MARINE. Oonpsgezinde Gemeente. Burgeravondschool, H J. VAN DER HEIJOE, POLDER ElJEflLAHD op TEXEL. AANBESTEDING, Marine en Leger. Stoomvaart berichten. Vervolg der berichten. Uit den Omtrek. Advertentiën. „Door Eendracht Sterk". „PRO PATRIA". HELDERS BELANG Tandarts Ansingh heeft zyn practyk hervat. Tandarts Feenders een lfischtorpedo Aanbesteding. Hij beschikking van den minister van marine zijn de volgende plaatsingen, overplaatsingen, enz. gelast luitenant ter zee 2de klasse jhr. G. L. Schorer, 1 September op Hr. Ms. schoener sZeehond", en op nader te bepalen datum op non-activiteit luitenant ter zee 2de klasse U. B. te Winkel van Hr. Ms. pantserschip »Evertsen" op non-activiteit, 1 September; luitenant ter zee 2de klasse W. Dwars, op Hr. Ms. pantserschip i/Iivertsen", 1 September adelborsten 1ste klasse J. L. Chaillct, J. I. Luot- scher en R, Zalm, van Hr Ms. pantserschip »Evertsen", op non-activiteit, 18 September. He luitenant ter zee 1ste klasse J. F. Nijland wordt met 1 Octobcr in activiteit gesteld te Am sterdam. De luitenant ter zee 2de klasse W. K. Woltcrbcek M uller, heimerende tot de rol van Hr. Ms. instructie schip »van Galen" wordt 28 dezer op non-activiteit gesteld. Gelast: met 1 Sept. de navolgende plaatsingen, overplaatsingen, enz,, luits. t. z. 1ste kl.J.J. Oude mans en J. W. T. J. de Wal, eervol van de be trekking van ofT.-instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord ontheven en op non-activiteit gesteld M. Schoo en B. Schreu- ders geplaatst als oQ.-instructeur bjj gemeld insti tuut; J. H. Commijs geplaatst aan boord Hr. Ms. pantserdekschip «Friesland» J. N. de Ronde id. aan boord Hr. Ms. instructieschip »van Galens O. R. J. Haentjens Dekker, dienende op laatstge noemden bodem, op non-activiteit gesteld luits. t. z. 2de kl. T. A. van Hengel geplaatst aan boord Hr. Ms. torpedo-instructieschip «Koningin Rmmai; A. E. van Dishoeck id. bij liet Kon. Instit. voor de marine te Willemsoord W. J. II. van Straaten id. aan boord Hr. Ms. monitor tRcinier Claeszen» C. ter Poorten id. bij de Marinc-machinistenschool J. J. van Konijnenburg id. aan boord Hr. Ms Wachts. te A'dam; adelborsten 1ste kl. J. W. H, Vogelzang van Hr. Ms. schoener «Zeehond" op non-activiteit gesteldJ. A. Hom Colthof geplaatst aan boord Hr. Ms. schoener iZeehond"; adelbor sten le kl. bij de marine-reserve; H. Vos geplaatst aan boord Hr. Ms. iponitor «Keinier Claes/.en"; N. S. Ilartog van Hr. Ms, monitor «Reinicr Claeszen" op non-activiteit gesteld; met 18 Sept.: luit. t. z. 2de kl. F. A. Gastmann van Hr. Ms. pantserschip illeemskcrck" op non-activiteit gesteldJ. J. v. d. Linden geplaatst aan boord Hr. Ms. „Hecins- kerek" op non-activiteit gesteldJ, J. v. d. Linden geplaatst aan boord Hr. Ms pantserschip «Heems- kurek": M. H. van Duim id. by afd. korps mari niers AmsterdamII P. Prillevitz id, aan boorïl Hr. Ms. Wachts te W'oord; adelborsten late kl. R. Polis van Hr. Ms. monitor iReinier Claeszen"; A. II. P. F. Vastenou van Hr Ms. pantserschip «Evertsen" en C. C. F. Jager, K. H. H. Bongacrts, G. M. Rietdijk en W. Garrer van Hr. Ms. pant serschip sHeemskerck"; allen op non-activiteit gesteld. Bevordering. Op 16 Augustus. Adspirant-machinist G. Bran- deiihorst. A. J. Gelderblom, C. A. Poot, O. Schuur- mans, J. N. Kramer, W. F. Hoedcmaker, P. Fap- perwijn, IJ. L. de Vries, J. van Rugge, L. C. Koo- le'p, N. D. Jongkees, J. R. Hofstru, P. A. Tazelaar, J. de Jong, W. J. Dalinghaus, G. H. Klazinga en A. van Str\j tot adjunct-machinist Gerepatziëerd uit Uost-Indië: Schipper C. van Leeuwen en geplaatst aan boord Wachts. W.o.; torpcdist-inajoor P. J. van Houte geplaatst aan boord «Koningin Emma" en sergt.-torpedist J. Ploeger geplaatst op idem. Gerepatrieerd uit West-Indië: Machinist Ouweband, geplaatst aan boord Wachts. W.o. Detachcering aan het Dept. van Marine van den sergt.