KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. Woensdag 2 Juni 1909 37ste Jaargang. Ons Zondagsblad. Nieuwsberichten No. 8788. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Burean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 et, fr. p. post 75 et., Buitenl. f 1.25 rg i Zondagsblad 37* 15, f 0.75 a 'Modeblad -- Muzik. Bloemlez. 55 65 n 1) 60 „85 Voor 't Buitenland by vooruitbetaling. f 0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTERTIENi Van 1 tot 4 regels26 cenl Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2% Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS «&6r 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. No. 26 van den jaargang van het Geïllustreerd Zondagsblad, zal op 4 dezer aan de geabonneerden worden toegezonden. De kwitantie groot 3719 cent, ter vol doening van de nummers 14—26, zal 7 JUNI worden aangeboden. 13 JUNI begint 't 3de kwartaal met Nr. 27. DE UITGEVERS. Dit het Buitenland. Van de Amerikanen zegt men dat zij een nuchter volk zijn. Van de Engelschen heeft men het ook wel eens gezegd. Maar in den luateten tijd zou die qualificatie bepaald ver keerd zijn. De Engelschman is tegenwoordig lijdende aan 'n ziekte, dio hem erg onrustig maakt. Ze heeft vrees voor inval van den Duitscher. Aardig vonden we die idee fixe der Engelschen bespot in het ,Hbld." AIb hy het woord „German" hoort springt hy op, loopt onrustig heen en weer, kykt naar do lucht of hy geen Duitscho lucht schepen, naar do zoe of hy geen Duitscho oorlogsschepen naderen ziethy legt het oor op den grond, om to luisteren ol hy niet het gedruisch hoort der onderaardsche boorwerk tuigen, die een tunnel moeten boren van Kiel naar de Engclschc kust; hij staart ang stig rond of er somB ook Duitsche spionnen, in den vorm van kollners, winkelbedienden of handelsreizigers in de nabijheid zijn. De nieuwste roman .the invasion of 1910", de inval van 1910, wordt in tienduizend exemplaren gekocht en verslonden. En nu verbeelden de Engelschen zich maar dat Duitschland klaar staat om met een geheele vloot van luchtschepen to landen. De solda ten zyn er al: die dienen in Engeland in allerlei beroepenze spionneeren alles af. En wat het ergste is, redeneert do Engelsch- man daartegen helpen geen .Dreadnoughts Er. moot dus oen lucbtministerie komen, tla toch wel een beetje bespottelijk niet waar. .Dreadnoughts" zyn tegenwoordig aan do orde van den dag: De minister van marine in de Vereenigdo Staten heeft aan president Taft zijn begroo ting voor 1910/11 aangeboden. Hij vraagt een crediet van 125 millioen dollars, waar onder begrepen zijn do kosten van aanbouw van twee .Dreadnoughts". Niettemin is het eindcyfer van deze begrooting 10 millioen lager dan dat van de vorige. Waarschijnlijk zal deze begrooting bij het congres niet op veel tegenstand stuiten. Toen verleden jaar president Roosevelt vier .Dread noughts" vroeg, werden hem er maar twee toegestaan door den senaat: dit huis bleek toen echter wel geneigd te zyn het volgend jaar nog twee .Dreadnoughts" toe te staan. Omtrent de bewapening van de beide slag schepen van 1909/10 weet de //Times" mede te deelen, dat zij niet voorzien zullen worden, gelyk aanvankelijk het plan was, van acht kanonnen van 14 inch, maar van 12 stukken van 12 inch en 22 van 5 inch. Otlicieel is nu ook het Casablanca-geschil geëindigd, lteutor seint uit Berlijn: Hedenmiddag hebben op het ministerie van buitenland8che zaken do Duitsche minis ter van buitenlandsche zakeu v. Scbön en de Fransche zaakgelastigde baron De Berck- boim hot protocol geteekend, waarin ter beëindiging van het Casablanca-geschil de Duitsche regeering en de regeering der Fransche republiek verklaren, beide voor zoover elk harer betreft, dat zij leedwezen te kennen geven over het in de uitspraak van het scheidsgerecht gelaakte optreden harer ambtenaren. De financieele commissie uit den Rijksdag, die de belastingplannen