Conftes yoor Vreemdelingenverkeer. Donkere luchten voorspelden Maandag niet veel goeds voor den boottocht, die de congressisten zou brengen langB het Marsdiep en Westgat naar de Haaksgronden en om geving. Toch hadden de meesten hunner govolg gegeven aan do uitnoodiging, zoodat de „Atlas", de mooie sterke sleepboot, door de directie Zur Muhlen belangeloos hiervoor afgestaan, gisterenmorgen met ruim 150 pas sagiers onze haven verliet, koersende naar de zandbanken, waar de reddingboot onder commando van schipper Doris Rijkers op de riemen lag, in de nabijheid van de plaats, waar zij onder heel wat moeieljjker omstan digheden zoo vaak tal van menschen het loven had gered. Dat was voor de meeste vreemdelingen toch wel een interessant ge zicht, die stoere lui, in hun zware oliegoed als reuzen ljjkend, daar te zien dobberen op do zeetjes, dio door de aangewakkerde bries de reddingboot aardig deden dansen. liet weer werd inmiddels door den dikken regen niet beter, en zoo oordeelde do kapi tein van de „Atlas" het maar beter den steven te wenden en naar de haven terug te keeren. liet doel van de reis, het tegemoet stoomen van de van IJmuiden komende vloot kon toen, jammer genoeg, niet worden bereikt. Even na het moeren, te half twee, vielen echter ook de drie pantserschepen en de tnrpedobooten binnen, en zoo konden de con gressisten ten minste nog tegenwoordig zyn by het altyd interessante gezicht van het bin- nenloopen der groote oorlogsschepen en tor- podobooten. Hulde moeten wy brengen aan de jongelui van het muziekkorps „Winnubstdie, gelijk echte zeelui, van geen wijken wisten, en on danks don regen en het overkomende buis water er lustig op bleven doorblazen en de opgewekte stemming behoudens bij eenige zeezieke lui er by allen inhielden. Ook op het feestterrein had men in den aanvang wel wat te kampen met het proestige weer. Toch was het bezoek buiten verwach ting en vooral des avonds, toen het wat op klaarde, was het er zeer gezellig. De wedstrijden voor dc Harmoniekorpsen werden toen voortgezet. De uitslag, die pas tegen 10 uur volledig bekend werd, is als volgt: Afdeeling I. 1* prijs Eendracht, Velsen, met 141 p. (mot byzondere ouderscheiding van de jury) 2* prjjs Apolio, Hoorn, 87 Afdeeling II. J'prjjs Harmonie, Wieringen, met 120 p. 2" Helders Harmoniekapel 93 3* Concordia, IJmuiden 81 Afdeeling III. 1° prys Apollo, Zaandjjk met 120 p. 2* Concordia, Gorredjjk 91 3* Excelsior, Parregu 79 4* Harmonie, Anna Paulowna 6C Afdeeling IV. 1" prjjs Niot toegekend. 2* Kunstzin, Koegras met 96 p. M a r s c h-C o n c o u r s. De vereenigingen „Harmonie", te Wie- ringen, „Eendracht" te Velsen en „Excel sior' te 1'arrega, behaalden elk een gelyk aantal (49) punten en kwamen dus voor den lsten prys in aanmerking. Bij loting werd de medaille toegekend aan „Excelsior". „Concordia'van IJmuiden, verkreeg den 2den prys met 45 punten. Afd. uitnemendheid. 1° prijs a. ZaanlandBche Kapel, Koog a. d. Zaan. met 121 p. 1* b. Kon. Wilhelmina, Beemstcr 120 2* Onderling Genoegen, Krommenie 90 Door het geringe verschil in het aantal punten, wordt omtrent hot verleenen van dun eersten pryBeen latere beslissing genomen. liet grootst aantal punten in hare afdeeling werd behaald door de „Eendracht* van Velsen, met 141 punten. Zy verkreog daar door don extra prys, een medaille uitgeloofd door den Commissaris der Koningin in dc provincie Noord-Holland. I)e extru prys voor de grootste vereeni ging vorkreeg .Eendracht* te Velsen; voor de kleinste vereeniging «Crescendo* te Water gang; verst verwijderde vereeniging «Ad Altiora Concordia*, te Gorredyk. Meest upiforme vereeniging „Harmonie" te Wie- ringen. Tegen den avond werd het al voller en voller en ook toen bleek weer de uiterst practische inrichting van het feestterrein. Du winkelgalerij wus propvol en van daar had men oen alleraardigst uitzicht op de mooie beelden van de openlucht bioscoop en op dun dansvloor, waar oud en jong op de muziek van een 18-tal leden van de Marino-Kapel een dansje maakten, ai en toe fantastisch verlicht door benganlsch vuur. Toen viel een dichten regen, doch allen konden geinakkelyk schuilen onder do over- dokte „boulevard De feestelijkheden, die heden gehouden worden, zyn hoofdzakelijk bestemd voor de kinderen. Jammer was het daarom, dat het weer niet, als tot dus verre, medewerkte Een onaangename wind en daar tusschen nu en dan regenvlagen in den vroegen morgen deed menigeen angstig vragen, zou dit ge deelte van 't feest nu mislukken Gelukkig klaarde du lucht een weinig op en konden de kleuters met hunne versierde karretjes, wagentjes en hoepeltjes zich tegen 10 uur naar «Casino' begeven, om eenigen tjjd daarna in optocht, met het Wormerveer's