Marine en Leger. De volgende adspirant-machinisten die de marine- machinistenschool te Hcllevoetsluis zullen verlaten, worden met 16 dezer bevorderd tot.adjunct-inaclii- uist en met dien datum op non-activiteit gesteld. Zij worden in de ranglijst geplaatst als volgt: G. liianderliorst, A. J. Gelderblom, C. A. Poot, O. Schuurman», J. N. Kramer, W. F. Hoedemaker, P. Tapperwijn, Y. L. de Vries, J. van Kugge, I.. C. Kooien, A. 1). Jongkees, J. R. Hofstra, P. A. Tazc- laar. J. de Jong, W. J. Dalinghaus, G. II. Klazinga en A. van Stry. Bij Kon. Uesl. is aan den luitenant ter zee 2de klasse W. C. Bijl de Vroe, tijdelijk adjudant van 'L. K. II. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecktenburg, verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de klasse in de Hertogelijk Itrunswyksche orde van Hendrik de "l.ceuw, hem geschonken door den hertog van Mecklenburg, regent van het hertogdom Brunswijk. Bij Kon. Uesl is aan den luitenant ter zee 2de klasse bij du Koninklijke marine-reserve W. Krol, vergunning verleend om, zoolang hij als gezag voerder in dienst is by de Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij «Holland-Ameri- ka-lijn", op het Nederlandsch koopvaardijschip onder zijn bevel de rerervevlag als natievlag te voeren. Bij beschikking van den minister van marine zijn de navolgende plaatsingen, overplaatsingen enz. gelast met 1 September a.s. officier-machinist 1ste klasse B. de Groot eervol ontheven van zijne betrekking als chef der stoom- werkplaats te Hcllevoetsluis en tijdelijk belast met den dienst der conservatie bij 's rijks werf te Amsterdam officier-iuacliinist 1ste klasse D. Klazinga ge plaatst in de directie der marine te Hellevoetsluis als chef der stoom werkplaats, tevens belast met den dienst der conservatie; officier-machinist 1ste klasse H. J. W. Grimberg geplaatst aan boord IIr. Ms. «Friesland"; officier-machinist 2de klasse A.Aarsen,dienende, aan boord Hr. Ms. «Friesland", op non-activiteit gesteld officier-machinist 2de klasse L. B. van Boven, dienende mm boord Hr. Ms. «Evertsen", op non- activiteit gesteld; officier-machinist 2de klasse H. C. But geplaatst aan boord Hr. Ms. «Evertsen"; officier-machinist 2de klasse H. P. de Loenen ge plaatst aan boord Hr. Ms. tHcemskcrck". Voorts worden voornoemde officieren-machinist A. [Aarsen en L. B. van Boven 1 October d.a.v. geplaatst in de directie der marine te Willems oord, bij de gcrecdmaking van Hr. Ms. «Holland". De machinist E. I. J. NandorO wordt den Ben September geplaatst aan boord Hr. Ms. «Schor pioen", en de machinist W. G. M. Brouwer met den 4en September van de «Schorpioen" op de «Koningin Emina" te Willemsoord. Bij de pantserfort'artillerie te Helder zijn 16 dezer' resp. de lichtingen 11106 en 1904 onder de wapenen gekómen. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatscuappii-Nederlano. Rembr., v. A'dain n. Batavia, pass. 14 Aug. Perim. Grotiiis, v. Batavian. A'dam, vert. 14 Aug. v. Singapore Kon. Willi. v Batavian. A'dam,vert. 14 Aug. v.Perim. Madura, v. Batavia n. A'dam, vertr. 13 Aug. v. Suez. Banda, van A'dam n. Batavia, vertr. 15 Aug. v. Suez K. \Y. 1, v. A'dam n. Batavia, is 14 Aug. Gibraltar gepas. K. VV. II, v. Batavian. A'dam, vert. 15 Aug. v.Lissabon. Lombok, v. A'dain n. Batavia, is 14 Aug. P. d. G. gepass. Nias, v. A'dam n. Batavia, arri. 15 Aug. te Antwerpen. Oranje arriv, 15 Aug. van Amsterdam te Batavia. Ambon, v. Batavian A'dam,pas. 16Aug. K.St Vincent, Koninklijke Hollandsche Lloyd. Ilollandia, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, ver trok 13 Aug. van Las Palmas. Delfland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, ver trok 13 Aug. van Santos. Ainstelland. van Buenos-Ayres naar Amsterdam, arriv. 15 Aug. te Lissabon. Frisia arriv. 15 Aug. van A'dam te Buenos-Ayres Maasland vertrok 16 Aug. van Rosario naar A'dam. Zaanland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, pass. 16 Aug. St. Vincent. Rottkrdamsche Li.o;d. (lorontnlo, v. R'dam n. Batavia, pass. 15 Aug. Sagres. Kawi, v. R'dam n. Batavia, vertr. 15 Aug. v. Colombo. Malaiig, v. Batavia n. R'dam, vertr. 15 Aug. v. P.-Said. Menado, van R'dam n. Batavia, pass. 16 Aug. Periin, Rindjuni, v Batavian R'dam,vert. 14 Aug. v.Marseille Sindoro, v. R'dam 11. Batavia, pass. 14 Aug. K. d. Armi. Solo, v. Batavia n. R'dam, vertr. 14 Aug. v. Padang. Tahanan, van R'dam naar Batavia, arriv. 15 Aug. te Southampton. Bengalen, v. Batavia n. R'dam, pas. 14 Aug. Gibraltar. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Fred. Hond vert. 12 Aug. v. Paramaribon. A'dam. Prins Maurits arriv. 9 Aug. v. A'dam te Paramaribo. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Üoat-Indië: Verzendingsweg D...™ der tórlïïJ'ü? postbezorging. a/|| p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Iloll. mail via Genua p. Iloll. mail via Marscille p.Fransche m.