KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Holdor, Toxol, Wioringon on Anno Paulowno No. 3814. Woensdag 1 September 1909. 37ste Jaargang. Ons Zondagsblad. Uit het Buitenland. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Nr. 39 van den Jaargang van hot GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, zal op 3 dezer aan de geabonneerden worden gezonden. De Kwitantie, groot 371/» cent ter voldoening van de nummers 27-39, zal 6 September worden aangeboden. 12 September begint 't 4e kwartaal met Nr. 40. Van af heden bestaat de gelegenheid om op dit fraaie GEILL ZONDAGSBLAD in te teekenen, dat als premie aan onze abonné'8 en lezers van onze courant wordt aangeboden. De 13 Nos. kosten slechts 37'/j ct., fr. p. p. 45 ct. DE UITGEVERS. Omtrent de staking id Zweden wordt be richt dat de toestand nog onveranderd i$. Aan 'teind der verleden week bedroeg het aantal stakers ruim 255 duizend en hadden sedert 18 Augustus een 23,000 man den arbeid hervat. De regeering heeft medegedeeld dat zy verschillende haar voorgelegde be middelingsvoorstellen heeft onderzocht, maar dat zy er geen uitvoerbaar plan by vond, zoodat zy meent voorloopig by haar houding te moeten blyven. Voorloopig schynt de tegenstand nog bij de werkgevers te moeten gezocht worden. Want de leiders der arbei ders schynen een bemiddeling te wenschen, zelfs te zoeken. Maar de Zweedsche regeering, die beter dan iemand weten kan, hoe groot do economische nadoelen der staking nu reeds zijn, heeft toch wel de middelen, om de partij die niet wil toegeve te dwingen haar be middeling te aanvaarden. Nog is de regeering in staat den economischen vrede te herstelleo. Maar gelukt dat nu niet, nu de arbeiders tot een overeenstemming te vinden zyn, dan is alle hoop voor een spoedige bylegging van den strijd verloren. Niemand kan nu zeggeu, hoelang de staking nog kan duren. De verliezen voor de werk lieden en voor vele werkgevers zyn nu reeds groot, al kunnen zy slechtB zeer globaal worden geschat. 't Is natuurlyk dat een strijd, als deze de verhouding tusschen werkgevers en werkne mers niet beter maakt. De toestand is rustig. Wel is het garnizoen van Stockholm versterkt, doch dat is slechtB om, tegen alle mogelijk heden gewaarborgd te zijn. Zeker werkt het verbod van draukverkoop door de overheid uitgevaardigd de kalmte wel in de hand Nu we toch over staking schryven kunnen we hier ook wel meedeelen dat ook in Parys (weer eens) een staking is uitgebroken. Vwi de 20.000 metselaars staken er 15.000. Kleiqe vechtpartijen kwamen hier en daar voortup- schen stakers en arbeidswilligen. De raad van den metselaarsbond, van oordeel dat de staking voldoende algemeen is, heeft be sloten den werkgevers mee te deelen, dat een werklieden-delegatie zich te hunner be schikking stelt om over de vredesvoorwaar den te onderhandelen. Ook België wordt bedreigd met oen ern stige staking. Het centrale comité van den mijnwérkersbond heeft in zyne verleden week gehouden vergadering besloten in de maand October de algemeene werkstaking uit te roepen wanneer vóór dien tyd de negenurige arbeidsdag ni& mocht zyn toegestaan. De Porte heeft geantwoord op de gezamen- lyke nota der mogendheden. Zy ontkent in haar antwoord vyandige bedoelingen jegens Griekenland te koesteren maar verdedigt hare houding, gevolg van de meening dat de zaak Kreta niet Griekenland, maar alleen de Porte en de mogendheden aangaat. Ze brengt voorts haar dank voor de afdoende regeling omtrent de vlagkwestie en verklaart dat thans ook de weg is gebaand voor de regeling der andere hangende kwesties. In het Turksche ministerie is intusschon oncenigheid ontstaan. De overige ministers eischen eenparig het ontslag van den minister van openbare werken. Ook het Grieksche ministerie heeft eenige verandering ondergaan. De Kamer is daar bijeengeroepen tegen heden (Dinsdag) ter regeling van eenige dringende maatregelen". In het leger heérscht oen zekere onrust. Uit Athene bericht Reuter dat eenige ontevreden officieren en onderofficieren een gedeelte van het garnizoen wisten over te halen de stad te vorlaten en buiten op het veld een bivouac te betrekken. 