Café „De Vriendschap" Kuk je doi 's om Daar WÉSTSTBAAT103, GEEN DIENST. Doopsgezinde Kerk. FOR GIRLS! 1*. de Koning j de Wed. A. BELS, in sigaren, de Melkaffaire 8 ieu wsberichten, HELDER, 2 Juli. Mr. Th. H. de Meester. Naar aauleiding van een mededeeling van bevoegde zyde kunnen wy ten stelligste ver zekeren, dat Mr. Th. Do Meester zijn be noeming voor het district Helder zal aan nemen, en hiervan mededeeling zal doen zoodra hij hersteld is. Naar wy vornemen is in den toestand van Mr. Th. H. de Meester nog geenszins ver- botering te bespeuren. De infectie heeft zich niet beperkt tot de plek, waar zy zich aan vankelijk vertoond heeft, en de zieke is zeer verzwakt. («N. R. Ct. j Het bovenstaande bericht is van gisteren morgen. Een bericht van heden meldt, dat zyn toestand weder eenigszins verbeterd is. De vorige week ontvingen wij een brief namens de bakkersgezellen alhier, geteckend door D. Pand, behelzende het verzoek mede deeling te doen van het candidaatstellen van den heer C. W. Klooster voor het lid maatschap van den raad. Het blijkt nu, dat men daarmede een flauwe aardigheid be doelde. Wij konden tot heden niet ontdekken, wie de inzender was. Voor hen, die daarin be langstellen en ons willen helpen den laflen inzender op te sporen, ligt het handschrift aan de drukkery ter inzage. Vacantiekaarten. Van af heden zyn de b ij z o n d e r e en de algemeene vacantiekaarten, die de Staatsspoor en de Centraalspoor uit geeft, ook verkrygbaar bij de factory van Van Gend Loos, aan de Weststraat alhier. De prijzen der bijzondere vacantiekaarten bedragen in de le klasse f2.30, 2o klasse f 1.70, 8e klasse f 1.10; die der algemeene in de le kl.- f4.40, in de 2e kl. f 3.30, in de 3e kl. f Met deze laatste kaarten kan men reizen op alle lijnen der Staatsspoor. Voor verdere inlichtingen /rage men een biljet, gratiE ver krijgbaar aan genoemde factory van Van Gend Loos, Weststraat. Aanbestedingen. {Heden werd door de Directie der Marine in het openbaar aanbesteed Perceel No. 3. Het verrichten van onder houdswerken aan gebouwen enz. van het Maritieme Etablissement Willemsoord gedu rende het jaar 1909. Ingekomen 17 biljetten. Minste inschrijver H. Wyker, voor f 11954. Perceol No. 4. Het verrichten van schil der- en behangwerk aan en in gebouwen van het Maritieme Etablissement Willemsoord. Ingekomen 13 biljetten. Minste inschrijver firma Gebrs. Hooger- duijn, voor f 2228. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren aanbesteed het leveren van lo. 144.000 K.G. zachte (witte) tarwe. Ingeschreven door de heeren M. Witsen- burg Jr., alhior, voor f 16.52 en f 16.41H. H. van Waveren, te Haarlem, voor f 16.09 en f 15.97, alles per 100 K.G. 2o. 96.000 K.G. harde (roode tarwe). Ingeschreven door de heeren M. Witsen- burg Jr., alhier, voor f 16.53; H. H. van Waveren, te Haarlem, f 16.23, 116.16 en f 15.98, eveneens per 100 K.G. De afd. Helder van de Vereeniging van beneden den rang van officier gepension- neerde militairen van Leger, Marine en Koloniën tot steun voor hunne weduwen en weezen hield gisteravond in de bovenzaal van .Central' een vergadering. Nadat de verga dering door den president W. van Vliet met een welkomstwoord was geopend en de secre taris J. van Scheyen de notulen had gelezen, werd ter voorziening in een bestaande vaca ture overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid. Als zoodanig werd gekozen de heer Disse. Daarna verkreeg het hoofdbestuurslid, de heer Van Thiel, het woord, die eenige mede- deelingen deed, omtrent den gang van zaken en in 'tbyzonder uiteenzette, wat door het hoofdbestuur was gedaan toen de pensioen wet voor de weduwen der militairen aan de orde was. Het hoofdbestuur had zich per adres tot de regeering en de volksvertegen woordiging gericht en verzocht de wet terug werkende kracht te geven, zoodat ook de eventuëele weduwen en weezen van gepen- sionneerde onderofficieren en minderen de voordeelea der aanhangige pensioenwet zou den genieten, of anders dat de Vereeniging een jaarlyksche subsidie mocht ontvangen. Dit adres werd bij de commissie van rap porteurs en by den MiniBter Wentholt nader toegelicht en besproken. By deze audiëntie's bleek duidelyk, dat de vele geldelyke offers, welke noodig zouden zyn, indien de wet terugwerkende kracht werd gegeven te zwaar zouden zyn. Het andere deel van het ver zoek viel in betere aarde én zoowel de com