KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringen en Anna Paulowna* No. 8799. Zaterdag 10 Juli 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. DOOR BEIDER SCHULD. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 3 (Zondagsblad 37» „46, fO.76 i j Modeblad Muzik. Bloemlez. 55 60 65 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling? f 0.90 f 0.90 Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koniugstraat. ADVERTENTIE* Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Do hervorming der Duitsche Kijksgeldmid delen wordt door centrum en conservatieven met vaste hand ten einde gebracht. De regee ring lijdt daarbij do eeno nederlaag na de andere. Met 191 togen 136 stemmen werd de begin selparagraaf van het regeeringsontwerp be treffende het erfrecht van den Staat verwor pen, evenals alle andere artikelen van het ontwerp, zoodat eene derde lezing onmogelijk is. De bier- on gedistilleerd-belasting werden aangenomen, maar de wijnbelasting niet. Niettegenstaande de regeering verklaarde dat het voorstel omtrent het kleuren van gerst die lager belast zal worden, onaannemelijk was en in strijd mot de bestaande handels verdragen, nam do Rijksdag dat toch met groote meerderheid aan. Mot algemeene stemmen werd de gas en electriciteit&belasting verworpen, ook dio op de advertenties. De belasting op de lucifers word aangenomen met 179 tegon 165 stemmen. In Italië, te Palermo, zijn onlusten uitge broken naar aanleiding van een wetsontwerp tot het verleenen van concessie aan de Lloyd Italiano. Men acht de voorwaarden veel te bezwarend voor het land en nadeelig voor sommige havens. De oproerige "beweging neemt nog toe. De «Messagen)* meldt, dat de volksmenigte te Palermo tot vandalisme oversloeg en de winkelpuien vernielde en straatlantaarns om ver haalde. De troepen overmeesterden de opgeworpen barrikaden onder een regen van keien. Versterkingen rukten de stad binnen. De politie-prefect is afgetreden en vervangen door een bijzonderen commissaris Er zyn talrijke gekwetsten. De sultan van Marokko, Mouluy Hafid, blijft in eene moeilijke positie. Ilij beklaagde zich dezer dagen tegenover een beriehtgover van de /Times", dat de Europeanen hem van allerlei kwaads verdachten. Maar, zei hij, het gaat niet zoo glad in Marokko, overal geregelde toestanden te scheppen. Daar schijnt hy intusschen gelijk in to hebben. De nieuwe pretendent heeft van eenige bergstammen, die eerst zijn partij hadden gekozen, nu duchtig klop gekregen Een buitengewoon gezantschap is naar Spanje vertrokken, niet omdat er moeilijk heden gorezen waren met dat land, maar omdat de Spaanscho gezant zoo stug was om meo te onderhandelen. Misschien kent deze zijn volkje wel 't best. De Kreta-quaestie is ook in de Fransche Kamer besproken. Minister Pichon verklaarde, dat, hoewel de mogendheden hunne troepen van het oiland terugtrekken, zij de leiding op het eiland in handen houden. De Kretensers die zelfbestuur of aansluiting by Griekenland willen, moeten zich nog maar niet te haastig maken. Het voorloopige pro gram der mogendheden omvat het zenden van wachtschepen om eventueel de orde te handhaven en het opstellen eener proclamatie aan het Kretenzer volk, meldende dat de mogendheden bly ven voortgaan met de Kreten zer eischen te bestudeeren en dat zy ver antwoordelijk bly ven voor het handhaven der orde en voor de veiligheid der Muzelmannen op Kreta. Zy zullen zoo noodig tusschen- beide komen. Deze maatregelen vormen geen definitieve oplossing. Het oogenblik is slecht gekozen om over het toekomstig regeerstelsel op het eiland besprekeningen te houden. De cholera te St. Petersburg neemt too. Er werden Maandag weer 83 personen aan getast, terwyl 29 personen aan ziekte over leden. Het aantal cholerapatienten bedroeg in 't begin dezer week 693. In Perzië nadert de opstand zijn einde doordat er reods onderhandelingen zyn aangeknoopt, on Engeland en Rusland hebben zich met de zaak bemoeid. De Shah heeft de bemiddeling van de gezanten dezer beide landen ingeroepen, die daarop een tolk naar het hoofd der opstandelingen zonden om zyne eischen te vragen. Die eischen waren toe stemming om de beide commaudanten (der FEUILLETON. 