KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowne No. 3816. Woensdag 8 September 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bnreau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buiten!, f 1.25 g i Zondagsblad 37' 45 f0.75 i Modeblad 55 65 f0.90 Muzik. Bloemlez. 60 „65, f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling! Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels25 een Elke regel meer6 Bew\js-exemplaar2l Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eindelijk zal dan in Zweden de strijd tusschen stakers en werkgevers beslist worden. Terecht had de gevolmachtigde van de regeering, Cederborg, gezegd dat de regeering naar zijn vaste overtuiging hare medewerking tot op lossing van het geschil zou verleenen, wan neer het conflict maar beperkt werd tot de partjjen tusschen welke van den beginne aan een geschil had bestaan. De solidariteitssta- king moet dus worden opgeheven en de staking beperkt en alleen voor de vereeniging van werkgevers. Hot stakings-comité heeft dezen raad tor harte genomen. Zooals het stakings comité te voren had aangekondigd zijn Maan dag een groot aantal werkliedenjaan den arbeid gegaan. Het comité heeft de staking opge heven voor allo werklieden niet in dienst van den Bond der Zweedsche werkgevers. Bij dezen zou de staking voortduren doch bljjkbaar heeft het stakingsbureau geen zeg gingschap meer over allen, want ook bij enkele leden van den Patroonsbond is reeds het werk hervat De hervatting van den arbeid op vele plaatsen zal een zucht van verademing doen ontsnappen aan velen. De tijden worden bang al kwam er ook nog al wat steun van buiten, 't Getal stakers was daarbij groot. Op de telefoon fabriek Erikson b.v. hervatten 1200 man den arbeid dadelijk nadat het sta- kingsbureau verlof had verleend. De arbeids- willigen zullen beschermd worden. Een groot aantal werkgevers te Stockholm en omstreken, die duizenden arbeiders in dienBt hebben, hebben onderling een overeenkomst gesloten, om met allo middelen de arbeiders te beschermen, die tijdens de staking bij hen hebben gewerkt. Ook zullen zij alle arbeiders, die later die werkwilligen in woord of daad lastig vallen, ontslaan. Indien een werkgever deze overeenkomst schendt, zal hy voor eiken arbeider, dien het betreft, 500 kronen boete betalen. De boeten komen in een fonds tot ondersteuning van werkwilligen. Ook in Parijs is de staking zoo goed als geheel geëindigd. De onderhaudelingen tus- schen de strijdende partyen zijn reeds aan den gang. Het stukwerk, de aanleiding tot den stryd, zal worden afgeschaft. Op 't Balkanschiereiland zal blijkbaar een nieuwe koers gevolgd worden. De Oosten- rijksche en Russische agenten in Macedonië hebben van hunne regeering de officiëele mededeeling ontvangen dat hunne zending 14 Sept. eindigt. Met dien datum zullen ook de financiëele commissie en de generale inspectie in Macedonië van hun taak worden ontheven. Nieuw-Turkije zal nu gelegenheid krjjgen te toonen of het in staat is met tact en overleg zelf te regeeren. In Griekenland is 't nog ultjjd niet geheel in orde. De bijeenroeping der Kamer is weer voor eenigen tijd uitgesteld. De correspondent van den fMorning Post» te Athene vreest dat de positie van koning George binnenkort onhoudbaar zal blijken. Er wordt getwijfeld of het nieuwe ministerie wel op eene meer derheid rekenen kan. De kroonprins en prins Nicolaas zijn op non-activiteit gesteld en aan de andere prinsen is een langdurig ver lof toegestaan. In Frankrijk heeft men uit een der kazer nes een nieuw soort mitrailleuse gestolen en die naar Duitschland vervoerd. In verband met in den laatsten tijd meer voorgekomen spionagegevallen begint men zich in Frank rijk ongerust te maken. Verschillende bladen veBtigon er de aandacht op dat zoovele vreemdelingen als handelsreizigers, boeren arbeiders, colporteurs, straatwerkers en her ders in het departement Marne in dienst zijn. Dat kunnen wel allemaal verkleede spionnen zyn I De militaire overheid heeft de officieren gewaarschuwd