BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". WOENSDAG 23 JUNI 1909. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. HELDER, 22 Juni. Zeilen. Aan een Belgisch blad hebben we dezer dagen het bericht ontleend, dat te Antwerpen bericht was ontvangen, dat er de volgende week een Nederlandsche kanonneerboot te Hansweert komt, welke ter beschikking zal zijn van eigenaars van Belgische jachten, die hun vaartuigen zouden willen laten sleepen naar Helder, om op Zaterdag 26 dezer deel te nemen aan de wedstrijden van de Koninklijke Marine-Jachtclub, op de reede van Texel. Men schrijft ons, dat dit bericht niet geheel juist is. Wèl hebben, naar aanleiding van een ver zoek van enkele Belgische jachteigenaren, enkele commandanten van kanonneer- en torpedobooten, die voor oefening op de ZeeuwBche en Zuidhollandsche stroomen varen, zich bereid vorklaard, indien zy de volgende week te Hansweert zyn, een paar kleine jachten op sleep te nemen naar Rotterdam, wanneer de oefeningen dit toelaten. (N.R.Ct.) Scheepsramp. De familie Bleker te Groningen is door een zware ramp getroffen. Het yzeren tjalk schip „Rehoboth op reis van Delfzijl naar Noorwegen, is met man en muis vergaan. Omgekomen zyn de 33-jarige kapitein Jakob Bleker met zyn 27-jarige vrouw en hun IVjj- jarig dochtertje. Ook de stuurman G. Prummel en de ma troos J. Weyer, beiden uit Wildervank, zyn niet teruggekeerd. Het schip vertrok 18 Maart met een lading cokes naar Skiën. Door een spoortrein overreden. Vrijdagmorgen te 6 uur werd door den D-trein no. 128, van Berlyn naar Vlissingen, by Duelmen in Westfalen, een rytuig over reden, dat tengevolge van het openblijven eener spoorwegsluiting juist over de rails reed. De drie personen, die in het rijtuig zaten, werden gedood, evenals het paard het rijtuig werd verpletterd. De namen der verongelukten zyn nog niet bekend. Verraderlijke aanval. De Sumatra Post verneemt uit Batavia De Chineesche kassier van de Chartered Bank te Soerabaja is, toen hy f 50,000 moest storten by de Javasche Bank, op het erf van deze bank verraderlyk aangevallen. Hij werd met een mes in zyn rug gestoken. De kas sier, zich gewond voelende, haastte zich met zyn laatste krachten naar den kassier der Javasohe Bank, deponeerde by dezen het geld, waarna hy bewusteloos ineenzakte. Zyn toestand is zorgelyk. De dader, een mandoer van de Incasso Bank, is gearresteerd en heeft reeds bekend. De „Woodburn". Het voorval met de Engelsche stoomboot Woodburn", waarop door een Russisch oor logsschip of Russische oorlogsschepen ge schoten ie was te Londen en Parys Donder dagavond al in kleuren en geuren bekend. De bladen van Vrydagavond bevatten reeds allerlei bizonderheden. Een telegram van de Daily Mail uit Wiborg meldt, dat de Woudburn" met een lading hout het Russisohe eskader voorbyvoer. Er werden zeven granaten op het schip afge vuurd, waarvan er vyf doel troffen. De firma John Whitfield, de reeders van het schip te Newcastle, kregen Donderdag avond een telegram van kapitein Robertson, meldende dat de stoompijpen aan dek weg geschoten en er verscheiden gaten in het schip geboord werden. De stoker Boyne werd aan het been gewond. De Woodburn" keerde dadelijk naar Fredrickshamm terug om het noodige aan het Bchip te laten herstellen. Boyne werd eerst verbonden aan boord van den Russischen kruiser .Asia" en vervolgens naar Wiborg gebracht. Het was een torpe- boboot, die de schoten loste. Een paar Engelsche bladen hebben nog den tyd gehad om een oordeel te zeggen. De Rassen hebben weer eens een aanval van zenuwen gehad, schrijven er een paar. Een derde zegt, dat het byna een her haling van het Doggersbank-geval was ge worden. Paul Jonas. Uit Boston komt do tyding, dat het jour naal is teruggevonden van de «Ranger", het beroemde Amerikaamsche kaperschip van kapitein Paul JoneB, waarmee deze in den Amerikaanschen vrijheidsoorlog den Engel- schen handel zooveel afbreuk heeft gedaan. Onze lezers zullen zioh nog wel herinne ren, dat eenige jaren geleden het gebeente van dezen vrijbuiter in een der Parysche kerken werd opgegraven, met veel eerebe- toon naar de Vereenigde Staten overgebracht 1 daar opnieuw teraarde besteld. Bij die gelegenheid is van vele zyden in twyfel getrokken, of het te Parys