missie als Z. E. de Minister waren niet on genegen den aanvraag om Bubsidie in over- weging te nemen, doch de Minister drong er op aan, dat do leden zelf dan ook moer moesten doen. f2 contributie achtte hy te weinig, daar volgens de wet het minste be drag f6 was. Hiertegen werd opgemerkt, dat een hoogere contributie vele gepensionneer- den zou afsohrikken al» lid toe te treden. Verder gaf de spreker een overzicht van den toestand der Vereeniging. Hieruit bleek, dat zy bestaat uit 40 afdeelingen met onge veer 3000 leden, dat zich een eere-commis- sie heeft gevormd, bestaande uit aanzienlijke en invloedryke personen, terwyl vele bescher mers en donateurs de vereeniging reeds steu nen. Opnieuw is een adres aan de regeering gezonden, om alsnog de wet terugwerkende kracht te geven, en f 500 is aangevraagd tot eeue tegemoetkoming in de oprichtingskosten der Vereeniging. Door het Hoofdbestuur zijn verder circulaires ter verspreiding samenge steld, om daardoor donateurs en beschermers te verkrygen, want geld is noodig wil men de weduwen steunen. Alleen te Helder zyn reeds 6 weduwen, die in de termen zouden vallen. De uitgaven hoofdzakelijk voor op richtingskosten hebben bedragen f1175 en f1182 staat er op despaarbank. De statuten zyn 17 Mei 1.1. koninklyk goedgekeurd. De heer Boersma, de tweede spreker, be gon met er op te wyzen, dat deze afdeelings- vorgadering was belegd op den datum, dat de nieuwe wet in werking trad. Het scheen wel een protest tegen het onrecht de gepen- sionneerden aangedaan. Verder vulde hy het gesprokene van den heer Van Thiel aan en gaf een overzicht van wat door het Hoofd bestuur en de afdeelingen is gedaan in het belang der Vereeniging en in dat harer leden en eventueele weduwen en weezen. Nadat naar aanleiding van een vraag van een der leden nog medegedeeld was, dat het aantal leden der afdeeling 190 bedraagt en dat der donateurs 6, en dat het bedrag aan de weduwen uit te keeren 80% van de jaarlyksche ontvangsten bedraagt tot een maximum van f200, werd de vergadering gesloten. Apollo. De muziekvereeniging Apollo" gaf Dins dagavond in .Casino" een zeer goed geslaagd concert. Aanvankelijk was het voornemen deze muziekuitvoering in den tuin te geven, maar het gure weer was oorzaak, dat het grootste deel van het programma in de zaal werd uitgevoerd. Dat men niet buiten kon zitten, was zeker een teleurstelling, toch hebben de aanwezigen zeker geen borouw gehad over hun komst, want allen hebben ongetwijfeld genoten van de heerlijke muziek. Keurig werd er gemusiceerd, zelden hoorden wij het van dilettanten zoo schooner bleek duidelijk uit, dat .Apollo" over uitstekende krachten beschikt, dat men met lust de re- petitiën by woont en dat de directeur, de heer J. M. Janssen, tact en geschiktheid bezit de oefeningen te leiden. Deze uitvoering heeft opnieuw bewezen, dat rApollo* den steun en de belangstelling verdient van alle mu ziekliefhebbers. Onder den naam van Heldersche Be- siuurdersbond is alhier opgericht een centraal lichaam voor de Heldersche vakbeweging. Een vyftal organisatiën zyn reeds aange sloten. Loterij-belangstelling. Er zijn weer nieuwe loterijbriefjes te krij gen Het was gisteren de derde dag dat ze verkrijgbaar waren en hoe groot de belang stelling hiervoor is, blijkt wel uit het feit dat gisternacht om twee uur een lange ry liefhebbers al op den Dam te Amsterdam, voor het kantoor der collecteurs Cretier Kramp stond opgesteld! Om een geldquaestie. By den steenkolenhandelaar A. B. aan do Boompjes to Rotterdam, drongen gisteravond drie kolenwerkers het kantoor binuen. Zy wilden wegens eene geldquaestie den patroon te ljjf, die zich met een geladen revolver verdédigde en enkele schoten loste, waarop do aanvallers de vlucht namen. Castro. De .Matin" verneemt uit San Sebastian, dat Gastro nog in Santander is en er ook was toen er van zijn verdwijning melding werd gemaakt. Een beschuldiging tegen Dr. A. Kuyper. Men herinnert zich de opzienbarende onthullingen van mr. P. Tideman, in een kiezersvergadering te Ommen. De heer Tideman zou daar n.1. niet meer of minder beweerd hebben, dan dat dr. A. Kuyper, toen hy minister-president was, I 11,000 had ontvangen van iemand te Am sterdam, voor het toekennen van een ridder orde, Naar aanleiding daarvan vinden wij in byna alle bladen liet volgende uit .Het Volk" overgenomen artikel In deze mededeeling heeft »Het