onderzoekt, is 't niet eens gebleven gevolg dat een deel der commissie voor verdere medewerking bedankt heeft. Daar nu de oppositie verlamd is, gaat het werk wat harder: of de vooruitzichten voor de Duitschers beter worden is een andere vraag: Zy zullen 't geducht in hun beurs voelen. Maar er ie niets aan te doen geld moet er zyn dat staat eenmaal vast. De commissie nam behalve de belasting op effecten ook die op den omzet en waardevermeerde ring aan. Voorts zonder debat de rechten op koffie en thee, de belasting op de verlich tingsartikelen, lucifers, waskaarsjes enz., op den omzet der molens en het uitvoerrecht op kolen. Togen de belasting op de effecten had de regeering zich tevergeefs verzet. De zit tingen zyn nu tot 12 Juni verdaagd. In Marseille is een staking onder de zee lieden uitgebroken. Het aantal stakers ver meerdert met ieder aankomend schip. Er komt natuurlyk stoornis in don dienstde minister raad besloot daarom krachtige medewerking te verleenen en door beschikbaarstelling der ryksmarine den dienst tusschen Frankrijken Algiers, Corsica en Tunis te verzekeren. In do Fransche Kamer heeft men nu al beproefd amnestie te verkrijgen voor de ge strafte postambtenaren der jongste staking Dat is echter wat te vroeg geweest. Met groote meerderheid weigerde de Kamer don voorrang voor eene desbetreffende motie. HELDER, 1 Juni. Vergadering van den Raad der gem. Helder, op Donderdag 3 Juni 1909, des avonds ten 7'/2 uur. Onderwerpen tor behandeling 1. Ingekomen stukkon en mededeelingen. 2. SalariBrogeling leeraren Burger-Avond school. 3. Wyziging art. 38 Algemeene Politie verordening. 4. Ontheffing art. 16 Bouwverordening. 5. Melkverordening. Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare gezelschappen te Helder. Do deelname aan het op 29 en 30 Augustus alhier te houden concours voor Harmonie- en Fanfare-gezelschappen is buitengewoon groot. Het blijkt daaruit, dat velen niet op- zion tegen een reisje naar Hollands noord punt. Trouwens het zal hen meevallendie verzekering kunnen wij wel geven. De vol gende vereenigingen hebben reeds hun in schrijving bij het Comité ingezonden: 1. .Ustinato» te Lippenhuizen. 2. .Euphonia" te Bakhuizen. 3. .Frisia» te Witmarsum. 4. t Apollo" te Zaandijk. 5. Excelsior» te Parrega. 6 .Crescendo» te Watergang. 7. .Harmonie» te Haarlem. 8. .Apollo" te Hoorn. 9. .Vooruit» te Hindcloopen. 10. .Muziekkorps Texel». 11. .Fanfare» te Broek en Waterland. 12. ,De Stanfries" te Woudsend. 13. .Winnubst» te Helder 14. .Helders Harmoniekapel" to Helder. 15. .Excelsior» te Drachten. 16. .Koningin Wilholmina" te Beemster. 17. .Stedelijk Muziekkorps» to Purmerend. 18. Crescendo» te Molkwerum. 19. .Concordia" te Oostzaan. 20. .Harmonie" te Wieringen. 21. .Apollo" te Makkum. 22. West-Frisia» te Twisk. 23. «Kunstzin» te Koegras. 24. .Harmonie» te Anna Paulowna. 25. .Zaanlandsche Kapel" te Koog a.d. Zaan. 26. .Eensgezindheid» te Wormer. 27. .Ad Altiora Concordia" te Gorredyk. 28. .Onderling Genoegen» to Krommeuie. De Halve Maan. Door de Ned. Vereeniging .Onze Vloot" wordt aan hot schip ,De Halve Maen" een compagniesvlag der Oost-Indische compagnie ten geschenke gegeven. Dezo vlag zal te Ncw-York van het hek van .De Halve Maen" waaien. De ledon van .Onze Vloot" zullen op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap vrijen toegang tot bezichtiging van ,De Halve Maen" hebben te Amsterdam op 21 en 25 Juni en te Rotterdam op 2 en 3 Juli. Een vergifmenger. Voor de rechtbank te Winschoten Btond terecht A. J. E., 32 jaar schoenmaker to Sappemeer, wegens eou poging tot vergifti ging (om een erfenis te verkrijgen i van de wed. v. d. Wijk en haar dochter Annechiua Fokkina door op een vensterbank van haar woning te plaatsen een doosje in den vorm cener reclame-proefdoos, bevattende een mengsel, waarin een hoeveelheid zuringzout, van welk mengsel de helft voldoende was haar die het innam te dooden, welk doosje tot