KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje woor HelderTexelWieringen en Anna Paulowna DOOR BEIDER SCHULD. No 3800 Woensdag 14 Juli 1909. 37ste Jaargang. WAARSCHUWING. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten- Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnreau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. van Costumes, of onderdeelen daarvan, van Mantels, Kinderjurken en onder- kleeding, worden met uitvoerige toe lichting, in HET NIEUWE MODE BLAD opgenomen. Elk nummer telt veertien groot folio bladzijden, bezaaid met afbeeldingen ook van handwerken en tal van wetens waardigheden. Ongerekend het groot knippatronenblad, hetwelk daaraan is toe gevoegd en dat een praktische leiddraad biedt voor het navolgen van de elegante coupe der verschillende toiletten. Meerdere malen zal een Mode-afbeel ding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Yoor de praktische huisvrouw is het blad evenzeer een trouwe raadsman, als voor wie hoogere eischen stellen. De uiterst geringe prijs is voor niemand, die belangstelt in praktische of elegante kleeding een beletsel zich. op dit uit nemend tijdschrift te abonneeren. Prijs f 0.55 per drie maanden (franco per post f 0.65.) SW Men teekent in bij de Uitgevers van van deze Courant. flf* 1 Juli is het 3e kwartaal ingetreden. Projectielen, scherven, buizen, banden, looden kogels, enz., afkomstig van de schietoefeningen der Artillerie, welke gevonden worden opde zandplaatOnrust of op de Texelsche kust, of die uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendom. Hij ilie zich deze voorwepen toe- ëigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen, niet gespron gen projectielen, is levens gevaarlijk, ook voor de om geving van hem, die zulks verricht. De Kolonel, Commandant van het 4e Regiment Vesting-Artillerie T. C. DE BORDES. Naar het zich laat aanzien komt de Duiteche Rijksraad Woensdag met zyn belastingont- worpen klaar. Rijkskanselier Yon Biilow was in de laatste dagen al niet moer verschenen. Als hij en de Rijksdag Woensdag heengaan iB het zonder wederzijdsoh afscheid. Wat niet te verwonderen is want de Rijkskanselier heeft het leelyk laten zitten. De regeering werd in do laatste zittingen vertegenwoordigd door twee ministers en die aanvaardden wat de rechterzyde aanbood nu heel het regeeringsvoorstel was omge kegeld. Duitschland krijgt nu: a. Belastingen op het bezit: belasting op de overdracht en de waardevermeerdering van grondbezit, zegel-belasting op chèqnes, verhooging van de zegelbelasting op effecten, talon-belasting, verhooging van de matriculaire bijdrage van 60 tot 80 pt'enning per hoofd, samon 135 millioen. b. Nieuwe indirecte belastingenbierbe lasting, brandewijnbelasting, tabak-belasting, belasting op mousa. wijnen, rechten op koffie en thee, gloeilicht-belasting en lucifers-belas ting, samen 310 millioen. c. Handhaving van beBtaande belastingen. Belasting op spoorkaartjes en de suikerbe lasting, samen 55 millioen. En zoo komen de noodige 500 millioen mark bij elkaar. Wie de opvolger van Biilow worden zal? Daarover is nog niets te zeggen al worden er al namen genoemd. FEUILLETON. 38) Met ijzige koude kroop het achter hen aan en fladderde om bon heen als een zwevende spookgestalte. Nu waren het dichte dampen, die zich om de toppen bewogen, dan verdikten ze zich tot een witten muur, die onophoude lijk voorwaarts schoof. Uit de spleten van den gletscher, uit alle openingen van de rotsen, overal welde hy op als het water by een' vloed. De vochtige armen uitstrekkend, ontkiemde de nevel de stoutmoedige raenschen die zich in zyn ryk haddon gewaagd. Marianne had nog nooit iets dergelijks gezien. Hare borst was als toegeschroefd, ze had een gevoel, alsof de dood met zijne knokenhanden naar haar greep; plotseling rilde ze van kou. Slechts met de grootste wilskracht kou ze zich staande houden. De professor reikte haar de llesch toe en beval haar, eene flinke teug te nemen, hij had hare huivering gezien. Dat deed haar