BIJVOEGSEL VAN 7 „VLIEGEND BLAADJE". ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1909. Nieuwsberichten. HELDER, 13 Augustus. Belastingplannen. Omtrent de te verwachten tariefwyziging deelt de »N. C." mede, dat het minder in de bedoeling ligt een fiscale-, dan wel een technische herziening van de bestaande tarieven ter hand te nemen, waarbij dient opgemerkt dat het ontwerp van minister Harte zeer zeker een fiscale herziening beoogde. Op de komende begrooting wordt zegt het blad, een tekort var. minstens twaalf'millioen galden verwacht. Gepoogd zal worden voor een goed deel het ontbrekende te verkrygen uit belastingwyziging, door samensmelting van vermogens- en bedrijfsbelasting tot een inkom stenbelasting, waarbij de plannen van den oud-minister mr. Th.H. de Meester goede dien alen zullen bewijzen. Schapenfokkerij. Vrydag 20 Augustus te 12 uur zal te Alkmaar in het café Central een vergadering worden gehouden van personen, die belang stellen in verbetering van ons schapenras door nationaal fokken De commissie, die door het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van don land bouw in Hollands Noorderkwartier met de voorbereiding van deze zaak is belast, heeft aan verschilende haar bekende schapenfok kers een circulaire hierover toegezonden. Zy zou evenwel gaarne zien, dat ook belangstel lenden, die geen circulaire ontvangen hebben deze vergadering zullen bywonen. Aan ieder die de circulaire en toelichting wenscht te ontvangen, wordt deze op aanvrage toegezonden door den heer C. Nobel te Scha- gen. Zeilen. Men meldt aan de iN. Rott. Ct." De zeilwedstrijden, uitgeschreven door den Ned. Bond voor Lichamelyke Opvoeding op 14 Augustus te Kampen, zijn voorloopig uit gesteld. Berooving. Woensdagochtend is een jong Amerikaansch toerist, die eenige dagen in onze stad ver toeft, het slachtoffer geworden van een paar leden der internationale dievenbende, welke in de zomermaanden in de groote steden van het Europeesche vasteland haar slag tracht te slaan. De beide ridders van den grooten weg hadden blykbaar reeds lang op hun slacht offer geloerd, want reeds vroeger was de jonge Amerikaan eenige malen op straat en in het Ryksmuseum door een van hen bei den aangesproken. De laatste maal, die nood lottig voor hem was, geschiedde dit Woens dagochtend, toen de jonge man onderweg waB naar het hoofdpostkantoor, waar hij eenige brieven wilde verzenden. De dief, die zich voor een Engelsch toe rist uitgaf, wandelde toen met hem op naar het postkantoor, waar de Amerikaan, na zyn zaken in orde gebracht te hebben, nog een vergeefsche poging aanwendde, om zyn in- dringerigen metgezel te ontsnappen. Bij den uitgang liet een heer, die vóór hen uitging, zijn portemonnaie vallen. De Amerikaan raapte deze op en overhandigde haar aan den eigenaar, die daarin een ge- reede aanleiding vond, om een praatje met hem te maken en kennis aan te knoopen. De man gaf zich ook uit voor een Engelsch toeriBt. Met hun drieën gingen zy daarna eerst wat gebruiken in een lunchroom en daarna in een der groote koffiehuizen. In deze laatste inrichting had de jonge Amerikaan de onvoor zichtigheid, zyn portefeuille, inhoudende on geveer f 500 aan geld en geldswaardig papier en een kaartje van Ostende naar Dover, naast zich neer te leggen, en van een oogen- blik, dat hy zich had omgekeerd, maakten zyn beide metgezellen gebruik, om met de portefeuille spoorloos te verdwynen. De Amerikaan deed onmiddellijk aangifte by de politie, maar van de beide dieven was geen spoor meer te vinden. Vermoede lijk zyn zij onmiddellyk per spoortrein naar elders gereisd. Van rattenvergif gesnoept. Vier kinderen te Velp vonden op een puinhoop een doosje met twee poeders, en als goede vrienden deelden ze de gevonden lekkerny en aten ze op. Maar het bekwam hun slecht. De poeders waren een 'zwaar vergift voor rattenéén poeder was vol doende om 30 van deze dieren te dooden. De kinderen werden al gauw ernstig ongesteld, maar door een spoedig toegediend tegengif, zullen waarschijnlijk de vier snoepertjes het leven er af brengen. (»Arh. Ct.) Electrisch licht en electrische beweegkracht in Limburg en Noordbrabant. Omtrent plannen tot oprichting van een electrische centrale, die aan een gedeelte van Limburg, Roermond, Venlo en Weert inbe grepen en aan