't Zal den Sultan van Marokko een pak van 't hart zyn dat de pretendent, die reeds een jaar of zeven stryd voert tegen sultans- macht, gevangen genomon is. Een bron van onrust zal nu vooreerst gestopt zijn. De wenk van Frankrijk tegen de gevangenen niet zoo wreed meer op te treden is nog juist bijtijds gekomen voor den gekooiden Bou- Hamara. Hy ware anders eene marteling niet ontkomen. In een intervieuw met een radacteur van den rlmparcial" verklaarde minister Maura, dat het veldtochtsplan rypelijk overwogen was en men de tenuitvoerlegging krachtig zou doorvoeren, waarby het er weinig toe doet, of het doel een paar dagen eerder of later bereikt wordt. En of nu de Sultan intusschen brieven schryf aan de Rifbewoners, om hun de staking der vijandelijkheden te gelasten, dit, zeide de leider der Spaansche politiek, laat ons koudSpanje moet een beleediging wreken en in de toekomst zyn belangen verdedigen en verzekeren. Wy eerbiedigen den Sultan als heerscher in zijn ryk, maar sinds eenige jaren is zijn macht in hot Rifgebied nihil. Daar hy ons duB daadwerkelijk geenerlei waarborg kan geven, moeten wij zelf voor onze belangen opkomen en het werk der pacificatie ter hand nemen. Als de Sultan verzoekt zijn twee gezanten, die thans te Tanger zyn, naar Melilla te laten gaan, is daar geen enkel bezwaar tegenmaar niets kan Spanje thans beletten, zyn militaire actie voort te zetten en te voltooien. De rechtbank te Teroki (Finland) heeft het onderzoek in sake den moord op den Doema- afgevaardigde Herzenstein (gepleegd in 1906), beëindigd en uitgemaakt, dat de misdaad is geschied op aanstichting van dr. Doebrowin, den leider van den beruchten „Bond van het Russische volk". Zy heeft do verdere bohan- deling dezer zaak voorloopig uitgesteld en bevel gegeven tot inhechtenisneming van Doebrowin. DE WEEK. 29 A u g. Het treurige geval van de te Rotterdam aan cholera overleden kinderen, waarvan eerst vermoed werd dat zij slachtoffer waren ge worden van het eten van bedorven of giftige „zuurtjes", kan ondanks het zeer tragisch karakter er van toch alweer een „licht- zyde" hebben. Plotseling ontstond een soort van paniek onder hen, die toezicht hebben te houden op hetgeen de kinders 't ganschc jaar door alzoo snoepen. Een „krach" voor de snoeptafeltjes en wat daarmee op één lijn is te stellen. Te wenschen ware dat „de schrik" er langer, bij het publiek, in bleef Bchuilen dan totdat het zaakje alweer dood gebloed, op den achtergrond geschoven is. Om het domme, onverstandige, zorgelooze publiek wakker te schudden, daar is iets byzonders voor noodig. De schrikmare cho lera te Rotterdam, heeft sensatie in den lande teweeggebracht. 'En meneer Jodocus Angstmeier, mitsgaders allen, die in vreesachtigheid met hem gelijk staan al de (nare alarmisten", zou De Génestet zeggen, sidderon en bibberen nu. Laten flescbjes zoutzuur halen om in het water te druppelen. Worden door afgryzen bevangen by het zien van fruit. Telefoneeren den dokter by 't minste pyntje of krampje in maag- en buiksreek. De armen IOf men al poogt duidelyk te maken dat vrees, welke altyd eene slechte raadgeefster is, speciaal in tyden van min of meer dreigende ziektegevallen driedubbel verderfelijk is het weerstandsvermogen immers ondermijnend u daardoor juist lichter prooi makend van den onzichtbaar voortsluipenden vyand't baat nietOf het Geneeskundig Staatstoezicht (gelyk nu weer) toont, hoe voortreffelijk 't georganiseerd ishoe vlug en energiek doortastend in zijne verstandige voorbehoed- maatregelen 't wordt door de Angstmeier's nauwelyks opgemerkt. En daarnaast in normale tyden welk eene minaahting voor de meest-elementaire eiBchen van hygiëne I Hoe worden daar, eiken dug des jaars, in vieze winkeltjos, bij gore tafeltjes, (delicatessen" door de kinderen gekocht en versnoept, die door ongewasschen handen gaandoor honderden walgelijke vliegen e.d. urenlang achtereen bezoedeld werdendie uitgestald liggen op smerige stukken krantepapier Voorts welke verwoestingen richten on matigheid en onreinheid, het verwaarloozen der huid, het gansche jaar door aan Inderdaad, alB men eenB probeerde om na te gaan, van hoevole sterfgevallen, welke netjes in de officiëele tabellen onder do diverse „doodsoorzaken" zyn ingedeeld, de