87) oproorigen) naar Teheran te laten komen met 150 man gewapend geleide, en die daar te laten blijven tot zij tevreden zyn over de uilvoering vun den grondwettigen regeeringe- vorm. Het ministerie moet ontslagen worden en vervangen door eon nieuw, door de plaat selijke vertegenwoordigingen in. heel Perzië benoemd. Voorts ontwapening der ongeregelde troepen, aftocht uit Perzië van ulle Russische troepen enz. De Shah vindt de eischen veel te hoog. Men maakt zich in Teheran onge rust over de dingen die komen kunnen. HELDER, 9 Juli. Mr. Th. H. de Meester hoeft aan den Burgemeester van Helder hot officieele schrijven gezonden, dat hij zijn benoeming voor het district Helder aanneemt. Wij berichtten door aanplakking dat de heer de Meester zyne verkiezing tot lid van do 2e Kamer te Heldor huil aangenomen, in den volgenden vorm ,Mi. Th. H. de Meester heeft gisteren dc verklaring geteekend, dat hij voor het district Heldor zal optoeren". Opteeren, wel een vreemd woord ja, maar dat we toch dachten dat algemeen burger recht verkregen had. In een tyd van politieke ontwikkeling als de onze kan toch iedereen begrijpen, wat het zoggen wil, als een ge kozene voor een bepaald district opteert. Maar ja wel daar waren er, die 't in ver band brachten met des heeren Du Meester's ziekte. Daar waron er velen die dachten, dat wo ons verschreven hadden. „Weet u wol mijnheer dat er buiten een fout staat Daar was er nog een, die bedenkelijk het hoofd schudde ook hy vertrouwde 't zaakje niet en dacht misschien aan nieuwen ver kiezingsrompslomp. Gelukkig begreep de groote meerderheid van hen, dio 't bericht lazen, wat er stond. Maar 't viel ons toch tegenvan sommigen haddon we zeker gedaoht dat zy meer woord kennis hadden. Aan mej. C. M. Vis Dieperinck, onder wijzeres aan do openba-e lagere school alhier, is eeu pensioen verleend van f368 's jaars. Ds. T. Forwerda, te Monnikendam, is beroepen bij de Gereformeerde Kerk alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, dclieerJ. Verschoor Jr., slaagde te Socrabaya voor het eind-examen 11. B. S. 5 j. cursus. Zeevaartschool te Helder. By het heden aan de Zeevaartsschool te Helder gehouden eindexamen vun den twee jarigen cursus slaagdon de leerlingen A. Gravemakor, A. Helder, P. Zeeman, H. v. Scheijen, J. Snel en J. Hillen. Door de Veroeniging tot bevordering van het zeevaartkundig ouderwijs" waren drie pryzen beschikbaar gesteld, deze verkregen lste prijsA. Gravemaker, binocle met in scriptie. 2do prijzen A. Helder on P. Zeeman, heide een zilveren horloge met inscriptie. Overplaatsingen Bij K. B. is met ingang van 1 Ang. a. s. a. overgeplaatst als griffier by de directie der marine to Willemsoord, de griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis L. Boon b. bevorderd tot griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis, de commies bij 's Ryks werven J. P. Poelman tot commies bij 's Ryks werven, de adjunct commies M. W. N. de Barbanson c. benoemd tot adjunct-commies bij 's Ryks werven, de klerk J. Hendrikse. Kermis. Stoel en Spree. Dinsdag werd door het Gezelschap Stoel en Spree opgevoerd: „Klaasje Zevenster", tooneelspel door den heer M. Spree ontleend aan den roman van dien naam door Mr. J. van Lennep. De schouwburg was vry goed bezet, of schoon we dit èn om het stuk, èn om de vertooners gaarne beter hadden gezien. De