Nieuwsberichten. Tweede Blad. HELDER, 18 Juni. Dinsdag ia alhier plotseling overleden ds beer M. H. van Hengelaar, griffier by de Marine alhier. De heer Van Hengelaar werd op l^Juli 1874 als klerk aangesteld, werd op 1 Jan. 1883 bevorderd tot adjunct- commies, op 1 Nov. 1892 tot commies en op 1 Mei 1902 tot griffier. Hy was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Hengelaar stond by de Marine hoog aangeschreven als oen actief en humaan ambtenaar. Aan de vereeniging .Liefdadigheid naar Vermogen" gaf hy gedurende vele jaren als bestnnrslid zijn beste krachten. Hedenmiddag te half een werd het stoffe lijk overschot door kameraden, vrienden en belangstellenden grafwaarts gebracht. Op het kerkhof waren aanwezig de schont-by- nacht I. van den Bosch, een groot aantal officieren van de Marine en een massa be langstellenden. Aan de groeve werden woorden van waar deering gesproken door den sohout-by-nacht I. van den Bosch, die de groote verdiensten van Van Hengelaar in het licht stelde, en door den heer A. J. de Jongh, die hem als vriend herdacht. Een deputatie van .Liefdadigheid naar Vermogen" was eveneens op het kerkhof aanwezig. Verpleeghuis Tuinstraat. Woensdag 11. was er in hot Verpleeghuis Tuinstraat 2 een ^buitengewone drukte, het gold hier n.I. dat mej. Poll voor de eerste maal haar veijaardag als Pleegmoeder zou herdenken. Reeds vroeg in den morgen was door een der verpleegden in de zaal een kaart opgehangen met het opschriftDenk er om, Moeder is jarig". Nu, men behoefde de oude en invalide luitjes er niet aan te herinne ren, want het was hun aan te zien, dat ze geheel en al verheugd waren. Toen dan ook 's morgens met het ontbyt de Vadei en Moeder in de zaal kwamen, werd door een der oudste verpleegden het woord gevraagd en werd hun dan in korte maar duidelyke woorden te kennen gegeven, hoezeer zy er prys op stelden, zoo'n in alle opzichten goede Vader en Moeder te hebben gekregen, en als bewys van oprechte liefde en vriendschap werd hen dan ook namens alle verpleegden een cadeau aangeboden. Blykbaar diep ontroerd voor zooveel be wijzen van erkentelijkheid werden dan ook door Vader en Moeder hun hartelyken dank betuigd en het hun aangeboden cadeau in dank aanvaard. Reeds op den dag werden de verpleegden al genoegzaam herinnerd, dat Moeder jarig was, door de gulle tractatie, hun verstrekt. Ook door de verpleegden was van te vo ren al gezorgd dat zy den avond nog eens genoeglijk met elkander zouden doorbrengen, en waarlyk, het viel niet tegen. De koddige voordrachten, die er werden gehouden, brach ten menigmaal de stijve lachspieren der oud jes en invaliden zoodanig in beweging, dat men haast zon denken dat er geen einde aan kwam en dat men menigmaal de kelen eenB moest smeren met chocolademelk, die er ruimschoots door Vader en Moeder was verstrekt. Later in den avond werd nog eens door een der verpleegden in welgepaste woor den namens allen dank gebracht aan de HH. van het Burgelyk Armbestuur voor de goede keuze, door nu .byna een jaar geleden uit de verschillende sollicitanten, de heer en mej. Poll als Vader en Moeder voor het Verpleeg huis te benoemen. Na nog een poosje genoeglyk met elkaar doorgebracht te hebben, gingen de oudjes wel voldaan naar hunne legerstede met de gedachte b\j zich, dat zy de heer en mej. Poll nog lange jaren alB Vader en Moeder mogen behouden. (Ingezonden/. Door het bestuur van .Helders Belang" is aan den Kruisweg een aanplakzuil ge plaatst. De bedoeling is, by gebleken doel matigheid, op verschillende punten een 10-tal soortgelijke zuilen te plaatsen. Vreemdelingenverkeerfeesten. De feesten, georganiseerd door Helders Belang, nemen langzamerhand een vasteren vorm aan. Het programma, dat nu zoo goed als zeker is vastgesteld, luidt in hoofdzaak als volgt: In .Casino". Donderdag 26, Vrijdag 27, Zaterdag 28, Zondag 29 Augustus, specialiteiten-voor stelling van Frits van Haarlem. Op het feestterrein. Vrydag 27 AugUBtus, 's avonds lichtstoet, opening feestterrein, officieele ontvangst door Helder's Belang, concert Marinekapel. Zaterdag 28 Aug., 1012 u., militaire tur- nerwedstryden (in organisatie), 1—4, tur- nerwedstryden (vylkamp;, inhaling con gressisten, gemengde zanguitvoering, matiné Marinekapel, ontvangst ton Raadhuize, con certen op Westplein en Helders kanaal 6—8, 8.80—10.80 optocht. Zondag 29 Aug,, optochten van muziek gezelschappen en turnvereenigingen, con gres, fanfare-concours, gewestelijke turn- uitvoering, groote optocht van alle ver- eenigingen pl. m. 1500 