Fanfarekorps aau het hoofd, naar het feest terrein te gaan. Het zonnetje brak nu zelfs door de wolken. Op het terrein aangekomen, namen wy een overzicht van hetgeen te zien werd ge geven. En we moeten zeggen, al was de deolnoming niet groot, er toch veel werk van de versiering was gemaakt. De versierde bokkenwagens, die soms in schepen waren verandord, zagen er keurig mooi uit, de pop- penwagentjes met groen en bloemen versierd waren met recht snoezig, te meer door de aardige gecostumeerde poppen, die er in zaten en de koepels bad men met bloemen en gekleurd papier alloraardiget versierd. De jury kende voor de versierde sport karren, bokkenwagens enz., den len prys toe aan Jan en Piet dc Lange met den kot ter; den 2un prys aan Marietje van Scheycn van Zaandam voor den antieken kinderwa gen en den 3en prys aan de jongejuffrouw Redeke, wier wagen een beeld gaf van een Noorschen boer, die zyn vrouw naar de kerk rjjdt. De uitslag van den wedstryd in versierde popponwagentjus mot pop was: le prys, Ouurtje Slikker, (rozenwagentje). 2e Grietje v. d. Aarde, (Sneeuwwitje). 3e Greta Bos, (Prinses Juliana). 4e Trijntje Zwaan, (wagentje versierd met postzegels). De reddingboot was bemand door Thood. Rijkers, C. Bot, K. Dekker, T. Jonker, II. van Dok, J. Zwart, S. Diodunhovon, J. du Jong, M. Kramer, C. Dekker en J. Been. Diejjvan de versierde hoepels: le prijs Jacob Fray. '^5 2e Piet Ruiter, öe Joh. Zijm. Voor vlughoepelen le prijs A. Seeboldt. 2e ii S. Roggeveen. 3e W. Seeboldt. In de rubriek versierde fietsen waren pryswinners: le prijs: II. Bos; 2o prijs a; D. Folmer; prys b: A. Witsenburg; 3e prys: F. en G. Kipperman. In de rubriek wedstrijd voor langzaam rijden 3 prys A. Witsenburg 2e prysE. Thoi- nert3e prijs F. Kipperman. Op het oogenblik, dat onze courant ter perse gaat, zyn de andere wedsiryden en feesten voor de kinderen nog in vollen gang. Om half vyf wordt de populaire klepper- raarsch, onder begeleiding van dc geheele stafmuziek uitgevoerd. Daarna op het feest terrein weder concerten, openluchtbioscoop, bal champêtre, enz. enz. Het vuurwerk zal waarschijnlijk tengevolge van bet ongunstige weer, niet doorgaan. Er is maar een roep over de goede ver zorging van de dranken, eetwaren enz., ver krijgbaar in de aardig gcetalleerde kiosken. Alles is van uitmuntende hoedanigheid en de pryzen zijn zeer billyk. Er is letterlyk van alles te bekomen, zoodat men in geen geval met een hongerige maag naar huis behoeit te gaan. Sterke drank is er niet verkrijgbaar. Koninginne-Verjaardag. Heil U, Koninpinne Heil U in deez' stond Blijde zangen klinken Thans heel Neerland rond Uw verjaardag is thans Wel een eestgetij Stemt tot dankbre vreugde En maakt velen blij. Nu Gjj, ook als Moeder, Hartlijk wordt begroet, Is U dit verjaarfeest Stellig dubbel zoet. Prinses Juliana, Uw zoo dierbaar pand, Deelt thans in de blijdschap Van heel Nederland. Heil U, Koningïnne Heil in dezen stond 't Is een blijde feestdag Thans op Neerland's grond, 't Vorstenhuis smaak' alles Wat slechts vreugde doet Leef nog lang, Vorstinne! Heil U, wees gegroet! W. M. Tz. Vervolg der berichten HELDER, 31 Augustus. Aan den Z. Eerw. lieer pastoor W. Huygh zal, ter gelegenheid van zijne benoe ming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, heden middag te half zes ure een serenade worden gebracht. Verjaardag van H. M. de Koningin. Wegens het ongnnstige weer is de parade van het garnizoen en van de zeemacht niet doorgegaan. Het pantserdokschip «Friesland" zal heden avond clectriscli illumineercn, terwyl op de andere schepen bengaalscho verlichting zal worden ontstoken. Ook de mooie eerepoort voor het Paleis zal weder worden verlicht Indien het weer gunstig is, zal ook de verlichting van den Kanaalwcg en van de Loodsgracbt weder plaats hebben. De jaarlijkscbe volksspelen op de Marine werf hebben eveneens hedenmiddag plaats. Onderscheidingen. Bij Kon. Besl. van 27 dezer, zijn benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw: de kapt. t. z. F. M. van Gelsdorp, insp. v. h. loodswezen, de gep. dir. off. v. gez. d. lekl. dr. J. W. Blanken, do hoofdingenieur d. mar. J. S. van Veen zyn bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassaude kol. d. mar. A. P. Timmers, de kapt.-lnit. t. z. J. Albarda en N. J. van den Worm zyn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassaudo luit. t. z. d. le kl. P. H. D. Schuttevaer en A. C. de Jonchcorc, de kapt. d. mar. C. P. v. Borselen, de off. v. goz. d. le kl. dr. I. G. ten Noever de Brauw, de off. v. adm. d. le kl. G. Flaes, de off.-mach. d. le kl. J. J. Jobsis, W. Huyg, R. K. priester. is de eore-medaillc der orde van Oranje- Nassau toegekend, in zilver aan: deu oppcr- sehipper F. Aardewjjn, den konst.