-scbrijver J. H. D. Teeuwissen op 23 Augus tus ingetrokken en weder geplaatst aan boord Van Galen". Korps Mariniers. Een instructie is vastgesteld voor den inspecteur van liet korps mariniers. I)c inspecteur van liet korps is geplaatst bij het departement van marine. Hem is een kapitein der mariniers toegevoegd, benevens een «djudant-ondcrodlcier-schrijver tot het verrichten van administratieve werkzaamheden Bij beschikking van het departement van marine is bepaald dat de afdeelingcn van het korps ma riniors te Amsterdam en te Willemsoord ressor teeren onder de directiën der marine aldaar, d> afdeeling Rotterdam resserteert onder de directie der marine t» Hcllcvoetsluis. Stoomvaart-Maatschappij-Nederland. Celehes, v. Batavia n. A'dam, vertr. 20 Ang. v. I'adang. Handa, van A'dam naar Batavia, pass. 20 Aug. Perim. Ainbon arriv. 21 Aug. van Batavia te Amsterdam Rembr., v. A'dam n. Batavia, vert. 21 Aug. v. Colombo. Madura, v. Java n. A'dam, is 22 Aug. K. Blanc gep, Nias v. A'dam n. Batavia, vertr. 22 Aug. v. La Pallia-, Vondel, v. A'dam n. Batavia, arriv. 22 Aug, te South. Koninklijke Hollandsche Llovd. Amstelland, van Buenos-Ayres en Brazilië naar A'dam, arriv. 19 Aug. te Duinkerken. Hollnndia, arriv. 20 Aug. van Buenos-Ayres en Brazilië te Amsterdam. Eemland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, pass. 21 Aug. Madera. HclHand arriv. 21 Aug. van A'dam te Buenos-Ayres Maasland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, ar riveerde 22 Aug. te Santos. Rijnland, van A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, vertr. 22 Aug. v. Duinkerken. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Will. IV, v. Amsterdam n. Paramaribo, pass. 22 Aug. Quessant. Pr. Fred. Hendr., v. W.-Indië n. Amsterdam, is 23 Aug. St.-Michaels gepass. rottkrdamschk lloyd. Rindjani arriv. 20 Aug. van Batavia te Rotterdam. Goentoer, v. Batavia ii. R'dam, vert 20 Aug. v. Perim, Heiigulen arriv. 21 Aug. van Batavia te Rotterdam. Hcsoeki arriv. 22 Aug. van Rotterdam te Sabang. Gorontalo, v K'dam n. Batavia, arriv. 23 Aug. te P.-S. Kawi arriveerde 22 Aug. van R'dam te Batavia, Malang, v. Batavia n. R'dam, ar. 22 Aug. to Marseille. Ophir vertrok 21 Aug. van Padaug naar Rotterdam Simloro, v. R'dam 11. Batavia, vertr. 22 Aug. v. Perim, Tabanan, v. R'dam n Batavia, vert. 21 Aug v. Tanger. Medan, v. R'dam n. Batavia, pass. 23 Aug. Quessant. Visscherijberichten. Nieuwcdicp, 20 Augustus. Aangebracht door 2 korders te zamen 30 stuks groote tong 90 cent per stuk, 80 middelmatige tong 55 cent per stuk, 50 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tarbot voor f 5, 14 mand kleine schol f 1,25 a f 3 per m 4 mand schar f 1,75 per mand. 21 Augustus, korders te zamen met 100 stuks groote tong I 1,50 per stuk, 300 middelmatige tong 75 cent per stuk. 100 kleine tong 25 cent per stuk, 1 tot 3 mand kleine schol f 2 a f 4,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2 per mand, 1 tot 5 stuks rog f 1,20 per stuk. 23 Augustus, 12 korders met 5 tot 20 stuks groote tong I 1,25 per stuk, 10 tot 00 middel matige tong 65 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 20 cent per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 1,50 a f 4, 1 tot 3 mand schar f 1,50 per mand. Bargelijke Stand gemeente Helder. Van 20 tot 23 Augustus. BEVALLENA. E. de Ruijter geb. Jacqucs, i L. Kraak geb. de Haan, z. A. Stcilberg gcb. Smit. d. T. v. d. Made geb. van Zooncn, z. J. C. Harfst geb. Visser, z. J. C. Koppijn geb, Hogenstein. z. J. E. II. Mijnbardt geb. Keiler, 2 z. W. J. Oele geb. Leenderts, z. G. 6. Mantc geb. Goudsbloem, d. OVERLEDEN: F. v. d. Wal, 7 m. G. Blankers, 50 j. J. Huijben, 61 j. A. F. W. Keijman, 4 j. HELDER, 24 Augustus. Zondagmorgen werd de beroepen predi kant bij de Ned. Herv. gemeente ds. Poort in de Weeterkerk door ds. Onnekes in zyn ambt bevestigd met een leerrede naar aan leiding van liet tekstwoord Numeri 11:29 ,Och, of al het volk des Hoeren profeten waren, dat de Heer zijn Geest