personen, diner op het feestterrein van pl. m. 1000 personen, 's avonds buitengewone verlichting, terrein concert, bal-champetre, extra treinen, boo ten en trams uit de provincie Noord-Hol land. Maandag 30 Aug., boottocht met vereeni- gingen, 's avonds wedstryd in uitmuntend heid (4 vereenigingen), Bengaalsche ver lichting, openlucht bioscope-voorstelling, bal-champetre met ballet. Dinsdag, 31 Augustus, 10 2 kinderfeesten, 2, kleppermarsch met begeleiding Marine kapel, 3—5, volksspelen (in organisatie), 5, tombola en kinderbal met balletten, 's avonds driedubbel concert, openlucht bioscope-voorstelling, schitterend vuurwerk. Op het terrein komen verschillende verma kelijkheden en een winkelgalerij. Officieele feestgids met nadere bijzonderheden ver- schjjnt 1 Aug. Vermoedelijk heeft eiken avond plaats: electrische verlichting van de winkelgalerij, 'n kleuren. Pakjes voor de schepelingen op de vloot in Oost en West. De door de afdeeling Helder van de ver eeniging .Onze Vloot" georganiseerde kos telooss verzending van pakjes aan de sche pelingen, vertoevende in Oost- en West-Indië, door hunne familieleden en kennissen in Nederland, wordt hoe langer hos meer gewaardeerd. Dezer dagen heeft zulk een pakjesverzen ding wederom plaats gehad en daarby is opnieuw gebleken, dat velen, die zich de betrekkelijk hooge onkosten niet kunnen getroosten om aan hun verwanten in de koloniën eens een kleine verrassing te zenden, van deze kostelooze gelegenheid gaarne gebruik maken. Deze laatste zending aan schepelingen der Koninklijke Marine in Oost- en West-Indië en te Peking, verscheept op 11 Juni j.1. per 8.s. .Prins Willem II" naar West-Indië en op 12 Juni j.1. per s.s. .Grotras" naar Oost- Indië, bedroeg in het geheel 316 paketten. De totale inhoud der kisten, waarin de paketten door de zorg van verschillende afdeelingen der vereeniging verpakt werden, bedroeg niet minder dan ongeveer acht kub. M. De vorige zending bedroeg 266 paketten. De eerstvolgende verzending zal met het oog op het Sint-Nicolaasfeest, einde October of begin November plaats hebben. „Onze Vloot". By gunstig weder zal vanwege de ver eeniging „Onze Vloot", afdeelingen Helder en Amsterdam, aan de leden op vertoon van hun boekje gelegenheid worden gegeven om aan boord van een stoomboot den zeilwed strijd van de Marine-Jachtclub op 26 Juni a. s. by te wonen, en wel des voormiddags 10 u. tot 11 u. 30 kos teloos met eene dame. des namiddags 11 u. 50 tot 3 n. metgeïn- trodneeerden, tegen betaling van f0.50 per persoon. Wanneer het weerbericht op Vrijdag on gunstig is, gaat de tocht niet door, waarvan melding gemaakt zal worden in de plaatselyke bladen. De boot zal ligplaats nemen voor in haven met de Nederlandsche vlag in topzy steekt precies 10 u. en 11 u. 50 af. Koninklijke Marine-Jachtclub. De roeiwedstryden van de Koninklyke Marine-Jachtclub, welke vorige jaren op de reede werden gehouden op denzelfden dag als de zeilwedstrydeD, zullen dit jaar gehou den wordon op Donderdag 24 Juni in het Noordhollandsche Kanaal. Er zal geroeid worden met Marine-sloepen, vletten en wherries door officieren, adel borsten en schepelingen der K. N. M. De prijzen der roei- en zeilwedstrijden zullen dezer dagen worden tentoongesteld in den boekhandel van den heer A. J. Maas aan den Kanaalweg. Marine-Sportvereeniging. De Marine-sportvereeniging te Helder houdt 24 en 25 Jnni een zwem- en een gym- naBtiekwedstijd. De eerste wordt gehouden op het Noord-Hollandsch Kanaal buiten de kom der gemeente Helder voorby het fort Oost- en Westoever 24 Juni. Aanvang 9 uur. Het programma bevat een groepwedstrijd waarvoor elk schip vier deelnemers kan af vaardigen. De nummers 1 van iedere groep gaan gelijk af, 40 M. heen en 40 M. terug zwemmende. Zoodra No. 1 terug is, gaat van dezelfde groep No. 2 af, zoodat van die groep, waarvan No. 4 het eerst aankomt, de 4 deel nemers jjwinnaars zyn. Ie prijs zilv. Wissel beker der Marine-Sportvereeniging cn 4 kleine zilv. med.2 kleine zilv. med. en 4 kleine bronzen med. Personeele wedstrijden voor officieren Buik- of Zydezwemmen 80 M. Ie Prys verg. zilv. med., uitgeloofd door de Marine-Club 2e zilv. med. Voor machinisten: Buik of Zydezwemmen 80 M. Ie Prys groote zilv. med.; 2e klcino zilv. medaille. Voor ondorofliicieren (sergeant en hoogcr) Buik- of Zydezwemmen 80 M. ie Prijs zilv. med., uitgeloofd door |den Kon. Offiiciers- Schermbond2c kleine zilv. med. Rugzwcmmen 40 M. Eereprys groote zilv. med., uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlandenprys kleine zilv. med. Voor korporaals on minderenBuikof Zydezwemmen 80 M. Eereprys kleine zilv. med., uitgeloofd door H. M. de Koningin- Moederle prys ziiv. med.2e groote bron zen med. Rugzwcmmen 40 M. le Prys verg. zilv. med.2e zilv. med.extrapryskunstvoor werp, uitgeloofd door den Schout-by-nacht I. van den Bosch, voor den snelsten zwem mer in klasse 2, 3, 4 of 6. Voor offiieren, machinisten, onderofficieren en minderen Duiken, bestaande uit sprong, zwemmen, 10 M.duiken op een aangegeven plaats en aanbrengen van eene pop aan de plaats van afgang. Eereprys groote zilv. med., uitgeloofd door H. M. de Koningin le prijs zilv. med., uitgeloofd door de gemeente Hel der 2o groote br. med. De gymnastiekwedstryd zal worden gehou den op het terrein van 's Rykswerf te Willemsoord (by ongunstig weer in de gym nastiekzaal van het Kon. Instituut voor de Marine), 25 Juni 1909. Aanvang 's morgens 9 uur. Groepwcdstryd, bestaande uit: oefeningen aan den rekstok, het paard, gewrichtsocfe- ningen en liindernisbaan. le Prys zilv. Wis- selbcker der Marine-Sportvereeniging en 6 kleine zilv. med., uitgeloofd door de ver eeniging «Onze Vloot" 2e groote zilv. med. uitgeloofd door de Marine-Club, en 6 kleine br. med. Personeele wedstrijden voor gebreveteerde gymnastiek-onderwyzers, ook officieren, die een brevet van de gymnastiekschool hebben eereprys groote zilv. med., uitgeloofd door H. M. de Koninginle prys groote zilv. med., uitgeloofd door de vereeniging tOnze Vloot"2e kleine zilv. med. Voor hot overige personeel der Kon. Marine eereprijs groote zilv. med., uitgeloofd door H. H. de Koningin-Moeder; le prys groote zilv. med., uttgeloofd door de vereeniging (Onze Vloot"2e kleine zilv. med. De inschryvingen moeteD geschieden vóór den 2lsten Juni in de directie Helder bij den secr. der M.-S.-V., Kon. Instituut voor de Marine in de directie Amsterdam by den kapt. dor Mariniers J. A. H. L. baron Mel- vill van Carnbee, Marine Gymnastiekschool in de directie Hellevoetsluis by den le luit. der mariniers V. F. M. Yssel de Schepper, Hr. Ms. »Van Galen". V Zeilen. Naar de ,N. R. C." verneemt is te Ant werpen bericht ontvangen, dat er de volgende week een Nederlandsche kanonneerboot te Hansweert komt, die ter beschikking zal zyn van eigenaars van Belgische jachten, die hun vaartuigen zonden willen laten sleepen naar Helder, om op Zaterdag 26 dezer deel to nemen aan de wedstryden van de Koninklyke Marine-Jachtclub, op de reede van Texel. Door den directeur commandant der Marine te Amsterdam werd gisteren bij in schrijving verkocht het a'gevoerde rader stoomschip .Buyskes". Hoogste inschrijver de heer G. B. Pos en Zoon te Bolnes, voor f6300. Herstemmingen. De Christelyk-Historische Kies vereeniging in Sohoterland besloot eergisteravond by do herstemming de candidatunr-De Meester open- lyk aan te bevelen en krachtig te steunen, wanneer de pogingen, die in 't district Fra- neker worden aangewend voor samenwerking tusschen liberalen en Christelyk-Historiscben ten bate der verkiezing van ds. Koetsveld slagen. De centrale vereeniging van vrijzinnige kiesvercenigingen in het district Franeker heeft besloten den kiezers te adviseeren, by de herstemming hun stem uit te brengon op den heer Hclsdingen. (N. Ct.) Zonder middelen van bestaan. Een 58-jarige gebrekkige man, niet meer tot werken in staat, verscheen Dinsdag voor de 4e kamer der Rechtbank te Amsterdam, beklaagd van diefstal onder zeer bijzondere omstandigheden. Hy was een oppassend *en bekwaam werk man geweest, die steeds op eerlyke wijze zijn brood had verdiend. Door treurige familie- en tijdsomstandigheden geraakte hij zoodanig achterop, dat hij wegens bedelarjj en land- looperij werd veroordeeld tot drie dagen hechtenis cn opzending voor den tyd van l'/i jaar naar een Rijkswerkinrichting. Nadat hy tien maanden in de Rijkswerkinrichting te Yeenhnizen was geweest, kreeg hy een beroerte, tengevolge waarvan zyn rechter hand lam werd. Gedurende zeven maanden werd hy in het hospitaal verpleegd, maar na verloop van dien tyd werd hij ontslagen. Daar de man niet meer kon werken, moeBt hy Veenhuizen met een uitgangskas van f 26 verlaten. De man begaf zich nu naar Utrecht, waar hy familieleden dacht aan te treffen. Hy vond ze niet. Vervolgens ging hy met dezelfde verwachting naar Den Haag, doch ook daarheen maakte hy een vergeefsche reis. Van Den Haag reisde hy naar Am sterdam, waar hy in de toevlucht voor on- behuisden van den heer Jonker dacht opge nomen te worden, ten onrechte evenwel