken niet dikwyls van touw, maur als het gebeurt, als ze eenmaal uit pakken Aldus een mariuematroos tegen een korporaal, die het volkomen met hem eens was. Later by den Kruisweg een kring van menschen om een paar kunstemakers, die in hun leuke pakjes, grooto weelderige prui ken op het hoofd en buitensporig geverfde gezichten allerlei toeren vertoonen. Oranje en nationaal!... Oranje boven!" schreeuwen de venters om stryd. Een open rytuig met gecostumeerde mannen en vrouwen probeert tevergeefs door de menschenmassa te komen. StoppenPlots komt een troep hossenden en daarachter jougens en meisjes. Hiha, hihaEen herrie van belang! By het postkantoor remt een auto, prachtig gedecoreerd door vlaggen- en oranjedoek. Achteruit gaat het, de systeeg in. De optocht is in aantocht. Oud en jong stroomt naar den Kanaalweg. Op de Postbrug drukken ze je plat. Een harmonicaspeler raakt in den klem. Een kunstemaker met ruim coatuuin aan het lichaam, springt over hoofden van groote en kleine monschen. Uit boven ramen steken allerlei hoofden. In de goot van een woonhuis ritten vier jongens naast elkander. Herauten worden zichtbaar. Wui vend en met hoera's laat men den langen stoet passeeren. Een oud moedertje steekt triomfantelijk een stuk bloedworst omhoog, afkomstig uit don wagen waarin de slagers aan liet snyden en hakken waren. Ontelbare Btukjes papier, versch van de pers, dwar relen boven de hoofden. By do ingedeelde muziek alles ongedwongen vroolijkheid. Wie in den stroom zich waagt, moet onherroepelijk meedoen. Wat een drukte, wat een bewege lijkheid. Aan het gejnbel komt schier geen einde. Men danst en springt onvermoeid. Vaderlandsche liederen, het oude, maar ge liefde Wilhelmus, Wien Neerlandsch bloed, Vlaggenlied, Piet Hein e. a. worden afge wisseld door bekende «moppen' Het .Prinses Juliana gaat nooit verloren galmt uit kelen van mannen, vrouwen, jongens, meisjes, kin deren, terwyl soldaten en matrozen deze nieuwe woorden met eenvoudige melodie krachtig steunen. Steeds drukker wordt het op de straten. De langzaam ingevallen duisternis heeft om licht gevraagd. Lantaarns worden ontstoken en uitwinkels en particuliere woningen stroomt een zee van licht. Hier en daar is men Ijverig bezig om illuminatie te ontstoken. Verschil lende étalages, de een nog rjjker en fraaier dan de ander, komen prachtig uit. Voor onze winkeliers licht ik m'n petje. 't Wordt waarlyk gezellig bjj den weg door dat ongewone verkeer van menschen, waaronder niet weinigen van buiten. De stemming is uitmuntend. Tolkcns ontmoet je clubjes jon gelui, zingend van #'t Is Oranje, t blijft Oranje!' Een sliert mannen en vrouwen, op de hoofden mutsjes van oranje on nationaal, met jassen en broeken, blousen en rokken van dezelfde kleuren komen in verdrukking doordat een troop hossenden met harmonica en tamboerijn uit tegenovergestelde richting komt. Op do vlakte verschenen verkloede jongens en meisjes, bengelend met lampions. Nu en dan een nagebootste Koningin, ze worden rondgereden in handwagens, begeleid door juichende kinderen. Zooeren passeerde een „Koningin" met een rhabarbersteel in de hand als scepter en een kroon van sinaaz- appelenschillen. Om die knikkende juffer joolt een vroolybe menigte. Kinderstemmen zingen: Heb je het beieren der klokken wel gehoord, Er is een prinsesje geboren Aan dc Buitenhaven!.... Was daar niet zoo ongeveer de hoole bevolking van Helder vertegenwoordigd? Geen wonder, do marine met haar schoone, royale verlichting hot immer grootBche schouwspel b|j zulke feesten is en blijft de magneet, welker kracht niemand weerBtaat. Bij zooveel feestlicht ontbrak hot waarlyk niet aan de noodige stemming. Het was inderdaad een gekrioel van menschen, wier stemmen luidruchtig klon ken en wier bewegingen een groote leven digheid verwekten. Hier zag je heele slierten feestgangens zingend marchecren, daar ont dekte je hossende jongelui met toeters, die oorverdoovend lawaai lieten hooren, ginds bespeurde je militairen, matrozen, galmend van pret. Verrassend wierpen de zoeklichten hun stralenbundels uit. Dit laatste gaf een oogenblik vermaak toen de banken op den hoogen steiger