Verbroken Zegels. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 10 Sept. De commissaris der Koningin zal morgen middag te 2 nur de Ambachtsschool en te hall drie hot Gemoente-ziekenhnis bezoeken. Aan de pryswinners in den korpswed- strijd te Loosduinon wordt morgen de Wil- helminabeker uitgereikt. Het detachement komt alhier morgen, Zaterdagavond per trein van 6.53 aan; het zal door eonige kameraden en door de stafmuziek aan het perron wor den verwelkomd. In optocht gaan zij dan met de stafmuziek langs den Kanaalweg en de Hoofdgracht naar het Wachtschip. Manoeuvres bij de Marine. Van 15 tot 28 September a. s. worden alhier weder gecombineerde oefeningen ge houden door de .Piet Hein", de .Evcrtsen de onderzeeboot en twee groepen torpedo booten. Indienststelling van de „Holland" en de „Hertog Hendrik". De indienststelling van do Holland" en van de .Hertog Hendrik" zal vermoede lijk plaats hebben resp. op 26 October en 1 November a.s. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat professor Bram Eldering, vioolvirtuoos cn hoofdleeraar aan het conservatorium te Keulen, alhier op 29 Oct. a.s. in Casino zal concer teeren. Voor Helder zal dit optreden voor waar een evenement op kunstgebied zijn. Bij Kon. Besl. zijn benoemd met ing. 1 Oct. tot commissaris der loodsen te Hoek van Holland, de commissaris der loodsen tevens ontv. der loodsgelden te Amsterdam, P. Ver kade, tot id. te Amsterdam G. Adriani id. te Harlingen, en tot id. te Harlingen de adj.- comm. der loodsen te Amsterdam, J. Sorgdrager. Overgeplaatst, de adj. comm. der loodsen te IJmuiden C. van Krieken in gelijke betrek king te Amsterdam. De opening der Staten-Generaal. Thans is bepaald dat H. M. de Koningin de vergadering der Staten Generaal op 21 Sept. a.s. niet in persoon zal openen. Vermoedelijk zullen de Ministers-departe mentshoofden in commissie worden aange wezen dit in naan der Koningin te doen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu de heer Lief- tinck, als oudste lid in jaren der Tweede Kamer, geroepen worden in handen der Koningin op Het Loo de gevorderde ambts- eeden af te leggen om daarna gemachtigd te worden zijn overige medeleden den eed of de verklaring af te nemen. Breukelen. Ten gemeentchuize van BreukelenNijen- rode werden gisteren officieel candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in het district Breukelen, aftr. 1913, de heeren (in alphabetische volgorde)mr. H. J. Doude van Troostwijk tclir.-hist.) te Loenen a. d. VechtF. H. de Monté Ver loren (a.-r.) Den Haag; F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerkon van Zuijlen (lib.) te Zuilen en mr. J. B. L. C. C. baron de Wijckerslooth de Weerdesteyn (r.-k.) te Utrecht. Voor de vacature 1909 werden geen can- didaten gesteld. Kissrechtmeeting. De meeting voor algemeen kiesrecht, die door de S.D.A.P. jaarlijks te 's-Gravenhage wordt gehouden, gaat op advies van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid (met het oog op het cholerugevaar), niet door. Rijkswerklieden-Hembrug. Naar wij vernemen heeft de minister van Oorlog op het adres van de Rykswerklieden aan de Hembrug, die hadden verzocht aldaar den 8-urigen arbeidsdag in te voeren, geant woord, dat voor do vyf wintermaanden, met ingang van 1 November, een tydelyko ar beidsduur van acht uren zal worden ingevoerd, evenals het vorige jaar. Het vervoer zal in die maanden weer per spoor, en niet per boot geschieden. Het ongeval op de „Zaanstroom". De .Staatscourant" bevat het verslag van den ingenieur voor het stoomwezen in het 4de district te Amsterdam, naur aanleiding van het ongeval, hetwelk op 15 Augustus heeft plaats gehad op de Noordzee met den hoofdstoomketel van het stoomschip .Zaan stroom", en waarby de tweede-maehinist J. A. Traanberg en de stoker N. de Kort het leven verloren. Volgens dat verslag werd de ketel voor het laatst inwendig geinspekteerd op 24 Februari van dit jaar. Toen werden geen belangrijke gebreken gevonden. Hoe jammer dat niet gemeld wordt welke minder belang rijke gebreken er waren 1 Do oorzaak wordt in dit verslag genoemd het ongeval is geweestte lage waterstand in den stoomketel, waardoor de stuurboord' vlamkasttopplaat rood gloeiend is geworden en ten gevolge van de stooindrukking is ingezakt. Door de vervorming van deze plaat zijn eerst de boutgaten aan de bovenzijde, wijder geworden, waardoor de schroefdraad heeft losgelaten. Vervolgens hebben de omgeklonken koppen der brugsteunbouten ziel» begeven. Cholera. l)e burgemeester van Rotterdam maakte gisteren bekend, dat sodert de vorige opgaaf geen nieuwe gevallen van cholera zich heb ben voorgedaan en geen personen aan cholera zyn overleden. Kwartjesvinders. Een ooggetuige schrijft aan de Dordt. Ct.