-maj. R. Kcogstra, den torpedom.-maj. W. Golsteyn, den serg. d. mar. K. Westerbeek, den loods- schippcr d. 2e kl. C. Kljjn, den bode by het Dep. v. mar. T. J. Luider, den opzichter by de mag. op 's Rijks werf te Amsterdam C. H. van Breen; in brons aanden matroos d. le kl. C. Moerman, den mar. d. le kl. A. P. Kaars garen, den korp.-stoker d. le kl. C. Smit, den werkman bij de mag. by 's Rijks werf te Amsterdam G. Tielrooy, den vuurwerker bij 's Rjjks werf te Helleroetsluis J. C. F. Staleman, den matroos bij het loodswezen W. A. Lonwerens. We vestigen de aandacht van onze lezers op de gelegenheid voor inschrijving van leerlingen voor de Burgeravondschool, welke gehouden wordt op Woensdag en Donderdagavond in bet Raadhuis, van 7 tot 8uur. Voor de ouders aan wie de school nog onbekend is, wyzen we er op, dat deze voor namelijk bestemd is voor leerlingen die een ambacht leeren of er later een zullen be oefenen. Het onderwijs wordt aan eiken leer ling in verband met het door hem gekozen of te kiezen vak gegeven. We zijn van uieening dat onze jongens, dio om een of andere reden de ambachts school niet kunnen bezoeken deze lessen moeten volgen en raden de ouders aau om meerdere inlichtingen te vragen op de ge stelde avonden. Op 10 September a. s. wordt in de Blauwe Keet te Koegras door de commissie tot bet slichten van een Ned. ilerv. Kerk aldaar aanbesteed het boawen van een Ned. Herv. Kerk en daarmede in verband staande werken. IJmuiden, 30 Augustus. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is nietig verklaard het Raadsbesluit waarbij de herkozen leden Koelemey, Mulder en Van Rhiju niet werden toegelaten wegens bet te vroeg sluiten van het stembureau, alhier. De Staten achten het feit niet van zoo'n belang dat de stemming een anderen uitslag bad kunnen hebben. Vrijdagmiddag had hier een treurig onge luk plaats. Iemand uit Dordrecht, F. de Rooy genaamd, die op de kennis werkzaam was by bet opbouwen der schouwburgtent der firma Bakker, had het ongeluk met beide handen de draden van de electrische ver lichting aan te vatten, waardoor de dood onmiddellyk intrad. Men meldt uit Rotterdam Aan boord van een lichterschip aan de Maaskade deden zich Zondagmiddag ver schijnselen van cholera voor by de vrouw en do dochter van den schipper. Het schip is direct verhaald naar de barakken aan do Waalhaven. De beide vrouwen zyn gisternacht overleden. Ook heeft zich een geval van cholera met doodeljjke afloop voorgedaan inde Peperstraat. De burgemeester van Rotterdam bericht dat in de barakken zyn 11 personen lijdende aau cholera en 3 verdachten. Eén zeer ern stig, 2 ernstig. In observatie 90. Sedert 28 dezer zyn als overleden aan cholera aange geven 3. Dus bedraagt het totaal overledenen sedert 20 dezer 8 sterfgevallen, grootendeels toe te schryven aan gebruik van ongezuiverd rivierwater. De burgemeester ontraadt ern stig by de feestviering heden gebruik te maken van sterk verkoelende dranken, ijs en onryp fruit en waarschnwt dat eenigszins ruim gebruik van sterken drank zeer vatbaar maakt voor de ziekte. In de barakken is gisterenavond een 35- jarige vrouw uit de Rubroekstraat onder verschijnselen van cholera overleden. Het geval had een zeer snel verloop. De »Nbr". verneemt, dat uit het bacterio logisch onderzoek te Utrecht gedaan, geble ken is dat de schipper die de vorige week onder verdachte ziekteverschijnselen in de barak van het stedelyk ziekenhuis te Breda is opgenomen, werkelijk lijdende is aan cholera. Bijtijds gered. Zondagmorgen, ongeveer half elf, bevond de heer E. L. F. Themps Jr., van '-sGraven- hage, zich met een dame in een roeibootje onder de brug aan de Leidschc Vaart bij Warmonderhek, toen over die brug een rijtuig passeerde. Plotseling weerklonk gegil en ge schreeuw om hulp en zag de heer T. rijtuig en inzittenden te water. Het gelakte hem achter het rijtuig te komen met zijn bootje en al dadelijk slaagde by er in een vierjarig meisje en haar moeder le redden. Op zijn hulpgeroep waren drie hengelaars uit Leiden, C. van der Sluis, W. Koekebakker «n J. Droef tocgeschoton die het bootje in evenwicht hielden. Men slaagde er in alle personen die in de open brik gezeten hadden spoedig te redden. Het waren de heeren Leemans, oud-Directeur- Generaal van 's Rijks Waterstaat, en diens schoonzoon mr. Kluiver, uit Rotterdam met vrouw, kind en kinderjufirouw. Do beer Lee mans had een tamelyk ernstige verwonding opgeloopen door een vallenden koffer. Een Holland8Che smokkelaar aangehouden. Sedert eenigen tijd verdacht men in Brussel een HollandBchen particulier van het frauduleus invoeren van saccharine. Donderdag had controleur Ligot vernomen, dat de