opgedolven gebeente, werkelijk dat was van Paul Jones. En, naar wy meenen, zyn de geleerden het nog steeds niet eens over deze quaestie. Paul Jones heeft omstreeks 1780 eens met zyn kaperschip een bezoek gebracht aan Texelzelf kwam hy toen naar Amsterdam, waar hij met groote geestdrift werd begroet. De herinnering aan dat bezoek leeft nog voort in het bekende lied van ,Pauwel Jonas, die zoo'n aardig ventje waB". Een lijk in een koffer. Te New-York heeft men Vrijdag in de woning van een Chinees in een koffer het lyk gevonden van de 20-jarige Miss Sigel, een afstammelinge van generaal Sigel, bekend uit den onafhankelijkheidsoorlog. Zjj deed zendingswerk onder de Chineezen. Zy moet al een week dood zyn. Het lijk was ten deele naakt en gebonden. Zeilboot omgeslagen. üp de kust van Devonshire, tusschen Dawlish en Teignmouth, is Donderdagavond enn zeilboot, waarin badgasten een echt paar met drie kinderen, van zeven tot drie jaar, en drie varensgezellen, omgeslagen. Eén van de acht, een varensgezel, is er levend afgekomen. Texel, 20 Juni. Gisteren werden de reddingsbooten der N. «Sb Z. H. Redd. My., geplaatst by de Koog en in de Krim, Eieriand, by matige branding beproefd. De oefentochten werden bijgewoond door de leden van het plaatselijk Bestuur en den heer De Booy, secretaris van het Hoofd bestuur. Met een der vuurpijltoestellen wer den over een afstand van ruim 375 meter een reddinglyn geschoten, die prachtig het doelwit bereikte. Alle oefeningen slaagden naar wensch. In den loop van Juli zullen andermaal oefenin gen met booten en vuurpyltoestel worden gehouden. Een vroolyke groep, bestaande uit ruim 100 dames en heeren van Helder, bracht heden per stoomboot .Dageraad" een bezoek aan onze gemeente, om propaganda te maken voor Mr. de Meester. Op kaarten, welke voor op de fietsen wer den meegevoerd, stond met vette letters ge drukt: .Stemt de Meester." De route ging over eenige dorpen waar de optocht heel wat bekyk had. 's Avonds te 6 uur vertrok het gezelschap weer naar Helder. Texel, 21 Juni. Jl. Zaterdagavond trad alhier voor de kiezerB op de heer Herman Snyders, van Middelburg, die aldaar de candidaat der vrijzinnigen was. De groote zaal van Hótel Texel was goed gevuld. De voorzitter der Texelsche kiesvereeni- ging, de heer J. de Jongh, was afwezig, waarom de vergadering werd geleid door don heer Van 't Hof. Nadat deze heeft medegedeeld, dat de can didaat De Meester wegens een ongesteldheid aan den voet niet zelf is kunnen komen, en er op gewezen te hebben, dat de heer Snij ders geen onbekende is in de politieke wereld, werd met een hartelijk welkom aan allen de vergadering geopend en het woord aan den spreker gegeven. Een resumé van het gesprokene volgt hieronder ,'t Is geen gebruik, dat aan den spreker, die er de verste reis voor moet maken, een medaille gegeven wordt, anders zou er mij zeker een toekomen. Ook was ik niet zoo verlangend naar de vervulling van een spreek beurt, omdat ik in eigen district 14 avonden aan elkander ben opgetreden. Toch heb ik niet geaarzeld, tot U te komen, omdat het mjjne meening is, altijd pal te moeten staan voor de vryzinnige beginselen. Ik heb hooren zeggen .wat geeft het meer, we zyn toch in de minderheid". Maar dat is een groote fout. We moeten redden, wat te redden is, we moeten een zoo krachtig mo gelijke minderheid zien te krjjgen. De tegen- party rust immers ook niet! Ik stel op den voorgrond de mededeeling, dat ik in de 20 jaar, waarin ik aan de poli tiek meedoe, nimmer aan personenstrijd heb meegedaan. Dat zal ik ook heden niet doen, Waar ik dus den naam Staalman gebruik, daar werdt niet de persoon, maar daar wor den de beginselen bedoeld. Ik heb nagegaan, wat standpunt Staalman eerder innam tegenover Dr. Kuijper, en ik vond, er was wat sympathieks in Staaimans houding, En daarom wekt het stomme ver bazing, dat hy nu zegt, stemt rechts 1 In Juni 1907 nog klonk Staalmans bevel: stemt linksWat is er dan toch veranderd Is de rechterzijde democratisch geworden? Heeft de linkerzyde het democratische vaan del opgerold Integendeel. Links heeft het algemeen kiesrecht op den voorgrond ge bracht, waarvoor de Uniemannen in 1905 nog aarzelden. Rechts is zelfs minder demo cratisch dan weleer, en daarom wekt het verbazing, dat