over hen gave I" Des avonds aanvaardde de nieuwe leeraar zijn dienstwerk in de Nieuwe kerk. De tekst van zijn intree-rede was Psalm 36: 10b *In uw liebt zien wy hot licht". By de Doopsgezinde Gemeente alhier is Zondag 11. bet navolgendo drietal opge maakt 1. J. Kosten te Oorredyk2. H, Schuurman te Giethoorn 3. S. Spaans te Enkbuizen. Congres voor Vreemdelingenverkeer. Naar wij vernemen zal het hier te houden congres worden bygewoond door F. W. baron van Tuyl van Serooskerke, vertegenwoordiger van do regoering in het Contraal-Bureau voor Vreemdelingenverkeer. De directeur van dat Buroau, de hoer J. A. A. Knoote, zal mede het congres bijwonen. Wij hopen dat hot weer gedurende de feestdagen goed zal zijn. Dit toch zal naast de belangstelling die do burgery toonen zal, zeker meewerken tot het geven van een goeden indruk van de plaats onzer inwoning. De burgerij zal hare belangstelling wel toonen door bet uitsteken dor nationale drie kleur op Vrijdag reeds. Laten de vroolyk wapperende vlaggen alom den talryken vreem delingen toewaaien als blijden welkomstgroet. Wij herhalen nogmaals, laat ons allen een drachtig samenwerken opdat men van Helder _je ,'t Was er aanlig, 't is me meege vallen Dat zal onze gemeente ten goede komen. De verschillende turnwedstrijden, die een oogenblik dreigden te vervallen door -de minder loyale houding van het bestuur het gewest Noordholland, (op het laatste moment word de medewerking afgezegd) zullen, hoewel op iets kleinere schaal, toch doorgaan, dank zij het doortastend optreden van dc Heldersche gymnasten. Stranding. Vrijdagavond te half eli geraakte tijdens het plotseling opgekomen stormweer op de zandplaat Onrust verzeild het gastransport- schip Amsterdam". De Amsterdam" nam deel aan de manoeuvres en had daarvoor een detachement mariniers aan boord, onder com mando van don luit. t. z. L. J. Quant. Het schip had in opdracht, met nog andere schepen van dit Boort, het uitloopen van torpedobooten to beletten. Haar was daartoe het Molengat als standplaats aangewezen. Aan den gezagvoerder was vrijheid gelaten om by gebleken noodzaak de haven het Nieuwediep op te zoeken. Zooals bekend, werden de oefeningen dien avond, wegens het ruwe weer te 10.15 gestaakt; daarvan werd aan de betrokken schepen draadloos bericht gezonden. Do gezagvoerder van de Amsterdam" kon dit bericht niet ontvangen, maar voelde toch ook, dat 't al to proestig buiten werd, en koerste toen tegen half elf naar de haven, 't Was echter verschrikkelijk dik van regen en men had uiet 't minste zicht op de vuren. Al heel spoedig zat het scheepje midden op die hooge zandplaat, on liepen met het hoogwaterty zware brekers over het schip, zoodat de toestand een oogen blik zeer zorgelijk was, en noodsignalen wer den afgegeven, die van den vuurtoren werden beantwoord. De Bleepbootcn Atlas" en •Hercules" benevons de reddingboot waren tegen 1 uur ter plaatse, doch konden geen hulp verleenen. Het schip zat te hoog op het droge. De reddingboot was bemand door schipper Th. Rijkers, M. Kramer, F. Rcusmaag, M. W. Eewait, W. Muller, J. Been Jz., F. Jon ker, R. Rieuwerts, C. Dekker, S. Dioden- hoven en H. van Dok. De bemanning van de op don zcedyk aan den Helder gestutionneerde reddingvlot had eveneens de seinen van het schip opgemerkt, en besloot nu de reddingvlet in reparatie lag met een groote vlot toch maar zee te kiezen. Na een inspannenden tocht kwam men eindelijk naby liet Noordergat, dwars van de .Amsterdam" aan don grond, doch het was niet mogelyk, het schip met do vlet te bereiken. Een vijftal flinke zeelui, Alb. Kramer, Jb. Veenstra, Willem Dekker, Kl. Veenstra en Alb. Runnenburg, ontkleedden zich toen geheel en bereikten zwemmende het schip. Van hun aanbod, aan de opva renden gedaan, met de vlet overgebracht te worden, wilde men echter geen gebruik maken. Een tweetal vletterlui bleef toen aan boord, een ander tweetal bleef op de zand plaat, (die