Bargelijke Stand gemeente Helder. Bnrgeljjke Stand der gemeente '1'eiel. Stoomvaartberichten. st00hvaaht-maat80happu nederland. Banda vertrok 28 Mei v. Padang naar Amsterdam. Bali arriveerde 29 Mei van Java te Amsterdam. Vondel, A'dam n. Java, vertr. 29 Mei v. Colombo. Ambon, v. A'dam n. Java, arriv. 30 Mei te Padang. Celebes arriv. 31 Mei v. Hamborg te Amsterdam. Kon. Wilh., v. A'dam naar Java, arriv. 30 Mei te Southampton. K. W. III, v. Jnva n. A'dam, arriv. 30 Mei te Genua. Lombok, v. Java n. A'dam, vertr 29 Mei v Port-Said. Madura. v. A'dam naar Java, pass. 30 Mei Pcrim. Koninklijke Hollandsche Llotd. Amstelland, v Buenos-Ayres en Brazilië n. A'dam, arriveerde 28 Mei te' Duinkerken Maasland arriv. 80 Mei v. Buenos-Ayres te A'dam. Rotterdamsche Llotd. Besoeki, v. Java n. R'dam, vertr. 28 Mei v. Perim. Djocja vertrok 29 Mei van Java nanr Bassein. Kawj, v. Ja\a n. R'dam, vertr. 29 Mei van Padang. Kindjani, v. R'dam n. Java, vertr. 29 Mei v. Lissabon. Ternate, v. R'dam n. Java, pass. 29 Mei Gibraltar. Gedé, v. Java n, R'dam, passeerde 29 Mei Perim. Solo vertrok 29 Mei van Hotterdum naar Java. Ophir arriveerde 31 Mei van Java te Rotterdam. Visscberijberichten. Nieuwediep, 28 Mei. Aangevoerd door 13 kor- ders; 10 tot 30 tongen p. st. f0.80, 20 tot 100 middelm. tong p. st. f0.35 af 0.40, 10 tot 50 kleine tong p. st. f0.15, 1 tarbot p. st. f 10.50, 1 tot f> m. kleine schol p. m fl.50 a f2.50, 1 tot 4 mand schar p. m. fl.25. Door trekkers: 12U tal geep p. tal 13.25afG.70, 150 tal haring p. tal f0.70 a fO.90, 3000 pieter mannen p. 100 f0.75 a f 1.10. 29 Mei. Door 50 korders10 tot 30 tongen p. at. fü.80, 20 tot 150 middelm. tong p. st. f0.35 a f0.45, 10 tot 80 kleine tong p. st. fO.15, 0 tarbot ten p. st. f7.— a f9.—, 1 tot 4 m. kleine schol p. m. fl.50 u f2.50, 1 tot 2 m. schnr p. m. 1 1.25 a fl.50. Door trekkers: 32 tal geep p. tal f4.a f5.—. Van Texelaars: 160 roggen p. st. fü.65 a f0.70. 3000 pietermannen p. 100 fl.10. 30 Mei. Door trekkers: 200 tal haring p. tal fl.25 a f 1.45. 31 Mei. Door trekkers: 175 tal liuring per tal fl.25 a f 1.35, 5000 pietermannen p. 100 f!.— 28-31 Mei 1909. BEVALLEN: M. Wezclroan—Bakker, z. G. van l.eersum - Niesing, z. M. Koorn—Kasten, z. Weij- land—Westerbaan. d. M. C. de ManSchmits, d. R. Vos—de Vries, N. Nebbeling—Gorter, d. J. G. Schreuder— Berendsen, d. G. de Klerk—de Boer, d. OVERLEDENJ. J. de Roos, 59 jaar. van 22 tot en met 28 Mei 1909. ONDERTROUWD: Maarten Laan Tryntje Wielinga, Johaunes Winter en Cor- nelia Jobanna Kooy. GETROUWD: Willem Slagter (Velzen) en Cornelia Breen (de Coeksdorp), Cornelis Boot en Willemina Muntje (de Waal Cornelis Daalder (Oost) en Dirkje Boon (de Coeksdorp). GEBORENKlaas M&rtinus, z.v. Roijer Vermeulen en Dienwertje Jonker (Oosterend), Hendrikje d.v. Aiie de Kort en Antje Koning (Oosterend), Dirk, z.v. Maarten Dalmeijer en Naantje Mantje (den Burg). OVERLEDEN; to Aalsmeer: Pieter Jans Hoving, oud 78 jaar, wed. v. Hendrikje Kikkert (Oosterend). Levenloos aangegeven: 1. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooet-Indië. Verzend ings weg. postbezorging 1 p. zeepost via Amsterdam 11 en 25 Juni p. zeepost via Rotterdam p. lioll. mail via Genua p. lioll. mail via Marseillc p.Kransche m.via Marseille p. Daitschc m. via Napels 4 en 18 Juni 8 en 22 Juni 1 en 15 Juni 4 en 18 Juni 2 en 16 Juni |a/h Fostk. 7.— 'sav. 7.— *s av. 7.— 'sav. 3.30'sunm 7.— 'sav. 12'smidd. Naar Palembang, Riouw, Ban ka, Billiton en W. Aid. van Borneo p. Eng. mail via Brindlaill! en 25 Juni |A30'smor. p. lioll. mail via Genua 8 en 22 Juni |7.— 'sav. Naar Atjoh en de Ooatkust vanSumatra: p. Eng. mail via Brindisil eiken Vrydag |8.30'suior. p. Eng. mail via Genua 8 en 22 Juni |7.— 'sav. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam 10 en 24 Juni |7.— 'sav. p. mail over Engeland 7 en 21 Juni 7.— 'sav. p. mail via St. Naxaire J 7 Juni |7.— 'sav. Naar Cnra^ao, Bonaire eu Aruba: p. zeepost via Amsterdam 10 en 24 Juni p. mail via Southampton eiken Dinsdag of Queenstowu en Vrydag p. mail via Hamburg 29 Juni (alleen op verL der alt.) Naar St. Martin, St. Euatutius eu Saba: p. zeepost viaAmsterdamilO en 24 Juni |7.— 'sav. (alleen op verl. der aiz.) p. mail via Southampton| 7 en 21 Juni |7.— 'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal Vrydag, 8.80 's namiddags. Voor Hr. Ms. «Friesland" naar Port- Mahon: 8, 12 en 15 Juni, 3.30 'bosui. Voor Hr. Ms.D e R u ij t o r" naar Algiers: 2 Juni, 7 uur 'sav.; naar Port-Said: 4 Juni, 7 uur 'sav. Voor Hr. Ms. „Evertsen" nuarChris- tiania: 6 Juni, 12 uur 's inidd., 7,8,9,10, 11 eu 12 Juni, 3.30 's naio. Vervolg der berichten HELDER, 1 Juni. Verkiezingen. Op voorwaarde, dat do door de Christen- Democraten gesteldo candidaturon te Enkhui zen, Sneek, Amsterdam II en VIII zouden worden ingetrokken, welke voorwaarden door de Chr.