KLEINE COURANT f Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Peulownm Aan de Kiezers No. 8790. Woensdag 9 Juni 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Het volgend nummer van onze Courant zal, in plaats van Vrijdag, ZATERDAG verschijnen. De volledige uitslag der verkiezingen zullen wij daarin dan opnemen. Een paar dagen scheiden ons nog van een allergewichtigsten dag. Vrydag valt de beslissing of de tegen woordige regeeiing weder voor vier jaren al of niet zal worden gehandhaafd. In ons district Helder zal de stryd feller zyn dan in menig ander district in ons land. Scherp staan de verschil lende partyen tegenover elkander; ieder spant zyn uiterste kracht in om de overwinning te behalenin alle plaatsen van ons district worden tal van open bare vergaderingen gehouden om de kiezers voor te lichten, om uiteen te zetten, waarom de strijd gaat. Met spanning wordt de uitslag tegemoet ge zien. Hoe die uitslag zal zyn? Wij wagen ons niet aan gissingen. Doch wy willen alleen dit opmerken, dat hij afhankelijk is van de stemmen der kie zers. Daarom drukken wij allen met ernst op het liart: Maakt van uw stem recht gebruik, laat alle lauwheid en onverschilligheid varen, geeft door het uitbrengen van uw stem te kennen in welke richting gy de eerstvolgende jaren wenscht ge regeerd te worden en hoe het volks belang naar uwe overtuiging het best behartigd wordt. Blijft dus niet van de stembus weg, misschien zoudt ge later uw nalatigheid beklagen. Bedenkt, dat gij een recht bezit, dat velen nog moe ten missen. Maakt dus van dat recht gebruik, want kiespecht is kiesplicht. Ge pleegt onrecht aan de party waar toe gy behoort, door thuis te blyven. Van 's morgens 8 tot '8 namiddags 5 uur hebt ge gelegenheid uw stem uit te brengen en meer dan ooit legt zy thans gewicht in de schaal. Op Vrijdag a.s. dos naar de stembus! Kiemend verznime zijn burgerplicht! Nieuwsberichten. HELDER, 8 Juni. Het schrocfstoomschip Aruba" en do zeilkorvet «Urania", zullen op Donderdag '24 Juni a.s. door de Directie der Mariue alhier in het openbaar worden verkocht. fi Chr. Hist. Kiesvereenlging. De Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier hield Vrijdagavond in Casino" een openbare ver gadering, waar haar candidoat voor het lid maatschap der Tweede Kamer, de heer F. Fokkens, als spreker optrad. De opkomst van belangstellenden was zeer gering, naar onze gissing waren nog geen 100 personen tegenwoordig Nadat de heer J. C. S. Schokking de ver gadering met gebed had geopend en een inleidend woord had gesproken waarin hy de geringe opkomst toeschreef aan het verspreiden van een strooibiljet door den chr.-dem. Staal man en hy den heer Fokkens had voorgesteld, die 25 jaar in Indiö had doorgebracht en zeker als Indische specialiteit in de Tweede Kamer op zijn plaats zou zyn, te meer daar hy Indiö ook van Christelyk standpunt beziet, verkreeg de heer Fokkens het woord. Deze begon zyn rede met de mededeeling, dat hy kersverach uit Indië is gekomen en pas 3 weken in het Vaderland is, Hy was in Indiö resident van Madura en voorzitter van den Gewestelyken Raad. V<5dr dien ver vulde hij de betrekking van bestuurder op de buitenbezittingen en was 13 jaren lang controleur bij het binnenlandsche bestuur od Java. Spreker verhaalde, dat hij thuis godsdion- stig opgevoed werd en deze godsdienstzin bleef hem Indië by, ook toen hij in dit heidensche land zooveel onverschilligheid, zelfB bij predikanten, aantrof. Moeilijk kan men zich aan dien invloed onttrekken en ook bij hem had afslijting plaats, maar toen hij met zijn verlof het Heilige land bezocht en op de plaatsen kwam, waar Jezus geboren, geleefd en geleden had, kwam het vroegere weer bij hem geheel boven. In Holland ge komen vond hij zyn vroegere vrienden onder de Chr. Hietorischen en sloot zich by hen aan. In het vervolg zijner rede zeide spreker Indiö lief gekregen te hebben en dat hy gaarne mee wil werken om den band tusschen de koloniën en het moederlund te versterken. Wy hebben daar een roeping te vervullen, wij hebben er