inmiddels door het vallende water reeds droogliep), terwijl de overigen naar het Nieuwediep terugkeerden, ten einde den commissaris der loodsen bericht van hunne bevinding te brengen. De bemanning van deze vlet bestond, be halve uit bovengenoemde vijf zeelui, nog uit den schipper Jb. Kuiper, Hn. Kennink, Kl. Koster, Ks. Been, Willem Bakker, Piet Menrs, Jp. Blokker en T. Waardenburg. Een deel van het detachement mariniers konden het aan boord niet uithouden ou ,poetsten do plaat" langs de inmiddels droog- geloopen zandbank naar Texel. Een ander deel werd later overgebracht naar het Nieuwediep. Eerst Zondagmorgen te half acht gelukte het aau een viertal sluepbooten, de Atlas", Hercules", //Assistent" en •IJmuiden", hot stoomschip af te brengen, waarna hot op eigen gelegenheid de haven kon hereiken. Het schip werd nog dicnzolfden dug in hot Murinedok opgenomen, en het bleek toen, dat zoo goed als geen schade was opgeloopon. Het vaar tuig kon Maandag weer dienst doen. Baldadig 1 Een aantal brooddronken matrozen hebben in den nacht van Vrydag op Zaterdag een wagen met steeuen gereden tegen het winkel pui van den heer Nyenhuis, in de Keizer straat, waardoor de groote spiegelruit aan scherven viel en de etalasre werd beschadigd. De daders zyn by de politie bekend. Op verzoek der Vereeniging •Koegrasser Belang" is door den Min. van Waterstaat toegestaan, dat met ingang van 25 Augustus a.s. bij voorkomende gelegenheid gebruik mag worden gemaakt van het telefoontoestel, welke ten behoeve van de kustverlichting is geplaatst bij den licbtwachter aan den Zand dijk, onder dc gemeente Gallantsoog. Nöggerath's bioscoop bij de marinemanoeuvres. De heer F. A. Nöggerath, directeur van Variété .Flora", heeft toestemming der autori teiten bekomen, om aan boord van een der oorlogsschepen de marine-manoeuvres mee te muken en, zoowel van het leven aan boord als van de manoeuvres, bioscopisclie opnamen to doen. De vloot te Amsterdam. De schepelingen van de divisie oorlogs schepen, die a. s. Vrydag 27 dezer to Am sterdam aankomen, zullen gedurende hun driedaagBch vertoef te Amsterdam kosteloos toegang hebben tol .ArtiB" on tegen vermin derden prjjs (f 0.10) tot bet aquarium, bet Panopticum en het Panoramagebouw. Vrijdagavond beeft in .Flora" de buiten gewone voorstelling voor schepelingen plaats. Nachtpermissie schepelingen. In werking is getreden eene regeling van de nachtpermissiën voor het mindere perso neel der Koninklyke zeemacht. Alle schepelingen, beneden den rang van sergeant, beboerende tot de bemanning van een schip of kazerne, moeten aan boord van hun schip of in hunne kazerne vernachten, tenzij bun nachtpermissie werd verleend, welke permissie doorloopend of tydelyk kan y Doorloopende nachtpermissie wordt ver leend lo. aan eiken gehnwdon schepeling in de plaats, waar het schip vertoeft of waar de kazerne gelegen is, waar by thuis behoort, geval zijn gezin zich in die plaats metter woon heeft gevestigd, tensy de betrokkene door zijn onwaardig gedrag aan den wal voor de toepassing van deze gunstige bepa ling niet in aanmerking kan komen, in welk geval de nachtpermisBio hem in mindere mate wordt toegestaan. 2o. uitsluitend binnenlands aan meerder jarige schepelingen, die zulks verzoeken, ingeval tegen het toestaan van zoodanig ver zoek in verband met kun gedrag aan den wal of om andere redenen geen bezwaar be staat ter beoordeeling van den commandee renden officier. Tydelijke nachtpermissie kan voor een voor elk bijzonder geval te bepalen tyd wor den verleend. Aan de minderjarige schepelingen, zoomede aan de meerderjarige schepelingen, aan wie geen nachtpermissie is verleend, zal, naar gelang van leeftyd, gedrag of andere omstan digheden vergunning worden gegeven, om tot des avonds 8 h 12 unr of in bijzondere gevallen ook tot later aan den wal te gaan. Aan schepelingen in opleiding zal, wan neer het te vreezen is dat by later aan boord komen