KLEINE COURANT 'i Vliegend Blaadje voor Mo!dor9 Toxoi, WiorSngon Anna Pauiovrna» No. 8794. Woensdag 28 Juni 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc,-Telefoon 50, Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 2e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 Juli a.o.f zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 21/» ceDt beplakt te worden. De ontmoeting tusechen den Keizer van Duitechland en den Rnssischen Czaar in de Oostzee is niet geheel zonder politieke be- teekeuis Hot meeningsverschil dat in zake de Balkankwestie tusschen Rusland en Duitsch- land heeft bestaan is weggewischt. Toen indertijd, vooral in de kwestie omtrent Servie, Rusland niet zeer welwillend gezind was tegenover Oostenrijk, bleek het duidelijk dat Duitschland zich bjj een eventueelen strijd zou hebben geschaard aan de zijde van Oostenrijk. Hot bleek toen ook, dat Rusland alleen zou staan, met Servië en Montenegro. Eugeland noch Frankrijk had zin party te kiezen voor Rusland. De ontstemming daar door ontstaan is door de keizerontmoeting gebleken te zjjn weggenomen. Uit het oog punt van den vrede is dus de samenkomst toe te juichen maar ook omdat by per soonlijk goede verhouding tusschen de re- georende vorsten allicht kleine geschillen gemakkelijker worden opgelost. Een niet te miskennen voordeel bij de zucht om zich maar boter te wapenen, zyn tegenstander of buur in kracht van uitrusting te overtreffen wij denken aan de «Drcadnougiits" bij alle groote mogendheden. De Czaar dan zei in zyn toast tot Keizer Wilhelm «Ik verheug mij U. M. weder in ons mid den te kunnen begroeten en welkom te kunnen heeten, ter beantwoording der gastvrijheid die my voor tweo jaren te Swinemiinde ten deel viel, en die tot myn dierbaarste herin neringen behoort. Ik neem doze gelukkige gelegenheid te baat, om U. M. te verzekeren, dat ik den oprechten en onveranderlijken wensch koester, do traditioneele betrekkingen van hartelyke vriendschap en wederzijdsch vertrouwen, dio onze beide huizen steeds ver bonden hebben, duurzaam te bevestigende zorg daarvoor beschouw ik niet alleen als een onderpand voor de goede betrekkingen tusschen onze beide landen, maar ook voor den algemeenen vrede, dien ik hartelijk wensch te behouden. .Ik hef daarom myn glas op en drink van ganscher harte op do gezondheid en het geluk van U. M., op de gezondheid van H. M. de Keizerin, op het welzyn der Keizerlyke familie en op de welvaart van het Duitsche Rijk". Het politieke deel van 's Keizers rede luidde Evenals U. M. zie ik met blydschap in deze ontvangst een nieuwe en kostbare be vestiging der nauwe en oprechte vriendschap, die onze personen en onze huizen verbindt. Ik zie daarin echter tevens een nieuwe be vestiging van de traditioneele betrekkingen van hartelyke vriendschap en vertrouwen, die tusschen onze regeeringen beBtaan en die geheel in overeenstemming zyn met de vriend schappelijke gevoelens en de gemeenschap pelijke belangen onzer beide landen. Omtrent do Keizersontmoeting zegt de ,Noue Freie Presse" nog: .De kans op het behoud van vrede wordt giooter wanneer Rusland en Duitschland hun traditioneele politiek van goede nabuurschap bly ven hand haven. In het onmiddollijk gevolg van den Czaar was ook Stolypin, wel oen bewijs dat de Czaar nog steeds zyne medewerking aan het rykbestuur op prys stelt. De commissio uit de Fransche Kamer, benoemd om de inrichting der marine te onderzoeken, is met haar rapport byna gereed. Nu reeds weet men mee te deelen dat het rapport een geheele opsomming is van klach ten over verzuimen en misbruiken en dat geconcludeerd wordt tot geheele reorgani satie van het centrale beBtuur en der ver schillende onderdeelen. Natuurlijk moet de bewapening uitgebreid en nieuwe .Draednought's" gebouwd worden. In de Kamer is de algemeene politiek aan de orde. De afgevaardigde Delahaye sprak heftige beschuldigingen uit tegen de radicale regeering, dio bleek geen autoriteit te bezitten tegenover de revolutionnaire beweging. Het land vertrouwt de radicalen niet meer, zei hy, en zal by de aanstaande verkiezing in hunne plaats 200 socialisten naar de Kamer zonden. Men zal zich herinneren, dat aan het be stuur van de nieuw opgerichte vakvereeniging van Fransche postbeambten, die door de regeering als onwettig wordt beschouwd, tot Donderdag jl. tyd was gelaten tot ont binding dier