De Verkooping enz. Heeren-Confectie- Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Bargelee Stand gemeente Helder. Vervolg der berichten Advertentiën. Verloren een ZEEÖÏÏSCHE BROCHE. „ONDERLINGE WEDDWBMZQRG". Hr. Ms. «Friesland" is Zaterdag te Dergen aan gekomen. Hot schip vertrekt 5 Aug. van daar naar Nicuwcdicp, waar hot op 10 Aug. zal binnenkomen, Het pantserschip «Utrecht" is definitief aange wezen om in het laatst van September bij de Hudsnn-Fulton-feeston de Nederlandsche regeering te vertegenwoordigen. Rij beschikking van den minister van marine is de luitenant ter zee lste klasse A. Goedkoop, dienende aan boord llr. Ms. «Koningin Emma", met 1 Augustus op non-activiteit gesteld en de luitenant ter zee 2de klasse G. J. Wijcrs, met 1 '2 Augustus geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. De off.-machinist le kl. J. J. Jobsis is als waar nemend chef van het bureau stoomwezen geplaatst bij het departement van marine. Met 11 Aug.: hoofdmachinist S. N. de Boer, van Hr. Ms. «Piet Hein" op non-activiteit gesteld; idem (J. C. Carriers, gedetacheerd aan boord «Dufa", van 4 tot 11 Aug geplaatst aan boord «Van Speijk" en op lantstgemeiden datum over geplaatst aan boord Hr. Ms. «Piet Hein". Overplaatsing. Met 7 Aug.machinist J. Smith, van «Van Galen" bij de conservatie op 's Rijkswerf te W.o. en idem C. J. F. Schoonenberg, van «Van Galon" op «Schorpioen" en sergt.-torped, J. Meijer, van idem op idemmachinist F. C. Matzinger, van «Schorpioen" np «Koningin Emma" voor den dienst der onderzeebooten. Alsnog bevorderd op 1 Julistoker-olieman J. Baars, S. Wiersina, P. F. de Loos, C. KerkhofT, W. J. v. d. Klashorst, allen tot korp.-stokcr '2c kl. Bevorderd met 1 Aug.kwartiermeester H. C. Koppcjan, B. van Doorne, II. Groenewout, J. W. Mulder, J. Zwaan, J. Boxmeer, allen tot hoots- man; korp.-timmcrmon J- Olijslagcr, tot sergt.- timmerman; korp.-schrijver, J. W. v. Wcstoring, lot sergt.-schrijverkorp.-hófmeestcr H. Longen- kamp, tot sergt.-hofmeester en korp.-kok P. J. K. Buijn, tot idemmuzikant G. G. Vcldt, tot staf muzikant; matroos-zickcnvcrpl. L. J. Thcuns, tot korp.-ziokenverpl.matroos-schrijver A. Bouwhuis, tot Icorp.-schrijver; matroos le kl. W. Lodder, tot matroos-schrijvermatroos '2e kl. L, J. Melis, tot matroos-schrijver; matroos 1e kl. J. 11. Lu'se- naar, A. ,1. Bogaerts, A. J. Worscling, allen tot korp.-torpedist; adsp.-muzikant A. J. Melief en J, J. W. IIertsworm, tot muzikant; loerl.-muzikant J. Bijl en P. van der Mark, tot adsp.-muzikant matroos '2e kl. J. A. Ras, tot lcerl.-muzikant stoker Ie kl. B. van der Staaij, tot korp.-stnkei 3e kl.; marinier le kl. A. Klein, tot korporaal der mariniers. Stoomvaart-Maatsciuppij-Nederland. Auil)on, v. Batavia n. A'dam, vertr. 1 Aug. v.Djeddah. Bali arriv. '2 Aug, van Amsterdam te Sabang. Banda v. A'dam n. Batavia, is 1 Aug. Dungenes.s gepas. Kon. Will. III arriv. 31 Juli van A'dam te Batavia. Lombok, van |A'dam n. Batavia, vertr. 1 Aug. v. Suez. Kon. Wilhelm., van Batavia naar A'dam, vertrok 30 Juli van Singapore. Floret» arriv. '2!l Juli van Amsterdam te Batnviu. Oranje, v. A'dam n. Batavia, pass. 31 Juli Periin. Rombrandt, v. A'dam n. Batavia, vertr. 2 Aug. Algiers. Vondel, v. Batavia n. A'dam, pass. 2 Aug. Ouessant Koninklijke Hollandsche Lloyd. Amstelland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, vertrok '2'J Juli van Rio Janeiro. Frisia, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, is 1 Aug. St. Vincent gepnss. Rijnland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, ver trok 1 Aug. van Vigo. Kernland arriv. 3 Aug. v. Buenos-Ayres te A'dam. Iloliandia vertr. 31 Juli v. Santos n. A'dam. Rotterdamsghk Lloyd. Willis, v. Batavia n. R'dam, arriv. 31 Juli te Marscilh Bongalen, v, Batavia n. R'dam, vertr. 1 Aug. v. P.-Said. Besoeki, v. R'dam n. Batavia, arriv. 2 Aug. te P.-Said. Gorontalo arriv. 1 Aug. van Hnmburg te Rotterdam. Mcnudo, v. R'dam n. Batavia, pas.1 Aug.K.Carvoeiro. Sindoro v. R'dam n. Batavia, arr.1 Aug, tcSouthampt. Ucdë, v. R'dam n. Batavia,pass.2 Aug. PointdeGalh Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Will. I arriv, '2fi Juli van A'dam te Paramaribo, Pr. Will. II vertr. 81 Juli v. New-York te West-Indië. Pr. Will. III vertr. '28 Juli v. Paramaribo n. A'dam P. \V. IV, v. W-Indiü n. A'dam, arriv. 