den volgenden morgen niet de noodige lust en ijver voor het met vrucht volgen der lessen aanwezig zal zyn, in den regel geen vergunning worden gegeven om na 10 uur aan boord terug te keeren, houdende de commandant de bevoegdheid naar gelang van de omstandigheden een later uur voor de aankomst vast te stellen. Voor minderjarige schepelingen, die zich aan den wal misdragen, herhaaldelijk te laat van passagieren of van verlof terugkomen of herhaaldelijk gestraft moeten worden voor dronkenschap, wordt binnenslands het aantal passagiersdagen met één dag in de week verminderd. Indien in een vreemde haven worde ge passagierd met een dag in de week ver minderd, tot passagieren aun schepelingen, die zich aan den wal misdragen, herhaaldelijk te laat van passagieren of vun verlof terug komen of herhaaldelijk gestraft moeten wor den voor dronkenschap, aan den comman deerenden officier overgelaten. Schepelingen in eerste opleiding beneden den 16-jarigen leeftyd passagieren in het buitenland niets anders dan onder geleide. Andere mindeijarige schepelingen passagie ren in het buitenland onder geleide, wanneer de wensch daartoe vooraf door hunne ouders of voogden is te kennen gegeven. Aan schepelingen, die zulkB verzoeken, kan worden toegestaan, zich aan te sluiten bij de onder geleide passagierende schepe lingen, tenzy daartegen om eenige reden by den commandant bezwaar bestaat. De vacature in het district Breukelen. Men meldt aan .Het Centrum": In een Zaterdag gehouden voorloopige vergadering der R. K. Centrale werd met algemeene stemmen besloten, een katholiek candidaat te stellen. Het ongeluk op de „Zaanstroom". Het onderzoek naar de vraag of bij het ongeluk aan boord van de «Zaanstroom aau dood door schuld' moet gedacht worden, heeft uitgewezen, dat hiervan geen sprake is. Knaap in Brand. Gistermiddag wilde de jongen die den machinist van Meyer en Couvée te Amsterdam ter zijde staat, de machine smeren. Hij bezig de per abuis de kan met petroleum in plaats van met machineolie. De olie vatte vlam en in een oogwenk haddon den kleeren van den jongen vuur gevat. Overmand door schrik riep de knaap niet om hulp, doch wierp zich op de kolen. Be merkende dat ook dit niet hielp, rende hij de fabriek uit en sprong te water. Door de verschrikte voorbijgangers en het personeel der fabriek was hy spoedig op het droge gebracht en bij den naastbijzijnden genees heer binnengedragen. Daar bleek dat hij hevige brandwonden had bekomen, per rij tuig werd de knaap, na verbonden te zyn, naar zijn woning vervoerd. Verdachte zuurtjes. Het .U. D." meldt: Gistermorgen vernamen wij, dat de Utrecht- sche recherche zakken vol van doosjes met zuurtjes heeft opgespoord by kleine winkeliers, wier hoofdbeslaan is den verkoop van snoep goed, liefst gekleurd. Het bleek, dat dit gevaarlijke goed in groote hoeveelheden te Utrecht in voorraad was. De politie zal do rommel in handen stellen van scheikundigen voor nader onderzoek. Do doosjes zijn oor spronkelijk afkomstig van een fabrikant in schoensmeer te 's-Hertogenbosch deze fabri kant ging failliet en bleef met een groot aantal doosjes zitten. Die doosjes zyn toen opgekocht door een fabrikant van snoepg die de schoensmeer er uit deed en er vjjf zuur tjes in verpakte. Gistermorgen hebben we één dier doosjes geziende poets-crême zat nog dik in de naden van het doosje en was or met den vinger gemakkelyk uit te stryken. De zuurtjes zaten op bet restant schoensmeer geplakt en waren niet uit het doosje te nemen zonder de poetscrême aan te raken. De snoepgoed fabrikant. die voor oen bagatel de blikken doosjes in den Bosch had opgekocht, had het niet noodig geoordeeld ze met zorg te doen reinigende poetscrême werd er met den Franschen slag uit gedaan, of er laBgs de kanten nog bleef zitten deed er niet toe, de 5 zuurtjes gingen er in en voor 1 cent per doosje werden ze in den handel gebracht. Blijkbaar vonden ze gretig aftrek