wérkelijke, indirecte, oorspronkelijke oor zaak hetzij onmatigheid of wel vervuiling is ik wed dat men van de cyfers dan verkregen, toch zou opzien In elk geval maken de Rotterdamsche sterfgevallen het laatste gedeelte van 't toch al zoo lngubure seizoen '09 niet prettiger. De marinemanocuvres hebben sommigen herinnerd aan het nog altyd bestaan van een Hollandsche vloot. Waar is, dat gedurende eene periode van verscheiden jaren onze marine of wat daar dan voor doorging, dermate verwaarloosd is, dat men alle sym pathie by de massa uitdoofdo. In de iongste twintig jaren is dat anders geworden. Onze nieuwere bodems zoowel de houding van onze zeeofficieren en „mindere schepelingen" mogen gezien worden Het streven om hen, die dat alles moeten bekostigen, althans in de ge legenheid te stellen er iets van te zien, is zeer verstandig. Mon ga er is meer op gewezen verder en lato onze mooiste schepen (gelijk elders reeds sinds lang ge schiedde) zich op onderscheidene punten onzer kusten nu on dan vertoonen. Men stelle de mogelijkheid om de bodems te bezichtigen nog wat ruimer open. Door deze en dergelyke middelen zou men onze „jantjes" misschien weer populair kunnen maken. En ookde sympathiën by verschillende groepen en sferen des volks voor onze marine aan wakkeren. De tijden, toen wy, Hollanders, met al wat onze vloot raakte, dweepten, ze zullen niet licht terugkeeren. En zekere categorie van menschcn, die, zoodra ze „vaderlandsche historie" behande len, yskoud, sceptisch van toon worden net-precies binnen de wettelijke perken, doch voor een „goed verstaander" zeer duidelijk zij zorgt er wel voor, dat die loom indiffe rente stemming niet warmer wordt! Zeker „tegenwicht" is dus niet kwaad, en de vereeniging .Onze Vloot" ageert ook met ijver in de bedoelde richting, n.1. om ons volk eu zijne marine wat nader tot elkaar te brengen. Me. Amtonio. Nieuwsberichten. HELDER, 31 Augustus. Eerepenning voor menschlievend hulpbetoon. Bij Kon. Besl. is, als bljjk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelyk getuigschrift toegekend aan J. Ton, marinier 8' klasse, te Willemsoord, wegens de door hem met levensgevaar ver richte redding van een drenkeling uit do Buitenhaven te Nieuwediep op 31 Mei 1909; G. H. Nottrot, korporaal seiner, wegens het in gemeenschap met den matroos 3® klasse F. Broeyer, redden van een drenkeling uit de Buitenhaven te Nieuwediep op 30 Mei F. Broeyer, matroos 3' klasse, wegens het in gemeenschap met den korporaal seiner G. H. Nottrot redden van een drenkeling uit de Buitenhaven op 30 Mei - By Kon. Besl. is benoemd tot substituut griffier by de arrondissemonts-rechtbank te Amsterdam, mr. B. M. Taverne, thans officier van administratie 2de klasse by de zeemacht, wonende te 's-Gravenhage. Kamerverkiezing. Men meldt aan de „De Tijd" dat als katholiek candidaat in het district Breuke- len ook genoemd wordt de heer F. J. H. Evers, pastoor te Duivendrecht en lid van den Raad van Defensie. Dr. Kuyper's antwoord. Naar wij uit goede bron vernemen, is van dr. Kuyper's hand ter perse een brochure over de bekende zaak LehmannWestmeyer, met een nu volledige overlegging der ge wisselde brieven en stukken. De brochure zal spoedig, na dr. Kuyper's terugkeer in het vaderland, het licht zien. („De Tijd".) Cholera te Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam bericht dat zich in de barakken bevonden 8 patiën ten aan cholera en 2 verdachten. Van 3 is de toestand ernstig, van de overige bevre digend. Aangifte is gedaan van het over lijden aan cholera van een kind op 25 dezer. Sinds 20 dezer is dus het aantal overledenen vijf, allen kinderen. In observatie zyn 47 personen, allen gezond. Verdachte ziektegevallen. Uit Uithoorn verneemt hot N. v. d. D., dat aldaar een geval van (vermoedelijke) cholera zich Vrijdagmiddag voordeed bij een schepeling van een vrachtboot uit Rotterdam. By het lossen van eenig vrachtgoed zakte hy inoen en stierf nog denzeliden nacht. De boot iB in ob servatie gebracht, buiten de kom der gemeente. Niemand der bemanning mag de boot verlaten. Maatregelen tegen de cholera Parys, 27 Aug. Aan de grenzen zijn maat regelen genomen om de overbrenging der cholera te voorkomen. Het buitenland en