KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Pauiowna» DIT DE HELDERSCHE SAMENLEVING. Gemeenteraad van Anna Pauiowna, No 3803 Zaterdag 24 Juli 1909 378te Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 24 Juli. Ziekenfonds „De Eendracht". Woensdag 21 Juli vergaderde in het lokaal van den heer de Koning de afdeeling Zieken fonds der Werkliedenvereeniging »De Een dracht". Nadat de president, de heer Zits, de leden had welkom geheeten, herinnerde hij dat het nu 6 jaar is geleden dat het fonds werd op gericht met een aantal van 17 leden hetwelk nu 242 bedraagt. Tevens gaf hy een over zicht van datgene wat in die periode is af gewerkt en deelde met blijdschap mede, dat op heden jiet kapitaal aanwezig is hetwelk het reglement voorschrijft. De finantieële toe stand is gunstig te noemen in vergelijking met Zusterverenigingen, welke lang niet allen op een dergelijke toestand kunnen bogen. Opmerkelijk noemt spreker het, Jdat dit resul taat bijna geheel uitsluitend is verkregen uit de dubbeltjes der leden zelve. Hierna werden de notulon gelezen en zonder op of aanmerking goedgekeurd, waarna door den heer Noors als penningmeester het flnan- tieel verslag werd uitgebracht over het 2e kwartaal 1909, hetwelk luidde in ontvangst en uitgaven f804.15 en f228.96, batig saldo <75,19. In kas op uit. April f641,76 thans in kas [f 716.95 nog te innen contributie f 49.10, zoodat het kapitaal der afdeeling be draagt f 766.05. Deze rekening en verantwoording werd door een commissie uit de leden de heeren Esser, v. d. Jagt en DelfoB nagezien en in volkomen orde bevonden. Nog werd medegedeeld dat aan de erven 'eden lid was afgedragen f22. i f20.ingevolge van een overleden en aan de wed. Nagtzaam art. 16 van hel reglement. Hierna volgde bestuursverkiezing periodieke aftreding der heeren Noors, Paans, Janzen, Zits. Aangezien geen tegencandidaten waren ingeleverd werden deze heeren als herkozen verklaard en namen zy hun benoeming aan. Thans volgde nog verkiezing van 2 be stuursleden wegens vertrek van den heer Laby naar Hellevoetsluis en wegens bedanken van den heer v. d. Spek. Gekozen werden de heeren Lengers en Bak, die hun benoe- Verder werd na eene geanimeerde discussie met alg. stemmen besloten weder deel te nemen aan de jaarfeesten der vereeniging en wel op twee achtereenvolgende avonden. Medegedeeld werd dat zich een commissie van 10 personen heeft gevormd om zoo mogelyk een St. Nicolaasfeest te orga- niseeren voor de kinderen der leden. Hierna werd de vergadering gesloten. Met de Heldersche Winkeliersvereniging naar Amsterdam. Het bestuur van de Heldersche Winkeliers- vereeniging heeft aan haar leden een voor beeld gegeven hoe de zaken moeten worden aangepakt, zullen zy kans van slagen heb ben; getoond ook, dat een snel besluit vaak een goed besluit is. Het is bekend, dat in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam een Middenstands- Tentoonstelling wordt gehouden, die de be doeling heeft aan de handeldry venden te doen zien, wat de Nederlandsche Bond van Ver- eenigingen van den Handeldrijvenden en van den Industriëelen Middenstand sinds zyn oprichting heeft gedaan om die •mid denstand" een steun in den rug te geven in zijn stryd tegen de machtige organisaties van de groote magazijnen en wat daarmede samenhangt, welken weg de middenstand heeft te volgen om den strijd met die groote lichamen met succes te kunnen voeren. Boven dien geeft die tentoonstelling een mooi, leer zaam beeld van de fabricatie van een massa artikelen, die de winkeliers dagelyks ,aan den man" moeten brengen, doch waarvan sy niet kennen de grondstof, niet kennen de wyze van fabriceeren, en dus ook niet altyd kunnen beoordeelen, of aan de wenschen van hun klanten al of niet kan worden voldaan. Het bestuur van de Heldersche Winkeliers- vereeniging zag het groote belang, gelegen in een bezoek aan die tentooDBtelling, dan ook zeer goed in, en kwam Zaterdag 1.1. met het voorstel by haar leden te profiteeren van den goedkoopen trein, die Woensdag daarop van hier naar Amsterdam zou ver trekken, om gezamenlyk een bezoek aan die tentoonstelling te brengen. Dat voorstel sloeg in: een 80-tal dameB en heeren verklaarden zich dadelyk bereid aan de excursie deel te Dank zy de goede regeling, is het uitstapje uitnemend geslaagd. Te ruim 7 uur vertrok ken, kwam men tegen tien uur op de ten toonstelling, waar tot half een werd vorble- ven. 