opschrift had de woorden: «Deze poeder is voedzaam en krachtig wordt bereid als sago voldoende voor Twee Personen. Gratis Proef". De wed. v. d. Wijk heeft van den inhoud geproefd, doch aan smaak en gevolgen der inname bemerkt, dat die inhoud nadeelig was of kon zijn, zoodat zij er slechts even van proefde, en den inhoud ook buiten bereik liarer dochter bracht. Voorts was aan boklaagdo moord ten laste gelogd op een andere dochter van de wed. v. d. Wijk, Johanna, door in het najaar van 1908, aan haar moeder, op dezer verzoek zoogenaamde wormpoeders te verschaffen, welke poeders geheel of gedeeltelijk beston den uit zuringzout. De wed. v. d. Wijk deed liet meisje meerdere dier vergifpoeders inne men, waarop het kind levensgevaarlijk is ziek geworden en op 25 November 1908 is overleden. De cisch luidde 15 jaren gevangenisstraf. De totale maansverduistering in den nacht van 3 op 4 Juni. De lezers van het weekblad .Buiten" hebben het voorrecht, op bevattelijke, maar voortreffelijke wijze op de hoogte te worden gehouden van wat er zoo al belangryks ge beurt of te wachten is op 't gebied van sterrenkunde en weerkunde. Speciaal de maandclyksche beschouwingen over de ster renhemel, van de hand van prof. A. A. Ny- land to Utrecht, verdienen vermelding- In het nummer van 29 Mei geeft deze medewerker niet zyn gebruikelijke algemeen© beschouwing, maar vestigt hy de aandacht op de totale maansverduistering in den nacht van 3 op 4 Juni a.s. Aan het artikeltje van den Utrcchtschen hoogleeraar, dat is geïl lustreerd met twee fraaie fotografische maan- af beddingen, ontleeneu wy het volgende: ,In den nacht van 3 op 4 Juni zal de volle maau totaal verduisterd worden; het verschynBel zal in ons land onder tamelyke gunstige omstandigheden zichtbaar zijn. Dc eklips begint 3 minuten na middernacht en te 17 min. over één is de maan geheel iu do uardschaduw gedompeld, waarin zij tot 19 min. over twee blyft; het eind der eklips valt to 3 uur 34 min. Daar de zon kwart vóór vier opkomt en de maau dan op het punt is van onder te gaan, zal het uittreden uit de schaduw gedeeltelijk nog wel waar genomen kunnen worden. Ook den 27sten November zal de volle maan weer verduisterd worden. Van oudsher heeft de cirkelvormige be grenzing van de aardschaduw als een der meest pakkende bewyzen voor den bolvorm der aarde gegolden. De schijnbare middellijn van de op de maan vallende schaduw va rieert tusschen twee en drie malen de maans- middellyn. Het is don berekenaars van ver duisteringen al sinds anderhulvo eeuw bekend, dat zy, om juiste voorspellingen aangaande begin, duur en eind der maaneklipsen te kunnen leveren, de meetkundig bepaalde middellyn der schaduw met bjjna 2 pet. moeten vergrooten. Het is niet moeilyk in te zien, dat deze vergrooting veroorzaakt kan worden door den dampkring der aarde, die den rand der toch al niet scherp be grensde schaduw zeer vaag maakt. Het zon licht, dat door de aardatmosfeer, heendringt, wordt daarbij zoo vor uit de oorspronkelijke richting gebogen, dat er van een schaduw in den eigenlijken zin van het woord geen sprake meer is: zelfs als de maan zich in het middelpunt der schaduw bevindt, is zy niet volkomen verduisterd, maar nog zwak in een koperkleurig licht zichtbaar. Toen echter na de geweldige vulkanische uitbarsting van Krakatao (1883) een groote hoeveelheid fijne asch ettelijke maanden lang onze at mosfeer bezwangerde oorzaak van de prachtige roode avondluchten, die velen zich zullen herinneren toen werd de maan by een totale maaneklips werkelijk geheel ver duisterd." De hier gebruikte tjjd is die van Am sterdam. De Doop van Prinses Juliana. Omtrent het coremonieel bij den plechti- gen doop van H. K. H. Prinses Juliana op Zaterdagmiddag 5 Juni in de Willemskerk te 's-Gravenhagc, vernemen wy het volgende H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins bonevens de Vorstelijke verwanten zullen, kort vóór do jonggeboren