want ook die inrichting staat alleen open voor mensclien die werken kouden. En dat kon hij niet meer. Nadat hy ook hier het hoofd gestooton had, ging de ongelukkige, wiens geld opraakte, naar Utrecht, met het plan zich aldaar voor Veenhuizen te laten opnemen. Hy hield eohtcr geen rekening met de veranderde inzichten van de Rechtbank aldaar. Toen hy zich by de Utrechtsche politie aanmeldde, werd hem wel-is-waar gedurende drie nachten verblyf verschaft, maar opgenomen voor Veenhuizen werd hy niet. ,Als de commissaris me niet opneemt, blyft me niets anderB over, dan om te verdrin ken", waren de woorden, die hy by zyn vertrek sprak. Niet wetende waarheen, zwierf de man voort, tot hy in Hilversum kwam, waar hy nagenoeg onder de oogen van een politie agent drie paar sokken uit de portiek eener woning wegnam. De politieagent had de daad niet zien plegen, maar de man liep naar hem toe, overhandigde hem de sokken, zeg gende ;dat hy die weggenomen had om in de gevangenis te komen. En de politiebe ambte was toen wel genoodzaakt den stakkert in verzekerde bewaring te nemen. Van den 18en Mei af bracht hy in die bewaring door. Wat nn Zoo vroeg het O. M., mr. B r u y n, want voor dezen man staat eigenlijk geen berg plaats open. Door de invaliditeit van den be klaagde is de Rijkswerkinrichting voor hem geBlolen. En de gevangenis De diefstal is bewezen, maar een misdadige in den eigen- lyken zin van het woord is hy niet. Voor het misdryf dat hij pleegde, moet hy worden veroordeeld, niet geBtraft. Eischveertien dagen gevangenisstraf. Mr. R e o 1 f s, die voor bekl. als verdedi ger optrad, verzocht de Rechtbank extra clement jegens den bekl. to zyn. Zy kan bem één dag opleggen en de preventieve hechtenis zoodanig attrekken, dat hy onmid dellyk op vrije voeten gelaten wordt. Hier mede zou pl.'s taak afgeloopen kunnen zijn, maar in het belang van den bekl. wensoht hij te wyzen op een onjuistheid in de dag vaarding. Er staat in dat hij niet onder teekenen kon omdat hij de schrijfkunst niet verstaater had behooren te staanofschoon hij de schryfkunst verstaat, was hy niet by machte te teekenen. Dan staat er in dat hy met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëi- gening de goederen wegnam. Dit voornemen bad bekl. niet; zyn eenig doel was onder dak te komen en volgens prof mr. Simons is dat geen diefstal. Pl. voert dit alles aan, omdat de man wel doodarm is maar toch 'ón rijkdom bezit; hij is nog nooit veroor deeld. Pl. verzoekt daarom de onmiddellijke invrjjheidestelling van bekl. Mr. B r n y n acht het in het belang van bekl. dat by niet onmiddellyk in vryheid komt,5 opdat hetzy door den verdediger het- zjj door een ander maatregelen genomen kunnen worden dat zyn toekomst verzekerd worde, wat by dadelijk ontslag niet moge lijk is. Mr. R e o 1 f s acht het echter voor bekl. van zeer veel gewicht dat hy niet wegens diefstal wordt veroordeeld. President mr. M e i n e s z tot bekl.Ge steld dat de Rechtbank u in vryheid stelt. Wat moet u dan beginnen P Beklaagde: Ik weet het niet. Myn vryheid heb ik graag, maar ik woet niet wat ik er mee doen moet. Mr. R e e 1 f s trekt zijn verzoek om bekl. onmiddellyk op vrye voeten te stellen in, waarop de Rechtbank de uitspraak bepaalt op 24 Juni a. s. Het duel. De Haagsche correspondent meldt: Het onderzoek van politie en justitie, in verband met het duel tnsschen den gepen- sionneerden overste Romer en kolonel Van dor Capellen, commandant van het 3e regiment huzaren, moet nog steeds voortduren, en schynt eenigszins bemoeiljjkt te worden door het feit, dat het dnel op Belgisch grondgebied in de onmiddellyke nabyheid van de Nederlandsche grens, moet hebben plaats gehad. De zaak wordt in officierskringen natuurlijk zeer druk besproken en algemeen is men van oordeel, dat het dnel niet om een persoonlyk geschil is geschied, doch dat kolonel Van der Capellen het voor zyn regiment heeft opge nomen. Iutusschen tast men nog in het duister omtrent den afloop dezer zaak. Wel eigenaardig is voorzeker, dat een officier, wiens naam ik natuurlijk verzwijgen moet, my dezer dagen zeide, dat er tusschen officieren wel meer wordt goduolleerd, zonder dat er iets van openbaar wordt. De Academiebrand te Groningen. Naar de »N. Prov. Gron. Ct." uit goede bron verneemt, schynt inzake den Academie- brand meer licht te komen. Door iemand, thans in de gevangenis aldaar gedetineerd, is een brief geschreven aan den officier van justitie, waarin hy bekent den brand in de Academie, den SOen Augustus 1906, te