1 Aug. te Havro Visscher ijberichten. Nicuwcdicp, 30 Juli. Aangebracht door 14 kor- ders '2 tot 10 stuks groote tong per stuk f 1,10, 5 tot 20 middelmatige tong per stuk 55 a 05 cent, 5 tot '20 kleine tong per stuk 20 cent, 1 tot '2 mand kleine schol per mand f '2,50 a t 3,50, 1 lot 4 inand kleine schar per mand f 1,75 a f2,25. 31 Juli. 00 korders met 2 tot 5 stuks groote tong per stuk f 1,10, 5 tot 10 middelmatige tong per stuk 55 a 05 cent, 5 tot 10 stuks kleine tong per stuk '20 cent, enkele manden kleine schol per mand f 2,50, 1 tot 4 mand schar per mand f1,50 a f 2.-. 2 Aug. Niets binnen. Van 30 Juli tot 2 Augustus. ONDERTROUWD: A. C. Secwald on E. M. v. d. Brugge. BEVALLENC. Ruitenhurg gcb. Tocs, z. S. Murtcus geh. de Graaf, d. K. van Leeuwen geb. IJfs, d. A. Soidenstiker gcb. Visser, z. OVERLEDEN: J. Bethlehem, (55 j. Veen wed. Pli. Bakker, 74 j. J. B. Daniels, '28 j. D, van der Plas, 13 m. Ingezonden Mededeelingen a 20 cent per regel. Iedere moeder is verantwoordclyk voor do gi zondheid haror kinderen. Daarom hebben dan ook «Ie voorzichtige moeders altyd een afdoend middel by de hand tegen de ziekten die het meest de kindschheid bedreigen. De moorddadige ziekten der kinderen zyn de hlocdarmoede en de bleekzucht, die door gebrek aan voldoende bloed veroorzaakt worden. Het krachtdadigste middel tegen die ziekten is zonder tegensprank de Pink Pillen. Moeders, denkt aan uwe verantwoordelykheid, denkt aan uw verdriet. Indien, door het herstellen en versterken van het bloed uwer kindoren te hebben verwaarloosd, gy hen kwanml te verliezen. De groei en do vorming putten het bloed van jongens en meisjes uit. Indien gy de voedingsstoffen die het organisme in zeer groo'te hoeveelheid aan het bloed onttrekt, niet vervangt, verarmt dit het kind vervalt. De Pink Pillen zyn de grootste hersteller het bloed on versterker der zenuwen. Het is he middel dat gy moet gebruiken. Pink Pillen. Prijs H.75 de doos, f9.— per G doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-dópothonder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; Voor Helder en omstreken bij J. DE KOK, Middenstraat; li, DE B1E-Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij J. ROTGANS, J. APPEL, Molenstraat te don Burg (Texel) bij T. BUIJS en verder bi verschillende Apothekers en goede drogisten. Correspondentie. Het ingozoiidon stuk van D. v. d. A. wordt in hot volgend nummer opgenomen. HELDER, 3 Augustus. Benoemd tot griffier by het Kantonge recht te Helder mr. A. L. N. Otten, advocaat- procureur te Utrecht, beëedigd klerk ter griffie bij do Rechtbank aldaar. De hcor J. Kmye Voorberge, directeur der ambachtsschool en burger-avondschool alhier, is benoemd tot directeur der ambacht school to Zutfen, welke school in het najaar zal worden geopend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zal vergaderen op Woensdag don 4cn Augustus a. s. Stukkon voor die vergadering boBtomd worden ingewacht vóór genoemden datum bij den voorzitter of een der leden. Zeevaartschool. By het aan de Zeevaartschool alhier gehouden examen slaagden van de eerste naar do tweede klasseH. Beurts, S. A. Groenovold, J. J. Hofland, H. F. de Koning, N. do Koning. J. J. Ch. de Lango, D. Maarleveld, J. F. P. v. d. Mast, H. Nobola, J. v. d. Plaat, A. Steen, W. Tortike, J. de Visser, N. Wezerman, afgewezen óén. Tot dc eerste klasse werden toegelaten N. Boenema, L. 0. Hagenaar, A. C. Ham, C. Hillen, J. Hillen, M. Klopper, T. W. Laagland Winder, Fr. Prass, H. de lioo, A. Vos, S. Znijderhout VoorwaarlijkR. W. Jollema, J. v. d. Ploeg, W. G. Sutherland, W. Zeylemaker. Een postduif gemerkt 285210—60—P is by het Kon. instituut gevangen en aldaar by don conciërge terug te bekomen. Bezoek watertoren. Jl. Zondagmorgen werd de afd. Ilelder van den Ned. Typ. Bond, op haar daartoe gedaan verzoek, in de gelegenheid gesteld den watertoren en het pompstation met de daarbij bchoorende inrichtingen en machine- riën te bezichtigen. Begunstigd door het schoone weer, bega ven zich dien morgen een 20-tal der leden in opgewekte stemming naar hot terrein van het pompstation cn, na alleB bezichtigd le hebben, vandaar naar den watertoren zelf, waarboven zy een prachtig panorama hadden van den Helder. De directeur, de lieer La- feber, die hen van alles, wat betreft de wa teronttrekking aan de duinen, en de proces sen, die het water ondergaat, alvorens liet tot gebruik gereed naar de stad wordt go voord, eon duidelijke uiteenzetting gaf, hoeft hen daarmede tevens een aangenamen en nut tigen morgen bezorgd. liinuiden, 2 Augustus. Door de politie alhier werd giflteron in zyn kosthuis gearresteerd een jongmeiiBch, V. I). genaamd, verdacht van diefstal van het zeil jacht. Na confrontatie met den koopor te Am sterdam, heeft hij zijn misdaad bekend en is hedenmorgen gevankelijk naar Haarlem ge bracht. Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat dr. Roessingh, na zijn verblijf in het buitenland, gisteren weder een bezoek ten Paleize liet Loo bracht. Mot voldoening kan worden vermeld dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in ulle opzichten uitmuntend is en dat het lichaamsgewicht in geregelde verhouding bljjft toenemen. („Ilblaci.' Een onaangename thuiskomst. Toon Maandagmorgen de heordr. W. Vetter, Keizersgracht 551, te Amsterdam, met zijn gezin na een afwezigheid van 10 dagen in zyn woning terugkeerde, werd hy door eon drietal rechercheurs ontvangen. Er was 1. in tien afgeloopen nacht ingebroken. Do voor deur was geforceerd en alle kasten van het huis doorzocht. In verschillende kamers waren eindjes kaars gevonden. Uit verschillende aanwijzingen maakt men op, dat minstons 2 inbrekers aan het werk zyn geweest .Een huutal sieraden zijn gestolen, bonevens oen groote hoeveelheid zilver, antiek koperwerk en verschillende kleedingstukken. Een waar devol familiestuk, oen broche van mevr. Vetter, behoort ook ondor liet gestolene. De waarde van het gestolene beloopt in do hondordon guldens. De lieer V.is tegen inbraak verzekerd, Kamerverkiezing in Schoterland. Do Roomsch katholieke kiesvereeniging heeft aan hare geloofsgenooten een schrijven gezonden, waarin de raad gegeven wordt op mr. J. Limburg te stemmen. Vergiftiging. Ook de oudste zoon in het gezin Habraken te Oirschot is aan de gevolgen der vergifti ging overleden. Zooals men zich uit een vorig bericht herinneren zal deden do ver giftigingsverschijnselen zich voor na het eten van bedorven vleesch, gekookt in een koperen pot. De Halve Maen te New-York. Men schryft uit New-York d.d. 23 Juli aan de »N. R. CV: Mot buitengewone belangstelling en waar- dcoring voor de opofferingen, welke men zich in Holland getroost heeft, hebben de New-Yorkers do bouw-poriodo van de .Halve Maen gevolgd. Er is ook aan deze zyde van don Atlantischen Oceaan geestdrift voor dit historisch zoo gewichtige schcopjo. Door volledige beschrijvingen, aangevuld mot af beeldingen heoft do New-Yorkscho pors hot publiek sedert weken van alles goed op de hoogte gehoudon. En zoo stoomde in den vroegen morgen van 23 Juli .de Soestdijk" met hare kostbare deklading do haven van New-York binnen. Het binnenkomen, dat zonder eenig cere monieel geschiedde, was teekenend eenvoudig. Rustig gleed .de Soestdijk" door de menigte schepen, die in alle richtingen de haven van New-York doorkruisen. Het eigenaardig schelle gefluit der vele sleepbootjes leverde do eenige, doch wél gemeende blijken van belangstelling: het was het eenige welkom, dor .Halve Maen'* toegeroepen. Juist ter hoogte van het Vrijheidsbeeld, richtte .de Soestdijk" aan den ingang der Hndsonrivier zich oostwaarts naar de marine werf. Daar voer de .Lusitania" haar op zij. En ditmaal was het uit historischen eerbied, dat de reuze-Engelschman zijn vlag hot eerst Btreek voor de Hollandsche driekleur, als groet aan de kleine .Halve Maen". Werd ooit eenvoudiger de ontwikkeling van handel en scheepvaart in beeld gebracht, dan door dit tafereel, afgespeeld aan do voeten der 20 tot 40 verdiepingen hoogo kantoorgf bouwen van New-York, hot Nieuw Amster dam van vóór 300 jaren By het bezichtigen der .Halve Maou" komt een gevoel op van groote dankbaar heid voor allen, dio mee gewerkt hebben tot het bouwen van dit .standbeeld" voor do voorvaderen der Hollanders, dio zieli op Manhattan kwamen vestigen. In onzen tijd van overdadige weelde en gemakzucht moet 't op de Amerikanen in 't byzonder een diepen indruk maken, op hoe eenvoudige wijze hun vooronders den Oceaan overstaken, Wat een flink ras van zeelui moot er toen in die dagen hebben geleefd 1 Men krijgt daarvan een denkbeeld als men zich oven voorstelt, hoeveel ontberingen de manschappen van de .Halve Maen" moeten