Prinses in de mot 6 paarden bespannen .gouden koets" die door dc groot meesteres naar de kerk wordt ge leid, in het kerkgebouw aanwezig zijn. Het staatsierijtuig wordt voorafgegaan door ceremoniemeester en Kamerheeren in rijtuig en begeleid door een militair eere-escorte. Aan het Paleis in het Noordeinde zal een eerowacht van het regiment grenadiers cn jagers met de muziek der Kon. Militaire Kapel en aan de Willemskerk zullen do muziekkorpsen der jagerebataillons en van de veldartillerie zyn opgesteld. De Koninklijke Moeder zal Haar Dochter ten doop houden. Do Koninklijke zangvereeniging .Excel sior" zal kerkelijke gezangen voordragen. Tot de plechtigheid zullen o. a. worden uitgenoodigd de Ministers, de Hooge Staata- collegiön, de voorzitters en leden der beide Kamers van de Staten-Generaal, de verte genwoordigers van het Provinciaal Bestuur, do leden van don Haagschen gemeenteraad, do Commissarissen der Koningin, de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam on van s-Gravenhage, notabelen van kerkelijke in stellingen, enz. Vreeselijk ongeluk. Donderdagmorgen passeerde de stoomtram Antwerpen Hoogstraten Rijsbergeu het Trapisten-kloostcr te Westmal, toen onver wachts een broeder uit genoemd klooster op ongeveer vijf meter afstand van de locomotief tusschen dc boomen uitkwam, en zeker door schrik bevangen, duizelig werd, zoodat hy recht voor het stoomtuig neerviel. Alhoewel de machinist met geweld stopte, was het on geluk niet meer te verhinderen. Het lichaam was door midden goreden. De machinist heeft hoegenaamd geen schuld aan het ongeval. («D. v. N.-Br".) Brand door electrische leidingen. Te Rheindorf zyn door de electrisshe lei dingen, die vlumiuen van zich gaven, eenige brandjes ontstaan. Ze konden alle door de brandweer gcblusclit worden. Maar het on geval, waarvan do oorzaak nog niet werd opgespoord, had nog ccn ander gevolg. Do stoenfabrikant Neukirch, die ook zyn huis door vlammen bedreigd zag, wou den geleid- draad naar beneden halen Hierby kwam h|j in aanraking mot den draad, waaraan hy bleef hangen. Vyftien personen, die den heer Neukirch te hulp snelden, vielen als door den bliksem getroffen tegen den grond, maar werden niet ernstig gewond. De hr. Neukirch zelf, die 10 minuten aan den draad hangen bleef, kroeg echter vreeselyke wonden. Ilij werd naar een ziekenhuis gebracht. Woeste stieren. Te Madrid waren Woensdagavand twee stieren uit Sevilla aangekomen, om gebruikt te worden bij het stierengevecht van Zondag. Nauwelyks had men ze in de afgepaalde ruimte opgesloten, of de twee dieren rendon met gebogen koppen op elkaar in. De schok, die jvolgde, was zoo hevig, dat beiden met verpletterdeu schedel dood neervielen. Opgraving in Pompei. Een bolangryke ontdekking is gedaan by de opgravingen in Pompeï. Uit de asch is een prachtige villa blootgelegd, voorzien van kostbaar Grieksch en Romeinsch beeld houwwerk en rijke meubelen, alles in zeer goeden staat, iu liet triclinium stond de tafel gedekt voor een 30-tal gasten en daarop vond men fraai zilverwerk. Do villa moet asn een Romeinschen Croesus hebben toebehoord. Toekomst dagboek vaneenNieawedieper. 1 Juni 1921. Spoorstraat!... Men noemde haar vroeger wel eens Kal ver- straat" Wie ter wereld heeft dat toen in z'n hersens gekregen Er mankeerde des tijds nog al wat aan de volmaaktheid om met recht van spreken zoo'n hoofdstads-model hier ter plaatse in te voeren. SpoorstraatIn den beginne allerlei noodzakelyke maatregelen, oogenschy'nlyk ter gend, ergoniawekkend. Verbeeld u, zoo'n ge woonlijk drukke straat aan alle toegangen voorzien van bordjes, waarop met vette letters: .Alleen toegankelijk voor voetgan gers' een bepaling op strenge wyze toe gepast, getuige do vele peultjes hier on daar, waar tusschen zelfs geen kinderwagen werd geduldStol u voor, van den morgen tot den avond een onaangename walm van aard- pik, een soort stof, wuarmee do geheele op pervlakte