Het doosje, dat wy zagen, was te vies en te vettig om het op te nemen de zuurtjes waren door de warmte aan bet smelten gegaan en hadden zich reeds ten doele met de schoen smeer vermengd. Dat onsmakelijk goedje is door kinderen opgegeten, in do waan, dat de een of andere strooperigheid de zuurtjes nog lekkerder maakte. Die strooperigheid was poetscrême. Het scheikundig onderzoek zal thans aan het licht moeten brengen in hoeverre zuurtjes ala poetscrême" gevaarlijke bestand deelen inhouden. Maar schadelijk of niet, vies blyft het toch in de hoogste mate. 6 meisjes verdronken. Bij Ofïcnbacli aan do Main zyn 6 meisjes op een schoolwandeling om 'het leven ge komen. Een gehevlo klas van 40 leerlingen deed mot de onderwijzeres een wandeling langs de Main, en by do Offenbachsche sluis gingen verscheidene meisjes met of zonder verlof der onderwijzeres in het ondiepe water voetjes wasschen. Daar doden plotseling een troep spelende jongens uit aardigheid de sluis open en er kwam een machtige waterstroom, waardoor acht der badende kinderen werden medegesleept. De kinderen aan den oever waren rade loos van angstmaar een paar hadden tegen woordigheid van geest genoeg om eenige meisjes, die dicht bij den oever waren, uit het water te trekken. De onderwyzeres rukte zich in wanhoop de haren uit het hoofd en slechts met moeite kon men haar weerhouden om zelve in de rivier te springen. Zestien arbeiders, die vlak bij aan 't werk waren, sprongen zonder bedenken in het water. Een hunner wist twee der meisjes vast te grypen. Hij hield de kinderen hoven water en trachtte naar den oever te komen maar een roeiboot, waarmee men ook te hulp kwam, voer tegen den braven man aan en hy 'zonk met de twee meisjes weg. Het gelukte den anderen arbeiders twee meisjes te reddenmaar de zes anderen verdronken. Ontploffing. Genève, 23 Aug. Er heeft een hevige ont ploffing plaats gehad in de gasfabriek, waar door deze in brand raakte. Men weet nog niet, hoe groot het aantal slachtoffers is. De ontploffing ontstond in het zuiverings gebouw. In de geheele wijk werden ruiten over een afstand van een K.M, verbrijzeld. Twee personen zyn tot dusver overleden, een groot aantal gewond. Texel, 23 Aug. De vereeniging ,Texels Belang" tot steun van weduwen en weezen harer leden, heeft Zaterdag in eene algemeene vergadering be sloten, dat voortaan aan elke weduwe ge durende 80 weken eene uitkeering van f2,50 zal verleend worden, wat geljjk staat met eene uitkeering in eens van f 190. Daarna zal zooveel gegeven worden, als de hulpkas toelaat, tot een maximum van f2,50 per week. Door een opkooper van antieke goederen, werd dezer dagen voor eenige oude tegels, voorstellende een schip onder volle zeilen, niet minder betaald dan f 35.Bovendien werden de kosten ter herstelling der gemaakte opening nog door hem vergoed. Gedurende de afgeloopen week werden van hier naar elders weer uitgevoerd 14 koeien, 19 kalveren, 825 lammeren, 1038 schapen, 4 paarden, 5 veulens en 12 varkens. Do uit voer van lammeren over dit jaar is thans gestegen tot 39976 stuks. Tot de beste jachtterreinen op dit eiland mag dat van Baron van Tnijl van Seroos- kerken gerekend worden. Dezer dagen werden door een gezelschap, bestaande uit de heeren Baron E. van Tuyl van Serooskerken, Baron H. van Tuyl van Serooskerken, Jhr. E. Michiels van Verduynen, Graaf v. Limburg Stirum en Graaf W. van Bijlandt, in weinige uren meer dan honderd wilde eenden en watersnippen geschoten. Anna Paulowna. Groentenveiling van Vrydag 20 Angnstus. Aardappelen, 82 manden, f 1.50 per mand. Bloemkool, f7.25 k f4.per 100. Andijvie, f 0.60 k f 0.40 per 100 krop. Wortelen, 685 bos, f 1.75 f 1.20 per 100 bos. Komkommers, f 8.k f 4.per 100. Roode Kool, f4.50 per 100. Bieten, f0.70 per 100. Slaboonen, 294.000 stuks, 4 cent per 100. Aalbessen, 5 41/2 ct. per pond. Bargerl. Stand der gemeente Texel, van 14 Aug. tot en met 20 Aug. 1909. ONDERTROUWDGeene. GETROUW