-Dem. party is aanvaard, zal de Anti revolutionaire Kiosvereetiiging Groen van Prinsterer alhier de candidatnur van den heer A. P. Staalman in het district Helder steunen. CandidaatsteHing Tweede Kamer. By het afdrukken van ons blad heden middag te half twoo waren candidaat gesteld F. Fokkens, (Chr. Hist.) gestold door de Chr. Hist. Kiesverecniging te Helder. Mr. Th. dc Meester, (Unie-liberaal) gesteld door de Vryzinnigo Kiesverecniging Heldor. A. P. Staalman, (Chr. Dein.) gesteld door do Chr.-Dem. Kiesverceniging „Nederland en Oranje' C. Thomassen, (S. D. A. P gesteld door de afdeeling Holder van de S. D. A. P. Hr. Me. pantserdekschip «De Rnyter" is 30 Mei te Algiers aangekomen. Mej. G. Klijn, alhier, legde Vrydag te Rotterdam met goed gevolg examen ai als ziekenverpleegster. Het Noorsche pantserschip «Tordons- kjold', onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee (capitaiue do vaisseau second classe) M. Hveem, is alhier hedenmorgen to half elf ter reede gekomen, laatst komende van Horten (in Noorwegen). Het is een klein pantserschip, beBtemd voor de kustverdediging. Het heeft een water verplaatsing van 3500 ton en een bemanning van 245 koppen. Het schip komt morgenochtend in de haven, waar het tot Zaterdag of Zondag zal ver- blyven. Door het comité van de Oraujefeesten is aan H. M. de Koningin een programma van die feesten toegezonden, waarop de na volgende dankbetuiging werd ontvangen 's Gravenhage, 27 Mei 1909. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin heb ik de eer het comité voor het Oranjefeest to Helder Hoogstderzelver dank over te brengen voor de aanbieding vaD een programma, van het op heden gehouden feest. De Particulier Secretaris van II. M. de Koningin - Van Geen. De heer Vun 't Kruys verzocht ons plaat sing voor het volgende Aan allen, die medewerkten tot het wel slagen der zanguitvoering op 27 Mei IJ., in 't bizonder de dames en heeren van het koor, betuig ik myn oprechten, hartelyken dank voor de zoo hoogst aangename, prettige en yverige samenwerking bij de repetities en uitvoering, waardoor de vertolking der Oranje- Nassau-cantate zoo uitmuntend is geslaagd, dat ik de aangenaamste herinneringen daar van behoud. M. H. van 't Kruys, '8 Gravenhage. Van het mooie feest op den Prinsesse- dag van 1.1. Donderdag zyn eenige aardige en duidelijko kiekjes op prentbriefkaarten in den handel gebracht door den boekhandel P. Spruit, die ons eenige ter inzage zond. Er zijn 24 verschillende opnamen, die een goed gezicht geven van wat op dien heerlijken dag te doen was op de overvolle straten en pleinen, van de cantate, den optocht, den kleppermarsch, enz. Men ziet or op in beeld terug van wat ons het meest heeft getroffen op dien dag van vroolykheid eu jool. Wel zullen er dan ook velen zijn die zich ter herinnering daaraan eenige kaarten willen bezitten of om te verzenden naar elders, aan verwanten of vrienden. De Gymnastiekvereniging »St. Christo- phorus" hield Zaterdagavond in het Bonda- gebouw een wedstryd voor de jongste en oudste adspiranten der afdeeling. De wedstryd bestond in vrye oefeniugen op de plaats, hoogspringen, oefeniugen aan de ringen en blokjesrapen. De jongelieden waren daartoe in 3 groepen verdeeld. Als juryleden traden welwillend op de heeren Van Hooydonk, Van Loo en Cruiff. Er werd met krachtsinspanning door do jongens gestreden. De heer J. Luyckx reikte aan 't einde onder een woord vau opwekking de diploma's uit aan de prijswinners N. J. Grooff, A. J. H. W. Luyckx, M. J. Kolster, (le afd. oudste adspiranten)H. Keet, D. Koppen, H. Koppen, Mar. Kolster, 2e afd. oudste adspiranten,J. Mulders, C. Klaasson en B. Klaassen. (jongste adspi ranten). Na afloop werden de jongelui onthaald op chocolade en koek. Ook in 't verwerken hiervan waren ze behendig. Tram Heider-Huisduinen. Nuar aanleiding vau een door de vereen! ging «Helders Belang" alhier ingediend adres bij den Minister van Waterstaat, d.d. 8 Maart, heelt zij de mededeeling ontvangen, dat Zyne Excellentie b(j beschikking van 21 Mei 1909, heeft ingetrokken de aan de nuumlooze ven nootschap Tramweg HelderHuisduinen te Alkmaar verleende vergunning tot het gebruik maken van do Heldersche zeewering ten behoeve van haren spoorweg. Sport bij de Marine. In het laatst van deze maand vallen de jaarlyksche sportwedstrijden by de Marine. De ry wordt geopend door het houden van een zeilwedstrijd van marinesloepen met mo- deltuig, op de reede van Texel, op Zaterdag 5 Juni, uitgeschreven door de