KLEINE COURANT t Vliegend Blaadje voor HoidorTexel, Wioringon on Anno Paulowna No. 3812. Woensdag 25 Augustus 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 ,5 .Zondagsblad 87' 46 fo.75 J Modeblad 66 ,66 11 Muzik. Bloemlez. ,,,60,,, ,65 Voor 't Buitenland bi) vooruitbetaling] f 0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTEHTIEH Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DIHSDAGS- en VRIJDAGSMORGEAS «óór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De Grieksohe vlag waait niet meer van hot fort op Kreta. Turkije kan gerust zijn het heeft zijne genoegdoening dus gekregen. Toen de vlag door bemiddeling der Euro- peesche mogendheden was naar beneden ge haald, verlangden de consuls eene geschreven verzekering, dat de Kretenzische regeering de verantwoordelijkheid op zich nam, dat de Grieksche vlag niet opnieuw zou geheschen worden op het fort na het vertrek der inter national vloot. De regeering gaf de monde linge verzekering, dat het hare bedoeling is, de beslissing der mogendheden te eerbiedigen en voegde er aan toe, dat eene officieele schriftelijke verklaring zou geven, zoodra de orde te Kandia hersteld zou zyn, waar nadat de autoriteiten den vlaggestok met de Grieksche vlag hadden verwijderd, een gewapende menigte hem weder met geweld oprichtte. Later ontving de regeering een telegram uit Kandia, verzekerende dat de orde hersteld is, dank de tusschenkomst van den Metropoliet. De bevolking haalde zelf de vlag neer en overhandigde ze aan het gemeentebestuur In de nota, die de mogendheden tot Turkye richtten, staat als korte inhoud dat het Griekenland met vrede moet laten, 't Staat er nog al in krasse woorden. Onder deu vorigen sultan van Turkije waren zulke nota's niet zeldzaam. Na lang, lang wachten en afdingen hadden zjj dan eindelijk eenig succes, de sultan moest ten langen laatste gehoorzamen aan den wil der mogendheden. Zal dit thans, nu Turkije een constitu tioneel staat is, ook zoo gaan, vraagt men zich af. Men maakte zich een oogenblik on gerust, dat het nieuwe Turksche gouvernement niet zoo plooibaar zou zijn en wel eens zou durven opstuiven. De Jong-Turken zyn dat al zoo'n beetje gewoon. Reuter bericht echter uit Londen, dat het Turksche gouvernement wel niet antwoorden zal met een nieuwe nota op die der mogendheden, welke geen punten bevat, waarop antwoord noodig is, daar de Turksche regeeering alles gedaan heeft om de volkswoedo tegen Griekenland tegen te gaan en het niet waarschynlyk acht, dat Turkye, gezien den verzoenenden toon van het Grieksche antwoord, een beroep wil doen op de mogendheden om grieven betreffende Macedonië op te lossen. Den 15den Augustus is in Dnitschland het nieuwe (zeer verhoogde) tarief in werking gutreden. De bier- en tabaksbelasting heeft hier en daar 'n oorlogje uitgelokt. By 't bier ging 't zóó. De brouwers wilden niet alleen de nu gevergde belasting maar ook die van 1906 op do verbruikers verhalen en sloegen dus het bier nog al aanmerkelijk op. «Dan drinken we niet meer" zeiden de consumenten. En dat hebben volen al een tyd volgehouden. We zijn benieuwd wie deze staking winnen sal. De sigarenhandelaars wilden ook dnurder verkoopen, wat heftige tegenstand wekte. Die hebben er wat anders op gevonden ze hebben de sigaren in nieuwe merken en modellen uitgegeven en kunnen ze nn tegen den ouden prys leveren. Maar de sigaren zullen natuurlijk wel ietB kosten of althans van iets mindere kwaliteit zyn dan vroeger. Van de Zweedsche stakers heeft weer een deel de arbeid hervat. In sommige looncon- tracten staat dat staking en uitsluiting geen coutractbrouk vormen, als de arbeidersver- eeniging of de patroonavereeniging die noodig oordeelt, Maar velen van hen in wier contract die bepalingen niet staan, zullen vervolgd worden wegens contractbrenk. