BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1909. Nieuwsberichten HELDER, 6 Aug. IJ muiden, 5 Augustus. Naar aanleiding van de kwestie van het te vroeg sluiten van het stembureau by de herstemming van de vorige week is thans door een twintigtal kiezers een adres aan den gemeenteraad van Velsen gericht waarin zy eene nieuwe herstemming vragen voor dit kieBdistriot. In dat adres zeggen zy dat het een be kend feit is dat overal in de laatste oogen- blikken vóór het sluiten van de stembus nog vele lauwe kiezers hun stem komen uitbrengen. In eene plaats als IJmuiden waar vyf minuten voor vyf nog een trein van Haarlem en Amsterdam aankomt, waarmede vele vlet- terlieden, loodsen, particulieren en beman ningen van visscheryschepen, die te Amster dam dokken, naar hier terugkeeren kunnen Cdie stommen maar al te dikwijls den doorslag geven. Doordat hot stembureau nu vóór den bepaalden tyd gesloten was konden velen van deze personen hun stem niet meer uit brengen, vandaar het protest en het verzoek tot nietig-verklaring der herstemming. 's Rijks Munt! Het jaar 1908 is een druk tijdperk voor onze Munt geweest. Aan muntspeciën werd vervaardigd a. voor Nederlandguldens voor f 8.000.000 uitmakende 3.000.000 stuks; nikkelen stuivers f200.000 uitmakende 4.000.000 stuks; bron zen centen f 17.000 uitmakende 1.700.000 st. b. voor Ned.-Indië: guldens voor f 1.700.000 uitmakende 1 700.000 stuks '/s guldens voor f 2.000.000 uitmakende 4.000.000 stuks kwartjes N.-I. f 500.000 uitmakende 2.000.000 st.; dubbeltjes f300.000 uitmakende 3.000.000 sc.1 centstukken f 125.000 uitmakende 12.500.000 st.2'/9 centstukken f78 000 uit makende 8 120.000 stuks V'a centstukken f 42.000 uitmakende 8 400.000. st. c. voor particulieren: 91.006 dukaten. In 1908 zyn de oude zilveren stuivertjes aan de circulatie onttrokken. In 't geheel werd een bedrag van f42.695,25 aan stui vertjes terug ontvangen. Als men in aan merking neemt dat eertyds voor ongeveer f 310.000 aan stuivertjes is aangemunt, waar van buitenslands (hoofdzakelijk West-Indië) ruim f 60.000 werd verzonden, dan blykt wel dat een betrekkelijk zeer groot deel (pl.m. 83 pCt) dezer muntstukjes is verloren ge raakt, al is ook een gedeelte er van tot het maken van kleine sieraden enz. gebezigd. Luchtvaart. Lefebvre deed Woensdag op het landgoed Groot Persyn onder Wassenaar twee schit terende vluchten. Nadat het toestel Dinsdag een puar groote noodzakelijke reparatiën had ondergaan, waardoor het opstygen dien dag onmogelyk bleek, wees vandaag alles op een welslagen. Het weer werkte in alle opzichten medo bladstil en verkwikkende zonneschijn. Tegen 5 uur arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van Zijn adjudant, jhr. Byll de Vroe en baron Van Pallandt van Duinrell met wien de Prins op Raaphorst ter jacht was geweest op het terrein, waar Z. K. H. ontvangen werd door den heer Frits Wirtz Jr. Na aan den Prins te zijn voor gesteld, deed Lefebvre onmiddellijk zijn Wright- machine op dón der rails brengen. Aangezien Z. K. H. slechts zeer weinig tyd had, restten slechts eenige oogenblikken. Later snorde het ingenieuso toestel door het luchtruim, beschreef twee groote cirkels, waarbij Lefebvre den Prins eenmaal in letterlijken zin over het hoofd vloog, om na ruim 5 minuten veilig op de opstygplaats te landen. Prins Hendrik toonde zich zeer