afdeeling Wil lemsoord van de Kon. Marine-Jachtclub. Op 24 en 25 Juni worden de wedstryden gehouden door de Marine-Sportvereeniging. Zy bestaan in het houden van een zwem wedstrijd in het Noordhollandsch kanaal en in een gymnastiekwedstryd op het terrein van 's Ryks werf te Willemsoord. Op Zaterdag 26 Juni zal de roei- en zeil- wedstryd ter reede van Texel plaats hebben, uitgeschreven door de Koninklijke Marine- Jachtclub. De vierde Marine-Schietwedstrijd wordt gehouden van 28 Juni tot en met 2 Juli a.s. op de schietbanen naby fort Kijkduin. Het pantserschip tfEvertson', onder bevel van den kapitein ter zee C. E. Dulle- mond, vertrekt morgen naar Christiania. De reisroute is als volgt: vertrek 2 Juni, komst te Christiania 8 Juni. Vertrek vau daar 15 Juni en aankomst alhier op '21 of 22 Juni. De pantserschepen ,PietHein"en «Heeros- kerek" zyn hedenmorgennoar de Noordzee vortrokken. Het Nederlandsche stoomjacht «Blan- chotte", geraakte gisterenmorgen bezet op het Eierlandsche strand, naby de Koog op Texel. Aan boord was de eigenaar, de heer Mesdag (van de firma Van Houten Co., te Weesp), met familie en kennissen. Tegen den middag, met hoog water, gelukte het om met eigen middelen vlot te komen, waarna de reis over de Zuiderzee naar Amsterdam word voortgezet. De sleepbooten .Titan' en .IJmuidcn" waren ter adsistentie aanwezig. Het visschen met don hengel in de hand, is met ingang van 1 Juni weer geopend. Proeven met een reddingboot. Ter eero van de leden der provinciale ver- eouiging Noordhojland van den bond vau hoofden van scholen in Nederland, vergaderd in het badpaviljoen List nabij IJmuiden werd aan den Zuidpier aldaar, eeno oefening ge houden met de reddingboot Eduard Willem van Broekhuyse die ondankB de vry ruwe zee goed slaagde. Een Dieuw systeem, aan gebracht om door do paarden gelijktijdig boot in- en de wagen uit zee te trekken voldeed uitstekend. Daarna werd eerst op den pier en daarna van het strand een oefening gehouden met het vuurpeiltoestel, waarby een proef genomen werd met do vinding van den heer W, Ouweband, inspecteur van dc N. en Z. Hollandsche reddingmaatschappy, waarby de schietlyn niet meer in uen kist mot pennen ligt gescheerd doch in oen trommel is opge rold. Deze laatste lyn is gevlochten, de eerste geslagen. Ook deze proef beantwoordde vol komen aan de verwachtingalleen bleek dat, doordien deze lyn iets lichter is, door den kracht van do Hollandsche vuurpyl meer dan 500 meter lijn voor den wind kan weg geschoten wordon. Dezo oefeningen onder leiding vau hot plaatselyk bestuur der N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappy werden bygewoond door Jenoemden heer W. Ouwehand en den heer H. de Booy van Amsterdam, secretaris (lor Maatschappy, en metgroote belangstelling door de vele aanwezigen gevolgd. Een poging tot schaking. Zaterdagavond is te A'dam een poging gedaan om een jonge dame te schaken. Op eenigen 1 afstand van het ouderlyk huis werd zy opge- 1 wacht door een jonge man, met wien zy zich per rytuig naar den Haarlemmermeer begaf. I Daar wachtte een automobiel, waarmede het paartje over Spaarndam en Velsen naar IJmuiden roed. Daar werden zy echter ge- I snapt, dank zy het doorzicht van een Bleep- dienstondernemer. De jonge man had by dezen een sleepboot gehuurd om haar naar Engeland to brengen en had medegedeeld, dat ook een jonge dame aan boord zou komen. Dat kwam verdacht voor; hy was zoo verstandig de politie te I IJmuiden te waarschuwen, die daarvan mede deeling deed aan de AmBterdamschc politie. I De jonge man werd nagegaan en toen het de politie bleek, dat zyn poging een begin 1 van uitvoering had gekregen, werd het vertrek I van het paar telegrafisch aan de IJmuidensche politie bericht, terwijl tevens een rechercheur zich naar IJmuiden begaf. Dientengevolge werd de auto by aankomst te IJmuiden aangehoudende jonge dame' werd onder hoede van de politie Daar haar ouderlijke woning teruggebracht en de jonge man moest medegaan naar het politiebureau te IJmuiden, waar hem een voorloopig ver hoor word afgenomen. Daarna werd hy vrij gelaten. Onderscheidingsteeken Rijksveidwacht. Gelijk reeds gemeld, zal door hei ver- leenen van een onderscheidingsteeken blijk gegeven worden, dat langdurige en trouwe dionstcn bij het corps der Ryksveldwacht door do Koningin op hoogen prys worden gesteld. Aan het Koninklijk besluit tot regeling daarvau wordt het volgende ontleend Aan alle beambten der Ryksveldwacht, met uitzondering van de Ryksveldwachters-re- chercheurs, beneden den rang van districts commandant, tevens inspecteurs der Ryksveld wacht, wordt nu het volbrengen van oerlyken en trouwen dienst als zoodanig