KLEINE COURANT AFSLAG. 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DOOR BEIDER SCHULD. No. 3787. Zaterdag 29 Mei 1909. 37ste Jaargang. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Marktberichten. Stoomvaartberichten. Advertentiën. Vanaf heden verkrijgbaar in perkamenten zak. BureauSpoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 ,g iZondagsblad 37' fO.75 a Modeblad 55 „66, f0.90 11 Muzik. Bloemlez. 60 85 f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2® Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Tweede Blad. HELDER, 28 Mei. Tweede Kamerverkiezing. Men meldt ons, dat naar alle waar schijnlijkheid door de chr. hist. kiesvereeniging alhier als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld zal worden, een Indische specialiteit, de heer F. Fokkens, oud-reBident van Madura. Naar de Tel. verneemt, zal de heer A. P. Staalman in de districten Amsterdam II en VIII een chriBtelyk-demooratische candidatuur aannemen. Sleepboot Atlas. Bij de sleepdienstreedery, directie A. D. en C. E. Zur Mühlen is Woensdagavond bericht ingekomen van behouden aankomst van haar sleepboot «Atlas" te ChriBtiania met een nieuw stalen droogdok op sleeptouw van Glasgow. Aanbestedingen. Door het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland werd gisteren aanbesteed het doen van leveringen voor de Heldersche zeewerken. Minste inschrijver D. de Vries te Helder voor f 29,480. Verhooging van den Omringdyk en verbetering en uitbreiding van het Grond- depot op Marken. Minste inschrijver H. M. v. Meekered te Hindeloopen voor f9239. Vergrooten van hei havenkantoor te IJmni- den. Minste inschrijver P. Bings te Santpoort voor f 1888. IJmuiden, 27 Mei. Het schijnt een heel complot te zyn, dat betrokken iB bij de inbraken in den omtrek. Van de twee soldaten, welke Dinsdag werden in hechtenis genomen, heeit men thans één op vryen voeten gesteld en den ander naar de strafgevangenis ie Haarlem overgebracht. By het onderscheppen van brieven, aan dezen soldaat gericht, kwam men te weten dat in het Breesaaper bosch eene groote massa goederen van waarde was verborgen, alloB afkomstig van inbraken in verschillende steden van Nederland. De Justitie heeft deze voor werpen opgespoord en in beslag genomen. Men is druk bezig de haringschepen voor de nieuwe teelt op te tnigen en uit te rusten. Meestal vertrekken de schepen in de week na Pinksteren. De aanvoer van beugvisch wordt de laatste weken reeds minder. Een Raadslid voor de Rechtbank. Eyking, Raadslid te Beverwijk, had op 19 April over zyn zoon een woordenwisseling met den veldwachter Van Engelen. Hy heeft den wetsdienaar en den burgemeester jhr. Strick van Linschoten gescholden voor ploer ten, schurken enz. Eyking zei dat van Engelen hem eerst had uitgelachen. Het Raadslid Btond voor de Haarlemsche Rechtbank wegens beleediging terecht. Het openbaar ministerie vond bet feit ernstig en eischte f 300 boete of 30 dagen hechtenis, meedeelende dat Eyking 6 jaar geleden minder gunstig bekend stond. Een hangende brug over het Noordzeekanaal. By de genie zyn thans plannen in behan deling voor een hangende brug over het Noordzeekanaal, ter vervanging van de ponten te Velsen. De brug is gedacht op dezelfde plaats waar de ponten nu liggen en zal 12 meter hoog worden. De kosten worden geraamd op 2 millioen. Tandarts-schandaal. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gister uitspraak in de zaak van den tand meester H. Hamburg, door de Haagsche Rechtbank wegens zedenmisdrijf veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en tegen wien door het Openbaar Ministerie bij het Hof evenals by de Rechtbank acht jaar werd ge- eischt. Het Hof heeft het vonnis der Recht bank (zes jaar gevangenisstraf) bevestigd. De brief, die f2000 moest inhouden. De rechtbank te Utrecht weeB vonnis in do zaak van R. baron Van Heeckeren van Brandsenburg, beschuldigd van oplichting. De rechtbank achtte het ten laste geleg de wettig en overtuigend bewezen, qualifi- ceerde het misdryf als oplichting en ver oordeelde den beklaagde tot een gevange nisstraf van 3 maanden. (De eisch was 6 maanden.) De rechtbank overwoog, dat de beklaag de getracht had door middel van listige kunstgrepen, de dienstdoende postbeambten te Utrecht te bewegen tot het afgeven van een repu voor de ontvangst van een aange- teekenden brief ad f2000 en aldus den ge adresseerde (mr. Rink) in de overtuiging te brengen, dat inderdaad f2000 aan hem was verzonden, een en ander terwijl de beklaagde wist, dat de brief geen f2000 inhield. Het vonnis besliste tevens, dat een onder zoek naar beklaagde's geestvermogens niet noodig was te oordeelen, weshalve daar niet verder op werd ingegaan. Baron Van Heeckeren was by het uit spreken van dit vonnis niet tegenwoordig wel zijn raadsman, mr. Dop. Onmiddellijk is door dezen hooger beroep aangeteekend tegen dit veroordeelend vonnis. Zaak Vreydenberger. Do Reohtbank te Breda deed gister uit spraak in de zaak Vreydenberger, die terecht stond wegens het valschelyk aangeven van een aangeteekenden brief, geadresseerd naar Zantvoort, die kiezelsteenen bevatte, als zonde deze diamant inhouden. Hij werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Reddingwezen. Onder dagteekening van 26 Mei j.1. heeft Z. K. H. Prins Hendrik het volgend Bchry ven doen uitgaan De stemmen, welke sedert meerdere jaren van de zijde van vele onzer landgenooten zyn opgegaan om te pleiten voor nauwere samenwerking tusschen de verschillende lichamen, die zich hier te lande met het reddingwezen en het verleenen van eerste hulp by ongelukken bezighonden, de Tentoon stelling met Congres voor Roode Kruis en Reddingwezen, waar eveneens met nadruk de wenschelykheid dezer samenwerking werd betoogd, en niet het minst de ervaring opge daan bij grootere rampen, van welke ook ons land niet verschoond bleef, hebben mij en met my vele anderen het nat van een nationalen bond voor Reddingwezen en eerste hulp by ongelukken doen gevoelen. De Internationale Congressen voor Red dingwezen het vorige jaar te Frankfort a.M. en te St. Nazaire kort voor en na de hier boven genoemde tentoonstelling gehouden, hebben my in myne overtuiging van de wen schelykheid van zulk een bond nog gesterkt. Ik wensch daarom het initiatief te nemen tot het bijeenroepen eener vergadering, waar het oprichten van een nationalen bond voor reddingwezen en eerste hulp by ongelukken zou kunnen worden besproken. Overtuigd dat ook uwe Vereeniging (Com missie, Comité, Maatschappy, Yennootschap) doordrongen zal zyn van het belang van samenwerking met andere lichamen hier te lande, welke het reddingwezen of het ver leenen van eerste hnlp bij ongelukken geheel of gedeeltelyk ten doel hebben, noodig ik n daarom uit u by eene vergadering op 8 Jnni te 2 uur in bet Koninklijk Paleis op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage te willen doen vertegenwoordigen. Ik verzoek u mij uw antwoord met de namen uwer vertegen woordigers vóór 2 Juni te willen doen toekomen. (w. g.) HENDRIK, PrinB der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Deze uitnoodiging is gericht aan 19 licha men, welke voor het meerendeel over het ge- heele land of provinciaal werkzaam zyn. De Prins heeft