goed, als vuur liep het door hare aderen, ze kwam wat bij en dankte hem voor de verkwikking. *Nu hebben wij 't ergste gehadriep do gids Barthol vroolyk nit. .Dadel(jk zullen wij haar krijgen J" Marianne begreep niet dat hij do berghut bedoelde, en deze was toch nauwelyks hon derd schreden meer van hen verwyderd. Toen ze er bij waren, keok ze verward om In de .Humanité" wordt door het bestuur van de Fransche socialistische party en de socialistische Kamergroep in heftige bewoor dingen protest aangeteekend tegen het aan staand bezoek van den Tsaar van Rusland. In Engeland zal op 25 Juli en wel op Trafalgarplein te Londen een grooto demon stratie gehouden worden als protest tegon het Czarenbezoek aan Engeland. In Frankrijk zal 't nog wel wat luwen, hoewel de Franschen nu eenmaal ietwat heetgebakerde lui zijn. Zoo hebben minister Caillaux en do afge vaardigde Bos verleden Vrydag volgons de regelen der kunBt geduelleerd met do pistool op het schietterrein te Vincennes. Er werden twee kogels gewisseld, zonder dat iemand werd getroffen. De Italianen winnen het echter nog van de Franschen in beide zaken. In Italië wil eene partij ter gelegenheid van het Czaren bezoek eene ketelmuziek-manifestatie orga- niseeren. En daar is de, minister van posterijen in de kumer aangevlogen op den afgevaardigde Colaggani, die het ook wel een beetje te bont maakte met zijn verwijten en heeft hem een paar stompen toegediend. Er ont stond eene algemeene vechtpartij en den minister, die door zijn vrienden werd tegen gehouden, werden de kleeren van 't lyf ge scheurd. Er schynt met het geld, dat werd bijeen gebracht voor do slachtoffers van Messina raar te worden rondgesprongen een groot deel schynt zijn bestemming niet of nog niet te hebben bereikt. Te St. Petersburg blijkt de cholera nog niet te verminderen. Er zyn weer 107 nieuwe patiënten aangegeven terwijl 53 overleden. Hot aantal choleralijders bedraagt thans 721. In Perzië is 't nog niet in orde. De op standelingen, die bij den Shah op herstel der grondwetregeling, aandringen verliezen terrein, ook door dat Rusland met een vrije sterke legermacht en Engeland den Shah hulp verleenen. Daar zijn er in Perziö die zich over die hulp misschien niet ten on rechte ongerust maken. Zy voorzien eene inpalming van (Perzisch gebied een deel door Rusland, een deel door Engeland. Ook in Marokko zijn weer nieuwe onlns- ten en ditmaal vrij ernstige uitgebroken. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld, hoe Spanje langzaam maar zeker zijn voor bereidende maatregelen getroffen hoeft en batterij na batterij, bataljon na bataljon naar Ceuta en Melilla zond. Maar ook de kabylen- stammen zaten niet stilrenboden en bood schappers ylden van den eencn stam naar den andere, om do geloovigen op te roepen tegen de Roemi's, die zich van hun grond en bezittingen wilden meester maken. Hier en daar uitte zich reeds de opgozweepte rassenhaat in dadenmijnen werden geplun derd en do arbeiders verjaagd, maar ter stond waren de Spaansche troepen erbij, om onder generaal Del Real do overmoedigen te tuchtigen. En oogenschynlyk was do rust weer hersteld en leek het of het slechts plaatselijke rooversbenden waren, die Spanje's macht getrotseerd haddon. De roovorbendeu blijken nu echter gere- goldo troepen te zyn die op do Spanjaarden aanvielen en verscheidenen doodden. Er zyn reeds geregelde gevechten geleverd en de Spaansche troepen zijn slaags geweest. De aanvoerder seinde versterking noodig te hebben om zich te kunnen handhaven. Dat ziet er uit als formeel oorlog dus. HELDER, 13 Juli. By Kon. Besl. is benoemdtot lid van den voogdijraad te Alkmaar, mevr. J. M. Schokking—Baltesen Middelbeek, presidente van den Vrouwenraad tot verhooging van hot zedelyk bewustzyn en van het Tehuis voor vrouwen en meisjes te Helder, wonende aldaar. „Helders Belang". Naar men ons mededeelt is de Commissie voor Kunstavonden van Helders Belang» in onderhandeling met het tooneelgezelscliap van den heer Rooyaards, en met de Rotter dammers ^directie Van Eysdon). Om echter definitief af te slniten moeten de 400 abon nementen volteekend zijn. Logé-kaarten voor de feesten zijn tot en met 31 Juli vorkryg- baar k f 1.25. Na dien tyd f 2.50. zich heen. Waar was de heldere lucht en het trotsche gebergte Golvende, zich opstapelen de nevelmassa's en eene verstijvende koude. //Nu vlug naar binnen, opdat go warm wordt. Vandaag komen we niet verder 1" riep de professor. Neen, vandaag niet!" bevestigde de gids diep ademhalend. f'k Ben al heel bly, dat we 't zoover gestuurd hebben." Marianne stond nog altijd op dezelfde plek en staarde op die steeds maar voortdurende werking der natuur. Weer gevoelde ze de aanraking van die kille hand, hier bevond ze zich in het ryk van den dood, van den vyand van al het levende. De professor nam haar stil van ter zijde op, zy waren alleen. De gids was in de lint verdwenen, om hen, die aan zyne bescherming waren toevertrouwd, een versterkend maal te bereiden. ,Hebt ge al uwe vroolykheid boven gelaten, mevrouw Met zulk duivelstuig maakt men kort proces en draait het den rug toe. Zoo De oude heer pakte de jonge vrouw bij de schouders en draaide haar naar de deur toe. Hij had in 't geheel niet gezien dat or een man op den drempel stond, die jnist nit de hui was gekomen. ,Jorgcn 1 De nevel, die onheil verkondigde en deze drie menschon als 't ware omgolfde, verstikte den verschrikten uiiroep van de hooge vrou wenstem, maar tot de oogen der beide man nen klonk hij toch door als eene smartkreet. z/Ik kwam in Pontrezina aan, toen gij reeds waart opgebroken. Toon deed ik het eenige wat my overbleef, namenlijk een gids nomen en je tegemoet gaan. Want wie kon weten of je geen lust zoudt krygen ook dade lijk elke piek van de Bernina te nemen Stoel en Spree. Een avond doorgebracht bij het gezelschap van de hecren Stoel en Spree behoort tot de aantrekkelijkheden van do kermis. Vrijdag woonden we de opvoering by van .La Belle Marseillaise," een stuk uit den tijd van het consulaat van Napoleon. Hot is een episode uit de jaren 1800—1804. Het eerste bedryf behandelt den mislukten aan slag op het leven van den Consul, toen hij zich opweg bevond naar den schouwburg. De geweldige ontploffing doodde velen, maar trof Bonaparte niet. De intrige uit dit ge schiedkundig feit samengesteld is zeer inte ressant. De verdere handeling komt hierop neer, dat Napoleon zich bijzonder interesseert voor een huwelijk van een zijner kapiteins met de schoone Marseillaise, maar zij verzet zich daartegen, ornaat zij reeds de echtge- noote is van een edelman, die onder een valschen naam leeft. Niettegenstaande dit wordt toch door den wil van Napoleon het huwolyk togen haar zin in de Tuilleriën vol trokken. Later toen de eerste echtgenoot, die een der samenzweerders by den beruchten aanslag was, in een doel het leven liet, ver zoende zij zich met den loop der gebeurte nissen. Het stuk werd uitmuntend gespeeld, want hot gezelschap beschikt over goede krachten. Do heer Spreo was in do rol van Napoleon en mevr. SpreeMonch in die van La belle Marseillaise uitstekend en werden bijgestaan door een ensemble van goede krachten. Het publick toonde dan ook door luide toejuichin gen zijn goedkeuring. Meer Twintigjes. Er is cronisch gebrek aan twintigjes der Staatsloterij. De regeering is niet voornemens hot aantal loten uit te breiden, en dienten gevolge heeft de directie van Lotisico be sloten bij de eerstvolgende loterij gewone twintigjes uit te geven tegen denzelfden prijs en op dezelfde voorwaarden als bij de Staats loterij. IJmuiden. Door de reedery van den haringloggor Katwjjk 139 «Anna en Lecntjo" is tbans een aanklacht ingediend tegen de bemanning van den Duitschen stoomlogger «Nordenham 8 Sigmund," omdat deze de netten en breels gekapt heeft van eerstgenoemden logger, (zie vorig nummer). De heer A. Bakker alhier heeft wogens voortdureude ongesteld eervol ontslagheid aan gevraagd als zeeloods in het derde District. Afschuwelijk. In stomdronken toestand zette vronw W. in de