zou worden geplaveidBegryp eens, dat schynbaar langdraderig gedoe van een aantal werklieden, kalm en bedaard hun gang gaande, zonder een gryntje gevoel van hartzeer over de ernstige gevolgen van een tydelyke stremming in hot verkeer. SpoorstraatLompe blauwe keien zyn verdwenenvan groote cn kleine straat nu geen sprake meeréén effen huid van asphalt is voor de ruwe keien in de plaats gekomen. Spoorstraat 1Door deze lang verbeidde groote verandering èn belangrijke verbetering is zy eerst heden geworden .de" hoofdstraat onzer gemeente, waar een ononderbroken slenterende paradetocht van volwassen dames en heeren, bakvischjes eu uit de kluiten ge schoten jongetjes steeds doorgaat, waar "t gegolf van mcnschen thans sterker uitkomt dan ooit te voren. Jubiléum. Na 60 jaar. Een feest op bescheiden voet, maar dat toch verdient, aan do vorgetelheid te worden ontrukt, was Woensdag j.1. den heer Knik, ouderwijzer aan school 7a, door zyn colloga's bereid. Het moet den wakkoren grysaard vreemd te moede zyn geweest, toen hij voor 't laatst de schooldeur binnenging. Het kan zijn, dut het hem in de gedachten is gekomen: wat is het moeilyk, to scheiden van dit alles, waariu ik 00 jaar heb gewerkt, waaraan ik 60 jaar hot beste, dat in mij was, heb gegeven. En het kkn zijn, dat daarnaast do gedachte de bittere zich opdrong: hoeveel oor geschiedt vaak andere jubilarissen, die mis schien niet het tiende, het honderdste deel aan de gemeenschap hebben gegeven, van wat ik gaf en mij laat men gaan. jonop- gemerkt, met enkel koude onverschilligheid. Het kan zijn, dit laatste. Maar, ind en hy een oogenblik zóó he:ft gedacht, dan was dit ten onrechte. Want. Om het bord prjjkte feestgroen. Daarboven golfde rood-wit-blauwen bloemen prykten voor z'n zitplaats in hot fecstgeschikte lokaal. De collega's feliciteerdenErnstig blyde. De jeugd, ietwat beduisd vanwege bot ongewone kwam los: eerst aarzelend, dan in eens met zekerheid: ze hadden moestersportret in ,De Prins" gezien, d rmeo in bun zak geloopen Hiep, hiep, hiep Hoerkilft 111 Lang zul ie loven in de Gloria." Te midden van dit alles stond de jubilaris ontroerd, perplex. Later de vertegenwoordigers der school commissie. De heer Korver schetste in warme, wolgekozen bewoordingen, welk een zegen liet is, een zoo hoogen leeftijd te bereiken. En hoe onnoemelijk groot deze zegen wordt, wanneer men, staande .op de grenzen van twee {werelden", terugblikkend, getuigen kan .mijn leven was welbesteed." Ilij schetste verder den weldadigen invloed, dien het ouder wijs moet ondervindon van een zóó een drachtig, sympathiek samenwerken, als aan 7a het geval is; en wonschte aan het slot van zijn rede den heer Kuik nog lange jaren van ongestoord geluk. Zichtbaar ontroerd dankte dezo. Ik woet zei hij geen woorden, om uit te drukken, wat er in mij omgaat. Muur één woord dringt zich ouweeretaaubaar naar vorenDank baarheid, Dankbaarheid voor uwe sympathie, Per soneel, die mij zoo lang cn zoo welgemeend is betoonddankbaarheid voor do wijze, waar op gij, m'nhoer Kloostorhuis, deze sympathie door uw humanen omgang bewerktet; dank baarheid aan de Commissie voor haar wel gemeende woordcn-van-afscheid. Dankbaar heid ten slotte aan u allen, voor do grooto oor, die mij heden te beurt valt. Een hul- diging het spreekt uit alles U uit de ziel gegrepen Toen ging de Commissie en kwam de pliotograaf. Souvenir aan school 7a, als Kuik in den Haag zal zijn. En 'n gouden bril om 't beter te zien. En nog geruimen tyd duurde het gezellige onder-onsje, dat volgde. «De vermenigvuldigaommen staan nog op je bord, meester", zei er een. »Ja zei Kuik met twee factoren." Precies dacht ik. Vermenigvuldiging van wat góed in hem was duizendvoudig met t-wee factoren: bekwaumheid on yver. Zestig jaar lang. Hulde !1 DE WEEK. 30 Mei. De banjir der spreoklustigheid is dan los gebarsten. In ullc streken des lauds, waar straks .gevochten* moet worden, tooncn de