gedurende den tyd van vyf-en-twintig jaren, toegekend eene onderscheiding, bestaande in eene zilveren medaille, waarop aan de voorzijde en relief een kruis, zoodanig, dat van do vleugels daar van de uiteinden in den cirkelomtrek der medaille vallen. In bet hart van kruis in aangebracht het Ryks wapen. Op het kruis staan de woordenVoor trou wen dienst. De achterzyde van de medaille is gelijk de voorzyde, behoudens dat in plaats van het Rykswapen een knnstletter W is aangebracht. De medaille wordt gedragen aan een rood- wit-blauw lint, waarover twee oranjestrepen. By het verleenen van de medaille wordt aan den begiftigde tevens eejp brevet uitge reikt. Dc medaille kan na ontslag uit den dienst door den begiftigde behouden en gedragen worden. Het is den begiftigde vergund de medaille in verkleinden vorm gedragen. Misdrijf tegen de veiligheid van den Staat. Overeenkomstig advies van den auditeur militair heeft de plaatselijke commandant te Amsterdam beslist, dat er geen termen zijn den genie-sergeant, die beschuldigd werd van een misdryi togen de veiligheid van den Staat, voor den krijgsraad te brengen. De zaak wordt disciplinair afgedaan. Treurige afloop. Een treurig ongeval deed in de gemeente Ter Aar algemeene ontsteltenis ontstaan. Dagen te voren waren allen, ryk en arm, oud en jong, vervuld van het feest dat ge vierd zou worden ter eere van de geboorte van Prinses Juliana, en onder algemeene deelneming vond dit plaats. Een gedeelte van het programma bestond in een optocht van versierde fietsen, vergezeld van de school kinderen in ry tuigen. By het opryden van een brug scheen de vracht van eon wagen te zwaar voor een paard, zoodat deze ach teruit ging. N. van Eijk, die naast den koet sier zat, sprong er af om te helpen en daar door to voorkomen dat rijtuig en kinderen in de vaart zouden vallen, met het ongeluk kig gevolg dat hy struikelde en de wielen hom over het lichaam gingen. Na een pynlyk sterfbed was hy den volgenden dag een lijk. Was reeds dadelyk de feeststemming geheel verdwenen (de kinderen verlieten den op tocht) den volgenden dag by het vernemen van het overlydon was de deelneming alge meen, daar Van Eijk eon zeer oppassend man was. De moord in den Harz. Dr. Friedrioh, directeur van do «Vororts- ElektrizütBwerke" te Berlyu,is op den Broeken vermoord. Omtrent deze gruwelyke daad outleenen wij aan Duitsche bladen nog de volgende bijzonderheden Dr. Friedrich was Woensdagavond met een dame op den Broeken aangekomeu en had daur den nacht doorgebracht, met het doel er 's ochtends do zon te zien opgaan. Toen hy Donderdagmiddag wilde vertrekken en zyn rokoning zonde betalen, bemerkte hy, dathy geen kleingeld meer had. Hy liet den ober- kellnor dus een biljet van 1000 mk. wisselen. Dit bad een ander, een zeer schamel gekleed^ toerist bemerkt, die vertrok, voordat de kellnor terug was met het geld. Nadat hij betaald had, sloeg dr. Friedrich met zyn reisgenoote den weg in naar de Schneelöcher". Toon zij op on geveer 20 min. afetands van die plaats waren gekomen, worden plotseling vier revolverscho ten gelost, waarvan drie Friedrich troffen in den bovenarm, terwijl de vierde in zyn hals drong. Met den kreet: «O, God, wat is dat? zakte de heer. Friedrich ineen. De dame gilde om hulp, hare angstkreten stiorven echter ongehoord weg in hot woud. Toen zag zy plotseling een jongeman in het kreupelboscb staan, die, met een revolver op haar gericht, zich naar den getroffene begaf. In haar angst snelde de beangste vrouw terug naar den Broeken om don hotelier to roepen, en de roo- vor had toen gelegenheid zyn slachtoffer te naderen. Hy kneep hem nu met de eene hand do kool toe en doorzocht mot do qndere hand de zakken van den gewonde. Diens porte feuille en portemonnaie nam hy weg en ver dween daarop in het bosch. Iotusschen was de vrouw met twee toeristen, die zy onder weg ontmoet had, teruggekeerd. Zij vonden Friedrich bewusteloos liggen dwars over den weg. De dame begaf zich met den eenen toerist naar het botel terug, terwyl de andere do wacht bleef houden by den gekweste. Twee uur later kwam de hotelier met een aantal personen op de plaats van den moord. Het stervende slachtoffer werd, zoo goed en zoo kwaad het ging, op een draagbaar gelegd en langs hot steenige pad naar be neden gedragen. Na een half nur kwam de treurige stoet aan de «Schneelöcher". Dat zyn steengroeven, toebehoorende aan Fürst Wernigerode. Hier werd den gekweste een noodvorband anugelegd en toen trok de stoet verder naar Ilsenburg, waar reeds eenige geneesbeeren, die men had gewaarschuwd, aanwezig waren. Bij onderzoek bleek echter dat dr. Frie drich onderweg was overleden. IntuBSchen