D Gerard Marinus van Bo ven en Jannetje Blom (Eierland). GEBORENJantje Neeltje d. jv. Reijer Cornelis Huisman en Martienje Witvliet (Den Burg) Catharina Maria d. v. Gerrit Hopman en Johanna Zym (Waal en Borg) Emma Anna d. v. Johannes Albertus Veeger en Johanna Winter (Den Hoorn). OVERLEDEN: Geene. Den 2de» September hopen onze geliefde ouders Cornelis Bijl en Maria Bijl geb. Rieken, hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 24 Augustus 1909. Algemeene kennisgeving. Zoo de Heer wil en zy leven, hopen 4 September a.s. onze geliefde ouders Jacob Plaatsman en Neeltje Snip, hunne 127s-jarige Echtvereeni ging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge sparen is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen, NAANTJE ELIZABETH. DIRK PIETER. ELIZABETH NAANTJE. PIETER DIRK. NEELTJE. ANTJE. JACOB. Helder, 24 Augustus 1909. De Heer en Mevrouw OELE—Lekndertz geven kennis van de geboorte van hun Zoon jan p|et. Helder, 21 Augustus 1909. Binnenhaven B. Hiermede geven wy kennis van de geboorte van twee jongens Hendrikus Theodorus en Frederik Willem. A. MIJNHARDT. J. E. Ii. MUNHARDT-Kei.le Helder, 22 Augustus 1909. Geboren: Jacob, zoon van D. v, d. MADE en T. v. d. MADE—Van Zoonen- Helder, 21 Augustus 1909. Getrouwd A. C. Seewald en E. M. v. d. Brugge, die door deze hun bartel ijken dank be tuigen voor de vele blyken van belang stelling by hun huwelyk ondervonden. Helder, 19 Aug. 1909. Getrouwd P. Dortmundt en A. E. Buck, die, mede namens wederzydsche familie, hun hartelljken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. Helder, 19 Augustus 1909. Heden overleed na een ongesteld heid van eenige uren, voorzien van de Heilige Sacramenten der Ster venden, myn geliefde echtgenoot Josef Huibens, in den ouderdom van 61 jaar. Wed. J. HUIBENS -Beslage. Helder, 20 Augustus 1909. Heden overleed na een langdurig lyden onze geliefde echtgenoot en vader, de Heer G. Biankers, iu den ouderdom van 66 jaar. Helder, 20 Aug. 1909. Wed. G. BLANKERS-C. DROOG en Kinderen. Heden overleed plotseling onze geliefde echtgenoot, zwager en oom, de heer Petrus Jacobus Rijkers, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Namens de familie Wed. P. J. RIJKERS—Krul. Helder, 24 Augustus 1909. De ondergeteekende betuigt haar harte lijken dank aan Dr. C. G. VAN DER LEE, aan de Directrice van het Zieken huis en aan Zuster VAN DER KAMP voor de hulp en zorgvuldige verpleging aan onzen geliefden echtgenoot en vader G. BLANKERS bewezen. Wed. G. BLANKERS—C. DROOG, en Kinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden by het overlijden van onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder Vrouwe Hendrietta Theodora Looyen geb. Warnsinck, eerder wed. van den heer J. C. Teengs, betuigen wy onzen oprechten dank. H. J. T. C. ALBARDA—Teengs. J. ALBARDA, en Kinderen. Nieuwediep, 23 Augustus 1909. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1909, ver toeving te 8 uur nam., in het Kerkgebouw. Verkiezing van een Leeraar. De Kerkeraad, K. METZELAAR. A. T. VAN VEEN. B0N0 VAN BOUWVAKARBEIDERS Goedgekeurd by Kon. Besluit 17 Juli 1909. Algemeene Vergadering op Dinsdag 24 Augustus 1909, des avonds 87. uur, in het lokaal KONING, Hoofd gracht. Namens het Bestuur de Secretaris, c. ph. DE BOER. Gymnastiek- en Exercitie Vereeniging Met het oog op de a.s. feesten van HELDER's BELANG, worden de Adspi ranten op geroepen, te komen in het Turnlokaal. De Jongste-Adspiranten, Woensdagmid dag 3 uur De Oudste-Adspiranten, Woensdagavond T uur- De Voorzitter, SCHLAHMILCH De Feest-Commissie doet een dringend beroep op hare mede burgers, om tijdens de feesten, de gemeente een vroolijk aan zien te geven, door algemeen TE VLAGGEN Houders van Feestkwitanfiën; die hunne kaarten nog niet hebben afgehaald, kunnen dit nog doen op Woensdag 25 Augustus, van 10—12 uur op het Centraal-Secretariaat (Feestterrein). Ha dlsn tijd blijven ze aldaar