bovendien de staatscommis sie voor het reddingswezen op de Nederland- sche kust, de Staatscommissie in het belang van eerste hulp bij bedrijfsongevallen, het Comité-Generaal en de Commissie voor de Tentoonstelling voor Roode Kruis en Reddings wezen en het Nationaal Comité voor deelname aan het le Internationaal Reddingscongres te Frankfort van Hoogstdeszelfs pogingen tot het oprichten van een Nationalen Bond voor Reddingswezen en verleenen van eerste hnlp bij ongelukken in kennis gesteld en ook deze lichamen nitgenoodigd zich op de door Zijne Koninklijke Hoogheid uit te schryven verga dering te willen doen vertegenwoordigen. Texel, 27 Mei. De hofsteden Leiden en De Vlyt zyn in publieke veiling gekocht door den heer S. Bregman, te Alkmaar voor f 24550. In de volgende week worden nog vier landbouwboeven in polder Eierland ten ver koop aangeboden. By de alhier gehouden stierenkeuring, uitgaande van de Holl. Maatschappy van Landbouw, werden de pryzen, uitgeloofd door de Provinciale Commissie tot bevordering der veefokkery in Noord-Holland, toegekend als volgt: Éénjarige stieren, aangeboden 10. Voor èén stier van Gebr. Bakker f40. u J. v. Maldegen f 25. IJ. Lap f 15. Tweejarige stieren, aangeboden 5. Voor één stier van P. S. Koning f40. Gebr. Boerhorst f20. Mej. M. Visser, onderwijzeres te Waal, komt voor op de voordracht tor benoeming van eene onderwijzeres te 'b-Gravenhage en wel als Nr. 1. Wieringen. De heer A. Gorter, rijksveldwachter alhier, is overgeplaatst naar Oastricum. Op de j.1. Woensdag alhier gehouden lam- merenmarkt waren aangevoerd ruim 400 lammeren, alsmede 6 koeien. De prijzen der lammeren varieerden van f 6 tot f 10.50. J.1. Donderdagavond werd door den heer De Meester alhier een politieke lezing ge houden de opkomst was vrij goed. De heer Van Kalsbeek voerde debat. Schagen, 27 Mei. Aangevoerd 9 paarden f 80 a 180, veulens f a ossen f0a 05 stieren f 110 a 200, 0 duiven f 0 a 0, 84 geldekoeien f120 a 220, 24 vette id. f 160 a 270, 50 kalfkoeien f 150 a 250, 8 pinken f 60 a 100, 0 hokkelingen f a 0 graskalveren f a 55 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen fa 600 schapen (overhouders) f 17 a f25.30 vette schapen f 18 a 21,— 0— mager id f a 2200 lammeren f 6 a 12,0 bokken en geiten f a ,10 magere varkens f 14 a 16, 50 vette id. per Kg. 46 a 50 ct., 70 biggen f8,— a 14,—, 0— konynen f0.— a 0.50 kippen f0.50 a 1.50, zwanen f 700 Kg. boter f 1,10 a 1,30, 8000 kipeioren f3,25 a 3.75, —0 eenden dito f0.— a 0, per 100. Correspondentie. Mej. M. v. D. te Amsterdam. Uwe adver tentie wordt niet geplaatst. Het bedrag ligt ter nwe beschikking en zal by opgave van adres worden geretourneerd. Ingezonden. Geachte Heer Redacteur! Teneinde geene wanklanken te brengen in het door ons allen in deze gemeente met zooveel vreugde en opgewektheid gevierde Oranjefeest, wil ik, ook namenB vele anderen, eerst na afloop hiervan in uw blad de alge- meene opmerkzaamheid veBtigen op het zoo vaak voorkomende feit, dat do Binnenhaven bij de feestelykheden zoo geheel vergeten werd. Waarom, vroeg zoo menig bewoner van de Binnenhaven zich af, geschiedde zulks nu weer? Het was toch niet de bedoeling om het feestterrein te beperken, want uit het programma der feestcommissie bleek wel degelyk, dat de vermakelijkheden zooveel mogelijk over de overige buurten verdeeld zijn geworden. Moet ik het dan bijgeval toeschrijven, dat in de feestcommissie geen plaats werd ingenomen door een bewoner van de Binnenhaven, zoodat er niemand was, die voor deze zoo misdeelde buurt opkwam Indien dit zoo was, is het m. i. noodzakelijk, dat by een volgende