oandidaten van muest-diverse //politieke pluimage' wat du taaie kracht hunnor stem banden, geprikkeld door hoogere en lagere dryfveeren van menschelijk gemoed, ver mag. De groote kermis r „vanity-fairbromt ongeueeslyke Robertua Nurks, met een sar- castischen .sneer') ze is geopend. De tenten zijn voor het geëerde publiek disponibel gesteld. Een paar stooten op de schettorende reclumc-trompot.komt binnen, burgers en buitenluikom toch binnenHier moet je wezen 1 Wat je hier voor 't onnoozel zwart- tippen van een .rondje" voor 'n naam krygt... Je hebt er geen idee van!.. Weg met de drukkende belastingen. Weg met bet duiten-vermorsen aan de soldaatje- en ma- troosje-spelerij Geen armoede, geen ouder dom meer!" (zooals een speecher, in het vyur zyner rede dezer dagen letterlijk heeft aitgeroepen, .Allo-allol komt binnen I Heerlijke woningenwerk dat je op je slofjes af kuntrentenieren op kosten van den Staat INog véél meer I Boem-boem dreunt 't aan den over kant, waar concurrent staat to lokken. .Apen- kool, menschenl* roept hy boerenbedrog 1 Geloof dien vont tocli nietLuistert naar my I Wat ik je beloof, daar kun-je van op-aan Mijn waren zyn waschecht. Mijn wonderen en curiositeiten zyn authentiek. Komt binnen 1 Myn ooren tniten en m'n trommelvlies staat op barsten. Ik heb medelyden met do goedgeloovigheid van sommigen op do kakel bonte verkiozings-kormis en donk mot woo- moed aan wat er wanneer do .finale sluiting* van het om de vier jaren terug- keerend spektakel achter den rug is, zal overbly ven van al dio groote, dikke, klinkende, schoonschijnende woorden Ik vlucht uit 't gewirwar naar de stilte van buiten, waar de stralende, jonge zomer weeldepracht vau natuurleven nu alle heer lijkheid doet ontluiken. Heb deernis, ook met de wanhopige pogingen der arme oandidaten eu strijders der politiekery, die vruchteloos de kiezertjes trachten ,op te warmen", 't Lukt nietZelfs de tooverleuze der Staals- pensioneering wekt maar och-zoo-matige geest drift 't Is of de schim van wjjlen den nuchteren scepticus Klaas de Jong rond- waait en ieder op zyn beurt influistert: .komt toch niks vanl* Tegen den invloed van zulk een «spirit* van de volgens dames en heeren spiritisten plagende soort is de vurigste, mecst-sugges- tieve debater niet opgewassen En ik dacht erover om het bizar-mooie teekenigen makend, thans in ons land vertoevend medium, Frau Assmann, er eens over te raadplegen of die bygeval Klaas de Jong's geest herkent Ter zake. Do prognose van hen, dio be weren 't te kunnen weten blijftdo koers gaat beslist Rechts. Aan de Linksche zijde is 't oon ratjetoe van je welste en rukken ze elkaar de haren van 't hoofd en de ,ge- kleede* of meer-dcmocratische costuums van 't lijf... Rechts: althans voor deze stombus (zooals .De Stand.' aangaf,) vaste, hechte coalitiewat ook op 's harten bodem omgaat tot nader orde .verzamelen*. Rechts wint straks. De Kamer gaat definitief om. Dan verhuist minister Talma naar Waterstaat eu collega Regoüt naar Land bouw, etc.dan wordt mr. Heemskerk burge meester van Amsterdam vervangt mr. Van Leeuwen generaal Van Heutsz op den troon te Buitenzorg; blyft dr. Kuyper achter de schermen regeeren, zonder portefeuille, misschien zelfs zouder kamer-mandaat Aldus een der horoscopen. Er zullen nog wel meerdere volgen. Vooral Haagsche cor respondenten zyn gewoon altijd te doen, of premier Heemskerk hen dagelyka persoonlijk en zeer nauwgezet «au courant" houdt... 