't Was daar vol Helderschen, want ook de ruim 550 passagiers, die eveneens met den goedkoopen trein in Amsterdam waren gekomen, hadden de tentoonstelling als het voornaamste doel van hun reis beschouwd, zoodat men een oogenblik kon denken aan den Helder te zyn I Van 1 tot 2 uur werd geluncht in de Commerce" in de KalverBtraat, waarna van half drie tot half zes een bezoek aan Artis werd gebracht. Te zes uur vereenigden allen zich weder aan een diner in de Commerce". Na afloop daarvan werd door de meesten hunner nog een kort bezoek aan de tentoon stelling gebracht, om to ruim 10 uur de terugreis naar den Helder te aanvaarden. De deelnemers aan de excursie waren het bestuur der vereeniging uitermate dankbaar voor de uitnemende regeling. Dat bleek uit menig hartelyk woord, gesproken tydensden maaltijd in de .Commerce", dat bleek ook tydens de terugreis, waar het geheele gezel schap in een gereserveerde derde klasse wagon was «opgeborgen"; daar zaten de «scherpste concurrenten" broederlyk byeen, en was een recht joviale opgewekte stem ming overheerschend. De deelnemers hadden dan ook alleszins reden tevreden te zyn over de goede regeling. Iodere deelnemer had slechtB <3.te vol doen. Daarvoor had men vrij reiskosten, doorloopend toegang op de tentoonstelling, vry entrée in Artis, en lunch en diner inbe grepen. Loting Nationale Militie. De loting voor de nationale militie zal alhier plaats hebben op Maandag 16 Augus tus a. s. van de ingeschrevenen wier geslachts namen beginnen met de letters A tot en met M op Dinsdag 17 AuguBtus a. s. van de in geschrevenen wier geslachtsnamen beginnen met de letters N tot en mot Z; op Dinsdag 17 Augustus a. s. voor de ge meente Wieringen. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 22 Juli. Geslaagd voor de groote stoomvaart derde stuurman C. S. T. Rietbergen en J. Sioben. Kamerverkiezing Schoterland. De Centrale Liberale Kiesvoreeniging heeft tot candidaat gesteld mr. Limburg to Den Haag. Brand. De machinefabriek Holland van de firma Ledeboer te Borne is afgebrand. Gelezen voor een der winkelramen eener varkensslachterij in een volksbuurt te Amster dam •Door regen Spek en vette lappe n." De Vorwarts heeft een artikel onder het opschrift: Weg met de vestingen Zy betoogt erin, dat de Zeppelins een ommekeer in een oortog zullen brengen. Zep pelin heeft op zyn laatsten grooten tocht ruim 900 K.M. zonder landing afgelegd, of schoon het weer dikwijls zeer ongunstig was. In een oorlog met Frankrijk zou het lucht schip niet alleen gemakkelyk van Metz naar Parijs en terug ide afstand is 290 K.M.) kunnen stevenen, maar daarna nog 320 K.M. kunnen afleggen. Wat het voor Frankrijk beteekenen zou, indien 12 uur na de oorlogs verklaring een of twee dozijn Zeppelins boven Parijs verschenen en zich bier 13 uur met de plein pouvoir, die de oorlog tegenover vestingen verleent, ophielden, kan men zich gemakkelyk voorstellen. De Fransche lucht schepen zouden ook Duitschland kunnen binnendringen, maar niet in de gelegenheid zyn, om zoo gemakkelyk een middelpunt van de beteekenis van Parys te bereiken. Berlijn is 600 K.M. van de Fransche grens verwyderd. Metz en Straatsburg zouden echter voor een aanval in aanmerking komen. Aan den anderen kant zouden ook de Duit- sche luchtschepen hun aandacht aan de Fransche grensvestingen en sperforten, tus- schen welke de Duitsche legers heen zouden moeten breken, wyden. Het is duidelyk, dat de vestingen geen doel meer hebben tegenover de geduchte lucht schepen. De beste gevolgtrekking, die men uit de ontwikkeling van hot bestuurbare luchtschp moet maken, is daarom de afschaf fing van de vestingen. Veldheeren van naam hebben nooit met vestingen gedweept. Zy zagen ze liefst aan den kant van hun vyand, omdat zy als mui zenvallen dienst kunnen doen. In Maagden burg hebben de Franschen vele Pruisen ge vangen genomen, die in de October-veldslagen van 1806 ontkomen waren. Was de waarde van