gelegenheid, wanneer geheel den Helder feest viert, ook zij vol doende in het feestcomité vertegenwoordigt zal wezen, om te zorgen dat zy niet alleen de lasten, maar ook de luBten heeft. Trou wens nu reeds had men moeten zorgen, dat de bewoners van de Binnenhaven, die toch waarlyk direct, 't zy indirect ruim genoeg bydroegen tot het slagen der feestelykheden, niet geheel buiten deze werden gesloten, al was het alleen maar om te voorkomen, dat vele vaD hen, hoe onaangenaam het hun ook zal wezen, zich in den vervolge van alle deelneming aan ulgemeene Heldersche fees telykheden znllen onthouden. J. J. Cr. de K. Helder, 28 Mei 1909. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bali, v. Java n. A'dam, pass. '27 Mei Quessant. Celebes vertrok 26 Mei van A'dam n. Hamburg. Flores arriveerde 26 Mei van Java te Amsterdam. Ambon artiveerde 26 Mei van A'dam te Sabang. Timer v. A'dam n. Java, is 27 Mei Kaap Carvocira gepasseerd. Koninklijke Hollandsche Llotd. Delfland vertrok 25 Mei v. Buenos-Ayres n. A'dam. Amstelland, v. Buenos Ayres n. Amsterdam, ver trok 25 Mei van Vigo. Rijnland, vertrok 26 Mei v. A'dam naar Brazilië en Buenos Ayres. Rotterdamsche Llotd. Malang, v. R'dam n. Java, is 26 Mei Perim gepass. Menado vertrok 25 Mei van Calcutta naar HulL Tabanan, v. R'dam n. Java, arriv. 26 Mei te Padang. Ternate, v. R'dam n. Java, is 25 Mei Quessant gep. Wilis, v. R'dam n. Java, vertr. 26 Mei van Suex. Kediri van Java n. R'dam, pass. 26 Mei Dover. Rindjani, van R'dam naar Java^ vertrok 25 Mei van Southampton en pass. 20 Mei Quessant. Ophir v. Java n. R'dam, vertr. 26 Mei v. Tanger. Marine en Leger. Overgeplaatst: Sergt.-schryver F. Pasman van W.schip te Am sterdam op »Van Galen*.— Datum te bepalen door den Direct.-Comm. te Amsterdam. 1 Juni. Sergt.-stoker J. Smit Roeters van »Piet Hein" op W.schip te Amsterdam. Bootsman P. F. Kalb van W.schip W.oord op Instituut, (tijd.) Opper-Schipper W. Dekker van sGelderland* op W.schip W.oord. Datum te bepalen door den Direc teur-Commandant. Blijkens by het dep. van marine ontvangen be richt is Hr. Ms. pantserschip „Friesland", onder bevel van den kapt. ter zee W. J. Cohen Stuart, 26 dezer van Napels vertrokken. Borgelijke Stand gemeente Helder. Van 25 tot 26 Mei. ONDERTROUWD: F. Engel en T. Snieder. J. W. Koens en J. C. A. Singeling. C. P. Kooger en E. Potter. C. J. van Heyst en M. Bart. M. L. Klaassen en T. Zijlstra. A. J. van Weelde en B. Wend els. GETROUWD: P M. L. Bock en Th. Heineman, D. P. M, Trumpie en C. M. Dekker. BEVALLEN: A. Wolters geb. v. d. Veer, z. N. Kraak geb. Post, z. OVERLEDEN: A. H. M. Gyzen, 21 j. Den 3den Juoi a.s. hopen onze geliefde ouders Lambertus Dienaar en Guurtruida Kindt, hunne 12ys-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hunne liefhebbende kin deren. KLAAS. CORNELIS. HENDERIKA. Zoo Den Heere wil en zy leven, hopen onze lieve ouders Johan Bais en Geertruida Bakker op den 3den Juni a. s., hunne 121 2-jarige Echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang mogen leven is de wensch van hunne liefhebbende kinderen PIETER. FREDERIK. JANNIE. GERARD. THOMAS. RENSIE. Helder, 28 Mei 1909. Heden, den 20sten Mei, overleed te Helder, onze geachte, beminde tante Jacoba Duinker, echtgenoote van den heer O. REUS Amsterdam, 28 Mei 1909, Katten burgerkade 54 en 56. Namens tantezeggers: A. DUINKER-Burgers. C. DUINKER-De Graaf. en Kinderen. Donderdag den 3en Juni a.s. hopen onze broeder en zuster, Johan Bais en Geertruida Bakker, den dag te herdenken, waarop zy voor 121/, jaar in den Echt zyn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hun Broeders en Zusters. Helder, 28 Mei 1909. Ondertrouwd J. W. Koens, Sergeant der Artillerie, en J. C. A. Singeling. Helder, 28 Mei 1909. Langestraat 51. Huwelijksvoltrekking 10 Juni 1909. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht u in kennis te stellen met het plotseling overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader en behuwdvader den Heer Jacob Jan de Roos, gep. Assistent der Posteryen, in den ouderdom van ruim 59 jaar. Wed. J. J. DE ROOS—Graaff. M. M. HELD de Roos. E. H. HELD. J. J. DE ROOS. Helder, 27 Mei 1909. Heden overleed ons eennigst kind Antoine Henri Machiel, in den ouderdom van 21 jaar, in leven adjunct-ijker der maten en gewichten. J. C. A. GIJZEN. J. W. M. R. GIJZEN Evblein. Helder, 25 Mei 1909. Rouwbezoeken kunnen niet worden afgewacht. P. M. L. Bock en Th. Heineman betuigen, mede namens wederzydsche familie, hunnen hartelljken dank voor de vele blijken van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Ie Het Comité verzoekt beleefd inzending van alle rekeningen vóór 8 Juni a. s. by den heer C. ADRIAANSE, Keizer straat 15-17. Het Oranje-Comité. Gedurende de Zomer- maanden is mijn win kel des Zondags tot 12 uur 's middags geopend. Aanbevelend, Corn. DE BEURS, Breestraat Ho. fil. ItrooflopMlag-. De Commissie maakt namens alle broodbakkers aan hunne geachte cliëntèle bekend dat zy, noodgedwongen, verplicht zijn de prijzen van het brood 1 JUNI a.s. met één cent te verhoogen. Hoewel volgens het onrustbarend stijgen der meelpryzen een hooger opslag niet ongemotiveerd zoude zyn, willen wij, om het publiek ter wille te zyn, voorloopig de verhooging zoo laag mogelijk stellen. Helder, 28 Mei 1909. De Commissie. IS stuks a ÏO cent. Firma VERKADE Comp., Keizerstraat 9. FEUILLETON. 25) Ge zyt toch niet bang voor de geesten, die daar 'e middags rondwandelen »Ik dacht, dat die zich maar alleen des nachts vertoonden." ,Ge zult het nog beleven, dat de geesten ook van de zon gaan houden", schertste Raven. Het was twee uur, toeu ze'naar het slot terugwandelden. Eutin lag in den middag slaap, de drukke jeugd werd in de school vastgehouden, het park van het slot was rustig, evenals Raven had voorspeld. Ze liepen er rond, als in het slot van de schoone slaapster. De woudreuzen stonden als be- tooverd. Geen windje bewoog bladeren of takken. In spookachtig grauw staken de hooge populieren hunne kruinen uit boven hetsap- pig groen hunner kameraden. De rozen bloeiden, alsof het Juli was. Eene bedwelmende geur van resida en viooltjes vervulde de lucht en trok over de midden- eeuweche^ slotgracht, waarop de sneeuwwitte zwanen in sierlyke bewegingen heengleden. Marianne werd bevangen als door een han gen droom, zwygend liep ze naast Raven voort, die haar van ter zyde opnam. Nu kwamen ze by eene bank, die onder eene groep prachtige boomen stond. De jonge vrouw gevoelde zich vermoeid en ging zitten, zy keek met droomerigen blik over de groene grastapijten en den met bie zen begroeiden vjjver heen naar het roode slot, dat daar zoo zwygend lag tusBchen zyne omgeving van boomen. De eenzaamheid en stilte beklemden hare borst. Een vergeten slot het geleek op een vergeten graf Marianne sloot de oogen, en ze opende ze ook, toen ze Ravens stem hoorde hy leunde tegen den stam van een reusachtigen zilverpopulier, die met zyn grys loof een vreemd licht op do jonge vrouw wierp. Hebt ge de geeBten bespeurd, die hier op het middaguur rondwaren Het slot slaapt, de hofhouding heeft hare landelijke spelen gestaakt, om te rusten tot het middagmaal tot nieuwe genoegens roept. Het park is eenzaam op dit uur, dat weet de schoone