Volk* aanleiding gevonden, mr. Tideman een onderhoud te verzoe ken, waar deze, na alloop der hei-stemmingen, toe bereid was. Mr. Tideman achtte het wenschelijk, den alloop der herstemming af te wachten, om niet den schijn op zich te laden, verkiczingsmateriaal te verzamelen. Thans echter heeft hij een redacteur van «Het Volk* uitvoerige inlichtingen verschaft. Het blad publiceert den inhoud van hot gesprek onder den titel: „De lintjesbandel van dr. Kuyper". Mr Tideman ving zijn mededeelingen aldus aan Te Üloemendaal woont de lieer VV. van Dieren Bijvoet, kleerbleeker, die in December 1906 in geldelijke moeielijkheden verkeerde. Hij wendde zich tot mij als advocaat. Laat ik u nu dadelijk zeggen, dut de heer Van Dieren Byvoet mij schriflelyk gemachtigd heeft, van al wat ik in deze zunk ver nomen of ondervonden heb, zoodanig gebruik te maken als ik zelf, om welke reden ook, zou wen schelijk achten. Op 14 December 1906 sprak iR hem voor het eerst, te zijnen huize. Als oorzaak van zyn toestand gat hij mij op, verschillende verplichtingen, die hij, hetzij onder eigen naam, hetzij onder den naam zijner firma, jegens derden had aangegaan, ten gerieve of tenbehoeve van zijn nichtje, mejuffr. Mathilde Westmeijer, te Amsterdam. Hij had geen gevaar gezien in die hulpverleening aan haar, omdat die juffrouw in betrekking stond met dr. A. Kuyper, en met de heeren R. Lehmann en E. A. Lehmann, beiden te Amsterdam, en die betrekking verband hield met gunsten, die dr. Kuyper, als minister, aan die heeren had verleend of zou hebben willen verleenen Mej. Westmeijer had hem, Van Dieren Rijvoet, herhaaldelijk verzekerd, dat zij alles zou terug betalen. wat hij te haren gerieve zou moeten uit geven. De heer Rudolph Lehmann zou haar groote sommen hebben beloofd, indien zij minister Kuyper wist te bewegen, hem een Nederlandsche ridder orde te verschaffen. De heer E. A. Lehmann zou ook in die richting met haar werkzaam zijn geweest, en reeds op een voordracht tot beriddering hebben gestaan. Ik antwoordde, dat het heele verhaal mij een fabelleek, bestemd om den heer Van Dieren Bijvoet om den tuin te leiden en geenszins geschikt om jegens zyn schuldeischers aan te voeren als reden om eenig accoord met hen te treflen. Ik adviseerde mijn cliënt zich zoo spoedig mogelijk failliet te doen verklaren. Aldus werd besloten. Den volgen den morgen ontving ik evenwel een zóó dringend verzoek aan mijn cliënt om eerst de waarheid van liet boven medegedeelde te onderzoeken, omdat hij zich voorstelde zoowel van dr. Kuyper als van de heeren Lehmann geldelijken steun'te kunnen ver- wachten, dat ik een onderzoek toezegde. Mr. Tideman heeft, naar hij mededeelde, bij m«j. Westmeijer dit onderzoek ingesteld en hem zijn verscheidene bescheiden getoond, die hy publiceert. Mej. Westmeyer deelde o. a. het volgende mede Eenige jaren geleden, omstreeks 1902, wendde de heer Rudolph Lehmann, dien ik van vroeger kende, zich tot mij met de volgende mededeeling: ,Het verdriet mijn moeder, dat ik, die zoovele ridderorden heb, maar geen Nederlandsche orde bekom. Gy kunt alles en moet mij er een bezor gen". Ik weigerde, maar Lehmann drong zoo sterk aan en beloofde mij, die vele geldelijke zorgen had, dat ik deze niet meer zou kennen, wanneer ik het doel wist te bereiken. Die woorden van een schatryk man, waarvoor ik Lehmann hield,hebben mij doen beloven mijn best te zullen doen. Ik bon daarop naar minister Kuyper gegaan en heb hem evraagd, wat de weg was voor iemand om een 'ederl&ndsche ridderorde te verkrijgen. Minister Kuyper begon daarop te lachen en zeide: „Dat gaat bij ons zoo maar niet". Van het ecne gesprek kwam hot andere en ik heb den heer Lehmann met den lieer Kuyper in verbinding gebracht. De heer Lehmann heeft toen, op advies van den heer Kuyper in den .Haag een werkkring gezocht en zich voor het oog der wereld een tijdlang kalm gedragen. Op 31 Augustus 1903 werd de heer Lehmann officier in de Oranje Nassau-orde. Mej. Westmeijer deelde mr. Tideman mede, dat zij voor haar diensten van den heer R. Lehmann tot 1 Augustus 1905 f 25 per week kreeg. Maar niet alleen ik, ging mej. Westmeijer voort, ontving geld voor inijn bemoeiingen. De heer Rudolph Lehmann gaf ook direct aun dr. Kuyper f 7000,— voor verkiuzingsdoeleindcn. Ook wist ik dr. Kuyper voor de Kamerverkiezingen van 1905 f 11.000,— te verschaffen, die hij in dank aannam, Dat blijkt uit den volgenden brief: „Hooggeachte mejuffrouw, Mijn vader verzoekt mij u mede te deelen, dat hij nu reeds door uw bemiddeling f 11,000 voor «le a.s. verkiezing ontvangen heeft. Hij draagt mij op ii te zoggen hoe zeer hij uw pogingen tot het byoenzamelen van gelden waardeert en u zijn welgemeenden dank - te brengen voor al de moeite die u zich wel geven wilt. Persoonlijk voeg ik er den dank aan toe voor den verkoop van het kamerschut, mijn vriendin, de schilderes, is in de wolken van geluk. Met beleefde groeten, Uw <lw., (get) H- S. S. KUYPER. 