opgetogen over hetgeen hy aanschouwd had, en wenschte den koenen vlieger geluk en nam met een eenige malen herhaald: »Je vous remercie bien I'' afscheid. Even na kwart over zes steeg Lefebvre opnieuw op, nu ten aanschouwe van een zeer talryk publiek, van heinde en verre gekomen. Nu eerst toonde de energieke Franschman, hoe hy zyno machine volkomen meester is. Hy begon met een kolossalen cirkel te be schrijven, muakte een acht, zweefde heel ver uit het gezicht, zelfs langs de grenzen van Den Haag on die van Voorburg, passeerde driemaal over de tribune, onder eindeloos gejuich van de enthousiaste toeschouwers en streek gelyk een vogel na 16 min. 50V9 sec gevlogen te hebben, vlak voor de loods van zijn toestel neer. Een onbeschrijfelijke ovatie voor den Bympathicken jongen man volgde. Het publiek wilde hem in triomf ronddragen, doch bescheidenlyk wist hy zich hieraan te onttrekken. Door luit.-generaal J. Snyders, voorzitter der Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart, werd Lefebvre hierna een mag nifieke gouden plaquette aangeboden uit naam dier vereeniging. Men meldt uit Amststerdam: Sedert eenige dagen loopt hier ter stede het gerucht als zou een bediende van de Nederlandsche Bank een belangrijk bediag aan geld gestolen hebben. De waarheid is dat er uit een verzegeld doosje, toebehoorend aan een dame en, als gewoonlijk, geplaatst in een kluis, 27 goudentientjes zyn gestolen. De eigenaresse heeft hiervan aangifte gedaan jj de politie, die by den betrokken bediende - inmiddels reeds door zyne directie ge schorst een huiszoekiag deed. Er werd echter niets gevonden. Men meldt uit Haarlem: Sedert Zaterdag is van hier verdwenen de makelaar P. Vandaag is de man, die naar Amerika is, failliet verklaard. Men •preekt van tekorten, ook van R.K. kerkgeld, van tusschen de f 80.000 en f 100.000. P. was van klerkje bij den makelaar Poort man, bij diens dood zyn opvolger geworden, verdiende grof geld en genoot veel vertrouwen. Speculatiezucht is de oorzaak. Van een loodgietertje zijn ongeveer f 14.000 verdwenen. De kas van do kerk op do Nieuwe Groenmarkt moet geen schade lijden. Verschillende kleine renteniertjes moeten er leelijk zijn ingeloopen. Tafereelen van de zee. In de laatste dagen hebben in de Noordzee hevige stormen gewoed, waardoor vele scheeps- ongelukken zyn veroorzaakt. De Nederlandsche gaffelschoener „Johan Willem Friso", met 180 ton granietsteen van Ahus naar Rotterdam bestemd, moest, zooals reeds is gemeld, met schade aan tuig en zeilen en lek benoorden Ameland op strand worden gezet. Gelukkig konden kapitein Tekema met vrouw en twee kinderen benevens de drie andere opvarenden door de reddingsboot van Hollum worden gered. Do bemanning is reeds huiswaarts vertrokken, daar de positie van het schip ongunstig is voor berging. Omtrent de redding der opvarenden van de Nederl. ijzeren tjalk .Marchiena", waar over reeds het een en ander werd gemeld, wordt uit Duhnen nog het volgende ge schreven Nadat het hier den geheelen dag gestort regend en gestormd had, kwam des avonds even over negenen uit Neuwerk het telegra fisch bericht, dat op de zandbanken aldaar twee schepen gstrand waren en noodseinen toonden. In korten tyd was de hier gestati- onneerde reddingsboot „Ernst Merck" van de Duitsche maatschappij tot redding van scüip- breukelingen, met krachtige hulp