smokkelaar den volgenden dag in een café op den Boulevard du Hainaut zou komen. Door de agenten Notredam en Bogaert ge holpen, stelde zich de ambtenaar in do buurt van het café verdekt op. En werkelijk, Zater dag-namiddag om 4 uur zagen de controleur en de politie-agenten mijnheer verschjjnen. Hij werd onmiddellijk aangesproken en verhoord, wat tot gevolg had, dat onze land genoot zoodanige bekentenissen aflegde, dat door de politie voor meer dan 20,000 francs frauduleus ingevoerde saccharine in beslag kon genomen worden. De man, die geen enkel identiteits-papicr bezit, en nu in de gevangenis is opgesloten, verklaart Joachim Davids te hecton, geboren en gedomicilieerd te Rotterdam. De politie vermoedt echter, dat bij haar wat op do mouw spelt. ('s H.-Ct.) Zeppelin to Berlijn. Bitterfeld, 29 Aug. De Zeppelin III steeg hedenmorgen om half acht op voor den tocht naar Berlyn. ProcieB half één kwam het luchtschip boven het Tempelhoferfeld te Berlijn, waar het herhaaldelijk rees en daalde toen vloog liet onder het lniden der kerkklokken en hoera geroep dor honderdduizenden op het Tempel hoferfeld, op de straten en de daken der huizen in een grooten kring om den «Kreuz- bergen keerde weder terug naar de plaats, waar do keizer het wachtte. Het voerde daar verschillende manoeuvres uit. Berliju, 30 Augustus. Na een nachtelyken tocht van 5 uren, van Berlyn uit, iB de Zeppelin III nabjj het stadje Zahna in Sak sen een groot ongeluk overkomen. De recht- sche voorste schroef is afgebroken, waarbij de schroefbladen in het lichaam van het lucht schip sloegen, daarin een verscheidene meters groot gat maakten en een der gasballon bin nenin het schip vernielde. Dc Zeppelin moest toen oogenblikkelyk op een naburig veld landen, waar van de nabijgelegen garnizoe nen militaire hulp werd gezonden. Overstrooming in Mexico. Mexico, 29 Aug. Het buiten de oevers treden van de Santa Catarinarivier veroor zaakte een ernstige overstrooming in het Noorden van Mexico. Het aantal dooden wordt ongeveer 800 geschat, terwyl 15,000 personen dakloos zijn. New-York, 30 Augustus. Te Monterey zyn meer dan 1200 dooden, meer dan 1500 per sonen zyn dakloosde schade wordt op 20 mill. dollars geraamd. Er viel 17$ inches regen op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, zoo dat de rivier een hoogte bereikte als nooit te voren. De gemeenteraad zorgden gisteren voor de voeding van 5000 menschen velen bevinden zich nog aan de zuidzyde, die vol komen ontoegankelijk is. De grootste onge lukken hadden Zaterdag plaats, toen hooge gebouwen, op wier daken zich groote men- schenmassa's verzameld hadden, instortten, zoodat allen gedood werden. Negentig vrouwen en kinderen, die in een schoolgebouw waren gevlucht, moesten al hooger en hooger schuilplaatsen zoeken voor het wassende water. Eindelyk stortten de maren in, zoodat allen omkwamen. Duizenden op den noordelijken oever waron van dit ongeluk getuigen, zonder dat zy in staat waren hulp te bieden. Mexico (stad),30 Augustus. Volgons matige schatting zyn er in Monterey 1400 mensehen omgekomen en bedraagt de stoffelijke schade 12,000,000 p.st. De „draadlooze" in dienst der menschelijkheid. Dezer dagen verging het stoomschip Ohio", komende van Seatle, op de kust van Britscb Colombia. Vyf inenschenlevens gingen daarbij verloren, terwijl 128 opvarenden hunne red ding le danken hadden aan de zelfopoffering van don aan boord van de .Ohio" met de be handeling van het toestel voor draadlooze te- le-graphie belaste beambte Eules. Deze bleef tot bet laatste oogenblik op zijn post en het door hem gegeven hulpsein word opgevangen door twee schepen, die zich on middellijk naar do plaats van het onheil spoedden en 128 schipbreukelingen van het zinkende schip in veiligheid brachten. Zondagmorgen werd in een der lokalen van de ambachtsschool de 13e jaarlyksche algemeene vergadering van den Nationalen Bond voor Vreemdelingen-verkeer in Neder land gehouden. De vergadering werd door een zeventig tal personen bezocht, 34 afdeelingen waren vertegenwoordigd. Nadat de Voorzitter, de heer D. Fockema van Arnhem, de vergadering met een wel komstwoord had geopend en de notulen der vorige vergadering, die door den heer A. Van Ejjsden Jr. waren samengesteld, de goedkeuring hadden verworven, werden eenige mededeelingen gedaan o.a. een schryven van de Kamer van Koophandel te New-York, waaruit blijkt, dat Nederland door de ge maakte reclame Bteeds meer en meer bezocht wordt. Daarna werd overgegaan tot het bepalen van de plaats waar de volgende algem. verg. zal worden gehouden. Er waren van Haar lem, Zandvoort en Nunspeet te dien opzichte verzoe ken ingekomen. Na eenige bespreking en twee Btemmingen werd Nunspeet