's-Hagen, 6 April '09. Ik bracht hem met dr. Kuyper in betrekking. Dit werd mij bewezen met dén volgenden brief: „Amsterdam, 30 Maart 1904. Mejuffrouw, In de hoop u met uwe enveloppe goed thuis gekomen bent, wil ik u nu even inedcdeclen, dat ik van den heer K. reeds antwoord van ontvangst kreeg (paff over het prompt<>), maar zonder nadere medeeling over «lag en uur van zijn bezoek ten mijnent, wat hij mij in zijn schryven adviseerde. Uwe kunst zal wel niet mankeeren dit voor mij uit te vinden, en mij dan te berichten. Of zul ik dit misschien zelf bij den lieer K. aan vragen 7 Geef u s. v. p. den kruier een klein antwoord mede hoe of wat, bij voorbaat dankzeggende. Hoogachtend, (get.) E. A. LEHMANN' Intusschen bleef mej. Westmeijer voor dr. Kuy per doorwerken. Dat hij daarvoor erkentelijk was, werd mij bewezen met een correspondenliekaart met het gedrukte hoofd„Departement van Bin- nenlandschc Zaken", en van den volgenden inhoud 's-Gravenhuge, 18—6—1904. Mejuflrouw. Het is mij een behoefte om u dank te zeggen voor wat gij ondernaamt en ook om uwentwil deed het mij goed, dat het succés zoo schitte rend was. Ik ga nu naar Brussel (Hotel Central) wat uitrusten. Gelijk ik u telegrafeerde, zal ik de familie morgen over acht dagen gaarne wach ten te 3 uur. Nu komen de herstemmingen. Het succès moet doorgezet. Er zal weer veel noodig zijn. Hoogachtend, Uw dw., (geL) K" Na aanwijzingen door dr. Kuyper, werd de lieer E. A. Lehmann op de lijst geplaatst om geridderd te worden op 31 Augustus 1905, doch dit mislukte door den val van 't ministerie-Kuyper. Aldus heeft de redacteur van „Het Volk" en ander, naar hij verklaart, woordelyk uit den mond van mr. Tideman opgeteekend. Mej. Westmeijer vertelde verder, dat ze ïicli ook met den heer E. A. Lelunann in verbinding had gesteld om hem een ridderorde te bezorgen. En nu zegt juffrouw Wettmeijer: Naar aanleiding van het bovenstaande, schryft dr. A. Kuyper het volgende inge zonden stuk in tDe Standaard": In no. 2829 van „Het Volk" leest men rle mode lding van een intervieuw, reeds blijkens den titelL i n tj es li a n d e 1, strekkend, om den indruk te maken, als had ik in 1903 de verlee ning van een ridderorde bevorderd, teneinde daar uit munt te slaan, niet spreek woordelyk, maar in eigenlijken zin. Naar aanleiding hieivan veroorloof ik mij op te mei ken dat ik het aanzoek om een decoratie in Januari 1902 gedaan, terstond afsneed door op te merken, dat hiervoor geen enkele titel aanwezig was. Bij het aanzoek werd van gcldaanbod ook niet met één enkel woord gerept; 2. dat anderhalf jaar later te mijner kennisse kwam, dat de consul-generaal van Oriekenland zich in nationalen zin verdienstelijk had gemaakt, door aan de Nederlandsche krijgsgevangenen uit den Boerenoorlog, die de Engelsclien op één der Bermuda-eilanden hadden geïnterneerd, de mid delen te verschaffen, om naar hun vaderland terug te keeren, alsmede door aan de Nederlandsche kolonie op Ceylon gelden te zenden voor de weder- opbouwing van haar monumentale kerk uitde!7e eeuw, die was ingestort. Vooral in den consul- generaal van een vreemde mogendheid mocht dit niet onopgemerkt blijven, en uit dien hoofde is hij toen voorgedragen voor een decoratie in de orde van Oranje-Nassau dat ik het feit, dat de aanzoekster van den gedecoreerde f25 per week ontving, eerst zag uit het thans meegedeelde intervieuw. Wel wist ik, dat zij en hare familie reeds voor jaren geholpen werden 4. dat na of in verband met deze decoreering, door mij niets, onder wat vorm ook, is ontvangen, noch voor mijzelf, noch met bestemming voor een verkiezingsactie, die in 1903 bovendien niet aun de orde was; 5e. dat het volgend jaar bij de Provinciale stem bus van 1904 mij niet f7000, maar tweemaal f2000 door genoemden consul-generaal ter beschik king is gesteld, gelijk hij dit steeds