veBtingen vroeger al zeer twijfelachtig, sedert de laatste verrich tingen van Zeppelin is zijjnog'meer verminderd. Daartegen helpen kanonnen, die voor het bombardeeren van luchtschepen gebouwd worden, niets. Ook met luchtschepen, die op de luchtschepen van den vyand schieten, zal niet veel uit te richten zijn, omdat de stryd zich in een ruimte afspeelt, die drie dimensies heeft, terwyl by den landoorlog maar twee dimensies in aanmerking ko men. Het luchtschip kan zich aan het vyandelyke vuur niet alleen door be wegingen voor-, achteruit en zy waar ts, maar ook door opwaartsche bewegingen snel ont trekken. Daardoor wordt de trefkans sterk verminderd. Bovendien heett men in een ves tingoorlog met een zeer groot doel te doen, dat ook op zeer groote hoogte gemakkelyk geraakt kan worden, zoodat de bombardee- rende luchtschepen, zonder dat dit aan de uitwerking van hun aanval afbreuk doet, zeer hoog kunnen stygen. Vallen de luchtschepen in de duisternis aan, dan is de tegenstander heelemaal mach teloos. In donkere nachten zal men ze moei- lyk kunnen onderscheiden. De troost, dat totnutoe alleen het Duitsche ryk een bestuurbaar luchtschip heeft, dat 37 uur aan een stuk in de lucht kan blyven, dat dus de Duitscho vestingen van andere bestaanbarë luchtschepen minder te duchten hebben, is niet voldoende, want bij uitvin dingen speelt het toeval een groote rol. Zeppelin is geen oogeblik zeker, dat een Franschman of Engelschman of een andere vreemdeling hem niet den palm afneemt. Internationale beschermende bepalingen voor vestingen en vestingwerken zyn niet goed denkbaar, omdat vestingen weermid delen zyn. Tot een bescherming van weer middelen van den vyand zal niemand zyne toestemming geven. Het is dus een billyke wensch, om geen nieuwe millioenen in vestingen te steken. Op deze wyze zouden de vestingen gaandeweg uitsterven en zouden zy slechts garnizoens plaatsen worden. Het W6T in het Buitenland. Uit Oosteuryk en Boheme komt nog steeds het berichtafwisselend, bewolkt, matig warm, onweder. Slechts uit de oostelijke Oosten- ryksche Alpen meldt een particulier bericht •prachtig weder, hoerlyke zonsopgang, zomer, eenvoudig onvergetelijk". Dat is een troost tusschen al de slechte beriohten, die ons overi gens bereiken. In Tirol was het weder gisteren ook mooi en warm, doch werd onweer verwacht. In Beieren heerschte gisterochtend, beider weder, doch het uitzicht van de hoogte werd door nevels belemmerd. In het hooggebergte smelt de sneeuw. Uit Zwitserland luidden de berichten: Warm, licht bewolkt of helder, doch niet bestendig. Verwachtingopnieuw bedekte luchten, later regen, koele westelijke winden. Tentoonstelling Gent (België). De driejaarlyksche internationale tentoon stelling van schoone kunsten, die te Gent (België) gehouden wordt van 1 Augustus tot 27 September, belooft zeer belangrijk te zyn. Ih de beroemde stad der bloemen zal daarna, van 30 October tot 1 November, een tentoon stelling worden gehouden van bloemen-, fruit en groententeelt. Het programma, dat de Ko ninklijke Maatschappij van landbouw er kruidkunde te Gent, de machtigste van ge heel de wereld, heeft laten verschynen, vi meldt niet minder dan 136 wedstrijden, v< deeld in 6 groepen bloementeelt, orchideeën, versiering met bloemen, fruit, groenten, hees ters en overblijvende planten. De stad, do provincie en de regeering hebben in de laatste jaren millioenen besteed aan het ontblooten en herstellen van burger lijke en godsdienstige gebouwen to Gent, talryker aldaar dan in wclkdanigo andere stad van België. Telefoon en visscherij. Bij de vischvangst in Noorwegen maakt men gebruik van 'n eigenaardig telefoontoestel. Dit apparaat bestaat uit een microfoon, die dient tot het opnemen van het geluid en in waterdicht stalen omhulsel is ingesloten en door geleiddraden voortdurend met een telefonischen ontvanger aan boord van het schip verbonden is. Met behulp van dit appa raat wordt de visscher terstond in kennis gesteld van het naderen der visschen. De aankomst van haringen byv. verraadt zich door een soort gefluit, terwyl de kabeljauwen hunne nadering door een soort geknor ver raden. Andere visschen zyn door