aan gewezen. Vervolgens deed de secretaris eenige mede deelingen omtrent den toestand van den Bond, waarnit bleek, dat 13 nieuwe vereenigingen tot den Bond zijn toegetreden, zoodat hij thans bestaat uit 76 aangesloten vereenigingen met ongeveer 14.000 leden, een getal hooger dan ,te voren. Door het bestuur is een album van Neder land uitgegeven onder den titel »Mooi Hol land". Op de gewijzigde statuten is de Koninklijke goedkeuring aangevraagd en verkregen. Met een klacht, dat verschillende afdee- lingsbesturen, zelfs na herhaald schrijven, nalaten de gevraagde inlichtingen te ver strekken en aandringende op grootere mede werking, eindigde de secretaris zijn mede deelingen, die het halfj aarlijkscbe verslag vervingen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden op voorstel van deu afgevaardigde van Haarlem de beide aftredende bestuurs leden, de heeren G. Muller, te Amsterdam, en J. C. Burkens, te Haarlem, bij acclamatie herkozen, die beiden de benoeming aannamen. Alsnu kwam aan de orde de bespreking van het voorstel om het Bondsorgaan .Vreem delingenverkeer" te reorganiseeren. Door den heer H. Lamsvelt, penningmees ter wordt in deze een voorstel gedaan. Hy beweert 1*. «Ons Orgaan" moet in beter formaat verschijnen, de in April 1904 gekozen vorm komt mij gewenschter voor, het moet minstens 7 pagina's aan redactioneele bjjdragen bevat ten en krachtens overeenkomst met een bekwaam uitgever moet getracht worden het daarheen te leiden, dat de kosten van druk ken en uitgeven zoo mogelyk gedekt worden door de inkomsten uit advertentiën, welke door een systematische colportage geleidelijk zeer goed verkregen kunnen worden, zoodra men maar overtuigd is dat ons blad inder daad door meer dan 10.000 leden ontvangen en gelezen wordt 2°. «Ons Orgaan-' moet rechtstreeks door de drukkery verzonden kunnen worden aan alle leden van de bij onzen Bond aangesloten vereenigingen, welker secretarissen gehouden zyn hunne volledige ledenlijst te dien einde aan den uitgever ter hand te stellen en 3°. do meerdere kosten, welke op den Bond zullen gaan drukken, wanneer het porto voor elk lid individueel voor z|jn rekening neemt, moeten op nader te bepalen wjjze door de afdeelingen gedragen worden Uit de nadere toelichting blykt, dat de heer H. J. Ivlaasesz te Arnhem bereid is het blad uit te geven en op de door hem aan het BeBtuur gegeven verklaring, die aldus luidt: «Het blad wordt in een ander en beter «formaat (boek-formaat) uitgegeven, de redac- ,tie behoudt zeven pagina's voor zich, de „mjj uit te keereu drukkosten bedragen f 40. «per maand, de verzendingskosten blijven ,f5.per maand, do porto-kosten f600 .per jaar per 10.000 ex. «De laatste kosten worden door mij gedra- „gen, indien na een jaar blykt, dat de uit- «gave op dezeu voet kans van welslagen „voor m|j heeft. «Bovendien behoudt de Bond het recht aan zich, ook rechtstreeks advertentie-con tracten af te sluiten, waarvan de opbrengst .voor de helft aan den Bond en voor de .wederhelft aan den uitgevor te goede komt.' Om te kunnen beoordeelen op welke wijze het gereorganiseerde orgaan er uit zou zien. wordt aan alle aanwezigen een proef-exem- plaar uitgereikt. Daarop volgde een langdurige disuussie, waarbij de een bezwaren ontwikkelt, omdat op de agenda geen toelichting bij het voorstel is gevoegd, een ander raadt voorzichtigheid aan en waarschuwt er tegen zich niet te laten meeslepen door het optimisme van den heer Lamsvelt; een derde gelooft niet, dat de advertentiën zoo veel zullen opleveren, terwyl een vierde die te laag vindt geraamd; weer een ander meent dat de zaak niet genoeg is voorbereid en verlangt uitstel, enz., terwyl de inleider en de Voorz. het voorstel verdedigen. De laatste beweert, dat de kracht van een vereeniging bestaat in een goed orgaan en dat hij het wenschelyk acht, dat het voorstel aangenomen wordt. Ten slotte komt het voorstel in stemming en wordt onveranderd aangenomen met 24 stemmen voor, 2 tegen en 5 blanco. Daarop komt aan de orde de begrooting voor 1910. Zjj luidt aldus: Inkomsten: Vermoodelyk kassaldo op 31 Dec. '09 Contributie van 75 aangesl. vereen, f Bijdragen van donateurs Subsidie van de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen over 1910. Door den Bond te plaatsen annonces resp. af te sluiten advertentie contracten in zyn orgaan f 300. waarvan de helft aan onzen Bond komt Te ontvangen bijdragen in de kosten van het rechtstreeks aan de circa 10000 leden te verzenden orgaan begroot op gemiddeld f 10.per vereeniging, zijnde f 750.ze kerheidshalve uitgetrokken met het Centr. Bur. te 's Gravenhage 500. Idem voor propaganda doeleinden 338.65 P.M. 1225.- 300.- 300.- 8375.- f3375.