bij elke ver kiezing de gewoonte heeft te doen; en gelijk hij ook nu bij de stembus van 1909, als man van rechts, dit deed 6e. dat niet door dezen heer in 1905 my f 11,000 zijn gezonden, maar dat deze som van 111,000 het totaal bedrag was van een bijecnzameling door bedoelde onge dame bij onderscheidene personen de stembus gehouden, niet op myn verzoek, geheel eigener beweging, gelijk zy, in echt Engelschen stijl, nog op allerlei andere wijzen bij de verkiezing als agente zonder aanstelling op trad 7e. dat ik mijn dochter verzocht haar voor die energieke bemoeiing mijn dank te betuigen, en zelfs, toen alles afgeloopen was, haar dien dank vóór mijn vertrek, herhaald 8e. dat er nooit of nimmer tusschen de ver strekking van deze gelden, en bovenbedoelde de coratie eenig verband is gelegd of beweerd, 't zij van belofte, 't zij van afspraak, 't zij van beding in den zin van een do ut des doch dat met nadruk verklaard is, dat al zulk verband rechtstreeks was uitgesloten, hetgeen beaamd werd. Dit herhaalde ik nog onlangs toen zij wederom voor de stem bus van 1909 gelden aanbracht; 9e. dat ik op een mij gedane vraag, of my ook nationale belangen in den vreemde bekend waren, die om bijzonderen steun riepen, ik door mijne dochter liet wijzen op Smyrna en Groenlaml, zon der dat ik hiervan verder iets hoorde; 10e. dat de andere lieer, van wicn in het interview gerept wordt, niet op de lijst kon ge plaatst zijn, omdat het Kabinet, dat aftrad, uiter aard, geen lijst gearresteerd heeft; 11e. dat ik aan mannen van het vak de vraag ter beoordeeling laat, of het niet een resmali exempli is, zoo een curator, die in zijn kwali teit iets op het spoor meent te komen, dat geheel buiten de zaak ligt, brieven en kaarten, hem niet door zijn cliënt, maar door een derde, onder ver band van geheimhouding, toevertrouwd, zonder daartoe door dien derde gemachtigd te zyn, laat registreeren en ze later als politiek wapen, gelyk te Ommen geschied is, gebruikt. En 12c. dat ik in de meening van de reductie van „De Nieuwe Courant", alsof een minister in functie zich volstrekt buiten alle stembusactie moet houden, niet geheel deel; dat Engeland en Amerika deze manier van doen veleer oereuen dat nog onlangs zelfs in „De Nederlander" het spreken bij de stembus door een minister werd bepleit. Maar dat, ook al verschilt men hierin van mij in opinie, het toch wel nooit een minister verboden zal zijn, om van een hem bekende gel den, die inet het oog op de stembus bijeenverza meld zyn, in ontvangst te nemen, ten einde xe over te maken aan den thesaurier van het comité, waarvoor ze bestemd zijn, cn waarvan hij zelf 25 jaren lang voorzitter is geweest." Dr. A. KUYPER. Byna alle bladen van verschillende richting wydeu uitgebreide artikelen aan deze gerucht makende zaak. Het is niet doenlyk, deze zelfs gedeeltelijk over te nemen. Wy volstaan met hieronder het oordeel te laten volgen van twee gezaghebbende bladen, het liberale Handelsblad* en het katholieke dagblad .De Tijd" Het (Handelsblad schryft:' Het door ons uit de iStandaard" overgenomen antwoord van dr. Kuyper op de beschuldiging tegen den gewezen eerste minister uitgebracht, teleurstellend. Teleurstellend om wat er in erkend wordt. Teleurstellend om wat er in onbeantwoord wordt gelaten. Erkend wordt door dr. Kuyper lo. Dat de eerste minister van Nederland per soonlijk van burgers, die naar eerbewijzen had den gedongen, zeer groote sommen gclds voor verkiezingsonkosten ontvangen heeft. 2o. Dat de eerste minister aan zulk oen geld- verslrekkcnden persoon heeft aangewezen hoe hij, weder door giften in geld, blijken »van belang stelling in onze nationale aangelegenheden in het buitenland" kon geven. 3o. Dat de eerste minister ten behoeve van een dergelijk persoon, die zeker door geen enkol ander feit, noch door zijn werkkring, noch door zijn daden, noch door zyn woorden voor een on derscheiding in aanmerking zou komen, alleen en uitsluitend op grond van geldelijke giften voor «nationale aangelegenheden" in net buitenland, zijn invloed bij H. M. de Koniugin heeft aange wend om eene koninklijke onderscheiding tedo«-n verleenen. Dit alles is erkend met andere woorden do feitelijke inhoud van de gepubliceerde brieven is als juist erkend. En wat dus erkend is, is zeer ernstig en zeer bedroevend. Vooral het sub 1 genoemde is zoo afkeurens waardig mogelijk en wijst op het invoeren