had de hotelier van den Broe ken politie en justitie gewaarschuwd en Don derdagavond werd reeds een mynbeambte, als verdacht van den moord, in hechtenis genomen. Hy werd echter, daar hy zijn alibi kon bewyzen, weder op vrye voeten gestold. Politiebeambten uit Halberstadt, Maagden burg en W ernigerode zyn onmiddelyk begon nen met bet zoeken naar het spoor van den dader en hebben daarvoor drie politie-honden medegebracht. De boschopziener van Schierke heeft verklaard, dat hy korten tyd, nadat de moord gepleegd is, een jongeman mot een versleten ransel op den rug op den weg naar Schierke had ontmoet. Do politie houdt dezen man voor den dader. Vier jaren geleden werd op dezelfde plaats een soortgelijke moord gepleegd. Het slacht offer was toen een postambtenaar, de dader een 18-jarig jongeling, die later te Halle in hechtenis werd genomen. De tocht van de „Zeppelin II". Het luchtschip, dat graaf Zeppelin heeft gebouwd ter vervanging van zijn by Echter- dingen verongelukte vaartuig is Zaterdag avond te Friedrichshafen opgestegen voor een tocht naar Berlijn. Vrijdagavond om half acht werd een proef tocht ondernomen in de richting van Ravens- burg, die echter tengevolge van een naderend onweder spoediger moest worden afgebroken dan in de bedoeling van den luchtschipper lag. Reeds te half elf was hy teruggekeerd. By de landing werden een hoogtestuur en de bakboordzijde van den ballon een weinig beschadigd. Zaterdagmiddag was echter het geleden nadeel verholpen, zoodat in den avond de groote tocht kon worden aanvaard. Steeds in noordelyke richting zweefden de lucht- schippers tot Bitterfcld, welke plaats Zondag avond kort na zeven uur werd bereikt. Duar werd, om welke reden is nog niet bekend, besloten de reis naar Berlyn niet voort te zetten, hoewel reeds vier vyfden van den weg waren afgelegd. Er werd gekoerd en over Halle en Wiirzburg aanvaardde men den terugtocht. Het mooht graaf Zeppelin echter niet gelukken ongestoord zyn station aan het moer van ConBtanz weer te bereikenbij Göppingen, ten oosten van Stuttgart stiet zyn vaartuig mot het vooreinde tegen een boom, waarby de punt werd ingedrukt. Ver moedelijk ligt het duar nu voor anker, aan gezien het terrein zeer ongeschikt is voor een landing. Al heeft ditmaal «de Zeppelin" II het ge- Btelde doel niet bereikt, zy heeft niottemin een kranige reis gemaakt. Zy is onafgebro ken 32 uren in de Iuoht geweest, toen baar te Göppingen het beschreven onheil trof en er iB volstrekt geen reden, waarom zij niet naar Friedrichshafen terug had kunnen keeren, als niet dit ongeluk tusschenbeide was ge komen. Grondverschuiving. De onverzadelijko zee, die reeds zoo be denkelijk veel heeft verzwolgen, knaagt rus teloos voort om te nemen wat zij maar beko men kan. Aan baren Bchoot wisten in den loop der eeuwen de waterbouwkundigen heel wat grond te ontwoekeren. Toch gaat de zee op haar beurt voort langs de kusten vau alle landen af te knagen en mee te sleuren, zooveel maar haar gewel dige kracht vermug. De bewoners van de Britsche eilanden, van Helgoland en Noor wegen en nog vele anderen weten van dit alles niet minder mee te spreken dan de Nederlanders. Het is reeds eeuwen zoo ge gaan, en ofschoon de wetenschap, door de aanleg van kostbure waterwerken het sloo- pingsprocos zooveel mogelijk poogt te voor komen, toch kan ook zij niet geheel bolotten, dat de onverzadelijko voortgaat met baar vernielingswerk. Als men oude kaarten van ons vaderland bestudeert eu de kuststrook van toen vergelykt met die van de tegen woordige kaarten, dan springt bet terstond in het oog, dat Nederland mijlen gronds heeft zien verzwelgen door de zee. De plaats, waar voorheen kustdorpen wer den gevonden, dient nu aan de visschers der Noordzee tot een gunstige plek om hun dryf uit te oefenen. Niet het minst zijn het de Waddeneilanden, waarvan in den loop der jaren belangryk veel gronds is te loor gegaan. Een dorp, in lang vervlogen tijden op.het westelyk deel van Vlieland gelegen, is sinds iu den zan- digen zeebodem opgenomen. Waar zich thans het dorp de Koog op Texel bevindt, moot, naar beweerd wordt, ongeveer 1 uur in N.W. richting uit de kust het eerste dorp van gelyken naam hebben bestaan. Visschers haalden op die plaats meermalen bouwsteenen en kloine doelen van woningen in hunne netten van den zee bodem op. De ondermyndc zeedijk vun het Horntje op Texel, zou niet de eerste zyn, die op dat punt van het eiland iu de diepte bezweek. De overlevering toch gewaagt er van, dat ongeveer honderd jaren geleden, vyf ii zes honderd meters in Z. O. richting van den tegenwoordigen dyk, de eerste dyk verzonk. Dit moet vrijsnol in zyn werk zyn gegaan. 