't Is een vry-onschuldig vermaak, dat de inonschen, 's middags bij hun kwast, theotje of .paitjo' (zeggen de Indisch-gasten) aan een babbeltje helpt. Qui vivru verraDat is, vind ik, 't verstandigst, er van te denken. Dat de benoeming van jbr. Van Uittors tot Commissaris in Gelderland in den Linkschen hoek niet inecr «verontwaardiging* heeft ge wekt, ligt voor oen goed deel aan het eminente der kundo van dezen sympathieken en ge matigden anti-revolutionair. Waar de Kegee- ring een man van zulke schitterende gaven beschikbaar vond, handelde zij m.i. wijs en verstandig door de kleur* van den voor het hoogte ambt aangezochte buiten spel te laten. Niet jhr. Van Cilter's politieke ovcr- luigiug gaf hier don doorslag, maar wel het besef van zyn bijzondere geschiktheid voor deze functie, welke los behoort te zijn van .politiekery*. In rustige zomor-atmospheer treden wy de periode der kritieke dagen in. De vreugde over het herstel van II. M. de Koningin, de belangstelling in de typische amateurs-kiekjes, van het kleine prinsesje genomen; voor 't Doopfeest in de Haagsche Willemskerk Al deze aandoeningen zijn nu, by zeven achtste van ons volk, sterker, levondigor, dan welke verkiezings-«cry* ook... Tusschen 1 Juni a.s. en de .stemmingen' zal 't wel iets warmer, woeliger worden, doch u'les wjjst er op, dat wanneer, ditmaal „het groote" tot 't verleden behoort, menige Nederlundsche kiezer met zekere naieve verbazing zal uit roepen .Gut-nog-toe, is 't al afgvloopen Mk. Antonio. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Mag ik nog eens Uwe welwillendheid in roepen voor plaatsing van het navolgende In uw blad van 22 Met j.1. komt uls .in gezonden* voor eeu artikel van de melk- slytereveroeniging „Verbetering zy ons dool" hetwelk blijkbaar zou moeten dienen als repliek op myn schryven van den 12den dezer. Ik zeg «blijkbaar1 omdat ik, wanneer zulks workelyk hunne bedoeling is geweest, van een bestuur van zeven personen een zake lijke weerlegging van de door my medegedeelde foitea had verwacht. E n d i t hebben de heeren allerminst gedaun, hetgeen mij niet verwondert om de eenvoudige reden, dat de door my gepubliceerde cyfera aan officieele geschriften waren ontleend en niet aan .melkslijterspraatjes* Waar het bestuur zegt dat door de binnen kort in te voeren melkverordening de melk het onderwerp is van velerlei gesprekken, zyn ze in zooverre onwaar dat zy de o o r- z a a k en het gevolg met elkander gus verwisselen. Juist het vele spreken en schryven gedurende den laatsten tyd over do melk c.a. hebben ons dag. bestuur doen besluiten eene verordening in het leven te roepeD, waar tegen het bestuur der .Verbetering* zich nu reeds verzet. Dat myn vorig artikel geheel aan hunne vereeniging was gowyd is my niet recht duidelyk, wel zyn hunne tolken behoor lijk door my aan den tand gevoold. Dat zy er in beginsel tegen zijn om op dorgelyk gescbryf in te gaan is zeker be grijpelijk. .Men moet geen slapende hondjes wakker maken" is ook eeu spreekwoord het welk in dit geval in zijn geheel op de melkslytere van toepassing. Want dat door schryven in dezen zin, de reeds te lang slapende melkverbruikers worden wakker geschud ten nadeelo van de melkverkoopers, is zeker waar. Het verheugt my dat door myn schryven het bestuur zich genoodzaakt zag van zyn beginsel af te stappen en my van ant woord wilde dienen. Maar nu vraag ik toch aan ieder onbevooroordeelde, waar moet ik dat antwoord zooken en op welk punt heeft het bestuur dor «Verbetering" myn betoog weerlegd Neen heeren dit pengewrocht uwerzijds is geen antwoord en geen verdedi ging, dat zult gy toch zeker wel willen toe geven. Een zakelyke weerlegging, zonder on waar te zijn kunt gy noch een uwer leden in het midden brengen. De noodzaak om myn naam bekend te maken, wil ik ernstig voor de gemeenschap kunnen optreden, is my nog niet gebleken en heeft met de zaak, waarom het hier gaat, niets te maken. Dat desniettegenstaande uwe vereeniging er toch nog op inging, deed my denken aan het spreekwoord Het zyn de slechtste vruchten niet, waaraan de wes pen knagen." Wanneer gij echter meent, dat my don moed daarvoor ontbreekt, dan maakt gy u zelf iets wjjs; laat ik u echter dit zeggen, dat gij „moed* dan als een zeer goedkoope waar beschouwt. Neen, geacht bestuur, men moet een groote dosis moed bczittun om, zooals oen dozor dagen aan één onzer Rijksgebouwen hier ter