in ons land van gewoonten, die op het allerzachtst ge zegd, de mogelijkheid openen voor corruptie, voor het grootste bederf van onze politieke zeden. De gewezen eerste minister heeft gewezen op het voorbeeld van Engeland en Amerika (is dat voorbeeld, het voorbeeld van het land van om koopbare regeerders, van Tammany hall en partij- boBS-tcrrorisme zoo sprekend?) als landen, waar ministers ook aan de stembusactie deelnemen. Wy zullen de vraag in hoeverre dnt gewensoht is thans niet bespreken. Docli er is nog wel onderscheid tusschen deelnemen aan de stembusactie, door spieken en schrijven en het van uit het ministe rie van binnenlandsche zaken leiden of althans aanmoedigen van bedelpartijen voor verkiezings fondsen, het persoonlijk in ontvangst nemen vaji verkiczingsgelden en dat nog wel van perso nen die gunsten vragen van dienzelfden minister. Wij zijn overtuigd, dat, mocht van een regee- rend minister een dergelijke handelwyze bekend worden, ons geheele volk eenstemmig zijn onmid dellijk ontslag zou eischen. En terecht. Want heden zal minister Kuyper voor partij-doeleinden van lintjes-sollicitanten geld aannemen morgen zal een minder scrupuleus minister voor doeleinden die een nog meer ver wijderd verband rnet het staatsbelang hebben, geld accepteeren. En «le weg tot deze ergste cor ruptie is dan door dr. Kuyper geëflend. Wij moeten hier opmerken dat dr. Kuyper de mogelijkheid van persoonlijke geldschenkingen aan den minister zeer goed inziet. Ofschoon met geen enkel woord daarop gezinspeeld is «loor den lieer Tideman, acht de gewezen eerste mini ster het noodzakelijk te verklaren dat *na of in verband met deze decoreering, door mij niets, onder wat vorm ook, is ontvangen noch mij zélf Een treurig schouwspel, voorwaar. De Tjjd* zegt: Het spijt ons te moeten verklaren, dat wij de gegeven ophelderingen niet voldoende kunnen achten. Indien men zegt, dat het verband tusschen de toekenning van de begeerde decoratie aan den heer Lehmann en de uitbetaling van verschillende geldelijke bedragen door denzelfden heer Leh mann, voor verkiezingsdoeleinden aan dr. Kuyper en om niet vermelde redenen aan mejuffrouw Westineyer, niet is bewezen dan zegt men hetgeen op dit oogenblik de volkomen waarhuid uitdrukt; mits daarbij de volle nadruk worde ge legd op het woord bewezen. De door dr. Kuyper erkende feiten geven ech ter, in hun onderlingen samenhang beschouwd, den onpartijdigen beoordeelaar zóóveel stof tot vragen en gissingen, dat een nader onderzoek deze, om verschillende redenen, voor ons pijnlijke zaak niet mag uitblijven. En dit te minder, wijl in de verstrekte ophel deringen van dr. Kuyper ten minste op één punt, zoo als de N. Rott, Ct. terecht opmerkte, een klaar blijkelijke tegenspraak voorkomt, terwijl zijne ver klaringen op een ander punt doen denken aan woordenspel. Na te hebben aangehaald wat de N. Rott. Ct. daaromtrent gezegd heeft, gaat het blad voort: Over de hier aangeduide punten en meer andere behoort noodzakelijk meer licht op te gaan. Niets zal ons natuurlijk liever zijn, dan dat de tegen dr. Kuyper, het hoofd van het bevriende Rechische Kabinet van 1901, ingebrachte beschul diging volkomen worde weerlegd. Maar daartoe is meer noodig, dan het door »De Standaard" ge publiceerde stuk. Ook de daarin voorkomende verwijzing naar Engelsche en Amerikaansche verkiezingspractijken dunkt ons weinig geschikt, om de gemoederen ge rust te stellen. Een van de zaken, waarop ons 1 tot heden mag groot gaan, is de onge reptheid onzer politieke zeden, in zóovere omkoo- perij van regeeringspersonen, lintjeshandel en on behoorlijke bemoeiing van een zittingnemend Ka binet met politieke verkiezingen hier te lande tot de onbekende zaken behoorden evenzóó het op treden van zekere, elders voorkomende klasse van betaalde personen, welke ten bate óf van de Re geering óf van particulieren in de binnenlandsche politiek geheime diensten verrichten. Van het eene zoowel als het andere hopen wij voor altijd verschoond te blijven. Maar ook indien voor zóó iets geen vrees be hoeft te bestaan, dan nog zou liet kunnen wezen, dat door grove onvoorzichtigheid in den omgang met personen, welke een Minister van de Kroon, zoolang hij zijn ambt bekleedt, op afstand be hoort te houden, ernstige belangen waren ge schaad. Het zij daarom herhaald, dat o. i. zoowel ter wille van den ongerepten naam van Minister