vereeniging. Daar echter geen enkel lid van het bestuur de bij de prefoc- tuur van de Seine gedeponeerde reglementen heeft teruggehaald, zal de justitie tot gerech telijke vervolging der oprichters overgaan. De socialistische afgevaardigde Jaurès deelt in de Humanite* mee dat de Fransche regeering plan heeft om meer dan 2000 be ambten van posteryen en telegraphie, die aan de jongste staking hebben deelgenomen, nog achteraf te straffen. Die straf zou voor de meesten bestaan in een ongevraagde over plaatsing. Do onderstaatssecretaris Simyan, wien eenige afgevaardigden om inlichtingen te dezer zake verzochten, zou hebben geant woord, dat by zich wel genoodzaakt zag nog zoo velen straf op te leggen, ten einde het verwijt van willekour te ontgaan. In den Duitschen Ryksdag duren de alge meene dobatten over de nieuwe te heffen belastingen voort. Zo werden ingeleid door e°n lange rede van rijkskanselier Von Biilow veel nieuws wordt niet verteld: de ver schillende fracties van den Ryksdag blijven op hun eenmaal ingenomen standpunt, algemeene stemmen is besloten over te gaan tweoc'e behandeling van het oorspron kelijk regeeringsontwerp. De besluiten der commissie zullen bij de desbetreffende arti kelen der regeering onmiddellijk als onder- doelen worden behandeld. Sultan Mehmed V van Turkye heeft Don derdag j.1. een uitstapje gemaakt naar de rijkstapytfabriek te Horeke en by die gelegen heid tevens het eskader geïnspecteerd, dat in de baai van Ismid ligt en binnenkort een oefeningstocht in don Archipel zal maken. De vlootschouw kwam niet geheel tot haar recht tengevolge van het stormachtige weder, maar op de toeschouwers en vooral op de zeelieden maakte het een uitstekenden indruk, dat de Sultan zich door den storm niet had laten weerhouden om het program geheel en al te volgen. Het was de eerste keer sinds 30 jaren, dat een Sultan van Turkye zich buiten het gebied van de hoofdstad heeft gewaagd. HELDER, 22 Juni. Tc Amsterdam is, na afgelegd examen, bevorderd tot arts do heer A. Grunwald, go boren alhier. By Kon. Besl. is benoemd tot kanton rechter te Kampen, mr. P. I. du Pui, thans griffier bij hot kuntonger. te Helder. Ongeval aan boord Hr. „Bellona". Met toestemming van B. en W. zullen by de herstemming op Woensdag 23 Juni a. s. eonige dames-leden dor Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht bij de verschillende stem- bureaux eene inzumeling houdon ten behoeve van de weduwe van den zoo ongelukkig om- gekomon korporaal-konstabel H. de Vries. Afloop aanbesteding. Zaterdag werd door den architect S. Krijnon in het café .De Pool' herbesteed volgens gewyzigd plan Het bouwen van een Plaats en Arbeiders woning in het Koegras, gem. Helder, voor rekening van de N. V. Landbouw-Maatschappy alhier. Ingekomen 8 biljetten van de heeren G. v. Beek, Alkmaar, in massa f9000. Helder, f8910. Lutjewinkel, f8898. f8950. f 8800. Helder, f 8793. f8350. f7790. D. de Cock, B. Kooi, P. Krapman, Eriks R. N. v. Os J. Kossen, J. Verheus, Lutjewinkel, Helder, Politieke lezing van F. Netscher. J.1. Zatcrdugavond hield do Vryzinnigo Kiesveroeniging „Helder" in „Casino" oen openbare vergadering, waar de heer Fr. Netscher als spreker optrad. De zaal was geheel gevuld. Nadat de Voorzitter, de heer B. L. Van Albada, de vergadering mot oen toepasselijk woord had geopend, waarin hy allen welkom heette, zyn tevredenheid uit sprak over de flinke opkomst, omdat dozo getuigde van de groote belangstelling in deze verkiezing en den wensch uitte, dat de te houden vergadering mocht bijdragen tot het behalen der overwinning door de Vrij zinnigen, verkroeg de heer Netscher het woord. Deze ving aan met do mededccling, de heer De Meester door ongesteldheid ■verhinderd was nogmaals voor de kiezers op te treden en hy daarom in diens plaats optrad, die evenwel in vele opzichten zijn meerdere was. Mr. de Meester is een demo cratische politicus, die zich niet op een voet stuk plaatst en den band tusschen de kie zers en den afgevaardigde wil trachten aan te halen. Nadat spr. herinnerd had aan den afloop der verkiezingen, waarbij door liuks den strijd was verloren, zette hy uiteen, zonder persoonlijkheden, wat hiervan het ge volg zou zyn en spaarde daarby zyn kritiek niet. In 1909 was het een andere politieke toestand dan 4 jaar geleden, toen Dr. Kuy- voor den dag kwam met de antithese het volk verdeelde in twee