soortgelijke karakteristieke geluiden te herkennen. Deze geluiden worden naar het schynt te voorschyn geroepen door de bewegingen, welke de vinnen en kieuwen der visschen in het water ver oorzaken. Luchtschepen. Dinsdagmiddag zoude het luchtschip Ville de Nancy, dat te Nancy gestationeerd is, en de Zeppelin I, die te Metz is, elkaar in de lucht ODtmoeten. Maar er is niet van de ont moeting gekomen, waarschijnlijk ten gevolge van tegenwind, volgens een andere lezing echter, omdat de openbare meening te Nancy tegen de ontmoeting was en er vijandige straatbetoogingen dreigden. Beide lucht schepen maakten tochten in de onmiddellijke nabijheid van hun standplaats. Aan den tocht van de Z 1 namen twaalf personen, onder wie generaal v. Puttkamer, de commandant van de vesting te Metz, deel. Te Metz kwamen twee Franschen, de eerste en tweede schipper van de Clement Bayard op bezoek. Zy waren opgetogen over de zekerheid en de stadig heid van de vlucht en de juistheid, waarmee de opstijging en landing van het Duitsche luchtschip volbracht werden. Vliegen. Op het landgoed .Groot Persyn" onder Wassenaar worden door den Franschen inge nieur Lefèvre de vliegproeven met de Wrigh- taeroplaan dapper voortgezet. Dinsdagavond omstreeks 9 uur, deed do aviaticus zyn eerst-- in alle deelen welgeslaagde vlucht. Deze duurde 4| minuut, gedurende welken tyd de heer Lefèvre het toestel volkomen wist te beheerschen om ten slotte te landen, gelyk hij wilde. De eenige reden waarom deze zoo succesvolle vlucht werd afgebroken was de snel-vallende duisternis. Zonder deze zoo verklaarde de heer Lefèvre had hy zeker kunnen blyven doorvliegen tot zyn benzine op waB.' Het was Dinsdagavond dan ook uitgezocht weer. Verleden Vrijdagmiddag heeft de lucht schipper omstreeks 5 uur nog even gevlogen. Het merkwaardigste van de vlucht is, dat Lefèvre geen gebruik maakt van het gewicht dat Wilbur Wright en zyn leerlingen gebrui ken om d i machine over de rails te trekken en zoodoende op gang te brengen. Lefèvre laat eenvoudig alleen den motor werken en deze stuwt hem Ung. de rails en daarna de lucht in. Als een bewijs van het vertrouwen, dat deze koene luchtschipper reeds stelt in zyn vliegkunst kan gelden, dat hy ieder belang stellende uitnoodigt een prys beschikbaar te stellen voor dengeen, die het eerst van Den Haag naar Amsterdam vliegt. Wanneer deze voldoende is om de noodzakelijke onkosten van afbakening van dun weg enz. to bestrijden, dan zal hy zich opmaken dien prijs te ver dienen. (fN. C.") De Chineesche Keizer-staart. De drie jaar oude Keizer van China Poc- Ti heeft dezer dagen in den persoon van een hoogen Chineeschen hofbeambte een af zonderlijken gouverneur gekregen, die niets anders heeft te doen dan acht te slaan op de verzorging en den behoorlyken groei van zyn keizerlyk staartje. By edict van den Prins regent Tsjoen is tot deze gewichtige functie de Mandarijn Sji-Sjoo beroepen. Wy meesmuilen wat om zoo'n Chineeschen staart, en ook om zulk een hofbeambte maar voor de Chineezen is èn staart èn groei daarvan van hoog gewicht. Zoolang de rouw nog duurt voor den over leden keizer en de keizerin-weduwe, mag het hoofd van den kleinen Keizer niet ge schoren worden. Na afloop van dezen rouw- tyd echter moet de Keizer van China niet slechts volgens Chineesche mode zyn haar dracht wyzigen, doch heeft hy zyn staart te dragen volgens bepaalde wetten, die door zyn Mandsjoe-voorvaderen reeds zyn ingesteld toen zy drie honderd jaar geledon China veroverden. Voor den Chinees is zijn Keizer zoo iets vreemds en heiligs, dat deze in geen geval een staart mag dragen, die door zijn te korte lengte of dunheid van haar belachelijk'zou kunnen zijn. Derhalve bepaalt de oude Mandsjoe-wet, dat een van de hoogste hof beambten van het Chineesche Keizerrijk door een afzonderlijk edict zal worden belast den uitsluitenden zorg voor den staart des Keizers, en Mandaryn Sji-Sjoe heeft dus geen andere taak dan te waken, dat Poe-Yi's staart zoo weelderig en fraai als slechts mogelijk is langs diens rug neergroeit. door P. N. v. R. Belofte Met vreemd-glinsterende oogen was-ie door de achterdeur naar binnen gelummeld, strom pelde onvast, met