belang by onze koloniën te behouden en ons lund kan, zooals Duitsch land, Amerika, Spanje en België deze niet missen. Nederland, een land van handel en scheepvaart, vindt juist door de koloniën zyn bestaansmiddelen. Bezaten wij die niet, dan zouden de belastingen verhoogd moeten wor den, vooral ook door het tot stand komen van sociale wettende stoomvaartlijnen zouden ten gronde gaan industriëele ondernemingen stop gezet worden vele particulieren groote schade ondervinden. Het bezit van koloniën is daarom voor ieder Nederlander, ook uit een zuiver materialistisch oogpunt, van veel belang. Ook uit piëteit voor onze dappere voorvaderen rust op ons de plicht die kolo niën, die kostbare erfenis, te behouden. Voor de Chr. historischen is er nog een reden. Op hen rust do taak om aan hun bruine broe ders het Christelijk geloof te verkondigen. Van de 37 millioen inwoners belijden 31Vs mill. den Mohammodaanschen godsdienst 5 mill. zijn heidenen en slechts 458.000 Chris tenen, waaruit blykt, dat er nog veel voor de Nederlanders te doen is. Al kan men ijzen op zeer mooie resultaten, zooals in de Minahassa, toch is het arbeidsveld nog groot. Op Saboe en Flores had spr. van nabü de werking van het Christendom na gegaan en was verrukt over de ontwikke ling daar gebracht. De zending geeft ver rassende resultaten, in 60 jaar is door haar meer tot stand gebracht dan door de regecring in eeuwen. Op Timor werkt ook de zending, maar vele oorzaken staan daar de bescha ving in den weg, zooalsonderlinge veeten, tooverny, koppensnellen, het misbruik maken van arak, de weinige gelegenheid voor on- dcrwys en gebrek aan verkeerswegen. Toch zijn do kiemen van ontwikkeling aanwezig, blykendc uit het kundig snijwerk, de fraaie weefsels en het fijne pottenbakkorswerk. Op Rotti, waar de toestand vroeger ook zoo was, is door do Protestantscho zending do barbaarschheid grootendeels verdreven. Op Sawoc is eveneens een gunstige ommekeer verkregen. Op Flores is door do Katholieke missio's door het oprichten van praktische ouderwysgclegenheden veel goeds tot stand gebracht. Daar tegenover maakt het een beschamenden indruk, dat op Java nog 9200 heidenen worden aangetroffen in Passooroean cn Bantam. De regeering heeft daar weinig gedaanwel vormindert ook daar het getal heidenen, maar ten voordeele van den Islam. Men laat dit lydelijk toe, omdat men het begiusol huldigt van vrijheid van godsdienst, hetgeen voor Indiö niet geschikt is. Men moot daar trachten het Christendom uit te breiden, omdat de inlandschc Christenen een groote gehechtheid toonen aan onze regeeriug en oiis Vorstenhuis. Het is van onze regeering een politieke fout zich hiermede niet te be moeien, en er dient met dit stelsel dan ook gebroken te worden. Allereerst moet op Java de zaak der zending bevorderd worden door het steunen der dorpsscholen met subsidie. Tevens dienen do buitenbezittingen onder handen te worden genomen. Door het op treden van den gouverneur-generaal Van lleutsz liggen deze thans voor de zende lingen open. Olticieren met civiel gezag zijn niet do gewenschte personen om te pacifi- cceren. Daarom is het beter ruime fondsen voor de zendelingen beschikbrar te stellen. Konden dn zendelingen bovendien de in- landsche bevolking voorlichten, wat hun op landbouwgebied van nut kon zijn, nog spoe diger kreeg men gunstige resultaten Die zendelingen moesten dan voor dit deel van hun taak in den plantentuin tc Buitenzorg een cursus bywonen. Spreker eindigt, dat wy in Indië nog lang niet gereed zyn met de ons opgelegde taak. Moge deze meening by de rechtsche partijen ingang vinden, opdat de belangstelling voor Indië styge en dicne tot uitbreiding van het Christendom aldaar. Daarna werd 20 minuten gepauseerd, waarna gelegenheid werd gegeven voor debat ovor het gesprokcue en het doen van vragen over Indië. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt oor den heer M. W(jt. Deze geeft zijn verwondering te kennen over de gehouden lezing en kon er niet uit opmaken, dat het betrof een verkiezing van oen volksvertegen woordiger. Als 't enkel om een Indische specialiteit te doen is, dan is do vrijzinnige party gelukkig geweest in hare keuze, want ook Mr. De Meester heeft een belangrijke betrekking in Indië bekleed, doch deze is bovendien op en top Nederlander gebleven en de politieke vraagstukken van dezen tijd hebben zyn belangstelling; de heer Fokkens heeft niet de belangen van Nederland be sproken en deze moeten toch op den voor grond worden gesteld. Verder heelt debater ernstige bezwaren tegen de wyze, waarop de heer Fokkens zich de regeling van het bestuur denkt. Al wordt door de vryzinnigen het goede erkend door de zending tot stand ge bracht, doch spreker vindt, evenals vele collega's van den heer Fokkens, de inmenging van den godsdienst by het civiel bestuur be denkelijk. Ook meent spreker een lans te moeten breken voor de officieren, die als civiele bestuurders werden aangesteld, uit eigen ervaring kont hij de uitstekende diensten door dezen bewezen. In hoofdzaak protesteert de hoer Wyt, tegen deze lezing, die als een politieke wus aangekondigd, en waardoor men in geen enkel opzicht ingelicht werd omtrent de zaken, die ons dagelijks bezig houden. Hy wyst er nogmaals op, dat do heer De Moester, behalve Indische specialiteit, een uitstekend vertegenwoordiger van de 2o Kamer is, omdat hem ook de groote belangen van het Ncderlandsche volk ter harte gaan. Daarom roept hy allen toe ter stembus te gaan voor Mr. De Meester. De heer Fokkens antwoordt hierop, dat do Nedcrlandsche belangen de vólgende week door den heer Schokking van Dordrecht zullen behandeld worden. Het belang van Indië is z. i. ook een Nederlandsch belang. Mr. De Meester, die als vice-president van Ned.-Indie, 6 jaar in onze koloniën vertoefde, kent de inlandsche bevolking niet zoo goed als spreker, die 13 jaar als controleur van het binnenlandsch bestuur werkzaam was en dagelyks met do bewoners in aanruking kwam. Dat de officieren als civiele gezaghebbers hun plicht niet zouden hebben gedaan, is door hem niet beweerdook bij erkent, dat hier onder uitstekende menschen zyn, doch zyn bezwaar gold meer, dat de bevolking in hen ziet menschen, die den dood vun hun vrien den en bloedverwanten hebben veroorzaakt. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank aan spreker en hoorders de ver gadering. „Onze Vloot" Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging //Onze Vloot" ontving eeno gift groot f500, van de Koninklijke Ncderlandsche Maatschup- pij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië. Iets nieuws voor onze dainen. We lezen bij een paar foto's in Eigen Haard 't Is doodeenvoudig, maar men moet 't maar bedacht hebben, zooals een handige restaurateur te St. Idesbold. En die heeft met zijn onderneming een groot succes boroikt on gemaakt, dat het onaanzienlijke plaatsje, eenzaam en verlaten tot nog toe, thans een rendez-vous is ge worden van sportlustigen en voortdurend weerklinkt van luid gelach en pret. Onze duinen leencn zich tot een namaken van die nieuwigheid uitstekend, voor zooverre ze tenminste niet, zooals hier en daar, door brutaal en valsch prikkeldraad zyn afgesloten. De geheele inrichting bestaat uit een goed geschaafde breede en gladde plank, die aan het beginpunt op een ongeveer twee meter hooge stellage rust en voorts, geleidelijk dalend over het duin omlaag gaat. Hoo lan ger die baan is hoe beter Goed passende glydplankjes die, voorzien van gleuven, uit zich zeiven reeds met vaart omlaag schieten kunnen, dienen den glijlus- tigen tot zitplaats- Zich cp die plankjes neer zetten, handen en voeten in de goede richting houdende en dan met een stootje vaart te nemen en omlaag te suizen is 't werk van een oogenblik. Maar niet iedereen komt beneden. Er is namelyk een kritiek punt, ongeveer in het midden van de baan gemaakt een bocht die pas na eenige oofening en met inachtneming van een goede houding, kan genomen worden. En daar ligt de reiziger of reizigster in een ommezientje in het zandGroote pret boven en beneden. Gevaar is er niet bij, want het duinzand is