vijandige kampen. Aan den eenen kant stonden zy, die geloofden als Dr. Kuyper, aan den ando ren kant de ongoloovigen en zy, die mecn- God te belyden, zooals zy meenden als vrye menschcn op hunne wyze te moeten n. Daardoor ontbrandde een stryd, zooals ie laatste 100 jaar niet had gewoed en de Vryzinnigen streden onder de leus weg met Dr. Kuijper. Deze viel en nu werd door de Koningin aan Goeman Borgesius de vor ming van een nieuw ministerie opgedragen. Het gevolg van dezo opdracht was, dat het kabinet Do MeeBtcr de leiding van 's lands zaken verkreeg. Dit nieuwe ministerie voerde een verzoenende politiek door de godsdienst twisten en den schoolstryd te laten rusten en trachtte niet de oude wonden weder open te rijten. Een eerste daad van het kabinet was de indiening van een voorstel tot grondwetsherziening om te komen tot Algcmeon Kiesrecht. Ook werd door mi nister Veegens een voorstel gedaan, om een oplossing to vinden voor een ouderdomsver- zekering. Nog andere zaken van socialen aard werden aan de orde gesteld, terwyl op het program nog stonden invaliditeits- en ziekteverzekering. Om voor de uitvoering dezer sociale wetten het noodige geld te vinden, meende Mr. De Meester, daarbij toonende een democraat te zijn, dit niet te moeten zoeken by den kleinen man, maar daar waar het geld zit en wilde daarom de bedrijfs- en vermogenbelasting herzien, om te komen tot een inkomstenbelasting mot sterke progressie, zoodat de economisch zwakken niet te zwaar werden gedrukt en de economisch sterkeren op billyke wyze naar draagkracht werden belast. Nog werd door hot Ministerie De Meester een wet op het arbeidscontract tot stand gebracht, waarby de rechten en verplichtingen van werkge vers en werknemers werden geregeld. Hoe wel deze wet niot volmaakt is, is er toch een eerste stap in de goede richting gedaan. Later moet zy herzien en verbeterd worden. Op militair gebied heeft bedoeld ministerie ook maatregelen van bezuinigingen geno men. Do uitgaven voor oorlog en marine be dragen in ons land jaarlyks 47 millioen gul den, d. i. 9 h 10 gulden per hoofd. Ilierby gaf spreker een aauschouwelyke voorstelling van dit bedrag, door de opmerking, dat een spoorwegwagon, geheel met guldens gevuld er een millioen bevatte en er dus 47 dier wagons noodig zyn om 47 millioen te ver voeren. Deskundigen op het gebied van defensiewezen beweren, dat met minder kosten ons land in verdedigbaren staat kan gebracht worden Het Ministerie De MeeBter verminderde dan ook do oorlogsbegrooting, die onder het ministerie Kuijper 28 k 29 millioen bedroeg tot 26 k 27 millioen. Merk waardig is het, dat diezelfde begrooting on der het Kabinet Heemskerk weer naar bo ven liep. Minister Staal wilde niet alleen de geldelijke-, maar ook de persoonlijke ïii verminderen, door het blyvend ge deelte een kortoren oefeningstijd in de ka- e's op te leggen en hen van huishoude lijke diensten vrij te stellen. Deze demo cratische maatregel werd voorgesteld in over eenstemming met den leider van t kabinet, Mr. de Meester. Het voorgestelde werd door de le Kamer afgestemd en minister Staal trad af, die opgevolgd werd door minister Rappard, die geheel in denzelfden geest handelde. Diens begrooting werd door de ,2e Kamer verworpen, zoodat het ministerie ge noodzaakt was aftetreden en het ministerie Heemskerk, het kabinet van jolige christe- i, nam de teugels van het bewind in han den Wat heeft dit kabinet gedaan? Niets. Het heeft de zaken laten rusten en gewacht op den uitslag der stembus. Nu dezo ten voordeele der coalitie iB uitgevallen, zal hot wel de schaapsvacht afwerpen. Het zal nu wel den muil openen en de klauwen uit steken. Geen hindernissen staan het meer in den weg. Dit zal zoo lang duren tot er in nerlijke verdeeldheid komt. Daarna ging spreker over tot behandeling van eenige punten der vrijzinnige partij. Iri de eerste plaats besprak hij het Algemeen Kiesrecht, waarvoor van 1877 tot heden, duB 32 jaTen, reeds is gestreden. Men slaakt zucht van ontevredenheid, omdat men het volk zyn eerste eischen niet wil geven. Van de b'/g millioen inwoners hebben slechts 8C0 000 mannetjes het kierecht en dan is het aantal kiezers zeer onbillijk verdeeld; zoo hobbon b.v. in Enkhuizen van elke 100 25- jarige mannelijke ingezetenen or 73 het kies recht en in Rotterdam van elke 100 slechts 30, terwijl de wyfjes overal uitgesloten zyn. Er