van bad gasten te water gebracht, bemand door do redders E. Briitt, bootsman, A. Brütt. A. Holterman en F. Thodo. Zij voer, trots den zwaren storm, onder volle zeilen over het Watt naar de in nood verkeerende schepen, waarvan men van tijd tot tyd vuurpijlen zag opstijgen ten teeken dat hulp dringend noo- dig was. Spoedig was de boot uit het gezicht en daar zij eerst met den volgenden vloed terug keeren kon, moest de aan het strand saam- gestroomde menigte vol bange verwachting of het reddingswerk gelukken zou, zich in hun woningen terugtrekken. De regen had opgehouden, maar de storm woedde met onverminderde hevigheid door. Den volgenden morgen 7 uur, toon de vloed inzette, kwam de terugkeerende red dingsboot weer in 't gezicht en werd, toen men zien kon, dat het aantal inzittenden vermeerderd was, met gejuich begroet. Eerst des morgens halfvier was het den dapperen redders in zwaren Btrjjd tegen de ontketende elementen gelukt, een der gestran de schepen, de Nederlandsche tjalk Marchie na", kapitein Hekman van Kjöge met vuur vaste steenen naar Farge bestemd, te bereiken. Het schip was reeds zoover gezonken, dat nog alleen de masten uit het water staken. De uit drie koppen bestaande bemanning, alsmede de vrouw en een kind van den ku- pitein waren in het want gevlucht, waaruit zy met groote moeite en gevaar door de be manning der reddingsboot werden gered. De schipbreukelingen werden hier onder de hoede gesteld van den strandvoogd en zyB later naar Cuxhaven overgebracht. Het tweede gestrande schip was de te Hamburg thuisbehoorendo gaffelschoener Hans', kap. Sievers, van Zweden met hout naar Varel bestemd. Reeds te halfe^f vertrok de reddingsboot Ernst Merck", weer bemand met dezelfde kloeke redders, naar buiten om den in nood verkeerenden zoo mogelijk hulp te brengen maar dit bleek niet meer noodig te zyn. De reddingsboot „August Heerlein", van het station Neuwerk, was er in geslaagd de .Hans" te bereiken, had de vrouw en twee kinderen van den kapitein gered on bracht deze hier behouden aan land. Du.ar het schip nog dicht was en de storm afnam, wilde de bemanning haar schip niet verlaten, in de hoop het nog vlot te kun nen brengen, en volgens de laatste berichten is haar dit met hulp van eenige sleepbooten gelukt. Nog andere mooie reddingen worden ge meld Zoo redde de reddingsboot «Walter Wolfgang Ernst" van het station Lahoe twee man van het Duitsche schip .Theodora", dat op do Kolberger Heide gestrand was en in nood verkeerde, terwijl de reddingsboot van het station Hidderzee in verbinding met het vuurpyltocstel er in slaagde drie man te redden van de Duitsche galjoot •Sophia", kapt. Speek, met kolen van Stettin naar Hadersleber, die bij Vite strandde. LANGS DE STRAAT. Uit den Omtrek. Anna Paulowna. In de rijkspostspaarbank-postkantoor Anna Paulowna en ressorteerende hulpkantoren, is gedurende de maand Juli ingebracht f 10596,06 en teruggenomen f 2131,G7. Het laatste boekje droeg tot nummer 912. Groenteveiling op Dinsdag 3 Aug. Aardappelen 104 mud per mud f 1.55 a f 1.