KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, Wiorlngon en Anne Paulowna- No. 3810. Woensdag 18 Augustus 1909. 37ste Jaargang. WAARSCHUWING. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Verbroken Zegels. 5) Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, Projectielen, scherven, buizen, banden, looden kogels, enz., afkomstig van de schietoefeningen der Artillerie, welke gevonden worden opile zandplaatOnrust of op de Tezelsche kust, of die uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendom. Hij die zich deze voorwepen toe— ëigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen, niet gespron gen projectielen, is levens gevaarlijk, ook voor de om geving van hem, die zulks verricht. De Kolonel, Commandant van het 4e Regiment Vesting-Artillerie T. C. DE BORDES. t belang r zoowel De zware wolken in het Oosten zyn nog niet weggetrokken. Voortdurend dreigt nog het onweer. Elk oogenblik kan de oorlogsstorm opsteken en dood en verderf brengen aan duizenden, want de houding der Porte wekt wel eonige onrust. Nadat men aanvankelijk, ook in verband met de jongste uitlatingen van den. grootvizier, over 't geheel den indruk had gekregen dat het gevaur van een Turksch- Griekschen oorlog als bezworen kon beschouwd worden, is thans in politieke kringen onge rustheid merkbaar. De jongste nota der Turksche regeering is in zeer krachtige ter men vervat en met grooten nadruk worden afdoende verklaringen van Griekenland ver langd. Als gunstige verschijnselen worden intusachen aangemerkt, dat de Turksche ge zant niet is teruggeroepen en dat aan Grieken land geen termijn is gesteld. Er wordt van verschillende kanten zoowel te Konstantinopel als te Athene drnk geoefend in het van de handhaving van den vre de Turksche als de Grieksche regeering o: gaan eveneens den niet geringen druk, door de openbare meening in het eigen land ge oefend. De Grieken hadden, toen de crisis in bet Oosten uitbrak, vast gerekend op inlijving van Kreta en die verwachting is, ook na de regeling der Bosnische en der Bulgaarsche kwestie, blijven bestaan. De Kretenzer kwestie bad, in tegenstelling met de beide andere kwesties die de crisis in het Oosten in 't leven riepen, geen oplossing gevonden. Ze was eenvoudig in deu doofpot gestopt, maar de Grieken bleven er vast op rekenen dat hun lang gekoesterde ideaal eerlang in vervulling zou gaan. Als het Grieksche volk merkt, dat Kreta voor ^Hekonland verloren is, dan zal het zyn woede tegen de regeering keeren. Deze is ook verre van gerust en neemt reeds maatregelen, om voorkomende ongeregeld heden tegen te gaan. Zjj heeft alle officieren, die met verlof zijn, opgeroepen en dè vloot- comraant verzegelde orders gegeven. Naar uit Athene gemeld wordt heeft de Kretenzer regeering, na besprekingen met de consuls der besehermende mogendheden, de formeele toezegging gedaan dat de Grieksche vlag niet alleen te Kanea, maar ook te Kandia zal worden weggenomen. Die belofte moet intusachen zyn gedaas onder nadrnkkelijk voorbehoud van de goedkeuring der uitge schreven vergadering van notabelen. De oppositie had besloten zich met hand on tand tegen het neerhalen van de Grieksehe vlag te verzetten. In de Russische pers wordt de gedragslijn der beschermende mogendheden ongnnBtig beoordeeld en vrij algemeen heerscht de op vatting dat het gevaar voor verwikkelingen nog niet geweken is, zij 't dan in den vorm van eeu oorlog tusschen Turkije en Grieken land of een opstand op Kreta De bescher mende mogendheden, zeggen de Russische bladen, hebben het aan zich zeiven te danken dat het zoover gekomen is. Zij toch hebben onder het Grieksohe volk en de Grieksche bevolking van Kreta de hoop gekweekt, dat Kreta met Griekenland zou worden vereenigd en thans hebben zy niet den moed de con sequenties van hun verkeerde staatkunde te aanvaarden. Veraeheidene bladen teekenen veizet aan tegen een actieve inmenging van Rusland in de Kretenzer kwestie. Belangwekkend is hetgeen thans in Zweden geschiedt. In andere landen, Frankrijk, Italië, Nederland zyn er ook al reeds proeven ge nomen met een algemeone