's Zatordags tegen den avond verboten de dykwerkers don arbeid en ontwaarden, toen zy 's Maandags den arbeid wilden voort zetten, dat de dyk met steenblokken en ander materiaal onder de golven was verdwenen. Of dit alles nu zoo precies is geschied als de overlevering dit tot ons beeft gebracht, is moeielijk met zekerheid vast te stellen een feit is het echter, dat vóór het jaar 1840 de postschuiten en andere vaartuigen, bij het laveeren over den ouden dyk, de zwaarden moesten lichten, omdat deze anders met de steenen dor zeeglooiïog van dien dijk in aan raking kwamen. Nog in het jaar 1880 kon men de rafeling van den stroom zien boven den verdwenen dijk. Die stroomrafeliug werd door de vurens- lieden «de welling" geheeten en zoo noemen zy ook thans nog de ton, die ter plaatse is aangebracht: «de ton van de welling". Het grondverlies, tijdens de stormvloeden van den winter in 1905, mag belangrijker heeten dan in vele jaren uau onze onze kust was waargenomen. Zoowel aan de Zeeuwscho kuBton, als bij Scheveningen eu naby Egmond aan Zee, werd veel grond weggesleurd. Van de duinery naby Callanteoog werd hier en daar oen strook grond Ier breedte van ongeveer 15 meter verzwonden. Achter de Westen op Texel ging ook heel wat duingrond verloren en uau don Noordoostpunt vorzwolg do zoo binnen drie jaren tjjds een grondstrook van jruim 200 meters breedte. In den jongsten winter verdween ook op Vlieland veel zandgrond in do diepte. Het strand naby het duin ,'t Witte lid genaamd, nam over een breedte van wel 2000 motera af. Nog van andere kustplaatsen zou gewaagd knnnen worden van grondverlies. Uit het hier vermelde kan echter genoeg zaam bljjken, dat de waterbouwkundigen eene moeilyke taak hebben om te voorkomen du dood, dan waarschuwen ze, of pogen »'t plekje grond ontworsteld aan de baren"^ her' plekje grond ontworsteld aan de baren' teruggaat van waar het gekomen is. Dat het behoud van ons vaderland ook op dit gebied inillioenen guldens kost, is ge makkelijk genoeg te begrypen. Uit den Omtrek Texel, 31 Mei. Op een herhaald verzoek van den hier sinds jaren gunstig werkende schippers- en visschersbond, om te verkrijgen dat aan de garnalenvisschers vrijdom van den zontaccyns, benoodigd in hun bedryf, zou worden ver leend, is nu door den Min. van Fin. gunstig beschikt. Met aanvang van 1 Juni zal do begeerde vryBtelling zyn verleend, waarby de belang hebbenden enkele formaliteiten hebben in acht te nemen. Texel, 31 Mei. De heer Thomassen is als spreker opge treden te Don Hoorn, te Den Burg, en te Oosterend, waar hij de meeningen van de S. D. verkondigde. Voel debat was er niet, en de vergade ringen hadden een kalm verloop. To De Coeksdorp is opgetreden de heer Koster, ter aanbeveling van de candidatuur De Meester, aan wien slechts een paar vra gen gedaan werden, die op handige wijze beantwoord werden. Er zijn reeds ansjovisvisschers van de Zuiderzee teruggekeerd, die er met hunne zetneltcn weinig of niets meer konden ver dienen. De kuilvisschers zijn iets beter te vreden, doch liooge weken maken ook zij niot. Anna Pauiowna. Vrydag 21 Mei hield de heer Th. de Meester een politieke lezing iu Veerburg. Na een inleidend woord door den heer H. Koster, voorzitter der Vrijzinnige Kiesver- eeniging zette de spreker uiteen: waarom niet rechts? Waarom niet socialistisch, waarom wol links De rede is hoofdzakelijk gelijk aan die, uitgesproken te den Holder en behoeft dus niet vermeld. Door den hoer J. J. Creutzberg werd ge vraagd nadere toelichting omtrent algemeen Kiesrecht. Hij geloofde dat er nu reeds te veel kiezcrB ziju. Deze weten in 't algemeen te weinig van politiek. Waarom nu nog meer kiezers Aan 't debat nam de heer Thomassen deel. Een bepaalde tyd werd hem niet voorge schreven. Hy sprak zoo lang hy verkoos. Eerst hield hy een pleidooi voor 't socialisme in 't algemeen en ging vervolgens na wat de verschillende ministeriën der laatste jaren hebben tot stand gebracht, 't Resultaat was weinig. Alleen de liberalen hebben enkele wetten tot stand gebracht, waarin wat goeds is, doch waaraan nog heel wat verbeterd kan worden. De heer de Meester antwoordde den heer Creutzberg, dat het onmogelijk is, dat allo kiezers op de hoogte zijn van alle politieke vraagstukken. Zy moeten hun gezond verstand raadplegen en alleen aangeven in welke rich ting geregeerd zal worden, zooals b.v. geschied in 1905. Toen hebben de kiezers tot het ministerie Kuyper gezegdtot hiertoo en niet verder. De heer Thomassen volgde den heor de Meester in zyn antwoord op de voet. Het socialisme werd op verschillende grou- dou bestreden. Toegelicht werd nog dat de tegenwoordige inrichting onzer staatsinstel