veel armgebaren, over den kalen vloer van 't kamertje naar dc oude. zwakke leuningstoel, waarin-ie met een smak van z'n slap bovenlichaam terecht kwam, zoodat de ronde tafel op gedraaide poot er van schudde. Daar zat-ie een oogenblikje als versuft, staarde dof-wezenloos voor zich uit, kauwde langzaam met tusschenpoozen op z'n pruim, die 'm niet meer smaakte Weg, er uit!... Met z'n dikke lippen had- ie 't sluimerige ding uit z'n mond geblazen, in de richting van den kolenbak, nam dan do witsteenen pijp uit z'n binnen-jaszak, stopte met platte duim en kromme wijsvinger uit een blikken doosje, blies eindelyk brood magere spiraaltjes-rook, fantastisch dansend in de luchtBegon in z n eentje een ge sprok, nu eens luid, bulderend, dan weer on verstaanbaar, brommend, doorspekt mot een aantal vloekwoorden, ruikend op vijf pas afstand naar cognac Zonder verder een woord te spreken was-ie wankelend naar 't fornuis geloopen, en had lang in de pan ge keken, die op 'n beetje vuur haar inhoud liet pruttelen. «Alweer ryst-in-de-melk, net als gisteren, misschien nou wel opgewarmd Een boterham met zaadjes-kans toe, oüwe liedje" Maar dat beviel 'm niet, verlungdo n vet lesje, een stuk biefstuk waar t bloed uitliep of een carbonado met lekker vette randjes, die heerlijke braadlucht versprei den .Rijst, vreet jy rijstFlauw kort-goed, kippen-kost 1". En terwyl-ie eon vinnige schop voor de kachel bestemde, greep-ie woedend naar de pan, die, kokend- borrelend, door de openstaande deur naar buiten slingerde, finaal omgekeerd, 't Deksel rolde met lawaai iets verder, op afstand van de blanke bry, aikoelend op de vuile straat- steenen en waarvan de melk in de voegen wegzakte Dat was gezien door buren van den over kant. Een paar kinderen kropen op hun knieën er reeds om heen, woelden met groe zelige handjes in de ryst, slikten ongehinderd, begeerig, verheugd van nog wat gered te hebbenMaar 'n rood van drift wyf snauwde de kleintjes uiteen. .Motten julie daar as beesten Vooruit 1" Er kwamen meer vrouwen bij het nog dampend hoopje «Waar is die kerel?... In huis?.., Ik heb nou net zoo'n trek in 'm, zoo'n lust om 'm eens flink af te ranselen Arme vrouw I Zij hard werken, ploeteren en hy de cente verzuipe Hé, zeg, branie kom er-is effes buiten, dan zalle we je boordje eens recht stryke Of durf je niet Vuistslagen dreunden op de deur en een oud, van reumathiek styt mannetje keek bru taal door 't raam, waarvoor twee gordynen met 'n ruk dicht gingen, 't inzien beletten Hy trekt de vodden voor je sm 1 We kunnen niet beter doen dan 'm er uit halen en hier"Da's tegen de wet, weet je dat wel Als jy je handen wilt bran den, gaan je gang, maar ik bedank Nee, as-ie strakkics an de deur of buiten komt, dan is 't tyd genoegIk begryp 't anders nietdaar hei je bevoorbceld in Rotterdam, as de manlui daar de lucht hebbe van zoo'n schandaaltje in de buurt, dan zyn ze 'r klaar voor om zoo'n kerel op te wachten en 'm eens af te straffen, maar hierLam melingen zijn 't, veel te trots, te benauwd om 't voor 'n vrouw op te nemenAl geef je ze 'n groote borrel, al zeg je dat 't zoo noodig is, dat 'n zwak, weerloos schepseltje 't kind van de rekening is, dan zeggen ze glasharddoen 't zelfdaar bemoei ik me niet meeben je mal, denk je dat 'k zoo'n vuil zaakje Een lange buurman, die gemoedelijk had staan luisteren, voelde do pijl, aan zyn adres, keek minachtend naar al dio .kletskousen' zooals ie ze noemde krulde behaaglyk met dikke vingers van rechterhand in 't punt baardje waarboven een dicht-stekeligo. snor als treurwilg neerhingzei kort-grommig .Stil maar, ik zal 'm nog wel eens in m'n klauwen krygen." En op 'n avond had-ie 'm in z'n klauwen gekregen. Eerst met ietwat zoete, dringende woordjes was-ie begonnen. «Zeg eens, buur, as 'k nou nog 'r is zien, dat je gekookt eten op straat gooit as je 'n druppie op hebt en je wijf niet thuis is, dan kan je op mo rekenen, hoor, want ik kan 't nou niet langer kroppen Je vrouw hard sjou wen, jij zuigen en de boel op straat kiepe ren Toen was 't tot vechten gekomen. Klein, tenger mannetje met erg prikkelbaar gestel, zag zich beleedigd, beliefde geen terecht wijzing van anderen, spuwde