is geen enkele grond om de vrouw het kiesrecht te onthouden, zij is niet dommer dan de man, zy wordt wel belast met de opvoeding der kinderen. De hoogste verant woordelijke post in ons land, die der Koningin, is opgedragen aan een vrouw, die haar goed vervult en al haar geslachtgenooten worden uitgesloten van het kiesrecht. Omdat men voor gewelddadigheden vreest, onthoudt men zoo velen het kiesrecht, maar in 1848 en 1897 toen het kiesrecht uitgebreid werd, riep men die schrikbeelden ook op en er is niets ge beurd en wanneer men A. K. invoerde, zou ook niets gebeuren. De overweging, dat do twee uiterste partyen van A. K. zouden profiteeren, mag geen argument zijn, het niet in te voeren. Wanneer men 21 jaar is, mag wel huwen, moet men wel bolasting be talen, de wetten gehoorzamen en soldaat worden, daarvoor is men oud en wijs genoeg, doch om kiezer te zyn, moot men in elk geval nog 4 jaren wachten, alsof het zoo moeilyk is kiezer te en men een professor of bolleboos moet zyn. Ja, dit zou waar zijn, wanneer men zelf de wetten moeBt maken, maar een kiezer heeft slechts aan to geven in welke richting hy de regeering wenscht. Algemeen kiesrecht is een eisch dos tijds. Dit heeft men van do kerkelijke partijen niet te wachten. De anti-rev. willen een kieBrocht op eigen handje, het huismanskiesrecht. Zy zeggen de maatschappij is opgebouwd uit cellen, dat zijn de gezinnon. Nu moet het hoofd van de cel het kiesrecht hebben, maar jonge, degelijke werkman, dio om de oen of andere reden nog niet trouwt, wordt uit gesloten, omdat hij geen wijfje neemt, geen cel bouwt. Ja, men wil dan zooals r.k. priesters, met hoofden van gezinnen gelijkstellen. Men krygt dan wedor allerlei buitengewone geval len. De Vrijz.-dem., de soc.-dem. en Unie liberalen willen ieder het kiesrecht toekennen, het recht van modezeggingskracht verleenen, lat zij ook de wetten moeten gehoorza- u Kiest daarom De Meester, dio voor Algemeen Kiesrecht is. Vervolgens besprak de heer Netscher don 10 - u r i g e n arbeidsdag. Hy is van oordeel, dat velen, die in hun werkkracht hun eenige schat bezitten, van hooger hand recht op bescherming hebben. Zy hebben er belang by, dat die werkkracht zoo min moge lijk afneemt, opdat deze lang kan duren. De overheid dient hier in te grypen, zoodat de werkman niet afgebeuld wordt en ook ge legenheid bezit zich te ontwikkelen. Daardoor zal de nationale welvaart vermeerderd wor den. De vrees van sommigen, dat men in dit opzicht zich op een gevaarlijk pad begeeft is overdreven, wantin Frankrijk heeft men reeds den 10-urigen arbeidsdag Ook voor dezen socialen nood heeft de heer De Meester een warm hart. Verder werd besproken de Staatspen- sionneering. Spreker merkt op, dat ten deze opzichte in ons land niets wordt gedaan voor do ouden van dagen. Hij verdedigt met vuur den eisch van den Bond voor Staats- pensionncering, om van regeeringswege zondei premiebetaling oude mannen en vrouwen te gemoet te komen. Het bezwaar, dat opgewor pen wordt als zynde te duur, wordt ook door den heer De Meester, die geen lid is van genoemden Bond, krachtig weersproken, even als door de heeren Goeman Borgesius en Patyu. Volgens het Engelsche stelsel, waarby aan allen, die den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt en niet in hun onderhoud kunnen voorzien, wordt f 3 per week uitgekeerd. Spreker acht die leeftijdsgrens te hoog, maar werd in ons land zulk een wetsvoorstel inge diend, hy zou het steunen, omdat dan 20 k 30 000 menschen geholpen werden, doch niet tegenstaande vooreen jongeren leeftjjd blijven propageeren. Het geld, daarvoor benoodigd, dat volgens den financiëelen specialiteit De Meestor 12 14 millioen zou bedragen, is wel te krygen, daar waar het te vinden is. Het wetsontwerp van Dr. Kuijper, dat ook invaliditeitspensioen bevat, omvat alleen per sonen, die in vosten dienst zijn en sluit losse arbeiders uit en eischt van ieder een premie betaling, zelfs arbeiders, die slechts f-4.8C per week verdienen, moeten 24 jaren lang f 5,20 premie betalen, om op 70-jarigen leef- tijd een pensioentje te kunnen bekomen. Volgens dit ontwerp wordt do geheele mid denstand uitgesloten. Kuyper noemt het on zedelijk aan personen, die geen premie be talen, pensioen uit to kcerenmaar, is hot dan niet onzedelijk, als aan iemand, die 4 jaar minister is geweeBt, een pensioen van f4000 'sjaars wordt