hebben ge leden. Daarin ligt dan ook de opvoeding en de betoekenis van dit geschenk aan hot op groeiend Amerikaansch geslacht. Datzelfde stoere ras van zeelui schynt, Goddank, ook thans echter in Holland nog niet uitgestorven te zijn. Want het is eon moeielijk, zwaar werk, om zoo'n groote buitenmodel-deklast in dagen van storm, veilig en in geen enkel onderdeel ook maar in 't minst beschadigd, over te brengeR. Evon gaaf als de «Halve Maen" Rotterdam ver liet, is zij aan de marinewerf te New-York to water gelaten. Het is kranig werk ge weest en zij die het yzerwerk hebben ont worpen cn gomaakt, waarin do .Halve Maen" onwrikbaar vast heeft gozeten, mogen daar op met evenveel voldoening terugzien, als kapitein J. Baron van .de Soestdijk" en hare bemanning, die voor de goede over komst zoo nauwgezet hebben zorg gedragen. Toevallig kwam de „Halvo Maen" to liggen naast een Amerikaansch oorlogsschip van het laatste type: ,de Chcster(een zooge naamd wscontship") met oen snelheid van knoopen in 't uur, vier schroeven door turbines voortgestuwd Het is een groote bijzonderheid dat het gouvernement te Washington aan een koop vaardijschip vergunning verleent in do marine werf to ankeren, en het is eenig dat dit aan een schip ondor vreemde vlag is toegestaan, dus wel een bewijs van de liooge waardee ring van de zyde van de Amerikanen voor liet |geschenk, en ook van vertrouwen in de Holland-Amerika Lijn, wier vlag in de Ver- eenigdc Staten goed aangeschreven staat, omdat door haar steeds de vriendschappelijke verstandhouding tusschcn do beide landen met eere wordt onderhouden. Aan den Agent der Holland-Amerika Lyn, don heer A. Gips, is de taak opgedragen de Ilalvo Maen" te bewaken tot de aankomst van 't Nederlandsche Comité. Bij dc overdracht van dit merkwaardig historische kleinood aan dc Amerikanen moge dc wensch uitgesproken worden, dut zij bun hartstocht, om souvenirs mee te nemen, ten aanzien van dit scheepje weten te bedwin gen, opdat niet langzamerhand dn .Halve Maen" met hare kostbare geschiedkundige oudheden in stukjes gcsucdcn wordt! Gestrande schepen. Uit nadero berichten blykt, dat do twee zeilschepen, dio by Damkorort, aan de Oost zee, op eon zandplaat geworpen zyn, do Nederlandsche brik .Hoffnung" (vroeger in Duitsch bezit) en de Hamburgnche twee master .Mathilde" waren. Beide kwamen uit Stolpmünde en voeren in westelijke rich ting. De .IiofTnung" had rogge, de «Mathilde" haver en meel als lading. Vooral de redding de bemanning van do .Mathilde" was een moeielijke zaak. Toen het schip nog een heel eind van de kust af was, sprong jongen van tien jaar met een zwemgordel om te water en kwam na geruimen tijd uit geput aan den wal aan. Nadat het schip wat dichter bij het strand was gekomen, deed ook de vrouw van den kapitein den sprong. In de zware branding was het gebruik van booten onmogelyk. Ook zij kwam gelukkig aan land. Aan bet strand was de spanning langen tijd onbeschrijflijk. De lading van de twee schepen is als verloren te beschouwen. Het weer. De temperatuur, de vochtigheid, wordt nu langzamerhand van wereldhistorische betec- kenis, en het verbaast ons dan ook niet, daarover in groote buitenlandsclio bladen hoofdartikelen te lezen, terwijl zelfs de in hun wetenschap teruggetrokken astronomen en meteorologen zich genoopt achten, af to dalen tot hot publiek. Onder hen is abbó Moreux, een priester, die directeur is van het observatorium te Bourgos, en die in de «Roviio des Idéés' meedeelt, wat hij er van donkt. Hy is de zelfde geleerde, die uit zijn waarnemingen van den clcctrischen tooBtand in de atmos feer do aardbeving voorspelde, welke Mcssina zoo'n vreeselijke verwoesting aan richtte. Vroolyk is het ook nu niet, wat hij ons to zeggen heeft: de periode van zwakke electrische uitstraling der zon is nog niet geëindigd het konde en natte weer zal dus nog aanhouden en nieuwe aardbevingen zijn te wachten. Hy meent dat die meer Noorde lijk zullen plaats vinden, wellicht wel in België. Immers de lijn waarlangs de aard korst scheurt en schudt loopt van Abessiniö naar Noorwegen Misschien is 't sommigen lezers tot eeni- gen troost dat het das nog onaangenamer worden kan dan 't nu is. Misschien De toestand in Spanje. Men behoeft er werkelijk niet meer aan te twijfelen, de militaire operaties in het Rifgebied worden door