hebben gesticht. Tegen Maandag zijn twee getuigen opge roepen. Nieuwe Haring I Er gaat nog altijd by menigeen een vreugde kreet op, wanneer .de nieuwe" er is. Hoe zou het nageslacht van Willem Beukels dat ook kunnen vergeten; .Hoezee, de vreugde ryst ten top, hysch Holland's vlag en wimpel op I" hebben we allen wel gezongen, het bekende Haringlied van Heije. En met haring in het land, dokters aan een kant", werd van ouds den dienaars van Aesculaap het land in gejaagd. Maar twee kostelijke dingen bracht do haring in elk geval. Het eerste wasgold. Hoor het den ouden Vondel zeggen in zyn .Hymnns over de Scheepvaert" O wat een gulden neeringh En voedsel brenght ons toe de Coninghlijcke [Heringh, Hoe raenigh duysent ziel by descn handel leeft, En winnende Byn brood, God danck en eere geeft 1 En het tweede wasdorst. Want dat was iots waar onze ruimgekeelde voorvaderen óók niet gaarne van verstoken waren. Ha ring schafte dorstdorst schaft bieren zoo de dorstlessching wat te hartstochtelijk geweest mocht zyn, dan maar weer ha ring!.... Zoo gaf de .koninklyke" visch stof tot menig guitig lied, dat den lof van de pekelharing en van den dorst kon ver breiden. Hierby ga een verdienstelijk voorbeeld van anlk een lofzang, door een onbekend dichter in het .Utrechts Zangprieeltjen" Drinck-Liedt op de pekel-haringh. (Stemme: Qu'il est bon, bon, bon, bon, bon). Haringh is soo bon, bon, bon, Om eens op te drincken, Tsa, ontsteeckt de ton, ton, ton, Laet de Bekers klincken Daer, daer, daer hebje van het Nat, Drinckt vry, daer is noch meer in 't Vat. Maetje, dat geldt jou, jou, jou, Soo ien proper teughje, Wiljer tweetjes nou, nou, nou, Elck die drinck sen meuchje. Drie, drie, drie maeckt een Claver-blat, Drinckt vry, daer is noch meer in 't Vat. Daer was drooghte, ja, ja, ja, Oeef jy 't sulcken neepje? Schenker kom, kom, dra, dra, dra, Brenght ons vocht uyt 't scheepje, Soo, soo, soo, wel bekomje dat, Drinckt vry, daer is noch meer in 't Vat. 't Steeltje moeter by, by, by, 't Sel te beter klemmen Peeckelharingh, wy, wy, wy Doen jou lustigh swemmen. Sa, sa, sa. Vrienden haest je wat Drinckt vry, en laet geen bier in 't Vat. 't Vaetje rommelt, och, och, och I 't Kraentje wil niet loopen. Heeft de Brouster noch, noch, noch? Jaese, sou ick hoopen. Wy, wy, wy singhen overluyt: Ons Paters-vaetje dat is wyt. De Engelsche vloot te Spithead, de 29 K.M. lange linie schepen die daar Zaterdag in vier lange en drie korte rjjen geschaard lagen, was er niet alleen bijeenge bracht om de koloniale journalisten een ster ken indrnk te geven van Engelandsch zee macht, maar ook als een aanschouwelijke les voor het Engelsche volk zelf, opdat dit beter beschut zou zyn tegen de alarmkreten van i unionisten. Do liberale bladen laten dat goed uitkomen. In do Daily Chronicle beschrijft John Dey- land do gevechtswaarde van de vloot. Wat hier volgt is aan zyn artikel ontleend. Al die 144 bodems (24 linieschepen, 16 gepantserde en 8 andere kruisers, 4 verken ners, 48 torpedojagers, 35 onderzecsche booten en 9 hulpschepen) zyn ton volle bemand, to zamen met ongeveer 40,000 man. Alle sche pen zyn goed in orde, waartoe het nieuwe stelsel om oen bemanningskern aan boord to houden veel heeft bijgedragen. Do gevechtswaarde van de vloot is ook aanmerkelijk toegenomen door de schietkunst, waarin de manschappen hot ver hebben ge bracht. Ofschoon er laatstelijk een veel klei ner schyf wordt gebruikt dan vroeger, en die schyf by de schietoefeningen op onbekenden afstand, met onbekende snelheid en in onbe- konde richting wordt voortgesleept, wordt het treffen aldoor beter. Een voorbeeld uit vele de Indomitable trof laatst op ongeveer 7 K. M. afstands de schyf, die de lengte vaneen torpedoboot had, met 82 schoten uit haar 30 c.M. kanonnen 18 maal. Die goede uit komsten zyn ten deele het gevolg van de vaardigheid der kanonniers, die zicli tegen woordig op de heele vloot vlijtig op het schie ten toeleggen, ten anderen van de verbeterde inrichtingen, ter behandeling der vuurmonden. Er waren vier eigenlijke Dreadnoughts Dreadnought," .Bellerophon," .Superb" on Temeraire," verreweg de sterkste voltooide linieschepen in de wereld. Hun kanonnen schieten verder dan die van de Duitsche vloot. Met de linieschcpon .Lord Nelson" en ,Agamemnon' zyn zy tegen al de 17 linieschepen der Duitsche volle-zeevloot in aantal zware kanonnen meer dan opgewassen. Do »Lord Nelson" en .Agamemnon" voeren 4 kanonnen van 30.5 c.M. en tien van 28,8 c.M., de ,Dreadnought" tien van 80.5 c.M. haar