de cholera. De „N. Roti. Ct." schrijft: Het heeft zeker ook de aandacht van onze lezers getrokken, met hoe buitengewoon groote voortvarendheid hier en daar in het buitonland maatregelen genomen zijn in ver band met enkele gevallen van cholera, welke hier ter stede zijn voorgekomen. Wij be hoeven er wel niet de aandacht op te ves tigen, dat deze maatregelen het verkeer op onze haven kunnen bemoeilijken en aan reizi gers heel wat last kunnen veroorzaken. Er zal zeker niemand zijn, die, wanneer andere staten maatregelen nemen om zich te be veiligen tegen ernstig gevaar van besmetting, daartegen eenig bezwaar oppert. Een andere vraag is echter, of het niet overdreven mag heeten, om reeds nu op die wijze in te grij pen en of het te verdedigen is handel en verkeer moeilijkheden in den weg te leggen, omdat in een stad van pl.m. 415,000 inwoners zich 5, 6 of 7 ljjders aan een ziekte bevin den, waaraan tot nog toe sedert 20 dezer slechts 4 jonge kinderen, allen behoorende tot hetzelfde gezin, overleden zyn. Het wil ons voorkomen, dat zelfs indien deze toestand een duurzame mocht blyken te zijn, voor ongerustheid geen reden zou bestaan. Onze regeering is van den toestand vol komen op de hoogte en zal zeker niet nalaten te doen wat zy kan, om de buitenlandsche gouvernementen in te lichten omtrent den werkelyken staat van zaken zij zal daarbij zeker, nu het handel en verkeer betreft, de zelfde activiteit aan den dag leggen, als zy eenigen tyd geleden betoonde, toen zy er in slaagde de grenzen open te houden in weer wil van eenige gevallen van besmettelijke veeziekte. En in ieder geval schijnt het ons toe, dat er aanleiding zou zijn het geheele cliolera- vraagstuk nog eens van een hedendaagsch standpunt te bezien en te overwegen of dezo ziekte thans nog in hetzelfde licht moet worden gezien als toen de daarop betrekke lijke regelingen en tractaten tot stand kwamen, in een tijd toen hygiëne, voorzorg en the rapie in een toestand verkeerden, die de vergelijking met thans niet kan doorstaan. Mijnongeluk. Cardiff, 27 Aug. Een lift, die 24 man bevatte, stortte op den bodem van een schacht van de „Naval Colliery Company" te Penycraif. De lift bevatte 24 manvijf werden er gedood, 15 gekwetst. Ontploffing. Boedapest, 26 Aug. De patroonfabriek te Manfried is in de lucht gevlogen twee per sonen zyn gedood, 13 gewond, wier toestand hopeloos wordt geacht. Onvoorzichtig. Onlangs werd gemeld dat de Fransche onderwyzer der zonen van prins Max-Egon van Fiirstenberg, bij een boottochtje op het meer van Ueberlingen, een arm van hei meer van Konstans, in 't water gevallen en ver dronken was. Het parket van Konstans heeft nu echter een vervolging bevolen ten laste der zonen van den prins, wegens manslag door onvoorzichtigheid. Een onderzoek toch heeft, naar 't heet, bewezen, dat de onder wijzer in 't water is geworpen door zijn leerlingen, die hem een poets wilden bakken. De ongelukkige kon niet zwemmen, en ver dronk, niettegenstaande de moedige reddings pogingen van de onvoorzichtige knapen. De vorige week Vrijdag zyn de feesten ter gelegenheid van het alhier te houden congres van den Nationalen Bond voor Vreemdelin genverkeer in Nederland aangevangen en hebben heel wat levendigheid en beweging in onze veste gebracht. Al mochten pessimisten vooraf beweren, dat het bier geen plaats was voor dergelyke feesten, en dat deze zeker en stellig moesten mislukken, de uitkomst heeft bewezen, dat zy ongelijk hadden. De burgerij van Helder heeft eenige dagen achtereen in een recht feestolyke stemming verkeerd, de gasten, die onze gemeente bezochten, hebben deelgenomen aan de vreugdevolle stemming en zijn seker voldaan over de ontvangst hun bereid. „Helders Belang", en vooral de ziel van die vereeniging, de heer Feenders, kan met voldoening op zyn werk terugzien. De feesten zyn uitstekend geslaagd, waartoe ook een der voornaamste factoren, het mooie zomer weer van de eerste dagen gunstig medewerkte. Het is zeker wel een aangename, maar geen gemakkelijke taak een juist overzicht te geven van de vele feestelijkheden. Beginnen we met het feestterrein, dat zich aan de Buitenhaven bevindt. Het is een ruime afgesloten uitgestrektheid, dat des avonds