Palmstraat, te Hilversum, Zaterdagavond haar vijfjarig zoontje, dat zy wasschen wilde, in een kom met kokend water. Opmerkzaam gemaakt door het hevig gillen van het arme kind, trad een buurman binnen, die het kind direct aan de vrouw ontrukte en het naar zyn woning droeg, waar dr. Beukers, in alleryl gewaarschuwd, hot stumpertje verbond. Het bleek, dat beide voetjes verbrand wa ren. De geneesheer gelastte daarop overbren ging naar de R. K. ziekenverpleging. De ontaarde moeder, op straat gekomon, word gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Scheepsbouw. Aan de Kon. Maatschappij /,De Schelde", te Vlissingen, is de bouw opgedragen van twee torpedobootjagers en een onderzeesche torpedoboot voor do Nederlandsche Marine. Stuurlieden examens. 's-Gravcnhage, 9 Juli. Geslaagd stuurman sleepvaartJ. Termijn derde stuurman groote stoomvaartJ. P. Escher, C. P. A. M. van Etten. Het geweten van den dief. Onlangs is melding gemaakt van een dief stal van f40 ten nadeelo van den arbeider S. T. te Paesens. De dader is nog niet be kend geworden maar de vorige week heeft T. zijn briefje van f40 weer terugge kregen Hy was voor zyn boer een dag naar stad (Dokknm) geweest, 't Schijnt, dat de dief zich niet gerust gevoelde met z'n ge stolen geld, want toen T. den volgenden dag z'n werkbroek aantrok en toevallig in de zakken voelde, haalde hy er tot z'n niet ge ringe verbazing en blijdschap hot briefje uit te voorschijn. Blijkbaar heeft de dief van de afwezigheid van T. gebruik gemaakt om zyn slechte daad weer ongedaan te maken. Zoo noemt men dat toch in de taal van de bergsport? Ik denk mij deze ook Bpoedig eigen te maken, daar ik hier eenige weken hoop door te brengen." Marianne stond nog altyd als door den bliksem getroffen. Slechts in hare oogen brandde de angstige vraag: Wat wilde Jör- gen hier, wat verlangde hy van haar Nu eertst herinnerde ze zich baren gelei der, ze bedacht dat ze onder menschen was, dat de vorm bewaard moest worden en ze eene blijde verrassing diende te toonen by het verschijnen van Jörgen. Na een vluehtige voorstelling trok de proffeBsor zich in de hut terug. De twee stonden alleen in de wjjde nevelzee, zóó alleen, dat Marianne angstig te moede werd. Zij drong in de richting der hut, maar Jürgen stond onbewegelijk voor hpar en versperde haar den weg. „Wat wilt ge van my ,Nog eenmaal wil ik motje praten. Het wilde er niet bij me in, dat we na al voor altijd gescheiden zouden zijn." .Je hebt de plaats voor een onderhoud slecht gekozen. Hierbuiten kunnen wij niet blyvoD, en in de hut zijn wy niet alleen." «Als ge maar wilt is het toch mogolyk. Het is in weinig woorden af te doen." Je had my kunnen schryven." //Marianne, is liet dan werkolyk waar, dat niets meer in jc voor my leeft en spreekt? Heb je alles vergeten, wat eens lusschen ons bestond Hebben woorden zoo weinig beteekenis? Eens ben je vry willig dc myne geworden en heb je my liefgehad, want zon der liefde zou je mij toch niet tot man heb ben genomen." .Uit de liefde kwam dwang, cn daarom was ze zeker nooit «le ware liefde", zei ze bitter. De Fransche Marine. Alweder een onheil in de Fransche marine 1 Millioenen schft in een arsenaal. Reuter seint uit Cherbourg: ,Er is in het arsenaal brand uitgebroken in de magazynen, waarde nauwkeurigheids- toestellen en de torpedo's voor do onder zeesche booten bewaard worden. De moord van Cur2on Willie en Lalcaca. Londen, 10 Juli. De Indiër Madorlal Dinghra is heden voor het politiehof verschenen. Hy wordt beschuldigd van moord op Curzon Willie en den Parsee dokter Lalcaca gepleegd, Do beklaagde zeide, dat liy volmaakt in zijn recht was. De Engelschen zouden not zoo hebben gedaan, als de Duitschers in hun land kwamen. Londen, 10 Juli. Het politiehof van West minster heeft hedenmiddag Dhingra naar de centrale rechtbank voor strafzaken verwezen wegens den moord op Curzon Wyllies. Ge vraagd of hy iets te zeggen had, verklaarde DhingraIk wensch niets te mijner verde diging aan te voeren, maar betwist alleen