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk vierde deze week zijn 79sten verjaardag. Koning Edward van Engeland, die te Marienbad vertoeft, zond den Keizer een hartelyken brief. Sommige bladen vinden hierin aanlei ding om te wyzen op de goede verstand houding tusschen Oostenrijk en Engeland. In de monarchie blyft men intnsschen jammerlyk verdeeld. Oostenryk heeft een parlementaire crisis, Hongarye een ministerieele en parle mentaire crisis tegelyk. De hoeveelste maal? Keizei Frans Jozef heeft van 1848 tot heden wel 'n moeizame regeering gehad. In de Spaansche provincie Catalonië wor den nog voortdurend peraonen, die zich tydens den opstand op den voorgrond hebben gesteld, gearresteerd. Sprekende over de pogingen, door de anar chisten in het buitenland aangewend om de Spaansche regeering in moeilijkheden te brengen wegens de gestrengheid, waarmede ijj het oproer heeft gedempt, verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat hy zich daardoor geen angst zou laten inboeze men, ,lk ben stellig van plan met de uiterste gestrengheid op te treden tegen het anar chisme, in welken vorm het zieh ook mocht voordoen, en ik ben overtuigd daarmede te handelen in den geest van alle verstandige lieden", aldus de minister. De regeering heeft het leger van generaal Marina op behoorlyke sterkte gebracht, maar de Mooren zitten ook niet stil en doen alle moeite om van verschillende stammen ver sterkingen te krygen, hetgeen hun blykbaar zeer goed gelukt, want volgens een bericht uit Melilla, hebben zich by de harka een aantal nieowe contingenten gevoegd, niet alleen uit Alhucemae, maar ook uit Mazagan en Mogador. Uit is 't daar nog heelemaal niet. HELDER, 24 Augustus. Winkeliersvereeniging J.l. Vrydagavond hield de Algemcene Hel- dersche Winkeliersvereniging in tTivoli" haar le Jaarlyksche Algemcene vergadering. Er waren een dertigtal leden opgekomen. De voorzitter, de heer H. C. M. Nypels, «ep in z|jn openingswoord de aunwezigen een hartelyk welkom toe, daarby zyn spyt uit drukkende dat de vergadering niet beter be zocht was en herdacht de nagedachtenis van het overleden bestuurslid Kocli, dio zooveel in hot belang der vereeniging bad gedaan. Daarna las de secretaris, de heer J. C. Duinker, de notulen der vorige vergadering, die onveranderd vastgesteld werden. Vervol gen» bracht de secretaris het le jaarverslag uit, dat in hoofdzaak de geschiedenis van de wording der vereeniging bevatte. Van dit uitvoerig verslag vermelden we het volgende In het vorig jaar werd door den heer Nypelsin .'t Vliegend Blaadje" een ingezonden stuk geplaatst, waarin het nut van vereeniging der winkeliers betoogd werd, hetgeen ten ge volge had, dat zich een comité vormde, be staande uit de heeren Nypels, Bakker en Duinker, waarna den 24en Juni in «Bellevue" een byeenkomst werd gebondendeze werd gevolgd door con openbare vergadering op 28 Juli '08, waar de heer Fideldy Dop uit Amsterdam als spreker optrad. Door diens propaganderede traden een 70-tal personen toe en van dit oogenblik kon men de ver eeniging als opgericht beschouwen. In een vergadering, gehouden 13 Ang. d. a. v. en waar 58 leden present waren, werd een de finitief bestuur gekozen, bestaande uit de Beer en H. C. M. Nypels, voorzitter, J. C. Duinker, secretaris, C. Adriaanse, penning meester, Jb. Bakker, B. Oudberk, M C. Koch, J. de Geus, R. Maalsteed en J. J. M. Smit, aan wie de samenstelling der concept-statuten werd opgedragen. In de vergadering van 16 Sept., die bezocht was door 46 leden, werden de statuten vastgesteld, benevens een huis houdelijk reglement en een reglement voor de afdeeling Informatie- en Incasso-bnreau. Tevens besloot men kaarten te doen ver vaardigen met: Steunt het streven der Hel- dersche Winkeliersvereeniging. Doet uw in- koopon niet des Zondags." Het aantal leden bedraagt thans byna 200, doch nog meerdere winkeliers moeten toetre den, want door eendracht kan men kracht ontwikkelen. De financiëele toestand is be vredigend. Op verzoek van Helders Belang" zond het Bestuur een adhaesie-adres aan de spoorwegdirectie over de ontworpen dienst regeling. Den 27en Nov. 1908 verkreeg de vereeniging de Kon. goedkeuring op hare statuten, terwijl uien zich aansloot by den Bond voor Haudelsvereenigingen te Haarlem en by den Middenstandbond. Nog werd be sloten vakvergadering te beleggen, waar de belangen van de winkeliers by eenzelfde brache behandeld worden. Het