helder verlicht is en daardoor een vroolyk en vriendelijk gezicht oplevert. Op het terrein bevinden zich verschillende tentjes, tribune's, verder eenige kermisvermakelijkheden en een groote ruimte, waar men een aardig zitje heeft. In de tentjeB is van alles en nog wat te ver krijgen, zooalssigaren, vruchten, limonade, chocolade, koffie, thee, bier, wyn, snuisterijen enz. De tribune dient voor zangers en muziek korpsen. De vermakelijkheden bestaan in eec dans vloer, waar men dansen moet of men wil of niet, een glijbaan, die voor liefhebbers al even aardig is als de eerstgenoemde. Er is op dat feestterrein door velen menig aange- nuam uurtje gesleten, want men kon daar ook profiteeren van menig schoon concert, hetzjj gegeven door de Marinekapel, doorWinnubst" of „Helders Harmoniekapel''. Vrijdagmiddag had op het terrein een voet balwedstrijd plaats om oen verguld zilveren medaille. Gespeeld werd door H. F. C. en de Sportvereeniging H. B. S. De uitslag van den voetbalmatch was 71, waarby de heer W. Ranch van Amsterdam al scheidsrechter fungeerde. Tjjdens dezen wedstryd gaf de Muziek vereniging „Winnubst" een concert. Des avonds om 8£ uur werd een Lichtstoet gehouden. Deze bestond uit 10 fakkeldragers, tamboers en hoornblazers, «Helders Harmoniekapel", omgeven door 40 fakkel dragers, een reclamewagen in den vorm van een schip verlicht met lampions van den heer Kokelaar, „Winnubst" eveneens om geven door 40 fakkeldragers, terwyl daar tusschen dragers waren met bengaalsche fak kels. Het was een aardig gezicht en deze stoet lokte honderden toeschouwers, die hem volgden door de Janzenstraat, Spoorgracht, Achterbinnenhaven, Telegraafsteeg, Binnen haven, Zuidstraat, Weststraat, Nieuwe Kerk plein, Bierstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Koningsplein, Kerkgraoht, Westplein, Kanaal- weg, Hoofdgracht, Buitenhaven. Toen de stoet op het feestterrein aankwam, was juist de officieële ontvangst afgeloopen van autoriteiten en eere-comité, genoodigden, leden van den Raad, Bestuur van de Ambachtsschool cn „Onze Vloot", juryleden, besturen en com- missie's der vereeniging en hen, die zich be langeloos met de feesten hebben bezig ge houden. De Voorzitter der Feestcommissie, de heer L. H. Feenders, heette in een kor ten, pittigen speech de menBchen die zich in eonigerlei opzicht verdienstelijk hadden ge maakt, hartclyk welkom. Hy wees erop,dat men in den beginne met ontzettend veel moeite, met tegenkanting had te kampen, doch dat joist die tegenkanting hem en het bestuur van Helders Belang tot doorzetten hadden aangevuurd. Hij stolde in het licht, dat al hun werken en streven was gericht op het welzyn en den bloei van Helder. Hij bracht hulde aan het eere-comité, spe- ciaal aan den kolonel der artillerie De Bordes, aan de marine-autoriteiten zonder wier groo- ton, krachtigen steun het onmogelijk was geweest het feest op die schaal op touw te zetten. Een verwyt richtte hy tot het bestuur van het gewest Noord-Holland van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond, omdat hy door zyn kleinzielige handeling bewerkt had ter elfder ure, dat een der aantrekkelijkste nummers van 't programma kwam te vervallen. Ten slotte wees hy er op dat 't hoog noodig was Helder meer bekendheid naar buiten te geven, en als bewijs daarvoor voerde hij aan, dat zonder uitzondering alle vreemdelingen, die Helder bezochten, moesten verklaren, dat alles toch zoo anders, zooveel beter was dan zy zich dat hadden voorgesteld. Met een welgemeend „léve de gemeente Helder" werd zyn toespraak besloten. De Btafmuziek van de marine gaf toen een concert, waarvan honderden hebben genoten. In den stillen zomeravond, een avond, zooals wij er nog geen enkele hebben gehad in dezen zomer, was het een genot te luisteren naar de meesterlijke uitvoering van een negen tal nummers. Zaterdag werden de aangevangen feeste lykheden voortgezet. Alsnu waren de gym nasten in de gelegenheid hun kracht en vlug heid te laten zien. Hoewel de uitvoeringen niet zoo uitgebreid waren, als het oorspron- kelijk plan was, omdat het bestuur van het Gewest Noord-Holland zich had teruggetrok ken, toch voldeden zy uitstekend, dank zy do plaatselyke turnvoreenigingen. Des