— Met algemeene stemmen wordt deze aan genomen, wat tovens insluit, dat aan den secretaris een bedrag beschikbaar is gesteld voor bezoldiging hulp-secretariaat en toelage kantoorhuur. Daarna hield de voorzitter, de heer D. Fockema, een lezing over de oprichting van een Internationalen Bond voor Vreem delingenverkeer. Spreker begon met de vraag of de oprich ting van dusdanigen bond nuttig en noodza kelijk was Het antwoord op de eerste vraag luidde bevestigend, want ieder zoekt in dezen t|jd bij anderen hnlp en steun, vandaar de vele nationale bonden, en dezen zoeken weer stenn bij die van andere natiën. Voor vreem delingenverkeer bestaat deze intomationale bond nog niet, wel voor toeristen. Zoo werd in 1898 te Luxemburg opgericht de Lique Internationale des Association Tou- ristes. In Juli 1.1. werden te Kopenhagen en te Londen congressen gehouden om zoodanigen bond voor vreemdelingenverkeer te stichten, waar tal van afgevaardigden tegenwoordig waren onder wie ook spreker. Hy twyfelt niet of deze zal wel tot stand komen en is hij opgericht, dan zou spreker het wensche lyk achten, dat ook de Nederl. bond daaraan mede werkt, opdat we in vreemde landen gemakkelyk kunnen reizen en wij het buiten landers in ons land aangenaam en gemakkelyk maken. Het volgende punt der agenda was een bespreking over de vraag, welke de verhou ding moet z|jn tusschen den Bond en het Centraal Bureau. Den Haag ide heer Koppel) wees er op, dat men by de oprichting van het Centraal Bureau niet gelukkig was geweest met de omBchryving van diens werkkring en geen juiste omlyning was gegeven, want er bestaat geen band tusschen 't Hoofdbestuur en het Centraal Bnreau. De heer Van Aggelen, lid van 't Hoofd bestuur, toont aan, dat het bureau zich ge heel zelfstandig gedraagt, naast het Bonds orgaan een eigen orgaan heeft opgericht. Het kind maait het voedsel weg, dat voor den Bond wast. Het neemt leden aan, int de subsidie's enz. Hjj zon daarom een motie willen voorstellen, waarin de algem. veig. het hoofdbestuur opdraagt besprekingen te houden met de comm. van Beheer van het Centraal Bureau, welke kunnen leiden tot een meer gezonde verhouding. Verschillende andere sprekers uiten grieven tegen het Bureau. De voorzitter wilde in deze quaestie con- ciliant optreden en betoogde, dat door het Centraal Bureau en door den Bond beiden de belangen van 't vreemdelingenverkeer behartigd worden. Hy verwacht van een samenspreking met den Raad van Beheer veel goeds en belooft, dat het Bestuur in deze bemiddelend zal optreden. De vergade ring neemt genoegen met deze verklaring. Mededeeling wordt gedaan van een inge komen schryven van het Algemeen Verbond, groep Nederland, afdeeling Stamverkeer om Samenwerking. Door het bestuur is een vertegenwoordiger dier vereeniging uitgenoo- digd om deze zaak op deze algemeene ver gadering te bespreken. Aangezien niemand opgekomen is, wordt dit punt van de agenda afgevoerd. In behandeling komt een voorstel van de vereeniging «Delfia" te Delft, van den vol genden inhoud: „De Nationale Bond van Vreemdelingenverkeer in Nederland onder- neme stappen, welke zullen kunnen leiden tot samenwerking met personen en zedelyke lichamen, welke de bescherming en bevor dering van bet stads- en landschapsaohoon voorstaan, o.a. door te streven naar wettelijke verbod vanhet aanbrengen van ontsierende reclame, van stylloozen bouw, of bet bouwen in een trant, welke niet is in harmonie met de onmiddellijke omgeving van het bouwwerk, enz." De heer Van Aggelen licht het voorstel nader toe en herinnert er aan, dat het te Amsterdam aangenomen voorstel van gelyke strekking was als het nu voorgestelde. Dien tengevolge werd toen een adres tot de regee ring gericht, maar sedert bleef de wettelijke regeling uit en werd er zelfs niet vernomen, of deze in voorbereiding was. Inmiddels open baart zich eiken dag luider en krachtiger het verzet tegen het wandalisme, hier bedoeld. .Delffa" wil komen tot concentratie van de thans elk afzonderlyk werkende krachten, opdat een onweerstaanbare, krachtige actie de openbare meening bewerkt en de regee ring gedrongen wordt tot spoed in deze zaak. Nadat eenige sprekers er op gewezen heb ben, dat men weerzinwekkende reclames dient tegen te gaan, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Hiermede was de agenda afgehandeld en volgde de rondvraag. Haarlem vraagt eenige inlichtingen over de uitvoering van twee besluiten in de vorige vergadering genomen, die door den voorzitter gegeven te worden. De heer Kats, secretaris van Amsterdam I voor vreemde lingenverkeer, dankt het beBtuur, dat hy ondanks zijn vereeniging niet aangesloten is, toch in de gelegenheid is gesteld deze ver gadering by te wonen. De