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Ben koelen alleen op verlangen dor afzenders) p. Duitscha m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton oii Bornoo: 20 Aug.i7.- 27 Aug. 7.— 's av. 17 en 31 Aug. 7. 's av. 24 Aug. 3.30'$ 27 Aug. 25 Aug. 20 Aug. 17 en 31 Aug. 24 Aug. 27 Aug. 25 Aug. 8.30'smor. 7.— 's av. 8.30'snam mail via Genua p. Iloll. mail via Marscille (uileen op verl. der nfz.) p.Fransche in.via Marscille Iluitache m. via Napels Naar Atjeh on de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Brindisil eiken Vrijdag 18.30'smoi. p. Iloll. mail via Genua Jl7 en 31 Aug.{7.'s av p. Iloll. mail via Marseillej 24 Aiig.j3.30'siiain (alleen op verl. der aft.)i p.Fransche m.via Mnrseillej 27 Aug.;7.'s av. p. Duitsche m. via Napels! 25 Aug.|12'smidd. Naar Guyana (Suriname): p, zeepost via Amsterdam p. mail via Southampton (alleen op verl. der afz.) p. muil via Queenstown p. mail via New-York. p. mail via St. Nazaire 19 Aug. 30 Aug. eiken Vrijdag 20 Aug. 7 Sept. 7.- 3.30'snam 3.30's nam 7.'sav. Naar Cura$ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam: 19 Aug.|7.'sav. p. mail via Southampton eiken Dinsdag;» al (Jtic.n.tnwne» Vrijde p. mail via Hamburg 30 Aug.|7.'s av. (alleen op verl. der afz.)| Naar St. Murtin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam I 19 Aug.|7.'sav. galleen op verl. der afz.) p. mail via Soutiiampton| 30 Aug |7.'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: elkon Vr|jdag, 8.30 'a namiddags. Burgelijke Stand gemeente Helder. Van 13 tot 10 Augustus. ONDERTROUWD: J. Gerssen en A. de Vries. A. J. Warhout on G. de Vries. BEVALLEN: M. Clerc geb. de Bruijne, d. A C. Gouweiiberg geb. Moorman, <1. M. A. Daalder geb. de Groot, z. O. Jimmink geb. Bakker, z. I'. Peters geb. Engelsman, d. OVERLEDEN: M. van Hees wed. W. A. Over toom, 80 j. O. J. Egers, 72 j J. G. van Hoogland, 22 j. J. II. C. Gnade, 9 m. J. C. Dijkman wed. C. D. Vermeulen, 70 j. V isscherijberichten. Nieuwediep, 13 Augustus. Aangebracht door 32 koniers 5 tot 20 stuks grootc tong f 1 per stuk, 10 tot 00 middelmatige tong 55 a 65 cent per stnk, 10 tot 30 kleine tong 20 a 25 cent per stuk, 5 stuks tarbot I 6,50 a f 8 per stuk, I tot 5 stuks rog f 1,25 per stuk, enkele manden kleine schol f 2 a f 0 per mand, I tot 4 mand schar f 1,75 a 1 2,25 per mand. 14 Augustus, 90 korders met 10 tot 30 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 100 middelmatige tong 50 a 60 cent per stuk, 10 tot 50 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 45 stuks tarbot f5 a f8,50 per stuk, 1 tot 10 stuks rog f 1,20 per stuk, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a f 4,50 per mand, 1 tot 6 mand schar f 1,50 a f 2,25 per mand. 16 Augustus. Niets binnen. 17 Augustus, v.m. 8 uur. Niets binnen. Ingezonaen Het uitmoorden onzer zeevogels. Ofschoon de vorige jaren reeds gowezon werd op het nutteloos en wreedaardig uit moorden onzer zeevogels, vooral met name de Sterns, en dezen reeds b|jna tot de zeld zaamheden aan onze kust behooren, zoo duurt de jacht op die sierlijke en onschadelijke vogels nog steeds voort. Telkens toch hoort men by Onrust en op andere plaatsen de schoten der zoogenaamde Sterrenjagors (Ster- renuitmoorders) knallen en zijn er iu onze plaats nog gewetenlooze opkoopers voor de vogellijken. Kan onze actieve Rijkspolitie in dozeniet helpen Ik meen toch, dat de Sterntjes by de wet beschermd zijn, evenals meeuwen, die ook veel als slachtoffer der wreede dames mode vallen. Onze vogelwereld is toch al reeds zoo qphrikbarend gedund, dat het wei- nigje, dat er nog rest, wel een beetje voor algeheele vernietiging bewaard raag worden. Voor natuurvrienden, vorcenigingen tot behoud van natuurmonumenten en dito tot bescherming van dieren, iB in dezon m. i. een vruchtbaar veld van werkzaamheid gelegen. X. Oranje-Nassau-Cantate H. M. v. 't Kruijs. Ton einde verschillende geruchten tegen te spreken, deelen wij mode, dat du aubade, die II. M. de Koningin by huur eerstvol gend bezook te Amsterdam door 7 a 8000 zangers zal worden toegezongen, bestaat in het uitvoeren van bovengenoemde cantate. Do toestemming der plaatselijko uutoritei- ton is reeds verleend. I)e komst van H. M., die niet in Sep tember a. s. zal plaats hebben, zul tijdig aau de aubade-commissie te Amsterdam officieel worden medegedeeld. Voor de ruim 200 deelnemers bier ter plaatse zal, zoo spoedig het tijdstip der komst bekend is, per advertentie eeno vergadering worduu uitgeschreven, ten einde de gewenschtu inlichtingen Ie kunnen verstrekken. De Plaatselijke Commissie: Mej. A. Voa. J. H. Ruijgrok. J. Spruit. J. Bokkdkmakek. A. j. Lerwbns. Vervolg der berichten HELDER, 17 Augustus. De heer Rf. Bouma, onderwijzer alhier, heeft de vorige week te Leeuwarden met gunstig gevolg examen afgelegd voor du hoofdacte. De heer R. Praamsma, alhier, is Vry- dag 1.1. geslaagd