staking, maar dat waren slechts kleine. In Zweden wordt thans de eersto groote proef genomen, maar ook deze dreigt te mislukken, zooals het denkbeeld der algemeene staking elders schipbreuk leed. Alle raderen staan stil, als uw machtige i arm het wil" heet het in het arbeiderslied. Maar die machtige arm, en in Zweden is hjj machtig, want sterk is er de organisatie (ongeveer 36 proc. der arbeiders zyn geor ganiseerd), heeft ook hier niet alle radoren tot stilstand kunnen brengen. Men kan er nog levensmiddelen verkrygen, men kan er nog reizen, men gaat er uit en vermaakt zich. Do couranten, welker verschijning door do staking der typografen onmogelyk zou worden gemaakt, komen uit, ten deele misschien wel wat gebrekkig, maar toch voldoende voor de eischen van het thans toegeeflyke publiek. Er wordt belangrijke sehade geleden in Zweden, eiken dag gaan er duizenden verloren, maar het ergste worden hierdoor de arbeiders zolf gotroffen. De algemeene staking bezorgt veel last, berokkent veel schade, maar treft de burgery niet zoo, dat zij tot overgave wordt gedwongen. Een paar honderdduizend arbei ders werken nog, op een totaal van ongeveer een half millioen, werkzaam in handel, ny ver heid en verkeer Allés doet vermoeden, dat ook in dit geval, op hoe ongekend succes de arbeiders-leiders in Zweden ook mogen wijzen, do ulgemeene staking een mislukking zal zijn. Het officieele blad Posttidningun', dat te Stockholm verscbynt, maakt een uitvoerige officieele medodeeling openbaar over du al gemeene staking. Do diepere oorzaak van den stryd moet hierin worden gezocht, dat I men onder de werkgevers do overtuiging beeft gokregen alleen door een ornstigo nederlaag van de arbeiders een einde te kunnen maken aan de telkens door dezen herhaalde pogingen om ondanks den ongun- stigen economischen toestand door stakingen en kleine bewegingen de loonon te doen stygen. Ongerwijfold hebben de arbeiders, op zich zelf beschouwd, volkomen het recht uitsluitingen met stakingen te beantwoorden, maar in vele gevallen hebben do arbeiders door de tegenwoordige staking in stryd ge handeld met de verplichtingen hun door de collectieve arboidersoveroenkomsten opgelegd. Wat er van Perzië worden moot is voor alsnog oen raadsel. Nu wordt weer aan do Frankf. Ztg.« geseind, dat liet nationalisti sche centraal-comité besloten heeft, naar liet voorbeeld van do Franscho Revolutie, oen directoire to vormen, waarin de goheelo be stuursmacht vereenigd zal zyn. Te Teheran is het rustig, maar buiten do hoofdstad moet de toestand zeer hachelijk zyn. De jonge Sjah, seint dezelfde berichtgever, wil afstand doen van don troon en met zyn ouders naar Rusland gaan. De tjonge Sjah* is ongeveer een jaar of tien oud bet is dus niet verwonderlijk, dat hy misschien liever bij zijn ouders blijft, maar hy heeft toch nog niet den leeftyd om afstand te willen* doen van den troon. Moet aan de mededeeling van den berichtgever van het Frankforter blad dus eenige beteekenis worden toegekend, dan ligt het vermoeden voor do hand, dat er weer liefhebbers van visschen in troebel water aan hel werk zyn. Een telegram aan de ,Küln. Ztg.« meldt, dat de beweging onder de zuidelijke nomaden stammen tegen de nieuwe regeering beden kelijke afmetingen aanneemt. Daarby komt nog dat onder de nationalisten verdeeldheid heerscht en dat ook do aanhangers van de terechtgestelde priesters hut du regoering lastig gaan maken. In Spanje iB het nog niet geheel rustig, hetgeen blijkt uit de proclamatie, die do gou verneur Santiago in Baroelona uitvaardigde. Deze luidt Ik heb vernomen, dat de vijanden der openbare orde de eerlyke arbeiders tot liet neerleggen van den arbeid willen dwingen. Ik ben echter niet van zins, zelfs de gering ste stoornis van de orde te dulden. Ik ver klaar, dat ik met alle middelen daar'togen zal ingaan. Iedere Btoornis van den arbeid, iedere plundering of brandstichting zal met de uiterste strengheid worden geboet. Die op heeterdaad betrapt worden, komen dadelijk voor het executie-peleton". HELDER, 17 Augustus. Verdronken. Vrijdagmorgen waren te Purmcrend twee jongetjes