beslist, dat eenige Engelsche rechtbank be voegd is mij gevangen te houden en te von nissen, vandaar dat ik zonder verdediger ben. Ik houd vol, dat indien de Engelschen vader landlievend handelden indien zij de DuitBcherB bevochten, byaldien de laatsten Engeland vermeesterden, het voor my oneindig vader landlievender en veel meer te rechtvaardigen was, om de Engelschen te bevechten, want ik hond de Engelschen aansprakelijk voor don moord op tachtig millioen Indiërs ge pleegd binnen een tijdperk van 50 jaar. De Engelschen onttrekken jaarlijks I00,0ü0,000 p. st. aan het geld der Indiërs de Engel schen brengen tallooze Indiërs op of depor teerden ze, ofschoon ze niets anders misdeden dan hetgeen de vaderlandlievende Engelschen hnn landgenooton aanraden te doen. Hebben de Duitschers geen recht Engeland te bezet ten, dan hebben de Engelschen allerminst het recht Indië te bezetten. Wij hebben het volste recht eiken ons land bezoedelenden Engclsohman te dooden. Als de Engelschen poseeren voor de voorvechters voor de ver drukten in Rusland en in den Congo, zijn zy huichelaars. Als de Duitschers Engeland bezetten, dan zou de Engelschman het niet te dulden vinden den insolenten Duitschor de straten van Londen te zien afslenteren. Zou zulk een Engelschman dien Dnitscher overhoop steken, dan zou hij zijn landgenoo ton een oprechten vaderlander toeschynen. Zoo streeft ook de Indische patriot naar do vrymaking van Indië. Ik leg deze verklaring geenszinB af, omdat ik genade afsmeek, neen, ik cisch daarentegen dat de Engelschen my ter dood veroordeelondes te heviger zal de wraak myner landgenooten zijn. San Francisco. De president van de San Francisco'sche Kamer van Koophandel, die op het oogenblik te Berlyn vertoeft, heeft aan een dagblad man medegedeeld, dat de herbouw van San Francisco, d. w. z. het wederoptrekken van 24,000 vernielde hnizen, in den tyd van slechts drie jaar geheel is gereed gekomen. Dat werk heeft 200,000,000 p.st. gekost. De stad is volgens het oude plan, maar groot- Bcher herbouwd. Er zijn nieuwe brandwaterleidingen, voor zeewater, gebouwd, die in geval van brand of aardbeving niet kunnen worden vernield. Houten huizen mogen in San Francisco niet meer worden gebouwd. Deze wederopstanding zal als een nationaal feest worden gevierd. Dit geschiedt op aan drang van president Taft en de Amerikaan- scho regeering. Er zullen tal van Enropeesche oorlogsschepen komenook Nederlandsche. Proza en Poëzie. Hoe donderend bruist de rivier in haar bedding Zou jy dat soms niet doen als je bed vol steenen lag DE WEEK. 11 Jali. 'tls een rare .komkommertijd", die van midzomer-1909 1Grauwe regenluchten en hcrfBt-atmospheer zoodat hoe dichter we komen bij half Jali, de angst in de harten der menschen, die 't van zes k acht weken .vol seizoen'' moeten hebben, steeds-nijpen- der wordt... Een zomertje tot nn toe, van parapluies, regenjassen en overschoenen; de prijzen van panama-hoeden, lichte dassen en kleurige fianelpakjes dalend, gedrukt. »Ik wil wachten, wachten tot je den weg weer tot my terugvindt," sprak Jörgen ver der, zonder op die tegenwerping te letten. •Voor jou is de vryheid het hoogste, tot go later zult inzion dat ook hierin slechts dan geluk is te vinden, als ze met wijsheid wordt beperkt." Niettegenstaande de toenemende duisternis bemerkte hy den trotseorenden rimpel, die tusschen hare wenkbrauwen stond. Missohien zou zo nog meer hebben gezegd, als de pro fessor niet plotseling op hen was toegetreden en op vasten toon had gezegd .Ziezoo, nu aan tafel. U kant immers nauwelijks staan van vermoeidheid, en de de koude zit u in merg en been. Uw echt genoot is niet met ons boven geweest, die weet niet dat het ous nu minder om praten dan om eten en drinken is te doen." Ileel ongenegoerd voerde hy Marianne de but binnen, hot aau docter Hofman overla tend, of hy hen wilde volgen. Zonder veel discours zaten ze met hun drieën aan tafel, de beide gidsen bedienden en namen dan zelve ook hun aandeel. Professor Weiszhorn nam den dokter