en lange zitplaats achter do schutting door een vloed van licht werden verkend. Vele paartjes zagen zich ontdekt, kwamen in het volle kunstlicht ouder groote hilariteit van omstanders. Zelden zagen wo zoo ri vrolijkheid, zooveel uiting van vreugde, te veel om in details te noemen. Ja, er wonen Oranjeklanten in onze ge meente, dat gotuigt de welgeslaagde dag van gisteren. Uit het Buitenland. Al is van een enkele zijde de uitspraak van het Arbitrage'Hof in zake het Casa blanca-geschil do schouders opgehaald, wyl men niet veel beteekenis aan de zuak hechtte, zeker is het toch, dat langs dezen weg tot een oplossing te komeneen veilige weg is voor den vrede. Frankryk en Duitschland, ja wel, zeker, goede buren m-iar toch b|j een incident worden dc hartstochten geprik keld en 't is veiliger voor den vrede dat het langs arbitralen weg wordt opgelost, dat zien we ook nu weer Reuter seint uit Parjjs dat de Fransche en Duitsche regeeringen van gedachten wis selen over een formule tot wederzydsche betuiging van leedwezen over het gebeurde te Casablanca. Men verwacht dat spoedige overeenstemming zal worden bereikt. Een deel der Engelschen blyft nog altyd maar bang dat twee of drie groote mogend heden tegen Engeland zullen samenspannen en dat Engeland dan niet sterker is dan twee te zamen Er is een heel debat gevoerd in het Lager huis, maar minister Asqnith leek ook zoo bang niet te wezen, wat zjjne tegenstanders hem weer hoogst kwalyk namen. In Duitschland zoekt men nog steeds naar belastbare" vourwerpen. Tabak is aan de beurt geweest in de commissie daar wordt heel wat opgelegd maar ook op thee en koffie. Daaruit zal de commissie echter een te klein deel der millioenen kunnen vinden. Men zoekt nog verder, 't Wordt voor den Duitscher van jaar tot jaar duurder om te leven. Een staaltje dat een eigenaardig licht werpt op Russisohe toestanden vertelt dezer dagen het Hbld Proessakof, de gewezen secretaris van Doebrowin, den president van den Bond van het Russische volk, is reeds begonnen roet zyn onthullingen over het aandeel, dat de Russische regeering heeft gehad in de revolutionnaire beweging en de aanslagen van de laatste jaren. Aan een redacteur van de «Retsj" deed h|j het volgende verhaal omtrent de voorbereiding van den aanslag op minister Witte, eenige jaren geleden ge ul, -1, j pieega. Op zekeren dag droeg Doebrowin hem op te zorgen voor een nauwkeurige» platte grond van do woning van graaf Witte op het Kamenny-Ostrof-perspectief. Toen Proes sakof zicli eenigszins verwonderd betoonde over die opdrucht, deelde Doebrowin hem mede, dat men dezen plattegrond noodig had voor een huiszoeking, die binnenkort bjj Witte ;ou plaats hebben, Proessakof ver klaarde echter ronduit, dat h|j het gegeven bevel niet zou opvolgen. Eenige dagen later vond Proessakof op de schrijftafel van Doebrowin een klad van ccn nota, waarin de aanslag op Witte werd verhaald. Do nota was geschreven door Doe browin en daarin werd verklaard, dat de aanslag het werk was geweest van revolu- tionnairen. 's Anderen daags waren er twee personen, Moealiaef on Arkhipof, in het purticulier bureau van Doebrowin en hoorde Proessa kof, hoe zy dreigden zich naar graaf Witte te zullen begeven en dezen .alles te zullen zeggen". Zij oischten 3000 Rbl. En zeer waarschynlyk kregen zij die ook, want hij hoorde, dat Doebrowin hun toevoegde ,Goed, gaat dan nu heen, maar niet tegeljjk". De beide bezoekers waren de boeven, die den aanslag op graaf Witte hadden gepleegd. Insezonden. Mjjnheer de Redacteur Naar aanleiding van de wyze, waarop de daartoe aangewezen sub-commissie van liet comité voor de feestviering op 27 Mei betreffende de leverantie van versnaperingen voor do schooljeugd, zich van hare taak heeft gemeend te moeten kwjjteo, wensch ik, en ik spreek namens een groot aantal collega's banketbakkers, eenige opmerkingen te maken. De sub-commissie is niet alleen afgeweken van do goede gewoonte welke door vorige commissies steeds in praktyk werd gebracht, n.1.deze artikelen door de banketbakkers doen leveren, maar heeft bovendien de fout begaan, de oproeping tot het inleveren van prijsopgaven, slechts