zacht. Kinderen zijn dan ook dol op dit nieuwtje, dat wy spoedig aan onze kus ten hopen te zien als een miniatuur-na bootsing van de groote wintersport in Enga- din en veel minder gevaarlijk. Apropos van die glyplank natuurlijk moet gezorgd worden, dut de baan steeds spiegel glad is on dat er geen kans is zich te klemmen. Huur-auto's. Vrydag zijn de eerste huur-autos (taxa- meters) te Amsterdam in dienst gesteld. Diefstal van f20.000 aan goud en diamanten De rechtbank te Amsterdam heeft Vrijdag M. W. de V., die terechtstond wegens den diefstal met braak, in den avond van Zondag 24 Mei j.1., gepleegd bij don goud-en zilver smid H. E. M. van Pampus aan de Loid- schestraat, vrijgesproken met last tot zijno onmiddellijke invrylieidsstelling. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf. Een verijdelde poging. Bij de 80-jarige weduwe Du. liaan, her bergierster aan den IJwcg te Haarlemmer meer, werd Vrijdagnacht een. poging tot inbraak g.'laan. De dochter, die door gerucht gewekt werd, greep haar revolver en ging zien wat er was. Toen zij een verdacht persoon bemerkte, die poogde de woning binnen te dringen, loste zij een paar schoten, waarop de inbreker de vlucht nam. Onver wijld wekte het meisje nu de buren, die de politie waarschuwden, aan wie het mocht gelukken den dader op te sporen. Hy bleek in het bezit te zijn van een groot scherp mes. Doodslag. Donderdag werd ter gelegenheid van de blijdu gobeurtenis te Nieuwerbrug, by Woer den, feest gevierd. Dit feest had een treurig slot. Door het vele publick ontstond er eeuig gedrang, waardoor zekere v. d. B. op zyn voeten word getrapt. Hierover in woede ontstoken, gaf hy den 21-jarigeu S. een Blag tegen het hoofd, welke zoodanig aankwam dat S. onmiddeliyk op de plaats ineenzeeg. Een geroepen geneesheor kon bij het slacht offer, dat een boerdery werd binnengedragen, niet anders dan den dood constateeren. De dader is in hechtenis. De feestelijke stemming was hierdoor eens klaps geëindigd. De dader, v. d. B., van beroep klompen maker, is vader van 7 kinderen het slacht offer, -de 21-jarige S., was kostwinner voor zijn grootmoeder. (#U. D.") Een vermakelijke vertooning. Een eigenaardig tooneel veroorzaakte Vrij dagmorgen in verschillende straten der resi dentie opschudding. De merkwaardigheid was deze, dat een militair, gekleed in de uniform van grenadier, op straat lucifers liep te ver- koopen. Hij had aan een leeren riem een bak om don hals, waarin zyn koopwaar lag. Daar het stortregende, had hij een paraluie opgestoken, wat het tooneel nog des te zon derlinger deed schyncn. Zoo liep hij dood kalm door de drukste straten met drommen menschen achter zich. Bij navraag bleek dat de jonge man een gewezen vrywilliger was, die vier jaar lang heeft gediend en nu was afgekeurd en ontslagen. Om zyn misnoegen daarover te demonslrceren en in het open baar te doen zien, dat hy nu broodeloos was, liep hij lucifers te verknopen, tot groot ge noegen van. vele werkloozen, die, achter hem aan sjouwend, niet nalieten hem te bewon deren en in woorden hun woede te koelen op de bestaande maatschappij. Het was een zonderling gezicht. De Doopplechtigheid. '8-Gravenhage, 5 Juni 1909. De doopplech tigheid van H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdagmiddag omstreuks 2 uur in de Wil lemskerk plaats gehad. Hel kerkgebouw wus zeer stemmig ingericht op uitdrukkelijk ver langen van H. M. de Koningin. Tegenover de hoofdzetels voor het Ouderpaar en de Vorstelyke gasten, dicht bij den kansel stond het zilveren doopvont in nieuw-gotischen stijl. Palmen on laurieren vormden de eenige ver siering van de kerk. De genoodigde» met hun dames leverden een schitterenden aanblik op. Onder dezen bevonden zich prof. Kouwer en dr. Roessingb, By de intrede van den Hofstoet in het kerkgebouw, zong hot koor der Konin klijke zangvereeniging .Excelsior" gezang 2 vers 1. «Den Hoogen God alleen zij deer." De waarnemend-Hofprediker, dr. J. H. Ger- retsen, hield een toespraak naar aanleiding van Lucas 7 vors 15 ,en Hy Jezus gaf Hem zijne