geheel Spanje met leedwezen gevolgd. Het anders zoo krijgs haftige Spaansche volk toont zich alles halve enthousiast over de vijandelijkheden met dc Mooren, die het gevolg zyn van het gebeurde op 9 Juli j.1., toen eenige Spaansche arbeiders door de inboorlingen, onder aan voering vun den kaid Chaldio, een oud- legeraanvoerder van den Roglii, overvallen en vermoord werden. Doze gebeurtenis was weer het gevolg van oen poging om het gedurende ongeveer een klein jaar gestaakte werk in do yzer- en loodmynon to doen horvatton. Deze mynen liggen in het gebied der Beni- Bon-Ifrour, op 20 K.M. afstand van Melilla de loodmijn wordt ontgonnen door een Fran- sche Spaansche maatschappij, do .Norte- Africano", de andere door een Spaansche, welke, naar het heet, door Duitscho kapitaal gesteund wordt, de «Compano espanola do minaB del Rif', beide ondernemingen hebben concessiën gekregen van den Roghi, in den tyd, toen deze nog gevestigd was te Selonan. '25 K.M. ten zuiden van Melilla, en opper machtig heerschte over de Rifstammen. De exploitatie was in vollen gang en reeds was men bezig spoorlijnen aan to leggen naar Melilla, toen in October 1.1. de preten dent door de in opstand gekomen stammen word weggejaagd en de haat der Mooren zich tegelijkertijd keerde tegen diens vrien den [de Spaaascho mynwerkers moesten vluchten, het materieel werd verwoest en hot werk moest worden verlaten. Do hervatting van den arbeid was echter zoo heet het officieel, voor Spanje en in het byzonder voor Molilla van groote politieke en oeconomische betoekenis, zoodat eenigen tyd geleden de militaire autoriteiten in over leg traden met de kaïds en den wensch te kennon gaven, dat de ontginning weder mo- gelyk zou worden gemaakt. De Moorsche stamhoofden verzetten zich hier niet tegen, zoodat spoedig alles in orde scheen- Reeds had de .Norto-Africano" haar spoorweglyn voortgebouwd tot de hoogte El-Atalayon, op 6 ii 7 K.M. van Melilla, toen hot bekende bloedbad onder do arbeiders van de „Minas die Rif" maatschappij word aangericht Madrid, 2 Augustus. De minister-president en do burgerlyke gouverneur hebben ver klaard, dat in geheel Spanje en in Melilla rust hecrscht. Parijs, 2 Augustus. Do Spaansche gezant heeft aan de Temps gezegd, dat er geen gevaar bestond dat dc revolutionair-anarchis- tisehc uitbarsting to Barcclona meer algemeen wordt. De beweging loopt trouwens op haar einde. Cerbere, 2 Augustus. De eerste sedert 25 Juli van Barcelona komende trein is hier hedenavond 9 uur aangekomen. Geen nieuws van beteekenis valt overigens to melden. Zeppelin heeft Zaterdag weder een prachtig geslaagde tocht gehouden. Het luchtschip dat om 3.40 deB morgens in Friedorichshaven was opge stegen, manoeuvreerde ruim een uur later met bewonderenswaardige zekerheid ruim anderhalf uur boven Frankfort. Het was een prachtig schouwspel. Een ongeloofelyke me nigte menschen was van do landing getuige. Vele vorstelijke personen en generaals waren eveneens daarbij tegenwoordig. Toen Zeppelin de gondel verliet, werd hy door een donde rend geestdriftig gejuich begroet. De kranten geven Zeppelinnummers uit. Tijdens den tocht viel er hagel en woei er een storm, toch is alles glad van stapel geloopen ook de landing geschiedde zonder stoornis. Gisteren zou hij den tooht naar Keulen voortzetten. Zeppelin is gisterenmorgen te Frankfort opgestegen, om zijn reis naar Konlen voort to zetten. Aanvankelijk ging de reis naar wensch, doch tengevolgo van hevigen wind en onweersbnien kon hy hot niet verder brengen dan tot Rolandscck. De .steven* werd toen gewend en weder zonder incident te Frankfort geland. Hedenmorgon zou de tocht naar Keulen opnieuw worden onder nomen. Mijnongeluk. Knpterdreh (district Düssoldorf), 31 Juli. In de mijn Victoria zijn zeven mijnwerkers door een instorting bedolven on gedood. Hun lijken zijn nog niet gevonden. Aardbeving. Mexico, 30 Juli. De stad Acapulco is voor de helft verwoest door een aardbeving. Een aantal personen kwamen om het leven. Ook in de stad Mexico eischte do ramp 8 slachtoffers. Mexico, 31 Juli. Door de aardbeving zyn Cbilpomango en Chilopa verwoesthonderden menschen kwamen hier om. To Iquola en Guerro werd groote schade aangericht, maar persoonlijke ongelukken zyn hier niet te be treuren. In de Btad Mexico is de schade niet zoo heel grootdo muur van do