„CASINO" QDiDtettolDtenazioDaie, Aao de Leden der Ned. flerr.&erli. Doopsgezinde Kerk Zaterdag .Zondagavond AFWISSELEND BAL Schouwburg STOEL SPREE. La Belle Marseillaise SlailfMnEIEMPUIIi Moeder en Martelares. ITosr Oranje en Vrijheid. Tot slotDe Vroolijke Buren. Marine en Leger. De kolonel J. Bruce, commandant van het 1e rep. infanterie te Assen, wordt binnenkort bevor dert tot generaal-majoor. Timmerman-majoor A. Snoeij, gerepatrieerd uit Oost-Indié per particulier s.s. en geplaatst aan boord Wachts. A'dam; hoofd machinist H. Schnri- der, idem cn op »Van Speijk" en stoker '2e kl. L. Troost, idem en op idem. Overplaatsingen. Met 1 Juli. Sergt.-schrijver J. H. D. Teeuwissen, tijdelijk gedetacheerd by liet Dept. van Marine. Timmerman-majoor A. Snoeij van Wachts. A'dam op »Van Galen" na eindiging van zijn verlof. Met 1 Augustus wordt de commies bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis, C. J. Poortman, overge plaatst naar 's Rijks werf te Amsterdam en de benoemde commies bij 's Rijks werven, M W N. de Barbanson, geplaatst bij 's Rijks werf te Helle- voetsluis. Met gclyken datum worden de klerken bij 's Ryks werf te Amsterdam en Hellevoetsluis EI. A. van Vliet en F. M. Verbeek overgeplaatst respectieve lijk naar 's Rijks werf te Willemsoord en Am sterdam. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nkdkrland. K. W. III, v. A'dam n. Batavia, arriv. li Juli te Genua Vondel, v. Batavia n. A'dam, vertr. G Juli v. Sabang. Lombok, vertr. 7 Juli van Amsterdam naar Hamburg. Java, van Batavia naar A'dam, arriv. 7 Juli te Suez. K. W. I, v. Batavia n. A'dam, arriv. 7 Juli te Suez. Koninklijke Hollandscuk Llotd. Maasland, van Amsterdam naar Buonos-Ayres, ver trok 7 Juli te Rio Janciro. Wiilehad, van Montreal naar Rotterdam, passeerde 6 Juli Dover. Delfland vertrok 7 Juli van Amsterdam naar Bra zilië en Üuenos-Ayres. Kernland, van Bpcnos Ayres naai Amsterdam, ver trok 7 Juli van Santos. Rotterdamsche Llotd. Gorontala, v. Batavia n. R'dam, pass. 5 Juli Sngres. Kediri, van R'dam naar Batavia, pass. 0 Juli Perim. Sindoro, v. Batavia n. R'dam, vertr. G Juli v. Marseille. Oedé, van R'dam naar Batavia, pass. G Juli Quessaiit. Ophir, van R'dam naar Batavia, vertr 7 Juli v. Suez Bengalen, v. Batavia n. R'dam, v< rtr, 7 Juli v. Padang. Solo, van R'dam naar Batavia, arriv. 7 Juli te Padang. Goentoer, v. R'dam n. Batavia, arriv. 7 Juli te Padang Tabanan, v. Batavia n. R'dam, vertr. 8 Juli v. Periin. Visscherijberichten. Nieuwedicp, G Juli, Aangebracht door 80 kor- ders 2 tot 10 sluks groote tong per stuk f 1,10, 5 tot '20 middelmatige, tong per stuk GO a 70 cent, 10 tot 30 kleine tong per stuk 20 a '25 cent, enkele manden kleine sehol per mand f '2,50 a f 3,50, 1 tot 4 mand schar per mand f 1,75 a f2,25. 7 Juli. '20 korders met 5 tot 10 stuks groote tong per stuk f 1,10, 10 tot 30 middelmatige tong per stuk GO a 70 cent, 10 tot '20 kleine tong per stuk '20 cent, '2 turbotten per stuk f 5 a f 0, 1 tot '2 mand kleine schol per mand f 3 a f 4, 1 tot '2 mand schar per mand f 1,75. 8 Juli. '20 korders met 5 tot '20 stuks groote tong per stuk f 1,10, 10 tot 40 middelmatige tong per stuk 65 a 75 cent, 10 tot 30 kleine tong per stuk 20 cent, 4 stuks tarbot per stuk f5 a f5,50, 1 tot 2 mand kleine schol per mand f 1,50 a f 4, 1 tot 2 mand schar per mand f 1,50. Bargelijke Stand gemeente Helder. Van 6 tot 8 Juli. ONDERTROUWD: L. M. Diedcriks en N. Klein J. W. Neuman en N. de Jong. J. Schrander en E, Dorlijn. H. D. B. Pommerel en 11. M. E. Mooseker. J. J. Hoogerwerf en C. Oosterwal. M. J. Kelder cn A M. Huigen, J. Wal en B. Nieuweboer. GETROUWD: J. J, van 't Oosten,zich BEVALLEN J. e Bruijn. W. II. E. de Joncheere geb. ten t. W. van Mierlo geb. Schouten, d. A „k geb. Vermaal, d. G. Sikking gel Frmeker, d. A. P. L. Herrijgers geb. Ti mans, d. OVERLEDEN: K. Bras, 50 j. A Hagenaar, 72 Park achter het Paleis. Zondag 11 Juli, van 45} uur. Directie A. L. Hazebroek. Programma. 