Moeder," waarna Prinses Juliana plecht statig werd binnengeleid en door H. M. de Koningin zelf ten doop werd gehouden. Na de doopplechtigheid werd door allen psalm 134 vers 3 «dat 's Heeren Zogen op U Daul" aan hot Vorstelyk kind toegezongen. By aankomst aan de kerk reed het rytuig van II. M. de Koningin on Z. K. H. Prins Hendrik op het voorafgaand rytuig, dat reeds bij do kerk stond. Zij stapten onmiddeliyk uit en hadden geen letsel bekomen. Mot ver eende krachten werden nu veel moeite de rytuigen uit elkaar gehaald. Uit uader bokend geworden bijzonderheden is gebleken, dat het kleine voorval met de koninklyke rijtuigen bij de Haagsche Willems kerk tot oorzaak had, dat in do Paleisstraat oen der huzaren, die aldaar geposteerd waren, zijn paard niet in de hand had, waardoor het dier terugdeinsde en tegen het rijtuig der Koningin terecht kwam met een schok, die de paarden voor het koninklijke rijtuig schichtig maakte. Tengevolge daarvan waren de dieren bij aankomst aan do kerk onrustig, zoodat zy niet zoo spoedig uls anders tot stilstaan waren te brengen en het rijtuig in uiraking brachten met de voorafgaande koets. Het getuigenbewijs. Men meldt uit Groningen aan do Residentie bode Plaats van handelinghet collego van professor Simon v. d. Aa. Er wordt getikt. Een student treedt binnen, zegt .Pardon, professor", vliegt op zijn des studente broeder af cn zegt.Wat blwaar hob-je die blauwe enveloppe ge- laton; die op mijn bureau lag Grooto consternatie in de collegezaal. De aangesprokene antwoordt: ,Die heb ik niet", maar de binnendringer grypt een papier uit den zak van den ander, roept .Hier heb ik 't al', maakt een buiging voor den professor en verdwyut. Tableau I Do professor beklaagt zich over de orde verstoring op zyn college en vraagt den studenten, een schriftelijk relaas van 't ge beurde te ondertcekenen. Daarin getuigen allen, dut de binnendringer zonder eenige verontschuldiging handelde en een blauwe enveloppe uit den zak zijns broeders rukte. Uit de gespatieerde woorden blijkt, dat de feilen on de getuigenverklaring niet kloppen. Tableau Neen, professor had daarmede juist zijn doel boroikt, want heel het relletje was vooruit afgesproken met de handelende personen oin te doen zien, hoe weinig waarde soms aan getuigenverklaringen te hechten valt. Spaarbankboekjes voor pasgeborenen. In een 80-tal Belgische steden ontvangt elk in die gemeenten geboren kind uit de stedelijke gelden, een spaarbankboekje, met 1 franc inlage, by de geboorte ten geschenke onder bopaling dat het saldo, voorkomende op dat boekje, gedurende het leven van den pasgoborene ten minste 1 franc moet blyven bedragen. In navolging daarvan heeft het gemeente bestuur te Marscille enkele weken geleden besloten, dat aan elk kind te Marseille, uit Fransclie ouders geboren (tenzij deze het niet wenschen), bij de geboorte-aangifte een spaar bankboekje inet een inlage van 1 franc, uit de stedelijke kas ten geschenke zal worden gegeven, op voorwaarde dat gedurende het leven van den jonggeborene ten minste 1 fr. op het boekjo moet blijven staan. De spaarbank boekjes zullen door het gemeentebestuur te Marscille worden genomen bij de Byzopdere Spaarbank, aldaar, de .Caiso d Epurgne et de Próvoyanco des Bouches-du-Rhdne". Hot doel van dezen maatregel is, gelci- delijk alle Fransche inwoners vun Marseille in het bezit van een spaarbankboekje, met ten minste één franc, te brengen. Scheepsramp. Den 19den April Btrandde in een donkeren nacht het stoomschip «Dyffryn Manor», van Cardiff, met een lading ryst van ongeveer vier millioen K.G., op een koraalrif van het eiland Minicoy, een 650 K.M. van Colombo af. By het aanbreken van den dag was het iet inlam schip omringd van prauwen met i die de bemanning hielpen een i 15,500 pd. st. opgebracht. Zoo ontbreekt er nog 6500 pd. st., die het Nationale Fonds voor Kunstverzamelingen op zich neemt bjj- een te brengen. De Morning Leader zegt, dat bet schildery nooit zoo'n hoogon prijs zou hebben bedongen, als niet de National Galery het zoo lang had geherbergd Aan