— Bloemkool f 8.a f 2.50 per 100. Wortelen 885 bos f3.10 a f 1.60 per 100 bos. Peulen 164 pond f 6.a f 2.per 100 pond. Doppers f 4.50 a f 2.per 100 pond. Groote boonen f0.70 a f0.55 per 1000. Slaboonen 44000 f 0.10 a f 0.07 per 100. Andijvie 400 krop fl.50 a 0.90 per 100 krop. Zilveruien f3.50 per 100 pond. Kruisbessen 6 cent per pond. Aalbessen 6 a 5 cent per pond. Morellen 5 cent per pond. Texel, 5 Aug. De gehcelc uitvoer van lammeren bedraagt sedert 1 Mei 38425 stuks. Men besteedt thans voor lammeren van f6 tot f 10, en voor schapen van f 11 f 16.50 per stuk De veeuitvoer van 21 Juli tot en met 3 Aug. bodroeg 1586 lammoren, 562 schapen, 15 koeien, 24 kalveren, 2 paarden en 28 varkens. Nu 't met de visscherij zoo zuinig gaat, trekken vele visschers naar de boeren om bij het maaien en hooien behulpzaam te zyn. 't Is voor de visschers nog al gemakkelijk dat zij met al deze werkzaamheden goed vertrouwd zijn. Ook in den Eierlandschen polder, waar honderden Hectaren bebouwd worden, verleenen by het binnenhalen van den oogst vele visschers goede diensten. Bnrgel Stand der gem. Anna-Panlowna, over de maand Juli 1909. ONDERTROUWD: Nan Raap en Akke Atema. Jacob Grin en Codyntje de Wit. GETROUWD Francu9 van Dijk en Neeltje Martje Vermeulen. GEBORENMarinus Frans, z. van Jacob Totsma en Neeltje Karelse. Lena Hillichina, d. v. Roelof Schepers en Antonia Lassche. Grietje d. v. Simon Looy en Aaltje Koster. Pieter z. v. Jan Blom en Johanna Catharina Bijl. OVERLEDENJacob Kuiken 7 jaren. Ariaantje Schotvanger 69 jaren. Elisabeth VisBer 84 jaren. Kniertje Smit 49 jaren. Ingezonden. Langs de Straat. De Keizerstraat wordt verstraatdaarvoor zyn aangevoerd eenige wagens zand, daarbij helder zonnig weer en vacantio der scholen de jeugd vermaakt zich uitstekend met het bouwen van forten met heusche wallen en schietgaten in welk vak in het bizondor de vrouwelijke jeugd is bodreven. De kleintjes bewerken het zand met allerlei vormen bi- zonder handighet is een lust dat volkje zoo bezig te zien, en doet het de vraag by mjj opkomen Waarom hebben wij hier aan den Helder geen openbare speelplaatsen voorde kinderen Het is nu vacantie, en do jeugd is vry, maar hoe en waar zullen zij heen gaan, zóó dat vader en moeder gerust kunnen zijn Het strand is zoo vèr, de kleine krach ten zyn zoo spoedig vermoeid, en een speel plaats dicht by huis zoo hoogst gewenscht. Vrage wat kan er gedaan worden om zoo'n speel plaats in de gemeente te verkrijgen? een adres aan den Raad een beroep óp Helders Belang? een initiatief van de zijde des ouders Wie hot weet en het wil. helpe mee om dit tot stand te brengen. Uw dw. dn. 5 Aug. 1909. J. KOR VER. Brandsteeg-standje. Tusschen 1011 uur in den morgen. Wanneer-ie met geel-gouden muiltjes achter op de plaats van bloed-roode steenen klep perde, om verder over 't lange erf te zweven in z'n helder-wit overhemd, waarover breed- sjieke galgen kruiselings een fijn-grys-gerui- ten pantalon omboog hielden, in de eene hand een paar puntschoentjes aan de lus jes, in de andere een stel borstels en een doosje, trouw eiken morgen weer, op weg naar een oud, bijna vermolmd boetje, dan deed-ie schijnbaar heel voornaam, precies als Dreyfus na diens onschuldige degredatie in 't openbaarmet 't hoofd fier, de borst vooruit, 'n dun, blond kneveltje sierlyk, pun tig gedraaid, zóó, dat de buren zich erger den om zyn air, buren, die dan toevallig buiten stonden, de hoofden vertrouwelijk bijeen, met gerekte halzen plots over de lage schutting hem naziende, de monden dan o-vormig getuit, de oogen groot blikken die zooiets te kennen gaven als: ,daar gaat ie weer, die kale meneer, en dat zonder