hofdame ook. Zy zweeft in sierlyke spitse schoentjes over het fluweelig gras en verdwijnt in den scha duw van de boomen. Haar hart klopt onder haar herdersgewnad, want zij denkt aan den vorigen avond, aan de beangstigende en toch zoo bedwelmend zoeto uren, toen de Hertog haar op deze bank teedere woorden in het kleine, rosige oor had toegefluisterd. Nu is zy zeker van zyne liefde. Slechts een paar bloeiende takjes wil ze plukken aan den oever van het meer. Hoe kon zy ook weten, dat zijne Doorluchtigheid juist op deze plaats met zyne boot zou landen hij is daargin der op het groene eiland geweest, om water vogels te schieten. Zoo komt hy uit het fluisterend riet te voorschijn als uit eene coulisse, en zy staat op het tooneel. De bloeiende ranken wiegen zien om hunne hoofden in den zaohten wind, die over het meer, komt maar hy verkoelt niet hot gloei end voorhoofd en het hart, dat tot berstens toe klopt. Al haar kracht heeft haar verlaten. Zy staat het toe dat hy zyne arm om haar naar de kleine open plek voert, omgeven door de fijn gevederde wilgen, waarvan de takken tot den waterspiegel neerhangen. Geen ge luid, geen toon dringt tot deze stilte door. Alleen de heen en weer fladderende zwa luwen zien het, als hij hare oogen en lippen kust. De jonge Hertog is de schoonste cava lier aan zyn hof en heeft zyne hand moeten geven aan eene onbevallige prinses. Maar haar hart verlangt stormachtig naar z'ns gelijke in het rijk der liefde. Hy heeft haar gevonden. Geen van beiden ziet het spook, dat zijne brandende oogen tusschen de hooge halmen van hot riet door op hen gevestigd houdt, maar wel hooreu ze den triomfantelijken lach, waarmee hy weer in zyne schuilplaats verdwynt. Verschrikt snelt de hofdameinde richting van het slot de bloeiende ran ken echter, die zich verder veilig in de lucht mogen wiegen, zien de toornige rimpels op het voorhoofd van den Hertog en hooren het hartstochelyke, leelyke woord, dat aan zyne lippen ontsnapt ,Hoe denkt ge wel, dat de geschiedenis eindigt, Marianne? Je antwoordt niet,je knipt met de oogen. Ik geloof werkelyk, dat ge hebt geslapen." Op Ravens voorhoofd vertoonde zich ook plotseling de toornige rimpel, waarvan hy zoo juist nog had verteld. Hy was er boos en beleedigd over, dat zyn sprookje zóó wei nig indruk had gemaakt en bemerkte in zijne verblinding niet, hoezeer Marianne door zyne vertelling was getroffen. Ze ademde diepen zwaar en het was, alsof eene verlammende verdooving op haar lag, waaraan ze zich met moeite ontworstelde. Zy had do geesten bespeurd, die des middags rcyidwiiren, maar zij zou het nooit bekennen dus zei ze lachend terwyl ze hare mooie gestalte uitrekte: .Ik geloof het haast zelve ook, Raven. Kom, wy willen het park door wandelen en dun een kop koflie drinken, dat verdrijft de slaap en wekt de zenuwen op. Een tochtje op het meer zal my geheel opfrisschen. Zy deed, alsct ze zyne ontstemming in 't geheel niet bemerkte en liep naar de laan van hooge linden die zich tot aan het meer uitstrekte. Gekweld door tegenstrijdige aandoeningen kwam Marianne 's avonds thuis en vond een brief van baren man, die haar meedeelde, dat hy haar Zondags dacht te bezoeken. Wat moest ze doen Zy had hem nog niets van Raven 's aanwezigheid geschreven. Ze kon de gedachte niet verdragen, dat de beide mannen elkaar hier zouden ontmoeten. Nadat ze langen tyd rusteloos was op en neergegaan, ging ze zitten en schreef Lieve Jörgenl Laat my alleen, ik verzoek je dat dringond. Ge zoudt my te veel in myn werk storen. De novelle is klaar, ik moet haar nu nog alleen eenmaal doorwerken, waarmee ik een paar