voor de acte Engelsch LO. Do heer L. VV. J. Lahout is Zaterdag te Rotterdam geslaagd voor de aeto M. O. rechtlijnig teokenen en perspectief. Vrydagnacht hoeft zich door ophanging vun 't leven beroofd do stoker Ie klasse Van H., aan boord Ilr. Ms. ,BeIlona". Heden ia alhier binnengekomen de logger De Noord", met eon vangst van 16 lust haring. De manoeuvres bij de Marine. Gisteren zijn alhier de manoeuvres begonnen. Zy zullen van 16 tot 25 Aug. duren. Aan de oefeningen wordt deelgenomen door de «Heemskerck",de «Friesland",de «Piet Hein de «Evertsen", de «Zeehond' en de «Dolfijn", 'twee stoomloodsvaartuigen, de torpedobooten G 9, G 10, G 11, G 4, G 12, .Empong' Habang", .Goentoer", .Poka", «Dein po", .Lamongan", Jasper Leijnson" en de onder zeeboot. De eerste drie dagen zijn bestemd voor de groote schepen om vaaroefeningen te houden in divisie-verband, en voor de torpedobooten eveneens in divisie en groepsverband, bij dag en by nacht. Inmiddels beginnen do uanvals- oefeningen overeenkomstig de uitgereikte veronderstellingen. Het voornaamsto doel van deze manoeuvres isna te gaan welke ge gevens de tijdelyk gemobiliseerde kustwacht aan de marine-autoriteit zal verschaffen hoe de telegrafische gemeenschap daarmee werktin hoeverre torpedobooten in staat zijn bij muanloozen nacht vyandelyke schepen ontdekken in open zee, zoo mogelyk in regen en misten ton derde om prooven te ne met do draadlooze telegrafie, onder oorlogs omstandigheden, waartoe thans voor het eerst iedere afdeeling schepen zal zyn geïnstalleerd. Gistermorgen te acht uur verliet de geheelo vloot manoouvreoronde de haven. Buitengekomen, werd aan boord van do schepen de navolgende dagorder voorgelezen Opvarenden De komende manoeuvredagon zullen meer dan gewone dienstvervulling van u vragen, Het doel is u hekend Onze weerbaarheid te verhoogen om in noodgeval zoo goed mogelyk ons vaderland to kunnen verdedigen. Ieder brenge dus het zijne er toe bij om de oefeningen vruchtdragend te doen zijn en vorvulle met opgewektheid en yver zyn plicht. Wil bedenken dat, als het er op aan komt, de Nederlandsche Marine heilige trudities heeft hoog te houden. Doet dus uw best! Do dagorder eindigde met eenLeve Koningin", dnt door dc equipage mot een krachtig driewerf hoezee werd begroet. Do oefeningen worden gehouden onder leiding van den schout-by-nacht I. van den Bosch. Dank zij de vrijgevigheid van hot Marine- bestuur, is het aan een zevental verslaggevers van do grootc dagbladen toegestaan de oefenin gen te volgon. Zy zyn op de vier groote schepen verdeeld, waar hnn alle inlichtingen worden verstrekt. Er zal zooveel mogelyk worden gezorgd voor postgemeenschap, om de verslagen aan do dagbladen over te brongen. Volgens de N.Rott.Ct. zal Prins Hendrik een deel der manoeuvres bywonen. Schietwedstrijd. By de verdere wedstrijden op Ockonburg (Loosduinen) werd door de Marine de vol gende prijs behaald Korps wedstrijd Tirallcurvuur le prys Wilhelminabekcr. De eerste groep der Marine te Willemsoord Deze groep werd gecommandeerd door den lBte luitenant der mariniers J. Oolo en be stond uit de sergeanten der mariniers K. de Groot, F. J. Tobias, J. C. Nicolaï cn G. Schrardns en de korporaal der mariniers E. J. van Voorst. De sergeanten Tobias en SchrardnR en do korporaal van Voorst bohoordon in 1907 ook tot de pryswinners. Gevaarlijk speelgoed. Terwijl de ouders Zondagmiddag afwezig waren, wist de 14-jarige C. M., woonachtig in de Molenstraat, het tweeloops-geweer van zyn vader te bemachtigen. In de keuken word het wapen behoedzaam, zonder onge lukken geladen en, eenmaal hiermede gereed, sloop de knaap den tuin in om er zyn schut- terskunst te beproeven op oen aantal mus- schen, die, onbewust van het dreigend go- vaar, zich de weelde van een middagdutje veroorloofden tnsBchen stil, dichtgebladerde hoöge boomon op het erf. Het schot ging af, de kogel snorde echter op afstand langs de verschrikte vogels, doch drong door het bovenraam van een overbuur en kwam te recht in de gemeubileerde zitkamer, waar een kostbaar theeservies werd getroffen en de wijzerplaat van een oude, deftige Friesche staartklok werd verbryzeld. Een noodlottig schot, dat onderhandeling over schade ten gevolge heeft. Vreemdelingenverkeer-feesten. Wij brengen onze lezers in herinnering, dat deze week eiken avond in Casino" uit reiking plaats heeft, tegen afgifte van qui- tantie, van de entréekaarten voor die feesten. Men zie de officiëelo feestgids blz. 31, Op welken avond men komen moet. We hopen dat ieder op de daarvoor aangegeven avond de kaarten in ontvangst zal nemen, opdat het Bestuur van Helders-Bolang en hot uit voerend Comité der feest-commissic op go rgelde afloop der voorbereidende werk zaamheden kan rekenen. Handelsvereeniging „Wilhelmina". Zaterdag 14 Aug. had alhier de eerste steenlegging plaats van hot nieuwe gebouw voor de Handelsvereeniging .Wilhelmina" aan de Buitenhaven alhier. De hoer J. Daal der Dz. sprak bij deze gelegenheid eenige woorden van dank aan uilen, die hebben medegewerkt om de moeielykheden uit den weg to ruimen om tot de stichting van dit zoo hoog uoodig gebouw te kunnen komen. Hot was een heele pak-an voor een klein aantal visschers, vooral onder do tegenwoor dige gedrukte omstandigheden, doch men heeft de moeilijkheden flink onder de oogen gezien en is men die gelukkig to boven gekomen. Dat getuigt van energie en eendraclitz'n en de visschers van Oosterend, leden van .Wilhelmina", mogen met genoegen op hun arbeid in deze terugzien. Tot den heer J. Burger Pz. die den eer sten steen gelegd had, werden woorden van dank gericht, omdat hij sinds tal van jaren zijn beste krachten had gegeven voor de vereeniging; eveneens tot den heer W. A. Muller, die van de oprichting af als een wakker kapitein op de brug heeft gestaan en door wiens ijver en goeden wil veel werd gedaan. Gaat zoo -voort, aldus vervlogde de spreker en toont dat men door eendraoht sterk kan zijn, dan zult ge groote dingen kunnen doen en veel kunnen bewerken. Moge de eerste steen, heden gelogd, U daar gedurig aan herinneren. Elk streeft er naar, zijn eigen belang te bevorderen, maar uw gemeenschappelijk werk heeft ook ten doel do welvaart te be vorderen van uwe omgeving, van uw dorp dat u lief is, omdat het bevat al het dier baarst, dat ge op aarde bezit. En dat zijn niet alleen de leden van uw gezin en i familie, maar het zijn uwe lot- uwe dorps- genooten en nog zooveel meer. In het visscherij-gobouw, dat straks verro zen zal zijn zult ge zeker vele zaken hebben te bespreken. Mogen het vooral zaken zyn, die betrekking hebben op den bloei van uw vak! Ge zult er spreken over de zee, de groote zee, die u veel geeft, maar die ook veel dierbaars van u nam. Moge geeno meer dere droeve gebeurtenissen besproken behoe ven te worden, die de rouw op uw dorp vergrooten! Het ga u en uwe vereeniging ten allen tijde goedl Door den architect G. de Benrs, alhier, is onderhands aanbesteed De bonw van een boerenplaats mot boet en toegangsbrug in het Koegras aan de Korte Vliet, voor den heer G. W. Sevonhuyzen. De bouw is opgedragen aau den heer J. Kossen, aannemer te Koegras, voor f 4615. Uitluiden, 15 Augustus. Twee opvarenden van de sleepboot «Titan" werden de vorige week in hechtenis genomen wegens diefstal van touwwerk en koperen machinedeelen. Ze hebben hun misdaad hekend en ver klaard dat ze voor de gestolen goederen tor waarde van ongeveer honderd gulden slechts vyftien gulden hebben ontvangen. Do Engelsche stoomtrawler .Comrade (IIull 388) is door de Stoomvisschory .Posca" alhier en de Deensche stoomtrawler .Soloven" (Fre- drikshaven) door de maatBcliuppy .Hora" alhier aangekocht. Een ongeluk op de „Zaanstroom". Twee d o o d e n. Zondagmiddag omstreeks twee uur bereikte ons het bericht, afgezonden door middel van de draadlooze telegrafie aan boord van .Zeehond", dat de .Zaanstroom", een der booten van de //Hollandsche Stoomboot Maat schappij", op weg van Amsterdam naar Huil, op zee door een ongeluk getroffen en op do terugweg was, door Hr. Ms. .Zoehoud" ge sleept. De «Zaanstroom" was met stukgoederen en enkele passagiers aan boord in den nacht van Zaterdag op Zondag te 12.45 uit de sluis te IJmuiden naar zee vertrokken. Dit vertrek was een unr vertraagd, omdat eerst een defect in de machinekamer hersteld moest worden, voordat de .Zaanstroom" zee kon kiezen. Dit schip had te Amsterdam een ji lang ongeveer opgelegen, d. w. z. geen dienst gedaan. Thans was het weer. in de vaart gebracht, omdat de .Eemstroom", een zuster schip van de Holl. Stoombootmaatschappij te Amsterdam moest dokken wegens schade- varing. De equipage van de .Eenstroom" met don kapitein Boerhave., was op de .Zaan stroom" overgegaan. Te 12.45 verliet, zooals gezegd, de .Zaan stroom" IJmuiden. Alles ging goed, totdat het schip ongeveer 40 mylen uit de kust in volle Noordzee was. 't Was ongeveer zes uur in den Zondagmorgen, toen plotseling de stoom uit den ketel vloog on het haardvuur de machinekamer werd binnengoblazen. De dom, het gedeelte van den ketel dat hoven het vuur rust, was uitgezakt. Daar door was een scheur in den dom ontstaan, zoodat de stoom met kracht ontsnapte en te gclyk met het weggeblazen vuur de machine kamer vulde. Op dit oogeublik hadden do wacht in de machinekamer de 2e-machinist J a c o h u s AlhertoB Traanberg, 20 jaar oud, en Holhertus de Kort, 23 jaar, beiden ongehuwd. Zoodra mogelijk trachtte de onthutste equi page dc machinekamer binnen te dringen. Men vond or het afschuwelyk varbrande lyk van den stokei De Kort, terwijl do ma chinist Traanberg, hoewel mot brandwonden overdekt, nog teekenen van loven gaf. De «Zaanstroom" was intussclien haar be weegkracht kwijt en lag totaAl hulpeloos, waarbij het prachtigo zomerweer oen geluk