*: .In den trein, die 8 min. voor half' 9 uit Rotterdam vertrekt, nam Maandagavond op het laatste oogenblik plaats een heer, zeer netjes gekleed. Onmiddellijk toen de trein zich in beweging had gesteld, haalde hij een horloge voor den dag en 3 kaarten, twee gewone en 1 schoppen-heer. Mot rappe tong werd medegedeeld, hoe togon inleg van f 2.50 elk mocht raden waar de schoppen-heer lag, terwijl men als prijs 't horloge of zijn dub belen inleg zou ontvangen. Om 't zaakje aan den gang te maken, mocht ieder eens voor niets raden, en ook ik deed 't een paar maal. Dit was 't aanloopje blijk baar, want spoedig kwam een der heeren met een rijksdualdor voor den dag om een kans te wagen, doch liy verloor. Nu werd 't een winnen en verliezen tusBchen den ver- lotor en twee andere heeren, toevallig steeds dezelfde twee. Intusschen hadden dezen niet nagelaten, de overige reizigers aan te moe digen met 't succes, dat een buiten het drietal om een rijksdaalder waagde en verloor. Toen waagde hij met een ander samen nog f 2, die ook werden verloren. Toen wy bijna in Dordt waren, waren de heeren, wien 't alleen te doen was, .dat de verliezer hot verlorene zou terugwinnen", er in geslaagd hem over te halen tot een inzet van f10, waarvoor hij mocht kiezen uit 2 kaarten. Natunrlyk werd wederom verloren. Zoodra we in Dordt waren, moesten alle 3 de heeren toevallig uitstappen. Zij zijn waarschijnlijk met een volgenden trein weer teruggegaan. In elk geval hadden zijn dien heer f 14 of i' 15 armer gemaakt, en lieten hem mot minder aangenumc gevoelens verder reizen. Bij een Duitscher, die ook in den coupé zat, hadden zij geen kans gehad. Dat toch eindelyk ieder eens wijzer worde! De drievoudige moord te Koekange. Vun bevoegde zijde is de Asser Ct. 'gerech tigd mede te deelen, dat de bezwaren tegen den verdachte B. inzake den moord te Koe kange zoo bezwarend zijn, dat de officier van justitie termen gevonden heeft zijn voorloopige aanhouding te requiroeren en hem zoo spoedig mogelijk naar Assen over te brengen. Verongelukte schepen. Volgens Bureau Veritas zijn in de maand Juli verongelukt 27 zeil- on 24 stoomschepen, als: 4 Amcrikaansche, 10 Engelsche, 2 Duit- 2 Nederlandsche, 5 Noorsche, 3 Russische en 2 Zweedschestoomschepen 2 Duilsche, 5 Ainorikaansche, 11 Eugelsclie 1 Russisch, 1 Fransch, 1 Italiaansch, 1 Japansch en 2 Noorscho. Moord. Te Clarkosville in ben Amerikaanschen st .at Mississippi schoot Zondag een man met name Nathan McDaniell een politieagent dood en vluchtte. Maandag stroomde de manue- lijke bevolking van de plaats samen en besloot den schuldige te straffen. Die was echter ver dwenen, maar zij kregen zyn broer Hiram te pakken. Die zei, dat hy cr niets mee te ma- kon had en niet wist waar zijn broer zich bevond. „Doet er niet toe, hij is van de fa milie!" riep er een, en daar stemden do an deren in koor mee in. Den ongelukkigeu Hiram werd een strop om den nek gelegd en een oogenblik later hing hij aan een boom. Noodlottig geval. Zestigduizend menschcn hebben te New York genoten van een griezelige sensutie. Een luchtschipper liet zich van oen hoogte van 3 400 M. aan een parachute uit oen ballon vallen. Maar het valscherm ging niet open en in pijlsnelle vaart viel de man. Ware niet even voor dat de grond bereikt was de parachute nog half opengegaan, de man was op de plek doodgebleven. Maar ook nu nog brak hij bijna alle grooto beenderen in zyn lichaam en zal hy er niet van opkomen. Kiesrechtvrouwen. Het waren Engelsche kiesrechtvrouwen, die een aanval hebben gedaan op het kasteel Lympne te Hythp, waar minister Asquith den Zaterdag en Zondag had gesletcu, en er een ruit (niet ruiten) ingegooid. En zij zijn ook weggeloopen. Maar zij hebben erger gedaun. Het waren drie leden van de Women's Social and Political Union, en een van dit edele drietal vertelde zelf hun heldendaden aan oen verslaggever. Zondagochtend hielden zij do wacht bij de kerk, waar zij Asquith hadden zien binnengaan. Toen hij uit de kerk was gekomen en het kerkhof overgestoken om de poort uit te gaan, grepen de vrouwen bem aan. Het kwam tot een worsteling, waarbij Asquith den hoed verloor, maar hy wist zich los te rukken, en de deur werd de drie vrouwen voor den neus dicht gegooid. 