vuur en vlam over brutaliteit van een indringer, die meenden als mannen in Rotterdam Had positie genomen gelyk een leeuw, ge tergd door parvenue-zweep Patste einde lyk een hcet-tintelde slag op 't gezicht van den .langen buurman". Doch tegen deze moest-ie 't afleggen. Die was in z'n jeugd lid van een athletenclub, 'n bol in 't worste len, grage vechtersbaas, wiens handen soms jeukten als er van kloppen sprake was. Hy was lang, dat is waar, niet breed geschou derd, maar van een spier-doorgroeido gezet heid, in z'n kop een paar onbeweeglijk gryze oogen. Zyn gezicht was overigens blond-blozend, normaal gemoedclyk-goedaar- d'g» g®f n'et één trek meer van 't vroegere, schielijk ontbrandbareMaar na deze klap was zyn sar-kalmte ontstoken tot een woedend-lustige aanvalshitte. Heel kort stonden ze tegenover elkander. Met een forsche greep had-ie 't mannetje by den keel en onder de persing van 't lange lichaam, wreed-hardnekkig hem neer-willende- kwakken naar den grond, werd h(j wankel- los als een jongen van de been gelicht Ze rolden van de groote naar de kleine straat, bonkten tegen den benedendeur van een pakhuis Geen woord werd gesproken. Alleen de ingehouden moeheid hoorde je bygend-benauwd, tijdens het hameren van vuisten en het wringend-duwen van beenen De vrouwen, die eerst met genoegen toe zagen, by de gedachte dat een hunner werd gewroken, ging het zóó te erg. Begonnen angstig te gillen, schreeuwden zenuwachtig dat de onderliggende zou stikken, klaagden zachtjes: .Schei toch uit, houd op hy sterftDenk toch an je eigen Toe, buurman, 't is nou welletjes, laat 'm in Godsnaam los As-ie me belooft om niet meer..." •Ja, ja', stotterde een zwakke stem, .ik beloof Nog geen acht dagen later, op een donkoren, rogenachtigen avond, werd .lange buurman" onverwachts ontboden by klein mannetje aan den overkant, die plechtig beloofd had «Heel even maar", boodschapte een jongen straat, 't is voor een dringende aan gelegenheid" Lange bi ige buurman" stapte nieuwsgierig naar binnen, ging welgemoed, berustend aan tafel zitten, vroeg belangstellend Uit den hoek van t vertrek kwam een onbestemd gelnid, Als van onvaste, Bchorre stem Dat, in het zuinigjes verlichte kamertje, ieder onaan genaam zou hebben getroffen... Lange buurman", anders niet gauw verlegen, voelde, wist niet, wat iemand, met wien hy* praatte, wou, bedoelde Schrok hevig, toen vier mannen-handen hem plots grepen, van achte ren in den nek en om z'n middelZag nog juist hoe 't klein, stervend vlammetje in de lamp haastig werd uitgeblazen Hoorde toen een onbekende, zware basstem Nou rekenen wy afJ,"... Eerst oen uur later werd-ie weer op straat gezet, gevoelde de uitwerking van eon go- ducht pak slaag, knarstandde dat-ie 't kleine, nietigo ventje vandaag of morgen Maar zwoer bovenal, dat-io zich zou wachten om nog eens «vuile zaakjes"in navolging van Rotterdamsche mannen op to knappen. Uit den Omtrek. Texel, 22 Juli. By den havenmeester-strandvonder werden in het begin der week aangebracht 87 myn- stutten, welk hout door visschers in zee was opgepikt. Al dit hout was ongemerkt. Yan 6 tot en met 19 Juli zyn van hier uitgevoerd 1639 lammeren, 315 schapen, 5 koeien, 12 kalveren, 4 paarden en 25 varkens. In het geheel zyn sedert 1 Mei 36,839 lam meren uitgevoerd. Wieringen. Begunstigd door goed weer, is 't school feest te Westerland, Dinsdag 20 Juli j 1. zeer goed van stapel geloopen. De kinderen waren hall twee by de Bchool aanwezig en werden onthaald op chocolade en krentenbroodjes. Daarna werd een rijtoer gemaakt; elf wagens waren hiervoor kosteloos beschikbaar gesteld. De rit ging door de Noorderbuurt naar do Haukes. Nadat de kinderon aldaar weer getrac- teerd waren op chocolade en koekjes, keerde men naar de school terug en ging men aldaar tot de wedstrijden over, waarby prijzen uit gereikt werden. Na afloop hiervan werden tombola'B gehou den, zoodat alle kinderen met een aardig presentje en de traditioneele jodenkoek, om acht uur naar huis gingen. Woensdag j.l. werd te Hippolytuahoef, al hier, de jaarlyksche premie- en stamboek- keuring gehouden. Aangeboden werdenVoor het Stamboek 3 exemplaren, welke allen werden afgewezen. Yoor de premiekeuring 26 stuks. De keuringscommissie wilde slechts een premie van f 25.toekennen aan een 2- jarige merrie van C Kool en een van <15. aan een dito van J. Hermans. Aan de hengst Robert VI werd de jaar lyksche subsidie van f200,toegekend. Anna Pauiowna. Groenteveiling op Dinsdag 20 Juli. Aardappelen 269 mud f 1 30 a f 1.per mud. Bloemkool 408 st. f6,25 a f2.