van ongeveer 8 en 12 jaar, waarvan du oudste 'n logeetje uit Amsterdam was, aan 't vischjes vangen by de fabriek Hollandia. Toon ze 't eerste vischje machtig geworden waren, ging de jongste met spoed naar buis, om 't zijn ouders te vertooncn. Inmiddels was de oudste verdronken, waarschijnlijk door uit glijden aan den kant. Hoe is het mogelijk Een Duitsck student zou Vrijdagnamiddag met de Batavierboot uit de Boompjes te Rot terdam naar Londen vertrekken. Hij studeert in Engeland. Na zijn bagage aan boord ge bracht te hebben, ging hij nog eens aan den wal en werd, door de Boompjes wandelende, aangesproken door twee als heeren gekleede personen, met wie hy al pratende de stad inliep. Die heeren brachten hem in een café, waar weet de student niet, en haaldon hem ovur tot kaartspel. Men ging aan het harten azen en de student was in een ommezien 340 mark kwyt. De kwartjesvinders poetsten de plaat en hun slachtoffer heeft, zonder een van het gold terug te zien, zyn reis vervolgen. Kanaal vergiftigd. Omtrent de vergiftiging van de Zuid-Wil lemsvaart door de Maastrichtscbo gasfabriek wordt aan do»'sH. Ct. gemold, dat do vorige weok wuer oen groote slachting onder de visschen hooft plaats gehad van Maastricht tot Lanklaer (België) een afstand van 24 kilo meter. Op een avond, dat aan de sluis bet water werd algeladen, kwam er groote be weging onder de viBschen, die tegeu den dood haddon to vechten. Den volgenden morgen zag men de gebeole vaart tusschen Maastricht en Lanklaer met zieke en doode visschen bedekt. Nooit hebben de oeverbewoners zulk eene vernieling gezien. De ziuke en doode visch werd mot duizenden en duizendon kilo's mot manden, kruiwagens en karren vervoerd en aan don man gebracht. De grootste verwoesting schijnt aangericht onder de brasem, waarvan zelfs de dikste, tor zwaarste van 2 3 kilo's, dood op hot water dreven. Onderscheidingen. De Duitsche Keizer hoeft aan do loden dor Nedorlandsche zending, welke Z. M. te Kleef begroette, de volgende onderscheidingen vorluund: aan don vice-admiraal Baron Sweorts de Landas Wyborgh het grootkruis (ridder lo kl.) der orde van den Rooden Adelaar; don luitenant-generaal vun hut leger in Oost- Indië Van Daalen het grootkruis (ridder lo kl.) der Kroonorde van Pruisen den ordon- iiance-offtcior van II. M. le-luitenant Baron Van Voorts tot Voorst het ridderkruis 3u klasse der Kroonorde van Pruisen. Choleralijder op een Nederlandsch schip. Reuter meldt oit ElseneurDe onlungB hier door een Nederlandsche, van Petersbnrg naar Rotterdam varende bark aan wal gezette stuurman, bij wien zich verdachte, op cholera wijzende, verschijnselen voordeden, is gebleken werkelijk aan cholera lydende to zyn. Hij neemt ochter in beterschap toe. Isoleerings- maatregelen zijn ten strengste uitgevoerd. Het schip heeft na desinfectie de reis voortgezet. Strenge rechters. De meest belangrijke zaak die Vrijdag voor de Londenscheu politie-rechtbanken be handeld werd, was die tegen John Merk, zich noemende slager in de Plancinsstraat 26, te Amsterdam, beklaagd van wreedheid jegens een paard. Een getuige verklaarde dat de bokl. het paard door de straten leidde dat kreupel en ziekelijk was, en blijkbaar groote pijn leed. Bekl. zeide dat hij het dier naar do boot voor Amsterdam bracht. De rechter verklaarde, dat do handel in oude paarden een jammerlijk bedrijf was en dat hy zyn best zou doen, dien handel te doen oindigen, door strenge bestraffing van die lieden, die zieke, afgeleefde paarden, welke pjjn lijden, door de straten drijven. Hij veroordeelde daarop Merk tot een maand dwangarbeid, welke niet door betaling van boete kan worden vervangen. De ,N. R. Ct." meldt hierover het volgende Een telegram heeft reeds gemeld, hoe de Amsterdamscho p&ardenslacbter J. Merk te Londen een maand gevangenisstraf heeft ge kregen, omdat hy een paard, dat aan beide achterpooten kreupel ging en dat het gaan blijkbaar pijnlijk was, door de straten van Londen had geleid. Dat vervoer van zieke lijke en oude paarden is jaren lang in tal van Engelsche havenplaatsen een ergernis voor dierenvrienden geweest, geljjk