zusterschepen zyn beter tegen torpedo- aanvallen bewapend. De kraoht van deze schepen is, dat zy slag leveren op verren afstand, hetgeen ook gewonscht ie, waar do nieuwe Hardcaetle-torpedo byna 6.5 [K.M. ver gaat met een snelheid van 31 knoop. Er zyn er, die de Lord Nelsons niets minder, zelfs beter dan de Dreadnoughts vindon. Dan zyn er de acht linieschepen van het slag der >King Edward VII," alle voltooid 1905/6. Tezamen voeren zy 32 kanonnen van 30.5 c.M. en 82 van 28.8 c.M. Hun pantser is 15 <^M. dik. Met hun achten zyn zy opgewassen tegen de geheele Duitsche volle-zeevloot, die nn in dienst is. De schepen van de klasse der .Albemarle" en ,Formidable" zyn ook nieuwerwetsch, schoon niet van den laateten tyd Albemarle," 14,000 ton, 1901 te water gelaten»Formi- dable" 15000 ton, 1898), zy voeren elk vier kanonnen van 80.5 c.M. en vele van 15 c.M. De 24 linieschepen te Spithead voeren te zamen 120 kanonnen van 30.5 c.M. en 52 van 23.8 c.M. Op 6f tot ruim 7 K.M. af- stands kunnen die kanonnen met nauwkeu righeid een regen van geweldige projectielen slingeren. Zoo'n projectiel weegt 885 K.G. en kan op een kleine 3 K.M. afstands een Krupp-stalen pantser van 43 c.M. doorboren. In dien trant gaat de schrijver voort. De kruisers tIndomitable," »Inflexible" en Invin- cible" zyn, gelyk men weet, weinig minder sterk dan de Dreadnoughts, maar loopen harder. De •Invincible" heeft bv. acht uur lang 28 knoop geloopen. En dan zyn er nog andere klassen geweldige krnisers, de snelle torpedojagers en de geduchte onderzeesche booten 1 Arnold White, eveneens in de Daily Chro nicle over de vloot te Spithead schrijvende, wyst nog op een voordeel van die onderzee sche booten. Ter verdediging van havens en knsten kan men gemakkelijk voorwerpen op 't water laten dryven, die in de verte op den toren van een onderzeesche boot lyken, en aldus de vijandige schepen afschrikken. Morgen beginnen in de Noordzee de groote oefeningen, waaraan zoowel do Atlantische als de Middellandsche-Zeevloot zal deelnemen. De Engelsche zeemacht zal daar dan, met hulpschepen, een 850 bodems sterk zyn. Het proces-Benard. In het proces-Renard te Parys werd Dins dag j.1. ook mevr. Remy, do weduwe van den vermoorde, gehoord. Mot hokkende stem was zy bezig antwoord te geven op do ge stelde vragen, toen plotseling haar oog viel op Renard. Zij slaakte oen hartverschourenden gil en riep uitO, die ellendeling hoeft mijn man gedood. Lang hob ik getwyfold, maar thans heb ik zekerheid. Ja, hy cn niemand anders. Den avond, voordat do misdaad werd gepleegd, hebben zy er by my op aange drongen, dat ik naar Longueil-Aunel zou gaan, alleen maar om met hem alleen te blyven. En bovendien, ullecn Renard wist, waar de sleutel van myn kast was. Aanvan- kelyk vertrouwde ik de Renards niet, zoo vervolgde de ongelukkige vronw. >Maar lang zamerhand heb ik mij aan hen gewend. Ach, had ik hot maar niet gedaan. ,Na de misdaad ging Renard eiken avond voor het portret van mijn echtgenoot op de knieën liggen, hy sloeg zich dan op de borst en riep uit>0, myn arme meester, wy zullen u wreken!" (En ik moet thanB bekennen, dat die ma nier van doen mij buitengewoon overdreven voorkwam.' ,Kon Courtois weten', vroeg daarop de rechter, ,waar uwe kostbaarheden zich be vonden Waarop mevr. Remy antwoordde, dat alleen Renard zulks wist. Toen deed zich een incident voor. De ver dediger van Renard bracht in herinnering, dat mevr. Remy ter instructie had verklaard, dat zij hare bedienden betaalde voor de secre taire, het meubel, dat open word gebro ken om er den sleutel van het juweelen kastje uit te halen. Maar mevr. Romy beweerde, dat de bedienden niet konden weten, wat zich in de laden van dit meubelstuk bevond. Daarop verzocht men haar voor de kast, die ter terechtzitting aanwezig was, aan da rech ters te lat^n zien, hoe zij gewoonlijk zat, als zy hare bedienden betaalde. Mevr. Remy stond op en begaf zich naar het kastje. Plot seling gaf zy een hartverscheurcnden gil. Op het meubel lag het mes, het werktuig, waarmede de moord was gepleegd. Groote ontsteltenis in de zaal, mevr. Remy werd weggeleid en daarna had een scherpe woor denwisseling plaats tusschen den advocaat- generaal en de verdediger, die er de recht bank een verwyt van maakte, dat zij deze dramatische tooneelen met opzet had uitgelokt. De twee Keizers. Stockholm, 17 Juni. De Svenska telegram- byran ontvangt uit Helsingfors het bericht: Do «Hohenzollern" is, met den Duitschen keizer aan boord, en met de overige Duit sche schepen