wegblijvers hebben daarin beslist ongelijk gehad. Dat de vertooning van dit boeiende spel by het publiek zeer in den smaak viel, bleek wel, dat zelfs bij open doek meermalen hartelyk geappladiseord werd. Het Gezel schap Stoel en Spree toonde ook nu weder over uitstekende krachten te beschikken. Woensdag ging daar voor een goed bezette zaal «Teun de Nachtwacht', naar de bekende novelle van Jnstus van Manrik, bewerkt door Spree. Van Maurik heeft niet kunnen vermoeden, dat van dit gegeven zoo'n pakkend tooneel- stuk kon groeienmet zijn bekende vaardig heid had hij het dan zelf wel in elkaar gezet Het stuk, dat ons .een stuk werkelijkheid- gaf te zien uit het leven te Amsterdam, een halve eeuw geleden werd prachtig gespeeld. Spree, als .Teun de Nachtwacht", de man, dio op allerlei wijzen zoo zwaar beproefd word, gaf mooi, sober Bpel te zien; door mevrouw SpreeMönch werd de rol van zyn dochter Anna uitmuntend weer gegeven het scheidingstooneel in het tweede bedrijf werd op aangrijpende wyze door haar gespeeld. Mevrouw ArntaenWafelbakker was als Kee Blom, onbetaalbaar in het weergeven van het type van eene vrouw uit den Jordaan. De bezoekers toonden zich zeer dankbaar. Meermalen moest na elk bedryf .gehaald" worden. De tooneelschikking was uitmuntend ver zorgd. Gisterenavond werd .De dochter van Ouwe Jaap" voor de derde maal gegeven. Hedenavond wordt .La Bolle Marseillaise» opgevoerd; Zaterdag gaat .De dochter van Ouwe Jaap* voor de vierde maal, terwijl Zondag het drama Dc gebroeders Delgrave» zal worden opgevoerd. W ij 1 a o k e r. In de schouwbnrgtont van den heer Wijlucker gaf men Woensdagmiddag een familie- en kindervoorstelling. Opgevoerd werd het sprookje.Doornroosje of de schoone slaapster in het bosch' Natuurlijk dat zoo'n vertooning mot een I koning en een koningin, een prinses en een prins belangstelling trok. Daar waren boven dien nog kaboutermannetjes cn een echte heks met een spinnewiel, in liaar huisje. De kleinen loefden do vertooning mee, want een sprookje hooren vertellen is heel aardig, maar het zien gebeuren dat is toch nog heerlyker. Zaterdagmiddag van 24 wordt hetzelfde sprookje nog eens opgevoerd. De avondvoorstellingen in deze tent trekken geen zeer groot, maar wel een zeer dankbaar publiek. Als je zoo midden in zitten gaat, hoor je meteen ook de kritiek en dat is niet onaardig. Afloop aanbestedingen. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Woensdag ten Raadhuizc in het openbuar aanbesteed Het plaatsen, schoonhouden on wegnemen van kachels in de verschillende Gemeente gebouwen. Ingekomen 3 biljetten van de heeren H. Kiljan f 124.J. de Roos f 103,65 en C. Blom f 45.'—. Door Burgemeester en Weihouders van Heldor werd Woensdag ten Raadhuize in het openbuar aanbesteed Het buiten verf werk aan de Gemeente gebouwen, bruggen, enz." Ingekomen 10 biljetten vanF. Boon f1105.M. B. Spigt f 1100.firma J.de Vries f 1084.J. Tielrooy f975.H. de Wit f'958.Gebr. Hoogerduijn 918.A. Pelt f912.—, M. Kaleveld f853.—, J. Lak f840.on J. Kraak f827. Een klerk voor 's Rijkswerven. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat by 's Ryks wer ven met 1 September 1909 kan worden aan gesteld oen klerk, om te worden geplaatst te 'Hellevoetsluis, aanvankelyk op eene jaar wedde van vierhonderd gulden (f 400), welke bij gebleken geschiktheid na jaar, 1 jaar, 2, 8, 4, 5, 7 cn 9 jaren dienst in dien rang respectievelijk wordt verhoogd tot f 450, f 500, f600, f700, f800, f900, f 1000 en f1100 (te rekenen van den eersten dag van het kwartaal, volgende op dat, waarin de benoe ming is geschied). Nadere bijzonderheden in de »St. Ct.' no. 157. De komende troonrede. „De Standaard" bevat reeds een drieBtar over de komende troonrede, waarnaur met verlangen wordt uitgezien, nu „voor de