bestuur richtte in het belang der om wonende winkeliers een verzoek tot het Dag. Bestuur dezer gemeente, om tijdenB de reparatie van de Molenbrug aldaar een hulp brug te leggen, welk verzoek ingewilligd werd. In de kwestie van de slagers Beek en Zander trad het bestuur als bemiddelaar op, doch met geen gQDBtig resultaat. De heeren Nypels en Smit bezochten als afgevaardigden de vergadering te Amsterdam van den Han- defdryvenden en Industriëelen Middenstands bond. Verder wist het bestuur te bewerken, dat aan de leden 50 pCt. reductie toegestaan werd by het plaatsen van udvertentiën in de feestgids van «Helders Belang'. Door een club van 78 leden werd op 21 Jnli 11. Am sterdam bezocht tot het bezichtigen van de tentoonstelling van den Middenstandsbond, Artis, enz., welke reis volgens getuigenis van alle deelnemers één buccos is geweeBt. Met de beste wenschen voor de Heldersche Winkeliersvereeniging werd het verslag be sloten. De voorzitter brengt den secretaris namenB de vergadering dank voor zyn uitgebreid en zakelijk verslag, drukt de ledon op het hart zich Bink aan een te sluiten, zet niteen van hoe veel belang het is, dat men aangesloten is by den Middenstandsbond, deelt een en ander mede over het laatst gehouden congres, waar het credietvraagstuk is behandeld en zegt, dat de heer Meeuwsen eerstdaags als spreker zal optreden, daarby aandringende op een flinke opkomst. Alsnn is de penningmeester, de heer C. Adriaanse, aan het woord tot het uitbrengen van het financiëel verslag. Hy deelde mede, dat do ontvangsten hadden bedragen 1467.78', zjjnde f875.aan contributiën en f92.78' aan provisie van het informatie- en incasso bureau. De uitgaven waren f 26.50 aan spreek beurten, f28,15 aan lokaalhuur, f 105.29' aan boeken, drukwerk, enz., f 23.80 aan reis- en verblijfkosten van afgevaardigden, f 30.92' aan contributiën voor den Middenstandsbond en den Bond voor Haudelsvereenigingen, f 180.aan salaris van den bode, f 97.50 aan administratie-kosten van het Informatie bureau en f22.79 aan onvoorziene uitgaven totaal f464.96, zoodat er een batig saldo is van f 2.82'. De penningmeester lichtte eenige posten nader toe en deed uitkomen, dat sommige nood zakelijker wyze het eerste jaar buitengewoon hoog waren door kosten van oprichting der organisatie, het aanschaffen van boeken, het drukken vau reglementen enz. Hij achtte het daarom wenschelyk de uitgaven over 2 jaren te verdoelen. Vervolgens gaf de heer Adriaanse een overzicht over de wyze, waarop het Informa tie- en Incasso-bureau werkt. Hieruit bleek, dat dit onderdeel der vereeniging uitstekende diensten bewyst, te meer nu men aangesloten is by de Haarlemsche Handels vereeniging en men in verbinding staat met de firma Van der Slujjs te Amsterdam, waardoor het moge lijk is informatiën te verkrygen, omtrent de soliditeit van verschillende personen over byna het gebeele land, ja zelfs uit bet Bui tenland. Omdat men aangesloten is met genoemde vereenigingen kan men ook het rechtskundig advies inwinnen van Mr. Keuls. Geregeld wordt door de leden van het bureau gebruik gemaakt en is men veelal in de ge legenheid inlichtingen te verstrekken. Spre ker doelt eenige staaltjes mede, hoe onder scheidene winkeliers door het bureau gewaarschuwd zyn en daardoor voor schade behoed werden. Door tusschenkomst van het bureau werd reeds f 673,73 aan dubieuso pos ten, die reeds als oninbaar werden beschouwd geind. Daaruit bljjkt de kraoht der organisatie. Het is daarom van bolang, dat ieder mede werkte om do vereeniging te steunen, door het verstrekken van inlichtingen aan het informatie-bureau en het opwekken van col lega's om lid der vereeniging te worden. De voorzitter dankt den penningmeester voor zyn gehouden beheer en voor zyn uit voerige toelichting, terwijl de commissie, be staande nit de heeren A. Korft, B. Burgers en Van Hauren, die staande de vergadering de administratie controleerde, rapporteerde, dat alles in de beste orde was bevonden en voorstelde de rekening goed te kenren. Aldus werd besloten. Tot leden der commissie, die het volgende jaar de rekening znllen nazien, worden