op van onder zyne zware wenkbrauwen en wist niet recht, wat hij van hem maken zou. Als een tiran zag hij er niet uit, en toch moeBt hij hot haast geloo- ven, als hy in het lieve gezicht van de vrouw keek. Hoe treurig was dat veranderd Alle opgewektheid was er uit verdwenen, zij zat daar als een standbeeld, een gevoel van kou ging Ietterlyk van haar uit en op haar rein, trotsch voorhoofd groefden zich rimpels, die hy nooit te voren er in had gezien. Was deze koele, trotsche vrouw dezelfde, die zoo kinderlijk bly kon zijn, zoodat hy haar had liefgekregen, als zijne eigen dochter? Met weinig woorden verklaarde Hofman Een komkommertijd, waarin we noch zee slang noch honderd-en-vyftig-jarigen neger noch echte of pseudo-spookhuizen noodig hebben om aan .stof' te komen Na 25 Juni zou men kunnen herademen, was gezegd. Z'n reisplannetjes maken met do collega's gaan overleggen, hoe de verloftijd zou verdeeld. In plaats van de politiekery, met al den aankleve van dien, rustige, ongevaarlijke zomerbespiegelin- gen. Reisbrieven, luchtige feuilletons; 'tallengs inkrimpen der rubriek .Uit de Pers' tot een regel of watWindstilte, rust, recös va- cantie Es war' zu schön gewesen, Es hatt' nich sollen sein Ik zie, in midzomer-'09, geen spoor van komkommer-periode aanlichten. Wij zitten midden in de .soesab". Tus schen Sinterklaas en Kerst kan 't niet woe liger, onstuimiger zyn De Kuyper-perkara onopgelost. Tot nu toe de aangevallen man, na zyn eerste ver weer, zwygend niet uit z'n tent te lokken zomerreisjc makend. Een ,taktiek", welke de menschen, die van alle dingen .graag het ergste denken'natuurlyk tot de ont boezeming brengt: «Hij denkt 'taldus te winnen. Het praatje stillekens te laten dood bloeden totdat niemand er meer aan denkt! Maar dat vliegertje zal nu eens niet op gaan 1" Dr. Kuyper was steeds gewoon om zijn beste kraohten te sparen tot den tweeden .termijn van pleidooi. In de Kamer, voer, tijdens en na zyn ministerschap gaf hy doorgaans eene tamelijk zwakke, lauwe eerste rede Zoodat er, met zekere verbazing, gefluisterd werd: .Ilij valt niet mee dit maal Doch wanneer de opposanten dan al hun krnit verschoten haddenal hun geest en eloquentie uitgeput, dan kwam de man, die zyn beste materiaal behoedzaam had gespaard, uit den hoek enniet zelden moest de vijand, aldus overrompeld door een forschen als onverwachten, ongedachten aan val, torugdeinzen Best mogelyk, dat de heer Kuypor thans evenzoo handelt. Rustig jes wacht, totdat in September van zelf de gelegenheid zal komen tot het schen ken van de opheldering, waar het land stel lig recht op heeft. Nu reeds gaan er, ook onder de felle tegenstanders, eerlijke stemmen op, die met kracht waarschuwen tegen overijld vonnissen. En vele oordeel vellingen komen or van gansch-ocpartydige lieden van menschen, die noch tot dr. K. vrienden of bewonderaars noch tot zijn geest verwanten kunnen gerekend, on die zeggen .Vooralsnog lijkt 't dat de Kabinetsforma teur van 1901 als minister onvoorzichtig heeft gehandeld, zoodat hem niet licht weer eene portefeuille zal worden toevertrouwd. Maar van corruptie, in den eigenlijken zin, is hier geen sprake Als monsch is dr. K. volstrekt niet geblameerd." Men kan natuur lyk niet nagaan of mr. Tideman met nog verdere .onthulling" zal komen, die een anderen, nieuwen kijk op 't geval gunt. Wat tot nu toe bekend is geworden van dr. K 's zijde ook werd toegegeven; is in staat om tot de meening te doen overhellen dat dr. Knyper's temperament, eigenaardigheden ook zyn in een zóó intellectueel-sterk, zoo scherpzinnig man wondorlyk gemis aan menschenkennis hem, ondanks al zijn schitterende gaven, minder geschikt maken voor het ambt van verantwoordelyk minister. Met dat al raakt gelyk ik zei de komkommertijd '09 door deze en andere geruchtmakende dingen, in de verdrukking. De verkiezingen voor de Gemeenteraden zouden het land vrywel onbewogen hebben gelaten, zóó kort na de groote stembus campagne en ondanks het stellen van vele candidaten, die geen schyn