ge deponeerd en kunnen niet anders worden in ontvangst genomen, dan na het nemen van een entréskaart. Houders van feestkaarten wordt be richt, dat het wenschelyk is voor de Specialiteitenavonden, wegens het gun stig bezoek, plaats te bespreken op Woensdag, van 10—12 uur, op het feest terrein, voor hen, die dit niet reeds ge daan hebben. KINDERFEESTEN HELDERS BELANG. KINDEREN, deelnemende aan den wedstrijd in versierde Poppenvoertulfljes. Sportkarren, Bokkenwagens, versierde Hoepels, enz., worden verzocht den Sisten Augustus, 9.30 uur v.m. te zyn in „Casino". KAARTEN voor deelneming verkrijg baar by J. v. WILLIGEN, Weststraat. Deelnemers in de verschillende FIETS- WEDSTRIJDEN (Feestgids pag. 51 en 52) worden verzocht 1 uur in „Casino" te zyn. Mevrouw ZWART, Ankerpark 17, verzoekt wegens vertrek, inzending van REKENINGEN «óór I Saptembar a.s. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter algemeene kennis, dat voor inschrijving van leerlingen voor de Burgeravondschool gelegenheid zal bestaan ten Raadhuize op Woensdag I en Donderdag 2 September der avonds van 7—8l/t uur. Helder, 23 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STEIJN, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris. is tot I September NIET te consulteeren. Spreekuren wan te Alkmaar. Voor particulieren Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag127a-3V» uur Maandag en Woensdag 31/,-57, uur. Voor Ziekenfondspatiënten en minver mogenden Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag: 8-11 uur. De UITDEELINGSLIJST in het faillissement van HAYE LACROOY, Opzichter-Bureel-Ambtenaar bij do Genie, wonende te Helder, is door den curator gedeponeerd ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar en ter Griffie van het Kantongerecht te Helder, ter kostelooze inzage, gedurende tien dagen, van de schuldeischers. Mr. F. H. G. VAN DER HOEVEN, Curator. KantoorGed. Nieuwesloot 46, Alkmaar. De Schout by Nacht, Directeur en Commandant der Marine te WILLEMS OORD geeft kennis, dat by de op 17 Aug. j.l. by ton jPettemerpolder ge houden lanceeroefeningen is VERLOREN geraakt. Voor het vinden en terugbrengen daar van aan boord van Hr. Ms. Torpedo- instructieschip „Koningin Emma", wordt f250.— belooning toegekend. Van het vinden der torpedo wordt onverwijld bericht verzocht aan boord van genoemd torpedo-instructieschip. Ter voorkoming van ongelukken zy men gewaarschuwd geen der aan de torpedo bevindende uitstekende deeleu te verstellen. Het Burgerlijk Armbestuur te Helder, is voornemens aan te besteden a. de levering van klompen, gedurende het tijdvak 1 November 1909 tot 1 November 1910. b. de levering van lijkwagens (bespannen met 2 paarden) en vigelanten voor het begraven van kinderen, (bespannen met één paard; van 1 Januari toten met 31 December 1910. De voorwaarden liggen voor gegadig den ter inzage in de vergaderkamer van genoemd Armbestuur (aan deKerkgracbt) op Donderdag den 26 Augustus a.s. des namiddags van 1 tot 4 uur. De inschryvingsbiljetteu moeten vóór 11 September 19Ö9 worden ingeleverd by den Voorzitter, Breewaterstraat 69. Helder, den 21 Augustus 1909. Het Armbestuur voornoemd J. DUINKER, Voorzitter. J. FRAIJ, Secretaris. op Vrijdag 27 Aug. 1909, voor het doon van werk- aan do Hoogezandakilaluio nabij de „Willomahoeve" op Texel. Bogrooting ff 1930. Inlichtingen worden verstrekt op Maandag 23 Augustua a.s., in het café „DEN BURG" te Den Burg op Texel, van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 2 uur. De bestekken zyn vanaf 18 dezer verkrijgbaar by den WelEdol. Gestr. Heer A. VAN VEEN, opzichter by de Rijkswaterstaat te Helder en by den. Secretaris van den polder „Eyerland"" te Den Burg op Texel, tegen betaling, van f 0.25 per stuk. Het Dagelyksch Bestuur van dea polder „Eyerland" op Texel: H. FLENS, Dijkgraaf. W. P. LAP, Secretaris^ Texel, 12 Augustus 1909.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2