namiddags om 1 uur trokken de ver- eonigingen „Pro Patria', „Oefening kweekt Kunst*, Christophorus" van hier. „IJmuiden" van IJmuiden, Jahn» van Westzaan en „Olympia» van Wieringerwaard met hunne banieren en aan het hoofd de muziekveree- niging „Winnubst* in optocht naar het feestterrein. Daar aaugokomen begonnen do wedstrijden voor de adspiranten, onder hoofdleiding van den heer M. P. van Hooijdonk. Eerst had de wedstryd plaats in hoogspringen, met 58 deelnemers. Ie prijzen werden behaald door H. Meijer, W. Laagland Winder en P. van Stryen, 2e prjjzen door J. Edens, A. Herk- huizen, C. Wjjker, D. Slikker, J. Raap, T. Kejjzer, W. Brizee en B. v. d. Heuvel. Daarop volgde die van de estafettenloop. waaraan pl. m. 100 knapen deelnamen. Ie pryzen verkregen C. Stelleman, M. van Til, H. Conjjn, G. Bak en H. Kerkhoven; 2e pryzen S. Gras, E. Stogers, D. v. d. Hoop, C. v. d. Vlies en J. van Leeuwen. De prijzen bestonden uit fraaie boekwerken, terwyl ieder deelnemer een reep chocolade ontving. Daarna had de wedstrijd voor mannen plaats en wel eem vjjfkamp, bestaande in polsstokapringen, slingerbalworpon, versprin gen, touwenteren en hordenloop. 28 deel nemers deden hioraan mede. De le prys (verguld zilveren medaille) werd behaald door J. Korver van „Pro Pa tria», de 2e prys (zilveren medaille) doorA. Dekker van „IJmuiden', de 3e prijs (zil veren medaille) door A. Schipper van West zaan, de 4e prys (zilveren medaille) door A. Nottelman van „Oefening kweekt Kunst' en 5e prys (zilveren medaille) door J. Wajjboer van Wieringerwaard. Belangwekkend was dezo vreedzame kamp en toonde duidelyk, dat de gymnastiek yvarige beoefenaars telt. Tydens deze wedstrijden gaf „Helders Har moniekapel* een mooie muziekuitvoering en vroolijkte daardoor het geheel niet weinig op. Gedurende deze oefeningen Btelde zich weder een stoet op tot inhaling van de hoofd personen van het feest, van de congressisten. In dien stoet namen plaats het fanfarekorps „Winnubst', het hoofdbestuur en feestcom missie, leden der subcommissies en verschil lende vereenigingen met hunne banieren, zooals: de Kon. Ned. Bond van Oud-Onder officieren, de Roomsch-Kath. Volksbond, de Sportvereeniging ,H. B. S.«, do gymnastiek verenigingen „O. K. K." en „P. P." Langs de Buitenhaven, Ankerpark, Zuid- straat, Keizerstraat begaf de stoet zich naar het Stationplein, om de congressisten, die met den trein van 3.11 zouden arriveeren, in te halen. Op den vastgestelden tyd stoomde de trein hot station binnen en werden de vreem delingen door de feestcommissie hartelijk ver welkomd, terwyl de muziek de volksliederen speelde. Op het Stationsplein had zich een talrijke menigte verzameld om getuige te zyn van deze ontvangst Nadat het Hoofdbestuur van den Bond voor Vreemdelingenverkeer en de overige leden van het congres plaats hadden genomen in den stoet, vertrok men onder de opgewekte tonen der muziek en omstuwd door een groote menschenmassa langs Kanaalweg, Hoofdgracht en Buitenhaven naar het feestterrein. Daar aangekomen werd door ongeveer 500 zangeressen en zangers, onder begeleiding der geheele Marinekapel en directie van den heer A. L. Hazebroek hot volgende welkomstlied toegezongen. Helder jubelt u ter eere I Het brengt zijn bljjden welkomstgroet, En komt de vreugde hier vermedren, Schall' uw lied vol warmen gloed. Welkom, welkom feestgonooten! Helder jubelt u ter eer 't Geeft in klanken, woorden, daden, Al zijn vreugdestemming weer. Mogen schoone Jubeltonen, Reine melodie Ons bekoren. Feestgenooten, laat ons hooren Zuivere harmonie Daarna gaf de Marinekapel een keurig- mooi concert dat zeer in den smaak der feestvierenden viel. Het koor zong daaren boven nog vierstemmig „Harmonie," woorden van H. Binger en muziek van C. v. d. Lindeo. De heer v. d. Linden was hierbjj tegen woordig. Des avonds om 8 uur werden de deelnemers aan het congres door den Raad ten Raadhuize officieel ontvangen, waar de oudste wethou der, de heer L. F. Over de Linden, hen toe sprak. Als lid van het Dagolijksch Bestuur der gemeente en als lid van het Ëerecomitë der feestcommissie was het spreker een aan gename taak alle vertegenwoordigers van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in