's Middags was Asquith met minister Glad- stone op een golfveld. De drie vrouwen wachtten hom op bij het clubgebouw, Toen hij do trap afkwam sprongen zij tevoorschijn; •■en greep hem bij den urm. Asquith rukte zich los en liep weer de trap op; een andere vronw vloog hem na en greep hem bij den kraag! Minister Gladstone kwam or bij, en de twee ministers moesten met de drie vrouws personen vechten. Er werd geslagen. Ten slotte kwamen er anderen opdagen, die de vrouwen in bedwang hielden, terwijl de ministers in een auto wegreden. 's Avonds roeiden de drie vrouwen naar het kasteel. Eén klom er op den muur en zag door het raam de familie aan tafel zitten. Zij stak haar hoofd naar binnen en riep: Meneer Asquith, we zullen u treiteren tot u de vrouw het kiesrecht geeft. Kn met een steen wierp zij do ruit in. Toon maakten de drie vrouwen dat zij weg kwamen. Ten tweede male de Noordpool bereikt. Ten tweede male zou do Noordpool bereikt zijn en wel door den Amerikaanschen kapitein Peary. Deze ervaren poolreiziger die herhaal delijk getracht heeft tot het lang gezochte, maar nimmer bereikte punt door te dringen, seinde uit Indian Ilarbour aan don gouverneur van New Founland hot grooto feit. Het lijkt wat teveel op éénmaal. De Noord pool, eeuwenlang onbereikbaar gebleven, zou nu plotseling door twee onderzoekers, die onaf hankelijk van elkaar werkten, betreden zijn. Dat is wat erg „Amerikaansch." Intusschen de mogelijkheid is niet buiten gesloten, wijl de waarheid vaak wonderlijker is dan de leugon. De beide zoekers zullen nu wetenschappelijk moeten bewijzen wat zij beweren gevonden te hebben. Tot nog toe staan de mannen der wetenschap eeuigszins ongeloovig tegenover het geval. Zij beweren o. a. van dr. Cook dat hij best te goeder trouw kan zyn geweest, maar dat zijn instru menten onvoldoende waren om de juiste plaats te bepalen. Peary's Noordpool-expeditie. In Juli 1908 (niet 1905) vertrok Peary uit New-York met de «Roosevelt", hetsehip waarmede hy ook vroeger reeds een tocht had ondernomen, vol vertrouwen op zijn succes (want hij zeide bij zyn vertrek .Als ik niet te veel tegenslag ondervind, dan kun nen myn vrienden te Ncw-York er op reke nen, dat ik in den komenden winter de poul een flink eind nader. Mocht ik haar echter be reiken gedurende den winter 19081909, wat de hoop mijns levens is, dan zult gij daar- hooren tusschen 15 Augustus on 15 September 1909." Hij heeft dus woord ge houden. De expeditie werd georganiseerd door de «Peary Arctic Club," die de kosten, geschat op ongeveer een half millioen gld., draagt. Met Peary maakten de tocht mede dr. Wood, de heer Winthrop Marwin, technoloog en de heeren Mac Muilan en Goodsell, die den leider zouden bijstaan bij de weten schappelijke wuurnemingen. De bemanning van het schip bestond uit kapitein Bartlfltt en 15 mindere zeelieden, allen Newfoundlanders. Op de vaart langs de westkust van Groen land had de •Roosevelt" oen tydlang stil gelegen te Etoh, waar Peary 25 Eskimo's boord nam, du sterksten van hunnen stam, benevens 250 honden. Uit Etoh ver trok hij weder op 18 Augustus en sedert dien tijd had mou niets meer van hen vernomen. Zyn plan was geweest om te trachten de pool te bereiken langs een bijuu gelyksoór- tigen weg als dien hij op zijn expeditie van 1906 bad gevolgd met eonige wijzigingen echter, die de ondervinding, bij vroegere ge legenheden o|>gedaun, weuschelijk maakte. Hy had hoop een heel eind ver te komen met de „Roosevelt", omdat dit schip speci aal er op ingericht was den druk van het ijs te kunnen weerstaan en dan zijn reis per slede te vervolgen. Te Kaap Colombia wilde hij het winterkwartier betrekken eu daar wachten tot op hel laatst van Februari 19 9, om dadelijk na het