Kuyper, welke naam naar wij hopen, ongedeerd uit het onderzoek zal te voorschijn komen, alsook ter wille van het algemeen belang, dringend na dere ophelderingen geëischt worden. Uit den Omtrek. Texel, 30 Juni. Als candidaten voor de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad zyn gesteld de Heeren D. P. Bakker, J. S. Djjt (aftr.), D. Dros (aftr.), H. VV. Keesom (aftr.) en C. Kcijser Cz., en voor de vacature-Dikkers de heeren J. Kikkert P. Pzn. en L. Scharen- burg. Texel, 1 Juli. Vijfendertig consenten zijn hier uitgereikt aan visschers, om voor de gemeente Wierin- gen zeegras te mogen maaien. Door elke schuit mogen 35 pakken wor den aangebracht, met de bepaling, dat f2 betaald wordt per pak. Het loon der eerst- aungebrachte 15 pakken wordt terstoud vol daan, terwyl dat der overige hoeveelheid eerst later wordt betaald. De wolpryzen zyn ruim 15 ct. per K.G. hoogor dan verleden jaar. Er wordt thaus tot 85 ct. per K.G. geboden. De berekening is, dat van icdor schaap «loor elkaar 4 K.G. wol kan worden gescho ren, hetwelk over «iit eiland een opbrengst geeft van ongeveer 200.000 K.G. per jaar. Marktberichten. Schagen, 1 Jnti. Aangevoerd 6 paarden f 60 a 160, veulens f a 0 ossen f0— a 010 stieren f 110a275, 0 duiven f 0 a 0, 16 geldekoeien f110 a 170,81 vette id. f 170 a 295, 20 kal (koeien I 160 a 220, 0 pinken f 00 a 000, 0 bokkelingen f a 0 graskalveren f a 50 nuchtere kalveren f 7 a 20, rammen i a 40 schapen (overhouden) f18 a f22, 590 vette schapen f 18 a 24,0 mager id f a ,415 lammeren t 5.a f 11.0 bokken en geiten f a 4 magere varkens f 14 17, 40 vette id. per Kg. 44 a 50 ct^ 80 biggen f 8,a 18,0konynen f 0.— a 0.kippen f0.aO.zwanen i 1600 Kg. boter f 0,52'a 0,62*, 6000 kipeieren f3,25 a 3.75, —0 eenden dito f0.a 0, per 100. Stoomvaartberichten. Stoom va art-Maatschappij-Nederland. Bali, v. A'tlam n. Java, ist Juli Dungeness gepasseerd Iiembrandt, v. Java n. A'dam, pass. 1 Juli Gibraltar, Koninklijke Hollandschk Li.ovd. Rotterdamsciib Lloyd. tot 40 kleine tong per stuk 20 tot 25 cent, 1 tot 2 mand kleine schol per mand f 3, 1 tot 2 mand schar per mand f 1,50. 30 Juni. 40 korders met tot 10 stuks groote tong per stuk f 1,10, 10 tot 30 middelmatige tong per stuk 60 a 70 cent, 10 tot 20 kleine tong per stvk 20 cent, 1 tarbot voor f 7, 1 tot 2 mand kleine schol per mand f 2,50 a f 3, 1 tot 3 mand schar per mand f 2. Van Texelaars 25 stuks rog per 9tuk 95 cent. 1 Juli. 35 korders met 5 tot 10 stuks groote tong per stuk f 1, 10 tot 40 middelmatige tong per stuk 55 a 05 cent. 10 tot 30 kleine tong per stuk 18 tot 20 cent, 4 stuke tarbot per stuk f 5 a f 7, 1 tot 3 mand kleine schol per mand f 1,50 a f 3, 1 tot 4 mand schar per mand f 1,50 a f 2. Van rogvisschers 60 stuks rog per stuk f l,f" Dankbetuiging. HartelIJken dank voor de vele blijken van belangstelling op 27 [dezer onder- vonden. B, BURGERS en Eclitgenoote. Laan 19. Marine en Leger. Bevordering. Met 1 Juni. Matroos-kok J. Korving tot korp.-kok. Met 1 Juli. Korp.-stnker le kl. L. D. Verboven, P. Ilartland, P. H. Huber en L. Kloosterman, tot sergt.-stoker; korp.-stoker 2e kl. J. O. Schut, J. C. Mahn, J. C. Greep, E. H J. Vcltman, W. J. Zeijger, H. C. Herdes, O. Witte veen, I. Prins, A. Bakkers en D. Swaneveld, tot korp-stoker ie kl.; stoker-olieman J. P. Kuivenhovcn, T. Barendregt, H. J. Staminer, J. O. Hondemau, A. Masseus, F. L. A. v. Brussel, K. Kleimeer en O. -v. d. Poel, tot korp.-stoker 2c kl. Borgelijke Stand gemeente Helder. Van 2'J Juni tot 1 Juli. ONDERTROUWD: W. van Zyl en J. Spits. J. de Wilde en T. Heuvel. C. M. Meijer en C. K. Smit. W. F. Brouwer en E. Bommel. A. Pieters en K. Zwaan. C. Griek en O. M. van Doorn. OETROUWDH. de Vrij en M. E. Woud. P. v. d. Kuijl en T. Fuldncr. J. A. v. Bergen en J. H, Boutcrse. A. Boendermnkur en C. Jonker. J. Kee en J. H. J. Oeljee. BEVALLENJ. Koster geb. de Kok, d. OVERLEDENJ. Sliikerman, 70 j. M. van der Veen geb. Schouten, 54 j. C. C. Koch, 53 j. UIT TE KNIPPEN. Avondconcert - Marineclub. Heden, Vrjjdag 2 Juli, van 810 uur. 4. Le Gastel de Naworth. Marche. J. Ord Hume 2. Ouverture «Oberont C. M. von Weber. Thuringer Blumen. Wulzer. E. Ernesti. 4. Fantaisie aus Rich. Wagner's tWalküre*. A. Seidel. 5. Ouverture zu Gothe Trauerspiel «Egmont*. L. v. Beethoven. Traumbild. Charaktcrstück. Fr. von Blon. 7. Chants du Soir. J. FurgeoL 8. Fantaisie sur 1'op: Ssmson et Dalilla. Saint—Saëns. Park aohtar het Paleis. Zondag 4 Juli, van 45| uur. 1. Marche de Concert. 