de heer Staalman, die zich democraat noemt, nu met de coalitieparty en kan medegaan. Dat is een zeer veranderd standpunt, en geen belijden van beginselen". Toevallig verduisterden de lichten in de zaal. Spreker zei: «Ik had UjuiBtovereene duistere periode willen spreken, maar daar voor behoeft het nu 'hier niet donker te worden". En toen het weer licht werd.Ja, licht is toch veel waard. Laat het ook a.s. Woensdag licht worden in Uw district. Maak de Zeeuwsche spreuk .Luctor et emergo", worstelen en overwinnen, ook hier waar". (Applaus.) Spreker vervolgde toen .We hebben in 1905 gejuicht, toen de uitslag bekend was, omdat het ons groot leed deed, dat Dr. Kuijper de bewoners van Nederland splitste in christenen en paga- nisten, in bokken en schapen. Het moest dus gaan geloof tegen ongeloof. Doch we verzetten ons er krachtig tegen, ook nu, daar de antithese weder op den voorgrond geschoven is. Dr. Kuijper noemt deze het cement der coalitie. De zaken van politiek belang zyn dit dus niet. Maar de Chr. His- torischen hebben het niet goedgekeurd, de voorstelling van Dr. Kuijper, dat Christus zelt aan zijde der A. R. zou strijden, dat de Heiland, aan die zjjde zou staan. Ook daar tegen verzetten de vryzinnigen zich met kracht. En zoo hecht is de coalitie niet. De R.-K. voelen weinig voor de afschaffing van do vaccine-dwang, voor invoering van doodstraf, enz. En was het Staalman niet, die in 1908 in een scherpe rede Dr. Kuyper van half slachtigheid beschuldigde inzake vaccine Ik vraag U nogmaals, wat er dan toch veranderd is, dat Staalman nu aan Dr. Kuijper's zijde staat Men moet toch weten, wat men aan iemand heeft, en wat heeft men nu aan Staalman Heel de geschiedenis van 1901 tot 1905 was een vertoon van conservatisme, en daar hoort Staalman nu by. Dan staan de chr.- historischen vrijer, die geen stembusprogram hebben, en daarom is het volstrekt niet zeker, dat zy meegaan bij huismanskiesrecht, pro tectie, verplichte verzekering, enz. En waar blyft nu de kracht van bet christelijke, waar Dr. Kuijper zegt, dat men in verschillende zaken met de Roomachen niet kan opschieten Laat onB stryden voor de democratie. Die str\jd is wel moeielyk, maar we willen pal staan. Dat willen de chr.-democraten niet, en daarom klaag ik ze aan, dat zy zich noemen democraten, en zioh aansluiten by de coalitie, waar conservatisme, de leus is. De Democratie wil ouderdomsverzorging zonder premie betaling. Men heeft hoog opgegeven van de verdeeldheid, die er in dit opzicht zou bestaan tusschen vryz.-dem. en unie-lib. Doch er is niets van aan. 't Is een legendë. We zullen samen volhouden en vechten voor de oudjes, die dringend en spoedig geholpen moeten worden. Dat wil ook De Meester, uw can didaat. Maar wat we met willendat het geld gevonden wordt door protectie, omdat het dan toch uit de zakken der arbeiders moet komen." (Er worden nu genoemd verschillende cyfers uit de tariefwet Harte, waaruit blijkt, hoe zwaar de eerste levensbehoeften belast zouden worden. Op petroleum b.v. zou f 880,000 ge heven worden). De last zon hierdoor gelegd worden op deu minderen man, wat onbillyk en onrecht vaardig zou zyn." Stemt daarom niet rechts, maar maakt De Meester zoo zwart mogelyk, opdat hy met eene groote meerderheid uit de buB komt. Wat de onderwijskwestie betreft, willen we pal blyven staan voor het openbaar onderwjjs. Met kracht onzerzijds moet daar voor gestreden worden. We moeten voor het bijzonder onderwys dezelfde waarborgen eischen, als voor het openbare. We moeten getuigenis afleggen van ons beginsel voor de openbare school, de eenige, waar de kinderen van het volk elkander leeren ver dragen, en te zamen opgeleid kunnen worden, 't Moet zyn een school voor allen. Geen splitsing, die bedroevend is, en die reeds aanvangt op de bewaarschool. Laat ieder gelooven wat hy wil en leven naar zyn hart, maar laat er geen haat gekweekt worden tusschen de kinderen van hetzelfde volk. Men strijdt rechts voor de bijzondere en tegen de openbare school, doch het is dikwjjls om de kerk te doen. En ook by rechts gevoelt men, dat de splitsing nadeelig werkt voor de samenleving en voor het maatschappelijk wel zijn. En toch wil men nog verder gaan, om nu ook geld hebben voor scholenbouw. We gaan hiermede