van kans hebben, in sommige plaatsen. Dat candideeren is eene liefhebbery, welke in zoo ver niet //on schuldigis dat zo last, moeite, tijd en geld koBtEn de Limburgsche burgemeester, die de kas van zyn dorp lief had en twee gegadigden voor een //Raadszetel" liet loten 't Langste papiertje was voor den aan staanden medebeheerder der gemeente, deze landelyke edelachtbare heeft eigenlyk een kostelyke les gegeven in practisch-inzicht en gezond-verstand 1 Over de Raadsverkiezingen zouden we ons niet zoo druk hebben gemaakt. En zelfs de verkiezing van den vermaarden heer Z. Gulden te Amsterdam zou noch mr. Van Leeuwen'8 hart noch de ziel van ons kiezers volk geschokt hebbenDoch daar is ge- zijne onverwachte komst, en de professor deed als welopgevoed mensch, alsof hy het geloofde. De gids Barthol daarentegen speur de onraad en beschonwde hem met wantrou wende blikken. Hoe zag zyne vrouw er uit, sedert hij hier was 1 Dat was niet met haar goedvinden gebeurd. Waarom was hy niet weggebleven in do grootevlakte daarbene den en had haar ongestoord in de bergen gelaten. Als Marianne onbevangen was geweest, dan zou zo hartelijk hebben moeten lachen om deze beide getrouwen die zich zelfs tegen over haren man tot hare beschermers had den opgeworpen. Maar zy was doodvermoeid en treurig gestemd. Al den tyd te voren had ze zich zoo vry on gelukkig gevoeld. Waar om liet men haar niet met rust? Was ze toch maar eerst alleen in hare kamer. Mor gen zou misschien alles een ander aanzien hebben. Professor Weiszborn zag, hoe vermoeid de jonge vrouw was en kwam haar ook hierin weer tegemoet. Het is maar goed dokter, dat er geen dames zyn, nu kunt u met uwe vrouw alleen over de kamer hiernaast beschikken. Wy zullen het ons hier wel gemakkelyk maken. Aangename nachtrust!" Marianne druktu hem de hand en ging totaal versuft en byna niet meer in staat tot eene heldere gedachte, haren man voor uit. Met moeite bewaarde ze hare uiterlyke houding. Daarbinnen zonk ze op een hou stoel neer en zag sprakeloos toe, hoo haar man eene meegebrachte kaars in den 1 van eene leege flesch stak, haar aanstak en op de tafel zette. Toen begon hy in de kleine ruimte rusteloos op en neer te loopon. «Je zeide zoo pas: .Vryheid is geluk.' komen het zeer droevige geval in Den Haag, waar op twee Raadsledon de zeer ern stige verdenking rust van hnn mandaat mis bruikt te hebben tot 't zich verschaffen van groote geldelyke voordeelon. Hier is naar men algemeen toegeeft geen schyn, geen verdachtmaking of laster, of boosaardige overdrijving Hier is, althans wat een der beschuldige Raadsleden betreft treurige schokkende waarheidmag men althans griooven wat zy, die de zaak van- naby beschouwden en eerlyk onpartydig oor deelden, verzekeren, 't Is den heeren niet gelnkt, in de Raadszitting, waar 't geval ter sprake werd gebracht, zich te disculpeoron 't Eind zal wel zyn, dat ze althans de kiesch- heid zullen hebben om het «consilium abeundi" op te volgen en den Raad niet tot krasser maatregelen te dwingen. Maar men kan niet weten IDe zaak is nog lang niet nit, en te oordeelen naar den toon van .ver drukte onschuld'van toornend-verontwaar- digd belcedigd eergevoel, die de heeren kozon, zou men geneigd zyn te vermoeden, dat zu om het behoud van hun zetel nog wat zullen vechten De Haagsche Raad heeft zich in deze correct, krachtig, en tevens ridderlyk-loyaal, gehouden. Nog steeds is de gelegenheid open, voor do beide verdachten, om te bewyzen dat zy ten onrechte beschuldigd werden 't Ware te hopen, te wenschen, dat 't hun gelukteOok voor de eer, den naam van ons openbaar leven. De //corruptie" ie uon gift- en woekerplant, die elders schromelijke verwoestingen aanrichtte, doch, Gode zij dank, tot nu toe op Nederlandschen bodem niet wilde tieren, al doen grimmigo cynici nog zoozeer huu best om het tegendeel te doen geloovenWaar zy echter een plekje vond, dat voor haar wasdom toch nog geschikt bleek, daar rukke men 't uit, zoodat er van de wortels geen haartje of vezeltje moer blyft