kathedraal is gescheurd. Te Acopulco zyn alle gebouwen den zeekant ingestort; huizen en hotels zijn onbewoonbaar, geen enkel bleef ver schoond. Berichten uit andere plaatsen, o. a. uit Veracruz, maken wel melding van schade, maar niet van persoonlijke ongelukken, Mexico, 2 Augustus. Uit Acapulco wordt gemeld, dat de aardschokken daar Zaterdag en Zondag hebben aangehouden. De bevol king kampeert in de open lucht, daar de nog overeind staande gebouwen door dynamiet zijn vernield. De hevigste schok had Zaterdag middag plaats. Het water in de haven week 33 voet terug en kwam daarna weer opzetten, pieren overstroomend. Er werd groote schade aangericht. Do levensmiddelen zijn zeer schaarsch. Volgens nadere berichten is vooral Acapulco door de aardbeving geteisterd. De stad moot een ruïne zijn herschapen. De verliezen zyn niet te overzien. Honderdon huizen in de armere wijken der stad zyn door eon springvloed woggesleurd. In de stad Chilpancingo, die geheel ver nield is, zijn 3000 menschen omgekomen. Ook in Iguala in don staat Guorrcro is groote schade aangericht, maar er vallen hier geen monschenlevcns to betreuren. Hot wordt bevestigd dat du door do aard beving in do stad Mexico aangerichte schade slechts gering is. Overstrooming in Mantsjoerije. Tokio, 31 Juli. To Tokio zijn berichten ontvangen omtrent verschrikkelijke overstroo mingen in de Mantsjoersche provincie Tsjert- sjoen. Er zijn duizend personen verdronken. Te Kirin op 225 Eng. mijl van Moekden gelegen staan 7000 huizen ondor water. Het wast nog snel. De brand te Osaka. Tokio, 1 Augustus. De brand te Osaka was men heden ochtend te G uur meester. Een stadsgedeelte van vier mijlen in den omtrek is door de vlammen vernield. Dertien duizend huizen zijn verbrand. De Tsaar van Rusland is gisteren in Spitheud aangekomen hij heeft denzelfdden dag de reusachtige vloot by Cowes in oogenschouw genomen. Een helm voor de bemanning van onderzee booten. De //Monitcur de la Flotte" verzekert dat bij de marine een helm in gebruik is, dio de bemanning van oen onderzeeër in staatstelt zich te redden als de boot na ondergedoken te zyn, om de een of andere reden niet meer aan de oppervlakte terugkomt. Dezo helm voldoet aan deze drie voorwaardenle. Do menschen kunnen van don dood door ver drinking in den onderzeeër gered worden 2o. zij zyn iu staat het schip te verlaten en boven water te komen 3c. zy zyn beveiligd tegen de gassen, welke ontwikkeld worden door het zeewater dat in contact komt met de electrische accumulatoren. Op het oogenblik zijn 27 dienstdoende onderzeeërs voorzien van de noodige toe stellen voor het gebruik van deze helmen de opstelling van deze toestellen eischt 18 dagen werk en kost 5000 frs. per onderzeeër. De Noorsche bark Canterbury, die den len Juni te Newcaatle in Nienw-Zuid-Wales binnenviel, komende van Eten, een huven op de Peruaansche kast, had als ballast grond, waarin vele menschenbeenderen, doodshoofden enz. waren. Het bleek dat er een oud kerk hof voor was afgegraven. Het is in Engeland weer eens voor gekomen, dat een machinist van een loco motief onder het ryden van den trein doodviel, gelijk later bleek door een beroerte getroffen. De stoker ving hem op uu bracht den trein, een sneltrein, tot staan. De postzegel-automaten in Duitschland, die vanwege het postbestuur zyn ingevoerd, voldoen goed. Verloden jaar hebben in Duitsch land 46 automaten to zamen 900,000 mk. ontvangen, voor welke som ongeveer 15 mil- Hoen postzegels zyn verkocht. Geheel be trouwbaar zijn do toestellen niet, omdat zy af en toe ook ondeugdelijke munt aannemen. Zoodoende moest er een tekort van-175 mk, afgeschreven worden. Dit is echter kleiner dan het tekort, dat by den verkoop van een gelijke waarde aan postzegels aan de loketten moet afgeschreven worden. De strijd om het bestaan. Het keizorlyk statistisch bureau te Berlijn heeft een overzicht openbaar gemaakt van den stryd om bet bestaan, die de kleine lui den in Duitschland op bet oogenblik hebben te voeren. Een jaar geleden had het bnrean aan 800 gezinnen in verschillende deelen van het rijk verzocht stelselmatig boek te houden van hun inkomsten en uitgaven. Ieder gezin kreeg een boekje met verzoek di eiken post voor voedsel, kloeren, brandstof, doktersbehandeling, geschenken, onderwijs, ontspanning enz. nauwkeurig op te teekenen. Een