den verderfelijke kant op, financieel en moreel. Ons ideaal blyftalle kinderen byeen in de openbare school en De Meester wil met ons daarover strijden. En nu nog iets over de kiesrechtkwestie. Daaromtrent wordt aan het volk al veel op den mouw gespeld, en wordt gewaarschuwd tegen volkssouvereiniteit, wanneer algemeen kiesrecht verkregen mocht worden. Dat ge vaar is evenwel denkbeeldig. Alleen algemeen kiesrecht kan brengen een gelukkige samen leving van| vorstelijke macht en volksinvloed. Spreker geeft een overzicht van de ver schillende kiesrechtuitbreidingen en zegt verder.de moreele kracht onzer wetten zal uitbreiden, wanneer ieder er aan mee werkt." Onze tegenwoordige kieswet is on redelijk en onbillyk. Wie thans geschikt geacht wordt, omdat hy voldoende woning- huur betaalt, zal morgen door diezelfde wet ongeschikt gemaakt worden, omdat hy een dubbeltje per week minder voldoet. En het gezinshoofden-kiesrecht zou nog veel meer uitsluiten daarbij zou de gehuwde slampamper hooger geschat worden dan de ongehuwde man, die voor de taak berekend is. Daarom roep ik u met den meesten ernBt op, te stommen op iemand, die voor Alge meen Kiesrecht is, en met den meesten ernst ontraad ik u te stemmen op Staalman, die gezinshoofden-kiesrecht wil. Ik eindig m*t De Meester by U aan te bevelen met al den drang, die in my is. In hem hebt ge een man, die weet, wat hij wil, en die zich met alle kracht zal verzet ten tegen de ongewenschte plannen der coali tiemannen. U allen roep ik op in de eerste plaats en verder vraag ik U, invloed te willen uitoefenen op de lauwen, want by de stembus is lauwheid een groote ondeugd. Luide toejuichingen volgde op deze uiterst schoone en bezielende lezing, waarover met grooten lof gesproken wordt. Voor het debat melde niemand zich aan, waarover de voorzitter zijn leedweezen be tuigde. Hier kon men spreken en tegenspreken maar men doet het niet, om straks misschien weer door een strooibiljet beinvloed te worden, waarop verweer onmogelijk is. Jammer werd het ook genoemd, dat we geen gelegenheid heb ben gehad, persoonlyk met De Meester kennis te maken, maar een geluk werd het ook ge- heeten, dat men heeft mogen aanhooreD de hoogstaande lezing van den heer Snyders, die de personen heeft laten rusten, en zoo dui delijk de beginselen tegenover elkander ge steld heeft. Hartelijk dank werd dan ook gebracht aan den spreker. Met de opwekking, trouw te stemmen, om toch in het vryzinnige dis» trict een man van vryzinnige beginselen naar de Kamer af te vaardigen en met dank voor de belangstelling werd de vergadering ge sloten. Ook nu volgde een luid applaus. Anna-Paulowna. Zaterdagavond 19 Juni, hield de heer van Limburg nit den Haag eene politieke lezing in Veerburg. Na een inleidend woord van den heer H. Koster, voorzitter der Vryzinnige Kiesvereeniging, besprak de heer van Lim burg eerst de uitslag der stemming en zette uiteen dat juist nu de heer de Meester de rechte vertegenwoordiger zal zyn, omdat de linkerzyde in hem een goed vertegenwoor diger zal b ebben, een vertegenwoordiger met een politiek verleden, de anti-these werd uitvoerig besproken. Aangetoond werd dat deze buiten de politiek moest blyven en welke nadeelige gevolgen zy heeft voor ra&atachappjj en samenleving. De verschillende ministeries werden besproken, waaruit bleek dat de sociale wetten afkomstig zyn van de linksche party. Aangetoond werd het onzin nige van huiBmanskiearecht en b\j de ouder- domsverzekering werd sterk afgekeurd het Duitache stelsel en het vinden van het be- noodigde .geld uit de opbrengsten der invoer rechten. Hiervoor moeten directe belastingen worden geheven. Spreker eindigde met zjjt ge tegen de anti-these, tegen protectie, voor algemeen Kiesrecht en voor Staatspen- sionneering, stemt dan de Meester. Luid applaus. Niemand meldde zich aan voor debat. Met eene opwekking trouw ter stembus te gaan werd de vergadering gesloten. Inaezonden. Mijnheer de Redacteur 1 Ondergeteekenden zoudt gjj ten zeerste verplichten met de opname van het navol gende, naar aanleiding van de reclame, die voor den heer Staalman gemaakt wordt door het bestuur en eenige leden van de Vereeniging van Binnenlandsche Stokers .O. V."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5