kige factor was. De kapitein hoosch de nood seinen in top. Men deelde ons mede, dat weldra een Deensche passagiersboot in zicht kwam, maar deze die een mail aan boord had weigerde do .Zaanstroom" op sleep touw te nemen. Tegen half acht Zondag morgen trof do «Zeehond", liet marinevaar- tnig dat politietoezicht in de Noordzee uit oefent, de .Zaanstroom" in haar hulpbe hoevende positie aan en nam het schip op sleeptouw om het naar IJmuiden terug te brengen. Te ongeveer kwart vóór vier Zondagmiddag gingen wij te IJmuiden met de .Cycloop', een der groote sleepbooten van de firma Zur Miihlen, naar bniten. Drie en een halve mijl in zee, ter hoogte van den brulboei, zagen wij de .Zaanstroom" door de «Zeehond" gesleept, reeds aankomen. Op de «Zaanstroom" woei de vlag halfstok, ten toeken dat er dooden aan boord waren. Ook de kantoor- vlag in den tweeden mast was halfstok ge- heechen, terwijl in den voormast twee ballen hingen, ten teeken dat het schip niet manoeu vreeren kon. De .Zeehond, sleepte het schip met twee kottingsleepen aan bakboord en stuurboord tot op driekwart mijl voor de IJmuider pieren, gooide toen de trossen los. De commandant van de .Zeehond, begaf zich per roeiboot nog even naar de .Zaanstroom", en kort daarna werd deze door de .Admiraal de Ruyter" en de Visschershaven twee sleep booten die iets vroeger waren uitgevaren, op sleeptouw genomen en te vyf uur te IJmuiden binuengebracht. Daar vernamen wij, dat ook de tweede machinist aan zyn wonden was bezweken, zoodat er twoe dooden aan boord waren. Gelukkig was niemand anders gewond. De dokter van de .Zeehond' was dadelijk aan boord gekomen cn had hulp verleend. Van De Kort kon hij slechts don dood constateeren, i Traanberg overleed te half twaalf. Op do sluis te IJmuiden stroomde reeds veel volk op do tijding van liet ongeluk te zamen. De kapitein liet niemand aan boord toe. En ook aan de Handelskade stond een dichte drom menschen, onder wie vele familie leden van de bemanning, toonde .Zaanstroom' te 10 uur aau den wal meerde. Alleen de familieleden van den overleden De Kort werden aan boord toegelaten, en geheel ontdaan kwamen de vader en de broers vun den ongelukkige terug, 't Was niet om aan te zien, vertelden ze, zoo verbrand was het lichaam. De Kort woonde te Amsterdam, Traanberg te Haarlem. Men was van plau de lyken nog Zondag avond van boord naar dc begraafplaats over te brengen. Politie was op de Handelskade aanwezig om de menschen van het schip te houden. ,H.blad." De verdwenen gouden tientjes. NHar het Hdbl. verneemt, is de geschorste beambte der Ned. Bank te Amsterdam gister middag op last der justitie naar het Hnis van Bewaring overgebracht. Door twee recher cheurs werd hij per rijtuig van het Binnen gasthuis, waar hij verpleegd werd, derwaarts vervoerd. Vliegen te Amsterdam. De .luchtvlieger" Gaudart heeft Zaterdag en Zondag op Roosenhurgh, te Amsterdam, verschillende oefeningen met zyn toeBtel ge- honden, doch tot vliegen is het niet gekomen, zeer ton spyt van de telkens in grooten getale opgekomen Amsterdammers, die daar voor een bohoorlyko entróo hadden betauld. Een erfenis. Op 9 Mei 1796 overleed te Haarlem Hans Zeilde, zoon van Caspar Zonde, straatmaker te Absthagen in Duitschland. Als zijn nalatenschap werd in handen ge steld van een notaris do som van f 1371.69. Dit geld ging van bewaarder op bewaarder over, totdat het in 1902 werd opgeëischt. Mr. P. Tideman werd tot curator benoemd en het is aan dezen mogen gelukken 3 personen in Duitschland op te sporen, die recht heb ben over het kapitaal. Want in den loop der tijden is het bedrag tot f 58.000 aangegroeid. Alzoo zal er dus eindelijk een eind komen aan het zeker wel zelden voorkomende ge val, dat een erfenis in 1796 opengevallen voor 1902 niet werd opgeëischt en in 1909 pas werd verdeeld en dat het door een Dnitscher nagelaten kapitaaltje van goed 1 1300, door de uitnemende zorgen van N< gerlandsche notarissen, procureurs en rechts geleerden tot f 53.000 aangegroeid, niet lan- der onder do administratie van Nederlanders zal blijven. Ongeluk met de Vlissingsche mailtrein. De Vlissingsche mailtrein van liet Staats spoor, die te 9.82 uur 's avonds via Rozen- daal te Rotterdam arriveert en te 9.40 van het Centraalstation D. P. over do ceintuur baan zyn weg neemt via Gouda, was Zou- dagavond do ooBtelyke splitsing der ceintuur baan ter hoogte van de Oudo Plantage te Rotterdam genaderd, toon de machinist be merkte dat iets haperde aan de machine. Byna tegelijkertijd sprong de zware machine met een vaart van 60 kilometer van den spoordijk en kwam ter zjjde in het weiland terecht. De machine werkte zich zóó diep in den slappen bodem, dat slechts het remkastje en de schoorsteen hoven het gras uitstaken. De machinist en stoker bleven wonder boven wonder beiden ongedeerd. De tender brak af en werd door de opdringende spoorwagens