toegekend? De kerke- Ijjken, die altyd den mond vol hebben over vryheid en tegen dwang zyn, zooals leer- dwang en vaccinedwang, zyn verdedigers van ouderdomsverzekeringsdwang. Nog gaf spreker een overzicht van het Deensche stelsel. Denemarken had hij persoonlijk be zocht. Dit land, hetwelk 2Va niillioen inwo- nors tolt en armer is dan Nederland, heeft al 18 k 19 jaar een pensioenwet, waarby men op 60-jarigen leeftijd al pensioengerech tigd is, geeft ons land een beschamend voor beeld. Men staat verbaasd over de nuttige werking dier wet. Noodzakelijk is bet, dat ook dusdanige wet hier tot stand komt. Het geld, daarvoor benoodigd, is te balen uit een progessieve belasting, uit belasting op erfc- en in de zijlinie en zoo uoodig aangevuld met eenige millioenen uit de militaire uitga ven. De te ontwerpen wet behoeft niet zoo ingewikkeld te zyn. Die van Engeland bevat slechts 13 artikelen en die van Denemarken beslaat nog geen velletje postpapier. De hand moet aan den ploeg worden geslagen, om ook hier een pensioenwet van Staatswege to verkrijgen. Zooals gezegd, ook de candidaut der Vryzinnigen alhier is voor zoodanige wet. Ten slotte wekt spreker zijn hoorders op te zorgen, dat de meerderheid niet sterker wordt, want gaat ook dit district rechts dan ontvangt het kabinet meerder steun. En wat is daarvan te verwachten Dat de antithesestryd terug komt en de oude vijandschap opnieuw ontbrandtdat de militaire uitgaven zul len toenemendat in de sociale nooden zal worden voorzien door invoerrechten, waardoor de lovensvehoeften duurder worden waarvan de arbeiders de slachtoffers zullen zyn dat de oude schoolstrijd weer begint en meerdere subsidie aan het bijzonder onder wijs worde toegekend, zonder de noodzake lijke waarborgen te geven en dat de eenheid van ons volk verbroken wordt. Aanstaanden Woensdag staat het in de macht der kiezers van Helder, om zich uit spreken in welke richting zy het schip van Staat bestuurd wenschen te zien. Wenschen zy dit in vrij zinnige richting en gevoelen zij wat voor de democratie, dan moeten zij hun stem uitbren gen op Mr. De Meester. Deze rode, die meermalen door applaus werd onderbroken, werd luide toegejuicht. De Voorzitter was zeker do tolk van allen, toen hy den spreker dank zegde voor zyn opwekkende, opbeurende en leerzame lezing. Na oen pauze van 20 minuten was er ge legenheid tot debut. De eerste, die het woord verkreeg, was de heer Van den Bogaerdo die op ironische en satyriache wijze de hou ding van den heer Staalman trachtte te he kelen, maar zeer onduidelijk was. Alleen vermelden wc zyn slotwoorden .Stemt Staal man, als je egoisttisch bent*. Do tweede, die zich voor het debat opgaf, was do serg.-maj. Butcr. Deze maakte de opmerking, dat de spreker ten onrechte aan de christelyke partyen de opvoering van de oorlogssbcgrooting weet, de liberalen, die van 1848 aan het bewind waren, haddon dit voortdurend gedaan. Verder wees hij er op, dat zoo spottend het tegenwoordig mini sterie het jolig Christendom was genoemd en zegde, dat do ware Christen zich ten alle tijden kan verblijden. Aan het ministerie Heemskerk waren de militairen grooten dank schuldig, want daaraan hadden zij het te danken, dat aan hun weduwen en weezen pensioen was verzekerd. Dat de liberalen zooveel voelden voor de oude arbeiders betwijfelde hij, want jaren lang hadden zy de macht gehad en niets gedaan, maar worden nu door de zweep van Troelstra voortgedreven. Dat De Meester voor A. K. was voor mannen en vrouwen bestrijdt hy, deze is voor dames kiesrecht. Ook acht hy het verkeerd aan 21-jarigen ieeds het kies recht toe to kennen25 jaar is z. i. nog te vroeg, hy wist, en hij heeft veel gestudeerd, op 80-jarigen leeftijd nog niet welk stand punt hij zou innemen en hoe hy zyn stem zou uitbrengen. Verder verdedigt debater het huismanskiesrecht, want hy, die leeft by Gods woord, beschouwt den man als hoofd van 't gezin, aan wien de vrouw gehoor zaamheid is verschuldigd. Nog verdedigt hy de dwangverzekering, de. subsidie's aan de bijzondere scholen toegekend en erkent de antithese, want God de Vader bestuurt alles. De heer A. G. A. Verstegen alsnu het woord bekomende, zegt niet van plan te zyn geweest te debatteeren, maar het is naar aanleiding van het gesprokene der beide debaters. Hij ontkent, dat Staalman ooit adviseur is geweest van den Matrozen- bond. Hij, de oprichter van dien bond, acht in elke vakvereeniging een adviseur mis plaatst. Zij, die zich organiseeren, moeten met eigen kracht zich helpen. Omtrent vereenigingsrccht der militairen brengt hy in het midden, dat de militairen zich vrijelijk mogen vereenigen en dat dit te danken is aan den heer De Meester, die dit recht krachtig heeft verdedigd. Ware dit niet geschied dan zou do oud.