het hier to Rotterdam en in andere havens van het vasteland, waar die paarden gelaud worden want Engeland voert de meeste van zijn afgedankte werkpaarden uit dikwijls er gerlijk was om aan te zien. Dezer dagen is er, gelijk onze lezers weten, in het Engelsche Parlement, vooral in het Hoogorhuis, een hartig woord over gezegd. De regeering beloofde scherper toezicht en strenger maatregelen, en nu de openbare moening aldus weer wakker was geschrikt, is de AmsterdamBche paardenslachter Merk de man geworden, die de strengheid der wet het eerst heeft moeten voelen. Ofschoon wij er ons over verheugen, dat men in En geland nu ernst schijnt te gaan maken mot het bestrijden van deze dierenmishandeling het vervoer van voor het vervoor niet meer geschikte dieren kunnen wy 't niet anders dan een weinig hard vinden, dat onze landgenoot deze zware straf heeft gekregen, terwijl iemand die ten minste even schuldig is als hij, nl. degeen die hem het dier ver kocht, vrjj blijft. Voor den Londenschen politterechter die van Tower Bridge verklaarde de be schuldigde, dat de man die hem dit paard had verkocht, hem niet had gezegd, dat het kreupel was. Hy kocht het, met drie andero paarden (tezamen voor f 312), terwjjl ze in een stal stonden. De rechter nam van deze verontschuldiging geen notitie. Wat niet voor beschuldigde pleitte was, dat de inspecteur van de veroeniging tot bestrijding van dierenmishandeling, op wiens aanklacht beschuldigde voor den rechter stond, getuigde dat hy hem drie jaar geleden eens twee kreupele paardeu in Londen zag leiden en beschuldigde wegliep, toen hy hom, den inspecteur, zag. Deze heeft er toen voor moeten zorgen, dat de paarden geslacht werden. De rechter verzocht toen den tolk aan be schuldigde te zeggen, dat krachtens de En gelsche wet iemand, die een paard wroed mishandelt, blootstaat aan een boete van 5 pd. st., of by gebreke van betaling aan gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden. Beschuldigde betuigde zijn spyt en zei, dat hy in Amsterdam een vrouw en vijf kinderen heeft. Daarop velde de rechter, met de woor den, die het telegram ons heeft meegedeeld hij wou 't zijne doen om dat vervoer van stumperige paarden tegen te gaan zyn vonnisgeen boete maar een maand gevan genisstraf met dwangarbeid. De beschuldigde, die begrijpelijkerwijs een boete of gevangenisstraf had verwacht, barstte in tranen uit on riep: .Een maand! Ik wil betalen, al wat ik heb wil ik betalen Dat wil ik wel gelooven, zeide de rechter, en de beschuldigde werd weggeleid. Hy kan nog in appèl komen. Luchtvaart. Wy lezen in «De Kampioen" Louis Blériot wordt overstelpt met brieven, uitnoodigingen, aanbiedingen en verzoeken van allerlei aard, zoodat hij een paar secre tarissen voor zijn correspondentie heeft moeten aannemen. Reeds den eersten dag heeft hy to Londen niet minder dan 9000 brieven ontvangen. Daarvan bevatten 1000 geluk- wenschen van bekende staatslieden, schrijvers, mannen der wetenschap, financiers, enz., en 703 worden besloten met een nitnoodiging om te komen dineeren. Voorts bestelden 226 een vliegtoestel. Ruim 600 brieven bevatten verzoeken om geld voor ziekenhuizen en andere inrichtingen of hulpbehoevende parti culieren. Verder waren er brieven van raenschcn die een autogram vroegen van uitvinders, die verbeteringen voorsteldenvan photo grafen, die liet portret wilden maken van den heer en mevrouw Blériot; van schouw burgdirecteuren, die vrijbiljetten aanboden, ondor voorwaarde, dat zij het bezoek van Blériot aan hun schouwburg mochten aan kondigenvan een panopticum-eigenaar, die zijn afbeeldsel in was wilde makenvan jongelieden, die vroegen of zij eenB een uurtje met hem mee mochten vliegenvan een impresario, die een contract met hem wilde slniten voor oen reeks voordrachtenen ooli van verscheidene dames, die in weerwil van mevrouw Blériot den vermaarden man een liefdesverklaring zonden. Het weer in het Buitenland. De geweldige hitte heerscht in Amerika. Uit de groofe steden der Vereenigdo Staten komen berichten,'dat het leven er nauwelijks uit te houden is. Maanden wees de