lingen, dat de grondslag onzer staatsinrich ting geheel berust op de wetten door de liberalen tot stand gebracht. Het ministerie de Meester zou ongetwijfeld veel goeds ge- daun hebben, wanneer het in de «nacht van Staal" niet genoodzaakt geworden was heen te gaan en daaraan hebben ook de socialisten medegewerkt. Belangrijke voorstellen waren reeds ingediend. Op 't budget van oorlog iB door dit ministerie bezuinigd, wat door cijfers werd aangetoond. Spreker eindigde met eene opwekking by de stembus de vrijzinnige be ginselen voor te staan. De rede, kalm en met overtuiging uitgesproken, zonder eenige persoonlijkheid te debiteeren, ontving een luid applaus. Met een woord van dank word de zeer goed bezochte vergadering door den voorzitter gesloten. De gevleugelde bewoners op en bij het Marsdiep XI. Meermalen kan men bij Onrust en ook op andere plaatsen op en langs het Marsdiep kleine zwarte vogeltjes zien, die niet langer zyn dan ll/a d.M. 'tZijn storm vogeltjes, die in twee soorten voorkomen, de Procellaria pelugica, gowoonlijk Storm vogeltje, maar ook wol Stormzwaluw, Petrel en Onweers vogel geheeten, en de Procellaria leucorrhoa of het vale Stormvogeltje. 't Zyn vogeltjes met zeer lange vleugels, die aan de Gier zwaluw doen denken. De eerstgenoemde soort komt menigvuldi- ger voor dan de tweede. Ze is reeds dadelyk te kennen aan den weinig afgeronden staart. Alleen de stuartvedoren zyn wit, maar ove rigens is het geheele dier roetzwart. In vlucht maakt het vogeltje een vreemden indruk, daar het de vleugelslagen met tame lijk ruime tusschenpoozen geeft. Ook ziet men het meermalen loopen op de oppervlakte van het water, waarbij het steun schijnt te zoeken, door de puntige einden van de lange vleugels eenigszins uit te spreiden op het water. Het Vaal Stormvogeltje is iets grooter dan de aodere soort en is veel minder zwart. Het vederkleed is meer donkerbruin met eene eenigszins gryze schakeering terwijl de dok- voderen vau de vleugels bruinachtig wit, en die terzyde en van onderen aan den staart gedeeltelyk wit zijn. Ook is de staart een weinig gevorkt en zijn de pootcn meer bruin dan zwart. Het loopen van de Stormvogeltjes op het water heeft aanleiding gegeven tot bijgeloo- vige begrippen omtrent deze wezentjes, die vooral by stormweer gedurig by de schepen zyn, alsof ze daar bescherming willen zoeken. Men vindt hieromtrent het volgende opge- teekend: «Die donkere, zwevende schadu wen, die by het aangroeiou van den storm on verduistering vau het uitspansel plots van allo zyden op het hygende, stampende schip toesnellen, loopend over de golven, nu voor den boeg als om den weg te wijzen, straks achter ol op zy, doden den zeelieden do vrees om 't hart slaan. Wat waren het, waar kwamen zij vandaan, wie wees hun den weg, wat wilden zy En steeds gleden zij geruischloos voort, onbekommord te midden der ontzettende elementen, tot de zeeman zo uit hot oog verloor of zijn dood in de golven vond. De Engelsche zeelieden leidon hun naam .petrel" af van Petrus, die over de golven wandelde. Anderen zeggen weer, dat het do vogeltjes zijn van een oude dame, die door matrozen vermoord werd om haar geld. Hierby sloegen ze eon kooi stuk, waarin zich eenige vogeltjes bevonden, die onmiddellyk vry wegvlogen. Doch nadert nu een zeeman hem ten verderve te leiden. Zoo blykt uit het medegedeelde, dat ook de benamingen van vogels wel aan liet volks geloof ontleend zyn. Zoo kunnen we bierbij ook denken aan den Albatros (Diomedea esculani), die door zyn zweven en zwerven over do groote zee de aandacht heeft ge trokken. In hem werd gezien Diomedes, die verbannen werd, nadat hy Venus bij het beleg van Troje gewond had, en nu op de onstuimige zee rondzwerven moest, totdat hij en zyne metgezellen in vogels veranderd werden, om alleen te midden der stormen voort te leven. De Specht gold steeds als voorspeller. Picus, zooals zyn Latynsche naam luidt, was de zoon van Suturnus (den Tyd) en een eerbaar held. Van do valsche liefde vau Circe, de schoono dochter van de Zon, wilde hij niets weten, waarom hij het bosch in vluchtte, en daar werd veranderd in een vogel met eon voorspellenden geest. Stoerdere staaltjes van volksgeloof zouden hieraan toegevoegd kunnen worden, doch genoeg. Uit het verslag der Ge zondheidscommissie. Levens- en genotmiddelen verbku1k8 artikelen. Melkonderzoek. In afwachting van de invoering eener ver ordening op den verkoop van melk en den daarby behoorenden keuringsdienst, besloot Commissie zoodunige maatregelen te ne men als in dezen nuttig konden zijn en bin nen hare bevoegdheidlagen. In het begin van 1908 besloot zy per advertentie aan de ingezetenen der