1. Der Schwerenöther,MilitarMarsch.M.Arnold. '2. Ouverture surunc melodie populaire A.Thomas. 3. Valse de concertE. Krnesti. 4. Ein AlbumblattR, Wagnei" 5. Fantaisie »Der Bajazzo." R. Loon Oavallo. G. Chant-TyrolienT. Detliise. 7. HelgolandcrStrandachönlicitenJos.Manas. Marktberichten. Scliagen, 8 Juli. Aangevoerd 7 paarden f 60 a 160, veulena f a 0 ossen f0 a 07 stieren f 100 a 300, 0 duiven f 0 a 14 geldekoeicn f120 a 160, 50 vette id. 1' 170 a 275, '20 kalfkoeien l 140 a 255, 0 pinken f 00 a 000, 0 hokkelingen f a 0 graskalveren f a ,25 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen f a 30 schapen (overhouders) f 18 a fül, 320 vette schapen f 17 a 26,0— mager id f a 300 lammeren f 4.a f 11.0 bokken en geiten f a 0 magere varkens f a 42 vette id. per Kg. 44 a 52 ct., 80 biggen 16,a 10,—, 0konijnen f0.— a 0.kippen f 0.u 0.zwanen f 1800 Kg. boter f 0,55 a 0,60, 6000 kipeieren f3,a 8.50, —0 eenden dito f0.a 0, per 100. Correspondentie. Naar aanleiding van do ontvangst van een ongeteekende advertentie tot aanbeveling van candidaten voor den gemeenteraad, be richten wij nogmaals, dat dergelijke advur- tentiën sinds jaren niet moor door ons worden opgenomen, ter voorkoming van misleiding. (Adm. VI. BI.) Vervolg der berichten HELDER, 6 Juli. Klaas Bras, die Maandag jl. door een val in het ruim van de kolenboot .Frida Hora" zoo ongelukkig kwam te vallen, is cergisterennaclit aan de bekomen wouden overledeu. Mr. Th. H. de Meester. Hoewel by uiterst zwak is, kan de ulgc- meene toestand van Mr. Th. 11. do Meester bevredigend genoemd worden. Bij Kon besl. van 7 dezer is, als bljjk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievond hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toogekond aan J. van Dok, ketelmaker te Heldor, wegens de door hom met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van het Kanaal aldaar, op 14 Februari 1909. Rijks H. B. School. Voor de eerste klasse der ltyks H. B. School alhier hadden zich aangemeld 32 candidaten. Hiervan zijn toegelaten II. Th. Alburda, I. A. van Asbeck, P. J. Bakker, W. G. Bakker, E. J. van Boven, H. M. van Does- burgh. J. Elte, S. Elte, R. P. Cl Fransen, A. D. C. Habermann, F. II. Noordhoek Hegt, J. de Jonge, E. C. S. Kipperman, R. de Kok, C. H". E. van de Laar, R. Manheim, P. A. Sobagen, J. A. Schagon, B. Schraver, T. C. Spruit, P. Vlam, H. W. Vonk en J. C. de Wal. Schouwburg Stoel en Spree. Hedenavond wordt door dit gezelschap op gevoerd het nieuwste Napoleon-successtuk »La Belle Marseillaise tooncolspel in 4 be drijven naar het Fransch van Pierre Berton Mevr. Jeanne Spree-Mönch vervult hierin de rol van Jeanne de Briantes (.De mooie Marseillaansclie'Spree die van Napoleon Bonaparte. Zaterdag 10 Juli zal er nog een voor stelling plaats hebben van het hier met zoo veel succes vertoonde stuk „Do dochter van Ouwe Jaap''. In de beslist laatste voorstel ling op Zondag 11 Juli wordt een enkele opvoering gegeven van ,De gebroeders De- gravc" groot sensatiedrama in 5 bedrijven door Gesar van Cauwenberglic. Met toestemming van den heer Eugene Degrave thans nog in leven, werd dit stuk naar de ware gebeurtenissen door den schry ver bewerkt. De heer Spree vervult de rol van Eugene Degrave. Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging. Nadat de eerste dagen 't bezoek al te slap was in Tivoli, is. 