er tegen te waken dat geen buitenlanders als dienstboden zich in hunne huisgezinnen indringen. Van den mitrailleuse- diefstal worden de schuldigen nog gezocht al zyn er een paar aanhoudingen gedaan. Men mompelt ook al dat er „hoogeren" by betrokken zyn. De rekening van het Duitsche Rijk over 1908 sluit met het belangryk tekort van 1*22 millioen. De invoerrechten alleen brachten 121 mil lioen minder op dan geraamd was. De nieuwe belastingen zullen nu wat meer in de schat kist brengen, want de Duitschers moeten tegenwoordig voor alles en nog wat half blauw betalen. Telkens wordt op de Engelsche oorlogs schepen op onbegrypelyke wyze dynamiet gevonden. Wy hebben onlangs gemeld, dat in de kolenladingen van drie Engelsche schepen dynamietpatronen gevonden werden. Dezer dagen had aan boord van de „Forward*, die in Westbay by Portland schietoefeningen hield, plotseling een hevige ontploffing in de vuren plaats. De kapitein liet onmiddel lijk do schietoefening staken en voer naar Portland, waar de kolenvoorraad op lichters werd overgeladen en nauwkeurig onderzocht. Het resultaat is nog niet bekend. Maar men vermoedt, dat ook aan boord van de „For ward' dynamiet in de steenkolen is gekomen. In Britsche marinekringen is men tenge volge hiervan zeer ongerust. HELDER, 7 Sept. Do logger De Noord", van de Eerste Nieuwedioper Haringreedorij, is Zaterdag alhier binnengekomen met een vangst van 4 last haring, doch met een verlies van 40 netten, die vermoedelijk door een anderen logger of stoomtrawler zijn afgekapt. Hier omtrent wordt een onderzoek ingesteld. Een lijk opgevischt. Bij het visschen, 6 uren N. W. van den Eierlandschen vuurtoren, haalde schipper <T. Brouwer, van de blazerschuit T.X. in zijn net 't lyk van een nog jeugdigen schepeling op. De drenkeling had een wond aan het voorhoofd. Uit een op het lijk gevonden zakboekje, bleek het, dat de doode was David Ander- sen, 26 Mei 1.1. aangemonsterd in het zee manshuis te Stokholm, en thans kok op het schip .Ekbnom," kapt. E. England, hetwelk dezer dagen te IJmuiden werd binnengesleept Blijkens aantcckening in 't boekje, had de drenkeling nog op 27 Aug. 1.1. een voorschot van zijn kaptitoin genoten, voor tabak. Het lijk werd te Texel door de strandvon derij begraven. Geen groote manoeuvres. Het «Handelsblad" leidt uit eenige reeds genomen maatregelen af, dat de groote ma noeuvres dit jaar niet zullen worden gehouden. Het ongeluk op de „Zaanstroom", dat aan den machinist Traanborg en den stoker De Kort het leven kostte, word Zater dagavond voor den Raad van Tucht voor de Koopvaardij behandeld. Een stuurman, twee matrozen en de kwartiermeester ver klaarden, toen het ongeluk gebeurde, geen ontploffing gehoord te hebben. De machinist kwam eensklaps verbrand aan dek, terwijl de stoker dood in de machinekamer bleek te liggen. De deskundigen Feninga van de Droogdok-My. en v. d. Stadt van hot stoom wezen schreven beiden het ongeluk toe aan het feit, dat er te weinig water in den ketel was, waardoor de bovenplaat ingedrukt word en de heete stoom ontsnapte. De ketel was wel oud, maar er was geenerlei gebrek aan. Het onderzoek wordt later voortgezet. Staatscommissie Noordzeekanaal. Benoemd is een staatscommissie met op dracht tot het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van maatregelen om op den duur den gercgelden toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te ver zekeren, mede rekening houdend met in de toekomst te verwachten grootere schepen en indiening van een verslug aan de Koningin betreffende den uitslag van dat onderzoek, waarin de staatscommissie eventueel haar denkbeelden omtrent maatregelen, die zy wenschelijk acht tot bevordering van voor meld doel, zal kunnen medodeelen. Een bedrieger bebrogen. Op het Damrak wandelde een heer. Hij zag er welverzorgd uit en op zijn fraaie, kleurige, modieuze das fonkelde een dasspeld vun ongewone afmeting. Een voorbijganger trad op hem toe en sprak hem aan. In bescheiden bewoordingen maakte hij hem er op altent, dat zijn das