eerste maal een periode is ingotredon, waar van algemeen de verwachting is, dat ze voor zeer langen tijd het bewind aan rechts zal laten, ja misschien nu altoos de liberale be windvoering zal hebben uitgesloten Maar juist daarom is de verantwoorde lijkheid, die op hot tegenwoordig bewind rust. zoo ernstig on zoo moeilijk. Het kabinet had vóór de stembus, en o. i. zeer terecht geen eigen program geprocla meerd. Het wachtte af, welke Btrooming bij de staatspartijen aan de stembus ter over winning zou leiden. Vandaar dat naar goeden constitutioneelen oisch de strijd ditmaal niet oin hot kabinet kon gaan. Naar goeden con stitutioneelen eisch strijdt men niet om per sonen, maar om zaken. Het program van de regeering nu, dat by de stembus ontbrak, en moest ontbroken, zal thans in de troonrede moeten komen. Vooruit loopen mag men op dit program niet, maar we wachten het af met vertrouwen. Niet alsof het kabinet gebonden zou zyn aan ons program van actie. Het is een ge mengd cn geen anti-revolutionnair kabinet. Maar toch ook de anti-revolutionnaire partij neemt in de coalitie haar plaats in, en drie onzer mannen zitten in het bewind. En wat ook meeteltwij stonden met ons program van actie niet alleen. Ook de Roomsch-Katholieke staatspartij schoof ge lijke wenschen naar voren. Het ministerie. Men schrijft uil den Haag aan „De Tyd": Naar met stelligheid wordt verzekerd, zal behalve Minister Sabron, die zooals .De Tijd" meldde om gezondheidsredenen zal aftreden ook Minister Idenburg heengaan. Deze zou naraelyk don hoer Van Heutsz opvolgen als gouverneur-generaal van Ned.- Indië. Omtrent Minister Nelisscn, wiens ge zondheidstoestand eveneens te wenschen overlaat, schijnt tot dusverre nog niets met zekerheid bekend te zyn. Infectie door confectie. Eeu firma in damesconfectie te Amstordam wier breedo uitstalkasten aan do Kalverstraat allerminst 't vermoedeu wekken, dat dc werk ster in de atelier daarachter veel te weinig fris8che lucht ontvangen, hoorde wegens dit feit een principale hechtenis van drie dagen tegen zich eischen, daar de ambtenaar van 't O. M. de hoogste boete, in dit geval f 100, geen voldoende waarborg tegen herhaling der overtreding vond. Door den trein gedood. Dinsdagmorgen is door den trein van 7.45 uit Amsterdam een spoorwegarbeider, die mot verschillende anderen bezig was herstel lingen te verrichten aan de spoorbrug by Woosp, overreden en op slag gedood. Het hoofd en den rechterarm zijn den veronge lukte afgereden. Stuurlieden-examens. 's Gravenhage, 7 Juli. Geslaagd groote stoomvaartlste stuurman Jurinns Bakker, L. J. F. Benckhuysen, Jac. Bakker en L. N. Braspot2de stuurmanF. J. Bakker, J. F. Beyen en A. Dublinga Belangrijke veranderingen. De Haagsche „Nieuws*-correspondent be treurt 't, dat het paviljoen van de prinses Von Wied te Scheveningen niet móér in gebruik wordt genomen Veel moer dan een optrekje is het paviljoen niet, ongeschikt om er in te wonen, alleen gebouwd meer dan een halve eeuw geleden om er 's avonds rustig een uurtje te kun nen zitten. Dat is jammer ook voor Sche veningen als badplaats. Wat zou 't er een relief aan geven, als de Koninklijke familie op dat prachtige terrein eens een mooie villa bouwde en daar dan veelvuldig gebruik van maakte 1 Wat zou de badplaats daardoor gereleveerd worden Maar van de familie Von Wied schynt dit minder dan ooit te verwachten, nu haar be trekkingen door Nederland voor de toekomst zooveel geringer zijn geworden. De vorstin- wednwe herdenkt in Scheveningen nog haar jeugd maar na haar zal er geen verband meer zyn, evenmin als dit er was voor Wei- mar, toen 's Gravenhage naar „Zorgvliet» dong. Eenige jaren geleden verkocht men de buitens aan den Leidschenwcg, waar de oude Prins Frederik zoo gaarne vertoefde, fier op