de gemeente van harte welkom te mogen heeten. Overbodig achtte hy het te beproe ven het nut en de waarde van het vreem delingenverkeer te schetsen. Het deed hem veel genoegen, dat by de Vereeniging de aandrang bestond om ook met Helder kennis te maken en de menschen, toestanden en merkwaardigheden alhier te leeren kennen. Al vindt men hier geen bosschen, geen bloem velden, toch zyn er tal van zaken, die in hooge mate de belangstelling van vreemde lingen waard zyn. Niet het minst zyn het die zaken, welke het zeewezen betreffen. Spreker wees daarbjj op den mooien en sterken zeedjjk, waar men oen prachtig zeegezicht heeft met Texel in 't verschiet, op de schoone haven, waar zelfs de grootste schepen uit volle zee binnenvaren, op de voornaamste gebouwen, die men aan de Havendyk vindt, zooals het Directiegebouw, het Kon. Instituut voor de Marine, op het Hospitaal, op de Cantine voor mindere schepelingen, op de groote brug over het kanaal, dat naar de Marinewerf voert, op de Marinierskazerne, op het gebouw voor het Loodswezen, op het Zoologisch station met zyn inrichting voor diep zeeonderzoek. Verder maakte spreker de congressisten opmerkzaam op het westeljjk deel der Smeente, waar men het Observatorinm vindt, vestingwerken, de ijzeren vuurtoren met zyn schitterend licht te Huisduinen en op het mooie, breede strand, dat men daar aan treft. Spreker twjjfelt niet, wanneer de vreemdelingen thuisgekomen en in den familie - en vriendenkring teruggekeerd zijn nog menig maal over het vele schoone hier gezien, zullen spreken en anderen opwekken deze gemeente te bezoeken. Met de beste wenschen voor den voortdurenden bloei van den Natio nalen Bond voor Vreemdelingenverkeer ein digde de heer Over de Linden zyn toespraak. De heer D. Fockema, voorzitter van den Bond, dankte in welgemeende bewoordingen voor het welkom den bezoekers van het congres toegeroepen en gaf de verzekering, dat zij het op hoogen prijs stelden door het gemeentebestuur van Helder op xoo'n har telijke wjjze te worden ontvangen. Het was hun aangenaam in de gelegenheid te zijn het fraais van Helder te kunnen aanschou wen. Reeds gedurende hun spoorreis had men opgemerkt, dat Hollandsch Noorder kwartier in bloei en welvaart toenam en geloofde ook, dat het bezoek aan Hollands Noordpunt hun geen teleurstelling kon be zorgen, want hier kon men bewonderen de haven, de duinen, den djjk; terwyl de marine etablissementen verzekeren, dat hier krach tig gestreefd wordt in tyden van gevaar onze onzydigheid te handhavenbovendien spreken de oude zeekasteelen, welke men hier vindt, en thans dienst doen als wacht en opleidingsschepen ons van een kloek voorgeslacht. Wy zyn er trotsch op, zoo vervolgde spreker, hier te mogen vergaderen en eindigde met de beste wenschen voorden bloei der gemeente, met een leve Helder, leve het gemeentebestuur. Deze woorden werden met een driewerf hoera bezegeld. Hierna werd de eerewjjn toegediend en bleef men nog esnige oogenblikken onder gezelligen kout byeen. Vervolgens ging men gezamelyk naar „Casino" tot by woning van de voorstelling van het Specialiteiten-gezel schap. Do stoet werd voorafgegaan door het muziekgezelschap „Winnubst," die nu en dan eenige opwekkende marschen speelde, en gevolgd door oen talryke menschen- schaar. Op dien tocht waren de vreemdelin gen uitermate getroffen door de schitterende ontvangst van Helders burgerjj, vooral toen zy de fraaie versiering aan Kanaalweg en Loodsgracht en de keurige illuminatie van Casino" aanschouwden. Hierby mag zeker ook wel opgemerkt worden, dat onderscheidene winkeliers veel werk hadden gemaakt van hut etaleeren. Wij noemen slechts die van den manufacturier Smit en den bloemist Puinbroek. Zondagmiddag heerschte in onze stad een gezellige drukte. De muziekkorpsen van buiten en de turners en turnsters van hier en elders trokken in opgewekte stemming naar het feestterrein. Na in de voormiddaguren nog eens flink op het terrein gerepeteerd te hebben werd 2 uur met de oefeningen een aanvang gemaakt, 't Is altyd een prettig gezicht onze jongere en rjjpere jeugd zich te zien inspan nen by goedgekozen turnoefeningen. Men kan het zo zoo aanzien dat ze hart hebben voor hun geliefde