bekende musea schilderijen in bruikleen af staan iB ze bekend maken en er den pryB van verhoogen. Uit heimwee een zeiljacht gestolen. Te Londen hoeft Woensdag een lJuitscher, C. W. Fernickol, terecht gestaan, die uit heimwee een zeiljacht had gestolen. Hoe wel hy van zeilen heelemaal geen benul heeft, stak hy met het jacht in zee om do reis naar het Europeesche vasteland te onder nemen. In 't Kanaal dreef hij wanhopig zee ziek en hulpeloos rond op de golven, en ten slotte was hij wilt blij, dat hy door een sloom trawler word opgepikt en naar Londen terug gebracht. Hy werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. iders, van d« lading te bergen. Maar het schip was niet vlot te krijgen en werd vijf dagen later prijs gegeven. Op het eiland werd de schipbreuk als een heugelijke-gebenrtenis gevierd, want zij bracht redding uit hongersnood. Do sclien zagen er dan ook uitgeteerd uit. De radja van het eiland liet zyn onderdanen voor dc bemanning van het schip krijgsdan sen uitvoeren en een hoelen dag werd ei fceatgovierd. Na een week tyds kwam een ander stoomschip de bemanning van het ge strande schip halen. Dit schip, slechts twoo jaar oud, en de kostbare lading werd aan de dankbaro eilandbewoners achtergelaten. Zes man vun de «Dyffryn Manor" zyn nu in Engeland aangekomen en hebben het verhaal gedaan. Chauchard overleden. In don nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Parys Chauchard overleden. Hij was een van de stichters van de Grands Magasins du Louvrc en heeft een groot fortuin mee verworven. Hij begon als winkelbediende en laat, zegt men, een 250 mill. frank na. Cholera te Petersburg. Petersburg, 5 Juni. De cholera begint weder te heerschen. In de afgeloopon 24 uur kwa men 12 gevallen voor, waarvan 3 met doodo- lykon afloop. f864.000 voor een schilderij! Holbein's Hertogin van Milaan blyft in de National Gallery. Dat is 't groote nieuws, waaraau do Engelsche bladen dankbare ar tikelen wijden. De vereisclite som van 72,000 pd. sl. (f 864,000 li is er nog wel niet geheel, maar bjjkans. Een vrouw, die onbekend wil blijven, heeft 40,000 pd. st. geschonken. Dat heeft redding gegeven. Het ryk draagt f 10,000 pd. st. by, van verschillende kanten is er DE WEEK. 5 J n n i. De eerste Juni is voorbijgegaan en de stuk of wat gelukkige, benijdenswaardige candi- daten voor het Parlement, die in hunne districten geen mededinger, van welken aard ook, hebben ze zaten, toen het klokje van vieren sloeg, weër voor vier jaar in 't zadel. In de overige districten zyn de ljjsten ingeleverd. Waren we nog in het onde Rome, er zonden nu licol wat Ncderlandors met witto toga's omhuld zijn... Want wio,inde urbs antiqua", in aanmerking kwam voor publieke ofliciën, die moest gedurende de periode dat by «voorhing'' (zou men nu zeggen) een mantel, opperkleed, van smette- loos-witto kleur dragen. Candidus rein, zuiver, blank. Vandaar: ons (candidaut". Heerlijk, treffend symboolSpoorslag, tevens, voor hen die ofiiciëel gecandideenl werden en zullen worden, om zich dien eere- titel ten volle waardig te maken De eerste Juni is, dan, achter den rug. We hebben uren gehad van Senegamljische hitte en zij werden op den voet gevolgd door 'n soort van guur najaarsweêrtjemet grauwe luchten on snijdenden noordwester Zoo dat gy echt-IIollandsche bronchen cn longen dient te bobben om tegen zooveel variatie bestand te wezen Terwijl ik dit sclirjji is de zwoele zomor weèr aan hel terugko men Mijn barbier vertrouwt t zaakje niet. Heelt mij reeds in do bange Messina uren voorspeld: «Lol op, meneer, we gaan er óók nog eens aan!...* En de «vloed golf* by Zundvoort is bom, na, afdoend be wijs dat de kritieke dag in aantocht is De totale maansverduistering, waarvan wij door grimmig-grauwe, zware wolkon nage noeg niets konden bcspeureu, is myn braven Figaro mede aanleiding om niet op z n ge mak te zijn En 't is waar, afgescheiden, nog, van vloedgolven, duols en heuschelijke scha kingen op Nederlandsch gebiedvreemde dingen, welke u tot peinzend nadenken stommen Wy hebben Pinksteren gehad, heerlijk weer; niet te drukkend, niet te dreigend met het verfomfaaien, door njjdigen regen be derven van al wat de trots en glorie is der feestvierende, lustiglijk-fuiveude «Pinkster bloemen BestMaar Pinkster "09 viel toch rekent 80 goed uit zóér kort na de Jnliana- feestdagen. 