hedenmorgen te 9.45 by de ankerplaats van bet Russische eskader aan gekomen. De masten waren met vlaggen versierd. De oorlogsschepen losten saluut schoten. De Russische keizer begaf zich on middellyk aan boord van de Iiohenzollorn". Laatste berichten. Uit Helsingfors wordt heden bericht dat toen Woensdagochtend de vrachtboot ,Wortburg" in de Oostzoe een Russisch eskader ontmoette, plotseling op dc vracht boot een blind schot word golost, gevolgd door twee scherpe schoten, mot gevolg dat de stoomketel gedeeltelyk werd vernield en de machinist een boon verbrijzeld werd. Het stoomschip had een loods aan boord en was niet uit de koers. De gewonde machinist werd te Wyburg aan land gebracht. Het eskader zette koers naar Engeland. By de Marine te Peterburg was van dit geval niets bekend. Uit den Omtrek. Texel, 17 Juni. De leerlingen van de O. L. Scholen te De Cocksdorp, Midden- cn Znid-Eiurland en Oosterend, die in aanmerking kwamen voor een schoolreisje, hebben Dinsdag j.1. veel genoten. De tocht ging naar Alkmaar en Heilo, en het weer heeft zeer medegewerkt tot verhooging van het genot. 90 kinderen waren vol vreugde en zullen zekor dank baar gedonken de moeite, dio Iranno onder wijzers zich hebben getroost. Dank komt ook toe aan den raad van ,T. E. S. O.", voor den gratis overtocht, en aan de boeren voor het boscbikbaar stol len hunner rytuigon. De ansjovisvisschers koeren van do Zuider zee terug, daar er weinig moor to winnen valt. De uitkomsten waren slechts middel matig bevredigend. Gedurende deze week zyn van hier naar elders uitgevoerd 2616 lammeren, 109 schapen, 8 koeien, 5 kalveren en 22 varkens, 't Aan tal uitgevoerde lammeren sinds 1 Moi, be draagt nn al 29,746 stuks. De pryzen zyn thans buitengewoon laag en kunnen door elkander nauwelyks f 6. bedragen. Wieringen. De heer M. Onnes, Doopsgezind prodikant te Hippolytushoef, alhier, is beroepen te Warga (Fr.) Op de j.1. Woensdag alhier gehouden lammerenmarkt werden aangevoerd ongeveer 109 stuks lammeren. De handel was stug; eenige lammeren bleven dan ook nog onver kocht. De pryzen variëerden van i 4.— tot f 6.50. Door den heer A. P. Staalman, candidaat voor dc Tweede Kamer der Staten Generaal, zal alhier a. s. Zaterdag, in dc concertzaal »Concordia«, nogmaals eene politieke lozing worden gebonden. Julianafeest te Anna Paulowna. Begunstigd door prachtig weder, heeft Anna Paulowna Woensdag 16 Juni oranje feest gevierd. Overal wapperde lustig het dundoek in de heerlyke zonneschijn cn vele gevels waren versierd. Te half 9 werd het feeBt ingeluid. Tegelykertyd verzamelden zich de kinderen der drie openbare Bcholen aan de Kleine Sluis, om van daar, met de Harmonie aan 't hoofd, eene wandeling te maken heen en terug het spoorwegstation. Een prachtig gezicht do optocht van 500 jubelende en zingende kinderen, allen met of in oranje getooid en voorzieD van rood, wit en blanw. Precies 10 uur stapte men het kerkgebouw aan de Kleine Sluis binnen, waar een 25 tal dames de kinderen voor zagen van koek, limonade, een beschuit met muisjes, een chinaasappel en oen toepasse lijk boekgeschenk. De heer K. L. v. Gorkom lichtte aan de kinderen in eenige woorden toe, waarom overal in den lande dit feest wordt gevierd. Onder begeleiding van het orgel werden verschillende oranjulioderen gezongen. Een heorlyk uurtje werd hier doorgebracht. Dank zy de goede voorbereiding liep alles vlug van stapel en ongetwijfeld zullen de genoodigden, do gomeenteraads- en kerke- raadsledeu mot hunne dames, hier hebben genoten. Te elf uur trok ieder naar „Veer- burg", waar de eere-voorzitter, burgemeester Wijdenes Spaans, de feestrede uitsprak. Z.Ê.A. schetste wat Oranje voor Nederland heeft gedaan, hoe in tyden van kommer en druk een Prins van Oranjo steeds onze red der is geweest en welke groote beteekenis de geboorte van Prinses Juliana voor Ne derland heeft. Spreker eindigde met een Leve de Koningin, leve Hortog Hendrik, leve Prinses Juliana, waarmede men storm achtig instemde. Per telegraaf werd aan het Vorstelijk Huis van de feestvierende burgery van Anna Paulowna eene huldebetuiging ge zonden, waarop 's middags eene dankbetui ging enz. werd ontvangen. Vóór en na de feestrede zong op verdienstelijke wyze, onder leiding van den heer A. de Boer, een zang koor het Wilhelmus en „De Zee". Des na middags te half twee vertrok van de Kleine Sluis de optocht van versierde wagens, met allegorische voorstellingen, ontleend aan land bouw, visschery en nyverheid, aanvangende met eene symbolische voorstelling