een gedeelte van Noord- Brabant electrisch licht en electrische beweeg kracht zal leveren, schryft De Nieuwe Koerier De centrale zal worden gebouwd iu een gedeelte der Noord-Brabantsche Peel, waar schijnlijk op een terrein der geraeent Asten. De stroom zal worden opgewekt door tur bo-dynamo's, zooals dit in den laatsten tyd algemeen in groote centrales geschiedt. De ketels tot opwekking van den benoo- digden stoom voor deze turbo-dynamo s zullen in den aanvang worden gestookt met normaler, steekturf, terwyl de stookinrichtingen zoo worden geconstrueerd, dat later kan worden geBtookt met gas en afval van een fabriek voor de verwerking van veen op cokes, zwavelzuren amoniak en andere nevenproduc ten. Deze fabriek zal in de directe nabijheid van de Centrale worden gebouwd. Met het oog op de aan enkele gemeenten gegeven garantie, dat binnen een jaar nadat de concessies zullen zijn verleend stroom zal worden geleverd, wordt al het mogelyke gedaan zoo spoedig slechts eenigszins moge- lyk in bedrijf te komen. In den beginne was het consortium van plan alleen de streek, welke rondom de Pool ligt, en dus de streek gelegen lusschen de gemeenten Eindhoven, Helmond, Venlo en Roermond in haar net op te nemen gedu rende de onderhandelingen bleek echter de wenschelykheid al direct een uitbreiding aan het net te geven %n daaraan de streek tot den Bosch en Tilburg en de geheele Lang straat toe te voegen. De stroom van licht wordt voor de kleine gemeenten, welke geen eigen gasfabriek heb ben, geleverd tegen pryzen 40 pet. lager dan in de groote steden van Nederland, zoodat men electrisch licht met de metaaldraadlamp zal kunnen branden tegen pryzen niet hooger dan petroleum. Aan de groote gemeenten, welke den stroom zelf distribueeren en dus een eigen verdeel- net aanleggen, wordt de stroom tegen nog lager tarieven geleverd. Teneinde elk idee van concurrentie tegen de gasfabrieken uit te sluiten, wordt in die gemeenten, welke een eigen gasfabriek hebben, de distributie van den stroom voor licht en kleinkracht aan de gemeente zelf overgelaten. Voor drijfkracht zyn de prijzen uiterst laag gesteld, zoo laag, dat de groot-, zoowel als de klein-industrie op geen andere wyze haar drijfkracht zelf goedkooper zullen kun nen produceeren. Als wy nu weten, dat in het gebied, dat de Cetrale denkt te bedienen, ongeveer vyl- en-twintig duizend paardenkrachten voor de diverse industrieën zyn opgestéld, dan kan men nagaan, welke belangen in die richting reeds door de oprichting van bedoelde Centrale worden gediend. Zoodra toch de stoommachine by een fabrikant omdat ze verouderd of versleten is door een nieuwe moet worden vervangen, is hy verplicht een aanmerkelijk deel van zyn bedrijfskapitaal daarin vast te leggen, terwyl hij bij aansluiting aan de Centrale ten hoogste een vyfde van dat kapitaal noodig heeft, omdat de aanschaffings prijs van electromotoren zooveel lager is dan van andere krachtwerktuigen zooals stoom machines of explosiemotoren. Het geld dat daardoor voor den fabrikant vrykomt, kan hy nu gebruiken om in fabrieks werktuigen, welke hem directe winst afwerpen, te steken. Welk een enorm kapitaal by alge- meene aansluiting aan de Centrale op die wyze zou vry te maken zyn, laat zich nu uit het bovenstaande gemakkelyk berekenen* Naast dit groote voordeel biedt het elec trisch bedrijf uit den aard der zaak nog vele andere. Vooral op sociaal gebied zal zulke electri sche centrale een omwenteling kunnen brengen. Want op do kleinste dorpen kan nu even goedkoop als in de groote industrie-centraal beweegkracht geleverd worden. Gevolg hier van zal zyn, het gedeeltelyk verplaatsen van de industrie naar de dorpen. De huisindustrie zal ook wederom opbloeien, want de elec trische beweegkracht zal den huisarbeider in staat stellen te concurreeren tegen de fabrieken. Luchtvaart. Aangaande den laatst gehouden tocht van de ballon Rotterdam", van de Ned. Vereeni ging voor Luchtvaart, meldt men het volgende De ballon, waarmede omhoog gingen de heer v. d. Steur en diens echtgenoote, alsmede de heeren Nell en Van Waterschoot v. d. Gracht, was juist uitgewogen met 26 zak ballast en werd te 11 uur hooggelaten met 23 zak. De byna totale afwezigheid van wind maakte, dat de opstijging zeer kalm verliep en dat de ballon zeer geleidelijk