aangewezen de heeren Jac. Verfaille, J. Bakker en C. Langerya. Overgaande tot de verkiezing van 3 be stuursleden werden gekozen de heeren J. Delgorge, Pb. L. Vrieslander en P. Govers, in plaats van het overleden lid M. C. Koch en van de heeren B. Oudkerk en C. J. Duin ker, die moesten aftreden, doch niet weder in aanmerking wenschten te komen. Daarna stelde de voorzitter 2 bestuurs voorstellen aan de orde, die na bespreking aangenomen werden. Het eerste was het zenden van een request aan den gemeente raad, waarin verzocht werd den meterhaur niet meer in rekening te brengen, omdat men hier in een onbillijkheid zag, te meer, daar ook de muntgasverbruikers geen meterhnur betalen. Het tweede was een voorstel, om aan den Minister van Waterstaat te verzoeken den concessionaris van den gemeentelijken tele foon vergunning te verleenen tot aanleg van ééndraadsverbindingen. Wordt zulks toege staan dan is de lieer Pot in de gelegenheid winkeliers voor een laag tarief by den plaat- selyken telefoon aan te sluiten. Nog werd besloten eenige abonnementen te nemen op het orgaan van den Midden standsbond, om zoodoende de actie van de Middenstandsbeweging te bevorderen en meer leven onder de leden te brengen. Door den voorzitter werd er nog op aan- gedrongon, om tydens de feesten van Helders Belang" zoo mooi mogelyk te etaleeren, op dat de bezoekers uit don vreemde een gun- stigeu indruk ontvangen van onze plaats en n de zaken op 81 AugustnB te slniteu. Naar aanleiding van hetgeen by de rond vraag door de leden in het midden werd gebracht, beloofdo het bestuur aan de plaat selijke grossiers te znllen verzoeken niet een detail aan particulieren te verkoopen en aan de commissie van het Ziekenhuis te vragen, om by leverantie aan die instelling in tegen woordigheid van belanghebbenden de loting te doen plaats hebben. Daarna werd de vergadering door den voor zitter gesloten, nadat hij een woord van hulde had gebracht aan den aftredenden secretaris. De nieuwe Gouverneur-Generaal By K. B. van 20 Aug. ia aan H. M. adj.- gen., adj. in buitengow. dienst, den gepens. luit.-generaal J. B. van Ileutsz, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië; en op dien zelfden datum benoemd tot Gouvernenr-Gene- raal van Noderlandsch-Indië, de heer A. W. F. Indenburg, oud-Minister van Koloniën en ond-Gouverneur van Suriname. De gevolgen van te veel alcoholgebruik. Te Horn bij Roermond had Donderdagavond een droevig voorval plaats. De voermans knecht W., uit Roermond, was, in dienst van de firma K. aldaar, met kar en paard uitge reden, twee zijner kinderen van 5 on 6 jaar medenemend. Met zwaar beladen kar keerde hy Donderdagavond huiswaarts. Op zyn terug tocht had hy evenwel zooveel café's bezocht, dat hy langs den openbaren weg in het gras neerviel, waar hy weldra zijn roes lag uit te slapen. Het paard stapte met syn zwa- ren last, waar bovenop nog de twee kinderen, voort. Een der kinderen, het zesjarig zoontje van den voerman, werd ongeveer 10 uur door een paar voorbijgangers dood op den weg gevonden met een gapende wonde aan het hoofd. De kleine jongen was van de hoog beladen kar gevallen, ten gevolge waarvan de dood onmiddellijk was ingetreden. Het paard, dat nog steeds was bly ven door stappen, werd elders zonder geleider opge merkt en staande gehouden. Het andere kind is ongedeerd gebleven. (»N. R. C.") Kaaimuur ingestort. Zaterdagmiddag twee uur werd op het ter rein van het Blauwhoedenveen aan de Rjjn- haven, Noordzyde, te Rotterdam, eenige werking bestuurd in den kaaimuur. Inderdaad stortte een half uur later plotseling een ge deelte in over een uitgestrektheid van 70 meter bij een breedte van 5 meter. Een lading boomstammen ging mede te water, terwijl eenige schuiten, die in de nabijheid lagen, avery kregen. Een groote hefkraan, die op de kade Btond. dreigde om te vallen, doch mon wist dit te voorkomen. De schade kan op f80,000 begroot worden. Het geval van vergiftiging te Rotterdam. Naar de »N. R. Ct." meldt zyn ook de beide andere kinderen van het ochtpaar Korteland onder hevige pijnen besweken. Genoemd blad meldt nog, dat de