Zyn mooie parken, aan de Koningin. Toen ging het Paleis van den Prins aan het Ryk over, dat nu in de vorstelijke salons misda digers laat vonnissen door den hovo en in den tuin een huis van bewaring zette. En thans is ook het aaugrenzendo paleis aan den Boschkant, dat de onde Prins om streeks 1875 (ten koste van f200.000) voor zyn dochter en haar gemaal liet verbonwen, verkocht aan een levensverzekeringmaat schappij voor kantoren Het paleis, de oude woning van raads pensionaris Slingelandt, is door de familie Von Wied nooit of althans bijna niet be woond. Schitterend mooi van binnen geres taureerd, rijk aan kostbare ameublementen, wandversieringen, schilderyen, enz., heeft het gebouw daar jaren en jaren onbewoond ge staan en zelfs als do prins Von Wied nu on dan in Den Haag en Scheveningen eenige dagen kwam vertoeven, wat hij incognito nogal eens deed tydens het seizoen, liet hij de deuren niet openen, maar logeerde in de stad, om de soesah's van een vorstelijke om geving niet te hebben tot leedwezen van den fiscus, die van het kostbaro perceel niet trok. Thans zal dit althans anders worden. Maar hoe zal dc administratie van polissen zich nu thuis gevoelen in het audiëntiesalon in oud-Hollandschen stijl, in de schitterende eetzaal, en in al de andere vorstelijke ver trekken Inderdaad, al bljjkt uit zoo'n aankoop dat de zaken in Den Haag goed gaan, er gaat toch wat van den ouden glans dor Residentie af, nu de Vijverberg bankkantoren huisvest, een paleis tot kantoor wordt, en in het Voor hout een der statige patriciërshulzen wordt omgebouwd voor een boekhandel. In eer hersteld. Voor ruim l>/2 jaar werd de onder-directeur dor coöp. boterfabriek Wiggers te Winterswijk ontslagen, daar hij verdacht werd van diefstul van pl.m. f18. De zaak kwam zelfs voordo Zutphensche Rechtbank, doch daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd kon wor den, volgde geene veroordeeling. De verdachte hield zyne onschuld eohter steeds vol. Thans is de politie door de praatjes van kinderen op het spoor van den werkelyken dader gekomen, 't Is het zoontje van den directeur, die het geld voor en na versnoept heeft. In do Dinsdagavond gehouden vergadering is Wiggers weer in zyn eer hersteld. Aardbeving. Maraeillo, 7 Juli. Een aardbeving werd gisteravond gevoeld in Rognes. Een onbe schrijfelijke paniek hoersckt, de bevolking bracht den nacht door op het open veld. Ook werd te Rogue d'Antherm een schok gevoeld. Vijf menschen door vergiftiging overleden. In het plaatsje Creil (departement Oise) zijn vijf menschen van een uit acht loden bestaand gezin na het gebruik van vergiftige paddestoelen bezweken. Te pletter gevallen. Te Portland, in Maine, is Maandag een man met valscherm vijfhonderd voet hoog uit de lucht en te pletter gevallen. Scheerlingknollen. Zaterdag zouden vier Berlijnsche school jongens, van 8 tot 11 jaar oud, hun vrijen middag met spelen doorbrengen; zy trokken naar een braak liggend veld bij Plötzensee en één hunner vond daar een gewas, dat hy voor knolrapen aanzag, zooals zyn vader ze verbouwde. Hy groef er eenige uit, maakte ze met zyn mes schoon en ieder der jongens at er een op. Een paar uur later, i allen zonderling vermoeid waren l en aan den weg waren gaan liggen, vond een gendarm hen. Twee hunner waren reeds dood, een andere ligt op sterven, de vierde zal het er juist nog ophalen. De arme kereltjes hadden scheerlingknol- len gegoten In verband hiermede wordt er in de Ber- lynsche bladen op aangedrongen, den kinderen toch vroegtydig voldoende botanische kennis by te brengen. Ongelukken bij vuurwerk. Blykens do laatste opgaven zijn in de Vor- oenigde Staten door ongelnkken bij 't afste ken van vuurwerk ter gelegenheid van de viering van den 4en Juli. (Onafhankelijk heidsdag) 45 