en met slechts geringe stijgkracht steeg tot zyn eerste even- wichtslaag, welke was gelegen op- 6 tot 700 M. Daar het by deze vaart er niet om te doen was om groote afstanden te bereiken of om lang in de lucht te vertoeven, doch in hoofdzaak, om waarnemingen te verrichten, welke voor de meteorologie van belang konden zyn, werd telkens door het uitwerpen van 1 zak ballast een ongeveer 200 M. hoogere evenwichtslaag bereikt, welke eenigen tyd werd behouden. Deze periode van evenwicht word gebruikt om zoo snel mogelyk de noodige waarnemingen te verrichten. Het weer werkte zeer mode tot rustigen arbeid, omdat er geene bewolking was, welke anders oorzaak is, dat de temperaturen snel wisselen en dat de evenwiebtsstanden van den ballon in hooge mate verstoord worden. De vaartrichting, aanvankelyk tot Acht tienhoven Noordelyk, wijzigde zich daarna in eene Westelyke en ten slotte Zuidwestelijke richting, zoodat te 12 uur ongeveer op 1800 M. hoogte Maarssen werd gepusseerd en in de richting Gouda werd afgedreven. De snol heid, welke aanvankelyk ongeveer 23 M. per seconde bedroeg, bleek op deze hoogte te zyn toegenomen tot ruim 5 M. per seconde. Laagsgewijze stijgende, werd even vóór Gouda de grootste hoogte, van 3000 M., bereikt, waarna onder het voortdurend doen van waar nemingen gedurende de nu volgende daling de ballon ongeveer 1000 M. oostelijk van Rotterdam wederom op een 1200 tot 1300 M. hoogte terechtkwam in een luchtstroom, die hem met slechts zeer geringe snelheid zuiver Westelijk op Rotterdam aandreef. De snelheid was zoo gering, dat er geen kans bleek te bestaan, Rotterdam op die wyze spoedig genoeg te passeeren en door het uitwerpen van ballast werd daarom de hooger gelegen en snellere luchtstrooming opgezocht, welke den ballon spoedig over de haven werken van de groote handelsstad naar Spijkenisse voerde, waar geland werd met behulp van de bewoners. Luchtvaart FrankfortSclievenlngen. In verband met den door <lr* Maatschappy Zeebad Scheveningen uitgeloofden prijs voor het eerste bestuurbare luchtschip dat van de tentoonstelling te Frunkfort naar Scheveningen zou komen om daar te landen, kan bericht worden dat van dc Parseval Maatschappy aldaar bericht is ontvangen, dat eerstdaags een bestuurbaar Parseval luchtschip de reis naar de badplaats van Scheveningen zal aanvaarden, dag en uur van aankomst en landing zullen nader worden medegedeeld Moord. Zondagmorgen is te Anderlecht een vrou- wenlyk gevonden in een sloot. Het lyk was in een zak gebonden. De nasporingen van de justitie en de politie zijn niet te vergeefs gedaan. Het lyk is herkend, de persoon die naar alle waarschijnlijkheid den zak in de sloot heeft geworpen, is gepakt, en ook de persoon, die vermoedelijk den dood van de vrouw h<-eft veroorzaakt, gevonden. Alles wijst er op, dat men hier te doen heeft met een sterfgeval tengevolge van een mislukte poging tot kunstmatigen abortus. Mathilde Avonds, een jonge arbeidster, was zwanger. Zij was bekend met een kaartlegster, die onder verdenking staat van wel meer jonge vrouwen te helpen, die in nood verkeeren. Ten huize van de kaartlegster zyn de voor werpen een deken en een stoel gevonden, die op de kruikar gelegen hebben waarmede het lyk van Mathilde Avonds naar de sloot gereden is. De echtgenoot van de kaart legster heeft Zondagmorgen een kruikar ge huurd. Verscheiden menschen hebben hem met die kruikar zien loopen, en herinneren zich den stoel en de deken die daarop lagen. Wederopbouw van San Francisco. Zooals reeds gemeld is, zal Nederland ver tegenwoordigd zyn op de Portola-viering, te houden in San Francisco van 19 tot 23 October a. s. Deze plechtigheid is een jubelfeest ter eere van den wederopbouw van San Francisco. Deze herbouw is thans, drie jaren na den rampzaligen grooten brand, feitelyk voltooid. De regeoring der Vereenigde Staten heeft uitnoodigingen gezonden aan verschillende vreemde gouvernementen, om door zending van oorlogsschepen naar San Francisco aan de feesten deel te nemen. Nederland heeft de uitnoodiging aangenomen en zal, bet pantserschip Noord-Brabant' zenden. De rjjken. die tot dusver de uitnoodiging aangenomen hebben, zijnGroot-Britannië, met 3 oorlogsschepenJapan, met een of tweeItalië, met een kruiser, terwyl van Duitschland en Frankryk spoedig