omver geworpen boven op do machine. Een bagagewagen en 2 personenwagens ontspoor den. Voor zoover bekend, heeft echter nie mand ccnig letsel hekomen. Eerst na twee unr wachtens kwam van het Maas slation een machine, die de niet ontspoorde wagens langs de andere richting van de ceintuurbaan terughaalde en naar het Maasstatiou bracht, van waar de trein toen de reis opnieuw aanvaardde. Den geheelen nacht was doorgewerkt en gisterenmorgen stonden de gederailleerde wagens weer in het Bpoor. Den zwaar echadigden weg hoopt men heden weder in orde te krijgen. Tramongeluk. Aan don Dortschen straatweg te Rotterdam nabij do grens van Barendrecht heeft Zon dagavond een ernstig tramongeluk plaats gehad. Do 59-jarige landbouwer W. Kranen donk, uit Poortugaul, keerde met zijne 63-jarige echtgenoote Jaantje Molenaar van een fami liebezoek, dat zy te IJsolmonde gebracht hadden, naar hunne woonplaats terug. Op den Dortschen straatweg werd het paard dat voor hun dogcar gespannen was, schichtig van de stoomtram der R. T. M., liep ach teruit tegen do tram, die met een llinke snelheid passeerde, met het gevolg dat Kra nendonk en zyn vrouw uit het rijtuigje wer den geslingerd en met het hoofd tegen de straatsteenen sloegen, zoodat zij heiden be wusteloos waren. Het paard werd op slag gedood en het ryluigje verbryzeld. De zwaargewonden werden een woning binnengedragen, un nadat dr. V. Hoysman, vun Charlois, de eerste vorbanden had gelegd, geadsisteerd door leden van Eerste hulp bij Ongelukken, werden man en vrouw met rader- brancards van do vereeniging E. H. b. O. en de politie naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar zij half 10 aankwamen. Beide gekwetsten hadden schedelbreuk bekomen en de man bovendien enkele gebroken ribben. Do vrouw is gistermorgen in hot zieken huis overleden. Een ondernemende blinde. Aan het examen Engelsch M. O., akte A nam j.1. Zaterdag ook deel een blinde jonge man, de heer M. Jonker, van Amsterdam. Hij is de eersten blinde in Nederland, die zich op dc studie eenor taal, ter verkrijging eener acte, toelegde. De moeilijkheden, die hy te overwinnen had waren niet gering, geene der studieboe ken bestond in't blinden of z.g. Brailleschrift. Een boek moest dus eerst daarin overgezet worden, alvorenB met de studie ervan een aanvang kon worden gemaakt. Op zijn 18e jaar vertrok de heer Jonker, zonder eenige noemenswaardige kennis der taal, naar Engelandbracht een half jaar door aan The Royal Normal College forthe Blind in Upper Norwood, en studeerde daarna nog twee jaar hier, en smaakte het genoe gen, nu op 21-jarigen leeftijd de akte En gelsch M. O. te halen. De Rijksmiddelen. Uit de maandelyksclie opgaaf in de Staats courant is gebleken, dat de Rijksmiddelen (AL) in Juli f 14.513.334 hebben opge leverd, tegen f 14.458.833 in de overeen komstige maand van hut vorige jaar. Was de opbrengst dus ditmaal f 54.501 hooger, zoo geeft dit, gelijk bij een ontleding van den staat kan blyken, nog geen reden tot juichen. Terwijl er in 't algemeen geen bijster groote verschillen teu gunste van de afgeloopen maand zyn waar te nemen, trekt het de aandacht dat do groep der accynzen een voorsprong van f' 383.664 op verleden jaar behaalde. Gaat men de posten van deze groep elk afzonderlijk na, dan vindt men dat, afgescheiden van een onbelangrijke stjj- ging by wjjnen (f 2789) en een niet noemens- waardigen vooruitgang by geslacht (nog geen f 1000), de suikeraccjjns eigenlijk de eenige is, die tot bovengenoemd accres heeft bijge dragen. Do andure accijnzen toonen nadeelige verschillen: gedistilleerd bracht f 25.608 minder op, zout f 6704 minder en bier en azyn f2571 minder. Hoe nu is deze vermindering ontstaan? In hoofdzaak is zij te wyten aan de lagere opbrengst der directe belastingen. Deze toch gaven bij elkaur f 452.043 minder dan ver leden jaar Juli, vooral doordat de bedrijfs belasting met niet minder dan f 319.595 ten achter bleef. Bij deze vermindering, die uit sluitend een gevolg is van het traag binnen komen van de betalingen op rekening van het loopende dienstjaar (men had eigenlijk mogen verwachten dat de opbrengst, wegens de verhooging met 10 pet. eerder iets hooger zoq zijn) voegt zich de vermindering van het personeel met f 153.058. Deze beide verminderingen worden slechts voor een klein gedeelte goed gemaakt door vermeer deringen van f 8745 by de grondbelasting en van f 11.906 by de vermogensbelasting, welk laatste middel overigens voor Juli met een opbrengst van f 56.286 nog weinig ge wicht in de schaal legt. Nu dienen nog genoemd de domeinen, die in Juli f 3645 minder afwierpen, doch in dc eerste zeven maanden al f 264.338 op ver leden jaar vooruit zyn, waarby zich dan voegen de roods genoemde accynzen, die in opbrengst by Juli 1908 ten achter bleven, alsmede do akten, die een eigenlijk niet noemenswaardige vermindering van f 440 to zien