eenigszins scheef zat en tegelijkertijd was hij wel zoo vrienkelyk om deze kleine fout in het toilet van den wandelaar eigenhandig te herstellen. Met een beleefden groet liep hij daarna haastig verder en ook de ander vervolgde- zijn weg, aangenaam verrast door zulk een oplettende en vriendelyke hulpvaardigheid, welke men nauwelijks in de straten van onze goede stad verwachten zon. Even later voelde hij eens onwillekeurig naar zijn das of die nog goed zat en men raadt het reeds op datzelfde oogenblik be merkte hij tot zyn schrik, dat zijn dasspeld verdwenen was. Zoo heel erg was de schrik overigens niet en stellig niet zoo groot als de teleurstelling van den reeds lang ver dwenen hulpvaardigen vreemdeling geweest moet zijn, toen hij bemerkte, dat de steen valsch en de speld een waardeloos ding was. 1 och vond do bestolene het gebeurde zoo'n brutale etreek, dat hij er aangifte vun deed bij de politie. (,N. v. d. D. Verdronken. Vrydagnacht is in de Bloemistenlaan aan de Buitensingels te Leidon een vrouw van middelbaren leeftyd, mej. T., ondorttragischo omstandigheden verdronken. Haar man en kinderen waren op een zilveren bruiloft bij buren, wier woning langs een achterstraat voorbij een sloot is te bereiken. De vrouw zou misschien later komen, doch toen een der kinderen tegen elf uur alles stil vond, dacht men dat moeder naar bed was gegaan. In den ochtond thuis gekomen vond men haar niet in huis, maar na eenig zoeken in de sloot achter het huis. Vermoedelijk is de vrouw dus toen ze naar de bruiloft wilde gaan verdronken. Droevig einde. De dienstbode te 's Gravenhage, die bij het waaschen van haar haren met benzine ernstige brandwonden bokwam. is in liet diukonessenhuis «Bronovo* onder hevige pijnen overleden. Wederom een inbraak te Rotterdam. Ten kantore van de firma C. H. Eckhart, meubelfabrikanten aan de Hendrik de Keizer straat no. 22 te Rotterdam, is Zaterdagnacht ingebroken. Do daders hebben zich toegang verschaft door over een 2J meter hooge schutting te klimmen. Op het kantoor is in de aldaar geplaatste brandkast een gat geboord, zoodanig dat men het slot kon laten open springen. Uit de brandkast is een bedrag van f10 aan geld en voor een waarde van, naar men verneemt, ongeveer 18500 aan certifi caten gestolen. Van de daders is geen spoor gevonden, alleen weet men, dat Vrydagavond omstreeks 10 uren een meisje in de buurt is aangesproken door een man, die inlichtingen vroeg omtrent hot sluitingsuur der fabriek. De diefstal werd eerst Zaterdagochtend te 6 uren ontdekt. Moord op een ambtenaar. Aan het „DgbL v. N.-Br." ontleenen wij de volgende bijzonderheden omtrent den moord, te Rucphen gepleegd op den rijksambtenaar Van Berne: De kommiezen Ruimbeke en Van Berne waren Woensdagavond in 't Schyf op sur veillance. Om 1 uur 's nachts zou hun dienst tijd om zijn en toen 't dus tegen eenen liep, gingen ze samen op weg naar Rucphen, waar ze midden in de kom van het dorp hun kost huis hebben. Hun weg voerde langs een zand weg, 't zóógonaamde .Vaartkantje", dat uit komt op den klinkerweg midden in 't dorp, juist tegenover het Raadhuis. Zooals bijna steeds door de kommiczen go- daan wordt als ze op surveillance zijn, liepen Van Berne en Ruimbeke achter elkaar. Den geheelcn avond had Ruimbeke aebter Van Berne geloopen. Juist toen ze het „Vaart kantje" ten einde waren geloopen en Van Berne 'n oogenblikje noodig had om zich te verwijderen, liep Ruimbeke voor. Op den klinkerweg komende trapte en schuifdo hij met zijn voeten op de keien om het slijk wat van zijn schoenen te trappen en onderwijl keek hy den hoek om in de richting van zijn kosthuis. Juist op den hoek van 't straatje staat 'n schuur, daarnaast de woning van den gcmeente-secrctariB en in de daavaangrenzende woning woont M. Dek kers. Voor 't huis van M. Dekkers nu zag Ruim beke een lange kerel voor het geopende venBter staan en bovendien zag bij een kor ter persoon op den buik door hot venster klimmen. .Achter" riep Ruimbeke fluks tegen v. Berne, en deze do wachtwoorden kennend