gymnastiek, die hen de spieren staalt, du borst verruimt, hunne bewegingen zeker maakt. Er is kranig gewerkt door onze plaatselyke vereenigingen, kranig ook door de gasten. Zy hebben propaganda gemaakt voor de gymnastiek, vooral de dames, aan wie hier een eeresaluut voor hun optreden. Ja, want spyt vooroordeel, geldt ook voor hen 't woord van Locke„Een gezonde ziel in een gezond lichaam". Met pleizierbooten en treinen waren zoo langzamerhand talryke vreemdelingen aan gekomen, waarvan de meesten zich onmid dellijk naar het terrein begaven. Heel uit Drachten arriveerde reeds een muziekgezelschap te negen uur. Die waren mot do nachtboot te Arasterdam gekomen en hadden zich dus 's avonds te voren reeds moeten inschepen. Voor het feestterrein lag de Minister Kraus* die de overige Friesche gezelschappen had gebracht met tal van passagiers. De boot was stampvol geweest. Het terrein bood nu een bonten aanblik. Statig waren de vaandels der optredende vereenigingen naast elkaar geschaard in een vaandelrek. Daar waren keurige en kleurige banieren by. Sommige reedB in den dienst vergrijsd de talryke medailles getuigden van een veeljarige campagne. Voor 't centraal-seoretariaat stond de banier van 't Stedelijk Muziekcorps van Purmerend. 't Vroeg een eereplaats en dat mocht. Met zooveel eereteekenen beladen wordt men zelfs in den gewyden kring van 't secreta riaat gaarne toegelaten. Muziekconcours ging intussohen zyn gang- De eene vereeniging na de andere blies op de tribune liet verplichte en het eigen gekozen nummer en de jury in baar eigen aardig kabinet, maakte aantoekeningen. Straks zouden daarnaar de punten bepaald worden, de beslissing genomen óf en welken prys men had verdiend. Men kon het den directeuren en de muzikanten zoo aanzien ze deden hun uiterste best want dhiir zaten de mannen die elke noot hoordon ook die welke niet in 't boekje staan en zoo iets kan je leelijk bekomen moet je denken. Als de uitslag bekend wordt, ziet men hier en daar een vereeniging, die 't even moet uitjubelen dat ze bekroond is. De directeur in 't midden een luid hoerah 1 voor hem door de blijde muzikanten. De uitslag van het muziekconcours, op dien dag gehouden, was: 4e Afdeeling Fanfare. 1* prijs Texel8 Fanfare, Texel met 122 p. 2' niet toegekend. 3* Crescendo, Watergang 73 4° Vooruit, Hindeloopen 70 5" a. Frisia, Witmarsum 62 5' bi Euphonia, Bakhuizen 60 6' Wilbelmina, Ransdorp 57 7" De St&nfries, Waldsen 55 8® niet toegekend. 9' Apollo, Makkum 42 10* Sempre Crescendo, Nieuw- Amstelveen 30 3e Afdeeling Fanfare. 1° prys Concordia, Oostzaan met 103 p. 2' a. Ons Genoegen, Schelling- woude 79 2® b. West Frisia, Twisk 78 3" niet toegekend. 4S Crescendo, Molkwerum 59 2e Afdeeling Fanfare. 1® prijs Excelsior, Drachten met 111 p. 2* Winnubst, Helder 84 8° a. Fanfarecorps, Broek in Waterland 75 8® b. Eensgezindheid, Wormer 72 le Afdeeling Fanfare. 1* prys Stedelijk muziekcorps, Pur merend met 132 p. 3® Olymphia Fanfarecorps, Monnikendam 88 Morse h concours. 1® prys Winnubst, Helder met 50 p. 2* a. Excelsior, Drachten 41 2® b. Ons Genoegen, Schelling- woude 40 Er heerschte den heelen middag op het terrein een zeer opgewekte stemming. 's Avonds bood het terrein een levendigen aanblik. De stemming zat er in. Er werd gedanst en gezongen, troepjes vroolijke jon gelui zwierden af en aan. De ververschings- tenten maakten goede zaken. Men had van daar ook zoo'n heerlijk uitzicht over die wriemelende menigte. Nurks was er niet die had 't stellig ook aardig gevonden en dus zou hy „eruit* getrokken zyn. 't Weer, dat al den heelen duur der fees ten zoo mooi is geweest, werkte ook mee om de opgewektheid erin te houden. De lieden van „vreemdelingenverkeer* mengden zich onder de talryke menigte. Tien tegen één dat die thuis zullen vertellen Nou, den Helder is toch zoo kwaad niet als men wel zegt. Daar zit leven in die lui.' In de «tobogan* en de Amerikaansche cake walk was 't druk en overvol. En daarbuiten roden de koetsiers af en aan en brachten je van of naar 't terrein, precies zooals. je 't verlangde. En daar galm den de kreten: „gerookte paling*, „appelen, peren, pruimen*. Roomijs met vanille

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1