2. Jubel Ouverture. 3. In lausicher Nacht Walzer. Serenade Honqroise. Fantaisie de 1'op: «Faust*. 6. Irische Wachtparade. Without fear and reproach. J. Ord Hume. C.M.von Weber. C M. Zichrer. E. Wesly. Ch. Gounod, Neil Woret O. Bauer. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek konden wij hedeD ons feuilleton niet vervolgen. Advertentiën. Op den lBden Juli a.s. hopen onze geliefde ouders Cornelis Haagsma en Grietje Weeterhof, den dag te herdenken waarop zij voor 35 jaar in den Echt zijn verbonden. Dat zjj nog lang voor ons gespaard mogen blij ven ia de wensch van hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 2 Juli 1909. Ondertrouwd Cornelis Griek en Gerdine Maria van Doorn. Helder, 1 Juli 1909. 2e Vroonstraat 71. Huwelijksvoltrekking 15 Juli 1909. Ondertrouwd Charles Marlnus Meijer en Cornelia Klasina Smit. Helder, 1 Juli 1909. Huwelijksvoltrekking 15 Juli 1909. Receptie Zondag 4 Juli van 2—4 uur, Vischmarkt 6. Getrouwd Jb. Kee J. H. J. Oeljee, die, namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen voor de belang stelling, hg hun huwelijk ondervonden. Helder, 1 Juli 1909. De Heer en Mevrouw VAN MIERLO— Schouten hebben de eer u kennis te geven van de geboorte van hun dochter Maria Martina Carolina. Helder, 1 Juli 1909. Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde zoon en broeder Cornelis Christiaan Koch, in den ouderdom van bijna 54 jaar. Wed. G. C. T. KOCH-Quak en Kinderen. Helder, 1 Juli 1909. Weezenstraat 9. De ondergeteekende betuigt zijn har telijken dank aan de doctoren R. A. TANGE en C. G. VAN DER LEE, voor de goed geslaagde en moeielijke operatie, aan haar geliefden echtgenoot bewezen, alsmede aan de Directrice en de Ver pleegsters van het Gemeente Ziekenhuis, voor de zorgvuldige verpleging. H. C. VAN OERS en Echtgenoote. Visacherijberichten. Nieuwediep 29 Juni. Aangebracht door 20 kor ders 5 tot 10 stuks groote tong per stuk f 4,25, 10 tot 50 middelmatige tong per stuk 70 cent, 10 „Liefdadigheid naar Vermogen". In dank ontvangen van het Bestuur der Gymnastiek-Vereeniging „OEFENING KWEEKT KUNST", een bedrag van ZESTIG GULDEN. De le Penningmeester, Helder, 1 Juli 1901. F. MULDER. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. ZONDAG 4 JULI voorm. 10 uur en 's avonds half 6, Ds. A. VERWAAL, Herv. Predikant te Alkmaar. Luthersche Kerk. ZONDAG 4 JULI DE KERKERAAD. ZONDAG 4 JULI a.s., voormiddags 10 uur, Os. 9. SPAANS, op beroep, van Enkhuizen. WESTPLEIN. Zondagavond en gedurende de KERMIS afgewisseld door SPECIALITEITEN. Wed. HENNING. Zeevaartschool te Helder. De inschrijving van leerlingen voor den tweejarigen cursus aan boven genoemde school is geopend tot 20. Juli s. Aangiften en inlichtingen bij den Directeur eiken Dinsdag en Woensdag, 's namiddags van 21/,—41/, uur, aau «le Zeevaartschool. „Helders Belang". Tengevolge van het niet gunnen der kiosken-pachten, gaat hedenavond de bijeenkomst tot het geven van inlichtingen voor de aanbesteding van getimmerten op het feestterrein NIET DOOR. De aanwijzing blijft echter bepaald op Zeterdegmorgen 10 uur, 10 JULI, op het feestterrein, en de aan besteding op MAANDAG 12 JULI. Bestek en teekening liggen van Donder dag 8 Juli ter inzage op het CENTRAAL- SECRETARIAAT. KINDERKAARTEN worden nog uit gegeven, tegen betaling van f1.25, toe gankelijk voor alle feeafen (niet .Casino"), uitsluitend voor Houders van Feestkaarten. KINDERKAARTEN voor 31 Augus tus zyn verkrijgbaar van heden af, tegen betaling van f I. - en 10.75 bij den Heer J. VAN WILLIGEN. BOB, BRAAD, BIDACHE, vragen voor de t e. kermis een kokette Dame. Ontmoeting Zondagavond 61/, uur Kanaal- weg bij de pont de la Moutarde. Ponr la bendeBox, Sohn eines „lirtschafthalters", Sekretar. Schwarz auf weisz oder Noir sur blanc. Kleine Concertzaal „Internationaal". Lachen I Lachen I Entrée VRIJ. Gedurende de kermis weder als het vorige jaar optreden van de g u n s t i g bekende duettisten. de Heer en Mevr. CABELS en lej, HELBNA, Hollaudscbe soubrette inet geheel nieuw programma. Aanbevelend, KAARTEN a f 1 <=>0, LOODSGRAC'HT No. 2 Verplaatst •an NIEU WSTRA AT 53 Ruim voorzien van zuivere VOLLE KOEMELK, 7 cent per Liter. Earate kwaliteit ROOMBOTER Prima Noordholl. Kaas en versche Eieren. Aanbevelend, Gebrs. KOS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5