begreep dat er iets aan 't handje was, en liep zoo hard hij loopon kon terug het „Vaart kantje" in. De inbrekers die op heeterdaad betrapt wa ren, kozen natuurlijk het hazenpad. Ruimbeke achtervolgde ze. De beide vluchtelingen liepen den hoek dor woning van Dekkers om, en vluchtten langs het erf van Dekkers, liepen vervolgens een afsluithek omver om zoodoende langs don zandweg .het vaartkantje" een goed heenkomen te zoeken. Daar stond Van Berne reeds op post om ton minste één der inbrekers te grijpen. Helaas, dat heeft niet mogen zijn. Nog voor Van Berne iets kwaads vermoeden kon knalde er een schot en werd hij door een schot ganzenhagel no. 4 in den buik getroffen. Van Berne stortte kermend van pyn ter aarde. De beide vlnchtelingen keken natuurlijk niet naar hun slachtoffer om. De kommies Ruimbeke wekte onmiddellijk den gemeente secretaris en den veldwachter. Fluks waren handen genoeg bijeen om Van Berne voorzichtig op eon ladder te tillen en hem binnen te dragen in do woning van Dekkers. De dokter van Sprundel die terstond ge waarschuwd was, was spoedig ter plaatse. Twee maal diende do dokter den ongelukkige een morfine inspuiting toe, doch deze bleef kormon, totdat hij ten slotte zelf zijn voeten en boenen koud voelde worden en {verstijven. Zoo voelde v. Berne zelf zyn einde naderen. Twee lange uren heeft hy onder de ver schrikkelijkste pijnen geleden. De justitie en de inspecteur der belastingen werden met het voorgevallene op de hoogte gesteld. Vóór 10 uur waren de hoeren mr. baron Speyart van Woerden, officier van justitie te Breda, en Thompson, kapitein van de Konink lijke marechaussee, eveneens uit Breda, ter plaatse, om het eerste onderzoek in te stellen. De marechaussée der brigade Sprundel hadden intusschen niet stil gezeten. Ze ken nen zoo ongeveer de mannetjes wel, die tot alles in staat zijn. Onmiddellijk werd door hen gespeurd en al spoedig hadden zo niet minder dan 5 personen te pakken, die best mogelijk wat meer van de poging tot in braak en den moord zouden kunnen weten. Al deze vijf personen, de vier gebroeders M. benevens zekere de Br. zijn dien nacht niet thuis geweest. Bij een der gebroeders M. werd aan huis een jachtgeweer gevonden in welks loop zich het kruitslym nog bevond, wel een bewijs dus dat hij vannacht met dat geweer heeft geschoten. Toen hem door de marechaussee daarnaar werd gevraagd ontkende hij aan vankelijk het geweer van nacht te hebben gebruikt, doch spoedig herriep hy deze ver klaring en beweerde hy uit stroopen te zijn geweest en oen schot te hebben gelost op een haas. Een der andere aangehoudene, zekere De B., beter in Rucphen bekend onder den naam van de .Tufïert", werd in het veld door do marechaussée aangetroffen op zyn smokkel- sciioenen, dat zijn een soort pantoffeltjes met heel zachte zooien, zoodat bij het loopen niet het minsts leven wordt gemaaktzyn gewone schoenen had De B. onder zijn jasje op den rug gebonden. Onmiddellyk werd hy gefouilleerd en men vond een scherpe revoiverpatroon in een zyner zakken. Op de vraag of hij ook een wapen bij zich had, antwoordde hij ontken nend. Toen echter eenige oogenblikkcn later een marechaussée hem de boeien aandeed, bemerkte deze dat De B. een revolver van zwaar kaliber verborgen had in zijn mouw. Op het wapen werd natuurlijk onmiddellijk beslag gelegd en De B. naar de marechaussee kazerne te Sprundel vervoerd. Dat hij weinig om zijn arrestatie gaf, bleek toen hy van Sprundel naar het raadhuis te Rucphen werd vervoerd, onder geleide van twee maréchaus8ées. Toen hy daar aankwam en een troepje menschen hem mot achterdoch tige blikken stond aan te staren, riep hij lachend: ,Hier is de ware Jacob." Een kwartiertje later echter, toen hij door den officier van justitie in verhoor werd ge nomen, viel hij bewusteloos neer, of hield zich althans zoo. Inmiddels wuren ook de rechter van instruc tie mr. Formyne en de waarnemend griffier mr. Van Dam met de militaire doctoren But- ner en Schrjjver ter plaatse aangekomen. De doctoren vingen onmiddellijk met de lijkschou wing aan. 