-olfic.-verceniging by het christe lijk ministerie leelijk ra 't gedrang zyn gokomen. Ook gevoelde het tegonwoordigo kabinet niet veel voor de wet voor het pensioen van weduwen en weezen van mindere militairen, want toen aangedrongen werd, om de premie zoo laag mogelijk tc stellen, verklaarde minister Kolkman, dat hot hem ijskond liet of de wet aangenomen of verworpen werd. Alsnu verkreeg de heer Netscher het woord tot beantwoording der debaters. Hij zeide, op de rede van den heer v. d. Bogaerde niet te behoeven te antwoorden doze spreker had gezorgd voor een dansje na de tooneeluitvoering, hy kon zich dus bepalen tot hetgeen de heer Buter had gezegd. Op al door hem aangevoerde punten diende hy hem van repliek, maar legdo in hot bijzonder den nadruk er op, dat hy het voorschrift van Paulus rWees vriendelijk togen allen" slecht naleefde, door dadelyk het slechtste van zyn medemenschen veronderstellen, door te zeggen, dat de liberalen niet voor staatspensioen zouden zyn, als do zweep van Troelstra er niet achter zat. Ook werd de debater herinnert aan een uitspraak in den Bjjbel, waar ge schreven staatrgij zult geen valache ge- I tuigenis geven", want hij had gezegd, dat Do Heester voor dameskiesrecht was. Dat I du hoer Buter zoolang zijn hoofd hoeft zitten breken over het kiesrechtvraagstuk niet erg slim, hy raadt hem aan dan ijverig door te studeeren, misschien is hij op 70-jarigen leeftijd dan op de hoogte, evenals over het vraagstuk van den vrij handel en het protectiestelsol. Verkeerd vindt spreker het, dat de naam van hot Opper wezen in het debat wordt gebracht, maar de heer Buter moet niot vergeten, dat hy niet alleen de God is van de antirev., maar ook van den heer De Meester en van ons allen. ApplausJ. Nadat de Voorzitter nog een enkel woord van dank heeft gesprokon tot den heer Netscher en zyn waardeering heeft te kennen gegeven aan den Chr. dem. Buter, die zonder bepaalde persoonlijkheden heeft gedebatteerd, wordt deze buitengewoon ordelijke vergade ring gesloten. Kindje geworgd. Vrijdagmorgen was de Kromme Palmstraat te Amsterdam in groote beroering, daar de bewoners tot de ontdekking waren gekomen, dat een huuner buurtgenootun, eon ongehuwde jonge vrouw, 't kind, waaraan ze zoo juist 't levenslicht had geschonken, door worging gedood had. Men was achtor dezo schanddaad gekomen, doordat oen buurvrouw het kindje luidkeels hoorde schreien. Toon dozo vrouw daarop de kamer binnen trad, merkte zy, dat de oeder iets deed, dat niet in do haak was. Zy waarschuwde daarop anderon, en dezen weer de politie. Toen do politie zich op de hoogte van eon en ander had gesteld, oor deelde men overbrenging van do moeder naar gasthuis noodzakelijk, hetgeen geschiedde door middel van een brancard van den ge- eentelijkon geneeskundigen dienst. By dit overbrengen liep do gansche buurt te hoop, en de politic had de handen vol, om te voor komen, dat de verontwaardigde menigte de daderes te lijf ging. De vrouw woonde nog maar sinds korten tyd in de Kromme Palm straat. (,Te!.«) Zware brand te Amsterdam. Tegen huif elf Zaterdagavond toonde een fel roodo lucht, dat in het Oosten der stad een zware brand moest zyn uitgebroken. Wel dra meldde het brandalarm, dat in de Stads- rietlanden het vuur woedde. De brandweer trok met groot materieel er op uil. De drij vende stoomspuit «Jason' stoomde van de Do Ruyterkade op, de ,Jan van der Heydc" verliet de ligplaats by de Nieuwe kazerne de Achtergracht en van alle zyden rolden vlammonde toortsen do stoomspuiten en 8langenwagens aan. De brand woedde in do brandstofienloodsen van den heer II. A. van Nahuys op het terrein van de II. IJ. S. M. in de Rietlanden, Dozo loodsen, gedeeltelijk van hout en an derdeels van plaatijzer opgetrokken, waren gevuld met steenkolen, cokes en anthracit. In het wel dertig motor hoogo hoofdgebouw, eon machinale anthracit-brekerjj geves tigd en te kwart over tien moet hierin r men ons mededeelde vermoedelijk als gevolg van kortsluiting de brand