antwoord verwacht wordt. China heeft zijn voornemen te kennen gegeven, een kruiser te zenden. Mexico, de Midden- en Zuid-Amerikaansche republieken zullen op het Portolafeest ver tegenwoordigd zyn door oorlogsvaartuigen of byzondere zendingen. Het plan is van het Portolafeest een jaar- lijkschen gedenkdag te makenmaar in wer kelijkheid is de eerste viering, dit jaar te houden, een jubilé voor het in den korten tijd van 3 jaar herbouwen van San Francisco, de stad, met welker bouw zestig jaren heen gingen en welke in drie dagen in de asch werd gelegd. Henri Engelen aan de Metropolitan"-opera. Met ingang van het seizoen 1910, is onze landgenoot Henri Engelen als regisseur aan de >Metropolitan"-opera te New-York, ver bonden. 't Is wel eigenaardigonze landgenoot Colni aan Hammerstein's Manhattan"-opera, Henri Engelen, bij den concurrent, de Metropolitan". Als men bedenkt, dat deze twee instellingen de toon aangevende instituten zyn op het ge bied der vocaal-dramatische kunst, dan moet de bekentenis ons toch van 't hart, dat wy alle reden hebben, op dit tweetal trotsch te zyn. Doch tegelijkertijd stemt 't tot nadenken, dat voor zulke eminente mannen op opera- gebied, in ons land blykbaar geen plaats is en zy als zoovelen, in het buitenland den roem, de lauweren ende gages vinden, die zy hier steeds vergeefs zochten. Een kranige officier. In het Soerabaia's Handelsblad komt het volgende bericht voor, van den bij een overval op Soemba zwaar gewonden luitenant Streiff Hij kreeg daarbij de volgende blessuren: Een steekwond in linkerwang en oor, een in den linker zjjkant van den neus, een in den rechter onderkaak, een aan de zyde van de rechterborst gericht naar buiten achter en uitkomende naast het rechter schouderblad, een op de linker achterste rib, een op het linkerschouderblad, een in den rechter onder buik (oppervlakkig, niet doordringende inde buikholte), een slagwond over de Btrekzjjde van den rechter benedenarm en een idem over de rechter heup. Het schijnt, dat na al deze verwondingen den luitenant Streiff de schrik toch nog niet om het hart is geslagen. Tenminste deze kranige officier is weer, na genezing zjjner zware verwonding, naar Soemba vertrokken, om andermaal den vjjand het hoofd te bieden. De geschorste postbeambten. De minister van openbare werken en posteryen, Millerand, heeft bekend gemaakt, dat hij 45 beambten van den postdienst, die bij gelegenheid van de poststaking waren geschorst, weer in dienst heeft genomen. Zy mogen 11 Augustus, het werk hervatten. De minister deelt mede in de toelichting tot dit besluit, dat deze maatregel een gevolg is van de beslissing van den raad van state van 1.1. Zaterdag. Het blad ziet in dezen maatregel een aan wijzing, dat eerlaug besluiten zullen volgen waarby de ontslagen beambten dat zyn er ruim zeven honderd weer in dienst zullen worden genomen. Als dat niet gebeurt, zegt de Humanité, dan heeft deze daad van Millerand geen zin. Immers, het gaat toch niet aan, steeds onverbiddellijk te blijven tegenover die 700 gezinnen die in de ellende zijn ge komen tengevolge van een strijd, waarby de regeering, althans by de tweede crisis, on miskenbaar een uittartende rol heeft gespeeld. Valsche munters. De Napelsche politie heeft een mooie vangst gedaan. Achttien valsche munters, die men reeds langen tyd te vergeefs zoekt, zitten achter slot en grendel. Tegelijkertijd werd de hand gelegd op 300,000 valsche Braziliaansche muntbillet- ten, gereed voor het vervoer naar Amerika. Een levende torpedo. Een prachtig verhaal komt uit Amerika. De marine-kadet Whitting, die op de duikboot fPorpoi8e" dient, wilde eens proefondervin- delijk ervaren, hoe de manschappen van een duikboor zich konden redden, als het ongeluk wilde, dat hun de uitgang onder het water versperd werd. Om «St nu haarfyn na te gaan, kroop hy in de buis van een torpedo en liet zich met gecomprimeerde lucht als torpedo afschieten. Op het oogenblik, dat dit gebeurde, bevond de .Popoise" zich zestig voet onder de oppervlakte van het water. Whitting kwam echter geheel ongdeerd aan de oppervlakte. Het verhaal is bepaald niet minder waar dan dat van baron von Mpnch- hauaen, die zich op een kanonskogel uit den mond van een stuk geschut liet wegblazen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5