't Bleek dat het schot hagel van Berne getroffen had in den buik, waar eene inwen dige verbloeding was ontstaan. Daaraan is Van Berne overleden. Ook had de verslagene nog eene ernstige wond op de rechterhand. Van Berne was een oppassende jongen, een yverig en plichtgotronw ambtenaar, die pas don leeftyd van 29 jaar had bereikt. Nader meldt men Wegens gebrek aan bewijs zyn de vijf in verband met den moord te Rucphen in hech tenis genomen personen uit het .Heike" op vrije voeten geBteld. Drievoudige moord. Men meldt uit de Wijk (Dr.) aan de .Asser Ct."Donderdagnacht is het huisgezin van Hendrik Bakker onder Koekange, gem. de Wyk, vermoord. Man en knecht zyn de hals afgesneden, een vrouw is geworgd. Kasten zijn opengebroken, blijkbaar is het een moord met diefstal tot doel. De woning staat afge zonderd. Eerst in den middag is de misdaad ontdekt. liet .Handelsblad" meldt: Do man, de 60-jarige Hendrik Bakker, lag met afgesneden hals in een hoek, het lijk van de vrouw, de 35-jarige huishoudster H. Bierma, eveneens met wonden aan den hals langs do tafel, terwijl het lijk van den knecht van Bakker, den 16-jarigen Jan Winters, buiten het huis in een sloot werd gevonden. Ook deze had zware wonden aan den hals Waarschijnlyk is hij, toen de moord op Bakker en zijn huishoudster plaats greep, het huis uitgevlucht, achtervolgd en daarna vermoord. De kamer draagt de sporen van het vreese- lijke toonoel, hetwelk zich heeft afgespeeld, overal bloedspatten, terwijl, te oordeelen naar de herrie in deze kamer, een worsteling aan den moord is voorafgegaan. Donderdag was Bakker naar Meppel ge weest, had aldaar schapen verkocht, waar voor hy veel geld had ontvangen. Dit schijnen de moordenaars geweten te hebben, althans het geldkistje was opengebroken, terwyl uit het zakbookje van Bakker al het bankpapier was ontvreemd. De ontsteltenis en deelneming in de om geving is groot. Van de daders heeft men niets kunnen ontdekken. Nader wordt gemeld De vermoorde Hendrik Bakker heeft de vorige weck 23 en deze week 62 schapen op de markt te Meppel verkocht, zoodat minstens oen bedrag van f 600 aanwezig moet geweest zijn Al dat geld is verdwenen. De gouden hoofdsierselen van de vrouw hebben de boos wichten laten liggen. Het lyk van de vrouw vertoonde een kogelwonde in het voorhoofd, terwyl het achterhoofd van den knecht even eens een kogelwond had. Buiten het huis vond men nog een groote bloedplas, waar naast eenige afgebrande lucifers werden op gemerkt. Vermoedelyk hebben de dieven den knecht eerst neergeschoten om hem het vluch ten te beletten en hem daarna onthalsd. Iemand die de plaats waar de driedubbele moord plaats vond, bezocht, meldt Nog steeds is geen enkel spoor van de bedrijvers der gruweldaad ontdekt. Bij hot onderzoek, door het parket uit Assen, inge steld, is gebleken, dat het jongste slacht offer, de knecht, die in een bedstede in de- zolfde woning sliep, een poging had gedaan om een gat in den muur der bedstede te maken, om zoodoende door de vlucht te ont komen aan de vreeseiijke mishandeling, die zijn meester en de huishoudster hadden onder gaan. Dit gelukte hem echter niet, waarop hij trachtte te ontkomen door zich naar buiten te spoeden. De dieven moeten zulks echter bemerkt hebben, want uit allerlei aanwyzi- gingen bljjkt dat zy den jongen achtervolgden tot buiten de woning, hem daar een klap op het hoofd gaven, waardoor hij bewusteloos neerviel, en hem daarop nog voor alle zeker heid dun hals afsneden. By het lyk van de vrouw vond men een bezemsteel, waarmede de ongelukkige zich blijkbaar nog heeft trach ten te verzetten. Voorbehoedmiddelen tegen cholera. Een Italiaanscli geneesheer dr. Salimbim, werkzaam aan het instituut-Pasteur te Parijs, heeft volgens den .Matin" een serum tegen de cholera ondekt. Maar dit blad deelt tevens mede, dat de beroemde prof. Metsjnikof ver klaard heeft nog betere voorbehoedmiddelen te kennen dan dit serum, door zyn leerling ont dekt en waarvan hy de waarde in geen enkel opzicht wilde verkleinen nl.: geen ander dun gekookt water drinkeii en groote voorzichtig heid mot rauwe groenten. En voor alles matig heid De meeste slachtoffers van de cholera in Rusland waren, volgens den geleerde, personen die misbruik maakte van sterken drank. Overstrooming in Indiö. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië d.d. 3 dezer ontvangen .In den nacht van 29 op 30 Augustus zyn de hoofdplaats Loemadjang en omstreken door bandjirs zwaar geteisterd. Het aantal dooden is wellicht vijfhonderd. Aanzienlijke schade werd aan veldgewas, huizen, vee en voedingsmiddelen toegebracht. Vele bruggen zijn weggeslagen. De spoorbaan van Loemad jang naar Pasirian is grootendeels verwoest. De spoordienst moet dientengevolge vermoe delijk een half jaar gestaakt worden. Onder de bevolking heerschte een paniek waardoor velen vluchtten. De noodige maatregelen zijn van bestuurswege getroffen." Cook's Poolreis. Kopenhagen, 4 September. Jensen, de in specteur van Noord-Groenland, die op het stoomschip Hans Egode de reis naar Dene marken hoeft medegemaakt, heeft verklaard, dat naar zijn mecning, dr. Cook een man is, die onder geen voorwaarde de waarheid geweld zou aandoen. De Groenland reiziger Knud Rasmussen heeft van de Eskimostammen, waaruit dr. Cook zyn geleiders koos, berichten gekregen, die Cook's mededeelingen bevestigen. Politiehonden. Te Forchheim bij Bamberg heoft een poli tiehond getoond wat hij kon. Buiten op een weg vond men dezer dagen 'a ochtends vroeg een boerenarbeider geheel bewusteloos liggen, bloedende uit vele wonden. Het eenige, waar uit men aanwijzing van den dader zou kun nen krijgen was een gebroken Btok. Toen de politiehond uit Bamberg was gekomen, werden de stukken van den stok weer op de plek van den aanslag gebracht. De hond nam, na er aan geroken te hebben, een klei nen landweg, die naar een dorp in de buurt voerde. Daar bleef hij staan blaffen voor het huis van een oud man, die er met zijn zoon woonde. Daar beide al9 kalme fatsoenlijke men schen bekend stonden, was men overtuigd dat do hond zich vergist had. Het had intusschen zwaar geregend, hetgeen het zoeken zooveel te moeielijkcr maakte, vond men. De hond werd naar het punt van uitgang teruggebracht, kreeg de Btukken weer te ruiken en koos dcnzelfden weg. Nu ging hy in het dorp by de pomp staun blaffen. Zijn begeleider kwam tot de slotsom, dat de moordenaar daar zijn handen had gewasschen. Waar zou de moor denaar huizon Ten derden male werd de hond naar de plek van den aanslag gebracht, en ten derden male spoedde hij zich naar het dorp, en nu blafte hij weer het huiB van den ouden man aan. Toen bleek dat deze nog een zoon had, die elders woonde en nu daar in huis vertoefde. Deze werd gevangen genomen en bekende ten slotte den aanslag uit oude veete te hebben gepleegd. Hij had werkelijk zijn handen aan de pomp van het bloed gereinigd. Dynamiet in steenkolen. Voor de derde maal is er in het kolenrnim van een Engelsch oorlogsschip dynamiet in de steenkool gevondenof liever detonators, gelijk zy in dc kolen van de Duke of Edin- burgh zyn aangetroffen. Nu is het met de Forward, eon verkenner, gebeurd. Hot schip was op zee, toon het gemerkt werd. Het keerde dadelijk naar een haven terug en ontscheepte zijn steenkool. Het Fransche leger. Duitschland heeft ongeveer 64,000,000 inwoners. Frankryk ongeveer 40,000,000, maar het Fransche leger is niet zooveel kleiner dan het Duitsche 530,000 man tegen 600,000. Maar dat kan zoo niet lang duren, zegt het Fransche Kamerlid A. MoBsimyin de Matin in Duitschland neemt de bevolking gestadig en Hink toe, in Frankryk blylt zij nagenoeg stilstaan. Om de geboorte in Frank rijk tot styging te brengen zon Messimy premies willen geven aan talryke gezinnen, en een duchtige belasting heffen van onge trouwde mannen en gezinnon met geen of slechts enkele kinderen. Maar dit in hot voorbijgaan. De vraag die hem voor het oogenblik bezig houdt is; hoo het Fransche leger met het Duitsche leger gelijken tred te laten houden En zijn antwoord isWij hebben