zyn ontstaan. AlthanB op dat tydstip zagen rangecders der H. IJ. S. M. vlammen in hot boneden- gedeelte. In een oogwenk sloegen ze naar buiten, zetten het houten hoofdgebouw in lichte laaie en weinige minuten later was het één groote vuurzee, dio als een krater de vlammen huizenhoog opstuwde. Prachtig schouwspel, toen de geheele vierkante bre- kerij in vlam stond. Duizenden menschen stroomden van do Eilanden en uit du stad op do Rietlanden toe. De brandweer pakte het vuur krachtig aan met de Jason", die in de Entrepotdok haven vlak by de loodsen ligplaats nam, en nu voor het eerst sinds zyn indionststelling schitterende diensten bewyzen zou. Van boord richtte men de grootste straal van 75 m.M. op de vuurzee, terwijl zes slangen naar den wal werden overgebracht, waarmee de brand van verschillende kanten bestookt werd. En onder de watermassa, die nu woldra werd uitgestort, minderde hot vuur snel. De brand werd als 't ware verdronken. De «Jason" had alleen, na een uur werken ongovcer, de brand geheel overmeesterd. Os. H. A. J. van Wijhe. f Naar men meldt, is ds. H. A. J. van Wjjhe, die door de S.D.A.P- te Harlingen candidaat voor do Tweede Kamer werd gesteld, te Drachten overleden. Do vorige week kwam bjj, vermoeid door de verkiezingscampagne, thuis en was sinds dien bedlogerig. Ontduiking van betaling van reisgeld. Het O. M. bij het Haagsche kantongerecht, eischte, om een voorbeeld te stellen, f80 boete tegen iemand, dio, om het betalen van spoorreisvracht te ontduiken, den volgenden truc toepaste Hij was in het bezit van een abonnement Staatsspoor en reisde per Holl. Spoor naar Rotterdam. In Den Haag liet mon hem door de contróle, op zyn zeggen: «abonnement*, zonder dat men hem naar het abonnement vroeg. Hy zou dan in Rotterdum de contróle van het gemeenschappelijk D. P. station hebben gepasseerd met zijn S.S. abonnement. Doch in den trein werd hy gecontroleerd en vertoonde toen een 10-rittenboekje, dat even wel niet geldig was, omdat het niet was geknipt. Overigens geeft ook deze, zy 't dan ook lauwe campagne weer dingen to zien taal te hoo- ren, welke op menigeen pynlyken indruk kan maken. Wie eerlyk-onbevooroordeeld wenscht te zyn moet erkennen dat dorgeljjke zonden tegen kieschheid, goede-smaak en ridderlijke vechtmethode aan beide zyden worden be dreven Onze Nederlandscho pers, heeft dr. Kuyper eens gezegd «staat in zulke tyden voor niets". Natuurlijk moot mon die uit spraak «cum grano salis" opvatten. Doch naar gelang de finale beslissing nadert, ver flauwt, in onze pers, werkelyk de grenB tus schen hetgeen, in normale omstandigheden, al of niet door den beugel kan gelijk een beschaafd mensch, in feilen toorn ontstoken, de zelfcontróle over zyn woorden verliest; dingen zegt, waarvoor hy zich, in koele ge moedsstemming, zou schamen Over den uitslag, door 23 Juni te brengen, valt ten slotte maar weinig te zeggen. Aangaande de gezindheid der vele thuisblijvers, die nu zul len opkomen tast men in het duister De oude bewering is wel: de liberalen wachten altyd totdat tbyna of heelemaal te laat is En do ervaring scheen wel eens deze bewering te rechtvaardigen. Tooh is zy, in haar generaliseeren, gevaarlijk. Hoewel dan niemand kan betwisten en door do vrjjz. democraten trouwens rondweg erkend is dat men by de mannen van Rechts in de leer kan gaan wat yvorig, kranig, onverdro ten ,verkiezingswerk'' betreft. En na don 23o kan de machtige coalitie zy worde dan 56, 58 of 60 sterk aan den arbeid tygen. Reeds nu iB voorspeld, dat het «cement" wat broos zal bljjken in de praktyk, speciaal dat hetwelk de Kuyperiaansche en Lohmanscho fractiën aaueenhechtDat dr. Kuyper geen tijd wist te vinden om mr. De Savornin Lohman's candidatuur aan te bevelen nadat de heer Lobman wel eene rede had gehouden ten gunste van den anti-apv. leider, 't is wel geschikt om in chr.