einde van den pool nacht te vertrekken. Dezen laatsten afstand was hy voornemens af te leggen met vier zijner mannen, benevens zooveel personen van zijn Newfoundlandscho bemanning, als mot hom mede wilden gaan en bovendien met 25 Eskimo's en 250 honden. Zij zouden vertrokken van Kaap Colum- bia op 1 a 2 mijl ufstands van de plaats, vanwaar hij iu 1906 zijn reis was begonnen. De proviandeering was behoorlyk geregeld, zoodat de uitgeputte voorraden telkens weder door de Eskimo s aangevuld zouden kunnen worden. Maar daarvoor moest een weg wor den gebaand door het ijs, en hier en daar van merkteekens voorzien, welke weg dan gevolgd zoude worden door de Eskimo's, die FEUILLETOM. 12; De verveling, myn grootste vyandin, mag geen macht over my krygen en toch is het inoeielijk, na zulk een onrustig kunstenaars leven de rol van huismoeder te spelen. Klaus is geen echtgenoot, die zijne vrouw eenige verstrooiing verschaft en die wolke ik hem bezorg bevalt hem niet; wanneer alles in vroolyklieid en spanning is, dan lijkt hij vun hout te zijn en bij beziet alles van de schaduwzijde. Hoe zal het dezen winter wor den, wanneer Zy stond op, ging voor den spiegel staan en was ontevreden over haar uiterlijk, ging in de aangrenzende kamer aan de piano zitton, sprong na eenige accoorden weer op eu ging naar haar lievelingsvertrek, bare toiletkamer, waaraan ook weer bet voor naamste ontbrak, en wel een kamenier. Ook die moest Klaus haar toestaan, wilde in huis alles in orde zijn. Hij ontzegde haar nooit iets, als zij hem vriendelijk vroeg; hure vroegere garderobière wachtte slechts opeen wenk om hy haar in dienst te treden. Ik huiver hier altijd in huis, wanneer ik zoo alleen benLees ik, om mij wat te verstrooien, dan mengen zich mijne gedach ten in de belangrijkste lectuur, dan is bet alsof er iemund achter mij staat en me iets in bet oor fluistert. Klaus wordt iu onze kringen niet meegeteld. Hij met zyne houte righeid heeft er ook geen slag van zich te doen gelden het kost hem moeite eene uit- noodiging aan te nemen en zoo blijft hy vreemdeling in onze kringenhij houdt van huiselijkheid en hij kwelt me met zijn eeu wigdurend narekenen. Ga ik naar zyne familie hierover, dan beschouwt hij dut als een samenzwering tegen hem. Ze zouden me toch liefhebben, als zij mij maar kenden. Hy haat hen en zy vreezen hem, want zijn hart is koud. De winter had zijn intrede gedaan. De rozenstruiken in den tuin waren omgebogen en met dennetwygen bedekt, de asters waren verwelkt en de prieeltjes stonden van hunne groene ranken beroofd, evenals het balkon, dat door een dubbele deur afgesloten was slechts het klimop dat zich om den voet van het balkon slingerde, had zijn groen behouden. De gezondheid van den handelsraad liet, als -altijd, te wenschen maar hij hield zich goed on kon zelfs zeer vroolijk zijn, althans twee avonden in de week, wanneer hij zijne kinderen bij zich had, want Robort moest in de nabijheid van zijne kazerne wonen en kon dus niet alle avonden komen. Tante Polda was by hem gebleven en hielp mee om do gezelligheid te bevorderen. Klaus cn zijne vrouw waren intusschen muar ééns, en wel op den verjaardag van Fransje ver schenen. Otto von Schimmelpfennig was een bijna dagelijkschc gast. Tusschen hem en Fransje was de verhouding zoo intiem geworden, dat men reeds aan een verloving begon te den ken. Hij bad eenige goederen, die zijne ouders hem onbezwaard hebben nagelaten hy was een vroolijk, levenslustig jonkman cn tevens een hartstochtelijk soldaat. Hy zong, musi ceerde en maakte met zijn vry moedige, vrien delijke inborst, zyn eerlijk en vroolijk ge zicht oen zeer goeden Indruk. liet geld scheen hem nogal gemakkelijk door de handen te gaanhij meende, zonder daarop te pochen, dat hij niet noodig had zoo nauwkeurig te rekenen, en hij zeide ook, dat hy daarvan geen verstand had. Robert beschouwde hem uls zijn toekomstigen zwager; maur tante Polda vond daarin juist aanleiding om Robert dikwijls vragend aan te zien blijkbaar luidde de stille vraag: „Laatje niet door Schim melpfennig tot lichtzinnige uitgaven verlei den en ben je hom misschien reeds geld schuldig, want hij zal je niets weigeren, wanneer je weer in verlegenheid zit." Fransje was frisch en