gemeente bekend to maken, dat de uitkomsten van het door de Commissie verrichte melkonderzoek aan belangstellenden ter inzage zouden wor den verstrekt door den heer J. W. van Aken, en dat on- en minvermogenden aldaur gratis de aan hen geleverde melk konden doen onderzoeken. Als gevolg van dezen maatregel zyn in 1908, 99 melk monsters onderzocht, afkomstig van 33 verschillende slyters. Dat ook in 1908 een groot, misschien wel het grootste gedeelte der als vol" verkochte melk was verdund of afgeroomd, kan blyken uit het onderzoek der aan het Marine-hos pitaal geleverde melk, die in 1908 een ge middeld vetgehalte had van 3.8 terwyl slechts bij '21 van de 365 onderzochte mon sters een vetgehalte lager dan 3% voor kwam. Belangrijker nog dan het vetgehalte, is uit hygiënisch oogpunt de vraag, of de melk van gezonde koeien afkomBtig is. Do Com missie achtte zich dit jaar genoodzaakt, ook in deze richting onderzoek te doen. Haar werd n.1. meegedeeld, dat sommige veehou ders hier ter plaatse koeien koopen, wier melk door de kaasfabriek wordt goweigerd, welke melk dau door de inwoners dezer gemeente wordt gedronken. Teneinde zich in dezen to oriënteeren, liet do Commissie van die veehouders, wier melk reeds bij het vroeger onderzoek een hoog katalase-cijfer had gegeven, opnieuw dit cijfer bepalen als gevolg biervan werden van drie vee houders, waarvan de mengmelk een boog cyfer vertoonde, de melk van iedere koe afzonderlijk onderzocht, en daarna die koeien, waarvan do melk een hoog katalase-cyfer had, door den heer U. Wester, veearts te Schagen, onderzocht. De betreffende vee houders verleenden hierbij medewerking. Hoe leerzaam het resultaat was, kan blijken uit de tabel, samenvattende de uitkomsten vau het onderzoek bij een der veehouders. In deze tabel is opgenomen het katalase- cyfer na 2 en nu *24 uur, beide by kamer temperatuur bepaaldde zuurgraad en hel vetgehalte. Dit laatste geschiedde om een cijfer te verkrygen voor niet-vervalschte mengmelk, ter beoordeeling van dc uitkomsten van het vetgehalte der melk, die hier ver kocht wordt. Merk 1 der koe. 1 Katalase na 2 1 24 uur. uur. P s N u Vet in Bevinding van den veearts. 1 3 7.8 8.2 4.25 Uierontsteking. 6 0.5 1.8 7.6 4.2 9 1.8 5.0 6.6 1,4 Tuberculose. 11 1.3 4.0 8.8 3.6 14 1.0 3.1 7.6 2.9 17 3.8 7.6 7.6 3.2 Uierontsteking. Bo. 0.3 1.7 6.8 4.0 lt. 1.7 3.7 6.2 3.85 2 5.3 9.0 6.6 3.7 Geene afwyking 3 09 '2.0 8.0 3.25 gevonden. 5 1.6 7.1 6.2 2.95 Slechte melk uit 8 0.4 1.6 7.8 2.6 een der spenen. 10 3.9 8.6 8.0 2.4 Verdacht van 16 1.0 2.1 8.7 3.95 longziekte. 18 2.6 7.7 7.0 '2.95 Geene afwyking M. 0.6 1.0 7.0 8.35 gevonden. BI. 0.6 1.8 8.8 3.9 Gemidd. etgehalte 3.5 Wat het vetgehalte betreft, ziet men dat het gemiddelde 3.5 is, een cyfer, dat de melk als zij hier ter plaatse verkocht wordt, slechts zelden meer heeft. Hierby dient echter te worden opgemerkt, dat de hier onder zochte melk avondmelk was, die in den regel een hooger vetgehalte heeft, dan de ochtendmelk. Door den veearts werden Alleen onder zocht de zeven koeien met hooge katalase- cijfers, die ia de tabel vet gedrukt zyn. Bij twee daarvan werd geone afwijking bevon den, bij de vyf andere de afwykingen, die in de tubel zijn vermeld. In dit geval bleek dus, dat bepaling van het katalase-cijfer der melk een doeltreffend middel is om ziekten by koeien op te sporen. By gebrek aan wettelijke of gemeentelyke bepalingen, kon de Commissie niet anders doen dan er by den betreffenden veehouder op aandringen, de melk van de slecht be vonden koeien niet te verkoopen en deze kooien daarentegen wol zoo spoedig moge- lyk te verkoopen. De Commissie vond intusschen in dit onder zoek aanleiding, het publiek op het ont breken van dergelijke bepalingen te wijzen on er op aan te dringen, geene ongekookte melk te drinken. Zy verzocht duarom aan de plaatsolyke bladen eene mededeeling dien aangaande op to nemen, aan welk verzoek welwillend werd voldaan. Do beide andere veehouders, waarvan in dit stuk sprake is, hebben zich intusschen ook bereid verklaard de melk der koeien afzonderlijk te laten onderzoeken. Tenge volge hiervan werden vijf koeien weder door den veearts onderzocht. Deze constateerde bij dén der vyf oene lichte uierontsteking. Bij drie dor andere bevond hij de melk, ook by oppervlakkig onderzoek, slecht, kon echter bij de koeien geene afwyking constateereu. De melk dezer koeien zal later weer onder zocht worden om na te gaan, of men bier met eene voorbijgaande afwyking te doen had. Ook aan deze veehouders werd aanbe volen, de ondeugdelijke melk niot te ver- koopeu. Een hunner verklaarde, de slechte

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2