nog ons Arfikaansch rijk. Voer dienstplicht in in Noord-AfrikaVoeg Afri- kaansche regimenten bij de FranscheH|j zal voor dat denkbeeld gaan werken. DE WEEK. 5 September 't Is wel eigenaardig dat de hooge onder scheiding, den heer A. F. de Savornin Lohman te beurt gevallen door zijne benoe ming tot miniBter van Staat, zoo algemeen met ongeveinsde instemming is ontvangen. Niet eigenaardig wijl de lieer Lohman den hem geschonken titel niet .waard" is. De carrière, die hy achter den rug heeft, is schitterend genoeg Als volksvertegenwoor diger, minister, staatsman, geleerde, wat al niet meer dan dit alles: heeft de heer Lohman zyne schitterende gaven met warme, volle toewijding aan de publieke znak ge schonken. Maar iemand van zóó exuberant- onstuimig temperamentvan zóó scherp omlijnde en sterk-geprononceerde overtuiging; die zoozeer gewoon is om .un chat un chat et Rollin un fripon" te noemen, hy moest toch wel legioenen vijanden en benijders heb ben, zou men zoo zeggen 'tls de hoogheid van karakter, de onge repte en onverdachte oprechtheid, den heer Lohman eigen, die hem in zeur breedon kring waarachtige eerbied hebben verschaft. Hy is niet oen dergenen, die plooizaam en toeschie telijk zijn; die zich snel fraterniseeren Maar hij is ook wars van al wat naar ,goed- koope populariteit" zweemt of naar vertoon van zekere soort kwasi-jovialiteit en psendo- minzaamheid, welke slechts maskers zijn voor behoedzaam verborgen hooghartigheid Alles is, bij dezen superieuren man, waar, echt ongekunsteld en natuurlijkten slotte wordt dat gevoeld, begrepen. En schift men het onware, dat met slim-handige „taktiek" verband houdt van het nobel-oprechte, dat zich geeft gelyk 'tis, zij 't dan soms in min- aantrckkeljjken. wat uitdagenden vorm. Daar door is 't gekomen, dat Lohman geëerd wordt in alle kringen en sferen onzer Hollandsche maatschappij, die trouwens alle reden heeft om fier te z|jn op het bezit van een, wiens naam, naast dien van een Asser, een Van Karnebeek ook internationalen klank" heeft. De gebruikelijke .lintjes-regen" op 30 Augustus was haast even dicht en overvloe dig als de „heuschelijke", die armen Konin ginnedag '09 in stortvloeden deed ver- zwemmen Lang was do lijst, vooral ook die van de diverse medailles. Interessant of pikant" echter niet. Van de schoone kun sten, die «officiöel onderscheidon" worden is die van het palet nog steeds de meeat-be voorrechte en Asschepoester Thalia de stief moederlijk-bedeelde. De .note comiquo" werd thans gevormd door 't voor de tweede maal tot officier der Oranje-Nassau maken van dr. Daniels, te Amsterdam, 't Is een „blun der", die, gelijk het Hbld." terecht opmerkt nu juist niet doet blijken van de hooge waarde, welko de .heeren in Den Haag" aan dergclyke dingen hechten 1 Dit moge wat scherp z|jn gezegd, waar is zeker, dat men zulke malle vergissingen moest voorkomen. Gebrek aan tijd en over lading met arbeid kunnen de departcments- heeren toch heusch niet als excuus voor hun flater aanvoeren 1 En Breukelen krijgt z n drie candidaten. De „Maasbode" heeft wijze woorden gespro ken, toen 'terop wees, hoe in de latere jaren allengs zeker .roerig persoonlijk element" zich bij verkiezingen doet gelden. D.w.z., eerzuchtige mannekens van ,hot tweede un dorde plan," wien 't er bovenal om te doen is, eigen persoontje naar voren te drin gen. Zij zyn gewoonlyk bar-democratisch dringen met stentor-stem aan op .sneller gang" in vooruitstrevend-sociale richting en gaan. hebben ze eenmaal voet in stijg beugel heerlyk .uitblazen". Zeker is 't noodig dat de kiesvereenigingen tegenover deze .roerige" elementen hare zelfstandigheid bewaren en scherp toekijken op het gehalte van de .eeuwige candidaten"... Van Breukelen maakt men nu een kracht meter voor Dordt en Rome. Ik blijf 't, voor Rechts een gevaarlijk spelletje achten. Denk erbij aan Troost's vermaarde Nelri-groep in het Haagsche Mauritshuis. Op 't voorlaatste paneeltje „Rumor erat in casa" (de heeron gingen aan 't kibbelen) volgt, weet men 't loste: „Ibant