blozend als altijd en de liefde voor den jongen uhlanenotticier, die uit oprechte vriendschap ontstaan was, maakte haar innig gelukkig. Aan Klaus en Laura dacht zij byna niet; het was haar van het begin af duidelijk geweest, dat zij mot hare kinderlijke natuur in hunne gezelschappen paBte. Zoo werd het Nieuwjaar. Des morgens kwamen Klaus en zyne vrouw om huu vader de verplichte gelukwenschen te brengen. Toen zy kwamen, was alleen Fransje bij haar vader; zij zag, hoe hij, toen Laura hem recht hartelijk begroette, oven harte lijk lachte en haur de vriendelijkste woorden toesprak maar zy bemerkte toch weer, hoe hy zich duartoe dwong. Zij had reeds opge merkt, hoe hij bijna schrikte, toen hij haar zag binnenkomen, en hoeveel zelfbeheersching deze vriendelijke ontvangst bem kostte. Toen zy zich verwijderden, vroeg Klaus zijn rader met zekere plechtigheid voor morgen om een gesprek, betrekking bobbende op de zaak, en dat zag het meisje met be zorgdheid tegemoet. Klaus had op haar den telkens de levensmiddelen van de stapel plaatsen zouden halen, waarbij er echter op gerekend moest worden, dat de verbindings lijn door de ysbewegingen dikwijls verbro ken zou worden. Op de terugreis zou Peary de Noordkust van Groenland weder aandoen en tijdens zijn afwezigheid zouden de daar achtergelaten leden van de expeditie een depot van levens middelen bijeenbrengen. In ruwe trekken schetste Peary zyn tocht aldusEerst zou gebruik worden gomaakt van do landengte van Smith, den zooge naamd Amerikaanschen weg, die bekend staat als de beste weg om daar langs zoo dicht mogelijk te pool te naderen. Zy vormt nl. eeu vaste basis, die ongeveer 100 mij len dichter by de pool is gelegen, dan eenige ander in de arktiscbe zone. En bovendien heeft zij het voordeel van een lange kust lijn, die gomakkelyk terug te vindon is die een goede schuilplaats biodt, wanneer aan het schip iets te herstellen valt. Voordat hij vertrok, had Peary nog maat regelen genomen, dat een boot met levens middelen tot zijn hulp zou worden uitgezon den. Reeds is telegrafisch bericht ontvangen dat hij zich met het schip in verbinding heeft geBtcld. Hetzelfde schip had ook opdracht om te trachten don andoren Noordpoolrei ziger dr. Cook te vinden, maar deze heeft, zooals bekend is, van de hulp van het schip geen gebruik behoeven te maken. Nader bericht zegt: Peary heeft aan den secretaris der «Peary- Arctic Club" telegrafisch verzocht, aan de verschillende aardrijkskundige genootschappen de mededeeling te doen toekomen, dut hij de Pool hoeft ontdekt. Een aardig telegram, eveneens uit Indian Harbour (Labrador) verzonden, was dat van D. B. McMillan, een van een Peary's met gezellen. McMillan is leeraar aan een school te Worcester in Massachusetts en seinde lakoniekjea aan den directeur zijner school: •Top van de aarde eindelijk bereikt. Groet de faculteit en de jongens." Londen, 8 September. Reuters Agentschap heeft bericht ontvangen van Peary, verzon den die Indian Harbour, via Kaap Ray op New Foudland, waarin hy verklaart, dat men het verhaal van Cook niet au séricux moet nemen. De beide Eskimo's, die Cook hadden ver- gfczeld, beweren, dat hy in het geheel niet ver nuar het Noorden is geweest. Zy zeggen dat Cook nooit de kust uit het gezicht heeft verloren. En de overige leden van den Eski- niostam, waartoe do twee Eskimo's van Cook hehooren, hebben die bewering bevestigd. Londen, 9 September. De •Times" bevat de volgende korte opsomming van Peary's expeditie, door Peary uit Battle Harbour ge ménd, als voorrede van zyn volledig reisver- liual De .Roosevelt" verliet New-York op 6 Juli 1908, verliet Sydney 17 Juli, kwam te Cape York in Groenland aan op 1 Augus tus, verliet Etah in Groenland op 8 Augustus, kwam te Cape Sheridan in Grantland aan op 1 September, en overwinterde te Cape Sheridan. De slede-expeditie van Poarx verliet de «Roosevelt» op 15 Februari 1909, trok noord waarts van Cape Colurabia op 1 Maart, pas seerde bet hoogste punt door Engelsche poolvaarder8 bereikt op 2 Maart, werd op 2 en 3 Maart vertraagd door open water en door open water opgehouden van 4 tot 11 Maart, kruiste den 84sten breedtegraad op 11 Maart, kwam op een openweg in het ijsveld op 15 Maart, kruiste den 85en