— per 100. Chalotten 245 bos f 3,25 a f 3.per 100 bos. .sla 950 krop f 0,50 a f 0,3 per 100 krop. Wortelen 1425 bos f 1,80 a f 1,85 per 100 bos. Aardbeien 38 mand f 5.per 100 mand. Peulen 525 pond f 5,50 a f 5.[per 100 pond. Kruisbessen 6 cent per pond. Aalbessen lO'/j cent per pond. Doppers f 5,75 a f 5.per 100 pond. Groote boonen f 1.per 1000. HelderBche Moppen. Hotel-rekening. Kellnor, er is nog één ding op mjjn reke ning vergeten. De chef heeft me gisteren goeden-morgen gezegd en daarvoor heeft hy blykbaar vergeten me iets in rekening te brengen. op Dinsdag 20 Juli 's namiddags 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer C. Wydenes Spaans. Na opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de heer de Mazure verhinderd is deze vergadering by te wonen. Hierna deelt Voorzitter mede: 1. De gezondheidscommissie te Schagen vraagt voor dit jaar geene subsidie. 2. Ged. Staten hebben de regeling der brandwijken goedgekeurd. 3. De overwegen by den Schor- en Z war Ui- weg zullen niet bediend worden door wachters. De afsluitboomen zullen worden verbeterd en de weg verbreed. 4. By den gemeenteontvanger moest in kas zyn en was ook aanwezig f2974,41. Alles was volmaakt in orde 5. Ged. St. hebben goedgekeurd de be noeming van den heer C. Wydenes Spaans tot secretaris. Al deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. De heer Waiboer neemt tijdelyk het voor zitterschap waar. De heer C. Wydenes Spaans wordt alB secretaris beëdigd. Volgt algemeene felicitatie. De heeren Rezelman, Bakker en Geerligs onderzoeken do geloofsbrieven van de ge kozen raadsleden en verklaren alles in orde. De rekening over 1908 wordt aangeboden, in ontvangsten f46684,94, uitgaven f 45826,20', batig saldo f858,28'. Tot onderwijzeres aan school III te ,Oost- Polder wordt benoemd mej. J. van der Werfl te Amsterdam. In functie-treding 15 Augus tus a.s. Met algemeene stemmen wordt besloten de school te Breezand disponibel te stellen voor het geven van tuinbouwonderwija. Op verzoek van Dr. Aldershoff zal op diens woning een bliksemafleider geplaatst worden. Kosten ongeveer f60. Op eenige aanvragen tot ontheffing van hondenbelasting wordt goed gunstig beschikt. De rondvraag levert niets op. Hierna sluiting. Park achter het Paleis. Zondag 25 Juli, van 45) uur. 1. Le Castel de Naworth J. Ord llumc, 1 Ouverture de 1'Op. Guillaume Teil G. Rossini. 3. Valse Caprice (op vereerend verz.)Ant.Rubinstein. 4. Aubade PrintanièroP. Lncornbe. 5. Fantaisie dc l'Op. CarmenG. Bizet. 6. (a. La Lettre de ManonE. Gillet (b, Berceuse de 1'Op. »Jocelyn" B. Godard. 7. Britsh and livelyA. Sknla. Marine en Leger. Blijkens by het departement van marine ont vangen bericht is IIr. Ma, pantserdekschip «Fries land onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Colicn Stuart, 21 dezer to Kopenhagen anngekoinen. Stoomvaartberichten, Stoonvaart-Maatschappij-Nederi.and. Bali, v. A'dam nrar Java, is 20 Juli Perim gepass. Flores, v. A'dam n. Java, nrriv. 21 Juli te Sabang. Kon. WilL I arriv. '21 Juli van Java te Amsterdam. Vondel, v. Java n. A'dam, arriv. 20 Juli te Suez Kon. Will. II vertrok 19 Juli v. Sabang n. A'dam. Oranje, v. A'dam n. Java, arriv. 21 Juli te Genua. Lombok, v. A'dam n Java, pass. 21 Juli Gibraltar. Madeira, v. Java n. A'dam, vertr. 19 Juli v. Padang. Koninklijke Hollanusche Llovo. Zaanland, v. Buenos-Ayrcs en Brazilië n. A'dam, vertrok 20 Juli van Vigo. Frisia vertrok 21 Juli v. Amsterdam n. Brazilië en Buenos-Ayres. Rotterdamschk Lloyd. Gedé, v. RMam n. Java, arriv. 2t Juli te Port-Said. Kawi, v. RMam n. Java, vertr. 