in beslag genomen doosjes bevatten zuurtjes of cocos- vet; die met zuurtjes worden verkocht voor één, die met cocosvet voor een halve cent per stuk. De doosjes zyn van blik en groen geverfd. Op het deksel staat ,Victrix poetscrême" en op den rand fHet boste poetscréme der wereld voor alle metalen". Het vermoeden bestaat dat de tabrikant te 's-Bosch een massa van deze doosjes, die aanvankeljjk gevuld geweest zyn met het poetscrème Vic- trix, heeft opgekocht en ze vervolgens met zuurtjes en cocosvet doen vullen en in den handel bracht. Op de snoeptatel, waar de kinderen van Korteland het noodlottigo snoep goed kochten, vond de politie nog een doosje, dat zy dadelyk in beslag nam. De hondster van deze tafel had in 't geheel voor oen dubbeltje ingeslagen. Door de politie zyn Vrjjdag bij verschil lende kleine winkeliers en aan snoeptafels nog ongeveer 2000 doosjes van dit snoepgoed in beslag genomen. Deze doosjes waren door andere grossiers in den handel gebracht. Moord, roof en brandstichting. Het «Dagbl. v. Nbr." schrijft Aan den Steenweg Breda—Rysbergen, niet ver van de tramhalte het Baantje, stond een bierhnisje, bewoond door den 70-jarigen vee handelaar Baks en diens ruim 80-jarige blinde vrouw. Wyl de vrouw zeer hulpbehoevend is, had Baks er al lang over gedacht een stuk aan zyn hnisje by te bouwen om dit zelf te betrekken en het bierhuisje te ver huren aan meuschen, die de verpleging zijner vrouw op zich wilden nomen, terwijl Baks van huis was. De plannen stonden reeds op 't punt uit gevoerd te worden. Baks had er al met een aannemer over gesproken en deze had reeds teekeningen van de verbouwing gemaakt en se Woensdagavond ter goedkeuring aan den burgemeester van Rysbergen opgezonden. Niemand en vooral Baks niet, heeft kunnen vermoeden van welk verschrikkelijk feit hy en zyn vrouw de slachtoffers zouden worden. Toen Donderdagmorgen omstreeks 4 uur Jan Leijten, die aan den overkant van den weg woont, was opgestaan en zich buiten begaf, bemerkte hij aanstonds, dat de woning van Baks totaal was afgebrand. Hy wekte zyn vrouw en samen gingen ze naar de af gebrande woning kyken. Doze vertoonde zoo'n ontzettenden aanblik, dat de menschen als 't ware verstijfd van schrik bleven staan. Met veel moeite spoedde vronw Leijten zich naar de woning van bnurman Softere en toen ze daar aankwam, was ze nog zoo onder den indruk van hetgeen ze gezien had, dat ze feen ander woord kon uitbrengen dan «Baks", offers die wel aan de vrouw zien kon, dat er iets zeer byzonders was gebeurd, ging met de vrouw mee en ook by zag weldra de plat-gebrande woning. Tusschen de pninhoopen lag midden in het vertrek, dat als woon- en tapkamer diende, het verkoolde lijk van Baks op den vloer. In de bedstede namen de menschen het lyk van vrouw Baks waar, dat daar in 'n eenigs- zins zijdelingazittende, verschrikte honding >»g. De beide lyken waren door het vuur totaal onkenbaar geworden. Toen ook Softers het ontzettende tooneel had waargenomen, spoedde hij zich naar den burgemeester om dezen met het treurige nieuws in kennis te stellen. Spoedig was deze met den veldwachter ter plaatse. Nadat hij een onderzoek ter plaatse had ingesteld, gaf hij last eerst de marechaussee uit Zundert te gaan waarschuwen. Nog voor half zes was deze by de afgebrande woning. Verschillende feiten, die aldra de aandacht trokken, waren oorzaak, dat de burgemeester het raadzaam vond de justitie te waarschuwen, omdat maar al te duideljjk bleek, dat men hier met geene gewone brandramp te doen had. Baks was steeds gewoon zyn hond des nachts binnen te honden. Was dit ook Woensdagnacht gebeurd, dan moest ook het dier zyn verbrand. De hond echter zat 's morgens voor do woning van Leyten. Ilij moest dus des avonds naar buiten zijn gejaagd. In het vertrek der afgebrande woning zag men bovendien op den vloer, waar over blijfselen van de verbrande kast lagen, ook den sleutel der kast liggen, die nog in het slentelplaatje stak. BakB had steeds de ge woonte zyn kast goed te sluiten en den sleutel b(j zich te steken. Voor het ontstaan van den brand moet dus de kast geopend zyn geworden en