te spreken, zonder te groeten Terwijl die »kale meneer" zich dan veilig waande in 't schuurtje, ijverig bezig met wrijven en poetsen van zyn laarsjes, zoo maar op een omgekeerde waschtobbe, afwis selend zingend en fluitend allerlei Fransche liedjes, dan kwamen de vrouwen behoed zaam, zachtjes op de teenen nader om te gluren en te luisteren naar dien •verwaan den snuiter'' daar binnen, die niet eens een echte Franschman was, maar slechts iemand, een kort tjjdje in Parijs wonende, nu eens overgewaaid" om bij familie lekker te luieren, gelijktijdig 't Nieuwediep, in 't bijzon der de Nienwediepers te overbluffen met zeden uit den vreemde. „Wat zingt-ie nou?" ,Stil!... Hou je mond dicht... Dat is de Marseleise, mensch M'n man zingt 'm ook wel er is, maar dan natuurlijk in 't Hollandsch Marseleise?M-a-r-s-e-l-e-i-s-e Wa's dat nou voor 'n ding?" tHou je toch stil!... Daar begint-ie weer Een jeugdige turf-en-briquetten-koopmau, op afstand bescheiden toegeluisterd, grjjpt werktuigelijk naar den bij hem staanden half gevulden mand, zoekt en grabbelt daaruit een hard, waardeloos brokje, dat met kracht in de richting van het boetje geslin gerd, een klein raampje treft. Glas rinkelt. Oogenblik stilte volgt. Dan piept zwak, scheefhangend deurtje open en de .Franschman" hemdsmouwen hoog opgehaald, stormt naar buiten, Bchiet toe op de vrouwen die giechelend uit elkander wil len. Een kort, zwaarlyvig vrouwtje, 'n beetje te dik om hard te kunnen loopen, wordt met forscho greep van achteren in den nek ge pakt en haar gelaat ondergaat in snel tempo een lachenswaardige verandering. 51e glimt van schoensmeer en alleen de tanden, het wit der oogen en de lippen zyn nog ken baar. Dat grimeeren, niet zonder gillen en spar telen volbracht, heeft aandacht getrokken. Vrouwen mot lachmond, blootshoofd, de mol lige armen over elkander, komen sjok-sjok gebogen nader. Een glimmend gewassohen bakker, daar juist in de buurt, tippelt met kleine pasjes er heen, ronde bruine lok onder model marine-pet uit, gegoten confectiepakje met versche vouwen wjjdt om 't lichaam. Opgeschoten meiden, gierend van pret, tuk op een schandaaltje, wippen over de hekjes, vormen dicht byeen een vrooljjk groepje. Een ritsje naaimeisjes, sjofeltjes-opzichtig, groezelig-bleek, rollen ponie onder de hoeden met scheef-opgenomon randen uit, waarop roode rozen verlepten, zijn in aantocht. Kin deren uit de omgeving schijnen gewaarschuwd dat achterom een man en een vrouw zullen vechten," vliegen stoeiend door het zy poortje, vullen monter lachend een verlaten keuken plaatsje, praten daar met zachte woordjes op giegeltoon, elkaar aanstootend. •Franschman heeft zich haastig terugge trokken in 't boetje, de deur met 'n geraveld touwtje gesloten, het kleine, zooeven inge worpen raampje zorgvuldig bedekt door ovaal verroest theeblad, waartegen een flinke steen voor kantelen. Opnieuw begint hy te fluiten, te zingen, te poetsen, en als zijn tenorstem met veel ratelende rrrr's over de tanden het .Carnaval de Venetië" door de gekierde deur naar buiten laat galmen, dan dansen een paar jonge meisjes op 't leuk-jolig huppelwysje van het melodieuze Italiaansche stukje Carnaval, en van dat oogenblik maken eenige jongens gretig gebruik om een regen van steenen op en tegen het gevang te doen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5