qui poteranl; qui non potuere, cudebant(Wie nog konden, liepenwien 't niet mogelijk was, struikel den Rechts knoope 't in zijn oor! Als 't niet bereids te laat mocht wezen Begin van het parlementaire seizoen dreigt, overigens, mat te worden. Dr. Kuyper zal zeer waarschijnlijk nog niet genoegzaam hersteld zyn om zich aan oen of ander Westmeyer-debat'in welken vorm dan ook, te wagen op het Binnenhof zal denkelijk eerst rustig verbeiden totdat ook van do brochure, welke over de «affaire- Lehmann' het licht zal zien, de aardigheid af is. Trouwens, ik geloof dat men van Links niet al te veel stof zal opjagenEt pour cause IDe heer Colyn nog .hoog en droog" in Indië aan de groene tafel een minister, die druk bezig is zich tot de zaken wat in te werken, volijverig, maar toch immers nog lang niet .van zessen klaar". En in de Kamer zelve feitelijk niemand, in staat om aan het Indisch debat eenige .kleur of geur" te schenken. Het zwaartepunt zal dus wel verschoven worden naar de algemeene beschouwingen over de Stuaisbegrooting. Dan kunnen er allicht spaundertjes vliegen 1 De eerste moeielijkheid is, al dadelijk, de keuze van een nieuwen voorzitter, Dr. De VisBer schjjnt niet onbereid, maar vindt in de katholieken hoek slechts uiterst-slappe sympathie eu beteekent, als parlementaire figuur, toch ook te weinig voor het hooge ambt. Wie dan De heer Lohman is en blijft een te warmbloedig, heetgebakerd man voor het speakers-baantje en schynt dat zelf in te zienzich niet te zullen laten vinden voor het presidium. Nogmaals wie dan Vooral waar de strijd om de .hegemonie" in de Rochtschc gelederen aan het ontkiemen is, wordt de zaak byzondcr lastig. Een katho liek als voorzitter bljjkt speciaal den Chr.- Historischen ongewenscht. Tot de .curiosa" van het extra-zonderlinge; woelige jongste zittingsjaar behoort de zitting der Tweede Kamer van den 16den a.s., ge presideerd door een als lid niet herkozen praeses, en waarin een niet-herkoeon lid (do heer Van Kol; een ontwerp heeft te verdedi- gun, waartoe hij initiatief nam. Noch nio dagewesen Of Veenendaalacl) snjjdertjo op 't appól zal verschynen I Tot dusver gaat 't, met de Rotterdamsche ziektegevallen toch nog gunstiger dan velen dachten. Doch hoezeer het spreekwoord van .des eenen dood is des anderon brood", ook waar 't internationalen broodnijd, concurren tie zucht om z'n evenmensch eon vlieg af te vangen, in onze dagen van kracht en waarheid is, men heeft 't weer zoo dnide- lyk ervaren 1 Voor de stumpers, die op ker missen hun broodje moeten verdienen, is 't juist in dezen tijd een wel harde be zoeking. Doch ook voor vele anderen is 't schadepost, die met het verregende, druilignatte zomerseizoen '09, tot de onder scheidene narigheden behoort, waardoor het tiende jaar der twinstige eeuw zich tot dusver heeft gekenmerkt Me. Antonio. Heldersche Moppen. Zeeziekte. De passagier, voor 't eerst op zee, voelt zich niet gansch behagolyk. Hy schelt. Eon steward komt. Hebt u gebeld, meneer Ja, steward. Heeft mijnheer iets noodig? Ja, steward. Breng me land als je 't krijgen kuntof anders maar een eiland, da's ook goed. Als 't maar vast onder de voeten voeltEn gaat dat niet, laat dan 't schip zinkon asjeblieft. Finish! In de .N|jkerk8che Courant" ontlaadt zich een dichter, die blijkbaar geen voorstander is van lange-af stand wedstrijden, alduB: Wat trapten die mannen I Met voeten van lood De wangen vaalbleek de oogen bloedrood. Zy waren bok-af. Maar het loon is ook groot Een gouden medailleEen hartkwaal1 (De dood I1 Toch nog winst. Een apothekers-bediende had 'n recept klaargemaakt en bemerkte, toen de cliënt er mee verdwenen was, dat hij een valschen halven gulden en een dubbeltje had ontvangen. Doet er niet toe, zei de apotheker laconiek. Als het dubbeltje maar echt is, verdienen we toch nog vyf centen. In de war. Zy.Ik geloof dat ik niet zoo oud ben al* u denkt". Hij„Dat hoop ik, och, ik bedoeldat zal wel, och nee, wat ik zeggen wou hoe oud bent n dan?"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1