moet mon den sleutel op het slot hebben laten steken. Vervolgens zal men zich herinneren, dat het Woensdagavond ontzettend hevig heeft geregend. liet rieten dak der woning was dus doornat en kon das langs den buitenkant geen vlam vatten. Do brand moet alzoo in de woning zijn ontstaan. Al deze ontdekkingen waren reden genoeg om de Bredasche justitie te waarschuwen. Tegen twee unr verscheen deze dan ook ter plaatse, vergezeld van de militaire genees- heeren Butner en Schrjjver. Deze stelden een nauwkeurig onderzoek in. De lykschonwing bracht het meest ontzettende aan het licht. Baks word gevonden voorover liggende op den vloer. De beenen waren tot aan de knieën verbrand, de rug was verkoold en 't hoofd was een vorwelooze massa. Het voor gedeelte van het lichaam had echter weinig geleden. De borst vertoonde nog een blanke huid. Maar in de borat werd een wond aan getroffen ter hoogte der hartstreek. De wond werd verder geopend, de borstholte bloot gelegd en deze bleek vol bloed te zijn. Aan to nemen was alzoo, dat Baks geen natuur lijken dood gestorven was of door verbranding om het leven was gekomen. Er moest uit wendig geweld op hem zyn gepleegd. By de schouwing van het lyk der vronw trof men eveneens in de borat een wond aan en na weinig moeite gelukte het de doktoren hagelkorrels uit die wond te voor schijn te halen. Toen ging men het lyk van Baks nogmaals onderzoeken en ook in zyn lichaam werden toen hagelkorrels aangetroffen. Indien men nu bedenkt, dat Baks steeds gewoon was een portefeuille met geldswaar digs papieren op zijn borat te dragen er men weet, dat dezo thans spoorloos is ver dwenen, en wanneer men bovendien in aanmerking neemt, dat op de vloer in de woning voor derden waardelooze papieren zyn gevonden, die er op wyzen, dat de kast doorsnuffeld is geworden, dan kan men niets andera aannemen, dan dat op den laten avond een of meer boosdoeners de woning van Baks zijn binnengedrongen, den man en de vrouw hebben doodgeschoten, toen zich hebben meestor gemaakt van al wat waarde bad in do woning en deze vervolgens hebben in brand gestoken om elk spoor der ont zettende misdaad uit do wissen. Een bedrag van f45 aan zilvergeld, dat in een blikken doos door Baks in den grond was verstopt, is door den schoonzoon van Baks teruggevonden. Vast staat, dat er in 't zoo stille lande lijke dorpje gemoord, geroofd en brand ge sticht is. Wie de daders zyn, weet men nog niet. Wel heeft men vermoeden op eenige peraonen, maar aanwijzingen ontbreken nog die leiden kunnen tot arrestatie van den dader of de daders. Gasverstikking. Een dame in de Obrochtstraat te 's-Graven- hage, die Vrijdagmorgen op reis gegaan zou zyn, werd verstikt door gas in haar woning gevonden. Een gaskraantje stond open. Of hier aan onvoorzichtigheid of aan opzet van de overledene gedacht moet worden, is niet uit te maken. Drie onderofficieren gevlucht. In den nacht van Donderdag op Vrydag, toen de bataljons van het 2e regiment ge- vechtsoefoningen hielden in de omstreken van Ilaaren en Helvort, zijn de fouriers Pikema on Simons en de sergeant Van Haarou uit de Jacobskazerne te 's-Hertogenbosch ontvlucht, na vooraf met do politie handge meen te zyn geweest. By thuiskomst der troepen misten Vrijdagmiddag een officier en twee cadetten hun rjjwiel, die door Ae ont vluchten zijn medegenomen. Vermoedelijk zullen zy dienst nemen by het Vreemden legioen van den Franschen C'ongo, waar Pikema vroeger reeds by diende. De politie doet yverig opsporing. Tot nog toe echter zonder eenig resultaat. Drie menschen gedood. Omtrent een ongeluk, dat Vrydag onder Malden heeft plaats gehad, meldt De Gelderl. De beide landbouwers A. Huisman en Th. Jansen, van den Heamenschen molen, met een knechtje reden met kar en paard den grooten weg op in de richting Plasmolen, en van den tegenovergestelden kant kwam de autobus van de lijn Nymegen—Gennep aan- tnffen. Waarschijnlijk kwam door het steigeren van het paard de kar in botsing met den autowagen, die met geweld tegen de kar opreed. De landbouwers H. en J. en de knecht smakten door de hevige aanrijding van hun kar en kwamen