't nu verbeterd. Nog wel niet heel vol, maar toch goed bezet. Woens dagavond werd gegeven „Do Big van 't 168ste Donderdag zou eerst gegeven worden «Anne- Mie" van Rosier Faassen, dat echter vervan- iu werd door „De Big' Gelukkig, zeggen we, is in het stuk hier en daar de schaar gebruikt cn ze kon in 't 2de bedrijf er nog wel eens ingezet wor den. Zeker, de smaken verschillen, maar 't komt ons voor, dat het 2ne bedrijf ook goed te maken is, zonder dntgene, wat heter van het tooneel wegbleef, 't Stuk zit overigens vol fynon, Franschen humor, cn werd uitste k-end gespeeld. Do heer Delmonte was on verbeterlijk als Dubois d'Omholles do gc- uniformden, van do recruten tot den kolonel toebest. Het publiek hooft veel gelachen en was niet karig met zijn applaus. Henri Ier Hall. Het gezelschap Ter Ilall in Cusino blijft volle zalen trekken. Woensdagavond b.v. was t er z >o druk, dat we met moeite een plaatsje konden krygen vlak achter een grooten dameshoed. Gezegende mode Toch hebben we ons niet beklaagd, want het gegevene was zoo mooi, dat we ook met half-zien nog tevreden waren. 't Programma heeft de groote verdienste vlug achter elkaar te worden afgewerkt. Gisteravond was het programma eenigs- zins gewijzigd en kreeg men voor het eerst te zien .De Haarlemsche Bloemen velden". Dit is oveneeens een mooi nummer. Keurig fraai decoratief geeft, vooral op een afstand gezien, een aardig beeld van de bloemenvel den, waarvan de kleuren door de mooie lichteffecten uitmuntend tot haar recht komen Daarbij wordt door een der vrouwelijke ar- tisten, gekleed in prachtig costuum, eenige toepasselijke dichtregelen gezongen, die door een koor gesocondeerd wordt. Het ontlokte dun ook, evenals de overige nummers, con flink applaus. Een mirakel. 't Is maar goed, dat Mr. Kleppiui, de koning der uitbrekers, zijn kennis niet anderen mededeelt. Deed hij dat wel, de maatschappij zou in minder dan geen tijd op haar kop staan immers het zou niet moge lyk meer zijn de misdadigers achter slot en grendel te houden. Een buitengewoon sterk staaltje van zijn kunst gaf Mr. Kleppini heden te zien, wel in staat om hevige ongerustheid te brengen onder de commissarissen van politic, gevan genisbewaarders en rijksveldwachters. liedenmorgen te 11 uur waren namclyk in het politiebureau aan het Wostplein bijoen Mr. Kleppini, de inspecteur van politie, rijks- veldwacht, politieagenten en de -menschen van de krant". Daar werd Kleppini door don rijksveldwachter zwaar geboeid, mot de bij hen gebruikelijke solide handboeien, voorzien van tweo sloten. Vervolgens werd hy in tegenwoordigheid van allen netjes opgeborgen in do celdo deur word gesloten met de beide zwaro grendels, zoodat ontkomen, volgens ons, onmogelijk scheen. Toch stond hy binnen 5 minuten weder in de vestibule, waren de haudhocicn los en de beide sloten ontsloten. De deur, aan de binnenzijde van plaatyzer' voorzien, toonde niet de minste beschadiging. Wij kekon elkaar tamelijk beduusd aan on gingen onbevredigd naar huis, omdat wy niets konden bedenken, dat een aannemelijke ver klaring zou kunnen geven hoe hy in staat is alleB te ontsluiten. Eiken avond geeft Kleppini in het circus Roberti Althoff aan de Laan nog meerdere proeven van zijn behendigheid. Dinsdag 13 Juli a.s. zal te Schagon in het Noord-Hollandsch koffiehuis de algo gcmecne vergadering worden gehouden van het ondcrwyzend personeel in het arrondisse ment Helder, onder leiding vau den heer schoolopziener in genoemd arrondissement H. W. Brugmans. De agenda vermeldt het volgende 1. Eenige mededeelingen over den toestand van het arrondissement. 2. Verslag van den bibliothecaris der ar- rondissementa-bibliotheek. 3. Vondel en de 17e ecu w. Voordracht van den heer 0. Stumphius, hoofd der school voor U. L. O. te Helder. 4. Eene causerie over Koning Hendrik III van Frankrijk, naar aanleiding van nieuwere onderzoekingen van Paul Iiobiquet, door deu heer S. Postmus, leeraar aan het gercf. gymnasium te Amsterdam. Het programma wordt afgewisseld door zang van mevrouw TriglitÜrcus, leerares in den solo-zang te Schagen, met piauo-bcge- loiding door den heer J. Dartillart van Tright, muziek-directeur te Schagen. IJmuiden, 7 Juli 1909. Hedenmorgen kwam van de huringvis- schorij terug de logger «K.W. 139 Anna en Lcentjèmot slechts 3 last. Alle netton cn breels waren gekapt door een Duitschon logger waarvan de naam en het nummer bekend is. Een gerechtelijk onderzoek zal dan ook niet achterwege