geven. Maar daarmede zijn dan ook de verminderingen afgehandeld. Intusschen zyn de vermeerderingen der overige middelen, hoe bevredigend die in sommige gevallen ook waren, niet voldoende geweest om den achterstand, vooral van de directe belastingen, goed te maken. By de indirecte belastingen, die alleen door hot nadeelige verschil der successierechten in totaal met f 26.729 ten achter bleven, vinden wij vermeerderingen van f 130.349 by de zegelrechten, f 45.897 bij de registratierechten en f 1389 by do hypotheekrechten. Voorts leverden de invoer rechten f 78.175 (97j pet.) meer, en de loods gelden f'25.747 (11 pet.) meer op, ofschoon daarbjj in aanmerking moot worden genomen, dat de opbrengst dezer beide middelen ver leden jaar resp. ongeveer 1 ton en f 34.000 ten achter was geraakt, zoodat het peil van Juli 1907 nog niet bereikt is. Bij posterijen en telegrafie vindt men vermeerdering van resp. f 71.440 en f 61.610, overeenkomende met ongeveer 6 en 18 pet. Heeft, zooals uit het bovenstaande is ge bleken, Jnli het tweede semester van 1909 niet al te best ingezet, hoofdzakelijk doordat de opbrengst van sommige directe belastingen wat achterstallig is gebleven, voor de eerste zeven maanden van het loopende jaar heelt de schatkist geou reden tot klagen. Met een totaalcijfer van f' 92.770.689 zijn we thanB niet minder dun f2.416.952, dus bijkans 21/a millioon by verleden jaar vooruit. Eu al zijn we by 7/ia dor raming nog f 2.872,650 ton achter, de achterstand iB minder groot dan verleden jaar, toen het verschil f 4.389.900 bedroeg. Smakelijk eten. Voor de Btrafkamer te Dortmund heeft een onsmakelijke zaak gediend. Daar hebben te rechtgestaan de echtelingen Gritzau, omdat zy aan menschen, die hij hen in den kost lagen, vleesch hadden voorgezet, dat afkom stig was van een den natuurlijken dood ge storven varken, dat al 31 nar in een privaat had gelegen. Den kostgangers is het maal goed bekomen. Dit als verzachtende omstan digheid aannemende, legde de rechtbank de Gritzau's elk maar een boete van 30 mk. op. Ontroofd. Vrydag werd aan een Amerikaansche familie op het hoofdstation te Dresden een lederen tusch ontfutseld, die een kredietbrief van 4000 dollar van de Bank van Engeland, kredietbrieven van hot reisbureau Cook and Sohn, te New-York, ten bedrage van 18,000 dollar, een quitantie voor vier betaalde reis biljetten eerste klasse der Hamburg-Amerika- lijn, benevens sieraden van groote waarde bevatte. De familie was .voor haar plezier" in de oude wereld op reis. Gefusilleerd. Volgens de .Matin" zyn in don ochtend van 10 Aug. 25 personen, die op het fort RIontjuich by Barcelona govangon zaten, wjjl zy aan de jongste revolutionnaire beweging hebben deelgenomen, gefusilleerd Do regeering treedt dus wel appressief op. Toch duurt volgens hetzelfde bericht de revolutionaire agitatie in Catalonië voort. Nog eens Castro. De Amerikaansche regccring heeft volgens een bericht uit New-York aan het .BerL Tageblatt" bericht ontvangen, dat in de Vene- zolaansche havenstad Marucaïboeen Dnitscher, Theodor Hauer of Heur genaamd, onder ver denking oen agent van don ex-president Gastro te zijn, in hechtenis is genomen. Hy wordt beschuldigd, in opdracht van I Castro, plannen beraamd te hebben, om ten gunste van Castro een revolutio te verwekken. Uit by hem gevonden papieren blijkt, dat Hauer aandeelen in do vroegor onder contróle van Castro staande cigaretten-maatschappij ter waarde van een millioen dollar bezit. Hy zegt, dat hij die aandeelen van Castro, dien hij te Santander ontmoette, gekocht heeft. Do regocring hoeft na den val van Castro do cigaretten-maatschappij, die oorspronkelijk haar aandeelen, voort 't grootste deel op Castro's naam luidend, had uitgegeven, geheel en al gereorganiseerd en daardoor het aan- deelenbezit van Castro voort 't grootste deel in beslag gonomen. Hiermede hangt waar- Bcliynlyk de arrostatio van den Duitscher samen. Want Hauer, die do verdediging van zijn belangen aan oen Vonezolaansch rechts geleerde heeft toevertrouwd, was niet lustig gevallen, tot hij er toe overging zijn bozit- recht tegenover de regeering krachtig te doen gelden. Volgens Amerikaansche bladen is het larinedepurtement te Washington van plan twee slagschepen van dertigduizend ton op stapel te laten zetten. Marokko. Londen, 16 Augustus. De avondbladen hebben een telegram d.d. heden uit Tandzjer, meldende dat Boehamara's kamp stormender hand genomen is. De Sjerifiaanscho troepen zijn krachtig aan het vervolgen. Saloniki, 15 Aug- De secretaris van liet Grieksclie consulaat te Seres, de heer Cousis, door onbekenden vermoord. Een moeilijke berging. Het te Witby thuisbehoorende, 3211 ton groote stalen schroefstoomschip .Valontia" ontmoette 29 Nov. 1.1., terwyl het op reis was van Wilmington in Noord Carolina naar Bremen met een lading katoen, in den Noord- Atlantischeu Oceaan het to