't Was overal propvol; alom bezet door vrooljjke troepjes. De koetsiers hadden geen paardjes en karretjes genoeg Bij de trams van alle soort trekkracht mo<'St ge vechten om een hoekje. De wegen, paden, straten wareu bezaaid met fietsers Hoe spelt-ge, precies, het vrouwolyke van bet woord Ik deins er voor terug Als gy nu hoort, op «gewone dagen* speciaal wanueor huis- of andere beertjes in de nabyheid zyn Dat klagen, dat zuchten, dat jeremiëcron over den «nood der tyden* Dan vraagt ge u toch wel eons af: .Waar balen al die jolig-fuivcnde, klinkende, smul lende, tuffende, trammende en fietsende men schen (wandelende dito's zyn rariteiten curiosa geworden) de duiten vandaan Bewaren we intusschen het uitspinuen van dit lastig, zwaarwichtig vraagstuk tot cene andere gelegenheid. Ik stip slechts terloops van Keer terug tot den aanloop van m'n over zichtje. Eén-Juni is gepasseerd. Het kiezersvolk in Nederland is even rustig, even onbewo gen, onverschillig voor al wat met de fpoli- tiekerij'' in ver of nauw verband staat als de kiesgerechtigden in Weert, of in Voghel, of in Rbeden, voor wie geen kiescampagne bestaat; over wier hoofden de «storm" heen gaat zonder dat zo er iets van bespeuren; die niet eens luisteren naar het gedruiscb, dat uit andere streken des vaderlands Waar dan nog eonig opgewekt politiek leven" bestaat (ui is tdan ook zoo lauw, zoo loom en lam en suffig-indifferent gelyk thans tot ben doordringtIk vermoed dut gij reeds bespeurd hebt hoe mjjne voorspelling dat de .cry" der Staatspensionneering 't 'm óók niet doen zou reeds door de praktyk wordt bewaarheid: Och-och, wat sollen ze toch met dat goedje 1't Slimst was nog de heer Ketelaar, in Amsterdam V, die ge plaatst vóór de vraagPensioen of verzeke ringdwang aldus redeneert heeren, ik ben sterk voor «vry door den staat te bekostigen. Maarik neem wat ik krygen kan Willen ze begin nen met zeker minimum-inkomen onbelast te laten en verder iets af te trekken voor ouder- dorns-verzekeringin afwachting van het »allerbeste" accepteer ik het «bereikbare' Dit is opportunistisch, zeker, maar on- practisch is 't niet cn bovendienGy spaart, alweer, kool en geitjeHoudt ieder te-vriend. Do heer Netscher, de litera tor-staatshervormer, die. studiereizen in Dene marken heeft gemaakt, rekent uit, dat de millioeuen voor Staatsponsioon er best kun nen komen Uit welk ,laadjo", vergeet hy er bij te voegen. Dr. Kuyper-zolf ver zekert dut- -- baalt Rechts straks althans een 56 van de 100 voor 1913 de oudcr- domsverzokoring er zal wezen. 't Is een tegen elkaar opbieden om duize lig van te worden. Wie volhouden dat eene Tweede Kamer met zwakke Linksche meer derheid van '09'13 iets van groote bete<>- konis kan uitrichten, zien dau toch voorbij dat de Eerste Kamer nog jaren-lang Rechts blyft En dat waar de Provinciale Staten onontbindbaar zyn, niets ter wereld daar iets aan kan wyzigen, vóór-en-nleer do loop dor dingen die senatoriuul-Rechtsche meer derheid heeft doen versmelten!... Wanneer ernstige, bekwame lieden van kennis en ervaring zulke dingen als futiteiten behan delen, dan vraag ik mo toch wczenlyk at Is dat zelfverblinding of misleiding Hot beBef, dat men voorloopig toch niet uit «het moeras* komt, werkt natuurlijk ook verlammend op de belangstelling van ons kiezersvolk. Men moge met strak gezicht zitten of Btaan to luisteren naar al het prach tige, door h.h. candidaten voorgespiegeld, 't nuchter-gezond verstand des Nederlanders komt, ten slotte, toch weer boven 1 Moge de Kamer, die Juni-'09 ons brengt, althans cene zijn, in staat om iets te doen Niet zulk een impotent college als waarmee we nu tot schade voor het land en tot verdriet van de mannen, die na aan het roer van Staat zitten, vier jaren lang getobd hebben. Overigens blyf ik erbyde schim van Klaas de Jong, met zynKomt toch niks van!