blyven. Mot het stoomschip „Banda" van do stoom vaart-maatschappij .Nederland" kwam heden avond een transport van ongeveer 800 Javaansche koelies aan, dat met een stoom schip van den Koninklykcn Wost-Indischon maildienst verder naar Suriname zal worden vervoerd om op de plantages to arbeiden. Wegens do felle koude waren deze menschen allen in wollen dekens gewikkold wat een zeer vreemd gezicht was en veel kykers naar de nieuwe slui9 lokte. De heer W. Voormolen, oud-zeeofficier, vroeger commissaris van politie te Rotterdam is Woensdag in den ouderdom van 58 jaar te den Haag overleden. De onlangs te Amsterdam ontslagen gemeente-ambtenaar Z. Gulden is bij de gisteren in district III aldaar gehouden ver kiezing gekozen tot lid van den raad van Amsterdam. Treurig voorval. Toen zich Dinsdagmiddag op do begraaf plaats te Enkhuizen de inspecteur van politie Groot en de doodgraver Last bevonden, voegde zich bij ben een als beer gekleed persoon, die inlichtingen vroeg omtrent het graf van de gebroeders Scholten, die indertyd op de Zuiderzee verdronken. Nadat hem de graven gewezen waren begaf hij zich daarheen en deelde met betraande oogen mede, dat do gebroeders Scholten studievrienden van hem waren, voorts dat ook zijn vader op dit kerkhof begraven lag, alsmede dat in aijtf eigen memo randum en testament geschreven stond dat hij daar zou worden begraven. De inspecteur verliet het kerkhof en eenige oogenblikken later meldde de heer Last aan de politie, dat bovengenoemde persoon slapende aan den rand van het kerkhof lag. De heer Groot ging daarop weer naar het kerkhof en bemerkte dat de man nog rochelde en zich een weinig bewoog. Nadat de agent Talsma was gekomen werd de man opgebeurd, waarbij bleek, dat zyn gelaatskleur blauw was. Hier moest dus aan vergiftiging worden gedacht, welk vermoeden r zekerheid verkreeg toen men bemerkte dat de stervende een ffesch in do binnenzak hield. Dokter v. d. Lee, inmiddels ontboden, kon slechts den dood constateeren. Verdere mededeelingen zyn voor publiciteit niet ge schikt. Op den overledene werd een brief gevonden waarin gevraagd werd voorloopig zijn naam, wiens initialen C. A. zijn niet te noemen. In een ander schryven, dat op hem bevonden werd, gericht aan zijn zoon bleek, dat do overledene nog aan den zeilwedstrijd te Sneek had deelgenomen. Aan den inspecteur van politie werd het verzoek gericht zorg te dragon dat hy te Enkhtiizcii begraven zou worden, waarvoor het bcnoodïgde geld in een zijner zakken aanwezig was. Tevens verzocht hij een para- pluie, die hij in een hotel te Enkhuizen gistermiddag geleend had, aan den eigenaar terug te geven. Een revolver met patronen werd ook nog op het lyk gevonden. De Ridderorden-zaak. „Do Standaard" van gisteravond bovat con ingezonden stukje van dr. A. Kuyper van den volgenden inhoud „Liefst was ik niet op reis gegaan, zon der in de bekende zaak nader van my te hebben doen booren. De wyze echter waarop men, als ware 't bij druppels, zijn ondersteld bewijs-materiaal publiceert, maakte mij dit niet wel doenlyk. Ik kan niet nogmaals bet woord nemen, zoolang ik niet weet, of nu al de stukkeu voor my liggen." Vrijgesproken. De pianostemmer Kröner, door do Arn- hemsche rechtbank tot 6 jaren gevangenis straf veroordeeld, wegens brandstichting in het hotel Bellevue te Arnhem, waarbij een huisknecht hot leven verloor, werd gisteren door het Gerechtshof te Arnhem, in hooger beroep uitspraak doende, vrijgesproken. Zyn onmiddellijke invrijheidstelling werd gelast. De Halve Maen. De „N. R. Ct." deelt mede, dal de „Halve Maen" Woensdag is opgeladen. Het blad vertelt «t Kleine scheepje lag al heelemaal afge takeld achter de gebouwen van de Kon. Ned. Roei- on zeilvereeniging „De Maas Zoo hulpbehoevend lag 't daar, zonder inasten, zonder roer, zonder raas, tusschen twee slcepbooten in aan dikke kabels, die wel «le sterke armen leken vau tweo jonge, krachtige