breed tegraad op 18 Maart, den 86en op 22 Maart, kwam 23 Maart weder op een open ijsveld, psflBeerde het hoogste punt door Noorweeg- sche poolvaarders bereikt op 23 Maart, en bet punt door Cagni, van de Italiaansche expeditie, bereikt op 24 Maart, kwam 26 Maart weder op 'n open ijsveld en passeerde op 27 Maart den 87on breedtegraad. Het hoogste punt vroeger door do Amerikaan- sche expepitie bereikt, werd op 28 Maart gepasseerdop den 29en Maart werd de tocht vertraagd door open water, de 88e breedtegraad werd op 2 April, de 89e breed tegraad op 4 April gepasseerd. De Noordpool werd op 6 April 1909 be reikt. De expeditie verliet de Noordpool op 7 April, bereikte Cape Columbia op 23 April, en kwam op 27 April aan boord van de Roosevelt' terug. De .Roosevelt' verliet Cape Sheridan op 18 Juli, passeerde Cape Saline op 8 Augus tus, verliet Cape York op 26 Augustus on kwam zoo te Indian liurbour aau. Alle leden dor expeditie kwamen in goedon welstand terug, bchulve professor Marvin, die onge lukkig verdronken is op 10 April, 45 mylen benoorden Cape Columbia, op den terugtocht van 86 gr. N. Br. als commandant van een ondersteiiningscolonne. Peary's verkort reisverhaal was opgeno men in een bijzondere editie van de .Times" die in latere editie zijn compleet reisverhaal opneemt. Peary en Cook. Peary eisclit voor zich de eer op van de eerste man te zijn, die de Noordpool heeft bereikt. Hy trof don tot zijn ontzet uitge- stuurden schoener „Jeanie" aan op do kust van Groenland. Noordpoolland. Hot unionistische Parlementslid Sir Gilbert Parker vroeg eergistoren in het Engelsche Lagerhuis den eersten minister, of het land aan de Noordpool geacht werd tot Canada te behooren, en zoo ja, of, indien het blijkt dat dr. Cook de Noordpool bereikt en er de Amerikaansche vlag geplant heeft, die daad de Vereenigde Staten op eenigerlei wyze recht van bezit over die streek geeft. Asquith. In antwoord op het eerste deel der vraag: Ik heb niet gehoord, dat er aan de Noordpool land is. (Gelach.) Parker: In de buurt. Asquith: Dat staat niet in de vraag. (Ge lach). Dat is een andere vraag. Wat het tweede deel vun de vraag betreft, het bevat my te veel onderstellingen om er een beslist untwoord op to geven. Remnant (unionist). Indien het Britsch grondgebied blykt te zijn, zal u het dau be lasten als ongebruikt gelaten bouwterrein (Algemeen gelach). Men ziet, de zaak werd van regeerings- zijde niet ernstig behandeld. Misschien, als het niet de Sterrenvlag, maar b. v. de vlag van Honduras was, die aan de Noordpool was geplant, dat de Engelsche regeering de zaak anders had aangekeken. Bewoners van de Noordpool De eerste ontmoeting, welke dr. Cook na zyn tocht met een Europeaan had wordt aldus geschetst: #Van waar komt ge vroeg de directeur van de kolonie dr. Kraal te Upernivik. Van de Noordpool," antwoordde dr. Cook, dragend een pantalon van muskusossenhuid en een pels vad een vos. •Zoo. Inderdaad? U komt van de Pool .Ja.' Zwijgen. De heer Kraal bedenkt zich, welke wel de belangrijkste vraag is, die hy aan dr. Cook kan stellen. Eindelyk hoeft hy het gevonden en vraagt: „Zeg u eens, heb u veel luizen Uit den Omtrek. Anna Paulowna. Groenteveiling op Dinsdag 7 Sept. Aardappelen 59 mandon f 1.55 k f 1.10 p. mand. Bluemkool f3.h f2.per 100. Andijvie f 0.80 per 100 krop. Snijboonen 29000 f2.50 h f 0.60 per 1000. Slaboonen 225000 f 0.75 a f0.25 per 1000. Komkommers f 8.A f 3.50 per 100. Roode kool f 8.25 pier 100. Gele kool f 1.50 k f 1.40 per 100. Wortelen f 2.90 per 100 bos. Gemeenteraad van Wieriagen. Vergaderiug van 7 Sept. 1009. Eene vacature. Voorzitter de heer V. Hey- blok, Wethouder. De Voorzitter opent de vergadering en beëedigt de herkozen leden, de heeren Koorn en Peeroboom. De notulen worden na voorlezing vastge steld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Gedeputeerde Staten, van de besluiten tot af- en overschrijving en de betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven en van eene suppletoire begroeting, dienst 1908. Dankbetuiging van het Algemeen Tehuis voor Militairen voor de verleende bijdrage. Maandstaat van het zeegras over Juli. Bericht van dr. de Goeje dat deze zyne benoeming tot gemeente-geneesheer aanneemt, behoudens