personen omgekomen cn 1575 gekwetst. Engelsche echtscheidingsprocessen worden door velen als oen soort vertooning beschouwd. Het verslag van het verhoor van een dame, dio echtscheiding vroeg, omdat haar man zich aan wreedheid zou hebben schuldig ge maakt, bewijst, dat de vertooning soms ver makelijk kan zyn. De klaagster verklaarde, dat haar man haar verschillende keeron by haar boen of arm gegrepen had. Eens, terwyl zy hot haar opmaakte, greep haar man haar om don nek en deed haar pyn. De president: Zooals gjj dit vertelt, lykt liet veel op een betuiging van aanhankelyk- heid". De klaagster „Het veroorzaakte een kring van kneuzingen om myn nok heen, dio ik vier dagen later nog aan een vriendin ge wezen heb. Een anderen keer gooido hy een prop bruin papier in myn gezicht en be zeerde myn oog". De president: .Dat lykt op speelsohheid. Was het zoo hard als een cricket-bal f" De klaagster: »0, neen, mylord. Een an doren keer gooide hij mjj in een laurier- boschje en hield my daar, on toen hy naar Salisbury motorde en wij daar lunchten, ver scheurde hy de rekening eu gooide die in mijn gezicht". De president(tot den verdediger)„Gy kunt er om lachen, maar de meeste van die daden noem ik speelschheid. Ik denk dat gy de Punch van 50 jaren geleden niet kent, uit den tyd, toen de wet op do echtscheiding van kracht werd. Ik herinner mij een prent van Leech over het haar van een dame, dat in de war kwam, en de wreedheid van een echtgenoot". (Gelach.). De klaagster: „Zijn gedrag heeft een slechten invloed op myn zenuwen gehad". De president: „Nn schynt ge my in het minst niet zenuwachtig toe". De beklaagde: -Hij was gewoon my bij den arm te pakken en te grijpen". De president: „Ik wensch niet huiselijke bijzonderheden mede te deelen, maar ook ik heb dat dikwijls gedaan". (Gelach.) De klaagster: „Maar niet zooals hy het deed. (Gelach.) Hy deed mij pyn. Zyn taal kon soms verschrikkelijk zyn". De dame heeft de echtscheiding toch uit gesproken gekregen, om die wreedheid èn om ernstiger redencD. Beeldspraak. Aan het ingezonden stuk vau eeu slager, die zich kant togen het oprichten 'van een stedelijk abbattoir te Zwolle, ontleent het „Vad." het volgende: „Wij vragen de strengste keuring, zoowel levend als geslacht op ons toe te passen, wij ons zeer graag onderwerpen, dat het openbaar slacht- t kerkhof voor do slagers Toen had je 't gevaar nog knnnen af wenden. Waarom nam je mijn voorstel niet aan, om naar hier te komen, zoo'n reis zou bij je vrouw wonderen hebben gedaan. Maar neen, je bleef in je wereldje en maakte je zeiven wijs, dat het je plicht was, daar te blyven, en zondt cono vrouw als Marianne alleen het bonte loven in. Dat was eene zwakheid. Je was bang haar te verliezen en hebt haar jnis daardoor verloren. Maar het was je eigenlijk om mijne mec- ning, nog minder om verwijten. Als alles nog bij t oude is, raad ik je nog óónmaal naar haar toe te gaan en te zeggen: ,lk geef je eon jaar bedenktijd, onderzoek je zelve." Mocht je echter in den loop van dit jaar ook eenige bewijzen van den letterkundigen diefstal van Raven krijgen, dan is het altijd nog tijd, Marianne de oogen te openen. Anders maak je je van hem los, en verder van alles in je vaderland en kom bij mij. Hier wacht je ernstigo arbeid en trouwe vriendschap, beide zullen je genezine aan brengen. J 5 h Je getrouwe onde Hans Ewers. Hetwas een brief' zóó overtuigend cn duidelijk dat Jörgen zijn eigen beeld als 't waie in een spiegel zag. die onverbidddyk olk zyner fouten weerkaatste. En hij gevoelde plotseling zoo'n sterk verlangen naar Ilans Ewers, dat de gedachte bij hem opkwam, nu nog op zijn voorstel in te gaan. Zou Mari anne zich misschien laten bewegen, de reis met hem mee te maken, zoodat zy het proef jaar met elkaar of beter