onder de auto te recht. De drie ongelukkigen werden zwaar gewond onder de auto weggehaald en gaven slechts weinig feekens van leven. Weldra zijn dan ook alle drie aan hun wonden be zweken. Een der slachtoffers was bijna geheel onherkenbaar. De schnld van het ongeval moet worden gezocht, in het te groot ver- trouwon, dat een der overreden mannen stolde in zyn paard, dat naar hy meende voor do auto niet bang was. De kromming van den weg, waar het treurig ongeluk plaats had, belemmert niet zoover het ge zicht, dat men een voertuig op verren af stand niet kan zien aankomen. Een ooggetuige berichtte aan het blad, dat de schuld geheel aan den voerman lag. De chauffeur waarschuwde en matigde zyn gang. Het paard werd echter schichtig en sprong achteruit, zoodat de wagen tegen de autobus aankwam en de inzittenden er af geslingerd werden. Alle drie kwamen zo op één plek terecht, zoodat se door één wiel overreden zyn. Het ongeluk speelde zich in een minimam van tyd af. Van de kar waren in het wiel, dat tegen de antobns aankwam, alle spaken vernield; vun de autobus zolf was een wiel beschadigd. Gelijktijdig reed aan den anderen kant van don weg een rijtuig, doch de koetsier hiervan reed aan den kant van den weg. Automobiel ongelukken. De Daily Telegraph" verneemt uit New- York, dut er op één dag in de Vereenigde Staten, bij automobiel-ongelnkken acht-en- dertig menschen om 't leven zyn gekomen. Een goeie afspraak. Met 'n paar nieuwe laarzen aan, stapte 'n man langs de straat. Hy ontmoet 'n vriend, die zyn nieuwe schoeisel opmerkt en tot hem zegtDat zyn 'n paar mooie laarzen, die je daar aan hebt. Dat zijn 't ook, zeido de man, maar de manier, waarop ik ze gekregen heb, is nog mooier. Hoe dat vroeg de ander. Wel, ik heb ze cadeau gekregen. Cadeau gekregenDas inooi 1 Van wien Van den kastelein uit dè Vergulden Draak". Hoe kwam hy daartoe Dat zal ik je vertellen. «Cadeaa ge kregen" is eigenljjk het woord niet. Maar we hadden 'n afspraak gemaakthy zou voortaan zyu drank houden en ik mij centen. En van die centen heb ik nu die laarzen gekocht. Ze zyn mooi, hé? DE WEEK. 21 Ang. Wat te verwachten was is geschied de benoeming van den heer I)e Waal Malefijt, in verband met het vooruitzicht van 's heeren Idenburg's optreden als Gonv.-generaal van Nederl.-Indië, jaagt nu reeds dikke .stof wolken" opzal straks, wanneer de Kamers weêr bijeenkomen, tot stormachtige tooneelen aanleiding geven. In mjjn vorig overzichtje gaf ik reeds ook mjjne teleurstelling te kennen over het groote verlies, dat het Kabinet-Heemskerk lydt, en dat door 's heerens Malelijts optreden als minister stellig slechts voor een zeer gering deel wordt «vergoedZeker, dat staat vast en zal ook door de beste vrienden van den nieuwen bewindsman niet worden betwist. Maar, laten we redeljjk bly ven ons, in deze, boeden tegen overdry ving, welke tot grievende onbillijkheid kan voeren. Er is een parallel getrokken tusschen de dagen van September 1866 en dio van Augus tus 1909. In '66, een minister (de heer mr. Mijer), pas opgetreden aU voornaamste portefeuille drager van het ministerie. De koloniale quaestie beheerechte toen alles in onze politiek, en mr. Mijer was de man, dio dan eens eindelyk de koe by de hoorens zon vattendio schoon-schip zou makon in den Augiasstal den bezom doen gaun, met forache hand... Hy verschynt, ontwikkelt een even uitgebreid als belang rijk program geeft beloften om van te water tanden verklaart dat voor Indië als minister, iets van beteekenis tot stand te brengen zyn lust en zyn leven zullen zynDe ver wachtingen zijn hooggespannen. Alles ziet uit naar de daden des ministers Op den zelfden Septemberdag, dat de Eerste Kamer, minister Mijer's eerste begrooting aanneemt, wordt de tyding wereldkundig dat tot gouv.- generaal van Ned.