heer Van Aggelen brengt waardeerende woorden van holde voor z|jn toewydingaan den Secretaris, den heer van Eysden, die thans 10 jaren deze bestuursfunctie vervult. Op een vraag van den afgevaardigde van ReDknm, deelt de voorzitter mede, dat voor niet aangesloten vereenigingen geen recla- ma wordt gemaakt. De afgevaardigde van Utrecht wjjst op de te houden tentoonstelling te Brussel en vindt dit een geschikte gelegenheid om ons land meer bekend te doen worden, De voorzit ter zegt, dat dit bij bet bestuur reeds in overweging is. Hierna niemand meer het woord verlangen de, wordt de vergadering op de gebruikelijke wjjze gesloten. Uitgaven: Voor bet orgaan bij een oplage van 11000 ex. drukkosten (10000 ex. fl f45.—)f594.— Toel. redacteur tbanB f120 150. Zjjne verschotten 41. Post-abonnement voor 11000 exemplaren 660. i Te betalen restant-schuld aan de firma Senefelder. f251.35 Bij rente 40. Kosten secretariaat f 400. Verschotten 100. Diverse drukwerken Reis- en verblylk.eu vergaderingen Beschikbaar voor snbsidieering van 500.— 100.- 200.— LANGS DE STRAAT. Zaterdagavond. Eventjes voor het invallen van de duis ternis kon je aan Kanaalweg en Loodsgracbt gadeslaan dat aanstonds iets bijzonders moest gebeuren. Met gemakkelijke, lang-dubbele kalkwitte stucadoorsladdere werd gesjouwd over de groote straat en verschillende active bewoners klauterden weldra, als apen zoo vlug, op de treden omboog om door andere ijverige banden weer geholpen uit gela den handwagens de veelkleurige, nog inge deukte lampions aan strak gespannen draden, van boom tot boom en onder dichtgebladerde kruinen netjes op te hangen. Uitmuntend idéé: zoo'n echt ouderwotsche illuminatie van een massa onzichtbaar opge sloten kaarsen, zacht bengelend door wind zuchtjes, in soelen avond, fantastisch door schijnend het rood-wit-blauw of oranje, zéé, dat je in een donkere waterdiepte aan twee kanten van het kanaal de prachtige weerkaatsing terug vindt, zoo'n niet alle- daagsche straatverlichting, by gunBtig weer aangebracht, toovert een recht gezellige omgeving, waarvan oud en jong gaarne pro- fiteereu. Bjj de Molenbrng, tegenover .Casino", een levendig tooneeltje. Terwyl dat gebouw aan den voorkant van boven tot beneden langzaam begon te schitteren in z|jn fraaie l|jnen van zacht-zilver licht uit glaasjes, krioelden daar een dichte, bonte menigte menschen. Mannen, in een vluchtig aange schoten opknappertje, de gezichten glimmend ;ewasschen of onberispelijk geschoren, genoeg lijk zuigend en blazend aan Zaterdagavond- sigaar, onbezorgd, luchtig stappend door bet weten van den vrjjen dag die volgt, bewust van Helder s feest, in 't vooruitzicht, om hiervan alt|jd-wel-wat te genieten, mau- nen kwamen uit stiller buurten over de brug, bleven ietwat verrast staan bjj het aanschou wen van ongewoon aanzien, schoven dan linkB of rechts door de opstopping in de tierige voortstoeting van, ja, van heele fami lies, die koffertjes of taschjes aan de hand, kenmerk van buitenmenschen, saai, moe, met veel aandacht zich bewogen te midden van langzaam gaande heeren en dames; precies loopende geuniformde verte genwoordigers van land- en zeemacht; sjok kende vrouwen naast hun echtgenoot; lui slenterende moeders, die met korte, ongeduldige snauwen, soms in ruzietoon, de kinderen naar zich toetrekken; dienstboden in lichte styf-glan- zende japonnen, kraken b|j eiken tred, de rokken opgewipt in een wrong, onder den arm, 'n beetje bezorgd tegen den borst gedrukt, het haastig volgepropte mandje, pas versch gehaald uit kruidenierswinkel; werklieden die wat laat van karwei naar hnis gaan knechts van winkels, overal kijkend; loop sters van modisten met hun doozen, nog loshangend haar, maar erg bijdehandritsjes opgeschoten meiden en jongens, luidruchtig, ongedwongen vrooljjk samengaandstraat jongens die als om strijd schreeuwen éf ingen öf fluitenEn boven jool van joviaal hardop gepraat en gegierlach uit hoeken en 't doffe geroes en 't zeurig straat- gcsljjp, bovenal 't rumoer van voorbijgan gers en stilstaanden klonk het geroep van nyveren negotianten, achter hun karren opeen rijtje. In oranje-schjjn van royaal brandende olielampen met koperen schilden 'n aantrek kelijke uitstalling van bergen roodblozende appelen en heerljjke mollige pruimen, daar omheen, warm aanbevolen door schelle door dringende stem met sterk accent. Daar naast een concurrent die onvermoeid vlag galmt, zonder rusten «peren 1 peren I peren lekkere peren I peren I peren 1Iets verder een helder-witte ijs wagen met zelf-geschilderde landschapjes in hokkerige, leelyk-mislukte randjeB, die scherp nitkwamen in het felle licht van fietslantaarn er voor. Vervolgens, opgestapeld tegen een groen latjeBhek