kerels, die eeu ouden, gebrekkigen grijsaard ondersteunend wegleiden. Do ingo- niour van het scheepje, do heer Van Ben- tum, stond op den achtcrstuven on tegen twaulven gilde de sleepboot de afvaart door de lucht. Lungzuam werd 't antieke vaartuig de Veerhaven uitgesleept, de Maas op on dc Maashaven in. Vooral daar, tusschen al die groote Trans- Atlantische booten, was 't wel een aardig gezicht, dat antiek-gemodelleerde vaartuigje, zoo geheel afwykend, wat vorm en bouw betreft, van zyn omgeviug. Over de ver schansingen van de groote schepen hing de bemanning en als het scheepje zoo beschei den langs boord glijden kwam was 't wel even een hoonlach, die om de monden speelde en toch ook zooals een matroos ons te kennen gaf waren ze verwonderd .dat die kerels van vroeger op zoo'n klein ding d'r over heen dorsten' Bij paal 6 lag de .Soestdyk'. Nederig en onderdanig kwam »De Halve Maen" langs-zy te liggen. De groote stoombokken stonden al klaar. Dc craddle, een yzeren stellage, waar het scheepje inpaste, hing in het water. Toen begon het moeilyke werkhet vaar tuig moest n.1. op de craddle worden ge bracht. Daar gingen uren mee heen, er moest worden gepast en gemeten en met groote voorzichtigheid giog men te werk. Er was niet voel belangstelling. Op de Bchepen in do haven stonden wat kijkers, hier en daar wachtte 'n fotograaf met zyn toe- stol om t moment te vereeuwigen, dat „De Halve Maan" uit het water zou gelicht wor den, langzaam zou reizen en gelegd zou worden aan boord van de „Soestdijk", die het scbeopje naar Amerika zal brengen. Een aardbeving. De scismografen aan bet Meteorologisch Instituut in De Bilt registreerden den avond van 7 Juli een zeer sterke storing tengevolge van een vorwyderde aardbeving. Het begin der storing werd opgeteekend te ruim 9 uur 46 min. (Greenwichtijd)volgens de diagram men is het waarschijnlijk dat het epicentrum zich op een afstand van ongeveer 5000 kilo meter in oostelyke richting bevindt. Op dezen afstand liggen o. a. Toerkestan, Afganistan en Perzië, gebieden waar veel aardbevingen voorkomen. In aunmerking genomen den af stand van het epicentrum en de groote uit slagen op de diagrammen, is aan te nemen dat de aardbeving zeer hevig is geweest. Met ,,'t Leger" op stap. Van 't gebouw Spoorgracht trekken ze lederen avond uit naar het Koningsplein, waar de wit-heldero tent .Jaagt het goede na I" een in 't oogloopende standplaats heeft ingenomen. 'tSchynt een klein, doch wakker groepje, waaronder bijna een militaire tucht de ordclyko samentocht beheerscht. Hun stappen daarheen gaan zoo regelmatig, hun gang is zoo fier, moedig en zelfbewust en de galm van hun koper met zwaar-doffe slagen van trom cn bekken dringt zoo door, dat de geuniformde mannen en vrouwen algemeeu aandacht en bewondering verwekken. Uit zystraten, uit zoo goed als vergeten donkcr- engo slopjes en verborgen steegjes komen do mensehen geloopen, soms in troepjes, haastig, dringend tegen en onder elkaar om toch muur de eersten te wezen, onder gegier van lachen on doordringend gegil, plots, van meiden in 't nauw. Dan met gerekte halzen van links naar rechts, erg nieuwsgierig turend in de hoofdstraat, waar deuren en vensters open gaan, waar allerlei hoofden schielijk zich vertoonen, waar belangstellenden reeds buiten staan, wachtende op hetgeen zal komen, scherpluisterend naar den kant van waar 't rumoer van klanken nadertHeilsol daten Anders niet Heb ik daar voor gedraafd Toch blyven ze nu maar staan; spreken lijmerig van „dacht dat er heel wat kwam"verklaren spijtig dat 't de marine-staf „lang" niet isberusten einde lijk met gemaakte houding om niet te doen blijken Straatjongens houden zich echter niet in, komen er rondborstig voor uit, schie ten pijlsifel toe, tuk op een ongewoon too- neeltje zoo maar op den openbaren weg. Roepen op afstand met quasi nijdigen haat aan 't adres van „fijnen Spotten luidruch tig om die malle hoedjes en