dagen klaar hoop te zyn. Je komst zou mijn terugkeer vertragen. Ik beloof daaren tegen Woensdag weer thnis te zyn. Groet Hedwig, die zoo goed voor j© schynt te zor gen. Hopende, dat myn verzoek je niet krenkt, eindigt met den wensch op een pret tig weerzien je Marianne. Vreezendo voor de mogelijkheid nog van plan te veranderen, bracht ze den brief vlug naar de brievenbus en daalde toen af naar het meer, dat daar, overgoten door het licht der maan, zoo schilderachtig neerlag. Lan gen tijd stond ze op de aanlogbrug en stuarde op het glinsteren en flikkeren, maar in haar binnenste bleef hot kleurloos, ze gevoelde zich als onder een verlammenden druk. Op dit oogenblik was ze niet de trotsche, ver standige Marianne. maar die niet haar speelgoed wil laten ontnemen en daarom tot de eerste de beste uitvlucht zijne toevlucht noemt. Raven profiteerde er van, want met heimelyken trots gaf «le jonge vrouw zich moeite, nog recht te genieten van deze laatste dagen van hun samenzyn. Hoewel er geen antwoord weer kwam van haren man, bleef zy bjj den vastgestelden termyn. Raven stond er op, haar tot Malente, waar ze den trein moest nemen, te vergezellen. Nu stond ze voor het raampjo van de coupé, dat ze zóó snel bad gesloten, als vreesde ze voor zich zelve of voor den blik van Raven, die zyne innerlijke ontroering niet kon verbergen. Maar ook hier was ze niet veilig voor hem, want plot seling sprong hy op do trede, keek haar diep in de oogen en zei smeekend «Geef my eene belofte mee op mynen weg, eene kleine hoop, waaraan ik my in mijne eenzaamheid kan opbeuren. Zult ge dezen winter in Berljjn komen? Ja? toe, zeg ja." De trein zette zich in beweging, hy klemde zich nog steeds aan het deurtje vast en riep ,Zeg ja, of ik ben binnen korten tyd weer in Sleeswyk." ,Ik zal komen. Om Godswil, voorzichtig, de trein gaat al 1" Zyne schiterendc oogen bleven rusten op het ernstig bleek gezicht van Marianne, die zich ver uit het raampje boog en met zeld zaam strakken blik naar Raven keek, tot eene bocht in den weg hem aan haar oog onttrok. Toen zonk zjj op de kussens neer en begon hevig te snikken. Wat gaf ze nog om de zon daarbuiten, wat om de schitte rende, betooverendo her fs tin ton. Waartoe flikkerden en wenkten de blauwo meeren voor haar venster? Waartoe ruischten de wonden Zij wilde niets meer zien, niets meer hooren. En als of do hemol zyn mede gevoel met hare smart wilde toonen, zoo ver loor de zon plotseling haren glans, kleurde zich de lucht somber grauw, en schudde de herfstwind met sterke hand de gonden bla deren af, zoodat ze als zwermen bonte vlin ders voor den trein werden uitgejaagd. Voorby, verwaaid evenals de vervlogen gelukkige droomen. Toen Marianne in Slees wyk aankwam, regende het. Hare ziel was vermoeid en eenzaam. Haar man toonde haar geen verdrietigheid. En de regen viel eentonig neer dag en nacht en wiegde haar hart in zynen wintor- slaap. De nevel, die daar buiten als 't ware een muur had opgericht, verduisterde ook hare oogen. Maar toen de Septemberstormen over de kusten van SleeBwyk-Holstein zweep ten, kwam er meer leven in Marianne. Zij hield een wedloop met den storm en gevoelde haar bloed weer met nieuwe kracht en opge wektheid door de aderen stroomen. Na ciat oproer in de natuur volgden er in in October zulke zonnige, heerlyke dagen dat de bladeren, die trots de stormen, nog aan de boomen waren blyven zitten, als zuiver goud in het zonnelicht straalden. Door hot bruine loof, dat als ruiachende zijde onder de voeten der jonge vrouw kraakte, schemerde smaragdgroen mos. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5