in één plaatselijk blad te puhlicccren.Ondergeteokende, en velen met hem, hebben daardoor geen kennis gekregen van deze openbare inschrijving voor de leverantie van 4000 tompoosjes? en evenveel roepen chocolade. Behalve dat ik bezwaar heb togen een dergeljjke wijze van doen, waardoor groote kans bestaat dat do kwaliteit van bedoelde lekkernyen zal lijden door de" zucht om toch maar het laagst in te schryven, en omtrent de hoeveelheid, dus de grootte van elke tompouce, niet de minste zekerheid bestaat, vermeen ik, dat speciaal ten opzichte van het artikel choco lade, een dergelijke wijze van handelen ten sterkste moet worden afgekeurd. Immers werd in do annonce bepaald, dat het Bensdorp-reepen moesten zyn. Alsof de Van Houten, Blooker, Do «long, Boon, Union en meer anderen, in kwaliteit minder waardig zoude zijn Dit is absoluut onjuist en dns die bepaling eene ongemotiveerde bevoorrechting van eene enkele firma. Bovendien is de kans voor de kleinere handelaren in dit laatste artikel, door de inschryving in massa, zeer gering om voor leverantie in aanmerking tc komen. Men bereikt daardoor alleen, dat groot handelaren, die deze chocolade als een bij zaakje exploiteeren, de meeste kans hebben de leverantie te krygen. üf dit ver standig is, vooral waar de uitslag bewijst dat is ingeschreven voor een prjjs waaraan öf niets, bf b y n a niets verdiend kan wor den, bf wel het govaar bestaat, deze chocolade- reepen exprosselijk daarvoor vervaardigd zullen worden, is o. i. aan ernstige twjjtel onderhevig. Ten overvloede komt hot m. i. niet te pas, om van het geld, dat van par ticulieren en uit de gemeente-kas werd ver strekt voor het feest, en zeer zeker bijzonder met het oog op bet schoolfeest, zóó weinig beschikbaar te stellen, speciaal voor deze versnaperingen. Dit geeft m.i. een dis sonant in de overigens zoo algemeene feest klanken. Met dank voor de plaatsing. Uw Ed. dn. P. DE GEUS. Broodprijzen. Uit het onlangs verschonen rapport, uit gegeven door het .Centraal Bureau voor de Statistiek", bljjkt, dat de gemiddelde brood prijs in Heldor lager is dan in eenige andere plaats van ons landNu sedert bovengenoemd verschijnen het meel nog ongeveer f3.— per 100 K.G. in prys is gestegen, hebben wy bij eenige bakkers en broodfabrikanten geïnfor meerd, waarom er nog geen broodprysver- hooging plaats gevonden heeft, daar w|j, als deskundigen, overtuigd zyn, dat eene ver hooging, bjjna overal elders reeds ingevoerd, hier zeker niet mag nitblyven. Hoofdoorzaak hiervan blijkt te zijn, het gebrek aan over eenstemming onder de collega's heerschende, voortgevloeid uit vroegere kwesties. Hierop in te gaan, zou te ver voeren van het dool van dit schryven. Beoogd wordt toch slechts het publick van de noodzakelijk heid te overtuigen van eene broodpTjjsver- hooging. Om met een voorbeeld aan te tooncn, hoe sterk hier de concurrentie gedreven is, diene, dat van de bjjna 50 bakkerijen, waarin vroeger een bestaan verdiend werd, er op het oogenblik nog slechts ruim 20 in werking zyn. Het is te wenschen, dat de brcodprodu- centen dan ook het onhoudbare hunner positie zullen inzien en tot prjjsverhooging overgaan, erkennende, niet in staat te zijn, steeds, door concurrentie gedreven, met verlies te bljjven werken. Met dank voor de plaatsing, mijnheer de Redacteur, Hoogaohtend, Firma M. Witsenburg Jr. Mcelhandel. Helder Den Haag Amsterdam. Visscherij berichten. Nieuwediep, 25 Mei. Aangebracht door trekkers 800 Ui haring per Ui f 0,70 f 1,i5. 50 tal geep per tal f 6,25 a f 8 Van Texelaars 100 stuks rog per stuk 75 m 80 c< nt. 26 Mei. 25 korders met 10 tot 30 stuks groote tong per stuk 80 cent, 20 tot 80 middelmatige tong per stuk 35 a 40 cent, 10 tot 40 kleine tong per stuk 15 cent, 1 tarbotje voor f 6, 1 tot 5 mand kleine schol per initud f 1,50 a f 2,50, 1 tot 2 mand schar per mand f 1,25. Door trekkers 300 tal haring per tal f 1,05 a f 1,30, 20 tal geep per tal f 8,25 a f 9. 1000 stuks ansjovis. De prns gold f 12,50. 27 Mei. Door trekkers 50 lal haring per tal f 1,10 s f 1,30, 8 tal geep por Ui f 8,25 a f 9.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1