thermometer te Washington 38 gr. C., te Phïladelphia 36, to Chicago 36, to New-York 33 gr. C. Dinsdag bracht oen flauw briesje eenige afkoeling, maar de bevolking is zoo uitgeput, dat zy de kleine verbetering nauwelijks waarnam. To New-York zyn zeven volwassenen reeds als slachtoffer van de hitte gevallen. Een Engelsch journalist heeft de Morguo de lijken van 40 kleine kinderen gezien, overleden ton gevolge van de warmte. In de parken en aan de kust kampooren de menschen by duizenden. De slaapzalen van de hospitalen zyn leeg; men heeft de bedden op het dak gebracht. Zelfs de mode moest voor de kitte wjjken. De wandeltoiletten zijn afgeschaft. Men draagt lichte, wjjde costuuras, handschoe nen zyn afgeschaft, evenals de groote hoedon, die door witte sluiers vervangen zyn. Een ontploffing. Petersbnrg, 14 Ang. Bij de ontploffing aan boord van do onderzeesche boot .Drakon," die nog niet aan liet marine-bestuur was overgedragen, zyn een ingenieur eu twaalf werklieden van do werf zwaar gewondeen man is gedood. Het ongeluk geschiedde hij een beprooving van do motoren een henzine-motor ontplofte. De moederliefde van een hond. Een sterk staaltje van moederliefde en tevens van gehechtheid mm zijn huis gaf, '»ens .L'Elevonr Beige" een jachthond die om zyn jongen to borgen moor dan 400 kilo- inotors aflegde. Een jager ging, mot een paar jachthonden, eon bezoek uffoggen by een collega, dio 28 kilometer vorder woonde. Terwyl zy gezel lig zaten te praten Itad een zijner honden ergens oen ufgelegon hoekje uitgezocht om er te worpen en had zeven pupB tor wereld gebracht. Moeder en kroost onmiddellijk mee nomen was niet .mogelijk hy vertrouwde ze toe aan de goede zorgen van zijn collega en zou ze binnen enkele dagen komen halen. Groot was zyn vorwondering, toen hy 's anderdaags thuis kwam, daal' de moeder te vindon en haur zeven jongen. Waar oeno toef niet meer dan één jong te gelyk kan dragen, moei zy noodzakelijker wijze zevenmaal den weg heen en terug hebben afgelegd, wat eon totalen afstand maakte van 392 kilometer. Alleen heeft men niet kunnen uitmaken, of do teef den go- baanden weg had gevolgd of dat zij den koristen weg had gevolgd dwars door de vel- don. In iodor geval hoeft zy het bewys ge leverd dat, al houdt een hond veel vun zyn moester, hy niet minder sterk gehecht is aan zijn jongen. (<N. S.") Kijkjes uit mijn venster. Plaatselijke belangen. Er is een tyd geweest, dat we ons waar- Ijjk konden schamen over den zeer treurigen, verwaarloosden toestand waarin do omgeving van hot Stationsplein verkeerde. De erger lijke wildernis met haar modderpoelen of uitgedroogde, onaanzienlijke oppervlakte heeft er lang genoeg gelegen als eon vrijbuiters- terrein bij uitnemendheid, om niet zoo spoe dig te worden vergeten. Is 't wonder, dat menschen, die dat ver leden gekend hebben en door afwezigheid de hervormingen niet dan ni\ voltooiing konden aanschouwen, zich thanB min ot meer verrast zien by de ontdekking van den friscli- groenen aanleg en de belangrijke wijziging, tevens aanzienlijke verbetering Zy, en do oventueele vreemdelingen krijgen nu een ge heel andoren, voel beteren indruk bij het betreden van den Heldorschen bodem. Nutuurljjk zijn er allyd teleurgestelde ver wachtingen. Zoo zegt b.v. mynheer Dik, dat het geheel ondanks alles toch een kaal geraamte is gebleven. Mijnheer Pruttel beweert, dat er te veel hoornen zyn gesneu veld als slachtoffers van den nienwen smaak. Mijnheer Dun meent, dat de schaduw hier door zoo goed als weggenomen is, dat da gure, koude winden vrij spel hebben gekre- Juffrouw Klets merkt op, dat bloemen hadden mogen ontbreken, terwyl vrouw Brom er spijtig aan toevoegt, dat geen enkel Hink perk met kleine boompjes en planten ter afwisseling is aangebracht. Een ander ik zou hem liefst Eigenwijs noemen komt ton slotte hrutaal-weg verklaren, dat de vorm, het model, wel wat te wenschen overlaat om het geheel onder fraai te kan nen rangschikken Maar, wie ter wereld kan nu verlangen dat een nieuw, pas geschapen loven terstond volmaakt is? Do toekomst zal, naar wij hopen, hierin zeer zeker