onderwijzer en zijne vrouw zonder kinderen, wier inkomen f1740 bedroeg, kon 72 overleggen. Een ander onderwijzer en zyno vrouw, ook zonder kinderen, verdienden "1920 en sloten met een tekort van f132. Hun tekort was hiervan een gevolg, dat zij '300 meer aan voedsel en f96 meer aan ontspanning uitgaven dan de andore onder wijzer. Een schrijnwerker en zyne vrouw met een kind van negen jaar verdienden f 1176 en leefden van f 1128. Eon schildersgezel en zyne vrouw met een kind van negen jaar ver dienden f912 en kwamen f156 te kort. Een getrouwd politie-agent met twee kinderen van tien en zestien jaar had een inkomen van f1416 en legde f228 over, terwyl een getrouwd kantoorbediende met twee kinderen van vier en vijfjaar f 1032 verdiende en 't jaar met een tekort van f 138 besloot. Een weduw naar met twee kinderen en een dienstbode had f1920 en kwam f744 te kort. Dit gezin gaf f 360 aan ontspanning nit. Een werkman u een brouwery met vrouw en drie kinderen verdiende f 1056 en spaarde f 90 over. Het gezin gaf maar f402 aan voedsel uit. Uit de ingezonden huishoudboeken bleek, dat verschillende gezinnen, om bovenstaande uitkomsten te kunnen bereiken, spartaansch moeten leven. De getallen van het statistisch bnrean be wijzen wel, hoe zwaar het den grooten hoop zal vallen, de nieuwe verbruiksbelastingen op tabak, Bigaren, cigaretten, koffie, thee, lucifers, bier enz. op te brengen. De stomme echtgenoot. In Nieuwpark (staat Nieuw Jersey) heeft een mevrouw Blickensdorf een echtscheiding aangevraagd, omdat haar echtgenoot sinds de bruiloft, d. w. z. gedurende vijfjaar, niet met haar gesproken heeft. Al haar pogingen om hom aau het spreken te krygen misluk ten. Eens scheen het alsof hy iets te zeggen had. De lippen gingen open als de schalen van een dooden oester. Toen werden ze weer opeengepersten het mevrouwtje had zich te vroeg over deze .groote gebeurtenis" ver heugd. Zij probeerde de oude middeltjes. Zy liet de soep aanbranden, deed zout in de koffie en hamerde spijkers in den stoel, waarop hij gewoonlijk zat. Niets hielp. In ernstige gevallen gaf hy zijn toestemming door een hoofdknik, een weigorend antwoorc door met het hoofd te schudden. En toch heeft de man vóór zyn huwelijk gesproken. Maar den rechter die de aanvraag tot scheiding behandelde, zond hy een vriend, die in zijn naam verklaarde dat hy Blickens dorf niets toe te voegen had dan hetgeen hy vóór het huwelyk tegen zijn vrouw had ge zegd. Mevrouw Blickensdorf spreekt zoo werd verklaard voor twee en haar voortdurend gepraat is evon afschuwelijk als zijn lang durig zwijgen. De rechter erkende, dat deze opzettelijke weigering van den man om met zijn vrouw te spreken evenzeer oen wreedheid is als de weigering van kleeding en voedsel en sprak de scheiding uit. Uitzoeken maar Gelezen als advertentie in het Handelsblad vun Zondag 1.1. Huwelyk! Het bekende groote Instituut E. Schlesinger, Berlyn 18, hooit steeds passende partijen, eenige honderden Dames, met 2200.000 Mark vermogen, voor Heoren van iederen stand (ook zonder vermogen). wordt voortgezet van DONDERDAG tot en met ZATERDAG, s morgens van 9 tot 12 en nam. van 2 tot 9 uur. Deurwaarder BIERSTEKER. Laatste berichten. Zeppelin. Uit Frankfort wordt geBeind, dat Zeppelin hedenmorgen to 10 uur is opgestegen, doch door het breken van een der schroeven, al daar direct moest landen. Schipbreuk. Een bericht uit Stolpmnnden aan de Oostzee meldt, dat drie visscliersbooten in de Oostzee zijn omgeslagen, waarbij 12 personen zijn verdronken. Ingezonden. Geachte Redactie Natuurlyk niet ter beantwoording van do pennevrucht deB heeren J. Spruit, maar naar aanleiding van het ingezonden stukje van genoomden heer, vragen ondergeteekenden nog oen weinig van uw ruimte en wel alleen, om to constatoeren, dat de feiten, die wij het lid der Gezondheids-Commissie, J. Spruit, ten laste legden, door hem niet wor den tegengesproken, en dus al waar kunnen worden aangenomen. Mocht de hoer J. Spruit dus niet op commando willen weerleggen, volgens .Extra Tyding", in dit geval was het van hem nog niet zoo dom, ons stuk niet te beantwoorden, en de zaak af te leiden op zijpaden. Want door de naaste vrienden van den heer Spruit moge zyn stukje als een belang rijkheid worden aangemerkt, voor hen, die zich bij de zaak houden, mist het natuurlyk alle