gezegd naast elkaar konden doorbrengen 'i Zy stond dan tenmin ste onder zyne bescherming, maar was toch geheel zelfstandig. Misschien bewilligde zij er in. Hoe langer hy over dit idee nadacht, des te meer werd hij er mee vertrouwd. Dat bij zulk een samenzyn zelfs maar voor mogelijk hield, bewees, hoezeer hy de gelieele toestand slechts van zyn eigen standpunt nit beoor deelde. Eene koortachtige haast kwam over hem, hij wilde zoo gauw mogelijk naar Marianne een plaatsvervanger was wel spoedig te vinden, die zijn praktyk kon waarnemen. Zoo was het ook. Binnen acht dagen was deze in de praktyk ingeleid en Hedwig nam de huishouding verder by hem waar, zooals ze dat bij haren broeder had gedaan. En zoo begaf Jörgen zich op weg, voorloopig voor zes weken, zooals hij zijne zustor Hed wig zei. Het andere zou zich wel vinden. Uit voorzorg nam hij eene groote som geld» mee en reisde in hoopvolle stemming af. Marianne hadden tyd van scheiding in Pontrezina naar omstandigheden goed door gebracht. De indrukken van de" machtige natuur bleven niet zonder uitwerking op hare stemming. Zij gevoelde zich in overeenstem ming met deze koude, eenzame bergen. Hun aanblik legde zich als verkoelend ijs op de koorsthitte van hare ziel. Haar leed kwam haar hier zoo klein voor, haar eigen lot zoo onbeduidend. Hier vond ze de eenzaamheid die ze zocht, hier heerschte vrede en rust. Ook menschen leerde ze kennen, aardige, llinke, menschen, mannen en vrouwen, maar alleen gingen als 't ware als schimmen aan haar voorbij. Uit den nevel van de groote wereld doken ze alB sterren op, om spoedig weer in vergetelheid te verzinken. Ilier in Pontrezina in haar pension trof zy het bij zonder goed, ze vond in een zekereD pro fessor Weiszhorn, een interessant, beminnens waardig geleerde, een metgezel, zooals ze zich geen beteren kon wenschen. Hy bracht elk jaar eenige maanden in de bergen door en wel het meest in Engadin, waar hy dus geheel thuis was. Als geoofend bergbeklim mer vond hij er bijzonder veel genoegen in, Marianne te vergezellen en in zijn kunst in te wijden. Trots zijne zestig jaren zeiden de gidsen van hem „Ilij klautert als eene gems.' Mariannc had nog geen groote tochten ge- maukt, maar de professor sprak haar moed in om op hare krachten en vaardigheid te vertrouwen en voerde haarallengskenshooger. Eindelijk vond hij haar voldoende getraind, om eene der toppen van de Bernivalieten te beklimmen. Marianne was buiten zich zelve van blijdschap. Er was een roes over haar gekomen, zij wilde maar hooger, steeds hoo- ger, en nu zou ze morgen voor de eerste maal een werkelyken grooten toer onder- Ze was met den gids Weiszhorn had nooit een gids voor zich zelvcn noodig in de berghut aangekomen, de weg was voor Marianne niet bovenmate inspannond geweest, zoo goed was ze al geoefend. In de eerste uren van den nacht had ze van opwinding nauwelijks goslapen. Toen de professor aan hare deur klopte, was ze al helder wakker, en binnen weinige minuten vervoegde ze zich bij hem voor de hnt in het grauwe morgenlicht. Hoe verstijfd en dood zag die witte rots wand er uit in dat koude ongezellige licht. Onwillekeurig huiverde ze. .Gevoelt go eenige angst, lieve mevrouw. Beken het gerust, dan gaan wo niet verder," vroeg de professor vriendelijk. „Angst! Neen, maar ik huiver voor de majesteit van de eenzaamheid." Omdat ge eene vrouw zijt. Elke vrouw verkilt in de eenzaamheid, zij moet liefde in en om zich hebben." Marianne zweeg en volgde hare gidsen in do vale schemering. In diep zwijgen ver volgden zy hnnnen weg. Daarom had de oude gelSerde zooveel met zijne jonge reis gezellin op, omdat ze zoo goed wist te zwij gen. Men hoorde nu alleen de zacht klinkende stappen van de reizigers, die zich in do ge westen van het eeuwige jjs