-bist. kring zekere ontstemming te wekken. Intusschen men mist het recht om, by zulke dingen onmid dellijk van onwil te gewagen Edoch, zoo gaat 't in dagen als deze. Schyn en werke lijkheid, waarheid en pseudo-dito warrelen, dwarrelen hopeloos dooreen Menigeen zal een hartgrondig »Pff!" ontsnappen wanneer de zomerrust op den lande is neergedaald Als de constante, echte toeristen-zomer ein delijk zich voor oen flink poosje gevestigd heeft. Nu is 't, in de landelijke streken waar men smachtend uitziet naar de trek vogels-uit stad, nog benauwend-eenzaam Zoodat men al bezorgd-angstige gezichten gaat trekken. Hot jammcrlyk mislukken van den hooibouw draagt or niet toe by om de •agrarische gemoederen" op te wekken. Laten we hopen, dut straks met het aanbreken der vacantie- en vurlofsperiode de aansnellende, kleurig-jolige zwermen fietsers, tuf-tuffers, etc. meergenoemd agrarisch hart zullen verkwikken in blyde hope Het aanvankolijk succes der middenstands- tentoonstelling in het Amsterdamscho Volks paleis goopend, is eene gebeurtenis van eenige beteekenis. Al jaren geleden werd vooral van sociaal-demooratiBche zyde, voorspeldde middenstand, de •tusschen hand" gaat dood. Hij verliest allengs reden van bestaan, 't Gaat ermee als met De Génestet's grijsaard Men weet wel Hij is bang in 't donker, Bang alleen De dwaze grysaard dwingt en Zingt 't liedje van verlangen De middenstand moge zei men het «liedje van verlangen" korter of langer zingen, toch is hy ten doode opgeschreven. Tusschen, groot-kapitaal en niet-bezittenden arbeid (aldus de soci's zal eindelyk het pleit moeten uitgevochten. En dan zal men het bezit, goed- of kwaadschiks, .uitnoodigen" zich van het zyne, ten bate der gemeenschap, te ontlasten. Aldus, nietwaar? de theorie, sommigen onomstootelyk, onaantastbaar, kristalhelder van logica lykend Maar tusschen prachtig-schynendo theorie en frissche praktyk des levens bestaat Boms wonderlyk contrastGelyk in dit geval. De soci s hebben al, in den loop der tijden, een stuk of wat «rotsvaste" theoriën moeten zien verbrokkelen't Blijft de vraag, of .'t met deze hunno stolling niet evenzoo zal gaan Prof. Van Hamel heeft 't, in zyn oratorisch duel mot mr. Troelstra, geestig uitgedruktIn dat grapje over den trommel beschuiten, dien do generaal en het eene beschuitje, dat do soldaat mee op marsch krygtDe kapiteins, majoors, etc. werden vergeten M. a. w. onze muatschappij is meer gecompliceerd van structuur dan do soci s wel willen zienDe groote en kleine radertjes, schroefles, kunnen olkaar niet missen, 't Gaat ermee als in het bekende vertelseltje van den zieken man, in wiens lichaam hart, longen, nieren, huid en al do DE WEEK. 2 0 Juni. In de lustelooze stemming, welke de ver- kiezings-periode van Juni-'09 kenmerkt, is nog maar weinig verandering gekomen tot dusver. Hier en daar 'tis zoo laait het vuurtje wat hooger op; komt er, heel- eventjes, wat «animo'' onder de menschen. Te Zierikzce werd zelfs een «Patyn-lied" geboren en vielen (mag men sommige orga nen gelooven) onstuimige tooneeltjes van politieke passie voor... Over'tgeheel werkt het besef van het spel toch te hebben ver loren, op Links verlammend, ontmoedigend, terwijl daarentegen de behaalde zege Rechts dubbel prikkelt om nög moer te veroveren dan reeds, als veilige buit, kon worden binnenge haald. Dat nog twee, drie districten zich, naar de kleur hunner uitverkorenen, aan de xijde der mannen van de coalitie zullen scharen schynt in hooge mate waarsohynlyk. andere «edele on «gewone" organen aan 't kibbelen waren wie of nu wol de gewich tigste rol vervulde en wie men beat missen konHet leven van den patiënt hing, ten slotte, af van de vraag of er generale ver zoening erkenning van ieders onmisbaarheid, hetzij dan in hooge of lage functie zou volgen. De middenstands-tentoonstelling om op haar terug te komon toont dat deze maat schappelijke sfeer krachtiger is, meer vitali teit bezit, een veel belangryker rol heeft te vervullen, dan sommigen bevroeden. Hy heeft in den loop van zes a acht jaren een wils- en werkkracht aan don dag gelegd, een ge zond streven naar «selfhelp", dat bewonde ring verdient. Den minister Kuyper komt de eer toe, indertjjd den middenstand den voor- treffelyken wenk te hobbon gegeven«Begin met te toonen dat gy u-zelf kunt en wilt helpen, vervolgens zal do regeering zien wat zy doen kanDat advies hebben de middenstanders gevolgd en zy voeren er wel by Ze hebben de proef op de som geleverd dat hun weldegolyk eon plaats toekomt aan den generalen disch. Hun tentoonstelling is een machtig «argument' tegen do bewering, dat het middenstands-leven slechts kunstmatig wordt gerekt; niot kracht kan putten uit het wezenuit de waarachtige behoeften onzer samenleving-zelve Men ziet 't, ook met de sterkst-ljjkende theoriën dient mon omzichtig te wezen Mtu Amtonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1