* is baas van hot spel... Dc wed- en dobbelzncht is nu eenmaal naar ons overgewaaid en heeft ons :al ver dwijnt Woestduin dan ook als paradijsje voor de «bookmakers* c.s., wat op zichzelf oon grooto zegen is 1...) Heeft ons, zeg ik, zoo zoor te pakken, dat ook over do vraag, wat 11 en 25 Juni aan definitieve beslissing zullen geven, «gegokt* wordt. Ik heb gewichtige redenen om mijn aardscho middelen niet aan weddery te wagon, doch ditmaal zou 'k Gestold, datToch wel op Rechts iets durven zetten Zeker, men kan niet weten 't Is en blyft, met verkiezingen, altijd stuivertje-op z'n kant. Toegegovon. We hebben het in Juni-05 ge zien toen ieder dacht dat Knyper het Torentje* (waar hy nooit resideerde) zou behouden met vlag on wimpelEn toen, toch Maar nu heeft do kranige oude bouwmeester in de Kanaalstraat dan toch 't zaakje stevig in-elkaar getimmerd Motje zuivorste cement van coalitie Cement, «lat na Juni gauw smeltWeet ik welMaar intusschen Capituleert zelfs een ('n democratische zelfstandigheid' zoozeer liefhebbende, hoog houdende) candidaat als de heer Staalma::, eenmaal de lastig-brntalo horzel, die het forscbe ros Kuyp^-r al-door prikte, om do oorcu gonsde met njjdig gezoem Ook hy op do vlocht gejaagd, 't Is een zege, waar onze «grand old man' echt fier op zal zyn Mr. Antonio. Gemeenteraad van Vergadering van 4 Juni 1909. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met een zegcnwcnsch voor hel Prinsesje en eene huldebetuiging aan het Koninklijk Huis en doet mededeeling van du dankbetuiging, die is ingekomen voor de goede wenschen van bet beBtuor, bij gelegenhoid der geboorte van het Prinsesje. Do notulen worden voorgelezen en vast gesteld. Ingekomen stukken Bericht van storting door den betaal meester van f371.40 en door den rijksont vanger van f292.91. Kennisgeving, dat mij. Van Wijk hare benoeming, tot onderwijzeres te Westerlund, heeft aangenomen. Verslag der gezondheidscommissie to Beha gen, dat ter inzage wordt gelogd. Maandstaten van het /.eogrus over Muart en April. Do rekening van armenvoogden, die ter inzage heeft gologen, wordt goedgekeurd. Verzoek van het bestuur der Hervormde Gemeente tc Oosterland om vergunning tot pluatsing van twee privaten op gemeente grond bij een huis der diaconie. Tot wederopzegging toe verleend. Suppletoire begrooting dienst 1908. Goedgekeurd. Verzoek van dc vereeniging tot bevorde ring van getrouw schoolbezoek, om do gewone jaarlyksche subsidie voor het schoolfeest. Ingewilligd. Voorstel om een perceel land der gemeente uit de hand te verhuren, voor één jaar, aan S. Zomerdyk voor f 12.onder verplichting om den uitgegraven grond daarover te ver spreiden. Aangenomen. Gemeenteverslag over het ufgeloopon jaar, dat na voorlezing wordt goedgekcunl. By rondvraag bospreokt de heer Kuut hei onderhond van de brandspuithnisjes, waarin zal worden voorzien en do heer Hermans eene kleine verandering in de hekken der schapenhokken op de markt, waaraan gevolg zal worden gjgeven. Daarna gaat de Raad over tot vergade ring in 'comité en wordt dn openbare verga dering door don voorzitter gesloten. Bnrgelijke Stand der gemeente Texel, van 29 Mei tot en met 4 Juni '09 ONDERTROUWD: Geeno GETROUWD Johanncs Sybrand Koning (Oostercnd< en Maria Eelman (Harkebnurt) Klaas Cornelis Eelman (Harkobuurt) en Aatje Hemkc (Heer-Hugowaard) Aris Trap en Cor- nelia Mossel (Oosterend) Jan van Hartevelt en Jacomina van der Vliet 'P.H.Polder.) OVERLEDEN: Elisabeth"jakker, oud 81 jaar, ongeh. (Oosterend) Cornelisje Eelman, oud 73 jaar geh. m. Klaas Eelman (Oosterend GEBORENNecltjo Martlia, d. v. Hen drik Boon en Jannetje Eelman (Molenbuurt) Lodewyk, z v. Cornelis Gielis en Antje Kalis 'den Burg) Theodora Comelia, d. v. Jan ven Heer waarden on Betjo Hopman (Operen) Tryntje Maria, d. v. Lcendort Eelman en Alida Petronella Rakker (den Burg) Aaltje Egbcrdina d. v. Miua Westenberg (den Ham) Gerrit z. v. Simon Gielis on Tryntje Hin (den Hoorn.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1