in ijsbergen en gletschers verloren, die zich in onafzienbare uitgestrektheid en wonderbare schoonheid voor ;hunne (oogen uitbreidden. Altijd meer naderden zij den top, die zich als eene naald uit den ijsberg verhief. Daarheen Marianne dreigde de moed te ontzinken, een schuwe blik wierp ze op den professor, die met vasten blik voor zich uitzag. Zij moest aan een' adelaar denken, die onbevrecst zijn nest tegen de dnizeling- wekken rotsklippen bouwt. Zy kreeg hare kalmte terug, voorzichtig maar toch met stevige stappen trad zij in de voetsporen van den voor haar uitgaanden mande gids volgde. Aan den voet van den dreigende top hiel den zij halt. Al het overtollige werd hier achtergelaten. „Die zal het wel klaar spelen," gaf de gids zacht te kennen en reikt den professor het touw over, want deze was er opgesteld, Marianne zelf vast te hindeD. En nu giug het opwaarts, het licht, de zon tegemoet. Marianne deed bruaf haar best, zooals de mannen haar steeds weer aanmoedigend toe riepen. Met de moeilijkheid groeide hare kracht aan. Met hare gewone ernst be- kumpte zij elke afmatting, elke duizeling, het vertrouwen in zich zelve, het dringend verlangen, het doel te bereiken, dreef haar voort. Nog eene laatBte krachtsinspanning vau elke spier, eu het was gebeurd. Daar stond ze nu boven, luid jubelend. „Alleen om dit gezien te hebben, is het waard te leven 1riep ze overgelukkig uit. En ik ben er trotsch op, u mijne leerlinge te mogen noemen, daar ge zekor eens tot eene onzer koenste borgbeklimsters zult wor den gerekend," zei professor Weiszhorn in oprechte bewondering. .Is dat uwe oprechte meening?" .Dat kunt u gerust gelooven van den pro fessor want die is lang niet malsch, als iemand zich kinderachtig of onhandig gedraagt by zoo'n gelegenheid. Maar n klautert immers als eene gems", prees de gids. Dat was do grootste lof, dien hy kon geven. .Doch de nevel komt op, 't wordt tyd af to dalen." Marianne riep verwonderd„Nevel waar ziet ge nevel Barthol ruikt den nevel in do lucht als den rook van eene sigaar, plaagde du pro fessor. De witte tanden van den gids blonken, terwijl hy lachte, tusschen de roode lippen, maar by pakte zwygend de warme doeken in den rugzak en ging vooraan. Marianne keek voor 't eerst in die duizelingwekkende diepte, tot nu toe had ze den blik maar laten weiden in de onmetelijke verte, waaruit den chaos van rotsen, klippen en steile afgron den, zich top aan top vertoonde, waar de wolken te vergeefs tegen de steenmassa's stooten, tot zij zich in dunne sluiers ver- deelen of langzaam nederdalend in flikkerende, blauwe meren. Met het genoegen, om juichend voor den wind uit door den blauweu aether te Bnellen, is het nn gedaan. Zoo was het ook Marianne te moede. Van de hoogte naar de laagte, waar menschen waron, waar de herinnering aan haar droe vig, onafwendbaar noodlot zich weer aan haar zon opdringen, waar wetten en gewoon ten heerschten, die haar benauwden en bon den, en de vrijheid slechts een Devel bleef, die tusschen hare vingers doorgleed. Ecdo duizeling dreigde baar te overvallen, maar toen de gids haar laohend toeknikte en zynen bergstok zóó stevig in het ijs stootte, dat de stukken in 't rond vlogen, kwam haar moed terug. Zy deed alles weer zóó flink, dat de mannen er verbaasd over waren. Beneden werd halt gemaakt onder de hel ling van een reusachtigen rotswand, waar ze zich vlug met 't een en ander versterkten, want de gids drong tot spoed aan, uit vrees voor den nevel, die zich verdikte. En het kwam uit, zooals hy vreesde. Als oen sluier kwam hy nader, hier spon hy een draad en daar een, hy klemde zich aan don rotswand rechts cn reeds spon hij zyn weefsel tot aan den glctscher toe. Wit by wit, dood by dood 1 (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1