voorzien. Voorbeel den van andere plaatsen bewijzen dit vol komen. Daarby, de beplanting is, wegens het reeds to ver gevorderd seizoen, gedeel telijk volbracht. Zyn wy goed ingelicht, dan wordt dit werk in het komend voorjaar her vat. Dan zal ongetwijfeld datgene nog tot stand komen, wat voldoende is om de ge breken tot een minimum te beperken. Dan verdwijnt gelukkig de lompe omheining de leeljjke stompen hout die er op 't oogen blik veel hedervon, om opnieuw gelegen heid te geven dat men dwars door alles kan vliegen.... Ho, ho!Bewaar ons asje blieft voor do herhaling van een ongehin- derden, vrijen, maar bedervendon doorgang, welke nog versch herinnertNeen, een laag hek zal er komen ter vervanging van het bestaande. Laag, omdat men er geen groote vogelkooi of dierentuin van denkt te maken, 't Is slechts een voortreffelijke maat regel om menschen, die plachten af te wijken van het speciale pad, in toom te houden. Best, dat moetl Zij, die ondoordacht, vaak moedwillig vernielend handelen, dienen in het rechte spoor gehouden te worden, moe ten loeren eerbiedigen alles wat het alge meen vroeg of laat ten goede komt. Zal een laag yeer hek veeleischend, wel licht te kostbaar zyn 't liefst zag ik daar net afgoworkte grijskleurige paaltjes met daar doorheen loopend flink-atevig staaldraad, goeri latjoshok, styf-hokkerig, of een ander model, dat eeu armoedig-helachelyk figuur zal maken. Voorloopig kunnen we tevreden zyn over de gedaantewisseling van dit punt onzer ge meente. Wy zouden thans willen zien dat de aansluitende Parallelweg eens flink onder handen werd genomen. Nog altoos ligt daar tot stille ergenis, een vuil-stinkende modder poel, 'n akelig armoedig, oud ding waarop de bewoners daar al een reeks van jaren moeBten staren, waarvoor ze hun deuren en vensters wel eens dienen te sluiten als sterk, onaangename lucht van bedorven grond op walmt, zich verspreidt en de eventueelo wan delaars voor een wyle ontstemd. Wist ik niet, dat gomeente-financiön, hier altijd even krap, dikwjjls de beBte plannen tegenhouden, ik zou huast vertoornd uitroeponhoe iB 't mogelijk, dat men bynn in 't contrum zoo'n uit-don-tyd sinal, nutteloos water daar nog langer duldt. Waarlyk, de Parallelweg, de HoldorBche want o, er zijn zoo talrjjk waardige» in don lande gaat langzaam, maar toch merkbaar in de richting van vooruitgang. De chaos van heel vrooger is niet meerde bouwkoorta van zekere jaren heeft er won deren verricht. Er is orde en regelmatigheid gekomen. Degelijke, nette huizen zyn er verrezen, maken een goeden indruk bij de straat er langs. En de beplanting van hoo rnen, schoon nog niet geheel gelukt, zal op den duur loonende resultaten geven, kan, neen moet worden uitgebreid om don bocht tot aan den overweg van het spoorwegter rein. De laatste boom op dien hoek houdt daar ietwat gebroken op, vraagt om aan sluiting met de reeds beetaando boomenlijn Parallelweg—Sluisdijkstraat. Wie zal 't tegenspreken? De Parallelweg wordt immers meer en meer een gezocht pad voor het uitgaand publiek? Zijn omge ving leidt naar buiten, is niet onaardig, wordt echter verkleind in waarde door de aanwezigheid van bedoelde sloot, lang, hier en daar slordig-afgehrokkeld grachtje, dat noodig voor gehoole demping in aan merking mag komen. Op den dan verkregen grond een breede, dichte heg van boompjes, later weelderig begroeid, ter dekking van die or reeds staan, zoodat eenmaal een heer lijke laan wordt verkregen en onB plaatsje nog niet overvloedig bedeeld met natuur schoon hierdoor een eenvoudige, mooie wandelweg ryker is geworden. v. R. FEUILLETON. Hij verborg het gelaat in de handen en waggelde naar zyn stoel terug. Neen, het is toch nog niet te laat. Hij heeft nog mijn uitdrukkeljjko toestemming noodigWat er ook tusschen hem en my moge voorvallen, myn toestemming mag ik niet geven. Dat behoedt mij voor Maar de kinderen, hoe verberg ik het hun Hy stond op, besloten eindelijk het bed op te zoeken. Morgen was er nog tyd. Aan het ontbyt verwachtte Brookman slechts zjjne dochter, die van den bediende reeds gehoord had, dat papa op het gewone uur opgestaan