met witte en roode knopjes afgezet, versch rie kende ponen en pietermannen, waarvan dc eigenaar, 'njong broekje, oorverdoovend schreeuwt: de borst wijd, vooruit, de groote moud vervaarlijk open en het hoofd min of meer naar achteren. Dan nog een wagen met lekker vette paling; een kinderwagen met vruchten; een karretje limonades, bier en melk Hier een kerrie van belang. Juist ondernemen eenige mariniers een Engelsohe dans uit der pruikentijd, een brood wagen doet ze uiteenspatten, nog eenige wagens volgen, kronkelen behoedzaam, gaan in één ljjn achter de al maar lnid bengelende paar dentram, die met moeite zich een weg baant In de ruimte het zwarte figuur van stevigen politie-agent, wiens knoopen en sabelgevest plots blinken in het volle lichtaan zijn rechterhand een jeugdig boefje, type van aankomend jutter, in 't groezelig handje een dikke, lange stok, waarmee-ie lampionnetjea had gepiktQp beeterdaad betrapt Nu op weg naar het bureauAchter beiden een volksoploop, terstond verbroken als in de verte het .Mop is dood, Mop is dood", uit koperen instrumenten galmt en de groote trom geweldig bonkt om de harmonie kracht te geven. Statig nadert een vracht boot in het midden van bet kanaal en onder 't op maat varen speelt de muziek van „Hel- der's Harmoniekapel" een pittig marschje, opgewekte tonen, die doordrongen tot hon derden wandelaars en gezellig buiten zittende menschen aan twee kanten van de gracht. Dat bracht „stemming" in de drukte van bet verkeer. Soldaten en matrozen zag je Blieren, kameraadschappelijk gearmd. SergeantB en korporaals van de landmacht marcheerden rroolyk, in lange rjj achter elkaar, nuchtor- grappig slingerend door het publiek, zingend uit volle borst„Ik heb een bloemetjo ge plukt al op die hei". Een troep jongens en meiden kwam hossende over de Postbrug, swaaide recht in 't gewoel om met een loopje aan te heffen: „Helder's Belang'* gaat nooit verloren".Hier en daar gingen beenen van den grond jongelui dansten onberispelijk op wat ruimer plekjes of sprongen wild, uit gelaten met en onder elkander op leuk jolige melodieën die over het water klonken, terwyl eenige oudjes de lust niet konden bedwingen, kinderl|jk-bljj meededen, soms buiten de wijs en in eigen kring 'n ouwe mop als„En 't is er van Jaap, en 't is van Jaap'uit voerden. Zoo'n «plattelands Jaapje" werd afgewisseld door bekende liedjes uit de pol- pourrie van de „muzikale vrachtboot", die opeenB stom zweeg en ophield met langzaam dryven, toen op den Kanaalweg een nieuwe stroom van jubelende menschen overstemmend in aantocht was. Voorafgegaan door bewe gende ljjven, beenen en hoofden, wiegelhupte mee met de opdansinkjes van ruggeo en schouders de muziek van „Winnubst", trom melend en sohetterend in marsebtempo, ge volgd door congressisten, bestnur van „H. B.", terug van Raadhuis, thans onder banen van geregen lampions en uitstekend vlaggedoek naar .Casino", bjj welks ingang de reeds wachtenden en de juist aaogekomenen elkan der verdrongen. Een algemeen ratelend hand geklap en een wjjd-breed daverend hoern- geschreeuw toen de muziek eindigde, maar ook een geestdriftige ovatie aan de heeren die naar binnen verdwenen. Marine en Leger. Blijkens bjj het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip «Noord-Brabant», '28 dexer uit Oost-Indié vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar San-Fr&ncisco. Bljjkens by het Dep. Tan Marine ontvangen be richt is de divisie bestaande uit Hr. Ms. pantser- schepen «De Ruyters, «Trompt en «Koningin Regen test, onder bevel van den kapt. L z. G. P. Tyde- rann, '28 dexer te Hongkong aangekomen. Eervol ontslag verleend, niet ingang van 1 Sept. uit den xeedienst aan den kapt. i, z. G. Pabius, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarne- nemlng van den militairen dienst, tengevolge van lichaamsgebreken, onder toekenning van een pen sioen van fJOUO 'sjaars; aan den luiL L s. der 2e kl. A. F. L. Gregory, onder toekenning van een pensioen van f800 'sjaars. Met 27 dexer op non-activiteit gesteld de kapi tein ter xee W. J. Cohen Stuart, in activiteit ge plaatst in de directie der marine te Willemsoord met 30 dezer de officier van administratie '2de klasse J. J. de Kruyfl, geplaatst aan boord Hr. Ms. «Zeehond» met 16 December de officier-machinist '2de klasse J. H. Voort hu y zen geplaatst aan boord Hr. Ms. «Bellonu» Gelast de volgende overplaatsingenadjunct- administrateur M. i. Kruys, 30 dezer, aan boord Hr. Ms. «Zeehond» luitenant ter zee '2de klasse G. E. Ie Kütte, 13 September aan boord wachtschip Amsterdam, en officier-machinist 2de klasse A. W. van Doorn, 16 September aan boord Hr. Ms. «Bel-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2