-Indië is benoemd de pas opgetreden minister van Koloniën mr. P. Mjjur 1De Excellentie, die had goed gevonden om zichzelf aan de Kroon voorde Buitenzorgsche landvoogdij voor te dragen In een land, waar menschen wonen, minder lankmoedig en koel van bloe <e dan wy, Nederlanders zijn, zou zooiets c Je uitbarsting van zeer bedenkelyken aard hebben verwekt. ~;y ons stormde 't, toen, ook tamelyk hevig, maar 't bleef toch nog binnen ,Hollandsche perken". De Tweede Kamer keurde, in de bekende motie-Keuchenius, het gebeurde afEene felle crisis ontstond De veelbewogen dagen van 1866 braken aan Gaat 't nu op herhaal ik om dat geval van vóór drie-en-veertig jaren te ver- gelyken met het thans gebeurde Immers niet. De heer Idenbnrg, de door ieder geëerbiedigde, zoo hoogstaande man van diep plichtsbesef en onkreukbaar karak ter, is waarlyk niet in één adem te noemen met peraonen, die Bpelen met 's lands hoogste belangen nadat zy, met ,'s duivels troef kaarten" in de soos een fortuin badden verspeeld Wanneer iets ons parten heeft gespeeld, hier, dan is 't weèr de fraaie •politiekery" met al de aankleve van dien. Er moest een geestverwant van den heer Idenburg, na diens vertrek naar Indië, op het Plein achter bleven. Indische •specialiteiten" zyn in den anti-rev. hoek niet velen De heer Malefijt heeft zich, met veel yver, zooveel doenlyk op do hoogte gesteld. De heer Idenburg blyft hem steunen blyft feitelyk dus, uan hot be wind, totdat het ,klokje van gehoorzaamheid" voor den nieuwen onderkoning luidt. Laten we er 't beste van hopen. De heer Malefijt heeft tegen zich het schrale, onaanzienlyke, haast-schuchlere van zijn verachjjninghet absoluut gemis van rede naarsgave. Maar hy is een schrander, vooral yverig, door ieder geacht man. 't Zou niet de eerste maal zyn dat een minister in de praktyk •meéviel", evenzeer als 't vaak ge- beurdo dat groote verwachtingen beschaamd werden. Maar in geen geval mag men i. c. 1866 en 1909 met elkaar vergelijken. Thans geven slechts plichtsbesef en eerlyke, goede trouw, den toon aan, zy 't dan ook eilacy onder invloed vun de onzalige politiekery 'tls te denken, dat de vacature-Malefijt niet tot ernstig geharrewar in de Rechtsche gelederen zal voeren. Het denkbeeld om jbr. Röeil door Rechts te laten candideeren, en daarmee dus verkiezen was goed bedoeld maar toch heusch absurd! Vooreerst zou iemand als de heer Röell natuurlijk een dergelyk mandaat onder geen conditie zich laten welgevallen. Voorts was 'top de vin gors na te rekenen, dat het idee geen vol doende stenn zou vinden. De Rechtsche broeders zullen zeer verstandig doen door aan den vooravond van den «aanvang der werkzaamheden" in de Breukeier streek geen gekibbel aan te vangen, dat in zyne gevolgen verderfelijk kon wor den. Zy hebben nu noodig eendrachtig samen werken opdat er, eindelyk, iets nuttigs tot stand kome I De berichten van het Haagsche Plein bo- heerschen nu alles en dringen de al-haast verstorven sensatie-praatjos van Juni en Jnli jl. op verren aohtergrond. Het deerlijk fiasco van de vliegery te Watergraafsmeer is voor impre8sario cavaliere De Hondt wel een tegenvaller, want ons pnbliektoch al zoo wantrouwend van aard en liefhebbend de beproefde methode den kat-uit-den-boom- kijkerij, zal nu niet zoo licht meer te (van- gen" of te «trekken", hoe men liefst wil zyn door de aanstaande „veroveraars der lucht" en hunne vrienden Overigens bitter weinig „kleiner" nieuws. De kwartjes vinders van piekfijn en van grover allarcs roeren zich danig in dit reisseizoen. Ze schy- nen 't nu op goedgespekte portefeuilles aan te leggen, waar 't dobbelen, met harten aas, om een riksje steeds lastiger wordt 'tGaat met deze dingen als met de pand jeshuizen en alle verdere, ontelbare sluwig- heden, door roofvogeltjes in menschenge- daantc gebruikt om zich op anderer kosten van duiten te voorzien. Gy kant de koste lijkste wetten maken, ontsproten aan het brein van Hnig de Groot's en Osser's; gy kunt, door vereenigingenlezingen weet ik al waardoor meer, den strijd voor het goede en tegen het slechte verscherpen Eere zij UMaar zoolang het groote, domme, naïve kind, dat Pobliek heet, 't hardleersche, niet meewerkt; verkiest zich te laten plukken en villen Zyn al hnn pogingen immers vruchteloos. Wie kranten leest, ziet dagelyks zoo scherp en duidelyk het tastbare dezer waarheid als 'n koe voor zich Mr. Artomio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1