aanmerking op eene bepaling der instructie, welke bepaling naar aanleiding van die opmerking door den Raad wordt gewijzigd. Verzoeken tot vermindering van honden belasting, door de wed. W. Tijssen, P. Mos terd, D. J. L. Mulder S. Dekker, wed. C. de Wit en wed. N. Haltweeg, allen gegrond bevonden en toegestaan. Verzoek tot vermindering van Hoofdelijke»» Omslag door ds. Onnes, wegens vertrek, ins gelijks toegestaan. Verzoek van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren om du bezoldiging van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te verhoogen. Voor kennisgeving aangenomen. I)e gemeenterekening over 1908, welke ter inzage wordt nedergelegd. De heeren Kuut en Hermans worden uitgenoodigd om haar nu te zien. Bij de rondvraag stelt de heer Peereboom voor om de lantaarn bij het postkantoor aan de HaukeB langer te laten branden, waartoe besloten wordt. Waarna de vergadering door den Voor zitter wordt gesloten. Marktberichten. Schagen, 9 Sept. Aangevoerd 8 paarden f 80 a 180, veulens f a 8 stieren en ossen f 70 a 100,20 stieren f 100 a 240, 0 dniven f 0 a 57 geldekoeien f120 a 180, 85 vette id. f 160 a 800, 50 kalfkoeien f 140 a 270, 0 vaarzen f a 0 hokkelingen f a 0 graskalveren f a ,40 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen f a schapen (overhouders) f a f 110 magere schapen f 8 a 14.1010 vutte id f 18 a 23,50 300 lammeren f 7.a f 15.,0 bokken en geiten f a 0 magere varkens f a 18 vette id. per Kg. 49 u 55 ct., 40 biggen f8.a 13.50, 60 konijnen f0.50 a 1.—, 200 kippen f 0.50 a 1.50, zwanen f 800 Kg. boter f 1.20 a 1.30, 6000 kipeieren f 4.a 4.50, 0 eenden dito f 0.a per 100, 50 Eenden f 0.50 k f0.80. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Billiton, van A'dam naar Batavia, pass. 8 Sept. Gibraltar. Mores vertrok 6 Sept, v. Padang naar A'dani. Madura arriveerde 9 Sept. van Hamburg te A'dam. Banda, arriv. 9 Sept. v. AMam te Batavia. Koning Willem I, v. A'dam n. Batavia, arriv. 9 Sept. te Singapore. Rotterdamschk Llotd. Corontalo v. Rotterd. naar Java, arriv. 9 Sept. te Sabang. Solo, v. Java n. H'dam, arriv. 9 Sept. te Suex. Willis, v. R'dam n, Batavia, vertrok 9 Sept. van Marseille. V isscher ijberichten. 7 en 8 Sept Niets aangebracht. 9 Sept 30 korders met 5 tot 40 stuks groote tong f 4,per stuk, 5 tot 20 middelmatige tong 50 a 60' cent per stuk, 5 tot 10 kleine tong 20 cent per stuk, enkele manden kleine schol f 3 a f 5 per inand, 4 tot 2 mand schar f 2 a f 2,25 per mand. 10 Sopt. v.m. 8 uur. Niets binnen. Bnrgelijke Stand gemeente Helder. Van 7 tot 9 September ONDERTROUWD: H. B. van Steenbergen en J. C. van Lis. P. Kossen en O. J. van Hoolwerff. J. Hagen en J. F. Putters. GETROUWD: A. J. Buikes en J. M. Rictvelt C. A. de Groot en G. Stoll. A. Beukers en A.^C. Tesselaiir. J. van Scheijcn en S. M. E. Jordans. BEVALLEN: J. C. H. Cornielje geb. van Verre, z, W. C. Mahn geb. Westerbaan, d. 1. Landman geb. Bas, d. OVERLEDEN: C. van de Pas, 48 m. W. Koster wed. N. Goudswaard, 67 j. II. Noot wed. C. Ab- benes, 84 j. Advertentieu a Op 18 September hopen onze feeliefde ouders Ferdinand Friederich Kaczor en Anke Visman, hunne 25 jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, M. F. KACZOR. C. A. KACZOR. A. KACZOR. G. J. KACZOR. Oudeschild Texel, 9 Sept. 1909. Op den 18den September a. s. hopen onze geliefde zuster en zwager Albert Jacobus de Jong en Hendrika van Dok hunne lS'/j-jarige Echtvereeni ging te herdenken. Namens hun Zuster, Broeder eu Zwager: R. P. HETEM. W. E. HETEM-v. Dok. R. VAN DOK. Paterson. Lake-Vieun. N.-Y. Noord-Amerika. Septemher 1909. Geboren: Anna Catharina Maria, dochter van C. SCHIPPER en J. M. SCHIPPER -Jannes. Koegras, 5 September 1909. Geboren: Catharina Johanna Maria, dochter van M. NAUTA en J. NAUTA—OLIFIKSS. Helder, 10 September 1909. Verloofd Alie Schellinger en Simon van Heulen. Helder, Weststraat 76. f Sept. Amersfoort, Utrechtschestr. 