van de heugelijke gebeurtenis en voorafgegaan door de Harmonie en een ruiterstoet ^ruhn 50 paarden). Prachtig was de aanblik van deze optocht. Daar was zeer veel werk van ge maakt. By de eerepoort naby het station werd halt gehouden waar eone toespraak werd gohouden door den Eerwaarden heer Pastoor, waarop door den eere-voorzitter een kort antwoord werd gegeven. De optocht ging langs de hoofdwegen dor gemeente. Te 5 uur was men wedor aan de Kleine Sluis terug. To half drie werd een wedstryd ge houden in versierde fietsen om pryzen, be staande in kunstvoorwerpen on van 8 tot 5 uur hadden op het feesttorrein achter het cafó van den heer Volder de volksspelen plaats, opgeluisterd door de Harmonie uit Kocgras. Het ruime, zeer aardig versierde terrein, bleef den geheelen middag gevuld met toeschouwers, waar dikwyls hartelyk is gelachen. Uitgereikt werden1 prys van f 5, een van f 4, een van f 3, vier van f 2,50, drie van f 2, vier van f 1,50 en zes van fl. Des avonds te zes uur werden voor ,,'t Polderhuis" door oen 90 lal dames en hoeren, onder leiding van den heer A. de Boer, eon drietal nationale liederen gezon gen. Prachtig klonk het gezang tusschen het geboomte. Met een luid handgeklap dankte het zeer talrijke publiek den directeur en zijn koor. Te 8 uur had op 't feestterrein eene uitvoering plaats van de gymnastiek verenigingen T. O. K. I. D. O. en D. O. K. E. V. Ook hier weder een zeer groot aantal toeschouwers, die de vrye oefeningen, de oefeningen aan puard en brug en de groepen met belangstelling volgden. Te 10 uur werd een schitterend vuurwerk gegeven mot een groot toepasselijk slotnummer. De volgende bekroningen zyn toegekend: In de optocht: eerste prys de Visschers- vereeniging te Ewyksluis met een versierde en opgetuigde boot, waar in oen achttal vis- schera in hun visscherspak voor storm en regen: leuk, typisch. Twoodeprys: 'trytuig van den heer A. de Graaf, voorstellende de landbouw. Derde prysmej. Daalder—Kouse band, een rytuig, waarop een naaisters- atelier. Ruiters: Eerste prys, gebroeders de Jong, Itwco ridders). Tweodo prys: gebroeders de Graaf (twee lakeien). Derde prys: de beer Blauboer (een ridder). Versierde fietsen. Eerste prys: de heer K. Volder. Tweede prys: de jongeheer C. Geerligs. Derde prys: dé heeren M. Glim en L. J. Hoep. Speciale pryzen: Eerste de jonge juffrouw J. Blauboer, tweede de jongejuf frouwen M. Sipman en M. van Gorkom. Go vel versiering. Eerste prys: de heer Jb. Kos. Tweede prijs: mej. T. Blauboer. Derde prysde eerepoort van do bewoners der spoorbnurt. Van hot begin tot het einde heerschte er oene prettige opgewekte stemming. Geen enkele maal werd do orde verstoord. Hulde aan de commissie, die alles zoo voortreffelijk heeft voorbereid, hulde aan de burgery, die op zoo'n waardige wyze dat feest heeft we ten te vieren. Toen de schoolkinderen van Breezand, Woensdagmorgen van 't Oranjefeest huis waarts keerden, geraakte een bakwagen, waarop 10 kinderen, in de Molonvaart door 't schrikken van 't paard. Gelukkig wist men allen behouden op het droge te bren gen, zoodat de fecstgenooten er met den schrik en een nat pak afkwamen. Park achter heft Paleis. Zondag 13 Juni, van 45| uur. DirectieOnderkapelm. C. F. W. WERNECKE. f. Prinses Juliana. Feestconcertmarsd). A. L. Hazebroek. 2. Ouverture zu Göthe Trauerspiel „Egmont". L. van Beethoven. 8. Les Patincurs. Valse de concert. E. Waldteufel. 4. Adagietta et minuette de la suite. L'Arlesienne. arr. A. L. Hazebroek. O. Bi zet. 5. Fantaisie aus ftichards Wagner's Walkure, A. Seidel. 6. AngelusJ. Massenet. 7. The Koques. MarschM. Arnold. 2e Lijst van ingekomen gelden ten behoeve van het huisgezin van wijlen den korporaal-konstabel H. DE VRIES. Lyet Directie der Marine. I 24.15 By H. B. L. Braam: Onder onsje v. d. Poll f2.—, L. f3.—, de B. fl.—,A.A.Z:S.f0.50, R. f 1.— A. fl.—C.D. Z. f5.-, P. I. L f 2.50, N. N. f 1.-17.— By K. A. TeldenJ. C. de B. f 1.—, J. A. f ii.501.50 By F. Hildama: J. D. v. d. B. f 0.25, Mevr. de J. 10.59, In do W. f 1.—, S.enS. fl.—J. AL. fl.—8.75 By W. de Haas: W. de H. f0.50, A. O. f 0.10, E. B. i 0.25, W. E. f0.25, D. Z. f 0.25, D.K. fO.lü, J. J. f0.50, T. d. G. f0.20, N. f0.10, J. D. f 0.50, de V. v. E. fl.—A.B. fü.25, A. V. f0.10, A. D. f0.10, A. V. i 0.25, N. M. D. f 1.-, K. d. B. f 1.—v. V. f 0.25, O. B. f 0.25, K. f 1.—, O. L. f 0.60, B. f 0.15, N.N. f 0.25, J. B. f0.10, P.v. D. f 0.15, 59 i 0.809.60 Totaal Te zamen met le lyst f 55.90 1102.—

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5