was en geheel wel scheen te zijn. Klaus ontbeet steeds in zijn eigen woning. Gerustgesteld leunde Fransje in haar witte huisjapon, het haar naar achteren opgenomen wat bleeker dan anders, op het balkon. Zij had onrustig geslapen, immers er zon hier in huis veel verandering komen. Hartelijk ging ze haar vader tegemoet toen deze, als gewoonlijk, in zwarte kleeding met witte das binnenkwam. Zijn lackea was het zelfde, maar zijne oogen schenen moe, zijne trekken verrieden zelfbeheeraching. Terwjjl Fransje de tafel gereed zette, trad hy op het balkon en keek op naar de dikke rookzuilen, die nu weer ten hemel opstegen. De fabriek was weer in volle bedrijvigheid. Ik ga aanstonds naar de fabriek, zeide hij, zich aan taiel zettend. Klaus liet zooeven zeggen, dat hy mot ons wilde ontbijten we moesten niet op hum wachten, wanneer hy wat laat kwam. Deze mededeeling scheen den ouden heer onaangenaam te stemmen. Zij babbelde met hem over dit en dat; geen van beiden ech ter sprak over den dag van gisteren, ofschoon het hart hun daartoe drong. De huishoudster trad binnen en wendde zich tot de dochter met de vraag, of zij bi zon- dere wenschen had voor heden avond, daar men bezoek verwachtte. Gy hebt Klaus en zyne bruid gister togen hedenavond uitgenoodigd papaHebt gy bij zondere wenschen omtrent het souper? Papa Brookman scheen verrust. Hij herin nerde zich nu wel, dat Laura beloofd had eenigo liederen voor te dragen. O neen, kind, daar heb ik geen ver stand van Het is mij alles goed, zoi hy. Klaus verwachtte, dat bet een recht pleizierige avond zou wezen. Zou ik daarbij eenige vriendinnen uitnoodigen, die ik gisteren moest laten afzeggen Doe dat, kind l Ook Robert beloofde to komen en den jongen Schimmelpfenning moe te brengen. Hel is voor de gezelligheid. Hij keek verstrooid rond. Ik ben nieuwsgierig, hoo Klaus mot de woning wil, papa. Hier in huis, dat zou u toch groote onrust veroorzaken on zijne wo ning moet toch gehoel nienw en anders inge richt worden. Zal Laura haar eigen huis- hebben, gescheiden van O, daar is zoo'n haast niet by. Deze vraag maakte hem onrustiger. Als ik KIuub goed heb verstaan, toch j heelt het haar aangeboden we), papa. Zij engagement reeds laten varen en Klaus sprak van een zomerreis met haar. De handelsraad schoot onrustig op zyn stoel heen en weer. Klaus zal wel eischen, dat ik hem na zyn bruiloft onmiddellijk de geheele zaak overgeef, doch dat gaat zoo maar niet. Hij heeft reeds zoolang gewacht met een huwe- Ijjk. Wanneer hjj komt, blyf dan hier, indien hij niet uitdrukkelijk verlangt dat je je ver wijdert, zeide hij, als vreesde hij met Klaus alloen te zijn. De geheele zaak is mij zoo onverwacht op het Ijjf gevallen. Juist kwam Klaus binnen. Zijne zuster zag verraat, hoe vroolyk zyn gelaat stond, ter wyl hy andera altijd zoo verdrietig hij de zjjnen verscheen. Hy scheen als hij tooverslag go- heel veranderd te zijn. Dank u wel papa, riep hy, zijn vader de hand toereikend. Laura was gisteren ver- rnkt over de ontvangst, die haar hier ten doel viel. Ik heb gisterenavond reeds de verlovings-advertcntio aan de courant gezon den. Zij zal in kunstkringen veel opzien baren. Do oude heer zweeg bijna onthutst. Ik wilde je eigenlijk nog spreken, zeide by langzaam. Wat ïb er nu nog te bespreken Klaus nam plaats en Fransje schonk met lichtbevende hand de thee in. j Ik heb vandaag ook maar vrijaf geno- men van mijn werk aan de fabriek. Laura verwacht my, om de noodige inkoopen met my te doen. Ik wil namelyk mijno woning I inrichten, die voor ons wel groot genoeg zal zijnwillen tl niet storen. Hy dronk zijne thee in groote haast uit. i De landauer wordt al ingespannen. Ik bob nog nog eenige bezoeken betreffende de zaak te doenLaura verwacht mij om tien uur. Zal ik haar uwe groeten overbrengen Hy stond op en keek op zijn horloge. Ik moet je ook nog over iets spreken Zyn vader greep de hem toegestoken hand en keek hem onrustig aan. Je moet er dus een uurtje afnemen. Zeker PapaU hebt slechts te bepalen Tegelijk greep hij naar zijn hoed, groette ook zijn zuster vluchtig en weg was hy. De