21 Juli v. Southampton. Mn.tan, v. Kassein n R'darn, is 31 Juli Qucssant gepass eet d. Besoeki, v. R'darn n. Java, is 21 Juli Sagres gepsw. Se gevleugelde bewoners op en bij het Marsdiep Tot heden hobben we hoofdzakelijk zwem vogels op het Marsdiep gezien. We gaan nu even een kijkjo nemen op de zandplaat On rust, waai we, vooral des winters, kennis kunnen maken met kleine hardloopcrs. Be doeld worden de Strandloopers, die in ver scheidene soorten kunnen voorkomen en in de Jachtwet onder waterwild worden gerekend. En dan komen op de zandvlakte wel het meest voor de Bonte Strandlooper (Pelidna alpina L.) en de Kleine Bonte Strundlooper (Pelidna alpina Schinzi Brehm.) Hoofdzake lijk worden ze gezien in hun win terpakje, dat zich kenmerkt door bruingrijze boven- vederen en witachtige vederen op de onder deden, doch uauwelijk is Mei in het land of deze soorten zooken haar broedplaatsen op in Noordelijke streken, vooral in Scan dinavië. Iu het zomerkleed zyn kop, hals en onderdeelen van deze vogels rosachtig wit, terwyl een keurig zwart aunwozig is op borst en buik. Dit zomerpakje wordt by ons nog wel gezien b\j den Kleinen Bonten Strand looper, waarvan hier ook enkele malen nesten gevonden zyn. Gowoonljjk kan men do Bonte Strandloopers naderen tot op ongeveer 15 passen afstands, eer zo het op de vleugels zetton. Ze durven den beschouwer tamelyk brutaal aankijken. Is het dier eenmaal in vlucht gekomen, dan schiet het zeer snel vooruit. Vooral valt dit in het oog, als er troepjes van deze vogels aanwezig zyn, die allerlei vlugge wendingen en zwenkingen maken, zoodat nu eens het donkere van de ruggen, dan weder het wit van de onderdooien van alle vogels tegelyk zichtbaar is, terwyl enkele oogonblikken later het troepje onzichtbaar schynt geworden te zyn, om zich byna onmiddellijk weder als een zwart wolkje voor t« doen Van de overige Strandloopersoorten komt van Augustus tot Mei zeer talrijk voor de Karoet-Strandlooper (Tringa cauutus L.), die verreweg de grootste der soorten is. In het winterkleed kenmerkt deze vogel zich door bruingryze bovenvederen, witte onderdeden en kleine gryze vlekken op den krop en op de zjjden van den romp. Vele exemplaren eindigen hnn loven in staltnetten. Des zomers blyven enkelo voorwerpen by ons achter, doch broeden doen ze hier niet. De hoofd kleur van het kleed kenmerkt zich dan door een fraai roestrood op de bovendcelen, afge wisseld met zwarte vlekken. De breedbekkige Strandlooper (Limicola platyrhyncha Temm.) kan nauwelijks onder de Nederlandsche vogels gerekend worden slechts tweemaal werd .in ons land een voor werp bemachtigd. Tamelyk veelvuldig daar entegen komt by ons op den trek voor do Krombek Strandlooper (Tringa sabavcuatus Guld.), die zich onderscheidt door een af waarts gekromde» bek, eenigszins overeen komende met dien der Wulpen. In het midden van den winter is deze soort evenmin by ons aanwezig als in den zomer. Zyn (broedplaatsen vindt men in de koude streken van het Noordelijk halfrond, terwyl hy in hot koude jaargetijde ook niet hier verblyft, doch doortrekt tot in het Noorden van Afrika. Ook de Kleine Strandlooper (Fringa rainuta Leisl.) komt hier in voor- en najaar veel vuldig op den trek voor. Het zomerkleed van deze soort onderscheidt zich door roest kleurige rundon langs dc vederen der boven- deelenoverigens komt het kleed overeen met dat der andere etrundloopersoorten. Broe den doet hy binnen den poolcirkel. De kleinste Strandlooper (Tringa temmincki Lcisl.j die geheel met de vorige soort in vorm, veder kleed en levenswijze overeenkomt, doch zich alleen onderscheidt door kleinere afmetingen, komt hier veel zeldzamer voor, doch steeds op dezelfde tyden, waarop de grootere verscheidenheid zich ook vertoont. Nog komt in het winterhalfjaar in klein aantal by ons voor de Paarse Strandloopers 'Tringa maritima Briinn), die zijn Neder- landschen naam ontleent aan de paarse tinten van het vederkleed. Nog kan tot do Strandloopers gerekend worden de Drieteenige Zandlocper (Calidris arenaria L.» dio zich onderscheidt door het afwezig zyn van de achterteentjes. Hy kan van September tot April onder de veelvuldige bewoners onzer stranden gerekend worden. Al de genoemde Strandloopersoorten kunnen op Onrust waargenomen worden. Voor den Breedbekkingcn moet men evenwel veel geluk hebben.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1