gekke petten, versierd met lintkleuren waarmee ze de stieren in Spanje prikkelen. Drentelen ten slotte mee, gearmd als bij een druk-gezellige taptoe. Wenken met knipoogjes naar huns gelijken die aarzelend toezien of onnoozel achterblijven. Gebaren met de ellebogen om aan te sluiten Jonge meisjes in luchtige zomer-toilletjes, 't hoofdhaar onberispelijk ge kapt, styl Louis monter lachend, onge dwongen vroolijk op het zien en hooren, ver oorloven zich een dansje op de maat van opgewekte tonen En t volk, de gemoede lijke, kalme toeschouwers Buren hebben dc hoofden by elkaar gebracht, fluisteren dat je daarvoor toch .durf moet hebben, „durf om zoo'n lawaai to maken. Anderen zijn 't algemeen eens, dat't «kranige luidjes'' zyn, wier activiteit eerbied dwingt. Enkelen meenen, dat 'teen brutale onderneming is om je zoo aanstonds te werpen in de bran ding Dat laatste spat in 't voorbijgaan tegen de ooren van een bejaard heer, die onmiddellyk en onomwonden zyn gedachten uit, wat ten gevolge heeft dat hy onver wachts wordt ingesloten door een kring van hoorders. «Wat!" zegt-ie-schor-gebroken cn wijst met bevende hand naar de marchoe- rende Heilssoldaten .denkt u, dat zij brutaal doen om in 't belang dor menschheid te han delen P FoeiSchaam u wat I Ik ben de zeventig gepasseerd, maar, op mijn woord van eer, ik heb respect voor dat reddings werk en Tatateratatata! tareratatata I" schettert de trompet fortissimo, 's Mans stem gaat verlo ren. Omstanders geven acht. Muzikanten passeeren met vasten tred. Voorwaarts steeds door do Koningstraat. Eerst op het plein wordt halt gehouden en de laatste marsch- tonen doen hier wondoren. Van alle kanten stroomt publiek. Succes zoo goed als verze kerd. Belangstelling getrokken voor den gc- heelcn avond, alwisselend door muziek, zang en spreken. Een welluidende melodie galmt uit de tent naar buiten. Lijfwiegelend, voeltrappelend begeleiden enkelen uit de volksmenigte bet lied, in klimmende geestdrift, elkander toe- lachond, in zoete verbroedering. Schijnbaar trouwe bezoekers van de Spoorgracht neu riën mee, steunen met bromstemmen als een zwerm bijen. Maar de groote meerderheid luistert schier ademloos, staart*onafgebroken naar de rytjes daar binnen, waaronder een sopraan uitmunt in voordracht. Dan, na het laatste verswoord, valt, kortaf-brekend, de eerste spieker op 't podium in. En als kia- deren, die voelen dat er nu iets dolprettigs gaat gebeuren, schuifelt de schare kneuterig tegen elkaar aan, zet zich Bpannend, rechtop, en wanneer een woord, een zin de harten van gevoeligen treft, wrijft menigeen zich van louter genocgelijkheid in de handen, roepen andoren er aanmoedigend en beamend tusschendoor, tot weer de muziek invalt, en de vlugge, nerveust! gung erin wordt gehou den met een nieuw nimmer op bekende wys. „Men noemt onze instelling", aldus een andere sprekor, -wel eens „Leger des Haals' omdat wij altijd maar halen, halen Ja, wy halen dikwyls het geld van onder do meuBchenvricnden, maar wij halen ook nog meerwy halun diopgezonkenen en zij die dreigon om te komen. Eu wy vragen eerst niet wie of wat die ongelukken zyn, maar wy helpen, wy helpen, niet van ons geld, maar van het uwe". Dat ging van mond tot mond. Een oud moedertje praatte or knus babbelend over. Haar stuipig vertrokken, magere handen, woelden de vingers gejaagd door elkaar als ze daar stond te redeneeren te midden van eenige vrouwen, die gedurig instemmei-d knikten en zoo nu en dan met voorbeelden betoogden hoeveel de getrouwen van generaal Booth doen om een stukje ellende to verzachten. Ja, da's waar zuchtte een jonge vrouw onder haar omslagdoek, „ditt heb ik ondervonden" Zo-o-o 1 Enne, bent uwes Opnieuw een verhaal, schaduwzijde uit het leven der armen, wi naar een half-aangeschoten marinier hikkerig luisterde cn hiermee eerst ophield toen een der spreeksters bijtend opmerkte, dat-ie die akelige walm van oüwe klare maar eens in een