12. j 1909. Plaatselijke kennisgeving. indruk gemaakt, alsof hij ontevreden was. Den volgenden morgen was haar vader zoor onrustig bij hot ontbijtdaarna trok hij zich in zijne kamer terug en luisterde naar eiken voetstap in don gang. Toon Klaus bij hem aangediend werd, zuchtte hij zwaar. !)c zoon verscheen met een ernstig gelaat, hetgeen aanduidde, dal hij wat gewichtigs te bespreken had, en hy kwam er dadelijk mee voor den dag. Er is mij iets ter oore gekomen, papa, hegon hy, de eene knie over de andere leg gende, wat my dwingt tot een poging om ten opzichte van onze financiëole verhouding in het reiuo te komen. Robert beeft, zooals ik reeds sedert dezen zotner wist, schulden ge maakt, een som van zes duizend mark, niet tegenstaande zijn maandwissel buitensporig hoog is. Tot myn verwondering, zei mij de koopman, bij wie hy altijd zyn dassen koopt, eonige dagen geleden, dat zo reeds geheel betaald waren en dat de jonge heer weer uangevangen was nieuwe schuld te maken. De man die ze betaald heeft, kan niemand andors zijn dan u, en dat doet my vermoe den dat deze schulden niet dc eerste zyn, dio door n betaald werden, zooals zy ook niet de laatste zullen wezen. Ik heb dus redenen aan te nemen dat uw vaderlyku zwakheid den jongen stijft in lichtzinnige dingen, zooals het spel cn andere dwaasheden. Zyn vriend Schimmelpfennig verleidt hem waarschijnlijk al bezit die ook mooie land goederen, toch maakt hy schulden. Men weet hoe het in zoo'n élite-regiment toegaat, maar natuurlijk moest de knaap juist daarbij. De oude vader zuchtteRobert had schulden. Je vergist je, beste Klaus, ik weet niets van hetgeen je daar zegt Nu, dan zal zijn vriend hem geholpen hebben I Het gelaat van den zoon toonde, dat hy geen geloof aan dit woord hechttemaar schijnbaar stelde het hum tevreden, Nu, die zyn dus bepaald, maar nu is het er om te doen het vermogen van zyn broer en zuster niet te verkleinen door de uitgaven ten gunste van hem ik kom er dus weer op terug en verzoek n nogmaalstrek u uil de zaken terug on maak met uwe kin doren de noodige schikkingen. In uw testa ment heeft u bepaald dat ieder een gelyk aandeel krijgt. Ik behoef myns broeders boe- der niet te wezen. Zijn vader boog zwygend. Do toon van zijn zoon, zijn koud en misnoegd gelaat, zijn gebiedende houding, waartegen hij niet krach- lig kou optreden, deden hem het hart ineen krimpen. Hy had niet eens de kracht hem in het gelaat te zien. Ik bepaalde, dat het erfdeel van uw jongeren broer en zuster in de fabriek be legd moet bljjven. Dat was het laatste, wat u te doen hadt! Ik moet er tenminste op aandringen, dat ik by uw terugtrekken uit de zaken en bij de vcrdeeling een grooter aandeel in hot vermogen krijg. Daar u Robert tot officier bestemd hebt, zal op mijne schouders hot geheele werk rusten en daarom wil ik niet meer voor een aandeel in de winst werken. De grijsaard vermande zich en wierp hem een afkeurenden blik toe. De fabriek zal in mijn hand blijven tot aan myn laatsten ademtocht! sprak hij op vasten toon. Ik heb haar onder vele zorgen opgericht on geleid, totdat jy in staat waart my ter zyde te staan. Pardon, ik sta niemand ter zyde! .Zijn stem klonk barsch.j Als mijn zoon en gevolmachtigde 1 Zoo- dra de goede God mij oproept, zal de voogd. Die heeft zich uitdrukkelijk buiten hot beheer van de fabriek te houden Je weet, dat je als bekwaam handels man myn volle vertronwen hebt. Ik spreek slechts van de zorg voor je jongeren broer en zuster. Blyft dit dus uw onverauderlyko wil Klaus stond op met somber gelaat. Het moet zoo blijven beste Kluns 1 Vaarwel dan 1 Zonder zijn vader de hand te reiken, ging Klaus weg en met vaste schreden stapte hij door den corridor. Bijna gelijktijdig werd de deur van de woonkamer geopend. Fransje trad zeer be zorgd binnen. Toon zy hoorde, dat Klaus gekomen was, had zy aan de deur geluisterd. Zy vond nu haar vader achterover in zyn stoel zitten met de magere handen gevouwen op de knieën. Papa, om Godswil, wat had h|j weer? riep zy, zich over hem heen buigend, toen zij zag dat zijne oogleden half gesloten waren. Jy, Fransje Hy nam bevend van aandoening haar hand. Toen hy haar in het gelaat keek poogde hy te lachen om haar gerust te stellen, on stond vervolgens op. Ga zitten, kindHy heeft voorzeker een zeer onaangename mededeeHng gedaan. Robert moet schulden hebben, duizenden I Hoe kon hij me zooiets aandoen! Het zal zoo erg niet zyn, papa! Zij was verschrokken en toch poogde ze dit te verbergen. Zy moeten betaald zijn. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5