Londen thuis behoorende, 3764 ton groote tanksstoomschip .Oriflamme», dat op reis van Philadelpliia naar Cette met een lading petroleum, eenige uren tevoren de schroef had verloren door het breken van de staartas on verzocht naar New-York te wordon gesleept. Ofschoon do wind krachtig on do zee ruw was, werden onmiddellyk maatregelen genomen om te trachten verbinding te krijgen en-nadut een boot, door de «Valentia" gestreken, bijna was omgeslagen, werd een lijn opgepikt welke de „Oriflamme* liet afdryven, waarvoor de eerste stuurman van de «Valontia" overboord sprong om ze te pakken. Het sleepen begon des namiddags kwart voor drieën, doch ongeveer een uur later brak de tros. De wind was tot een storm aangewakkerd en daar liet weer nog slechter dreigdo te worden, werd het raadzaam geacht niet te pogen, de verbinding te herstellen voor den volgenden morgen, toen de vooruitzichten iets beter waren. Wegens tegenwind en hoo - gen zeegang maakten de schepen echter maar weinig voortgang en des namiddags seinde de .Oriflamme' dat het onder de gegeven omstandigheden heter was naar Halifax te koersen. De koers wérd dienovereenkomstig ver anderd cn een tydlang kwam men goed vooruit, maar op 1 Dec. woedde een Btorra eu 2 Dec. was deze aangewakkerd tot een hevigen storm, gepaard gaande met zeer hoogo zee en zware hagelbuien. In den namiddag van dien dag werd het weer zelfs nog slech ter en do sleeptros brak door de overmatige kracht, die het sleepen kostte. Wegens de Btrengheid van het weer ken eerst in den morgeii vun 4 December opnieuw verbinding worden verkregen. In den namid dag van dien dag echter slingerde de «Ori flamme* zoo geweldig, dat de sleept-roB voor de dorde maal brak. Men besloot nu dat de «Valentia* in de nabijheid zou blijven tot het weer beter werd, maar in den namiddag van 5 Dec., toen het weer dik dreigde te worden en do schepen naar Sahle-eiland dreven, achtte men het voorzichtig te trachten opnieuw verbinding te krijgen. Die werd bewerk stelligd door de boot der «Valentia- na moei- lyk en gevaarlijk werk, en te 4 uur nam. werd het sleepen hervat met door langzaam werkende machines. Een tyd lang was het zoo dik door sneeuw en hagel, dat het bijna onmogelijk was de .Orifiamme' te zien, maar des avonds klaarde het wat op, de wind kalmeerde en in den nacht van 6 Dcc. kwa men de schepen bij Halifax aan, doch kon den eerst den volgenden morgen de haven invaren. Door het slechte weer en de noodzakelijk heid om den kolenvoorruad aan te vullen, kon de .Valentia* eerst 9 Dec. van Halifax vertrekken en kwam 11 dagen over tijd ie Bremen aan. Voor liet Admiraliteitshof te Londen is thans deze berging behandeld. Rechter Bargravo l)eane noemde de her- ging een mooi stuk werk, met moed en vol harding volbracht en prees de bemanning der «Valentia* die in de scheepshoot diensten bewees alsmede don lsten stuurman, die over boord sprong om de lyn te pakken. Hij wees or op dat de «Valentia* zeven dagen zwuren arbeid verrichtte oin de «Ori flamme* uit het dreigend gevaar van op Sable-eiland to vergaan, te redden en kende een bergloon toe van f72.000, waurvan aan de reederij f 54.000, aan den kapitein I 6000 en aan de uit 25 personen bestaande beman ning f 12.000, met bepaling dat de lieden, die in de boot dienst deden en de le stuur man ieder een driedubbel aandeel moesten hebben. Hetgeborgene had eon waarde van f564.000 terwyl het bergende stoomschip met vracht en lading een waarde had van 1 1.800.G00. Uit den Omtrek. Texel, 16 Auguatus. De eerste gasverlichting uit carbid bereid, word gisteren tot stand gebracht door de smeden Slaman Zoon. Door een zelfvervaardigde installatie werd niet alleen de smederij maar ook het woonhuis werkolyk schitterend verlicht. Indien do kosten geen beletsel zyn, is 't te voorzien dat ook anderen gebruik zullon gaan maken van het carbid-gas. De jongeling Witte zou gisteren to Koog by bet baden verdronken zyn, als de hoeren P. Bakker en A. de Waard hem niet nog bytyds aan het strand hadden gebracht, on reeds in bewnsteloozen toestand. De heer Ds. RI. Rooseboom, predikant by de Gereformeerde Kerk, alhier, hoeft hot beroep naar Terbregge (IliUegersberg) aangenomen. Anna Paulowna. De heer Rookmaker, te Beverwyk, heeft het beroep tot voorganger by de Evangelisatie te Breezand aangenomen. Onze postdirecteur, de hoer K. F. Elirman, is in gelijke functie benoemd te Leur, prov. Noord-Brabant. Onze vroegore plaatsgenoot, de heer C. Bakker Albz., is geslaagd voor 't examen teekenen L.O. Voor den tuinbonweursns te Breezand hebben zich 17 deelnemers aangemeld. De lessen zullen aanvangen 1 October a.s. in school II. Groenteveiling op Vrydag 13 Aug. Aarduppclen 102 innd. f 1,60 a f 0.60 p. mud. Bloemkool f 8,a f3,25 per 100. Andijvie f 1,10 per 100 krop. Wortelen 625 boB f2,70 a 2,20 per 100 bos.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2