andere richt'ng moest blazen Dat was een affront aan z'n centen op zak Hij brulde zooiets van ouwe wijven waar de fut uit was presenteerde ze royaal een borrelbood boffelyk zyn arm met bloedroode streepIn gindsche herberg zou-ie toonen dat-ie 'n hart had, dat klopte voor jongen en ouwen En de vrouwtjes gierden 't uit, hielden zich met moeite goed, toen de kapitein het gebed uitsprak, daarna verklaarde, dat de eerste samenkomst was geeiudigd en dat men thans een kwartier zou pauzeeren om op het kermistterrein te gaan arbeiden. Om je heen klonk steeds het rumoer vau de brandinghet gebonk van zware trommen als een „spel' opnieuw aanging; 't jankend gegalm van clarinetten en fluiten en ver sleten violen uls de muzikanten eenmaal binnenzaten om 't ongeduld te verzachten 't voortdurend gedrein van harmonica's 't eentonig geluid van groote eu kleine toeters; 't sissend lawaai van mondffuitjes. Dan hoorde je hoszingonde troepen, die over de natgeregende straat slierden, langs de kramen, waarvan de eigenaren of eigena ressen soms zaten te dutten, moe van den dag, suf-geeuwerig door 't vervelend niets doen, slaperig door 't langdurig zien naar 't heen en weer gedrentel van de wandel- massa, die, precies als wijlen Li-Hung-Chang, de gladde Chineesche Staatsman, wél keek, doch weinig of niets kocht. En bij elke lichtplek gingen ze binnen bijna huis aan huis, als aansprekers die een sterfgeval buurten. Forsch pakten de zusters en broeders do deuren beet aan de kruk, liepen beslist door, tusschen groene gordijnen, en daar stonden ze dan, hun kalme, koele gezichten heel vriendelyk en gewoon, onder don arm een bundel traktaatjes, welke rond gingen. Dikwyls met honend gelach werden ze ontvangen, uitgejouwd, grimmig nage staard Heilsoldaten Kijk r is, n heele bende, 'n dozijn Hé, juffie hei-je vor mij ok nog zo' hebbedingentje stot terde een infanterist komies-dronken. „Wel zeker, vriend, asjeblieft" Een rij jongens en meiden, behangen met rozen en blinkende medailles stormde hiha-hiha, deden een ver- geefsche poging om het aangesloten troepje te forceeren Vastberaden gaan ze echter voort, toonen de minste beschroomdheid, stappen moedig naar de kramen en andere inrichtingen. Daar is hun verschijning inder daad welkom. De traktaatjes worden beleefd ontvangst genomen. Blijmoedig-hartelijk zegt con olie-bollenbakker «Goedenavond I Ja, geeft u maar zoo n papiertje, dan heb ik wat te lezen. Dank je wel"Op 't Molenplein grijpt een zwaar-lyvige iroprea- sario met beide handen naar den jeugdigen Heilsoldaat; klopt 'm vriendelyk op den Behouder en zegt: „Ik zag jullie al komen; dankje" Aan het Havenplein, in 't felle licht van rose-wit, kwamen hunne figuren scherp uit. 'n Atleet van de Olympische spelen, juist buiten op 't bordes, boog diep, gaf met 'n paar woorden te kennen, dat-ie iets gevoelde voor 't Leger, dat zoo dapper uitrukt, verborg de traktaatjes zorgvuldig tusschen z'n tricot, wuifde nog eens „dankje". Terug gingen ze, twee-aan-twee, over de gele steentjes van de Hoofdgracht, waar een zachte regen daalde en de voorbijgangers haastig liepen onder parapluies, zichtbaar koud, ongevoelig voor hen, die druipend van water hun vrome geschriften hadden ver spreid en thans opnieuw naar 't Konings plein togen om er de laatste samenkomst van dien avond te houden. V. R. Advertentiën. Op den 14den Juli a.s. hopen onze geliefde broer en zuster W. de Boer en A. de Boer-Kooren, hunne 127a-j"rige Echtver- eeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blyven, is de wensch van hun liefhebbende Zwagers, Zusters en Broer: J. J. VINK. P. VINK-de Boer. A. SCHEVEERS. A. SCHEVEERS-de Boer. W. DE BOER. Helder, 7 Juli 1909. Den 24ston Juli hopen onze geliefde ouders Louris Boendermaker en Jansje van Willigen, hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Helder, 9 Juli '09. Geboren: Hendrika Johanna, dochter van B. HELLEMAN en A. HELLENA-Roosendaal. Venlo, 6 Juli 1909. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht u kennis te geven dat door een ernstig ongeluk onze ge liefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, de heer Klaas Bras, na een kort, doch geduldig lyden, heden is overleden, in den ouder dom van circa 61 jaar. Ieder, die hem gekend heeft, zal kunnen beseften, hoe zwaar dit verlies ons allen treft. Namens echtgenoote, Wed. K. BRAS—Bakker. Kinderen en kleinkinderen. Helder, 7 Juli 1909. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader, de heer Pieter Verfaille, in den ouderdom van 66 jaar. J. N. C. VERFAILLE. J0. VERFAILLE. P. VERFAILLE Jr. J. A. G. VERFAILLE. Helder, 6 Juli 1909. Voor de vele blyken van belangstel ling den 6e dezer ondervonden zoowel van binnen, als buiten deze gemeente, betuigen wy onzen hartelijken dank. A. BROUWER. B. A. M. L. BROUWER-Buddingh. Helder, 9 Juli 1909. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. ZONDAG 11 JULI voorm. 10 uur en '8 avonds half zeven, Ds. J. BUENK, Herv. Predikant te Maassluis. ZONDAG 11 JULI 1909, op beroep Ds. M. ONNES Mz., van Wieringen. de kerkeraad. Luthersche Kerk, ZONDAG 11 JULI, v.m. 10'/, (niet 10) uur, Ds. Th. SCHARTEN, van Hoorn. DE KERKERAAD. ZaDgvereenigiDgeo R.-K. Volksbond. MAANDAG a.a., '8 avonds 8 uur. REPETITIE. Aller opkomst dringend verzocht HET BESTUUR. Aankondiging. By akte, den 12dea Juni 1909 voor den ondergeteekendon Notaris verleden, waarvan het ontwerp werd goedgekeurd by Koninklijk Besluit van 25 Mei 1909, No. 45, is opgericht de Naamlooze Ven nootschap, Sigarenfabriek „HET HELDER- SCHE WAPEN", voorheen G. J. H. VER STEGEN vfc Co., gevestigd te Helder. Voorschreven akte eu Koninklyk Besluit zyn geplaatst in het Byvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag 6 Juli 1909, no. 155. C STAMMES, Notaris te Helder. CHRIST. JONGELINGS-VEREENIGING Spreuken loa. Gezellige Bijeenkomst op ZONDAG 11 JULI a.s., des avonds 77i uur, in haar gebouw Spoorstraat. r Beleefd tot een bezoek uitnoodigende. HET BESTUUR. VERLOREN een rood, bloedkoralen Ket tinkje met een gouden Tonnetje, gaande van de Koningstraat naar de Keizerstraat en Sluisdykstraat en een zilveren Collier, gaande van Kei zerstraat langs Plantsoen, Kerkgracht, Dykstraat en Smidstraat en terug Ka- naalweg, Postbrug, Plantsoen en Keizer straat. Tegen belooning terug te bezorgen Keizerstraat No. 100. optreden van het Zang, Dans en Instrumentaal Emsemble Chansons de la rue Repartoire Internationale. KERMIS TE HELDER 1909. Standplaats: NIEUWE KERKPLEIN. Vrijdag 9 Juli, 'savonds 8 uur, het nieuwste Napoleon-Successtuk: („De mooie Marseillaansche".) Tooneelspel in 4 bedrijven naar het Fransch van PIERRE BERTON. Jeanne de Briantes, („De mooie Marseil laansche") Mevr. Jeanne Spree-Mönch. Napoleon BonaparteM. Spree. Zaterdag 10 Juli, 'savonds 8 uur, Wegens uitbundig succes nog een, tevens' beslist laatste opvoering van successtuk met Oud-Hollandschen Zang en Dans, in 5 bedry ven door M. SPREE.. Spree als „Ouwe Jaap", Mevrouw Spree als Lijsbeth. Zondag 11 Juli, '8 avonds 8 uur, Groot sensatiedrama in 5 bedryven door CESAR VAN COU WEN BERG fLE. Spree als Eugene Degrave. Voor pryzen der plaatsen enz. zie men groote en kleine biljetten. KERMIS TE HELDER (Zuidzijde). GROOTR MIEDÏE SCROÜÏÏBURGTENT Directie: A. W1JLACKER ZATERDAG 10 JULI Beroemd volksstuk in 6 bedrijven. ZONDAG 11 JULI Nieuw Nooit alhier vertoond. Nieuw 1 Succes Volksstuk in 4 bedrijven. Operette met Zang en Dans in 1 Bedrijf. Aanvang 8 uur. Prijzen der plaatsen Ie Rang fO.75. 2e Rang f 0.60. 3e Rang f 0.40. 4a Rang f 0.25. Zaterdagmiddag ?an 24 unr Buitengewone Kinder en Familievoorstelling DOORNROOSJE of DE SCHOONE SLA PSTER in het BOSCH. Sprookje in 3 bedryven, bewerkt naar de sprookjes van moeder de Gans. Prijzen der Kindervoorstelling: le R. f 0.50. 2e R. f 0.30 3e R.fO.15.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2