waarde. Hy had moeten weerleggen de feiten, die wij publiceerden over zijn optreden als Gezondheids-Commissie-lid, en dit verzuimde hij. En aan hetzelfde gebrek lijdt het stnkje van den heer Kroonstuiver. Als deze op de hoogte was, van wat do sociaal-democraten willen op het gebied der volkshuisvesting, zon hij ons trouwens niet zoo zwart hebben geschilderd, alsof wy het algemeen belang niet zonden willen dienen. De kwestie is maar, wat men onder algemeen belang verstaat. De huiseigenaren verstaan daar in den regel ieders belang, maar by voorkeur hun belang onder. Voor znlk een algemeen belang passen wy, dat is zeker. Het is hier de plaatB niet, daar nader op in te gaan, maar wij meenden ook dezen heer even in alle bescheidenheid te moeten opmerken, dat zyn stukje, als antwoord op hot onze, niets van dit laatste weerlegt. Moeten wy nog iets zeggen over de raad seltjes, die .Extra Tyding" zyn lezers op- discht We kunnen volstaan met de mededeeling, dat wy om twee redenen pas Dinsdag 27 Juli tot publicatie overgingen, en wel ten eerste, omdat wy niet den indruk wilden geven, dit geval te gebruiken als bestrijding der can- didatuur-Spruit in district III en ten tweede, omdat het die week te laat was geworden, het nog in ons eigen blad te publiceeren. Laat ons eindigen met het vertrouwen uit te spreken, dat door de heer J. Spruit, bij zyn optreden als lid der Gezondheids- Commissie, voortaan de zoo noodige tact zal worden gebruikt. Wy danken n, geachte redactie, voor de plaatsruimte en blyven Namens het bestuur der S. D. A. P. A. G. A. Verstegen, Voorz. A. W. Michrls, Seer. in „CASINO" van Ondertrouwd A. C. Seewald en E. M. v. d. Brugge. Huwelijksvoltrekking, 12 Augustus a.s. Helder, 2 Augustus 1909. De familie Verfaille betuigt haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunnen geliefden vader, den heer PIETEE VERFAILLE. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan de Heeren Doctoren en aan de minderen van het Marine- Hospitaal voor de geneeskundige behan deling en hulp tijdens het ongeluk aan wijlen onzen echtgenoot en vader bewezen Ook onzen dank aan vrienden en he kenden en aan het bestuur- en leden van de vereenigingen „Burgerkring Har monie" en „Onderling Belang", voorde laatste eer aan hem bewezen. Wed. K. BRAS en Kinderen. Binnenhaven no. 107. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belangstelling getoond tydens de ziekte en het over lijden van onze geliefde dochter Cornelia, betuigen wy onzen hartelijken dank. Inzonderheid aan het zangkoor der Hersteld. Apostolische Gemeente, den WelEd. Heer MEIER en de Dames van het atelier van den WelEd. Heer MEIER, voor de laatste eer aan de overledene bewezen. j)e Familie, TOUW. Helder, 28 Juli 1909 De door den E. A. Heer Rechter-Commïssaris goedge keurde eenige uitdeelinglijst in het fail lissement van de N. V. Maatschap py tot voortzetting der zaken voorheen W. TEN HARMSEN ZONEN, te Helder, ligt gedurende 10 dagen ter griffie van den Arrondissements-Rechtbank te Alk maar on van het Kantongerecht te Helder ter kostelooze inzage. Mr. W. L. A. DE NEEFF, Curator. Aangezien het grootste deel van ons personeel van 7 tot en met 10 Aug. en een kleiner deel van 14 tot en met 17 Aug. met vacantie gaat, zoo doen wij aan onze begunstigers het be leefde verzoek hiermede zoo mogelijk rekening te willen houden. Boekdrukkerij C. DE BOER Jr. aar- Wegens AFWEZIGHEID van het Statmuziekcorps der Kon. Marine, GEEN muziekuitvoering tot nader aankon diging. Namens de Muziekcommissie, de Kapelmeester, A. L. HAZEBROEK. Tegen belooning terug te bezorgen Stationsdwarsstraat No. 1. Helders Belang. Welkomstlied. Repetitie in „Ons Huis"a Verlengde Hoogstraat. WOENSDAGAVONDi Dames 8 uur. Heeren 8 uur. HET BESTUUR. Onderofficiers-Vereeniging der Zeemacht Algemeene Vergadering op VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1909, des namiddags ten 71/» ure, in het lokaal „Militair Tehuis". Punten van behandeling: Uitslag commissie, kapitaal beleg ging, wijziging Statuten, enz., enz. HET BESTUUR. Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. Wegens bijzondere omstandigheden Woensdag II Augustus VERGADERING, 's avonds 8 uur. in café „CENTRAL", inplaats van Woensdag a.s. Verslag afgevaardigde Algem. Vergadering. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2