steken Een ander middel om zich tegen onherstelbaar, al-meer voortwoekerend verderf te beschutten, is er waarlijk niet. Met dat al myn journalistenhart dwingt me or telkens op terug te komen gaat «Ie kalmte van ons zomertje aldus reddoloos verloren.Noch de congresseeronde hoeren der Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunde noch de (blykb'aar door nijdigheid van menschen, die zoo graag van de champie- lievende jongelui zouden .geprofiteerd heb ben, opgeblazen) geruchten over Beekache .uitspattingen", orgieën en bacchanaliën noch dit en zelfs niet de gewone zomer- berichten over h.h. zakkenrollers en kwart jesvinders in de treinen, zouden onzen kom kommertyd bedorven hebben Maar die andere, ernstiger, grooter dingen maken, dat er hevige spanning blyft heer- schen in den dampkring En we schieten al opl De langste dag is al een week of drie van ons wegIn Juli gaan we al (vergeet 't niet!) 1 uur en 7 minuten .korten". Wij hooren al 't oen en ander over reconstrnctio-plannen voor het Kabinet-Heemskerk. Dat de heer Iden- burg don Buitonzorgschen troon zou bestygen werd verwacht en zal ofschoon Gen. Van Heatsz' opvolger dan nog niet officiéél is aangewezen, ook wel geschieden Insu- linde mag zich gelukkig rekenen, zulk een schrander, krachtig, kundig on eerlyk man tot landvoogd te krygen. Dat generaal Sabron door den staat van zyn gezondheid zal worden genoodzaakt af te treden is bedroe vend. Men mag iemand van andere be grippen op militair gebied aan het hoofd van Oorlog wenschen, waar van systeem- wyziging thans natuurlyk geen sprake is, moet betreurd het heengaan van een op zyn gebied zoo kranig en respectabel bo- stuursman als generaal Sabron. Van harte is 't te hopen dat do geruchten, meldend het plan van mr. Nelissen om, wegens wankelende gezondheid, de porte feuille van Justitia neêr te leggen, alsnog zullen worden gelogenstraft. De heer Nelissen is een der beste ministers van Justitie, die wy ooit hebben bezeten. Voor bóm speciaal ligt oen schatryk arbeidsveld open on op hem zyn tal van verwachtingen gebouwd, 't Zou een pijnlijke teleurstelling zyn, groot, gevoelig verlieB voor het Kabinet- Heemskerk, indien mr. Nelissen zich uit het openbare leven moest terugtrekken. Gelukkig luiden de jongste tydingen gerust stellend. Intnsschen wordt, ook voor onze Excellentiën, de zomerrnBt '09 tot iets haast-denkbeeldigs en zullen we de Sep- tember-drukte instevenen vóórdat wij er zeiven eigenlijk recht besef van hebben I Mr. Antonio. Je zult vryheid hebben, onbeperkte, volledige vryheid." Marianne deed de oogen weer open en staarde Jörgen aan, alsof hy haar een hemel- sche tijding verkondigde. .Toch verlang ik een jaar bedenktyd. Je moet je zelve onderzoeken, Marianne. Zeg je my na verloop van dezen tyd, dat je by je wensch blyft volharden, dan zal ik je de vryheid geven en de scheiding zal worden aangevraagd." «Ik dank je." .Maar nu heb ik nog één verzoek. Ik doo je het voorstel, met my de uitnoodiging van iians Ewers aan te nemen. Wij gaan samon naar Indië, altyd je verlangen geweest, do wereld te zien. Ik heb thuis een plaatsver vanger genomen, die in ons huis woont en myne praktyk waarneemt. Hedwig zorgt voor hem, zoodat ik rustig weg kan". Marianne dachtwaarom had dat niet eerder kunnen gebeuren, toen ik er je om verzocht Nu is het te laat veel te laat. .Zie, ik wil je beschouwen als eene vrien din. Schenk mij dit ééne jaar nog, dan wil ik berusten." Marianne wierp oen schuwen blik op hem. Wat was in die acht weken uit Jörgen go- worden, uit Jörgen dien sterken man, wien hot nooit aan zelfbeheersching had ontbro ken Nn bemerkte ze ook, hoo vervallen hy er uitzag. Zyne heldere, mooie oogen lagon diep in hunne kassen, en de hand, die hij baar toereikte, beefde. «Spreek een woord Marianne, maak een einde aan deze kwelling. Je inoet voelen, hoe lief ik je heb." Aoh, laten wo er eon einde aan maken 1 lk ben geheel uitgeput, Jörgen, naar lichaam en ziel." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1