plaatse geschiedde, waar op denzolfden dag, op hetzelfde uur en door denzelfden inelk- slyter, melk te leveren op een contract, met een vetgehalte van 3-95 °/o» en een «nder soort, hetwelk men dacht dat niet zou worden gekeurd, van J.8 vetgehalte aan zulk schandelyk bedrijf maakt men zich schuldig wanneer mon to veel moed heeft. Wilt gij nog een ander bewys van moed, kijk naar uw eigen mede-bestuurders, waar van de eene een vol jaar melk heeft geleverd aan het Kon. Instituut voor de Marine en een tweede op dit oogenblik nog de melk levert aan het Marine-hospitaal alhier en in welke beide inrichtingen by contract wordt bepaald, dat de te leveren melk een vetgehalte zal moeten bevatten van minstens 2-85 °/o» en deze heeren be zitten den treurigen moed om hot publiek wys te maken, dat melk van 2.70 niet kan geleverd worden. En wilt gy {my dan in Uw nietszeggend artikeltjo nog verwijten van laster, grof zyn e. d. Ik tart U my aan te toonen waar ik heb gelasterd cn waar ik grof was, dat kunt gij niet en dat durft gij niet. Waar gij spreekt van myn laf betoog daar heb ik niet genoegen kunnen merken dat het voor de meesten Uwer de goeden niet te na gesproken nog voldoende zout was. Met het oonstateeren van deze foiten, dio voor iedereen zyn na te gaan, vlei ik my als onbekende tolk van Helders gemeenschap meer vertrouwen te zullen inboezemen dan een melkboer, die melk met een P verkoopt. En ik geef U do stellige verzekering, dat het aantal onbetrouwbare melkverkoopers hier ter plaatse, hot soort onbetrouwbare tolken en waaronder ik my zelf gaarne wil rekenen verre overtreft en zulks zal blijven doen zoolang van overheidswege aau hun schandelyk geknoei geen paal en perk worde gesteld. Uw bestuur houdo mij ten goede, dat ik vooralsnog geen enkel motief kan vindon myn naam konbaar te maken, wil zij mij echter de zekerheid geven, dat met het be kend maken van mijn naam aan do door mij gepublicoordo foiten een einde wordt gemaukt, dan wil ik gaarne als tol daarvoor aan hun doen toekomen een extract uit myn geboorteregister. Waar mij dooi U do uitnoodiging wordt gedaun niet te verbitteren, maar ook als tolk en leider Uwer vereeniging op te treden (sic) daar moet ik bedanken Voorloopig zult gij mij toch moeten toe geven, dut eene ontrouwbare tolk, die bo vendien nog lastert en grof is, zeker niet do aangewezen persoon is om Uwe ver eeniging te verbéteren en haar leider to zijn. Of neemt gy het zoo nauw niet Ik zou bijna geneigd zyn deze vraag zelf te beant- antwoorden, maar laat zulks gaarne aan onze lezers over. Wel verzoek ik Uw bestuur beleefd, trots myne weigering, uit naam van Helders Zui gelingenschap, dat het U ernstig streven zal zyn om na het einde van dit jaar te kunnen bewyzen, dat gy hun datgene hebt gegeven waurvoor hunne ouders U hebben betaald dit is dan volstrekt geen goedheid Uwer zijds doch dan handelt gy alleen volgens uw plicht. Voorloopig zult gij deze bewering opschor ten ik voor my heb ze niet als sorious beschouwd omdat het zooveel to donken geeft. Ten slotte doet het my ontzaggelijk veel leed dat door Uw bestuur op eventueel gesohryf zonder handteekening niet zal worden gelei 't Is zoo iets van een dienstbode vragen die zich zonder goede getuigen niet behoeft aan te melden. Doch laat my U even zeggen, dat mijno getuigen zyn de offiëele bescheiden door mij in myn vorig sohryren genoemd en waaruit ik aao het adres der melkverkoopers nog heel wat kan opdiepen. Het is mij echter aangenaam dat het pu bliek in deze heeft te oordeclen. Het laat my volkomen koud of gy Uwe artikelen met zeven of met géén bandteekeningen onder teekent; het gaat om hetgeen wat men scliryft en wat ik nu ben. .Watervrees" of .Naam- vrees" is niet ter zake dienende. Met dankzegging^ voor de my vereerende plaatsruimte heb ik dc eer te zyn. Hoogachtend, Uwo dienstw. dienaar, .Watervree s". 24 Mei

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1