arme, ziekelijke vader hoog treurig het hoofdhij bezat niet de energie, die hij zich gisteravond voorstelde, tegenover de besliste houding van zijn zoon. Wat haar vader toch zoo op het gemoed drukte? Fransje zag, dat hij zyn ontbyt ver gat. Zij greep hem bezorgd aan den arm, toen hij waggelend van tafel opstond. Gy hebt u gisteren te veel ingespannen papa, zeide zy teeder. Zal ik het voor heden avond maar niet laten afzeggen Ik vrees, dat ge u weer ziek maakt. Kom ik schenk u een glaasje van Uw Grieksche Mavro- daphne in, dat ge toch na uw ontbijt anders niet verzuimt. Bij schudde afwijzend het hoofd en wenschte naar zyne kamer te gaan. Fransje geleidde hem daarheen. Toen hij zich in den stoel bij zijne schrijf tafel neerliet, knielde zij naast hem neer en zeide smeekend Papa, zog mij toch wat u ter neerdrukt. Ik vrees, dat «lat hnwelijk u veel zorg ver oorzaakt. Het gaat allemaal zoo snel en verrassend. Maar bedenk toch, dat Klaus, hoe hij ook mag zijn, een overleggend mensch is en op een leeftyd, waarop hy precies weet, wat hij voor zich zelf kan verantwoor den. Geef hem dus zijn zin. Robert en ik zullen alles doen om n in uw ouderdom op te vroolijken. Bekommer u er dus niet ver der om. Smarteljjk lachend legde hy 't meisje de hand op de krullende lokken. De hemel kan onmogelijk alles ten goede wenden, wat du mensch in zjjnejffind- heid zich bereidt, zeide hij treurig. Ik heb met mijn oudsten zoon iets gewichtigs te besproken en het komt op hem neer, wan neer hij niet naar my luistert. Laat my alleen kind ik moet nadenken en als Klaas Zijn stem stoktehy logde de han«l op de borst, alsof hy daar pyn voelde. Des middags reeds moest Fransje haastig om den huisdokter zenden daar de oude kwaal Brookman weer mot niouwe hevigheid had overvallen. Een andere bode zond zij naar Laura Wandel om KIhub ten spoedigste he kend to maken met den toestand zjjns vaders en eindelyk een aan Robert. Klaus was ech ter niet te vinden. Toen Robert na een snellen rit dea middags bestoven thuis kwam, vond hy zyne zuster juist den dokter uitlatende, die reeds voor don tweeden maal gekomen was. Hjj bestormde don geneesheer met bange vragen en hoorde, dat de zieke zooeven ingealnimerd was en niemaml hem mocht storen er was voor het oogenblik geen gevaar bij. Robert liet zich in eon stoel neer. Zijn gelaat gloeide. I Wel verduiveld! riep hij. Hoo is dat «lau gekomen Dat boetjo champagne van gisteren kan hom toch zoo vrecaelijk kwaad niet gedaan hebben. Hij klopte met den zakdoek het stof zoo heftig van zijue rijlaarzen af «lat bet dunne weefsel aan zyne sporen scheurde. Do dokter schudde het hoofd ook, toen ik hom daarover sprak. Hij vroeg, of er somB wal byzondera hier in huis gebennl was. Hy kent Klaus en zijn minachting voor vader. De verloving alleen meende hy, kon toch niet zulk een uitwerking op hem gehad hebben. Ja, die verloving! Robert sprong op en liep de kamer rond. Fransje smeekte hem stil te zyn, want de huishoudster paste den zieke op. Och wat, niemand hoort my hier op het dikke tapyt! Evenwel ging hij toch weer op zijne plaats zitten. Ik ben geheel van streek, zuchtte Fransje. Denk eens, dat onze goede vader ons ont rukt werd, dio op zyn oudon dag toch nog zoo naar levensgeluk verlangt. Wat zou er van mij worden Bij Klaus blijven, dat nooit 1 En by tante Polda Die woont in Keulen. Ach wat, zoo erg zal het niet zijn. Geloof je, dat ik niet van streek ben In de kazerne wist men reeds er van. Luitenant Fellentliin lioefl hen gisteren reeds ontmoet op de Promenadehij heeft my vandaag be handeld als een kwajongen Ik zou liern be talen voor zyn beleedigende praatjes als hij niet myn meerdere ware Om 'a hemels wil, wees verstandig, nn in onzen toestand vooral Ik geloot bjjna zelf dat Klaus een dom heid beguan heeft; wellicht ziet vader dat ook in 1 En gisteren was hij ook zoo lief tegen haar. Je weet dat hy gaarne mooie vrouwen ziet. Bovendien mag hyEn daarvoor ik nn boeten. Schimmelphennig, die >n mee aan tafel zat, keek my vandaag ook zoo wonderlijk aan. (Wordt vervolg

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1